devhelp - en to cs translation catalogue (105 entries)

en: Developer's Help program
cs: Program nápovědy pro vývojáře

note: i18n: Please don't translate "Devhelp" (it's marked as translatable * for transliteration only)
en: Devhelp
cs: DevHelp

en: Documentation Browser
cs: Prohlížeč dokumentace

en: Books disabled
cs: Zakázané knihy

en: Font for fixed width text
cs: Písmo pro text s pevnou šířkou

en: Font for text
cs: Písmo pro text

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
cs: Písmo pro text s pevnou šířkou, například ukázky kódu.

en: Font for text with variable width.
cs: Písmo pro text s proměnnou šířkou.

en: Group by language
cs: Seskupit podle jazyka

en: Height of assistant window
cs: Výška asistenčního okna

en: Height of main window
cs: Výška hlavního okna

en: List of books disabled by the user.
cs: Seznam knih zakázaných uživatelem.

en: Main window maximized state
cs: Stav maximalizace hlavního okna

en: Selected tab: "content" or "search"
cs: Vybraná karta: „content“ (obsah) nebo „search“ (hledat)

en: The X position of the assistant window.
cs: Souřadnice X pro asistenční okno.

en: The X position of the main window.
cs: Souřadnice X pro hlavní okno.

en: The Y position of the assistant window.
cs: Souřadnice Y pro asistenční okno.

en: The Y position of the main window.
cs: Souřadnice Y pro hlavní okno.

en: The height of the assistant window.
cs: Výška asistenčního okna.

en: The height of the main window.
cs: Výška hlavního okna.

en: The width of the assistant window.
cs: Šířka asistenčního okna.

en: The width of the index and search pane.
cs: Šířka panelu rejstříku a hledání.

en: The width of the main window.
cs: Šířka hlavního okna.

en: Use system fonts
cs: Používat systémová písma

en: Use the system default fonts.
cs: Používat výchozí písma systému.

en: Whether books should be grouped by language in the UI
cs: Zda by knihy měly být v uživatelském rozhraní seskupeny podle jazyka

en: Whether the main window should start maximized.
cs: Jestli má hlavní okno být po spuštění maximalizované.

en: Which of the tabs is selected: "content" or "search".
cs: Která z karet je vybrána: „content“ (obsah) nebo „search“ (hledat).

en: Width of the assistant window
cs: Šířka asistenčního okna

en: Width of the index and search pane
cs: Šířka panelu rejstříku a hledání

en: Width of the main window
cs: Šířka hlavního okna

en: X position of assistant window
cs: Pozice X asistenčního okna

en: X position of main window
cs: Pozice X hlavního okna

en: Y position of assistant window
cs: Pozice Y asistenčního okna

en: Y position of main window
cs: Pozice Y hlavního okna

en: Book Shelf
cs: Knihovnička

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Fonts
cs: Písma

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Title
cs: Název

en: _Fixed width:
cs: P_evná šířka:

en: _Group by language
cs: _Seskupit podle jazyka

en: _Use system fonts
cs: Po_užívat systémová písma

en: _Variable width:
cs: Pr_oměnná šířka:

en: Devhelp support
cs: Podpora DevHelp

en: Makes F2 bring up Devhelp for the word at the cursor
cs: Způsobí, že F2 spustí DevHelp pro slovo pod kurzorem

en: Show API Documentation
cs: Zobrazit dokumentaci API

en: Show API Documentation for the word at the cursor
cs: Zobrazit dokumentaci API pro slovo pod kurzorem

note: i18n: Please don't translate "Devhelp".
en: Devhelp — Assistant
cs: DevHelp — Asistent

en: Book:
cs: Kniha:

en: Language: %s
cs: Jazyk: %s

en: Language: Undefined
cs: Jazyk: neurčen

note: i18n: a documentation book
en: Book
cs: Kniha

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
cs: Strana

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
cs: Klíčové slovo

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
cs: Funkce

en: Search for a keyword
cs: Hledat klíčové slovo

en: Quit any running Devhelp
cs: Ukončit všechny běžící instance DevHelp

en: Display the version and exit
cs: Zobrazit verzi a skončit

en: Focus the Devhelp window with the search field active
cs: Zaměřit okno DevHelp se zvoleným polem vyhledávání

en: Search and display any hit in the assistant window
cs: Vyhledat a zobrazit každý výskyt v asistenčním okně

en: Expected '%s', got '%s' at line %d, column %d
cs: Očekáváno „%s“, obdrženo „%s“ na řádku %d, sloupci %d

en: Invalid namespace '%s' at line %d, column %d
cs: Neplatný jmenný prostor „%s“ na řádku %d, sloupci %d

en: "title", "name" and "link" elements are required at line %d, column %d
cs: Elementy „title“, „name“ a „link“ jsou vyžadovány na řádce %d, sloupec %d

en: "name" and "link" elements are required inside <sub> on line %d, column %d
cs: Elementy „name“ a „link“ jsou vyžadovány uvnitř <sub> na řádce %d, pozice %d

en: "name" and "link" elements are required inside '%s' on line %d, column %d
cs: Elementy „name“ a „link“ jsou vyžadovány v „%s“ na řádce %d, pozice %d

en: "type" element is required inside <keyword> on line %d, column %d
cs: Element „type“ je vyžadován v <keyword> na řádce %d, pozice %d

en: Cannot uncompress book '%s': %s
cs: Nelze dekomprimovat knihu „%s“: %s

en: All books
cs: Všechny knihy

en: Search in:
cs: Hledat v:

en: A developers' help browser for GNOME
cs: Prohlížeč nápovědy vývojáře pro GNOME

en: DevHelp Website
cs: Webové stránky DevHelp

en: _File
cs: _Soubor

en: _Edit
cs: _Upravit

en: _View
cs: _Zobrazit

en: _Go
cs: _Jít

en: _Help
cs: _Nápověda

note: File menu
en: _New Window
cs: _Nové okno

en: New _Tab
cs: Nová _karta

en: _Print…
cs: _Tisk…

en: Find Next
cs: Hledat následující

en: Find Previous
cs: Hledat předchozí

en: Go to the previous page
cs: Přejít na předchozí stránku

en: Go to the next page
cs: Přejít na další stránku

en: _Contents Tab
cs: Karta _obsahu

en: _Search Tab
cs: Karta vyhledává_ní

note: View menu
en: _Larger Text
cs: Větší t_ext

en: Increase the text size
cs: Zvětšit velikost textu

en: S_maller Text
cs: _Menší text

en: Decrease the text size
cs: Zmenšit velikost textu

en: _Normal Size
cs: _Normální velikost

en: Use the normal text size
cs: Použít normální velikost textu

en: Leave fullscreen mode
cs: Opustit režim celé obrazovky

en: Display in full screen
cs: Zobrazit v režimu celé obrazovky

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
cs: Větší

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
cs: Menší

en: Contents
cs: Obsah

en: Search
cs: Hledat

en: Error opening the requested link.
cs: Chyba při otevírání požadovaného odkazu.

en: Empty Page
cs: Prázdná strana

en: Find:
cs: Najít:

en: Find previous occurrence of the search string
cs: Vyhledat předchozí výskyt hledaného řetězce

en: Find next occurrence of the search string
cs: Vyhledat další výskyt hledaného řetězce

en: C_ase Sensitive
cs: Rozlišov_at malá a velká písmena

en: Toggle case sensitive search
cs: Přepnout citlivost na velikost písmen
