evolution-data-server master - en to ja translation catalogue (1002 entries)

en: Failed to remove file '%s': %s
ja: ファイル '%s' の削除に失敗しました: %s

en: Failed to make directory %s: %s
ja: フォルダー %s の作成に失敗しました: %s

en: Failed to create hardlink for resource '%s': %s
ja: リソース '%s' のハードリンクの作成に失敗しました: %s

en: No UID in the contact
ja: この連絡先に UID はありません

en: Conflicting UIDs found in added contacts
ja: 追加した連絡先に UID の衝突が見つかりました

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Tried to modify contact '%s' with out of sync revision
ja: 同期していない版の連絡先 '%s' を変更しようとしました

en: Contact '%s' not found
ja: 連絡先 '%s' が見つかりません

en: Query '%s' not supported
ja: 問い合わせ '%s' はサポートされていません

en: Invalid Query '%s'
ja: 問い合わせ内容 '%s' は無効です

en: Requested to delete an unrelated cursor
ja: 関係ないカーソルの削除が要求されました

en: Failed to rename old database from '%s' to '%s': %s
ja: 古いデータベースを '%s' から '%s' へ名前変更できませんでした: %s

en: Unknown error
ja: エラーを特定できません

note: Query for new contacts asynchronously
en: Querying for updated contacts…
ja: 更新された連絡先を問い合わせ中…

note: Run the query asynchronously
en: Querying for updated groups…
ja: 更新されたグループを問い合わせ中…

en: The backend does not support bulk additions
ja: バックエンドが大量追加に対応していません

en: The backend does not support bulk modifications
ja: バックエンドが大量修正に対応していません

en: The backend does not support bulk removals
ja: バックエンドが大量削除に対応していません

en: Loading…
ja: 読み込み中…

note: System Group: My Contacts
en: Personal
ja: 個人

note: System Group: Friends
en: Friends
ja: 友人

note: System Group: Family
en: Family
ja: 家族

note: System Group: Coworkers
en: Coworkers
ja: 同僚

note: Translators: An error message shown to a user when trying to do an * operation on the LDAP address book which is not connected to the server
en: Not connected
ja: 接続していません

en: Failed to bind using either v3 or v2 binds
ja: v3 または v2 のバインドいずれかを使った結合に失敗しました

en: Reconnecting to LDAP server...
ja: LDAP サーバーへ再接続中...

en: Invalid DN syntax
ja: 無効な識別名 (DN)

en: LDAP error 0x%x (%s)
ja: LDAP エラー 0x%x (%s)

en: %s: NULL returned from ldap_first_entry
ja: %s: ldap_first_entry から NULL が返されました

en: %s: Unhandled result type %d returned
ja: %s: 未処理の結果タイプ %d が返されました

en: %s: Unhandled search result type %d returned
ja: %s: 未処理の検索結果タイプ %d が返されました

en: Receiving LDAP search results...
ja: LDAP サーバー検索結果を取得中...

en: Error performing search
ja: 検索中にエラーが発生しました

en: Downloading contacts (%d)...
ja: 連絡先 (%d 個目) をダウンロード中...

en: Adding contact to LDAP server...
ja: LDAP サーバーへ連絡先を追加中...

en: Modifying contact from LDAP server...
ja: LDAP サーバーにある連絡先を修正中...

en: Removing contact from LDAP server...
ja: LDAP サーバーから連絡先を削除中...

en: Failed to get the DN for user '%s'
ja: ユーザー '%s' の DN 取得に失敗しました

en: Malformed URI: %s
ja: 不正な URI: %s

en: Loading Addressbook summary...
ja: アドレス帳の要約を読み込み中...

en: PROPFIND on webdav failed with HTTP status %d (%s)
ja: WebDAV での PROPFIND に失敗しました。HTTP ステータス: %d (%s)

en: No response body in webdav PROPFIND result
ja: WebDAV PROPFIND の結果にレスポンスボディがありません

en: Loading Contacts (%d%%)
ja: 連絡先を読み込み中 (%d%%)

en: Cannot transform SoupURI to string
ja: SoupURI を文字列に変換できません

en: Create resource '%s' failed with HTTP status %d (%s)
ja: リソース '%s' の作成に失敗しました。HTTP ステータス %d (%s)

en: Contact on server changed -> not modifying
ja: サーバー上の連絡先が変更されました -> 修正していません

en: Modify contact failed with HTTP status %d (%s)
ja: 連絡先の変更に失敗しました。HTTP ステータス %d (%s)

en: DELETE failed with HTTP status %d
ja: 削除に失敗しました。HTTP ステータス: %d

en: No such book
ja: そのようなアドレス帳はありません

en: Contact not found
ja: 連絡先が見つかりません

en: Contact ID already exists
ja: 連絡先 ID が既に存在します

en: No such source
ja: そのようなソースはありません

en: No space
ja: スペースがありません

note: Dummy row as EContactField starts from 1
en: Unique ID
ja: 重複しない ID

note: FILE_AS is not really a structured field - we use a getter/setter * so we can generate its value if necessary in the getter Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * preferred user's description (or display name) of the contact. Note 'File' is a verb here.
en: File Under
ja: FILE UNDER

note: URI of the book to which the contact belongs to
en: Book UID
ja: アドレス帳の UID

note: Name fields FN isn't really a structured field - we use a getter/setter * so we can set the N property (since evo 1.4 works fine with * vcards that don't even have a N attribute.  *sigh*)
en: Full Name
ja: 氏名

en: Given Name
ja: 名

en: Family Name
ja: 姓

en: Nickname
ja: あだ名

note: Email fields
en: Email 1
ja: メール 1

en: Email 2
ja: メール 2

en: Email 3
ja: メール 3

en: Email 4
ja: メール 4

en: Mailer
ja: メールクライアント

note: Address Labels
en: Home Address Label
ja: 自宅の住所ラベル

en: Work Address Label
ja: 勤務先の住所ラベル

en: Other Address Label
ja: その他の住所ラベル

note: Phone fields
en: Assistant Phone
ja: アシスタントの電話番号

en: Business Phone
ja: 仕事の電話番号

en: Business Phone 2
ja: 仕事の電話番号 2

en: Business Fax
ja: 仕事の FAX 番号

en: Callback Phone
ja: 得意先の電話番号

en: Car Phone
ja: 車載電話の番号

en: Company Phone
ja: 会社の電話番号

en: Home Phone
ja: 自宅の電話番号

en: Home Phone 2
ja: 自宅の電話番号 2

en: Home Fax
ja: 自宅の FAX 番号

en: Mobile Phone
ja: 携帯電話の番号

en: Other Phone
ja: その他の電話番号

en: Other Fax
ja: その他の FAX 番号

en: Pager
ja: ポケベルの番号

en: Primary Phone
ja: 電話番号

en: Radio
ja: ラジオ

en: Telex
ja: テレックス

note: To translators: TTY is Teletypewriter
en: TTY
ja: テレタイプライター

note: Organizational fields
en: Organization
ja: 組織

en: Organizational Unit
ja: 組織

en: Office
ja: 事務所

en: Title
ja: 敬称 (前つけ)

en: Role
ja: 役割

en: Manager
ja: マネージャー

en: Assistant
ja: アシスタント

note: Web fields
en: Homepage URL
ja: ホームページの URL

en: Weblog URL
ja: ブログの URL

note: Contact categories
en: Categories
ja: カテゴリ

note: Collaboration fields
en: Calendar URI
ja: カレンダーの URI

en: Free/Busy URL
ja: 予定の有無の URL

en: ICS Calendar
ja: ICS カレンダー

en: Video Conferencing URL
ja: ビデオ会議用の URL

note: Misc fields
en: Spouse's Name
ja: 配偶者の名前

en: Note
ja: ノート

note: Instant messaging fields
en: AIM Home Screen Name 1
ja: 自宅の AIM スクリーン名 1

en: AIM Home Screen Name 2
ja: 自宅の AIM スクリーン名 2

en: AIM Home Screen Name 3
ja: 自宅の AIM スクリーン名 3

en: AIM Work Screen Name 1
ja: 勤務先の AIM スクリーン名 1

en: AIM Work Screen Name 2
ja: 勤務先の AIM スクリーン名 2

en: AIM Work Screen Name 3
ja: 勤務先の AIM スクリーン名 3

en: GroupWise Home Screen Name 1
ja: 自宅の GroupWise スクリーン名 1

en: GroupWise Home Screen Name 2
ja: 自宅の GroupWise スクリーン名 2

en: GroupWise Home Screen Name 3
ja: 自宅の GroupWise スクリーン名 3

en: GroupWise Work Screen Name 1
ja: 勤務先の GroupWise スクリーン名 1

en: GroupWise Work Screen Name 2
ja: 勤務先の GroupWise スクリーン名 2

en: GroupWise Work Screen Name 3
ja: 勤務先の GroupWise スクリーン名 3

en: Jabber Home ID 1
ja: 自宅の Jabber ID 1

en: Jabber Home ID 2
ja: 自宅の Jabber ID 2

en: Jabber Home ID 3
ja: 自宅の Jabber ID 3

en: Jabber Work ID 1
ja: 勤務先の Jabber ID 1

en: Jabber Work ID 2
ja: 勤務先の Jabber ID 2

en: Jabber Work ID 3
ja: 勤務先の Jabber ID 3

en: Yahoo! Home Screen Name 1
ja: 自宅の Yahoo! スクリーン名 1

en: Yahoo! Home Screen Name 2
ja: 自宅の Yahoo! スクリーン名 2

en: Yahoo! Home Screen Name 3
ja: 自宅の Yahoo! スクリーン名 3

en: Yahoo! Work Screen Name 1
ja: 勤務先の Yahoo! スクリーン名 1

en: Yahoo! Work Screen Name 2
ja: 勤務先の Yahoo! スクリーン名 2

en: Yahoo! Work Screen Name 3
ja: 勤務先の Yahoo! スクリーン名 3

en: MSN Home Screen Name 1
ja: 自宅の MSN スクリーン名 1

en: MSN Home Screen Name 2
ja: 自宅の MSN スクリーン名 2

en: MSN Home Screen Name 3
ja: 自宅の MSN スクリーン名 3

en: MSN Work Screen Name 1
ja: 勤務先の MSN スクリーン名 1

en: MSN Work Screen Name 2
ja: 勤務先の MSN スクリーン名 2

en: MSN Work Screen Name 3
ja: 勤務先の MSN スクリーン名 3

en: ICQ Home ID 1
ja: 自宅の ICQ ID 1

en: ICQ Home ID 2
ja: 自宅の ICQ ID 2

en: ICQ Home ID 3
ja: 自宅の ICQ ID 3

en: ICQ Work ID 1
ja: 勤務先の ICQ ID 1

en: ICQ Work ID 2
ja: 勤務先の ICQ ID 2

en: ICQ Work ID 3
ja: 勤務先の ICQ ID 3

note: Last modified time
en: Last Revision
ja: 最終更新日時

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * virtual field, which returns either name of the contact or the organization * name, recognized by multiple other fields, where the first filled is used.
en: Name or Org
ja: 名前または組織

note: Address fields
en: Address List
ja: 住所の一覧

en: Home Address
ja: 自宅の住所

en: Work Address
ja: 勤務先の住所

en: Other Address
ja: その他の住所

note: Contact categories
en: Category List
ja: カテゴリの一覧

note: Photo/Logo
en: Photo
ja: 写真

en: Logo
ja: ロゴ

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a name * of the contact, as specified in http://tools.ietf.org/html/rfc6350#section-6.2.2
en: Name
ja: 名前

en: Email List
ja: メール一覧

note: Instant messaging fields
en: AIM Screen Name List
ja: AIM スクリーン名の一覧

en: GroupWise ID List
ja: GroupWise ID の一覧

en: Jabber ID List
ja: Jabber ID の一覧

en: Yahoo! Screen Name List
ja: Yahoo! スクリーン名の一覧

en: MSN Screen Name List
ja: MSN スクリーン名の一覧

en: ICQ ID List
ja: ICQ の ID 一覧です

en: Wants HTML Mail
ja: HTML 形式のメールを希望する

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * field describing whether it's a Contact list (list of email addresses) or a * regular contact for one person/organization/...
en: List
ja: 一覧

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a flag * used to determine whether when sending to Contact lists the addresses should be * shown or not to other recipients - basically whether to use BCC field or CC * message header when sending messages to this Contact list.
en: List Shows Addresses
ja: 住所を表示する一覧です

en: Birth Date
ja: 誕生日

en: Anniversary
ja: 記念日

note: Security fields
en: X.509 Certificate
ja: X.509 認証

en: Gadu-Gadu Home ID 1
ja: 自宅の Gadu-Gadu ID 1

en: Gadu-Gadu Home ID 2
ja: 自宅の Gadu-Gadu ID 2

en: Gadu-Gadu Home ID 3
ja: 自宅の Gadu-Gadu ID 3

en: Gadu-Gadu Work ID 1
ja: 勤務先の Gadu-Gadu ID 1

en: Gadu-Gadu Work ID 2
ja: 勤務先の Gadu-Gadu ID 2

en: Gadu-Gadu Work ID 3
ja: 勤務先の Gadu-Gadu ID 3

en: Gadu-Gadu ID List
ja: Gadu-Gadu ID の一覧

note: Geo information
en: Geographic Information
ja: 地理情報

en: Telephone
ja: 電話

en: Skype Home Name 1
ja: 自宅の Skype 名 1

en: Skype Home Name 2
ja: 自宅の Skype 名 2

en: Skype Home Name 3
ja: 自宅の Skype 名 3

en: Skype Work Name 1
ja: 勤務先の Skype 名 1

en: Skype Work Name 2
ja: 勤務先の Skype 名 2

en: Skype Work Name 3
ja: 勤務先の Skype 名 3

en: Skype Name List
ja: Skype 名の一覧

en: SIP address
ja: SIP アドレス

en: Google Talk Home Name 1
ja: 自宅の Google Talk 名 1

en: Google Talk Home Name 2
ja: 自宅の Google Talk 名 2

en: Google Talk Home Name 3
ja: 自宅の Google Talk 名 3

en: Google Talk Work Name 1
ja: 勤務先の Google Talk 名 1

en: Google Talk Work Name 2
ja: 勤務先の Google Talk 名 2

en: Google Talk Work Name 3
ja: 勤務先の Google Talk 名 3

en: Google Talk Name List
ja: Google Talk 名の一覧

en: Twitter Name List
ja: Twitter 名の一覧

en: Unnamed List
ja: 名前なしの一覧

en: The library was built without phone number support.
ja: このライブラリは電話番号サポートなしでビルドされています。

en: Not a phone number
ja: 電話番号ではありません

en: Invalid country calling code
ja: 国呼び出しコードが無効です

en: Remaining text after the country calling code is too short for a phone number
ja: 国呼び出しコードの後の残り文字列が電話番号としては短すぎます

en: Text is too short for a phone number
ja: 文字列が電話番号としては短すぎます

en: Text is too long for a phone number
ja: 文字列が電話番号としては長すぎます

en: Unknown book property '%s'
ja: 不明なアドレス帳プロパティ '%s'

en: Cannot change value of book property '%s'
ja: アドレス帳プロパティ '%s' の値を変更できません

en: Unable to connect to '%s':
ja: '%s' へ接続できません:

en: Error introspecting unknown summary field '%s'
ja: 不明なサマリーフィールド '%s' の内部検査エラー

en: Error parsing regular expression
ja: 正規表現解析エラー

en: Insufficient memory
ja: メモリが足りません

en: Invalid contact field '%d' specified in summary
ja: 無効な連絡先 '%d' がサマリーで指定されています

en: Contact field '%s' of type '%s' specified in summary, but only boolean, string and string list field types are supported
ja: サマリーで連絡先 '%s' が型 '%s' に対して指定されていますが、サポートされている型は真偽値、文字列、文字列一覧だけです

en: Full search_contacts are not stored in cache. vcards cannot be returned.
ja: search_contacts は全体がキャッシュに保管されてはいません。vcard を返せません。

en: Query contained unsupported elements
ja: 問い合わせにサポート外のエレメントがありました

en: Invalid Query
ja: 問い合わせの内容が無効です

en: Full search_contacts are not stored in cache. Hence only summary query is supported.
ja: search_contacts は全体がキャッシュに保管されてはいません。サマリーの問い合わせだけをサポートしています。

en: Invalid query
ja: 問い合わせの内容が無効です

en: Full vcards are not stored in cache. Hence only summary query is supported.
ja: vcard は全体がキャッシュに保管されてはいません。サマリーの問い合わせだけをサポートしています。

en: Unable to remove the db file: errno %d
ja: データベースファイルの削除に失敗しました: エラー番号: %d

en: Only summary queries are supported by EbSdbCursor
ja: EbSdbCursor ではサマリーの問い合わせだけをサポートしています

en: At least one sort field must be specified to use an EbSdbCursor
ja: EbSdbCursor を利用するには並べ替える項目を最低でも1つは指定する必要があります

en: Cannot sort by a field that is not in the summary
ja: サマリーにない項目による並べ替えはできません

en: Cannot sort by a field which may have multiple values
ja: 複数の値を同時に取り得る項目による並べ替えはできません

en: Tried to step a cursor in reverse, but cursor is already at the beginning of the contact list
ja: カーソルを1つ手前に移動しようとしましたがカーソルは既に連絡先一覧の先頭にありました

en: Tried to step a cursor forwards, but cursor is already at the end of the contact list
ja: カーソルを1つ先に移動しようとしましたがカーソルは既に連絡先一覧の最後尾にありました

en: Success
ja: 成功しました

en: Backend is busy
ja: バックエンドが処理中です

en: Repository offline
ja: リポジトリはオフラインです

en: Permission denied
ja: 権限がありません

en: Authentication Failed
ja: 認証に失敗しました

en: Authentication Required
ja: 認証が必要です

en: Unsupported field
ja: サポートしていない項目です

en: Unsupported authentication method
ja: サポートしていない認証方法です

en: TLS not available
ja: TLS は利用できません

en: Address book does not exist
ja: アドレス帳がありません

en: Book removed
ja: データブックは削除されました

en: Not available in offline mode
ja: オフラインモードでは利用できません

en: Search size limit exceeded
ja: 検索サイズが上限を超えました

en: Search time limit exceeded
ja: 検索時間の上限を超えました

en: Query refused
ja: 問い合わせを拒否しました

en: Could not cancel
ja: キャンセルできませんでした

note: { E_DATA_BOOK_STATUS_OTHER_ERROR,			N_("Other error") }, { OtherError,			N_("Other error") },
en: Invalid server version
ja: サーバーバージョンが無効です

en: Invalid argument
ja: 無効な引数

note: Translators: The string for NOT_SUPPORTED error
en: Not supported
ja: サポートされていません

en: Backend is not opened yet
ja: まだバックエンドが開かれていません

en: Object is out of sync
ja: オブジェクトが同期していません

en: Other error
ja: その他のエラー

en: Invalid query:
ja: 問い合わせ内容が無効です:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot open book:
ja: データブックを開けません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot refresh address book:
ja: アドレス帳を更新できません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact:
ja: 連絡先を取得できません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact list:
ja: 連絡先の一覧を取得できません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact list uids:
ja: 連絡先一覧の UID を取得できません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot add contact:
ja: 連絡先を追加できません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot modify contacts:
ja: 連絡先を変更できません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot remove contacts:
ja: 連絡先を削除できません:

en: Cursor does not support setting the search expression
ja: カーソルは検索表現の設定をサポートしていません

en: Cursor does not support step
ja: カーソルはステップをサポートしていません

en: Cursor does not support alphabetic indexes
ja: カーソルは英字の索引をサポートしていません

en: Unrecognized cursor origin
ja: カーソルの基点を認識できません

en: Out of sync revision while moving cursor
ja: カーソル移動中に改訂を同期できなくなりました

en: Alphabetic index was set for incorrect locale
ja: 英字の索引が誤ったロケールにセットされていました

en: Server is unreachable (%s)
ja: サーバーに接続できません (%s)

en: CalDAV backend is not loaded yet
ja: CalDAV バックエンドがまだ読み込まれていません

en: Invalid Redirect URL
ja: 無効な転送 URL です

en: Cannot create local cache folder '%s'
ja: '%s' というローカルキャッシュフォルダーを作成できません

en: Server is unreachable, calendar is opened in read-only mode.
    Error message: %s
ja: サーバーに接続できないんで、カレンダーを読み込み専用モードで開きます。
    エラーメッセージ: %s

en: CalDAV does not support bulk additions
ja: CalDAV が大量追加に対応していません

en: CalDAV does not support bulk modifications
ja: CalDAV が大量修正に対応していません

en: CalDAV does not support bulk removals
ja: CalDAV が大量削除に対応していません

en: Calendar doesn't support Free/Busy
ja: カレンダーは予定の有無に対応しません

en: Schedule outbox url not found
ja: スケジュールのアウトボックス URL が見つかりません

en: Unexpected result in schedule-response
ja: schedule-response の予期しない結果

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Birthday: %s
ja: 誕生日: %s

en: Anniversary: %s
ja: 記念日: %s

en: Cannot save calendar data: Malformed URI.
ja: カレンダーのデータを保存できません: URI が間違っています。

en: Cannot save calendar data
ja: カレンダーのデータを保存できません

en: Redirected to Invalid URI
ja: URI へのリダイレクトが無効です

en: Bad file format.
ja: ファイルのフォーマットが間違っています。

en: Not a calendar.
ja: カレンダーではありません。

en: Could not create cache file
ja: キャッシュファイルを生成できませんでした

en: Could not retrieve weather data
ja: 天気のデータを取得できませんでした

en: Weather: Fog
ja: 天気: 霧

en: Weather: Cloudy Night
ja: 天気: 曇のある夜空

en: Weather: Cloudy
ja: 天気: 曇り

en: Weather: Overcast
ja: 天気: 本曇り

en: Weather: Showers
ja: 天気: 雨

en: Weather: Snow
ja: 天気: 雪

en: Weather: Clear Night
ja: 天気: 澄んだ夜空

en: Weather: Sunny
ja: 天気: 暖かい快晴

en: Weather: Thunderstorms
ja: 天気: 雷雨

en: Forecast
ja: 天気予報

en: Repository is offline
ja: リポジトリはオフラインです

en: No such calendar
ja: そのようなカレンダーはありません

en: Object not found
ja: オブジェクトが見つかりません

en: Invalid object
ja: 無効なオブジェクトです

en: URI not loaded
ja: URI を読み込んでいません

en: URI already loaded
ja: URL は既に読み込み済みです

en: Unknown User
ja: ユーザーを特定できません

en: Object ID already exists
ja: 既にオブジェクト ID が存在しています

en: Protocol not supported
ja: プロトコルはサポートされていません

en: Operation has been canceled
ja: 操作をキャンセルしました

en: Could not cancel operation
ja: 操作をキャンセルできませんでした

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: Authentication required
ja: 認証を必要としています

en: A D-Bus exception has occurred
ja: D-Bus 例外が発生しました

en: No error
ja: エラーはありません

en: Unknown user
ja: ユーザーを特定できません

en: Invalid range
ja: 有効範囲が無効です

en: Unknown calendar property '%s'
ja: 不明なカレンダープロパティ '%s'

en: Cannot change value of calendar property '%s'
ja: カレンダープロパティ '%s' の値を変更できません

en: Untitled appointment
ja: タイトルなしの予定

en: 1st
ja: 1日

en: 2nd
ja: 2日

en: 3rd
ja: 3日

en: 4th
ja: 4日

en: 5th
ja: 5日

en: 6th
ja: 6日

en: 7th
ja: 7日

en: 8th
ja: 8日

en: 9th
ja: 9日

en: 10th
ja: 10日

en: 11th
ja: 11日

en: 12th
ja: 12日

en: 13th
ja: 13日

en: 14th
ja: 14日

en: 15th
ja: 15日

en: 16th
ja: 16日

en: 17th
ja: 17日

en: 18th
ja: 18日

en: 19th
ja: 19日

en: 20th
ja: 20日

en: 21st
ja: 21日

en: 22nd
ja: 22日

en: 23rd
ja: 23日

en: 24th
ja: 24日

en: 25th
ja: 25日

en: 26th
ja: 26日

en: 27th
ja: 27日

en: 28th
ja: 28日

en: 29th
ja: 29日

en: 30th
ja: 30日

en: 31st
ja: 31日

[ctx: Priority]
en: High
ja: 高い

[ctx: Priority]
en: Normal
ja: 普通

[ctx: Priority]
en: Low
ja: 低い

[ctx: Priority]
note: An empty string is the same as 'None'.
en: Undefined
ja: 未定義

en: "%s" expects one argument
ja: "%s" は引数を一つ必要とします

en: "%s" expects the first argument to be a string
ja: "%s" は最初の引数として文字列を必要とします

en: "%s" expects two or three arguments
ja: "%s" は引数を二つまたは三つ必要とします

en: "%s" expects the first argument to be a time_t
ja: "%s" は最初の引数として time_t 型の値を必要とします

en: "%s" expects the second argument to be a time_t
ja: "%s" は二番目の引数として time_t 型の値を必要とします

en: "%s" expects the third argument to be a string
ja: "%s" は三番目の引数として文字列を必要とします

en: "%s" expects none or two arguments
ja: "%s" は引数なしまたは引数を二つ必要とします

en: "%s" expects two arguments
ja: "%s" は引数を二つ必要とします

en: "%s" expects no arguments
ja: "%s" は引数を必要としません

en: "%s" expects the second argument to be a string
ja: "%s" は二番目の引数として文字列を必要とします

en: "%s" expects the first argument to be either "any", "summary", or "description", or "location", or "attendee", or "organizer", or "classification"
ja: "%s" は最初の引数として "any", "summary" または "description"、"location"、"attendee"、"organizer"、"classification" のいずれか一つが必要です

en: "%s" expects at least one argument
ja: "%s" は少なくとも引数を一つ必要とします

en: "%s" expects all arguments to be strings or one and only one argument to be a boolean false (#f)
ja: "%s" は、すべての引数が文字列であるか、または引数が一つだけで論理値 FALSE (#f) である必要があります

en: "%s" expects the first argument to be an ISO 8601 date/time string
ja: "%s" は最初の引数として "ISO 8601 日付/時刻" の文字列を必要とします

en: "%s" expects the second argument to be an integer
ja: "%s" は二番目の引数として整数値を必要とします

en: Unsupported method
ja: サポートしていない方法です

en: Calendar does not exist
ja: カレンダーが存在しません

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot open calendar:
ja: カレンダーを開けません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot refresh calendar:
ja: カレンダーを更新できません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot retrieve calendar object path:
ja: カレンダーオブジェクトのパスを取得できません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot retrieve calendar object list:
ja: カレンダーオブジェクトの一覧を取得できません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot retrieve calendar free/busy list:
ja: カレンダーの予定の有無の一覧を取得できません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot create calendar object:
ja: カレンダーオブジェクトを作成できません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot modify calendar object:
ja: カレンダーオブジェクトを変更できません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot remove calendar object:
ja: カレンダーオブジェクトを削除できません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot receive calendar objects:
ja: カレンダーオブジェクトを受信できません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot send calendar objects:
ja: カレンダーオブジェクトを送信できません:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not retrieve attachment uris:
ja: 添付ファイルの URI を取得できませんでした:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not discard reminder:
ja: リマインダーを破棄できませんでした:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not retrieve calendar time zone:
ja: カレンダーのタイムゾーンを取得できませんでした:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not add calendar time zone:
ja: カレンダーのタイムゾーンを追加できませんでした:

en: Signing is not supported by this cipher
ja: この暗号は署名をサポートしていません

en: Verifying is not supported by this cipher
ja: この暗号は妥当性の検証をサポートしていません

en: Encryption is not supported by this cipher
ja: この暗号化は符号化をサポートしていません

en: Decryption is not supported by this cipher
ja: この暗号は復号化をサポートしていません

en: Signing message
ja: メッセージの署名中

en: Encrypting message
ja: メッセージを暗号化しています

en: Decrypting message
ja: メッセージの暗号を解除しています

en: Unable to create cache path
ja: キャッシュファイルを生成できません

en: Empty cache file
ja: キャッシュファイルを空にする

en: Could not remove cache entry: %s: %s
ja: キャッシュエントリを開けませんでした: %s: %s

en: Could not rename '%s' to %s: %s
ja: '%s' から %s へ名前を変更できませんでした: %s

en: Failed to create child process '%s': %s
ja: 子プロセス '%s' の生成に失敗しました: %s

en: Invalid message stream received from %s: %s
ja: %s から受信したメッセージストリームが正しくありません: %s

en: Syncing folders
ja: フォルダーの同期中

en: Error parsing filter: %s: %s
ja: フィルターの構文解析中にエラー: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
ja: フィルター実行中にエラー: %s: %s

en: Unable to open spool folder
ja: スプールフォルダーを開けません

en: Unable to process spool folder
ja: スプールフォルダーを処理できません

en: Getting message %d (%d%%)
ja: メッセージ %d の取得中 (%d%%)

en: Failed on message %d
ja: メッセージ %d で失敗しました

en: Syncing folder
ja: フォルダーの同期中

en: Complete
ja: 完了しました

en: Getting message %d of %d
ja: メッセージ %d / %d の取得中

en: Failed at message %d of %d
ja: メッセージ %d / %d で失敗しました

en: Execution of filter '%s' failed:
ja: フィルター '%s' の実行に失敗しました:

en: Error parsing filter '%s': %s: %s
ja: フィルター '%s' の構文解析中にエラー: %s: %s

en: Error executing filter '%s': %s: %s
ja: フィルター '%s' の実行中にエラー: %s: %s

en: Failed to retrieve message
ja: メッセージの取得に失敗しました

en: Invalid arguments to (system-flag)
ja: (system-flag) に対する無効な引数

en: Invalid arguments to (user-tag)
ja: (user-tag) に対する無効な引数

en: Error executing filter search: %s: %s
ja: フィルター検索実行中にエラー: %s: %s

en: Learning new spam message in '%s' | Learning new spam messages in '%s'
ja[0]: '%s' にある新しいスパムメッセージの学習中

en: Learning new ham message in '%s' | Learning new ham messages in '%s'
ja[0]: '%s' にある新しいハムメッセージの学習中

en: Filtering new message in '%s' | Filtering new messages in '%s'
ja[0]: '%s' にある新しいメッセージのフィルターリング中

en: Moving messages
ja: メッセージの移動中

en: Copying messages
ja: メッセージのコピー中

en: Quota information not supported for folder '%s'
ja: フォルダー'%s' に対してはクオータ情報はサポートされていません

en: Expunging folder '%s'
ja: フォルダー '%s' の抹消中

en: Retrieving message '%s' in %s
ja: メッセージ '%s' (%s 内) の取得中

en: Retrieving quota information for '%s'
ja: '%s' のクオータ情報を取得中

en: Refreshing folder '%s'
ja: フォルダー '%s' を更新中

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires a single bool result
ja: (%s) には論理結果が必要です

note: Translators: Each '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) not allowed inside %s
ja: (%s) は %s の中に含めることはできません

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires a match type string
ja: (%s) には検索の種類を表す文字列が必要です

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) expects an array result
ja: (%s) は配列の結果を期待します

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires the folder set
ja: (%s) にはフォルダーの組が必要です

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
ja: 正規表現の構文を解析できません: %s:
    %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
ja: 正規表現での検索を実行中にエラー: %s:
    %s

en: Failed to execute gpg: %s
ja: GPG の実行に失敗しました: %s

en: Unknown
ja: 不明

en: Failed to parse gpg userid hint.
ja: GnuPG のユーザー ID ヒントの解析に失敗しました。

en: Failed to parse gpg passphrase request.
ja: GnuPG のパスフレーズ要求の解析に失敗しました。

en: You need a PIN to unlock the key for your
    SmartCard: "%s"
ja: お使いのスマートカードのキーを解除するには
    PIN が必要です: "%s"

en: You need a passphrase to unlock the key for
    user: "%s"
ja: 次のユーザーのキーを解除するにはパスフレーズが必要です:
     "%s"

en: Unexpected request from GnuPG for '%s'
ja: '%s' に対して GnuPG から想定外の要求がありました

en: Note the encrypted content doesn't contain information about a recipient, thus there will be a password prompt for each of stored private key.
ja: 暗号化されたコンテンツには受信者に関する情報は含まれないため、格納されている各プライベートキーごとにパスワードの入力が求められることになります。

en: Cancelled
ja: キャンセル済み

en: Failed to unlock secret key: 3 bad passphrases given.
ja: 秘密鍵の解除に失敗しました: 指定した三つのパスフレーズがおかしいです。

en: Unexpected response from GnuPG: %s
ja: GnuPG から想定外の応答がありました: %s

en: Failed to encrypt: No valid recipients specified.
ja: 暗号化に失敗しました: 正しい宛先が指定されていません。

en: Could not generate signing data:
ja: 署名データを生成できませんでした:

en: Failed to execute gpg.
ja: GPG の実行に失敗しました。

en: Cannot verify message signature: Incorrect message format
ja: このメッセージ署名の整合性を確認できません: メッセージの書式が正しくありません

en: Cannot verify message signature:
ja: このメッセージ署名の整合性を確認できません:

en: Could not generate encrypting data:
ja: 暗号化されたデータを生成できませんでした:

en: This is a digitally encrypted message part
ja: これはデジタル署名された部分です

en: Cannot decrypt message: Incorrect message format
ja: メッセージを解読できません: メッセージの書式が正しくありません

en: Failed to decrypt MIME part: protocol error
ja: MIME 型の暗号解読に失敗しました: プロトコルエラー

en: Encrypted content
ja: 暗号化した内容

en: Synchronizing junk database
ja: ジャンクデータベースを同期しています

en: Could not create lock file for %s: %s
ja: %s のロックファイルを作成できませんでした: %s

en: Timed out trying to get lock file on %s.  Try again later.
ja: %s のロックファイルの取得中にタイムアウトしました。後でやり直してください。

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
ja: fcntl(2) を使ったロックに失敗しました: %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
ja: flock(2) を使ったロックに失敗しました: %s

en: Cannot build locking helper pipe: %s
ja: ロッキングヘルパーパイプが構築できません: %s

en: Cannot fork locking helper: %s
ja: ロッキングヘルパーのプロセスを作成できません: %s

en: Could not lock '%s': protocol error with lock-helper
ja: '%s' をロックできませんでした: lock-helper のプロトコルエラーです

en: Could not lock '%s'
ja: '%s' をロックできません

en: Could not open mail file %s: %s
ja: メールファイル %s を開けませんでした: %s

en: Could not check mail file %s: %s
ja: メールファイル %s をチェックできませんでした: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
ja: メールファイル %s のテンポラリを開けませんでした: %s

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
ja: 作業ファイル %s へメールの保存に失敗しました: %s

en: Could not create pipe: %s
ja: パイプが作成できませんでした: %s

en: Could not fork: %s
ja: fork できませんでした: %s

en: Movemail program failed: %s
ja: Movemail プログラムは失敗しました: %s

en: (Unknown error)
ja: (特定できないエラー)

en: Error reading mail file: %s
ja: メールファイルの読み込み中にエラー: %s

en: Error writing mail temp file: %s
ja: メール作業ファイルの書き込み中にエラー: %s

en: Error copying mail temp file: %s
ja: メール作業ファイルのコピー中にエラー: %s

en: No content available
ja: 利用できるコンテンツがありません

en: No signature available
ja: 利用できる署名がありません

en: parse error
ja: 解析エラー

en: Resolving: %s
ja: 解決中: %s

en: Host lookup failed
ja: ホストの検索に失敗しました

en: Host lookup '%s' failed. Check your host name for spelling errors.
ja: ホストの検索 '%s' に失敗しました。ホスト名につづりの誤りがないか確認してください。

en: Host lookup '%s' failed: %s
ja: ホストの検索 '%s' に失敗しました: %s

en: Syncing messages in folder '%s' to disk
ja: フォルダー '%s' にあるメッセージを同期して保存中

en: Copy folder content locally for _offline operation
ja: オフラインでの作業用にフォルダーの内容をローカルへコピーする (_O)

en: Virtual folder email provider
ja: 仮想フォルダーメールプロバイダー

en: For reading mail as a query of another set of folders
ja: その他のフォルダーセットのクエリとしてメールを読む

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
ja: %s を読み込めませんでした: このシステムではモジュールの読み込みをサポートしていません。

en: Could not load %s: %s
ja: %s を読み込めませんでした: %s

en: Could not load %s: No initialization code in module.
ja: %s を読み込めませんでした: モジュールのコードが初期化されていません。

en: No provider available for protocol '%s'
ja: '%s' というプロトコルを利用できるプロバイダーはありません

en: Anonymous
ja: 匿名

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
ja: このオプションは匿名ログインを使ってサーバーへ接続します。

en: Authentication failed.
ja: 認証に失敗しました。

en: Invalid email address trace information:
    %s
ja: 無効な メールアドレスのトレース情報:
    %s

en: Invalid opaque trace information:
    %s
ja: 無効で不可解なトレース情報:
    %s

en: Invalid trace information:
    %s
ja: 無効なトレース情報:
    %s

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
ja: サーバーがサポートしている場合、このオプションはセキュリティ保護された CRAM-MD5 認証を使ってサーバーへ接続します。

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
ja: サーバーがサポートしている場合、このオプションはセキュリティ保護された DIGEST-MD5 を使ってサーバーへ接続します。

en: Server challenge too long (>2048 octets)
ja: サーバー要求が長すぎます (2048 octet 以上です)

en: Server challenge invalid
ja: 無効です

en: Server challenge contained invalid "Quality of Protection" token
ja: サーバー要求におかしな "保護品質 (QOP: Quality of Protection)" のトークンが含まれています

en: Server response did not contain authorization data
ja: サーバーの応答に認証データがありません

en: Server response contained incomplete authorization data
ja: サーバーの応答に不完全な認証データがあります

en: Server response does not match
ja: サーバーの応答が一致しません

en: This option will connect to the server using Kerberos 5 authentication.
ja: このオプションは Kerberos 5 認証を使ってサーバーに接続します。

en: The specified mechanism is not supported by the provided credential, or is unrecognized by the implementation.
ja: 指定したメカニズムが提供された証明書ではサポートされていないか、その実装で認識されていません。

en: The provided target_name parameter was ill-formed.
ja: 指定した引数 target_name の形式が間違っています。

en: The provided target_name parameter contained an invalid or unsupported type of name.
ja: 指定した引数の target_name に無効な、あるいはサポートしていない種類の名前があります。

en: The input_token contains different channel bindings to those specified via the input_chan_bindings parameter.
ja: input_token に引数 input_chan_bindings を介して指定された別のチャンネルのビンディングがあります。

en: The input_token contains an invalid signature, or a signature that could not be verified.
ja: input_token の中に無効な署名があるか、またはその署名が正しくありません。

en: The supplied credentials were not valid for context initiation, or the credential handle did not reference any credentials.
ja: 指定した証明書でコンテキストの初期化はできないか、または証明書のハンドルが任意の証明書を参照していませんでした。

en: The supplied context handle did not refer to a valid context.
ja: 指定したコンテキストのハンドルが正しいコンテキストを参照していませんでした。

en: The consistency checks performed on the input_token failed.
ja: input_token で実施した整合性のチェックが失敗しました。

en: The consistency checks performed on the credential failed.
ja: 証明書で実施した整合性のチェックが失敗しました。

en: The referenced credentials have expired.
ja: 参照している証明書の期限が過ぎています。

en: Bad authentication response from server.
ja: サーバーから間違った認証応答がありました。

en: Unsupported security layer.
ja: サポートしていないセキュリティレイヤーです。

en: Login
ja: ログイン

en: This option will connect to the server using a simple password.
ja: このオプションは簡単なパスワードを使ってサーバーへ接続します。

en: Unknown authentication state.
ja: 特定できない認証状態です。

en: This option will connect to a Windows-based server using NTLM / Secure Password Authentication.
ja: このオプションは NTLM/セキュリティ保護されたパスワード認証を使って Windows サーバーに接続します。

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
ja: このオプションは SMTP 接続を確立する前に POP 接続の認証を行います

en: POP Source UID
ja: POP ソース UID

en: POP Before SMTP authentication using an unknown transport
ja: 不明な転送を利用した POP Before SMTP 認証です

en: POP Before SMTP authentication attempted with a %s service
ja: %s サービスで試行される POP Before SMTP 認証です

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
ja: 正規表現の編集に失敗: %s: %s

en: Invalid GType registered for protocol '%s'
ja: '%s' というプロトコルに無効な GType が登録されています

en: No support for %s authentication
ja: %s という認証タイプはサポートしていません

en: %s authentication failed
ja: %s 認証に失敗しました

en: Forwarding messages is not supported
ja: メッセージの転送はサポートされていません

en: Cannot find certificate for '%s'
ja: '%s' の証明書が見つかりません

en: Cannot create CMS message
ja: CMS メッセージを作成できません

en: Cannot create CMS signed data
ja: CMS 署名データを作成できません

en: Cannot attach CMS signed data
ja: CMS 署名データを添付できません

en: Cannot attach CMS data
ja: CMS データを添付できません

en: Cannot create CMS Signer information
ja: CMS 署名者の情報を作成できません

en: Cannot find certificate chain
ja: 認証チェインが見つかりません

en: Cannot add CMS Signing time
ja: CMS 署名時刻を追加できません

en: Encryption certificate for '%s' does not exist
ja: '%s' の暗号化証明書がありません

en: Cannot add SMIMEEncKeyPrefs attribute
ja: 属性 SMIMEEncKeyPrefs を追加できません

en: Cannot add MS SMIMEEncKeyPrefs attribute
ja: 属性 MS SMIMEEncKeyPrefs を追加できません

en: Cannot add encryption certificate
ja: 暗号化証明書を追加できません

en: Cannot add CMS Signer information
ja: CMS 署名者情報を追加できません

note: Translators: A fallback message when couldn't verify an SMIME signature
en: Unverified
ja: 未検証

en: Good signature
ja: 良い署名

en: Bad signature
ja: 悪い署名

en: Content tampered with or altered in transit
ja: データの転送中に不当に改竄された内容です

en: Signing certificate not found
ja: 署名付き証明書がみつかりません

en: Signing certificate not trusted
ja: 署名付き証明書は信頼できません

en: Signature algorithm unknown
ja: 署名アルゴリズムが不明です

en: Signature algorithm unsupported
ja: 署名アルゴリズムは未サポートです

en: Malformed signature
ja: おかしな署名です

en: Processing error
ja: 処理エラーです

en: No signed data in signature
ja: 署名の中に署名したデータがありません

en: Digests missing from enveloped data
ja: EnvelopedData からのダイジェストがありません

en: Cannot calculate digests
ja: ダイジェストを計算できません

en: Cannot set message digests
ja: メッセージダイジェストをセットできません

en: Certificate import failed
ja: 証明書のインポートに失敗しました

en: Certificate is the only message, cannot verify certificates
ja: メッセージのみ認証しますが、妥当性を検証できません

en: Certificate is the only message, certificates imported and verified
ja: メッセージとインポート済で検証済みの証明書のみ認証します

en: Cannot find signature digests
ja: 証明書のダイジェストが見つかりません

en: Signer: %s <%s>: %s
ja: 署名者: %s <%s>: %s

en: Cannot create encoder context
ja: エンコーダーのコンテキストを作成できません

en: Failed to add data to CMS encoder
ja: CMS エンコーダーへのデータの追加が失敗しました

en: Failed to encode data
ja: データのエンコードに失敗しました

en: Decoder failed
ja: デコーダーのエラーです

en: Cannot find common bulk encryption algorithm
ja: 共通なバルク暗号化アルゴリズムが見つかりません

en: Cannot allocate slot for encryption bulk key
ja: 暗号化バルク鍵のスロットを確保できません

en: Cannot create CMS Message
ja: CMS メッセージを作成できません

en: Cannot create CMS Enveloped data
ja: CMS Enveloped データを作成できません

en: Cannot attach CMS Enveloped data
ja: CMS Enveloped データを添付できません

en: Cannot attach CMS data object
ja: CMS データオブジェクトを添付できません

en: Cannot create CMS Recipient information
ja: CMS 受領情報を作成できません

en: Cannot add CMS Recipient information
ja: CMS 受領情報を追加できません

en: Failed to add data to encoder
ja: データのエンコーダーへの追加に失敗しました

en: S/MIME Decrypt: No encrypted content found
ja: S/MIME 復号化: 暗号化された内容がありません

en: Opening folder '%s'
ja: フォルダー '%s' を開いています

en: Scanning folders in '%s'
ja: '%s' にあるフォルダーをスキャン中

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Junk
ja: ジャンク

en: Cannot create folder: %s: folder exists
ja: フォルダーを作成できません: %s: フォルダーが存在します

en: Creating folder '%s'
ja: フォルダー '%s' の作成中

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
ja: フォルダーを削除できません: %s: 無効な操作です

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
ja: フォルダー名を変更できません: %s: 無効な操作です

en: Stream type '%s' is not seekable
ja: ストリームタイプ '%s' は検索できません

en: Only reset to beginning is supported with CamelStreamFilter
ja: CamelStreamFilter でサポートしているのは先頭へのリセットのみです

en: Only reset to beginning is supported with CamelHttpStream
ja: CamelHttpStream でサポートしているのは先頭へのリセットのみです

en: Connection cancelled
ja: 接続をキャンセルしました

en: Could not connect with command "%s": %s
ja: コマンド "%s" で接続できませんでした: %s

en: Subscribing to folder '%s'
ja: '%s' というフォルダーにサブスクライブ中

en: Unsubscribing from folder '%s'
ja: '%s' というフォルダーのサブスクリプションを停止中

en: Could not parse URL '%s'
ja: '%s' という URL を解析できませんでした

en: Updating folder '%s'
ja: フォルダー '%s' の更新中

en: Cannot copy or move messages into a Virtual Folder
ja: メッセージの仮想フォルダーへのコピーまたは移動ができません。

en: No such message %s in %s
ja: %2$s にメッセージ %1$s はありません。

en: Error storing '%s':
ja: '%s' の格納中にエラー:

en: Automatically _update on change in source folders
ja: ソースフォルダー内の変更を自動的に更新する(_U)

note: Translators: 'Unmatched' is a folder name under Search folders where are shown * all messages not belonging into any other configured search folder
en: Unmatched
ja: 該当しないもの

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
ja: フォルダーを削除できません: %s: そのようなフォルダーはありません

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
ja: フォルダー名を変更できません: %s: そのようなフォルダーはありません

en: Enable _Unmatched folder
ja: 一致しないフォルダーを有効にする(_U)

en: Cannot copy messages to the Trash folder
ja: ゴミ箱フォルダーへメッセージをコピーできません

en: Cannot copy messages to the Junk folder
ja: ジャンクフォルダーへメッセージをコピーできません

en: You must be working online to complete this operation
ja: この動作を完了するためにオンラインで作業してください

en: No destination folder specified
ja: 対象フォルダーが指定されていません

en: Unable to move junk messages
ja: ジャンクメッセージを移動できません

en: Unable to move deleted messages
ja: 削除したメッセージを移動できません

en: No quota information available for folder '%s'
ja: フォルダー'%s' について利用できるクオータ情報はありません

en: Apply message _filters to this folder
ja: このフォルダーにメッセージフィルターを適用 (_F)

en: Could not create folder summary for %s
ja: %s のフォルダーサマリを作成できませんでした

en: Could not create cache for %s:
ja: %s のキャッシュを生成できませんでした:

en: No IMAP mailbox available for folder '%s'
ja: フォルダー '%s' で利用できる IMAP mailbox はありません

en: Source stream returned no data
ja: ソースストリームはデータを返しませんでした

en: Checking for New Mail
ja: 新着メールのチェック

en: C_heck for new messages in all folders
ja: すべてのフォルダーの新着メールをチェックする(_H)

en: Ch_eck for new messages in subscribed folders
ja: 購読しているフォルダーの新着メールをチェックする(_E)

en: Use _Quick Resync if the server supports it
ja: サーバーがサポートするときは Quick Resync を使用する(_Q)

en: _Listen for server change notifications
ja: サーバー変更の通知をリッスンする(_L)

en: Folders
ja: フォルダー

en: _Show only subscribed folders
ja: 購読しているフォルダーだけ表示する(_S)

en: O_verride server-supplied folder namespace
ja: サーバーが提供するフォルダーのネームスペースを上書きする(_V)

en: Namespace:
ja: ネームスペース:

en: Options
ja: オプション

en: Apply _filters to new messages in all folders
ja: すべてのフォルダーの新着メッセージにフィルターを適用する(_F)

en: _Apply filters to new messages in Inbox on this server
ja: このサーバーの受信箱の新しいメッセージへフィルターを適用する(_A)

en: Check new messages for _Junk contents
ja: 新着メールにスパムが含まれているかチェックする(_J)

en: Default IMAP port
ja: デフォルトの IMAP ポート

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
ja: IMAP サーバーのメールを読んだり大切なメールを保存します。

en: Error writing to cache stream
ja: キャッシュストリームに書き込み中にエラー

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode: %s
ja: セキュリティ保護されたモードで IMAP サーバー %s への接続に失敗しました: %s

en: STARTTLS not supported
ja: STARTTLS 拡張はサポートしていません。

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode:
ja: セキュリティ保護されたモードによる IMAP サーバー %s への接続に失敗しました:

en: IMAP server %s does not support %s authentication
ja: IMAP サーバーの %s では %s という認証タイプをサポートしていません

en: Cannot authenticate without a username
ja: ユーザー名がないと認証を行えません

en: Authentication password not available
ja: 認証用のパスワードがありません

en: Cannot get message with message ID %s: %s
ja: %s という ID のメッセージを取得できません: %s

en: No such message available.
ja: そのようなメッセージは利用できません。

en: Error fetching message
ja: メッセージを取得する際にエラーが発生しました

en: Failed to close the tmp stream
ja: tmp ストリームのクローズに失敗しました

en: Failed to copy the tmp file
ja: tmp ファイルのコピーに失敗しました

en: Error moving messages
ja: メッセージを移動する際にエラーが発生しました

en: Error copying messages
ja: メッセージをコピーする際にエラーが発生しました

en: Cannot create spool file:
ja: スプールファイルを作成できません:

en: Error appending message
ja: メッセージを追加する際にエラーが発生しました

en: Error performing NOOP
ja: NOOP を実行する際にエラーが発生しました

en: Scanning for changed messages in '%s'
ja: '%s' 内の変更されたメッセージをスキャン中

en: Fetching summary information for new messages in '%s'
ja: '%s' にある新着メッセージのサマリ情報を取得中

en: Error syncing changes
ja: 変更を同期する際にエラーが発生しました

en: Error expunging message
ja: メッセージを抹消する際にエラーが発生しました

en: Error fetching folders
ja: フォルダーを取得する際にエラーが発生しました

en: Error creating folder
ja: フォルダーを作成する際にエラーが発生しました

en: Error deleting folder
ja: フォルダーを削除する際にエラーが発生しました

en: Error renaming folder
ja: フォルダーの名前を変更する際にエラーが発生しました

en: Error subscribing to folder
ja: フォルダーをサブスクライブする際にエラーが発生しました

en: Error unsubscribing from folder
ja: フォルダーをサブスクライブ解除する際にエラーが発生しました

en: IMAP server does not support quotas
ja: IMAP サーバーはクオータをサポートしていません

en: Error retrieving quota information
ja: クオータ情報の取得エラー

en: Search failed
ja: 検索失敗

note: create a dummy "." parent inbox, use to scan, then put back at the top level
en: Inbox
ja: 受信箱

en: IMAP server %s
ja: IMAP サーバー %s

en: IMAP service for %s on %s
ja: %s の %s にある IMAP サービス

en: Password
ja: パスワード

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
ja: このオプションはプレインテキストのパスワードを使って IMAP サーバーに接続します。

en: No such folder %s
ja: そのようなフォルダー %s はありません

en: No IMAP namespace for folder path '%s'
ja: フォルダーパス '%s' には IMAP 名前空間がありません

en: The folder name "%s" is invalid because it contains the character "%c"
ja: "%s" というフォルダー名に "%c" という文字を含めることはできません

en: _Index message body data
ja: メール本文のインデックスを作成する(_I)

en: Cannot get message %s from folder %s
    %s
ja: メッセージ %s をフォルダー %s から取得できません
      %s

en: _Use the '.folders' folder summary file (exmh)
ja: '.folders' をサマリファイルとして使用する (exmh)(_U)

en: MH-format mail directories
ja: MH 形式のメールフォルダー

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
ja: ローカルメールを MH 形式のメールフォルダーの中に保存します。

en: Local delivery
ja: ローカルの配信

en: For retrieving (moving) local mail from standard mbox-formatted spools into folders managed by Evolution.
ja: ローカルメールを収集して標準 mbox 形式のスプールから Evolution が管理するフォルダーに移動します。

en: _Apply filters to new messages in Inbox
ja: 受信箱にある新着メールにフィルターを適用する(_A)

en: Maildir-format mail directories
ja: Maildir 形式のメールフォルダー

en: For storing local mail in maildir directories.
ja: ローカルメールを Maildir 形式のフォルダーに保存します。

en: _Store status headers in Elm/Pine/Mutt format
ja: ステータスヘッダーを Elm/Pine/Mutt 形式で格納する(_S)

en: Standard Unix mbox spool file
ja: 標準的な UNIX の mbox 形式のスプールファイル

en: For reading and storing local mail in external standard mbox spool files.
    May also be used to read a tree of Elm, Pine, or Mutt style folders.
ja: 外部の標準 mbox 形式のスプールファイルにあるローカルメールを読み込んだり格納します
    (Elm、Pine、Mutt 形式のフォルダーの読み込みにも対応)。

en: Standard Unix mbox spool directory
ja: 標準的な UNIX の mbox 形式のスプールフォルダー

en: Could not rename folder %s to %s: %s
ja: フォルダーを %s から %s へ名前変更できませんでした: %s

en: Local mail file %s
ja: ローカルメールのファイル %s

en: Store root %s is not an absolute path
ja: 保存したルート %s は絶対パスではありません

en: Store root %s is not a regular directory
ja: 保存したルート %s は通常のフォルダーではありません

en: Cannot get folder: %s: %s
ja: フォルダーを取得できません: %s: %s

en: Local stores do not have an inbox
ja: ローカルへの保存では受信箱を持てません

en: Could not delete folder index file '%s': %s
ja: '%s' というインデックスファイルを削除できませんでした: %s

en: Could not delete folder meta file '%s': %s
ja: '%s' というメタファイルを削除できませんでした: %s

en: Could not rename '%s': %s
ja: '%s' の名前を変更できませんでした: %s

en: No such message
ja: そのようなメッセージはありません

en: Cannot append message to maildir folder: %s:
ja: Maildir 形式のフォルダーへメッセージを追加できません: %s:

en: Cannot get message %s from folder %s:
ja: メッセージ %s をフォルダー %s から取得できません:

en: Cannot transfer message to destination folder: %s
ja: 指定のフォルダーにメッセージを転送できません: %s

en: Folder %s already exists
ja: 既にフォルダー %s があります

en: Cannot create folder '%s': %s
ja: '%s' というフォルダーを作成できません: %s

en: Cannot get folder '%s': %s
ja: '%s' というフォルダーを取得できません: %s

en: Cannot get folder '%s': folder does not exist.
ja: '%s' というフォルダーを取得できません: フォルダーが存在しません。

en: Cannot get folder '%s': not a maildir directory.
ja: '%s' というフォルダーを取得できません: maildir フォルダーが存在しません。

en: Could not delete folder '%s': %s
ja: '%s' というフォルダーを削除できませんでした: %s

en: not a maildir directory
ja: maildir 形式のフォルダーではありません

en: Could not scan folder '%s': %s
ja: '%s' というフォルダーをスキャンできませんでした: %s

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
ja: maildir フォルダーのパスを開けませんでした: %s: %s

en: Checking folder consistency
ja: フォルダーの整合性の確認中

en: Checking for new messages
ja: 新しいメッセージのチェック

en: Storing folder
ja: フォルダーに格納する

en: Cannot open mailbox: %s:
ja: mailbox を開けません: %s:

en: Cannot append message to mbox file: %s:
ja: mbox ファイルにメッセージを追加できません: %s:

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
ja: フォルダーで回復できないエラーが発生したようです。

en: Cannot create folder lock on %s: %s
ja: %s のフォルダーロックを生成できません: %s

en: Cannot create a folder by this name.
ja: そのような名前でフォルダーを作成できません。

en: Cannot get folder '%s': not a regular file.
ja: '%s' というフォルダーを取得できません: 通常のファイルではありません。

en: Cannot create directory '%s': %s.
ja: '%s' というフォルダーを作成できません: %s

en: Cannot create folder: %s: %s
ja: フォルダーを作成できません: %s: %s

en: Folder already exists
ja: 既にフォルダーがあります

en: Could not delete folder '%s':
    %s
ja: '%s' というフォルダーを削除できませんでした:
    %s

en: '%s' is not a regular file.
ja: '%s' は通常のファイルではありません。

en: Folder '%s' is not empty. Not deleted.
ja: '%s' というフォルダーは空ではないので削除しません。

en: Could not delete folder summary file '%s': %s
ja: '%s' というサマリファイルを削除できませんでした: %s

en: The new folder name is illegal.
ja: 新しいフォルダーの名前は正しくありません。

en: Could not rename '%s': '%s': %s
ja: '%s' の名前を変更できませんでした: '%s': %s

en: Could not open folder: %s: %s
ja: フォルダーを開けませんでした: %s: %s

en: Cannot check folder: %s: %s
ja: フォルダーをチェックできません: %s: %s

en: Could not open file: %s: %s
ja: ファイルを開けませんでした: %s: %s

en: Cannot open temporary mailbox: %s
ja: 作業用の mailbox を開けませんでした: %s

en: Could not close source folder %s: %s
ja: 元のフォルダー %s を閉じることができませんでした: %s

en: Could not close temporary folder: %s
ja: 作業用フォルダーを閉じることができませんでした: %s

en: Could not rename folder: %s
ja: フォルダー名を変更できませんでした: %s

en: Could not store folder: %s
ja: フォルダーを保存できませんでした: %s

en: MBOX file is corrupted, please fix it. (Expected a From line, but didn't get it.)
ja: MBOX ファイルが壊れています (差出人の行を得るはずですが、できませんでした)。修正してください。

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
ja: サマリとフォルダーが一致しませんでした (同期しても)

en: Unknown error: %s
ja: 原因不明のエラー: %s

en: Writing to temporary mailbox failed: %s
ja: 作業用の mailbox に書き込めませんでした: %s

en: Writing to temporary mailbox failed: %s: %s
ja: 作業用の mailbox に書き込めませんでした: %s: %s

en: Cannot append message to mh folder: %s:
ja: MH 形式フォルダーへメッセージを追加できません: %s:

en: Could not create folder '%s': %s
ja: '%s' というフォルダーを作成できませんでした: %s

en: Cannot get folder '%s': not a directory.
ja: '%s' というフォルダーを取得できません: フォルダーではありません。

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
ja: MH フォルダーのパスを開けません: %s: %s

en: Spool '%s' cannot be opened: %s
ja: '%s' というスプールを開けません: %s

en: Spool '%s' is not a regular file or directory
ja: '%s' というスプールは通常のファイルまたはフォルダーではありません

en: Spool mail file %s
ja: スプールメールファイル %s

en: Spool folder tree %s
ja: スプールフォルダーツリー %s

en: Invalid spool
ja: スプールが無効です

en: Folder '%s/%s' does not exist.
ja: '%s/%s' というフォルダーが存在しません。

en: Could not open folder '%s':
    %s
ja: '%s' というフォルダーを開けませんでした:
    %s

en: Folder '%s' does not exist.
ja: '%s' というフォルダーが存在しません。

en: Could not create folder '%s':
    %s
ja: '%s' というフォルダーを作成できませんでした:
    %s

en: '%s' is not a mailbox file.
ja: '%s' はメールボックスファイルではありません。

en: Store does not support an INBOX
ja: 受信箱への格納をサポートしていません

en: Spool folders cannot be deleted
ja: スプールフォルダーは削除できません

en: Spool folders cannot be renamed
ja: スプールフォルダーの名前は変更できません

en: Could not synchronize temporary folder %s: %s
ja: 作業用フォルダー %s を同期できませんでした: %s

en: Could not synchronize spool folder %s: %s
ja: スプールフォルダー %s を同期できませんでした: %s

en: Could not synchronize spool folder %s: %s
    Folder may be corrupt, copy saved in '%s'
ja: %s というスプールフォルダーと同期できませんでした: %s
    フォルダーが壊れている可能性があります。そのコピーを '%s' に保存しました。

en: Internal error: UID in invalid format: %s
ja: 内部エラー: UID の書式が無効です: %s

en: Cannot get message %s: %s
ja: メッセージ %s を取得できません: %s

en: Cannot get message %s:
ja: メッセージ %s を取得できません:

en: Posting failed: %s
ja: 投稿に失敗しました: %s

en: Posting failed:
ja: 投稿に失敗しました:

en: This message is not currently available
ja: このメッセージは現在利用できません

en: _Show folders in short notation (e.g. c.o.linux rather than comp.os.linux)
ja: フォルダー名を短く表記する (例: "comp.os.linux" => "c.o.linux")(_S)

en: In the subscription _dialog, show relative folder names
ja: 関連するフォルダー名を購読ダイアログに表示する(_D)

en: Default NNTP port
ja: デフォルトの NNTP ポート

en: USENET news
ja: USENET ニュース

en: This is a provider for reading from and posting to USENET newsgroups.
ja: USENET のニュースグループを購読したり投稿します。

en: This option will connect to the NNTP server anonymously, without authentication.
ja: このオプションは NNTP サーバーに匿名で、認証せずに接続します。

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
ja: このオプションはプレインテキストのパスワードを使って NNTP サーバーで認証します。

en: Could not read greeting from %s:
ja: %s からの挨拶を読むことができませんでした:

en: NNTP server %s returned error code %d: %s
ja: NNTP サーバー %s がエラーコード %d を返しました: %s

en: USENET News via %s
ja: %s 経由の USENET ニュース

en: Error retrieving newsgroups:
    
    %s
ja: ニュースグループの取得でエラー:
    
    %s

en: You cannot create a folder in a News store: subscribe instead.
ja: ニュースストアにフォルダーを生成できません: 代わりに購読を申請してください。

en: You cannot rename a folder in a News store.
ja: ニュース格納場所のフォルダー名を変更できません。

en: You cannot remove a folder in a News store: unsubscribe instead.
ja: ニュース格納場所のフォルダーを削除できません: 代わりに購読を停止してください。

en: You cannot subscribe to this newsgroup:
    
    No such newsgroup. The selected item is a probably a parent folder.
ja: このニュースグループは購読できません:
    
    そのようなニュースグループはありません。選択したアイテムは親フォルダーのものかもしれません。

en: You cannot unsubscribe to this newsgroup:
    
    newsgroup does not exist!
ja: このニュースグループの購読を停止できません:
    
    ニュースグループがありません!

en: NNTP Command failed:
ja: NNTP コマンドが失敗しました:

en: Not connected.
ja: 接続していません。

en: No such folder: %s
ja: そのようなフォルダーはありません: %s

en: %s: Scanning new messages
ja: %s: 新しいメッセージの解析中

en: Unexpected server response from xover: %s
ja: xover から想定外の応答がありました: %s

en: Unexpected server response from head: %s
ja: head から想定外の応答がありました: %s

en: Operation failed: %s
ja: 操作が失敗しました: %s

en: No message with UID %s
ja: UID %s のメッセージはありません

en: Retrieving POP message %d
ja: メッセージ %d を POP で取得中

en: Unknown reason
ja: 原因不明

en: Retrieving POP summary
ja: POP サマリの取得中

en: Cannot get POP summary:
ja: POP サマリを取得できません:

en: Expunging old messages
ja: 古いメッセージの抹消中

en: Expunging deleted messages
ja: ローカルで削除済みのメッセージの抹消中

en: Message Storage
ja: メッセージの格納

en: _Leave messages on server
ja: サーバーにメッセージを残す(_L)

note: Translators: '%s' is replaced with a widget, where user can * select how many days can be message left on the server.
en: _Delete after %s day(s)
ja: %s 日後に削除する(_D)

en: Delete _expunged from local Inbox
ja: ローカルの受信箱で消したメールを削除する(_E)

en: Disable _support for all POP3 extensions
ja: すべての POP3 拡張サポートを無効にする(_S)

en: Default POP3 port
ja: デフォルトの POP3 ポート

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
ja: POP サーバーに接続したりメールを読んだりします。

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
ja: このオプションはプレインテキストのパスワードを使って POP サーバーへ接続します。これは多くの POP サーバーでサポートされるオプションです。

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
ja: このオプションは APOP プロトコル経由で暗号化されたパスワードを使って POP サーバーへ接続します。これは、たとえ APOP 対応を謳っているサーバーであっても、すべてのユーザーが正常に動作するわけではありません。

en: Failed to read a valid greeting from POP server %s
ja: POP サーバー %s から妥当な挨拶の読み込みが失敗しました

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode: %s
ja: セキュリティ保護されたモードで POP サーバー %s への接続に失敗しました: %s

en: STLS not supported by server
ja: サーバーは STLS 拡張をサポートしていません

note: Translators: Last %s is an optional * explanation beginning with ": " separator.
en: Failed to connect to POP server %s in secure mode%s
ja: セキュリティ保護モードでの POP サーバー %s への接続に失敗しました%s

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode:
ja: セキュリティ保護されたモードで POP サーバー %s への接続に失敗しました:

en: Cannot login to POP server %s: SASL Protocol error
ja: POP サーバー %s へログインできません: SASL プロトコルエラーです

en: Failed to authenticate on POP server %s:
ja: POP サーバー %s で認証に失敗しました:

en: POP3 server %s
ja: POP3 サーバー %s

en: POP3 server for %s on %s
ja: %s の %s にある POP3 サーバー

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending password:
ja: POP サーバー %s に接続できません。
    パスワードの送信中にエラー:

en: Unable to connect to POP server %s:	Invalid APOP ID received. Impersonation attack suspected. Please contact your admin.
ja: POP サーバー %s へ接続できません:	無効な APOP ID を受け取りました; 詐称攻撃の可能性があるので管理者に連絡してください。

note: Translators: Last %s is an optional explanation * beginning with ": " separator.
en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending username%s
ja: POP サーバー %s に接続できません。
    ユーザー名の送信中にエラー%s

en: No such folder '%s'.
ja: '%s' というフォルダーは存在しません。

en: POP3 stores have no folder hierarchy
ja: POP3 ストアはフォルダーの階層構造を持ちません

en: For delivering mail by passing it to the "sendmail" program on the local system.
ja: メールを配送するためにローカルシステムの "sendmail" プログラムへ渡します。

en: Mail delivery via the sendmail program
ja: sendmail 経由でメールを配信

en: Failed to read From address
ja: From アドレスの読み取りに失敗しました

en: Message send in offline mode is disabled
ja: オフラインモードでのメッセージ送信は無効化されています

en: Could not parse recipient list
ja: 返信リストを解析できませんでした

en: Could not parse arguments
ja: 引数を解析できませんでした

en: Could not create pipe to '%s': %s: mail not sent
ja: '%s' へのパイプを作成できませんでした: %s: メールは送信されません

en: Could not fork '%s': %s: mail not sent
ja: '%s' を fork できませんでした: %s: メールは送信されません

en: Could not send message:
ja: メッセージを送信できませんでした:

en: '%s' exited with signal %s: mail not sent.
ja: '%s' はシグナル %s で終了しました: メールは送信されません。

en: Could not execute '%s': mail not sent.
ja: '%s' を実行できませんでした。

en: '%s' exited with status %d: mail not sent.
ja: '%s' はステータス %d で終了しました: メールは送信されません。

en: Default SMTP port
ja: デフォルトの SMTP ポート

en: Message submission port
ja: メッセージのサブミッションポート

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
ja: SMTP を使ってリモートのメールハブに接続することでメールを配信します。

en: Welcome response error:
ja: Welcome 応答エラー:

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode: %s
ja: セキュリティ保護されたモードで SMTP サーバー %s への接続に失敗しました: %s

en: STARTTLS command failed:
ja: STARTTLS コマンドが失敗しました:

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode:
ja: セキュリティ保護されたモードで SMTP サーバー %s への接続に失敗しました:

en: SMTP server %s
ja: SMTP サーバー %s

en: SMTP mail delivery via %s
ja: %s 経由で SMTP メールを配信します

en: SMTP server %s does not support %s authentication
ja: SMTP サーバー %s は認証方式 %s をサポートしていません

en: No SASL mechanism was specified
ja: SASL メカニズムが指定されていませんでした

en: AUTH command failed:
ja: AUTH コマンドが失敗しました:

en: Cannot send message: service not connected.
ja: メッセージを送信できません: サービスが接続されていません。

en: Cannot send message: sender address not valid.
ja: メッセージを送信できません: 差出人のアドレスが正しくありません。

en: Sending message
ja: メッセージの送信中

en: Cannot send message: no recipients defined.
ja: メッセージを送信できません: 宛先が定義されていません。

en: Cannot send message: one or more invalid recipients
ja: メッセージを送信できません: 無効な応答が一つ以上あります

en: Syntax error, command unrecognized
ja: 構文解析エラー: コマンドではありません

en: Syntax error in parameters or arguments
ja: パラメーターあるいは引数に構文解析エラー

en: Command not implemented
ja: コマンドは実装されていません

en: Command parameter not implemented
ja: コマンドパラメーターは実装されていません

en: System status, or system help reply
ja: システムステータスまたはシステムヘルプの応答

en: Help message
ja: ヘルプメッセージ

en: Service ready
ja: サービスは利用できます

en: Service closing transmission channel
ja: サービスは送信チャンネルを閉じています

en: Service not available, closing transmission channel
ja: サービスは利用できません, 送信チャンネルを閉じています

en: Requested mail action okay, completed
ja: 要求されたメールの動作はOK, 完了しました

en: User not local; will forward to <forward-path>
ja: ユーザーはローカルではありません; <forward-path> へ転送します

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
ja: 要求されたメールの動作は完了しません: メールボックスは利用できません

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
ja: 要求された動作は完了しません: メールボックスは利用できません

en: Requested action aborted: error in processing
ja: 要求された動作を中断しました: 処理中にエラー

en: User not local; please try <forward-path>
ja: ユーザーはローカルではありません; <forward-path> を試してください。

en: Requested action not taken: insufficient system storage
ja: 要求された動作は完了しません: システムの保存領域が足りません

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
ja: 要求されたメールの動作を中断しました: 領域割り当てを越えました

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
ja: 要求された動作は完了しません: メールボックス名は認められません

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
ja: メールの入力を開始します; <CRLF>.<CRLF> で終了します

en: Transaction failed
ja: 処理は失敗しました

en: A password transition is needed
ja: パスワードの変更が必要です

en: Authentication mechanism is too weak
ja: 認証メカニズムは不十分過ぎます

en: Encryption required for requested authentication mechanism
ja: 要求した認証メカニズムのために暗号化が必要です

en: Temporary authentication failure
ja: 一時的な認証に失敗しました

en: SMTP Greeting
ja: SMTP で接続中

en: HELO command failed:
ja: HELO コマンドが失敗しました:

en: MAIL FROM command failed:
ja: MAIL FROM コマンドが失敗しました:

en: RCPT TO command failed:
ja: RCPT TO コマンドが失敗しました:

en: RCPT TO <%s> failed:
ja: RCPT TO <%s> コマンドが失敗しました:

en: DATA command failed:
ja: DATA コマンドが失敗しました:

en: RSET command failed:
ja: RSET コマンドが失敗しました:

en: QUIT command failed:
ja: QUIT コマンドが失敗しました:

en: Contact UID of a user
ja: ユーザーの連絡先 UID

en: Birthday and anniversary reminder
ja: 誕生日や記念日のリマインダー

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
ja: 誕生日や記念日のリマインダーを設定するかどうかです

en: Birthday and anniversary reminder value
ja: 誕生日や記念日のリマインダー値

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
ja: 誕生日または記念日のリマインダーを確定する単位数です

en: Birthday and anniversary reminder units
ja: 誕生日や記念日のリマインダーユニット

en: Units for a birthday or anniversary reminder, "minutes", "hours" or "days"
ja: "minutes"、"hours"、"days" など誕生日または記念日の単位です

en: (Deprecated) Proxy type to use
ja: (非推奨) 使用するプロキシタイプ

en: This key was deprecated in version 3.12 and should no longer be used. Proxy settings are now integrated into Evolution-Data-Server's account system. See the ESourceProxy API documentation for details.
ja: このキーはバージョン 3.12 で非推奨となっており、利用すべきではなくなっています。プロキシ設定は今では Evolution-Data-Server のアカウントシステムに統合されています。詳細については ESourceProxy API 文書を見てください。

en: (Deprecated) Whether to use http-proxy
ja: (非推奨) http-proxy を使用する

en: (Deprecated) Whether proxy server requires authentication
ja: (非推奨) プロキシサーバーに認証を必要とする

en: (Deprecated) Host name for HTTP requests
ja: (非推奨) HTTP リクエストのホスト名

en: (Deprecated) Port number for HTTP requests
ja: (非推奨) HTTP リクエストのポート番号

en: (Deprecated) Proxy authentication user name
ja: (非推奨) プロキシ認証のユーザー名

en: (Deprecated) Proxy authentication password
ja: (非推奨) プロキシ認証のパスワード

en: (Deprecated) List of hosts to connect to without proxy
ja: (非推奨) プロキシなしで接続するホストの一覧

en: (Deprecated) Host name for HTTPS requests
ja: (非推奨) HTTPS リクエストのホスト名

en: (Deprecated) Port number for HTTPS requests
ja: (非推奨) HTTPS リクエストのポート番号

en: (Deprecated) Host name for SOCKS requests
ja: (非推奨) SOCKS リクエストのホスト名

en: (Deprecated) Port number for SOCKS requests
ja: (非推奨) SOCKS リクエストのポート番号

en: (Deprecated) Automatic proxy configuration URL
ja: (非推奨) 自動プロキシ設定の URL

en: %s does not support creating remote resources
ja: %s ではリモートリソースの作成をサポートしていません

en: %s does not support deleting remote resources
ja: %s ではリモートリソースの削除をサポートしていません

en: Data source is missing a [%s] group
ja: データソースには [%s] グループがありません

en: Data source '%s' does not support creating remote resources
ja: データソース '%s' ではリモートリソースの作成をサポートしていません

en: Data source '%s' has no collection backend to create the remote resource
ja: データソース '%s' には、リモートリソースを作成するために収集されるバックエンドがありません。

en: Data source '%s' does not support deleting remote resources
ja: データソース '%s' はリモートリソースの削除をサポートしていません

en: Data source '%s' has no collection backend to delete the remote resource
ja: データソース '%s' には、リモートリソースを削除するために収集されるバックエンドがありません。

en: Data source '%s' does not support OAuth 2.0 authentication
ja: データソース %s は OAuth 2.0 という認証タイプをサポートしていません

en: File must have a '.source' extension
ja: ファイルには '.source' 拡張子が必要です

en: UID '%s' is already in use
ja: UID '%s' は既に使用されています

en: No such source for UID '%s'
ja: UID '%s' にそのようなソースはありません

en: Extension dialog '%s' not found.
ja: 拡張ダイアログ '%s' が見つかりません

[ctx: CategoryName]
en: Anniversary
ja: 記念日

[ctx: CategoryName]
en: Birthday
ja: 誕生日

[ctx: CategoryName]
en: Business
ja: 仕事

[ctx: CategoryName]
en: Competition
ja: 競合他社

[ctx: CategoryName]
en: Favorites
ja: お気に入り

[ctx: CategoryName]
en: Gifts
ja: 贈り物

[ctx: CategoryName]
en: Goals/Objectives
ja: ゴール/目標

[ctx: CategoryName]
en: Holiday
ja: 休日

[ctx: CategoryName]
en: Holiday Cards
ja: ホリデーカード

[ctx: CategoryName]
note: important people (e.g. new business partners)
en: Hot Contacts
ja: 最新の連絡先

[ctx: CategoryName]
en: Ideas
ja: アイディア

[ctx: CategoryName]
en: International
ja: 国際

[ctx: CategoryName]
en: Key Customer
ja: 重要な顧客

[ctx: CategoryName]
en: Miscellaneous
ja: その他

[ctx: CategoryName]
en: Personal
ja: 個人

[ctx: CategoryName]
en: Phone Calls
ja: 電話する

[ctx: CategoryName]
note: Translators: "Status" is a category name; it can mean anything user wants to
en: Status
ja: 状態

[ctx: CategoryName]
en: Strategies
ja: 戦略

[ctx: CategoryName]
en: Suppliers
ja: サプライヤー

[ctx: CategoryName]
en: Time & Expenses
ja: 時間と経費

[ctx: CategoryName]
en: VIP
ja: 重要人物

[ctx: CategoryName]
en: Waiting
ja: 待ち

en: Source not loaded
ja: ソースを読み込んでいません

en: Source already loaded
ja: ソースは既に読み込み済みです

note: Translators: This means that the EClient does not * support offline mode, or it's not set to by a user, * thus it is unavailable while user is not connected.
en: Offline unavailable
ja: オフラインモードに切り替えられません

en: D-Bus error
ja: D-Bus エラー

en: Source file is missing a [%s] group
ja: ソースファイルには [%s] グループがありません

en: Data source '%s' is not removable
ja: データソース '%s' を削除することはできません

en: Data source '%s' is not writable
ja: データソース '%s' には書き込みできません

en: Unnamed
ja: 名前なしの一覧

en: Signature script must be a local file
ja: 署名スクリプトはローカルファイルにしてください

en: Source '%s' does not support proxy lookups
ja: ソース '%s' ではプロキシ検索をサポートしていません

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
ja: %Y/%m/%d (%a) %p%l:%M:%S

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
ja: %Y/%m/%d (%a) %k:%M:%S

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
ja: %Y/%m/%d (%a) %p%l:%M

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M
ja: %Y/%m/%d (%a) %k:%M

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I %p
ja: %Y/%m/%d (%a) %p%l時

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H
ja: %Y/%m/%d (%a) %k時

note: strptime format of a weekday and a date. strftime format of a weekday and a date.
en: %a %m/%d/%Y
ja: %Y/%m/%d (%a)

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format.
en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
ja: %Y/%m/%d %p%l:%M:%S

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format.
en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
ja: %Y/%m/%d %k:%M:%S

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, * without seconds.
en: %m/%d/%Y %I:%M %p
ja: %Y/%m/%d %p%l:%M

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, * without seconds.
en: %m/%d/%Y %H:%M
ja: %Y/%m/%d %k:%M

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, * without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %I %p
ja: %Y/%m/%d %p%l時

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, * without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %H
ja: %Y/%m/%d %k時

note: strptime format of a weekday and a date. This is the preferred date format for the locale.
en: %m/%d/%Y
ja: %Y/%m/%d

note: strptime format for a time of day, in 12-hour format. strftime format of a time in 12-hour format.
en: %I:%M:%S %p
ja: %p%l:%M:%S

note: strptime format for a time of day, in 24-hour format. strftime format of a time in 24-hour format.
en: %H:%M:%S
ja: %k:%M:%S

note: strptime format for time of day, without seconds, * in 12-hour format. strftime format of a time in 12-hour format, * without seconds.
en: %I:%M %p
ja: %p%l:%M

note: strptime format for time of day, without seconds 24-hour format. strftime format of a time in 24-hour format, * without seconds.
en: %H:%M
ja: %k:%M

note: strptime format for time of day, without seconds 24-hour format, * and no colon.
en: %H%M
ja: %k%M

note: strptime format for hour and AM/PM, 12-hour format.
en: %I %p
ja: %p%l時

en: Address book authentication request
ja: アドレス帳の認証を必要としています

en: Calendar authentication request
ja: カレンダーの認証を必要としています

en: Mail authentication request
ja: メールの認証を必要としています

note: generic account prompt
en: Authentication request
ja: 認証を必要としています

en: Please enter the password for address book "%s".
ja: アドレス帳 "%s" のパスワードを入力してください。

en: Please enter the password for calendar "%s".
ja: カレンダー "%s" のパスワードを入力してください。

en: Please enter the password for mail account "%s".
ja: メールアカウント "%s" のパスワードを入力してください。

en: Please enter the password for mail transport "%s".
ja: メール転送 "%s" のパスワードを入力してください。

en: Please enter the password for memo list "%s".
ja: メモリスト "%s" のパスワードを入力してください。

en: Please enter the password for task list "%s".
ja: タスクリスト "%s" のパスワードを入力してください。

en: Please enter the password for account "%s".
ja: アカウント "%s" のパスワードを入力してください。

en: _User Name:
ja: ユーザー名(_U):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

note: Remember password check
en: _Add this password to your keyring
ja: キーリングにこのパスワードを追加する(_A)

en: Certificate trust...
ja: 証明書の信頼...

en: _Reject
ja: 拒否(_R)

en: Accept _Temporarily
ja: 一時的に許可(_T)

en: _Accept Permanently
ja: 永久に許可(_A)

en: Reason:
ja: 理由:

en: The signing certificate authority is not known.
ja: 署名している認証局が未知です

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
ja: 証明書が予期した取得サイトの識別情報と一致しません。

en: The certificate's activation time is still in the future.
ja: 証明書の発効時刻が未来になっています。

en: The certificate has expired.
ja: 証明書の有効期限が切れています。

en: The certificate has been revoked according to the connection's certificate revocation list.
ja: この接続の証明書失効リストによれば、この証明書は失効されています。

en: The certificate's algorithm is considered insecure.
ja: 証明書のアルゴリズムは安全ではないものと見なされています。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot find a corresponding account in the org.gnome.OnlineAccounts service from which to obtain a password for '%s'
ja: '%s' のパスワード取得先の org.gnome.OnlineAccounts サービスから対応するアカウントを見つけることができません

note: TODO: more specific
en: Code: %u - Unexpected response from server
ja: コード: %u - サーバーからの予期しない応答です

note: TODO: more specific
en: Failed to parse autodiscover response XML
ja: autodiscover の応答 XML の解析に失敗しました

note: TODO: more specific
en: Failed to find Autodiscover element
ja: autodiscover エレメントの検出に失敗しました

note: TODO: more specific
en: Failed to find Response element
ja: response エレメントの検出に失敗しました

note: TODO: more specific
en: Failed to find Account element
ja: account エレメントの検出に失敗しました

note: TODO: more specific
en: Failed to find ASUrl and OABUrl in autodiscover response
ja: autodiscover 応答内で ASUrl と OABUrl  の検出に失敗しました

en: Cannot find a corresponding account in the org.gnome.OnlineAccounts service from which to obtain an access token for '%s'
ja: '%s' のアクセス用トークン取得先の org.gnome.OnlineAccounts サービスから対応するアカウントを見つけることができません

en: Failed to obtain an access token for '%s':
ja: '%s' のアクセス用トークン取得に失敗しました:

en: Tasks
ja: タスク

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Integrate your calendars
ja: カレンダーと統合

en: Integrate your contacts
ja: 連絡先と統合

en: Signon service did not return a secret
ja: Signon サービスが secret を返しませんでした

en: Evolution Data Server
ja: Evolution データサーバー

en: Required to have EDS appear in UOA
ja: UOA に現れる EDS を持っている必要があります

en: Google Calendar
ja: Google カレンダー

en: Google Contacts
ja: Google 連絡先

en: GMail
ja: Gmail

en: Mail
ja: メール

en: Integrate your mailboxes
ja: メールボックスを統合

en: Cannot find a corresponding account service in the accounts database from which to obtain an access token for '%s'
ja: '%s' のアクセス用トークン取得先のアカウントデータベースから対応するアカウントを見つけることができません

en: Error parsing response as JSON:
ja: 応答を JSON として解析中にエラー:

en: Yahoo! Calendar
ja: Yahoo!カレンダー

en: Yahoo! Mail
ja: Yahoo!メール

en: Keep running after the last client is closed
ja: 最後のクライアントの終了後、実行を継続する

en: Wait running until at least one client is connected
ja: 少なくとも 1 クライアントが接続するまで実行を待機する

en: Birthdays & Anniversaries
ja: 誕生日や記念日

en: On LDAP Servers
ja: LDAP サーバー

en: On This Computer
ja: このコンピューター

en: Search Folders
ja: 仮想フォルダー

en: Weather
ja: 天気

en: On The Web
ja: ウェブ

en: _Dismiss
ja: 解散(_D)
