devhelp - en to te translation catalogue (109 entries)

en: Developer's Help program
te: అభివృద్ధికారుల సహాయ కార్యక్రమం

note: i18n: Please don't translate "Devhelp" (it's marked as translatable * for transliteration only)
en: Devhelp
te: డెవ్ సహాయం

en: Documentation Browser
te: పత్రీకరణ విహారకం

en: Books disabled
te: పుస్తకాలు అచేతనపరచివున్నాయి

en: Font for fixed width text
te: వెడల్పు స్థిరతత పాఠం కొరకు ఫాంటు

en: Font for text
te: పాఠం కొరకు ఫాంటు

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
te: స్థిర పాఠం కొరకు ఫాంటు,కోడ్ ఉదాహరణలు లాంటివి

en: Font for text with variable width.
te: చలరాశి పొడవుతో పాఠం కొరకు ఫాంటు.

en: Group by language
te: భాషతో వర్గము

en: Height of assistant window
te: సాహాయ కిటికీ యొక్క ఎత్తు

en: Height of main window
te: మూల కిటికీ యొక్క ఎత్తు

en: List of books disabled by the user.
te: వినియోగదారుడు నిరుపయోగపరచిన పుస్తకాల జాబితా

en: Main window maximized state
te: మూల కిటికీ పెద్దదిచేయబడిన స్థితి

en: Selected tab: "content" or "search"
te: నెట్టులలో ఏది ఎంచుకొనబడినది: "సారము" లేదా "వెతుకు".

en: The X position of the assistant window.
te: సహాయ కిటికీ యొక్క X స్థానం.

en: The X position of the main window.
te: మూల కిటికీ యొక్క X స్థానం.

en: The Y position of the assistant window.
te: సహాయ కిటికీ యొక్క Y స్థానం.

en: The Y position of the main window.
te: మూల కిటికీ యొక్క Y స్థానం.

en: The height of the assistant window.
te: సహాయ  కిటికీ యొక్క ఎత్తు.

en: The height of the main window.
te: మూల కిటికీ యొక్క ఎత్తు.

en: The width of the assistant window.
te: సహాయ కిటికీ యొక్క పొడవు.

en: The width of the index and search pane.
te: వెతుకు అస్థిత్వం మరియు చూచి యొక్క పొడవు.

en: The width of the main window.
te: మూల కిటికీ యొక్క పొడవు.

en: Use system fonts
te: వ్యవస్థ ఫాంటుని వాడు

en: Use the system default fonts.
te: వ్యవస్థ అప్రమేయ ఫాంట్లను వాడు.

en: Whether books should be grouped by language in the UI
te: UI లో పుస్తకాలు భాషతో ఒక గుంపు తయారుచేయాలేమో

en: Whether the main window should start maximized.
te: మూల కిటికీ ప్రారంభించవలెను సూక్ష్మీకరించబడనదా లేదా.

en: Which of the tabs is selected: "content" or "search".
te: నెట్టులలో ఏది ఎంచుకొనబడినది, "సారము" లేదా "వెతుకు".

en: Width of the assistant window
te: సహాయ కిటికీ యొక్క వెడల్పు

en: Width of the index and search pane
te: వెతుకు అస్థిత్వం మరియు సూచి యొక్క పొడవు

en: Width of the main window
te: మూల కిటికీ యొక్క పొడవు

en: X position of assistant window
te: సహాయ కిటికీ యొక్క X స్థానము

en: X position of main window
te: మూల కిటికీ యొక్క X స్థానము

en: Y position of assistant window
te: సహాయ కిటికీ యొక్క Y స్థానము

en: Y position of main window
te: మూల కిటికీ యొక్క Y స్థానము

en: Book Shelf
te: పుస్తకాల అర

en: Enabled
te: చేతనపరచివుంది

en: Fonts
te: ఫాంట్లు

en: Preferences
te: ప్రాధాన్యతలు

en: Title
te: శీర్షిక

en: _Fixed width:
te: స్థిర పొడవు (_F):

en: _Group by language
te: భాషతో సమీకరించు (_G)

en: _Use system fonts
te: వ్యవస్థ అక్షరశైలి వాడు (_U)

en: _Variable width:
te: చరరాశి పొడవు (_V):

en: Devhelp support
te: డెవ్ సహాయ సహకారం

en: Makes F2 bring up Devhelp for the word at the cursor
te: ములుకు వద్ద పదము కొరకు డెవ్ సహాయం F2 ను పైకి తెచ్చుటకు తయారవుతుంది

en: Show API Documentation
te: APIపత్రరచన కనబర్చుము

en: Show API Documentation for the word at the cursor
te: ములుకు వద్ద పదము కొరకు  APIపత్రరచన కనబర్చుము

note: i18n: Please don't translate "Devhelp".
en: Devhelp — Assistant
te: డెవ్ హెల్ప్ - సహాయకం

en: Book:
te: పుస్తకం:

en: Language: %s
te: భాష: %s

en: Language: Undefined
te: భాష: గుర్తించలేని

note: i18n: a documentation book
en: Book
te: పుస్తకం:

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
te: పుట:

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
te: ముఖ్యపదం

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
te: ప్రమేయం

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
te: స్ట్రక్ట్

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
te: మాక్రో

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Enum
te: ఈనం

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
te: రకం

en: Search for a keyword
te: ఒక మీట పలకం  కొరకు వెతుకు

en: Quit any running Devhelp
te: నడుచుచున్న డెవ్ సహాయం నుండి నిష్క్రమించు

en: Display the version and exit
te: బయటకు మరియు వివరణం ప్రదర్శించు

en: Focus the Devhelp window with the search field active
te: వెతుకు క్షేత్ర క్రియాశీలంతో డెవ్ సహాయ కిటికీ కేంద్రము

en: Search and display any hit in the assistant window
te: సహాయ కిటికీలో ఏదైనా హిట్ ను వెతుకు మరియు ప్రదర్శించు

en: Expected '%s', got '%s' at line %d, column %d
te: నిరీక్షించబడిన '%s' పొందు '%s' గీత వద్ద %d, నిలువుపట్టీ %d

en: Invalid namespace '%s' at line %d, column %d
te: '%s' నిస్సారమైన నామముఖాళీ %d గీత, %d నిలువుపట్టీ వద్ద

en: "title", "name" and "link" elements are required at line %d, column %d
te: %d గీత, %d నిలువుపట్టీ వద్ద" శీర్షిక", "పేరు", మరియు "జోడి" మూలపదార్ధములు ఆపేక్షించుచున్నవి

en: "name" and "link" elements are required inside <sub> on line %d, column %d
te: %d గీత పై <ఉప> లోపల "నామము" మరియు" జోడి "మూలపదార్థములు ఆపేక్షించుచున్నవి, %d నిలువుపట్టీ

en: "name" and "link" elements are required inside '%s' on line %d, column %d
te: %s లోపల %d గీతలో, %d నిలువుపట్టీ పై "పేరు" మరియు "జోడి" మూలపదార్థములు అవసరము

en: "type" element is required inside <keyword> on line %d, column %d
te: %d గీత పై <ఉప> లోపల "రకం " మూలపదార్థములు ఆపేక్షించుచున్నవి, %d నిలువుపట్టీ

en: Cannot uncompress book '%s': %s
te: '%s' పుస్తకం సంగ్రహము చేయుటకు వీలుకాదు: %s

en: All books
te: అన్నీ పుస్తకాలు

en: Search in:
te: ఇందులో వెతుకు:

en: A developers' help browser for GNOME
te: గ్నోమ్ కొరకు అభివృద్ధికారుల సహాయ విహారకం

en: DevHelp Website
te: డెవ్ సహాయ వెబ్ సైట్

en: _File
te: ఫైల్ (_F)

en: _Edit
te: సవరణ (_E)

en: _View
te: వీక్షణం (_V)

en: _Go
te: వెళ్ళు (_G)

en: _Help
te: సహాయం (_H)

note: File menu
en: _New Window
te: కొత్త కిటికీ (_N)

en: New _Tab
te: కొత్త నెట్టు (_T)

en: _Print…
te: ముద్రించు...(_P)

en: Find Next
te: తరువాతది వెతుకు

en: Find Previous
te: ముందుది వెతుకు

en: Go to the previous page
te: ముందు పుటకు వెళ్ళు

en: Go to the next page
te: తరువాత పుటకు వెళ్ళు

en: _Contents Tab
te: సారముల నెట్టు (_C)

en: _Search Tab
te: వెతుకు నెట్టు (_S)

note: View menu
en: _Larger Text
te: భారీ పాఠం (_L)

en: Increase the text size
te: పాఠం పరిమాణము పెంచుము

en: S_maller Text
te: చిన్న పాఠం (_m)

en: Decrease the text size
te: పాఠం పరిమాణము తగ్గించుము

en: _Normal Size
te: సాధారణ పరిమానము (_N)

en: Use the normal text size
te: సాధారణ పాఠ్య పరిమాణము ఉపయోగించుము

en: Leave fullscreen mode
te: పూర్తితెర విధమును వదిలివెళ్ళు

en: Display in full screen
te: పూర్తితెరలో ప్రదర్శించు

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
te: పెద్దగా

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
te: చిన్నగా

en: Contents
te: విషయసూచిక

en: Search
te: శోధించు

en: Error opening the requested link.
te: అడిగిన లింక్ తెరువుటలో దోషం

en: Empty Page
te: ఖాళీ పుట

en: Find:
te: వెతుకు:

en: Find previous occurrence of the search string
te: వెతుకుమాట యొక్క సంభవించునది ముందుది వెతుకు

en: Find next occurrence of the search string
te: వెతుకుమాట యొక్క సంభవించునది తరువాత వెతుకు

en: C_ase Sensitive
te: సందర్భ స్పందన (_a)

en: Toggle case sensitive search
te: మార్పు సందర్భ స్పందన
