libakonadi - en to ro translation catalogue (319 entries)

en: Unable to register object at dbus: %1
ro: Ofiectul nu poate fi înregistrat la dbus: %1

[ctx: Name and type of Akonadi resource]
en: %1 of type %2
ro: %1 de tip %2

en: Agent identifier
ro: Identificator agent

en: Akonadi Agent
ro: Agent Akonadi

[ctx: @info:status Application ready for work]
en: Ready
ro: Pregătit

[ctx: @info:status]
en: Offline
ro: Deconectat

[ctx: @info:status]
en: Syncing...
ro: Se sincronizează...

[ctx: @info:status]
en: Error.
ro: Eroare.

[ctx: @info]
en: Invalid item retrieved
ro: S-a preluat un element nevalid

[ctx: @info]
en: Error while creating item: %1
ro: Eroare la crearea elementului: %1

[ctx: @info]
en: Error while updating collection: %1
ro: Eroare la actualizarea colecției: %1

[ctx: @info]
en: Updating local collection failed: %1.
ro: Actualizarea colecției locale a eșuat: %1.

[ctx: @info]
en: Cannot fetch item in offline mode.
ro: Elementul nu poate fi obținut în regim deconectat.

[ctx: @info:status]
en: Syncing folder '%1'
ro: Se sincronizează dosarul „%1”

en: The requested item no longer exists
ro: Elementul cerut nu mai există

[ctx: @info]
en: Job canceled.
ro: Lucrare anulată.

en: No such collection.
ro: Nicio colecție de acest fel.

en: Found unresolved orphan collections
ro: Au fost găsite colecții orfane nerezolvate

en: Did not find other item for conflict handling
ro: Nu s-a găsit celălalt element pentru manipularea conflictului

en: Unable to access D-Bus interface of created agent.
ro: Nu se poate accesa interfața D-Bus a agentului creat.

en: Agent instance creation timed out.
ro: Crearea instanței de agent a expirat.

en: Unable to obtain agent type '%1'.
ro: Nu se poate obține tipul de agent „%1”.

en: Unable to create agent instance.
ro: Nu se poate crea instanța de agent.

en: Invalid collection instance.
ro: Instanță de colecție nevalidă.

en: Invalid resource instance.
ro: Instanță de resursă nevalidă.

en: Unable to obtain D-Bus interface for resource '%1'
ro: Nu se poate obține interfața D-Bus pentru resursa „%1”

en: Collection attributes synchronization timed out.
ro: Sincronizarea atributelor colecției a expirat.

en: Invalid parent
ro: Părinte nevalid

en: Invalid collection
ro: Colecție nevalidă

en: Invalid collection given.
ro: Colecție nevalidă furnizată.

en: No objects specified for moving
ro: Nu au fost specificate obiecte pentru mutare

en: No valid destination specified
ro: Nu au fost specificate destinații valide

en: Invalid collection.
ro: Colecție nevalidă.

en: Cannot connect to the Akonadi service.
ro: Nu se poate conecta la serviciul Akonadi.

en: The protocol version of the Akonadi server is incompatible. Make sure you have a compatible version installed.
ro: Versiunea de protocol a serverului Akonadi este incompatibilă. Asigurați-vă că aveți o versiune compatibilă instalată.

en: User canceled operation.
ro: Utilizatorul a anulat operația.

en: Unknown error.
ro: Eroare necunoscută.

en: Resource synchronization timed out.
ro: Sincronizarea resursei a expirat.

en: Could not fetch root collection of resource %1.
ro: Nu s-a putut prelua colecția-rădăcină a resursei %1.

en: No resource ID given.
ro: Nu a fost furnizat un identificator de resursă.

en: Invalid resource identifier '%1'
ro: Identificator de resursă nevalid „%1”

en: Failed to configure default resource via D-Bus.
ro: Configurarea resursei implicite prin D-Bus a eșuat.

en: Failed to fetch the resource collection.
ro: Preluarea colecției de resurse a eșuat.

en: Timeout trying to get lock.
ro: Obținerea blocajului a expirat.

en: Move to trash collection failed, aborting trash operation
ro: Mutarea în colecția gunoiului a eșuat, se abandonează operația de mutare la gunoi

en: Invalid items passed
ro: Au fost transmise argumente nevalide

en: Invalid collection passed
ro: A fost transmisă o colecție nevalidă

en: No valid collection or empty itemlist
ro: Nicio colecție validă sau listă de elemente goală

en: Could not find restore collection and restore resource is not available
ro: Colecția de restabilire nu a putut fi găsită și resursa de restabilire nu este disponibilă

[ctx: @title:column, name of a thing]
en: Name
ro: Denumire

en: Loading...
ro: Se încarcă...

en: The target collection '%1' contains already
    a collection with name '%2'.
ro: Colecția-țintă „%1” conține deja
    o colecție cu denumirea „%2”.

[ctx: @title:column Name of a thing]
en: Name
ro: Denumire

en: Could not copy item:
ro: Elementul nu poate fi copiat:

en: Could not copy collection:
ro: Colecția nu poate fi copiată:

en: Could not move item:
ro: Elementul nu poate fi mutat:

en: Could not move collection:
ro: Colecția nu poate fi mutată:

en: Could not link entity:
ro: Entitatea nu poate fi legată:

en: Favorite Folders
ro: Dosare favorite

en: Id
ro: Identificator

en: Remote Id
ro: Identificator distant

en: MimeType
ro: Tip MIME

en: Total Messages
ro: Total mesaje

en: Unread Messages
ro: Mesaje necitite

en: Quota
ro: Cotă

en: Storage Size
ro: Dimensiune stocare

en: Subfolder Storage Size
ro: Dimensiune stocare subdosar

[ctx: number of unread entities in the collection]
en: Unread
ro: Necitite

[ctx: collection size]
en: Size
ro: Dimensiune

en: Unable to fetch item for index
ro: Nu se poate obține un element pentru index

en: Index is no longer available
ro: Indexul nu mai este disponibil

en: Payload part '%1' is not available for this index
ro: Partea „%1” a sarcinii nu e disponibilă pentru acest index

en: No session available for this index
ro: Nu este nicio sesiune disponibilă pentru acest index

en: No item available for this index
ro: Nu este niciun element disponibil pentru acest index

en: Unnamed plugin
ro: Extensie fără denumire

en: No description available
ro: Nicio descriere disponibilă

en: &New Agent Instance...
ro: Instanță de agent &nouă...

en: &Delete Agent Instance
ro: Ș&terge instanța agentului

en: &Configure Agent Instance
ro: &Configurează instanța agentului

[ctx: @title:window]
en: New Agent Instance
ro: Instanță de agent nouă

en: Could not create agent instance: %1
ro: Instanța agentului nu poate fi creată: %1

en: Agent instance creation failed
ro: Crearea instanței de agent a eșuat

[ctx: @title:window]
en: Delete Agent Instance?
ro: Ștergeți instanța agentului?

en: Do you really want to delete the selected agent instance?
ro: Sigur doriți să ștergeți instanța agentului aleasă?

en: minute | minutes
ro[0]: minut
ro[1]: minute
ro[2]: de minute

en: Retrieval
ro: Preluare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inherit)
en: Use options from parent folder or account
ro: Folosește opțiunile de la dosarul sau contul părinte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, syncOnDemand)
en: Synchronize when selecting this folder
ro: Sincronizează la alegerea acestui dosar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Automatically synchronize after:
ro: Sincronizează automat după:

[ctx: never check the cache]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, checkInterval)
en: Never
ro: Niciodată

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, checkInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, localCacheTimeout)
en: minutes
ro: minute

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, localParts)
en: Locally Cached Parts
ro: Componente depozitate local

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, retrievalOptionsGroupBox)
en: Retrieval Options
ro: Opțiuni de preluare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keep message bodies locally for:
ro: Păstrează local corpurile mesajelor pentru:

[ctx: no cache timeout]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, localCacheTimeout)
en: Forever
ro: Totdeauna

en: &New Subfolder...
ro: Subdosar &nou...

en: Create a new subfolder under the currently selected folder
ro: Creează un subdosar nou sub dosarul ales acum

[ctx: @title:window]
en: New Folder
ro: Dosar nou

[ctx: @label:textbox, name of a thing]
en: Name
ro: Denumire

en: Folder creation failed
ro: Crearea dosarului a eșuat

en: Could not create folder: %1
ro: Dosarul nu poate fi creat: %1

[ctx: @label]
en: One object | %1 objects
ro[0]: Un obiect
ro[1]: %1 obiecte
ro[2]: %1 de obiecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Name:
ro: De&numire:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, customIconCheckbox)
en: &Use custom icon:
ro: Folosește &pictogramă personalizată:

note: i18n: ectx: property (icon), widget (KIconButton, customIcon)
en: folder
ro: dosar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statsBox)
en: Statistics
ro: Statistici

[ctx: object names]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Content:
ro: Conținut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countLabel)
en: 0 objects
ro: 0 obiecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Size:
ro: Dimensiune:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sizeLabel)
en: 0 Byte
ro: 0 Octeți

en: No Folder
ro: Niciun dosar

en: Open collection dialog
ro: Deschide dialogul colecției

en: Select a collection
ro: Alege o colecție

en: &Move here
ro: &Mută aici

en: &Copy here
ro: &Copiază aici

en: Cancel
ro: Renunță

en: Modification Time
ro: Ora modificării

en: Flags
ro: Fanioane

en: Attribute: %1
ro: Atribut: %1

[ctx: @title:window]
en: Conflict Resolution
ro: Rezolvare conflict

en: Data
ro: Date

en: Starting Akonadi server...
ro: Se pornește serverul Akonadi...

en: Stopping Akonadi server...
ro: Se oprește serverul Akonadi...

en: &Move Here
ro: &Mută aici

en: &Copy Here
ro: &Copiază aici

en: &Link Here
ro: &Leagă aici

en: C&ancel
ro: R&enunță

en: Personal information management service is starting...
ro: Serviciul de gestiune a informațiilor personale se pornește...

en: Personal information management service is shutting down...
ro: Serviciul de gestiune a informațiilor personale se oprește...

en: Personal information management service is performing a database upgrade.
ro: Serviciul de gestiune a informațiilor personale efectuează o înnoire a bazei de date.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, notRunningPage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notRunningDescription)
en: The Akonadi personal information management service is not running. This application cannot be used without it.
ro: Serviciul de gestiune a informațiilor personale Akonadi nu rulează. Această aplicație nu poate fi folosită fără el.

[ctx: @action:button Start the Akonadi server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start
ro: Pornește

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, brokenPage)
en: The Akonadi personal information management framework is not operational.
    Click on "Details..." to obtain detailed information on this problem.
ro: Platforma de gestiune a informațiilor personale Akonadi nu este operațională.
    Apăsați pe „Detalii...” pentru a obține informații detaliate despre problemă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brokenDescription)
en: The Akonadi personal information management service is not operational.
ro: Serviciul de gestiune a informațiilor personale Akonadi nu este operațional.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selfTestButton)
en: Details...
ro: Detalii...

en: Recent Folder
ro: Dosar recent

en: Default Name
ro: Denumire implicită

en: Akonadi Server Self-Test
ro: Testare a serverului Akonadi

en: Save Report...
ro: Salvare raport...

en: Copy Report to Clipboard
ro: Copiază raportul în clipboard

en: The QtSQL driver '%1' is required by your current Akonadi server configuration and was found on your system.
ro: Driverul QtSQL „%1” este cerut de către configurația actuală a serverului Akonadi și a fost găsit în sistemul dumneavoastră.

en: The QtSQL driver '%1' is required by your current Akonadi server configuration.
    The following drivers are installed: %2.
    Make sure the required driver is installed.
ro: Driverul QtSQL „%1” este cerut de către configurația actuală a serverului Akonadi.
    Următoarele drivere sunt instalate: %2.
    Asigurați-vă că driverul necesar este instalat.

en: Database driver found.
ro: Driverul pentru baza de date a fost găsit.

en: Database driver not found.
ro: Driverul pentru baza de date nu a fost găsit.

en: MySQL server executable not tested.
ro: Executabilul serverului MySQl nu este testat.

en: The current configuration does not require an internal MySQL server.
ro: Configurația actuală nu necesită un server MySQL intern.

en: You have currently configured Akonadi to use the MySQL server '%1'.
    Make sure you have the MySQL server installed, set the correct path and ensure you have the necessary read and execution rights on the server executable. The server executable is typically called 'mysqld'; its location varies depending on the distribution.
ro: Acum aveți serverul Akonadi configurat să folosească serverul MySQL „%1”.
    Asigurați-vă că aveți serverul MySQL instalat, stabiliți calea corectă și asigurați-vă că aveți drepturile necesare de citire și execuție asupra executabilului serverului. Executabilul serverului se numește de obicei „mysqld”; amplasarea acestuia variază în dependență de distribuție.

en: MySQL server not found.
ro: Serverul MySQL nu a fost găsit.

en: MySQL server not readable.
ro: Serverul MySQL nu este citibil.

en: MySQL server not executable.
ro: Serverul MySQL nu este executabil.

en: MySQL found with unexpected name.
ro: S-a găsit MySQL cu denumire neașteptată.

en: MySQL server found.
ro: Serverul MySQL a fost găsit.

en: MySQL server found: %1
ro: Server MySQL găsit: %1

en: MySQL server is executable.
ro: Serverul MySQL este executabil.

en: Executing the MySQL server '%1' failed with the following error message: '%2'
ro: Executarea serverului MySQL „%1” a eșuat cu următorul mesaj de eroare: „%2”

en: Executing the MySQL server failed.
ro: Executarea serverului MySQl a eșuat.

en: MySQL server error log not tested.
ro: Jurnalul de erori al serverului MySQL netestat.

en: No current MySQL error log found.
ro: Nu s-a găsit un jurnal de erori MySQL actual.

en: The MySQL server did not report any errors during this startup. The log can be found in '%1'.
ro: Serverul MySQL nu a raportat erori în timpul pornirii. Jurnalul poate fi găsit în „%1”.

en: MySQL error log not readable.
ro: Jurnalul de erori MySQl nu este citibil.

en: A MySQL server error log file was found but is not readable: %1
ro: A fost găsit un fișier cu jurnalul de erori al serverului MySQl, dar nu este citibil: %1

en: MySQL server log contains errors.
ro: Jurnalul serverului MySQL conține erori.

en: The MySQL server error log file '%1' contains errors.
ro: Fișierul cu jurnalul de erori al serverului MySQl „%1” conține erori.

en: MySQL server log contains warnings.
ro: Jurnalul serverului MySQL conține avertizări.

en: The MySQL server log file '%1' contains warnings.
ro: Fișierul cu jurnalul serverului MySQl „%1” conține avertizări.

en: MySQL server log contains no errors.
ro: Jurnalul serverului MySQL nu conține erori.

en: The MySQL server log file '%1' does not contain any errors or warnings.
ro: Fișierul cu jurnalul serverului MySQl „%1” nu conține erori sau avertizări.

en: MySQL server configuration not tested.
ro: Configuraţia serverului MySQL nu este testată.

en: MySQL server default configuration found.
ro: Configurația implicită a serverului MySQL a fost găsită.

en: The default configuration for the MySQL server was found and is readable at %1.
ro: Configurația implicită a serverului MySQL a fost găsită și este lizibilă la %1.

en: MySQL server default configuration not found.
ro: Configurația implicită a serverului MySQL nu a fost găsită.

en: The default configuration for the MySQL server was not found or was not readable. Check your Akonadi installation is complete and you have all required access rights.
ro: Configurația implicită a serverului MySQL nu a fost găsită sau nu poate fi citită. Verificați dacă instalarea Akonadi este completă și dacă aveți toate drepturile de acces necesare.

en: MySQL server custom configuration not available.
ro: Configurația personalizată a serverului MySQL nu este disponibilă.

en: The custom configuration for the MySQL server was not found but is optional.
ro: Configurația personalizată a serverului MySQL nu a fost găsită dar e opțională.

en: MySQL server custom configuration found.
ro: Configurația personalizată a serverului MySQL a fost găsită.

en: The custom configuration for the MySQL server was found and is readable at %1
ro: Configurația personalizată a serverului MySQL a fost găsită și este lizibilă la %1

en: MySQL server custom configuration not readable.
ro: Configurația personalizată a serverului MySQL nu poate fi citită.

en: The custom configuration for the MySQL server was found at %1 but is not readable. Check your access rights.
ro: Configurația personalizată a serverului MySQL a fost găsită la %1 dar nu poate fi citită. Verificați-vă drepturile de acces.

en: MySQL server configuration not found or not readable.
ro: Configurația serverului MySQL nu a fost găsită sau nu poate fi citită.

en: The MySQL server configuration was not found or is not readable.
ro: Configurația serverului MySQL nu a fost găsită sau nu poate fi citită.

en: MySQL server configuration is usable.
ro: Configurația serverului MySQL este utilizabilă.

en: The MySQL server configuration was found at %1 and is readable.
ro: Configurația serverului MySQL a fost găsită la %1 și este poate fi citită.

en: Cannot connect to PostgreSQL server.
ro: Imposibil de conectat la serverul PostgreSQL.

en: PostgreSQL server found.
ro: Serverul PostgreSQL a fost găsit.

en: The PostgreSQL server was found and connection is working.
ro: Serverul PostgreSQL a fost găsit și conexiunea funcționează.

en: akonadictl not found
ro: akonadictl nu a fost găsit

en: The program 'akonadictl' needs to be accessible in $PATH. Make sure you have the Akonadi server installed.
ro: Programul „akonadictl” trebuie să fie accesibil în $PATH. Asigurați-vă că aveți serverul Akondai instalat.

en: akonadictl found and usable
ro: akonadictl găsit și utilizabil

en: The program '%1' to control the Akonadi server was found and could be executed successfully.
    Result:
    %2
ro: Programul „%1” pentru controlul serverului Akonadi a fost găsit și a putut fi executat cu succes.
    Rezultat:
    %2

en: akonadictl found but not usable
ro: akonadictl găsit dar inutilizabil

en: The program '%1' to control the Akonadi server was found but could not be executed successfully.
    Result:
    %2
    Make sure the Akonadi server is installed correctly.
ro: Programul „%1” pentru controlul serverului Akonadi a fost găsit dar nu a putut fi executat cu succes.
    Rezultat:
    %2
    Asigurați-vă că serverul Akonadi este instalat corect.

en: Akonadi control process registered at D-Bus.
ro: Procesul de control Akonadi este înregistrat la D-Bus.

en: The Akonadi control process is registered at D-Bus which typically indicates it is operational.
ro: Procesul de control Akonadi este înregistrat la D-Bus, ceea ce indică de obicei că acesta e operațional.

en: Akonadi control process not registered at D-Bus.
ro: Procesul de control Akonadi nu este înregistrat la D-Bus.

en: The Akonadi control process is not registered at D-Bus which typically means it was not started or encountered a fatal error during startup.
ro: Procesul de control Akonadi nu este înregistrat la D-Bus, ceea ce de obicei înseamnă că acesta nu a fost pornit sau a întâmpinat o eroare fatală la pornire.

en: Akonadi server process registered at D-Bus.
ro: Procesul serverului Akonadi este înregistrat la D-Bus.

en: The Akonadi server process is registered at D-Bus which typically indicates it is operational.
ro: Procesul serverului Akonadi este înregistrat la D-Bus, ceea ce indică de obicei că acesta e operațional.

en: Akonadi server process not registered at D-Bus.
ro: Procesul serverului Akonadi nu este înregistrat la D-Bus.

en: The Akonadi server process is not registered at D-Bus which typically means it was not started or encountered a fatal error during startup.
ro: Procesul serverului Akonadi nu este înregistrat la D-Bus, ceea ce de obicei înseamnă că acesta nu a fost pornit sau a întâmpinat o eroare fatală la pornire.

en: Protocol version check not possible.
ro: Verificarea versiunii protocolului nu este posibilă.

en: Without a connection to the server it is not possible to check if the protocol version meets the requirements.
ro: Fără o conexiune la server nu e posibil să se verifice dacă versiunea protocolului întrunește cerințele.

en: Server protocol version is too old.
ro: Versiunea de protocol a serverului este prea veche.

en: Resource agents found.
ro: Au fost găsiți agenți de resurse.

en: At least one resource agent has been found.
ro: A fost găsit cel puțin un agent de resurse.

en: No resource agents found.
ro: Nu au fost găsiți agenți de resurse.

en: No resource agents have been found, Akonadi is not usable without at least one. This usually means that no resource agents are installed or that there is a setup problem. The following paths have been searched: '%1'. The XDG_DATA_DIRS environment variable is set to '%2'; make sure this includes all paths where Akonadi agents are installed.
ro: Nu au fost găsiți agenți de resurse, Akonadi nu e utilizabil fără cel puțin unul. Aceasta înseamnă de obicei că nu-i instalat niciun agent de resurse sau că este o problemă e configurație. Următoarele căi au fost căutate: „%1” Variabila de mediu XDG_DATA_DIRS este stabilită la „%2”; asigurațivă că aceasta include toate căile în care sunt instalați agenți Akonadi.

en: No current Akonadi server error log found.
ro: Nu s-a găsit niciun jurnal de erori Akonadi actual.

en: The Akonadi server did not report any errors during its current startup.
ro: Serverul Akonadi nu a raportat nicio eroare în timpul pornirii sale actuale.

en: Current Akonadi server error log found.
ro: S-a găsit un jurnal de erori actual al serverului Akonadi.

en: The Akonadi server reported errors during its current startup. The log can be found in %1.
ro: Serverul Akonadi a raportat erori în timpul pornirii sale actuale. Jurnalul poate fi găsit în %1.

en: No previous Akonadi server error log found.
ro: Nu s-a găsit niciun jurnal de erori precedent al serverului Akonadi.

en: The Akonadi server did not report any errors during its previous startup.
ro: Serverul Akonadi nu a raportat nicio eroare în timpul pornirii sale precedente.

en: Previous Akonadi server error log found.
ro: S-a găsit un jurnal de erori precedent al serverului Akonadi.

en: The Akonadi server reported errors during its previous startup. The log can be found in %1.
ro: Serverul Akonadi a raportat erori în timpul pornirii sale precedente. Jurnalul poate fi găsit în %1.

en: No current Akonadi control error log found.
ro: Nu s-a găsit niciun jurnal de erori actual al controlului Akonadi.

en: The Akonadi control process did not report any errors during its current startup.
ro: Procesul de control Akonadi nu a raportat nicio eroare în timpul pornirii sale actuale.

en: Current Akonadi control error log found.
ro: S-a găsit un jurnal de erori actual al controlului Akonadi.

en: The Akonadi control process reported errors during its current startup. The log can be found in %1.
ro: Procesul de control Akonadi a raportat erori în timpul pornirii sale actuale. Jurnalul poate fi găsit în %1.

en: No previous Akonadi control error log found.
ro: Nu s-a găsit niciun jurnal de erori precedent al controlului Akonadi.

en: The Akonadi control process did not report any errors during its previous startup.
ro: Procesul de control Akonadi nu a raportat nicio eroare în timpul pornirii sale precedente.

en: Previous Akonadi control error log found.
ro: S-a găsit un jurnal de erori precedent al controlului Akonadi.

en: The Akonadi control process reported errors during its previous startup. The log can be found in %1.
ro: Procesul de control Akonadi a raportat erori în timpul pornirii sale precedente. Jurnalul poate fi găsit în %1.

en: Akonadi was started as root
ro: Akonadi a fost pornit ca root

en: Running Internet-facing applications as root/administrator exposes you to many security risks. MySQL, used by this Akonadi installation, will not allow itself to run as root, to protect you from these risks.
ro: Rularea aplicațiilor accesibile din Internet ca root/administrator vă expune la multe riscuri de securitate. MySQL, folosit de această instalare Akonadi, nu va permite să fie rulat ca root, pentru a vă proteja de aceste riscuri.

en: Akonadi is not running as root
ro: Akonadi nu rulează ca root

en: Akonadi is not running as a root/administrator user, which is the recommended setup for a secure system.
ro: Akonadi nu rulează ca root/administrator, configurație recomandată pentru un sistem sigur.

en: Save Test Report
ro: Salvează raportul testului

en: Could not open file '%1'
ro: Fișierul „%1” nu poate fi deschis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, introductionLabel)
en: An error occurred during the startup of the Akonadi server. The following self-tests are supposed to help with tracking down and solving this problem. When requesting support or reporting bugs, please always include this report.
ro: A intervenit o eroare în timpul pornirii serverului Akonadi. Următoarele teste ar trebui să ajute la depistarea și rezolvarea acestei probleme. Când cereți asistență sau raportați erori, includeți tot timpul acest raport.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroup)
en: Details
ro: Detalii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p>For more troubleshooting tips please refer to <a href="http://userbase.kde.org/Akonadi">userbase.kde.org/Akonadi</a>.</p>
ro: <p>Pentru sfaturi de depanare suplimentare accesați <a href="http://userbase.kde.org/Akonadi">userbase.kde.org/Akonadi</a>.</p>

en: &New Folder...
ro: Dosar &nou...

en: New
ro: Nou

en: &Delete Folder | &Delete %1 Folders
ro[0]: Ș&terge dosarul
ro[1]: Ș&terge %1 dosare
ro[2]: Ș&terge %1 de dosare

en: Delete
ro: Șterge

en: &Synchronize Folder | &Synchronize %1 Folders
ro[0]: &Sincronizează dosarul
ro[1]: &Sincronizează %1 dosare
ro[2]: &Sincronizează %1 de dosare

en: Synchronize
ro: Sincronizează

en: Folder &Properties
ro: &Proprietăți dosar

en: Properties
ro: Proprietăți

en: &Paste
ro: Li&pește

en: Paste
ro: Lipește

en: Manage Local &Subscriptions...
ro: Ge&stiune abonări locale...

en: Manage Local Subscriptions
ro: Gestionează abonările locale

en: Add to Favorite Folders
ro: Adaugă la dosare favorite

en: Add to Favorite
ro: Adaugă la favorite

en: Remove from Favorite Folders
ro: Elimină din dosare favorile

en: Remove from Favorite
ro: Elimină din favorite

en: Rename Favorite...
ro: Redenumire favorit...

en: Rename
ro: Redenumește

en: Copy Folder To...
ro: Copiere dosar la...

en: Copy To
ro: Copiază la

en: Copy Item To...
ro: Copiere element la...

en: Move Item To...
ro: Mutare element la...

en: Move To
ro: Mută la

en: Move Folder To...
ro: Mutare dosar la...

en: &Cut Item | &Cut %1 Items
ro[0]: &Taie elementul
ro[1]: &Taie %1 elemente
ro[2]: &Taie %1 de elemente

en: Cut
ro: Taie

en: &Cut Folder | &Cut %1 Folders
ro[0]: &Taie dosarul
ro[1]: &Taie %1 dosare
ro[2]: &Taie %1 de dosare

en: Create Resource
ro: Creează resursă

en: Delete Resource | Delete %1 Resources
ro[0]: Șterge resursa
ro[1]: Șterge %1 resurse
ro[2]: Șterge %1 de resurse

en: &Resource Properties
ro: Proprietăți &resursă

en: Synchronize Resource | Synchronize %1 Resources
ro[0]: Sincronizează resursa
ro[1]: Sincronizează %1 resurse
ro[2]: Sincronizează %1 de resurse

en: Work Offline
ro: Lucrează deconectat

en: &Synchronize Folder Recursively
ro: &Sincronizează dosarul recursiv

en: Synchronize Recursively
ro: &Sincronizează recursiv

en: &Move Folder To Trash
ro: &Mută dosarul la gunoi

en: Move Folder To Trash
ro: Mută dosarul la gunoi

en: &Move Item To Trash
ro: &Mută elementul la gunoi

en: Move Item To Trash
ro: Mută elementul la gunoi

en: &Restore Folder From Trash
ro: &Restabilește dosarul din gunoi

en: Restore Folder From Trash
ro: Restabilește dosarul din gunoi

en: &Restore Item From Trash
ro: &Restabilește elementul din gunoi

en: Restore Item From Trash
ro: Restabilește elementul din gunoi

en: &Restore Collection From Trash
ro: &Restabilește colecția din gunoi

en: Restore Collection From Trash
ro: Restabilește colecția din gunoi

en: &Synchronize Favorite Folders
ro: &Sincronizează dosarele favorite

en: Synchronize Favorite Folders
ro: Sincronizează dosarele favorite

en: &Copy Folder | &Copy %1 Folders
ro[0]: &Copiază dosarul
ro[1]: &Copiază %1 dosare
ro[2]: &Copiază %1 de dosare

en: &Copy Item | &Copy %1 Items
ro[0]: &Copiază elementul
ro[1]: &Copiază %1 elemente
ro[2]: &Copiază %1 de elemente

en: &Delete Item | &Delete %1 Items
ro[0]: Ș&terge elementul
ro[1]: Ș&terge %1 elemente
ro[2]: Ș&terge %1 de elemente

en: &Delete Resource | &Delete %1 Resources
ro[0]: Ș&terge resursa
ro[1]: Ș&terge %1 resurse
ro[2]: Ș&terge %1 de resurse

en: &Synchronize Resource | &Synchronize %1 Resources
ro[0]: &Sincronizează resursa
ro[1]: &Sincronizează %1 resurse
ro[2]: &Sincronizează %1 de resurse

en: Copy Folder | Copy %1 Folders
ro[0]: Copiază dosarul
ro[1]: Copiază %1 dosare
ro[2]: Copiază %1 de dosare

en: Copy Item | Copy %1 Items
ro[0]: Copiază elementul
ro[1]: Copiază %1 elemente
ro[2]: Copiază %1 de elemente

en: Cut Item | Cut %1 Items
ro[0]: Taie elementul
ro[1]: Taie %1 elemente
ro[2]: Taie %1 de elemente

en: Cut Folder | Cut %1 Folders
ro[0]: Taie dosarul
ro[1]: Taie %1 dosare
ro[2]: Taie %1 de dosare

en: Delete Item | Delete %1 Items
ro[0]: Șterge elementul
ro[1]: Șterge %1 elemente
ro[2]: Șterge %1 de elemente

en: Delete Folder | Delete %1 Folders
ro[0]: Șterge dosarul
ro[1]: Șterge %1 dosare
ro[2]: Șterge %1 de dosare

en: Synchronize Folder | Synchronize %1 Folders
ro[0]: Sincronizează dosarul
ro[1]: Sincronizează %1 dosare
ro[2]: Sincronizează %1 de dosare

en: Do you really want to delete this folder and all its sub-folders? | Do you really want to delete %1 folders and all their sub-folders?
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți acest dosar și toate subdosarele acestuia?
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți %1 dosare și toate subdosarele acestora?
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți %1 de dosare și toate subdosarele acestora?

[ctx: @title:window]
en: Delete folder? | Delete folders?
ro[0]: Se șterge dosarul?
ro[1]: Se șterg dosarele?
ro[2]: Se șterg dosarele?

en: Could not delete folder: %1
ro: Dosarul nu poate fi șters: %1

en: Folder deletion failed
ro: Ștergerea dosarului a eșuat

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
ro: Proprietățile dosarului %1

en: Do you really want to delete the selected item? | Do you really want to delete %1 items?
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți elementul ales?
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți %1 elemente?
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți %1 de elemente?

[ctx: @title:window]
en: Delete item? | Delete items?
ro[0]: Se șterge elementul?
ro[1]: Se șterg elementele?
ro[2]: Se șterg elementele?

en: Could not delete item: %1
ro: Elementul nu poate fi șters: %1

en: Item deletion failed
ro: Ștergerea elementului a eșuat

[ctx: @title:window]
en: Rename Favorite
ro: Redenumește favoritul

[ctx: @label:textbox name of the folder]
en: Name:
ro: Denumire:

[ctx: @title:window]
en: New Resource
ro: Resursă nouă

en: Could not create resource: %1
ro: Resursa nu a putut fi creată: %1

en: Resource creation failed
ro: Crearea resursei a eșuat

en: Do you really want to delete this resource? | Do you really want to delete %1 resources?
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți această resursă?
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți aceste %1 resurse?
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți aceste %1 de resurse?

[ctx: @title:window]
en: Delete Resource? | Delete Resources?
ro[0]: Se șterge resursa?
ro[1]: Se șterg resursele?
ro[2]: Se șterg resursele?

en: Could not paste data: %1
ro: Datele nu pot fi lipite: %1

en: Paste failed
ro: Lipirea a eșuat

en: We can not add "/" in folder name.
ro: Nu se poate adăuga „/” în denumirea dosarului.

en: Create new folder error
ro: Eroare la crearea noului dosar

en: We can not add "." at begin or end of folder name.
ro: Nu se poate adăuga „.” la începutul sau sfârșitul denumirii dosarului.

en: Before syncing folder "%1" it is necessary to have the resource online. Do you want to make it online?
ro: Înainte de a sincroniza dosarul „%1” trebuie să conectați resursa. Doriți s-o conectați?

en: Account "%1" is offline
ro: Contul „%1” este deconectat

en: Move to This Folder
ro: Mută în acest dosar

en: Copy to This Folder
ro: Copiază în acest dosar

en: Local Subscriptions
ro: Abonări locale

en: Search:
ro: Caută:

en: Subscribed only
ro: Numai abonate

en: Subscribe
ro: Abonează

en: Unsubscribe
ro: Dezabonează
