devhelp - en to fi translation catalogue (99 entries)

en: Developer's Help program
fi: Kehittäjän Ohje

en: Documentation Browser
fi: Dokumentaatioselain

en: Font for fixed width text
fi: Tasalevyisen tekstin kirjasin

en: Font for text
fi: Tekstin kirjasin

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
fi: Kirjasin tekstille tasalevyisillä kirjasimilla, esimerkiksi koodiesimerkit.

en: Font for text with variable width.
fi: Kirjasin tekstille vaihtelevan levyisillä kirjasimilla.

en: Height of assistant window
fi: Apulaisikkunan korkeus

en: Height of main window
fi: Pääikkunan korkeus

en: Main window maximized state
fi: Pääikkunan suurennettu tila

en: Selected tab: "content" or "search"
fi: Valittu välilehti: joko ”sisältö” tai ”haku”

en: The X position of the assistant window.
fi: Apulaisikkunan X-koordinaatti.

en: The X position of the main window.
fi: Pääikkunan X-koordinaatti.

en: The Y position of the assistant window.
fi: Apulaisikkunan Y-koordinaatti.

en: The Y position of the main window.
fi: Pääikkunan Y-koordinaatti.

en: The height of the assistant window.
fi: Apulaisikkunan korkeus.

en: The height of the main window.
fi: Pääikkunan korkeus.

en: The width of the assistant window.
fi: Apulaisikkunan leveys.

en: The width of the index and search pane.
fi: Indeksi- ja hakupaneelin leveys.

en: The width of the main window.
fi: Pääikkunan leveys.

en: Use system fonts
fi: Käytä järjestelmän kirjasimia

en: Use the system default fonts.
fi: Käytä järjestelmän oletuskirjasimia.

en: Whether the main window should start maximized.
fi: Näytetäänkö pääikkuna käynnistettäessä suurennettuna.

en: Which of the tabs is selected: "content" or "search".
fi: Mikä välilehdistä on valittuna: ”sisältö” vai ”haku”

en: Width of the assistant window
fi: Apulaisikkunan leveys

en: Width of the index and search pane
fi: Indeksi- ja hakupaneelin leveys

en: Width of the main window
fi: Pääikkunan leveys

en: X position of assistant window
fi: Apulaisikkunan X-koordinaatti

en: X position of main window
fi: Pääikkunan X-koordinaatti

en: Y position of assistant window
fi: Apulaisikkunan Y-koordinaatti

en: Y position of main window
fi: Pääikkunan Y-koordinaatti

en: Devhelp support
fi: Devhelp-tuki

en: Makes F2 bring up Devhelp for the word at the cursor
fi: Avaa devhelpin kohdistimen kohdalla olevalle sanalle F2-näppäimestä

en: Show API Documentation
fi: Näytä API-dokumentaatio

en: Show API Documentation for the word at the cursor
fi: Näytä API-dokumentaatio kohdistimen kohdalla olevalle sanalle

note: i18n: Please don't translate "Devhelp".
en: Devhelp — Assistant
fi: Devhelp — apulainen

en: Book:
fi: Kirja:

note: i18n: a documentation book
en: Book
fi: Kirja

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
fi: Sivu

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
fi: Avainsana

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
fi: Funktio

en: Search for a keyword
fi: Etsi avainsanaa

en: Quit any running Devhelp
fi: Sulje suoritettavana olevat Devhelp-ohjelmat

en: Display the version and exit
fi: Näytä versio ja sulje

en: Focus the Devhelp window with the search field active
fi: Kohdista devhelp-ikkuna hakukenttä aktiivisena

en: Search and display any hit in the assistant window
fi: Etsi ja näytä osumat apulaisikkunassa

en: Expected '%s', got '%s' at line %d, column %d
fi: Oletettiin ”%s”, saatiin ”%s” rivillä %d, sarakkeessa %d

en: Invalid namespace '%s' at line %d, column %d
fi: Virheellinen nimiavaruus ”%s” rivillä %d, sarakkeessa %d

en: "title", "name" and "link" elements are required at line %d, column %d
fi: ”title”-, ”name”- ja ”link”-elementit vaaditaan rivillä %d, sarakkeessa %d

en: "name" and "link" elements are required inside <sub> on line %d, column %d
fi: ”name” ja ”link” -elementit vaaditaan elementin <sub> sisällä rivillä %d, sarakkeessa %d

en: "name" and "link" elements are required inside '%s' on line %d, column %d
fi: ”name” ja ”link” -elementit vaaditaan elementin ”%s” sisällä rivillä %d, sarakkeessa %d

en: "type" element is required inside <keyword> on line %d, column %d
fi: ”type”-elementti vaaditaan elementin <keyword> sisällä rivillä %d, sarakkeessa %d

en: Cannot uncompress book '%s': %s
fi: Kirjan ”%s” pakkausta ei voitu avata: %s

en: All books
fi: Kaikki kirjat

en: Search in:
fi: Etsi kohteista:

en: 50%
fi: 50 %

en: 75%
fi: 75 %

en: 100%
fi: 100 %

en: 125%
fi: 125 %

en: 150%
fi: 150 %

en: 175%
fi: 175 %

en: 200%
fi: 200 %

en: 300%
fi: 300 %

en: 400%
fi: 400 %

en: A developers' help browser for GNOME
fi: Kehittäjän ohjeselain Gnomelle

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _View
fi: _Näytä

en: _Go
fi: Siirry

en: _Help
fi: O_hje

note: File menu
en: _New Window
fi: _Uusi ikkuna

en: New _Tab
fi: Uusi _välilehti

en: _Print…
fi: _Tulosta…

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Find Previous
fi: Etsi edellinen

en: Go to the previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: Go to the next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: _Contents Tab
fi: _Sisältövälilehti

en: _Search Tab
fi: _Hakuvälilehti

note: View menu
en: _Larger Text
fi: _Suurempi teksti

en: Increase the text size
fi: Kasvata tekstin kokoa

en: S_maller Text
fi: _Pienempi teksti

en: Decrease the text size
fi: Pienennä tekstin kokoa

en: _Normal Size
fi: _Normaali koko

en: Use the normal text size
fi: Käytä normaalia tekstin kokoa

en: Leave fullscreen mode
fi: Poistu kokoruututilasta

en: Display in full screen
fi: Näytä kokoruutu

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
fi: Suurempi

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
fi: Pienempi

note: i18n: please don't translate * "Devhelp", it's a name, not a * generic word.
en: About Devhelp
fi: Tietoja devhelpistä

en: Preferences…
fi: Asetukset…

en: Contents
fi: Sisältö

en: Search
fi: Etsi

en: Error opening the requested link.
fi: Virhe avattaessa pyydettyä linkkiä.

en: Empty Page
fi: Tyhjä sivu

en: Find:
fi: Etsi:

en: Find previous occurrence of the search string
fi: Etsi haettavan merkkijonon edellinen osuma

en: Find next occurrence of the search string
fi: Etsi haettavan merkkijonon seuraava osuma

en: C_ase Sensitive
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: Toggle case sensitive search
fi: Valitse, huomioidaanko kirjainkoko
