evolution-data-server - en to sv translation catalogue (1702 entries)

en: Anniversary
sv: Jubileum

en: Given URL “%s” doesn’t reference CardDAV address book
sv: Angiven URL ”%s” refererar inte till en CardDAV-adressbok

en: Server didn’t return object’s href
sv: Servern returnerade inte objektets href

en: Server didn’t return object’s ETag
sv: Servern returnerade inte objektets ETag

en: Received object is not a valid vCard
sv: Mottaget objekt är inte ett giltigt vCard

en: Missing information about component URL, local cache is possibly incomplete or broken. You can try to remove it and restart background evolution-data-server processes. Cache file: %s
sv: Saknar information om komponent-URL. Lokal cache kan vara ofullständig eller trasig. Du kan försöka ta bort den och starta om evolution-data-server-processer i bakgrunden. Cachefil: %s

en: Object to save is not a valid vCard
sv: Objekt att spara är inte ett giltigt vCard

en: Failed to remove file “%s”: %s
sv: Misslyckades med att ta bort filen ”%s”: %s

en: Failed to make directory %s: %s
sv: Misslyckades med att skapa katalogen %s: %s

en: Failed to create hardlink for resource “%s”: %s
sv: Misslyckades med att skapa hårdlänk för resursen ”%s”: %s

en: No UID in the contact
sv: Inget UID i kontakten

en: Conflicting UIDs found in added contacts
sv: Hittade UID:er i tillagda kontakter som står i konflikt

en: Loading...
sv: Läser in…

en: Searching...
sv: Söker…

en: Tried to modify contact “%s” with out of sync revision
sv: Försökte modifiera kontakt ”%s” för en revision som inte är i synk

en: Contact “%s” not found
sv: Kontakten ”%s” hittades inte

en: Query “%s” not supported
sv: Frågesats ”%s” stöds inte

en: Invalid Query “%s”
sv: Ogiltig frågesats ”%s”

en: Requested to delete an unrelated cursor
sv: Begärde att ta bort en orelaterad markör

en: Failed to rename old database from “%s” to “%s”: %s
sv: Misslyckades med att byta namn på gammal databas från ”%s” till ”%s”: %s

en: Unknown error
sv: Okänt fel

note: Translators: An error message shown to a user when trying to do an * operation on the LDAP address book which is not connected to the server
en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: Failed to bind using either v3 or v2 binds
sv: Misslyckades att binda via antingen v3- eller v2-bindningar

en: Reconnecting to LDAP server...
sv: Återansluter till LDAP-servern…

en: Invalid DN syntax
sv: Ogiltig DN-syntax

en: LDAP error 0x%x (%s)
sv: LDAP-fel 0x%x (%s)

en: %s: NULL returned from ldap_first_entry
sv: %s: NULL returnerades från ldap_first_entry

en: %s: Unhandled result type %d returned
sv: %s: Returnerade en icke hanterad resultattyp %d

en: %s: Unhandled search result type %d returned
sv: %s: Returnerade en icke hanterad söktyp %d

en: LDAP contact lists cannot be empty.
sv: LDAP-kontaktlistor kan inte vara tomma.

en: Contact lists in LDAP address books require each member to be from the same LDAP address book, but one member could not be recognized. | Contact lists in LDAP address books require each member to be from the same LDAP address book, but %d members could not be recognized.
sv[0]: Kontaktlistor i LDAP-adressböcker kräver att varje medlem är från samma LDAP-adressbok, men en medlem kändes inte igen.
sv[1]: Kontaktlistor i LDAP-adressböcker kräver att varje medlem är från samma LDAP-adressbok, men %d medlemmar kändes inte igen.

en: Receiving LDAP search results...
sv: Mottar LDAP-sökresultat…

en: Error performing search
sv: Fel vid sökning

en: Downloading contacts (%d)...
sv: Hämtar kontakter (%d)…

en: Refreshing…
sv: Uppdaterar…

en: The backend does not support bulk additions
sv: Bakänden saknar stöd för multipla adderingar

en: Adding contact to LDAP server...
sv: Lägger till kontakt till LDAP-server…

en: The backend does not support bulk modifications
sv: Bakänden saknar stöd för multipla ändringar

en: Modifying contact from LDAP server...
sv: Ändrar kontakt från LDAP-servern…

en: Removing contact from LDAP server...
sv: Tar bort kontakt från LDAP-server…

en: Failed to get the DN for user “%s”
sv: Misslyckades med att erhålla DN för användare ”%s”

en: No such book
sv: Det finns ingen sådan bok

en: Contact not found
sv: Kontakten hittades inte

en: Contact ID already exists
sv: Kontakt-id finns redan

en: No such source
sv: Det finns inget sådan källa

en: No space
sv: Inget utrymme

note: Dummy row as EContactField starts from 1
en: Unique ID
sv: Unikt id

note: FILE_AS is not really a structured field - we use a getter/setter * so we can generate its value if necessary in the getter Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * preferred user's description (or display name) of the contact. Note 'File' is a verb here.
en: File Under
sv: Arkivera under

note: URI of the book to which the contact belongs to
en: Book UID
sv: Bok-UID

note: Name fields FN isn't really a structured field - we use a getter/setter * so we can set the N property (since evo 1.4 works fine with * vcards that don't even have a N attribute.  *sigh*)
en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Given Name
sv: Förnamn

en: Family Name
sv: Efternamn

en: Nickname
sv: Smeknamn

note: Email fields
en: Email 1
sv: E-post 1

en: Email 2
sv: E-post 2

en: Email 3
sv: E-post 3

en: Email 4
sv: E-post 4

en: Mailer
sv: E-postprogram

note: Address Labels
en: Home Address Label
sv: Hemadressetikett

en: Work Address Label
sv: Jobbadressetikett

en: Other Address Label
sv: Etikett för annan adress

note: Phone fields
en: Assistant Phone
sv: Sekreterartelefon

en: Business Phone
sv: Arbetstelefon

en: Business Phone 2
sv: Företagstelefon 2

en: Business Fax
sv: Företagsfax

en: Callback Phone
sv: Tillbakaringningstelefon

en: Car Phone
sv: Biltelefon

en: Company Phone
sv: Företagets telefon

en: Home Phone
sv: Hemtelefon

en: Home Phone 2
sv: Hemtelefon 2

en: Home Fax
sv: Fax hem

en: Mobile Phone
sv: Mobiltelefon

en: Other Phone
sv: Annan telefon

en: Other Fax
sv: Annan fax

en: Pager
sv: Personsökare

en: Primary Phone
sv: Primär telefon

note: Organizational fields
en: Organization
sv: Organisation

en: Organizational Unit
sv: Organisationsenhet

en: Office
sv: Kontor

en: Title
sv: Titel

en: Role
sv: Roll

en: Assistant
sv: Assistent

note: Web fields
en: Homepage URL
sv: URL till webbsida

en: Weblog URL
sv: URL till webblogg

note: Contact categories
en: Categories
sv: Kategorier

note: Collaboration fields
en: Calendar URI
sv: Kalender-URI

en: Free/Busy URL
sv: Ledig/Upptagen-URL

en: ICS Calendar
sv: ICS-kalender

en: Video Conferencing URL
sv: URL för videokonferens

note: Misc fields
en: Spouse’s Name
sv: Partnerns namn

en: Note
sv: Notering

note: Instant messaging fields
en: AIM Home Screen Name 1
sv: AIM-hemskärmnamn 1

en: AIM Home Screen Name 2
sv: AIM-hemskärmnamn 2

en: AIM Home Screen Name 3
sv: AIM-hemskärmnamn 3

en: AIM Work Screen Name 1
sv: AIM-jobbskärmnamn 1

en: AIM Work Screen Name 2
sv: AIM-jobbskärmnamn 2

en: AIM Work Screen Name 3
sv: AIM-jobbskärmnamn 3

en: GroupWise Home Screen Name 1
sv: GroupWise-hemskärmnamn 1

en: GroupWise Home Screen Name 2
sv: GroupWise-hemskärmnamn 2

en: GroupWise Home Screen Name 3
sv: GroupWise-hemskärmnamn 3

en: GroupWise Work Screen Name 1
sv: GroupWise-jobbskärmnamn 1

en: GroupWise Work Screen Name 2
sv: GroupWise-jobbskärmnamn 2

en: GroupWise Work Screen Name 3
sv: GroupWise-jobbskärmnamn 3

en: Jabber Home ID 1
sv: Jabber-hemid 1

en: Jabber Home ID 2
sv: Jabber-hemid 2

en: Jabber Home ID 3
sv: Jabber-hemid 3

en: Jabber Work ID 1
sv: Jabber-jobbid 1

en: Jabber Work ID 2
sv: Jabber-jobbid 2

en: Jabber Work ID 3
sv: Jabber-jobbid 3

en: Yahoo! Home Screen Name 1
sv: Yahoo!-hemskärmnamn 1

en: Yahoo! Home Screen Name 2
sv: Yahoo!-hemskärmnamn 2

en: Yahoo! Home Screen Name 3
sv: Yahoo!-hemskärmnamn 3

en: Yahoo! Work Screen Name 1
sv: Yahoo!-jobbskärmnamn 1

en: Yahoo! Work Screen Name 2
sv: Yahoo!-jobbskärmnamn 2

en: Yahoo! Work Screen Name 3
sv: Yahoo!-jobbskärmnamn 3

en: MSN Home Screen Name 1
sv: MSN-hemskärmnamn 1

en: MSN Home Screen Name 2
sv: MSN-hemskärmnamn 2

en: MSN Home Screen Name 3
sv: MSN-hemskärmnamn 3

en: MSN Work Screen Name 1
sv: MSN-jobbskärmnamn 1

en: MSN Work Screen Name 2
sv: MSN-jobbskärmnamn 2

en: MSN Work Screen Name 3
sv: MSN-jobbskärmnamn 3

en: ICQ Home ID 1
sv: ICQ-hemid 1

en: ICQ Home ID 2
sv: ICQ-hemid 2

en: ICQ Home ID 3
sv: ICQ-hemid 3

en: ICQ Work ID 1
sv: ICQ-jobbid 1

en: ICQ Work ID 2
sv: ICQ-jobbid 2

en: ICQ Work ID 3
sv: ICQ-jobbid 3

note: Last modified time
en: Last Revision
sv: Senaste version

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * virtual field, which returns either name of the contact or the organization * name, recognized by multiple other fields, where the first filled is used.
en: Name or Org
sv: Namn eller organisation

note: Address fields
en: Address List
sv: Adresslista

en: Home Address
sv: Hemadress

en: Work Address
sv: Jobbadress

en: Other Address
sv: Annan adress

note: Contact categories
en: Category List
sv: Kategorilista

note: Photo/Logo
en: Photo
sv: Foto

en: Logo
sv: Logotyp

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a name * of the contact, as specified in http://tools.ietf.org/html/rfc6350#section-6.2.2
en: Name
sv: Namn

en: Email List
sv: E-postlista

note: Instant messaging fields
en: AIM Screen Name List
sv: Lista med AIM-skärmnamn

en: GroupWise ID List
sv: Lista med GroupWise-id

en: Jabber ID List
sv: Lista med Jabber-id

en: Yahoo! Screen Name List
sv: Lista med Yahoo!-skärmnamn

en: MSN Screen Name List
sv: Lista med MSN-skärmnamn

en: ICQ ID List
sv: Lista med ICQ-id

en: Wants HTML Mail
sv: Vill ha HTML-e-post

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * field describing whether it's a Contact list (list of email addresses) or a * regular contact for one person/organization/...
en: List
sv: Lista

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a flag * used to determine whether when sending to Contact lists the addresses should be * shown or not to other recipients - basically whether to use BCC field or CC * message header when sending messages to this Contact list.
en: List Shows Addresses
sv: Listan visar adresser

en: Birth Date
sv: Födelsedatum

note: Security fields
en: X.509 Certificate
sv: X.509-certifikat

en: PGP Certificate
sv: PGP-certifikat

en: Gadu-Gadu Home ID 1
sv: Gadu-Gadu-hemid 1

en: Gadu-Gadu Home ID 2
sv: Gadu-Gadu-hemid 2

en: Gadu-Gadu Home ID 3
sv: Gadu-Gadu-hemid 3

en: Gadu-Gadu Work ID 1
sv: Gadu-Gadu-jobbid 1

en: Gadu-Gadu Work ID 2
sv: Gadu-Gadu-jobbid 2

en: Gadu-Gadu Work ID 3
sv: Gadu-Gadu-jobbid 3

en: Gadu-Gadu ID List
sv: Lista med Gadu-Gadu-id

note: Geo information
en: Geographic Information
sv: Geografisk information

en: Telephone
sv: Telefon

en: Skype Home Name 1
sv: Skype-hemnamn 1

en: Skype Home Name 2
sv: Skype-hemnamn 2

en: Skype Home Name 3
sv: Skype-hemnamn 3

en: Skype Work Name 1
sv: Skype-jobbnamn 1

en: Skype Work Name 2
sv: Skype-jobbnamn 2

en: Skype Work Name 3
sv: Skype-jobbnamn 3

en: Skype Name List
sv: Lista med Skype-namn

en: SIP address
sv: SIP-adress

en: Google Talk Home Name 1
sv: Google Talk-hemnamn 1

en: Google Talk Home Name 2
sv: Google Talk-hemnamn 2

en: Google Talk Home Name 3
sv: Google Talk-hemnamn 3

en: Google Talk Work Name 1
sv: Google Talk-jobbnamn 1

en: Google Talk Work Name 2
sv: Google Talk-jobbnamn 2

en: Google Talk Work Name 3
sv: Google Talk-jobbnamn 3

en: Google Talk Name List
sv: Lista med Google Talk-namn

en: Twitter Name List
sv: Lista med Twitter-namn

en: Matrix Home ID 1
sv: Matrix-hemid 1

en: Matrix Home ID 2
sv: Matrix-hemid 2

en: Matrix Home ID 3
sv: Matrix-hemid 3

en: Matrix Work ID 1
sv: Matrix-jobbid 1

en: Matrix Work ID 2
sv: Matrix-jobbid 2

en: Matrix Work ID 3
sv: Matrix-jobbid 3

en: Matrix ID List
sv: Lista med Matrix-id

en: Unnamed List
sv: Namnlös lista

en: The library was built without phone number support.
sv: Biblioteket byggdes utan stöd för telefonnummer.

en: The phone number parser reported a yet unknown error code.
sv: Telefonnummerstolken rapporterade en ännu okänd felkod.

en: Not a phone number
sv: Inte ett telefonnummer

en: Invalid country calling code
sv: Ogiltig landskod

en: Remaining text after the country calling code is too short for a phone number
sv: Kvarvarande text efter landskoden är för kort för att vara ett telefonnummer

en: Text is too short for a phone number
sv: Texten är för kort för att vara ett telefonnummer

en: Text is too long for a phone number
sv: Texten är för lång för att vara ett telefonnummer

en: Unknown book property “%s”
sv: Okänd bokegenskap ”%s”

en: Cannot change value of book property “%s”
sv: Kan inte ändra värde för bokegenskapen ”%s”

en: Unable to connect to “%s”:
sv: Kunde inte ansluta till ”%s”:

en: Client disappeared
sv: Klienten försvann

en: Addressbook backend does not support cursors
sv: Adressboksbakänden saknar stöd för markörer

en: Error introspecting unknown summary field “%s”
sv: Fel vid introspektion av okänt summeringsfält ”%s”

en: Error parsing regular expression
sv: Fel vid tolkning av reguljärt uttryck

en: Insufficient memory
sv: För lite minne

en: Invalid contact field “%d” specified in summary
sv: Okänt kontaktfält ”%d” specificerat i sammanfattningen

en: Contact field “%s” of type “%s” specified in summary, but only boolean, string and string list field types are supported
sv: Kontaktfält ”%s” av typen ”%s” angavs i sammanfattningen, men endast typerna boolesk, sträng och stränglista stöds

en: Full search_contacts are not stored in cache. vcards cannot be returned.
sv: Fullständig search_contacts mellanlagras inte. vcard kan inte returneras.

en: Query contained unsupported elements
sv: Frågesats innehöll element som inte stöds

en: Invalid Query
sv: Ogiltig frågesats

en: Full search_contacts are not stored in cache. Hence only summary query is supported.
sv: Fullständig search_contacts mellanlagras inte. Därmed stöds endast sammanfattningsfrågor.

en: Invalid query
sv: Ogiltig begäran

en: Full vcards are not stored in cache. Hence only summary query is supported.
sv: Fullständiga vcard mellanlagras inte. Därmed stöds endast sammanfattningsfrågor.

en: Unable to remove the db file: errno %d
sv: Misslyckades med att ta bort db-filen: errno %d

en: Only summary queries are supported by EbSdbCursor
sv: Endast sammanfattningsfrågor stöds av EbSdbCursor

en: At least one sort field must be specified to use an EbSdbCursor
sv: Åtminstone ett sorteringsfält måste anges för att använda en EbSdbCursor

en: Cannot sort by a field that is not in the summary
sv: Kan inte sortera på ett fält som inte ingår i sammanfattningen

en: Cannot sort by a field which may have multiple values
sv: Kan inte sortera på ett fält som kan ha flera olika värden

en: Tried to step a cursor in reverse, but cursor is already at the beginning of the contact list
sv: Försökte stega en markör baklänges, men markören är redan i början på kontaktlistan

en: Tried to step a cursor forwards, but cursor is already at the end of the contact list
sv: Försökte stega en markör framåt, men markören är redan i slutet på kontaktlistan

en: Unsupported contact field “%d” specified in summary
sv: Icke stött kontaktfält ”%d” angavs i sammanfattningen

en: Invalid query: %s
sv: Ogiltig frågesats: %s

en: Invalid query for a book cursor
sv: Ogiltig frågesats för en bokmarkör

en: Can’t open database %s: %s
sv: Kan inte öppna databasen %s: %s

en: Object “%s” not found
sv: Objektet ”%s” hittades inte

en: Object with extra “%s” not found
sv: Objekt med extra ”%s” hittades inte

en: Search by email not supported
sv: Sökning efter e-post stöds inte

en: No email address provided
sv: Ingen e-postadress tillhandahölls

en: At least one sort field must be specified to use a cursor
sv: Åtminstone ett sorteringsfält måste anges för att använda en markör

en: Cannot sort by a field that is not a string type
sv: Kan inte sortera på ett fält som inte är en strängtyp

en: Contact field “%s” not in summary
sv: Kontaktfält ”%s” finns ej i sammanfattningen

en: Preloaded object for UID “%s” is invalid
sv: Förinläst objekt för UID ”%s” är ogiltigt

en: Received object for UID “%s” is invalid
sv: Mottaget objekt för UID ”%s” är ogiltigt

en: Refresh skipped due to enabled Power Saver mode. Disable Power Saver mode and repeat the action.
sv: Uppdatering överhoppad på grund av strömsparläge. Inaktivera strömsparläge och upprepa åtgärden.

en: Refresh skipped due to being disabled on metered network.
sv: Uppdatering överhoppad, inaktiverad för nätverk med datakvot.

en: Failed to create cache “%s”:
sv: Misslyckades med att skapa cachen ”%s”:

en: Cannot upgrade contacts database from a legacy database with more than one addressbook. Delete one of the entries in the “folders” table first.
sv: Kan inte uppgradera kontaktdatabas från en äldre databas med mer än en adressbok. Ta bort en av posterna i tabellen ”folders” först.

en: Invalid query for EbSqlCursor
sv: Ogiltig frågesats för EbSqlCursor

en: At least one sort field must be specified to use an EbSqlCursor
sv: Åtminstone ett sorteringsfält måste anges för att använda en EbSqlCursor

en: Invalid query:
sv: Ogiltig frågesats:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot open book:
sv: Kan inte öppna bok:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot refresh address book:
sv: Kan inte uppdatera adressbok:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact:
sv: Kan inte hämta kontakt:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact list:
sv: Kan inte hämta kontaktlistan:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact list uids:
sv: Kan inte hämta UID:er för kontaktlista:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot add contact:
sv: Kan inte lägga till kontakt:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot modify contacts:
sv: Kan inte ändra kontakter:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot remove contacts:
sv: Kan inte ta bort kontakter:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot find email address:
sv: Kan inte hitta e-postadress:

en: Cursor does not support setting the search expression
sv: Markören stöder inte att ställa in sökuttrycket

en: Cursor does not support step
sv: Markören stöder inte stegning

en: Cursor does not support alphabetic indexes
sv: Markören stöder inte alfabetiska index

en: Unrecognized cursor origin
sv: Okänd härkomst för markör

en: Out of sync revision while moving cursor
sv: Revision har tappat synk medan markören flyttades

en: Alphabetic index was set for incorrect locale
sv: Alfabetiskt index sattes för felaktig local

en: Given URL “%s” doesn’t reference CalDAV calendar
sv: Angiven URL ”%s” refererar inte till en CalDAV-kalender

en: Failed to parse response data
sv: Misslyckades med att tolka svarsdata

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Birthday: %s
sv: Födelsedag: %s

en: Anniversary: %s
sv: Jubileum: %s

en: Cannot get URI
sv: Kan inte erhålla URI

en: Cannot save calendar data: Malformed URI.
sv: Kan inte spara kalenderdata: Felaktigt utformad URI.

en: Cannot save calendar data
sv: Kan inte spara kalenderdata

en: Cannot parse ISC file “%s”
sv: Kan inte tolka ISC-fil ”%s”

en: File “%s” is not a VCALENDAR component
sv: Filen ”%s” är inte en VCALENDAR-komponent

note: FIXME This should be doable once all the recurid stuff is done
en: Unsupported method
sv: Metoden stöds inte

en: URI not set
sv: URI inte inställd

en: Malformed URI “%s”: %s
sv: Felaktig URI ”%s”: %s

en: Bad file format.
sv: Felaktigt filformat.

en: Not a calendar.
sv: Inte en kalender.

en: Could not retrieve weather data
sv: Kunde inte hämta väderdata

en: Weather: Fog
sv: Väder: Dimma

en: Weather: Cloudy Night
sv: Väder: Molnig natt

en: Weather: Cloudy
sv: Väder: Molnigt

en: Weather: Overcast
sv: Väder: Heltäckande

en: Weather: Showers
sv: Väder: Skurar

en: Weather: Snow
sv: Väder: Snö

en: Weather: Clear Night
sv: Väder: Klar natt

en: Weather: Sunny
sv: Väder: Soligt

en: Weather: Thunderstorms
sv: Väder: Åskväder

en: Forecast
sv: Prognos

en: Could not create cache file
sv: Kunde inte skapa cachefil

en: Could not create cache file:
sv: Kunde inte skapa cachefil:

en: New note
sv: Ny anteckning

en: No such calendar
sv: Det finns ingen sådan kalender

en: Object not found
sv: Objektet kunde inte hittas

en: Invalid object
sv: Ogiltigt objekt

en: Unknown user
sv: Okänd användare

en: Object ID already exists
sv: Objekt-ID finns redan

en: Invalid range
sv: Ogiltigt intervall

en: Unknown calendar property “%s”
sv: Okänd kalenderegenskap ”%s”

en: Cannot change value of calendar property “%s”
sv: Kan inte ändra värdet för kalenderegenskapen ”%s”

en: Untitled appointment
sv: Namnlöst möte

en: 1st
sv: 1:a

en: 2nd
sv: 2:a

en: 3rd
sv: 3:e

en: 4th
sv: 4:e

en: 5th
sv: 5:e

en: 6th
sv: 6:e

en: 7th
sv: 7:e

en: 8th
sv: 8:e

en: 9th
sv: 9:e

en: 10th
sv: 10:e

en: 11th
sv: 11:e

en: 12th
sv: 12:e

en: 13th
sv: 13:e

en: 14th
sv: 14:e

en: 15th
sv: 15:e

en: 16th
sv: 16:e

en: 17th
sv: 17:e

en: 18th
sv: 18:e

en: 19th
sv: 19:e

en: 20th
sv: 20:e

en: 21st
sv: 21:a

en: 22nd
sv: 22:a

en: 23rd
sv: 23:e

en: 24th
sv: 24:e

en: 25th
sv: 25:e

en: 26th
sv: 26:e

en: 27th
sv: 27:e

en: 28th
sv: 28:e

en: 29th
sv: 29:e

en: 30th
sv: 30:e

en: 31st
sv: 31:a

en: every day forever | every %d days forever
sv[0]: varje dag för alltid
sv[1]: var %d dag för alltid

en: Every day forever | Every %d days forever
sv[0]: Varje dag för alltid
sv[1]: Var %d dag för alltid

en: every day | every %d days
sv[0]: varje dag
sv[1]: var %d dag

en: Every day | Every %d days
sv[0]: Varje dag
sv[1]: Var %d dag

en: every week | every %d weeks
sv[0]: varje vecka
sv[1]: var %d vecka

en: Every week | Every %d weeks
sv[0]: Varje vecka
sv[1]: Var %d vecka

[ctx: recur-description]
en: on Sunday
sv: på söndag

[ctx: recur-description]
en: , Sunday
sv: , söndag

[ctx: recur-description]
en:  and Sunday
sv:  och söndag

[ctx: recur-description]
en: on Monday
sv: på måndag

[ctx: recur-description]
en: , Monday
sv: , måndag

[ctx: recur-description]
en:  and Monday
sv:  och måndag

[ctx: recur-description]
en: on Tuesday
sv: på tisdag

[ctx: recur-description]
en: , Tuesday
sv: , tisdag

[ctx: recur-description]
en:  and Tuesday
sv:  och tisdag

[ctx: recur-description]
en: on Wednesday
sv: på onsdag

[ctx: recur-description]
en: , Wednesday
sv: , onsdag

[ctx: recur-description]
en:  and Wednesday
sv:  och onsdag

[ctx: recur-description]
en: on Thursday
sv: på torsdag

[ctx: recur-description]
en: , Thursday
sv: , torsdag

[ctx: recur-description]
en:  and Thursday
sv:  och torsdag

[ctx: recur-description]
en: on Friday
sv: på fredag

[ctx: recur-description]
en: , Friday
sv: , fredag

[ctx: recur-description]
en:  and Friday
sv:  och fredag

[ctx: recur-description]
en: on Saturday
sv: på lördag

[ctx: recur-description]
en: , Saturday
sv: , lördag

[ctx: recur-description]
en:  and Saturday
sv:  och lördag

en: every month | every %d months
sv[0]: varje månad
sv[1]: var %d månad

en: Every month | Every %d months
sv[0]: Varje månad
sv[1]: Var %d månad

[ctx: recur-description]
en: on the last Sunday
sv: på den sista söndagen

[ctx: recur-description]
en: on the last Monday
sv: på den sista måndagen

[ctx: recur-description]
en: on the last Tuesday
sv: på den sista tisdagen

[ctx: recur-description]
en: on the last Wednesday
sv: på den sista onsdagen

[ctx: recur-description]
en: on the last Thursday
sv: på den sista torsdagen

[ctx: recur-description]
en: on the last Friday
sv: på den sista fredagen

[ctx: recur-description]
en: on the last Saturday
sv: på den sista lördagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 1st day
sv: på den 1:a dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 2nd day
sv: på den 2:a dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 3rd day
sv: på den 3:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 4th day
sv: på den 4:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 5th day
sv: på den 5:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 6th day
sv: på den 6:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 7th day
sv: på den 7:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 8th day
sv: på den 8:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 9th day
sv: på den 9:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 10th day
sv: på den 10:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 11th day
sv: på den 11:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 12th day
sv: på den 12:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 13th day
sv: på den 13:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 14th day
sv: på den 14:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 15th day
sv: på den 15:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 16th day
sv: på den 16:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 17th day
sv: på den 17:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 18th day
sv: på den 18:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 19th day
sv: på den 19:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 20th day
sv: på den 20:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 21st day
sv: på den 21:a dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 22nd day
sv: på den 22:a dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 23rd day
sv: på den 23:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 24th day
sv: på den 24:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 25th day
sv: på den 25:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 26th day
sv: på den 26:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 27th day
sv: på den 27:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 28th day
sv: på den 28:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 29th day
sv: på den 29:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 30th day
sv: på den 30:e dagen

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 31st day
sv: på den 31:a dagen

[ctx: recur-description]
en: on the first Monday
sv: på den första måndagen

[ctx: recur-description]
en: on the second Monday
sv: på den andra måndagen

[ctx: recur-description]
en: on the third Monday
sv: på den tredje måndagen

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Monday
sv: på den fjärde måndagen

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Monday
sv: på den femte måndagen

[ctx: recur-description]
en: on the first Tuesday
sv: på den första tisdagen

[ctx: recur-description]
en: on the second Tuesday
sv: på den andra tisdagen

[ctx: recur-description]
en: on the third Tuesday
sv: på den tredje tisdagen

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Tuesday
sv: på den fjärde tisdagen

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Tuesday
sv: på den femte tisdagen

[ctx: recur-description]
en: on the first Wednesday
sv: på den första onsdagen

[ctx: recur-description]
en: on the second Wednesday
sv: på den andra onsdagen

[ctx: recur-description]
en: on the third Wednesday
sv: på den tredje onsdagen

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Wednesday
sv: på den fjärde onsdagen

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Wednesday
sv: på den femte onsdagen

[ctx: recur-description]
en: on the first Thursday
sv: på den första torsdagen

[ctx: recur-description]
en: on the second Thursday
sv: på den andra torsdagen

[ctx: recur-description]
en: on the third Thursday
sv: på den tredje torsdagen

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Thursday
sv: på den fjärde torsdagen

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Thursday
sv: på den femte torsdagen

[ctx: recur-description]
en: on the first Friday
sv: på den första fredagen

[ctx: recur-description]
en: on the second Friday
sv: på den andra fredagen

[ctx: recur-description]
en: on the third Friday
sv: på den tredje fredagen

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Friday
sv: på den fjärde fredagen

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Friday
sv: på den femte fredagen

[ctx: recur-description]
en: on the first Saturday
sv: på den första lördagen

[ctx: recur-description]
en: on the second Saturday
sv: på den andra lördagen

[ctx: recur-description]
en: on the third Saturday
sv: på den tredje lördagen

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Saturday
sv: på den fjärde lördagen

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Saturday
sv: på den femte lördagen

[ctx: recur-description]
en: on the first Sunday
sv: på den första söndagen

[ctx: recur-description]
en: on the second Sunday
sv: på den andra söndagen

[ctx: recur-description]
en: on the third Sunday
sv: på den tredje söndagen

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Sunday
sv: på den fjärde söndagen

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Sunday
sv: på den femte söndagen

en: every year forever | every %d years forever
sv[0]: varje år för alltid
sv[1]: var %d år för alltid

en: Every year forever | Every %d years forever
sv[0]: Varje år för alltid
sv[1]: Var %d år för alltid

en: every year | every %d years
sv[0]: varje år
sv[1]: var %d år

en: Every year | Every %d years
sv[0]: Varje år
sv[1]: Var %d år

note: Translators: This is one of the last possible parts of a recurrence description. The text is appended at the end of the complete recurrence description, making it for example: "Every 3 days for 10 occurrences"
en: for one occurrence | for %d occurrences
sv[0]: upp till en upprepning
sv[1]: upp till %d upprepningar

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is one of the last possible parts of a recurrence description. The '%s' is replaced with actual date, thus it can create something like "until Mon 15.1.2018". The text is appended at the end of the complete recurrence description, making it for example: "Every 3 days until Mon 15.1
en: until %s
sv: tills %s

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is one of the last possible parts of a recurrence description. The text is appended at the end of the complete recurrence description, making it for example: "Every 2 months on Tuesday, Thursday and Friday forever"
en: forever
sv: för alltid

note: Translators: This text is appended at the end of complete recur description using "%s%s" in context "recur-description"
en: , with one exception | , with %d exceptions
sv[0]: , med ett undantag
sv[1]: , med %d undantag

[ctx: recur-description]
en: The meeting recurs
sv: Sammanträdet upprepas

[ctx: recur-description]
en: The appointment recurs
sv: Mötet upprepas

[ctx: recur-description]
en: The task recurs
sv: Uppgiften upprepas

[ctx: recur-description]
note: if (i_cal_component_isa (comp) == I_CAL_VJOURNAL_COMPONENT)
en: The memo recurs
sv: Memot upprepas

[ctx: Priority]
en: High
sv: Hög

[ctx: Priority]
en: Low
sv: Låg

[ctx: Priority]
note: An empty string is the same as 'None'.
en: Undefined
sv: Odefinierad

en: %d week | %d weeks
sv[0]: %d vecka
sv[1]: %d veckor

en: %d day | %d days
sv[0]: %d dag
sv[1]: %d dagar

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

note: Translators: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third")
en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

en: No Summary
sv: Ingen sammanfattning

en: “%s” expects one argument
sv: ”%s” förväntar sig ett argument

en: “%s” expects the first argument to be a string
sv: ”%s” förväntar sig att första argumentet är en sträng

en: “%s” expects two or three arguments
sv: ”%s” förväntar sig två eller tre argument

en: “%s” expects the first argument to be a time_t
sv: ”%s” förväntar sig att första argumentet är en time_t

en: “%s” expects the second argument to be a time_t
sv: ”%s” förväntar sig att andra argumentet är en time_t

en: “%s” expects the third argument to be a string
sv: ”%s” förväntar sig att tredje argumentet är en sträng

en: “%s” expects none or two arguments
sv: ”%s” förväntar sig inget eller två argument

en: “%s” expects two arguments
sv: ”%s” förväntar sig två argument

en: “%s” expects no arguments
sv: ”%s” förväntar sig inga argument

en: “%s” expects the second argument to be a string
sv: ”%s” förväntar sig att andra argumentet är en sträng

en: “%s” expects the first argument to be either “any”, “summary”, or “description”, or “location”, or “attendee”, or “organizer”, or “classification”
sv: ”%s” förväntar sig att första argumentet är antingen ”any”, ”summary”, eller ”description”, eller ”location”, eller ”attendee”, eller ”organizer”, eller ”classification”

en: “%s” expects at least one argument
sv: ”%s” förväntar sig minst ett argument

en: “%s” expects all arguments to be strings or one and only one argument to be a boolean false (#f)
sv: ”%s” förväntar sig att alla argument är strängar eller att ett och endast ett argument är booleskt falskt (#f)

en: “%s” expects the first argument to be an ISO 8601 date/time string
sv: ”%s” förväntar sig att första argumentet är en datum-/tidssträng enligt ISO 8601

en: “%s” expects the second argument to be an integer
sv: ”%s” förväntar sig att andra argumentet är ett heltal

en: Failed to create SQLite function, error code “%d”: %s
sv: Misslyckades med att skapa SQLite-funktion, felkod ”%d”: %s

en: Object “%s”, “%s” not found
sv: Objektet ”%s”, ”%s” hittades inte

en: Cannot add timezone without tzid
sv: Kan inte lägga till tidszon utan tzid

en: Cannot add timezone without component
sv: Kan inte lägga till tidszon utan komponent

en: Cannot add timezone with invalid component
sv: Kan inte lägga till tidszon med ogiltig komponent

en: Received object for UID “%s” doesn’t contain any expected component
sv: Mottaget objekt för UID ”%s” innehåller inte någon förväntad komponent

en: Cannot modify all instances from a detached instance. Modify a series instance instead.
sv: Kan inte modifiera alla instanser från en frånkopplad instans. Modifiera en serieinstans i stället.

en: attachment.dat
sv: bilaga.dat

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot open calendar:
sv: Kan inte öppna kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot refresh calendar:
sv: Kan inte uppdatera kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot retrieve calendar object path:
sv: Kan inte hämta sökväg för kalenderobjekt:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot retrieve calendar object list:
sv: Kan inte hämta lista över kalenderobjekt:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot retrieve calendar free/busy list:
sv: Kan inte hämta ledig/upptagen-lista för kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot create calendar object:
sv: Kan inte skapa kalenderobjekt:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot modify calendar object:
sv: Kan inte ändra kalenderobjekt:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot remove calendar object:
sv: Kan inte ta bort kalenderobjekt:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot receive calendar objects:
sv: Kan inte ta emot kalenderobjekt:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot send calendar objects:
sv: Kan inte skicka kalenderobjekt:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not retrieve attachment uris:
sv: Kunde inte hämta URIer för bilagor:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not discard reminder:
sv: Kan inte förkasta påminnelse:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not retrieve calendar time zone:
sv: Kunde inte hämta tidszon för kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not add calendar time zone:
sv: Kunde inte lägga till tidszon för kalender:

en: Signing is not supported by this cipher
sv: Signering stöds inte av detta chiffer

en: Verifying is not supported by this cipher
sv: Verifiering stöds inte av detta chiffer

en: Encryption is not supported by this cipher
sv: Kryptering stöds inte av detta chiffer

en: Decryption is not supported by this cipher
sv: Dekryptering stöds inte av detta chiffer

en: Signing message
sv: Signerar meddelande

en: Encrypting message
sv: Krypterar meddelande

en: Decrypting message
sv: Dekrypterar meddelande

en: Unable to create cache path
sv: Kan inte skapa cachesökväg

en: Empty cache file
sv: Tom cachefil

en: Could not remove cache entry: %s: %s
sv: Kunde inte ta bort cacheposten: %s: %s

en: Could not rename “%s” to %s: %s
sv: Kunde inte byta namn på ”%s” till ”%s”: %s

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Transferring filtered messages in “%s : %s”
sv: Överför filtrerade meddelanden i ”%s : %s”

en: Failed to create child process “%s”: %s
sv: Misslyckades med att skapa barnprocessen ”%s”: %s

en: Invalid message stream received from %s: %s
sv: Ogiltig meddelandeström mottagen från %s: %s

en: Syncing folders
sv: Synkroniserar mappar

en: Error parsing filter: %s: %s
sv: Fel vid tolkning av filter: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
sv: Fel vid körning av filter: %s: %s

en: Unable to open spool folder
sv: Kan inte öppna kömappen

en: Unable to process spool folder
sv: Kan inte bearbeta kömappen

en: Getting message %d (%d%%)
sv: Hämtar meddelande %d (%d%%)

en: Failed on message %d
sv: Misslyckades med meddelande %d

en: Failed to transfer messages: %s
sv: Misslyckades med att överföra meddelanden: %s

en: Syncing folder
sv: Synkroniserar mapp

en: Complete
sv: Färdigt

en: Getting message %d of %d
sv: Hämtar meddelande %d av %d

en: Failed at message %d of %d
sv: Misslyckades vid meddelande %d av %d

en: Execution of filter “%s” failed:
sv: Fel vid körning av filter ”%s”:

en: Error parsing filter “%s”: %s: %s
sv: Fel vid tolkning av filter ”%s”: %s: %s

en: Error executing filter “%s”: %s: %s
sv: Fel vid körning av filter ”%s”: %s: %s

en: Failed to retrieve message
sv: Misslyckades med att hämta meddelande

en: Invalid arguments to (system-flag)
sv: Ogiltiga argument till (system-flag)

en: Invalid arguments to (user-tag)
sv: Ogiltiga argument till (user-tag)

en: Invalid arguments to (message-location)
sv: Ogiltiga argument till (message-location)

en: Error executing filter search: %s: %s
sv: Fel vid körning av filtersökning: %s: %s

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Storing changes in folder “%s : %s”
sv: Lagrar ändringar i mappen ”%s : %s”

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Learning new spam message in “%s : %s” | Learning new spam messages in “%s : %s”
sv[0]: Lär om nytt skräppostmeddelande i ”%s : %s”
sv[1]: Lär om nya skräppostmeddelanden i ”%s : %s”

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Learning new ham message in “%s : %s” | Learning new ham messages in “%s : %s”
sv[0]: Lär om nytt icke-skräppostmeddelande i ”%s : %s”
sv[1]: Lär om nya icke-skräppostmeddelanden i ”%s : %s”

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Filtering new message in “%s : %s” | Filtering new messages in “%s : %s”
sv[0]: Filtrerar nytt meddelande i ”%s : %s”
sv[1]: Filtrerar nya meddelanden i ”%s : %s”

en: Moving messages
sv: Flyttar meddelanden

en: Copying messages
sv: Kopierar meddelanden

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Quota information not supported for folder “%s : %s”
sv: Kvotinformation stöds inte för mappen ”%s : %s”

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Filtering folder “%s : %s”
sv: Filtrerar mappen ”%s : %s”

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Expunging folder “%s : %s”
sv: Tömmer mappen ”%s : %s”

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Retrieving message “%s” in “%s : %s”
sv: Hämtar meddelande ”%s” i ”%s : %s”

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Retrieving quota information for “%s : %s”
sv: Hämtar kvotinformation för ”%s : %s”

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Refreshing folder “%s : %s”
sv: Uppdaterar mappen ”%s : %s”

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires a single bool result
sv: (%s) kräver ett ensamt booleskt resultat

note: Translators: Each '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) not allowed inside %s
sv: (%s) är inte tillåtet inuti %s

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires a match type string
sv: (%s) kräver en matchtypssträng

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) expects an array result
sv: (%s) kräver ett vektorresultat

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires the folder set
sv: (%s) kräver att mappen är inställd

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
sv: Kan inte tolka sökuttrycket: %s:
    %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
sv: Fel vid körning av sökuttrycket: %s:
    %s

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Release unused memory for folder “%s : %s”
sv: Frigör oanvänt minne för mappen ”%s : %s”

note: Translators: The '%s' is replaced with the actual path and filename of the used gpg, like '/usr/bin/gpg2'
en: Output from %s:
sv: Utdata från %s:

en: Failed to execute gpg: %s
sv: Misslyckades med att köra gpg: %s

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unexpected GnuPG status message encountered:
    
    %s
sv: Oväntat GnuPG-statusmeddelande påträffades:
    
    %s

en: Failed to parse gpg userid hint.
sv: Misslyckades med att tolka gpg-tips för användarid.

en: Failed to parse gpg passphrase request.
sv: Misslyckades med att tolka gpg-lösenfrasbegäran.

en: You need a PIN to unlock the key for your
    SmartCard: “%s”
sv: Du behöver en pin-kod för att låsa upp nyckeln för
    ditt smartkort: ”%s”

en: You need a passphrase to unlock the key for
    user: “%s”
sv: Du behöver en lösenfras för att låsa upp nyckeln för
    användaren: ”%s”

en: Unexpected request from GnuPG for “%s”
sv: Oväntad begäran från GnuPG för ”%s”

en: Note the encrypted content doesn’t contain information about a recipient, thus there will be a password prompt for each of stored private key.
sv: Det krypterade innehållet kan innehålla information om en mottagare, därför kommer det att frågas efter ett lösenord för varje lagrad privat nyckel.

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Failed to unlock secret key: 3 bad passphrases given.
sv: Misslyckades med att låsa upp hemlig nyckel: 3 felaktiga lösenfraser angivna.

en: Unexpected response from GnuPG: %s
sv: Oväntat svar från GnuPG: %s

en: Failed to encrypt: No valid recipients specified.
sv: Misslyckades med att kryptera: inga giltiga mottagare angivna.

note: Translators: The first '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'; the second '%s' is replaced with the actual path and filename of the used gpg, like '/usr/bin/gpg2'
en: Failed to encrypt: Invalid recipient %s specified. A common issue is that the %s doesn’t have imported public key for this recipient.
sv: Misslyckades med att kryptera: ogiltig mottagare %s angiven. Ett vanligt fel är att %s inte har importerat den öppna nyckeln för denna mottagare.

note: Translators: The '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'
en: Failed to encrypt: The public key for recipient %s was not found.
sv: Misslyckades med att kryptera: den öppna nyckeln för mottagaren %s hittades inte.

note: Translators: The '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'
en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is revoked.
sv: Misslyckades med att kryptera: nyckeln för mottagaren %s har återkallats.

note: Translators: The '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'
en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is expired.
sv: Misslyckades med att kryptera: nyckeln för mottagaren %s har gått ut.

note: Translators: The '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'
en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is not trusted.
sv: Misslyckades med att kryptera: nyckeln för mottagaren %s är inte pålitlig.

note: Translators: The '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'
en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is disabled.
sv: Misslyckades med att kryptera: nyckeln för mottagaren %s är inaktiverad.

note: Translators: The first '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'; the second '%s' is replaced with the actual path and filename of the used gpg, like '/usr/bin/gpg2'
en: Failed to encrypt: Invalid recipient %s specified (code %d). A common issue is that the %s doesn’t have imported public key for this recipient.
sv: Misslyckades med att kryptera: ogiltig mottagare %s angiven (kod %d). Ett vanligt fel är att %s inte har importerat den öppna nyckeln för denna mottagare.

en: Failed to pass command to GPG: %s
sv: Misslyckades med att skicka kommando till GPG: %s

en: Could not generate signing data:
sv: Kunde inte generera signeringsdata:

en: Failed to execute gpg.
sv: Misslyckades med att köra gpg.

en: Cannot verify message signature: Incorrect message format
sv: Kan inte verifiera meddelandesignatur: Felaktigt meddelandeformat

en: Cannot verify message signature:
sv: Kan inte verifiera meddelandesignatur:

en: Could not generate encrypting data:
sv: Kunde inte generera krypteringsdata:

en: This is a digitally encrypted message part
sv: Detta är en digitalt signerad meddelandedel

en: Cannot decrypt message: Incorrect message format
sv: Kan inte dekryptera meddelande: Felaktigt meddelandeformat

en: Failed to decrypt MIME part: protocol error
sv: Misslyckades med att dekryptera MIME-del: protokollfel

en: Failed to decrypt MIME part: Secret key not found
sv: Misslyckades med att dekryptera MIME-del: hemlig nyckel hittades inte

en: Failed to decrypt MIME part: %s
sv: Misslyckades med att dekryptera MIME-del: %s

en: Encrypted content
sv: Krypterat innehåll

en: Public key “%s” was not found
sv: Öppna nyckeln ”%s” hittades inte

en: No public key was found in the provided data
sv: Ingen öppen nyckel hittades i tillhandahållna data

en: Key information was not found in the provided data
sv: Nyckelinformation hittades inte i tillhandahållna data

en: Synchronizing junk database
sv: Synkroniserar skräpdatabas

en: Could not create lock file for %s: %s
sv: Kunde inte skapa låsfil för %s: %s

en: Timed out trying to get lock file on %s.  Try again later.
sv: Tidsgräns överstegs när låsfil skulle fås för %s. Försök igen senare.

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
sv: Misslyckades med att få lås med fcntl(2): %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
sv: Misslyckades med att få lås med flock(2): %s

en: Cannot build locking helper pipe: %s
sv: Kunde inte skapa låsande hjälpprogramsrör: %s

en: Cannot fork locking helper: %s
sv: Kan inte grena låsande hjälpprogram: %s

en: Could not lock “%s”: protocol error with lock-helper
sv: Kunde inte låsa ”%s”: protokollfel med låshjälpprogram

en: Could not lock “%s”
sv: Kunde inte låsa ”%s”

en: Could not open mail file %s: %s
sv: Kunde inte öppna brevlådefilen %s: %s

en: Could not check mail file %s: %s
sv: Kunde inte kontrollera brevlådefilen %s: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
sv: Kunde inte öppna temporära brevlådefilen %s: %s

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
sv: Misslyckades med att lagra e-post i temporära filen %s: %s

en: Could not create pipe: %s
sv: Kunde inte skapa rör: %s

en: Could not fork: %s
sv: Kunde inte grena: %s

en: Movemail program failed: %s
sv: Programmet movemail misslyckades: %s

en: (Unknown error)
sv: (Okänt fel)

en: Error reading mail file: %s
sv: Fel vid läsning av brevlådefil: %s

en: Error writing mail temp file: %s
sv: Fel vid skrivande av temporär brevlådefil: %s

en: Error copying mail temp file: %s
sv: Fel vid kopierande av temporär brevlådefil: %s

en: No content available
sv: Innehåll saknas

en: No signature available
sv: Ingen signatur tillgänglig

en: parse error
sv: tolkningsfel

en: Resolving: %s
sv: Slår upp: %s

en: Host lookup failed
sv: Uppslagning av värdnamn misslyckades

en: Host lookup “%s” failed. Check your host name for spelling errors.
sv: Värduppslagning ”%s” misslyckades. Kontrollera ditt värdnamn efter felstavningar.

en: Host lookup “%s” failed: %s
sv: Uppslagning av värdnamn ”%s” misslyckades: %s

en: Checking reachability of account “%s”
sv: Kontrollerar nåbarhet för kontot ”%s”

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Downloading new messages for offline mode in “%s : %s”
sv: Hämtar nya meddelanden för frånkopplat läge i ”%s : %s”

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Checking download of new messages for offline in “%s : %s”
sv: Kontrollerar hämtning av nya meddelanden för frånkopplat läge i ”%s : %s”

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Syncing messages in folder “%s : %s” to disk
sv: Synkroniserar meddelanden i mappen ”%s : %s” till disk

note: Translators: The first “%d” is the sequence number of the message, the second “%d” is the total number of messages to synchronize. The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is m
en: Syncing message %d of %d in folder “%s : %s” to disk
sv: Synkroniserar meddelanden %d av %d i mappen ”%s : %s” till disk

en: Copy folder content locally for _offline operation
sv: Kopiera mappinnehåll lokalt för f_rånkopplad körning

en: Syncing messages in account “%s” to disk
sv: Synkroniserar meddelanden i kontot ”%s” till disk

en: Virtual folder email provider
sv: E-postleverantör för virtuell mapp

en: For reading mail as a query of another set of folders
sv: För läsande av e-post som en fråga av en annan samling mappar

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
sv: Kunde inte läsa in %s: Modulinläsning stöds inte på detta system.

en: Could not load %s: %s
sv: Kunde inte läsa in %s: %s

en: Could not load %s: No initialization code in module.
sv: Kunde inte läsa in %s: Ingen initieringskod i modulen.

en: No provider available for protocol “%s”
sv: Det finns ingen leverantör för protokollet ”%s”

en: Anonymous
sv: Anonym

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till servern genom att använda anonym inloggning.

en: Authentication failed.
sv: Autentisering misslyckades.

note: Translators: the 'trace information' term comes from https://tools.ietf.org/html/rfc4505 In this case the user set to use an email address as the trace information, but the provided value is not a valid email address.
en: Invalid email address trace information:
    %s
sv: Spårningsinformation för ogiltig e-postadress:
    %s

note: Translators: the 'trace information' term comes from https://tools.ietf.org/html/rfc4505 In this case the user set to use an opaque trace information, but the provided value looks like an email address.
en: Invalid opaque trace information:
    %s
sv: Spårningsinformation för ogiltig ogenomskinlig:
    %s

en: Invalid argument
sv: Ogiltigt argument

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till servern med ett säkert CRAM-MD5-lösenord, om servern stöder det.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till servern med ett DIGEST-MD5-lösenord, om servern stöder det.

en: Server challenge too long (>2048 octets)
sv: Serverutmaningen var för lång (>2048 oktetter)

en: Server challenge invalid
sv: Serverutmaningen var ogiltig

en: Server challenge contained invalid “Quality of Protection” token
sv: Serverutmaningen innehöll ogiltigt ”Quality of Protection”-element

en: Server response did not contain authorization data
sv: Serversvaret innehöll inte auktoriseringsdata

en: Server response contained incomplete authorization data
sv: Serversvaret innehöll ofullständiga auktoriseringsdata

en: Server response does not match
sv: Serversvaret stämmer inte överens

en: This option will connect to the server using Kerberos 5 authentication.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till servern med Kerberos 5-autentisering.

en: (Unknown GSSAPI mechanism code: %x)
sv: (Okänd GSSAPI-mekanismkod: %x)

en: The specified mechanism is not supported by the provided credential, or is unrecognized by the implementation.
sv: Den angivna mekanismen stöds inte av den tillhandahållna autentiseringsuppgiften, eller är okänt av implementationen.

en: The provided target_name parameter was ill-formed.
sv: Den angivna target_name-parametern var felaktigt utformad.

en: The provided target_name parameter contained an invalid or unsupported type of name.
sv: Den angivna target_name-parametern innehöll en ogiltig namntyp eller en som inte stöds.

en: The input_token contains different channel bindings to those specified via the input_chan_bindings parameter.
sv: input_token innehåller andra kanalbindningar än de som är angivna via parametern input_chan_bindings.

en: The input_token contains an invalid signature, or a signature that could not be verified.
sv: input_token innehåller en ogiltig signatur, eller en signatur som inte kunde verifieras.

en: The supplied credentials were not valid for context initiation, or the credential handle did not reference any credentials.
sv: De autentiseringsuppgifter som angavs var inte giltiga för sammanhangsinitiering, eller så refererade autentiseringsuppgiftshandtaget inga autentiseringsuppgifter.

en: The supplied context handle did not refer to a valid context.
sv: Det angivna sammanhangshandtaget refererade inte till ett giltigt sammanhang.

en: The consistency checks performed on the input_token failed.
sv: Konsekvenskontrollerna som utfördes på input_token misslyckades.

en: The consistency checks performed on the credential failed.
sv: Konsekvenskontrollerna som utförts på autentiseringsuppgiften misslyckades.

en: The referenced credentials have expired.
sv: De refererade autentiseringsuppgifterna har gått ut.

en: Bad authentication response from server.
sv: Felaktigt autentiseringssvar från servern.

en: Could not get session bus:
sv: Kunde inte erhålla sessionsbuss:

en: Cannot ask for Kerberos ticket. Obtain the ticket manually, like on command line with “kinit” or open “Online Accounts” in “Settings” and add the Kerberos account there. Reported error was: %s
sv: Kan inte efterfråga en Kerberos-biljett. Erhåll biljetten manuellt, som på kommandoraden med ”kinit” eller öppna ”Nätkonton” i ”Inställningar” och lägg till Kerberos-kontot där. Det rapporterade felet var: %s

en: Unsupported security layer.
sv: Säkerhetslagret stöds inte.

en: Login
sv: Inloggning

en: This option will connect to the server using a simple password.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till servern genom att använda ett enkelt lösenord.

en: Unknown authentication state.
sv: Okänt autentiseringstillstånd.

en: This option will connect to a Windows-based server using NTLM / Secure Password Authentication.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till med NTLM / säker lösenordsautentisering (SPA).

en: PLAIN
sv: VANLIG

en: POP before SMTP
sv: POP innan SMTP

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
sv: Detta alternativ kommer att auktorisera en POP-anslutning innan ett försök med SMTP görs

en: POP Source UID
sv: UID för POP-källa

en: POP Before SMTP authentication using an unknown transport
sv: POP innan SMTP-autentisering med en okänd transport

en: POP Before SMTP authentication attempted with a %s service
sv: POP innan SMTP-autentisering försöktes med en %s-tjänst

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the server
sv: Detta alternativ kommer att använda ett OAuth 2.0-åtkomstelement för att ansluta till servern

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Google server
sv: Detta alternativ kommer att använda ett OAuth 2.0-åtkomstelement för att ansluta till Google-servern

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Outlook.com server
sv: Detta alternativ kommer att använda ett OAuth 2.0-åtkomstelement för att ansluta till Outlook.com-servern

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Yahoo! server
sv: Detta alternativ kommer att använda ett OAuth 2.0-åtkomstelement för att ansluta till Yahoo!-servern

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
sv: Misslyckades med kompilering av reguljärt uttryck: %s: %s

en: Invalid GType registered for protocol “%s”
sv: Ogiltig GType registrerad för protokollet ”%s”

en: No support for %s authentication
sv: Inget stöd för %s-autentisering

en: %s authentication failed
sv: %s-autentisering misslyckades

en: Forwarding messages is not supported
sv: Vidarebefordran av meddelanden stöds inte

en: An I/O error occurred during security authorization.
sv: Ett in/ut-fel inträffade under säkerhetsauktorisering.

en: security library failure.
sv: säkerhetsbibliotekfel

en: security library: received bad data.
sv: säkerhetsbibliotek: erhöll felaktiga data.

en: security library: output length error.
sv: säkerhetsbibliotek: utdatalängdfel.

en: security library has experienced an input length error.
sv: säkerhetsbibliotek har råkat ut för ett indatalängdfel.

en: security library: invalid arguments.
sv: säkerhetsbibliotek: ogiltiga argument.

en: security library: invalid algorithm.
sv: säkerhetsbibliotek: ogiltig algoritm.

en: security library: invalid AVA.
sv: säkerhetsbibliotek: ogiltig AVA.

en: Improperly formatted time string.
sv: Oriktigt formaterad tidssträng.

en: security library: improperly formatted DER-encoded message.
sv: säkerhetsbibliotek: oriktigt formaterat DER-kodat meddelande.

en: Peer's certificate has an invalid signature.
sv: Motpartens certifikat har en ogiltig signatur.

en: Peer's Certificate has expired.
sv: Motpartens certifikat har gått ut.

en: Peer's Certificate has been revoked.
sv: Motpartens certifikat har återkallats.

en: Peer's Certificate issuer is not recognized.
sv: Motpartens certifikatutfärdare känns inte igen.

en: Peer's public key is invalid.
sv: Motpartens öppna nyckel är ogiltig.

en: The security password entered is incorrect.
sv: Det inmatade säkerhetslösenordet är felaktigt.

en: New password entered incorrectly.  Please try again.
sv: Nytt lösenord matades in felaktigt. Försök igen.

en: security library: no nodelock.
sv: säkerhetsbibliotek: inget nodlås.

en: security library: bad database.
sv: säkerhetsbibliotek: felaktig databas.

en: security library: memory allocation failure.
sv: säkerhetsbibliotek: minnesallokeringsfel.

en: Peer's certificate issuer has been marked as not trusted by the user.
sv: Motpartens certifikatutfärdare har markerats som inte betrodd av användaren.

en: Peer's certificate has been marked as not trusted by the user.
sv: Motpartens certifikat har markerats som inte betrott av användaren.

en: Certificate already exists in your database.
sv: Certifikatet finns redan i din databas.

en: Downloaded certificate's name duplicates one already in your database.
sv: Hämtat certifikats namn duplicerar ett som redan finns i din databas.

en: Error adding certificate to database.
sv: Fel vid tillägg av certifikat till databas.

en: Error refiling the key for this certificate.
sv: Fel vid återlagring av nyckeln för detta certifikat.

en: The private key for this certificate cannot be found in key database
sv: Den privata nyckeln för detta certifikat kan inte hittas i nyckeldatabasen

en: This certificate is valid.
sv: Detta certifikat är giltigt.

en: This certificate is not valid.
sv: Detta certifikat är ogiltigt.

en: Cert Library: No Response
sv: Certifikatbibliotek: inget svar

en: The certificate issuer's certificate has expired.  Check your system date and time.
sv: Certifikatutfärdarens certifikat har gått ut. Kontrollera ditt systems datum och tid.

en: The CRL for the certificate's issuer has expired.  Update it or check your system date and time.
sv: CRL för certifikatets utfärdare har gått ut. Uppdatera den eller kontrollera ditt systems datum och tid.

en: The CRL for the certificate's issuer has an invalid signature.
sv: CRL för certifikatets utfärdare har en ogiltig signatur.

en: New CRL has an invalid format.
sv: Ny CRL har ogiltigt format.

en: Certificate extension value is invalid.
sv: Tilläggsvärdet för certifikatet är ogiltigt.

en: Certificate extension not found.
sv: Tillägg för certifikat hittades inte.

en: Issuer certificate is invalid.
sv: Utfärdarcertifikat är ogiltigt.

en: Certificate path length constraint is invalid.
sv: Sökvägslängdbegränsning för certifikat är ogiltig.

en: Certificate usages field is invalid.
sv: Certifikatets användningsfält är ogiltigt.

en: **Internal ONLY module**
sv: **ENDAST intern modul**

en: The key does not support the requested operation.
sv: Nyckeln stöder inte den begärda åtgärden.

en: Certificate contains unknown critical extension.
sv: Certifikatet innehåller okänt kritiskt tillägg.

en: New CRL is not later than the current one.
sv: Ny CRL är inte senare än den aktuella.

en: Not encrypted or signed: you do not yet have an email certificate.
sv: Inte krypterat eller signerat: du har inget e-postcertifikat ännu.

en: Not encrypted: you do not have certificates for each of the recipients.
sv: Inte krypterat: du har inte certifikat för var och en av mottagarna.

en: Cannot decrypt: you are not a recipient, or matching certificate and private key not found.
sv: Kan inte dekryptera: du är inte en mottagare, eller så hittades inte matchande certifikat och privat nyckel.

en: Cannot decrypt: key encryption algorithm does not match your certificate.
sv: Kan inte dekryptera: nyckelkrypteringsalgoritmen matchar inte ditt certifikat.

en: Signature verification failed: no signer found, too many signers found, or improper or corrupted data.
sv: Signaturverifiering misslyckades: ingen signerare hittades, för många signerare hittades, eller olämpliga eller trasiga data.

en: Unsupported or unknown key algorithm.
sv: Nyckelalgoritm som är okänd eller saknar stöd.

en: Cannot decrypt: encrypted using a disallowed algorithm or key size.
sv: Kan inte dekryptera: krypterat med en otillåten algoritm eller nyckelstorlek.

en: Fortezza card has not been properly initialized.  Please remove it and return it to your issuer.
sv: Fortezza-kortet har inte initierats riktigt. Ta bort det och returnera det till din utfärdare.

en: No Fortezza cards Found
sv: Inga Fortezza-kort hittades

en: No Fortezza card selected
sv: Inget Fortezza-kort har valts

en: Please select a personality to get more info on
sv: Välj en personlighet att få mer info om

en: Personality not found
sv: Personligheten hittades inte

en: No more information on that Personality
sv: Ingen mer information om den personligheten

en: Invalid Pin
sv: Ogiltig pin

en: Couldn't initialize Fortezza personalities.
sv: Kunde inte initiera Fortezza-personligheter.

en: No KRL for this site's certificate has been found.
sv: Ingen KRL har hittats för denna webbplats certifikat.

en: The KRL for this site's certificate has expired.
sv: KRL för denna webbplats certifikat har gått ut.

en: The KRL for this site's certificate has an invalid signature.
sv: KRL för denna webbplats certifikat har en ogiltig signatur.

en: The key for this site's certificate has been revoked.
sv: Nyckeln för denna webbplats certifikat har återkallats.

en: New KRL has an invalid format.
sv: Ny KRL har ett ogiltigt format.

en: security library: need random data.
sv: säkerhetsbibliotek: behöver slumpdata.

en: security library: no security module can perform the requested operation.
sv: säkerhetsbibliotek: ingen säkerhetsmodul kan utföra den begärda åtgärden.

en: The security card or token does not exist, needs to be initialized, or has been removed.
sv: Säkerhetskort eller element finns inte, behöver initieras, eller har tagits bort.

en: security library: read-only database.
sv: säkerhetsbibliotek: skrivskyddad databas.

en: No slot or token was selected.
sv: Ingen plats eller element har valts.

en: A certificate with the same nickname already exists.
sv: Det finns redan ett certifikat med samma smeknamn.

en: A key with the same nickname already exists.
sv: Det finns redan en nyckel med samma smeknamn.

en: error while creating safe object
sv: fel vid skapande av kassaskåpsobjekt

en: error while creating baggage object
sv: fel vid skapande av bagageobjekt

en: Couldn't remove the principal
sv: Kunde inte ta bort principalen

en: Couldn't delete the privilege
sv: Kunde inte ta bort privilegiet

en: This principal doesn't have a certificate
sv: Principalen har inget certifikat

en: Required algorithm is not allowed.
sv: Algoritmen som krävs tillåts inte.

en: Error attempting to export certificates.
sv: Fel vid försök att exportera certifikat.

en: Error attempting to import certificates.
sv: Fel vid försök att importera certifikat.

en: Unable to import.  Decoding error.  File not valid.
sv: Kunde inte importera. Avkodningsfel. Filen ogiltig.

en: Unable to import.  Invalid MAC.  Incorrect password or corrupt file.
sv: Kunde inte importera. Ogiltig MAC. Felaktigt lösenord eller trasig fil.

en: Unable to import.  MAC algorithm not supported.
sv: Kunde inte importera. MAC-algoritmen stöds inte.

en: Unable to import.  Only password integrity and privacy modes supported.
sv: Kunde inte importera. Endast lösenordsintegritet- och sekretesslägen stöds.

en: Unable to import.  File structure is corrupt.
sv: Kunde inte importera. Filstrukturen är trasig.

en: Unable to import.  Encryption algorithm not supported.
sv: Kunde inte importera. Krypteringsalgoritmen stöds inte.

en: Unable to import.  File version not supported.
sv: Kunde inte importera. Filversionen stöds inte.

en: Unable to import.  Incorrect privacy password.
sv: Kunde inte importera. Felaktigt sekretesslösenord.

en: Unable to import.  Same nickname already exists in database.
sv: Kunde inte importera. Samma smeknamn finns redan i databasen.

en: The user pressed cancel.
sv: Användaren tryckte avbryt.

en: Not imported, already in database.
sv: Inte importerat, redan i databas.

en: Message not sent.
sv: Meddelandet skickades inte.

en: Certificate key usage inadequate for attempted operation.
sv: Certifikatets nyckelanvändning är otillräcklig för den försökta åtgärden.

en: Certificate type not approved for application.
sv: Certifikattypen är inte godkänd för användning.

en: Address in signing certificate does not match address in message headers.
sv: Addressen i signeringscertifikatet matchar inte adressen i meddelanderubriker.

en: Unable to import.  Error attempting to import private key.
sv: Kunde inte importera. Fel vid försök att importera privat nyckel.

en: Unable to import.  Error attempting to import certificate chain.
sv: Kunde inte importera. Fel vid försök att importera certifikatkedja.

en: Unable to export.  Unable to locate certificate or key by nickname.
sv: Kunde inte exportera. Kunde inte hitta certifikat eller nyckel efter smeknamn.

en: Unable to export.  Private Key could not be located and exported.
sv: Kunde inte exportera. Privat nyckel kunde inte hittas och exporteras.

en: Unable to export.  Unable to write the export file.
sv: Kunde inte exportera. Kunde inte skriva exportfilen.

en: Unable to import.  Unable to read the import file.
sv: Kunde inte importera. Kunde inte läsa importfilen.

en: Unable to export.  Key database corrupt or deleted.
sv: Kunde inte exportera. Nyckeldatabas trasig eller borttagen.

en: Unable to generate public/private key pair.
sv: Kunde inte generera öppet/privat nyckelpar.

en: Password entered is invalid.  Please pick a different one.
sv: Det angivna lösenordet är ogiltigt. Välj ett annat.

en: Old password entered incorrectly.  Please try again.
sv: Gammalt lösenord matades in felaktigt. Försök igen.

en: Certificate nickname already in use.
sv: Certifikatets smeknamn används redan.

en: Peer FORTEZZA chain has a non-FORTEZZA Certificate.
sv: Motpartens FORTEZZA-kedja har ett certifikat som inte är FORTEZZA.

en: A sensitive key cannot be moved to the slot where it is needed.
sv: En känslig nyckel kan inte flyttas till den plats där den behövs.

en: Invalid module name.
sv: Ogiltigt modulnamn.

en: Invalid module path/filename
sv: Ogiltig sökväg/filnamn för modul

en: Unable to add module
sv: Kunde inte lägga till modul

en: Unable to delete module
sv: Kunde inte ta bort modul

en: New KRL is not later than the current one.
sv: Ny KRL är inte senare än den aktuella.

en: New CKL has different issuer than current CKL.  Delete current CKL.
sv: Ny CKL har annan utfärdare än aktuell CKL. Ta bort aktuell CKL.

en: The Certifying Authority for this certificate is not permitted to issue a certificate with this name.
sv: Certifikatauktoriteten för detta certifikat har inte tillåtelse att utfärda ett certifikat med detta namn.

en: The key revocation list for this certificate is not yet valid.
sv: Nyckelspärrlistan för detta certifikat är inte ännu giltig.

en: The certificate revocation list for this certificate is not yet valid.
sv: Certifikatspärrlistan för detta certifikat är inte ännu giltig.

en: The requested certificate could not be found.
sv: Det begärda certifikatet kunde inte hittas.

en: The signer's certificate could not be found.
sv: Signerarens certifikat hittades inte.

en: The location for the certificate status server has invalid format.
sv: Platsen för certifikatstatusservern har ett ogiltigt format.

en: The OCSP response cannot be fully decoded; it is of an unknown type.
sv: OCSP-svaret kan inte avkodas helt; det är av en okänd typ.

en: The OCSP server returned unexpected/invalid HTTP data.
sv: OCSP-servern returnerade oväntade/ogiltiga HTTP-data.

en: The OCSP server found the request to be corrupted or improperly formed.
sv: OCSP-servern tyckte att begäran är trasig eller felaktigt formaterad.

en: The OCSP server experienced an internal error.
sv: OCSP-servern råkade ut för ett internt fel.

en: The OCSP server suggests trying again later.
sv: OCSP-servern föreslår att försöka igen senare.

en: The OCSP server requires a signature on this request.
sv: OCSP-servern kräver en signatur på denna begäran.

en: The OCSP server has refused this request as unauthorized.
sv: OCSP-servern har nekat denna begäran som oauktoriserad.

en: The OCSP server returned an unrecognizable status.
sv: OCSP-servern returnerade en oigenkännelig status.

en: The OCSP server has no status for the certificate.
sv: OCSP-servern har ingen status för certifikatet.

en: You must enable OCSP before performing this operation.
sv: Du måste aktivera OCSP för att kunna genomföra denna åtgärd.

en: You must set the OCSP default responder before performing this operation.
sv: Du måste ställa in OCSP-standardsvarare innan du utför denna åtgärd.

en: The response from the OCSP server was corrupted or improperly formed.
sv: Svaret från OCSP-servern var trasigt eller felaktigt formaterat.

en: The signer of the OCSP response is not authorized to give status for this certificate.
sv: Signeraren för OCSP-svaret är inte auktoriserad att ge status för detta certifikat.

en: The OCSP response is not yet valid (contains a date in the future).
sv: OCSP-svaret är inte giltigt ännu (innehåller ett datum som ligger i framtiden).

en: The OCSP response contains out-of-date information.
sv: OCSP-svaret innehåller gammal information.

en: The CMS or PKCS #7 Digest was not found in signed message.
sv: CMS- eller PKCS #7-sammandraget hittades inte i signerat meddelande.

en: The CMS or PKCS #7 Message type is unsupported.
sv: CMS- eller PKCS #7-meddelandetypen stöds inte.

en: PKCS #11 module could not be removed because it is still in use.
sv: PKCS #11-modulen kunde inte tas bort för att den fortfarande används.

en: Could not decode ASN.1 data. Specified template was invalid.
sv: Kunde inte avkoda ASN.1-data. Angiven mall var ogiltig.

en: No matching CRL was found.
sv: Ingen matchande CRL hittades.

en: You are attempting to import a cert with the same issuer/serial as an existing cert, but that is not the same cert.
sv: Du försöker importera ett certifikat med samma utfärdare/serienummer som ett befintligt certifikat, men som inte är samma certifikat.

en: NSS could not shutdown. Objects are still in use.
sv: NSS kunde inte stängas ner. Objekt används ännu.

en: DER-encoded message contained extra unused data.
sv: DER-kodat meddelande innehöll extra oanvända data.

en: Unsupported elliptic curve.
sv: Den elliptiska kurvan stöds inte.

en: Unsupported elliptic curve point form.
sv: Den elliptiska kurvans punktform stöds inte.

en: Unrecognized Object Identifier.
sv: Okänd objektidentifierare.

en: Invalid OCSP signing certificate in OCSP response.
sv: Ogiltigt OCSP-signeringscertifikat i OCSP-svar.

en: Certificate is revoked in issuer's certificate revocation list.
sv: Certifikatet är återkallat i utfärdarens certifikatspärrlista.

en: Issuer's OCSP responder reports certificate is revoked.
sv: Utfärdarens OCSP-svarare rapporterar att certifikatet har återkallats.

en: Issuer's Certificate Revocation List has an unknown version number.
sv: Utfärdarens certifikatspärrlista har ett okänt versionsnummer.

en: Issuer's V1 Certificate Revocation List has a critical extension.
sv: Utfärdarens V1-certifikatspärrlista har ett kritiskt tillägg.

en: Issuer's V2 Certificate Revocation List has an unknown critical extension.
sv: Utfärdarens V2-certifikatspärrlista har ett okänt kritiskt tillägg.

en: Unknown object type specified.
sv: Okänd objekttyp angiven.

en: PKCS #11 driver violates the spec in an incompatible way.
sv: PKCS #11-drivrutinen bryter mot specifikationen på ett inkompatibelt sätt.

en: No new slot event is available at this time.
sv: Ingen ny platshändelse är tillgänglig för tillfället.

en: CRL already exists.
sv: CRL finns redan.

en: NSS is not initialized.
sv: NSS är inte initierat.

en: The operation failed because the PKCS#11 token is not logged in.
sv: Åtgärden misslyckades för att PKCS#11-element inte är inloggat.

en: Configured OCSP responder's certificate is invalid.
sv: Konfigurerad OCSP-svarares certifikat är ogiltigt.

en: OCSP response has an invalid signature.
sv: OCSP-svar har en ogiltig signatur.

en: Cert validation search is out of search limits
sv: Certifikatvalideringssökning är utanför sökgränsen

en: Policy mapping contains anypolicy
sv: Policymappning innehåller anypolicy

en: Cert chain fails policy validation
sv: Certifikatkedjan misslyckas med policyvalidering

en: Unknown location type in cert AIA extension
sv: Okänd platstyp i certifikats AIA-tillägg

en: Server returned bad HTTP response
sv: Servern returnerade felaktigt HTTP-svar

en: Server returned bad LDAP response
sv: Servern returnerade felaktigt LDAP-svar

en: Failed to encode data with ASN1 encoder
sv: Misslyckades med att koda data med ASN1-kodare

en: Bad information access location in cert extension
sv: Felaktig informationsåtkomstplats i certifikattillägg

en: Libpkix internal error occurred during cert validation.
sv: Internt libpkix-fel inträffade under certifikatvalidering.

en: A PKCS #11 module returned CKR_GENERAL_ERROR, indicating that an unrecoverable error has occurred.
sv: En PKCS #11-modul returnerade CKR_GENERAL_ERROR, vilket indikerar att ett oåterkalleligt fel har inträffat.

en: A PKCS #11 module returned CKR_FUNCTION_FAILED, indicating that the requested function could not be performed.  Trying the same operation again might succeed.
sv: En PKCS #11-modul returnerade CKR_FUNCTION_FAILED, vilket indikerar att den begärda funktionen inte kunde utföras. Att försöka med samma åtgärd igen kanske lyckas.

en: A PKCS #11 module returned CKR_DEVICE_ERROR, indicating that a problem has occurred with the token or slot.
sv: En PKCS #11-modul returnerade CKR_DEVICE_ERROR, vilket indikerar att ett fel har inträffat med elementet eller platsen.

en: Expired password
sv: Utgånget lösenord

en: Locked password
sv: Låst lösenord

en: Unknown PKCS11 error
sv: Okänt PKCS11-fel

en: Certificate signature algorithm disabled
sv: Signaturalgoritm för certifikat inaktiverad

en: Legacy database
sv: Äldre databas

en: Signature algorithm disabled
sv: Signaturalgoritm inaktiverad

en: Algorithm mismatch
sv: Algoritm stämmer inte

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Cannot find certificate for “%s”
sv: Kan inte hitta certifikat för ”%s”

en: Cannot create CMS message
sv: Kan inte skapa CMS-meddelande

en: Cannot create CMS signed data
sv: Kan inte skapa CMS-signerade data

en: Cannot attach CMS signed data
sv: Kan inte bifoga CMS-signerade data

en: Cannot attach CMS data
sv: Kan inte bifoga CMS-data

en: Cannot create CMS Signer information
sv: Kan inte skapa CMS-signerarinformation

en: Cannot find certificate chain
sv: Kan inte hitta certifikatkedja

en: Cannot add CMS Signing time
sv: Kan inte lägga till CMS-signeringstid

en: Encryption certificate for “%s” does not exist
sv: Krypteringscertifikatet för ”%s” finns inte

en: Cannot add SMIMEEncKeyPrefs attribute
sv: Kan inte lägga till SMIMEEncKeyPrefs-attribut

en: Cannot add MS SMIMEEncKeyPrefs attribute
sv: Kan inte lägga till MS SMIMEEncKeyPrefs-attribut

en: Cannot add encryption certificate
sv: Kan inte lägga till krypteringscertifikat

en: Cannot add CMS Signer information
sv: Kan inte lägga till CMS-signerarinformation

note: Translators: A fallback message when couldn't verify an SMIME signature
en: Unverified
sv: Overifierad

en: Good signature
sv: Bra signatur

en: Bad signature
sv: Dålig signatur

en: Content tampered with or altered in transit
sv: Innehållet fifflat med eller ändrat i överföringen

en: Signing certificate not found
sv: Signeringscertifikat hittades inte

en: Signing certificate not trusted
sv: Signeringscertifikatet opålitligt

en: Signature algorithm unknown
sv: Signaturalgoritmen okänd

en: Signature algorithm unsupported
sv: Signaturalgoritmen stöds inte

en: Malformed signature
sv: Felaktig signatur

en: Processing error
sv: Tolkningsfel

en: No signed data in signature
sv: Inga signerade data i signatur

en: Digests missing from enveloped data
sv: Samlingar saknas i kuvertdata

en: Cannot calculate digests
sv: Kan inte beräkna samlingar

en: Cannot set message digests
sv: Kan inte ställa in meddelandesamlingar

en: Certificate import failed
sv: Certifikatimport misslyckades

en: Certificate is the only message, cannot verify certificates
sv: Certifikatet är enda meddelandet, kan inte verifiera certifikat

en: Certificate is the only message, certificates imported and verified
sv: Certifikatet är det enda meddelandet, certifikat importerade och verifierade

en: Cannot find signature digests
sv: Kan inte hitta signatursamlingar

en: Signer: %s <%s>: %s
sv: Signerare: %s <%s>: %s

en: Cannot create encoder context
sv: Kan inte skapa kodarsammanhang

en: Failed to add data to CMS encoder
sv: Misslyckades med att lägga till data till CMS-kodare

en: Failed to encode data
sv: Misslyckades med att koda data

en: Decoder failed
sv: Avkodaren misslyckades

en: No valid or appropriate certificate for “%s” was found
sv: Inget giltigt eller lämpligt certifikat för ”%s” hittades

en: Cannot find common bulk encryption algorithm
sv: Kan inte hitta gemensam algoritm för bulkkryptering

en: Cannot allocate slot for encryption bulk key
sv: Kan inte allokera plats för bulknyckel för kryptering

en: Cannot create CMS Message
sv: Kan inte skapa CMS-meddelande

en: Cannot create CMS Enveloped data
sv: Kan inte skapa CMS-kuverterade data

en: Cannot attach CMS Enveloped data
sv: Kan inte bifoga CMS-kuverterade data

en: Cannot attach CMS data object
sv: Kan inte bifoga CMS-dataobjekt

en: Cannot create CMS Recipient information
sv: Kan inte skapa CMS-mottagarinformation

en: Cannot add CMS Recipient information
sv: Kan inte lägga till CMS-mottagarinformation

en: Failed to add data to encoder
sv: Misslyckades med att lägga till data till kodare

en: S/MIME Decrypt: No encrypted content found
sv: S/MIME-dekryptering: Inget krypterat innehåll hittades

en: Opening folder “%s”
sv: Öppnar mappen ”%s”

en: Scanning folders in “%s”
sv: Söker igenom mappar i ”%s”

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Junk
sv: Skräppost

en: Cannot create folder: %s: folder exists
sv: Kan inte skapa mapp: %s: mappen finns redan

en: Creating folder “%s”
sv: Skapar mappen ”%s”

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
sv: Kan inte ta bort mapp: %s: Ogiltig åtgärd

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
sv: Kan inte byta namn på mapp: %s: Ogiltig åtgärd

en: Cannot write with no base stream
sv: Kan inte skriva utan en basström

en: Stream type “%s” is not seekable
sv: Strömtyp ”%s” är inte sökbar

en: Only reset to beginning is supported with CamelStreamFilter
sv: Återställ endast till början stöds med CamelStreamFilter

en: Only reset to beginning is supported with CamelHttpStream
sv: Återställ endast till början stöds med CamelHttpStream

en: Connection cancelled
sv: Anslutning avbruten

en: Could not connect with command “%s”: %s
sv: Kunde inte ansluta med kommandot ”%s”: %s

en: Subscribing to folder “%s”
sv: Prenumererar på mappen ”%s”

en: Unsubscribing from folder “%s”
sv: Säger upp prenumeration på mappen ”%s”

en: Could not parse URL “%s”
sv: Kunde inte tolka URL:en ”%s”

en: Updating folder “%s”
sv: Uppdaterar mappen ”%s”

en: Cannot copy or move messages into a Virtual Folder
sv: Kan inte kopiera eller flytta meddelanden till en virtuell mapp

note: Translators: The first “%s” is replaced with a message UID, the second “%s” is replaced with an account name and the third “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: No such message %s in “%s : %s”
sv: Det finns inget sådant meddelande %s i ”%s : %s”

en: Error storing “%s”:
sv: Fel vid lagring av ”%s”:

en: Updating search folder “%s”
sv: Uppdaterar sökmappen ”%s”

en: Automatically _update on change in source folders
sv: _Uppdatera automatiskt vid förändringar i källmappen

note: Translators: 'Unmatched' is a folder name under Search folders where are shown * all messages not belonging into any other configured search folder
en: Unmatched
sv: Omatchade

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
sv: Kan inte ta bort mapp: %s: Det finns ingen sådan mapp

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
sv: Kan inte byta namn på mapp: %s: Det finns ingen sådan mapp

en: Enable _Unmatched folder
sv: Aktivera mappen _Omatchade

en: Updating Unmatched search folder
sv: Uppdaterar sökmappen Omatchade

en: Cannot copy messages to the Trash folder
sv: Kan inte kopiera meddelanden till papperskorgsmappen

en: Cannot copy messages to the Junk folder
sv: Kan inte kopiera meddelanden till skräppostmappen

en: You must be working online to complete this operation (%s)
sv: Du måste vara ansluten för att kunna genomföra denna åtgärd (%s)

en: You must be working online to complete this operation
sv: Du måste vara ansluten för att kunna genomföra denna åtgärd

en: No destination folder specified
sv: Ingen destinationsmapp angavs

en: Unable to move junk messages
sv: Kunde inte ta bort skräpmeddelanden

en: Unable to move deleted messages
sv: Kunde inte flytta borttagna meddelanden

en: Unable to move Not-Junk messages
sv: Kunde inte flytta icke-skräpmeddelanden

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: No quota information available for folder “%s : %s”
sv: Ingen kvotinformation tillgänglig för mappen ”%s : %s”

note: transfer ownership to 'rcf' Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Removing stale cache files in folder “%s : %s”
sv: Tar bort gamla cachefiler i mappen ”%s : %s”

en: Apply message _filters to this folder
sv: Tillämpa meddelandef_ilter för denna mapp

en: Always check for _new mail in this folder
sv: Leta alltid efter _nya meddelanden i denna mapp

en: Could not create folder summary for %s
sv: Kunde inte skapa mappsammandrag för %s

en: Could not create cache for %s:
sv: Kunde inte skapa cache för %s:

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: No IMAP mailbox available for folder “%s : %s”
sv: Ingen IMAP-brevlåda tillgänglig för mappen ”%s : %s”

en: Source stream returned no data
sv: Källströmmen returnerade inget data

en: Checking for New Mail
sv: Kontroll av ny e-post

en: C_heck for new messages in all folders
sv: Le_ta efter nya meddelanden i alla mappar

en: Ch_eck for new messages in subscribed folders
sv: L_eta efter nya meddelanden i prenumererade mappar

en: Use _Quick Resync if the server supports it
sv: Använd Sna_bb omsynkronisering om servern har stöd för det

en: _Listen for server change notifications
sv: _Lyssna efter ändringsaviseringar från server

en: Folders
sv: Mappar

en: _Show only subscribed folders
sv: _Visa endast prenumererade mappar

en: Options
sv: Alternativ

en: Apply _filters to new messages in all folders
sv: Tillämpa _filtren för nya meddelanden i alla mappar

en: _Apply filters to new messages in Inbox on this server
sv: _Tillämpa filtren för nya meddelanden i inkorgen på denna server

en: Check new messages for _Junk contents
sv: Kontrollera om nya meddelanden är s_kräppost

en: Only check for Junk messages in the In_box folder
sv: Kontrollera endast om det finns skräppostmeddelanden i I_nkorgsmappen

en: Synchroni_ze remote mail locally in all folders
sv: S_ynkronisera fjärrpost lokalt i alla mappar

en: Numbe_r of concurrent connections to use
sv: Antal samtidiga anslutninga_r att använda

en: Enable full folder update on _metered network
sv: Aktivera fullständig _mappuppdatering på nätverk med datakvot

en: Send client I_D to the server
sv: Skicka klient-I_D till servern

en: O_verride server-supplied folder namespace
sv: _Åsidosätt mappnamnrymden som servern tillhandahåller

en: Namespace:
sv: Namnrymd:

en: Ignore other users namespace
sv: Ignorera andra användares namnrymd

en: Ignore shared folders namespace
sv: Ignorera namnrymd för delade mappar

en: Use shell command for connecting to the server
sv: Använd skalkommando för att ansluta till servern

en: Command:
sv: Kommando:

en: Download large messages in chunks
sv: Hämta stora meddelanden i delar

note: Translators: This constructs either "Fetch new messages in ascending order" or "Fetch new messages in descending order"
en: Fetch new messages in
sv: Hämta nya meddelanden i

note: Translators: This constructs "Fetch new messages in ascending order"
en: ascending order
sv: stigande ordning

note: Translators: This constructs "Fetch new messages in descending order"
en: descending order
sv: fallande ordning

note: Translators: The '%s' is replaced with a spin button with the actual value
en: Store folder changes after %s second(s)
sv: Lagra mappändringar efter %s sekund(er)

en: Single client mode
sv: Enklientläge

en: Default IMAP port
sv: Standardport för IMAP

en: IMAP over TLS
sv: IMAP över TLS

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
sv: För läsande och lagrande av e-post på IMAP-servrar.

en: Error writing to cache stream
sv: Fel vid skrivning till cacheström

en: Failed to get capabilities
sv: Misslyckades med att erhålla egenskaper

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode: %s
sv: Misslyckades med att ansluta till IMAP-servern %s i säkert läge: %s

en: STARTTLS not supported
sv: STARTTLS stöds inte

en: Failed to issue STARTTLS
sv: Misslyckades med att utfärda STARTTLS

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode:
sv: Misslyckades med att ansluta till IMAP-servern %s i säkert läge:

en: IMAP server %s does not support %s authentication
sv: IMAP-servern %s saknar stöd för %s-autentisering

en: Plaintext authentication disallowed on insecure connections. Change encryption to STARTTLS or TLS for account “%s”.
sv: Klartextautentisering tillåts inte på osäkra anslutningar. Ändra kryptering till STARTTLS eller TLS för kontot ”%s”.

en: Cannot authenticate without a username
sv: Kan inte autentisera utan ett användarnamn

en: Authentication password not available
sv: Lösenord för autentisering finns inte tillgängligt

en: Failed to authenticate
sv: Misslyckades med att autentisera

en: Failed to issue ID
sv: Misslyckades med att utfärda ID

en: Failed to issue ENABLE UTF8=ACCEPT
sv: Misslyckades med att utfärda ENABLE UTF8=ACCEPT

en: Failed to issue NAMESPACE
sv: Misslyckades med att utfärda NAMESPACE

en: Failed to enable QResync
sv: Misslyckades med att aktivera QResync

en: Failed to issue NOTIFY
sv: Misslyckades med att utfärda NOTIFY

en: Failed to select mailbox
sv: Misslyckades med att välja postlåda

en: Cannot issue command, no stream available
sv: Kan inte utfärda kommando, ingen ström tillgänglig

en: Cannot get message with message ID %s: %s
sv: Kan inte hämta meddelande med meddelande-id %s: %s

en: No such message available.
sv: Det finns inget sådant meddelande.

en: Error fetching message
sv: Fel vid hämtning av meddelande

en: Error performing NOOP
sv: Fel vid genomförande av NOOP

en: Failed to close the tmp stream
sv: Misslyckades med att stänga tmp-ström

en: Failed to copy the tmp file
sv: Misslyckades med att kopiera tmp-fil

en: Error moving messages
sv: Fel vid flytt av meddelanden

en: Error copying messages
sv: Fel vid kopiering av meddelanden

en: Cannot create spool file:
sv: Kan inte skapa köfil:

en: Error appending message
sv: Fel vid tillägg av meddelande

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Scanning for changed messages in “%s : %s”
sv: Letar efter ändrade meddelanden i ”%s : %s”

en: Error scanning changes
sv: Fel vid genomsökning av ändringar

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Fetching summary information for new messages in “%s : %s”
sv: Hämtar sammandragsinformation för nya meddelanden i ”%s : %s”

en: Error fetching message info
sv: Fel vid hämtning av meddelandeinformation

en: Error running STATUS
sv: Fel vid körning av STATUS

en: Error syncing changes
sv: Fel vid synkronisering av ändringar

en: Error expunging message
sv: Fel vid radering av meddelande

en: Error fetching folders
sv: Fel vid hämtning av mappar

en: Error fetching subscribed folders
sv: Fel vid hämtning av prenumererade mappar

en: Error creating folder
sv: Fel vid skapande av mapp

en: Error deleting folder
sv: Fel vid borttagning av mapp

en: Error renaming folder
sv: Fel vid namnbyte av mapp

en: Error subscribing to folder
sv: Fel vid prenumeration av mapp

en: Error unsubscribing from folder
sv: Fel vid uppsägning av prenumeration på mapp

en: IMAP server does not support quotas
sv: IMAP-servern saknar stöd för kvoter

en: Error retrieving quota information
sv: Fel vid hämtning av kvotinformation

en: Search failed
sv: Sökning misslyckades

note: Blocks, until the DONE is issued or on inactivity timeout, error, ...
en: Error running IDLE
sv: Fel vid körning av IDLE

note: create a dummy "." parent inbox, use to scan, then put back at the top level
en: Inbox
sv: Inkorg

en: IMAP server %s
sv: IMAP-server %s

en: IMAP service for %s on %s
sv: IMAP-tjänst för %s på %s

en: No IMAPx connection object provided
sv: Inget IMAPx-anslutningsobjekt tillhandahållet

en: Password
sv: Lösenord

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till IMAP-servern med ett lösenord i klartext.

en: No such folder %s
sv: Det finns ingen mapp %s

en: No IMAP namespace for folder path “%s”
sv: Ingen IMAP-namnrymd för mappsökväg ”%s”

en: Retrieving folder list for “%s”
sv: Hämtar mapplista för ”%s”

en: The account does not support folder hierarchy. Create the folder on the account level instead.
sv: Kontot stöder inte mapphierarki. Skapa mappen på kontonivån i stället.

en: The folder name “%s” is invalid because it contains the character “%c”
sv: Mappnamnet ”%s” är ogiltigt eftersom det innehåller tecknet ”%c”

[ctx: IMAPDefaults]
note: Translators: The strings in "IMAPDefaults" context are folder names as can be presented by the server; There's checked for the localized version of it and for the non-localized version as well. It's always the folder name (eventually path) as provided by the server, when returned in given localizati
en: [Gmail]/Drafts
sv: [Gmail]/Utkast

[ctx: IMAPDefaults]
en: Drafts
sv: Utkast

[ctx: IMAPDefaults]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: IMAPDefaults]
en: Templates
sv: Mallar

[ctx: IMAPDefaults]
en: Archive
sv: Arkiv

[ctx: IMAPDefaults]
en: [Gmail]/Sent Mail
sv: [Gmail]/Skickad e-post

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent
sv: Skickat

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent Items
sv: Skickade objekt

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent Messages
sv: Skickade meddelanden

[ctx: IMAPDefaults]
en: [Gmail]/Spam
sv: [Gmail]/Skräppost

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk
sv: Skräppost

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk E-mail
sv: Skräppost

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk Email
sv: Skräppost

[ctx: IMAPDefaults]
en: Spam
sv: Skräppost

[ctx: IMAPDefaults]
en: Bulk Mail
sv: E-post i stor volym

[ctx: IMAPDefaults]
en: [Gmail]/Trash
sv: [Gmail]/Papperskorg

[ctx: IMAPDefaults]
en: Trash
sv: Papperskorg

[ctx: IMAPDefaults]
en: Deleted Items
sv: Borttagna objekt

[ctx: IMAPDefaults]
en: Deleted Messages
sv: Borttagna meddelanden

note: Translators: This is used for a folder description, for * folders being under /var/spool/mail.  The first %s is * replaced with a relative path under /var/spool/mail, * the second %s is replaced with a protocol name, like * mbox/maldir/... * folders being under /var/mail.  The first %s is replaced *
en: mailbox: %s (%s)
sv: brevlåda: %s (%s)

en: _Index message body data
sv: _Indexera data i meddelandetext

note: Translators: The first %s is replaced with a message ID, * the second %s is replaced with the folder path, * the third %s is replaced with a detailed error string
en: Cannot get message %s from folder %s
    %s
sv: Kan inte hämta meddelande %s från mappen %s
    %s

en: _Use the “.folders” folder summary file (exmh)
sv: An_vänd mappsammandragsfilen ”.folders” (exmh)

en: MH-format mail directories
sv: Brevlådekataloger i MH-format

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
sv: För lagrande av lokal e-post i MH-liknande brevlådekataloger.

en: Apply _filters to new messages
sv: _Tillämpa filtren för nya meddelanden i inkorgen

en: Local delivery
sv: Lokal leverans

en: For retrieving (moving) local mail from standard mbox-formatted spools into folders managed by Evolution.
sv: För hämtning (flytt) av lokal post från standardformaterade mbox-köer till mappar som hanteras av Evolution.

en: _Apply filters to new messages in Inbox
sv: _Tillämpa filtren för nya meddelanden i inkorgen

en: Maildir-format mail directories
sv: Brevlådekataloger i maildir-format

en: For storing local mail in maildir directories.
sv: För lagrande av lokal e-post i maildir-kataloger.

en: _Listen for change notifications
sv: _Lyssna efter ändringsaviseringar

en: _Store status headers in Elm/Pine/Mutt format
sv: _Lagra statushuvuden i Elm/Pine/Mutt-format

en: Standard Unix mbox spool file
sv: Standard Unix mbox-köfil

en: For reading and storing local mail in external standard mbox spool files.
    May also be used to read a tree of Elm, Pine, or Mutt style folders.
sv: För läsande och lagrande av lokal e-post i externa standard mbox-köfiler.
    Kan också användas för läsande av ett träd i mappar av Elm-, Pine- eller Mutt-typ.

en: Standard Unix mbox spool directory
sv: Standard Unix mbox-kömapp

en: Could not rename folder %s to %s: %s
sv: Kunde inte byta namn på mappen %s till %s: %s

en: Local mail file %s
sv: Lokal brevlådefil %s

en: Store root %s is not an absolute path
sv: Lagringsroten %s är inte en absolut sökväg

en: Store root %s is not a regular directory
sv: Lagringsroten %s är ingen vanlig katalog

en: Cannot get folder: %s: %s
sv: Kan inte hämta mapp: %s: %s

en: Local stores do not have an inbox
sv: Lokala lager har ingen inkorg

en: Could not delete folder index file “%s”: %s
sv: Kunde inte ta bort mappindexfilen ”%s”: %s

en: Could not delete folder meta file “%s”: %s
sv: Kunde inte ta bort mappmetafilen ”%s”: %s

en: Could not rename “%s”: %s
sv: Kunde inte byta namn på ”%s”: %s

en: No such message
sv: Det finns inget sådant meddelande

en: Cannot append message to maildir folder: %s:
sv: Kan inte lägga till meddelande i mapp för brevlådekatalog: %s:

en: Cannot get message %s from folder %s:
sv: Kan inte hämta meddelande %s från mappen %s:

en: Cannot transfer message to destination folder: %s
sv: Kan inte överföra meddelande till målmappen: %s

en: Cannot create folder containing “%s”
sv: Kan inte skapa mapp som innehåller ”%s”

en: Folder %s already exists
sv: Mappen %s finns redan

en: Cannot create folder “%s”: %s
sv: Kan inte skapa mapp ”%s”: %s

en: Cannot get folder “%s”: %s
sv: Kan inte hämta mappen ”%s”: %s

en: Cannot get folder “%s”: folder does not exist.
sv: Kan inte hämta mappen ”%s”: mappen finns inte.

en: Cannot get folder “%s”: not a maildir directory.
sv: Kan inte hämta mappen ”%s”: inte en maildir-katalog.

en: Could not delete folder “%s”: %s
sv: Kunde inte ta bort mappen ”%s”: %s

en: not a maildir directory
sv: är inte en maildir-katalog

en: Could not scan folder “%s”: %s
sv: Kunde inte söka igenom mappen ”%s”: %s

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
sv: Kan inte öppna sökvägen till maildir-katalogen: %s: %s

en: Checking folder consistency
sv: Kontrollerar mapptillstånd

en: Checking for new messages
sv: Letar efter nya meddelanden

en: Storing folder
sv: Lagrar mapp

en: Cannot open mailbox: %s:
sv: Kan inte öppna brevlåda: %s:

en: Cannot append message to mbox file: %s:
sv: Kan inte lägga till meddelande till mbox-fil: %s:

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
sv: Mappen verkar vara obotligt skadad.

en: Cannot create folder lock on %s: %s
sv: Kan inte skapa mapplås på %s: %s

en: Cannot create a folder by this name.
sv: Kan inte skapa en mapp med detta namn.

en: Cannot get folder “%s”: not a regular file.
sv: Kan inte hämta mappen ”%s”: inte en vanlig fil.

en: Cannot create directory “%s”: %s.
sv: Kan inte skapa katalogen ”%s”: %s.

en: Cannot create folder: %s: %s
sv: Kan inte skapa mapp: %s: %s

en: Folder already exists
sv: Mappen finns redan

en: Could not delete folder “%s”:
    %s
sv: Kunde inte ta bort mappen ”%s”:
    %s

en: “%s” is not a regular file.
sv: ”%s” är inte en vanlig fil.

en: Folder “%s” is not empty. Not deleted.
sv: Mappen ”%s” är inte tom. Den togs inte bort.

en: Could not delete folder summary file “%s”: %s
sv: Kunde inte ta bort mappsammandragsfilen ”%s”: %s

en: The new folder name is illegal.
sv: Det nya mappnamnet är inte tillåtet.

en: Could not rename “%s”: “%s”: %s
sv: Kunde inte byta namn på ”%s”: ”%s”: %s

en: Could not open folder: %s: %s
sv: Kunde inte öppna mapp: %s: %s

en: Cannot check folder: %s: %s
sv: Kan inte kontrollera mapp: %s: %s

en: Could not open file: %s: %s
sv: Kunde inte öppna fil: %s: %s

en: Cannot open temporary mailbox: %s
sv: Kan inte öppna temporär brevlåda: %s

en: Could not close source folder %s: %s
sv: Kunde inte stänga källmappen %s: %s

en: Could not close temporary folder: %s
sv: Kunde inte stänga temporär mapp: %s

en: Could not rename folder: %s
sv: Kunde inte byta namn på mapp: %s

en: Could not store folder: %s
sv: Kunde inte lagra mapp: %s

en: MBOX file is corrupted, please fix it. (Expected a From line, but didn’t get it.)
sv: MBOX-filen är skadad, korrigera den. (Förväntade en From-rad men fick den inte.)

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
sv: Sammandrag och mapp stämmer inte, även efter synkronisering

en: Unknown error: %s
sv: Okänt fel: %s

en: Writing to temporary mailbox failed: %s
sv: Skrivning till temporär brevlåda misslyckades: %s

en: Writing to temporary mailbox failed: %s: %s
sv: Skrivning till temporär brevlåda misslyckades: %s: %s

en: Cannot append message to mh folder: %s:
sv: Kan inte lägga till meddelande i mh-mapp: %s:

en: Could not create folder “%s”: %s
sv: Kunde inte skapa mappen ”%s”: %s

en: Cannot get folder “%s”: not a directory.
sv: Kan inte hämta mappen ”%s”: inte en katalog.

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
sv: Kan inte öppna sökvägen till MH-katalogen: %s: %s

en: Spool “%s” cannot be opened: %s
sv: Kön ”%s” kan inte öppnas: %s

en: Spool “%s” is not a regular file or directory
sv: Kön ”%s” är inte en vanlig fil eller katalog

en: Spool mail file %s
sv: Köfil för e-post %s

en: Spool folder tree %s
sv: Kömappträd %s

en: Invalid spool
sv: Ogiltig kö

en: Folder “%s/%s” does not exist.
sv: Mappen ”%s/%s” finns inte.

en: Could not open folder “%s”:
    %s
sv: Kunde inte öppna mappen ”%s”:
    %s

en: Folder “%s” does not exist.
sv: Mappen ”%s” finns inte.

en: Could not create folder “%s”:
    %s
sv: Kunde inte skapa mappen ”%s”:
    %s

en: “%s” is not a mailbox file.
sv: ”%s” är ingen brevlådefil.

en: Store does not support an INBOX
sv: Lagret stöder inte en INKORG

en: Spool folders cannot be deleted
sv: Kömappar kan inte tas bort

en: Spool folders cannot be renamed
sv: Kömappar kan inte bytas namn på

en: Refreshing spool folder
sv: Uppdaterar kömapp

en: Could not synchronize temporary folder %s: %s
sv: Kunde inte synkronisera temporära mappen %s: %s

en: Could not synchronize spool folder %s: %s
sv: Kunde inte synkronisera kömappen %s: %s

en: Could not synchronize spool folder %s: %s
    Folder may be corrupt, copy saved in “%s”
sv: Kunde inte synkronisera kömappen %s: %s
    Mappen kan vara skadad, kopia sparad i ”%s”

en: Internal error: UID in invalid format: %s
sv: Internt fel: UID är i ogiltigt format: %s

en: Cannot get message %s: %s
sv: Kan inte hämta meddelande %s: %s

en: Cannot get message %s:
sv: Kan inte hämta meddelande %s:

en: Posting failed: %s
sv: Postande misslyckades: %s

en: Posting failed:
sv: Postande misslyckades:

en: This message is not currently available
sv: Detta meddelande är inte tillgängligt för tillfället

en: You cannot copy messages from a NNTP folder
sv: Du kan inte kopiera meddelanden från en NNTP-mapp

en: _Show folders in short notation (e.g. c.o.linux rather than comp.os.linux)
sv: _Visa mappar med kort notation (t.ex. c.o.linux i stället för comp.os.linux)

en: In the subscription _dialog, show relative folder names
sv: Visa relativa mappnamn i prenumerations_dialogen

note: Translators: The '%s' is replaced with a spin button with the actual value to use
en: Download only up to %s latest messages
sv: Hämta endast upp till de %s senaste meddelandena

en: Default NNTP port
sv: Standardport för NNTP

en: NNTP over TLS
sv: NNTP över TLS

en: USENET news
sv: USENET-diskussionsgrupper

en: This is a provider for reading from and posting to USENET newsgroups.
sv: Det här är en leverantör för läsning och postning till USENET-diskussionsgrupper.

en: This option will connect to the NNTP server anonymously, without authentication.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till NNTP-servern anonymt, utan autentisering.

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
sv: Detta alternativ kommer att autentisera med NNTP-servern genom att använda ett klartextlösenord.

en: Could not read greeting from %s:
sv: Kunde inte läsa hälsning från %s:

en: NNTP server %s returned error code %d: %s
sv: NNTP-servern %s returnerade felkoden %d: %s

en: Failed to issue STARTTLS for NNTP server %s:
sv: Misslyckades med att utfärda STARTTLS för NNTP-servern %s:

en: NNTP server %s doesn’t support STARTTLS: %s
sv: NNTP-servern %s saknar stöd för STARTTLS: %s

en: Failed to connect to NNTP server %s in secure mode:
sv: Misslyckades med att ansluta till NNTP-servern %s i säkert läge:

en: USENET News via %s
sv: USENET-diskussionsgrupper via %s

en: Error retrieving newsgroups:
    
    %s
sv: Fel vid hämtande av nya diskussionsgrupper:
    
    %s

en: You cannot create a folder in a News store: subscribe instead.
sv: Du kan inte skapa en mapp i ett diskussionsgruppslager: prenumerera i stället.

en: You cannot rename a folder in a News store.
sv: Du kan inte byta namn på en mapp i ett diskussionsgruppslager.

en: You cannot remove a folder in a News store: unsubscribe instead.
sv: Du kan inte flytta en mapp i ett diskussionsgruppslager: säg upp prenumerationen i stället.

en: You cannot subscribe to this newsgroup:
    
    No such newsgroup. The selected item is a probably a parent folder.
sv: Du kan inte prenumerera på denna diskussionsgrupp:
    
    Diskussionsgruppen finns inte. Det markerade objektet är troligtvis en föräldramapp.

en: You cannot unsubscribe to this newsgroup:
    
    newsgroup does not exist!
sv: Du kan inte säga upp prenumerationen på denna diskussionsgrupp:
    
    diskussionsgruppen finns inte!

en: NNTP Command failed:
sv: NNTP-kommandot misslyckades:

en: Not connected.
sv: Inte ansluten.

en: No such folder: %s
sv: Det finns ingen sådan mapp: %s

en: %s: Scanning new messages
sv: %s: Letar efter nya meddelanden

en: Unexpected server response from xover: %s
sv: Oväntat serversvar från xover: %s

en: Unexpected server response from head: %s
sv: Oväntat serversvar från head: %s

en: Operation failed: %s
sv: Åtgärden misslyckades: %s

en: %s: Scanning existing messages
sv: %s: Söker igenom befintliga meddelanden

en: Unexpected server response from listgroup: %s
sv: Oväntat serversvar från listgroup: %s

en: No message with UID %s
sv: Inget meddelande med UID %s

en: Retrieving POP message %d
sv: Hämtar POP-meddelande %d

en: Unknown reason
sv: Okänd anledning

en: Retrieving POP summary
sv: Hämtar POP-sammandrag

en: Cannot get POP summary:
sv: Kan inte hämta POP-sammandrag:

en: Expunging old messages
sv: Tömmer gamla meddelanden

en: Expunging deleted messages
sv: Tömmer borttagna meddelanden

en: Message Storage
sv: Meddelandelagring

en: _Leave messages on server
sv: _Lämna kvar meddelanden på servern

note: Translators: '%s' is replaced with a widget, where user can * select how many days can be message left on the server.
en: _Delete after %s day(s)
sv: _Ta bort efter %s dag(ar)

en: Hint: Use 0 days to keep messages on the server indefinitely.
sv: Tips: använd 0 dagar för att behålla meddelanden på servern för alltid.

en: Delete _expunged from local Inbox
sv: Ta bort _borttagna från lokal inkorg

en: Disable _support for all POP3 extensions
sv: Inaktivera _stöd för alla POP3-tillägg

en: Enable _UTF-8 extension, when the server supports it
sv: Använd _UTF-8-tillägg om servern har stöd för det

en: Default POP3 port
sv: Standardport för POP3

en: POP3 over TLS
sv: POP3 över TLS

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
sv: För anslutning till och hämtande av e-post från POP-servrar.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till POP-servern med ett klartextlösenord. Det här är det enda alternativet som stöds hos många POP-servrar.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till POP-servern genom att använda ett krypterat lösenord via APOP-protokollet. Det här kanske inte fungerar för alla användare även med servrar som sägs stöda detta.

en: Failed to read a valid greeting from POP server %s
sv: Misslyckades med att läsa en giltig hälsning från POP-servern %s

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode: %s
sv: Misslyckades med att ansluta till POP-servern %s i säkert läge: %s

en: STLS not supported by server
sv: STLS stöds inte av servern

note: Translators: Last %s is an optional * explanation beginning with ": " separator.
en: Failed to connect to POP server %s in secure mode%s
sv: Misslyckades med att ansluta till POP-servern %s i säkert läge%s

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode:
sv: Misslyckades med att ansluta till POP-servern %s i säkert läge:

en: Cannot login to POP server %s: SASL Protocol error
sv: Kan inte logga in på POP-servern %s: SASL-protokollfel

en: Failed to authenticate on POP server %s:
sv: Misslyckades med autentisering för POP-servern %s:

en: POP3 server %s
sv: POP3-server %s

en: POP3 server for %s on %s
sv: POP3-server för %s på %s

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error enabling UTF-8 mode:
sv: Kunde inte ansluta till POP-servern %s.
    Fel vid aktivering av UTF-8-läge:

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending password:
sv: Kunde inte ansluta till POP-servern %s.
    Fel vid sändning av lösenord:

note: Translators: Do not translate APOP.
en: Unable to connect to POP server %s:	Invalid APOP ID received. Impersonation attack suspected. Please contact your admin.
sv: Kunde inte ansluta till POP-servern %s:	Ogiltigt APOP ID togs emot. Detta kan vara ett säkerhetsproblem. Kontakta din administratör.

note: Translators: Last %s is an optional explanation * beginning with ": " separator.
en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending username%s
sv: Kan inte ansluta till POP-servern %s.
    Fel vid sändning av användarnamn%s

en: No such folder “%s”.
sv: Det finns ingen mapp ”%s”.

en: POP3 stores have no folder hierarchy
sv: POP3-lager saknar mapphierarki

en: For delivering mail by passing it to the “sendmail” program on the local system.
sv: För leverans av e-post genom att skicka det till programmet ”sendmail” på det lokala systemet.

en: Mail delivery via the sendmail program
sv: E-postleverans via programmet sendmail

en: Failed to read From address
sv: Misslyckades med att läsa avsändaradress

en: Message send in offline mode is disabled
sv: Att skicka meddelanden i frånkopplat läge är inaktiverat

en: Could not parse recipient list
sv: Kunde inte tolka mottagarlistan

en: Could not parse arguments
sv: Kunde inte tolka argument

en: Could not create pipe to “%s”: %s: mail not sent
sv: Kunde inte skapa rör till ”%s”: %s: brevet skickades inte

en: Could not fork “%s”: %s: mail not sent
sv: Kunde inte skapa process för ”%s”: %s: brevet skickades inte

en: Could not send message:
sv: Kunde inte skicka meddelande:

en: “%s” exited with signal %s: mail not sent.
sv: ”%s” avslutade med signal %s: brevet skickades inte.

en: Could not execute “%s”: mail not sent.
sv: Kunde inte köra ”%s”: brevet skickades inte.

en: “%s” exited with status %d: mail not sent.
sv: ”%s” avslutade med status %d: brevet skickades inte.

en: Send Options
sv: Alternativ för sändning

en: _Re-encode message before send
sv: _Koda om meddelande innan det skickas

en: Default SMTP port
sv: Standardport för SMTP

en: SMTP over TLS
sv: SMTP över TLS

en: Message submission port
sv: Port för meddelandesändning

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
sv: För leverans av e-post genom anslutning till ett fjärr-e-postnav som använder SMTP.

en: Welcome response error:
sv: Fel i välkomstsvar:

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode: %s
sv: Misslyckades med att ansluta till SMTP-servern %s i säkert läge: %s

en: STARTTLS command failed:
sv: STARTTLS-kommandot misslyckades:

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode:
sv: Misslyckades med att ansluta till SMTP-servern %s i säkert läge:

en: SMTP server %s
sv: SMTP-server %s

en: SMTP mail delivery via %s
sv: SMTP-e-postleverans via %s

en: SMTP server %s does not support %s authentication
sv: SMTP-servern %s saknar stöd för %s-autentisering

en: No SASL mechanism was specified
sv: Ingen SASL-mekanism angavs

en: AUTH command failed: Not connected.
sv: AUTH-kommandot misslyckades: Ej ansluten.

en: AUTH command failed:
sv: AUTH-kommandot misslyckades:

en: Cannot send message: service not connected.
sv: Kan inte skicka meddelande: tjänsten är inte ansluten.

en: Cannot send message: sender address not valid.
sv: Kan inte skicka meddelande: avsändaradressen är inte giltig.

en: Sending message
sv: Skickar meddelande

en: Cannot send message: no recipients defined.
sv: Kan inte skicka meddelande: inga mottagare är angivna.

en: Cannot send message: one or more invalid recipients
sv: Kan inte skicka meddelande: en eller flera ogiltiga mottagare

en: Syntax error, command unrecognized
sv: Syntaxfel, okänt kommando

en: Syntax error in parameters or arguments
sv: Syntaxfel i parametrar eller argument

en: Command not implemented
sv: Kommandot inte implementerat

en: Command parameter not implemented
sv: Kommandoparameter inte implementerad

en: System status, or system help reply
sv: Systemstatus, eller svar från systemhjälp

en: Help message
sv: Hjälpmeddelande

en: Service ready
sv: Tjänsten klar

en: Service closing transmission channel
sv: Tjänsten stänger överföringskanalen

en: Service not available, closing transmission channel
sv: Tjänsten inte tillgänglig, stänger överföringskanalen

en: Requested mail action okay, completed
sv: Begärd e-poståtgärd okej, färdig

en: User not local; will forward to <forward-path>
sv: Användaren inte lokal; vidarebefordrar till <forward-path>

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
sv: Begärd e-poståtgärd inte utförd: brevlådan inte tillgänglig

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
sv: Begärd åtgärd inte utförd: brevlådan inte tillgänglig

en: Requested action aborted: error in processing
sv: Begärd åtgärd avbruten: fel i behandling

en: User not local; please try <forward-path>
sv: Användaren inte lokal; försök med <forward-path>

en: Requested action not taken: insufficient system storage
sv: Begärd åtgärd inte utförd: otillräckligt systemutrymme

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
sv: Begärd åtgärd avbruten: överskriden utrymmesallokering

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
sv: Begärd åtgärd inte utförd: brevlådenamn inte tillåtet

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
sv: Börja skriva in brevet, avsluta med <CRLF>.<CRLF>

en: Transaction failed
sv: Transaktionen misslyckades

en: A password transition is needed
sv: En lösenordsöverföring behövs

en: Authentication mechanism is too weak
sv: Autentiseringsmekanismen är för svag

en: Encryption required for requested authentication mechanism
sv: Kryptering behövs för begärd autentiseringsmekanism

en: Temporary authentication failure
sv: Tillfälligt autentiseringsmisslyckande

en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

en: SMTP Greeting
sv: SMTP-hälsning

en: HELO command failed:
sv: HELO-kommandot misslyckades:

en: MAIL FROM command failed:
sv: MAIL FROM-kommandot misslyckades:

en: RCPT TO command failed:
sv: RCPT TO-kommandot misslyckades:

en: RCPT TO <%s> failed:
sv: RCPT TO <%s> misslyckades:

en: DATA command failed:
sv: DATA-kommandot misslyckades:

en: RSET command failed:
sv: RSET-kommandot misslyckades:

en: QUIT command failed:
sv: QUIT-kommandot misslyckades:

en: Contact UID of a user
sv: Kontakt-UID för en användare

en: Birthday and anniversary reminder
sv: Påminnelser för födelsedagar och jubileum

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
sv: Huruvida en påminnelse ska sättas för födelsedagar och jubileum

en: Birthday and anniversary reminder value
sv: Påminnelsevärde för födelsedagar och jubileum

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
sv: Antal enheter för att avgöra en påminnelse för födelsedagar eller jubileum

en: Birthday and anniversary reminder units
sv: Påminnelseenhet för födelsedagar och jubileum

en: Units for a birthday or anniversary reminder, “minutes”, “hours” or “days”
sv: Enhet för påminnelse för födelsedagar och jubileum, ”minutes” (minuter), ”hours” (timmar) eller ”days” (dagar)

en: Default reminder for all events in chosen calendars
sv: Standardpåminnelse för alla evenemang i valda kalendrar

en: Whether to show a specified reminder for all events in chosen calendars
sv: Huruvida en angiven påminnelse ska visas för alla evenemang i valda kalendrar

en: Interval of the default reminder for all events in chosen calendars
sv: Intervall för standardpåminnelsen för alla evenemang i valda kalendrar

en: Number of units for determining the reminder
sv: Antal enheter för att avgöra påminnelsen

en: Units of the default reminder for all events in chosen calendars
sv: Enheter för standardpåminnelsen för alla evenemang i valda kalendrar

en: Units for the default reminder for all events in chosen calendars, “minutes”, “hours” or “days”
sv: Enhet för standardpåminnelsen för alla evenemang i valda kalendrar, ”minutes” (minuter), ”hours” (timmar) eller ”days” (dagar)

en: Past reminders for EReminderWatcher
sv: Tidigare påminnelser för EReminderWatcher

en: Snoozed reminders for EReminderWatcher
sv: Slumrade påminnelser för EReminderWatcher

en: How many days the reminders-past can hold back. Reminders older than these days are automatically removed from the list of the past reminders. Use '0' to not remove old reminders.
sv: Hur många dagar som reminders-past kan behållas. Påminnelser äldre än detta antal dagar tas automatiskt bort från listan över tidigare påminnelser. Använd ”0” för att inte ta bort gamla påminnelser.

en: Reminder programs
sv: Påminnelseprogram

en: Programs that are allowed to be run by reminders
sv: Program som tillåts att köras av påminnelser

en: Enable desktop notifications
sv: Aktivera skrivbordsaviseringar

en: When set to true, the desktop/system notifications are shown
sv: När satt till true (sant) visas skrivbords/systemaviseringarna

en: Enable audio notifications
sv: Aktivera ljudaviseringar

en: When set to true, the audio reminders will be played, otherwise audio reminders will be silently ignored
sv: När inställt till true (sant), kommer ljudpåminnelser spelas, annars kommer ljudpåminnelser tyst ignoreras

en: Show reminders in notification tray only
sv: Visa påminnelser endast i aviseringsytan

en: When set to true, the reminders are shown only in the notification tray, otherwise the reminders dialog is shown immediately
sv: När satt till true (sant), visas påminnelserna bara i aviseringsytan, i annat fall visas påminnelsedialogen omedelbart

en: Show reminder notification dialog always on top
sv: Visa alltid aviseringsdialog för påminnelser överst

en: Whether or not to show reminder notification dialog always on top. Note this works only as a hint for the window manager, which may or may not obey it.
sv: Huruvida aviseringsdialog för påminnelser alltid ska visas överst. Observera att detta endast är ett förslag till fönsterhanteraren, som kan välja att följa detta eller inte.

en: X position of the reminder notification dialog
sv: X-positionen för påminnelseaviseringsdialogen

en: Y position of the reminder notification dialog
sv: Y-positionen för påminnelseaviseringsdialogen

en: Width of the reminder notification dialog
sv: Bredden på påminnelseaviseringsdialogen

en: Height of the reminder notification dialog
sv: Höjden på påminnelseaviseringsdialogen

en: Size in pixels of the event list in the reminder notification dialog
sv: Storlek i bildpunkter för evenemangslistan i påminnelseaviseringsdialogen

en: Show reminder notification for completed tasks
sv: Visa påminnelseaviseringar för färdiga uppgifter

en: Show reminder notification for past events
sv: Visa påminnelseaviseringar för redan inträffade evenemang

en: The last used snooze time, in minutes
sv: Senaste använd tid för slumring, i minuter

en: User-defined snooze times, in minutes
sv: Användardefinierade tider för slumring, i minuter

en: Delete meeting from calendar on Decline
sv: Ta bort sammanträde från kalender vid avslag

en: Whether the migration of old setting was already done
sv: Huruvida migrationen av gammal inställning redan gjorts

en: An absolute path where the gpg (or gpg2) binary is
sv: En absolut sökväg där gpg-binären (eller gpg2-binären) finns

en: An example is “/usr/bin/gpg”; when it is left empty, or an incorrect value is set, then it will be searched for. Change requires restart of the application.
sv: Ett exempel är ”/usr/bin/gpg”; om det inte fylls i eller har ett felaktigt värde, så letas det efter. Ändring kräver omstart av programmet.

en: Whether to load photos of signers/encrypters
sv: Huruvida foton för signerare/krypterare ska läsas in

en: When set to “true”, tries to load also photo of the signers/encrypters, if available in the key/certificate.
sv: När satt till ”true” (sant) kommer även foto för signerarna/krypterarna försöka läsas in, om tillgängligt i nyckeln/certifikatet.

en: Override SMTP HELO/EHLO argument
sv: Åsidosätt SMTP HELO/EHLO-argument

en: When not empty, it's used as the SMTP HELO/EHLO argument, instead of the local host name/IP.
sv: När inte tom används den som SMTP HELO/EHLO-argument, i stället för det lokala värdnamnet/IP.

en: Array of user header names
sv: Vektor av användarrubriknamn

en: These headers can be stored in the folder summary, possibly being visible in the GUI. The value can contain a pipe character ('|'), which delimits the display name from the header name. Example: 'Spam Score|X-Spam-Score'
sv: Dessa rubriker kan lagras i mappsammanfattningen, eventuellt synliga i det grafiska användargränssnittet. Värdet kan innehålla ett rörtecken (”|”), vilket skiljer visningsnamnet från rubriknamnet. Exempel: 'Spam Score|X-Spam-Score'

en: GIO name of the GNetworkMonitor to use for an ENetworkMonitor instance
sv: GIO-namn för GNetworkMonitor som ska användas för en ENetworkMonitor-instans

en: When set to an unknown value, then the default GNetworkMonitor is used in the background. A special value “always-online” is used for no network monitoring.
sv: När satt till ett okänt värde används den GNetworkMonitor som är standard i backgrunden. Specialvärdet ”always-online” används för ingen nätverksövervakning.

en: A full path to a directory where .source files with preconfigured options can be stored
sv: Fullständig sökväg till en katalog där .source-filer med förkonfigurerade alternativ kan lagras

en: This directory, if filled with an existing path, is checked additionally to XDG configure directories.
sv: Om denna katalog innehåller en existerande sökväg kontrolleras även denna utöver XDG-kataloger för konfiguration.

en: A list of variables which can be part of the autoconfig .source files
sv: En lista över variabler som kan vara del av .source-filerna för autoconfig

en: Each item of the array is expected to be of the form: name=value. These variables are checked before environment variables, but after the predefined USER, REALNAME and HOST variables.
sv: Varje post i vektorn förväntas vara på formen namn=värde. Dessa variabler kontrolleras före miljövariabler, men efter de fördefinierade variablerna USER, REALNAME och HOST.

en: A list of hints for OAuth2 services
sv: En lista med tips för OAuth2-tjänster

en: Users can extend the list of supported protocols and hostnames for defined OAuth2 services, in addition to those hard-coded. Each line can be of the form: servicename[-protocol]:hostname1,hostname2,... where “servicename” is the actual service name; the “-protocol” is optional, and if written, then the service can be used only if both “protocol” and “hostnameX” match; the “hostnameX” is the actual host name to compare with, case insensitively. Each line can contain multiple values, separated by comma. There can be provided multiple lines for one OAuth2 service. Note that the actual URL where the token is requested and refreshed cannot be changed here, the hostname is to allow other servers, where the OAuth2 service can be used. Examples: Company:mail.company.com — enables “Company” OAuth2 authentication for “mail.company.com” host Company-CalDAV:caldav.company.com — enables “Company” OAuth2 authentication for any “CalDAV” source, which reads data from “caldav.company.com” host
sv: Användare kan utöka listan över protokoll och värdnamn som stöds för definierade OAuth2-tjänster utöver de hårdkodade. Varje rad kan vara på formen: tjänstenamn[-protokoll]:värdnamn1,värdnamn2,… där ”tjänstenamn” är namnet på den faktiska tjänsten; ”-protokoll” är valfri, och om den skrivs så kan tjänsten endast användas om både ”protokoll” och ”värdnamnX” matchar; ”värdnamnX” är det faktiska värdnamnet att jämföra med, ej skiftlägeskänsligt. Varje rad kan innehålla flera värden, separerade av kommatecken. Flera rader kan tillhandahållas för en OAuth2-tjänst. Observera att den faktiska URL:en där åtkomstelementet begärs och uppdateras inte kan ändras här, värdnamnet är till för att tillåta andra servrar, där OAuth2-tjänsten kan användas. Exempel: Company:mail.company.com — aktiverar en OAuth2-autentisering ”Company” för värden ”mail.company.com” Company-CalDAV:caldav.company.com — aktiverar en OAuth2-autentisering ”Company” för valfri ”CalDAV”-källa, som läser data från värden ”caldav.company.com”

en: An OAuth2 client ID to use to connect to Google servers, instead of the one provided during build time
sv: Ett OAuth2-klient-ID att använda för att ansluta till Google-servrar, i stället för det som tillhandahålls under byggtid

en: User-specified OAuth2 client ID for Google servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
sv: Användarangivet OAuth2-klient-ID för Google-servrar. En tom sträng betyder att använda det som tillhandahålls under byggtid. Att ändra detta kräver omstart.

en: An OAuth2 client secret to use to connect to Google servers, instead of the one provided during build time
sv: En OAuth2-klienthemlighet att använda för att ansluta till Google-servrar, i stället för den som tillhandahålls under byggtid

en: User-specified OAuth2 client secret for Google servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
sv: Användarangiven OAuth2-klienthemlighet för Google-servrar. En tom sträng betyder att använda den som tillhandahålls under byggtid. Att ändra detta kräver omstart.

en: An OAuth2 client ID to use to connect to Outlook servers, instead of the one provided during build time
sv: Ett OAuth2-klient-ID att använda för att ansluta till Outlook-servrar, i stället för det som tillhandahålls under byggtid

en: User-specified OAuth2 client ID for Outlook servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
sv: Användarangivet OAuth2-klient-ID för Outlook-servrar. En tom sträng betyder att använda det som tillhandahålls under byggtid. Att ändra detta kräver omstart.

en: An OAuth2 client secret to use to connect to Outlook servers, instead of the one provided during build time
sv: En OAuth2-klienthemlighet att använda för att ansluta till Outlook-servrar, i stället för den som tillhandahålls under byggtid

en: User-specified OAuth2 client secret for Outlook servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
sv: Användarangiven OAuth2-klienthemlighet för Outlook-servrar. En tom sträng betyder att använda den som tillhandahålls under byggtid. Att ändra detta kräver omstart.

en: An OAuth2 client ID to use to connect to Yahoo! servers, instead of the one provided during build time
sv: Ett OAuth2-klient-ID att använda för att ansluta till Yahoo!-servrar, i stället för det som tillhandahålls under byggtid

en: User-specified OAuth2 client ID for Yahoo! servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
sv: Användarangivet OAuth2-klient-ID för Yahoo!-servrar. En tom sträng betyder att använda det som tillhandahålls under byggtid. Att ändra detta kräver omstart.

en: An OAuth2 client secret to use to connect to Yahoo! servers, instead of the one provided during build time
sv: En OAuth2-klienthemlighet att använda för att ansluta till Yahoo!-servrar, i stället för den som tillhandahålls under byggtid

en: User-specified OAuth2 client secret for Yahoo! servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
sv: Användarangiven OAuth2-klienthemlighet för Yahoo!-servrar. En tom sträng betyder att använda den som tillhandahålls under byggtid. Att ändra detta kräver omstart.

en: Whether to limit operations in Power Saver mode
sv: Huruvida åtgärder ska begränsas i strömsparläge

en: When set to “true”, possibly expensive operations required to refresh books/calendars/mail accounts/... are skipped when the machine is in the Power Saver mode.
sv: När satt till ”true” (sant), kommer möjligen dyra åtgärder som krävs för att uppdatera böcker/kalendrar/e-postkonton… att hoppas över när maskinen är i strömsparläge.

en: (Deprecated) Proxy type to use
sv: (Föråldrad) Typ av proxyserver att använda

en: This key was deprecated in version 3.12 and should no longer be used. Proxy settings are now integrated into Evolution-Data-Server’s account system. See the ESourceProxy API documentation for details.
sv: Denna nyckel blev föråldrad i version 3.12 och ska inte längre användas. Proxy-inställningar är nu integrerade med Evolution-Data-Servers kontosystem. Se API-dokumentationen för ESourceProxy för detaljer.

en: (Deprecated) Whether to use http-proxy
sv: (Föråldrad) Huruvida http-proxyserver ska användas

en: (Deprecated) Whether proxy server requires authentication
sv: (Föråldrad) Huruvida proxyservern kräver autentisering

en: (Deprecated) Host name for HTTP requests
sv: (Föråldrad) Värdnamn för HTTP-begäran

en: (Deprecated) Port number for HTTP requests
sv: (Föråldrad) Portnummer för HTTP-begäran

en: (Deprecated) Proxy authentication user name
sv: (Föråldrad) Användarnamn för proxyautentisering

en: (Deprecated) Proxy authentication password
sv: (Föråldrad) Lösenord för proxyautentisering

en: (Deprecated) List of hosts to connect to without proxy
sv: (Föråldrad) Lista över värdar att ansluta till utan proxyserver

en: (Deprecated) Host name for HTTPS requests
sv: (Föråldrad) Värdnamn för HTTPS-begäran

en: (Deprecated) Port number for HTTPS requests
sv: (Föråldrad) Portnummer för HTTPS-begäran

en: (Deprecated) Host name for SOCKS requests
sv: (Föråldrad) Värdnamn för SOCKS-begäran

en: (Deprecated) Port number for SOCKS requests
sv: (Föråldrad) Portnummer för SOCKS-begäran

en: (Deprecated) Automatic proxy configuration URL
sv: (Föråldrad) URL för automatisk proxykonfiguration

en: Events and Tasks Reminders
sv: Evenemangs- och uppgiftspåminnelser

en: Event and task notifications
sv: Evenemangs- och uppgiftsaviseringar

en: Evolution Data Server OAuth2 Handler
sv: Evolution Data Servers OAuth2-hanterare

en: Handles OAuth2 responses and passes them to the OAuth2 prompter implementation
sv: Hanterar OAuth2-svar och skickar dem till OAuth2-frågeimplementationen

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Can not make parent directory: %s
sv: Kan inte skapa överordnad katalog: %s

en: %s does not support creating remote resources
sv: %s stöder inte skapande av fjärr-resurser

en: %s does not support deleting remote resources
sv: %s saknar stöd för borttagning av fjärr-resurser

en: No such source for UID “%s”
sv: Ingen sådan källa för UID ”%s”

en: Backend factory for source “%s” and extension “%s” cannot be found.
sv: Bakändesfabrik för källan ”%s” och tillägget ”%s” kan inte hittas.

en: Data source is missing a [%s] group
sv: Datakällan saknar en [%s]-grupp

en: Failed to lookup credentials:
sv: Misslyckades med att slå upp autentiseringsuppgifter:

en: Data source “%s” does not support creating remote resources
sv: Datakälla ”%s” saknar stöd för skapande av fjärr-resurser

en: Data source “%s” has no collection backend to create the remote resource
sv: Datakälla ”%s” har ingen samlingsbakände för att skapa fjärr-resursen

en: Data source “%s” does not support deleting remote resources
sv: Datakälla ”%s” saknar stöd för borttagning av fjärr-resurser

en: Data source “%s” has no collection backend to delete the remote resource
sv: Datakälla ”%s” har ingen samlingsbakände för att ta bort fjärr-resursen

en: Data source “%s” does not support OAuth 2.0 authentication
sv: Datakälla ”%s” saknar stöd för OAuth 2.0-autentisering

en: File must have a “.source” extension
sv: Filen måste ha en ”.source”-ändelse

en: UID “%s” is already in use
sv: UID ”%s” används redan

en: Cannot find corresponding collection backend for source “%s”
sv: Kan inte hitta motsvarande samlingsbakände för källan ”%s”

en: Source “%s” is not a collection source
sv: Källan ”%s” är inte en samlingskälla

en: Cannot find source “%s”
sv: Kan inte hitta källan ”%s”

en: Module “%s” for source UID “%s” cannot be loaded
sv: Modulen ”%s” för käll-UID ”%s” kan inte läsas in

en: Failed to create backend of type “%s” for source UID “%s”
sv: Misslyckades med att skapa bakände av typen ”%s” för käll-UID ”%s”

en: Extension dialog “%s” not found.
sv: Tilläggsdialog ”%s” hittades inte.

[ctx: CategoryName]
en: Anniversary
sv: Jubileum

[ctx: CategoryName]
en: Birthday
sv: Födelsedag

[ctx: CategoryName]
en: Business
sv: Affärer

[ctx: CategoryName]
en: Competition
sv: Konkurrent

[ctx: CategoryName]
en: Favorites
sv: Favoriter

[ctx: CategoryName]
en: Gifts
sv: Gåvor

[ctx: CategoryName]
en: Goals/Objectives
sv: Mål

[ctx: CategoryName]
en: Holiday
sv: Semester

[ctx: CategoryName]
en: Holiday Cards
sv: Semesterkort

[ctx: CategoryName]
note: important people (e.g. new business partners)
en: Hot Contacts
sv: Heta kontakter

[ctx: CategoryName]
en: Ideas
sv: Idéer

[ctx: CategoryName]
en: International
sv: Internationellt

[ctx: CategoryName]
en: Key Customer
sv: Nyckelkund

[ctx: CategoryName]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

[ctx: CategoryName]
en: Personal
sv: Personligt

[ctx: CategoryName]
en: Phone Calls
sv: Telefonsamtal

[ctx: CategoryName]
en: Strategies
sv: Strategier

[ctx: CategoryName]
en: Suppliers
sv: Underleverantörer

[ctx: CategoryName]
en: Time & Expenses
sv: Tid och utgifter

[ctx: CategoryName]
en: Waiting
sv: Väntar

en: Backend is busy
sv: Bakänden är upptagen

en: Source not loaded
sv: Källan är inte inläst

en: Source already loaded
sv: Källan är redan inläst

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Repository offline
sv: Lagret är frånkopplat

note: Translators: This means that the EClient does not * support offline mode, or it's not set to by a user, * thus it is unavailable while user is not connected.
en: Offline unavailable
sv: Frånkopplat läge är inte tillgängligt

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekas

en: Could not cancel
sv: Kunde inte avbryta

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Unsupported authentication method
sv: Autentiseringsmetoden stöds inte

en: TLS not available
sv: TLS är inte tillgängligt

en: Search size limit exceeded
sv: Sökstorleksgräns överskreds

en: Search time limit exceeded
sv: Söktidsgräns överskreds

en: Query refused
sv: Begäran avvisades

en: D-Bus error
sv: D-Bus-fel

en: Other error
sv: Annat fel

en: Backend is not opened yet
sv: Bakänden är inte öppnad än

en: Object is out of sync
sv: Objektet har tappat synk

en: Timeout was reached
sv: Tidsgränsen uppnåddes

en: Google server is busy, waiting to retry (%d:%02d minute) | Google server is busy, waiting to retry (%d:%02d minutes)
sv[0]: Google-servern är upptagen, väntar med att försöka igen (%d:%02d minut)
sv[1]: Google-servern är upptagen, väntar med att försöka igen (%d:%02d minuter)

en: Google server is busy, waiting to retry (%d second) | Google server is busy, waiting to retry (%d seconds)
sv[0]: Google-servern är upptagen, väntar med att försöka igen (%d sekund)
sv[1]: Google-servern är upptagen, väntar med att försöka igen (%d sekunder)

en: No JSON object returned by the server
sv: Inget JSON-objekt returnerades av servern

en: Failed to call %s:
sv: Misslyckades med att anropa %s:

en: Failed to create broker proxy:
sv: Misslyckades med att skapa agentproxy:

en: Failed to call getAccounts:
sv: Misslyckades med att anropa getAccounts:

en: Failed to parse getAccounts response:
sv: Misslyckades med att tolka getAccounts-svar:

en: Failed to parse getAccounts response: root is not an object
sv: Misslyckades med att tolka getAccounts-svar: rot är inte ett objekt

en: Failed to acquire PRT SSO cookie:
sv: Misslyckades med att erhålla PRT SSO-kaka:

en: Failed to parse acquirePrtSsoCookie response:
sv: Misslyckades med att tolka acquirePrtSsoCookie-svar:

en: Failed to parse acquirePrtSsoCookie response: root is not an object
sv: Misslyckades med att tolka acquirePrtSsoCookie-svar: rot är inte ett objekt

en: Malformed, no message body set
sv: Felaktigt formaterad, ingen meddelandetext inställd

note: Translators: The first %s is a display name of the source, the second is its UID and the third is the name of the OAuth service.
en: Source “%s” (%s) is not valid for “%s” OAuth2 service
sv: Källa ”%s” (%s) är inte giltig för OAuth2-tjänsten ”%s”

en: OAuth2 secret not found
sv: OAuth2-hemlighet hittades inte

en: Received incorrect response from server “%s”.
sv: Mottog felaktigt svar från servern ”%s”.

en: Failed to refresh access token. Sign to the server again, please.
    
    Detailed error: %s
sv: Misslyckades med att uppdatera åtkomstelement. Logga in på servern igen.
    
    Detaljerat fel: %s

en: Failed to refresh access token. Sign to the server again, please.
sv: Misslyckades med att uppdatera åtkomstelement. Logga in på servern igen.

note: Translators: The first %s is a display name of the source, the second is its UID.
en: Source “%s” (%s) is not a valid OAuth2 source
sv: Källa ”%s” (%s) är inte en giltig OAuth2-källa

en: The access token is expired and it failed to refresh it. Sign to the server again, please.
sv: Åtkomstelementet har utgått och kunde inte uppdateras. Logga in på servern igen.

en: No URI set
sv: Ingen URI inställd

en: Invalid URI “%s”
sv: Ogiltig URI ”%s”

en: Failed with HTTP error %d: %s
sv: Misslyckades med HTTP-fel %d: %s

en: Failed to setup authentication
sv: Misslyckades med att konfigurera autentisering

en: Server is busy, waiting to retry (%d:%02d minute) | Server is busy, waiting to retry (%d:%02d minutes)
sv[0]: Servern är upptagen, väntar med att försöka igen (%d:%02d minut)
sv[1]: Servern är upptagen, väntar med att försöka igen (%d:%02d minuter)

en: Server is busy, waiting to retry (%d second) | Server is busy, waiting to retry (%d seconds)
sv[0]: Servern är upptagen, väntar med att försöka igen (%d sekund)
sv[1]: Servern är upptagen, väntar med att försöka igen (%d sekunder)

en: Too many redirects
sv: För många omdirigeringar

en: Source file is missing a [%s] group
sv: Källfilen saknar en [%s]-grupp

en: Data source “%s” is not removable
sv: Datakällan ”%s” kan inte tas bort

en: Data source “%s” is not writable
sv: Datakällan ”%s” är inte skrivbar

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Credentials lookup is not supported
sv: Uppslagning av autentiseringsuppgifter stöds inte

en: Credentials store is not supported
sv: Lagring av autentiseringsuppgifter stöds inte

en: Credentials delete is not supported
sv: Borttagning av autentiseringsuppgifter stöds inte

en: Password not found
sv: Lösenord hittades inte

en: Signature script must be a local file
sv: Signatur-skript måste vara en lokal fil

en: Source “%s” does not support proxy lookups
sv: Källan ”%s” saknar stöd för proxy-uppslagningar

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
sv: %a %Y-%m-%d %I:%M:%S %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
sv: %a %Y-%m-%d %H:%M:%S

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
sv: %a %Y-%m-%d %I:%M %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M
sv: %a %Y-%m-%d %H:%M

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I %p
sv: %a %Y-%m-%d %I %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H
sv: %a %Y-%m-%d %H

note: strptime format of a weekday and a date. strftime format of a weekday and a date.
en: %a %m/%d/%Y
sv: %a %Y-%m-%d

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format.
en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
sv: %Y-%m-%d %I:%M:%S %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format.
en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
sv: %Y-%m-%d %H:%M:%S

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, * without seconds.
en: %m/%d/%Y %I:%M %p
sv: %Y-%m-%d %I:%M %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, * without seconds.
en: %m/%d/%Y %H:%M
sv: %Y-%m-%d %H:%M

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, * without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %I %p
sv: %Y-%m-%d %I %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, * without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %H
sv: %Y-%m-%d %H

note: strptime format of a weekday and a date. This is the preferred date format for the locale.
en: %m/%d/%Y
sv: %Y-%m-%d

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Cannot determine destination URL without WebDAV extension
sv: Kan inte avgöra mål-URL utan WebDAV-tillägg

en: The server responded with an HTML page, which can mean there’s an error on the server or with the client request. The used URI was: %s
sv: Servern svarade med en HTML-sida, vilket kan betyda att det finns ett fel på servern eller med klientbegäran. Den URI som användes var: %s

en: The server responded with an HTML page, which can mean there’s an error on the server or with the client request.
sv: Servern svarade med en HTML-sida, vilket kan betyda att det finns ett fel på servern eller med klientbegäran.

note: Translators: The first '%s' is replaced with error prefix, as provided by the caller, which can be in a form: "Failed with something". The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The second '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text). The last '%s' is replaced with
en: %s: HTTP error code %d (%s): %s
sv: %s: HTTP-felkod %d (%s): %s

note: Translators: The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text). The last '%s' is replaced with detailed error text, as returned by the server.
en: Failed with HTTP error code %d (%s): %s
sv: Misslyckades med HTTP-felkod %d (%s): %s

note: Translators: The first '%s' is replaced with error prefix, as provided by the caller, which can be in a form: "Failed with something". The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The second '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text).
en: %s: HTTP error code %d (%s)
sv: %s: HTTP-felkod %d (%s)

note: Translators: The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text).
en: Failed with HTTP error code %d (%s)
sv: Misslyckades med HTTP-felkod %d (%s)

en: Failed to post data
sv: Misslyckades med att posta data

en: Failed to get input XML content
sv: Misslyckades med att erhålla innehåll från XML-indata

en: Failed to get properties
sv: Misslyckades med att erhålla egenskaper

en: Failed to update properties
sv: Misslyckades med att uppdatera egenskaper

en: Failed to issue REPORT
sv: Misslyckades med att utfärda REPORT

en: Failed to create collection
sv: Misslyckades med att skapa samling

en: Failed to get XML request content
sv: Misslyckades med att erhålla innehåll från XML-begäran

en: Failed to create address book
sv: Misslyckades med att skapa adressbok

en: Failed to create calendar
sv: Misslyckades med att skapa kalender

en: Failed to read resource
sv: Misslyckades med att läsa resurs

en: Failed to put data
sv: Misslyckades med att placera data

en: Failed to put data to server, error code %d (%s)
sv: Misslyckades med att placera data på server, felkod %d (%s)

en: Failed to delete resource
sv: Misslyckades med att ta bort resurs

en: Failed to copy resource
sv: Misslyckades med att kopiera resurs

en: Failed to move resource
sv: Misslyckades med att flytta resurs

en: Failed to lock resource
sv: Misslyckades med att låsa resurs

en: Expected application/xml response, but none returned
sv: Förväntade application/xml-svar, men inget returnerades

en: Expected application/xml response, but %s returned
sv: Förväntade application/xml-svar, men %s returnerades

en: Failed to parse XML data
sv: Misslyckades med att tolka XML-data

en: Failed to refresh lock
sv: Misslyckades med att uppdatera lås

en: Failed to unlock
sv: Misslyckades med att låsa upp

en: Expected multistatus response, but %d returned (%s)
sv: Förväntade multistatussvar, men %d returnerades (%s)

en: XML data does not have root node
sv: XML-data har ingen rotnod

en: XML data doesn't have required structure (%s)
sv: XML-data har inte struktur som krävs (%s)

en: Failed to get access control list
sv: Misslyckades med att erhålla åtkomstkontrollista

en: Cannot store protected nor inherited Access Control Entry.
sv: Kan varken lagra skyddad eller ärvd åtkomstkontrollpost.

en: Provided invalid principal kind for Access Control Entry.
sv: Tillhandahöll ogiltig principalsort för åtkomstkontrollpost.

en: Cannot store property-based Access Control Entry.
sv: Kan inte lagra egenskapsbaserad åtkomstkontrollpost.

en: Access Control Entry can be only to Grant or Deny, but not None.
sv: Åtkomstkontrollpost kan endast vara Grant eller Deny, men inte ingendera.

en: Access Control Entry can be only to Grant or Deny, but not both.
sv: Åtkomstkontrollpost kan endast vara Grant eller Deny, men inte båda.

en: Access Control Entry privilege cannot be NULL.
sv: Privilegium för åtkomstkontrollpost kan inte vara NULL.

en: Could not open the link.
sv: Kunde inte öppna länken.

en: Copy _Link Location
sv: Kopiera _länkplats

en: O_pen Link in Browser
sv: Ö_ppna länk i webbläsare

note: To Translators: The text is concatenated to a form: "Ctrl-click to open a link http://www.example.com"
en: Ctrl-click to open a link
sv: Ctrl-klicka för att öppna en länk

note: x509 certificate usage types
en: Digital Signature
sv: Digital signatur

en: Key Encipherment
sv: Nyckelkryptering

en: Data Encipherment
sv: Datakryptering

en: Non Repudiation
sv: Oförnekbarhet

en: Key Agreement
sv: Nyckelöverenskommelse

en: Key Certificate Sign
sv: Signatur för nyckelcertifikat

en: CRL Sign
sv: CRL-signatur

en: Encipher Only
sv: Endast kryptering

en: Certificate
sv: Certifikat

en: Identity
sv: Identitet

en: Issuer
sv: Utfärdare

en: Expires on
sv: Utgår

en: Subject
sv: Innehavare

en: Common Name
sv: Namn

en: Email
sv: E-post

en: Organization Unit
sv: Organisationsenhet

en: Country
sv: Land

en: State
sv: Län

en: Locality
sv: Plats

en: Domain Component Name
sv: Domänkomponentnamn

en: Alternative Emails
sv: Alternativa e-postadresser

en: SHA-256 Fingerprint
sv: SHA-256-fingeravtryck

en: Details
sv: Detaljer

en: Not Before
sv: Inte före

en: Not After
sv: Inte efter

en: Usage
sv: Användning

en: Serial Number
sv: Serienummer

en: Key ID
sv: Nyckel-ID

en: Signature Algorithm
sv: Signaturalgoritm

en: Public Key
sv: Öppen nyckel

en: Algorithm
sv: Algoritm

en: Credentials prompt was cancelled
sv: Fråga om autentiseringsuppgifter avbröts

en: Source “%s” doesn’t support prompt for credentials
sv: Källan ”%s” stöder inte fråga om autentiseringsuppgifter

en: Failed to obtain access token from address “%s”: %s
sv: Misslyckades med att erhålla åtkomstelement från adressen ”%s”: %s

en: Checking returned code
sv: Kontrollerar returnerad kod

en: Requesting access token, please wait…
sv: Begär åtkomstelement, vänta…

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Address Book authentication request".
en: %s Address Book authentication request
sv: Autentiseringsförfrågan för %s-adressbok

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Calendar authentication request".
en: %s Calendar authentication request
sv: Autentiseringsförfrågan för %s-kalender

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Memo List authentication request".
en: %s Memo List authentication request
sv: Autentiseringsförfrågan för %s-memolista

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Task List authentication request".
en: %s Task List authentication request
sv: Autentiseringsförfrågan för %s-uppgiftslista

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Mail authentication request".
en: %s Mail authentication request
sv: Autentiseringsförfrågan för %s-e-post

note: generic account prompt Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google account authentication request".
en: %s account authentication request
sv: Autentiseringsförfrågan för %s-konto

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your address book “%s”.
sv: Logga in på ditt %s-konto och acceptera villkoren för att få tillgång till din adressbok ”%s”.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your calendar “%s”.
sv: Logga in på ditt %s-konto och acceptera villkoren för att få tillgång till din kalender ”%s”.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your mail account “%s”.
sv: Logga in på ditt %s-konto och acceptera villkoren för att få tillgång till ditt e-postkonto ”%s”.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your mail transport “%s”.
sv: Logga in på ditt %s-konto och acceptera villkoren för att få tillgång till din e-posttransport ”%s”.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your memo list “%s”.
sv: Logga in på ditt %s-konto och acceptera villkoren för att få tillgång till din memolista ”%s”.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your task list “%s”.
sv: Logga in på ditt %s-konto och acceptera villkoren för att få tillgång till din uppgiftslista ”%s”.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your account “%s”.
sv: Logga in på ditt %s-konto och acceptera villkoren för att få tillgång till ditt konto ”%s”.

en: Failed to open browser: %s
sv: Misslyckades med att öppna webbläsare: %s

en: _Copy URL
sv: _Kopiera URL

en: Open in _Browser
sv: Öppna i _webbläsare

en: Open with “%s”
sv: Öppna med ”%s”

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: Open the above URL in a browser and go through the OAuth2 wizard there. Copy the resulting authorization code, or the URL the OAuth2 wizard finished with, below to continue the authentication process.
sv: Öppna URL:en ovan i en webbläsare och gå igenom OAuth2-guiden där. Kopiera nedan den resulterande bekräftelsekoden, eller den URL som OAuth2-guiden avslutade med, för att fortsätta autentiseringsprocessen.

en: _Authorization code:
sv: _Bekräftelsekod:

en: C_ontinue
sv: F_ortsätt

en: Preparing request, please wait…
sv: Förbereder begäran, vänta…

en: Address book authentication request
sv: Autentiseringsförfrågan för adressbok

en: Calendar authentication request
sv: Autentiseringsförfrågan för kalender

en: Mail authentication request
sv: Autentiseringsförfrågan för e-post

note: generic account prompt
en: Authentication request
sv: Autentiseringsförfrågan

en: Please enter the password for address book “%s”.
sv: Ange lösenordet för adressboken ”%s”.

en: Please enter the password for calendar “%s”.
sv: Ange lösenordet för kalender ”%s”.

en: Please enter the password for mail account “%s”.
sv: Ange lösenordet för e-postkonto ”%s”.

en: Please enter the password for mail transport “%s”.
sv: Ange lösenordet för e-posttransport ”%s”.

en: Please enter the password for memo list “%s”.
sv: Ange lösenordet för memolistan ”%s”.

en: Please enter the password for task list “%s”.
sv: Ange lösenordet för uppgiftslistan ”%s”.

en: Please enter the password for account “%s”.
sv: Ange lösenordet för konto ”%s”.

note: Translators: This is part of a credential prompt, constructing for example: "Please enter the password for account “%s”.\n(host: hostname)"
en: 
    (host: %s)
sv: 
    (värd: %s)

en: _User Name:
sv: _Användarnamn:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

note: Remember password check
en: _Add this password to your keyring
sv: Lägg _till lösenord till din nyckelring

note: Translators: meaning as "Snooze, until event start time"
en: until start time
sv: till starttiden

en: Add custom time…
sv: Lägg till anpassad tid…

en: Clear custom times
sv: Rensa anpassade tider

[ctx: overdue]
en: now
sv: nu

en: %d year | %d years
sv[0]: %d år
sv[1]: %d år

[ctx: overdue]
en: overdue
sv: skulle ha genomförts

en: Failed to launch URI “%s”:
sv: Misslyckades med att köra URI ”%s”:

en: No reminder is selected.
sv: Ingen påminnelse har valts.

en: No details are available.
sv: Inga detaljer finns tillgängliga.

en: Multiple reminders are selected.
sv: Flera påminnelser har valts.

en: Failed to dismiss reminder:
sv: Misslyckades med att avfärda påminnelse:

en: Failed to dismiss all:
sv: Misslyckades med att avfärda alla:

en: Set a custom snooze time for
sv: Ställ in en anpassad tid för slumring på

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: da_ys
sv: da_gar

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
sv: _timmar

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
sv: _minuter

en: _Add Snooze time
sv: _Lägg till slumringstid

en: _Dismiss
sv: _Avfärda

en: Dismiss _All
sv: Avfärda a_lla

en: _Snooze
sv: _Slumra

en: Certificate trust...
sv: Tillförlitlighet för certifikat…

en: _Reject
sv: _Neka

en: Accept _Temporarily
sv: Acceptera _temporärt

en: _Accept Permanently
sv: _Acceptera permanent

en: Temporarily reject the certificate
sv: Avvisa tillfälligt certifikatet

en: Permanently reject the certificate
sv: Avvisa certifikatet permanent

en: Temporarily accept the certificate
sv: Acceptera tillfälligt certifikatet

en: Permanently accept the certificate
sv: Acceptera certifikatet permanent

en: SSL/TLS certificate for “%s” is not trusted. Do you wish to accept it?
sv: SSL-/TLS-certifikatet för ”%s” är inte pålitligt. Vill du acceptera det?

en: Reason:
sv: Anledning:

en: Detailed error:
sv: Detaljerat fel:

en: The signing certificate authority is not known.
sv: Den signerande certifikatauktoriteten är okänd.

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
sv: Certifikatet stämmer inte överens med den förväntade identiteten för webbplatsen det hämtades ifrån.

en: The certificate’s activation time is still in the future.
sv: Certifikatets aktiveringstid ligger fortfarande i framtiden.

en: The certificate has expired.
sv: Certifikatet har gått ut.

en: The certificate has been revoked according to the connection’s certificate revocation list.
sv: Certifikatet har återkallats enligt anslutningens certifikatspärrlista.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
sv: Certifikatets algoritm betraktas som osäker.

en: Supports
sv: Stöder

en: _User mail:
sv: _Användar-e-post:

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Contacts
sv: Kontakter

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Events
sv: Evenemang

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Memos
sv: Memon

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Tasks
sv: Uppgifter

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Server-side scheduling
sv: Schemaläggning på serversidan

en: Invalid URL
sv: Ogiltig URL

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Searching server sources...
sv: Söker serverkällor…

en: Cannot find a corresponding account in the org.gnome.OnlineAccounts service from which to obtain a password for “%s”
sv: Kan inte hitta ett motsvarande konto i tjänsten org.gnome.OnlineAccounts från vilket ett lösenord för ”%s” kan erhållas

en: Failed to get password from GOA:
sv: Misslyckades med att hämta lösenord från GOA:

note: TODO: more specific
en: Code: %u — Unexpected response from server
sv: Kod: %u — Oväntat svar från servern

note: TODO: more specific
en: Failed to parse autodiscover response XML
sv: Misslyckades med att tolka XML-svar från autodetektering

note: TODO: more specific
en: Failed to find Autodiscover element
sv: Misslyckades med att hitta autodetekteringselement

note: TODO: more specific
en: Failed to find Response element
sv: Misslyckades med att hitta svarselement

note: TODO: more specific
en: Failed to find Account element
sv: Misslyckades med att hitta kontoelement

note: TODO: more specific
en: Failed to find ASUrl and OABUrl in autodiscover response
sv: Kunde inte hitta ASUrl och OABUrl i svar för autodetektering

en: Cannot find a corresponding account in the org.gnome.OnlineAccounts service from which to obtain an access token for “%s”
sv: Kan inte hitta ett motsvarande konto i tjänsten org.gnome.OnlineAccounts från vilket ett åtkomstelement för ”%s” kan erhållas

en: Failed to obtain an access token for “%s”:
sv: Misslyckades med att erhålla ett åtkomstelement för ”%s”:

en: Keep running after the last client is closed
sv: Fortsätt att kör efter att senaste klienten har stängts

en: Wait running until at least one client is connected
sv: Vänta med att köra tills minst en klient är ansluten

en: Overrides compile-time backend per process option; use 1 to enable, 0 to disable, any other value is to use compile-time option
sv: Åsidosätter flagga för kompileringstidsgränssnitt per process; använd 1 för att aktivera, 0 för att inaktivera, alla andra värden är att använda flagga för kompileringstid

en: Reminders
sv: Påminnelser

en: Warning
sv: Varning

en: _No
sv: _Nej

en: _Yes
sv: _Ja

en: A calendar reminder is about to trigger. This reminder is configured to run the following program:
    
            %s
    
    Are you sure you want to run this program?
sv: En kalenderpåminnelse kommer att lösas ut. Denna påminnelse är konfigurerad att köra följande program:
    
            %s
    
    Är du säker på att du vill köra detta program?

en: Do not ask me about this program again
sv: Fråga mig inte om detta program igen

en: Display Reminders window with _notifications
sv: Visa påminnelsefönster med _aviseringar

en: Keep reminder notification window always on _top
sv: Behåll all_tid aviseringsfönster för påminnelser överst

en: Enable _desktop notifications
sv: Aktivera skriv_bordsaviseringar

en: Enable _audio notifications
sv: Aktivera _ljudaviseringar

en: Display reminders for _completed tasks
sv: Visa på_minnelser för färdiga uppgifter

en: Display reminders for _past events
sv: Visa _påminnelser för evenemang som redan inträffat

en: Reminders Options:
sv: Påminnelsealternativ:

en: You have %d reminder | You have %d reminders
sv[0]: Du har %d påminnelse
sv[1]: Du har %d påminnelser

en: Don’t migrate user data from previous versions of Evolution
sv: Migrera inte användardata från tidigare versioner av Evolution

en: Can not open file
sv: Kan inte öppna fil

en: Failed to open client “%s”: %s
sv: Misslyckades med att öppna klienten ”%s”: %s

en: Unhandled error
sv: Ohanterat fel

en: Specify the output file instead of standard output
sv: Ange utdatafilen i stället för standard ut

en: OUTPUTFILE
sv: UTDATAFIL

en: List available address books
sv: Lista tillgängliga adressböcker

en: List available address books and show how many contacts they have
sv: Lista tillgängliga adressböcker och visa hur många kontakter de har

en: Show cards as vcard or csv file
sv: Visa kort som vcard- eller csv-fil

en: Cannot use --list and --list-with-count together.
sv: Kan inte använda --list och --list-with-count tillsammans.

en: Command line arguments error, please use --help option to see the usage.
sv: Fel i kommandoradsargument, använd flaggan --help för att se användningen.

en: Only supports csv or vcard format.
sv: Stöder endast csv- eller vcard-format.

en: Show only enabled sources
sv: Visa endast aktiverade källor

en: Show source’s UID
sv: Visa källans UID

en: Show source’s authentication information
sv: Visa källans autentiseringsinformation

en: Write in machine readable format (one source per line, without localized property names and tab as separator)
sv: Skriv i maskinläsbart format (en källa per rad, utan lokaliserade egenskapsnamn och tabb som separator)

en: Limit only to sources with given extension name
sv: Begränsa endast till källor med angivet tilläggsnamn

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: Collection
sv: Samling

en: Collection/GNOME Online Accounts
sv: Samling/GNOME Nätkonton

en: Collection/Ubuntu Online Accounts
sv: Samling/Ubuntu-nätkonton

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Calendar
sv: Kalender

en: Memo List
sv: Memolista

en: Task List
sv: Uppgiftslista

en: Mail Account
sv: E-postkonto

en: Mail Transport
sv: E-posttransport

en: Mail Identity
sv: E-postidentitet

en: Mail Submission
sv: E-postsändning

en: Mail Signature
sv: E-postsignatur

en: Parent UID: %s
sv: Överordnat UID: %s

en: Enabled: %s
sv: Aktiverad: %s

en: Backend: %s
sv: Bakände: %s

en: Calendar enabled: %s
sv: Kalender aktiverad: %s

en: Contacts enabled: %s
sv: Kontakter aktiverade: %s

en: Mail enabled: %s
sv: E-post aktiverad: %s

en: MIME Type: %s
sv: MIME-typ: %s

en: Auth Host: %s:%d
sv: Autentiseringsvärd: %s:%d

en: Auth Host: %s
sv: Autentiseringsvärd: %s

en: Auth User: %s
sv: Autentiseringsanvändare: %s

en: Auth Method: %s
sv: Autentiseringsmetod: %s

en: Auth Proxy UID: %s
sv: Autentiseringsproxy-UID: %s

en: Failed to parse arguments: Unknown error
sv: Misslyckades med att tolka argument: Okänt fel

en: Failed to connect to source registry: %s
sv: Misslyckades med att ansluta till källregister: %s

en: No sources had been found
sv: Inga källor hittades

en: Birthdays & Anniversaries
sv: Födelsedagar & jubileum

en: Contacts
sv: Kontakter

en: On LDAP Servers
sv: På LDAP-servrar

en: On This Computer
sv: På denna dator

en: Personal
sv: Personligt

en: Default Proxy Settings
sv: Standardproxyinställningar

en: Search Folders
sv: Sökmappar

en: Weather
sv: Väder

en: On The Web
sv: På webben

en: WebDAV Notes
sv: WebDAV-anteckningar
