devhelp - en to sv translation catalogue (77 entries)

en: Developers Help program
sv: Hjälpprogram för utvecklare

en: Choose a book...
sv: Välj en bok...

en: Problems when reading books: %s
sv: Problem vid inläsning av böcker: %s

en: Empty document: %s
sv: Tomt dokument: %s

en: Document wrong type, got %s, expected 'booklist': %s
sv: Dokumentet är av fel typ, fick %s, förväntade mig "booklist": %s

en: I found an old version of your spec file (%s)
    I removed it, so you have to hide the books you want to be hidden again.
sv: Jag hittade en gammal version av din spec-fil (%s).
    Jag tog bort den, så du måste dölja böckerna som du vill ska döljas igen.

en: Failed to open file %s for writing.
sv: Misslyckades med att öppna filen %s för skrivning.

en: _Contents
sv: I_nnehåll

en: _Search
sv: _Sök

en: (C) Copyright 2001, Johan Dahlin
sv: © Copyright 2001, Johan Dahlin

en: A developer's help browser
sv: Ett hjälpprogram för utvecklare

en: Open %s
sv: Öppna %s

en: DevHelp Controller
sv: DevHelp-kontroll

en: DevHelp Controller Factory
sv: DevHelp-kontrollfabrik

en: DevHelp HelpBrowser
sv: Hjälpläsaren DevHelp

en: DevHelp HelpBrowser Factory
sv: DevHelp-hjälpläsarfabriken

en: Select a subject in the contents to the left or switch to the search pane to find what you are looking for.<p>Use <b>Shift Up/Down</b> to navigate the tree to the left, and <b>Shift Left/Right</b> to expand and collapse the books in the tree.
sv: Välj en rubrik i innehållet till vänster eller byt till sökpanelen för att finna det du söker.<p>Använd <b>Skift Upp/Ner</b> för att navigera i trädet till vänster, och <b>Skift Vänster/Höger</b> för att fälla in respektive fälla ut böckerna i trädet.

en: Couldn't open uri: %s
sv: Kunde inte öppna uri: %s

en: Print Help
sv: Skriv ut hjälp

en: Print Preview
sv: Förhandsgranska

en: Printing failed.
sv: Utskrift misslyckades.

en: The book is already installed.
sv: Boken är redan installerad.

en: Failed to move book. This should never happen.
sv: Misslyckades med att flytta bok. Detta borde aldrig inträffa.

en: Failed to extract spec file from book.
sv: Misslyckades med att extrahera specifikationsfil från bok.

en: Error, the book is corrupted or very old.
sv: Fel, boken är trasig eller mycket gammal.

en: Failed to extract the book.
sv: Misslyckades med att extrahera boken.

en: Wrong type (mime_type=%s).
sv: Fel typ (mime_type=%s).

en: Could not activate devhelp: '%s'
sv: Kunde inte aktivera devhelp: "%s"

en: Could not search for string.
sv: Kunde inte söka efter sträng.

en: Search for a function
sv: Sök efter en funktion

en: Tiny
sv: Pytteliten

en: Small
sv: Liten

en: Medium
sv: Mellan

en: Large
sv: Stor

en: Huge
sv: Enorm

en: << _Show
sv: << _Visa

en: Author:
sv: Författare:

en: Book info
sv: Bokinformation

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: DevHelp Book Manager
sv: DevHelp-bokhanterare

en: DevHelp Preferences
sv: Inställningar för DevHelp

en: Hidden
sv: Gömda

en: Install new book...
sv: Installera ny bok...

en: Move down
sv: Flytta ned

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Name:
sv: Namn:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Remove
sv: Ta bort

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardalternativ

en: Search
sv: Sök

en: Show _sidebar
sv: Visa _sidopanel

en: Title:
sv: Titel:

en: View
sv: Visa

en: Visible
sv: Synliga

en: _Edit book...
sv: _Redigera bok...

en: _Hide >>
sv: _Göm >>

en: _Limit the number of hits to:
sv: _Begränsa antalet träffar till:

en: _Text size:
sv: _Textstorlek:

en: About this application
sv: Om detta program

en: Font size
sv: Typsnittsstorlek

en: Open preferences dialog
sv: Öppna inställningsdialogen

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Print the html page
sv: Skriv ut html-sidan

en: Show sidebar
sv: Visa sidopanel

en: _About...
sv: _Om...

en: _Exit
sv: _Avsluta

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Print
sv: Skriv _ut

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _View
sv: _Visa

en: Back
sv: Bakåt

en: Book Manager...
sv: Bokhanterare...

en: Forward
sv: Framåt

en: Go to next page in the history
sv: Gå till nästa sida i historiken

en: Go to previous page in the history
sv: Gå till föregående sida i historiken

en: Open the book manager dialog
sv: Öppna bokhanterardialogen
