devhelp master - en to eu translation catalogue (99 entries)

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
eu: API dokumentazioa arakatu eta bilatzeko garatzaile-tresna bat

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
eu: Devhelp API dokumentazioa arakatzeko eta bilatzeko garatzaile-tresna bat da. Liburutegien artean erraz nabigatzea uzten dizu, baita funtzioen, egituren edo makroen arabera bilaketak egitea ere.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
eu: Dokumentazioak gailuan instalatuta egon behar duenez, ez da derrigorrezkoa interneteko konexiorik izatea Devhelp erabiltzeko.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
eu: Devhelp-ek GTK-Doc tresnarekin egiten du lan, beraz GTK eta GNOME liburutegiak ongi onartzen ditu. Beste garapen-plataforma batzuk ere onartzen ditu, haiek API dokumentazioa HTML formatuan badute eta *.devhelp2 indize-fitxategi bat sortuta badago.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
eu: Glade, Anjuta, Geany eta beste aplikazio batzuekin integratzen da Devhelp, eta hainbat testu-editoretarako (gedit, Vim, Emacs, Geany…) pluginak ditu.

en: Devhelp's main window
eu: Devhelp-en leiho nagusia

en: Devhelp's main window with an open book
eu: Devhelp-en leiho nagusia, liburu ireki batekin

en: Devhelp supports opening multiple books
eu: Devhelp aplikazioak liburu anitz ireki ditzake

en: Devhelp supports HTML documentation formats
eu: Devhelp-ek HTML dokumentazioko formatuak onartzen ditu

en: API Documentation Browser
eu: API dokumentazioaren arakatzailea

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
eu: dokumentazioa;informazioa;eskuliburua;garatzailea;APIa;

en: Main window maximized state
eu: Maximizatutako leiho nagusiaren egoera

en: Whether the main window should start maximized.
eu: Leiho nagusia maximizatuta ireki behar den ala ez adierazten du.

en: Width of the main window
eu: Leiho nagusiaren zabalera

en: The width of the main window.
eu: Leiho nagusiaren zabalera.

en: Height of main window
eu: Leiho nagusiaren altuera

en: The height of the main window.
eu: Leiho nagusiaren altuera.

en: Width of the index and search pane
eu: Indexazio- eta bilaketa-panelaren zabalera

en: The width of the index and search pane.
eu: Indexazio- eta bilaketa-panelaren zabalera.

en: Width of the assistant window
eu: Leiho laguntzailearen zabalera

en: The width of the assistant window.
eu: Leiho laguntzailearen zabalera.

en: Height of assistant window
eu: Leiho laguntzailearen altuera

en: The height of the assistant window.
eu: Leiho laguntzailearen altuera.

en: Books disabled
eu: Liburuak desgaituta

en: List of books disabled by the user.
eu: Erabiltzaileak desgaitutako liburuen zerrenda.

en: Group books by language
eu: Elkartu liburuak lengoaiaren arabera

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
eu: Liburuak programazio-lengoaiaren arabera elkartu behar diren ala ez erabiltzaile-interfazean.

en: Use system fonts
eu: Erabili sistemako letra-tipoak

en: Use the system default fonts.
eu: Erabili sistemaren letra-tipo lehenetsiak.

en: Font for text
eu: Testuaren letra-tipoa

en: Font for text with variable width.
eu: Zabalera aldakorreko testuaren letra-tipoa.

en: Font for fixed width text
eu: Zabalera finkoko testuaren letra-tipoa

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
eu: Zabalera finkoko testuaren letra-tipoa, kode-adibideen testuarena, esate baterako.

en: Book:
eu: Liburua:

en: Language: %s
eu: Hizkuntza: %s

en: Language: Undefined
eu: Hizkuntza: definitu gabea

en: _Collapse All
eu: _Tolestu dena

note: i18n: a documentation book
en: Book
eu: Liburua

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
eu: Orrialdea

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
eu: Gako-hitza

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
eu: Funtzioa

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
eu: Egitura

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
eu: Makroa

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Enum
eu: Zenbakitzea

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
eu: Mota

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
eu: Propietatea

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Signal
eu: Seinalea

en: Empty Page
eu: Orri hutsa

en: Devhelp support
eu: Devhelp-en laguntza

en: Show API Documentation
eu: Erakutsi API dokumentazioa

en: Devhelp (development build)
eu: Devhelp (garapen-bertsioa)

en: Devhelp Website
eu: Devhelp-en webgunea

en: Opens a new Devhelp window
eu: Devhelp-en leiho berria irekitzen du

en: Search for a keyword
eu: Gako-hitz bat bilatzen du

en: KEYWORD
eu: GAKO-HITZA

en: Search and display any hit in the assistant window
eu: Bilatu eta erakutsi leiho laguntzaileko atzipen guztiak

en: Display the version and exit
eu: Bistaratu bertsioa eta irten

en: Quit any running Devhelp
eu: Irten exekutatzen ari diren Devhelp guztiak

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
eu: Devhelp — Laguntzailea

en: Enabled
eu: Gaituta

en: Title
eu: Titulua

en: Preferences
eu: Hobespenak

en: _Group by language
eu: _Elkartu hizkuntzaren arabera

en: Book Shelf
eu: Liburutegia

en: _Use system fonts
eu: _Erabili sistemaren letra-tipoak

en: _Variable width:
eu: Zabalera _aldakorra:

en: _Fixed width:
eu: Zabalera _finkatua:

en: Fonts
eu: Letra-tipoak

en: New _Window
eu: Leiho _berria

en: _Print
eu: I_nprimatu

en: _Find
eu: A_urkitu

en: _Larger Text
eu: Testu _handiagoa

en: S_maller Text
eu: Testu _txikiagoa

en: _Normal Size
eu: Tamaina _normala

en: _Preferences
eu: _Hobespenak

en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

en: _Help
eu: _Laguntza

en: _About Devhelp
eu: _Devhelp-i buruz

en: Back
eu: Atzera

en: Forward
eu: Aurrera

en: Toggle Side Panel
eu: Txandakatu alboko panela

en: New Tab
eu: Fitxa berria

[ctx: shortcut window]
en: General
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
eu: Fokua bilaketa globalean

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
eu: Bilatu uneko orrian

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
eu: Bilatu hurrengo bat etortzea

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
eu: Bilatu aurreko bat etortzea

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
eu: Ireki leiho berria

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
eu: Ireki fitxa berria

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
eu: Txandakatu alboko panelaren ikusgaitasuna

[ctx: shortcut window]
en: Go back
eu: Joan atzera

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
eu: Joan aurrera

[ctx: shortcut window]
en: Print
eu: Inprimatu

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
eu: Itxi uneko leihoa

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
eu: Itxi leiho guztiak

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
eu: Zooma

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
eu: Handiagotu

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
eu: Txikiagotu

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
eu: Berrezarri zooma
