Audacious Plugins - en to fi translation catalogue (869 entries)

en: AAC (Raw) Decoder
fi: AAC (Raw) -dekooderi

en: AdPlug (AdLib Player)
fi: AdPlug (AdLib-soitin)

en: sequenced
fi: sarjoitettu

en: <b>Output</b>
fi: <b>Ulostulo</b>

en: OPL Emulator:
fi: OPL-emulaattori:

en: Sample rate
fi: Näytteenottotaajuus

en: <b>Miscellaneous</b>
fi: <b>Sekalaiset</b>

en: Repeat song in endless loop
fi: Toista kappale loputtomassa silmukassa

en: Alarm
fi: Herätyskello

en: Set Alarm ...
fi: Aseta hälytys...

en: A plugin that can be used to start playing at a certain time.
    
    Originally written by Adam Feakin and Daniel Stodden.
fi: Liitännäinen jolla voidaan aloittaa toistaminen tietyllä ajan hetkellä.
    
    Alkuperäiset kehittäjät Adam Feakin ja Daniel Stodden.

en: Time
      Alarm at:
        The time for the alarm to come on.
    
      Quiet after:
        Stop alarm after this amount of time.
           (if the wakeup dialog is not closed)
    
    
    Days
      Day:
        Select the days for the alarm to activate.
    
      Time:
        Choose the time for the alarm on each day,
        or select the toggle button to use the default
        time.
    
    
    Volume
      Fading:
        Fade the volume up to the chosen volume
        for this amount of time.
    
      Start at:
        Start fading from this volume.
    
      Final:
        The volume to stop fading at.  If the fading
        time is 0 then set volume to this and start
        playing.
    
    
    Options:
      Additional Command:
        Run this command at the alarm time.
    
      Playlist:
        Load this playlist. If no playlist
        is given, the current one will be used.
        The URL of an mp3/ogg stream
        can also be entered here.
    
      Reminder:
        Display a reminder when the alarm goes off.
        Type the reminder in the input field and enable
        the checkbox if you want it to be shown.
fi: Aika
      Hälytys:
        Aika hälytykseen.
    
      Hiljainen jälkeen:
        Lopeta hälytys tämän ajan kuluttua.
           (jos herätysikkuna ei ole suljettu)
    
    
    Päivät
      Päivä:
        Valitse hälytyksen aktivointipäivät.
    
      Aika:
        Valitse hälytyksen aika jokaiselle päivälle,
        tai valitse painike käyttääksesi oletusasetus
        aikaa.
    
    
    Voimakkuus
      Häivytä:
        Häivytä valittuun äänenvoimakkuuteen saakka
        tämän ajanjakson aikana.
    
      Aloittaa:
        Aloita häivytys tästä voimakkudesta.
    
      Lopussa:
        Äänenvoimakkuuden lopettaminen.  Jos häivytys-
        aika on 0 se asetaa voimakkuuden tähän ja
        aloittaa soittamisen.
    
    
    Vaihtoehdot:
      Lisäkomento:
        Suorita tämä komento hälytyshetkellä.
    
      Soittolista:
        Lataa tämä soittolista. Jos soittolistaa ei ole
        annettu niin nykyinen lista on käytössä.
        Verkko-osoite mp3/ogg suoratoistolle
        voidaan myös antaa täällä.
    
      Muistutus:
        Näytä muistutus kun hälytys sammuu.
        Kirjoita muistutus syöttökenttään ja ota käyttöön
        -valintaruutu, jos haluat pitää sen näkyvillä.

en: This is your wakeup call.
fi: Herätys!

en: Your reminder for today is...
fi: Muistutuksesi tälle päivälle on...

en: Reminder
fi: Muistutus

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Time
fi: Aika

en: Alarm at (default):
fi: Kellonaika (oletus):

en: Quiet after:
fi: Hiljennä, kun aikaa kulunut:

en: hours
fi: tunnit

en: minutes
fi: minuutit

en: Choose the days for the alarm to come on
fi: Valitse päivät jolloin herätyskello on aktiivinen

en: Day
fi: Päivä

en: Default
fi: Oletus

en: Days
fi: Päivät

en: Fading
fi: Häivytys

en: seconds
fi: sekuntia

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Start at
fi: Aloita

en: Final
fi: Lopullinen

en: Current
fi: Nykyinen

en: Additional Command
fi: Lisäkomento

en: enable
fi: käytä

en: Playlist (optional)
fi: Soittolista (valinnainen)

en: Select a playlist
fi: Valitse soittolista

en: Options
fi: Asetukset

en: What do these options mean?
fi: Mitä nämä asetukset tarkoittavat?

en: Help
fi: Ohje

en: Album Art
fi: Levyn kansikuva

en: ALSA Output
fi: ALSA-lähtö

en: ALSA Output Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
    
    My thanks to William Pitcock, author of the ALSA Output Plugin NG, whose code served as a reference when the ALSA manual was not enough.
fi: ALSA Output Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
    
    Kiitokseni William Pitcock "ALSA Output Plugin NG"-kehittäjälle, jonka koodi toimi referenssinä silloin kun ALSA-manuaali ei riittänyt.

en: (no description)
fi: (ei kuvausta)

en: Default PCM device
fi: Oletus PCM-laite

en: Default mixer device
fi: Oletus miksauslaite

en: PCM device:
fi: PCM-laite:

en: Mixer device:
fi: Miksauslaite:

en: Mixer element:
fi: Miksauskanava:

en: AMIDI-Plug
    modular MIDI music player
    http://www.develia.org/projects.php?p=amidiplug
    
    written by Giacomo Lozito
    <james@develia.org>
    
    special thanks to...
    
    Clemens Ladisch and Jaroslav Kysela
    for their cool programs aplaymidi and amixer; those
    were really useful, along with alsa-lib docs, in order
    to learn more about the ALSA API
    
    Alfredo Spadafina
    for the nice midi keyboard logo
    
    Tony Vroon
    for the good help with alpha testing
fi: AMIDI-Plug
    modulaarinen MIDI musiikkisoitin
    http://www.develia.org/projects.php?p=amidiplug
    
    kirjoittanutu Giacomo Lozito
    <james@develia.org>
    
    erityinen kiitos...
    
    Clemens Ladisch ja Jaroslav Kysela
    heidän tyylikkäille ohjelmille aplaymidi ja amixer; nämä
    olivat todella hyödyllisiä, yhdessä alsa-lib ohjeiden kanssa,
    oppimaan ALSA API -toiminta
    
    Alfredo Spadafina
    hienosta midinäppäimistön logosta
    
    Tony Vroon
    kaikesta suuresta avusta testauksessa

en: Override default gain:
fi: Ohita oletusvahvistus:

en: Override default polyphony:
fi: Ohita oletus moniääni:

en: Override default reverb:
fi: Ohita oletuskaiku:

en: Override default chorus:
fi: Ohita oletuskertosäe:

en: <b>Playback</b>
fi: <b>Toisto</b>

en: Transpose:
fi: Siirtäminen:

en: semitones
fi: puolisävelaskeleen

en: Drum shift:
fi: Rummun siirto:

en: note numbers
fi: sisällysnumerot

en: Skip leading silence
fi: Ohita edeltävä hiljaisuus

en: Skip trailing silence
fi: Ohita lopussa oleva hiljaisuus

en: <b>SoundFont</b>
fi: <b>Äänifontti</b>

en: <b>Synthesizer</b>
fi: <b>Syntetisaattori</b>

en: Sample rate:
fi: Näytteenottotaajuus:

en: AMIDI-Plug - select SoundFont file
fi: AMIDI-Plug - valitse SoundFont-tiedosto

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Open
fi: _Avaa

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: Size (bytes)
fi: Koko (tavuina)

en: Name:
fi: Nimi:

en: <span size="smaller"> MIDI Info </span>
fi: <span size="smaller"> MIDI-tiedot </span>

en: Format:
fi: Muoto:

en: Length (msec):
fi: Kesto (ms):

en: No. of Tracks:
fi: Raitojen lukumäärä:

en: variable
fi: muuttuja

en: Time Div:
fi: Aikajako:

en: <span size="smaller"> MIDI Comments and Lyrics </span>
fi: <span size="smaller"> MIDI-kommentit ja -lyriikat </span>

en: * no comments available in this MIDI file *
fi: * MIDI-tiedostossa ei ollut kommentteja *

en: * no lyrics available in this MIDI file *
fi: * MIDI-tiedostossa ei ollut lyriikoita *

en: _Close
fi: _Sulje

en:   (invalid UTF-8)
fi:   (virheellinen UTF-8)

en: Ampache Browser
fi: Ampache-selain

en: Ampache Browser for Audacious
    http://ampache-browser.org/
    
    Copyright (C) Róbert Čerňanský and John Lindgren
    License: GNU GPLv3
fi: Ampache Browser Audaciousille
    http://ampache-browser.org/
    
    Copyright (C) Róbert Čerňanský ja John Lindgren
    License: GNU GPLv3

en: Audacious OSD
    http://www.develia.org/projects.php?p=audacious#aosd
    
    Written by Giacomo Lozito <james@develia.org>
    
    Based in part on Evan Martin's Ghosd library:
    http://neugierig.org/software/ghosd/
fi: Audacious OSD
    http://www.develia.org/projects.php?p=audacious#aosd
    
    Kirjoittanut Giacomo Lozito <james@develia.org>
    
    Perustuu osittain Evan Martin's Ghosd kirjastoon:
    http://neugierig.org/software/ghosd/

en: Rectangle
fi: Suorakulmio

en: Rounded Rectangle
fi: Pyöristetty suorakulmio

en: Concave Rectangle
fi: Kovera suorakulmio

en: None
fi: Ei mitään

en: Playback Start
fi: Toiston aloitus

en: Triggers OSD when a playlist entry is played.
fi: Näyttää OSD:n kun kappaleen toisto alkaa.

en: Title Change
fi: Nimen muutos

en: Triggers OSD when the song title changes (for internet streams).
fi: Käynnistää OSD:n kun kappaleen nimi muuttuu (internet suoratoisto).

en: Pause On
fi: Keskeytys

en: Triggers OSD when playback is paused.
fi: Näyttää OSD:n kun toisto keskeytetään.

en: Pause Off
fi: Toisto jatkuu

en: Triggers OSD when playback is unpaused.
fi: Näyttää OSD:n kun toisto jatkuu.

en: Placement
fi: Sijoitus

en: Relative X offset:
fi: Suhteellinen X:n poikkeama:

en: Relative Y offset:
fi: Suhteellinen Y:n poikkeama:

en: Max OSD width:
fi: OSD:n maksimileveys:

en: Multi-Monitor options
fi: Monen näytön asetukset

en: Display OSD using:
fi: Näytä OSD käyttäen:

en: all monitors
fi: kaikki näytöt

en: monitor %i
fi: näyttö %i

en: Timing (ms)
fi: Ajoitus (ms)

en: Display:
fi: Näytä:

en: Fade in:
fi: Häivytä sisään:

en: Fade out:
fi: Häivytä ulos:

en: Fonts
fi: Kirjasimet

en: Font %i:
fi: Kirjasin %i:

en: Shadow
fi: Varjo

en: Render Style
fi: Esitystyyli

en: Colors
fi: Värit

en: Color %i:
fi: Väri %i:

en: Enable trigger
fi: Käytä liipaisinta

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Composite manager detected
fi: Komposointimanageri havaittu

en: Composite manager not detected;
    unless you know that you have one running, please activate a composite manager otherwise the OSD won't work properly
fi: Komposointimanageria ei havaittu.
    Jos komposointimanageri ei ole vielä päällä, aktivoi se tai muutoin OSD ei toimi kunnolla.

en: Composite manager not required for fake transparency
fi: Komposointimanageria ei tarvita jäljiteltyyn läpinäkyvyyteen

en: Transparency
fi: Läpinäkyvyys

en: Fake transparency
fi: Jäljitelty läpinäkyvyys

en: Real transparency (requires X Composite Ext.)
fi: Oikea läpinäkyvyys (vaatii X:n komposointilaajennuksen)

en: Composite extension not loaded
fi: Komposointilaajennusta ei ole ladattu

en: Position
fi: Sijainti

en: Animation
fi: Animaatio

en: Text
fi: Teksti

en: Decoration
fi: Koristeet

en: Trigger
fi: Liipaisin

en: Misc
fi: Muut

en: Test
fi: Testaa

en: ASXv3 Playlists
fi: ASXv3-soittolista

en: ASXv1/ASXv2 Playlists
fi: ASXv1/ASXv2-soittolista

en: Audacious Playlists (audpl)
fi: Audacious soittolista (audpl)

en: Bit Depth:
fi: Bittisyvyys:

en: Downsample ratio:
fi: Alataajuus:

en: <b>Color</b>
fi: <b>Väri</b>

en: Blur Scope
fi: Sumenna alue

en: Presets:
fi: Esiasetukset:

en: Feed level:
fi: Syöttötaso:

en: Cut frequency:
fi: Leikkaustaajuus:

en: Spectrum Analyzer
fi: Spektri analysaattori

en: Copyright (C) 2007-2012 Calin Crisan <ccrisan@gmail.com> and others.
    
    Many thanks to libcdio developers <http://www.gnu.org/software/libcdio/>
    and to libcddb developers <http://libcddb.sourceforge.net/>.
    
    Also thank you to Tony Vroon for mentoring and guiding me.
    
    This was a Google Summer of Code 2007 project.
fi: Copyright (C) 2007-2012 Calin Crisan <ccrisan@gmail.com> ja muut.
    
    Kiitoket libcdio:n kehittäjille <http://www.gnu.org/software/libcdio/>
    sekä libcddb:n kehittäjille <http://libcddb.sourceforge.net/>.
    
    Kiitokset myös Tony Vroon:lle opastuksesta ja avusta.
    
    Tämä oli Google Summer of Code 2007 -projekti.

en: <b>Device</b>
fi: <b>Laite</b>

en: Read speed:
fi: Lukunopeus:

en: Override device:
fi: Laite:

en: <b>Metadata</b>
fi: <b>Metatiedot</b>

en: Use CD-Text
fi: Käytä CD-tekstiä

en: Use CDDB
fi: Käytä CDDB:tä

en: Use HTTP instead of CDDBP
fi: Käytä HTTP:tä CDDBP:n sijasta

en: Server:
fi: Palvelin:

en: Path:
fi: Polku:

en: Port:
fi: Portti:

en: Failed to initialize cdio subsystem.
fi: Ei voitu alustaa cdio-alijärjestelmää.

en: Invalid URI %s.
fi: Viallinen URI %s.

en: Track %d not found.
fi: Raitaa %d ei löydetty.

en: Track %d is a data track.
fi: Raita %d on dataraita.

en: Error reading audio CD.
fi: Virhe luettaessa ääni CD:tä.

en: Audio CD
fi: Ääni CD

en: Failed to open CD device %s.
fi: Ei voitu avata CD-asemaa %s.

en: No audio capable CD drive found.
fi: Ääneen kykenevää CD-asemaa ei löydetty.

en: Drive is empty.
fi: Asema on tyhjä.

en: Unsupported disk type.
fi: Levytyyppiä ei tueta.

en: Failed to finish initializing opened CD drive.
fi: Avatun CD-aseman alustaminen epäonnistui.

en: Failed to retrieve first/last track number.
fi: Ei voitu lukea ensimmäistä/viimeistä raitaa.

en: Cannot read start/end LSN for track %d.
fi: Ei voida lukea alku/loppu LSN:ää raidalle %d.

en: Failed to create the CDDB connection.
fi: CDDB-yhteyden luominen epäonnistui.

en: Failed to query the CDDB server
fi: CDDB-palvelimen kysely epäonnistui.

en: Failed to query the CDDB server: %s
fi: CDDB-palvelimen kysely epäonnistui: %s

en: Failed to read the CDDB info: %s
fi: CDDB-tietojen lukeminen epäonnistui: %s

en: Audio CD Menu Items
fi: Ääni CD -valikkonimikkeet

en: Pla_y CD
fi: Toista _CD

en: _Add CD
fi: Lisää C_D

en: <b>Compression</b>
fi: <b>Kompressio</b>

en: Center volume:
fi: Keskikanava:

en: Dynamic range:
fi: Dynaaminen alue:

en: Dynamic Range Compressor
fi: Dynaamisen alueen kompressori

en: Console music decoder engine based on Game_Music_Emu 0.5.2
    Supported formats: AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>
    Shay Green <gblargg@gmail.com>
fi: Pelikonsoli-dekooderi perustuu Game_Music_Emu 0.5.2:lle
    Tuetut formaatit: AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ
    
    Audacious liitännäisen kehittivät:
    William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>
    Shay Green <gblargg@gmail.com>

en: Bass:
fi: Basso:

en: Treble:
fi: Diskantti:

en: Echo:
fi: Kaiku:

en: Default song length:
fi: Kappaleen oletuskesto:

en: <b>Resampling</b>
fi: <b>Uudelleennäytteistys</b>

en: Enable audio resampling
fi: Käytä äänen uudelleennäytteistystä

en: Ignore length from SPC tags
fi: Sivuuta kesto SPC-tietueista

en: Increase reverb
fi: Lisää kaikuefektiä

en: Game Console Music Decoder
fi: Pelikonsoli-dekooderi

en: CoreAudio output
fi: CoreAudio-lähtö

en: CoreAudio Output Plugin for Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    Copyright 2017,18 René J.V. Bertin
     (original code and code adapted from
      Apple examples, (C) Apple 2013)
    
    Based on SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
fi: CoreAudio ulostulon Audacious lisäosa
    Copyright 2014 William Pitcock
    Copyright 2017,18 René J.V. Bertin
     (alkuperäinen koodi on mukautettu
      Applen esimerkeistä, (C) Apple 2013)
    
    Perustuu SDL ulostulon Audacious lisäosaan
    Copyright 2010 John Lindgren

en: Use exclusive mode
fi: Käytä varattua tilaa

en: Use bit perfect audio (adapt device sampling rate)
fi: Käytä täydellistä ääntä (mukauta laitteen näytteenottotaajuutta)

en: <b>Crossfade</b>
fi: <b>Ristihäivytys</b>

en: On automatic song change
fi: Automaattinen kappaleenvaihto

en: Overlap:
fi: Limittäisyys:

en: On seek or manual song change
fi: Etsittävällä tai manuaalisella kappaleenvaihdolla

en: <b>Tip</b>
fi: <b>Vinkki</b>

en: For better crossfading, enable
    the Silence Removal effect.
fi: Parantaaksesi ristihäivytystä, ota käyttöön
    Hiljaisuuden poisto -tehoste.

en: Crossfade
fi: Ristihäivytys

en: Intensity:
fi: Vahvuus:

en: Delete Files
fi: Poista tiedostot

en: No files are selected.
fi: Tiedostoja ei ole valittu.

en: Do you want to move %s to the trash?
fi: Haluatko siirtää kohteen %s roskakoriin?

en: Do you want to permanently delete %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen %s lopullisesti?

en: Do you want to move %d files to the trash?
fi: Haluatko siirtää %d tiedostoa roskakoriin?

en: Do you want to permanently delete %d files?
fi: Haluatko poistaa pysyvästi %d tiedostoa?

en: Move to trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: Delete
fi: Poista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Delete Selected Files
fi: Poista valitut tiedostot

en: <b>Delete Method</b>
fi: <b>Poistamistapa</b>

en: Move to trash instead of deleting immediately
fi: Siirrä roskakoriin pysyvän poistamisen sijaan

en: Echo Plugin
    By Johan Levin, 1999
    Surround echo by Carl van Schaik, 1999
    Updated for Audacious by William Pitcock and John Lindgren, 2010-2014
fi: Kaiku lisäosa
    Tehnyt Johan Levin, 1999
    Surround-kaiku Carl van Schaik, 1999
    Päivitys Audacious:lle William Pitcock ja John Lindgren, 2010-2014

en: <b>Echo</b>
fi: <b>Kaikuefekti</b>

en: Delay:
fi: Viive:

en: Volume:
fi: Äänenvoimakkuus:

en: Echo
fi: Kaikuefekti

en: Multi-format audio decoding plugin for Audacious using
    FFmpeg multimedia framework (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>
fi: Multi-format audio decoding plugin for Audacious using
    FFmpeg multimedia framework (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Audacious lisäosan kehittivät:
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>

en: Error opening %s:
    %s
fi: Virhe avattaessa %s:
    %s

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fi: Tämä on ilmainen ohjelmisto; voit jakaa sitä edelleen ja/tai muokata
    GNU General Public License ehtojen mukaisesti, sellaisina kuin
    Free Software Foundation on ne määrittänyt, joko lisenssin versio 2 tai
    (sinun valintasi mukaan) minkä tahansa uudempi versio.
    
    Tämä ohjelma jaetaan siinä toivossa, että se on hyödyllinen,
    mutta ILMAN MITÄÄN TAKUUTA; ilman edes oletettua takuuta
    MYYNTIKELPOISUUTTA tai SOPIVUUTTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN.
    Katso GNU General Public License -ehdot saadaksesi lisätietoja.
    
    Sinun olisi pitänyt saada kopio GNU General Public License -tiedostosta
    tämän ohjelman mukana; Jos et saanut, kirjoita kirje Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301,
    USA.

en: Output file format:
fi: Tiedostoformaatti:

en: Save into original directory
fi: Tallenna alkuperäiseen kansioon

en: Save into custom directory:
fi: Tallenna omavalintaiseen kansioon:

en: Generate file name from:
fi: Tiedostonimen luomisen peruste:

en: Original file name
fi: Alkuperäinen tiedostonimi

en: Original file name (no suffix)
fi: Alkuperäinen tiedostonimi (ei jälkiliite)

en: Original file tag
fi: Alkuperäinen tiedostotunniste

en: Prepend track number to file name
fi: Lisää kappaleen numero tiedostonimeen

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Algorithm quality:
fi: Algoritmin laatu:

en: Bitrate:
fi: Bittinopeus:

en: Compression ratio:
fi: Pakkaussuhde:

en: Audio mode:
fi: Äänitila:

en: Enforce strict ISO compliance
fi: Pakota tarkka ISO-yhteensopivuus

en: Error protection
fi: Virhesuojaus

en: Enable VBR/ABR
fi: Käytä VBR/ABR

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Minimum bitrate:
fi: Vähimmäisbittinopeus:

en: Maximum bitrate:
fi: Enimmäisbittinopeus:

en: Average bitrate:
fi: Keskimääräinen bittinopeus:

en: VBR quality level:
fi: VBR:n laatutaso:

en: Strictly enforce minimum bitrate
fi: Valvo tiukasti minimi bittinopeutta

en: Omit Xing VBR header
fi: Ohita Xing VBR-otsake

en: <b>Frame Headers</b>
fi: <b>Kehyksen otsikot</b>

en: Mark as copyright
fi: Merkitse tekijänoikeudeksi

en: Mark as original
fi: Merkitse alkuperäiseksi

en: <b>ID3 Tags</b>
fi: <b>ID3-tunnisteet</b>

en: Force addition of version 2 tag
fi: Pakota v2-tagin lisäys

en: Only add v1 tag
fi: Lisää vain v1-tagi

en: Only add v2 tag
fi: Lisää vain v2-tagi

en: Quality
fi: Laatu

en: Tags
fi: Tagit

en: Quality (0-1):
fi: Laatu (0-1):

en: General
fi: Yleiset

en: FLAC Decoder
fi: FLAC-dekooderi

en: lossless
fi: häviötön

en: Original code by
    Ralf Ertzinger <ralf@skytale.net>
    
    http://www.skytale.net/projects/bmp-flac2/
fi: Alkuperäinen koodi
    Ralf Ertzinger <ralf@skytale.net>
    
    http://www.skytale.net/projects/bmp-flac2/

en: Read-and-append mode not supported
fi: Luku-/liittämistilaa ei tueta

en: Invalid open mode
fi: Virheellinen tila avata

en: OpenGL Spectrum Analyzer for Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren, and Carlo Bramini
    
    Based on the XMMS plugin:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, and 4Front Technologies
    
    License: GPLv2+
fi: OpenGL Spectrum Analyzer Audaciousille
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren ja Carlo Bramini
    
    Perustuu XMMS -lisäosaan:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson ja 4Front Technologies
    
    Lisenssi: GPLv2+

en: OpenGL Spectrum Analyzer
fi: Spektri analysaattori OpenGL

en: Entry number
fi: Numero

en: Title
fi: Nimi

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Year
fi: Vuosi

en: Album
fi: Levy

en: Album artist
fi: Levyn esittäjä

en: Track
fi: Raita

en: Genre
fi: Tyylilaji

en: Queue position
fi: Sijainti jonossa

en: Length
fi: Kesto

en: File path
fi: Tiedostopolku

en: Custom title
fi: Mukautettu nimi

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: Comment
fi: Kommentti

en: Available columns
fi: Käytettävissä olevat sarakkeet

en: Displayed columns
fi: Näytettävät sarakkeet

en: Search Tool
fi: Haku

en: Dock at Left
fi: Telakoi vasemmalle

en: Dock at Right
fi: Telakoi oikealle

en: Dock at Top
fi: Telakoi ylhäälle

en: Dock at Bottom
fi: Telakoi alhaalle

en: Undock
fi: Poista telakointi

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: _Open Files ...
fi: Avaa tied_ostot...

en: Open _URL ...
fi: Avaa _URL...

en: _Add Files ...
fi: _Lisää tiedostoja...

en: Add U_RL ...
fi: Lisää U_RL...

en: Search _Library
fi: _Etsi kirjastosta

en: A_bout ...
fi: _Tietoja...

en: _Settings ...
fi: _Asetukset...

en: _Quit
fi: _Sulje

en: _Play
fi: _Toista

en: Paus_e
fi: _Keskeytä

en: _Stop
fi: _Pysäytä

en: Pre_vious
fi: _Edellinen

en: _Next
fi: _Seuraava

en: Previous Album
fi: Edellinen levy

en: Next Album
fi: Seuraava levy

en: _Repeat
fi: _Kertaus

en: S_huffle
fi: S_ekoitus

en: Shuffle by Albu_m
fi: Sekoita Albu_min mukaan

en: N_o Playlist Advance
fi: Älä _etene soittolistalla

en: Stop A_fter This Song
fi: _Pysäytä tämän kappaleen jälkeen

en: Song _Info ...
fi: K_appaleen tiedot...

en: Jump to _Time ...
fi: Hyppää _aikaan...

en: _Jump to Song ...
fi: _Hyppää kappaleeseen...

en: Set Repeat Point _A
fi: Aseta kertauksen alkupiste A

en: Set Repeat Point _B
fi: Aseta kertauksen loppupiste B

en: _Clear Repeat Points
fi: _Tyhjennä kertauspisteet

en: By _Title
fi: _Nimen mukaan

en: By _File Name
fi: _Tiedostonimen mukaan

en: By File _Path
fi: Tiedosto_polun mukaan

en: By Track _Number
fi: Ka_ppalenumeron mukaan

en: By _Artist
fi: _Esittäjän mukaan

en: By Al_bum
fi: Al_bumin mukaan

en: By Albu_m Artist
fi: Albu_min Artistin

en: By Release _Date
fi: _Julkaisupäivämäärän mukaan

en: By _Genre
fi: T_yylilajon mukaan

en: By _Length
fi: _Keston mukaan

en: By _File Path
fi: _Tiedostopolun mukaan

en: By _Custom Title
fi: _Mukautetun nimen mukaan

en: By C_omment
fi: _Kommentin mukaan

en: R_everse Order
fi: _Käänteinen järjestys

en: _Random Order
fi: _Satunnainen järjestys

en: _Play/Resume
fi: _Toista/jatka

en: _Refresh
fi: _Päivitä

en: _Sort
fi: _Lajittele

en: Sort Se_lected
fi: Järjestä _valitut

en: Remove _Duplicates
fi: Poista _kopiot

en: Remove _Unavailable Files
fi: Poista _ei saatavilla olevat tiedostot

en: _New
fi: _Uusi

en: Ren_ame ...
fi: Nimeä _uudelleen...

en: Remo_ve
fi: _Poista

en: _Import ...
fi: _Tuo...

en: _Export ...
fi: _Vie...

en: Playlist _Manager ...
fi: Soittolistojen _hallinta...

en: _Queue Manager ...
fi: _Jonomanageri...

en: Volume _Up
fi: _Nosta äänenvoimakkuutta

en: Volume _Down
fi: _Laske äänenvoimakkuutta

en: _Equalizer ...
fi: _Taajuuskorjain...

en: E_ffects ...
fi: _Tehosteet...

en: _Record Stream
fi: _Tallenna suoratoisto

en: Audio _Settings ...
fi: _Ääniasetukset...

en: Show _Menu Bar
fi: Näytä _valikkopalkki

en: Show I_nfo Bar
fi: Näytä _tietopalkki

en: Show Info Bar _Album Art
fi: Näytä tietopalkki _Levyn kansi

en: Show Info Bar Vis_ualization
fi: Näytä tietopalkin vis_ualisaatio

en: Show _Status Bar
fi: Näytä tila_rivi

en: Show _Remaining Time
fi: Näytä _jäljellä oleva aika

en: _Visualizations ...
fi: _Visualisoinnit...

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Playback
fi: T_oisto

en: P_laylist
fi: _Soittolista

en: _Services
fi: _Palvelut

en: _Output
fi: _Ääni

en: _View
fi: _Näkymä

en: _Queue/Unqueue
fi: _Lisää jonoon/Poista jonosta

en: _Open Containing Folder
fi: _Avaa sisältävä kansio

en: _Refresh Selected
fi: _Päivitä valittu

en: Cu_t
fi: L_eikkaa

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Paste
fi: _Liitä

en: Paste at _End
fi: Liitä _loppuun

en: Select _All
fi: Valitse _kaikki

en: _Rename ...
fi: _Nimeä uudelleen...

en: <b>Playlist Tabs</b>
fi: <b>Soittolistan välilehdet</b>

en: Always show tabs
fi: Näytä aina välilehdet

en: Show entry counts
fi: Näytä esiintymäkerrat

en: Show close buttons
fi: Näytä sulkemispainikkeet

en: <b>Playlist Columns</b>
fi: <b>Soittolistan sarakkeet</b>

en: Show column headers
fi: Näytä sarakkeiden otsakkeet

en: Scroll on song change
fi: Vieritä kappaleen vaihtuessa

en: GTK Interface
fi: GTK-käyttöliittymä

en: Buffering ...
fi: Puskuroidaan...

en: Play
fi: Toista

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Search Library
fi: Etsi kirjastosta

en: Open Files
fi: Avaa tiedostoja

en: Add Files
fi: Lisää tiedostoja

en: Previous
fi: Edellinen

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Next
fi: Seuraava

en: Record Stream
fi: Tallenna suoratoisto

en: Repeat
fi: Kertaus

en: Shuffle
fi: Sekoitus

en: Menu
fi: Valikko

en: %d channel | %d channels
fi[0]: %d kanava
fi[1]: %d kanavaa

en: Single mode.
fi: Yksittäinen -tila.

en: Playlist mode.
fi: Soittolista -tila.

en: Stopping after song.
fi: Pysäytä kappaleen jälkeen.

en: Previous track
fi: Edellinen raita

en: Pause/Resume
fi: Keskeytä/Jatka

en: Next track
fi: Seuraava raita

en: Step forward
fi: Askel eteenpäin

en: Step backward
fi: Askel taaksepäin

en: Mute
fi: Vaimenna

en: Volume up
fi: Nosta äänenvoimakkuutta

en: Volume down
fi: Laske äänenvoimakkuutta

en: Jump to file
fi: Hyppää tiedostoon

en: Toggle player window(s)
fi: Näytä/Piilota soittimen ikkunat

en: Show On-Screen-Display
fi: Näytä OSD

en: Toggle repeat
fi: Kertaus

en: Toggle shuffle
fi: Sekoitus

en: Toggle stop after current
fi: Pysäytä nykyisen jälkeen

en: Raise player window(s)
fi: Nosta soittimen ikkunat

en: (none)
fi: (ei mitään)

en: It is not recommended to bind the primary mouse buttons without modifiers.
    
    Do you want to continue?
fi: Ei ole suositeltavaa kytkeä hiiren painalluksia ilman muunnosnäppäimiä.
    
    Haluatko jatkaa?

en: Binding mouse buttons
fi: Kytketään hiiren painalluksia

en: Press a key combination inside a text field.
    You can also bind mouse buttons.
fi: Paina näppäinyhdistelmää tekstikentän sisällä.
    Voit käyttää myös hiiren nappeja.

en: Hotkeys:
fi: Pikanäppäimet:

en: <b>Action:</b>
fi: <b>Toiminto:</b>

en: <b>Key Binding:</b>
fi: <b>Näppäinsidos:</b>

en: _Add
fi: _Lisää

en: Global Hotkeys
fi: Yleiset pikanäppäimet

en: Global Hotkey Plugin
    Control the player with global key combinations or multimedia keys.
    
    Copyright (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Contributors include:
    Copyright (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Copyright (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>
fi: Global Hotkey -lisäoasa
    Ohjaa soitinta globaaleilla näppäinyhdistelmillä tai multimedianäppäimillä.
    
    Copyright (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Osallistujia ovat muun muassa:
    Copyright (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Copyright (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>

en: JACK Output
fi: JACK-lähtö

en: Client name:
fi: Asiakasohjelman nimi:

en: Automatically connect to output ports
fi: Yhdistä automaattisesti ulostuloportteihin

en: Filter ports (regex, use any port if blank):
fi: Suodatinportit (regex, käytä mitä tahansa porttia, jos tyhjä):

en: Connect to physical ports only
fi: Yhdistä ainoastaan fyysisiin portteihin

en: Upmix to
fi: Sekoita

en: ports if input has fewer channels
fi: portteja, jos sisääntulossa on vähemmän kanavia

en: Ignore insufficient number of ports
fi: Ohita riittämätön määrä portteja

en: No JACK output ports were found. Please check settings.
fi: JACK-lähtöportteja ei löytynyt. Tarkista asetukset.

en: Only %d JACK output ports were found but %d are required.
fi: Vain %d JACK-lähtön portteja löytyi, %d mutta käyttää niitä.

en: Failed to connect to JACK port %s.
fi: Yhteys JACK-porttiin %s epäonnistui.

en: JACK supports only floating-point audio.  You must change the output bit depth to floating-point in Audacious settings.
fi: JACK tukee vain liukulukujen ääntä. Lähtöbitin syvyys on vaihdettava liukulukuun Audacious-asetuksissa.

en: Failed to connect to the JACK server; is it running?
fi: Yhteys JACK-palvelimeen epäonnistui. Onhan se käynnissä?

en: The JACK server requires a sample rate of %d Hz, but Audacious is playing at %d Hz.  Please use the Sample Rate Converter effect to correct the mismatch.
fi: JACK-palvelin vaatii %d Hz, näytteenottotaajuuden, mutta Audacious käyttää %d Hz.  Käytä Sample Rate Converter -ohjelmaa korjataksesi ongelman.

en: %s Settings
fi: %s-asetukset

en: Module paths:
fi: Moduulipolut:

en: <small>Separate multiple paths with a colon.
    These paths are searched in addition to LADSPA_PATH.
    After adding new paths, press Enter to scan for new plugins.</small>
fi: <small>Erota useita polkuja kaksoispisteellä.
    Näistä poluista etsitään lisäosia, LADSPA-polun lisäksi.
    Uuden polun lisäämisen jälkeen paina enter ja etsi uusia lisäosia.</small>

en: Available plugins:
fi: Saatavilla olevat liitännäiset:

en: Enable
fi: Käytä

en: Enabled plugins:
fi: Aktiiviset liitännäiset:

en: Settings
fi: Asetukset

en: LADSPA Host
fi: Kone LADSPA

en: A simple plugin to control Audacious using the LIRC remote control daemon
    
    Adapted for Audacious by:
    Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    Joonas Harjumäki <jharjuma@gmail.com>
    
    Based on the XMMS LIRC plugin by:
    Carl van Schaik <carl@leg.uct.ac.za>
    Christoph Bartelmus <xmms@bartelmus.de>
    Andrew O. Shadoura <bugzilla@tut.by>
    
    For more information about LIRC, see http://lirc.org.
fi: Lisäosa Audaciouksen ohjaamiseen LIRC:n avulla.
    
    Muuntanut Audacioukselle:
    Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    Joonas Harjumäki <jharjuma@gmail.com>
    
    Perustuu XMMS LIRC Plugin, jonka kehittivät:
    Carl van Schaik <carl@leg.uct.ac.za>
    Christoph Bartelmus <xmms@bartelmus.de>
    Andrew O. Shadoura <bugzilla@tut.by>
    
    Lisätietoja LIRC:stä http://lirc.org.

en: <b>Connection</b>
fi: <b>Yhteys</b>

en: Reconnect to LIRC server
fi: Yhdistä uudelleen LIRC-palvelimelle

en: Wait before reconnecting:
fi: Odota ennen uudelleenyhdistämistä:

en: Lyrics
fi: Sanoitukset

en: Nowhere
fi: Missään

en: <small>Artist is truncated at the start, Title -- at the end</small>
fi: <small>Artisti lyhenteenä alussa, koko nimi -- lopussa</small>

en: Chars to truncate on:
fi: Lyhennettävät sarakkeet:

en: <small>Chars are ORed in RegExp, surrounded by whitespace</small>
fi: <small>Sarakkeet ovat ORed RegExp, jota ympäröi välilyönti</small>

en: Chars to split on:
fi: Sarake jaetaan:

en: Further truncate those on chars
fi: Lyhennä edelleen saraketta

en: <b>General</b>
fi: <b>Yleiset</b>

en: Split title into artist and title on chars
fi: Jaa artistin ja nimikkeen sarake

en: <b>Internet Sources</b>
fi: <b>Internet-lähteet</b>

en: Fetch lyrics from:
fi: Nouda sanoitukset:

en: Store fetched lyrics in local cache
fi: Tallenna noudetut sanoitukset paikalliseen välimuistiin

en: <b>Local Storage</b>
fi: <b>Paikallinen tallennustila</b>

en: Load lyric files (.lrc) from local storage
fi: Lataa sanoitukset (.lrc) kiintolevyltä

en: Unable to fetch %s
fi: Ei voitu hakea %s

en: Unable to parse %s
fi: Ei voida jäsentää %s

en: Looking for lyrics ...
fi: Etsitään lyriikoita...

en: Error
fi: Virhe

en: Lyrics could not be found.
fi: Sanoituksia ei löytynyt.

en: Missing title and/or artist.
fi: Puuttuu otsikko tai esittäjä.

en: Save Locally
fi: Tallenna paikallisesti

en: Refresh
fi: Päivitä

en: M3U Playlists
fi: M3U-soittolista

en: Tact Generator
fi: Tahtigeneraattori

en: Tact generator: %d bpm
fi: Tahtigeneraattori: %d bpm

en: Tact generator: %d bpm %d/%d
fi: Tahtigeneraattori: %d bpm %d/%d

en: A Tact Generator by Martin Strauss <mys@faveve.uni-stuttgart.de>
    
    To use it, add a URL: tact://beats*num/den
    e.g. tact://77 to play 77 beats per minute
    or tact://60*3/4 to play 60 bpm in 3/4 tacts
fi: Tahtigeneraattori, luonut Martin Strauss <mys@faveve.uni-stuttgart.de>
    
    Käyttääksesi sitä, lisää URL: tact://beats*num/den
    esim. tact://77 soittaaksesi 77 iskua minuutissa.
    Tai tact://60*3/4 soittaaksesi 60 iskua minuutissa tahdilla 3/4

en: Channel Mixer
fi: Kanavamikseri

en: <b>Channel Mixer</b>
fi: <b>Kanavamikseri</b>

en: Output channels:
fi: Kanavat:

en: Error connecting to MMS server
fi: Virhe MMS-palvelimeen yhdistäessä

en: <b>Channels</b>
fi: <b>Kanavat</b>

en: Nearest (fastest)
fi: Nearest (nopein)

en: Linear (fast)
fi: Linear (nopea)

en: Spline (good)
fi: Spline (hyvä)

en: Polyphase (best)
fi: Polyphase (paras)

en: <b>Sample rate</b>
fi: <b>Näytteenottotaajuus</b>

en: Level:
fi: Taso:

en: Cutoff:
fi: Alaraja:

en: Oversample
fi: Ylinäytteistä

en: Noise reduction
fi: Kohinan vähennys

en: Play Amiga MODs
fi: Toista Amigan MOD-tiedostoja

en: <b>Repeat</b>
fi: <b>Kertaus</b>

en: Repeat count:
fi: Kertojen määrä:

en: To repeat forever, set the repeat count to -1.
fi: Jos haluat kerrata ikuisesti, aseta kertojen määräksi -1.

en: These settings will take effect when Audacious is restarted.
fi: Nämä asetukset tulevat voimaan, kun Audacious käynnistetään uudelleen.

en: Stop After This Song
fi: Lopeta kappaleen jälkeen

en: Moonstone
fi: Kuukivi

en: Reset to Defaults
fi: Palauta oletusarvoihin

en: Now Playing
fi: Soi nyt

en: Entry Number
fi: Tapahtuman numero

en: Album Artist
fi: Levyn esittäjä

en: Queue Position
fi: Sijainti jonossa

en: File Path
fi: Tiedostopolku

en: File Name
fi: Tiedostonimi

en: Custom Title
fi: Mukautettu nimi

en: Entries
fi: Nimikkeitä

en: <b>Advanced</b>
fi: <b>Lisäasetukset</b>

en: Use accurate length calculation (slow)
fi: Käytä tarkkaa keston laskentaa (hidas)

en: MPRIS 2 Server
fi: MPRIS 2 -palvelin

en: Error parsing redirect
fi: Virhe uudelleenohjauksen valmistelussa

en: Unknown HTTP error
fi: Tuntematon HTTP-virhe

en: Error parsing URL
fi: Virhe luettaessa URL

en: Too many redirects
fi: Liian monta uudelleenohjausta

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Audacious is not playing.
fi: Audacious ei tällä hetkellä soita mitään.

en: Desktop Notifications
fi: Työpöytäilmoitukset

en: Desktop Notifications Plugin for Audacious
    Copyright (C) 2010 Maximilian Bogner
    Copyright (C) 2011-2013 John Lindgren and Jean-Alexandre Anglès d'Auriac
    
    This plugin is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This plugin is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
fi: Desktop Notifications Plugin for Audacious
    Copyright (C) 2010 Maximilian Bogner
    Copyright (C) 2011-2013 John Lindgren and Jean-Alexandre Anglès d'Auriac
    
    Tämä lisäosa on ilmainen ohjelma: voit jakaa sen uudelleen ja/tai muokata sitä Free Software Foundation julkaiseman GNU General Public License -ehtojen mukaisesti, joko lisenssin version 3 tai (valinnan mukaan) minkä tahansa myöhemmän version.
    
    Tämä lisäosa jaetaan siinä toivossa, että siitä on hyötyä, mutta ILMAN MITÄÄN TAKUUTA; ilman edes oletettua takuuta MYYNTIKELPOISUUDESTA tai SOVELTUVUUDESTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN. Katso lisätietoja GNU General Public License.
    
    Sinun olisi pitänyt saada kopio lisenssistä GNU General Public License tämän ohjelman mukana. Jos ei, katso <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: Show playback controls
fi: Näytä toiston kontrollit

en: Always show notification
fi: Näytä ilmoitukset aina

en: Include album name in notification
fi: Levyn nimi lisätään ilmoitukseen

en: Custom notification duration:
fi: Mukautettu ilmoituksen kesto:

en: Show
fi: Näytä

en: OpenMPT (Module Player)
fi: OpenMPT (moduulisoitin)

en: Module player based on libopenmpt
    
    Written by: Chris Spiegel <cspiegel@gmail.com>
fi: Moduuli soitin perustuen libopenmpt
    
    Kirjoittanut: Chris Spiegel <cspiegel@gmail.com>

en: Stereo separation:
fi: Stereoerottelu:

en: Interpolation:
fi: Interpolointi:

en: Linear
fi: Lineaarinen

en: Cubic
fi: Kuutio

en: Windowed sinc
fi: Ikkunoitu sinc

en: OSS4 Output
fi: OSS4-lähtö

en: OSS3 Output
fi: OSS3-lähtö

en: Default device
fi: Oletuslaite

en: Audio device:
fi: Äänilaite:

en: Use alternate device:
fi: Käytä vaihtoehtoista laitetta:

en: Save volume between sessions.
fi: Tallenna äänenvoimakkuus eri sessioiden välillä.

en: Enable format conversions made by the OSS software.
fi: Käytä OSS:n luomia formaatin muutoksia.

en: Enable exclusive mode to prevent virtual mixing.
fi: Kytke eksklusiivinen tila päälle virtuaalisen miksauksen estämiseksi.

en: OSS4 Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2012 Michał Lipski
    
    I would like to thank people on #audacious, especially Tony Vroon and John Lindgren and of course the authors of the previous OSS plugin.
fi: OSS4 Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2012 Michał Lipski
    
    Haluaisin kiittää ihmisiä kanavalla #audacious, erityisesti Tony Vroonia sekä John Lindgreniä. Kiitokset myös edellisen OSS-lisäosan kehittäjille.

en: Playlist Manager
fi: Soittolistan hallinta

en: _Remove
fi: _Poista

en: Ren_ame
fi: _Nimeä uudelleen

en: PLS Playlists
fi: PLS-soittolista

en: OpenPSF PSF1/PSF2 Decoder
fi: OpenPSF PSF1/PSF2 -dekooderi

en: <b>OpenPSF Configuration</b>
fi: <b>OpenPSF-asetukset</b>

en: Ignore length from file
fi: Älä huomioi tiedoston ilmoittamaa kestoa

en: PulseAudio Output
fi: PulseAudio-lähtö

en: Context name:
fi: Sisällön nimi:

en: Stream name:
fi: Suoratoiston nimi:

en: Audacious PulseAudio Output Plugin
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fi: Audaciouksen PulseAudio-lähdön lisäosa
    
    Tämä on ilmainen ohjelmisto; voit jakaa sitä edelleen ja/tai muokata
    GNU General Public License ehtojen mukaisesti, sellaisina kuin
    Free Software Foundation on ne määrittänyt, joko lisenssin versio 2 tai
    (sinun valintasi mukaan) minkä tahansa uudempi versio.
    
    Tämä ohjelma jaetaan siinä toivossa, että se on hyödyllinen,
    mutta ILMAN MITÄÄN TAKUUTA; ilman edes oletettua takuuta
    MYYNTIKELPOISUUTTA tai SOPIVUUTTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN.
    Katso GNU General Public License -ehdot saadaksesi lisätietoja.
    
    Sinun olisi pitänyt saada kopio GNU General Public License -tiedostosta
    tämän ohjelman mukana; Jos et saanut, kirjoita kirje Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301,
    USA.

en: QtMultimedia Output
fi: QtMultimedia-lähtö

en: QtMultimedia Audio Output Plugin for Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    
    Based on SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
fi: QtMultimedia Audio Output Plugin Audaciousille
    Copyright 2014 William Pitcock
    
    Perustuu SDL Output -lisäosaan Audaciousille
    Copyright 2010 John Lindgren

en: OpenGL Spectrum Analyzer for Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren, and Carlo Bramini
    Copyright 2014, 2020 Ariadne Conill
    
    Based on the XMMS plugin:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, and 4Front Technologies
    
    License: GPLv2+
fi: OpenGL Spectrum Analyzer Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren ja Carlo Bramini
    Copyright 2014, 2020 Ariadne Conill
    
    Perustuu XMMS lisäosaan:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson ja 4Front Technologies
    
    Lisenssi: GPLv2+

en: Press a key combination inside a text field.
fi: Paina näppäinyhdistelmää tekstikentän sisällä.

en: Global Hotkey Plugin
    Control the player with global key combinations or multimedia keys.
    
    Copyright (C) 2020 i.Dark_Templar <darktemplar@dark-templar-archives.net>
    Copyright (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Contributors include:
    Copyright (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Copyright (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>
fi: Global Hotkey Plugin
    Ohjaa soitinta pikanäppäimillä tai multimedia näppäimistä.
    
    Copyright (C) 2020 i.Dark_Templar <darktemplar@dark-templar-archives.net>
    Copyright (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Avustajat:
    Copyright (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Copyright (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>

en: _Open Folder ...
fi: _Avaa kansio...

en: _Add Folder ...
fi: _Lisää kansio...

en: _Log Inspector ...
fi: _Lokin tarkastaja ...

en: _Find ...
fi: _Etsi...

en: Audio Settings ...
fi: Ääniasetukset...

en: Qt Interface
fi: Qt-käyttöliittymä

en: Search playlist
fi: Etsi soittolista

en: Always
fi: Aina

en: Auto-hide
fi: Piilota automaattisesti

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Show playlist tabs:
fi: Näytä soittolistan välilehdet:

en: Use bold font for column headers
fi: Käytä lihavoitua fonttia sarakkeiden otsakkeille

en: Sample Rate Converter
fi: Sample Rate -muunnin

en: Skip/repeat samples
fi: Sivuuta/kertaa näytteet

en: Linear interpolation
fi: Lineaarinen interpolaatio

en: Fast sinc interpolation
fi: Nopea sinc-interpolaatio

en: Medium sinc interpolation
fi: Kohtalainen sinc-interpolaatio

en: Best sinc interpolation
fi: Paras sinc-interpolaatio

en: <b>Conversion</b>
fi: <b>Muunnos</b>

en: Method:
fi: Metodi:

en: Rate:
fi: Näytteenottotaajuus:

en: <b>Rate Mappings</b>
fi: <b>Kartoitus</b>

en: Use rate mappings
fi: Käytä kartoituksia

en: Checking Last.fm access ...
fi: Tarkistetaan Last.fm-käyttöoikeutta...

en: Your scrobbles are being saved on your computer temporarily.  They will be submitted as soon as Audacious is allowed access.
fi: Scrobblet tallennetaan tietokoneellesi väliaikaisesti. Siirretään heti, kun Audacious saa pääsyn.

en: Permission granted.  Scrobbling for user %s.
fi: Lupa myönnetty. Scrobbling käyttäjälle %s.

en: Permission denied.  Open the following URL in a browser, allow Audacious access to your account, and then click 'Check Permission' again:
fi: Lupa evätty. Avaa seuraava verkko-osoite selaimessa, salli Audacious-tilin käyttö ja valitse sitten 'Tarkista käyttöoikeus' uudelleen:

en: There was a problem contacting Last.fm.
fi: Ongelma Last.fm:ään yhdistäessä.

en: Check Permission
fi: Tarkista oikeus

en: Revoke Permission
fi: Hylkää oikeus

en: You need to allow Audacious to scrobble tracks to your Last.fm account.
fi: Sinun täytyy antaa Audaciouksen päivittää kappaleet Last.fm -tilillesi.

en: The Scrobbler plugin could not be started.
    There might be a problem with your installation.
fi: Scrobbler -liitännäistä ei voitu käynnistää.
    Asennuksessasi saattaa olla jotain vikaa.

en: Audacious Scrobbler Plugin 2.0 by Pitxyoki,
    
    Copyright © 2012-2013 Luís M. Picciochi Oliveira <Pitxyoki@Gmail.com>
    
    Thanks to John Lindgren for giving me a hand at the beginning of this project.
fi: Audacious Scrobbler Plugin 2.0 by Pitxyoki,
    
    Copyright © 2012-2013 Luís M. Picciochi Oliveira <Pitxyoki@Gmail.com>
    
    Kiitos John Lindgrenille avusta projektin alussa.

en: Audacious is now using an improved version of the Last.fm Scrobbler.
    Please check the Preferences for the Scrobbler plugin.
fi: Audacious käyttää parannettua versiota Last.fm Scrobblerista.
    Scrobbler Plugin löytyy asetuksista.

en: SDL Output
fi: SDL-lähtö

en: Library
fi: Kirjasto

en: %d song | %d songs
fi[0]: %d kappale
fi[1]: %d kappaletta

en: of this genre
fi: tämän tyylilajin

en: by
fi: kautta

en: Number of results to show:
fi: Näytettävien tulosten määrä:

en: Rescan library at startup
fi: Tutki kirjasto uudelleen käynnistyksen yhteydessä

en: Monitor library for changes
fi: Seuraa kirjaston muutoksia

en: To import your music library into Audacious, choose a folder and then click the "refresh" icon.
fi: Tuodaksesi musiikkikirjastosi Audacioukseen, valitse kansio ja paina sen jälkeen päivitys painiketta.

en: Please wait ...
fi: Odota...

en: Choose Folder
fi: Valitse kansio

en: Search library
fi: Etsi kirjastosta

en: %d of %d result shown | %d of %d results shown
fi[0]: Näytetään %d/%d tulos
fi[1]: Näytetään %d/%d tulosta

en: %d result | %d results
fi[0]: %d tulos
fi[1]: %d tulosta

en: _Create Playlist
fi: _Luo soittolista

en: _Add to Playlist
fi: L_isää soittolistalle

en: SID Player
fi: SID soitin

en: Channels:
fi: Kanavat:

en: <b>Emulation</b>
fi: <b>Emulointi</b>

en: Emulate MOS 8580 (default: MOS 6581)
fi: Emuloi MOS 8580 (oletus: MOS 6581)

en: Do not automatically select chip model
fi: Älä valitse äänipiiriä automaattisesti

en: Emulate filter
fi: Emuloi suodatin

en: Clock speed:
fi: Kellon nopeus:

en: Do not automatically select clock speed
fi: Älä valitse kellon nopeutta automaattisesti

en: <b>Playback time</b>
fi: <b>Toistoaika</b>

en: Set maximum playback time:
fi: Aseta enimmäistoistoaika:

en: Use only when song length is unknown
fi: Käytä vain, kun kappaleen pituutta ei tunneta

en: Set minimum playback time:
fi: Aseta minimitoistoaika:

en: Enable subtunes
fi: Käytä subtunesia

en: Ignore subtunes shorter than:
fi: Ohita sävelet, jotka ovat lyhyempiä kuin:

en: <b>Note</b>
fi: <b>Nuotti</b>

en: Silence Removal
fi: Hiljaisuuden poisto

en: Silence Removal Plugin for Audacious
    Copyright 2014 John Lindgren
fi: Hiljaisuuden poiston lisäosa Audaciousille
    Copyright 2014 John Lindgren

en: <b>Silence Removal</b>
fi: <b>Hiljaisuuden poisto</b>

en: Threshold:
fi: Raja-arvo:

en: Repeat points cleared.
fi: Kertauspisteet tyhjennetty.

en: Repeat point A set.
fi: Kertauksen alkupiste A asetettu.

en: Repeat point B set.
fi: Kertauksen loppupiste B asetettu.

en: Preamp
fi: Esivahvistus

en: Audacious Equalizer
fi: Audaciouksen taajuuskorjain

en: Recording on
fi: Äänitys

en: Recording off
fi: Äänitys pois

en: Seek to %d:%-2.2d / %d:%-2.2d
fi: Siirry kohtaan %d:%-2.2d / %d:%-2.2d

en: Volume: %d%%
fi: Äänenvoimakkuus: %d%%

en: Balance: %d%% left
fi: Tasapaino: %d%% vasen

en: Balance: center
fi: Tasapaino: keskellä

en: Balance: %d%% right
fi: Tasapaino: %d%% oikea

en: Options Menu
fi: Asetusvalikko

en: Disable 'Always On Top'
fi: Poista käytöstä 'Aina päällimmäisenä'

en: Enable 'Always On Top'
fi: Käytä 'Aina päällimmäisenä'

en: File Info Box
fi: Tiedoston tietolaatikko

en: Double Size
fi: Tuplakoko

en: Visualizations
fi: Visualisoinnit

en: Volume Up
fi: Nosta äänenvoimakkuutta

en: Volume Down
fi: Laske äänenvoimakkuutta

en: Effects ...
fi: Tehosteet...

en: Open Files ...
fi: Avaa tiedostoja...

en: Open URL ...
fi: Avaa URL...

en: Playback
fi: Toisto

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Output
fi: Ulostulo

en: View
fi: Näkymä

en: Services
fi: Palvelut

en: About ...
fi: Tietoja...

en: Settings ...
fi: Asetukset...

en: Quit
fi: Lopeta

en: Song Info ...
fi: Kappaleen tiedot...

en: Shuffle by Album
fi: Sekoita levyn mukaan

en: No Playlist Advance
fi: Älä etene soittolistalla

en: Set A-B Repeat
fi: Aseta A-B-kertaus

en: Clear A-B Repeat
fi: Pyyhi A-B-kertaus

en: Jump to Song ...
fi: Siirry kappaleeseen...

en: Jump to Time ...
fi: Siirry kohtaan...

en: Play/Resume
fi: Toista/Jatka

en: New Playlist
fi: Uusi soittolista

en: Rename Playlist ...
fi: Nimeä uudelleen soittolista...

en: Remove Playlist
fi: Poista soittolista

en: Previous Playlist
fi: Edellinen soittolista

en: Next Playlist
fi: Seuraava soittolista

en: Import Playlist ...
fi: Tuo soittolista...

en: Export Playlist ...
fi: Vie soittolista...

en: Playlist Manager ...
fi: Soittolistan hallinta...

en: Queue Manager ...
fi: Jonohallinta...

en: Refresh Playlist
fi: Päivitä soittolista

en: Show Playlist Editor
fi: Näytä soittolistan muokkain

en: Show Equalizer
fi: Näytä taajuuskorjain

en: Show Remaining Time
fi: Näytä jäljellä oleva aika

en: Always on Top
fi: Aina päällimmäisenä

en: On All Workspaces
fi: Kaikissa työtiloissa

en: Roll Up Player
fi: Rullaa soitin ylös

en: Roll Up Playlist Editor
fi: Rullaa soittolistan muokkain ylös

en: Roll Up Equalizer
fi: Rullaa taajuuskorjain ylös

en: Add URL ...
fi: Lisää URL...

en: Add Files ...
fi: Lisää tiedostoja...

en: By Title
fi: Nimen mukaan

en: By File Name
fi: Tiedostonimen mukaan

en: By File Path
fi: Tiedostopolun mukaan

en: Remove All
fi: Poista kaikki

en: Clear Queue
fi: Tyhjennä jono

en: Remove Unavailable Files
fi: Poista ei saatavilla olevat tiedostot

en: Remove Duplicates
fi: Poista kopiot

en: Remove Unselected
fi: Poista ei valitut

en: Remove Selected
fi: Poista valitut

en: Search and Select
fi: Etsi ja valitse

en: Invert Selection
fi: Käänteinen valinta

en: Select None
fi: Ei mitään

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: By Track Number
fi: Raidan mukaan

en: By Artist
fi: Esittäjän mukaan

en: By Album
fi: Levyn mukaan

en: By Album Artist
fi: Levyn esittäjäjän mukaan

en: By Release Date
fi: Julkaisupäivän mukaan

en: By Genre
fi: Tyylilajin mukaan

en: By Length
fi: Keston mukaan

en: By Custom Title
fi: Mukautetun nimen mukaan

en: By Comment
fi: Kommentin mukaan

en: Randomize List
fi: Sekoita lista

en: Reverse List
fi: Käännä lista

en: Sort Selected
fi: Järjestä valitut

en: Sort List
fi: Lajittele lista

en: Open Containing Folder
fi: Avaa sisältävä kansio

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste at End
fi: Liitä loppuun

en: Queue/Unqueue
fi: Jonoon/Jonosta

en: %s (%d of %d)
fi: %s (%d / %d)

en: Audacious Playlist Editor
fi: Audaciouksen soittolistan muokkain

en: Winamp Classic Interface
fi: Winampin klassinen käyttöliittymä

en: Open Folder ...
fi: Avaa kansio...

en: Add Folder ...
fi: Lisää kansio...

en: Search entries in active playlist
fi: Etsi kappaleita aktiivisesta soittolistasta

en: Select entries in playlist by filling one or more fields. Fields use regular expressions syntax, case-insensitive. If you don't know how regular expressions work, simply insert a literal portion of what you're searching for.
fi: Etsi kappaleita soittolistalta täyttämällä yhden tai useamman kentistä. Kentät käyttävät säännöllisten lausekkeiden syntaksia, kirjainkoolla ei ole merkitystä. Jos et tiedä kuinka säännöllisiä lausekkeita käytetään, kirjoita kenttään suoraan se mitä haluat etsiä.

en: Title:
fi: Nimi:

en: Album:
fi: Levy:

en: Artist:
fi: Esittäjä:

en: File Name:
fi: Tiedostonimi:

en: Clear previous selection before searching
fi: Tyhjennä aiempi valinta ennen hakemista

en: Automatically toggle queue for matching entries
fi: Lisää tai poista automaattisesti täsmäävät kappaleet jonosta

en: Create a new playlist with matching entries
fi: Luo uusi soittolista täsmäävistä kappaleista

en: Search
fi: Etsi

en: Player:
fi: Soitin:

en: Select main player window font:
fi: Valitse pääikkunan kirjasin:

en: Playlist:
fi: Soittolista:

en: Select playlist font:
fi: Valitse soittolistan kirjasin:

en: <b>Skin</b>
fi: <b>Ulkoasu</b>

en: Display active titlebar when any window is focused
fi: Näytä aktiivinen otsikkopalkki, kun jokin ikkuna on kohdistettu

en: <b>Fonts</b>
fi: <b>Fontit</b>

en: Use bitmap fonts (supports ASCII only)
fi: Käytä bittikartta-kirjasimia (vain ASCII)

en: Scroll song title
fi: Vieritä nimeä

en: Scroll song title in both directions
fi: Vieritä nimeä kumpaankin suuntaan

en: Scope
fi: Soveltamisala

en: Voiceprint / VU meter
fi: Äänipainemittari / VU-mittari

en: Off
fi: Pois

en: Normal
fi: Normaali

en: Fire
fi: Tuli

en: Vertical lines
fi: Pystysuorat viivat

en: Lines
fi: Viivat

en: Bars
fi: Palkit

en: Slowest
fi: Hitain

en: Slow
fi: Hidas

en: Medium
fi: Keskinkertainen

en: Fast
fi: Nopea

en: Fastest
fi: Nopein

en: Dots
fi: Pisteet

en: Line
fi: Viiva

en: Solid
fi: Kiinteä

en: Ice
fi: Jää

en: Smooth
fi: Tasainen

en: Coloring:
fi: Väritys:

en: Style:
fi: Tyyli:

en: Falloff:
fi: Pudotus:

en: Peak falloff:
fi: Huippujen pudotus:

en: Scope Style:
fi: Soveltamisala:

en: Voiceprint Coloring:
fi: Äänijäljen väritys:

en: VU Meter Style:
fi: VU-mittarin tyyli:

en: <b>Type</b>
fi: <b>Tyyppi</b>

en: Visualization type:
fi: Visualisoinnin tyyppi:

en: <b>Analyzer</b>
fi: <b>Analysaattori</b>

en: Show peaks
fi: Näytä piikit

en: Visualization
fi: Visualisaatio

en: Archived Winamp 2.x skin
fi: Pakattu Winamp 2.x skini

en: Unarchived Winamp 2.x skin
fi: Pakkaamaton Winamp 2.x skini

en: Based on the xmms_sndfile plugin:
    Copyright (C) 2000, 2002 Erik de Castro Lopo
    
    Adapted for Audacious by Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fi: Perustuu xmms_sndfile-liitännäiselle:
    Copyright (C) 2000, 2002 Erik de Castro Lopo
    
    Muokannut Audacioukselle Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Sndio Output
fi: Sndio-lähtö

en: Device (blank for default):
fi: Laite (tyhjä oletusta varten):

en: Save and restore volume:
fi: Tallenna ja palauta voimakkuus:

en: Sndio error: Unsupported audio format (%d)
fi: Sndio-virhe: äänimuoto ei ole tuettu (%d)

en: Sndio error: sio_open() failed
fi: Sndio-virhe: sio_open() epäonnistui

en: Sndio error: sio_setpar() failed
fi: Sndio-virhe: sio_setpar() epäonnistui

en: Sndio error: sio_start() failed
fi: Sndio-virhe: sio_start() epäonnistui

en: Song Change
fi: Kappaleen vaihto

en: <b>Commands</b>
fi: <b>Komennot</b>

en: Command to run when starting a new song:
fi: Komento, kun uusi kappale alkaa:

en: Command to run at the end of a song:
fi: Komento, kun kappale loppuu:

en: Command to run at the end of the playlist:
fi: Soittolistan päättyessä suoritettava komento:

en: Command to run when song title changes (for network streams):
fi: Komento suoritetaan, kun kappaleen nimi vaihtuu (toisto verkkosta):

en: You can use the following format codes, which will be replaced before running the command (not all are useful for the end-of-playlist command):
fi: Voit käyttää seuraavia koodeja, jotka korvataan ennen komennon suorittamista (kaikki eivät ole käytännöllisiä end-of-playlist komennolla):

en: %a: Artist
    %b: Album
    %c: Number of channels
    %f: File name (full path)
    %F: Frequency (Hertz)
    %l: Length (milliseconds)
    %n or %s: Formatted title (see playlist settings)
    %p: Currently playing (1 or 0)
    %r: Rate (bits per second)
    %t: Playlist position
    %T: Title (unformatted)
fi: %a: Esittäjä
    %b: Levy
    %c: Kanavien määrä
    %f: Tiedoston nimi (täydellinen polku)
    %F: Taajuus (Hz)
    %l: Pituus (millisekunneissa)
    %n tai %s: Alustettu otsikko (katso soittolistan asetukset)
    %p: Tällä hetkellä soi (1 tai 0)
    %r: Taajuus (bittiä per sekunti)
    %t: Soittolistan sijainti
    %T: Nimi (nimeämätön)

en: Parameters passed to the shell should be enclosed in quotation marks.  Unquoted parameters may lead to unexpected results.
fi: Parametrit olisi suljettava lainausmerkkeihin. Lainaamattomat parametrit voivat johtaa odottamattomiin tuloksiin.

en: Song Info
fi: Kappaletieto

en: Quick
fi: Nopea

en: Low
fi: Matala

en: High
fi: Korkea

en: Very High
fi: Erittäin korkea

en: Ultra High
fi: Erittäin korkea

en: Minimum
fi: Minimi

en: Intermediate
fi: Keskitaso

en: Quality:
fi: Laatu:

en: Phase:
fi: Tahti:

en: Allow aliasing
fi: Salli aliaksia

en: Use steep filter
fi: Käytä jyrkkää suodatinta

en: Speed and Pitch
fi: Nopeus ja sävelkorkeus

en: <b>Speed</b>
fi: <b>Nopeus</b>

en: Decouple from pitch
fi: Irrota sävelkorkeudesta

en: Multiplier:
fi: Vahvistin:

en: <b>Pitch</b>
fi: <b>Sävelkorkeus</b>

en: Status Icon
fi: Tilakuvake

en: Status Icon Plugin (partial port for Qt interface)
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    Copyright 2015 Eugene Paskevich <eugene@raptor.kiev.ua>
    
    This plugin provides a status icon, placed in
    the system tray area of the window manager.
fi: Status Icon Plugin (Qt-liittymän osittainen portti)
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    Copyright 2015 Eugene Paskevich <eugene@raptor.kiev.ua>
    
    Tämä lisäosa tarjoaa tilakuvakkeen, joka sijoitetaan
    ikkunanhallinnan ilmoitusalueelle.

en: <b>Mouse Scroll Action</b>
fi: <b>Hiiren rullan vieritystoiminto</b>

en: Change volume
fi: Muuta äänenvoimakkuutta

en: Change playing song
fi: Vaihda kappaletta

en: <b>Other Settings</b>
fi: <b>Muut asetukset</b>

en: Disable the popup window
fi: Poista ponnahdusikkuna käytöstä

en: Close to the system tray
fi: Sulje järjestelmäpalkkiin

en: Advance in playlist when scrolling upward
fi: Etene soittolistassa kun vieritetään ylöspäin

en: Se_ttings ...
fi: Ase_tukset...

en: Status Icon Plugin
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    
    This plugin provides a status icon, placed in
    the system tray area of the window manager.
fi: Status Icon Plugin
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    
    Tämä liitännäinen tarjoaa järjestelmäpalkkiin
    sijoitettavan ikonin.

en: Type
fi: Tyyppi

en: Current Song
fi: Nykyinen kappale

en: Other
fi: Muut

en: Market
fi: Markkinat

en: Call Letters
fi: Soita kirjaimet

en: Description
fi: Kuvaus

en: Listeners
fi: Kuuntelijoita

en: Top 500 Stations
fi: Top 500 -asemat

en: Alternative
fi: Vaihtoehto

en: Classical
fi: Klassinen

en: Country
fi: Kantri

en: Decades
fi: Vuosikymmeniä

en: Easy Listening
fi: Kevyt kuunneltava

en: Electronic
fi: Elektroninen

en: Inspirational
fi: Inspiroiva

en: International
fi: Kansainvälinen

en: Latin
fi: Latinalainen

en: Metal
fi: Metalli

en: New Age
fi: New age

en: Public Radio
fi: Julkinen Radio

en: R&B and Urban
fi: R&B ja kaupunki

en: Seasonal and Holiday
fi: Kausi ja kesä

en: Soundtracks
fi: Ääniraidat

en: Talk
fi: Puhe

en: Themes
fi: Teemat

en: Tone Generator
fi: Sointugeneraattori

en: Tone Generator:
fi: Sointugeneraattori:

en: Sine tone generator by Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    To use it, add a URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    e.g. tone://2000;2005 to play a 2000 Hz tone and a 2005 Hz tone
fi: Siniaaltogeneraattori, luonut Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Muokannut Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    Käyttääksesi, lisää URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    esim. tone://2000;2005 toistaaksesi 2000 Hz:n ja 2005 Hz:n soinnun

en: 
    (Further messages have been hidden.)
fi: 
    (Seuraavat viestit ovat piilotettu.)

en: Working ...
fi: Työskennellään...

en: Information
fi: Tiedot

en: %s does not appear to be a valid folder.
fi: %s ei vaikuta olevan kelvollinen kansio

en: Voice Removal
fi: Äänen poisto

en: Audacious Ogg Vorbis Decoder
    
    Based on the Xiph.org Foundation's Ogg Vorbis Plugin:
    http://www.xiph.org/
    
    Original code by:
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    
    Contributions from:
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    Eugene Zagidullin <e.asphyx@gmail.com>
fi: Audaciouksen Ogg Vorbis -dekooderi
    
    Perustuu Xiph.org säätiön Ogg Vorbis -liitännäiselle:
    http://www.xiph.org/
    
    Alkuperäinen kehittäjä:
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    
    Kontribuutiot:
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    Eugene Zagidullin <e.asphyx@gmail.com>

en: Ogg Vorbis Decoder
fi: Ogg Vorbis -dekooderi

en: Details about %s
fi: Tietoja - %s

en: Title: %t
    Author: %a
    From: %f
    Tracker: %T
    Comment: %C
    Chip type: %c
    Stereo: %s
    Loop: %l
    Chip freq: %F
    Player Freq: %P
    Year: %y
fi: Nimi: %t
    Julkaisija: %a
    Alkaen: %f
    Tunnistin: %T
    Kommentti: %C
    Piirin tyypi: %c
    Stereo: %s
    Toisto: %l
    Piirin taajuus: %F
    Soitin: %P
    Vuosi: %y

en: VTX Decoder
fi: VTX-dekooderi

en: Vortex file format player by Sashnov Alexander <sashnov@ngs.ru>
    Based on in_vtx.dll by Roman Sherbakov <v_soft@microfor.ru>
    Audacious plugin by Pavel Vymetalek <pvymetalek@seznam.cz>
fi: Vortex tiedostoformaatin toistin, luonut Sashnov Alexander <sashnov@ngs.ru>
    Perustuu in_vtx.dll:ään, luonut Roman Sherbakov <v_soft@microfor.ru>
    Audacious liitännäisen luonut Pavel Vymetalek <pvymetalek@seznam.cz>

en: VU Meter Plugin for Audacious
    Copyright 2017-2019 Marc Sánchez Fauste
fi: VU-mittarin lisäosa Audaciousille
    Copyright 2017-2019 Marc Sánchez Fauste

en: <b>VU Meter Settings</b>
fi: <b>VU-mittarin asetukset</b>

en: Peak hold time:
fi: Huipun pitoaika:

en: Fall-off time:
fi: Poistumisaika:

en: dB/second
fi: dB/sekunti

en: Display legend
fi: Näytä selite

en: VU Meter
fi: VU-mittari

en: Win32 waveOut Plugin for Audacious
    Copyright 2016 John Lindgren
fi: Win32 waveOut lisäosa Audaciousille
    Copyright 2016 John Lindgren

en: WavPack Decoder
fi: WavPack-dekooderi

en: lossy (hybrid)
fi: häviöllinen (hybridi)

en: lossy
fi: häviöllinen

en: Copyright 2006 William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    
    Some of the plugin code was by Miles Egan.
fi: Copyright 2006 William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    
    Osan liitännäisen koodista kirjoittanut Miles Egan.

en: 2SF Decoder
fi: 2SF-dekooderi

en: Cosine
fi: Kosini

en: Sharp
fi: Tarkka

en: <b>XSF Configuration</b>
fi: <b>XSF-asetukset</b>

en: Default fade time:
fi: Häivytysaika oletus:

en: Interpolation mode:
fi: Interpolointi moodi:

en: XML Shareable Playlists (XSPF)
fi: XML jaettava soittolista (XSPF)
