aspell - en to tg translation catalogue (114 entries)

note: TRANSLATORS: The remaing strings in config.cpp should be kept under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: main configuration file
tg: файли пайкарабанди асосӣ

en: location of main configuration file
tg: ҷойгиршавии файли пайкарабанди асосӣ

en: location of language data files
tg: ҷойгиршавии забони чунин файлҳо

en: location of the main word list
tg: ҷойгиршавии рӯйхати калимаҳои асосӣ

en: encoding to expect data to be in
tg: инизороти рамзгузории додашудаҳо

en: add or removes a filter
tg: илова ё ҳузфи филтр

en: extra dictionaries to use
tg: луғатҳои истифодабарандаи иловагӣ

en: location for personal files
tg: ҷойгиршавии файлҳои шахсӣ

en: ignore words <= n chars
tg: аҳамият надодани калимаҳо <= n ишораҳо

en: ignore commands to store replacement pairs
tg: аҳамият надодани фармониятҳо барои нигоҳ доштани иввази ду адад

en: extra information for the word list
tg: ахбороти иловагӣ барои рӯйхати калимаҳо

en: keyboard definition to use for typo analysis
tg: муайян намудани забонак барои анализи саҳв

en: language code
tg: коди забон

en: deprecated, use lang instead
tg: маъқул дониста нашуд, lang-ро истифода кунед

en: location of local language data files
tg: ҷойгиршавии файлҳои додашудаи забонҳои локалӣ

en: base name of the main dictionary to use
tg: номи базавии луғати асосӣ

en: set module name
tg: сабти номи модул

en: search order for modules
tg: тартиботи ҷустуҷӯи модул

en: enable Unicode normalization
tg: фаъол сохтани муқаррарияти Юникод

note: TRANSLATORS: the values after the ':' are literal values and should not be translated.
en: Unicode normalization form: none, nfd, nfc, comp
tg: намуди муқаррарияти Юникод: none, nfd, nfc, comp

en: personal configuration file
tg: файли пайкарабанди шахсӣ

en: personal dictionary file name
tg: номи файли луғати шахсӣ

en: prefix directory
tg: префикси каталог

en: replacements list file name
tg: номи файли иввазоти рӯйхат

en: consider run-together words legal
tg: эътирофи имконпазироти калимаҳои run-together

en: maximum number that can be strung together
tg: рақами зиёде, ки бо худ пайваст шуда метавонанд

en: minimal length of interior words
tg: дарозии минималии калимаҳои дохилӣ

en: save replacement pairs on save all
tg: нигоҳ доштани ду адади иввазшуда ҳолати тамоми онро нигоҳ доштан

en: set the prefix based on executable location
tg: танзимоти префикс мувофиқи ҷойгиршавии файли иҷрошаванда

en: size of the word list
tg: андозаи рӯйхати калима

en: no longer used
tg: дигар истифода намешавад

en: suggestion mode
tg: тартиботи ҷумла

note: TRANSLATORS: "sug-mode" is a literal value and should not be translated.
en: edit distance to use, override sug-mode default
tg: тағйири истифодаи масофа, sug-mode-ро аз нав мепӯшонад

en: use typo analysis, override sug-mode default
tg: истифодаи анализи саҳв, sug-mode-ро аз нав мепӯшонад

en: use replacement tables, override sug-mode default
tg: истифодаи ҷадвали ивваз, sug-mode аз нав мепӯшонад

en: characters to insert when a word is split
tg: ишораҳое, ки ҳолати ҷудо кардани калима монда мешаванд

en: use personal, replacement & session dictionaries
tg: бо истифода аз луғатҳои шахсӣ, иввазӣ ва сессиявӣ

en: search path for word list information files
tg: роҳи ҷустуҷӯи файлҳои бо ахбороти рӯйхати калимаҳо

en: enable warnings
tg: фаъол сохтани огоҳиятҳо

en: use affix compression when creating dictionaries
tg: истифодаи зичии аффикс ҳолати сохтани луғғатҳо

en: partially expand affixes for better suggestions
tg: Қисман вусъат додани аффикс барои таъминоти хубтар

en: create a backup file by appending ".bak"
tg: сохтани файли захиравӣ бо иловаи ".bak"

en: use byte offsets instead of character offsets
tg: омезонидани байтҳо ба ҷои омезонидани ишораҳо

en: reverse the order of the suggest list
tg: тартиботи бозгашти рӯйхати ҷумла

en: suggest possible replacements
tg: тақдими иввази лозимӣ

en: time load time and suggest time in pipe mode
tg: вақти пурборкунӣ ва вақти тақдимият дар тартиботи-pipe

en: This could also mean that the file "%s" could not be opened for reading or does not exist.
tg: Ин ҳамчунин маънои онро дорад, ки файл "%s" барои хондан кушода намешавад ёки он вуҷуд надорад.

en: The Unicode code point U+%04X is unsupported.
tg: Ишораи юникоди U+%04X дастгирӣ нашуда истодааст.

en: Invalid UTF-8 sequence at position %d.
tg: Пайравии нодурусти UTF-8 бо адреси %d.

en: Operation Not Supported: %what:1
tg: Амалиёт дастгирӣ нашуда истодааст: %what:1

en: The method "%what:1" is unimplemented in "%where:2".
tg: Тарзи "%what:1" дар "%where:2" иҷронашаванда мебошад.

en: The file "%file:1" can not be opened
tg: Файли "%file:1" кушода намешавад

en: The file "%file:1" can not be opened for reading.
tg: Файли "%file:1" барои хондан кушода намешавад.

en: The file "%file:1" can not be opened for writing.
tg: Файли "%file:1" барои навиштан кушода намешавад.

en: The file name "%file:1" is invalid.
tg: Номи файл "%file:1" нодуруст мебошад.

en: The file "%file:1" is not in the proper format.
tg: Файли "%file:1" дар ҳолати номувофиқ мебошад.

en: The directory "%dir:1" can not be opened for reading.
tg: Каталоги "%dir:1" барои хондан кушода нахоҳад шуд.

en: The key "%key:1" is unknown.
tg: Калиди "%key:1" номуайян мебошад.

en: The value for option "%key:1" can not be changed.
tg: Маънавият барои интихоботгоҳи "%key:1" тағйирёбанда нахоҳад буд.

en: The key "%key:1" is not %accepted:2 and is thus invalid.
tg: Калиди "%key:1" бидуни %accepted:2 аст ва барои ҳамин нодуруст аст.

en: The value "%value:2" is not %accepted:3 and is thus invalid for the key "%key:1".
tg: Маънавияти "%value:2" бидуни %accepted:3 аст ва барои ҳамин барои калиди "%key:1" нодуруст аст.

en: The language "%lang:1" is not known.
tg: Забони "%lang:1" номуайян аст.

en: The soundslike "%sl:2" is not known.
tg: Soundslike "%sl:2" номуайян аст.

en: The language "%lang:1" is not supported.
tg: Забони "%lang:1" дастгирӣ нашуда истодааст.

en: No word lists can be found for the language "%lang:1".
tg: Рӯйхати калимаҳо барои забони "%lang:1" ёфт нашуда истодаанд.

en: Expected language "%lang:1" but got "%prev:2".
tg: Интизори забони "%lang:1"буд ва лекин "%prev:2" қабул шуд.

en: The encoding "%encod:1" is not known.
tg: Кодгузории "%encod:1" номуайян аст.

en: The encoding "%encod:1" is not supported.
tg: Кодгузории "%encod:1" дастгирӣ нашуда истодааст.

en: The conversion from "%encod:1" to "%encod2:2" is not supported.
tg: Табдилшавӣ аз "%encod:1" ба "%encod2:2" дастгирӣ нашуда истодааст.

en: The string "%str:1" is invalid.
tg: Сатри "%str:1" нодуруст аст.

en: The word "%word:1" is invalid.
tg: Калимаи "%word:1" нодуруст аст.

en: Unhandled Error:
tg: Хатои нокоркард:

en: Error: %s
tg: Хато: %s

en: Error:
tg: Хато:

en: enter Email mode.
tg: гузаштан ба тартиботи Email.

en: enter TeX mode.
tg: гузаштан ба тартиботи TeX

en: Invalid Option: %s
tg: Интихоботгоҳи нодуруст: %s

en:  does not take any parameters.
tg:  ягон параметреро қабул накарда истодааст.

en: You must specify an action
tg: Шумо бояд амалеро ишора кунед

en: Unknown Action: %s
tg: Амалиёти номуайян: %s

en: Invalid Input
tg: Вурудиятҳои нодуруст

en: Time to load word list:
tg: Вақти пурборкунии рӯйхати калима:

en: Suggestion Time: %f
tg: Вақти пешниҳод: %f

en: You must specify a file name.
tg: Шумо бояд номи файлро нишон диҳед.

en: Could not open the file "%s" for reading
tg: Боз кардани файли "%s" барои хондан имконнопазир аст

en: Invalid keymapping: %s
tg: Рамзгузории нодуруст дар забонак: %s

en: Ignore
tg: Роҳ додан

en: Ignore all
tg: Роҳ додани ҳамааш

en: Replace
tg: Ивваз

en: Replace all
tg: Иввази ҳамааш

en: Add
tg: Илова

en: Add Lower
tg: Иловаи қайдгоҳи поёна

en: Abort
tg: Каниш

en: Exit
tg: Баромад

en: With:
tg: Ба:

en: Sorry that is an invalid choice!
tg: Бубахшед, ин интихоби нодуруст аст!

en: Sorry "filter" is currently unimplemented.
tg: Бубахшед, "filter" ин вақт кор намекунад.

en: Can't merge a master word list yet. Sorry.
tg: Ҳоло пайваст кардани рӯйхати калимаҳои асосиро имконнопазир аст. Бубахшед.

en: Sorry "create/merge personal" is currently unimplemented.
tg: Бубахшед, "create/merge personal" дар ин вақт кор намекунад.

en: Sorry I won't overwrite "%s"
tg: Бубахшед, "%s" аз нав нависӣ карда наметавонам

en: Sorry "create/merge repl" is currently unimplemented.
tg: Бубахшед, "create/merge repl" дар ин вақт кор намекунад.

en: This is probably because:
tg: Ин эҳтимолан ба сабаби:

en: The required field "name" is missing.
tg: Заминаи дархости "name" ҳозир намебошад.

en: Empty string.
tg: Сатри холӣ.

en: Wrong endian order.
tg: Тартиботи нодурусти endian.

en: Wrong soundslike.
tg: Soundslike-и нодуруст.

en: Wrong soundslike version.
tg: Ривояти нодурусти soundslike.

en: Affix flags found in word but no affix file given.
tg: Дар калима байрақҳои аффикс ёфт шуд ва лекин аффикси файл ишора нашудааст.

en: The total word length, with soundslike data, is larger than 240 characters.
tg: Умуман дарозии калима аз 240 ишора зиёд аст.

en: swaps visible and invisible text
tg: матни намо ва нонаморо ивваз мекунад

en: email quote characters
tg: ишораҳои нохунакҳои email

en: num chars that can appear before the quote char
tg: рақами ишораҳо, ки метавонанд пеш аз нохунакҳо бошанд

en: check TeX comments
tg: тафтишоти шарҳи TeX

en: TeX commands
tg: фармониятҳои TeX
