devhelp - en to sr translation catalogue (94 entries)

en: Devhelp is an API documentation browser. It provides an easy way to navigate through libraries, search by function, struct, or macro. It provides a tabbed interface and allows to print results.
sr: Devhelp je preglednik API dokumentacije. Obezbeđuje lak način za kretanje kroz biblioteke, pretragu prema funkciji, strukturi, ili makrou. Obezbeđuje sučelje sa jezičcima i omogućava štampanje rezultata.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Anjuta, or Geany.
sr: Devhelp se sjedinjuje sa drugim programima kao što je Glejd, Anjuta, ili Džini.

en: Developer's Help program
sr: Program za pomoć programerima

en: Documentation Browser
sr: Preglednik dokumentacije

en: documentation;information;manual;developer;api;
sr: dokumentacija;podaci;informacije;obaveštenja;uputstvo;programer;api;

en: Main window maximized state
sr: Stanje uvećanja glavnog prozora

en: Whether the main window should start maximized.
sr: Da li se glavni prozor pokreće uvećan.

en: Width of the main window
sr: Širina glavnog prozora

en: The width of the main window.
sr: Širina glavnog prozora.

en: Height of main window
sr: Visina glavnog prozora

en: The height of the main window.
sr: Visina glavnog prozora.

en: X position of main window
sr: Vodoravni položaj glavnog prozora

en: The X position of the main window.
sr: X (vodoravan) položaj glavnog prozora.

en: Y position of main window
sr: Uspravni položaj glavnog prozora

en: The Y position of the main window.
sr: Y (uspravan) položaj glavnog prozora.

en: Width of the index and search pane
sr: Širina glavnog prozora

en: The width of the index and search pane.
sr: Širina panela za sadržaj i pretragu.

en: Selected tab: "content" or "search"
sr: Izabrani jezičak: „content“ (sadržaj) ili „search“ (pretraga)

en: Which of the tabs is selected: "content" or "search".
sr: Određuje koji jezičak je izabran: „content“ (sadržaj) ili „search“ (pretraga).

en: Books disabled
sr: Onemogućene knjige

en: List of books disabled by the user.
sr: Spisak knjiga koje je korisnik onemogućio.

en: Group by language
sr: Grupisanje prema jeziku

en: Whether books should be grouped by language in the UI
sr: Da li knjige treba da budu grupisane prema jeziku u korisničkom sučelju

en: Whether the assistant window should be maximized
sr: Da li prozor pomoćnika treba da bude uvećan

en: Whether the assistant window should be maximized.
sr: Da li prozor pomoćnika treba da bude uvećan.

en: Width of the assistant window
sr: Širina prozora pomoćnika

en: The width of the assistant window.
sr: Širina prozora pomoćnika.

en: Height of assistant window
sr: Visina prozora pomoćnika

en: The height of the assistant window.
sr: Visina prozora pomoćnika.

en: X position of assistant window
sr: Vodoravni položaj prozora pomoćnika

en: The X position of the assistant window.
sr: X (vodoravan) položaj prozora pomoćnika.

en: Y position of assistant window
sr: Uspravni položaj prozora pomoćnika

en: The Y position of the assistant window.
sr: Y (uspravan) položaj prozora pomoćnika.

en: Use system fonts
sr: Koristi slovni lik sa sistema

en: Use the system default fonts.
sr: Koristi podrazumevane slovne likove iz okruženja.

en: Font for text
sr: Slovni lik za tekst

en: Font for text with variable width.
sr: Slovni lik za tekst promenljive širine.

en: Font for fixed width text
sr: Slovni lik za tekst utvrđene širine

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
sr: Slovni lik za tekst utvrđene širine, kao što su primeri programskog koda.

en: Devhelp support
sr: Podrška Devhelpa

en: Makes F2 bring up Devhelp for the word at the cursor
sr: F2 će pozvati Devhelpa i tražiti reč pod kursorom

en: Show API Documentation
sr: Prikaži API dokumentaciju

note: ex:ts=4:et:
en: New _Window
sr: Novi _prozor

en: _Preferences
sr: _Postavke

en: _About
sr: _O Devhelpu

en: _Quit
sr: _Izađi

en: A developers' help browser for GNOME
sr: Preglednik pomoći za programere u Gnom okruženju

en: DevHelp Website
sr: Veb stranica Devhelpa

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
sr: Devhelp — Pomoćnik

en: Book:
sr: Knjiga:

en: Language: %s
sr: Jezik: %s

en: Language: Undefined
sr: Jezik: neodređen

note: i18n: a documentation book
en: Book
sr: Knjiga

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
sr: Strana

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
sr: Ključna reč

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
sr: Funkcija

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
sr: Struktura

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
sr: Makro

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
sr: Vrsta

en: Opens a new Devhelp window
sr: Otvara novi prozor Devhelpa

en: Search for a keyword
sr: Traži ključnu reč

en: KEYWORD
sr: KLJUČNA REČ

en: Search and display any hit in the assistant window
sr: Pretražuje i prikazuje sve rezultate u prozoru pomoćnika

en: Display the version and exit
sr: Prikazuje izdanje i izlazi

en: Quit any running Devhelp
sr: Zatvara sve prozore Devhelpa

en: Expected '%s', got '%s' at line %d, column %d
sr: Očekivah „%s“, dobih „%s“ u %d. redu %d. kolone

en: Invalid namespace '%s' at line %d, column %d
sr: Neispravan prostor naziva „%s“ u %d. redu %d. kolone

en: "title", "name" and "link" elements are required at line %d, column %d
sr: Elementi „title“, „name“ i „link“ su obavezni u %d. redu %d. kolone

en: "name" and "link" elements are required inside <sub> on line %d, column %d
sr: Elementi „title“, „name“ i „link“ su obavezni unutar <sub> u %d. redu %d. kolone

en: "name" and "link" elements are required inside '%s' on line %d, column %d
sr: Elementi „title“, „name“ i „link“ su obavezni unutar „%s“ u %d. redu %d. kolone

en: "type" element is required inside <keyword> on line %d, column %d
sr: Element „type“ je obavezan unutar <keyword> u %d. redu %d. kolone

en: Cannot uncompress book '%s': %s
sr: Ne mogu da raspakujem knjigu „%s“: %s

en: Preferences
sr: Postavke

en: _Group by language
sr: _Grupiši prema jeziku

en: Enabled
sr: Uključeno

en: Title
sr: Naslov

en: Book Shelf
sr: Polica knjiga

en: _Use system fonts
sr: _Koristi slovni lik sistema

en: _Variable width:
sr: _Promenljiva širina:

en: _Fixed width:
sr: _Stalna širina:

en: Fonts
sr: Slovni likovi

en: Error opening the requested link.
sr: Greška otvaranja zahtevane veze.

en: _Close
sr: _Zatvori

en: Empty Page
sr: Prazna stranica

en: New _Tab
sr: Novi _jezičak

en: _Print
sr: _Štampaj

en: _Find
sr: _Nađi

en: _Larger Text
sr: _Veći tekst

en: S_maller Text
sr: _Manji tekst

en: _Normal Size
sr: _Obična veličina

en: _Side pane
sr: _Bočna površ

en: _About Devhelp
sr: _O Devhelpu

en: Back
sr: Nazad

en: Forward
sr: Napred
