devhelp - en to da translation catalogue (77 entries)

en: DevHelp
da: Udviklerhjælp

en: Developers Help program
da: Hjælpeprogram til udviklere

en: Choose a book...
da: Vælg en bog...

en: Problems when reading books: %s
da: Problem ved indlæsning af bøger: %s

en: Empty document: %s
da: Tomt dokument: %s

en: Document wrong type, got %s, expected 'booklist': %s
da: Dokumentet er af en forkert type, modtog %s, forventede 'booklist': %s

en: Failed to open file %s for writing.
da: Det mislykkedes at åbne filen %s til skrivning.

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Search
da: _Søg

en: (C) Copyright 2001, Johan Dahlin
da: © Copyright 2001, Johan Dahlin

en: A developer's help browser
da: Et hjælpeprogram til udviklere

en: Open %s
da: Åbn %s

en: DevHelp Controller
da: Udviklerhjælpkontroller

en: DevHelp Controller Factory
da: Udviklerhjælpkontrolfabrik

en: DevHelp HelpBrowser
da: Udviklerhjælp-hjælpelæser

en: DevHelp HelpBrowser Factory
da: Udviklerhjælp-hjælpelæserfabrik

en: Select a subject in the contents to the left or switch to the search pane to find what you are looking for.<p>Use <b>Shift Up/Down</b> to navigate the tree to the left, and <b>Shift Left/Right</b> to expand and collapse the books in the tree.
da: Vælg et emne i indholdet til venstre eller skift over til søgepanelet for at finde hvad du leder efter.<p>Brug <b>skift + op/ned</b> for at navigere i træet til venstre og <b>skift + venstre/højre</b> for at udfolde eller sammenklappe bøgerne i træet.

en: Couldn't open uri: %s
da: Kunne ikke åbne URI: %s

en: Print Help
da: Udskriv hjælp

en: Print Preview
da: Vis udskrift

en: Printing failed.
da: Udskift mislykkedes.

en: The book is already installed.
da: Bogen er allerede installeret.

en: Failed to move book. This should never happen.
da: Det mislykkedes at flytte bogen. Dette burde aldrig ske.

en: Failed to extract spec file from book.
da: Det mislykkedes at udtrække specifikationsfilen fra bogen.

en: Error, the book is corrupted or very old.
da: Fejl, bogen er ødelagt eller meget gammel.

en: Failed to extract the book.
da: Det mislykkedes at udtrække bogen.

en: Wrong type (mime_type=%s).
da: Forkert type (mime_type=%s).

en: Could not activate devhelp: '%s'
da: Kunne ikke aktivere Udviklerhjælp: "%s"

en: Could not search for string.
da: Kunne ikke søge efter tekst.

en: Search for a function
da: Søg efter en funktion

en: Tiny
da: Bitte

en: Small
da: Lille

en: Medium
da: Mellem

en: Large
da: Stor

en: Huge
da: Enorm

en: << _Show
da: << _Vis

en: Author:
da: Forfatter:

en: Book info
da: Boginfo

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: DevHelp Book Manager
da: Boghåndtering til Udviklerhjælp

en: DevHelp Preferences
da: Udviklerhjælp-indstillinger

en: Hidden
da: Skjult

en: Install new book...
da: Installér ny bog...

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move up
da: Flyt upp

en: Name:
da: Navn:

en: Path:
da: Sti:

en: Remove
da: Fjern

en: Reset to defaults
da: Gendan standardværdier

en: Search
da: Søg

en: Show _sidebar
da: Vis _sidepanel

en: Title:
da: Titel:

en: View
da: Vis

en: Visible
da: Synlig

en: _Edit book...
da: _Rediger bog...

en: _Hide >>
da: _Skjul >>

en: _Limit the number of hits to:
da: _Begræns antallet af træffere til:

en: _Text size:
da: _Tekststørrelse:

en: About this application
da: Om dette program

en: Font size
da: Skifttypestørrelse

en: Open preferences dialog
da: Åbn vinduet med indstillinger

en: Preferences...
da: Indstillinger...

en: Print the html page
da: Udskriv html-siden

en: Show sidebar
da: Vis sidepanel

en: _About...
da: _Om...

en: _Exit
da: _Afslut

en: _File
da: _Fil

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Print
da: _Udskriv

en: _Settings
da: _Indstillinger

en: _View
da: _Vis

en: Back
da: Tilbage

en: Book Manager...
da: Boghåndtering...

en: Forward
da: Fremad

en: Go to next page in the history
da: Gå til næste side i historikken

en: Go to previous page in the history
da: Gå til foregående side i historikken

en: Open the book manager dialog
da: Åbn boghåndteringsvinduet
