devhelp - en to ro translation catalogue (106 entries)

en: Developer's Help program
ro: Program de ajutor pentru programatori

en: Documentation Browser
ro: Navigator documentație

en: Books disabled
ro: Cărți dezactivate

en: Font for fixed width text
ro: Font pentru text cu lățime fixă

en: Font for text
ro: Font pentru text

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
ro: Font pentru text cu lățime fixă, cum ar fi exemplele de cod.

en: Font for text with variable width.
ro: Font pentru text cu lățime variabilă

en: Group by language
ro: Grupează după limbă

en: Height of assistant window
ro: Înălțime ferestră asistent

en: Height of main window
ro: Înălțime ferestră principală

en: List of books disabled by the user.
ro: Listă de cărți dezactivate de utilizator.

en: Main window maximized state
ro: Starea ferestrei principale maximizate

en: Selected tab: "content" or "search"
ro: Tab selectat: „content” sau „search”

en: The X position of the assistant window.
ro: Poziția X a ferestrei asistent.

en: The X position of the main window.
ro: Coordonata X a ferestrei principale

en: The Y position of the assistant window.
ro: Poziția Y a ferestrei asistent.

en: The Y position of the main window.
ro: Coordonata Y a ferestrei principale

en: The height of the assistant window.
ro: Înălțimea ferestrei asistent.

en: The height of the main window.
ro: Înălțimea ferestrei principale.

en: The width of the assistant window.
ro: Lățime ferestrei asistent.

en: The width of the index and search pane.
ro: Lățimea panoului pentru index și căutare.

en: The width of the main window.
ro: Lățimea ferestrei principale.

en: Use system fonts
ro: Folosește fonturile sistemului

en: Use the system default fonts.
ro: Folosește setul de fonturi implicit al sistemului.

en: Whether books should be grouped by language in the UI
ro: Dacă cărțile ar trebui să fie grupate după limbă în interfața cu utilizatorul

en: Whether the main window should start maximized.
ro: Dacă fereastra principală va fi pornită maximizată.

en: Which of the tabs is selected: "content" or "search".
ro: Care din taburile alese: „content” sau „search”.

en: Width of the assistant window
ro: Lățime ferestră asistent

en: Width of the index and search pane
ro: Lățimea panoului de indexare și de căutare

en: Width of the main window
ro: Lățimea ferestrei principale

en: X position of assistant window
ro: Poziția X a ferestrei asistent

en: X position of main window
ro: Coordonata X a ferestrei principale

en: Y position of assistant window
ro: Poziția Y a ferestrei asistent

en: Y position of main window
ro: Coordonata Y a ferestrei principale

en: Book Shelf
ro: Raft de cărți

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Preferences
ro: Preferințe

en: _Fixed width:
ro: Lățime _fixă:

en: _Group by language
ro: _Grupează după limbă

en: _Use system fonts
ro: Folosește font_urile sistemului

en: _Variable width:
ro: Lățime _variabilă:

en: Devhelp support
ro: Asistență Devhelp

en: Makes F2 bring up Devhelp for the word at the cursor
ro: Face ca tasta F2 să arate Devhelp pentru cuvântul de la cursor

en: Show API Documentation
ro: Afișare documentație API

en: Show API Documentation for the word at the cursor
ro: Afișează documentația API pentru cuvântul de la cursor

note: i18n: Please don't translate "Devhelp".
en: Devhelp — Assistant
ro: Devhelp – Asistent

en: Book:
ro: Carte:

en: Language: %s
ro: Limbă: %s

en: Language: Undefined
ro: Limbă: nedefinită

note: i18n: a documentation book
en: Book
ro: Carte

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
ro: Pagină

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
ro: Cuvânt cheie

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
ro: Funcție

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
ro: Structură

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
ro: Tip

en: Search for a keyword
ro: Caută cuvânt cheie

en: Quit any running Devhelp
ro: Închide orice instanță Devhelp

en: Display the version and exit
ro: Afișează versiunea și ieși

en: Focus the Devhelp window with the search field active
ro: Activează fereastra Devhelp cu câmpul de căutare activat

en: Search and display any hit in the assistant window
ro: Caută și afișează orice rezultat în fereastra asistent

en: Expected '%s', got '%s' at line %d, column %d
ro: Se aștepta „%s”, dar s-a primit „%s” la linia %d, coloana %d

en: Invalid namespace '%s' at line %d, column %d
ro: Spațiu de nume „%s” nevalid la linia %d, coloana %d

en: "title", "name" and "link" elements are required at line %d, column %d
ro: elementele „title”, „name”, și „link” sunt necesare la linia %d, coloana %d

en: "name" and "link" elements are required inside <sub> on line %d, column %d
ro: elementele „name”, și „link” sunt necesare în interiorul <sub> la linia %d, coloana %d

en: "name" and "link" elements are required inside '%s' on line %d, column %d
ro: elementele „name”, și „link” sunt necesare în interiorul „%s” la linia %d, coloana %d

en: "type" element is required inside <keyword> on line %d, column %d
ro: elementul „type” este necesar în interiorul <keyword> la linia %d, coloana %d

en: Cannot uncompress book '%s': %s
ro: Nu se poate dezarhiva cartea „%s”: %s

en: All books
ro: Toate cărțile

en: Search in:
ro: Caută în:

en: A developers' help browser for GNOME
ro: Navigator de documentație pentru GNOME

en: DevHelp Website
ro: Pagina web Devhelp

en: _File
ro: _Fișier

en: _Edit
ro: _Modifică

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Go
ro: _Du-te

en: _Help
ro: _Ajutor

note: File menu
en: _New Window
ro: Fereastră _nouă

en: New _Tab
ro: _Tab nou

en: _Print…
ro: Ti_părește…

en: Find Next
ro: Caută următor

en: Find Previous
ro: Caută precedent

en: Go to the previous page
ro: Arată pagina precedentă

en: Go to the next page
ro: Arată pagina următoare

en: _Contents Tab
ro: Tab _conținut

en: _Search Tab
ro: Tab cău_tare

note: View menu
en: _Larger Text
ro: _Text mai mare

en: Increase the text size
ro: Mărește dimensiunea textului

en: S_maller Text
ro: Text mai _mic

en: Decrease the text size
ro: Micșorează dimensiunea textului

en: _Normal Size
ro: Dimensiune _normală

en: Use the normal text size
ro: Utilizează dimensiunea normală a textului

en: Leave fullscreen mode
ro: Părăsește modul pe tot ecranul

en: Display in full screen
ro: Afișează pe tot ecranul

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
ro: Mai mare

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
ro: Mai mic

note: i18n: please don't translate * "Devhelp", it's a name, not a * generic word.
en: About Devhelp
ro: Despre Devhelp

en: Preferences…
ro: Preferințe…

en: Contents
ro: Conținut

en: Search
ro: Caută

en: Error opening the requested link.
ro: Eroare la deschiderea legăturii cerute.

en: Empty Page
ro: Pagina goală

en: Find:
ro: Caută:

en: Find previous occurrence of the search string
ro: Caută precedenta apariție a șirului de caractere căutat

en: Find next occurrence of the search string
ro: Caută următoarea apariție a șirului de caractere căutat

en: C_ase Sensitive
ro: M_ajuscule semnificative

en: Toggle case sensitive search
ro: Comută căutare cu majuscule semnificative
