devhelp - en to sr translation catalogue (108 entries)

en: Developer's Help program
sr: Program za pomoć programerima

note: i18n: Please don't translate "Devhelp" (it's marked as translatable * for transliteration only)
en: Devhelp
sr: DevHelp

en: Documentation Browser
sr: Preglednik dokumentacije

en: Books disabled
sr: Onemogućene knjige

en: Font for fixed width text
sr: Font za tekst utvrđene širine

en: Font for text
sr: Font za tekst

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
sr: Font za tekst utvrđene širine, kao što su primeri programskog koda.

en: Font for text with variable width.
sr: Font za tekst promenljive širine.

en: Group by language
sr: Grupiši prema jeziku

en: Height of assistant window
sr: Visina prozora asistenta

en: Height of main window
sr: Visina glavnog prozora

en: List of books disabled by the user.
sr: Spisak knjiga koje je korisnik onemogućio.

en: Main window maximized state
sr: Stanje uvećanja glavnog prozora

en: Selected tab: "content" or "search"
sr: Izabrani list: „content“ (sadržaj) ili „search“ (pretraga)

en: The X position of the assistant window.
sr: X (vodoravan) položaj prozora asistenta.

en: The X position of the main window.
sr: X (vodoravan) položaj glavnog prozora.

en: The Y position of the assistant window.
sr: Y (uspravan) položaj prozora asistenta.

en: The Y position of the main window.
sr: Y (uspravan) položaj glavnog prozora.

en: The height of the assistant window.
sr: Visina prozora asistenta.

en: The height of the main window.
sr: Visina glavnog prozora.

en: The width of the assistant window.
sr: Širina prozora asistenta.

en: The width of the index and search pane.
sr: Širina panela za sadržaj i pretragu.

en: The width of the main window.
sr: Širina glavnog prozora.

en: Use system fonts
sr: Koristi fontove okruženja

en: Use the system default fonts.
sr: Koristi podrazumevane fontove iz okruženja.

en: Whether books should be grouped by language in the UI
sr: Da li knjige treba da budu grupisane prema jeziku u korisničkom sučelju

en: Whether the main window should start maximized.
sr: Da li se glavni prozor pokreće uvećan.

en: Which of the tabs is selected: "content" or "search".
sr: Određuje koji list je izabran: „content“ (sadržaj) ili „search“ (pretraga).

en: Width of the assistant window
sr: Širina prozora asistenta

en: Width of the index and search pane
sr: Širina glavnog prozora

en: Width of the main window
sr: Širina glavnog prozora

en: X position of assistant window
sr: Vodoravni položaj prozora asistenta

en: X position of main window
sr: Vodoravni položaj glavnog prozora

en: Y position of assistant window
sr: Uspravni položaj prozora asistenta

en: Y position of main window
sr: Uspravni položaj glavnog prozora

en: Book Shelf
sr: Polica knjiga

en: Enabled
sr: Uključeno

en: Fonts
sr: Fontovi

en: Preferences
sr: Podešavanja

en: Title
sr: Naslov

en: _Fixed width:
sr: _Stalna širina:

en: _Group by language
sr: _Grupiši prema jeziku

en: _Use system fonts
sr: _Koristi fontove okruženja

en: _Variable width:
sr: _Promenljiva širina:

en: Devhelp support
sr: DevHelp ispomoć

en: Makes F2 bring up Devhelp for the word at the cursor
sr: F2 će pozvati DevHelp i tražiti reč pod kursorom

en: Show API Documentation
sr: Prikaži API dokumentaciju

en: Show API Documentation for the word at the cursor
sr: Prikaži API dokumentaciju za reč pod kursorom

note: i18n: Please don't translate "Devhelp".
en: Devhelp — Assistant
sr: Devhelp — asistent

en: Book:
sr: Knjiga:

en: Language: %s
sr: Jezik: %s

en: Language: Undefined
sr: Jezik: neodređen

note: i18n: a documentation book
en: Book
sr: Knjiga

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
sr: Strana

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
sr: Ključna reč

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
sr: Funkcija

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
sr: Struktura

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
sr: Makro

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
sr: Tip

en: Search for a keyword
sr: Traži ključnu reč

en: Quit any running Devhelp
sr: Zatvori sve DevHelp prozore

en: Display the version and exit
sr: Prikaži oznaku verzije i izađi

en: Focus the Devhelp window with the search field active
sr: Izdigni DevHelp prozor sa aktivnim poljem za pretragu

en: Search and display any hit in the assistant window
sr: Pretražuj i prikaži sve pogotke u prozoru asistenta

en: Expected '%s', got '%s' at line %d, column %d
sr: Očekivano je „%s“, a dobio sam „%s“ u %d. liniji %d. kolone

en: Invalid namespace '%s' at line %d, column %d
sr: Neispravan prostor imena „%s“ u %d. liniji %d. kolone

en: "title", "name" and "link" elements are required at line %d, column %d
sr: Elementi „title“, „name“ i „link“ su obavezni u %d. liniji %d. kolone

en: "name" and "link" elements are required inside <sub> on line %d, column %d
sr: Elementi „title“, „name“ i „link“ su obavezni unutar <sub> u %d. liniji %d. kolone

en: "name" and "link" elements are required inside '%s' on line %d, column %d
sr: Elementi „title“, „name“ i „link“ su obavezni unutar „%s“ u %d. liniji %d. kolone

en: "type" element is required inside <keyword> on line %d, column %d
sr: Element „type“ je obavezan unutar <keyword> u %d. liniji %d. kolone

en: Cannot uncompress book '%s': %s
sr: Ne može da dekompresuje knjigu „%s“: %s

en: All books
sr: Sve knjige

en: Search in:
sr: Traži u:

en: A developers' help browser for GNOME
sr: Preglednik pomoći za programere u Gnom okruženju

en: DevHelp Website
sr: DevHelp veb stranica

en: _File
sr: _Datoteka

en: _Edit
sr: _Uređivanje

en: _View
sr: P_regled

en: _Go
sr: _Idi

en: _Help
sr: _Pomoć

note: File menu
en: _New Window
sr: _Novi prozor

en: New _Tab
sr: Novi _list

en: _Print…
sr: _Štampaj...

en: Find Next
sr: Nađi sledeće

en: Find Previous
sr: Nađi prethodno

en: Go to the previous page
sr: Idi na prethodnu stranu

en: Go to the next page
sr: Idi na sledeću stranu

en: _Contents Tab
sr: List sa _sadržajem

en: _Search Tab
sr: List sa _pretragom:

note: View menu
en: _Larger Text
sr: _Uvećaj tekst

en: Increase the text size
sr: Uvećava veličinu teksta

en: S_maller Text
sr: U_manji tekst

en: Decrease the text size
sr: Smanjuje veličinu teksta

en: _Normal Size
sr: _Normalna veličina

en: Use the normal text size
sr: Koristi normalnu veličinu teksta

en: Leave fullscreen mode
sr: Napusti ceo ekran

en: Display in full screen
sr: Preko celog ekrana

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
sr: Veće

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
sr: Manje

en: Contents
sr: Sadržaj

en: Search
sr: Traži

en: Error opening the requested link.
sr: Greška prilikom otvaranja zahtevane veze.

en: Empty Page
sr: Prazna stranica

en: Find:
sr: Traži:

en: Find previous occurrence of the search string
sr: Pronađi prethodno pojavljivanje u tekstu

en: Find next occurrence of the search string
sr: Pronađi naredno pojavljivanje u tekstu

en: C_ase Sensitive
sr: Veličin_a slova je bitna

en: Toggle case sensitive search
sr: Omogući razlikovanje veličine slova
