devhelp - en to uk translation catalogue (93 entries)

en: Developer's Help program
uk: Програма довідки для розробників

en: Documentation Browser
uk: Перегляд документації

en: Font for fixed width text
uk: Шрифт для фіксованого тексту

en: Font for text
uk: Шрифт для тексту

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
uk: Шрифт для тексту із фіксованою шириною, для прикладів програм.

en: Font for text with variable width.
uk: Шрифт для тексту із змінною шириною.

en: Height of assistant window
uk: Висота вікна помічника

en: Height of main window
uk: Висота головного вікна

en: Main window maximized state
uk: Головне вікно у розгорнутому вигляді

en: Selected tab: "content" or "search"
uk: Вибрано вкладку: «content» чи «search»

en: The X position of the assistant window.
uk: Горизонтальна позиція вікна помічника.

en: The X position of the main window.
uk: Горизонтальна позиція головного вікна.

en: The Y position of the assistant window.
uk: Вертикальна позиція вікна помічника.

en: The Y position of the main window.
uk: Вертикальна позиція головного вікна.

en: The height of the assistant window.
uk: Висота вікна помічника.

en: The height of the main window.
uk: Висота головного вікна.

en: The width of the assistant window.
uk: Ширина вікна помічника.

en: The width of the index and search pane.
uk: Ширина панелі змісту та пошуку.

en: The width of the main window.
uk: Ширина головного вікна

en: Use system fonts
uk: Використовувати системні шрифти

en: Use the system default fonts.
uk: Використовувати системні типові шрифти.

en: Whether the main window should start maximized.
uk: Чи розгортати головне вікно на старті.

en: Which of the tabs is selected: "content" or "search".
uk: Яка з закладок вибрано: «content» чи «search».

en: Width of the assistant window
uk: Ширина допоміжного вікна

en: Width of the index and search pane
uk: Ширина панелі змісту та пошуку

en: Width of the main window
uk: Ширина головного вікна

en: X position of assistant window
uk: Горизонтальна позиція допоміжного вікна

en: X position of main window
uk: Горизонтальна позиція головного вікна

en: Y position of assistant window
uk: Вертикальна позиція допоміжного вікна

en: Y position of main window
uk: Вертикальна позиція головного вікна

en: Devhelp support
uk: Підказки Devhelp

en: Makes F2 bring up Devhelp for the word at the cursor
uk: Викликати Devhelp при натисканні F2 для слова під курсором

en: Show API Documentation
uk: Показати документацію з API

en: Show API Documentation for the word at the cursor
uk: Показати документацію з API для слова під курсором

note: i18n: Please don't translate "Devhelp".
en: Devhelp — Assistant
uk: Devhelp - Помічник

en: Book:
uk: Книга:

note: i18n: a documentation book
en: Book
uk: Книга

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
uk: Сторінка

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
uk: Ключове слово

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
uk: Функція

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
uk: Структура

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
uk: Макрос

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
uk: Тип

en: Search for a keyword
uk: Знайти ключове слово

en: Quit any running Devhelp
uk: Вийти з Devhelp

en: Display the version and exit
uk: Вивести версію та завершити виконання

en: Focus the Devhelp window with the search field active
uk: Передати фокус вікну розробки та активувати поле пошуку

en: Search and display any hit in the assistant window
uk: Шукати та показувати будь-які відповідності у вікні помічника

en: Expected '%s', got '%s' at line %d, column %d
uk: Очікувалось «%s», а отримано «%s» в рядку %d, позиція %d

en: Invalid namespace '%s' at line %d, column %d
uk: Неправильний простір назв "%s" в рядку %d, позиція %d

en: "title", "name" and "link" elements are required at line %d, column %d
uk: Елементи "title", "name", та "link" є обов'язковими в рядку %d, позиція %d

en: "name" and "link" elements are required inside <sub> on line %d, column %d
uk: Елементи "name" та "link" є обов'язковими  у <sub> в рядку %d, позиція %d

en: "name" and "link" elements are required inside '%s' on line %d, column %d
uk: Елементи "name" та "link" є обов'язковими  у '%s' в рядку %d, позиція %d

en: "type" element is required inside <keyword> on line %d, column %d
uk: Елемент "type" є обов'язковим всередині <keyword> в рядку %d, позиція %d

en: Cannot uncompress book '%s': %s
uk: Не вдалось розтиснути книгу "%s": %s

en: All books
uk: Усі книги

en: Search in:
uk: Знайти у:

en: A developers' help browser for GNOME
uk: Програма перегляду довідки для розробників GNOME

en: _File
uk: _Файл

en: _Edit
uk: _Правка

en: _View
uk: _Вигляд

en: _Go
uk: _Перейти

en: _Help
uk: _Довідка

note: File menu
en: _New Window
uk: _Створити вікно

en: New _Tab
uk: Створити _вкладку

en: _Print…
uk: Д_рук…

en: Find Next
uk: Зайти наступне

en: Find Previous
uk: Знайти попереднє

en: Go to the previous page
uk: Перейти до попередньої сторінки

en: Go to the next page
uk: Перейти до наступної сторінки

en: _Contents Tab
uk: _Зміст

en: _Search Tab
uk: З_найти

note: View menu
en: _Larger Text
uk: _Більший шрифт

en: Increase the text size
uk: Збільшити розмір тексту

en: S_maller Text
uk: _Менший шрифт

en: Decrease the text size
uk: Зменшити розмір тексту

en: _Normal Size
uk: _Звичайний розмір

en: Use the normal text size
uk: Текст звичайного розміру

en: Leave fullscreen mode
uk: Вийти з повноекранного режиму

en: Display in full screen
uk: Показати на весь екран

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
uk: Більший шрифт

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
uk: Менший шрифт

note: i18n: please don't translate * "Devhelp", it's a name, not a * generic word.
en: About Devhelp
uk: Про Devhelp

en: Preferences…
uk: Параметри…

en: Contents
uk: Зміст

en: Search
uk: Пошук

en: Error opening the requested link.
uk: Помилка при відкриванні запитаного посилання.

en: Empty Page
uk: Порожня сторінка

en: Find:
uk: Знайти:

en: Find previous occurrence of the search string
uk: Знайти попереднє місце знаходження рядка

en: Find next occurrence of the search string
uk: Знайти наступне місце знаходження рядка

en: C_ase Sensitive
uk: В_раховувати регістр

en: Toggle case sensitive search
uk: Перемикає чутливість до регістру літер
