evolution - en to cs translation catalogue (6022 entries)

en: Enable address formatting
cs: Povolit formátování adresy

en: Whether addresses should be formatted according to standard in their destination country
cs: Zda-li mají být adresy formátovány podle standardů v dané zemi

en: Autocomplete length
cs: Délka automatického doplňování

en: The number of characters that must be typed before Evolution will attempt to autocomplete.
cs: Počet znaků, které musí být napsány, než se Evolution pokusí automaticky doplnit.

en: Show autocompleted name with an address
cs: Zobrazit automaticky doplněné jméno s adresou

en: Whether force showing the mail address with the name of the autocompleted contact in the entry.
cs: Zda si vynutit v záznamu zobrazení e-mailových adres s jménem automaticky doplněného kontaktu.

en: URI for the folder last used in the select names dialog
cs: URI složky naposledy používané v dialogu výběru jmen

en: URI for the folder last used in the select names dialog.
cs: URI složky naposledy používané v dialogu výběru jmen.

en: Contact layout style
cs: Styl rozložení kontaktů

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the contact list. “0” (Classic View) places the preview pane below the contact list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the contact list.
cs: Styl rozložení určuje, kde je umístěn panel náhledu vzhledem k seznamu kontaktů. „0“ (klasické zobrazení) umísťuje panel náhledu pod seznam kontaktů. „1“ (svislé zobrazení) umísťuje panel náhledu vedle seznamu kontaktů.

en: Contact preview pane position (horizontal)
cs: Poloha panelu náhledu kontaktů (vodorovného)

en: Position of the contact preview pane when oriented horizontally.
cs: Poloha panelu náhledu kontaktů, když je orientován vodorovně.

en: Contact preview pane position (vertical)
cs: Poloha panelu náhledu kontaktů (svislého)

en: Position of the contact preview pane when oriented vertically.
cs: Poloha panelu náhledu kontaktů, když je orientován svisle.

en: Show maps
cs: Zobrazit mapy

en: Whether to show maps in preview pane
cs: Jestli zobrazovat mapy v panelu náhledu.

en: Primary address book
cs: Hlavní adresář

en: The UID of the selected (or “primary”) address book in the sidebar of the “Contacts” view
cs: UID vybraného (nebo „hlavního“) adresáře v postranním panelu zobrazení „Kontakty“.

en: Show preview pane
cs: Zobrazovat panel náhledu

en: Whether to show the preview pane.
cs: Zda zobrazovat panel náhledu.

en: Show phone numbers
cs: Zobrazovat telefonní čísla

en: Whether to show phone numbers in the editor
cs: Zda v editoru zobrazovat telefonní čísla.

en: Show SIP addresses
cs: Zobrazovat adresy SIP

en: Whether to show SIP addresses in the editor
cs: Zda v editoru zobrazovat adresy SIP.

en: Show IM addresses
cs: Zobrazovat adresy IM

en: Whether to show IM addresses in the editor
cs: Zda v editoru zobrazovat adresy rychlé komunikace.

en: Show mailing Home addresses
cs: Zobrazovat poštovní adresy domů

en: Whether to show mailing Home addresses in the editor
cs: Zda v editoru zobrazovat poštovní adresy domů.

en: Show mailing Work addresses
cs: Zobrazovat poštovní adresy do práce

en: Whether to show mailing addresses Work in the editor
cs: Zda v editoru zobrazovat poštovní adresy do práce.

en: Show mailing Other addresses
cs: Zobrazovat ostatní poštovní adresy

en: Whether to show mailing addresses Other in the editor
cs: Zda v editoru zobrazovat jiné poštovní adresy.

en: Show web addresses
cs: Zobrazovat webové adresy

en: Whether to show Web Addresses in the editor
cs: Zda v editoru zobrazovat webové adresy.

en: Show job information
cs: Zobrazovat pracovní údaje

en: Whether to show job information in the editor
cs: Zda v editoru zobrazovat údaje týkající se práce.

en: Show Miscellaneous information
cs: Zobrazovat různorodé údaje

en: Whether to show Miscellaneous information in the editor
cs: Zda v editoru zobrazovat další různorodé údaje.

en: Show notes-tab
cs: Zobrazovat kartu Poznámky

en: Whether to show notes in the editor
cs: Zda v editoru zobrazovat kartu s poznámkami.

en: Show Certificates tab
cs: Zobrazovat kartu Certifikáty

en: Whether to show Certificates tab in the editor
cs: Zda v editoru zobrazovat kartu s certifikáty.

en: Where to open contact locations
cs: V čem otevírat zeměpisná místa z kontaktů

en: Currently supported values are “openstreetmap” and “google”; if unknown set, uses “openstreetmap”
cs: Aktuálně podporované hodnoty jsou „openstreetmap“ a „google“. Když je nastavená neznámá hodnota, použije se „openstreetmap“.

en: Whether to prefer local application over opening map in a browser
cs: Zda preferovat lokální aplikaci před otevřením mapy v prohlížeči

en: Open a contact location in a local application handling 'map:' URI, if available, instead of using a web browser
cs: Otevřít lokaci kontaktu s URI "map:", pokud je dostupné, v lokální aplikaci místo v prohlížeči

en: Preview Personal before Work information
cs: Náhled osobních údajů před pracovními

en: Show the Personal information before the Work information in the contact preview
cs: V náhledu kontaktu zobrazovat osobní údaje před pracovními.

en: Convert mail messages to Unicode
cs: Převést všechny poštovní zprávy do Unicode

en: Convert message text to Unicode UTF-8 to unify spam/ham tokens coming from different character sets.
cs: Převést text zprávy do Unikódu UTF-8, aby se sjednotily spam/ham tokeny přicházející s různými znakovými sadami.

en: Full path command to run Bogofilter
cs: Příkaz s úplnou cestou pro spuštění Bogofilteru

en: Full path to a Bogofilter command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/bogofilter. The command should not contain any other arguments.
cs: Úplná cesta k příkazu bogofilter. Není-li nastaveno, použije se stejná cesta jako při překladu, obvykle /usr/bin/bogofilter. Příkaz by neměl obsahovat žádné další argumenty.

en: Save directory for reminder audio
cs: Ukládací složka pro zvukové připomenutí

en: Directory for saving reminder audio files
cs: Složka pro ukládání zvukových souborů připomenutí

en: Birthday and anniversary reminder value
cs: Hodnota připomínky narozenin a výročí

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
cs: Počet jednotek pro určení připomínky narozenin nebo výročí

en: Birthday and anniversary reminder units
cs: Jednotky připomínky narozenin a výročí

en: Units for a birthday or anniversary reminder, “minutes”, “hours” or “days”
cs: Jednotky pro připomínku narozenin a výročí, „minutes“ (minuty), „hours“ (hodiny) nebo „days“ (dny)

en: Compress weekends in month view
cs: Komprimovat víkendy v měsíčním přehledu

en: Whether to compress weekends in the month view, which puts Saturday and Sunday in the space of one weekday
cs: Jestli komprimovat víkendy v zobrazení měsíce, což umístí sobotu a neděli do místa jednoho dne v týdnu

en: Ask for confirmation when deleting items
cs: Vyžadovat potvrzení před odstraňováním položek

en: Whether to ask for confirmation when deleting an appointment or task
cs: Jestli vyžadovat potvrzení při odstraňování události nebo úkolu

en: Confirm expunge
cs: Potvrzovat vyčištění

en: Whether to ask for confirmation when expunging appointments and tasks
cs: Jestli vyžadovat potvrzení při čištění událostí a úkolů

en: Month view vertical pane position
cs: Umístění svislého panelu v zobrazení měsíce

en: Position of the vertical pane, between the calendar lists and the date navigator calendar
cs: Umístění svislého panelu mezi seznamem kalendářů a navigátorem daty

en: Workday end hour
cs: Hodina konce pracovního dne

en: Hour the workday ends on, in twenty four hour format, 0 to 23
cs: Hodina, kdy končí pracovní den, ve dvacetičtyřhodinovém formátu, 0 až 23

en: Workday end minute
cs: Minuta konce pracovního dne

en: Minute the workday ends on, 0 to 59.
cs: Minuta, kdy končí pracovní den, 0 až 59.

en: Workday start hour
cs: Hodina začátku pracovního dne

en: Hour the workday starts on, in twenty four hour format, 0 to 23.
cs: Hodina, kdy začíná pracovní den, ve dvacetičtyřhodinovém formátu, 0 až 23.

en: Workday start minute
cs: Minuta začátku pracovního dne

en: Minute the workday starts on, 0 to 59.
cs: Minuta, kdy začíná pracovní den, 0 až 59.

en: Workday start time for Monday
cs: Čas začátku pracovního dne pro pondělí

en: Time the workday starts on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
cs: Čas, kdy začíná pracovní den, ve dvacetičtyřhodinovém formátu HHMM, 0000 to 2359, nebo -1 pro použití hodiny a minuty začátku pracovního dne

en: Workday end time for Monday
cs: Čas konce pracovního dne pro pondělí

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-end-hour and day-end-minute
cs: Čas kdy končí pracovní den, ve dvacetičtyřhodinovém formátu HHMM, 0000 to 2359, nebo -1 pro použití hodiny a minuty konce pracovního dne

en: Workday start time for Tuesday
cs: Čas začátku pracovního dne pro úterý

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
cs: Čas, kdy končí pracovní den, ve dvacetičtyřhodinovém formátu HHMM, 0000 to 2359, nebo -1 pro použití hodiny a minuty začátku pracovního dne

en: Workday end time for Tuesday
cs: Čas konce pracovního dne pro úterý

en: Workday start time for Wednesday
cs: Čas začátku pracovního dne pro středu

en: Workday end time for Wednesday
cs: Čas konce pracovního dne pro středu

en: Workday start time for Thursday
cs: Čas začátku pracovního dne pro čtvrtek

en: Workday end time for Thursday
cs: Čas konce pracovního dne pro čtvrtek

en: Workday start time for Friday
cs: Čas začátku pracovního dne pro pátek

en: Workday end time for Friday
cs: Čas konce pracovního dne pro pátek

en: Workday start time for Saturday
cs: Čas začátku pracovního dne pro sobotu

en: Workday end time for Saturday
cs: Čas konce pracovního dne pro sobotu

en: Workday start time for Sunday
cs: Čas začátku pracovního dne pro neděli

en: Workday end time for Sunday
cs: Čas konce pracovního dne pro neděli

en: The second timezone for a Day View
cs: Druhé časové pásmo pro Zobrazení dne

en: Shows the second time zone in a Day View, if set. Value is similar to one used in a “timezone” key
cs: Zobrazuje druhá časová pásma v Zobrazení dne, pokud jsou nastavena. Hodnota je podobná té v klíči „timezone“

en: Recently used second time zones in a Day View
cs: Naposledy použitá druhá časová pásma v Zobrazení dne

en: List of recently used second time zones in a Day View
cs: Seznam naposledy použitých druhých časových pásem v Zobrazení dne

en: Maximum number of recently used timezones to remember
cs: Maximální počet naposledy použitých časových pásem, které se mají uchovat

en: Maximum number of recently used timezones to remember in a “day-second-zones” list
cs: Maximální počet naposledy použitých časových pásem, které se mají uchovat v seznamu „day-second-zones“

en: Default reminder value
cs: Výchozí hodnota připomínky

en: Number of units for determining a default reminder
cs: Počet jednotek pro určení výchozí připomínky

en: Default reminder units
cs: Výchozí jednotka připomínky

en: Units for a default reminder, “minutes”, “hours” or “days”
cs: Jednotky výchozí připomínky, „minutes“ (minuty), „hours“ (hodiny) nebo „days“ (dny)

en: Show categories field in the event/meeting/task editor
cs: Zobrazovat pole kategorií v editoru události/úkolu/schůzky

en: Whether to show categories field in the event/meeting editor
cs: Zda zobrazovat pole kategorie v editoru události/schůzky.

en: Show Role field in the event/task/meeting editor
cs: Zobrazovat pole Funkce v editoru události/úkolu/schůzky

en: Whether to show role field in the event/task/meeting editor
cs: Zda zobrazovat pole funkce v editoru události/úkolu/schůzky.

en: Show RSVP field in the event/task/meeting editor
cs: Zobrazovat pole RSVP v editoru události/úkolu/schůzky

en: Whether to show RSVP field in the event/task/meeting editor
cs: Zda zobrazovat pole RSVP v editoru události/úkolu/schůzky.

en: Show status field in the event/task/meeting editor
cs: Zobrazovat pole stavu v editoru události/úkolu/schůzky

en: Whether to show status field in the event/task/meeting editor
cs: Zda zobrazovat pole stav v editoru události/úkolu/schůzky.

en: Show timezone field in the event/meeting editor
cs: Zobrazovat pole časového pásma v editoru události/úkolu/schůzky

en: Whether to show timezone field in the event/meeting editor
cs: Zda zobrazovat pole časové pásmo v editoru události/schůzky.

en: Show type field in the event/task/meeting editor
cs: Zobrazovat pole typu v editoru události/úkolu/schůzky

en: Whether to show type field in the event/task/meeting editor
cs: Zda zobrazovat pole typ v editoru události/úkolu/schůzky.

en: Show toolbar in the event/task/memo editor
cs: Zobrazovat lištu nástrojů v editoru události/úkolu/poznámky

en: Whether to show toolbar in the event/task/memo editor
cs: Zda zobrazovat lištu nástrojů v editoru události/úkolu/poznámky.

en: Hide completed tasks
cs: Skrývat dokončené úkoly

en: Whether to hide completed tasks in the tasks view
cs: Zda skrývat dokončené úkoly v zobrazení úkolů

en: Hide task units
cs: Skrývat jednotky úkolů

en: Units for determining when to hide tasks, “minutes”, “hours” or “days”
cs: Jednotky pro určení, kdy skrývat úkoly, „minutes“ (minuty), „hours“ (hodiny) nebo „days“ (dny)

en: Hide task value
cs: Skrývat hodnotu úkolu

en: Number of units for determining when to hide tasks
cs: Počet jednotek pro určení, kdy skrývat úkoly

en: Hide cancelled events
cs: Skrývat zrušené události

en: Whether to hide cancelled events in the calendar view
cs: Zda skrývat zrušené událost v zobrazení kalendáře

en: Hide cancelled tasks
cs: Skrýt zrušené úkoly

en: Whether to hide cancelled tasks in the tasks view
cs: Jestli skrývat zrušené úkoly v zobrazení úkolů

en: Horizontal pane position
cs: Umístění vodorovného panelu

en: Position of the horizontal pane, between the date navigator calendar and the task list when not in the month view, in pixels
cs: Umístění vodorovného panelu mezi kalendářem navigátoru data a seznamem úkolů mimo zobrazení měsíce, v pixelech

en: Last reminder time
cs: Poslední čas připomenutí

en: Time the last reminder ran, in time_t
cs: Čas, kdy běžela poslední připomínka, ve formátu time_t

en: Marcus Bains Line Color — Day View
cs: Barva čáry Marca Bainse — zobrazení dne

en: Color to draw the Marcus Bains line in the Day View
cs: Barva, kterou kreslit čáru Marca Bainse v zobrazení dne

en: Marcus Bains Line Color — Time bar
cs: Barva čáry Marca Bainse — časová lišta

en: Color to draw the Marcus Bains Line in the Time bar (empty for default)
cs: Barva, kterou kreslit čáru Marca Bainse v časové liště (prázdné pro výchozí)

en: Marcus Bains Line
cs: Čára Marca Bainse

en: Whether to draw the Marcus Bains Line (line at current time) in the calendar
cs: Jestli v kalendáři kreslit čáru Marca Bainse (čáru aktuálního času)

en: Memo preview pane position (horizontal)
cs: Poloha panelu náhledu poznámek (vodorovná)

en: Position of the task preview pane when oriented horizontally
cs: Poloha panelu náhledu úkolů, když je orientován vodorovně

en: Memo layout style
cs: Styl rozložení poznámek

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the memo list. “0” (Classic View) places the preview pane below the memo list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the memo list
cs: Styl rozložení určuje, kde je umístěn panel náhledu vzhledem k seznamu poznámek. „0“ (klasické zobrazení) umísťuje panel náhledu pod seznam poznámek. „1“ (svislé zobrazení) umísťuje panel náhledu vedle seznamu poznámek

en: Memo preview pane position (vertical)
cs: Poloha panelu náhledu poznámek (svislá)

en: Position of the memo preview pane when oriented vertically
cs: Poloha panelu náhledu poznámek, když je orientován svisle

en: Month view horizontal pane position
cs: Umístění vodorovného panelu v zobrazení měsíce

en: Position of the horizontal pane, between the view and the date navigator calendar and task list in the month view, in pixels
cs: Umístění vodorovného panelu mezi kalendářem navigátoru data a seznamem úkolů v zobrazení měsíce, v pixelech

en: Scroll Month View by a week, not by a month
cs: Posouvat zobrazení měsíce po týdnech místo po měsících.

en: Whether to scroll a Month View by a week, not by a month
cs: Zda posouvat zobrazení měsíce po týdnech místo po měsících

en: Let the Month View start with the current week
cs: Začínat zobrazení měsíce s aktuálním týdnem

en: Whether the month view should show weeks starting with the current week instead of the first week of the month.
cs: Zda má zobrazení měsíce zobrazit týdny začínaje aktuálním týdnem místo prvního týdne v měsíci.

en: Preferred New button item
cs: Upřednostňovaná položka tlačítka Nový

en: Name of the preferred New toolbar button item
cs: Název upřednostňované položky tlačítka Nový v liště nástrojů

en: Primary calendar
cs: Hlavní kalendář

en: The UID of the selected (or “primary”) calendar in the sidebar of the “Calendar” view
cs: UID vybraného (nebo „hlavního“) kalendáře v postranním panelu zobrazení „Kalendář“

en: Primary memo list
cs: Hlavní seznam poznámek

en: The UID of the selected (or “primary”) memo list in the sidebar of the “Memos” view
cs: UID vybraného (nebo „hlavního“) seznamu poznámek v postranním panelu zobrazení „Poznámky“

en: Primary task list
cs: Hlavní seznam úkolů

en: The UID of the selected (or “primary”) task list in the sidebar of the “Tasks” view
cs: UID vybraného (nebo „hlavního“) seznamu úkolů v postranním panelu zobrazení „Úkoly“

en: Free/busy template URL
cs: Adresa URL šablony s volnými/obsazenými termíny

en: The URL template to use as a free/busy data fallback, %u is replaced by the user part of the mail address and %d is replaced by the domain
cs: Šablona adresy URL, která se má použít jako datová záloha s volnými/obsazenými termíny, %u je nahrazeno uživatelskou částí e-mailové adresy a %d je nahrazeno doménou

en: Recurrent Events in Italic
cs: Opakující se události kurzívou

en: Show days with recurrent events in italic font in bottom left calendar
cs: Zobrazit dny s opakujícími se událostmi kurzívou v kalendáři vlevo dole

en: Search range for time-based searching in years
cs: Rozsah pro časové hledání v rocích

en: How many years can the time-based search go forward or backward from currently selected day when searching for another occurrence; default is ten years
cs: Kolik roků může jít časové vyhledávání dozadu nebo dopředu v čase z aktuálně vybraného dne, když se hledá další výskyt v kalendáři; výchozí je deset let.

en: Show appointment end times in week and month views
cs: Zobrazovat časy konců událostí v týdenním a měsíčním přehledu

en: Whether to display the end time of events in the week and month views
cs: Jestli zobrazovat časy konců událostí v týdenním a měsíčním přehledu

en: Show appointment icons in the month view
cs: Zobrazovat ikony událostí v měsíčním přehledu

en: Whether to show icons of events in the month view
cs: Jestli zobrazovat ikony událostí v měsíčním přehledu

en: Show the memo preview pane
cs: Zobrazovat panel náhledu poznámek

en: If “true”, show the memo preview pane in the main window
cs: Pokud je zapnuto, bude se v hlavním okně zobrazovat panel náhledu poznámek

en: Show the task preview pane
cs: Zobrazovat panel náhledu úkolů

en: If “true”, show the task preview pane in the main window
cs: Pokud je zapnuto, bude se v hlavním okně zobrazovat panel náhledu úkolů

en: Show week numbers in Day View, Work Week View, Year view and Date Navigator
cs: Zobrazovat čísla týdnů v Zobrazení dne, v Zobrazení pracovního týdne, v Zobrazení roku a navigátoru v datech

en: Whether to show week numbers in various places in the Calendar
cs: Jestli zobrazovat čísla týdnů na různých místech v Kalendáři

en: Vertical position for the tag pane
cs: Svislá poloha panelu se štítky

en: Show Tasks and Memos pane in the Calendar view
cs: Zobrazovat panel Úkoly a Poznámky v zobrazení kalendáře

en: Whether to show Tasks and Memos pane in the Calendar view
cs: Zda zobrazovat panel s úkoly a poznámkami v zobrazení kalendáře

en: Highlight tasks due today
cs: Zvýrazňovat úkoly, které mají být dokončené dnes

en: Whether highlight tasks due today with a special color (task-due-today-color)
cs: Zda zvýrazňovat úkoly, které mají být dokončeny dnes, speciální barvou (task-due-today-color)

en: Tasks due today color
cs: Barva úkolů, které mají být dokončené dnes

en: Background color of tasks that are due today, in “#rrggbb” format. Used together with task-due-today-highlight
cs: Barva pozadí úkolů, které mají být dokončeny dnes, ve formátu „#rrggbb“. Používá se společně s task-due-today-highlight

en: Task preview pane position (horizontal)
cs: Poloha panelu náhledu úkolů (vodorovná)

en: Task layout style
cs: Styl rozložení úkolů

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the task list. “0” (Classic View) places the preview pane below the task list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the task list
cs: Styl rozložení určuje, kde je umístěn panel náhledu vzhledem k seznamu úkolů. „0“ (klasické zobrazení) umísťuje panel náhledu pod seznam úkolů. „1“ (svislé zobrazení) umísťuje panel náhledu vedle seznam úkolů

en: Task preview pane position (vertical)
cs: Poloha panelu náhledu úkolů (svislá)

en: Position of the task preview pane when oriented vertically
cs: Poloha panelu náhledu úkolů, když je orientován svisle

en: Highlight overdue tasks
cs: Zvýrazňovat úkoly ve skluzu

en: Whether highlight overdue tasks with a special color (task-overdue-color)
cs: Zda zvýrazňovat úkoly ve skluzu speciální barvou (task-overdue-color)

en: Overdue tasks color
cs: Barva úkolů ve skluzu

en: Background color of tasks that are overdue, in “#rrggbb” format. Used together with task-overdue-highlight.
cs: Barva pozadí úkolů, které jsou ve skluzu, ve formátu „#rrggbb“. Používá se společně s task-overdue-highlight.

en: Time divisions
cs: Časové úseky

en: Intervals shown in Day and Work Week views, in minutes
cs: Intervaly zobrazované v zobrazeních dne a pracovního týdne, v minutách

en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: The default timezone to use for dates and times in the calendar, as an untranslated Olson timezone database location like “America/New York”
cs: Výchozí časové pásmo, které se má používat pro data a časy v kalendáři, jako umístění z Olsenovy databáze časových pásem (bez překladu), např. „America/New York“

en: Twenty four hour time format
cs: Dvacetičtyřhodinový formát času

en: Whether to show times in twenty four hour format instead of using am/pm
cs: Jestli zobrazovat časy ve dvacetičtyřhodinovém formátu místo používání am/pm

en: Birthday and anniversary reminder
cs: Připomínka narozenin a výročí

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
cs: Jestli nastavovat připomínku narozenin a výročí

en: Default appointment reminder
cs: Výchozí připomínka události

en: Whether to set a default reminder for appointments
cs: Jestli nastavovat výchozí připomínku událostí

en: Use system timezone
cs: Použít systémové časové pásmo

en: Use the system timezone instead of the timezone selected in Evolution
cs: Použít systémové časové pásmo místo časového pásma vybraného v aplikaci Evolution

en: First day of the week
cs: První den týdne

en: Monday is a work day
cs: Pondělí je pracovní den

en: Tuesday is a work day
cs: Úterý je pracovní den

en: Wednesday is a work day
cs: Středa je pracovní den

en: Thursday is a work day
cs: Čtvrtek je pracovní den

en: Friday is a work day
cs: Pátek je pracovní den

en: Saturday is a work day
cs: Sobota je pracovní den

en: Sunday is a work day
cs: Neděle je pracovní den

en: Create events, memos and tasks as Private by default
cs: Vytvářet události, poznámky a úkoly výchozí jako soukromé

en: Draw events as flat, not shaded.
cs: Vykreslovat události ploché, bez stínování

en: Whether to order days in the Week View from left to right, rather than from top to bottom.
cs: Zda se mají dny v týdenním zobrazení uspořádat zleva doprava místo shora dolů.

en: Allow direct edit of event Summary when clicking on it in the Day, Work Week, Week or Month view.
cs: Umožnit přímé úpravy souhrnu události, když se klikne na denní, pracovní, týdenní nebo měsíční zobrazení.

en: User-defined reminder times, in minutes
cs: Časy připomínek určené uživateli, v minutách

en: Whether to use markdown editor for the description in the component editor.
cs: Zda v editoru používat pro popisy formát Markdown.

en: Show week day names in the Year View
cs: Zobrazovat názvy dnů v týdnu v Zobrazení roku

en: Show the preview pane in the Year View
cs: Zobrazovat panel náhledu v Zobrazení roku

en: If “true”, show the preview pane in the Year View
cs: Pokud je zapnuto, bude se zobrazovat panel náhledu v Zobrazení roku

en: Year view horizontal pane position
cs: Umístění vodorovného panelu v Zobrazení roku

en: Position of the horizontal pane, between the year calendar and the list of events for the selected day in the year view, in pixels
cs: Umístění (v pixelech) vodorovného panelu mezi ročním kalendářem a seznamem událostí pro den vybraný v zobrazení roku

en: Layout style for the Year View
cs: Styl rozložení pro Zobrazení roku

en: The layout style determines where to place the preview pane. “0” (Horizontal View) places the preview pane below the calendar. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the calendar.
cs: Styl rozložení určuje, kde je umístěn panel náhledu. „0“ (vodorovné zobrazení) umísťuje panel náhledu pod kalendář. „1“ (svislé zobrazení) umísťuje panel náhledu vedle kalendáře.

en: Year view horizontal preview position
cs: Umístění vodorovného náhledu v Zobrazení roku

en: Position of the horizontal event preview for the year view, in pixels
cs: Umístění (v pixelech) vodorovného náhledu s událostmi pro Zobrazení roku

en: Year view vertical preview position
cs: Umístění svislého náhledu v Zobrazení roku

en: Position of the vertical event preview for the year view, in pixels
cs: Umístění (v pixelech) svislého náhledu s událostmi pro Zobrazení roku

en: Shorten event time by minutes
cs: Počet minut pro krácení času události

en: By how many minutes to shorted new event time. Whether event end or start is changed is determined by "shorten-time-end" setting
cs: O kolik minut zkrátit čas nové události. Zda se má měnit konec nebo začátek události je dáno nastavením „shorten-time-end“.

en: Whether to shorten event end time
cs: Jestli krátit koncový čas události

en: A pair option for "shorten-time" setting, to change the end time or the start time
cs: Párová volba pro nastavení „shorten-time“, pro změnu koncového nebo počátečního času

en: Background color for the 'today' day
cs: Barva pozadí „dnešního“ dne

en: Leave empty to use a yellow color derived from the current theme, otherwise use the color of form `#RRGGBB`
cs: Ponechte prázdné, pokud chcete používat žlutou barvu odvozenou z aktuálního motivu, jinak použijte barvu ve formátu `#RRGGBB`

en: Allow drag-and-drop of events in the Calendar.
cs: Povolit chycení a táhnutí událostí v kalendáři.

en: This influences the Day view, the Work Week view, the Week view and the Month view.
cs: To má vliv na Zobrazení dne, Zobrazení pracovního týdne, Zobrazení týdne a Zobrazení měsíce.

en: Value to preselect when sending an event with attendees with reminders set.
cs: Hodnota, která se má předvolit při odesílání události s účastníky s nastaveným připomenutím.

en: This remembers the last value of "Send my reminders with this event" option and uses it the next time.
cs: Toto si pamatuje poslední hodnotu možnosti „Poslat s touto událostí má připomenutí“ a použije ji příště.

en: (Deprecated) First day of the week, from Sunday (0) to Saturday (6)
cs: (zavržené) Den týdne, kdy týden začíná, od neděle (0) do soboty (6)

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “week-start-day-name” instead.
cs: Tento klíč byl zavržen ve verzi 3.10 a nadále by neměl být používán. Místo něj použijte „week-start-day-name“.

en: (Deprecated) Work days
cs: (zavržené) Pracovní dny

en: Days on which the start and end of work hours should be indicated. (This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use the “work-day-monday”, “work-day-tuesday”, etc. keys instead.)
cs: Dny, kdy má být určený začátek a konec pracovní doby. (Tento klíč byl ve verzi 3.10 označen za zastaralý a není již používán. Použijte místo něj klíče „work-day-monday“, „work-day-tuesday“ atd.)

en: Previous Evolution version
cs: Předchozí verze Evolutionu

en: The most recently used version of Evolution, expressed as “major.minor.micro”. This is used for data and settings migration from older to newer versions.
cs: Poslední používaná verze Evolutionu, vyjádřená v podobě „hlavní.vedlejší.setinková“. Používá se pro migraci dat a nastavení ze starších verzí na novější.

en: List of disabled plugins
cs: Seznam zakázaných zásuvných modulů

en: The list of disabled plugins in Evolution
cs: Seznam zakázaných zásuvných modulů v aplikaci Evolution

en: The window’s X coordinate
cs: Souřadnice x pro okno

en: The window’s Y coordinate
cs: Souřadnice y pro okno

en: The window’s width in pixels
cs: Šířka okna v pixelech

en: The window’s height in pixels
cs: Výška okna v pixelech

en: Whether the window is maximized
cs: Jestli je okno maximalizované

en: GNOME Calendar’s calendar import done
cs: Import kalendáře z Kalendáře GNOME je hotov

en: Whether calendar from GNOME Calendar has been imported or not
cs: Jestli byl kalendář z aplikace Kalendář GNOME importován nebo ne

en: GNOME Calendar’s tasks import done
cs: Import úkolů z Kalendáře GNOME je hotov

en: Whether tasks from GNOME Calendar have been imported or not
cs: Jestli byly úkoly z aplikace Kalendář GNOME importovány nebo ne

en: Check whether Evolution is the default mailer
cs: Zkontrolovat, jestli je Evolution výchozí poštovní program

en: Every time Evolution starts, check whether or not it is the default mailer.
cs: Při každém startu Evolution kontrolovat, jestli je to výchozí poštovní program.

en: Default charset in which to compose messages
cs: Výchozí znaková sada, ve které psát zprávy

en: Default charset in which to compose messages. Uses UTF-8, if not set.
cs: Výchozí znaková sada, ve které psát zprávy. Když není nastaveno, použije se UTF-8.

en: Comma-separated names of the editor to prefer in the message composer
cs: Čárkou oddělné názvy editorů, které se mají upřednostňovat jako editory zpráv

en: If the name doesn’t correspond to any known editor, then the built-in WebKit editor is used. The mode is optional, in which case the editor is used for all the modes it supports. Modes are “plain”, “html”, "markdown-plain", "markdown-html" and "markdown". Example values: “webkit” (to use WebKit for plain and html), “plain:first-editor,html:second-editor” (to use “first-editor” for the “plain” and “second-editor” for “html”)
cs: Když název neodpovídá žádnému známému editoru, použije se vestavěný editor WebKit. Režim je volitelný, pokud není uveden, použije se editor pro všechny podporované režimy. Možné režimy jsou: „plain“, „html“, „markdown-plain“, „markdown-html“ and „markdown“.

en: Path where picture gallery should search for its content
cs: Cesta, kde má galerie obrázků hledat svůj obsah

en: This value can be an empty string, which means it’ll use the system Picture folder, usually set to ~/Pictures. This folder will be also used when the set path is not pointing to the existent folder
cs: Tato hodnota může být prázdný řetězec, což znamená, že se použije systémová složka Obrázky, většinou ~/Obrázky. Tato složka se použije také v případě, kdy cesta neukazuje na existující složku

en: Spell check inline
cs: Hledat překlepy průběžně

en: Draw spelling error indicators on words as you type.
cs: Kreslit indikaci překlepů ve slovech, když píšete.

en: Automatic link recognition
cs: Automatické rozpoznávání odkazů

en: Recognize links in text and replace them.
cs: Rozpoznávat v textu odkazy a nahrazovat je.

en: Automatic emoticon recognition
cs: Automatické rozpoznávání emotikon

en: Recognize emoticons in text and replace them with images or Unicode characters.
cs: Rozpoznávat v textu emotikony a nahrazovat je obrázky nebo znaky Unikódu.

en: Unicode emoticons
cs: Smajlíci v Unikódu

en: Use Unicode characters for emoticons.
cs: Použít znaky Unikódu pro smajlíky.

en: Attribute message
cs: Přisuzovat zprávu

en: The text that is inserted when replying to a message, attributing the message to the original author
cs: Text je vložen při odpovědi na zprávu a přisuzuje zprávu původnímu autorovi

en: Forward message
cs: Přeposlat zprávu

en: The text that is inserted when forwarding a message, saying that the forwarded message follows
cs: Text je vložený, když se zpráva přeposílá, a uvádí, že přeposlaná zpráva následuje

en: Original message
cs: Původní zpráva

en: The text that is inserted when replying to a message (top posting), saying that the original message follows
cs: Text je vložený při odpovědi na zprávu (psaní odpovědi nahoře) a uvádí, že původní zpráva následuje

en: Group Reply replies to list
cs: Skupinová odpověď odpovídá do konference

en: Instead of the normal “Reply to All” behaviour, this option will make the “Group Reply” toolbar button try to reply only to the mailing list through which you happened to receive the copy of the message to which you’re replying.
cs: Na rozdíl od normálního „Odpovědět všem“, tato volba zajistí, že tlačítko „Skupinová odpověď“ na liště nástrojů zkusí odpovědět pouze do poštovní konference, přes kterou jste obdrželi kopii zprávy, na kterou odpovídáte.

en: Put the cursor at the bottom of replies
cs: Umístit kurzor na konec odpovědí

en: Users get all up in arms over where the cursor should go when replying to a message. This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom.
cs: Uživatele často zvedá ze židle otázka, kam s kurzorem, když odpovídají na zprávu. Toto určuje, zda má být kurzor umístěný ve zprávě nahoře nebo dole.

en: Always request read receipt
cs: Vždy vyžádat doručenku o čtení

en: Whether a read receipt request gets added to every message by default.
cs: Zdali standardně přidávat ke každé zprávě žádost o doručenku o čtení.

en: Always request Delivery Status Notification
cs: Vždy vyžadovat oznámení o stavu doručení

en: Whether a Delivery Status Notification request gets added to every message by default.
cs: Zdali standardně přidávat ke každé zprávě požadavek na oznámení o stavu doručení.

en: What mode open the composer with
cs: V jakém režimu otevřít editor

en: Spell checking languages
cs: Jazyky pro hledání překlepů

en: List of dictionary language codes used for spell checking.
cs: Seznam jazykových kódů používaných pro kontrolu pravopisu.

en: List of recently used spell checking languages
cs: Seznam nedávno použitých jazyků pro kontrolu pravopisu

en: List of dictionary language codes used for spell checking, which had been used recently.
cs: Seznam jazykových kódů slovníků použitých naposledy pro kontrolu pravopisu.

en: How many recently used spell checking languages to remember
cs: Kolik nedávno použitých jazyků pro kontrolu pravopisu si pamatovat

en: Show “Bcc” field when sending a mail message
cs: Zobrazovat pole „Skrytá kopie“ při posílání e-mailové zprávy

en: Show the “Bcc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
cs: Zobrazovat pole „Skrytá kopie“ při posílání e-mailové zprávy. Ovládá se z nabídky Zobrazit, když je vybrán poštovní účet.

en: Show “Cc” field when sending a mail message
cs: Zobrazovat pole „Kopie“ při posílání e-mailové zprávy

en: Show the “Cc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
cs: Zobrazovat pole „Kopie“ při posílání e-mailové zprávy. Ovládá se z nabídky Zobrazit, když je vybrán poštovní účet.

en: Show “From” override field when sending a mail message
cs: Zobrazovat přepisovací pole „Od“ při posílání e-mailové zprávy

en: Show the “From” override field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
cs: Zobrazovat pole umožňující přesat údaje „Od“ při posílání e-mailové zprávy. Ovládá se z nabídky Zobrazit, když je vybrán poštovní účet.

en: Show “Reply To” field when sending a mail message
cs: Zobrazovat pole „Odpovědět komu“ při posílání e-mailové zprávy

en: Show the “Reply To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
cs: Zobrazovat pole „Odpovědět-komu“ při posílání e-mailové zprávy. Ovládá se z nabídky Zobrazit, když je vybrán poštovní účet.

en: Show “Mail-Followup-To” field when sending a mail message
cs: Zobrazovat pole „Odpovědět na“ při posílání e-mailové zprávy

en: Show the “Mail-Followup-To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
cs: Zobrazovat pole „Odpovědět na“ při posílání e-mailové zprávy. Ovládá se z nabídky Zobrazit, když je vybrán poštovní účet.

en: Show “Mail-Reply-To” field when sending a mail message
cs: Zobrazovat pole „Adresa pro odpověď“ při posílání e-mailové zprávy

en: Show the “Mail-Reply-To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
cs: Zobrazovat pole „Adresa pro odpověď“ při posílání e-mailové zprávy. Ovládá se z nabídky Zobrazit, když je vybrán poštovní účet.

en: Show “From” field when posting to a newsgroup
cs: Zobrazovat podle „Od“ při přispívání do diskusní skupiny

en: Show the “From” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
cs: Zobrazovat pole „Od“ při přispívání do diskusní skupiny. Ovládá se z nabídky Zobrazit, když je vybrán účet diskusní skupiny.

en: Show “Reply To” field when posting to a newsgroup
cs: Zobrazovat pole „Odpovědět komu“ při přispívání do diskusní skupiny

en: Show the “Reply To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
cs: Zobrazit pole „Odpovědět komu“ při přispívání do diskusní skupiny. Ovládá se z nabídky Zobrazit, když je vybrán účet diskusních skupin.

en: Show “Mail-Followup-To” field when posting to a newsgroup
cs: Zobrazovat podle „Odpovědět na“ při přispívání do diskusní skupiny

en: Show the “Mail-Followup-To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
cs: Zobrazovat pole „Odpovědět na“ při přispívání do diskusní skupiny. Ovládá se z nabídky Zobrazit, když je vybrán účet diskusní skupiny.

en: Show “Mail-Reply-To” field when posting to a newsgroup
cs: Zobrazovat pole „Adresa pro odpověď“ při přispívání do diskusní skupiny

en: Show the “Mail-Reply-To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
cs: Zobrazit pole „Adresa pro odpověď“ při přispívání do diskusní skupiny. Ovládá se z nabídky Zobrazit, když je vybrán účet diskusních skupin.

en: Digitally sign replies when the original message is signed
cs: Digitálně podepisovat odpovědi, pokud je původní zpráva podepsaná

en: Automatically enable PGP or S/MIME signatures when replying to a message which is also PGP or S/MIME signed.
cs: Automaticky povolit podpisy PGP nebo S/MIME v odpovědi na zprávu, která je také podepsána PGP nebo S/MIME.

en: Encode filenames in an Outlook/GMail way
cs: Kódovat názvy souborů jako v pošťácích Outlook/GMailu

en: Encode filenames in the mail headers same as Outlook or GMail do, to let them display correctly filenames with UTF-8 letters sent by Evolution, because they do not follow the RFC 2231, but use the incorrect RFC 2047 standard.
cs: Kódovat názvy souborů v e-mailových hlavičkách stejně, jako to dělá Outlook nebo GMail, aby správně zobrazovaly názvy souborů se znaky v UTF-8 zaslané aplikací Evolution, protože nedodržují RFC 2231, ale používají nesprávný standard RFC 2047.

en: Send messages through Outbox folder
cs: Odesílat zprávy přes složku K odeslání.

en: Always save messages to Outbox folder when sending, to let a user choose when the messages should be sent.
cs: Při odeslání zprávy vždy uložit do složky K odeslání, aby si uživatel mohl zvolit, kdy mají být zprávy odeslány.

en: How long to delay Outbox flush when sending messages through Outbox folder
cs: Na jak dlouho odložit vyprázdnění složky K odeslání, když se zprávy posílají skrze tuto složku.

en: A delay, in minutes, to wait for the Outbox folder flush. Less than 0 means never flush, 0 means immediately, the rest is the delay interval in minutes.
cs: Zpoždění, v minutách, po které se má čekat s vyprázdněním složky K odeslání. Méně než 0 znamená nikdy nevyprazdňovat, 0 znamená okamžitě, zbytek je časový úsek zpoždění v minutách.

en: Include signature in new messages only
cs: Podpis vkládat jen do nových zpráv

en: Include selected signature only for new messages, but have no signature added for Replies or Forwards.
cs: Vybraný podpis vkládat jen do nových zpráv, ne tak do odpovědí a přeposílaných zpráv.

en: Put personalized signatures at the top of replies
cs: Vkládat osobní podpisy na začátek odpovědí

en: Users get all up in arms over where their signature should go when replying to a message. This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom.
cs: Uživatele často zvedá ze židle otázka, kam umístit podpis, když odpovídají na zprávu. Toto rozhoduje, zda podpis umístit ve zprávě nahoře nebo dole.

en: Do not add signature delimiter
cs: Nepřidávat oddělovač podpisu

en: Set to TRUE in case you do not want to add signature delimiter before your signature when composing a mail.
cs: Nastavte na ZAPNUTO pro případ, že nechcete přidat oddělovač podpisu před vaším podpisem při vytváření e-mailu.

en: Keep original message signature in replies
cs: Zachovávat v odpovědích původní podpis zprávy

en: When set to TRUE, keep original message signature in replies, otherwise strip the signature and everything below it when replying to the message.
cs: Když je nastaveno na ZAPNUTO, zachová se v odpovědích původní podpis zprávy. V opačném případě se při odpovídání na zprávu podpis, a vše pod ním, odtrhne.

en: Ignore list Reply-To:
cs: Ignorovat seznam „Komu odpovědět“:

en: Some mailing lists set a Reply-To: header to trick users into sending replies to the list, even when they ask Evolution to make a private reply. Setting this option to TRUE will attempt to ignore such Reply-To: headers, so that Evolution will do as you ask it. If you use the private reply action, it will reply privately, while if you use the “Reply to List” action it will do that. It works by comparing the Reply-To: header with a List-Post: header, if there is one.
cs: Některé poštovní konference nastavují položku hlavičky „Komu odpovědět“ (Reply-To) na fiktivní uživatele směřující odpovědi do konference, i když se dotazují pošťáka Evolution, zda se má vytvořit soukromá odpověď. Nastavením této volby na ZAPNUTO se zkusí takovéto hlavičky „Komu odpovědět“ ignorovat tím, že budete dotázání. Pokud použijete akci soukromé odpovědi, bude odpověď soukromá, avšak pokud použijete akci „Odpovědět do konference“, budete dotázáni. Prakticky to funguje tak, že se srovnávají údaje hlavičky „Reply-To“ (Komu odpovědět) a „List-Post“ (Příjemci konference), jestli jsou tytéž.

en: List of localized “Re”
cs: Seznam lokalizovaných „Re“

en: Comma-separated list of localized “Re” abbreviations to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “Re” prefix. An example is “SV,AV”.
cs: Čárkami oddělený seznam lokalizovaných zkratek „Re“, které se mají přeskočit v textu předmětu, když odpovídáte na zprávu. Přidají se navíce ke standardnímu prefixu „Re“. Například pro češtinu do může být „Odp,Odp.“.

en: List of localized “Re” separators
cs: Seznam lokalizovaných oddělovačů „Re“

en: A list of localized “Re” separators, used to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “:” and the Unicode “︰” separators.
cs: Seznam lokalizovaných oddělovačů „Re“, které se mají přeskočit v textu předmětu, když odpovídáte na zprávu. Přidají se navíc ke standardnímu oddělovači „:“ a jeh unikódové variantě „︰“.

en: Use localized “Fwd”/“Re” in message Subject
cs: Používat v předmětu zprávy lokalizované „Fwd“/„Re“

en: When set to true, uses localized “Fwd”/“Re” in message Subject on reply and forward as provided by current locale translation, otherwise uses unlocalized version.
cs: Když je zapnuto, používají se v předmětech zpráv lokalizované verze „Fwd“/„Re“ pro přeposílání a odpovídání na zprávy, podle aktuálního národního prostředí. V opačném případě se používají nelokalizované anglické verze.

en: Number of characters for wrapping
cs: Počet znaků pro zalomení

en: Will autowrap lines after given number of characters.
cs: Po zadaném počtu znaků se boudou řádky automaticky zalamovat.

en: Number of To and CC recipients to ask “prompt-on-many-to-cc-recips” from
cs: Počet příjemců v polích Komu a Kopie, od kterého se ptát na nadměrný počet příjemců („prompt-on-many-to-cc-recips“)

en: When to ask, when the number of To and CC recipients reaches this value.
cs: Kdy se ptát, když počet příjemců v polích Komu a Kopie dosáhne této hodnoty.

en: Whether to always show main toolbar
cs: Zda vždy zobrazovat hlavní lištu nástrojů

en: If set to “true”, the main toolbar will be visible.
cs: Když je „zapnuto“, bude hlavní lišta nástrojů viditelná.

en: Whether to always show edit toolbar
cs: Zda vždy zobrazovat lištu editace

en: If set to “true”, the edit toolbar will be visible.
cs: Pokud je zapnuto, bude lišta s editačními nástroji zobrazená.

en: Whether to always show Sign and Encrypt buttons on the toolbar
cs: Zda na liště nástrojů vždy zobrazovat tlačítka Podepsat a Šifrovat

en: If set to “true”, the Sign and Encrypt buttons for either PGP or S/MIME are always shown in the composer’s toolbar. Otherwise they are shown only when being used.
cs: Když je „zapnuto“, budou tlačítka Podepsat a Šifrovat buď pomocí PGP nebo S/MIME vždy zobrazena na liště nástrojů editoru. V opačném případě jsou zobrazena, jen když jsou používána.

en: Wrap quoted text in replies
cs: Zalamovat citovaný text v odpovědích

en: If set to “true” quoted text in replies will be wrapped.
cs: Když je „zapnuto“, bude citovaný text v odpovědích zalamován.

en: Paste plain text as preformatted
cs: Vkládat prostý text jako předformátovaný

en: When set, paste a plain text into the composer body as Preformatted paragraph. When not set, paste it as Normal paragraph.
cs: Když je zapnuto, bude se prostý text vkládat do editoru jako předformátovaný odstavec. Když není zapnuto, vkládá se jako normální odstavec.

en: Convert UTC time in reply credits to local time
cs: Převést čas UTC na místní v informaci o zprávě při odpovídání

en: Whether the time in reply credits should be converted to local time when it’s in UTC in the message.
cs: Zda má být čas v odpovědích převedený do místního času, když je ve zprávě v UTC.

en: Convert time in reply credits to local time
cs: Převést čas v odpovědi na místní čas

en: Whether the time in reply credits should be converted to local time. This converts any time, not only UTC times, for which “composer-reply-credits-utc-to-localtime” can be used.
cs: Zda má být čas v odpovědích převedený do místního času. Toto převádí jakýkoliv čas, ne pouze UTC, pro jehož převod můžete použít “composer-reply-credits-utc-to-localtime”.

en: Use user date format in reply credits
cs: Používat uživatelský formát data v odpovědích

en: Whether the date in reply credits should be shown in the user date format. If unset, shows the header value from the original message.
cs: Zda má být čas původní zprávy uvedený v těle odpovědi zobrazen ve uživatelově formátu. Pokud není nastaveno, zobrazí se hodnota hlavičky z původní zprávy.

en: Mark replied to messages as read
cs: Zodpovězené zprávy označovat jako přečtené

en: When replying to a message and marking it as being replied to, then whether also mark it as read.
cs: Když se odpovídá na zprávu a označí se jako zodpovězená, tak ji pak označit i jako přečtenou.

en: Whether start Plain Text composer with Preformatted paragraph mode
cs: Zda začínat editor prostého textu s režimem předformátovaného odstavce

en: When set to true, new Plain Text messages will have preselected Preformatted paragraph mode. The Normal paragraph mode will be used when set to false.
cs: Když je zapnuto, bude mít zpráva v prostém textu přednastavený režim předformátovaného odstavce. Režim normálního odstavce bude použit, když je nastaveno na vypnuto.

en: Whether to obey Content-Disposition:inline message header hint
cs: Zda se řídit nápovědou v hlavičce zprávy Content-Disposition:inline

en: Set to “false” to block automatic display of attachments with Content-Disposition: inline.
cs: Nastavte na vypnuto, chcete-li blokovat automatické zobrazování příloh s Content-Disposition: inline.

en: Save file format for drag-and-drop operation
cs: Uložit formát souboru pro operaci „táhni a pusť“

en: Can be either “mbox” or “pdf”.
cs: Může být buď „mbox“ nebo „pdf“.

en: Show image animations
cs: Zobrazovat animace obrázku

en: Enable animated images in HTML mail. Many users find animated images annoying and prefer to see a static image instead.
cs: Povolit animované obrázky v HTML e-mailech. Mnoho uživatelů považuje animované obrázky za otravné a místo toho preferují zobrazení statických.

en: Enable or disable type ahead search feature
cs: Zapnout nebo vypnout funkci automatického doplňování vyhledávání

en: Enable the sidebar search feature to allow interactive searching of folder names.
cs: Povolit hledání v postranním panelu, abyste mohli interaktivně vyhledávat názvy složek.

en: Enable or disable magic space bar
cs: Povolit a zakázat lištu magického mezerníku

en: Enable this to use Space bar key to scroll in message preview, message list and folders.
cs: Zapnutím se použije mezerník k posouvání v náhledu zprávy, seznamu zpráv a složek.

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders
cs: Povolit použít podobné nastavení zobrazení seznamu zpráv pro všechny složky

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders.
cs: Zapnout použití podobného nastavení zobrazení seznamu zpráv pro všechny složky.

en: Enable to use the same search settings for all folders
cs: Povolit použít stejné nastavení hledání pro všechny složky

en: This is considered only in combination with the 'global-view-setting'.
cs: Je bráno v úvahu pouze v kombinaci s nastavením „global-view-setting“.

en: Mark citations in the message “Preview”
cs: Označit citace v „náhledu“ zprávy

en: Mark citations in the message “Preview”.
cs: Označit citace v „náhledu“ zprávy.

en: Citation highlight color
cs: Barva zvýraznění citace

en: Citation highlight color.
cs: Barva zvýraznění citace.

en: Enable/disable caret mode
cs: Povolit/zakázat režim kurzoru

en: Enable caret mode, so that you can see a cursor when reading mail.
cs: Povolit režim kurzoru, takže při čtení pošty vidíte kurzor.

en: Default charset in which to display messages
cs: Výchozí znaková sada, ve které zobrazovat zprávy

en: Default charset in which to display messages.
cs: Výchozí znaková sada, ve které zobrazovat zprávy.

en: Automatically load images for HTML messages over HTTP
cs: Automaticky přes HTTP načítat obrázky pro zprávy v HTML

en: Show notification about missing remote content
cs: Zobrazovat upozornění na chybějící vzdálený obsah

en: When the message preview shows a message which requires to download remote content, while the download is not allowed for the user or the site, then show a notification about it on top of the preview panel.
cs: Když zobrazení náhledu zprávy vyžaduje stažení vzdáleného obsahu a stažení není dovoleno, ať už na základě uživatele nebo serveru, tak v horní části panelu s náhledem o tom zobrazit upozornění.

en: Show Animations
cs: Zobrazovat animace

en: Show animated images as animations.
cs: Zobrazovat animované obrázky jako animace.

en: Show all message headers
cs: Zobrazovat všechny hlavičky zprávy

en: Show all the headers when viewing a messages.
cs: Zobrazovat všechny hlavičky během prohlížení zpráv.

en: List of headers to show when viewing a message.
cs: Seznam hlaviček, které se mají zobrazit při prohlížení zprávy.

en: Each header is represented as a pair: the header name, and a boolean indicating whether the header is enabled. Disabled headers are not shown when viewing a message, but are still listed in Preferences.
cs: Každá hlavička je reprezentována dvojicí: název hlavičky a logická hodnota, která určuje, zda je hlavička povolena. Zakázané hlavičky nejsou zobrazeny při prohlížení zprávy, ale jsou pořád k dispozici v Předvolbách.

en: Show photo of the sender
cs: Zobrazit fotografii odesílatele

en: Show the photo of the sender in the message reading pane.
cs: Zobrazovat fotografii odesílatele v panelu pro čtení zpráv.

en: Search libravatar.org for photo of the sender
cs: Vyhledávat fotografii odesilatele na libravatar.org

en: Allow searching also at libravatar.org for photo of the sender.
cs: Umožnit vyhledání fotografie odesilatele také na libravatar.org.

en: Mark as Seen after specified timeout
cs: Označit jako přečtené po určeném čase

en: Mark as Seen after specified timeout.
cs: Označit jako přečtené po určeném čase.

en: Mark as Seen always after specified timeout
cs: Vždy označit jako přečtené po určeném čase

en: If set to true, the selected message will be set as unread after the timeout also after the folder change.
cs: Když je zapnuto, bude vybraná zpráva po uplynutí určeného času označena jako přečtená i po změně složky.

en: Timeout for marking messages as seen
cs: Časový limit pro označení zprávy jako přečtené

en: Timeout in milliseconds for marking messages as seen.
cs: Časový limit v milisekundách pro označení zprávy jako přečtené.

en: Show Attachment Bar
cs: Zobrazit lištu příloh

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments.
cs: Když má zpráva přílohy, zobrazovat lištu příloh pod panelem náhledu zpráv.

en: Sender email-address column in the message list
cs: Sloupec e-mailových adres odesílatelů v seznamu zpráv

en: Show the email-address of the sender in a separate column in the message list.
cs: Zobrazovat e-mailové adresy odesílatelů v odděleném sloupci v seznamu zpráv.

en: Show deleted messages in the message-list
cs: Zobrazovat smazáné zprávy v seznamu zpráv

en: Show deleted messages (with a strike-through) in the message-list.
cs: Zobrazovat (přeškrtnuté) smazáné zprávy v seznamu zpráv.

en: Show junk messages in the message-list
cs: Zobrazovat nevyžádané zprávy v seznamu zpráv

en: Show junk messages (with a red strike-through) in the message-list.
cs: Zobrazovat (červeně přeškrtnuté) nevyžádané zprávy v seznamu zpráv.

en: Enable Unmatched search folder
cs: Povolit vyhledávací složku Nepřiřazené

en: Enable Unmatched search folder within Search Folders. It does nothing if Search Folders are disabled.
cs: Povolit vyhledávací složku Nepřiřazené v rámci Vyhledávacích složek. Nedělá nic, pokud jsou Složky hledání zakázány.

en: Hides the per-folder preview and removes the selection
cs: Skryje náhled po složkách a odstraní výběr

en: This key is read only once and reset to “false” after read. This unselects the mail in the list and removes the preview for that folder.
cs: Tento klíč se čte pouze jednou a po přečtení se stane „neplatným“. Ruší se tím výběr pošty v seznamu a odstraňuje náhled této složky.

en: Height of the message-list pane
cs: Výška panelu seznamu zpráv

en: Height of the message-list pane.
cs: Výška panelu seznamu zpráv.

en: Whether message headers are collapsed in the user interface
cs: Zda jsou hlavičky zprávy v uživatelském rozhraní sbaleny

en: Width of the message-list pane
cs: Šířka panelu seznamu zpráv

en: Width of the message-list pane.
cs: Šířka panelu seznamu zpráv.

en: Layout style
cs: Styl rozložení

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the message list. “0” (Classic View) places the preview pane below the message list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the message list.
cs: Styl rozložení určuje, kde je umístěn panel náhledu vzhledem k seznamu zpráv. „0“ (klasické zobrazení) umísťuje panel náhledu pod seznam zpráv. „1“ (svislé zobrazení) umísťuje panel náhledu vedle seznamu zpráv.

en: Variable width font
cs: Font s proměnlivou šířkou:

en: The variable width font for mail display.
cs: Font s proměnnou šířkou pro zobrazování pošty.

en: Terminal font
cs: Font terminálu

en: The terminal font for mail display.
cs: Font terminálu pro zobrazování pošty.

en: Use custom fonts
cs: Používat vlastní font

en: Use custom fonts for displaying mail.
cs: Používat pro zobrazování pošty vlastní font.

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC
cs: Stlačit zobrazení adres v Komu/Kopie/Skrytá kopie

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC to the number specified in address_count.
cs: Stlačit zobrazení adres v Komu/Kopie/Skrytá kopie na počet určený v address_count.

en: Number of addresses to display in TO/CC/BCC
cs: Počet adres zobrazených v polích TO/CC/BCC

en: This sets the number of addresses to show in default message list view, beyond which a “...” is shown.
cs: Toto nastavuje počet adres, které se zobrazí ve výchozím zobrazení seznamu zpráv, za nimž se zobrazí „…“.

en: Show mails in headers part of the message preview when name is available
cs: Zobrazovat e-maily v části s hlavičkou v náhledu zprávy, i když je k dispozici jméno

en: When set to false, the mail addresses which contain both the name and the email parts in headers like To/Cc/Bcc will be shown only with the name part, without the actual email, with the name made clickable.
cs: Když je vypnuto, e-mailová adresa, která obsahuje v hlavičce (jako je Komu/Kopie/Slepá kopie) i jméno, bude zobrazena jen jako jméno bez e-mailové adresy, ale jméno bude fungovat jako klikací odkaz.

en: Thread the message-list based on Subject
cs: Seskupovat vlákna v seznamu zpráv podle předmětu

en: Whether or not to fall back on threading by subjects when the messages do not contain In-Reply-To or References headers.
cs: Jestli seskupovat zprávy podle předmětů, když zprávy neobsahují hlavičky In-Reply-To ani References.

en: Default value for thread expand state
cs: Výchozí hodnota pro rozbalené vlákno

en: This setting specifies whether the threads should be in expanded or collapsed state by default. Evolution requires a restart.
cs: Toto nastavení určuje, zda mají být vlákna ve výchozím stavu rozbalena nebo sbalena. Evolution vyžaduje restart.

en: Whether sort threads based on latest message in that thread
cs: Zda řadit vlákna podle poslední zprávy ve vlákně

en: This setting specifies whether the threads should be sorted based on latest message in each thread, rather than by message’s date. Evolution requires a restart.
cs: Toto nastavení určuje, zdali mají být vlákna seřazena podle data poslední zprávy vlákna místo data hlavní zprávy vlákna. Evolution vyžaduje restart.

en: Whether sort thread children always ascending
cs: Zda potomky vlákna vždy řadit vzestupně

en: This setting specifies whether the thread children should be sorted always ascending, rather than using the same sort order as in the thread root level.
cs: Toto nastavení určuje, zdali mají být potomci vlákna seřazeni vždy vzestupně namísto použití stejného řazení jako v kořenové úrovni vlákna.

en: Whether to compress thread level
cs: Zda stlačovat úroveně vláken

en: Set to true to compress thread levels for flat conversations, to make the level not so deep.
cs: Nastavení na zapnuto způsobí stlačování úrovní vláken konverzací, aby nebyly příliš zanořené.

en: Whether to generate flat threads
cs: Zdali vytvářet plochá vlákna

en: Set to true to generate flat threads. That is, the thread will have only one level, with no sublevels.
cs: Nastavte na platné, pokud chcete vytvářet plochá vlákna. Vlákno poté bude mít pouze jednu úroveň, bez žádných podúrovní.

en: Sort accounts alphabetically in a folder tree
cs: Řadit účty abecedně ve stromu složek

en: Tells how to sort accounts in a folder tree used in a Mail view. When set to true accounts are sorted alphabetically, with an exception of On This Computer and Search folders, otherwise accounts are sorted based on an order given by a user
cs: Říká, jak se mají účty řadit ve stromu složek v náhledu Pošta. Pokud je zapnuto, účty jsou řazeny abecedně s výjimkou složky V tomto počítači a vyhledávacích složek. Jinak jsou účty řazeny na základě pořadí daného uživatelem

en: Log filter actions
cs: Zaznamenávat akce filtrů

en: Log filter actions to the specified log file.
cs: Zaznamenávat akce filtrů do určeného souboru záznamů.

en: Logfile to log filter actions
cs: Soubor, kam zaznamenávat akce filtrů

en: If not set, or being “stdout”, then the logging is done to stdout, instead to a file.
cs: Když není nastaveno, nebo je „stdout“, provádí se záznam na standardní výstup, jinak do souboru.

en: Flush Outbox after filtering
cs: Odeslat „K odeslání“ po filtrování

en: Whether to flush Outbox after filtering is done. Outbox flush will happen only when there was used any “Forward to” filter action and approximately one minute after the last action invocation.
cs: Zda odeslat zprávy ze složky „K odeslání“, když se dokončí filtrování. Odeslání nastane jen když byla použita akce filtru „Přeposlat“ a přibližně jednu minutu po vyvolání poslední akce.

en: Default forward style
cs: Výchozí styl přeposílání

en: Default reply style
cs: Výchozí styl odpovědi

en: Forward and reply attribution language tag, like en_US. Empty string means to use the same language as the user interface.
cs: Kód jazyka, který se má použít pro text přisuzující původní zprávu při přeposílání a odpovídání. Prázdný řetězec znamená, že se má použít stejný jazyk, jako v uživatelském rozhraní.

en: Prompt on send when using key accelerator (Ctrl+Enter)
cs: Dotázat se při odeslání pomocí klávesové zkratky (Ctrl+Enter)

en: Prompt the user when he or she tries to send a message with a key accelerator.
cs: Upozornit uživatele, když se pokusí odeslat zprávu pomocí klávesové zkratky.

en: Prompt on empty subject
cs: Upozorňovat při prázdném předmětu

en: Prompt the user when he or she tries to send a message without a Subject.
cs: Upozornit uživatele, když se pokusí odeslat zprávu bez předmětu.

en: Prompt when emptying the trash
cs: Ptát se při vyprazdňování koše

en: Prompt the user when he or she tries to empty the trash.
cs: Upozorňovat uživatele, když se pokusí vyprázdnit koš.

en: Prompt when user expunges
cs: Potvrzovat od uživatele na čištění

en: Prompt the user when he or she tries to expunge a folder.
cs: Upozorňovat uživatele, když se pokusí vyčistit složku.

en: Prompt when user calls Empty Junk
cs: Potvrzovat od uživatele vyprázdnění nevyžádaných

en: Prompt the user when he or she tries to Empty a Junk folder.
cs: Upozorňovat uživatele, když se pokusí vyprázdnit složku s nevyžádanou poštou.

en: Prompt when user marks message as Junk
cs: Upozorňovat, když uživatel označí zprávu jako nevyžádanou

en: Prompt the user when he or she tries to mark a message as Junk.
cs: Upozornit uživatele, když se pokusí označit zprávu jako nevyžádanou.

en: Prompt before sending to recipients not entered as mail addresses
cs: Výzva před odesláním příjemcům, kteří nejsou zadáni jako e-mailové adresy

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying to send a message to recipients not entered as mail addresses
cs: Vypíná/zapíná opakované výzvy s varováním, že se snažíte odeslat zprávu příjemcům, kteří nebyli vloženi jako e-mailové adresy.

en: Prompt when user only fills Bcc
cs: Upozorňovat, když uživatel vyplní jen Bcc

en: Prompt when user tries to send a message with no To or Cc recipients.
cs: Upozorňovat, když se uživatel pokusí odeslat zprávu bez příjemců Komu a Kopie.

en: Prompt when user tries to send unwanted HTML
cs: Upozorňovat, když se uživatel pokusí odeslat nechtěné HTML

en: Prompt when user tries to send HTML mail to recipients that may not want to receive HTML mail.
cs: Upozorňovat, když se uživatel pokusí poslat zprávu v HTML příjemcům, kteří možná nechtějí přijímat poštu v HTML.

en: Prompt when user tries to open 10 or more messages at once
cs: Upozorňovat, když se uživatel pokusí otevřít najednou 10 nebo více zpráv

en: If a user tries to open 10 or more messages at one time, ask the user if they really want to do it.
cs: Pokud se uživatel pokusí otevřít 10 nebo více zpráv najednou, zeptat se uživatele, jestli to opravdu chce udělat.

en: Prompt while marking multiple messages
cs: Upozorňovat na označení více zpráv

en: Enable or disable the prompt whilst marking multiple messages.
cs: Vypíná nebo zapíná výzvu během označování více zpráv.

en: Prompt when deleting messages in search folder
cs: Upozorňovat, když mažu zprávu z vyhledávací složky

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that deleting messages from a search folder permanently deletes the message, not simply removing it from the search results.
cs: Vypíná/zapíná opakované výzvy s varováním, že vymazání zpráv z vyhledávací složky vymaže zprávu natrvalo, a ne že ji jen jednoduše odstraní z výsledků hledávání.

en: Asks whether to copy a folder by drag-and-drop in the folder tree
cs: Ptá se, zda kopírovat složku táhnutím a puštěním ve stromu složek

en: Possible values are: “never” — do not allow copy with drag-and-drop of folders in folder tree, “always” — allow copy with drag-and-drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
cs: Možné hodnoty jsou: „never“ – nepovolit kopírování táhnutím a puštěním ve stromu složek, „always“ – vždy kopírovat složky táhnutím a puštěním ve stromu složek bez ptaní, nebo „ask“ (nebo jakákoliv jiná hodnota) – zeptá se uživatele

en: Asks whether to move a folder by drag-and-drop in the folder tree
cs: Ptá se, zda přesouvat složku táhnutím a puštěním ve stromu složek

en: Possible values are: “never” — do not allow move with drag-and-drop of folders in folder tree, “always” — allow move with drag-and-drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
cs: Možné hodnoty jsou: „never“ – nepovolit přesouvání táhnutím a puštěním složek ve stromu složek, „always“ – povolit přesouvání složek táhnutím a puštěním v seznamu složek bez ptaní, nebo „ask“ (nebo jakákoliv jiná hodnota) – zeptá se uživatele.

en: Prompt when replying privately to list messages
cs: Upozorňovat při soukromém odpovídání do poštovní konference

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a private reply to a message which arrived via a mailing list.
cs: Vypíná/zapíná opakované výzvy s varováním, že odesíláte soukromé odpovědi na zprávy, které přišly přes poštovní konferenci.

en: Prompt when mailing list hijacks private replies
cs: Upozorňovat, když poštovní konference vnucuje soukromé odpovědi

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying sending a private reply to a message which arrived via a mailing list, but the list sets a Reply-To: header which redirects your reply back to the list
cs: Vypíná/zapíná opakované výzvy s varováním, že zkoušíte poslat soukromou odpověď na zprávu, která přišla přes poštovní konferenci, ale konference v hlavičce „Komu odpovědět“ (Reply-To) přesměrovává vaši odpověď zpět do konference.

en: Prompt when replying to many recipients
cs: Upozorňovat při odpovídání více příjemcům

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a reply to many people.
cs: Vypíná/zapíná opakované výzvy s varováním, že zasíláte odpověď více lidem.

en: Prompt when switching composer format and the content needs to lose its formatting
cs: Upozornit, když se přepíná v editoru formát a obsah by ztratil své formátování

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are switching composer format and the content needs to lose its formatting.
cs: Vypíná/zapíná opakované výzvy s varováním, že přepínáte v editoru formát a jeho obdah příjde o své formátování.

en: Prompt when sending to many To and CC recipients
cs: Upozorňovat při posílání velkému počtu příjemců v polích Komu a Kopie

en: Enable or disable the prompt when sending to many To and CC recipients. The “composer-many-to-cc-recips-num” defines the threshold.
cs: Povolit nebo zakázat upozornění, že posíláte zprávu velkému množství příjemců v polích Komu a Kopie. „composer-many-to-cc-recips-num“ definuje prahovou hodnotu.

en: List of addresses, or even parts of addresses, which accept HTML
cs: Seznam adres, nebo dokonce částí adres, které podporují HTML

en: It's a complementary option for “prompt-on-unwanted-html”, containing list of addresses, which accept HTML messages.
cs: Je to volitelná možnost pro “prompt-on-unwanted-html” obsahující seznam adres, které akceptují zprávy v HTML.

en: Policy for automatically closing the message browser window when forwarding or replying to the displayed message.
cs: Zásada pro automatické zavírání okna prohlížeče zpráv, když se zobrazená zpráva přeposílá nebo se na ni odpovídá

en: Empty Trash folders on exit
cs: Vyprazdňovat složky „Koš“ při ukončení

en: Empty all Trash folders when exiting Evolution.
cs: Vyprazdňovat všechny složky „Koš“ při ukončování aplikace Evolution.

en: Minimum days between emptying the trash on exit
cs: Minimum dní mezi vyprazdňováním složky „Koš“ při ukončení

en: Minimum time between emptying the trash on exit, in days.
cs: Minimum času mezi vyprazdňováním složky „Koš“ při ukončení, ve dnech.

en: Last time Empty Trash was run
cs: Datum, kdy bylo naposledy spuštěno vyprázdnění koše

en: The last time Empty Trash was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
cs: Datum, kdy bylo naposledy spuštěno vyprázdnění složky „Koš“, počítáno ve dnech od 1. ledna 1970.

en: Amount of time in seconds the error should be shown on the status bar.
cs: Množství času v sekundách, chyba by se měla zobrazit ve stavovém řádku.

en: Level beyond which the message should be logged.
cs: Úroveň, nad kterou by měla být zpráva přihlášena.

en: This can have three possible values. “0” for errors. “1” for warnings. “2” for debug messages.
cs: Toto může mít tři možné hodnoty. „0“ pro chyby. „1“ pro varování a „2“ pro ladicí zprávy.

en: Show original “Date” header value.
cs: Zobrazovat původní hodnotu hlavičky „Datum“.

en: Show the original “Date” header (with a local time only if the time zone differs). Otherwise always show “Date” header value in a user preferred format and local time zone.
cs: Zobrazovat původní hlavičku „Datum“ (s místním časem, pouze když je časové pásmo rozdílné). Jinak vždy zobrazit hodnotu hlavičky „Datum“ v uživatelem upřednostňovaném formátu a místním časovém pásmu.

en: List of Labels and their associated colors
cs: Seznam štítků a jim přiřazených barev

en: List of labels known to the mail component of Evolution. The list contains strings containing name:color where color uses the HTML hex encoding.
cs: Seznam štítků, které zná komponenta pošty Evolution. Seznam obsahuje řetězce tvaru název:barva, kde barva používá kódování HTML hex.

en: Check incoming mail being junk
cs: Kontrolovat, jestli je příchozí zpráva nevyžádaná

en: Run junk test on incoming mail.
cs: Spouštět na příchozí zprávy test na nevyžádané.

en: Empty Junk folders on exit
cs: Vyprazdňovat složky „Nevyžádané“ při ukončení

en: Empty all Junk folders when exiting Evolution.
cs: Vyprazdňovat všechny složky „Nevyžádané“ při ukončování aplikace Evolution.

en: Minimum days between emptying the junk on exit
cs: Minimum dní mezi vyprazdňováním složky „Nevyžádané“ při ukončení

en: Minimum time between emptying the junk on exit, in days.
cs: Minimum času mezi vyprazdňováním složky „Nevyžádané“ při ukončení, ve dnech.

en: Last time Empty Junk was run
cs: Datum, kdy bylo naposledy spuštěno vyprázdnění složky „Nevyžádané“

en: The last time Empty Junk was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
cs: Datum, kdy bylo naposledy spuštěno vyprázdnění složky „Nevyžádané“, počítáno ve dnech od 1. ledna 1970.

en: The default plugin for Junk hook
cs: Výchozí zásuvný modul pro Junk hook (filtr nevyžádaných zpráv)

en: This is the default junk plugin, even though there are multiple plugins enabled. If the default listed plugin is disabled, then it won’t fall back to the other available plugins.
cs: Toto je výchozí zásuvný modul pro nevyžádané zprávy, i kdyby bylo aktivováno více zásuvných modulů. Pokud je výchozí zásuvný modul vypnutý, potom se uchýlí k ostatním zásuvným modulům.

en: Determines whether to lookup in address book for sender email
cs: Určuje, zdali se má v adresáři hledat e-mail odesílatele

en: Determines whether to lookup the sender email in address book. If found, it shouldn’t be a spam. It looks up in the books marked for autocompletion. It can be slow, if remote address books (like LDAP) are marked for autocompletion.
cs: Určuje, zdali hledat e-mail odesílatele v adresáři. Pokud je nalezen, neměl by to být spam. Vyhledává v adresářích označených pro automatické doplňování. Může to být pomalé, pokud je pro automatické doplňování označen vzdálený adresář (například LDAP).

en: Determines whether to look up addresses for junk filtering in local address book only
cs: Určuje, zdali se mají adresy pro filtrování nevyžádaných zpráv hledat pouze v místním adresáři.

en: This option is related to the key lookup_addressbook and is used to determine whether to look up addresses in local address book only to exclude mail sent by known contacts from junk filtering.
cs: Tato volba souvisí s klíčem lookup_addressbook a používá se k určení, zda se mají v místním adresáři hledat adresy, které se používají pro vyloučení zpráv od známých kontaktů z filtrování nevyžádaných zpráv.

en: Determines whether to use custom headers to check for junk
cs: Určuje, zda použít vlastní hlavičky pro kontrolu nevyžádaných zpráv

en: Determines whether to use custom headers to check for junk. If this option is enabled and the headers are mentioned, it will be improve the junk checking speed.
cs: Určuje, zda použít vlastní hlavičky pro kontrolu nevyžádaných zpráv. Pokud je tato volba zapnutá a hlavičky jsou uvedeny, zrychlí to kontrolu nevyžádaných zpráv.

en: Custom headers to use while checking for junk.
cs: Vlastní hlavičky určené pro kontrolu nevyžádaných zpráv.

en: Custom headers to use while checking for junk. The list elements are string in the format “headername=value”.
cs: Vlastní hlavičky určené pro kontrolu nevyžádaných zpráv. Prvky seznam jsou řetězce ve formátu „název_hlavičky=hodnota“.

en: UID string of the default account.
cs: Řetězec UID výchozího účtu.

en: Save directory
cs: Uložit adresář

en: Directory for saving mail component files.
cs: Adresář pro ukládání souborů komponent zpráv.

en: Save format
cs: Uložit formát

en: Last used format when saving messages to file.
cs: Naposledy použitý formát při ukládání zpráv do souboru.

en: Composer load/attach directory
cs: Editor načetl/připojil adresář

en: Directory for loading/attaching files to composer.
cs: Adresář pro načítání/přikládání souborů do editoru.

en: Check for new messages on start
cs: Kontrolovat novou poštu při startu

en: Whether to check for new messages when Evolution is started. This includes also sending messages from Outbox.
cs: Zda kontrolovat nové zprávy při startu aplikace Evolution. Toto obsahuje taktéž odesílání zpráv ze složky K odeslání.

en: Check for new messages in all active accounts
cs: Kontrolovat novou poštu ve všech aktivních účtech

en: Whether to check for new messages in all active accounts regardless of the account “Check for new messages every X minutes” option when Evolution is started. This option is used only together with “send_recv_on_start” option.
cs: Zda kontrolovat nové zprávy ve všech aktivních účtech bez ohledu na volbu „Automaticky kontrolovat novou poštu každých X minut“, při startu aplikace Evolution. Tato volba se používá pouze společně s volbou „send_recv_on_start“.

en: Server synchronization interval
cs: Interval pro synchronizaci serveru

en: Controls how frequently local changes are synchronized with the remote mail server. The interval must be at least 30 seconds.
cs: Řídí, jak často se mají místní změny synchronizovat se vzdáleným poštovním serverem. Interval musí být aspoň 30 sekund.

en: Allow expunge in virtual folders
cs: Povolit čištění ve virtuálních složkách

en: Enables Expunge in virtual folders, which means that the Folder→Expunge will be callable in virtual folders, while the expunge itself will be done in all folders for all deleted messages within the virtual folder, not only for deleted messages belonging to the virtual folder.
cs: Povolí Vyčištění ve virtuálních složkách, což znamená, že Složka → Vyčistit bude možné vyvolat ve virtuálních složkách, zatímco vlastní vyčištění proběhne ve všech složkách pro všechny smazané zprávy obsažené ve virtuální složce a ne jen pro zprávy náležející k virtuální složce.

en: Inherit theme colors in HTML format
cs: Dědit barvy motivu v režimu HTML

en: When enabled the theme colors for background, text and links are sent in resulting HTML formatted message.
cs: Když jsou zapnuté barvy motivu pro pozadí, text a odkazy, jsou poslány ve výsledné zprávě naformátované pomocí HTML.

en: An Archive folder for On This Computer folders.
cs: Archivační složka pro „V tomto počítači“.

en: An Archive folder to use for Messages|Archive... feature when in an On This Computer folder.
cs: Archivační složka, která se má použít pro funkci Zprávy|Archivovat…, když je vybrána některé složka V tomto počítači.

en: Whether the To Do bar is visible in the main window
cs: Zde je lišta K vyřízení viditelná v hlavním okně

en: Stores whether the To Do bar is visible in the main window.
cs: Uchovává informaci, jestli má být lišta „K vyřízení“ viditelná v hlavním okně.

en: Width of the To Do bar in the main window
cs: Šířka panelu K vyřízení v hlavním okně

en: Holds the width of the To Do bar for the main window.
cs: Uchovává šířku panelu „K vyřízení“ v hlavním okně.

en: Whether the To Do bar is visible in a sub-window
cs: Zde je lišta K vyřízení viditelná v podřízeném okně

en: Stores whether the To Do bar is visible in a sub-window.
cs: Uchovává informaci, jestli má být lišta „K vyřízení“ viditelná v podřízeném okně.

en: Width of the To Do bar in a sub-window
cs: Šířka panelu K vyřízení v podřízeném okně

en: Holds the width of the To Do bar for a sub-window.
cs: Uchovává šířku panelu „K vyřízení“ v podřízeném okně.

en: Whether the To Do bar should show also completed tasks
cs: Zda má lišta K vyřízení zobrazovat i hotové úkoly

en: Stores whether the To Do bar should show also completed tasks.
cs: Uchovává informaci, jestli má lišta „K vyřízení“ zobrazovat také dokončené úkoly.

en: Whether the To Do bar should show also tasks without Due date
cs: Zda má lišta K vyřízení zobrazovat i úkoly bez plánovaného data dokončení

en: Stores whether the To Do bar should show also tasks without Due date.
cs: Uchovává informaci, jestli má lišta „K vyřízení“ zobrazovat také úkoly, které nemají určený termín dokončení.

en: How many days to show in the To Do bar
cs: Kolik dní zobrazovat v liště „K vyřízení“

en: Values out of range are clamped to the boundary.
cs: Pokud bude počet mimo rozsah, bude použita hraniční hodnota.

en: Use smaller font for time in the To Do bar
cs: Použít menší písmo pro čas v liště „K vyřízení“

en: Show start up wizard
cs: Zobrazovat úvodního průvodce

en: Whether show start up wizard when there is no mail account configured.
cs: Zda po spuštění zobrazit průvodce, když není nastavený žádný poštovní účet.

en: Whether go to the previous message after message deletion
cs: Zda po smazání zprávy přejít na předchozí zprávu

en: If set to true, goes to the previous message when the selected is deleted; or to the next message, when it’s set to false.
cs: Když je zapnuto, přejde se po smazání vybrané zprávy na předchozí zprávu. Když není zapnuto, přejde se na následující.

en: Show Subject above Sender in Messages column
cs: Zobrazovat předmět na odesilatelem v sloupci zpráv

en: Whether to show Subject above Sender (From/To) in the Messages column, usually shown in the Vertical/Wide view of the message list. Change of this option requires restart of the Evolution.
cs: Zda se má zobrazovat předmět nad odesilatelem (komu/od) ve sloupci se zprávami, obvykle zobrazeném ve svislém/širokém zobrazení seznamu zpráv. Změna této volby vyžaduje restart Evolutionu.

en: Visually wrap long lines in composer
cs: V editoru opticky zalamovat dlouhé řádky

en: Whether to visually wrap long lines of text to avoid horizontal scrolling
cs: Zda vizuálně zalamovat dlouhé řádky textu, aby se předešlo nutnosti vodorovného posouvání.

en: Alternative reply style
cs: Alternativní styl odpovědi

en: Composer mode to use.
cs: Režim editoru, který se má používat.

en: Put the cursor at the bottom of alternative replies
cs: Umístit kurzor na konec alternativních odpovědí

en: This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
cs: Určuje, jestli se má při použití alternativní odpovědi umístit kurzor na začátek nebo na konec zprávy.

en: Put the signature at the top of the message
cs: Vkládat podpis na začátek zprávy

en: This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
cs: Určuje, jestli se má při použití alternativní odpovědi vložit podpis na začátek nebo na konec zprávy zprávy.

en: Apply chosen template when using Alternative Reply
cs: Použít vybranou šablonu při použití alternativní odpovědi

en: Last chosen template’s folder URI for Alternative Reply
cs: Adresa URI poslední zvolené složky se šablonami pro alternativní odpověď

en: Last chosen template’s message UID for Alternative Reply
cs: Poslední zvolené UID šablonové zprávy pro alternativní odpověď

en: Whether preserve original message subject when applying template for Alternative Reply
cs: Zda zachovat předmět původní zprávy, když se použije šablona pro alternativní odpověď

en: Whether set “body” in mailto: URI as Preformatted paragraph style. If set to “false”, then Normal paragraph style will be used.
cs: Zda nastavit „tělo“ v adrese URI mailto: na styl předformátovaného odstavce. Když je vypnuto, použije se styl normálního odstavce.

en: Close the message browser window when the selected message is deleted or marked as Junk.
cs: Zavřít okno prohlížeče zpráv, když je vybraná zpráva smazána nebo označená jako nevyžádaná.

en: Collapse archive folders in Move/Copy message to Folder and Go to Folder selectors.
cs: Sbalit archivní složky ve výběru Přesunout/kopírovat zprávu a Přejít do složky.

en: Where to lookup recipient S/MIME certificates or PGP keys when encrypting messages.
cs: Kde hledat certifikáty S/MIME nebo klíče PGP příjemce, když se šifrují zprávy.

en: The “off” value completely disables certificate lookup; the “autocompleted” value provides certificates only for auto-completed contacts; the “books” value uses certificates from auto-completed contacts and searches in books marked for auto-completion.
cs: Hodnota „off“ zcela vypíná vyhledávání certifikátů; hodnota „autocompleted“ poskytuje certifikáty pouze pro automaticky doplněné kontakty; hodnota „books“ používá certifikáty z automaticky doplněných kontaktů a hledá v seznamech označených pro automatické doplňování.

en: Whether Send/Receive should also download of messages for offline.
cs: Zda má Odeslat/Přijmout také stáhnout zprávy pro režim odpojení

en: If enabled, whenever Send/Receive is run it also runs synchronization of messages for offline use. The option is disabled by default.
cs: Když je zapnuto, tak se při spuštění funkce Odeslat/Přijmout spustí také synchronizace zpráv pro zobrazení při odpojení. Ve výchozím stavu je volba vypnutá.

en: Whether display delivery notification parts inline.
cs: Zda zobrazovat upozornění na doručení jako vložené.

en: If enabled, the message/delivery-status and message/disposition-notification parts are shown automatically inline.
cs: Když je zapnuto, části zpráva/stav doručení a zpráva/dispozice jsou automaticky zobrazené jako vložené.

en: Whether unset colors provided in HTML mails.
cs: Zda zrušit nastavení barev z HTML e-mailů.

en: If enabled, unset colors in HTML messages, forcing use of desktop theme colors instead.
cs: Pokud je povoleno, zruší se nastavení barev ve zprávách v HTML a místo toho se použijí barvy z motivu pracovního prostředí.

en: Whether to preserve expand state of the folders when calling Copy/Move to Folder.
cs: Zda zachovávat stav rozbalení složek při vyvolání kopírování/přesunu do složky

en: If enabled, the Copy/Move to Folder dialog will preserve the expand state of the folders in the dialog, otherwise all the folders will be expanded.
cs: Když je zapnuto, dialogové okno Kopírovat/přesunout do složky bude zachovávat stav rozbalení složek v dialogovém okně. V opačném případě budou všechny složky rozbaleny.

en: Whether to print attachments.
cs: Zda tisknout přílohy

en: If enabled, and possible, attachment content is printed with the message.
cs: Když je zapnuto, a je to možné, bude spolu se zprávou vytisknut i obsah přílohy.

en: Size limit for text attachments to show
cs: Omezení velikosti pro zobrazení textových příloh

en: Defines the size in KB, the limit to show text attachments in the message preview. Anything above this limit will not be possible to show inline.
cs: Definuje v kB velikost, která omezí zobrazení textových příloh v náhledu zprávy. Cokoliv nad tento limit nebude možné zobrazit přímo vložené ve zprávě.

en: Show Preview Toolbar
cs: Zobrazovat lištu nástrojů u náhledu

en: Show toolbar above preview panel in the Mail view.
cs: Zobrazovat lištu nástrojů nad panelem náhledu v zobrazení Pošta.

en: Whether the markdown composer should sanitize input text also for the 'Markdown as Plain text' mode
cs: Zda má editor markdownu upravovat vstupní text i pro režim „Markdown jako prostý text“.

en: Disabling the sanitization allows to use the Markdown editor as a very simple text editor without mangling the input text.
cs: Vypnutí upravování textu umožňuje používat editor Markdown jako velmi jednoduchý textový editor, aniž by docházelo ke zkomolení vstupního textu.

en: Show unread count in folder tree
cs: Zobrazovat počet nepřečtených ve stromu složek

en: Show unread count beside the folder name in the folder tree.
cs: Zobrazovat počet nepřečtených vedle názvu složky ve stromu složek.

en: Show insecure parts by default
cs: Standardně zobrazovat nezabezpečené části

en: Set whether not signed/encrypted parts beside signed/encrypted parts should be shown after mail open. The default is to hide these possibly insecure parts.
cs: Nastavení, zda se po otevření pošty mají vedle podepsaných/zašifrovaných částí zobrazit i nepodepsané/nezašifrované části. Výchozí nastavení je, že se tyto případné nezabezpečené části skryjí.

en: How to convert links from HTML to plain text
cs: Jak převést odkazy z HTML do prostého textu

en: Possible values: 'none' - do not store href in the plain text; 'inline' - show href beside the text link, like: "label &lt;href&gt;"; 'reference' - show href as reference to the end of the text, like: "label [1] ...... [1] label href"; 'reference-without-label' - show href as reference to the end of the text without label, like: "label [1] ...... [1] href"
cs: Možné hodnoty: 'none' - neukládat href v prostém textu; 'inline' - zobrazovat href vedle textového odkazu, jako: "značka &lt;href&gt;"; 'reference' - zobrazovat href jako referenci na konci textu, jako: "značka [1] ...... [1] značka href"; 'reference-without-label' - zobrazovat href jako referenci na konci textu bez značky, jako: "značka [1] ...... [1] href"

en: Whether click on a header in the message list can change sort order by the clicked column.
cs: Zda kliknutí na záhlaví seznamu zpráv může změnit řazení podle sloupce, na který se klikne

en: Attach multiple messages as separate files
cs: Připojit více zpráv jako samostatné soubory

en: When attaching multiple messages at once, attach them as separate files (when set to 'true'), instead of a single mbox file.
cs: Při připojování více zpráv najednou je připojte jako samostatné soubory (je-li nastaveno na 'true'), namísto jednoho souboru mbox.

en: (Deprecated) Default forward style
cs: (zavrženo) Výchozí styl přeposílání

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “forward-style-name” instead.
cs: Tento klíč byl zavržen ve verzi 3.10 a nadále by neměl být používán. Místo něj použijte „forward-style-name“.

en: (Deprecated) Default reply style
cs: (zavrženo) Výchozí styl odpovědi

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “reply-style-name” instead.
cs: Tento klíč byl zavržen ve verzi 3.10 a nadále by neměl být používán. Místo něj použijte „reply-style-name“.

en: (Deprecated) List of custom headers and whether they are enabled.
cs: (zavrženo) Seznam vlastních hlaviček a toho, jestli jsou povoleny.

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “show-headers” instead.
cs: Tento klíč byl zavržen ve verzi 3.10 a nadále by neměl být používán. Místo něj použijte „show-headers“.

en: (Deprecated) Load images for HTML messages over HTTP
cs: (zavrženo) Načítat přes HTTP obrázky pro zprávy v HTML

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “image-loading-policy” instead.
cs: Tento klíč byl zavržen ve verzi 3.10 a nadále by neměl být používán. Místo něj použijte „image-loading-policy“.

en: (Deprecated) Asks whether to close the message window when the user forwards or replies to the message shown in the window
cs: (zavrženo) Ptá se, zda zavřít okno zprávy, když uživatel přeposílá nebo odpovídá na zprávu zobrazenou v okně

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “browser-close-on-reply-policy” instead.
cs: Tento klíč byl zavržen ve verzi 3.10 a nadále by neměl být používán. Místo něj použijte „browser-close-on-reply-policy“.

en: Prompt before send when attachment changed on the disk
cs: Upozornit před odesláním, že se příloha na disku změnila

en: Ask whether can send a message with attachments which changed on the disk since they had been attached to the message.
cs: Zeptat se, zda lze odeslat zprávu s přílohami, které se na disku změnily od doby, kdy byly ke zprávě připojeny.

note: Translators: This is a list of words for the attach reminder plugin to look for in a message body. Please use any number of words here in your language that might indicate that an attachment should have been attached to the message.
en: ['attachment','attaching','attached','enclosed']
cs: ['attachment','attaching','attached','příloha','přílohu','přiložený']

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body
cs: Seznam vodítek pro zásuvný modul připomínající přílohu, které má hledat v těle zprávy

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body.
cs: Seznam vodítek pro zásuvný modul připomínající přílohu, které má hledat v těle zprávy.

en: Address book source
cs: Zdroj adresáře

en: Address book to use for storing automatically synced contacts.
cs: Adresář používaný pro ukládání automaticky synchronizovaných kontaktů.

en: Auto sync Pidgin contacts
cs: Automaticky synchronizovat kontakty z Pidginu

en: Whether Pidgin contacts should be automatically synced.
cs: Zda mají být kontakty z Pidginu automaticky synchronizovány.

en: Enable autocontacts
cs: Povolit automatické kontakty

en: Whether contacts should be automatically added to the user’s address book.
cs: Zda mají být kontakty automaticky přidány do uživatelova adresáře.

en: Whether to set “File under” field as “First Last”
cs: Zda nastavit pole „Uložit jako“ na „Jméno příjmení“

en: Set File under as “First Last”, instead of “Last, First”.
cs: Nastavit způsob uložení na „Jméno příjmení“, místo „Příjmení, jméno“.

en: Pidgin address book source
cs: Zdroj adresáře Pidgin

en: Address book to use for storing automatically synced contacts from Pidgin.
cs: Adresář používaný pro ukládání automaticky sychnronizovaných kontaktů z Pidginu.

en: Pidgin check interval
cs: Interval kontroly Pidginu

en: Check interval for Pidgin syncing of contacts.
cs: Interval pro synchronizovaci kontaktů z Pidginu.

en: Pidgin last sync MD5
cs: MD5 poslední synchronizace s Pidginem

en: Pidgin last sync MD5.
cs: MD5 poslední synchronizace s Pidginem.

en: Pidgin last sync time
cs: Čas poslední synchronizace s Pidginem

en: Pidgin last sync time.
cs: Čas poslední synchronizace s Pidginem.

en: List of Custom Headers
cs: Seznam vlastních hlaviček

en: The key specifies the list of custom headers that you can add to an outgoing message. The format for specifying a Header and Header value is: Name of the custom header followed by “=” and the values separated by “;”
cs: Klíč udává seznam vlastních hlaviček, které můžete přidat do odchozí zprávy. Formát, určující hlavičku a hodnotu hlavičky, je: Název vlastní hlavičky následovaný „=“ a hodnoty oddělené „;“

en: Default External Editor
cs: Výchozí externí editor

en: The default command that must be used as the editor.
cs: Výchozí příkaz, který musí být použit jako editor.

en: Automatically launch when a new mail is edited
cs: Automaticky spustit, když je upravován nový e-mail

en: Automatically launch editor when key is pressed in the mail composer.
cs: Automaticky spustit editor, když je klávesa stisknuta v editoru zpráv.

en: Insert Face picture by default
cs: Standardně vkládat obrázek obličeje

en: Whether insert Face picture to outgoing messages by default. The picture should be set before checking this, otherwise nothing happens.
cs: Zda standardně vkládat obrázek obličeje do odchozích zpráv. Obrázek musí být před zaškrtnutím tohoto nastaven, jinak se nic nestane.

en: Delete processed
cs: Smazat zpracované

en: Whether to delete processed iTip objects
cs: Zda smazat zpracované objekty iTip

en: Preserve existing reminder by default
cs: Zachovat automaticky existující připomínku

en: Whether to preset option to preserve existing reminder by default
cs: Zda přednastavit možnost, že se má ve výchozím stavu existující připomínka zachovat

en: Show invitation description provided by the sender
cs: Zobrazovat popis pozvánky poskytnutý odesilatelem

en: Set to true to show invitation description as provided by the sender, if such is available
cs: Zapněte, když chcete zobrazovat popis pozvánky poskytnutý odesilatelem, pokud jej poskytl.

en: Whether to attach components in mail messages
cs: Zda připojovat komponenty v poštovních zprávách

en: Attach components in mail messages like meeting invitations or responses, instead of saving them as a body alternative
cs: Připojte komponenty k poštovním zprávám, jako jsou pozvánky na schůzky nebo odpovědi, namísto jejich uložení jako alternativy těla.

en: Notify new messages for Inbox only.
cs: Upozornit na nové zprávy pouze v „Přijaté“.

en: Whether to notify new messages in Inbox folder only.
cs: Zdali upozornit na nové zprávy pouze ve složce „Přijaté“.

en: Enable D-Bus messages.
cs: Povolit zprávy sběrnice D-Bus.

en: Generates a D-Bus message when new mail messages arrive.
cs: Generuje zprávu na sběrnici D-Bus, když přijde poštovní zpráva.

en: Enable icon in notification area.
cs: Povolit ikonu v oznamovací oblasti.

en: Show new mail icon in notification area when new messages arrive.
cs: Zobrazit ikonu nové pošty v oznamovací oblasti, když přijde nová zpráva.

en: Popup message together with the icon.
cs: Nechat vyskočit okno společně s ikonou.

en: Whether show message over the icon when new messages arrive.
cs: Zda zobrazit přes ikonu zprávu, když přijde nová zpráva.

en: Enable audible notifications when new messages arrive.
cs: Povolit zvuková upozornění, když přijdou nové zprávy.

en: Whether to make a sound of any kind when new messages arrive. If “false”, the “notify-sound-beep”, “notify-sound-file”, “notify-sound-play-file” and “notify-sound-use-theme” keys are disregarded.
cs: Zda vydat zvuk, jakéhokoliv druhu, když dorazí nové zprávy. Pokud je hodnota „false“, na „notify-sound-beep“, „notify-sound-file“, „notify-sound-play-file“ and „notify-sound-use-theme“ nebude brán ohled.

en: Whether to emit a beep.
cs: Zda vyvolat pípnutí.

en: Whether to emit a beep when new messages arrive.
cs: Zda přehrát pípnutí, když dorazí nové zprávy.

en: Sound filename to be played.
cs: Název zvukového souboru, který má být přehráván.

en: Sound file to be played when new messages arrive, if “notify-sound-play-file” is “true”.
cs: Soubor zvuku, který chcete přehrát, když přijde nová pošta a „notify-sound-play-file“ má hodnotu „true“.

en: Whether to play a sound file.
cs: Zda přehrát zvukový soubor.

en: Whether to play a sound file when new messages arrive. The name of the sound file is given by the “notify-sound-file” key.
cs: Zda přehrát zvukový soubor, když dorazí nové zprávy. Název zvukového souboru je dán klíčem „notify-sound-file“.

en: Use sound theme
cs: Používat zvuk motivu

en: Play themed sound when new messages arrive, if not in beep mode.
cs: Přehrát zvuk motivu, když dorazí nová zpráva, pokud není zapnut režim pípnutí.

en: Do not notify for these accounts
cs: Neoznamovat pro tyto účty

en: Contains UIDs of accounts for which the notifications should be avoided.
cs: Obsahuje UID účtů, pro které se nemá používat oznamování.

en: Mode to use when displaying mails
cs: Režim používaný pro zobrazení e-mailů

en: The mode to use for displaying mails. “normal” makes Evolution choose the best part to show, “prefer_plain” makes it use the text part, if present, “prefer_source” makes it use the text part, if present, otherwise shows HTML source, and “only_plain” forces Evolution to only show plain text
cs: Režim používaný pro zobrazení e-mailů. „normal“ nechá Evolution vybrat tu nejlepší část pro zobrazení, „prefer_plain“ jej nechá vybrat textovou část, pokud je přítomná, „prefer_plain“ jej nechává vybrat textovou část, pokud je přítomná, jinak zobrazí zdrojový kód HTML a „only_plain“ přiměje Evolution zobrazit pouze prostý text

en: Whether to show suppressed HTML output
cs: Jestli zobrazovat potlačený výstup HTML

en: List of Destinations for publishing
cs: Seznam destinací pro zveřejňování

en: The key specifies the list of destinations to where publish calendars. Each values specifies an XML with setup for publishing to one destination.
cs: Klíč určuje seznam destinací, kde se zveřejňují kalendáře. Každá hodnota určuje XML s nastavením pro zveřejňování do jedné destinace.

en: List of assignments for recipient and the address to be used with it
cs: Seznam příjemců a adres, které se mají pro ně použít

en: The list is of format 'recipient&lt;tab&gt;sender', where the recipient can be part of the address only and the sender is a full email address, which should match the From address precisely.
cs: Seznam je ve formátu 'příjemce&lt;tab&gt;odesilatel', kde příjemce může být jen část adresy, zatímco odesilatel je úplná e-mailová adresa, která musí přesně odpovída adrese z pole „Od“.

en: List of assignments for an account, which recipients it accepts
cs: Seznam příjemců, kteří jsou přiřazeni k účtu jako schválení pro příchozí poštu

en: List of keyword/value pairs for the Templates plugin to substitute in a message body.
cs: Seznam dvojic klíčových slov/hodnot pro zásuvný modul Šablony k nahrazování v těle zprávy.

en: Skip development warning dialog
cs: Přeskakovat dialog varování o vývoji

en: Whether the warning dialog in development versions of Evolution is skipped.
cs: Jestli se přeskakuje dialog varování ve vývojových verzích Evolution.

en: Initial attachment view
cs: Počáteční zobrazení přílohy

en: Initial view for attachment bar widgets. “0” is Icon View, “1” is List View.
cs: Počáteční zobrazení pro volbu přílohy. „0“ je Ikonový pohled, „1“ je Seznamový pohled.

en: Initial file chooser folder
cs: Počáteční složka při výběru souboru

en: Initial folder for GtkFileChooser dialogs.
cs: Počáteční složka pro dialogy GtkFileChooser.

en: Compression format used by autoar
cs: Komprimační formát používaný autoar

en: Compression format used when compressing attached directories with autoar.
cs: Komprimační formát používaný, když se komprimují připojené složky pomocí autoar.

en: Compression filter used by autoar
cs: Kompresní filtr používaný autotar

en: Compression filter used when compressing attached directories with autoar.
cs: Komprimační filtr používaný, když se komprimují připojené složky pomocí autoar.

en: Start in offline mode
cs: Spustit v režimu odpojení

en: Whether Evolution will start up in offline mode instead of online mode.
cs: Jestli se má Evolution spouštět v režimu odpojení místo režimu on-line.

en: Offline folder paths
cs: Cesty k složkám při odpojení

en: List of paths for the folders to be synchronized to disk for offline usage.
cs: Seznam cest ke složkám, které synchronizovat na disk pro používání při odpojení.

en: Enable express mode
cs: Zapnout expresní režim

en: Flag that enables a much simplified user interface.
cs: Značka, která povoluje mnohem jednodušší uživatelské rozhraní.

en: List of button names to hide in the window switcher
cs: Seznam názvů tlačítek, které se mají skrýt v přepínači oken

en: Valid values are “mail”, “addressbook”, “calendar”, “tasks” and “memos”. Change of this requires restart of the application.
cs: Platné hodnoty jsou „mail“, „addressbook“, „calendar“, „tasks“ a „memos“. Tato změna vyžaduje restart aplikace.

en: Window buttons are visible
cs: Tlačítka okna jsou viditelná

en: Whether the window buttons should be visible.
cs: Jestli mají být tlačítka okna viditelná.

en: Window button style
cs: Styl tlačítek okna

en: The style of the window buttons. Can be “text”, “icons”, “both”, “toolbar”. If “toolbar” is set, the style of the buttons is determined by the GNOME toolbar setting.
cs: Styl tlačítek okna. Může být „text“ (text), „icons“ (ikony), „both“ (oboje), „toolbar“ (lišta nástrojů). Je-li nastaveno „toolbar“, styl tlačítek je určen nastavením nástrojových lišt GNOME.

en: Menubar is visible
cs: Lišta nabídky je viditelná

en: Whether the menubar should be visible.
cs: Jestli má být lišta nabídky zobrazená.

en: Toolbar is visible
cs: Lišta nástrojů je viditelná

en: Whether the toolbar should be visible.
cs: Jestli má být lišta nástrojů zobrazená.

en: Sidebar is visible
cs: Boční panel je viditelný

en: Whether the sidebar should be visible.
cs: Jestli má být boční panel zobrazený.

en: Statusbar is visible
cs: Stavová lišta je viditelná

en: Whether the status bar should be visible.
cs: Jestli má být stavová lišta viditelná.

en: ID or alias of the component to be shown by default at start-up.
cs: ID nebo alias komponenty, kterou standardně zobrazit po spuštění.

en: Default sidebar width
cs: Výchozí šířka bočního panelu

en: The default width for the sidebar, in pixels.
cs: Výchozí šířka bočního panelu v pixelech.

en: Enable special WebKit developer features
cs: Povolit speciální funkce WebKit pro vývojáře

en: Any change of this option requires restart of Evolution.
cs: Změna tohoto nastavení vyžaduje restart aplikace Evolution.

en: The last extension being used when backing up Evolution data.
cs: Poslední použitá přípona při zálohování dat aplikace Evolution.

en: It can be either “.gz” or “.xz” and it influences what extension will be preselected in the file chooser.
cs: Může být „.gz“ nebo „.xz“ a ovlivňuje, která přípona bude předvybraná v dialogovém okně pro výběr souboru.

en: Prefix of the URI to use to search the web with selected text.
cs: Předpona k URI pro vyhledávání vybraného textu na webu

en: The prefix of a URL to be used for searches on the web. The actual text selection is escaped and appended to this string. The URI should start with https://.
cs: Předpona, která se přidá k adrese URL, která se pak používá k vyhledávání na webu. Právě vybraný text je ošetřen únikovými sekvencemi a přidán za tento řetězec. URI by mělo začínat https://.

en: Minimum font size to be used by WebKitGTK
cs: Minimální velikost fontu pro knihovnu WebKitGTK

en: The minimum font size in pixels used to display text in WebKitGTK. This setting controls the absolute smallest size. Values other than 0 can potentially break page layouts. Negative values are treated as 0.
cs: Minimální velikost fontu, v pixelech, použitého k zobrazení textu v knihovně WebKitGTK. Toto nastavení řící absolutně nejmenší velikost. Hodnoty jiné než 0 mohou potenciálně rozbít rozvržení stránky. Záporné hodnoty jsou brány jako 0.

en: Set of additional illegal characters in the filename
cs: Množina dodatečných neplatných znaků v názvu souboru

en: When generating file names from custom strings some non-printable or reserved characters are replaced with an underscore. Here's a set of additional characters to be replaced.
cs: Když se generují názvy souborů z vlastních řetězců, jsou některé netisknutelné nebo rezervované znaky nahrazovány podtržítkem. Zde je množina dalších znaků, které se mají nahrazovat.

en: Override toolbar icon size
cs: Vynucená velikost ikon v liště nástrojů

en: Controls the toolbar icon size. The 'default' value lets the system/code decide what is the best icon size for the toolbar. Changing the option requires application restart.
cs: Řídí velikost ikon v liště nástrojů. Hodnota „default“ nechává na systému/kódu, aby rozhodl, jaká velikost ikon v liště nástrojů je nejlepší. Změna hodnoty této volby vyžaduje restart aplikace.

en: Whether to use header bar in the application
cs: Zda v aplikaci použít lištu záhlaví

en: When enabled, adds buttons to the header bar. This applies to dialogs as well. Changing the option requires application restart.
cs: Když je zapnuto, přidají se u okna do lišty záhlaví tlačítka. Týká se to i dialogových oken. Změna této volby vyžaduje restart aplikace.

en: Whether to use icon-only buttons in the header bar
cs: Zdar použít tlačítka pouze s ikonami v liště záhlaví

en: When enabled, uses icon-only buttons in the header bar. Otherwise some buttons can show also text when there's enough space.
cs: Pokud je povoleno, v liště záhlaví se použijí tlačítka pouze s ikonami. Jinak některá tlačítka zobrazí i text, pokud mají dostatek místa.

en: Whether the markdown editor show have live preview
cs: Zda má editor markdownu zobrazovat živý náhled

en: When enabled, the markdown editor shows a preview beside the editing text and updates it as the user types.
cs: Když je zapnuto, editor formátu markdown zobrazuje vedle editovaného textu náhled naformátovaného textu a průběžně, jak uživatel píše, jej aktualizuje.

en: Whether to prefer symbolic icons
cs: Zda dávat přednost symbolickým ikonám

en: Controls whether the application should prefer symbolic icons or not. The 'auto' value detects whether the icon theme is using symbolic icons. Note the symbolic icons cannot be used when the icon theme does not provide them. Similarly the color icons cannot be used, when they are not available.
cs: Řídí, zda má aplikace preferovat symbolické ikony, nebo ne. Hodnota "auto" zjišťuje, zda téma ikon používá symbolické ikony. Všimněte si, že symbolické ikony nelze použít, pokud je téma ikon neposkytuje. Stejně tak nelze použít barevné ikony, pokud nejsou k dispozici.

en: Custom command to convert markdown into HTML
cs: Vlastní příkaz pro převod markdownu do HTML

en: When not empty, can contain a command, which will be used to convert markdown into HTML. It can contain also additional arguments, but not shell variables and the like. It's expected that the command reads the markdown from stdin and writes the HTML data into stdout. The command can be called very often, even as the user types, thus make sure it'll not be slow, because it can block the application.
cs: Pokud není prázdné, může obsahovat příkaz, který bude použit pro převod markdownu do HTML. Může obsahovat i další argumenty, ale ne proměnné shellu a podobně. Očekává se, že příkaz přečte markdown ze stdin a zapíše data HTML do stdout. Příkaz může být volán velmi často, i když uživatel píše, takže se ujistěte, že nebude pomalý, protože může blokovat aplikaci.

en: Additional argument to use with markdown-to-html-command when want to get source position in the output HTML
cs: Další argument pro použití s ​​příkazem markdown-to-html-command, když chcete získat pozici zdroje ve výstupním HTML

en: The markdown editor can ask to get also source position as additional `data-sourcepos` attributes, then this argument is added to the markdown-to-html-command command line to include them. It can be empty when not supported by that command.
cs: Editor markdown může požádat o získání pozice zdroje jako dalších atributů `data-sourcepos`, pak je tento argument přidán do příkazového řádku markdown-to-html-command, aby je zahrnul. Může být prázdný, pokud není podporován daným příkazem.

en: Use only local spam tests.
cs: Používat jen místní testy spamu.

en: Use only the local spam tests (no DNS).
cs: Používat jen místní testy spamu (bez DNS).

en: Full path command to run spamassassin
cs: Příkaz s úplnou cestou pro spuštění Spamassassinu

en: Full path to a spamassassin command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/spamassassin. The command should not contain any other arguments.
cs: Úplná cesta k příkazu spamassassin. Není-li nastavena, použije se stejná cesta jako při překladu, obvykle /usr/bin/spamassassin. Příkaz by neměl obsahovat žádné další argumenty.

en: Full path command to run sa-learn
cs: Příkaz s úplnou cestou pro spuštění sa-learn

en: Full path to a sa-learn command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/sa-learn. The command should not contain any other arguments.
cs: Úplná cesta k příkazu sa-learn. Není-li nastavena, použije se stejná cesta jako při překladu, obvykle /usr/bin/sa-learn. Příkaz by neměl obsahovat žádné další argumenty.

en: Whether the text-highlight module is enabled
cs: Jestli má být modul pro zvýrazňování textu povolený

en: Theme name to use, defaults to “bclear”
cs: Název motivu, který se má použít (výchozí „bclear“)

en: Use “highlight --list-scripts=themes” to get the list of installed themes and then the value to one of them. The change requires only re-format of the message part to take into effect, like using right-click→Format As→....
cs: K získání seznamu nainstalovaných motivů použijte „highlight --list-scripts=themes“ a jednu z hodnot pak použijte. Aby se změna projevila, stačí přeformátovat část zprávy, třeba pomocí kliknutí pravým tlačítkem a volbou Formátovat jako → …

en: Manage your email, contacts and schedule
cs: Spravujte svůj e-mail, kontakty a rozvrh

en: Evolution is a personal information management application that provides integrated mail, calendaring and address book functionality.
cs: Evolution je aplikace sloužící ke správě osobních informací. Pro tento účel poskytuje integrovaný e-mail, kalendář a adresář.

en: Evolution supports a wide range of industry standard data formats and network protocols for information exchange, with an emphasis on standards compliance and security. Evolution can also integrate smoothly with Microsoft Exchange by way of the “Exchange Web Services” (EWS) extension.
cs: Evolution podporuje širokou škálu datových formátů a síťových protokolů sloužících k výměně informací, vše s důrazem na dodržování standardů a bezpečnost. Lze jej také hladce integrovat s Microsoft Exchange pomocí rozšíření EWS (Exchange Web Service).

en: Mail – Classic View
cs: Pošta – klasické zobrazení

en: Mail – Vertical View
cs: Pošta – svislé zobrazení

en: Mail Composer
cs: Editor zpráv

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Contacts
cs: Kontakty

en: The Evolution Team
cs: Tým Evolution

en: Groupware Suite
cs: Sada groupware

en: Evolution Mail and Calendar
cs: Pošta a kalendář Evolution

en: email;calendar;contact;addressbook;task;
cs: pošta;e-mail;kalendář;kontakt;adresář;úkol;

en: New Window
cs: Nové okno

en: Compose a Message
cs: Napsat zprávu

en: Mail
cs: Pošta

en: Memos
cs: Poznámky

en: Tasks
cs: Úkoly

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Select Mail component
cs: Vybrat komponentu Pošta

[ctx: shortcut window]
en: Select Contacts component
cs: Vybrat komponentu Kontakty

[ctx: shortcut window]
en: Select Calendar component
cs: Vybrat komponentu Kalendář

[ctx: shortcut window]
en: Select Tasks component
cs: Vybrat komponentu Úkoly

[ctx: shortcut window]
en: Select Memos component
cs: Vybrat komponentu Poznámky

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item in current component
cs: Vytvořit novou položku v aktuální komponentě

[ctx: shortcut window]
en: Cycle focus between panes
cs: Přepínání zaměření mezi panely

[ctx: shortcut window]
en: Open the Evolution user guide
cs: Otevřít uživatelskou příručku aplikace Evolution

[ctx: shortcut window]
en: Focus search bar
cs: Přepnout na pole hledání

[ctx: shortcut window]
en: Clear search bar
cs: Vymazat pole hledání

[ctx: shortcut window]
en: Move mails or contacts to folder
cs: Přesunout zprávy a kontakty do složky

[ctx: shortcut window]
en: Copy mails or contacts to folder
cs: Kopírovat zprávy a kontakty do složky

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
cs: Předvolby

[ctx: shortcut window]
en: Open new window
cs: Otevřít nové okno

[ctx: shortcut window]
en: Close window
cs: Zavřít okno

[ctx: shortcut window]
en: Quit Evolution
cs: Ukončit Evolution

[ctx: shortcut window]
en: Mail
cs: Pošta

[ctx: shortcut window]
en: Create a new message
cs: Vytvořit novou zprávu

[ctx: shortcut window]
en: Send and receive messages
cs: Odeslat a přijmout zprávy

[ctx: shortcut window]
en: Apply filters to selection
cs: Použít na vybrané filtry

[ctx: shortcut window]
en: Open selection in new window
cs: Otevřít vybrané v novém okně

[ctx: shortcut window]
en: Go to folder
cs: Přejít do složky

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the next unread message
cs: Přejít na následující nepřečtenou zprávu

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the previous unread message
cs: Přejít na předchozí nepřečtenou zprávu

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up
cs: Posunout se výše

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down
cs: Posunout se níže

[ctx: shortcut window]
en: Mail Message
cs: Poštovní zpráva

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected messages to folder
cs: Kopírovat vybrané zprávy do složky

[ctx: shortcut window]
en: Move selected messages to folder
cs: Přesunout vybrané zprávy do složky

[ctx: shortcut window]
en: Archive selected messages
cs: Archivovat vybrané zprávy

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as read
cs: Označit vybranou zprávu jako přečtenou

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as unread
cs: Označit vybranou zprávu jako nepřečtenou

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as junk
cs: Označit vybrané zprávy jako nevyžádané

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as not junk
cs: Označit vybrané zprávy, jako že nejsou nevyžádané

[ctx: shortcut window]
en: Flag selected messages for follow-up
cs: Označit vybrané zprávy k vyřízení

[ctx: shortcut window]
en: Forward selected messages
cs: Přeposlat vybrané zprávy

[ctx: shortcut window]
en: Reply to sender
cs: Odpovědět odesílateli

[ctx: shortcut window]
en: Reply to list
cs: Odpovědět do konference

[ctx: shortcut window]
en: Reply to all recipients
cs: Odpovědět všem příjemcům

[ctx: shortcut window]
en: Alternative reply
cs: Alternativní odpověď

[ctx: shortcut window]
en: Delete mail
cs: Smazat poštu

[ctx: shortcut window]
en: Undelete mail
cs: Zrušit smazání pošty

[ctx: shortcut window]
en: Calendar
cs: Kalendář

[ctx: shortcut window]
en: Create a new appointment
cs: Vytvořit novou událost

[ctx: shortcut window]
en: Create a new meeting
cs: Vytvořit novou schůzku

[ctx: shortcut window]
en: Create a new task
cs: Vytvořit nový úkol

[ctx: shortcut window]
en: Create a new memo
cs: Vytvořit novou poznámku

[ctx: shortcut window]
en: Go to today
cs: Přejít na dnešní den

[ctx: shortcut window]
en: Go to date
cs: Přejít na datum

[ctx: shortcut window]
en: Day View
cs: Zobrazení dne

[ctx: shortcut window]
en: Work Week View
cs: Zobrazení pracovního týdne

[ctx: shortcut window]
en: Week View
cs: Zobrazení týdne

[ctx: shortcut window]
en: Month View
cs: Zobrazení měsíce

[ctx: shortcut window]
en: List View
cs: Seznamový pohled

[ctx: shortcut window]
en: Delete event
cs: Smazat událost

[ctx: shortcut window]
en: Contacts
cs: Kontakty

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
cs: Vytvořit nový kontakt

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact list
cs: Vytvořit nový seznam kontaktů

[ctx: shortcut window]
en: Delete contact
cs: Smazat kontakt

en: _Address Cards
cs: Karty s _adresami

en: _List View
cs: Zobrazení _seznamu

en: By _Company
cs: Podle _společnosti

en: _Day View
cs: Zobrazení _dne

en: _Work Week View
cs: Zobrazení _pracovního týdne

en: W_eek View
cs: Zobrazení _týdne

en: _Month View
cs: Zobrazení _měsíce

en: _Year View
cs: Zobrazení _roku

en: _Messages
cs: _Zprávy

en: As _Sent Folder
cs: Jako složka _Odeslané

en: By Su_bject
cs: Podle _předmětu

en: By Se_nder
cs: Podle o_desílatele

en: By S_tatus
cs: Podle s_tavu

en: By _Follow Up Flag
cs: Podle příznaku _K vyřízení

en: For _Wide View
cs: Pro ši_roké zobrazení

en: As Sent Folder for Wi_de View
cs: J_ako složka Odeslané pro široké zobrazení

en: _Memos
cs: Pozná_mky

en: _Tasks
cs: Ú_koly

en: With _Due Date
cs: S plánovaným _dokončením

en: With _Status
cs: Se _stavem

en: This address book could not be opened.
cs: Tento adresář nelze otevřít.

en: Failed to communicate with LDAP server.
cs: Selhala komunikace se serverem LDAP.

en: This address book server does not have any suggested search bases.
cs: Tento server adresáře nenavrhuje žádné základní větve pro vyhledávání.

en: This server does not support LDAPv3 schema information.
cs: Tento server nepodporuje informace o schématu LDAPv3.

en: Could not get schema information for LDAP server.
cs: Nelze získat od serveru LDAP informace o schématu.

en: LDAP server did not respond with valid schema information.
cs: Server LDAP neodpověděl platnou informací o schématu.

en: Could not remove address book.
cs: Nelze odstranit adresář.

en: Are you sure you want to delete address book “{0}”?
cs: Opravdu chcete smazat adresář „{0}“?

en: This address book will be removed permanently.
cs: Tento adresář bude natrvalo odstraněn.

en: Do _Not Delete
cs: _Nemazat

en: Delete remote address book “{0}”?
cs: Smazat vzdálený adresář „{0}“?

en: This will permanently remove the address book “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
cs: Tímto bude kalendář „{0}“ trvale odstraněn ze serveru. Opravdu to chcete udělat?

en: _Delete From Server
cs: _Smazat ze serveru

en: Category editor not available.
cs: Editor kategorie není dostupný.

en: Unable to open address book “{0}”
cs: Nelze otevřít adresář „{0}“

en: Unable to perform search.
cs: Nelze provést hledání.

en: Failed to refresh address book “{0}”
cs: Selhala aktualizace adresáře „{0}“

en: Would you like to save your changes?
cs: Chcete uložit změny?

en: You have made modifications to this contact. Do you want to save these changes?
cs: V tomto kontaktu jste provedli změny. Chcete je uložit?

en: _Discard
cs: Zaho_dit

en: Cannot move contact.
cs: Nelze přesunout kontakt.

en: You are attempting to move a contact from one address book to another but it cannot be removed from the source. Do you want to save a copy instead?
cs: Přesouváte kontakt z jednoho adresáře do druhého, ale nelze jej odstranit ze zdroje. Chcete místo toho uložit kopii?

en: The image you have selected is large. Do you want to resize and store it?
cs: Obrázek, který jste vybrali, je velký. Chcete změnit jeho velikost a uložit jej?

en: An expected image size is up to 1024 x 1024 pixels.
cs: Předpokládaná velikost obrázku je nejvýše 1024 x 1024 pixelů.

en: _Resize
cs: _Změnit velikost

en: _Use as it is
cs: Po_užít jak je

en: _Do not save
cs: _Neukládat

en: Unable to save {0}.
cs: Nelze uložit {0}.

en: Error saving {0} to {1}: {2}
cs: Chyba při ukládání {0} do {1}: {2}

en: Address “{0}” already exists.
cs: Adresa „{0}“ již existuje.

en: A contact already exists with this address. Would you like to add a new card with the same address anyway?
cs: Již existuje kontakt s touto adresou. Chcete přesto přidat novou kartu se stejnou adresou?

en: _Add
cs: _Přidat

en: Some addresses already exist in this contact list.
cs: Některé adresy již existují v tomto seznamu kontaktů.

en: You are trying to add addresses that are part of this list already. Would you like to add them anyway?
cs: Pokoušíte se přidat adresy, které již jsou součástí tohoto seznamu. Přejete si je přesto přidat?

en: Skip duplicates
cs: Přeskočit duplikáty

en: Add with duplicates
cs: Přidat s duplikáty

en: List “{0}” is already in this contact list.
cs: Seznam „{0}“ již v tomto seznamu kontaktů je.

en: A contact list named “{0}” is already in this contact list. Would you like to add it anyway?
cs: Seznam kontaktů nazvaný „{0}“ už je v tomto seznamu kontaktů. Přejete si jej přesto přidat?

en: Failed to delete contact
cs: Selhalo smazání kontaktu

en: You do not have permission to delete contacts in this address book.
cs: Nemáte dostatečná oprávnění pro smazání kontaktů v tomto adresáři.

en: Cannot add new contact
cs: Nelze přidat nový kontakt

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: “{0}” is a read-only address book and cannot be modified. Please select a different address book from the sidebar in the Contacts view.
cs: „{0}“ je adresář pouze pro čtení a nemůže být změněn. Vyberte prosím v bočním panelu v zobrazení kontaktů jiný adresář.

en: Cannot save a contact, address book is still opening
cs: Nelze uložit kontakt, adresář se pořád ještě otevírá

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: Cannot save a contact to the address book “{0}”, because it is still opening. Either wait till it’s opened, or select a different address book.
cs: Nelze uložit kontakt do adresáře „{0}“, protože adresář se pořád ještě otevírá. Buď počkejte, dokud se neotevře nebo vyberte jiný adresář.

en: Something has gone wrong when displaying the contact
cs: Při zobrazení kontaktu se něco nepovedlo správně

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the contact. You can try again by moving to another contact and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
cs: Při zobrazení kontaktu se zhroutil WebKitWebProcess. Můžete to zkusit znovu tak, že se přesunete na jiný kontakt a pak vrátíte zpět. Pokud problém bude přetrvávat, nahlaste to prosím jako chybu do systému GNOME GitLab.

en: Failed to refresh list of account address books
cs: Selhala aktualizace seznamu adresářů

en: Do you want to unset contact image?
cs: Chcete odebrat obrázek u kontaktu?

en: Do _Not Unset
cs: _Neodebírat

en: _Unset
cs: _Odebrat

en: Contact already exists in the address book.
cs: Kontakt v adresáři již existuje.

en: Contact “{0}” already exists in the address book “{1}”. Do you want to add a copy of it instead?
cs: Kontakt „{0}“ v adresáři „{1}“ již existuje. Chcete místo toho přidat jeho kopii?

note: This is only shown if the EActivity has a GCancellable. no flags
en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Add Copy
cs: Přid_at kopii

en: Show Telephone
cs: Zobrazit telefon

en: Show SIP Address
cs: Zobrazit adresu SIP

en: Show Instant Messaging
cs: Zobrazit rychlou komunikaci

en: Show Web Addresses
cs: Zobrazit webové adresy

en: Show Job section
cs: Zobrazi oddíl Práce

en: Show Miscellaneous
cs: Zobrazit různé

en: Show Home Mailing Address
cs: Zobrazit poštovní adresu domů

en: Show Work Mailing Address
cs: Zobrazit poštovní adresu do práce

en: Show Other Mailing Address
cs: Zobrazit ostatní poštovní adresu

en: Show Notes
cs: Zobrazit poznámky

en: Show Certificates
cs: Zobrazit certifikáty

en: Options
cs: Možnosti

en: _Save
cs: _Uložit

en: Image
cs: Obrázek

en: Nic_kname:
cs: _Přezdívka:

en: _File under:
cs: _Uložit jako:

en: _Where:
cs: _Kde:

en: Ca_tegories...
cs: Ka_tegorie…

en: Full _Name...
cs: Celé _jméno…

en: Email
cs: E-mail

en: _Wants to receive HTML mail
cs: Chce dostávat poštu v _HTML

en: Telephone
cs: Telefon

en: SIP Address
cs: Adresa SIP

en: Instant Messaging
cs: Rychlá komunikace

en: Contact
cs: Kontakt

en: _Home Page:
cs: _Domovská stránka:

en: _Calendar:
cs: Ka_lendář:

en: _Free/Busy:
cs: _Volno/obsazeno:

en: _Video Chat:
cs: _Video chat:

en: Home Page:
cs: Domovská stránka:

en: Calendar:
cs: Kalendář:

en: Free/Busy:
cs: Volno/obsazeno:

en: Video Chat:
cs: Video chat:

note: tab title
en: Web Addresses
cs: Webové adresy

en: _Profession:
cs: _Povolání:

[ctx: Job]
en: _Title:
cs: Pozi_ce:

en: _Company:
cs: _Společnost:

en: _Department:
cs: _Oddělení:

en: _Office:
cs: _Kancelář:

en: _Manager:
cs: _Vedoucí:

en: _Assistant:
cs: _Asistent:

en: Job
cs: Zaměstnání

en: _Spouse:
cs: _Partner(ka):

en: _Birthday:
cs: Na_rozeniny:

en: _Anniversary:
cs: _Výročí:

en: Anniversary
cs: Výročí

en: Birthday
cs: Narozeniny

note: Other options
en: Miscellaneous
cs: Různé

en: Personal Information
cs: Osobní údaje

en: _City:
cs: _Město:

en: _Zip/Postal Code:
cs: _PSČ:

en: _State/Province:
cs: _Stát/provincie:

en: _Country:
cs: _Země:

en: _PO Box:
cs: PO _Box:

en: _Address:
cs: _Adresa:

note: tab title
en: Home
cs: Domů

en: Work
cs: Pracovní

en: Other
cs: Další

en: Mailing Address
cs: Poštovní adresa

en: Notes
cs: Poznámky

en: Add _PGP
cs: Přidat _PGP

en: Add _X.509
cs: Přidat _X.509

en: _Remove
cs: _Odstranit

en: Load P_GP
cs: Nahrát P_GP

en: _Load X.509
cs: _Nahrát X.509

en: Certificates
cs: Certifikáty

en: Error adding contact
cs: Chyba při přidávání kontaktu

en: Error modifying contact
cs: Chyba při úpravě kontaktu

en: Error removing contact
cs: Chyba při odstraňování kontaktu

en: Contact Editor
cs: Editor kontaktů

en: Contact Editor — %s
cs: Editor kontaktů – %s

en: X.509 certificates
cs: Certifikáty X.509

en: PGP keys
cs: Klíče PGP

en: All files
cs: Všechny soubory

en: Open PGP key
cs: Klíč Open PGP

en: Open X.509 certificate
cs: Certifikát Open X.509

en: _Open
cs: _Otevřít

en: Chosen file is not a local file.
cs: Vybraný soubor není místním souborem.

en: Failed to load certificate: %s
cs: Selhalo nahrání certifikátu: %s

en: Save PGP key
cs: Uložit klíč PGP

en: Save X.509 certificate
cs: Uložit certifikát X.509

en: Failed to save certificate: %s
cs: Selhalo uložení certifikátu: %s

en: Please select an image for this contact
cs: Zvolte prosím obrázek pro tento kontakt

en: _No image
cs: Žád_ný obrázek

en: The contact data is invalid:
cs: Data kontaktu nejsou platná:

en: “%s” has an invalid format
cs: „%s“ je v neplatném formátu

en: “%s” cannot be a future date
cs: „%s“ nemůže být datum v budoucnosti

en: %s“%s” has an invalid format
cs: %s„%s“ je v neplatném formátu

en: %s“%s” is empty
cs: %s„%s“ je prázdný

en: Invalid contact.
cs: Neplatný kontakt.

en: _Help
cs: Nápo_věda

en: _Undo
cs: _Zpět

en: Undo
cs: Zpět

en: _Redo
cs: Zn_ovu

en: Redo
cs: Znovu

en: _OK
cs: _Budiž

en: Failed to find contact
cs: Kontakt nelze nalézt

en: Contact Quick-Add
cs: Rychlé přidání kontaktu

en: _Edit Full
cs: _Upravit celé

en: _Full name
cs: Celé _jméno

en: E_mail
cs: E-_mail

en: _Select Address Book
cs: Vybrat nový adre_sář

en: Failed to parse vCard data
cs: Nepodařilo se analyzovat data vCard

en: Mr.
cs: P.

en: Mrs.
cs: Pí

en: Ms.
cs: Sl.

en: Miss
cs: Slečna

en: Sr.
cs: st.

en: Jr.
cs: ml.

en: Full Name
cs: Celé jméno

en: _First:
cs: _Křestní:

[ctx: FullName]
en: _Title:
cs: _Titul:

en: _Middle:
cs: Pros_třední:

en: _Last:
cs: _Příjmení:

en: _Suffix:
cs: _Doplněk:

en: Contact List Editor
cs: Editor seznamu kontaktů

en: _List name:
cs: Název _seznamu:

en: Members
cs: Členové

en: _Type an email address or drag a contact into the list below:
cs: _Napište e-mailovou adresu nebo přetáhněte kontakt do seznamu níže:

en: _Hide addresses when sending mail to this list
cs: _Skrýt adresy při posílání e-mailu do tohoto seznamu

en: Add an email to the List
cs: Přidat e-mail do seznamu

en: Remove an email address from the List
cs: Odstranit emailovou adresu ze seznamu

en: _Select...
cs: _Vybrat…

en: Insert email addresses from Address Book
cs: Vložit e-mailové adresy z adresáře

en: _Top
cs: Na_horu

en: _Up
cs: _Výš

en: _Down
cs: _Níž

en: _Bottom
cs: _Dolů

en: Contact List Members
cs: Členové seznamu kontaktů

en: _Members
cs: Č_lenové

en: Error adding list
cs: Chyba při přidávání seznamu

en: Error modifying list
cs: Chyba při úpravě seznamu

en: Error removing list
cs: Chyba při odstraňování seznamu

en: Name
cs: Jméno

en: contains
cs: obsahuje

en: does not contain
cs: neobsahuje

en: is
cs: je

en: is not
cs: není

en: starts with
cs: začíná na

en: ends with
cs: končí na

en: Phone
cs: Telefon

en: Category
cs: Kategorie

en: Expression
cs: Výraz

en: Name contains
cs: Jméno obsahuje

en: Email begins with
cs: E-mail začíná na

en: Email contains
cs: E-mail obsahuje

en: Phone contains
cs: Telefon obsahuje

en: Any field contains
cs: Jakékoliv políčko obsahuje

en: evolution address book
cs: adresář evolution

en: Copy _Email Address
cs: Kopírovat _e-mailovou adresu

en: Copy the email address to the clipboard
cs: Automaticky kopírovat e-mailovou adresu do schránky

en: _Send New Message To…
cs: _Odeslat novou zprávu…

en: Send a mail message to this address
cs: Odeslat e-mailovou zprávu na tuto adresu?

en: Click to mail %s
cs: Kliknutím sem pošlete e-mail %s

en: Click to open map for %s
cs: Kliknutím sem otevřete mapu pro %s

en: Open map
cs: Otevřít mapu

en: List Members:
cs: Členové seznamu:

en: Nickname
cs: Přezdívka

en: Categories
cs: Kategorie

en: Company
cs: Společnost

en: Department
cs: Oddělení

en: Office
cs: Kancelář

en: Profession
cs: Povolání

en: Position
cs: Pozice

en: Manager
cs: Vedoucí

en: Assistant
cs: Asistent

en: Video Chat
cs: Videodiskuze

en: Free/Busy
cs: Volno/obsazeno

en: Address
cs: Adresa

en: Home Page
cs: Domovská stránka

en: Web Log
cs: Weblog

en: Spouse
cs: Partner(ka)

en: Personal
cs: Osobní

en: Note
cs: Poznámka

en: List Members
cs: Členové seznamu

en: Job Title
cs: Název pozice

en: Home page
cs: Pager domů

en: Unnamed
cs: Beze jména

en: Cancelled
cs: Zrušeno

en: Merge Contact
cs: Sloučit kontakt

en: _Merge
cs: _Sloučit

en: Duplicate Contact Detected
cs: Zjištěn duplicitní kontakt

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to save the changes anyway?
cs: Jméno nebo e-mail tohoto kontaktu již v této složce existuje.
    Přejete si změny přesto uložit?

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to add it anyway?
cs: Jméno nebo e-mail tohoto kontaktu již v této složce existuje.
    Přejete si jej přesto přidat?

en: Changed Contact:
cs: Změněný kontakt:

en: New Contact:
cs: Nový kontakt:

en: Conflicting Contact:
cs: Konfliktní kontakt:

en: Old Contact:
cs: Starý kontakt:

en: This address book cannot be opened. This either means this book is not marked for offline usage or not yet downloaded for offline usage. Please load the address book once in online mode to download its contents.
cs: Nelze otevřít tento adresář. To buď znamená, že adresář není označen pro používání při odpojení, nebo ještě nebyl stažen pro používání při odpojení. Prosím načtete adresář jednou v režimu on-line, chcete-li stáhnout jeho obsah.

en: This address book cannot be opened.  Please check that the path %s exists and that permissions are set to access it.
cs: Nelze otevřít tento adresář. Ověřte prosím, že cesta %s existuje a jsou nastavena práva pro přístup.

en: This version of Evolution does not have LDAP support compiled in to it.  To use LDAP in Evolution an LDAP-enabled Evolution package must be installed.
cs: Tato verze aplikace Evolution nebyla přeložena s podporu LDAP. Pokud chcete LDAP v Evolution používat, je nutné nainstalovat balíček Evolution, ve kterém je povolen LDAP.

en: This address book cannot be opened.  This either means that an incorrect URI was entered, or the server is unreachable.
cs: Nelze otevřít tento adresář. To znamená, že jste buď zadali nesprávné URI, nebo že server je nedostupný.

en: Detailed error message:
cs: Zpráva s podrobnosti chyby:

en: More cards matched this query than either the server is 
    configured to return or Evolution is configured to display.
    Please make your search more specific or raise the result limit in
    the directory server preferences for this address book.
cs: Dotazu odpovídá více karet, než je maximální počet nastavený
    na serveru, který může server vrátit, nebo než je maximální počet,
    který může Evolution zobrazit. Zkuste dotaz zadat přesněji nebo zvyšte omezení maximálního počtu vrácených karet
    v nastavení adresářového serveru pro tento adresář.

en: The time to execute this query exceeded the server limit or the limit
    configured for this address book.  Please make your search
    more specific or raise the time limit in the directory server
    preferences for this address book.
cs: Čas potřebný ke spuštění tohoto dotazu překročil omezení na serveru nebo limit
    nastavený pro tento adresář. Zkuste dotaz zadat přesněji
    nebo zvyšte časový limit v nastavení adresářového serveru
    pro tento adresář.

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book was unable to parse this query. %s
cs: Obsluha tohoto adresáře nebyla schopna zpracovat tento dotaz. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book refused to perform this query. %s
cs: Obsluha tohoto adresáře odmítla provést tento dotaz. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: This query did not complete successfully. %s
cs: Tento dotaz nebyl úspěšně dokončen. %s

en: Select Address Book
cs: Vybrat adresář

en: list
cs: seznam

en: Move contact to
cs: Přesunout kontakt do

en: Copy contact to
cs: Kopírovat kontakt do

en: Move contacts to
cs: Přesunout kontakty do

en: Copy contacts to
cs: Kopírovat kontakty do

en: Error getting book view
cs: Chyba při získávání zobrazení knihy

en: Search Interrupted
cs: Hledání přerušeno

en: Error modifying card
cs: Chyba při úpravě karty

en: No contacts
cs: Žádné kontakty

en: %u contact | %u contacts
cs[0]: %u kontakt
cs[1]: %u kontakty
cs[2]: %u kontaktů

en: Cut selected contacts to the clipboard
cs: Vyjmout vybrané kontakty do schránky

en: Copy selected contacts to the clipboard
cs: Kopírovat vybrané kontakty do schránky

en: Paste contacts from the clipboard
cs: Vložit kontakty ze schránky

en: Delete selected contacts
cs: Smazat vybrané kontakty

en: Select all visible contacts
cs: Vybrat všechny viditelné kontakty

en: Searching for the Contacts…
cs: Hledají se kontakty…

en: Failed to get contacts with unknown error
cs: Získání kontaktů selhalo s neznámou chybou

en: Are you sure you want to delete these contact lists?
cs: Opravdu chcete smazat tyto seznamy kontaktů?

en: Are you sure you want to delete this contact list?
cs: Opravdu chcete smazat tyto seznamy kontaktů?

en: Are you sure you want to delete this contact list (%s)?
cs: Opravdu chcete smazat seznam kontaktů (%s)?

en: Are you sure you want to delete these contacts?
cs: Opravdu chcete smazat tyto kontakty?

en: Are you sure you want to delete this contact?
cs: Opravdu chcete smazat tento kontakt?

en: Are you sure you want to delete this contact (%s)?
cs: Opravdu chcete smazat tento kontakt (%s)?

en: _Delete
cs: _Smazat

note: Translators: This is shown for > 5 contacts.
en: Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts? | Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts?
cs[0]: Otevření %d kontaktů otevře také %d nových oken.
    Opravdu chcete zobrazit všechny tyto kontakty?
cs[1]: Otevření %d kontaktů otevře také %d nových oken.
    Opravdu chcete zobrazit všechny tyto kontakty?
cs[2]: Otevření %d kontaktů otevře také %d nových oken.
    Opravdu chcete zobrazit všechny tyto kontakty?

en: _Don’t Display
cs: _Nezobrazovat

en: Display _All Contacts
cs: Zobrazit _všechny kontakty

en: File As
cs: Uložit jako

en: Given Name
cs: Křestní jméno

en: Family Name
cs: Příjmení

en: Email 2
cs: 2. e-mail

en: Email 3
cs: 3. e-mail

en: Assistant Phone
cs: Telefon asistenta

en: Business Phone
cs: Telefon do práce

en: Business Phone 2
cs: 2. telefon do práce

en: Business Fax
cs: Fax do práce

en: Callback Phone
cs: Telefon pro zpětný dotaz

en: Car Phone
cs: Telefon do auta

en: Company Phone
cs: Firemní telefon

en: Home Phone
cs: Telefon domů

en: Home Phone 2
cs: 2. telefon domů

en: Home Fax
cs: Fax domů

en: ISDN Phone
cs: Telefon ISDN

en: Mobile Phone
cs: Mobilní telefon

en: Other Phone
cs: Další telefon

en: Other Fax
cs: Další fax

en: Primary Phone
cs: Hlavní telefon

en: Radio
cs: Radiostanice

en: Telex
cs: Dálnopis

en: Unit
cs: Jednotka

en: Title
cs: Titul

en: Role
cs: Funkce

en: Web Site
cs: WWW stránka

en: Journal
cs: Deník

en: Home Address Street
cs: Ulice adresy domů

en: Home Address Extended
cs: Rozšířená adresa domů

en: Home Address PO Box
cs: PO box adresy domů

en: Home Address City
cs: Město adresy domů

en: Home Address Zip/Postal code
cs: PSČ adresy domů

en: Home Address State/Province
cs: Stát/provincie adresy domů

en: Home Address Country
cs: Země adresy domů

en: Work Address Street
cs: Ulice adresy do zaměstnání

en: Work Address Extended
cs: Rozšířená adresa do zaměstnání

en: Work Address PO Box
cs: PO box adresy do zaměstnání

en: Work Address City
cs: Město adresy do zaměstnání

en: Work Address Zip/Postal code
cs: PSČ adresy do zaměstnání

en: Work Address State/Province
cs: Stát/provincie adresy do zaměstnání

en: Work Address Country
cs: Země adresy do zaměstnání

en: Other Address Street
cs: Ulice jiné adresy

en: Other Address Extended
cs: Jiná rozšířená adresa

en: Other Address PO Box
cs: PO box jiné adresy

en: Other Address City
cs: Město jiné adresy

en: Other Address Zip/Postal code
cs: PSČ jiné adresy

en: Other Address State/Province
cs: Stát/provincie jiné adresy

en: Other Address Country
cs: Země jiné adresy

en: Saving changes, please wait…
cs: Změny se ukládají, počkejte prosím…

en: Failed to save changes
cs: Selhalo uložení změn

en: Co_untry:
cs: _Země:

en: Modify a contact | Modify %u contacts
cs[0]: Upravit kontakt
cs[1]: Upravit %u kontakty
cs[2]: Upravit %u kontaktů

en: Select values to be modified.
cs: Vyberte hodnoty, které se mají upravit.

en: _Title:
cs: Pozi_ce:

en: Compa_ny:
cs: _Společnost:

en: M_odify
cs: _Upravit

en: Ca_ncel
cs: _Zrušit

en: Search for the Contact
    
    or double-click here to create a new Contact.
cs: Hledejte kontakt
    
    nebo dvakrát klikněte sem k vytvoření nového kontaktu.

en: There are no items to show in this view.
    
    Double-click here to create a new Contact.
cs: V tomto zobrazení nejsou viditelné žádné položky.
    
    K vytvoření nového kontaktu dvakrát klikněte sem.

en: Search for the Contact.
cs: Hledat kontakt.

en: There are no items to show in this view.
cs: V tomto zobrazení nejsou viditelné žádné položky.

en: Contacts Map
cs: Mapa kontaktů

note: Zoom-in button
en: Zoom _In
cs: Zvětš_it

note: Zoom-out button
en: Zoom _Out
cs: Z_menšit

note: Search button
en: _Find
cs: _Hledat

en: Importing…
cs: Importuje se…

en: Can’t open .csv file
cs: Nezdařilo se otevřít soubor .csv

en: Outlook Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
cs: Kontakty Outlook - CSV nebo Tab (.csv, .tab)

en: Outlook Contacts CSV and Tab Importer
cs: Import kontaktů z aplikace Outlook (CSV a Tab)

en: Mozilla Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
cs: Kontakty Mozilla - CSV nebo Tab (.csv, .tab)

en: Mozilla Contacts CSV and Tab Importer
cs: Import kontaktů z Mozilly (CSV a Tab)

en: Evolution Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
cs: Kontakty Evolution - CSV nebo Tab (.csv, .tab)

en: Evolution Contacts CSV and Tab Importer
cs: Import kontaktů z aplikace Evolution (CSV nebo Tab)

en: Can’t open .ldif file
cs: Nezdařilo se otevřít soubor .ldif

en: Evolution LDIF importer
cs: Import Evolution z LDIF

en: vCard (.vcf, .gcrd)
cs: VCard (.vcf, .gcrd)

en: Evolution vCard Importer
cs: Import Evolution z VCard

note: Uncomment next if it is successful to get total number if pages in list view * g_object_get (operation, "n-pages", &n_pages, NULL)
en: Page %d
cs: Stránka %d

[ctx: addressbook-label]
en: Work Email
cs: Pracovní e-mail

[ctx: addressbook-label]
en: Home Email
cs: Domácí e-mail

[ctx: addressbook-label]
en: Other Email
cs: Další e-mail

[ctx: addressbook-label]
en: Work SIP
cs: Pracovní SIP

[ctx: addressbook-label]
en: Home SIP
cs: Domácí SIP

[ctx: addressbook-label]
en: Other SIP
cs: Další SIP

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an email address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Email
cs: E-mail

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an IM address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels. * IM=Instant Messaging
en: IM
cs: Rychlá komunikace

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if a phone number type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Phone
cs: Telefon

en: Would you like to send all the participants a cancellation notice?
cs: Chcete poslat všem účastníkům oznámení o zrušení?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
cs: Pokud nepošlete oznámení o zrušení, ostatní účastníci nemusí vědět, že je schůzka zrušena.

en: Do _not Send
cs: _Neodesílat

en: _Send Notice
cs: Po_slat oznámení

en: Would you like to send the organizer a deletion notice?
cs: Chcete organizátorovi zaslat oznámení o zrušení?

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the meeting has been deleted.
cs: Pokud nepošlete oznámení o zrušení, organizátor nemusí vědět, že byla schůzka smazána.

en: Are you sure you want to delete this meeting?
cs: Opravdu chcete smazat tuto schůzku?

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored.
cs: Všechny informace o této schůzce budou smazány a nebude je možné obnovit.

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored. If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
cs: Všechny informace o této schůzce budou smazány a nebude možné je obnovit. Pokud neodešlete oznámení o zrušení, ostatní účastníci nemusí vědět, že schůzka byla zrušena.

en: _Delete and Send Notice
cs: S_mazat a poslat oznámení

en: Delete _without Notice
cs: Odeslat _bez oznámení

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored. If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the meeting has been deleted.
cs: Všechny informace o této schůzce budou smazány a nebude možné je obnovit. Pokud neodešlete oznámení o smazání, organizátor nemusí vědět, že schůzka byla smazána.

en: Are you sure you want to delete the meeting titled “{0}”?
cs: Opravdu chcete smazat schůzku nazvanou „{0}“?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the task has been deleted.
cs: Pokud nepošlete oznámení o smazání, ostatní účastníci nemusí vědět, že úkol byl smazán.

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the task has been deleted.
cs: Pokud nepošlete oznámení o zrušení, organizátor nemusí vědět, že úkol byl smazán.

en: Are you sure you want to delete this task?
cs: Opravdu chcete smazat tento úkol?

en: All information on this task will be deleted and can not be restored.
cs: Všechny informace o tomto úkolu budou smazány a nebude možné je obnovit.

en: Would you like to send a cancellation notice for this memo?
cs: Chcete poslat oznámení o zrušení této poznámky?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the memo has been deleted.
cs: Pokud nepošlete oznámení o zrušení, ostatní účastníci nemusí vědět, že poznámka byla smazána.

en: Would you like to send a deletion notice for this memo?
cs: Chcete poslat oznámení o smazání této poznámky?

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the memo has been deleted.
cs: Pokud nepošlete oznámení o smazání, organizátor nemusí vědět, že poznámka byla smazána.

en: Are you sure you want to delete this memo?
cs: Opravdu chcete smazat tuto poznámku?

en: All information on this memo will be deleted and can not be restored.
cs: Všechny informace o této poznámce budou smazány a nebude je možné obnovit.

en: Are you sure you want to delete the appointment titled “{0}”?
cs: Opravdu chcete smazat událost nazvanou „{0}“?

en: All information on this appointment will be deleted and can not be restored.
cs: Všechny informace o této události budou smazány a nebude možné je obnovit.

en: Are you sure you want to delete this appointment?
cs: Opravdu chcete smazat tuto událost?

en: Are you sure you want to delete the “{0}” task?
cs: Opravdu chcete smazat úkol „{0}“?

en: Are you sure you want to delete the memo “{0}”?
cs: Opravdu chcete smazat poznámku „{0}“?

en: All information in this memo will be deleted and can not be restored.
cs: Všechny informace v této poznámce budou smazány a nebude možné je obnovit.

en: Are you sure you want to delete these {0} appointments?
cs: Opravdu chcete smazat těchto {0} událostí?

en: All information on these appointments will be deleted and can not be restored.
cs: Všechny informace o těchto událostech budou smazány a nebude možné je obnovit.

en: Are you sure you want to delete these {0} tasks?
cs: Opravdu chcete smazat těchto {0} úkolů?

en: All information on these tasks will be deleted and can not be restored.
cs: Všechny informace o těchto úkolech budou smazány a nebude možné je obnovit.

en: Are you sure you want to delete these {0} memos?
cs: Opravdu chcete smazat těchto {0} poznámek?

en: All information in these memos will be deleted and can not be restored.
cs: Všechny informace v těchto poznámkách budou smazány a nebude možné je obnovit.

en: Would you like to save your changes to this meeting?
cs: Chcete uložit změny této schůzky?

en: You have changed this meeting, but not yet saved it.
cs: Provedli jste změny v této schůzce, ale ještě jste je neuložili.

en: _Save Changes
cs: _Uložit změny

en: _Discard Changes
cs: Za_hodit změny

en: Would you like to save your changes to this appointment?
cs: Chcete uložit změny této události?

en: You have changed this appointment, but not yet saved it.
cs: Provedli jste změny této události, ale ještě jste je neuložili.

en: Would you like to save your changes to this task?
cs: Chcete uložit změny tohoto úkolu?

en: You have changed this task, but not yet saved it.
cs: Provedli jste změny tohoto úkolu, ale ještě jste je neuložili.

en: Would you like to save your changes to this memo?
cs: Chcete uložit změny této poznámky?

en: You have made changes to this memo, but not yet saved them.
cs: Provedli jste změny této poznámky, ale ještě jste je neuložili.

en: Would you like to send meeting invitations to participants?
cs: Chcete poslat účastníkům pozvánky na schůzku?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to reply.
cs: E-maily s pozvánkami budou odeslány všem účastníkům, aby mohli odpovědět.

en: _Send
cs: _Odeslat

en: Would you like to send updated meeting information to participants?
cs: Chcete účastníkům poslat aktualizované informace o schůzce?

en: Sending updated information allows other participants to keep their calendars up to date.
cs: Poslání aktualizovaných informací umožní jiným účastníkům, aby udržovali své kalendáře aktuální.

en: Would you like to send this task to participants?
cs: Chcete tento úkol poslat účastníkům?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this task.
cs: E-maily s pozvánkami budou odeslány všem účastníkům, aby mohli tento úkol odsouhlasit.

en: Download in progress. Do you want to save the task?
cs: Probíhá stahování. Chcete uložit tento úkol?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the task would result in the loss of these attachments.
cs: Stahuje se několik příloh. Uložení události způsobí, že se tyto přílohy ztratí.

en: Download in progress. Do you want to save the appointment?
cs: Probíhá stahování. Chcete uložit tuto událost?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the appointment would result in the loss of these attachments.
cs: Stahuje se několik příloh. Uložení události způsobí, že se tyto přílohy ztratí.

en: Would you like to send updated task information to participants?
cs: Chcete účastníkům poslat aktualizované informace o úkolu?

en: Sending updated information allows other participants to keep their task lists up to date.
cs: Poslání aktualizovaných informací umožní ostatním účastníkům, aby udržovali své seznamy úkolů aktuální.

en: Would you like to send this memo to participants?
cs: Chcete tuto poznámku poslat účastníkům?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this memo.
cs: E-maily s pozvánkami budou odeslány všem účastníkům, aby mohli tuto poznámku odsouhlasit.

en: Would you like to send updated memo information to participants?
cs: Chcete účastníkům poslat aktualizované informace o poznámce?

en: Sending updated information allows other participants to keep their memo lists up to date.
cs: Poslání aktualizovaných informací umožní ostatním účastníkům, aby udržovali své seznamy poznámek aktuální.

en: Editor could not be loaded.
cs: Editor nelze načíst.

en: Are you sure you want to delete calendar “{0}”?
cs: Opravdu chcete smazat kalendář „{0}“?

en: This calendar will be removed permanently.
cs: Tento kalendář bude navždy odstraněn.

en: Are you sure you want to delete task list “{0}”?
cs: Opravdu chcete smazat seznam úkolů „{0}“?

en: This task list will be removed permanently.
cs: Tento seznam úkolů bude navždy odstraněn.

en: Are you sure you want to delete memo list “{0}”?
cs: Opravdu chcete smazat seznam poznámek „{0}“?

en: This memo list will be removed permanently.
cs: Tento seznam poznámek bude navždy odstraněn.

en: Are you sure you want to delete remote calendar “{0}”?
cs: Opravdu chcete smazat vzdálený kalendář „{0}“?

en: This will permanently remove the calendar “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
cs: Kalendář „{0}“ se tím trvale odstraní ze serveru. Opravdu to chcete provést?

en: Are you sure you want to delete remote task list “{0}”?
cs: Opravdu chcete smazat vzdálený seznam úkolů „{0}“?

en: This will permanently remove the task list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
cs: Seznam úkolů „{0}“ se tím trvale odstraní ze serveru. Opravdu to chcete provést?

en: Are you sure you want to delete remote memo list “{0}”?
cs: Opravdu chcete smazat vzdálený seznam poznámek „{0}“?

en: This will permanently remove the memo list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
cs: Seznam poznámek „{0}“ se tím trvale odstraní ze serveru. Opravdu to chcete provést?

en: Are you sure you want to save the appointment without a summary?
cs: Opravdu chcete uložit událost bez souhrnu?

en: Adding a meaningful summary to your appointment will give you an idea of what your appointment is about.
cs: Přidání smysluplného souhrnu k vaší události vám dá představu, o čem tato vaše událost je.

en: Are you sure you want to save the task without a summary?
cs: Opravdu chcete uložit úkol bez souhrnu?

en: Adding a meaningful summary to your task will give you an idea of what your task is about.
cs: Přidání smysluplného souhrnu k vašemu úkolu vám dá představu, o čem tento vaš úkol je.

en: Are you sure you want to save the memo without a summary?
cs: Opravdu chcete uložit poznámku bez souhrnu?

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error loading calendar “{0}”
cs: Chyba při načítání kalendáře „{0}“

en: The calendar is not marked for offline usage.
cs: Kalendář nebyl označen pro používání při odpojení.

en: Cannot save event
cs: Událost nelze uložit

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” is a read-only calendar and cannot be modified. Please select a different calendar that can accept appointments.
cs: „{0}“ je kalendář pouze pro čtení a nemůže být změněn. Vyberte prosím jiný kalendář, který může pojmout události.

en: Cannot save task
cs: Úkol nelze uložit

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” does not support assigned tasks, please select a different task list.
cs: „{0}“ nepodporuje přidělené úkoly, vyberte prosím jiný seznam úkolů.

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error loading task list “{0}”
cs: Chyba při načítání seznamu úkolů „{0}“

en: The task list is not marked for offline usage.
cs: Tento seznam úkolů nebyl označen pro používání při odpojení.

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error loading memo list “{0}”
cs: Chyba při načítání seznamu poznámek „{0}“

en: The memo list is not marked for offline usage.
cs: Tento seznam poznámek není označen pro používání při odpojení.

note: Translators: {0} is the name of the calendar/memo list/task list.
en: Failed to add timezone to “{0}”
cs: Selhalo přidání časového pásma do „{0}“

note: The {0} is a calendar/memo list/task list name, which is useless here
en: Failed to save attachments
cs: Selhalo uložení příloh

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to open calendar “{0}”
cs: Selhalo otevření kalendáře „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to open memo list “{0}”
cs: Selhalo otevření seznamu poznámek „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to open task list “{0}”
cs: Selhalo otevření seznamu úkolů „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to create an event in the calendar “{0}”
cs: Selhalo vytvoření události v kalendáři „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to create a memo in the memo list “{0}”
cs: Selhalo vytvoření poznámky v seznamu poznámek „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to create a task in the task list “{0}”
cs: Selhalo vytvoření úkolu v seznamu úkolů „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to modify an event in the calendar “{0}”
cs: Selhala změna události v kalendáři „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to modify a memo in the memo list “{0}”
cs: Selhala změna poznámky v seznamu poznámek „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to modify a task in the task list “{0}”
cs: Selhala změna úkolu v seznamu úkolů „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to delete an event in the calendar “{0}”
cs: Selhalo smazání události v kalendáři „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to delete a memo in the memo list “{0}”
cs: Selhalo smazání poznámky v seznamu poznámek „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to delete a task in the task list “{0}”
cs: Selhalo smazání  úkolu v seznamu úkolů „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to update an event in the calendar “{0}”
cs: Selhala aktualizace události v kalendáři „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to update a memo in the memo list “{0}”
cs: Selhala aktualizace poznámky v seznamu poznámek „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to update a task in the task list “{0}”
cs: Selhala aktualizace úkolu v seznamu úkolů „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to send an event to the calendar “{0}”
cs: Selhalo odeslání události do kalendáře „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to send a memo to the memo list “{0}”
cs: Selhalo odeslání poznámky do seznamu poznámek „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to send a task to the task list “{0}”
cs: Selhalo odeslání úkolu do seznamu úkolů „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error creating view for the calendar “{0}”
cs: Chyba při vytváření zobrazení pro kalendář „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error creating view for the task list “{0}”
cs: Chyba při vytváření zobrazení pro seznamu úkolů „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error creating view for the memo list “{0}”
cs: Chyba při vytváření zobrazení pro seznamu poznámek „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to copy an event into the calendar “{0}”
cs: Selhalo zkopírování události do kalendáře „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to copy a task into the task list “{0}”
cs: Selhalo zkopírování úkolu do seznamu úkolů „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to copy a memo into the memo list “{0}”
cs: Selhalo zkopírování poznámky do seznamu poznámek „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to move an event into the calendar “{0}”
cs: Selhalo přesunutí události do kalendáře „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to move a task into the task list “{0}”
cs: Selhalo přesunutí úkolu do seznamu úkolů „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to move a memo into the memo list “{0}”
cs: Selhalo přesunutí poznámky do seznamu poznámek „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to get an event from the calendar “{0}”
cs: Selhalo získání události z kalendáře „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to get a task from the task list “{0}”
cs: Selhalo získání úkolu ze seznamu úkolů „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to get a memo from the memo list “{0}”
cs: Selhalo získání poznámky ze seznamu poznámek „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Copying an event into the calendar “{0}”
cs: Kopíruje se událost do kalendáře „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Copying a task into the task list “{0}”
cs: Kopíruje se úkol do seznamu úkolů „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Copying a memo into the memo list “{0}”
cs: Kopíruje se poznámka do seznamu poznámek „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Moving an event into the calendar “{0}”
cs: Přesouvá se událost do kalendáře „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Moving a task into the task list “{0}”
cs: Přesouvá se úkol do seznamu úkolů „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Moving a memo into the memo list “{0}”
cs: Přesouvá se poznámka do seznamu poznámek „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to refresh calendar “{0}”
cs: Selhala aktualizace kalendáře „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to refresh task list “{0}”
cs: Selhala aktualizace seznamu úkolů „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to refresh memo list “{0}”
cs: Selhala aktualizace seznamu poznámek „{0}“

en: Failed to make an occurrence movable
cs: Selhalo učinění výskytu přesouvatelným

en: Something has gone wrong when displaying the event
cs: Při zobrazení události se něco nepovedlo správně

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the event. You can try again by moving to another event and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
cs: Při zobrazení události se zhroutil WebKitWebProcess. Můžete to zkusit znovu tak, že se přesunete na jinou událost a pak vrátíte zpět. Pokud problém bude přetrvávat, nahlaste to prosím jako chybu do systému GNOME GitLab.

en: Something has gone wrong when displaying the memo
cs: Při zobrazení poznámky se něco nepovedlo správně

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the memo. You can try again by moving to another memo and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
cs: Při zobrazení poznámky se zhroutil WebKitWebProcess. Můžete to zkusit znovu tak, že se přesunete na jinou poznámku a pak vrátíte zpět. Pokud problém bude přetrvávat, nahlaste to prosím jako chybu do systému GNOME GitLab.

en: Something has gone wrong when displaying the task
cs: Při zobrazení úkolu se něco nepovedlo správně

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the task. You can try again by moving to another task and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
cs: Při zobrazení úkolu se zhroutil WebKitWebProcess. Můžete to zkusit znovu tak, že se přesunete na jiný úkol a pak vrátíte zpět. Pokud problém bude přetrvávat, nahlaste to prosím jako chybu do systému GNOME GitLab.

en: Do you want to detach event from the series?
cs: Chcete událost vyjmout z posloupnosti událostí?

en: The event “{0}” will be detached from its series and saved as a new standalone event.
cs: Událost „{0}“ bude vyjmuta z posloupnosti událostí a uložena jako samostatná událost.

en: _Detach and Create Copy
cs: O_ddělit a vytvořit kopii

en: Summary
cs: Přehled

en: Description
cs: Popis

en: Any Field
cs: Libovolné pole

en: Classification
cs: Klasifikace

en: Public
cs: Veřejné

en: Private
cs: Soukromé

en: Confidential
cs: Důvěrné

en: Organizer
cs: Organizátor

en: Attendee
cs: Účastník

en: Location
cs: Místo

en: Attachments
cs: Přílohy

en: Exist
cs: existují

en: Do Not Exist
cs: neexistují

en: Recurrence
cs: Opakování

en: Occurs
cs: Vyskytuje se

en: Less Than
cs: Méně než

en: Exactly
cs: Právě

en: More Than
cs: Více než

en: Summary Contains
cs: Shrnutí obsahuje

en: Description Contains
cs: Popis obsahuje

en: with one guest | with %d guests
cs[0]: s jedním hostem
cs[1]: s %d hosty
cs[2]: s %d hosty

en: Comments: %s
cs: Poznámky: %s

[ctx: iCalendarStatus]
en: None
cs: Žádný

[ctx: iCalendarStatus]
en: Tentative
cs: Předběžné

[ctx: iCalendarStatus]
en: Confirmed
cs: Potvrzené

[ctx: iCalendarStatus]
en: Draft
cs: Koncept

[ctx: iCalendarStatus]
en: Final
cs: Finální

[ctx: iCalendarStatus]
en: Not Started
cs: Nezačato

[ctx: iCalendarStatus]
en: Needs Action
cs: Vyžaduje akci

[ctx: iCalendarStatus]
en: In Progress
cs: Probíhá

[ctx: iCalendarStatus]
en: Completed
cs: Dokončeno

[ctx: iCalendarStatus]
en: Cancelled
cs: Zrušeno

en: Accepted
cs: Odsouhlaseno

en: Declined
cs: Zamítnuto

en: Tentative
cs: Předběžné

en: Delegated
cs: Delegováno

en: Needs action
cs: Vyžaduje akci

note: Translators: 'Status' here means the state of the attendees, the resulting string will be in a form: * Status: Accepted: X   Declined: Y   ...
en: Status
cs: Stav

en: No Summary
cs: Žádné shrnutí

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser <email@ofuser.com>"
en: Organizer: %s <%s>
cs: Organizátor: %s <%s>

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser"
en: Organizer: %s
cs: Organizátor: %s

note: Translators: It will display "Location: PlaceOfTheMeeting" Translators: It will display "Location: LocationOfTheAppointment"
en: Location: %s
cs: Místo: %s

note: Translators: It will display "Start: ActualStartDateAndTime (DurationOfTheMeeting)"
en: Start: %s (%s)
cs: Začátek: %s (%s)

note: Translators: It will display "Start: ActualStartDateAndTime" Translators: It will display "Start: StartDateAndTime"
en: Start: %s
cs: Začátek: %s

note: Translators: It's for a task due date, it will display "Due: DateAndTime" Translators: It will display "Due: DueDateAndTime"
en: Due: %s
cs: Plánované dokončení: %s

note: Translators: It's for a task completed date, it will display "Completed: DateAndTime" Translators: It will display "Completed: DateAndTimeWhenCompleted"
en: Completed: %s
cs: Dokončený: %s

note: Translators: Default attachment filename.
en: attachment.dat
cs: priloha.dat

en: Untitled
cs: Bez názvu

en: Location:
cs: Místo:

en: GEO Location:
cs: Geografická poloha:

en: Comment:
cs: Poznámka:

en: Start Date:
cs: Datum začátku:

en: End Date:
cs: Datum konce:

en: Recurs:
cs: Opakuje se:

en: Due Date:
cs: Plánované dokončení:

en: Estimated duration:
cs: Odhadovaná doba:

en: Status:
cs: Stav:

en: Categories:
cs: Kategorie:

en: High
cs: Vysoká

en: Normal
cs: Normální

en: Low
cs: Nízká

en: Priority:
cs: Naléhavost:

en: Classification:
cs: Klasifikace:

en: Organizer:
cs: Organizátor:

en: Attendees:
cs: Účastníci:

en: Web Page:
cs: WWW stránka:

en: New Appointment
cs: Nová událost

en: New All Day Event
cs: Nová celodenní událost

en: New Meeting
cs: Nová schůzka

en: Go to Today
cs: Přejít na dnešní den

en: Go to Date
cs: Přejít na datum

en: It has reminders.
cs: Má nastavena připomenutí.

en: It has recurrences.
cs: Opakuje se.

en: It is a meeting.
cs: Je to schůzka.

en: Calendar Event: Summary is %s.
cs: Událost kalendáře: Souhrn je %s.

en: Calendar Event: It has no summary.
cs: Událost kalendáře: Nemá souhrn.

en: calendar view event
cs: událost zobrazení kalendáře

en: Grab Focus
cs: Získat zaměření

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has %d event. | It has %d events.
cs[0]: Má %d událost.
cs[1]: Má %d události.
cs[2]: Má %d událostí.

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has no events.
cs: Nemá události.

note: To translators: First %s is the week, for example "July 10th - July 14th, 2006". Second %s is the number of events in this work week, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Work Week View: %s. %s
cs: Zobrazení pracovního týdne: %s. %s

note: To translators: First %s is the day, for example "Thursday July 13th, 2006". Second %s is the number of events on this day, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Day View: %s. %s
cs: Zobrazení dne: %s. %s

en: calendar view for a work week
cs: zobrazení kalendáře na pracovní týden

en: calendar view for one or more days
cs: zobrazení kalendáře na jeden nebo více dnů

en: a table to view and select the current time range
cs: tabulka pro zobrazení a výběr aktuálního rozsahu času

en: Jump button
cs: Tlačítko skoku

en: Click here, you can find more events.
cs: Další události můžete hledat kliknutím sem.

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Play a sound ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Play a sound
cs: Přehrát zvuk

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Pop up an alert
cs: Zobrazit upozornění

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Send an email ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Send an email
cs: Poslat e-mail

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Run a program ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Run a program
cs: Spustit program

[ctx: cal-reminders]
en: Unknown action to be performed
cs: Má se vykonat neznámá činnost

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the start
cs: %s %s před začátkem

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the start
cs: %s %s po začátku

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the start
cs: %s na začátku

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the end
cs: %s %s před koncem

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the end
cs: %s %s po konci

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the end
cs: %s na konci

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s is an absolute time, e.g. "10:00AM"
en: %s at %s
cs: %s v %s

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound". "Trigger types" are absolute or relative dates
en: %s for an unknown trigger type
cs: %s pro neznámý typ spouštění

en: Month View: %s. %s
cs: Zobrazení měsíce: %s. %s

en: Week View: %s. %s
cs: Zobrazení týdne: %s. %s

en: calendar view for a month
cs: zobrazení kalendáře na měsíc

en: calendar view for one or more weeks
cs: zobrazení kalendáře na jeden nebo více týdnů

en: Modify a task | Modify %u tasks
cs[0]: Upravit úkol
cs[1]: Upravit %u úkoly
cs[2]: Upravit %u úkolů

en: _General
cs: _Obecné

[ctx: ECompEditor]
en: Sta_rt date:
cs: Da_tum začátku:

en: _Categories
cs: _Kategorie

en: Creating view for calendar “%s”
cs: Vytváří se zobrazení pro kalendáře „%s“

en: Creating view for task list “%s”
cs: Vytváří se zobrazení pro seznamu úkolů „%s“

en: Creating view for memo list “%s”
cs: Vytváří se zobrazení pro seznam poznámek „%s“

en: Deletion _reason:
cs: _Důvod smazání:

en: Cancellation _reason:
cs: _Důvod zrušení:

en: Destination is read only
cs: Cíl je jen pro čtení

en: Copying events to the calendar “%s”
cs: Kopírují se události do kalendáře „%s“

en: Copying memos to the memo list “%s”
cs: Kopírují se poznámky do seznamu poznámek „%s“

en: Copying tasks to the task list “%s”
cs: Kopírují se úkoly do seznamu úkolů „%s“

en: _Delete this item from all other recipient’s mailboxes?
cs: S_mazat tuto položku ve všech ostatních poštovních schránkách příjemce?

en: _Retract comment
cs: Z_rušit poznámku

en: Select Date
cs: Vybrat datum

en: Select _Today
cs: Vybrat _dnešní den

en: January
cs: Leden

en: February
cs: Únor

en: March
cs: březen

en: April
cs: Duben

en: May
cs: květen

en: June
cs: červen

en: July
cs: Červen

en: August
cs: Srpen

en: September
cs: září

en: October
cs: říjen

en: November
cs: listopad

en: December
cs: prosinec

en: You are modifying a recurring event. What would you like to modify?
cs: Měníte opakující se událost. Co chcete změnit?

en: You are delegating a recurring event. What would you like to delegate?
cs: Delegujete opakující se událost. Co chcete delegovat?

en: You are modifying a recurring task. What would you like to modify?
cs: Měníte opakující se úkol. Co chcete změnit?

en: You are modifying a recurring memo. What would you like to modify?
cs: Měníte opakující se poznámku. Co chcete změnit?

en: This Instance Only
cs: Jen tento výskyt

en: This and Prior Instances
cs: Tento a předchozí výskyty

en: This and Future Instances
cs: Tento a budoucí výskyty

en: All Instances
cs: Všechny výskyty

en: Send my reminders with this event
cs: Poslat s touto událostí má připomenutí

en: Notify new attendees _only
cs: Upozornit p_ouze nové účastníky

en: Cut selected events to the clipboard
cs: Vyjmout vybrané události do schránky

en: Copy selected events to the clipboard
cs: Kopírovat vybrané události do schránky

en: Paste events from the clipboard
cs: Vložit události ze schránky

en: Delete selected events
cs: Smazat vybrané události

en: Pasted text doesn’t contain valid iCalendar data
cs: Vložený text neobsahuje platná data iCalendar

en: Default calendar not found
cs: Výchozí kalendář nebyl nalezen

en: Default memo list not found
cs: Výchozí seznam poznámek nebyl nalezen

en: Default task list not found
cs: Výchozí seznam úkolů nebyl nalezen

en: No suitable component found
cs: Nenalezena žádná vhodná komponenta

en: Pasting iCalendar data
cs: Vkládají se data iCalendar

en: %d %b %Y
cs: %d. %B %Y

en: %A %d %b %Y
cs: %a %d. %b %Y

en: %a %d %b %Y
cs: %a %d. %b %Y

en: %d appointment | %d appointments
cs[0]: %d událost
cs[1]: %d události
cs[2]: %d událostí

en: %d selected
cs: %d vybráno

en: Start Date
cs: Začátek

en: End Date
cs: Konečné datum

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Last modified
cs: Naposledy změněno

en: Source
cs: Zdroj

en: Type
cs: Typ

en: Unknown
cs: Neznámá

en: Source with UID “%s” not found
cs: Zdroj s UID „%s“ nebyl nalezen

en: Creating an event
cs: Vytváří se událost

en: Creating a memo
cs: Vytváří se poznámka

en: Creating a task
cs: Vytváří se úkol

en: Recurring
cs: Opakovaný

en: Assigned
cs: Přiděleno

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Free
cs: Volný

en: Busy
cs: Obsazený

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
cs: Zeměpisná pozice musí být uvedena ve formátu: 
    
    45.436845,125.862501

en: In Progress
cs: Probíhá

en: Modifying an event
cs: Mění se událost

en: Modifying a memo
cs: Mění se poznámka

en: Modifying a task
cs: Mění se úkol

en: Removing an event
cs: Odstraňuje se událost

en: Removing a memo
cs: Odstraňuje se poznámka

en: Removing a task
cs: Odstraňuje se úkol

en: Deleting an event | Deleting %d events
cs[0]: Maže se událost
cs[1]: Mažou se %d události
cs[2]: Maže se %d událostí

en: Deleting a memo | Deleting %d memos
cs[0]: Maže se poznámka
cs[1]: Mažou se %d poznámka
cs[2]: Maže se %d poznámek

en: Deleting a task | Deleting %d tasks
cs[0]: Maže se úkol
cs[1]: Mažou se %d úkoly
cs[2]: Maže se %d úkolů

en: Pasting an event | Pasting %d events
cs[0]: Vkládá se událost
cs[1]: Vkládají se %d události
cs[2]: Vkládá se %d událostí

en: Pasting a memo | Pasting %d memos
cs[0]: Vkládá se poznámka
cs[1]: Vkládají se %d poznámky
cs[2]: Vkládá se %d poznámek

en: Pasting a task | Pasting %d tasks
cs[0]: Vkládá se úkol
cs[1]: Vkládají se %d úkoly
cs[2]: Vkládá se %d úkolů

en: Updating an event
cs: Aktualizuje se událost

en: Updating a memo
cs: Aktualizuje se poznámka

en: Updating a task
cs: Aktualizuje se úkol

en: Getting events to purge in the calendar “%s”
cs: Získávají se události, které se mají pročistit v kalendáři „%s“

en: Getting memos to purge in the memo list “%s”
cs: Získávají se poznámky, které se mají pročistit v seznamu poznámek „%s“

en: Getting tasks to purge in the task list “%s”
cs: Získávají se úkoly, které se mají pročistit v seznamu úkolů „%s“

en: Purging events in the calendar “%s”
cs: Pročišťují se události v kalendáři „%s“

en: Purging memos in the memo list “%s”
cs: Pročišťují se poznámky v seznamu poznámek „%s“

en: Purging tasks in the task list “%s”
cs: Pročišťují se úkoly v seznamu úkolů „%s“

en: Purging events
cs: Pročišťují se události

en: Purging memos
cs: Pročišťují se poznámky

en: Purging tasks
cs: Pročišťují se úkoly

en: Expunging completed tasks
cs: Čistí se dokončené úkoly

en: Moving an event | Moving %d events
cs[0]: Přesouvá se událost
cs[1]: Přesouvají se %d události
cs[2]: Přesouvá se %d událostí

en: Copying an event | Copying %d events
cs[0]: Kopíruje se událost
cs[1]: Kopírují se %d události
cs[2]: Kopíruje se %d událostí

en: Moving a memo | Moving %d memos
cs[0]: Přesouvá se poznámka
cs[1]: Přesouvají se %d poznámky
cs[2]: Přesouvá se %d poznámek

en: Copying a memo | Copying %d memos
cs[0]: Kopíruje se poznámka
cs[1]: Kopírují se %d poznámky
cs[2]: Kopíruje se %d poznámek

en: Moving a task | Moving %d tasks
cs[0]: Přesouvá se úkol
cs[1]: Přesouvají se %d úkoly
cs[2]: Přesouvá se %d úkolů

en: Copying a task | Copying %d tasks
cs[0]: Kopíruje se úkol
cs[1]: Kopírují se %d úkoly
cs[2]: Kopíruje se %d úkolů

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 24-hour.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
cs: %a %d.%m.%Y %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 12-hour.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
cs: %a %d.%m.%Y %H:%M:%S

en: The date must be entered in the format: 
    %s
cs: Datum musí být vloženo ve formátu:
    %s

en: Event’s time is in the past
cs: Čas události je v minulosti

en: Event cannot be edited, because the selected calendar could not be opened
cs: Událost nemůže být upravována, protože vybraný kalendář nelze otevřít

en: Event cannot be edited, because the selected calendar is read only
cs: Událost nemůže být upravována, protože vybraný kalendář je pouze pro čtení

en: Changes made to the event will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
cs: Změny provedené v události nebudou zaslány účastníkům, protože nejste organizátor

en: Start date is not a valid date
cs: Datum začátku není platné datum

en: Start time is not a valid time
cs: Čas začátku není platný čas

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: End date is not a valid date
cs: Datum konce není platné datum

en: End time is not a valid time
cs: Čas konce není platný čas

en: Toggles whether to display categories
cs: Přepne zobrazení kategorií

en: Time _Zone
cs: Časové pás_mo

en: Toggles whether the time zone is displayed
cs: Přepne zobrazení pole pro časové pásmo

en: All _Day Event
cs: Celo_denní událost

en: Toggles whether to have All Day Event
cs: Přepne událost na celodenní

en: Show Time as _Busy
cs: Zobrazovat čas jako _obsazený

en: Toggles whether to show time as busy
cs: Přepne čas jako obsazený

en: Pu_blic
cs: Veř_ejné

en: Classify as public
cs: Zařadit mezi veřejné

en: _Private
cs: Soukro_mé

en: Classify as private
cs: Zařadit mezi soukromé

en: _Confidential
cs: _Důvěrné

en: Classify as confidential
cs: Zařadit mezi důvěrné

[ctx: ECompEditor]
en: _Start time:
cs: Ča_s začátku:

[ctx: ECompEditor]
en: _End time:
cs: Čas konc_e:

[ctx: ECompEditor]
en: All da_y event
cs: Celo_denní událost

[ctx: ECompEditorPage]
en: General
cs: Obecné

[ctx: ECompEditorPage]
en: Reminders
cs: Připomenutí

[ctx: ECompEditorPage]
en: Recurrence
cs: Opakování

[ctx: ECompEditorPage]
en: Attachments
cs: Přílohy

[ctx: ECompEditorPage]
en: Schedule
cs: Rozvrh

en: Meeting — %s
cs: Schůzka – %s

en: Appointment — %s
cs: Událost – %s

en: New note
cs: Nová poznámka

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list could not be opened
cs: Poznámka nemůže být upravována, protože vybraný seznam poznámek je pouze pro čtení

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list is read only
cs: Poznámka nemůže být upravována, protože vybraný seznam poznámek je pouze pro čtení

en: Changes made to the memo will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
cs: Změny provedené v poznámce nebudou zaslány účastníkům, protože nejste organizátor

en: _List:
cs: _Seznam:

en: Assigned Memo — %s
cs: Přidělená poznámka – %s

en: Memo — %s
cs: Poznámka – %s

en: Attachment | Attachments
cs[0]: Příloha
cs[1]: Přílohy
cs[2]: Příloh

en: Could not load “%s”
cs: Nelze načíst „%s“

en: Could not load the attachment
cs: Nelze načíst přílohu

en: Some attachments are still being downloaded. Please wait until the download is finished.
cs: Některé přílohy se stále stahují. Vyčkejte prosím, než se stahování dokončí.

en: Attachment “%s” cannot be found, remove it from the list, please
cs: Přílohu „%s“ nelze najít, odeberte ji prosím ze seznamu

en: Attachment “%s” doesn’t have valid URI, remove it from the list, please
cs: Příloha „%s“ nemá platnou adresu URI, odeberte ji prosím ze seznamu

en: _Attachment…
cs: _Příloha…

en: Attach a file
cs: Připojit soubor

en: _Attachments
cs: Přílo_hy

en: Show attachments
cs: Zobrazovat přílohy

en: Icon View
cs: Ikonový pohled

en: List View
cs: Seznamový pohled

en: Cannot find attendee “%s” in the list of attendees
cs: V seznamu účastníků nelze najít účastníka „%s“

en: Not enough rights to delete attendee “%s”
cs: Nedostatečná oprávnění ke smazání účastníka „%s“

en: Failed to delete selected attendee | Failed to delete selected attendees
cs[0]: Selhalo smazání účastníka
cs[1]: Selhalo smazání účastníků
cs[2]: Selhalo smazání účastníků

en: Organizer address is not a valid user mail address
cs: Adresa organizátora není platná e-mailová adresa uživatele

en: A_ttendees
cs: Účas_tníci

en: Toggles whether the Attendees are displayed
cs: Přepíná, zda se mají účastníci zobrazovat

en: R_ole Field
cs: S_loupce Funkce

en: Toggles whether the Role field is displayed
cs: Přepne zobrazení pole pro funkce

en: Toggles whether the RSVP field is displayed
cs: Přepne zobrazení pole RSVP

en: _Status Field
cs: Sloupe_c Stav

en: Toggles whether the Status field is displayed
cs: Přepne zobrazení pole stavu

en: _Type Field
cs: Sloupec T_yp

en: Toggles whether the Attendee Type is displayed
cs: Přepíná, zda se má typ účastníka zobrazovat

en: An organizer is required.
cs: Je požadován organizátor.

en: At least one attendee is required.
cs: Je požadován alespoň jeden účastník.

en: Or_ganizer:
cs: _Organizátor:

en: Override color of the event. If not set, then color of the calendar is used.
cs: Přepsat barvu události. Pokud není nastavená, použije se barva kalendáře.

en: Override color of the memo. If not set, then color of the memo list is used.
cs: Přepsat barvu poznámky. Pokud není nastavená, použije se barva seznamu poznámek.

note: E_SOURCE_EXTENSION_TASK_LIST
en: Override color of the task. If not set, then color of the task list is used.
cs: Přepsat barvu úkolu. Pokud není nastavená, použije se barva seznamu úkolů.

[ctx: ECompEditor]
en: Atte_ndees…
cs: Účas_tníci…

note: ** Menus **
en: _Edit
cs: _Upravit

en: Add exception
cs: Přidat výjimku

en: Modify exception
cs: Změnit výjimku

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] week(s) on [Wednesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after the 'on', name of a week day always follows.
en: on
cs: zapnuto

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: first
cs: první

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: here, "second" is the ordinal number (like "third"), not the time division (like "minute") * Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'second', e
en: second
cs: druh(é/ý/ou)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [third] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'third', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: third
cs: třetí

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fourth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fourth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fourth
cs: čtvrt(é/ý/ou)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fifth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fifth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fifth
cs: pát(é/ý/ou)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [last] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'last', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: last
cs: poslední

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]).
en: Other Date
cs: Jiné datum

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [1st to 10th] [7th] [forever]' (dropd
en: 1st to 10th
cs: 1. až 10.

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' (dro
en: 11th to 20th
cs: 11. až 20.

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [21th to 31th] [27th] [forever]' (dro
en: 21st to 31st
cs: 21. až 31.

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: For Translator : 'day' is part of the sentence of the form 'appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [day] [forever]' * (dropdown menu options are in[square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always f
en: day
cs: den

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Monday
cs: pondělí

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Tuesday
cs: úterý

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Wednesday
cs: středu

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Thursday
cs: čtvrtek

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Friday
cs: pátek

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Saturday
cs: sobotu

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Sunday
cs: neděli

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: 'This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Tuesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets])."
en: on the
cs: v

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: occurrences
cs: opakování

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This appointment rec_urs
cs: Tato událost se _opakuje

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This task recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This task rec_urs
cs: Tento úkol se opakuje

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This memo recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This memo rec_urs
cs: Tato poznámka se opakuje

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This component recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This component rec_urs
cs: Tato komponenta se _opakuje

en: Recurrence exception date is invalid
cs: Datum výjimky z opakování je neplatné

en: End time of the recurrence is before the start
cs: Čas konce opakování je dřív než jeho začátek

en: R_ecurrence
cs: Op_akování

en: Set or unset recurrence
cs: Nastavit opakování nebo jej zrušit

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: Every
cs: Každých

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: day(s)
cs: den/dny/dnů

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: week(s)
cs: týden/týdny/týdnů

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: month(s)
cs: měsíc(e)(ů)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: year(s)
cs: rok(y)(ů)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: for
cs: po dobu

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: until
cs: až do

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: forever
cs: navždy

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
cs: Tato událost obsahuje taková opakování, která Evolution nemůže editovat.

en: Exceptions
cs: Výjimky

en: A_dd
cs: _Přidat

en: Re_move
cs: Ods_tranit

en: Preview
cs: Náhled

en: Send To
cs: Komu poslat

en: _Reminders
cs: _Připomenutí

en: Set or unset reminders
cs: Nastavit připomenutí nebo jej zrušit

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "None" for "No reminder set"
en: None
cs: Žádné

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: This constructs predefined reminder's description, for example "15 minutes before", "1 hour before", "1 day before", but, if user has set, also more complicated strings like "2 days 13 hours 1 minute before".
en: %s before
cs: %s před

[ctx: cal-reminders]
en: at the start
cs: na začátku

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "Custom" for "Custom reminder set"
en: Custom
cs: Vlastní

en: Add predefined time…
cs: Přidat předdefinovaný čas…

en: Remove predefined times
cs: Odstranit předdefinovaný čas

en: Set a custom predefined time to
cs: Nastavit vlastní předdefinovaný čas

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: da_ys
cs: dn_y

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
cs: _hodiny

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
cs: _minuty

en: _Add time
cs: _Přidat čas

en: Reminders
cs: Připomenutí

en: _Reminder
cs: _Připomenutí

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: minute(s)
cs: minut(u/y)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ hour(s) ] [ before ] [ start ]
en: hour(s)
cs: hodin(u/y)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ day(s) ] [ before ] [ start ]
en: day(s)
cs: den/dny/dnů

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: before
cs: před tím než

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ after ] [ start ]
en: after
cs: po tom co

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: start
cs: začne

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ end ]
en: end
cs: skončí

note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: Re_peat the reminder
cs: O_pakovat připomenutí

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: extra times every
cs: krát navíc vždy po

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: minutes
cs: minut(u/y)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ hours ]
en: hours
cs: hodin(u/y)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ days ]
en: days
cs: den/dny/dnů

[ctx: cal-reminders]
note: page_reminders->priv->custom_email_entry is initialized on demand
en: Custom _message
cs: Vlast_ní zpráva

[ctx: cal-reminders]
en: Custom reminder _sound
cs: Vla_stní zvuk připomenutí

en: Select a sound file
cs: Výběr zvukového souboru

en: _Arguments:
cs: _Parametry:

en: _Send To:
cs: Komu po_slat:

en: _Schedule
cs: _Naplánovat

en: Query free / busy information for the attendees
cs: Informace o volném/obsazeném čase pro tuto schůzku

[ctx: ECompEditor]
en: _Summary:
cs: _Souhrn:

en: Click here to open the URL
cs: Kliknutím zde otevřete adresu URL

en: Click here to open map
cs: Kliknutím zde otevřete mapu

[ctx: ECompEditor]
en: _Location:
cs: _Místo:

[ctx: ECompEditor]
en: _Categories…
cs: _Kategorie…

en: Edit as text
cs: Upravit jako text

en: View as text
cs: Zobrazit jako text

en: View as HTML
cs: Zobrazit jako HTML

[ctx: ECompEditor]
en: _Description:
cs: _Popis:

[ctx: ECompEditor]
en: _Web page:
cs: _WWW stránka:

[ctx: ECompEditor]
en: D_ue date:
cs: P_lánované dokončení:

[ctx: ECompEditor]
en: Date _completed:
cs: Do_končeno dne:

[ctx: ECompEditor]
en: Public
cs: Veřejné

[ctx: ECompEditor]
en: Private
cs: Soukromé

[ctx: ECompEditor]
en: Confidential
cs: Důvěrné

[ctx: ECompEditor]
en: C_lassification:
cs: K_lasifikace:

[ctx: ECompEditor]
en: _Status:
cs: _Stav:

[ctx: ECompEditor]
en: Undefined
cs: Neurčena

[ctx: ECompEditor]
en: High
cs: Vysoká

[ctx: ECompEditor]
en: Normal
cs: Normální

[ctx: ECompEditor]
en: Low
cs: Nízká

[ctx: ECompEditor]
en: Priorit_y:
cs: Naléhavos_t:

[ctx: ECompEditor]
en: Percent complete:
cs: Dokončeno _procent:

[ctx: ECompEditor]
en: Time _zone:
cs: Časové pá_smo:

[ctx: ECompEditor]
en: Show time as _busy
cs: Zobrazovat čas jako _obsazený

[ctx: ECompEditor]
note: Translators: This 'None' is meant for 'Color' in calendar component editor, like 'None color'
en: None
cs: žádná

en: Esti_mated duration:
cs: Odhadova_ná doba:

en: Task’s start date is in the past
cs: Termín zahájení úkolu je v minulosti

en: Task’s due date is in the past
cs: Plánované dokončení úkolu je v minulosti

en: Task cannot be edited, because the selected task list could not be opened
cs: Úkol nemůže být upravován, protože vybraný seznam úkolů nelze otevřít

en: Task cannot be edited, because the selected task list is read only
cs: Úkol nemůže být upravován, protože vybraný seznam úkolů je pouze pro čtení

en: Changes made to the task will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
cs: Změny provedené v úkolu nebudou zaslány účastníkům, protože nejste organizátor

en: Due date is not a valid date
cs: Plánované dokončení je neplatné datum

en: Completed date is not a valid date
cs: Datum dokončení je neplatné

en: Completed date cannot be in the future
cs: Datum, kdy byl úkol dokončen, nemůže být v budoucnu.

en: Due date cannot be the same as the Start date
cs: Plánovaného dokončení nemůže být stejné jako termín zahájení.

en: Start date is required for recurring tasks
cs: Pro opakující se úkoly je zapotřebí datum zahájení

en: All _Day Task
cs: Celo_denní úkol

en: Toggles whether to have All Day Task
cs: Přepne úkol na celodenní

en: Assigned Task — %s
cs: Přidělený úkol – %s

en: Task — %s
cs: Úkol – %s

en: attachment
cs: příloha

en: Sending notifications to attendees…
cs: Posílají se upozornění účastníkům…

en: Saving changes…
cs: Ukládají se změny…

note: == Button box ==
en: _Close
cs: _Zavřít

en: Close the current window
cs: Zavřít aktuální okno

note: copy menu item
en: _Copy
cs: _Kopírovat

en: Copy the selection
cs: Kopírovat výběr

en: _Customize Toolbar…
cs: _Přizpůsobení nástrojové lišty:

en: Customize actions in the toolbar
cs: Přizpůsobit akce v nástrojové liště

note: cut menu item
en: Cu_t
cs: _Vyjmout

en: Cut the selection
cs: Vyjmout výběr

en: Delete the selection
cs: Smazat výběr

en: View help
cs: Zobrazit nápovědu

note: paste menu item
en: _Paste
cs: V_ložit

en: Paste the clipboard
cs: Vložit schránku

en: _Print…
cs: _Tisknout…

en: Pre_view…
cs: Prohlé_dnout…

en: Select _All
cs: Vybr_at vše

en: Select all text
cs: Vybrat všechen text

en: Show _toolbar
cs: Zobrazovat liš_tu nástrojů

en: _Classification
cs: Klasi_fikace

note: ** Menus ** menus
en: _File
cs: _Soubor

en: _Insert
cs: _Vložit

en: Menu
cs: Nabídka

en: _Options
cs: V_olby

en: _View
cs: _Zobrazit

en: Save current changes
cs: Uložit aktuální změny

en: Save and Close
cs: Uložit a zavřít

en: Save current changes and close editor
cs: Uložit aktuální změny a zavřít

note: To Translators: the %d stands for a week number, it's value between 1 and 52/53
en: Week %d
cs: Týden %d

note: Translators: %02i is the number of minutes; * this is a context menu entry to change the * length of the time division in the calendar * day view, e.g. a day is displayed in * 24 "60 minute divisions" or * 48 "30 minute divisions".
en: %02i minute divisions
cs: %02i rozdělení minuty

en: Show the second time zone
cs: Zobrazovat druhé časové pásmo

[ctx: cal-second-zone]
note: Translators: "None" indicates no second time zone set for a day view
en: None
cs: Žádný

en: Select…
cs: Vybrat…

[ctx: estimated-duration]
en: None
cs: žádná

en: Set an estimated duration for
cs: Nastavit odhadovanou dobu na

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _days
cs: _dnů

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
cs: _hodin

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
cs: _minut

en: _Set
cs: Na_stavit

en: Chan_ge…
cs: Z_měnit…

en: Required Participants
cs: Vyžadovaní účastníci

en: Optional Participants
cs: Nepovinní účastníci

en: Resources
cs: Zdroje

en: Chair Persons
cs: Předsedové

en: Attendees
cs: Účastníci

en: Individual
cs: Jednotlivec

en: Group
cs: Skupina

en: Resource
cs: Zdroj

en: Room
cs: Místnost

en: Chair
cs: Předseda

en: Required Participant
cs: Vyžadovaný účastník

en: Optional Participant
cs: Nepovinný účastník

en: Non-Participant
cs: Bez účasti

en: Needs Action
cs: Potřeba akce

en: Completed
cs: Dokončeno

en: In Process
cs: Probíhá

en: Enter password to access free/busy information on server %s as user %s
cs: Zadejte heslo pro přístup k informacím volno/obsazeno na serveru %s jako uživatel %s

en: Failure reason: %s
cs: Důvod sehlání: %s

en: Enter password
cs: Zadejte heslo

en: Out of Office
cs: Mimo kancelář

en: No Information
cs: Žádné informace

en: Atte_ndees…
cs: Účast_níci…

en: O_ptions
cs: _Možnosti

en: Show _only working hours
cs: Zobrazovat pouze _pracovní hodiny

en: Show _zoomed out
cs: Zobrazovat z_menšené

en: _Update free/busy
cs: _Aktualizovat volný/obsazený čas

en: _Autopick
cs: _Automatický výběr

en: _All people and resources
cs: _Všichni lidé a zdroje

en: All _people and one resource
cs: Všichni _lidé a jeden zdroj

en: _Required people
cs: _Nezbytní lidé

en: Required people and _one resource
cs: Nezbytní lidé a _jeden zdroj

en: _Start time:
cs: _Začátek:

en: _End time:
cs: _Konec:

en: Summary: %s
    Location: %s
cs: Shrnutí: %s
    Místo: %s

en: Summary: %s
cs: Shrnutí: %s

en: Click here to add an attendee
cs: Účastníka přidáte kliknutím zde

en: Member
cs: Člen

en: Delegated To
cs: Delegováno komu

en: Delegated From
cs: Delegováno kým

en: Common Name
cs: Společné jméno

en: Language
cs: Jazyk

en: Cut selected memos to the clipboard
cs: Vyjmout vybrané poznámky do schránky

en: Copy selected memos to the clipboard
cs: Kopírovat vybrané poznámky do schránky

en: Paste memos from the clipboard
cs: Vložit poznámky ze schránky

en: Delete selected memos
cs: Smazat vybrané poznámky

en: Select all visible memos
cs: Vybrat všechny viditelné poznámky

en: Click to add a memo
cs: Poznámku přidáte kliknutím zde

en: Undefined
cs: Nedefinováno

note: Translators: "%d%%" is the percentage of a task done. * %d is the actual value, %% is replaced with a percent sign. * Result values will be 0%, 10%, 20%, ... 100%
en: %d%%
cs: %d %%

en: Cut selected tasks to the clipboard
cs: Vyjmout vybrané úkoly do schránky

en: Copy selected tasks to the clipboard
cs: Kopírovat vybrané úkoly do schránky

en: Paste tasks from the clipboard
cs: Vložit úkoly ze schránky

en: Delete selected tasks
cs: Smazat vybrané úkoly

en: Select all visible tasks
cs: Vybrat všechny viditelné úkoly

en: Click to add a task
cs: Úkol přidáte kliknutím zde

en: Start date
cs: Začátek

en: Completion date
cs: Datum dokončení

en: Complete
cs: Dokončeno

en: Due date
cs: Plánované dokončení

en: % Complete
cs: % hotovo

en: Priority
cs: Naléhavost

en: Estimated duration
cs: Odhadovaná doba

[ctx: timezone]
note: Translators: 'None' for a time zone, like 'No time zone being set'
en: None
cs: Žádná

en: Select Timezone
cs: Vybrat časové pásmo

note: Translators: It will display "Time: StartDateAndTime (Duration)"
en: Time: %s (%s)
cs: Čas: %s (%s)

note: Translators: It will display "Time: StartDateAndTime"
en: Time: %s
cs: Čas: %s

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
cs: Dnes

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Tomorrow
cs: Zítra

en: Tasks without Due date
cs: Úkoly bez termínu dokončení

note: It doesn't matter which data-model is picked, because it's used only for thread creation and manipulation, not for its content.
en: Marking a task as complete
cs: Vybrané úkoly se označují jako dokončené

en: New _Appointment…
cs: Nová _událost…

en: New _Meeting…
cs: Nová _schůzka…

en: New _Task…
cs: Nový ú_kol…

en: _New Assigned Task…
cs: _Nový přidělený úkol…

en: _Open…
cs: _Otevřít…

en: Mark Task as _Complete
cs: Označit úkol jako _dokončené

en: _Delete This Instance…
cs: Smazat tento vý_skyt…

en: Delete This and F_uture Occurrences…
cs: Smazat tento a b_udoucí výskyty…

en: D_elete All Instances…
cs: Smazat vš_echny výskyty…

en: _Delete…
cs: _Smazat…

en: _Show Tasks without Due date
cs: _Zobrazovat úkoly bez naplánovaného termínu dokončení

en: To Do
cs: K vyřízení

en: %u event | %u events
cs[0]: %u udalost
cs[1]: %u udalosti
cs[2]: %u udalostí

en: An organizer must be set.
cs: Musí být stanoven organizátor.

en: At least one attendee is necessary
cs: Alespoň jeden účastník je nezbytný

en: Event information
cs: Informace o události

en: Task information
cs: Informace o úkolu

en: Memo information
cs: Informace poznámky

en: Free/Busy information
cs: Informace o volném/obsazeném čase

en: Calendar information
cs: Informace o kalendáři

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Accepted: Meeting Name".
en: Accepted
cs: Odsouhlaseno

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Tentatively Accepted: Meeting Name".
en: Tentatively Accepted
cs: Předběžně odsouhlaseno

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Declined: Meeting Name". Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Declined: Meeting Name".
en: Declined
cs: Zamítnuto

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Delegated: Meeting Name".
en: Delegated
cs: Delegováno

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Updated: Meeting Name".
en: Updated
cs: Aktualizováno

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Cancel: Meeting Name".
en: Cancel
cs: Zrušit

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Refresh: Meeting Name".
en: Refresh
cs: Aktualizovat

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Counter-proposal: Meeting Name".
en: Counter-proposal
cs: Protinávrh

en: Free/Busy information (%s to %s)
cs: Informace o volném čase (%s do %s)

en: iCalendar information
cs: Informace iCalendar

en: Unable to book a resource, the new event collides with some other.
cs: Nelze rezervovat zdroj, událost koliduje s jinou.

en: Unable to book a resource, error:
cs: Nelze rezervovat prostředek, chyba:

en: You must be an attendee of the event.
cs: Musíte být účastníkem události.

en: Sending an event
cs: Odesílá se událost

en: Sending a memo
cs: Odesílá se poznámka

en: Sending a task
cs: Odesílá se úkol

en: Original Appointment
cs: Původní událost

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY Translators: These are workday abbreviations, * e.g. Su=Sunday and Th=thursday G_DATE_MONDAY
en: Mo
cs: Po

note: G_DATE_TUESDAY
en: Tu
cs: Út

note: G_DATE_WEDNESDAY
en: We
cs: St

note: G_DATE_THURSDAY
en: Th
cs: Čt

note: G_DATE_FRIDAY
en: Fr
cs: Pá

note: G_DATE_SATURDAY
en: Sa
cs: So

note: G_DATE_SUNDAY
en: Su
cs: Ne

note: Translators: This is part of "START to END" text, * where START and END are date/times.
en:  to
cs:  do

note: Translators: This is part of "START to END * (Completed COMPLETED)", where COMPLETED is a * completed date/time.
en:  (Completed
cs:  (Dokončený

note: Translators: This is part of "Completed COMPLETED", * where COMPLETED is a completed date/time.
en: Completed
cs: Dokončený

note: Translators: This is part of "START (Due DUE)", * where START and DUE are dates/times.
en:  (Due
cs:  (Plánované dokončení

note: Translators: This is part of "Due DUE", * where DUE is a date/time due the event * should be finished.
en: Due
cs: Plánované dokončení

en: Appointment
cs: Událost

en: Task
cs: Úkol

en: Memo
cs: Poznámka

en: Attendees:
cs: Účastníci:

en: Estimated duration: %s
cs: Odhadovaná doba: %s

en: Status: %s
cs: Stav: %s

en: Priority: %s
cs: Priorita: %s

en: Percent Complete: %i
cs: Dokončeno procent: %i

en: URL: %s
cs: Adresa URL: %s

en: Categories: %s
cs: Kategorie: %s

en: Contacts:
cs: Kontakty:

en: Not Started
cs: Nezačato

en: In progress
cs: Probíhá

en: % Completed
cs: % hotovo

en: is greater than
cs: je více než

en: is less than
cs: je méně než

en: Current State
cs: Aktuální stav

en: is Overdue
cs: je ve skluzu

en: is Scheduled
cs: je naplánováno

en: is not Scheduled
cs: není naplánováno

en: Due In
cs: Plánované dokončení

en: Next Days
cs: Následující dny

en: Previous Days
cs: Předchozí dny

en: Appointments and Meetings
cs: Události a schůzky

en: New Calendar
cs: Nový kalendář

en: New Task List
cs: Nový seznam úkolů

en: Cre_ate new calendar
cs: Vytvořit nový k_alendář

en: Cre_ate new task list
cs: Vytvořit nový sezn_am úkolů

en: Opening calendar
cs: Otevírám kalendář

en: iCalendar files (.ics)
cs: soubory iCalendar (.ics)

en: Evolution iCalendar importer
cs: Import Evolution z iCalendar

en: vCalendar files (.vcs)
cs: Soubory vCalendar (.vcf)

en: Evolution vCalendar importer
cs: Import Evolution z vCalendar

en: Calendar Events
cs: Události kalendáře

en: GNOME Calendar
cs: Kalendář GNOME

en: Evolution Calendar intelligent importer
cs: Inteligentní import kalendáře Evolution

[ctx: iCalImp]
en: Meeting
cs: Schůzka

[ctx: iCalImp]
en: Event
cs: Událost

[ctx: iCalImp]
en: Task
cs: Úkol

[ctx: iCalImp]
en: Memo
cs: Poznámka

[ctx: iCalImp]
en: is an instance
cs: je instancí

[ctx: iCalImp]
note: have ? NULL :
en: has recurrences
cs: opakuje se

[ctx: iCalImp]
en: has reminders
cs: má připomenutí

[ctx: iCalImp]
en: has attachments
cs: má přílohy

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Public
cs: Veřejné

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Private
cs: Soukromé

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Confidential
cs: Důvěrné

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification section name
en: Classification
cs: Klasifikace

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's summary Translators: Column header for a component summary
en: Summary
cs: Přehled

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's location
en: Location
cs: Místo

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's start time Translators: Column header for a component start date/time
en: Start
cs: Začátek

[ctx: iCalImp]
note: Translators: 'Due' like the time due a task should be finished
en: Due
cs: Plánované dokončení

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's end time
en: End
cs: Konec

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's categories
en: Categories
cs: Kategorie

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's complete value (either percentage, or a date/time of a completion)
en: Completed
cs: Dokončeno

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's URL
en: URL
cs: Adresa URL

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's organizer
en: Organizer
cs: Organizátor

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's attendees
en: Attendees
cs: Účastníci

[ctx: iCalImp]
en: Description
cs: Popis

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Column header for a component type; it can be Event, Task or Memo
en: Type
cs: Typ

note: * * This program is free software; you can redistribute it and/or modify it * under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by * the Free Software Foundation. * This program is distributed in the hope that it will be useful, but * WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implie
en: Africa/Abidjan
cs: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
cs: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
cs: Afrika/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
cs: Afrika/Alžír

en: Africa/Asmera
cs: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
cs: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
cs: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
cs: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
cs: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
cs: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
cs: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
cs: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
cs: Afrika/Káhira

en: Africa/Casablanca
cs: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
cs: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
cs: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
cs: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
cs: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
cs: Afrika/Džibuti

en: Africa/Douala
cs: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
cs: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
cs: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
cs: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
cs: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
cs: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
cs: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
cs: Afrika/Chartúm

en: Africa/Kigali
cs: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
cs: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
cs: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
cs: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
cs: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
cs: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
cs: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
cs: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
cs: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
cs: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
cs: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
cs: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
cs: Afrika/Mogadišo

en: Africa/Monrovia
cs: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
cs: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
cs: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
cs: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
cs: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
cs: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
cs: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
cs: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
cs: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
cs: Afrika/Tripolis

en: Africa/Tunis
cs: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
cs: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
cs: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
cs: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
cs: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
cs: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
cs: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
cs: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
cs: Amerika/Asuncion

en: America/Barbados
cs: Amerika/Barbados

en: America/Belem
cs: Amerika/Belem

en: America/Belize
cs: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
cs: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
cs: Amerika/Bogota

en: America/Boise
cs: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
cs: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
cs: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
cs: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
cs: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
cs: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
cs: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
cs: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
cs: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
cs: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
cs: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
cs: Amerika/Kostarika

en: America/Cuiaba
cs: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
cs: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
cs: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
cs: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
cs: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
cs: Amerika/Denver

en: America/Detroit
cs: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
cs: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
cs: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
cs: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
cs: Amerika/El_Salvador

en: America/Fortaleza
cs: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
cs: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
cs: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
cs: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
cs: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
cs: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
cs: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
cs: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
cs: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
cs: Amerika/Guayana

en: America/Halifax
cs: Amerika/Halifax

en: America/Havana
cs: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
cs: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
cs: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
cs: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
cs: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
cs: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
cs: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
cs: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
cs: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
cs: Amerika/Jamajka

en: America/Jujuy
cs: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
cs: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
cs: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
cs: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
cs: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
cs: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
cs: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
cs: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
cs: Amerika/Maceio

en: America/Managua
cs: Amerika/Managua

en: America/Manaus
cs: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
cs: Amerika/Martinik

en: America/Mazatlan
cs: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
cs: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
cs: Amerika/Menominee

en: America/Merida
cs: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
cs: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
cs: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
cs: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
cs: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
cs: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
cs: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
cs: Amerika/Nassau

en: America/New_York
cs: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
cs: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
cs: Amerika/Nome

en: America/Noronha
cs: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
cs: Amerika/North_Dakota/Center

en: America/Panama
cs: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
cs: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
cs: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
cs: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
cs: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
cs: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
cs: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
cs: Amerika/Portoriko

en: America/Rainy_River
cs: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
cs: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
cs: Amerika/Recife

en: America/Regina
cs: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
cs: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
cs: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
cs: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
cs: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
cs: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
cs: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
cs: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
cs: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
cs: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
cs: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
cs: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
cs: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
cs: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
cs: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
cs: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
cs: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
cs: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
cs: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
cs: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
cs: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
cs: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
cs: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
cs: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
cs: Antarktida/Casey

en: Antarctica/Davis
cs: Antarktida/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
cs: Antarktida/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
cs: Antarktida/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
cs: Antarktida/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
cs: Antarktida/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
cs: Antarktida/Jižní_pól

en: Antarctica/Syowa
cs: Antarktida/Syowa

en: Antarctica/Vostok
cs: Antarktida/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
cs: Arktida/Longyearbyen

en: Asia/Aden
cs: Asie/Aden

en: Asia/Almaty
cs: Asie/Alma-Ata

en: Asia/Amman
cs: Asie/Amman

en: Asia/Anadyr
cs: Asie/Anadyr

en: Asia/Aqtau
cs: Asie/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
cs: Asie/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
cs: Asie/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
cs: Asie/Bagdád

en: Asia/Bahrain
cs: Asie/Bahrajn

en: Asia/Baku
cs: Asie/Baku

en: Asia/Bangkok
cs: Asie/Bangkok

en: Asia/Beirut
cs: Asie/Bejrút

en: Asia/Bishkek
cs: Asie/Biškek

en: Asia/Brunei
cs: Asie/Brunej

en: Asia/Calcutta
cs: Asie/Kalkata

en: Asia/Choibalsan
cs: Asie/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
cs: Asie/Chongqing

en: Asia/Colombo
cs: Asie/Colombo

en: Asia/Damascus
cs: Asie/Damašek

en: Asia/Dhaka
cs: Asie/Dháka

en: Asia/Dili
cs: Asie/Dilí

en: Asia/Dubai
cs: Asie/Dubaj

en: Asia/Dushanbe
cs: Asie/Dušanbe

en: Asia/Gaza
cs: Asie/Gaza

en: Asia/Harbin
cs: Asie/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
cs: Asie/Hongkong

en: Asia/Hovd
cs: Asie/Hovd

en: Asia/Irkutsk
cs: Asie/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
cs: Asie/Istanbul

en: Asia/Jakarta
cs: Asie/Jakarta

en: Asia/Jayapura
cs: Asie/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
cs: Asie/Jeruzalém

en: Asia/Kabul
cs: Asie/Kábul

en: Asia/Kamchatka
cs: Asie/Kamčatka

en: Asia/Karachi
cs: Asie/Karáčí

en: Asia/Kashgar
cs: Asie/Kašgar

en: Asia/Kathmandu
cs: Asie/Káthmándú

en: Asia/Krasnoyarsk
cs: Asie/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
cs: Asie/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
cs: Asie/Kuching

en: Asia/Kuwait
cs: Asie/Kuvajt

en: Asia/Macao
cs: Asie/Macao

en: Asia/Macau
cs: Asie/Macau

en: Asia/Magadan
cs: Asie/Magadan

en: Asia/Makassar
cs: Asie/Magadan

en: Asia/Manila
cs: Asie/Manila

en: Asia/Muscat
cs: Asie/Muscat

en: Asia/Nicosia
cs: Asie/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
cs: Asie/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
cs: Asie/Omsk

en: Asia/Oral
cs: Asie/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
cs: Asie/Phnem_Penh

en: Asia/Pontianak
cs: Asie/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
cs: Asie/Pchjongjang

en: Asia/Qatar
cs: Asie/Katar

en: Asia/Qyzylorda
cs: Asie/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
cs: Asie/Rangoon

en: Asia/Riyadh
cs: Asie/Rijád

en: Asia/Saigon
cs: Asie/Saigon

en: Asia/Sakhalin
cs: Asie/Sachalin

en: Asia/Samarkand
cs: Asie/Samarkand

en: Asia/Seoul
cs: Asie/Soul

en: Asia/Shanghai
cs: Asie/Šanghaj

en: Asia/Singapore
cs: Asie/Singapur

en: Asia/Taipei
cs: Asie/Taipei

en: Asia/Tashkent
cs: Asie/Taškent

en: Asia/Tbilisi
cs: Asie/Tbilisi

en: Asia/Tehran
cs: Asie/Teherán

en: Asia/Thimphu
cs: Asie/Thimphu

en: Asia/Tokyo
cs: Asie/Tokio

en: Asia/Ujung_Pandang
cs: Asie/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
cs: Asie/Ulanbátár

en: Asia/Urumqi
cs: Asie/Urumči

en: Asia/Vientiane
cs: Asie/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
cs: Asie/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
cs: Asie/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
cs: Asie/Jekatěrinburg

en: Asia/Yerevan
cs: Asie/Jerevan

en: Atlantic/Azores
cs: Atlantik/Azorské ostrovy

en: Atlantic/Bermuda
cs: Atlantik/Bermudy

en: Atlantic/Canary
cs: Atlantik/Kanárské ostrovy

en: Atlantic/Cape_Verde
cs: Atlantik/Kapverdy

en: Atlantic/Faeroe
cs: Atlantik/Faerské ostrovy

en: Atlantic/Jan_Mayen
cs: Atlantik/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
cs: Atlantik/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
cs: Atlantik/Rejkjavík

en: Atlantic/South_Georgia
cs: Atlantik/Jižní_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
cs: Atlantik/Svatá_Helena

en: Atlantic/Stanley
cs: Atlantik/Stanley

en: Australia/Adelaide
cs: Austrálie/Adelaide

en: Australia/Brisbane
cs: Austrálie/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
cs: Austrálie/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
cs: Austrálie/Darwin

en: Australia/Hobart
cs: Austrálie/Hobart

en: Australia/Lindeman
cs: Austrálie/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
cs: Austrálie/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
cs: Austrálie/Melbourne

en: Australia/Perth
cs: Austrálie/Perth

en: Australia/Sydney
cs: Austrálie/Sydney

en: Europe/Amsterdam
cs: Evropa/Amsterodam

en: Europe/Andorra
cs: Evropa/Andorra

en: Europe/Athens
cs: Evropa/Atény

en: Europe/Belfast
cs: Evropa/Belfast

en: Europe/Belgrade
cs: Evropa/Bělehrad

en: Europe/Berlin
cs: Evropa/Berlín

en: Europe/Bratislava
cs: Evropa/Bratislava

en: Europe/Brussels
cs: Evropa/Brusel

en: Europe/Bucharest
cs: Evropa/Bukurešť

en: Europe/Budapest
cs: Evropa/Budapešť

en: Europe/Chisinau
cs: Evropa/Kišiněv

en: Europe/Copenhagen
cs: Evropa/Kodaň

en: Europe/Dublin
cs: Evropa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
cs: Evropa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
cs: Evropa/Helsinky

en: Europe/Istanbul
cs: Evropa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
cs: Evropa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
cs: Evropa/Kyjev

en: Europe/Lisbon
cs: Evropa/Lisabon

en: Europe/Ljubljana
cs: Evropa/Lublaň

en: Europe/London
cs: Evropa/Londýn

en: Europe/Luxembourg
cs: Evropa/Lucembursko

en: Europe/Madrid
cs: Evropa/Madrid

en: Europe/Malta
cs: Evropa/Malta

en: Europe/Minsk
cs: Evropa/Minsk

en: Europe/Monaco
cs: Evropa/Monako

en: Europe/Moscow
cs: Evropa/Moskva

en: Europe/Nicosia
cs: Evropa/Nicosia

en: Europe/Oslo
cs: Evropa/Oslo

en: Europe/Paris
cs: Evropa/Paříž

en: Europe/Prague
cs: Evropa/Praha

en: Europe/Riga
cs: Evropa/Riga

en: Europe/Rome
cs: Evropa/Řím

en: Europe/Samara
cs: Evropa/Samara

en: Europe/San_Marino
cs: Evropa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
cs: Evropa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
cs: Evropa/Simferopol

en: Europe/Skopje
cs: Evropa/Skopje

en: Europe/Sofia
cs: Evropa/Sofia

en: Europe/Stockholm
cs: Evropa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
cs: Evropa/Talin

en: Europe/Tirane
cs: Evropa/Tirana

en: Europe/Uzhgorod
cs: Evropa/Užgorod

en: Europe/Vaduz
cs: Evropa/Vadúz

en: Europe/Vatican
cs: Evropa/Vatikán

en: Europe/Vienna
cs: Evropa/Vídeň

en: Europe/Vilnius
cs: Evropa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
cs: Evropa/Varšava

en: Europe/Zagreb
cs: Evropa/Záhřeb

en: Europe/Zaporozhye
cs: Evropa/Záporoží

en: Europe/Zurich
cs: Evropa/Curych

en: Indian/Antananarivo
cs: Indický oceán/Antananarivo

en: Indian/Chagos
cs: Indický oceán/Chagos

en: Indian/Christmas
cs: Indický oceán/Vánoční ostrovy

en: Indian/Cocos
cs: Indický oceán/Kokosové ostrovy

en: Indian/Comoro
cs: Indický oceán/Komory

en: Indian/Kerguelen
cs: Indický oceán/Kerguelen

en: Indian/Mahe
cs: Indický oceán/Mahe

en: Indian/Maldives
cs: Indický oceán/Maledivy

en: Indian/Mauritius
cs: Indický oceán/Mauritius

en: Indian/Mayotte
cs: Indický oceán/Mayotte

en: Indian/Reunion
cs: Indický oceán/Reunion

en: Pacific/Apia
cs: Tichý oceán/Apia

en: Pacific/Auckland
cs: Tichý oceán/Auckland

en: Pacific/Chatham
cs: Tichý oceán/Chatham

en: Pacific/Easter
cs: Tichý oceán/Velikonoční ostrovy

en: Pacific/Efate
cs: Tichý oceán/Efate

en: Pacific/Enderbury
cs: Tichý oceán/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
cs: Tichý oceán/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
cs: Tichý oceán/Fidži

en: Pacific/Funafuti
cs: Tichý oceán/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
cs: Tichý oceán/Galapágy

en: Pacific/Gambier
cs: Tichý oceán/Gambír

en: Pacific/Guadalcanal
cs: Tichý oceán/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
cs: Tichý oceán/Guam

en: Pacific/Honolulu
cs: Tichý oceán/Honolulu

en: Pacific/Johnston
cs: Tichý oceán/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
cs: Tichý oceán/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
cs: Tichý oceán/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
cs: Tichý oceán/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
cs: Tichý oceán/Majuro

en: Pacific/Marquesas
cs: Tichý oceán/Marquesas

en: Pacific/Midway
cs: Tichý oceán/Midway

en: Pacific/Nauru
cs: Tichý oceán/Nauru

en: Pacific/Niue
cs: Tichý oceán/Niue

en: Pacific/Norfolk
cs: Tichý oceán/Norfolk

en: Pacific/Noumea
cs: Tichý oceán/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
cs: Tichý oceán/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
cs: Tichý oceán/Palau

en: Pacific/Pitcairn
cs: Tichý oceán/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
cs: Tichý oceán/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
cs: Tichý oceán/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
cs: Tichý oceán/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
cs: Tichý oceán/Saipan

en: Pacific/Tahiti
cs: Tichý oceán/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
cs: Tichý oceán/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
cs: Tichý oceán/Tongatapu

en: Pacific/Truk
cs: Tichý oceán/Truk

en: Pacific/Wake
cs: Tichý oceán/Wake

en: Pacific/Wallis
cs: Tichý oceán/Wallis

en: Pacific/Yap
cs: Tichý oceán/Yap

en: Save as…
cs: Uložit jako…

en: Close the current file
cs: Uzavřít aktuální soubor

en: New _Message
cs: Nová _zpráva

en: Open New Message window
cs: Otevřít okno nové zprávy

en: _Preferences
cs: _Předvolby

en: Configure Evolution
cs: Nastavit Evolution

en: Save the current file
cs: Uložit aktuální soubor

en: Save _As…
cs: Uložit _jako…

en: Save the current file with a different name
cs: Uložit aktuální soubor pod jiným jménem

en: Character _Encoding
cs: _Kódování znaků

en: Option_s
cs: Mož_nosti

en: Print Pre_view
cs: Náh_led před tiskem

en: Save as _Draft
cs: Uložit jako _koncept

en: Save as draft
cs: Uložit jako koncept

en: S_end
cs: P_oslat

en: Send this message
cs: Poslat tuto zprávu

en: _Main toolbar
cs: _Hlavní lišta nástrojů

en: Main toolbar
cs: Hlavní lišta nástrojů

en: Edit _toolbar
cs: Liš_ta editace

en: Edit toolbar
cs: Lišta s editačními nástroji

en: PGP _Encrypt
cs: Ši_frování PGP

en: Encrypt this message with PGP
cs: Zašifrovat tuto zprávu pomocí PGP

en: PGP _Sign
cs: Pod_pis PGP

en: Sign this message with your PGP key
cs: Podepsat tuto zprávu vaším klíčem PGP

en: _Picture Gallery
cs: _Galerie obrázků

en: Show a collection of pictures that you can drag to your message
cs: Zobrazuje obrázky, které jste přetáhli do zprávy.

en: _Prioritize Message
cs: _Důležitá zpráva

en: Set the message priority to high
cs: Nastavit vysokou prioritu zprávy

en: Re_quest Read Receipt
cs: Žáda_t doručenku o přečtení

en: Get delivery notification when your message is read
cs: Dostat oznámení, že vaše zpráva byla přečtena

en: Request _Delivery Status Notification
cs: Požadovat oznámení o stavu _doručení

en: Get delivery status notification for the message
cs: Získat oznámení o stavu doručení této zprávy

en: S/MIME En_crypt
cs: Šif_rování S/MIME

en: Encrypt this message with S/MIME
cs: Zašifrovat tuto zprávu pomocí S/MIME

en: S/MIME Sig_n
cs: Po_dpis S/MIME

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
cs: Podepsat tuto zprávu podpisovým certifikátem S/MIME

en: _Bcc Field
cs: _Skrytá kopie:

en: Toggles whether the BCC field is displayed
cs: Přepne zobrazení pole BCC

en: _Cc Field
cs: _Kopie

en: Toggles whether the CC field is displayed
cs: Přepne zobrazení pole CC

en: _From Override Field
cs: _Přepisovatelné pole Od

en: Toggles whether the From override field to change name or email address is displayed
cs: Přepíná, zda jsou zobrazena pole pro nahrazení jména a e-mailové adresy v poli „Od“

en: Mail-Follow_up-To Field
cs: Pole Odpovědět na

en: Toggles whether the Mail-Followup-To field is displayed
cs: Přepíná zobrazení/skrytí pole „Odpovědět na“

en: Mail-R_eply-To Field
cs: Pole „Adresa pro odpověď“

en: Toggles whether the Mail-Reply-To field is displayed
cs: Přepíná zobrazení/skrytí pole „Adresa pro odpověď“

en: _Reply-To Field
cs: Odpovědět-_komu:

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
cs: Přepíná zobrazení/skrytí pole „Komu odpovědět“

en: Visually _Wrap Long Lines
cs: Opticky _zalamovat dlouhé řádky

en: _Name:
cs: _Název:

en: Enter the recipients of the message
cs: Vyplnit příjemce zprávy

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
cs: Vyplňte adresy, které obdrží kopii této zprávy

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message
cs: Vyplňte adresy, které obdrží kopii, aniž by se objevily v seznamu příjemců zprávy

en: Fr_om:
cs: _Od:

en: _Reply-To:
cs: Komu o_dpovědět:

en: Mail-Followu_p-To:
cs: Odpovědět na:

en: Mail-Repl_y-To:
cs: Adresa pro odpověď:

en: _To:
cs: _Komu:

en: _Cc:
cs: Ko_pie:

en: _Bcc:
cs: _Skrytá kopie:

en: _Post To:
cs: _Uložit do:

en: S_ubject:
cs: _Předmět:

en: Si_gnature:
cs: _Podpis:

en: Click here for the address book
cs: Kliknutím zobrazíte adresář

en: Click here to select folders to post to
cs: Kliknutím sem vyberte složky, kam uložit

en: Cannot sign outgoing message: No signing certificate set for this account
cs: Nelze podepsat odchozí zprávu: Pro tento účet nebyl nastaven podpisový certifikát

en: Cannot encrypt outgoing message: No encryption certificate set for this account
cs: Nelze zašifrovat odchozí zprávu: Pro tento účet nebyl nastaven šifrovací certifikát

en: Failed to retrieve text/plain processed content
cs: Nepodařilo se získat obsah v prostém textu

en: Failed to retrieve draft content
cs: Nepodařilo se získat obsah konceptu

en: Failed to retrieve HTML processed content
cs: Nepodařilo se získat obsah v HTML

en: Compose Message
cs: Napsat zprávu

en: Reading text content…
cs: Čte se textový obsah…

en: Send _without encryption
cs: Poslat _nezašifrované

en: Review attachment before sending. | Review attachments before sending.
cs[0]: Prohlédnout přílohu před odesláním.
cs[1]: Prohlédnout přílohy před odesláním.
cs[2]: Prohlédnout přílohy před odesláním.

en: %d attachment was added by an external application. Make sure it does not contain any sensitive information before sending the message. | %d attachments were added by an external application. Make sure they do not contain any sensitive information before sending the message.
cs[0]: Byla přidána %d příloha externí aplikací. Ujistěte se, že neobsahuje žádné citlivé informace před tím, než ji odešlete.
cs[1]: Byly přidány %d přílohy externí aplikací. Ujistěte se, že neobsahují žádné citlivé informace před tím, než je odešlete.
cs[2]: Bylo přidáno %d příloh externí aplikací. Ujistěte se, že neobsahují žádné citlivé informace před tím, než je odešlete.

en: The composer contains a non-text message body, which cannot be edited.
cs: Editor zpráv obsahuje netextové tělo zprávy, které nelze upravovat.

en: You cannot attach the file “{0}” to this message.
cs: K této zprávě nemůžete přiložit soubor „{0}“.

en: The file “{0}” is not a regular file and cannot be sent in a message.
cs: Soubor „{0}“ není běžný soubor a nemůže být poslán ve zprávě.

en: Could not retrieve messages to attach from {0}.
cs: Nelze z {0} získat zprávy, které připojit.

en: Because “{1}”.
cs: Protože „{1}“.

en: Do you want to recover unfinished messages?
cs: Chcete obnovit nedokončené zprávy?

en: Evolution quit unexpectedly while you were composing a new message. Recovering the message will allow you to continue where you left off.
cs: Když jste psali novou zprávu, Evolution neočekávaně skončila. Obnovení zprávy vám umožní pokračovat, kde jste přestali.

en: _Do not Recover
cs: _Neobnovovat

en: _Recover
cs: _Obnovit

en: Do you want to recover last saved version of the message?
cs: Chcete obnovit poslední uloženou verzi zprávy?

en: Recovering the message will allow you to continue where it had been saved the last time.
cs: Obnovení zprávy vám umožní pokračovat od stavu, ve kterém byla zpráva při posledním uložení.

en: Could not save to autosave file “{0}”.
cs: Nelze uložit do souboru automatického ukládání „{0}“.

en: Error saving to autosave because “{1}”.
cs: Chyba při automatickém ukládání, protože „{1}“.

en: Are you sure you want to discard the message, titled “{0}”, you are composing?
cs: Opravdu chcete zahodit zprávu s předmětem „{0}“, kterou máte rozepsanou?

en: Closing this composer window will discard the message permanently, unless you choose to save the message in your Drafts folder. This will allow you to continue the message at a later date.
cs: Zavření tohoto okna editoru natrvalo zahodí zprávu, pokud se ji nerozhodnete uložit do své složky „Koncepty“. To vám umožní pokračovat ve zprávě později.

note: Response codes were chosen somewhat arbitrarily.
en: _Continue Editing
cs: _Pokračovat v editaci

en: _Save Draft
cs: _Uložit koncept

en: Are you sure you want to discard the message you are composing?
cs: Opravdu chcete zahodit zprávu, kterou píšete?

en: Could not create message.
cs: Nelze vytvořit zprávu.

en: You may need to select different mail options.
    
    Detailed error: {0}
cs: Možná budete muset pro poštu nastavit jiné volby.
    
    Upřesnění chyby: {0}

en: Could not read signature file “{0}”.
cs: Nelze číst soubor s podpisem „{0}“.

en: All accounts have been removed.
cs: Všechny účty byly odstraněny.

en: You need to configure an account before you can compose mail.
cs: Než budete moci psát zprávu, musíte nastavit účet.

en: An error occurred while saving to your Outbox folder.
cs: Během ukládání do složky K odeslání se vyskytla chyba.

en: The reported error was “{0}”. The message has not been sent.
cs: Nahlášená chyba byla „{0}“. Zpráva nebyla odeslána.

en: An error occurred while saving to your Drafts folder.
cs: Během ukládání do složky Koncepty se vyskytla chyba.

en: The reported error was “{0}”. The message has most likely not been saved.
cs: Nahlášená chyba byla „{0}“. Zpráva nebyla s největší pravděpodobností uložena.

en: An error occurred while sending. How do you want to proceed?
cs: Během odesílání se vyskytla chyba. Jak chcete pokračovat?

en: The reported error was “{0}”.
cs: Nahlášená chyba byla „{0}“.

en: _Save to Outbox
cs: _Uložit do složky K odeslání

en: _Try Again
cs: _Zkusit znovu

en: Your message was sent, but an error occurred during post-processing.
cs: Zpráva byla odeslána, ale vyskytla se chyba během následného zpracování.

en: Saving message to Outbox.
cs: Probíhá ukládání zprávy do složky K odeslání.

en: The message will be saved to your local Outbox folder, because the destination service is currently unavailable. You can send the message by clicking the Send/Receive button in Evolution’s toolbar.
cs: Zpráva bude uložena do místní složky K odeslání, protože cílová služba je momentálně nedostupná. Zprávu můžete odeslat kliknutím na tlačítko Odeslat/přijmout v liště nástrojů aplikace Evolution.

en: Are you sure you want to send the message?
cs: Opravdu chcete odeslat zprávu?

en: A keyboard accelerator to send the message has been pressed. Either cancel sending the message, if it was done by an accident, or send the message.
cs: Byla zmáčknuta klávesová zkratka pro odeslání zprávy. Buď odeslání zprávy zrušte, pokud se tak stalo omylem, nebo zprávu odešlete.

en: Are you sure you want to change the composer format?
cs: Opravdu chcete změnit formát v editoru?

en: Switching to Plain Text format will cause the text to lose all the HTML formatting. Do you want to continue?
cs: Přepnutí na formát prostého textu způsobí ztrátu formátování HTML. Chcete pokračovat?

en: _Don’t lose formatting
cs: Zachovat _formátování

en: Lose _formatting
cs: Přijít o _formátování

en: An error occurred while saving to your Templates folder.
cs: Během ukládání do složky Koncepty se vyskytla chyba.

en: Are you sure you want to convert the message into a meeting?
cs: Opravdu chcete převést zprávu na schůzku?

en: By converting the message into the meeting the composed message will be closed and the changes being done discarded.
cs: Převedením zprávy na schůzku se rozepsaná zpráva zavře a provedené změny budou zahozeny.

en: Convert to _Meeting
cs: Převést na _schůzku

en: Are you sure you want to convert the event into a message?
cs: Opravdu chcete převést událost na zprávu?

en: By converting the event into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
cs: Převedením události na zprávu se zavře editační okno a provedené změny budou zahozeny.

en: Convert to _Message
cs: Převést na _zprávu

en: Are you sure you want to convert the memo into a message?
cs: Opravdu chcete převést poznámku na zprávu?

en: By converting the memo into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
cs: Převedením poznámky na zprávu se zavře editační okno a provedené změny budou zahozeny.

en: Are you sure you want to convert the task into a message?
cs: Opravdu chcete převést úkol na zprávu?

en: By converting the task into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
cs: Převedením úkolu na zprávu se zavře editační okno a provedené změny budou zahozeny.

en: Something has gone wrong when editing the message
cs: Při úpravách zprávy se něco nepovedlo správně

en: A WebKitWebProcess crashed when editing the message. You can try again by closing the composer window and opening a new one. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
cs: Při úpravách zprávy se zhroutil WebKitWebProcess. Můžete to zkusit znovu tak, že zavřete okno editoru a pak otevřete nové. Pokud problém bude přetrvávat, nahlaste to prosím jako chybu do systému GNOME GitLab.

en: An error occurred while creating message composer.
cs: Při vytváření editoru zpráv se vyskytla chyba

en: Message Redirection
cs: Přesměrování zprávy

en: This message is a redirection, which allows you to change the recipients, subject and other message attributes, but not the contents of the message.
cs: Tato zpráva je přesměrováním, které vám umožňuje měnit příjemce, předmět a další atributy zprávy, ale ne obsah zprávy.

en: Not adding OpenPGP public key into the mail.
cs: Veřejný klíč OpenPGP se do zprávy nepřidává.

en: The OpenPGP public key for “{0}” is too large for the transfer.
cs: Veřejný klíč OpenPGP pro „%s“ je příliš velký pro tento přenos.

en: Toggle View Inline
cs: Přepnout zobrazení v textu

en: Open in default application
cs: Otevřít ve výchozí aplikaci

en: Display as attachment
cs: Zobrazit jako přílohu

en: Audio Player
cs: Hudební přehrávač

en: Play the attachment in embedded audio player
cs: Přehrát přílohu v zabudovaném hudebním přehrávači

en: From
cs: Od

en: (no subject)
cs: (bez předmětu)

en: Remote content download had been blocked for this message.
cs: Stahování vzdáleného obsahu bylo pro tuto zprávu zablokováno.

en: Import OpenPGP key provided in this message
cs: Importovat klíče OpenPGP poskytnuté v této zprávě

note: Translators: This message suggests to the recipients * that the sender of the mail is different from the one * listed in From field.
en: This message was sent by %s on behalf of %s
cs: Tuto zprávu odeslal %s jménem %s

en: Regular Image
cs: Obyčejný obrázek

en: Display part as an image
cs: Zobrazit část jako obrázek

en: RFC822 message
cs: Zpráva RFC822

en: Format part as an RFC822 message
cs: Formátovat část jako zprávu RFC822

en: Size
cs: Velikost

en: Subject
cs: Předmět

note: pseudo-header
en: Mailer
cs: Program elektronické pošty

en: Richtext
cs: Formátovaný text

en: Display part as enriched text
cs: Zobrazit část jako formátovaný text

en: Format part as HTML
cs: Formátovat část jako HTML

en: Plain Text
cs: Prostý text

en: Format part as plain text
cs: Formátovat část jako prostý text

en: Unsigned
cs: Nepodepsána

en: This message is not signed. There is no guarantee that this message is authentic.
cs: Zpráva není podepsána. Není zaručeno, že je tato zpráva pravá.

en: Valid signature
cs: Platný podpis

en: Valid signature, but sender address and signer address do not match
cs: Platný podpis, ale adresa odesilatele a adrese podepisujícího jsou různé.

en: This message is signed and is valid meaning that it is very likely that this message is authentic.
cs: Tato zpráva je podepsána a je platná, takže je velmi pravděpodobně pravá.

en: Invalid signature
cs: Neplatný podpis

en: The signature of this message cannot be verified, it may have been altered in transit.
cs: Podpis této zprávy nemůže být ověřen, možná byla při přenosu změněna.

en: Valid signature, but cannot verify sender
cs: Platný podpis, ale nelze ověřit odesílatele

en: This message is signed with a valid signature, but the sender of the message cannot be verified.
cs: Tato zpráva je podepsána platným podpisem, ale odesílatel zprávy nemůže být ověřen.

en: This message is signed, but the public key is not in your keyring
cs: Tato zpráva je podepsaná, ale veřejný klíč není ve vaší klíčence

en: This message was digitally signed, but the corresponding public key is not present in your keyring. If you want to be able to verify the authenticity of messages from this person, you should obtain the public key through a trusted method and add it to your keyring. Until then, there is no guarantee that this message truly came from that person and that it arrived unaltered.
cs: Tato zpráva byla digitálně podepsána, ale odpovídající veřejný klíč není ve vaší klíčence. Chcete-li ověřit pravost zpráv od této osoby, musíte získat důvěryhodnou metodou veřejný klíč a přidat jej do klíčenky. Do té doby nelze zaručit, že zpráva opravdu přišla od této osoby a že nebyla upravena.

en: Unencrypted
cs: Nešifrována

en: This message is not encrypted. Its content may be viewed in transit across the Internet.
cs: Tato zpráva není šifrována. Její obsah může být prohlížen při přenosu přes Internet.

en: Encrypted, weak
cs: Šifrována slabě

en: This message is encrypted, but with a weak encryption algorithm. It would be difficult, but not impossible for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
cs: Tato zpráva je šifrována, ale slabým šifrovacím algoritmem. Pro člověka zvenku by bylo těžké, ale ne nemožné zobrazit obsah této zprávy v rozumném čase.

en: Encrypted
cs: Šifrována

en: This message is encrypted.  It would be difficult for an outsider to view the content of this message.
cs: Tato zpráva je šifrována. Pro člověka zvenku by bylo těžké zobrazit obsah této zprávy.

en: Encrypted, strong
cs: Šifrována, silně

en: This message is encrypted, with a strong encryption algorithm. It would be very difficult for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
cs: Tato zpráva je šifrována. Pro člověka zvenku by bylo velmi těžké zobrazit obsah této zprávy v rozumném čase.

en: View Certificate
cs: Zobrazit certifikát

en: Import Certificate
cs: Importovat certifikát

note: image
en: Details
cs: Podrobnosti

en: Digital Signature
cs: Elektronický podpis

en: Signer: | Signers:
cs[0]: Podepisující:
cs[1]: Podepisující:
cs[2]: Podepisující:

en: Encryption
cs: Šifrování

en: Encrypted by:
cs: Šifrováno:

en: Display source of a MIME part
cs: Zobrazit zdroj části MIME

en: Markdown Text
cs: Markdown

en: Format part as markdown text
cs: Formátovat část jako text Markdown

en: To
cs: Komu

en: Cc
cs: Kopie

en: Bcc
cs: Skrytá kopie

en: Security
cs: Zabezpečení

en: GPG signed
cs: podepsáno GPG

en: partially GPG signed
cs: částečně podepsáno GPG

en: GPG encrypted
cs: šifrováno GPG

en: partially GPG encrypted
cs: částečně šifrováno GPG

en: S/MIME signed
cs: podepsáno S/MIME

en: partially S/MIME signed
cs: částečně podepsáno S/MIME

en: S/MIME encrypted
cs: šifrováno S/MIME

en: partially S/MIME encrypted
cs: částečně šifrováno S/MIME

en: Show parts not being secured
cs: Zobrazit části, které nejsou zabezpečené

en: Hide parts not being secured
cs: Skrýt části, které nejsou zabezpečené

en: Error parsing MBOX part: %s
cs: Chyba při zpracování části MBOX: %s

en: Could not parse S/MIME message: %s
cs: Nelze zpracovat zprávu S/MIME: %s

en: Could not parse PGP message: %s
cs: Nelze zpracovat zprávu PGP: %s

en: Error verifying signature: %s
cs: Chyba při ověřování podpisu: %s

en: Malformed external-body part
cs: Chybná část externího těla

en: Pointer to FTP site (%s)
cs: Odkaz na FTP server (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site “%s”
cs: Odkaz na místní soubor (%s) platný na serveru „%s“

en: Pointer to local file (%s)
cs: Odkaz na místní soubor (%s)

en: Pointer to remote data (%s)
cs: Odkaz na vzdálená data (%s)

en: Pointer to unknown external data (“%s” type)
cs: Odkaz na neznámá externí data (typ „%s“)

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
cs: Nelze zpracovat zprávu MIME. Zobrazím ji jako zdrojový kód.

en: Unsupported encryption type for multipart/encrypted
cs: Nepodporovaný typ šifrování pro multipart/encrypted

en: Could not parse PGP/MIME message: %s
cs: Nelze zpracovat zprávu PGP/MIME: %s

en: Unsupported signature format
cs: Nepodporovaný formát podpisu

en: Reply-To
cs: Komu odpovědět

en: Date
cs: Datum

en: Newsgroups
cs: Diskusní skupiny

en: Face
cs: Obličej

en: Failed to import certificate: %s
cs: Selhal import certifikátu: %s

en: %s attachment
cs: %s příloha

en: %d %B %Y
cs: %d. %B %Y

en: Calendar: from %s to %s
cs: Kalendář: od %s do %s

en: evolution calendar item
cs: položka kalendáře evolution

en: Mail Accounts
cs: Poštovní účty

en: Address Books
cs: Adresáře

en: Calendars
cs: Kalendáře

en: Memo Lists
cs: Seznamy poznámek

en: Task Lists
cs: Seznamy úkolů

en: Enabled
cs: Povoleno

en: Account Name
cs: Název účtu

en: Collection _Account
cs: Úč_et kolekce

en: _Mail Account
cs: _Poštovní účet

en: Address _Book
cs: _Adresář

en: _Calendar
cs: Ka_lendář

en: M_emo List
cs: S_eznam poznámek

en: _Task List
cs: Seznam ú_kolů

en: Evolution Accounts
cs: Účty Evolution

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("_Permissions")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (container), widget, FALSE, FALSE, 0); webdav_browser->priv->permissions_button = widget;
en: _Refresh
cs: A_ktualizovat

en: Initiates refresh of account sources
cs: Spouští aktualizaci zdrojů účtu

note: Translators: This is a cancelled activity.
en: %s (cancelled)
cs: %s (zrušeno)

note: Translators: This is a completed activity.
en: %s (completed)
cs: %s (dokončeno)

note: Translators: This is an activity waiting to run.
en: %s (waiting)
cs: %s (čeká se)

note: Translators: This is a running activity which *              the user has requested to cancel.
en: %s (cancelling)
cs: %s (ruší se)

note: Translators: This is a running activity whose *              percent complete is known. Translators: This is a running activity whose percent complete is known.
en: %s (%d%% complete)
cs: %s (%d%% hotovo)

en: Cancel
cs: Zrušit

note: Translators: Escape is a keyboard binding.
en: Close this message (Escape)
cs: Zavřít tuto zprávu (Esc)

note: Translators: there are always at least two messages to be closed
en: Close a message | Close all %u messages
cs[0]: Zavřít zprávu
cs[1]: Zavřít %u zprávy
cs[2]: Zavřít %u zpráv

en: _Dismiss
cs: _Zahodit

en: Failed to create a thread:
cs: Selhalo vytvoření vlákna:

en: _Show Inline Parts in Attachments
cs: Z_obrazovat vložené části v přílohách

en: _Hide Inline Parts in Attachments
cs: _Skrývat vložené části v přílohách

note: To Translators: This text is set as a description of an attached * message when, for example, attaching it to a composer. When the * message to be attached has also filled Subject, then this text is * of form "Attached message - Subject", otherwise it's left as is.
en: Attached message
cs: Připojená zpráva

en: Operation was cancelled
cs: Operace byla zrušena.

en: A load operation is already in progress
cs: Operace načítání již probíhá

en: A save operation is already in progress
cs: Operace ukládání již probíhá

en: Could not open “%s”
cs: Nelze otevřít „%s“:

en: Could not open the attachment
cs: Nelze otevřít přílohu

en: Attachment contents not loaded
cs: Obsah přílohy nebyl načten

en: Could not save “%s”
cs: Nelze uložit „%s“

en: Could not save the attachment
cs: Přílohu nelze uložit

en: Could not set as background
cs: Nezdařilo se nastavit jako pozadí

en: Set as _Background
cs: Nastavit jako _pozadí

en: Loading
cs: Načítání

en: Saving
cs: Ukládání

en: Hide Attachment _Bar
cs: Skrýt lištu _příloh

en: Show Attachment _Bar
cs: _Zobrazit lištu příloh

en: Attachment Properties
cs: Vlastnosti přílohy

en: _Filename:
cs: _Název souboru:

en: _Description:
cs: _Popis:

en: _MIME Type:
cs: Typ _MIME:

en: Suggest _automatic display of attachment
cs: Navrhnout _automatické zobrazování příloh

en: Add Attachment
cs: Přidat přílohu

en: A_ttach
cs: _Přiložit

en: _Suggest automatic display of attachment
cs: _Navrhnout automatické zobrazovaní příloh

en: Archive selected directories using this format:
cs: Archivovat vybrané složky pomocí tohoto formátu:

en: Save Attachment | Save Attachments
cs[0]: Uložit přílohu
cs[1]: Uložit přílohy
cs[2]: Uložit přílohy

en: Do _not extract files from the attachment
cs: _Nevybalovat soubory z přílohy

en: Save extracted files _only
cs: Uložit jen vybalené s_oubory

en: Save extracted files and the original _archive
cs: Uložit vybalené soubory a původní _archiv

en: Open With “%s”
cs: Otevřít pomocí „%s“

en: Open With Default Application
cs: Otevřít pomocí výchozí aplikace

en: Open With Other Application…
cs: Otevřít v jiné aplikaci…

en: S_ave All
cs: Uložit _vše

en: Sa_ve As
cs: _Uložit jako

en: Save _As
cs: Uložit _jako

en: Open with…
cs: Otevřít pomocí…

en: A_dd Attachment…
cs: Při_dat přílohu…

en: Add _URI…
cs: Přidat _URI…

en: Attach a URI
cs: Připojit URI

en: _Properties
cs: _Vlastnosti

en: Re_load
cs: _Znovu načíst

en: Reload attachment content
cs: Znovu načíst obsah příloh

en: Mark as default address book
cs: Označit jako výchozí adresář

en: Autocomplete with this address book
cs: Automaticky doplňovat s tímto adresářem

en: Copy book content locally for offline operation
cs: Zkopírovat obsah adresáře lokálně pro práci při odpojení

en: Previous month
cs: Předchozí měsíc

en: Next month
cs: Příští měsíc

en: Previous year
cs: Předchozí rok

en: Next year
cs: Příští rok

en: Month Calendar
cs: Kalendář měsíce

en: Mark as default calendar
cs: Označit jako výchozí kalendář

en: Mark as default task list
cs: Označit jako výchozí seznam úkolů

en: Mark as default memo list
cs: Označit jako výchozí seznam poznámek

en: Color:
cs: Barva:

en: Show reminder _before every event
cs: Zobrazovat připomínky _před každou událostí

en: Copy calendar contents locally for offline operation
cs: Zkopírovat obsah kalendáře lokálně pro práci při odpojení

en: Copy task list contents locally for offline operation
cs: Zkopírovat obsah seznamu úkolů lokálně pro práci při odpojení

en: Copy memo list contents locally for offline operation
cs: Zkopírovat obsah seznamu poznámek lokálně pro práci při odpojení

en: Currently _used categories:
cs: Aktuálně _používané kategorie:

en: _Available Categories:
cs: Dostupné _kategorie:

[ctx: category]
en: _New
cs: _Nová

[ctx: category]
en: _Edit
cs: _Upravit

[ctx: category]
en: _Delete
cs: _Smazat

en: Icon
cs: Ikona

en: Create category “%s”
cs: Vytvořit kategorii „%s“

en: Category Icon
cs: Ikona kategorie

en: _No Image
cs: Žád_ný obrázek

en: Category _Name
cs: _Název kategorie

en: Category _Icon
cs: _Ikona kategorie

en: _Unset icon
cs: Odebrat ikon_u

en: Category Properties
cs: Vlastnosti kategorie

en: There is already a category “%s” in the configuration. Please use another name
cs: Kategorie „%s“ již v nastavení existuje. Použijte prosím jiný název

en: popup list
cs: zobrazit seznam

en: Now
cs: Nyní

[ctx: table-date]
note: Translators: "None" as a label of a button to unset date in a * date table cell.
en: None
cs: Žádné

en: OK
cs: Budiž

en: The time must be in the format: %s
cs: Čas musí být ve formátu: %s

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
cs: Procentuální hodnota musí být mezi 0 a 100 včetně

en: Arabic
cs: Arabština

en: Baltic
cs: Baltské

en: Central European
cs: Střední Evropa

en: Chinese
cs: Čínské

en: Cyrillic
cs: Azbuka

en: Greek
cs: Řecké

en: Hebrew
cs: Hebrejština

en: Japanese
cs: Japonské

en: Korean
cs: Korejské

en: Thai
cs: Thajština

en: Turkish
cs: Turecké

en: Western European
cs: Západní Evropa

en: Western European, New
cs: Západní Evropa, nové

note: Translators: Character set "Chinese, Traditional"
en: Traditional
cs: tradiční

note: Translators: Character set "Chinese, Simplified"
en: Simplified
cs: zjednodušené

note: Translators: Character set "Cyrillic, Ukrainian"
en: Ukrainian
cs: Ukrajinské

note: Translators: Character set "Hebrew, Visual"
en: Visual
cs: vizuální

en: Character Encoding
cs: Kódování znaků

en: Enter the character set to use
cs: Zvol jakou znakovou sadu použít

en: Other…
cs: Ostatní…

en: Cannot create a client object from extension name “%s”
cs: Nelze vytvořit objekt klienta z názvu rozšíření „%s“

[ctx: Status]
en: Offline
cs: Odojeno

[ctx: Status]
en: Online
cs: Připojeno

[ctx: Status]
en: Unreachable
cs: Nedosažitelné

[ctx: Status]
en: Failed to connect
cs: Selhalo připojení

en: _Finish
cs: _Dokončit

en: _Look Up
cs: _Vyhledat

en: _Next
cs: _Další

en: New Collection Account
cs: Nový sdružený účet

en: _Previous
cs: _Předchozí

en: Looking up details, please wait…
cs: Hledají se prodrobnosti, počkejte prosím…

note: Translators: The %s is replaced with a clickable text "Enter password", thus it'll be "Requires password to continue. Enter password." at the end.
en: Requires password to continue. %s.
cs: Pro pokračování je zapotřebí heslo. %s.

en: View certificate
cs: Zobrazit certifikát

en: Found no candidates. It can also mean that the server doesn’t provide any information about its configuration using the selected lookup methods. Enter the account manually instead or change above settings.
cs: Nebyl nalezen žádný kandidát. Může to ale i znamenat, že server neposkytuje žádné informace o svém nastavení pomocí vybrané metody vyhledávání. Zadejte místo toho účet ručně, nebo nastavení výše změňte .

en: Found one candidate | Found %d candidates
cs[0]: Nalezen jeden kandidát
cs[1]: Nalezeni %d kandidáti
cs[2]: Nalezeno %d kandidátů

en: User name contains letters, which can prevent log in. Make sure the server accepts such written user name.
cs: Uživatelské jméno obsahuje písmena, která mohou děla problémy při přihlašování. Ujistěte se, že server příjme takto napsané uživatelské jméno.

en: _Username:
cs: _Uživatelské jméno:

en: _Password:
cs: _Heslo:

en: _Remember password
cs: Za_pamatovat si heslo

en: Collection
cs: Kolekce

en: Mail Receive
cs: Příjem pošty

en: Mail Send
cs: Odesílání pošty

en: Address Book
cs: Adresář

en: Memo List
cs: Seznam poznámek

en: Task List
cs: Seznam úkolů

en: Looking up LDAP server’s search base…
cs: Hledají se základní větve LDAP pro vyhledávání…

en: Failed to store password:
cs: Selhalo uložení hesla:

en: Failed to create sources:
cs: Selhalo vytvoření zdroje:

en: Saving account settings, please wait…
cs: Ukládá se nastavení účtu, počkejte prosím…

en: User details
cs: Údaje o uživateli

en: _Email Address or User name:
cs: _E-mailová adresa nebo uživatelské jméno:

en: _Advanced Options
cs: _Pokročilé volby

en: _Server:
cs: S_erver:

en: Semicolon (“;”) separated list of servers to look up information for, in addition to the domain of the e-mail address.
cs: Středníkem („;“) oddělený seznam serverů, na kterých se mají hledat informace, navíc k doméně e-mailové adresy.

en: Select which parts should be configured:
cs: Vyberte, které části by se měly nastavit.

en: Account Information
cs: Informace o účtu

en: Choose custom color
cs: Výběr vlastní barvy

en: Default
cs: Výchozí

en: Running…
cs: Běží…

en: Date and Time
cs: Datum a čas

en: Text entry to input date
cs: Vstup textu pro zadání data

en: Click this button to show a calendar
cs: Zobrazte kalendář kliknutím na toto tlačítko

en: Drop-down combination box to select time
cs: Rozbalovací pole pro zvolení času

en: Time
cs: Čas

en: No_w
cs: _Nyní

en: _Today
cs: _Dnes

note: Note that we don't show this here, since by default a 'None' date * is not permitted.
en: _None
cs: Žá_dný

[ctx: date]
note: Translators: "None" for date field of a date edit, shown when * there is no date set.
en: None
cs: Žádné

en: Invalid Date Value
cs: Neplatná hodnota data

en: Invalid Time Value
cs: Neplatná hodnota času

en: Yesterday
cs: Včera

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Mon
cs: Příští po

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Tue
cs: Příští út

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Wed
cs: Příští st

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Thu
cs: Příští čt

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Fri
cs: Příští pá

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sat
cs: Příští so

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sun
cs: Příští ne

en: Use locale default
cs: Použít místní výchozí nastavení

en: Format:
cs: Formát:

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: days
cs: dnů

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ weeks ]"
en: weeks
cs: týdnů

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ months ]"
en: months
cs: měsíce

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ years ]"
en: years
cs: roky

note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: Do not synchronize locally mails older than
cs: Nesynchronizovat místní poštu starší než

note: Translators: The %s is replaced with a spin button; always keep it in the string at the right position
en: Mark messages as read after %s seconds
cs: Označit zprávy jako přečtené po %s s

note: Translators: :-)
en: _Smile
cs: Ú_směv

note: Translators: :-(
en: S_ad
cs: Sm_utek

note: Translators: ;-)
en: _Wink
cs: _Mrknutí

note: Translators: :-P
en: Ton_gue
cs: Vyp_lazený jazyk

note: Translators: :-))
en: Laug_h
cs: Smíc_h

note: Translators: :-|
en: _Plain
cs: _Neutrální

note: Translators: :-!
en: Smi_rk
cs: Úšklebek

note: Translators: :"-)
en: _Embarrassed
cs: V_elký pláč

note: Translators: :-D
en: _Big Smile
cs: Mo_hutný smích

note: Translators: :-/
en: Uncer_tain
cs: Nesouhl_as

note: Translators: :-O
en: S_urprise
cs: _Překvapení

note: Translators: :-S
en: W_orried
cs: _Obavy

note: Translators: :-*
en: _Kiss
cs: Polibe_k

note: Translators: X-(
en: A_ngry
cs: _Rozčilení

note: Translators: B-)
en: _Cool
cs: P_ohoda

note: Translators: O:-)
en: Ange_l
cs: Andě_l

note: Translators: :'(
en: Cr_ying
cs: _Pláč

note: Translators: :-Q
en: S_ick
cs: _Znechucení

note: Translators: |-)
en: Tire_d
cs: Úna_va

note: Translators: >:-)
en: De_vilish
cs: Ďá_bel

note: Translators: :-(|)
en: _Monkey
cs: Opi_ce

en: (Unknown Filename)
cs: (neznámý název souboru)

note: Translators: The string value is the basename of a file.
en: Writing “%s”
cs: Zapisuje se „%s“

note: Translators: The first string value is the basename of a * remote file, the second string value is the hostname.
en: Writing “%s” to %s
cs: Zapisuje se „%s“ do %s

note: Don't delete this code, since it is needed so that xgettext can extract the translations. * Please, keep these strings in sync with the strings in the timespans array
en: 1 second ago | %d seconds ago
cs[0]: 1 sekunda nazpět
cs[1]: %d sekundy nazpět
cs[2]: %d sekund nazpět

en: 1 second in the future | %d seconds in the future
cs[0]: 1 sekunda v budoucnu
cs[1]: %d sekundy v budoucnu
cs[2]: %d sekund v budoucnu

en: 1 minute ago | %d minutes ago
cs[0]: 1 minuta nazpět
cs[1]: %d minuty nazpět
cs[2]: %d minut nazpět

en: 1 minute in the future | %d minutes in the future
cs[0]: 1 minuta v budoucnu.
cs[1]: %d minuty v budoucnu.
cs[2]: %d minut v budoucnu

en: 1 hour ago | %d hours ago
cs[0]: 1 hodina nazpět
cs[1]: %d hodiny nazpět
cs[2]: %d hodin nazpět

en: 1 hour in the future | %d hours in the future
cs[0]: 1 hodina v budoucnu
cs[1]: %d hodiny v budoucnu
cs[2]: %d hodin v budoucnu

en: 1 day ago | %d days ago
cs[0]: 1 den nazpět
cs[1]: %d dny nazpět
cs[2]: %d dnů nazpět

en: 1 day in the future | %d days in the future
cs[0]: 1 den v budoucnu
cs[1]: %d dny v budoucnu
cs[2]: % dnů v budoucnu

en: 1 week ago | %d weeks ago
cs[0]: 1 týden nazpět
cs[1]: %d týdny nazpět
cs[2]: %d týdnů nazpět

en: 1 week in the future | %d weeks in the future
cs[0]: 1 týden v budoucnu
cs[1]: %d týdny v budoucnu
cs[2]: %d týdnů v budoucnu

en: 1 month ago | %d months ago
cs[0]: 1 měsíc nazpět
cs[1]: %d měsíce nazpět
cs[2]: %d měsíců nazpět

en: 1 month in the future | %d months in the future
cs[0]: 1 měsíc v budoucnu
cs[1]: %d měsíce v budoucnu
cs[2]: %d měsíců v budoucnu

en: 1 year ago | %d years ago
cs[0]: 1 rok nazpět
cs[1]: %d roky nazpět
cs[2]: %d roků nazpět

en: 1 year in the future | %d years in the future
cs[0]: 1 rok v budoucnu
cs[1]: %d roky v budoucnu
cs[2]: %d roků v budoucnu

en: <click here to select a date>
cs: <datum vyberete kliknutím zde>

en: now
cs: nyní

en: Select a time to compare against
cs: Vybrat čas pro porovnání

en: Choose a File
cs: Vybrat soubor

en: R_ule name:
cs: Ná_zev pravidla:

en: all the following conditions
cs: všechny následující podmínky

en: any of the following conditions
cs: některá z následujících podmínek

en: _Find items which match:
cs: _Najít položky, které odpovídají:

en: Find items that meet the following conditions
cs: Hledat položky, které splňují následující podmínky

note: Translators: "None" for not including threads; * part of "Include threads: None" protocol: name:
en: None
cs: žádný

en: All related
cs: Vše související

en: Replies
cs: Odpovědi

en: Replies and parents
cs: Odpovědi a rodiče

en: No reply or parent
cs: Bez odpovědi nebo rodič

en: I_nclude threads:
cs: Z_ahrnout vlákna:

en: A_dd Condition
cs: Při_dat podmínku

en: Incoming
cs: Příchozí

en: Outgoing
cs: Odchozí

[ctx: EmojiChooser]
en: Recent
cs: Nedávné

[ctx: EmojiChooser]
en: Smileys & People
cs: Smajlíci a lidé

[ctx: EmojiChooser]
en: Body & Clothing
cs: Tělo a oblečení

[ctx: EmojiChooser]
en: Animals & Nature
cs: Zvířata a příroda

[ctx: EmojiChooser]
en: Food & Drink
cs: Jídlo a pití

[ctx: EmojiChooser]
en: Travel & Places
cs: Cestování a místa

[ctx: EmojiChooser]
en: Activities
cs: Aktivity

[ctx: EmojiChooser]
en: Objects
cs: Objekty

[ctx: EmojiChooser]
en: Symbols
cs: Symboly

[ctx: EmojiChooser]
en: Flags
cs: Vlajky

[ctx: EmojiChooser]
en: No Results Found
cs: Nenalezeny žádné výsledky

[ctx: EmojiChooser]
en: Try a different search
cs: Zkuste vyhledat něco jiného

en: Failed to insert HTML file.
cs: Selhalo vložení souboru HTML.

en: Failed to insert text file.
cs: Selhalo vložení textového souboru.

en: Insert HTML File
cs: Vložení souboru HTML

en: HTML file
cs: Soubor HTML

[ctx: dialog-title]
en: Insert Image
cs: Vložení obrázku

en: Image files
cs: Soubory obrázků

en: Insert text file
cs: Vložení textového souboru

en: Text file
cs: Textový soubor

en: Copy selected text to the clipboard
cs: Zkopírovat vybraný text do schránky

en: Cut selected text to the clipboard
cs: Vyjmout vybraný text do schránky

en: Paste text from the clipboard
cs: Vložit text ze schránky

en: Redo the last undone action
cs: Znovu provést poslední vrácenou činnost

en: Undo the last action
cs: Vráti zpět poslední činnost

en: For_mat
cs: For_mát

en: _Paragraph Style
cs: Styl _odstavce

en: _Alignment
cs: Z_arovnání

en: Current _Languages
cs: Aktuální _jazyky

en: Recent spell check languages
cs: Nedávné jazyky pro hledání překlepů

en: All spell check languages
cs: Všechny jazyky kontroly pravopisu

en: Editing Mode
cs: Režim úprav

en: Paragraph Style
cs: Styl odstavce

en: Font Name
cs: Název fontu

en: Font Size
cs: Velikost fontu

en: Font Color
cs: Barva fontu

en: Background Color
cs: Barva pozadí

en: _Increase Indent
cs: Zvětš_it odsazení

en: Increase Indent
cs: Zvětšit odsazení

en: E_moji
cs: E_modži

en: Insert Emoji
cs: Vložit emodži

en: _Emoticon
cs: _Emotikona

en: Insert Emoticon
cs: Vložit emotikonu

en: Insert E_moji
cs: Vložit e_modži

en: _HTML File…
cs: Soubor _HTML…

en: Te_xt File…
cs: Te_xtový soubor…

en: Paste _Quotation
cs: Vložit _citaci

en: _Find…
cs: _Hledat…

en: Search for text
cs: Hledat text

en: Find A_gain
cs: Hl_edat znovu

en: Re_place…
cs: _Nahradit…

en: Search for and replace text
cs: Hledat a nahradit text

en: Check _Spelling…
cs: Zkontrolovat pravopi_s…

en: _Decrease Indent
cs: Zmenšit o_dsazení

en: Decrease Indent
cs: Zmenšit odsazení

en: _Wrap Lines
cs: _Zalamovat řádky

note: Center
en: _Center
cs: Na stře_d

en: Center Alignment
cs: Zarovnat na střed

note: Justified
en: _Justified
cs: Do _bloku

en: Align Justified
cs: Zarovnat do bloku

note: Left
en: _Left
cs: V_levo

en: Left Alignment
cs: Zarovnat vlevo

note: Right
en: _Right
cs: Vp_ravo

en: Right Alignment
cs: Zarovnat vpravo

en: HTML editing mode
cs: Režim úprav v HTML

en: Plain _Text
cs: Prostý _text

en: Plain text editing mode
cs: Režim úprav v prostém textu

en: Markdown editing mode
cs: Režim editoru Markdown

en: Ma_rkdown as Plain Text
cs: Ma_rkdown jako prostý text

en: Markdown editing mode, exported as Plain Text
cs: Režim úprav formátu Markdown, vyexportuje se jako prostý text

en: Mar_kdown as HTML
cs: Mar_kdown jako HTML

en: Markdown editing mode, exported as HTML
cs: Režim úprav formátu Markdown, vyexportuje se jako HTML

en: _Normal
cs: _Normální

en: Heading _1
cs: Nadpis _1

en: Heading _2
cs: Nadpis _2

en: Heading _3
cs: Nadpis _3

en: Heading _4
cs: Nadpis _4

en: Heading _5
cs: Nadpis _5

en: Heading _6
cs: Nadpis _6

en: _Preformatted
cs: _Předformátováno

en: A_ddress
cs: A_dresa

en: _Bulleted List
cs: Seznam s o_drážkami

en: _Roman Numeral List
cs: Seznam s ří_mskými číslicemi

en: Numbered _List
cs: Seznam s čís_licemi

en: _Alphabetical List
cs: Sezn_am s písmeny

en: _Image…
cs: O_brázek…

note: Translators: This is an action tooltip
en: Insert Image
cs: Vložení obrázku

en: _Link…
cs: O_dkaz…

en: Insert Link
cs: Vložit odkaz

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule…
cs: Oddělovací čá_ra…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Insert Rule
cs: Vložit oddělovací čáru

en: _Table…
cs: _Tabulka…

en: Insert Table
cs: Vložit tabulku

en: _Cell…
cs: B_uňka…

en: Pa_ge…
cs: Strán_ka…

en: Font _Size
cs: Veliko_st fontu

en: _Font Style
cs: Styl _fontu

en: Paste As _Text
cs: Vložit jako _text

en: _Bold
cs: _Tučné

en: Bold
cs: Tučné

en: _Italic
cs: Ku_rzíva

en: Italic
cs: Kurzíva

en: _Strikethrough
cs: Př_eškrtnutí

en: Strikethrough
cs: Přeškrtnutí

en: Subs_cript
cs: _Dolní index

en: Subscript
cs: Dolní index

en: Su_perscript
cs: _Horní index

en: Superscript
cs: Horní index

en: _Underline
cs: Po_dtržení

en: Underline
cs: Podtržení

en: Copy _Link Location
cs: Zkopírovat odkazované _místo

en: Copy the link to the clipboard
cs: Zkopírovat odkaz do schránky

en: _Open Link in Browser
cs: _Otevřít odkaz v prohlížeči

en: Open the link in a web browser
cs: Otevřít odkaz ve webovém prohlížeči

en: Cell Contents
cs: Obsah buňky

en: Column
cs: Sloupec

en: Row
cs: Řádek

en: Table
cs: Tabulka

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Delete options for a table
en: Table Delete
cs: Smazat v tabulce

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Insert options for a table
en: Table Insert
cs: Vložit do tabulky

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Delete Rule
cs: Smazat pravidlo

en: Delete Image
cs: Smazat obrázek

en: Column After
cs: Sloupec za

en: Column Before
cs: Sloupec před

en: Insert _Link
cs: V_ložit odkaz

en: Row Above
cs: Řádek nad

en: Row Below
cs: Řádek pod

en: Cell…
cs: Buňka…

en: Image…
cs: Obrázek…

en: Link…
cs: Odkaz…

en: Page…
cs: Stránka…

en: Paragraph…
cs: Odstavec…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Rule…
cs: Oddělovací čára…

en: Table…
cs: Tabulka…

en: Remove Link
cs: Odstranit odkaz

en: Add Word to Dictionary
cs: Přidat slovo do slovníku

en: Ignore Misspelled Word
cs: Ignorovat pravopisně chybná slova

en: Add Word To
cs: Přidat slovo do

en: Spell check suggestions
cs: Návrhy kontroly pravopisu

en: More Suggestions
cs: Další návrhy

note: Translators: %s will be replaced with the actual dictionary * name, where a user can add a word to. This is part of an * "Add Word To" submenu.
en: %s Dictionary
cs: Slovník %s

en: Context Menu
cs: Kontextová nabídka

en: Main Toolbar
cs: Hlavní lišta nástrojů

en: Edit Toolbar
cs: Upravit nástrojovou lištu

en: HTML Toolbar
cs: Nástrojová lišta HTML

en: Failed to obtain content of editor
cs: Selhalo získání obsahu editoru

en: <b>Scope</b>
cs: <b>Rozsah</b>

note: Scope: cell
en: C_ell
cs: _Buňka

en: _Row
cs: Řá_dek

en: _Table
cs: _Tabulka

en: Col_umn
cs: Slo_upec

en: <b>Alignment &amp; Behavior</b>
cs: <b>Zarovnání a chování</b>

en: Left
cs: Vlevo

en: Center
cs: Na střed

en: Right
cs: Vpravo

en: _Horizontal:
cs: Vo_dorovně:

en: Top
cs: Nahoru

en: Middle
cs: Na střed

en: Bottom
cs: Dolů

en: _Vertical:
cs: S_visle:

note: Wrap Text
en: _Wrap Text
cs: _Zalamovat text

note: Header Style
en: _Header Style
cs: Styl na_dpisu

en: <b>Layout</b>
cs: <b>Vzhled</b>

note: Width
en: _Width
cs: Šíř_ka

en: Row S_pan:
cs: Sloučit _přes řádky:

en: Co_lumn Span:
cs: S_loučit přes sloupce:

en: <b>Background</b>
cs: <b>Pozadí</b>

en: Transparent
cs: Průhledné

en: C_olor:
cs: B_arva

en: Images
cs: Obrázek

en: Choose Background Image
cs: Výběr obrázku pro pozadí

en: _Image:
cs: O_brázek:

en: _Remove image
cs: Odst_ranit obrázek

en: Cell Properties
cs: Vlastnosti buňky

en: No match found
cs: Nebyla nalezena žádná shoda

en: Search _backwards
cs: Hledat směrem _k začátku

en: Case _Sensitive
cs: Rozlišovat veliko_st písmen

en: _Wrap Search
cs: Přecházet přes okra_j

en: Find
cs: Hledání

en: <b>Size</b>
cs: <b>Velikost</b>

note: Width
en: _Width:
cs: Šíř_ka:

en: _Size:
cs: Veliko_st:

en: <b>Style</b>
cs: <b>Styl</b>

en: _Alignment:
cs: Z_arovnání:

note: Shaded
en: S_haded
cs: S_tínovaná

en: Rule properties
cs: Vlastnosti oddělovací čáry

en: <b>General</b>
cs: <b>Obecné</b>

en: _Source:
cs: Zdro_j:

en: _Height:
cs: Výšk_a:

en: Preserve aspect ratio
cs: Zachovávat poměr stran

en: _X-Padding:
cs: Odsazení _X:

en: _Y-Padding:
cs: Odsazení _Y:

en: _Border:
cs: _Rámeček:

en: <b>Link</b>
cs: <b>Odkaz</b>

en: _URL:
cs: Adresa _URL:

en: _Test URL…
cs: O_testovat URL…

en: Image Properties
cs: Vlastnosti obrázku

en: Upd_ate
cs: Aktu_alizovat

en: Link Properties
cs: Vlastnosti odkazu

en: Perforated Paper
cs: Perforovaný papír

en: Blue Ink
cs: Modrotisk

en: Paper
cs: Papír

en: Ribbon
cs: Stuhy

en: Midnight
cs: Půlnoční obloha

en: Draft
cs: Koncept

en: Graph Paper
cs: Čtverečkovaný papír

note: == Colors ==
en: Colors
cs: Barvy

en: _Link:
cs: O_dkaz:

en: _Visited Link:
cs: Na_vštívený odkaz:

en: _Background:
cs: _Pozadí:

en: _Font Name:
cs: Název _fontu:

note: == Background Image ==
en: Background Image
cs: Obrázek pro pozadí

en: _Template:
cs: Šabl_ona:

en: Select a file
cs: Vyberte soubor

en: _Custom:
cs: _Vlastní:

en: Page Properties
cs: Vlastnosti stránky

en: _Style:
cs: _Styl:

en: <b>Alignment</b>
cs: <b>Zarovnání</b>

en: Paragraph Properties
cs: Vlastnosti odstavce

en: %d occurrence replaced | %d occurrences replaced
cs[0]: Nahrazen %d výskyt
cs[1]: Nahrazeny %d výskyty
cs[2]: Nahrazeno %d výskytů

en: R_eplace:
cs: _Nahradit:

en: _With:
cs: Šíř_ka:

en: _Case sensitive
cs: Rozlišovat _velikost písmen

en: Wra_p search
cs: Přecházet přes okra_j

en: _Skip
cs: Pře_skočit

en: _Replace
cs: Nah_radit

en: Replace _All
cs: Nahradit _vše

[ctx: dialog-title]
en: Replace
cs: Nahradit

en: <b>Suggestions for “%s”</b>
cs: <b>Doporučení pro „%s“</b>

en: <b>Suggestions</b>
cs: <b>Doporučení</b>

note: Replace
en: Replace
cs: Nahradit

note: Replace All
en: Replace All
cs: Nahradit vše

note: Ignore
en: Ignore
cs: Ignorovat

note: Skip
en: Skip
cs: Přeskočit

note: Back
en: Back
cs: Předchozí

en: <b>Dictionary</b>
cs: <b>Slovník</b>

note: Add Word button
en: Add word
cs: Přidat slovo

en: Spell Checking
cs: Kontrola pravopisu

en: _Rows:
cs: Řá_dky:

en: C_olumns:
cs: Sl_oupce:

en: _Spacing:
cs: Roze_stup:

en: _Padding:
cs: O_dsazení:

en: _Color:
cs: _Barva:

en: Image:
cs: Obrázek:

en: Table Properties
cs: Vlastnosti tabulky

en: Si_ze:
cs: Vel_ikost:

en: Text Properties
cs: Vlastnosti textu

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
cs: Vyberte soubor, který chcete importovat do Evolution, a jeho typ ze seznamu.

en: F_ilename:
cs: _Název souboru:

en: File _type:
cs: _Typ souboru:

en: Pre_view:
cs: Náhl_ed:

en: Choose the destination for this import
cs: Zvolte cíl pro tento import

en: Choose the type of importer to run:
cs: Vyberte typ importu, který chcete spustit:

en: Import data and settings from _older programs
cs: Importovat data a nastavení ze _starších programů

en: Import a _single file
cs: Importovat _jeden soubor

en: Please select the information that you would like to import:
cs: Vyberte prosím informace, které chcete importovat:

en: Evolution checked for settings to import from the following applications: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. No importable settings found. If you would like to try again, please click the “Back” button.
cs: Aplikace Evolution hledala nastavení k importu z následujících aplikací: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. Nebylo nalezeno nastavení, které by bylo možné importovat. Pokud to chcete zkusit znovu, klikněte prosím na tlačítko „Zpět“.

en: From %s:
cs: Z %s:

note: Install a custom "Cancel Import" button.
en: _Cancel Import
cs: _Zrušit import

en: Preview data to be imported
cs: Zobrazit náhled dat, která se budou importovat

en: Import Data
cs: Importovat data

en: Select what type of file you want to import from the list.
cs: Vyberte, který typ souboru chcete ze seznamu importovat.

en: Evolution Import Assistant
cs: Asistent Evolution pro import

en: Import Location
cs: Importovat umístění

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of importing external files into Evolution.
cs: Vítejte v průvodci Evolution pro import.
    Tento asistent vás provede importem externích souborů do aplikace Evolution.

en: Importer Type
cs: Typ importu

en: Select Information to Import
cs: Vyberte informace, které importovat

en: Select a File
cs: Vyberte soubor

en: Click “Apply” to begin importing the file into Evolution.
cs: Spusťte import souboru do aplikace Evolution kliknutím na „Použít“.

note: Translators: This is part of
en: minutes
cs: minut

en: hours
cs: hodiny

note: Translators: This is the last part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: days
cs: dnů

en: Autogenerated
cs: automatický

en: Close
cs: Zavřít

en: _Save and Close
cs: _Uložit a zavřít

en: Edit Signature
cs: Úprava podpisu

en: _Signature Name:
cs: _Název podpisu:

en: Add _Script
cs: Přidat _skript

en: Add Signature Script
cs: Přidat skript podpisu

en: Edit Signature Script
cs: Úprava skript podpisu

en: The output of this script will be used as your
    signature. The name you specify will be used
    for display purposes only.
cs: Výstup tohoto skriptu bude použit jako
    váš podpis. Název, který zadáte, bude použit
    pouze pro zobrazení.

en: Sc_ript:
cs: _Skript:

en: Auto-detect
cs: Aut_odetekovat

en: Script file must be executable.
cs: Soubor skriptu musí být spustitelný.

en: World Map
cs: Mapa světa

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should instead select the timezone from the drop-down combination box below.
cs: Widget interaktivní mapy ovládané myší pro výběr časového pásma. Uživatelé klávesnice by měli vybrat časové pásmo z rozbalovacího pole níže.

en: _Write
cs: _Psát

note: ** Menus **
en: _Preview
cs: _Náhled

en: Add bold text
cs: Přidat tučný text

en: Add italic text
cs: Přidat text kurzívou

en: Insert a quote
cs: Vložit citaci

en: Insert code
cs: Vložit kód

en: Add a link
cs: Přidat odkaz

en: Add a bullet list
cs: Přidat seznam s odrážkami

en: Add a numbered list
cs: Přidat číslovaný seznam

en: Add a header
cs: Přidat nadpis

en: Open online common mark documentation
cs: Otevřít on-line dokumentaci k značkám Markdown

en: Show preview beside text
cs: Zobrazovat vedle textu náhled

en: Command “%s” returned error: %s
cs: Příkaz „%s“ vrátil chybu: %s

en: Failed to read data from command “%s”: %s
cs: Selhalo čtení dat z příkazové řádky „%s“: %s

en: Failed to run process from command line “%s”: %s
cs: Selhalo spuštění procesu z příkazové řádky „%s“: %s

en: Failed to parse command line “%s”: %s
cs: Selhalo zpracování příkazové řádky „%s“: %s

en: Could not open the link.
cs: Nezdařilo se otevřít odkaz.

en: Could not display help for Evolution.
cs: Nedařilo se zobrazit nápovědu pro Evolution.

en: Opening calendar “%s”
cs: Otevírá se kalendář „%s“

en: Opening memo list “%s”
cs: Otevírá se seznam poznámek „%s“

en: Opening task list “%s”
cs: Otevírá se seznamu úkolů „%s“

en: Opening address book “%s”
cs: Otevírá se adresář „%s“

en: _Do not show this message again
cs: _Příště tuto zprávu nezobrazovat

en: This address book server might be unreachable or the server name may be misspelled or your network connection could be down.
cs: Server adresáře možná není dostupný nebo by v názvu serveru mohl být překlep nebo možná nefunguje vaše připojení k síti.

en: Failed to set protocol version to LDAPv3 (%d): %s
cs: Selhalo nastavení verze protokolu na LDAPv3 (%d): %s

en: Failed to set connection timeout option (%d): %s
cs: Selhalo nastavení časového omezení připojení (%d): %s

en: Failed to use STARTTLS (%d): %s
cs: Selhalo použití STARTTLS (%d): %s

en: Failed to authenticate with LDAP server (%d): %s
cs: Selhalo ověření totožnosti u serveru LDAP (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
    
    Detailed error (%d): %s
cs: Tento server LDAP možná používá starší verzi LDAP, která tuto funkci nepodporuje, nebo je možná špatně nastaven. Zeptejte se svého správce na podporované základní větvě pro vyhledávání.
    
    Podrobnosti k chybě (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
cs: Tento server LDAP možná používá starší verzi LDAP, která tuto funkci nepodporuje, nebo je možná špatně nastaven. Zeptejte se svého správce na podporované základní větvě pro vyhledávání.

en: Evolution had not been compiled with LDAP support
cs: Evolution nebyl zkompilován s podporou pro LDAP

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
cs: Neznámý (%s)

en: Click to call %s
cs: Kliknutím zavoláte %s

en: Click to hide/unhide addresses
cs: Skrýt/odkrýt adresy

en: Go to the section %s of the message
cs: Přejít na oddíl %s zprávy

en: Go to the beginning of the message
cs: Přejít na začátek zprávy

en: Click to open %s
cs: Kliknutím sem otevřete %s

en: Show Contacts
cs: Zobrazit kontakty

en: Address B_ook:
cs: _Adresář:

en: Cat_egory:
cs: Kat_egorie:

en: _Search:
cs: _Hledat:

en: Any Category
cs: Jakákoliv kategorie

en: Co_ntacts
cs: K_ontakty

en: Search
cs: Hledat

en: Select Contacts from Address Book
cs: Vybrat kontakty z adresáře

note: To Translators: This would be similiar to "Expand MyList Inline" where MyList is a Contact List
en: E_xpand %s Inline
cs: _Rozbalit %s jako vložené

note: Copy Contact Item
en: Cop_y %s
cs: Ko_pírovat %s

note: Cut Contact Item
en: C_ut %s
cs: _Vyjmout %s

note: Edit Contact item
en: _Edit %s
cs: _Upravit %s

en: _Delete %s
cs: _Smazat %s

en: Evolution is currently online.  Click this button to work offline.
cs: Evolution je nyní připojen. Stiskem tohoto tlačítka přejdete do režimu odpojení.

en: Evolution is currently offline.  Click this button to work online.
cs: Evolution je nyní odpojen. Stiskem tohoto tlačítka přejdete do režimu on-line.

en: Evolution is currently offline because the network is unavailable.
cs: Evolution je nyní odpojen, protože síť je nedostupná.

en: Keyring key is unusable: no user or host name
cs: Klíč z klíčenky je nepoužitelný: žádné jméno uživatele nebo hostitele

en: You have the Caps Lock key on.
cs: Máte zapnutý Caps Lock.

en: _Remember this passphrase
cs: Za_pamatovat heslovou frázi

en: _Remember this passphrase for the remainder of this session
cs: Z_apamatovat heslovou frázi po zbytek sezení

en: _Remember this password
cs: Za_pamatovat heslo

en: _Remember this password for the remainder of this session
cs: Z_apamatovat heslo po zbytek sezení

en: Help
cs: Nápověda

en: Evolution Preferences
cs: Předvolby Evolution

en: An error occurred while printing
cs: Během tisku se vyskytla chyba

en: The printing system reported the following details about the error:
cs: Tiskový systém nahlásil následující podrobnosti o chybě:

en: The printing system did not report any additional details about the error.
cs: Tiskový systém nenahlásil žádné další podrobnosti o chybě.

en: _Method:
cs: _Metoda:

en: Defer to Desktop Settings
cs: Řídit se nastavením pracovního prostředí

en: _Open Desktop Settings
cs: _Otevřít nastavení pracovního prostředí

en: Manual
cs: Ručně

en: _HTTP Proxy:
cs: Proxy _HTTP:

en: H_TTPS Proxy:
cs: Proxy H_TTPS:

en: _Socks Proxy:
cs: Proxy _Socks:

en: _Ignore Hosts:
cs: _Ignorovat hostitele:

en: Automatic
cs: Automaticky

en: Configuration _URL:
cs: Adresa _URL s nastavením:

en: No proxy
cs: Žádná proxy

en: Use a direct connection, no proxying required.
cs: Používat přímé připojení, žádná proxy není zapotřebí

en: Switch to Basic Proxy Preferences
cs: Přepnout na základní předvolby proxy

en: Switch to Advanced Proxy Preferences
cs: Přepnout na pokročilé předvolby proxy

en: Apply custom proxy settings to these accounts:
cs: Použít nastavení vlastní proxy pro tyto účty:

en: <b>Advanced Proxy Preferences</b> lets you define alternate network proxies and apply them to specific accounts
cs: <b>Pokročilé předvolby proxy</b> umožňují definovat alternativní síťové proxy a jejich použití pro konkrétní účty

en: Custom Proxy
cs: Vlastní proxy

en: Create a new proxy profile
cs: Vytvořit nový profil proxy

en: Delete the selected proxy profile
cs: Smazat vybraný profil proxy

en: Add Rule
cs: Přidat pravidlo

en: Edit Rule
cs: Úprava pravidla

note: Translators: the '%s' is replaced with a rule name, making it for example "Copy of Subject contains work"; the text itself is provided by the user.
en: Copy of %s
cs: Kopie %s

en: No matches
cs: Nebyla nalezena žádná shoda

note: Translators: The '%u' is the actual number of the matches found
en: %u match | %u matches
cs[0]: %u schoda
cs[1]: %u schody
cs[2]: %u schod

en: Close the find bar
cs: Zavřít panel hledání

en: Fin_d:
cs: _Hledat:

en: Clear the search
cs: Vyprázdnit hledání

en: Find the previous occurrence of the phrase
cs: Hledat předchozí výskyt fráze

en: Find the next occurrence of the phrase
cs: Hledat následující výskyt této fráze

en: Mat_ch case
cs: _Rozlišovat velikost písmen

en: Reached bottom of page, continued from top
cs: Při dosažení konce stránky pokračovat svrchu

en: Reached top of page, continued from bottom
cs: Při dosažení horního konce stránky pokračovat zespodu

en: Type:
cs: Typ:

en: Name:
cs: Jméno:

en: Name cannot be empty
cs: Jméno nemůže být prázdné.

note: Translators: This is the first of a sequence of widgets: * "Refresh every [NUMERIC_ENTRY] [TIME_UNITS_COMBO]"
en: Refresh every
cs: Aktualizovat každých

en: Refresh content on metered network
cs: Aktualizovat obsah na měřeném připojení

en: Use a secure connection
cs: Používat zabezpečené připojení

en: Unset _trust for SSL/TLS certificate
cs: Zrušit _důvěru v certifikát SSL/TLS

en: User:
cs: Uživatel:

en: Connection timeout (in seconds)
cs: Časový limit připojení (v sekundách)

en: Show
cs: Zobrazovat

en: Group name
cs: Název skupiny

en: _Hide
cs: _Skrýt

en: _Show
cs: _Zobrazit

en: Manage Groups
cs: Správa skupin

en: Available Groups:
cs: Dostupné skupiny:

en: Select destination
cs: Vyberte cílovou složku

note: no suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggestions)
cs: (žádné návrhy)

en: More…
cs: Více…

note: + Add to Dictionary
en: Add “%s” to Dictionary
cs: Přidat „%s“ do slovníku

note: - Ignore All
en: Ignore All
cs: Ignorovat vše

en: Spelling Suggestions
cs: Pravopisné návrhy

en: A file named “{0}” already exists. Do you want to replace it?
cs: Soubor s názvem „{0}“ již existuje. Chcete jej nahradit?

en: The file already exists in “{0}”. Replacing it will overwrite its contents.
cs: Soubor již v „{0}“ existuje. Nahrazením přepíšete jeho obsah.

en: Cannot save file “{0}”.
cs: Nelze uložit soubor „{0}“.

en: Cannot open file “{0}”.
cs: Nelze otevřít soubor „{0}“.

en: Failed to remove data source “{0}”.
cs: Nelze odstranit zdroj dat „{0}“.

en: The reported error was “{1}”.
cs: Nahlášená chyba byla „{1}“.

en: Failed to update data source “{0}”.
cs: Selhala aktualizace zdroje dat „{0}“.

en: Failed to delete resource “{0}”.
cs: Selhalo smazání prostředku „{0}“.

en: The address book backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
cs: Obsluha adresáře „{0}“ se neočekávaně ukončila.

en: Some of your contacts may not be available until Evolution is restarted.
cs: Některé vaše kontakty nemusí být k dispozici, dokud nebude aplikace Evolution znovu spuštěna.

en: The calendar backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
cs: Obsluha kalendáře „{0}“ se neočekávaně ukončila.

en: Some of your appointments may not be available until Evolution is restarted.
cs: Některé vaše události nemusí být k dispozici, dokud nebude aplikace Evolution znovu spuštěna.

en: The memo list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
cs: Obsluha seznamu poznámek „{0}“ se neočekávaně ukončila.

en: Some of your memos may not be available until Evolution is restarted.
cs: Některé vaše poznámky nemusí být k dispozici, dokud nebude aplikace Evolution znovu spuštěna.

en: The task list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
cs: Obsluha seznamu úkolů „{0}“ se neočekávaně ukončila.

en: Some of your tasks may not be available until Evolution is restarted.
cs: Některé vaše úkoly nemusí být k dispozici, dokud nebude aplikace Evolution znovu spuštěn.

en: The address book backend servicing “{0}” encountered an error.
cs: V obsluze adresáře „{0}“ došlo k chybě.

en: The calendar backend servicing “{0}” encountered an error.
cs: V obsluze kalendáře „{0}“ došlo k chybě.

en: The memo list backend servicing “{0}” encountered an error.
cs: V obsluze seznamu poznámek „{0}“ došlo k chybě.

en: The task list backend servicing “{0}” encountered an error.
cs: V obsluze seznamu úkolů „{0}“ došlo k chybě.

en: Something has gone wrong
cs: Něco se nepovedlo správně

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the content. You can try again by reopening the window. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
cs: Při zobrazení obsahu se zhroutil WebKitWebProcess. Můžete to zkusit znovu tak, že okno znovu otevřete. Pokud problém bude přetrvávat, nahlaste to prosím jako chybu do systému GNOME GitLab.

en: Are you sure you want to delete remote collection “{0}”?
cs: Opravdu chcete smazat vzdálenou kolekci „{0}“?

en: This will permanently remove the collection “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
cs: Kolekce „{0}“ se tím trvale odstraní ze serveru. Opravdu to chcete provést?

en: Failed to refresh list of account sources
cs: Selhala aktualizace seznamu zdrojů účtu

en: click to add
cs: přidejte kliknutím

en: Move selected column names to top
cs: Posunout vybrané názvy sloupců úplně nahoru

en: Move selected column names up one row
cs: Posunout vybrané názvy sloupců o řádek výš

en: Move selected column names down one row
cs: Posunout vybrané názvy sloupců o řádek níž

en: Move selected column names to bottom
cs: Posunout vybrané názvy sloupců úplně dolů

en: Select all column names
cs: Vybrat všechny názvy sloupců

en: (Ascending)
cs: (Vzestupně)

en: (Descending)
cs: (Sestupně)

en: Not sorted
cs: Neseřazený

en: No grouping
cs: Bez skupin

en: Show Fields
cs: Zobrazit pole

en: Choose the order of information to appear in the message list.
cs: Zvolte pořadí, v jakém se mají informace zobrazovat v seznamu zpráv.

en: Clear _All
cs: Zr_ušit vše

en: _Show field in View
cs: _Zobrazovat pole v zobrazení

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Descending
cs: Sestupně

en: Group Items By
cs: Seskupovat položky podle

en: Show _field in View
cs: Zobrazovat _pole v zobrazení

en: Then By
cs: Dále podle

en: Show field i_n View
cs: Zobrazovat pole _v zobrazení

en: Show field in _View
cs: Zobrazovat pole ve _zobrazení

en: Sort
cs: Řadit

en: Clear All
cs: Zrušit vše

en: Sort Items By
cs: Řadit položky podle

en: _Apply
cs: _Použít

en: _Sort...
cs: Ř_adit…

en: _Group By...
cs: _Seskupovat podle…

en: _Fields Shown...
cs: Zobrazovaná _pole…

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
cs: Sloupec do tabulky přidejte jeho přetažením
    na místo, kde chcete, aby se objevil.

en: Add a Column
cs: Přidat sloupec

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which has set a title. * The first %s is replaced with a column title. * The second %s is replaced with an actual  group value. * Finally the %d is replaced with count of items in this group. * Examp
en: %s: %s (%d item) | %s: %s (%d items)
cs[0]: %s : %s (%d položka)
cs[1]: %s : %s (%d položky)
cs[2]: %s : %s (%d položek)

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which doesn't have set a title. * The %s is replaced with an actual group value. * The %d is replaced with count of items in this group. * Example: "Smith (13 items)"
en: %s (%d item) | %s (%d items)
cs[0]: %s (%d položka)
cs[1]: %s (%d položky)
cs[2]: %s (%d položek)

en: Customize Current View
cs: Přizpůsobit aktuální zobrazení

en: Sort _Ascending
cs: Řadit _vzestupně

en: Sort _Descending
cs: Řadit _sestupně

en: _Reset sort
cs: _Výchozí řazení

en: Group By This _Field
cs: Seskupit podle tohoto _pole

en: Group By _Box
cs: Seskupit podle _obdélníku

en: Remove This _Column
cs: Odstranit tento _sloupec

en: Add a C_olumn…
cs: Přidat sl_oupec…

en: A_lignment
cs: _Zarovnání

en: B_est Fit
cs: _Nejlepší velikost

en: Format Column_s…
cs: Formátovat sloup_ce…

en: Custo_mize Current View…
cs: Přiz_působit aktuální zobrazení

en: _Sort By
cs: Ř_adit podle

note: Custom
en: _Custom
cs: _Vlastní

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Input Methods
cs: Vstupní metody

en: Select a Time Zone
cs: Vybrat časové pásmo

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
    Use the right mouse button to zoom out.
cs: K přiblížení se k určité oblasti mapy a výběru časového pásma použijte levé tlačítko myši.
    K oddálení použijte pravé tlačítko myši.

en: Time Zones
cs: Časová pásma

en: _Selection
cs: _Výběr

en: Timezone drop-down combination box
cs: Rozbalovací pole časových pásem

en: _Unset from other action | _Unset from other actions
cs[0]: _Odstranění z jiné akce
cs[1]: _Odstranění z jiných akcí
cs[2]: _Odstranění z jiných akcí

en: Shortcut is used by other %u action | Shortcut is used by other %u actions
cs[0]: Klávesová zkratka se používá jinou %u akcí
cs[1]: Klávesová zkratka se používá %u jinými akcemi
cs[2]: Klávesová zkratka se používá %u jinými akcemi

en: Shortcut is used by action “%s”
cs: Klávesová zkratka se používá akcí „%s“

en: Press the keys to be used as a shortcut.
cs: Stiskněte klávesy, které chcete použít jako zkratku.

en: Save
cs: Uložit

en: No shortcut set
cs: Nenastavena žádná klávesová zkratka

en: No action selected
cs: Nebyla vybrána žádná akce

en: Selected _Action
cs: Vybrané _akce

en: Selected _Actions
cs: Vybraní a_kce

en: _Separator
cs: _Oddělovač

note: Translators: this is like "Part of the user interface"
en: _Part:
cs: Čás_t:

en: Available _Actions
cs: Dostupné ak_ce

en: _Layout
cs: _Rozložení

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Default"
en: _Default
cs: _Výchozí

en: _Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: Add or remove shortcuts for the selected action.
cs: Přidat nebo odstranit klávesové zkratky po vybranou akci.

en: Customize User Interface
cs: Přizpůsobit uživatelské rozhraní

en: Failed to save changes.
cs: Selhalo uložení změn.

en: Headerbar
cs: Panel záhlaví

en: Toolbar
cs: Nástrojová lišta

en: Enter a URL here
cs: Zde zadejte adresu URL

en: Evolution Source Viewer
cs: Prohlížeč zdroje aplikace Evolution

note: Translators: The name that is displayed in the user interface
en: Display Name
cs: Zobrazený název

en: Flags
cs: Značky

en: Identity
cs: Identita

en: Address book
cs: Adresář

en: Events
cs: Události

en: Calendar handling meeting invitations
cs: Kalendář spravující pozvánky na schůzky

en: Scheduling Inbox
cs: Načasování Přijatých

en: Scheduling Outbox
cs: Načasování K odeslání

en: Loading…
cs: Načítá se…

en: Searching collection children…
cs: Vyhledávají se potomci kolekce…

en: Failed to search for collection children
cs: Selhalo vyhledání potomků kolekce

en: Searching for user home, please wait…
cs: Hledá se domovská složka uživatele, počkejte prosím…

en: Failed to search for user home
cs: Selhalo vyhledání uživatelovy domovské složky

en: At least one component type should be set
cs: Musí být nastaven nejméně jeden typ komponenty

en: Failed to get selected collection HREF
cs: Selhalo získání HREF vybrané kolekce

en: Creating new book…
cs: Vytváří se nový adresář…

en: Failed to create new book
cs: Selhalo vytvoření nového adresáře

en: Creating new calendar…
cs: Vytváří se nový kalendář…

en: Failed to create new calendar
cs: Selhalo vytvoření nového kalendáře

en: Creating new collection…
cs: Vytváří se nová kolekce…

en: Failed to create new collection
cs: Selhalo vytvoření nové kolekce

en: It is not allowed to create book under another book or calendar
cs: Není možné vytvořit adresář v jiném adresáři nebo kalendáři

note: if (button == webdav_browser->priv->create_calendar_button)
en: It is not allowed to create calendar under another book or calendar
cs: Není možné vytvořit kalendář v jiném adresáři nebo kalendáři

en: Deleting book…
cs: Maže se adresář…

en: Failed to delete book
cs: Selhalo smazání adresáře

en: Deleting calendar…
cs: Maže se kalendář…

en: Failed to delete calendar
cs: Selhalo smazání kalendáře

en: Deleting collection…
cs: Maže se kolekce…

en: Failed to delete collection
cs: Selhalo smazání kolekce

note: Translators: It's 'order' as 'sorting order'
en: _Order:
cs: Ř_azení:

en: Use -1 to not set the sort order
cs: Použijte -1, když nechcete nastavit řazení

en: For Components:
cs: Pro komponenty:

en: _Events
cs: _Události

en: WebDAV server:
cs: Server WebDAV:

en: Create _Book
cs: Vytvořit _adresář

en: Create _Calendar
cs: Vytvořit _kalendář

en: Create Collectio_n
cs: Vytvořit kolek_ci

en: _Copy Link Location
cs: _Kopírovat odkazované místo

en: _Copy Name and Email Address
cs: Kopírovat jméno a _e-mailovou adresu

en: Copy the email address with the name to the clipboard
cs: Kopírovat e-mailovou adresu se jménem do schránky

en: Copy Only Email Add_ress
cs: Kopí_rovat pouze e-mailovou adresu

en: Copy only the email address without the name to the clipboard
cs: Kopírovat do schránky pouze e-mailovou adresu bez jména

en: _Copy Image
cs: _Kopírovat obrázek

en: Copy the image to the clipboard
cs: Zkopírovat obrázek do schránky

en: Save _Image…
cs: Uložit _obrázek…

en: Save the image to a file
cs: Uložit obrázek do souboru

en: Search _Web…
cs: Hledat na _webu…

en: Search the Web with the selected text
cs: Vyhledat vybraný text na webu

en: Select all text and images
cs: Vybrat celý text a obrázky

en: _Print
cs: _Tisk

en: Save _as…
cs: Uložit _jako…

en: Copying image to clipboard
cs: Kopíruje se obrázku do schránky

en: Save Image
cs: Uložit obrázek

en: Saving image to “%s”
cs: Ukládá se obrázek do „%s“

en: Cannot get URI “%s”, do not know how to download it.
cs: Nelze získat URI „%s“, tudíž nelze určit, jak jej stáhnout.

en: Undo “Insert text”
cs: Zpět „Vložit text“

en: Redo “Insert text”
cs: Znovu „Vložit text“

en: Undo “Delete text”
cs: Zpět „Smazat text“

en: Redo “Delete text”
cs: Znovu „Smazat text“

en: Missing date.
cs: Chybí datum.

en: You must choose a date.
cs: Musíte vybrat datum.

en: Missing filename.
cs: Chybí název souboru.

en: You must specify a filename.
cs: Musíte uvést název souboru.

en: File “{0}” does not exist or is not a regular file.
cs: Soubor „{0}“ neexistuje nebo to není normální soubor.

en: Bad regular expression “{0}”.
cs: Špatný regulární výraz „{0}“.

en: Could not compile regular expression “{1}”.
cs: Nelze zkompilovat regulární výraz „{1}“.

en: Missing name.
cs: Chybí název.

en: You must name this filter.
cs: Musíte pojmenovat tento filtr.

en: Name “{0}” already used.
cs: Název „{0}“ se již používá.

en: Please choose another name.
cs: Vyberte prosím jiný název.

en: Missing condition.
cs: Chybí podmínka.

en: Filter should have at least one condition.
cs: Filtr by měl mít alespoň jednu podmínku.

en: Missing value.
cs: Chybí hodnota.

en: One or more values cannot be empty.
cs: Jedna nebo více hodnot nemohou být prázdné.

en: Are you sure you want to remove rule “{0}”?
cs: Opravdu chcete odebrat pravidlo „{0}“?

en: _Keep
cs: Zachova_t

en: the current time
cs: současný čas

en: the time you specify
cs: čas, který jste zadali

en: a time relative to the current time
cs: čas vztahující se k současnému času

en: seconds
cs: sekundách

en: weeks
cs: týdnů

en: months
cs: měsíce

en: years
cs: roky

en: ago
cs: před

en: in the future
cs: v budoucnu

en: Compare against
cs: Porovnat

en: The message’s date will be compared against
    the current time when filtering occurs.
cs: Datum zprávy bude porovnáváno s časem
    v okamžiku, kdy bude prováděno filtrování.

en: The message’s date will be compared against
    the beginning of the specified day.
cs: Datum zprávy bude porovnáváno
    se začátkem zadaného dne.

en: The message’s date will be compared against
    a time relative to when filtering occurs.
cs: Datum zprávy bude porovnáváno s časem vztahujícím
    se k okamžiku, kdy bude prováděno filtrování.

en: Show filters for mail:
cs: Zobrazovat filtry pro poštu:

en: _Filter Rules
cs: Pravidla _filtru

en: Rule Name
cs: Název pravidla

en: Du_plicate
cs: Du_plikovat

en: Table Cell
cs: Buňka tabulky

note: Translators: description of a "popup" action
en: popup a child
cs: zobrazit kontextovou nabídku

note: Translators: description of an "edit" action
en: begin editing this cell
cs: začít upravovat tuto buňku

note: Translators: description of a "toggle" action
en: toggle the cell
cs: přepnout buňku

note: Translators: description of an "expand" action
en: expands the row in the ETree containing this cell
cs: rozbalí řádek v ETree obsahující tuto buňku

note: Translators: description of a "collapse" action
en: collapses the row in the ETree containing this cell
cs: sbalí řádek v ETree obsahující tuto buňku

en: click
cs: kliknout

en: sort
cs: řadit

en: Save Current View
cs: Uložit aktuální zobrazení

en: _Create new view
cs: _Vytvořit nové zobrazení

en: _Replace existing view
cs: _Nahradit existující zobrazení

en: Do you wish to save your changes?
cs: Chcete uložit změny?

en: This signature has been changed, but has not been saved.
cs: Tento podpis byl změněn, ale nebyl uložen.

en: _Discard changes
cs: _Zahodit změny

en: Blank Signature
cs: Bianko podpis

en: Please provide a unique name to identify this signature.
cs: Vyplňte prosím jedinečné jméno pro identifikaci tohoto podpisu.

en: Unable to copy image to clipboard.
cs: Obrázek nelze zkopírovat do schránky.

en: Unable to save image.
cs: Obrázek nelze uložit.

en: Could not load signature.
cs: Nezdařilo se načíst podpis.

en: Could not save signature.
cs: Nezdařilo se uložit podpis.

en: Could not get selected text.
cs: Nezdařilo se získat vybraný text.

en: Saving message to folder “%s”
cs: Ukládá se zpráva do složky „%s“

en: Forwarded messages
cs: Přeposlané zprávy

en: Retrieving %d message | Retrieving %d messages
cs[0]: Získává se %d zpráva
cs[1]: Získávájí se %d zprávy
cs[2]: Získává se %d zpráv

en: Scanning messages for duplicates
cs: Kontrolují se duplicity ve zprávách

en: Removing folder “%s”
cs: Odstraňuje se složka „%s“

en: File “%s” has been removed.
cs: Soubor „%s“ byl odstraněn.

en: File has been removed.
cs: Soubor byl odstraněn.

en: Removing attachments
cs: Odstraňují se přílohy

en: Saving %d message | Saving %d messages
cs[0]: Ukládá se %d zpráva
cs[1]: Ukládají se %d zprávy
cs[2]: Ukládá se %d zpráv

en: Invalid folder URI “%s”
cs: Neplatná adresa URI složky: „%s“

note: Some local folders
en: Inbox
cs: Přijaté

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_INBOX
en: Drafts
cs: Koncepty

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_DRAFTS
en: Outbox
cs: K odeslání

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_OUTBOX
en: Sent
cs: Odeslané

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_SENT
en: Templates
cs: Šablony

en: User cancelled operation
cs: Uživatel zrušil operaci

en: No destination address provided, forwarding of the message has been cancelled.
cs: Žádná cílová adresa neposkytnuta, přeposlání zprávy bylo zrušeno.

en: No identity found to use, forwarding of the message has been cancelled.
cs: Žádná identita, kterou lze použít, nenalezena, přeposlání zprávy bylo zrušeno.

en: Corresponding source for service with UID “%s” not found
cs: Odpovídající zdroj pro službu s UID „%s“ nebyl nalezen

en: Looking up recipient S/MIME certificates in address books…
cs: Vyhledávají se certifikáty S/MIME příjemce v adresářích…

en: Looking up recipient PGP keys in address books…
cs: Vyhledávají se klíče PGP příjemce v adresářích…

en: Waiting for “%s”
cs: Čeká se na „%s“

en: No mail transport service available
cs: Není k dispozici žádná služba pro přenos pošty

en: Posting message to “%s”
cs: Přesouvá se zpráva do „%s“

en: Failed to apply outgoing filters: %s
cs: Nelze použít odchozí filtry: %s

en: Storing sent message to “%s”
cs: Ukládá se odeslaná zpráva do „%s“

en: Failed to append to %s: %s
    Appending to local “Sent” folder instead.
cs: Nelze připojit do %s: %s
    Místo toho se připojí do místní složky „Odeslané“.

en: Failed to append to local “Sent” folder: %s
cs: Nelze připojit do místní složky „Odeslané“: %s

note: This gets popped in async_context_free().
en: Sending message
cs: Odesílá se zpráva

en: Disconnecting from “%s”
cs: Odpojuje se od „%s“

en: Reconnecting to “%s”
cs: Opětovně se připojuje k „%s“

en: Preparing account “%s” for offline
cs: Přípravuje se účet „%s“ pro režim odpojení

en: Filtering Selected Messages
cs: Filtrování vybraných zpráv

en: Failed to filter selected messages. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
cs: Filtrování vybraných zpráv selhalo. Jedním z důvodů může být, že umístění složky nastavené v jednom nebo více filtrech je neplatné. Zkontrolujte prosím flitry v Upravit → Filtry zpráv.
    Původní chyba zněla: %s

en: Fetching mail from “%s”
cs: Přijímá se pošta z „%s“

en: Failed to apply outgoing filters. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
cs: Použití odchozích filtrů selhalo. Jedním z důvodů může být, že umístění složky nastavené v jednom nebo více filtrech je neplatné. Zkontrolujte prosím flitry v Upravit → Filtry zpráv.
    Původní chyba zněla: %s

en: Sending message %d of %d
cs: Odesílá se zpráva %d z %d

note: Translators: The string is distinguished by total * count of messages to be sent.  Failed messages is * always more than zero.
en: Failed to send a message | Failed to send %d of %d messages
cs[0]: Odeslání zprávy selhalo
cs[1]: Selhalo odeslání %d z %d zpráv
cs[2]: Selhalo odeslání %d z %d zpráv

en: Cancelled.
cs: Zrušeno.

en: Complete.
cs: Dokončeno.

en: Moving messages to “%s”
cs: Přesouvají se zprávy do „%s“

en: Copying messages to “%s”
cs: Kopírují se zprávy do „%s“

en: Storing folder “%s”
cs: Ukládá se složka „%s“

en: Expunging and storing account “%s”
cs: Čistí se a ukládá účet „%s“

en: Storing account “%s”
cs: Ukládá se účet „%s“

en: Emptying trash in “%s”
cs: Vyprazdňuje se koš v „%s“

en: Processing folder changes in “%s”
cs: Zpracovávají se změny složky v „%s“

en: Could not create spool directory “%s”: %s
cs: Nelze vytvořit složku fronty „%s“: %s

en: Trying to movemail a non-mbox source “%s”
cs: Zkouší se přesunout pošta se zdrojem „%s“, který není typu mbox

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages. The %s is replaced with subject of the original message.
en: Fwd: %s
cs: Přep.: %s

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages, used when there could not be used any subject. It results in "[Fwd: No Subject]" being used as a subject of the forwarded message.
en: No Subject
cs: Bez předmětu

en: Forwarded message — %s
cs: Přeposlaná zpráva — %s

en: Forwarded message
cs: Přeposlaná zpráva

en: Setting up Search Folder: %s
cs: Nastavování vyhledávací složky: %s

en: Updating Search Folders for “%s : %s”
cs: Aktualizují se složky pro „%s : %s“

note: Translators: The first %s is name of the affected * search folder(s), the second %s is the URI of the * removed folder. For more than one search folder is * each of them on a separate line, with four spaces * in front of its name, without quotes.
en: The Search Folder “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following Search Folders
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
cs[0]: Vyhledávací složka „%s“ byla změněna, aby reflektovala smazanou složku
    „%s“.
cs[1]: Následující vyhledávací složky
    %s byly změněny, aby reflektovaly smazanou složku
    „%s“.
cs[2]: Následující vyhledávací složky
    %s byly změněny, aby reflektovaly smazanou složku
    „%s“.

en: Open _Online Accounts
cs: Otevřít Účty _on-line

en: This account was created through the Online Accounts service.
cs: Tento účet byl vytvořen pomocí služby Účty on-line.

en: _Reset Order
cs: _Výchozí pořadí

en: You can drag and drop account names to reorder them.
cs: Můžete chytit a táhnout názvy účtů, chcete-li změnit jejich pořadí.

en: De_fault
cs: _Výchozí

en: Invalid URI: “%s”
cs: Neplatná adresa URI: „%s“

en: Host: %s:%d
cs: Hostitel: %s:%d

en: User: %s
cs: Uživatel: %s

en: Security method: %s
cs: Způsob zabezpečení: %s

en: Authentication mechanism: %s
cs: Ověřevací mechanizmus: %s

en: No email address provided
cs: Nebyla poskytnuta žádná e-mailová adresa

en: Missing domain in email address
cs: Chybějící doména v e-mailové adrese

en: IMAP server
cs: Server IMAP

en: POP3 server
cs: Server POP3

en: SMTP server
cs: Server SMTP

en: (No Subject)
cs: (bez předmětu)

en: Close this window
cs: Zavřít toto okno

note: GtkAssistant's back button label.
en: _Back
cs: _Zpět

note: GtkAssistant sinks the floating button reference.
en: _Skip Lookup
cs: _Přeskočit vyhledávání

en: Evolution Account Assistant
cs: Asistent pro účet Evolution

en: _Revise Details
cs: _Zkontrolovat podrobnosti

en: Querying authentication types…
cs: Dotazování se na typy ověřování…

en: Check for Supported Types
cs: Zjistit podporované typy

[ctx: ReplyForward]
en: Use global setting
cs: Použít globální nastavení

[ctx: ReplyForward]
en: Attachment
cs: Příloha

[ctx: ReplyForward]
en: Inline (Outlook style)
cs: Vložené (jako Outlook)

[ctx: ReplyForward]
en: Quoted
cs: Citované

[ctx: ReplyForward]
en: Do Not Quote
cs: Necitovat

en: Use global setting
cs: Použít globální nastavení

en: Composing Messages
cs: Vytváření zpráv

en: Alway_s carbon-copy (cc) to:
cs: Vždy posílat _kopii (cc) na:

en: Always _blind carbon-copy (bcc) to:
cs: Vždy posílat _slepou kopii (bcc) na:

en: Re_ply style:
cs: Styl od_povědí:

en: Lang_uage:
cs: _Jazyk:

en: Language for Reply and Forward attribution text
cs: Jazyk textu přisuzujícího původní zprávu při odpovídání a přeposílání

en: Start _typing at the bottom
cs: Z_ačít psát dole

en: _Keep signature above the original message
cs: _Nechat podpis nad původní zprávou

en: Message Receipts
cs: Potvrzování zpráv

en: S_end message receipts:
cs: Od_eslat doručenky zpráv:

en: Never
cs: Nikdy

en: Always
cs: Vždy

en: Ask for each message
cs: Ptát se u každé zprávy

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email using Evolution.
    
    Click “Apply” to save your settings.
cs: Blahopřejeme, nastavení vaší pošty je hotovo.
    
    Nyní můžete začít používat Evolution pro posílání a příjem pošty.
    
    Kliknutím na „Použít“ své nastavení uložíte.

en: Done
cs: Hotovo

en: Checking server settings…
cs: Kontrolují se nastavení serveru…

en: Special Folders
cs: Speciální složky

en: Draft Messages _Folder:
cs: Složka s _koncepty:

en: Choose a folder for saving draft messages.
cs: Zvolte složku pro ukládání konceptů zpráv.

en: Sent _Messages Folder:
cs: Složka pro _odeslané zprávy:

en: Choose a folder for saving sent messages.
cs: Zvolte složku pro ukládání odeslaných zpráv.

en: Save s_ent messages into the Sent folder
cs: Ukládat _odeslané zprávy do složky Odeslané

en: S_ave replies and forwards in the folder of the original message
cs: Uklád_at odpovědi a přeposlání do složky s původní zprávou

en: Archi_ve Folder:
cs: Archi_vační složka:

en: Choose a folder to archive messages to.
cs: Zvolte složku, do které se mají archivovat zprávy.

en: _Templates Folder:
cs: Složka se šabl_onami:

en: Choose a folder to use for template messages.
cs: Zvolte složku pro šablony zpráv.

en: _Restore Defaults
cs: _Obnovit výchozí

en: _Lookup Folders
cs: Vyh_ledat složky

en: Use a Real Folder for _Trash:
cs: Použít skutečnou složku pro _Koš:

en: Choose a folder for deleted messages.
cs: Zvolte složku pro smazané zprávy.

en: Use a Real Folder for _Junk:
cs: Použít skutečnou složku pro _Nevyžádanou poštu:

en: Choose a folder for junk messages.
cs: Zvolte složku pro nevyžádanou poštu.

en: Restore _Not-Junk to Folder:
cs: Obnovit _Vyžádané do složky:

en: Choose a folder to restore not-junk messages from the Junk folder to.
cs: Zvolte složku pro obnovení vyžádané pošty ze složky s nevyžádanou poštou.

en: Defaults
cs: Výchozí hodnoty

en: Please enter your name and email address below. The “optional” fields below do not need to be filled in, unless you wish to include this information in email you send.
cs: Vyplňte své jméno a e-mailovou adresu. Políčka označená „nepovinné“ nemusí být vyplněna, ledaže byste si přáli, aby byly tyto informace obsaženy v odesílaných e-mailech.

en: The above name will be used to identify this account.
    Use for example, “Work” or “Personal”.
cs: Název výše bude sloužit k rozeznání tohoto účtu.
    Například „Práce“ nebo „Osobní“.

en: Required Information
cs: Požadované informace

en: Full Nam_e:
cs: _Celé jméno:

en: Email _Address:
cs: E-mailová _adresa:

en: Optional Information
cs: Nepovinné informace

en: Re_ply-To:
cs: O_dpovědět-komu:

en: Or_ganization:
cs: Or_ganizace:

en: Add Ne_w Signature…
cs: Přidat _nový podpis…

en: A_liases:
cs: A_liasy:

en: Edi_t
cs: Upravi_t

en: _Look up mail server details based on the entered e-mail address
cs: V_yhledat podrobnosti o poštovním serveru na základě e-mailové adresy

note: This is only a warning, not a blocker complete = complete && correct;
en: Full Name should not be empty
cs: Celé jméno by nemělo být prázdné

en: Email Address cannot be empty
cs: E-mailová adresa nemůže být prázdná

en: Email Address is not a valid email
cs: E-mailová adresa není platná pro e-mail

en: Reply To is not a valid email
cs: „Odpovědět komu“ není platná e-mailová adresa

en: Account Name cannot be empty
cs: Název účtu nemůže být prázdný

en: Looking up account details…
cs: Vyhledávají se podrobnosti k účtu…

en: Advanced Options
cs: Pokročilé volby

en: Checking for New Mail
cs: Probíhá kontrola nové pošty

en: Check for _new messages every
cs: _Automaticky kontrolovat novou poštu každých

en: Receiving Options
cs: Možnosti příjmu

en: Receiving Email
cs: Příjem pošty

en: Use sender e-mail address
cs: Používat adresu odesílatele

en: General
cs: Obecné

en: _Do not sign meeting requests (for Outlook compatibility)
cs: Nepodepisovat požadavky na _schůzku (pro kompatibilitu s Outlookem)

en: OpenPGP _Key ID:
cs: ID OpenPGP _klíče:

en: Si_gning algorithm:
cs: _Podpisový algoritmus:

en: Al_ways sign outgoing messages when using this account
cs: _Vždy podepisovat odchozí zprávy, když se používá tento účet

en: Always enc_rypt outgoing messages when using this account
cs: Vždy šif_rovat odchozí zprávy, když se používá tento účet

en: Always encrypt to _myself when sending encrypted messages
cs: Vždy ši_frovat sobě při odesílání šifrované zprávy

en: Ad_vanced Options
cs: P_okročilé volby

en: Always _trust keys in my keyring when encrypting
cs: Při šifrování vždy _důvěřovat klíčům na mém svazku

en: Prefer _inline sign/encrypt for plain text messages
cs: Pro zprávy v prostém textu dávat přednost vloženému podp_isu/šifrování

en: _Lookup keys for encryption in Web Key Directory (WKD)
cs: _Hledat klíče k šifrování ve Web Key Directory (WKD)

en: Send own _public key in outgoing mails
cs: Posílat vlastní _veřejný klíč v odchozích zprávách

en: Advertise encryption is pre_ferred
cs: Inzerovat šifrování jako preferované

en: A_sk before sending mails with own public key
cs: _Zeptat se před posláním pošty s vlastním veřejným klíčem

en: Secure MIME (S/MIME)
cs: Zabezpečené MIME (S/MIME)

en: Sig_ning certificate:
cs: _Podpisový certifikát:

en: Select
cs: Vybrat

en: _Clear
cs: _Vymazat

en: Signing _algorithm:
cs: Podpisový _algoritmus:

en: Always sign outgoing messages when using this account
cs: Vždy podepisovat odchozí zprávy, když se používá tento účet

en: Encryption certificate:
cs: Šifrovací certifikát:

en: Always encrypt outgoing messages when using this account
cs: Vždy šifrovat odchozí zprávy, když se používá tento účet

en: Always encrypt to myself when sending encrypted messages
cs: Vždy šifrovat sobě při odesílání šifrované zprávy

en: Sending Email
cs: Odesílání pošty

en: Server _Type:
cs: _Typ serveru:

en: Description:
cs: Popis:

en: This is a summary of the settings which will be used to access your mail.
cs: Toto je přehled nastavení, která se použijí pro přístup k vaší poště.

en: Personal Details
cs: Osobní údaje

en: Full Name:
cs: Celé jméno:

en: Email Address:
cs: E-mailová adresa:

en: Receiving
cs: Příjem

en: Sending
cs: Odesílání

en: Server Type:
cs: Typ serveru:

en: Username:
cs: Uživatelské jméno:

en: Security:
cs: Zabezpečení:

en: Cannot have both receiving and sending parts set to None
cs: Hodnota „žádný“ nemůže být uvedená současně v nastavení příjmu i odesílání

en: Account Summary
cs: Přehled účtu

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click “Next” to begin.
cs: Vítejte v průvodci nastavením pošty Evolution.
    
    Začněte kliknutím na „Další“.

en: Welcome
cs: Vítejte

en: Account Editor
cs: Editor účtu

en: Hid_e All
cs: Skrýt vš_e

en: _View Inline
cs: _Zobrazit v textu

en: Vie_w All Inline
cs: _Zobrazit vše v textu

en: _Zoom to 100%
cs: _Přiblížit na 100%

en: Zoom the image to its natural size
cs: Přiblížit obrázek na jeho přirozenou velikost

en: _Zoom to window
cs: _Přiblížit podle okna

en: Zoom large images to not be wider than the window width
cs: Přiblížit velké obrázky tak, aby nebyly širší, než je šířka okna

en: Load this image
cs: Načíst tento obrázek

en: _Add to Address Book…
cs: _Přidat do adresáře…

en: _To This Address
cs: _Na tuto adresu

en: _From This Address
cs: _Z této adresy

en: Send _Reply To…
cs: Po_slat odpověď…

en: Send a reply message to this address
cs: Odeslat odpověď na tuto adresu

en: Create Search _Folder
cs: Vytvořit složku _hledání

en: Allow remote content from %s
cs: Povolit vzdálený obsah z %s

en: Load remote content from %s
cs: Načíst vzdálený obsah z %s

en: Create Folder
cs: Vytvořit složku

en: Specify where to create the folder:
cs: Upřesněte, kde chcete vytvořit složku:

en: C_reate
cs: V_ytvořit

en: Folder _name:
cs: _Název složky:

en: Folder Sort Order
cs: Řazení složky

en: Reset current level
cs: Resetovat aktuální úroveň

en: Reset sort order in the current level to the defaults
cs: Vrátit výchozí hodnotu řazení v aktuální úrovni

en: Reset all levels
cs: Resetovat všechny úrovně

en: Reset sort order in all levels to their defaults
cs: Vrátit výchozí hodnoty na všech úrovních

[ctx: ffe]
note: Translators: This is a name of a flag, the same as all strings in the 'ffe' context. The translated value should not contain spaces.
en: Answered
cs: Odpovězeno

[ctx: ffe]
en: Deleted
cs: Smazáno

[ctx: ffe]
en: Draft
cs: Koncept

[ctx: ffe]
en: Flagged
cs: Označeno

[ctx: ffe]
en: Seen
cs: Přečteno

[ctx: ffe]
en: Attachment
cs: Příloha

[ctx: ffe]
en: no
cs: ne

[ctx: ffe]
en: not
cs: není

[ctx: ffe]
en: false
cs: nepravda

en: Junk filtering software:
cs: Software na filtrování nevyžádané pošty:

en: _Label name:
cs: _Název štítku:

en: I_mportant
cs: Dů_ležité

note: red
en: _Work
cs: _Pracovní

note: orange
en: _Personal
cs: _Osobní

note: green
en: _To Do
cs: _Rozpracované

note: blue
en: _Later
cs: Po_zději

en: Add Label
cs: Přidat štítek

en: Edit Label
cs: Úprava štítku

en: Note: Underscore in the label name is used
    as mnemonic identifier in menu.
cs: Poznámka: podtržení názvu štítku je používáno
    jako mnemonický identifikátor v nabídce.

en: Color
cs: Barva

en: Message Note
cs: Poznámka ke zprávě

en: Cannot find message in its folder summary
cs: Nelze najít zprávu v jejím souhrnu složky

en: Failed to convert text to message
cs: Selhal převod textu na zprávu

en: Storing changes…
cs: Ukládají se změny…

en: Edit Message Note
cs: Úprava poznámky ke zprávě

en: Retrieving message…
cs: Získává se zpráva…

en: Move selected headers to top
cs: Přesunout vybrané hlavičky nahoru

en: Move selected headers up one row
cs: Přesunout vybrané hlavičky o řádek výš

en: Move selected headers down one row
cs: Přesunout vybrané hlavičky o řádek níž

en: Move selected headers to bottom
cs: Přesunout vybrané hlavičky dolů

en: Select all headers
cs: Vybrat všechny hlavičky

en: Header Name
cs: Název hlavičky

en: Header Value
cs: Hodnota hlavičky

en: Headers
cs: Hlavičky

en: Page %d of %d
cs: Stránka %d z %d

en: Deleting message note…
cs: Maže se poznámka ke zprávě…

en: Are you sure you want to mark %d message as Junk? | Are you sure you want to mark %d messages as Junk?
cs[0]: Opravdu chcete označit %d zprávu jako nevyžádanou?
cs[1]: Opravdu chcete označit %d zprávy jako nevyžádané?
cs[2]: Opravdu chcete označit %d zpráv jako nevyžádané?

en: The message will be shown in the Junk folder. | The messages will be shown in the Junk folder.
cs[0]: Tato zpráva se objeví ve složce Nevyžádané.
cs[1]: Tyto zprávy se objeví ve složce Nevyžádané.
cs[2]: Tyto zprávy se objeví ve složce Nevyžádané.

en: _Do not ask me again.
cs: _Příště se neptat

en: _Always ignore Reply-To: for mailing lists.
cs: Vždy ignorov_at „Komu odpovědět“: pro poštovní konference.

en: Failed to retrieve message:
cs: Selhalo získání zprávy:

en: Retrieving message “%s”
cs: Získává se zpráva „%s“

en: A_dd Sender to Address Book
cs: Přidat _odesílatele do adresáře

en: Add sender to address book
cs: Přidat odesílatele do adresáře

en: _Archive
cs: _Archivovat

en: Move selected messages to the Archive folder for the account
cs: Přesunout vybrané zprávy do složky Archiv příslušného účtu

en: Check for _Junk
cs: Kontrolovat nev_yžádané zprávy

en: Filter the selected messages for junk status
cs: Filtrovat nevyžádané zprávy ve vybraných zprávách

en: Assign C_olor…
cs: Přiřadit b_arvu…

en: Assign color for the selected messages
cs: Přiřadit barvu vybraným zprávám

en: Unse_t Color
cs: Zrušit _nastavení barvy

en: Unset color for the selected messages
cs: Zrušit nastavení barvy pro vybrané zprávy

en: _Copy to Folder…
cs: _Kopírovat do složky…

en: Copy selected messages to another folder
cs: Kopírovat vybrané zprávy do jiné složky

en: _Delete Message
cs: _Smazat zprávu

en: Mark the selected messages for deletion
cs: Označit vybrané zprávy pro smazání

en: _Add note…
cs: _Přidat poznámku…

en: Add a note for the selected message
cs: Přidat poznámku k vybrané zprávě

en: Delete no_te
cs: Smaza_t poznámku

en: Delete the note for the selected message
cs: Smazat poznámku k vybrané zprávy

en: _Edit note…
cs: _Upravit poznámku…

en: Edit a note for the selected message
cs: Upravit poznámku k vybrané zprávě

en: Create a Filter Rule for Mailing _List…
cs: Vytvořit pravidlo filtru pro poštovní _konferenci...

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
cs: Vytvořit pravidlo pro filtrování zpráv pro tuto poštovní konferenci

en: Create a Filter Rule for _Recipients…
cs: Vytvořit pravidlo pro filtrování zpráv pro _příjemce…

en: Create a rule to filter messages to these recipients
cs: Vytvořit pravidlo pro filtrování zpráv těmto příjemcům

en: Create a Filter Rule for Se_nder…
cs: Vytvořit pravidlo pro filtrování pro _odesílatele…

en: Create a rule to filter messages from this sender
cs: Vytvořit pravidlo pro filtrování zpráv od tohoto odesílatele

en: Create a Filter Rule for _Subject…
cs: Vytvořit pravidlo pro filtrování zpráv pro pře_dmět…

en: Create a rule to filter messages with this subject
cs: Vytvořit pravidlo pro filtrování zpráv s tímto předmětem

en: A_pply Filters
cs: Použít _filtry

en: Apply filter rules to the selected messages
cs: Použít pravidla filtru na vybrané zprávy

en: _Find in Message…
cs: _Hledat ve zprávě…

en: Search for text in the body of the displayed message
cs: Hledat text v těle zobrazené zprávy

en: _Clear Flag
cs: Zrušit pří_znak

en: Remove the follow-up flag from the selected messages
cs: Odstranit příznak K vyřízení z vybraných zpráv

en: _Flag Completed
cs: Označit jako _dokončené

en: Set the follow-up flag to completed on the selected messages
cs: Nastavit příznak K vyřízení na dokončeno u všech vybraných zpráv

en: Follow _Up…
cs: K _vyřízení…

en: Flag the selected messages for follow-up
cs: Označit vybrané zprávy k vyřízení

en: Mark for Follo_w Up…
cs: Označit k _vyřízení…

en: _Forward
cs: _Přeposlat

en: Forward the selected message to someone
cs: Přeposlat někomu vybranou zprávu

en: _Attached
cs: _Přiložené

en: Forward the selected message to someone as an attachment
cs: Přeposlat někomu vybranou zprávu jako přílohu

en: Forward As _Attached
cs: Přeposlat jako _přílohu

en: _Inline
cs: _Vložené

en: Forward the selected message in the body of a new message
cs: Přeposlat vybranou zprávu v těle nové zprávy

en: Forward As _Inline
cs: Přeposlat _vložené

en: _Quoted
cs: _Citaci

en: Forward the selected message quoted like a reply
cs: Přeposlat vybranou zprávu uvedenou jako odpověď

en: Forward As _Quoted
cs: Přeposlat _citované

en: Change _More Labels…
cs: Z_měnit více štítků…

en: _New Label
cs: _Nový štítek

note: Translators: "None" is used in the message label context menu. *              It removes all labels from the selected messages.
en: N_one
cs: Žá_dný

en: _Load Images
cs: Načíst _obrázky

en: Force images in HTML mail to be loaded
cs: Nahrát obrázky v této HTML zprávě

en: _Ignore Subthread
cs: _Ignorovat vnořené vlákno

en: Mark new mails in a subthread as read automatically
cs: Novou poštu ve vnořeném vlákně automaticky označit jako přečtenou

en: _Ignore Thread
cs: _Ignorovat vlákno

en: Mark new mails in this thread as read automatically
cs: Novou poštu v tomto vlákně automaticky označit jako přečtenou

en: _Important
cs: _Důležité

en: Mark the selected messages as important
cs: Označit vybrané zprávy jako důležité

en: Mark as _Important
cs: Označit jako _důležité

en: _Junk
cs: Ne_vyžádané

en: Mark the selected messages as junk
cs: Označit vybrané zprávy jako nevyžádané

en: Mark as _Junk
cs: Označit jako nev_yžádané

en: _Not Junk
cs: _Není nevyžádaná

en: Mark the selected messages as not being junk
cs: Označit vybrané zprávy, jako že nejsou nevyžádané

en: Mark as _Not Junk
cs: Označit že není _nevyžádaná

en: _Read
cs: _Přečteno

en: Mark the selected messages as having been read
cs: Označit vybrané zprávy jako přečtené

en: Mar_k as Read
cs: Označit jako _přečtené

en: Do not _Ignore Subthread
cs: Ne_ignorovat vnořené vlákno

en: Do not mark new mails in a subthread as read automatically
cs: Neoznačovat novou poštu ve vnořeném vlákně automaticky jako přečtenou

en: Do not _Ignore Thread
cs: Ne_ignorovat vlákno

en: Do not mark new mails in this thread as read automatically
cs: Neoznačovat novou poštu v tomto vlákně automaticky jako přečtenou

en: Uni_mportant
cs: _Nepodstatné

en: Mark the selected messages as unimportant
cs: Označit vybrané zprávy jako nedůležité

en: Mark as Uni_mportant
cs: Označit jako nedůlež_ité

en: _Unread
cs: Ne_přečtené

en: Mark the selected messages as not having been read
cs: Označit vybrané zprávy jako nepřečtené

en: Mark as _Unread
cs: Označit jako _nepřečtené

en: _Edit as New Message…
cs: _Upravit jako novou zprávu…

en: Open the selected messages in the composer for editing
cs: Otevřít vybrané zprávy v editoru

en: Compose _New Message
cs: Napsat _novou zprávu

en: Open a window for composing a mail message
cs: Otevřít okno pro psaní zprávy

en: _Open in New Window
cs: _Otevřít v novém okně

en: Open the selected messages in a new window
cs: Otevřít vybrané zprávy v novém okně

en: _Move to Folder…
cs: Přesuno_ut do složky…

en: Move selected messages to another folder
cs: Přesunout vybrané zprávy do jiné složky

en: _Next Message
cs: _následující zprávu

en: Display the next message
cs: Zobrazit následující zprávu

en: Next _Important Message
cs: následující důležit_ou zprávu

en: Display the next important message
cs: Zobrazit následující důležitou zprávu

en: Next _Thread
cs: následující _vlákno

en: Display the next thread
cs: Zobrazit následující vlákno

en: Next _Unread Message
cs: ná_sledující nepřečtenou zprávu

en: Display the next unread message
cs: Zobrazit následující nepřečtenou zprávu

en: _Previous Message
cs: _předchozí zprávu

en: Display the previous message
cs: Zobrazit předchozí zprávu

en: Pr_evious Important Message
cs: př_edchozí důležitou zprávu

en: Display the previous important message
cs: Zobrazit předchozí důležitou zprávu

en: Previous T_hread
cs: _Předchozí vlákno

en: Display the previous thread
cs: Zobrazit předchozí vlákno

en: P_revious Unread Message
cs: pře_dchozí nepřečtenou zprávu

en: Display the previous unread message
cs: Zobrazit předchozí nepřečtenou zprávu

en: Print this message
cs: Vytisknout tuto zprávu

en: Preview the message to be printed
cs: Náhled zprávy před tiskem

en: Re_direct
cs: Přesmě_rovat

en: Redirect (bounce) the selected message to someone
cs: Přesměrovat (bounce) vybranou zprávu někomu jinému

en: Remo_ve Attachments
cs: O_dstranit přílohy

en: Remove attachments
cs: Odstranit přílohy

en: Remove Du_plicate Messages
cs: Odstranit d_uplicitní zprávy

en: Checks selected messages for duplicates
cs: Zkontrolovat duplicitu vybraných zpráv

en: Reply to _All
cs: Odpovědět _všem

en: Compose a reply to all the recipients of the selected message
cs: Napsat odpověď všem příjemcům vybrané zprávy

en: Al_ternative Reply…
cs: Al_ternativní odpověď…

en: Choose reply options for the selected message
cs: Zvolit možnosti odpovědi pro vybranou zprávu

en: _Group Reply
cs: S_kupinová odpověď

en: Reply to the mailing list, or to all recipients
cs: Odpovědět do poštovní konference nebo všem příjemcům

en: Reply to _List
cs: Odpovědět _do konference

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
cs: Napsat k vybrané zprávě odpověď do poštovní konference

en: _Reply to Sender
cs: Odpovědě_t odesílateli

en: Compose a reply to the sender of the selected message
cs: Napsat odpověď odesílateli vybrané zprávy

en: _Save to File…
cs: Uložit do _souboru…

en: Save selected messages as an mbox file
cs: Uložit vybrané zprávy jako soubor mbox

en: _Message Source
cs: _Zdrojový kód zprávy

en: Show the raw email source of the message
cs: Zobrazovat zdrojový formát poštovní zprávy

en: _Undelete Message
cs: Zrušit _smazání zprávy

en: Undelete the selected messages
cs: Obnovit vybrané smazáné zprávy

en: _Normal Size
cs: _Normální velikost

en: Reset the text to its original size
cs: Obnovit text v jeho původní velikosti

en: _Zoom In
cs: Z_většit

en: Increase the text size
cs: Zvětšit velikost textu

en: Decrease the text size
cs: Zmenšit velikost textu

en: _Caret Mode
cs: Režim _kurzoru

en: Show a blinking cursor in the body of displayed messages
cs: Zobrazovat blikající kurzor v těle zobrazovaných zpráv

en: All Message _Headers
cs: Všechny _hlavičky zprávy

en: Show messages with all email headers
cs: Zobrazovat zprávu se všemi hlavičkami e-mailu

note: ** Menus **
en: Cre_ate
cs: V_ytvořit

en: F_orward As
cs: Př_eposlat jako

en: _Label
cs: Š_títek

en: _Go To
cs: _Jít na

en: Mar_k As
cs: O_značit jako

en: _Message
cs: Zp_ráva

en: _Zoom
cs: Z_většit

en: Ch_aracter Encoding
cs: Kó_dování znaků

en: List of Labels
cs: Seznam štítků

en: Create a Search Folder from Mailing _List…
cs: Vytvořit vyhledávací složku pro poštovní _konferenci…

en: Create a search folder for this mailing list
cs: Vytvořit vyhledávací složku pro tuto poštovní konferenci

en: Create a Search Folder from Recipien_ts…
cs: Vytvořit vyhledávací složku pro pří_jemce…

en: Create a search folder for these recipients
cs: Vytvořit vyhledávací složku pro tyto příjemce

en: Create a Search Folder from Sen_der…
cs: Vytvořit vyhledávací složku pro _odesílatele…

en: Create a search folder for this sender
cs: Vytvořit vyhledávací složku pro tohoto odesílatele

en: Create a Search Folder from S_ubject…
cs: Vytvořit vyhledávací složku pro pře_dmět…

en: Create a search folder for this subject
cs: Vytvořit vyhledávací složku pro tento předmět

en: Retrieving message
cs: Získává se zpráva

en: Modify labels for selected message | Modify labels for selected messages
cs[0]: Upravit štítky k vybrané zprávě
cs[1]: Upravit štítky k vybraným zprávám
cs[2]: Upravit štítky k vybraným zprávám

en: Set _Selected
cs: Na_stavit vybrané

en: Set _None
cs: _Nastavit žádné

en: Do not warn me again
cs: Příště již nevarovat

en: Deleting messages in Junk folder “%s”…
cs: Mažou se zprávy ve složce s nevyžádanými „%s“…

en: Refreshing folder “%s”
cs: Aktualizuje se složka „%s“

en: Marking thread to be ignored
cs: Nastavuje se vlákno jako ignorované

en: Unmarking thread from being ignored
cs: Ruší se nastavení tohoto vlákna jako ignorovaného

en: Marking subthread to be ignored
cs: Nastavuje se vnořené vlákno jako ignorované

en: Unmarking subthread from being ignored
cs: Ruší se nastavení vnořeného vlákna jako ignorovaného

en: Printing
cs: Tisknutí

note: Translators: %s is replaced with a folder * name %u with count of duplicate messages.
en: Folder “%s” contains %u duplicate message. Are you sure you want to delete it? | Folder “%s” contains %u duplicate messages. Are you sure you want to delete them?
cs[0]: Složka „%s“ obsahuje %u duplicitní zprávu. Opravdu ji chcete smazat?
cs[1]: Složka „%s“ obsahuje %u duplicitní zprávy. Opravdu je chcete smazat?
cs[2]: Složka „%s“ obsahuje %u duplicitních zpráv. Opravdu je chcete smazat?

en: Save Message | Save Messages
cs[0]: Uložit zprávu
cs[1]: Uložit zprávy
cs[2]: Uložit zpráv

note: Translators: This is part of a suggested file name * used when saving a message or multiple messages to * mbox format, when the first message doesn't have a * subject.  The extension ".mbox" is appended to the * string; for example "Message.mbox".
en: Message | Messages
cs[0]: zpráva
cs[1]: zprávy
cs[2]: zpráv

en: Parsing message
cs: Zpracování zprávy

en: Allow remote content for anyone from %s
cs: Povolit vzdálený obsah pro kohokoliv z %s

en: Allow remote content for %s
cs: Povolit vzdálený obsah pro %s

en: Do not show this message again
cs: Příště tuto zprávu nezobrazovat

en: Load remote content
cs: Načíst vzdálený obsah

en: You can download remote content manually, or set to remember to download remote content for this sender or used sites.
cs: Můžete vzdálený obsah stáhnout ručně nebo můžete nastavit, aby se stahoval automaticky pro tohoto odesilatele nebo ze stejného serveru.

en: The message has no text content.
cs: Zpráva neobsahuje žádný text.

en: Flag to Follow Up
cs: Označit k vyřízení

en: Cl_ear
cs: Vym_azat

en: No Title
cs: Bez názvu

en: Book '%s' not found
cs: Adresář „%s“ nebyl nalezen

en: No data source found for UID “%s”
cs: Nebyl nalezen žádný zdroj dat pro UID „%s“

en: %s authentication failed
cs: %s ověření selhalo

en: Failed to open file “%s”: %s
cs: Selhalo otevření souboru „%s“: %s

en: Failed to seek to offset in file
cs: Selhalo hledání offsetu v souboru

en: Import to Folder
cs: Importovat do složky

en: _Import
cs: Na_importovat

en: Could not import any message
cs: Nelze importovat žádnou zprávu

en: Imported one message. | Imported %u messages.
cs[0]: Importována jedna zpráva.
cs[1]: Importovány %u zprávy.
cs[2]: Importováno %u zpráv.

en: Failed to import message
cs: Selhal import zprávy

en: Failed to print message: %s
cs: Selhalo vytisknutí zprávy: %s

en: Open Message File
cs: Otevřít soubor zprávy

en: Mail Messages
cs: Mailové zprávy

en: All Files (*)
cs: Všechny soubory (*)

note: Intentionally the "Mail Viewer" first, because it's more important than the message subject
en: Mail Viewer — %s
cs: Prohlížeč pošty – %s

en: Failed to load message
cs: Načtení zprávy selhalo

en: _Import…
cs: _Importovat…

en: _Import All…
cs: Importovat _vše…

en: C_ut
cs: V_yjmout

en: _Select All
cs: Vybrat _vše

en: Message _Source
cs: _Zdrojový kód zprávy

en: _Edit as New Message
cs: _Upravit jako novou zprávu

en: Go to _Next Message
cs: Přejít na _následující zprávu

en: Go to _Previous Message
cs: Přejít na _předchozí zprávu

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message subject
en: Subject
cs: Předmět

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message From address
en: From
cs: Od

en: File “%s” does not contain MIME message
cs: Soubor „%s“ neobsahuje zprávu MIME

en: Reading file…
cs: Čtení souboru…

en: Failed to read file content
cs: Selhalo čtení obsahu souboru

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients? | Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients?
cs[0]: Opravdu chcete odeslat zprávu s %d příjemcem v polích Komu a Kopie?
cs[1]: Opravdu chcete odeslat zprávu se %d příjemci v polích Komu a Kopie?
cs[2]: Opravdu chcete odeslat zprávu s %d příjemci v polích Komu a Kopie?

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead. | You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead.
cs[0]: Pokoušíte se odeslat zprávu %d příjemci v polích Komu a Kopie. To povede k tomu, že všichni příjemci uvidí emailové adresy ostatních. V určitých případech je toto nechtěné chování, zvláště, pokud se navzájem neznají nebo obávají o soukromí. Zvažte, zda raději nedáte příjemce do skryté kopie.
cs[1]: Pokoušíte se odeslat zprávu %d příjemcům v polích Komu a Kopie. To povede k tomu, že všichni příjemci uvidí emailové adresy ostatních. V určitých případech je toto nechtěné chování, zvláště, pokud se navzájem neznají nebo obávají o soukromí. Zvažte, zda raději nedáte příjemce do skryté kopie.
cs[2]: Pokoušíte se odeslat zprávu %d příjemcům v polích Komu a Kopie. To povede k tomu, že všichni příjemci uvidí emailové adresy ostatních. V určitých případech je toto nechtěné chování, zvláště, pokud se navzájem neznají nebo obávají o soukromí. Zvažte, zda raději nedáte příjemce do skryté kopie.

en: Attachment changed | %d attachments changed
cs[0]: Příloha změněna
cs[1]: %d přílohy změněny
cs[2]: %d příloh změněno

en: Attachment “%s” changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway?
cs: Příloha „%s“ se změnila potom, co byla přidána ke zprávě. Chcete zprávu i tak odeslat?

en: One attachment changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway? | %d attachments changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway?
cs[0]: Jedna příloha se změnila potom, co byla přidána ke zprávě. Chcete zprávu i tak odeslat?
cs[1]: %d přílohy se změnily potom, co byly přidány ke zprávě. Chcete zprávu i tak odeslat?
cs[2]: %d příloh se změnilo potom, co byly přidány ke zprávě. Chcete zprávu i tak odeslat?

note: This message is never removed from the camel operation, otherwise the GtkInfoBar hides itself and the user sees no feedback.
en: Waiting for attachments to load…
cs: Čeká se na načtení příloh…

note: Note to translators: this is the attribution string used * when quoting messages.  Each ${Variable} gets replaced * with a value.  To see a full list of available variables, * see mail/em-composer-utils.c:attribvars array.
en: On ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} at ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} wrote:
cs: ${Sender} píše v ${AbbrevWeekdayName} ${Day}. ${Month}. ${Year} v ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}:

en: -------- Forwarded Message --------
cs: -------- Přeposlaná zpráva --------

en: -----Original Message-----
cs: -------- Původní zpráva --------

[ctx: reply-attribution]
note: Translators: This is a reply attribution in the message reply subject. The %s is replaced with the subject of the original message. Both 'Re'-s in the 'reply-attribution' translation context should translate into the same string, the same as the ':' separator.
en: Re: %s
cs: Odp.: %s

en: an unknown sender
cs: neznámý odesílatel

en: Alternative Reply
cs: Alternativní odpověď

en: _Reply
cs: _Odpovědět

en: Recipients:
cs: Příjemci:

en: Reply to _Sender
cs: Odpovědět ode_sílateli

en: Reply style:
cs: Styl odpovědi:

en: Attach_ment
cs: Přílo_ha

en: Inline (_Outlook style)
cs: Vložené (jako _Outlook)

en: _Quote
cs: _Citovat

en: Do _Not Quote
cs: _Necitovat

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like 'Plain Text', 'HTML' and so on
en: _Format message in
cs: _Formátovat zprávu jako

en: Apply t_emplate
cs: Použít šab_lonu

en: Preserve original message S_ubject
cs: Zachovat př_edmět původní zprávy

en: one recipient | %d recipients
cs[0]: jeden příjemce
cs[1]: %d příjemci
cs[2]: %d příjemců

note: FIXME GTK_WINDOW (composer)
en: Posting destination
cs: Cíl odeslání

en: Choose folders to post the message to.
cs: Zvolte složky, kam poslat zprávu.

en: Description of Filters
cs: Popis filtrů

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word; the third '%s' is replaced with the account name
en: %s (%s, for account %s)
cs: %s (%s, pro účet %s)

en: enabled
cs: povoleno

en: disabled
cs: zakázáno

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word
en: %s (%s, for any account)
cs: %s (%s, pro libovolný účet)

en: If all the following conditions are met
cs: Když jsou splněny všechny následující podmínky

en: If any of the following conditions are met
cs: Když je splněna některá z následujících podmínek

note: and now for the action area
en: Then
cs: Potom

en: De_scribe Filters…
cs: Popsat filtry…

en: Select Folder
cs: Vybrat složku

en: Default Account
cs: Výchozí účet

[ctx: mail-filter-rule]
note: Translators: This is in a Mail filter rule editor, part of "For account: [ Any   ]" section
en: Any
cs: libovolný

en: Rul_e type:
cs: Typ pr_avidla:

en: _For Account:
cs: Pro úč_et:

en: Add Ac_tion
cs: Přidat _akci

en: Select Custom Icon
cs: Vybrat vlastní ikonu

en: _Use custom icon
cs: _Použít vlastní ikonu

en: Use te_xt color
cs: Použít barvu te_xtu

en: Path:
cs: Cesta:

en: Unread messages: | Unread messages:
cs[0]: Nepřečtená zpráva:
cs[1]: Nepřečtené zprávy:
cs[2]: Nepřečtených zpráv:

en: Total messages: | Total messages:
cs[0]: Celkem zpráva:
cs[1]: Celkem zprávy:
cs[2]: Celkem zpráv:

en: Quota usage (%s):
cs: Kvóta využití (%s):

en: Quota usage
cs: Kvóta využití

note: Translators: the string is related to a quota usage, constructing a text like "50% (500 KB of 1 MB lefts)"
en: %d%% (%s of %s lefts)
cs: %d%% (zbývá %s z %s)

note: Translators: Label of a combo with a list of configured accounts where a user can choose which account to use as the sender when composing a message in this folder
en: _Send Account Override:
cs: _Nahradit odesílací účet:

en: Archive this folder using these settings:
cs: Archivovat tuto složku s následujícími nastaveními:

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: Auto-_cleanup messages older than
cs: Automati_cky odstranit zprávy starší než

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: days
cs: dnů

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: weeks
cs: týdnů

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: months
cs: měsíců

en: Move messages to the default archive _folder
cs: Přesunout zprávy do výchozí složky pro _archivaci

en: _Move messages to:
cs: _Přesunout zprávy do:

en: Archive folder
cs: Archivní složka

en: Select folder to use for Archive
cs: Vyberte složku pro účely archivace

en: _Delete messages
cs: _Smazat zprávy

en: Server Tag
cs: Značka serveru

en: Label
cs: Štítek

en: Appearance
cs: Vzhled

note: Translators: "Archive" is a noun (This is a tab heading in the mail folder properties)
en: Archive
cs: Archivování

en: Labels
cs: Štítky

en: Folder Properties
cs: Vlastnosti složky

en: Gathering folder properties
cs: Získávají se vlastnosti kategorie

en: <click here to select a folder>
cs: <kliknutím zde vyberete složku>

en: Search for folder…
cs: Vyhledávat složku…

en: Create a new folder
cs: Vytvořit novou složku

en: Folder names cannot contain “/”
cs: Název složky nesmí obsahovat „/“

en: Mail Folder Tree
cs: Strom složek pošty

en: Moving folder %s
cs: Probíhá přesun složky %s

en: Copying folder %s
cs: Kopírování složky %s

en: Moving messages into folder %s
cs: Probíhá přesun zprávy do složky %s

en: Copying messages into folder %s
cs: Kopírování zprávy do složky %s

en: Cannot drop message(s) into toplevel store
cs: Nelze upustit zprávy do úložiště nejvyšší úrovně

note: UNMATCHED is always last.
en: UNMATCHED
cs: NEPŘIŘAZENÉ

en: Trash
cs: Koš

en: Junk
cs: Nevyžádané

en: Moving folder “%s”
cs: Přesouvá se složka „%s“

en: Copying folder “%s”
cs: Kopíruje se složka „%s“

en: Moving folder “%s” (%d/%d)
cs: Přesouvá se složka „%s“ (%d/%d)

en: Copying folder “%s” (%d/%d)
cs: Kopíruje se složka „%s“ (%d/%d)

en: _Move
cs: _Přesunout

en: C_opy
cs: _Kopírovat

en: Move Folder To
cs: Přesunout složku do

en: Copy Folder To
cs: Kopírovat složku do

en: _Subscribe
cs: Ode_bírat

en: Su_bscribe To Shown
cs: Ode_bírat zobrazené

en: Subscribe To _All
cs: Odebír_at všechny

en: _Unsubscribe
cs: Zr_ušit odběr

en: Unsu_bscribe From Hidden
cs: Zrušit od_běr skrytých

en: Unsubscribe From _All
cs: Zrušit odběr vš_ech

en: %d unread,  | %d unread,
cs[0]: %d nepřečtena,
cs[1]: %d nepřečteny,
cs[2]: %d nepřečteno,

en: %d total | %d total
cs[0]: %d celkem
cs[1]: %d celkem
cs[2]: %d celkem

en: Folder Subscriptions
cs: Odebírané složky

en: _Account:
cs: Úč_et:

en: Clear Search
cs: Vymazat hledání

en: Sho_w items that contain:
cs: Zo_brazit složky, které obsahují:

en: Subscribe to the selected folder
cs: Přihlásit se k vybraným složkám

en: Su_bscribe
cs: Při_hlásit

en: Unsubscribe from the selected folder
cs: Zrušit odběr vybrané složky

en: Collapse all folders
cs: Sb_alit všechny složky

en: C_ollapse All
cs: Sba_lit vše

en: Expand all folders
cs: Rozbalit všechny složky

en: E_xpand All
cs: _Rozbalit vše

en: Refresh the folder list
cs: Aktualizovat seznam složek

en: Stop the current operation
cs: Zastavit současnou operaci

en: _Stop
cs: _Zastavit

note: Translators: This message is shown only for ten or more * messages to be opened.  The %d is replaced with the actual * count of messages. If you need a '%' in your text, then * write it doubled, like '%%'.
en: Are you sure you want to open %d message at once? | Are you sure you want to open %d messages at once?
cs[0]: Opravdu chcete otevřít %d zprávu?
cs[1]: Opravdu chcete otevřít %d zprávy najednou?
cs[2]: Opravdu chcete otevřít %d zpráv najednou?

en: Message Filters
cs: Filtry zpráv

en: Messages from %s
cs: Zprávy z %s

[ctx: reply-attribution]
note: Translators: This is a reply attribution in the message reply subject. Both 'Re'-s in the 'reply-attribution' translation context should translate into the same string.
en: Re
cs: Odp.

en: Deleting old messages
cs: Odstraňování starých zpráv

[ctx: trust]
en: _Unknown
cs: _Neznámý

[ctx: trust]
en: _Never trust
cs: N_ikdy nedůvěřovat

[ctx: trust]
en: Trust _marginally
cs: Důvěřovat _nepatrně

[ctx: trust]
en: Trust _fully
cs: Důvěřovat _zcela

[ctx: trust]
en: Trust _ultimately
cs: Důvěřovat _bezmezně

en: Key ID: %s
cs: ID klíče: %s

en: Fingerprint: %s
cs: Otisk: %s

en: Created: %s
cs: Vytvořen: %s

en: User ID: %s
cs: ID uživatele: %s

en: Set trust level for the key:
cs: Nastavit klíči úroveň důvěryhodnosti:

en: Move to Folder
cs: Přesunout do složky

en: Copy to Folder
cs: Kopírovat do složky

en: Search _Folders
cs: Složky _hledání

en: Add Folder
cs: Přidat složku

en: Customize Appearance
cs: Přizpůsobit vzhled

en: Search Folder Sources
cs: Zdroje vyhledávacích složek

en: Automatically update on any _source folder change
cs: Automaticky aktualizovat po jakékoliv změně ve _zdrojové složce

en: All local folders
cs: Všechny lokální složky

en: All active remote folders
cs: Všechny aktivní vzdálené složky

en: All local and active remote folders
cs: Všechny místní a aktivní vzdálené složky

en: Specific folders
cs: Určité složky

en: include subfolders
cs: zahrnout podsložky

en: Sender
cs: Odesílatel

en: does not start with
cs: nezačíná na

en: does not end with
cs: nekončí na

en: sounds like
cs: zní jako

en: does not sound like
cs: nezní jako

en: Recipients
cs: Příjemci

en: CC
cs: Kopie

en: BCC
cs: Skrytá kopie

en: Sender or Recipients
cs: Odesílatel nebo příjemci

en: has words
cs: má slova

en: does not have words
cs: nemá slova

en: Specific header
cs: Určená hlavička

en: exists
cs: existuje

en: does not exist
cs: neexistuje

en: Message Body
cs: Tělo zprávy

en: Free Form Expression
cs: Výraz ve volném tvaru

en: Date sent
cs: Datum odeslání

en: is before
cs: je před

en: is after
cs: je po

en: Date received
cs: Datum přijetí

en: Score
cs: Skóre

en: Size (kB)
cs: Velikost (kB)

en: is greater than or equal to
cs: je více než nebo rovno

en: is less than or equal to
cs: je méně než nebo rovno

en: Replied to
cs: Zodpovězeno

en: Important
cs: Důležité

note: Past tense, as in "has been read".
en: Read
cs: Přečteno

en: Follow Up
cs: K vyřízení

en: is Flagged
cs: je označený

en: is not Flagged
cs: není označený

en: is Completed
cs: je Dokončeno

en: is not Completed
cs: není Dokončeno

en: Follow Up Due By
cs: K vyřízení s termínem do

en: Contain iCalendar Data
cs: Obsahuje data iCalendar

en: Do Not Contain iCalendar Data
cs: Neobsahuje data iCalendar

en: Mailing list
cs: Poštovní konference

en: Regex Match
cs: Regulární výraz

en: Message Header
cs: Hlavička zprávy

en: Source Account
cs: Zdrojový účet

en: Pipe to Program
cs: Předat programu

en: returns
cs: vrací

en: does not return
cs: nevrací

en: returns greater than
cs: vrací více než

en: returns less than
cs: vrací méně než

en: Junk Test
cs: Test na nevyžádané zprávy

en: Message is Junk
cs: zpráva je nevyžádaná

en: Message is not Junk
cs: zpráva není nevyžádaná

en: Inconclusive whether Message is Junk
cs: Neprůkazné, zda je zpráva nevyžádaná

en: Message Location
cs: Umístění zprávy

en: contains Sender
cs: obsahuje odesilatele

en: does not contain Sender
cs: neobsahuje odesilatele

en: Match All
cs: Vše odpovídá

en: Delete
cs: Smazat

en: Stop Processing
cs: Zastavit zpracování

en: Set Label
cs: Nastavit štítek

en: Unset Label
cs: Odebrat štítek

en: Assign Color
cs: Přiřadit barvu

en: Unset Color
cs: Zrušit nastavení barvy

en: Assign Score
cs: Přiřadit skóre

en: Adjust Score
cs: Upravit skóre

en: Set Status
cs: Nastavit stav

en: Deleted
cs: Smazáno

en: Unset Status
cs: Zrušit nastavení stavu

en: Learn as Junk
cs: Považovat za nevyžádané

en: Beep
cs: Pípnout

en: Play Sound
cs: Přehrát zvuk

en: Run Program
cs: Spustit program

en: Forward to
cs: Přeposlat

en: with
cs: z

en: Importing Elm data
cs: Probíhá import dat Elm

en: Evolution Elm importer
cs: Import Evolution z Elm

en: Import mail from Elm.
cs: Importovat poštu z Elm.

en: _Destination folder:
cs: _Cílová složka:

en: Select folder
cs: Vyberte složku

en: Select folder to import into
cs: Vyberte složku, kam importovat

en: Showing only first few messages, more will be imported
cs: Zobrazeno pouze několik prvních zpráv, naimporotváno jich bude více

en: Importer Berkeley Mailbox format folders
cs: Import složek ve formátu Berkeley Mailbox

en: %d Address | %d Addresses
cs[0]: %d adresa
cs[1]: %d adresy
cs[2]: %d adres

en: Evolution KMail importer
cs: Import Evolution z KMailu

en: Import mail and contacts from KMail.
cs: Import pošty a kontaktů z KMailu

en: Importing mailbox
cs: Probíhá import mailbox

en: Importing mail and contacts from KMail
cs: Importuje se pošta a kontakty z KMailu

note: Destination folder, was set in our widget
en: Importing “%s”
cs: Importuje se „%s“

en: Scanning %s
cs: Prohledávání %s

en: Importing Pine data
cs: Probíhá import dat Pine

en: Evolution Pine importer
cs: Import Evolution z Pine

en: Import mail from Pine.
cs: Importovat poštu z Pine.

en: Mail to %s
cs: Poslat %s

en: Mail from %s
cs: Pošta od %s

en: Subject is %s
cs: Předmět je %s

en: %s mailing list
cs: %s konferencí

en: Add Filter Rule
cs: Přidat pravidlo filtru

note: Translators: The first %s is name of the affected * filter rule(s), the second %s is URI of the removed * folder. For more than one filter rule is each of * them on a separate line, with four spaces in front * of its name, without quotes.
en: The filter rule “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following filter rules
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
cs[0]: Filtrační pravidlo „%s“ bylo změněno, aby reflektovalo smazanou složku
    „%s“.
cs[1]: Následující filtrační pravidla
    %s byla změněna, aby reflektovala smazanou složku
    „%s“.
cs[2]: Následující filtrační pravidla
    %s byla změněna, aby reflektovala smazanou složku
    „%s“.

en: Open Message Filters
cs: Otevřít filtry zpráv

en: Set custom junk header
cs: Nastavit vlastní hlavičku nevyžádané zprávy

en: All new emails with header that matches given content will be automatically filtered as junk
cs: Všechny nové e-maily s hlavičkou, která odpovídá danému obsahu, budou automaticky vyfiltrovány jako nevyžádaná pošta.

en: Header name
cs: Název hlavičky

en: Header content
cs: Obsah hlavičky

en: Default Behavior
cs: Výchozí chování

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like
en: For_mat messages in
cs: For_mátovat zprávy jako

en: Automatically insert _emoticons
cs: _Automaticky vkládat obrázky emotikon

en: Use Un_icode characters for emoticons
cs: Použít znaky Un_ikódu pro smajlíky

en: Always request rea_d receipt
cs: Vždy požadova_t doručenku o čtení

en: Always request Deli_very Status Notification
cs: Vždy požadovat _oznámení o stavu doručení

en: Encode filenames in an _Outlook/GMail way
cs: Kódovat názvy souborů jako v pošťácích _Outlook/GMail

en: Send messages through Outbo_x folder
cs: Posílat zprávy skrz složku O_dchozí

en: Number of characters for word w_rapping:
cs: Počet znaků pro z_alamování slov:

en: Ch_aracter encoding:
cs: Kó_dování znaků:

en: Replies and Forwards
cs: Odpovědi a přeposlané

en: _Reply style:
cs: Styl _odpovědí:

en: _Forward style:
cs: _Styl přeposílání:

en: _Language:
cs: _Jazyk:

en: Include si_gnature in new messages only
cs: Vkládat po_dpis jen do nových zpráv

en: Ig_nore Reply-To: for mailing lists
cs: I_gnorovat „Komu odpovědět“: pro poštovní konference

en: Gro_up Reply goes only to mailing list, if possible
cs: Skup_inová odpověď odchází, pokud je to možné, pouze do poštovní konference

en: Digitally _sign messages when original message signed (PGP or S/MIME)
cs: Digitálně _podepisovat zprávy, když původní zpráva je podepsaná (PGP nebo S/MIME)

en: _Wrap quoted text in replies
cs: Zalamo_vat citovaný text v odpovědích

en: _Attach multiple messages as separate files
cs: Připojit více zpráv jako samost_atné soubory

[ctx: ReplyForward]
en: Inline
cs: Vložené

en: Sig_natures
cs: Po_dpisy

en: Signatures
cs: Podpisy

en: _Languages
cs: _Jazyky

en: Languages Table
cs: Tabulka jazyků

en: The list of languages here reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
cs: Seznam jazyků zde obsahuje jen jazyky, pro které máte nainstalován slovník.

en: Check spelling while I _type
cs: Hledat překlepy během _psaní

en: To help avoid email accidents and embarrassments, ask for confirmation before taking the following checkmarked actions:
cs: Abyste se vyhnuli omylům a trapným situacím, požádat o potvrzení před tím, než provedete následující označené akce:

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with an _empty subject line
cs: Odeslání zprávy s _prázdným polem Předmět

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with only _Bcc recipients defined
cs: Odeslání zprávy pouze se skr_ytými příjemci

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message to many _To and CC recipients
cs: Odeslání zprávy příliš mnoha příjemcům v polích K_omu a Kopie

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a _private reply to a mailing list message
cs: Odeslání sou_kromé odpovědi na zprávu z poštovní konference

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a reply to a large _number of recipients
cs: Odeslá_ní zprávy velkému počtu příjemců

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Allowing a _mailing list to redirect a private reply to the list
cs: Povolování poštovní konferenci přes_měrovávat soukromé odpovědi do konference

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _recipients not entered as mail addresses
cs: Odeslání zprávy s pří_jemci, kteří nejsou zadáni jako e-mailové adresy

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message using _key accelerator (Ctrl+Enter)
cs: Odeslání zprávy pomocí _klávesové zkratky (Ctrl+Enter)

note: Translators:
en: Before composer _format changes from HTML to Plain Text
cs: Než se v editoru změní _formát z HTML na prostý text

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _attachments which changed since being attached
cs: Odeslání zprávy s pří_lohami, které se změnily potom, co byly přidané

en: Sending an _HTML mail to contacts that do not want them
cs: Odesílání zprávy v _HTML formátu kontaktům, které si to nepřejí

en: Addresses or domains which accept HTML messages:
cs: Adresy a domény, které přijímají zprávy v HTML:

en: Confirmations
cs: Potvrzení

note: Translators: Label of a frame with a list of folders for which to use selected account in Send account overrides
en: Use for Folders
cs: Použít pro složky

note: Translators: Label of a frame with a list of recipients for whom to use selected account in Send account overrides
en: Use for Recipients
cs: Použít pro příjemce

note: Translators: Label of a frame with a list of configured accounts in Send account overrides
en: Account
cs: Účet

en: Send account overrides
cs: Nahrazení odesílacího účtu

en: Assign which account should be used as a send account for respective folders or recipients, an override for usual send account detection. List of recipients can contain partial addresses or names. The name and the address parts are compared separately.
cs: Přiřazuje, který účet by se měl používat jako odesílácí pro jednotlivé složky či příjemce, nahrazuje normální zjišťování odesílacího účtu. Seznam příjemců může obsahovat částečné adresy nebo jména. Jméno a adresní část se porovnávají zvlášť.

en: _Folder override has precedence over Recipient override
cs: _Nahrazení podle složky má přednost před nahrazením podle příjemce

en: Send Account
cs: Odesílací účet

en: Start up
cs: Spuštění

en: Check for new _messages on start
cs: K_ontrolovat novou poštu při startu

en: Check for new messa_ges in all active accounts
cs: Ko_ntrolovat novou poštu ve všech aktivních účtech

en: Message Display
cs: Zobrazení zprávy

en: _Use the same fonts as other applications
cs: Používat _stejné fonty jako jiné aplikace

en: S_tandard Font:
cs: _Standardní font:

en: Select HTML fixed width font
cs: Vyberte font s pevnou šířkou pro HTML

en: Select HTML variable width font
cs: Vyberte font s proměnlivou šířkou pro HTML

en: Fix_ed Width Font:
cs: Pís_mo s pevnou šířkou:

en: Minimum Font _Size:
cs: Minimální veliko_st fontu:

note: Translators: This is part of
en: (in pixels)
cs: (v pixelech)

en: _Mark messages as read after
cs: Označit zprávy _jako přečtené po

en: Highlight _quotations with
cs: _Zvýrazňovat citace pomocí

en: Pick a color
cs: Vyberte barvu

en: color
cs: barva

en: Default character e_ncoding:
cs: Výchozí kódování _znaků:

en: Apply the same _view settings to all folders
cs: Použít stejné nasta_vení zobrazení pro všechny složky

en: F_all back to threading messages by subject
cs: _Seskupovat zprávy podle předmětu

en: Group messages to _flat threads
cs: Seskupovat zprávy do _plochých vláken

en: Delete Mail
cs: Smazat poštu

en: Empty _trash folders
cs: _Vyprázdnit složky koše

en: Confirm _when expunging a folder
cs: _Vyžadovat potvrzení k vyčištění složky

en: Confirm when emptying a _Junk folder
cs: Vyžadovat potvrzení před vyprázdněním složky Nevyžádané

en: Go to the previ_ous message after message deletion
cs: Po smazání zprávy přejít na předch_ozí zprávu

en: Archive Mail
cs: Archivace pošty

en: Archive folder to use for On This Computer messages
cs: Archivační složka, která se má použít pro zprávy V tomto počítači

en: On This Computer A_rchive folder:
cs: A_rchivační složka pro V tomto počítači:

note: If enabled, show animation; if disabled, only display a static image without any animation
en: _Show animated images
cs: _Zobrazovat animované obrázky

en: Unset colors provided in HTML mails in message previe_w
cs: V náhledech zprá_v zrušit nastavení barev z e-mailů v HTML formátu.

en: Loading Remote Content
cs: Načítání vzdáleného obsahu

en: _Never load remote content from the Internet
cs: _Nikdy nenačítat vzdálený obsah z Internetu

en: _Load remote content only in messages from contacts
cs: _Načítat vzdálený obsah pouze ve zprávách od kontaktů

en: _Always load remote content from the Internet
cs: _Vždy načítat vzdálený obsah z Internetu

en: Notify about _missing remote content in the message preview
cs: Upozorňovat na chy_bějící vzdálený obsah v náhledu zprávy

en: Add
cs: Přidat

en: Remove
cs: Odebrat

en: Allow for sites:
cs: Povolit pro tyto servery:

en: Allow for senders:
cs: Povolit pro odesilatele:

en: HTML Messages
cs: HTML zprávy

en: Sender Photograph
cs: Fotografie odesílatele

en: _Show the photograph of sender in the message preview
cs: Zob_razovat fotografii odesílatele v náhledu zprávy

en: Search libra_vatar.org for the photograph of sender
cs: Vyhledávat na libra_vatar.org fotografii odesilatele

en: Displayed Message Headers
cs: Zobrazované hlavičky zprávy

en: Show _full mail addresses in message preview
cs: Zobrazovat _celé e-mailové adresy v náhledu zprávy

en: Mail Headers Table
cs: Tabulka s hlavičkami zpráv

en: Re_set
cs: _Výchozí

en: Message List User Headers
cs: Uživatelské hlavičky do seznamu zpráv

en: Message List User Headers Table
cs: Tabulka s uživatelskými hlavičkami do seznamu zpráv

en: Date/Time Format
cs: Formát data a času

en: Check incoming _messages for junk
cs: Kontrolovat, jestli jsou _příchozí zprávy nevyžádané

en: _Delete junk messages
cs: _Smazat nevyžádané zprávy

en: _Prompt before marking message as junk
cs: _Zeptat se před označením zprávy jako nevyžádané

en: Junk Test Options
cs: Volby pro test na nevyžádanou poštu

en: Do not mar_k messages as junk if sender is in my address book
cs: _Neoznačovat zprávy jako nevyžádané, pokud je odesílatel v mém adresáři

en: _Lookup in local address book only
cs: _Hledat pouze v místním adresáři

en: Check cu_stom headers for junk
cs: K_ontrolovat nevyžádané zprávy podle vlastních hlaviček

en: Ask for confirmation before taking the following checkmarked actions:
cs: Požádat o potvrzení před tím, než provedete následující označené akce:

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Check whether Evolution is the _default mailer
cs: Zkontrolovat, jestli je Evolution _výchozí poštovní klient

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Emptying the _Trash
cs: Vyprazdňování _koše

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Tries to _open 10 or more messages at once
cs: Pokouší se _otevřít 10 a více zpráv naráz

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Marking _all messages as read
cs: _Všechny zprávy se označují jako přečtené

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Deleting messages in _search folder
cs: Mazání zpráv ve _vyhledávacích složkách

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Copy _folder by drag-and-drop in folder tree
cs: Kopírovat _složku táhnutím a puštěním ve stromu složek

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: _Move folder by drag-and-drop in folder tree
cs: _Přesunout složku táhnutím a puštěním ve stromu složek

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sort message list on _header click
cs: Seřadit seznam zpráv kliknutím na _záhlaví

en: No encryption
cs: Bez šifrování

en: TLS encryption
cs: Šifrování TLS

en: SSL encryption
cs: Šifrování SSL

en: Call
cs: Zavolat

en: Do Not Forward
cs: Nepřeposílat

en: Follow-Up
cs: K vyřízení

en: For Your Information
cs: Pro vaši informaci

en: Forward
cs: Přeposlat

en: No Response Necessary
cs: Není nutná odpověď

en: Reply
cs: Odpovědět

en: Reply to All
cs: Odpovědět všem

en: Review
cs: Posoudit

en: The messages you have selected for follow up are listed below.
    Please select a follow up action from the “Flag” menu.
cs: Zprávy, které jste vybrali k pozdějšímu vyřízení, jsou v následujícím seznamu.
    Vyberte prosím plánovanou akci pro tyto zprávy z nabídky „Příznak“.

en: _Flag:
cs: _Příznak:

en: _Due By:
cs: Plánované _dokončení:

note: Translators: Flag Completed
en: Co_mpleted
cs: _Dokončeno

en: License Agreement
cs: Licenční smlouva

en: _No
cs: _Ne

en: _Accept License
cs: _Přijmout licenci

en: _Tick this to accept the license agreement
cs: Zaškrtnutím _tohoto přijmete licenční smlouvu

en: Invalid authentication
cs: Neplatné ověřování totožnosti

en: This server does not support this type of authentication and may not support authentication at all.
cs: Tento server nepodporuje tento typ ověření totožnosti a možná ověření nepodporuje vůbec.

en: Your login to your server “{0}” as “{0}” failed.
cs: Vaše přihlášení k serveru „{0}“ jako „{0}“ selhalo.

en: Check to make sure your password is spelled correctly. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
cs: Zkontrolujte, jestli vaše heslo je zadáno správně. Nezapomeňte, že u mnoha hesel se rozlišuje velikost písmen; možná máte zapnut caps lock.

en: Are you sure you want to send a message in HTML format?
cs: Opravdu chcete odeslat zprávu ve formátu HTML?

en: Please make sure the following recipients are willing and able to receive HTML email:
    {0}
cs: Ujistěte se prosím, že následující příjemci si přejí a mohou dostávat zprávy ve formátu HTML:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message without a subject?
cs: Opravdu chcete odeslat zprávu bez předmětu?

en: Adding a meaningful Subject line to your messages will give your recipients an idea of what your mail is about.
cs: Přidání smysluplného řádku s předmětem ke svým zprávám poskytne vašim příjemcům shrnutí, o čem je vaše zpráva.

en: Are you sure you want to send a message with only BCC recipients?
cs: Opravdu chcete odeslat zprávu jen se skrytými příjemci?

en: The contact list you are sending to is configured to hide list recipients.
    
    Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients in your message. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
cs: Seznam kontaktů, kterému odesíláte zprávu, je nastaven, aby skrýval příjemce zprávy.
    
    Mnoho systémů pro e-mail přidává hlavičku Apparently-To ke zprávám, které mají příjemce jen pro skryté kopie. Pokud bude tato hlavička přidána, bude obsahovat všechny příjemce vaší zprávy. Abyste se tomu vyhnuli, měli byste přidat alespoň jednoho příjemce do Komu: nebo Kopie:.

en: Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients to your message anyway. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
cs: Mnoho systémů pro e-mail přidává hlavičku Apparently-To ke zprávám, které mají příjemce jen pro skryté kopie. Pokud bude tato hlavička přidána, bude obsahovat všechny příjemce vaší zprávy. Abyste se tomu vyhnuli, měli byste přidat alespoň jednoho příjemce do Komu: nebo Kopie:.

en: Are you sure you want to send a message with invalid address?
cs: Opravdu chcete odeslat zprávu s neplatnou adresou?

en: The following recipient was not recognized as a valid mail address:
    {0}
cs: Následující příjemce nebyl rozpoznán jako platná e-mailová adresa:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message with invalid addresses?
cs: Opravdu chcete odeslat zprávu s neplatnými adresami?

en: The following recipients were not recognized as valid mail addresses:
    {0}
cs: Následující příjemci nebyli rozpoznáni jako platné e-mailové adresy:
    {0}

en: Send private reply?
cs: Poslat soukromou odpověď?

en: You are replying privately to a message which arrived via a mailing list, but the list is trying to redirect your reply to go back to the list. Are you sure you want to proceed?
cs: Odpovídáte soukromě na zprávu, která přišla přes poštovní konferenci, která se pokouší vaši odpověď přesměrovat zpět do konference. Opravdu chcete pokračovat?

en: Reply _Privately
cs: Od_povědět soukromě

en: You are replying to a message which arrived via a mailing list, but you are replying privately to the sender; not to the list. Are you sure you want to proceed?
cs: Odpovídáte na zprávu, která přišla přes poštovní konferenci, ale vy odpovídáte soukromě odesilateli, ne do konference. Opravdu chcete pokračovat?

en: Send reply to all recipients?
cs: Odeslat odpověď všem příjemcům?

en: You are replying to a message which was sent to many recipients. Are you sure you want to reply to ALL of them?
cs: Odpovídáte na zprávu, která byla zaslána více příjemcům. Opravdu chcete odpovědět VŠEM těm příjemcům?

en: This message cannot be sent because you have not specified any recipients
cs: Tato zpráva nemůže být odeslána, protože jste nezadali žádné příjemce

en: Please enter a valid email address in the To: field. You can search for email addresses by clicking on the To: button next to the entry box.
cs: Zadejte prosím do pole Komu: platnou e-mailovou adresu. E-mailové adresy můžete hledat kliknutím na tlačítko Komu: vedle vstupního pole.

en: Use default drafts folder?
cs: Použít výchozí složku konceptů?

en: Unable to open the drafts folder for this account. Use the system drafts folder instead?
    
    The reported error was “{0}”.
cs: Nelze otevřít složku konceptů pro tento účet. Použít místo ní systémovou složku konceptů?
    
    Nahlášená chyba byla „{0}“.

en: Use _Default
cs: Použít _výchozí

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in folder “{0}”?
cs: Opravdu chcete natrvalo odstranit všechny smazáné zprávy ze složky „{0}“?

en: If you continue, you will not be able to recover these messages.
cs: Pokud budete pokračovat, nebudete moci tyto zprávy obnovit.

en: _Expunge
cs: _Vyčistit

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in all folders?
cs: Opravdu chcete natrvalo odstranit všechny smazáné zprávy ze všech složek?

en: _Empty Trash
cs: Vyprázdnit _koš

en: Opening too many messages at once may take a long time.
cs: Otevírání příliš mnoha zpráv najednou bude možná trvat dlouho.

en: _Open Messages
cs: _Otevřít zprávy

en: You have unsent messages, do you wish to quit anyway?
cs: Máte neodeslané zprávy, chcete přesto skončit?

en: If you quit, these messages will not be sent until Evolution is started again.
cs: Pokud skončíte, tyto zprávy nebudou odeslány, dokud nebude aplikace Evolution znovu spuštěna.

note: Translators: the {0} is replaced with an operation name, which failed. It can be basically anything run asynchronously, like "Fetching Mail", "Sending message" and others, mostly from mail-ops.c file.
en: Error while {0}.
cs: Chyba při {0}.

en: Error while performing operation.
cs: Chyba při vykonávání operace.

en: Enter password.
cs: Zadejte heslo.

en: Error loading filter definitions.
cs: Chyba při načítání definic filtrů.

en: Cannot save to directory “{0}”.
cs: Nelze uložit do složky „{0}“.

en: Cannot save to file “{0}”.
cs: Nelze uložit do souboru „{0}“.

en: Cannot create the save directory, because “{1}”
cs: Nelze vytvořit složku pro ukládání, protože „{1}“

en: Cannot create temporary save directory.
cs: Nelze vytvořit dočasnou složku pro ukládání.

en: File exists but cannot overwrite it.
cs: Soubor existuje, ale nelze jej přepsat.

en: File exists but is not a regular file.
cs: Soubor existuje, ale není normální soubor.

en: Cannot delete folder “{0}”.
cs: Nelze smazat složku „{0}“.

en: Cannot delete system folder “{0}”.
cs: Nelze smazat systémovou složku „{0}“.

en: System folders are required for Evolution to function correctly and cannot be renamed, moved, or deleted.
cs: Systémové složky jsou vyžadovány pro správnou funkci Evolution a nemohou být přejmenovány, přesunuty ani smazány.

en: Failed to expunge folder “{0}”.
cs: Selhalo vyčištění složky „{0}“.

en: Failed to refresh folder “{0}”.
cs: Selhala aktualizace složky „{0}“.

en: Cannot rename or move system folder “{0}”.
cs: Nelze přejmenovat nebo přesunout systémovou složku „{0}“.

en: Really delete folder “{0}” and all of its subfolders?
cs: Opravdu smazat složku „{0}“ a všechny její podsložky?

en: If you delete the folder, all of its contents and its subfolders’ contents will be deleted permanently.
cs: Pokud složku smažete, bude trvale smazán celý její obsah včetně obsahu jejích podsložek.

en: Really unsubscribe folder “{0}”?
cs: Opravdu zrušit odběr složky „{0}“?

en: If you unsubscribe the folder, it might not be visible in the Evolution, while still being available on the server. You can re-subscribe in Folder→Subscriptions... menu.
cs: Zrušíte-li odběr složky, nemusí být v aplikaci Evolutionu vidět, i když bude i nadále k dispozici na serveru. Odběr můžete znovu povolit v nabídce Složka → Odběry…

en: Do _Not Unsubscribe
cs: Ne_rušit odběr

en: Really delete folder “{0}”?
cs: Opravdu smazat složku „{0}“?

en: If you delete the folder, all of its contents will be deleted permanently.
cs: Pokud složku smažete, bude natrvalo smazán všechen její obsah.

en: These messages are not copies.
cs: Tyto zprávy nejsou kopie.

en: Messages shown in Search Folders are not copies. Deleting them from a Search Folder will delete the actual messages from the folder or folders in which they physically reside. Do you really want to delete these messages?
cs: Zprávy zobrazené ve vyhledávacích složkách nejsou kopiemi. Jejich smazáním ze složek hledání odstraníte skutečné zprávy ze složky či složek, v kterých jsou doopravdy uloženy. Chcete tyto zprávy opravdu smazat?

en: Cannot rename “{0}” to “{1}”.
cs: Nelze přejmenovat „{0}“ na „{1}“.

en: A folder named “{1}” already exists. Please use a different name.
cs: Složka s názvem „{1}“ již existuje. Použijte prosím jiný název.

en: Cannot move folder “{0}” to “{1}”.
cs: Nelze přesunout složku „{0}“ do „{1}“.

en: Cannot open source folder. Error: {2}
cs: Nelze otevřít zdrojovou složku. Chyba: {2}

en: Cannot open target folder. Error: {2}
cs: Nelze otevřít cílovou složku. Chyba: {2}

en: Cannot copy folder “{0}” to “{1}”.
cs: Nelze zkopírovat složku „{0}“ do „{1}“.

en: Cannot create folder “{0}”.
cs: Nelze vytvořit složku „{0}“.

en: Cannot open folder. Error: {1}
cs: Nelze otevřít složku. Chyba: {1}

en: Cannot save changes to account.
cs: Nelze uložit změny účtu.

en: You have not filled in all of the required information.
cs: Nevyplnili jste všechny požadované informace.

en: You may not create two accounts with the same name.
cs: Nemůžete vytvořit dva účty se stejným jménem.

en: Are you sure you want to delete account “{0}”?
cs: Opravdu chcete smazat účet „{0}“?

en: If you proceed, the account information will be deleted permanently.
cs: Pokud budete pokračovat, informace o účtu budou natrvalo smazány.

en: Are you sure you want to delete this account and all its proxies?
cs: Opravdu chcete smazat tento účet a všechny jeho zastoupení?

en: If you proceed, the account information and
    all proxy information will be deleted permanently.
cs: Pokud budete pokračovat, informace o účtu
    a všechny informace o zastoupení budou natrvalo smazány.

en: Are you sure you want to disable this account and delete all its proxies?
cs: Opravdu chcete zakázat tento účet a smazat všechny jeho zastoupení?

en: If you proceed, all proxy accounts will be deleted permanently.
cs: Pokud budete pokračovat, všechny účty zastoupení budou natrvalo smazány.

en: Do _Not Disable
cs: _Nezakazovat

en: _Disable
cs: _Zakázat

en: Cannot edit Search Folder “{0}” as it does not exist.
cs: Nelze upravit vyhledávací složku „{0}“, protože neexistuje.

en: This folder may have been added implicitly,
    go to the Search Folder editor to add it explicitly, if required.
cs: Tato složka možná byla přidána implicitně,
    je-li to vyžadováno, přidejte ji explicitně v editoru vyhledávacích složek.

en: Cannot add Search Folder “{0}”.
cs: Nelze přidat vyhledávací složku „{0}“.

en: A folder named “{0}” already exists. Please use a different name.
cs: Složka s názvem „{0}“ již existuje. Použijte prosím jiný název.

en: Search Folders automatically updated.
cs: Vyhledávací složky byly automaticky aktualizovány.

en: Mail filters automatically updated.
cs: Filtry pošty byly automaticky aktualizovány.

en: Missing folder.
cs: Chybí složka.

en: You must specify a folder.
cs: Musíte uvést složku.

en: You must name this Search Folder.
cs: Musíte pojmenovat tuto vyhledávací složku.

en: No folder selected.
cs: Nebyla vybrána žádná složka.

en: You must specify at least one folder as a source.
    Either by selecting the folders individually, and/or by selecting all local folders, all remote folders, or both.
cs: Jako zdroj musíte zadat alespoň jednu složku.
    Individuálním výběrem složek, výběrem všech místních složek, všech vzdálených složek nebo obojí.

en: Problem migrating old mail folder “{0}”.
cs: Problém při převodu staré složky pošty „{0}“.

en: A non-empty folder at “{1}” already exists.
    
    You can choose to ignore this folder, overwrite or append its contents, or quit.
cs: V „{1}“ již existuje neprázdná složka.
    
    Můžete tuto složku ignorovat, přepsat ji, připojit k jejímu obsahu nebo skončit.

en: _Overwrite
cs: _Přepsat

en: _Append
cs: _Připojit

en: Evolution’s local mail format has changed.
cs: Formát místní pošty aplikace Evolution byl změněn.

en: Evolution’s local mail format has changed from mbox to Maildir. Your local mail must be migrated to the new format before Evolution can proceed. Do you want to migrate now?
    
    An mbox account will be created to preserve the old mbox folders. You can delete the account after ensuring the data is safely migrated. Please make sure there is enough disk space if you choose to migrate now.
cs: Formát místní pošty aplikace Evolution se změnil z mbox na Maildir. Před tím než může Evolution pokračovat, musí být vaše místní pošta převedena do nového formátu. Chcete provést převod nyní?
    
    Bude vytvořen účet ve formátu mbox, jako záloha pro staré složky mbox. Účet můžete smazat poté, co se ujistíte, že jsou data bezpečně převedena. Jestli chcete s převodem hned začít, ujistěte se prosím, že máte dostatek místa na disku.

en: _Exit Evolution
cs: _Ukončit Evolution

en: _Migrate Now
cs: Převés_t nyní

en: Unable to read license file.
cs: Nelze číst soubor licence.

en: Cannot read the license file “{0}”, due to an installation problem. You will not be able to use this provider until you can accept its license.
cs: Nelze číst soubor s licencí „{0}“ kvůli problému s instalací. Nebude možné používat tohoto poskytovatele, dokud nebudete moci přijmout jeho licenci.

en: Please wait.
cs: Čekejte, prosím.

en: Querying server for a list of supported authentication mechanisms.
cs: Dotazování se serveru na seznam podporovaných mechanismů ověřování totožnosti.

en: Failed to query server for a list of supported authentication mechanisms.
cs: Selhalo dotazování se serveru na seznam podporovaných mechanismů oveření totožnosti.

en: Failed to get server setup.
cs: Selhalo získání nastavení serveru.

en: Synchronize folders locally for offline usage?
cs: Synchronizovat složky lokálně pro používání při odpojení?

en: Do you want to locally synchronize the folders that are marked for offline usage?
cs: Chcete lokálně synchronizovat složky, které jsou označeny pro používání při odpojení?

en: Do _Not Synchronize
cs: _Nesynchronizovat

en: _Synchronize
cs: _Synchronizovat

en: Do you want to mark all messages as read?
cs: Chcete označit všechny zprávy jako přečtené?

en: This will mark all messages as read in the selected folder.
cs: Označí všechny zprávy ve vybrané složce jako přečtené.

en: Also mark messages in subfolders?
cs: Označit také zprávy v podsložkách?

en: Do you want to mark messages as read in the current folder only, or in the current folder as well as all subfolders?
cs: Chcete označit zprávy jako přečtené pouze v aktuální složce nebo také v podsložkách?

en: In Current Folder and _Subfolders
cs: V současné složce a _podsložkách

en: In Current _Folder Only
cs: Pouze v _aktuální složce

en: _Always In Current Folder Only
cs: Vždy jen v _aktuální složce

en: Should Evolution close this window when replying or forwarding?
cs: Má Evolution zavřít toto okno, pokud na zprávu odpovídáte nebo ji přeposíláte?

en: _Yes, Always
cs: _Ano, vždy

en: _No, Never
cs: _Ne, nikdy

en: Copy folder in folder tree.
cs: Kopírovat složku ve stromu složek.

en: Are you sure you want to copy folder “{0}” to folder “{1}”?
cs: Opravdu chcete zkopírovat složku „{0}“ do složky „{1}“?

en: Do _not copy
cs: _Nekopírovat

en: _Always copy
cs: _Vždy kopírovat

en: N_ever copy
cs: Nikdy n_ekopírovat

en: Move folder in folder tree.
cs: Přesunout složku ve stromu složek.

en: Are you sure you want to to move folder “{0}” to folder “{1}”?
cs: Opravdu chcete přesunout složku „{0}“ do složky „{1}“?

en: Do _not move
cs: _Nepřesouvat

en: _Always move
cs: _Vždy přesunout

en: N_ever move
cs: Nikdy n_epřesouvat

en: This message cannot be sent because the account you chose to send with is not enabled
cs: Tato zpráva nemůže být odeslána, protože vybraný účet pro odeslání není povolen

en: Please enable the account or send using another account.
cs: Povolte prosím účet nebo odešlete pomocí jiného účtu.

en: This message cannot be sent because there is no mail account configured
cs: Tato zpráva nemůže být odeslána, protože není nastavený žádný poštovní účet

en: There had not been found any active mail account to send the message. Create or enable one first, please.
cs: Nebyl nalezen žádný aktivní poštovní účet pro poslání zprávy. Nejprve nějaký prosím vytvořte nebo povolte.

en: Mail Deletion Failed
cs: Selhalo mazání pošty

en: You do not have sufficient permissions to delete this mail.
cs: Nemáte dostatečná oprávnění pro smazání této pošty.

en: “Check Junk” Failed
cs: „Kontrola nevyžádaných zpráv“ selhala

en: “Report Junk” Failed
cs: „Nahlášení nevyžádaných zpráv“ selhalo

en: “Report Not Junk” Failed
cs: „Nahlášení korektních zpráv“ selhalo

en: Remove duplicate messages?
cs: Odstranit duplicitní zprávy?

en: No duplicate messages found.
cs: Žádné duplicitní zprávy nenalezeny.

note: Translators: {0} is replaced with a folder name
en: Folder “{0}” doesn’t contain any duplicate message.
cs: Složka '{0}' neobsahuje žádné duplicitní zprávy.

en: Failed to connect account “{0}”.
cs: Selhalo připojení poštovního účtu „{0}“

en: Failed to disconnect account “{0}”.
cs: Selhalo odpojení účtu „{0}“.

en: Failed to unsubscribe from folder “{0}”.
cs: Selhalo zrušení odběru složky „{0}“.

en: Unable to retrieve message.
cs: Zprávu nelze získat.

en: Message is not available in offline mode.
cs: Zpráva není v režimu odpojení dostupná.

en: This can be due to the message not being downloaded yet. The folder, or the account, can be marked for offline synchronization. Then, once the account is online again, use File→Download Messages for Offline Usage, when this folder is selected, to make sure that all the messages in the folder will be available in offline mode.
cs: To může být tím, že zpráva zatím ještě nebyla stažena. Složka nebo účet mohou být označeny pro synchronizaci pro režim odpojení. Potom, až bude účet opět on-line, vyberte tuto složku a použijte Soubor → Stáhnou zprávy pro používání po odpojení, aby se zajistilo, že zprávy v této složce boudou k dispozici i při odpojení.

en: Failed to open folder.
cs: Selhalo otevření složky.

en: Failed to find duplicate messages.
cs: Selhalo vyhledání duplicitních zpráv.

en: Failed to retrieve messages.
cs: Selhalo načtení zpráv.

en: Failed to mark messages as read.
cs: Selhalo označení zprávy jako přečtené.

en: Failed to remove attachments from messages.
cs: Selhalo odstranění příloh ze zpráv.

en: Failed to download messages for offline viewing for account “{0}”.
cs: Pro účet „{0}“ selhalo stáhnutí zpráv pro zobrazení po odpojení.

en: Failed to save messages to disk.
cs: Selhalo uložení zpráv na disk.

en: Hidden file is attached.
cs: Jsou přiloženy skryté soubory.

en: The attachment named {0} is a hidden file and may contain sensitive data. Please review it before sending.
cs: Příloha pojmenovaná {0} je skrytý soubor a obsahuje citlivá data. Zvažte to prosím, než ji odešlete.

en: Printing failed.
cs: Tisknutí selhalo.

en: The printer replied “{0}”.
cs: Tiskárna odpověděla „{0}“.

en: Could not perform this operation on {0}.
cs: Nelze provést tuto operaci na {0}.

en: You must be working online to complete this operation.
cs: Musíte být připojení, abyste dokončili tuto operaci.

en: Message from “{0}” account:
cs: Zpráva z účtu „{0}“:

en: Failed to mark thread to be ignored in folder “{0}”
cs: Nastavení vlákna ve složce „{0}“ jako ignorovaného selhalo.

en: Failed to unmark thread from being ignored in folder “{0}”
cs: Zrušení nastavení vlákna ve složce „{0}“ jako ignorovaného selhalo.

en: Failed to mark subthread to be ignored in folder “{0}”
cs: Nastavení vnořeného vlákna ve složce „{0}“ jako ignorovaného selhalo.

en: Failed to unmark subthread from being ignored in folder “{0}”
cs: Zrušení nastavení vnořeného vlákna ve složce „{0}“ jako ignorovaného selhalo.

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up, Completed on Tuesday, January 13, 2009"
en: {0}, Completed on {1}
cs: {0}, dokončeno {1}

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: {0} by {1}
cs: {0} do {1}

note: Translators: This constructs a string like "Overdue: Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: Overdue: {0} by {1}
cs: Po termínu: {0} do {1}

en: This message note has been changed, but has not been saved.
cs: Poznámka ke zprávě byla změněna, ale zatím nebyla uložena.

note: Translators: {0} is the name of the folder where the delete of the message note failed.
en: Failed to delete message note in folder “{0}”
cs: Selhalo smazání poznámky ke zprávě ve složce „{0}“

note: Translators: {0} is the name of the folder where the store of the message note failed.
en: Failed to store message note in folder “{0}”
cs: Selhalo uložení poznámky ke zprávě ve složce „{0}“

en: Something has gone wrong when displaying the message
cs: Při zobrazení zprávy se něco nepovedlo správně

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the message. You can try again by moving to another message and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
cs: Při zobrazení zprávy se zhroutil WebKitWebProcess. Můžete to zkusit znovu tak, že se přesunete na jinou zprávu a pak vrátíte zpět. Pokud problém bude přetrvávat, nahlaste to prosím jako chybu do systému GNOME GitLab.

en: Something has gone wrong when displaying the signature
cs: Při zobrazení podpisu se něco nepovedlo správně

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the signature. You can try again by moving to another signature and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
cs: Při zobrazení podpisu se zhroutil WebKitWebProcess. Můžete to zkusit znovu tak, že se přesunete na jiný podpis a pak vrátíte zpět. Pokud problém bude přetrvávat, nahlaste to prosím jako chybu do systému GNOME GitLab.

en: Are you sure you want to delete all the messages in the Junk folder?
cs: Opravdu chcete natrvalo odstranit všechny zprávy ze složky Nevyžádané?

en: These messages will be shown in the Trash folder, where they can be permanently deleted later.
cs: Tyto zprávy se objeví ve složce Koš, kde je můžete později smazat trvale.

en: _Empty Junk
cs: Vyprázdnit n_evyžádané

en: Failed to empty Junk folder “{0}”
cs: Selhalo vyprázdnění složky s nevyžádanými „{0}“

en: Cannot archive messages
cs: Nelze archivovat zprávy

en: No Archive folder is configured. Please configure one for the account in order to be able to archive messages.
cs: Není nastavená žádná složka pro archivaci. Nastavte prosím pro účet nějakou, aby bylo možné archivovat zprávy.

en: Failed to generate message list
cs: Selhalo vygenerování seznamu zpráv

en: _Mark as Junk
cs: Označit jako nev_yžádané

note: Translators: {0} is the name of the folder where the delete of the message note failed.
en: Label named “{0}” already exists
cs: Štítek „{0}“ již existuje

en: Choose a different name, please.
cs: Vyberte jiný název prosím.

en: Do you wish to import OpenPGP key?
cs: Přejete si importovat klíč OpenPGP?

en: Failed to import OpenPGP key
cs: Nepodařilo se importovat klíč OpenPGP

en: Change sort order of the message list?
cs: Změnit řazení složek v seznamu zpráv?

en: Click in the list headers usually changes sort order. Choose what to do.
cs: Kliknutí na záhlaví seznamu obvykle změní řazení. Vyberte, co se má udělat.

en: _Sort
cs: Ř_adit

en: _Don’t Sort
cs: _Neřadit

en: _Always Sort
cs: _Vždy řadit

en: N_ever Sort
cs: _Nikdy neřadit

en: Send mail with Pretty Good Privacy (PGP) public key?
cs: Odeslat zprávu s veřejným klíčem Pretty Good Privacy (PGP)?

en: The message contains your public PGP key, which the recipients can use to encrypt messages sent to you or to verify signatures made with this PGP key.
    
    This option is set for each mail account separately. You can find it in the Security tab of the mail account Properties.
cs: Zpráva obsahuje váš veřejný klíč PGP, který mohou příjemci použít k šifrování zpráv, které vám byly zaslány, nebo k ověření podpisů vytvořených tímto klíčem PGP.
    
    Tato možnost se nastavuje pro každý poštovní účet zvlášť. Najdete ji na kartě Zabezpečení ve vlastnostech poštovního účtu.

en: _Send with Key
cs: _Odeslat s klíčem

en: Send _without Key
cs: Odeslat _bez klíče

en: _Always
cs: _Vždy

en: _Never
cs: N_ikdy

en: Canceling…
cs: Ruší se…

en: Edit Message
cs: Upravit zprávu

en: Open Outbox Folder
cs: Otevřít složku Odeslané

en: Send & Receive Mail
cs: Odeslání a přijem pošty

en: Cancel _All
cs: Zrušit _vše

en: Updating…
cs: Aktualizuje se…

en: Waiting…
cs: Čeká se…

en: Checking for new mail at “%s”
cs: Probíhá kontrola nové pošty v „%s“

en: Deleting junk and expunging trash at “%s”
cs: Mažou se nevyžádané zprávy a čistí se koš v „%s“

en: Deleting junk at “%s”
cs: Maže se nevyžádaná v „%s“

en: Expunging trash at “%s”
cs: Čistí se koš v „%s“

en: Search Folders
cs: Vyhledávací složky

en: Edit Search Folder
cs: Úprava vyhledávací složky

en: New Search Folder
cs: Nová vyhledávací složka

en: Unseen
cs: Nepřečtené

en: Seen
cs: Přečtené

en: Answered
cs: Odpovězené

note: and unread
en: Forwarded
cs: Přeposlaný

en: Lowest
cs: Nejnižší

en: Lower
cs: Nižší

en: Higher
cs: Vyšší

en: Highest
cs: Nejvyšší

en: Generating message list
cs: Generuje se seznam zpráv

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Today %l:%M %p
cs: Dnes %k:%M

en: Yesterday %l:%M %p
cs: Včera %k:%M

en: %a %l:%M %p
cs: %a %k:%M

en: %b %d %l:%M %p
cs: %d %b %k:%M

en: %b %d %Y
cs: %d %b %Y

en: User Header 1
cs: Uživatelská hlavička 1

en: User Header 2
cs: Uživatelská hlavička 2

en: User Header 3
cs: Uživatelská hlavička 3

en: Select all visible messages
cs: Vybrat všechny viditelné zprávy

en: Messages
cs: Zprávy

note: default follow-up flag name to use when clicked in the message list column
en: Follow-up
cs: K vyřízení

en: Generating message list…
cs: Generuje se seznam zpráv…

en: No message satisfies your search criteria. Change search criteria by selecting a new Show message filter from the drop down list above or by running a new search either by clearing it with Search→Clear menu item or by changing the query above.
cs: Žádná zpráva neodpovídá kritériím hledání. Změňte kritéria hledání vybráním nového filtru Zobrazit zprávu z rozbalovacího seznamu nahoře nebo spuštěním nového hledání vymazáním v nabídce Hledat → Vymazat nebo změnou dotazu nahoře.

en: There are no messages in this folder.
cs: V této složce nejsou žádné zprávy.

en: Flagged
cs: Označeno

en: Received
cs: Přijato

en: Flag Status
cs: Příznak Stav

en: Follow Up Flag
cs: Příznak K vyřízení

en: Due By
cs: Plánované dokončení

en: Messages To
cs: Zprávy pro

en: Subject — Trimmed
cs: Předmět – oříznutý

en: Sender Mail
cs: Pošta odesilatele

en: Recipients Mail
cs: Pošta příjemců

en: Body Preview
cs: Náhled těla

en: Correspondents
cs: Dopisovatelé

en: Any header
cs: Jakákoliv hlavička

en: Subject or Addresses contains
cs: Předmět nebo adresy obsahují

en: Recipients contain
cs: Příjemci obsahují

en: Message contains
cs: Zpráva obsahuje

en: Subject contains
cs: Předmět obsahuje

en: Sender contains
cs: Odesílatel obsahuje

en: Body contains
cs: Tělo obsahuje

en: Free form expression
cs: Výraz ve volném tvaru

en: Edit Collection
cs: Úprava kolekce

en: Use for
cs: Uživatel pro

en: _Mail
cs: _Pošta

en: C_alendar
cs: _Kalendář

en: New Address Book
cs: Nový adresář

en: New Memo List
cs: Nový seznam poznámek

en: Address Book Properties
cs: Vlastnosti adresáře

en: Calendar Properties
cs: Vlastnosti kalendáře

en: Memo List Properties
cs: Vlastnosti seznamu poznámek

en: Task List Properties
cs: Vlastnosti seznamů úkolů

en: _Browse
cs: _Procházet

en: Browse a WebDAV (CalDAV or CardDAV) server and create, edit or delete address books, calendars, memo lists or task lists there
cs: Procházet server WebDAV (CalDAV nebo CardDAV) a vytvářet, upravovat nebo mazat na něm adresáře, kalendáře, seznamy poznámek nebo seznamy úkolů

en: Title Bar Mode
cs: Režim lišty se záhlavím

en: Use buttons with _icons only
cs: Používat tlačítka jen s _ikonami

note: Translators: This belongs under "Title Bar Mode" setting, thus similar to "Title Bar Mode: Standard"
en: _Standard
cs: _Standardní

en: Toolbar Icon Size
cs: Velikost ikon v liště nástrojů

note: Translators: this is in a sense of "Look & Feel of the icons"
en: Icons Look
cs: Podoba ikon

note: Translators: This is for "Icons Look: Autodetect"
en: Aut_odetect
cs: Aut_odetekovat

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Small"
en: Sm_all
cs: _Malá

note: Translators: This is for "Icons Look: Prefer symbolic"
en: _Prefer symbolic
cs: Upřednostňovat s_ymbolické

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Large"
en: _Large
cs: _Velká

note: Translators: This is for "Icons Look: Prefer regular"
en: Prefer _regular
cs: Upřednostňovat _standardní

en: Layout
cs: Rozložení

en: Show M_enu Bar
cs: Zobrazovat _lištu nabídky

en: Show _Tool Bar
cs: Zobrazovat liš_tu nástrojů

en: Show Side _Bar
cs: Zobrazovat _boční panel

en: Show Stat_us Bar
cs: Zobrazovat lištu _stavu

en: Note: Some changes will not take effect until restart
cs: Upozornění: Některé změny budou mít vliv až po restartu

note: To Translators: 'Table column' is a label for configurable date/time format for table columns showing a date in message list
en: _Table column:
cs: Sloupec _tabulky:

en: _Format address according to standard of its destination country
cs: _Formátování adres podle standardu v zemi doručení

en: _Preview Personal information before Work information
cs: Náhled osobních údajů _před pracovními

[ctx: OpenMap]
note: Translators: This is part of a sentence "Open maps with OpenStreetMap" and "Open maps with Google"
en: Open _maps with
cs: _Mapy otevírat pomocí

en: Use system map _application, if available
cs: Používat systémovou mapovou _aplikaci, pokud je dostupná

en: Autocompletion
cs: Automatické doplňování

en: Always _show address of the autocompleted contact
cs: Vždy _zobrazit adresu automaticky doplněného kontaktu

en: Multiple vCards
cs: Více VCard

en: vCard for %s
cs: VCard pro %s

en: Contact information
cs: Informace o kontaktu

en: Contact information for %s
cs: Informace o kontaktu na %s

[ctx: New]
en: _Contact
cs: _Kontakt

en: Create a new contact
cs: Vytvořit nový kontakt

[ctx: New]
en: Contact _List
cs: Seznam kon_taktů

en: Create a new contact list
cs: Vytvořit nový seznam kontaktů

[ctx: New]
en: Address _Book
cs: _Adresář

en: Create a new address book
cs: Vytvořit nový adresář

note: Translators: This is a save dialog title
en: Save as vCard
cs: Uložit jako Vcard

en: Retrieving selected contacts…
cs: Získávání vybraných kontaktů…

en: Co_py All Contacts To…
cs: Kopírovat všechny kontakty _do…

en: Copy the contacts of the selected address book to another
cs: Kopírovat kontakty z vybraného adresáře do jiného

en: D_elete Address Book
cs: _smazat adresář

en: Delete the selected address book
cs: Smazat vybraný adresář

en: _Manage Address Book groups…
cs: _Spravovat skupiny adresářů…

en: Manage addres book groups order and visibility
cs: Spravovat pořadí a viditelnost skupin adresáře

en: _Manage groups…
cs: _Spravovat skupiny…

en: Mo_ve All Contacts To…
cs: Přesunout _všechny kontakty do…

en: Move the contacts of the selected address book to another
cs: Přesunout kontakty z vybraného adresáře do jiného

en: _New Address Book
cs: _Nový adresář

en: Address _Book Properties
cs: Vlastnosti _adresáře

en: Show properties of the selected address book
cs: Zobrazit vlastnosti vybraného adresáře

en: Re_fresh
cs: _Aktualizovat

en: Refresh the selected address book
cs: Aktualizovat vybraný adresář

en: Re_fresh list of account address books
cs: Aktuali_zovat seznam adresářů

en: Address Book _Map
cs: _Mapa adresáře

en: Show map with all contacts from selected address book
cs: Zobrazit mapu se všemi kontakty z vybraného adresáře

en: Address Book Map
cs: Mapa adresáře

en: _Rename…
cs: _Přejmenovat…

en: Rename the selected address book
cs: Přejmenovat vybraný adresář

en: Stop loading
cs: Zastavit načítání

en: _Bulk Edit…
cs: _Hromadně upravit…

en: Edit selected contacts in a bulk
cs: Upravit vybrané kontakty hromadně

en: _Copy Contact To…
cs: _Kopírovat kontakt do…

en: Copy selected contacts to another address book
cs: Kopírovat vybrané kontakty do jiného adresáře

en: _Delete Contact
cs: Smazat _kontakt

en: _Find in Contact…
cs: _Najít v kontaktu…

en: Search for text in the displayed contact
cs: Hledat text v těle zobrazeného kontaktu

en: _Forward Contact…
cs: _Přeposlat kontakt…

en: Send selected contacts to another person
cs: Poslat vybrané kontakty jiné osobě

en: _Move Contact To…
cs: Př_esunout kontakt do…

en: Move selected contacts to another address book
cs: Přesunout vybrané kontakty do jiného adresáře

en: _New Contact…
cs: _Nový kontakt…

en: New Contact _List…
cs: Nový _seznam kontaktů…

en: _Open Contact
cs: _Otevřít kontakt

en: View the current contact
cs: Zobrazit aktuální kontakt

en: _Send Message to Contact…
cs: Poslat kontaktu _zprávu…

en: Send a message to the selected contacts
cs: Poslat zprávu vybraným kontaktům

note: ** Menus **
en: _Actions
cs: Č_innosti

en: _Sort Cards By
cs: Ř_adit kontakty podle

en: Contact _Preview
cs: _Náhled kontaktu

en: Show contact preview window
cs: Zobrazit okno s náhledem kontaktu

en: Show _Maps
cs: Zobrazit _mapy

en: Show maps in contact preview window
cs: Zobrazit mapy v okně pro náhled kontaktů

en: _Classic View
cs: _Klasické zobrazení

en: Show contact preview below the contact list
cs: Zobrazovat náhled kontaktu pod seznamem kontaktů

en: _Vertical View
cs: _Svislé zobrazení

en: Show contact preview alongside the contact list
cs: Zobrazovat náhled kontaktu vedle seznamu kontaktů

en: Advanced Search
cs: Pokročilé vyhledávání

en: _File Under
cs: _Zařadit pod

en: _Given Name
cs: _Křestní jméno

en: Family _Name
cs: _Příjmení

en: Print all shown contacts
cs: Vytisknout všechny zobrazené kontakty

en: Preview the contacts to be printed
cs: Náhled kontaktů před tiskem

en: Print selected contacts
cs: Tisknout vybrané kontakty

en: S_ave Address Book as vCard
cs: Uložit _adresář jako VCard

en: Save the contacts of the selected address book as a vCard
cs: Uložit kontakty z vybraného adresáře jako VCard

note: Translators: This is an action label
en: _Save as vCard…
cs: _Uložit jako Vcard…

en: Save selected contacts as a vCard
cs: Uložit vybrané kontakty jako vCard

en: Unmatched
cs: Nepřiřazené

en: Address Book Context Menu
cs: Kontextová nabídka adresáře

en: Contact Context Menu
cs: Kontextová nabídka kontaktu

en: _Forward Contacts
cs: _Přeposlat kontakty

en: _Forward Contact
cs: _Přeposlat kontakt

en: _Send Message to Contacts
cs: Poslat kontaktům _zprávu

en: _Send Message to List
cs: Poslat seznamu _zprávu

en: _Send Message to Contact
cs: Poslat kontaktu _zprávu

en: Failed to launch command “%s”:
cs: Selhalo spuštění příkazu „%s“:

en: You can restore Evolution from a backup file.
    
    This will restore all your personal data, settings mail filters, etc.
cs: Můžete obnovit Evolution ze soubory se zálohou.
    
    Tímto se obnoví veškerá vaše osobní data, nastavení, poštovní filtry atd.

en: _Restore from a backup file:
cs: Obnovit ze souboru se zálohou:

en: Choose a backup file to restore
cs: Vybrat, z kterého souboru zálohu obnovit

en: Backup Files
cs: Soubory se zálohou

note: Keep the title identical to EMailConfigRestorePage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Restore from Backup
cs: Obnovit ze zálohy

en: Program '%s' not found
cs: Program „%s“ nebyl nalezen

en: Select name of the Evolution backup file
cs: Zvolte název záložního souboru Evolution

en: _Restart Evolution after backup
cs: _Restartovat Evolution po záloze

en: Re_start Evolution after restore
cs: _Restartovat Evolution po obnovení

en: Select name of the Evolution backup file to restore
cs: Zvolte název záložního souboru Evolution, který má být obnoven

en: Checking content of backup file “%s”, please wait…
cs: Kontroluje se obsah záložního souboru „%s“, čekejte prosím…

en: _Back up Evolution Data…
cs: _Zálohovat data aplikace Evolution…

en: Back up Evolution data and settings to an archive file
cs: Zálohovat data a nastavení Evolution do souboru archivu

en: R_estore Evolution Data…
cs: _Obnovit data aplikace Evolution…

en: Restore Evolution data and settings from an archive file
cs: Obnovit data a nastavení Evolution ze souboru archivu

en: Back up Evolution directory
cs: Zálohovat adresář Evolution

en: Restore Evolution directory
cs: Obnovit složku Evolution

en: Check Evolution Back up
cs: Zkontrolovat zálohu aplikace Evolution

en: Restart Evolution
cs: Restartovat Evolution

en: With Graphical User Interface
cs: s grafickým uživatelským rozhraním

note: FIXME Will the versioned setting always work?
en: Shutting down Evolution
cs: Ukončování Evolution

en: Backing Evolution accounts and settings
cs: Zálohování účtů a nastavení aplikace Evolution

en: Backing Evolution data (Mails, Contacts, Calendar, Tasks, Memos)
cs: Zálohování dat aplikace Evolution (pošta, kontakty, kalendář, úlohy, poznámky)

en: Checking validity of the archive
cs: Kontroluje se stav archivu

en: Back up complete
cs: Zálohování dokončeno

en: Restarting Evolution
cs: Restartování Evolution

en: Back up current Evolution data
cs: Zálohovat aktuální data aplikace Evolution

en: Extracting files from back up
cs: Rozbalování souborů ze zálohy

en: Loading Evolution settings
cs: Načítá se nastavení aplikace Evolution

en: Removing temporary back up files
cs: Odstraňují se dočasné soubory zálohy

en: Reloading registry service
cs: Znovunačítání služby registrů

en: Failed to verify the backup file “%s”, the archive is broken.
cs: Soubor se zálohou „%s“ se nepodařilo ověřit, archiv je poškozený.

en: Evolution Back Up
cs: Zálohování aplikace Evolution

en: Backing up to the file %s
cs: Zálohuje se do souboru %s

en: Evolution Restore
cs: Obnova Evolution

en: Restoring from the file %s
cs: Obnovuje se ze souboru %s

en: Backing up Evolution Data
cs: Zálohování dat aplikace Evolution

en: Please wait while Evolution is backing up your data.
cs: Prosím počkejte, dokud Evolution nezazálohuje vaše data.

en: Restoring Evolution Data
cs: Obnova dat aplikace Evolution

en: Please wait while Evolution is restoring your data.
cs: Prosím počkejte, dokud Evolution neobnoví vaše data.

en: This may take a while depending on the amount of data in your account.
cs: Toto může chvíli trvat v závislosti na tom, jaké množství dat váš účet obsahuje.

en: Invalid Evolution backup file
cs: Neplatný záložní soubor aplikace Evolution

en: File “{0}” is not a valid Evolution backup file.
cs: Soubor „{0}“ není platný záložní soubor aplikace Evolution.

en: Cannot restore from backup file
cs: Nelze obnovit ze souboru se zálohou

en: Cannot create backup file
cs: Nelze vytvořit soubor se zálohou

en: Are you sure you want to close Evolution?
cs: Opravdu chcete zavřít Evolution?

en: To back up your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding.
cs: Pokud chcete zálohovat svá data a nastavení, musíte nejdřív zavřít aplikaci Evolution. Než to uděláte, ujistěte se, že jste uložili všechna neuložená data.

en: Close and _Back up Evolution
cs: Zavřít a _zálohovat Evolution

en: Are you sure you want to restore Evolution from the selected backup file?
cs: Opravdu chcete obnovit Evolution z vybraných záložních souborů?

en: To restore your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding. This will delete all your current Evolution data and settings and restore them from your backup.
cs: Pokud chcete zálohovat svá data a nastavení, musíte nejdřív zavřít Evolution. Než to uděláte, ujistěte se, že jste uložili všechna neuložená data. Veškerá současná data a nastavení aplikace Evolution budou smazána a nahrazena těmi z vaší zálohy.

en: Close and _Restore Evolution
cs: Zavřít a _obnovit Evolution

en: Insufficient Permissions
cs: Nedostatečná oprávnění

en: The selected folder is not writable.
cs: Do vybrané složky nelze zapisovat.

en: Failed to spawn Bogofilter (%s):
cs: Selhalo spuštění Bogofilteru (%s):

en: Failed to stream mail message content to Bogofilter:
cs: Selhalo posílání obsahu zprávy do Bogofilteru:

en: Bogofilter either crashed or failed to process a mail message
cs: Bogofilter buď spadl nebo nebyl schopen zprávu zpracovat

en: Bogofilter Options
cs: Možnosti Bogofilter

en: Convert message text to _Unicode
cs: Převést text zprávy do _Unicode

en: Junk filter using Bogofilter
cs: Filtrování nevyžádané pošty pomocí Bogofilter

en: Choose an Address Book
cs: Vyberte adresář

en: Find Address Books
cs: Najít adresáře

en: Avoid IfMatch (needed on Apache < 2.2.8)
cs: Vyhnout se If_Match (potřeba na Apache < 2.2.8)

en: URL is not a valid http:// nor https:// URL
cs: Adresa URL není platná URL typu http:// ani https://

en: Default User Address Book
cs: Výchozí uživatelský adresář

en: Address Book:
cs: Adresář:

en: User name cannot be empty
cs: Uživatelské jméno nemůže být prázdné

en: Looking up server search bases, please wait…
cs: Hledají se základní větve pro vyhledávání, počkejte prosím…

en: Standard LDAP Port
cs: Standardní port LDAP

en: LDAP over SSL/TLS (deprecated)
cs: LDAP přes SSL/TLS (zavržené)

en: Microsoft Global Catalog over SSL/TLS
cs: Microsoft Global Catalog přes SSL/TLS

note: Page 1
en: Connecting to LDAP
cs: Připojování do LDAP

en: Server Information
cs: Informace o serveru

en: Port number is not valid
cs: Číslo portu je neplatné

en: StartTLS (recommended)
cs: StartTLS (doporučované)

en: Encryption:
cs: Šifrování:

en: Authentication
cs: Ověření totožnosti

en: Anonymous
cs: Anonymní

en: Username can be left empty
cs: Uživatelské jméno může být prázdné

en: Using email address
cs: Používání e-mailové adresy

en: requires anonymous access to your LDAP server
cs: vyžaduje anonymní přístup k vašemu serveru LDAP

en: Using distinguished name (DN)
cs: Používání identifikačního jména (DN)

en: for example: uid=user,dc=example,dc=com
cs: například: uid=user,dc=example,dc=com

en: Method:
cs: Metoda:

en: This is the method Evolution will use to authenticate you.
cs: Toto je metoda, kterou Evolution použije pro ověření vaší totožnosti.

note: Page 2
en: Using LDAP
cs: Používání adresáře LDAP

en: Searching
cs: Vyhledávání

en: Search Base:
cs: Základní větve pro vyhledávání:

en: Find Possible Search Bases
cs: Najít základní větve pro vyhledávání

en: One Level
cs: Jedna úroveň

en: Subtree
cs: Podstrom

en: Search Scope:
cs: Rozsah vyhledávání:

en: The search scope defines how deep you would like the search to extend down the directory tree.  A search scope of “Subtree” will include all entries below your search base.  A search scope of “One Level” will only include the entries one level beneath your search base.
cs: Rozsah vyhledávání označuje, jak hluboko ve stromu chcete hledat. Rozsah vyhledávání „Podstrom“ zahrnuje všechny záznamy pod základní větví pro vyhledávání. Rozsah vyhledávání „Jedna úroveň“ zahrnuje záznamy jednu úroveň pod základní větví pro vyhledávání.

en: Search Filter:
cs: Filtr hledání:

en: Downloading
cs: Stahování

en: contacts
cs: kontakty

en: Browse until limit is reached
cs: Prohlížet, dokud není dosaženo limitu

en: Server address cannot be empty
cs: Adresa serveru nemůže být prázdná

en: Choose a Calendar
cs: Vyberte kalendář

en: Choose a Memo List
cs: Vyberte seznam poznámek

en: Choose a Task List
cs: Vyberte seznam úkolů

en: Find Calendars
cs: Najít kalendáře

en: Find Memo Lists
cs: Najít seznamy poznámek

en: Find Task Lists
cs: Najít seznamy úkolů

en: Email:
cs: E-mail:

en: Server handles meeting invitations
cs: Server spravuje pozvánky na schůzky

en: Choose which address books to use.
cs: Vybrat, který adresář používat.

en: Use in Birthdays & Anniversaries calendar
cs: Použít kalendář Narozeniny a výročí

en: Enable Calendars to synchronize
cs: Povolit synchronizaci kalendářů

en: Default User Calendar
cs: Výchozí kalendář uživatele

en: Use an existing iCalendar (ics) file
cs: Použít existující soubor iCalendar (ics)

en: iCalendar File
cs: Soubor iCalendar

en: Choose an iCalendar file
cs: Vybrat soubor iCalendar

en: File:
cs: Soubor:

en: Allow Evolution to update the file
cs: Povolit Evolutionu soubor aktualizovat

note: Translators: This is the temperature in degrees * Fahrenheit. (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: Fahrenheit (°F)
cs: Stupně Fahrenheita (°F)

note: Translators: This is the temperature in degrees * Celsius. (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: Centigrade (°C)
cs: Stupně Celsia (°C)

note: Translators: This is the temperature in kelvin.
en: Kelvin (K)
cs: Kelviny (K)

en: Units:
cs: Jednotky:

en: Location cannot be empty
cs: Místo nemůže být neuvedené

en: Choose Notes
cs: Výběr poznámky

en: Find Notes
cs: Najít poznámku

en: File extension for new notes:
cs: Přípona souboru pro nové pozámky:

en: I_mport
cs: I_mportovat

en: Importing an event
cs: Importuje se událost

en: Importing a memo
cs: Importuje se poznámka

en: Importing a task
cs: Importuje se úkol

en: Select a Calendar
cs: Výběr kalendáře

en: Select a Memo List
cs: Výběr seznamu poznámek

en: Select a Task List
cs: Výběr seznamu úkolů

en: I_mport to Calendar
cs: I_mportovat do kalendáře

en: I_mport to Memo List
cs: _Importovat do seznamu poznámek

en: I_mport to Task List
cs: _Importovat do seznamu úkolů

en: Copying an event into the calendar “%s”
cs: Kopíruje se událost do kalendáře „%s“

en: Moving an event into the calendar “%s”
cs: Přesouvá se událost do kalendáře „%s“

en: Copying a memo into the memo list “%s”
cs: Kopíruje se poznámka do seznamu poznámek „%s“

en: Moving a memo into the memo list “%s”
cs: Přesouvá se poznámka do seznamu poznámek „%s“

en: Copying a task into the task list “%s”
cs: Kopíruje se úkol do seznamu úkolů „%s“

en: Moving a task into the task list “%s”
cs: Přesouvá se úkol do seznamu úkolů „%s“

en: Calendar Selector
cs: Výběr kalendáře

en: Memo List Selector
cs: Výběr seznamu poznámek

en: Task List Selector
cs: Výběr seznamu úkolů

note: Translators: The '%s' is replaced with the time zone name, like "America/New York" or "UTC"
en: Use s_ystem time zone (%s)
cs: Použít s_ystémové časové pásmo (%s)

en: Selected Calendars for Notifications of Reminders
cs: Vybrané kalendáře pro zobrazování připomenutí

en: Selected Task Lists for Notifications of Reminders
cs: Vybrané seznamy úkolů pro zobrazování připomenutí

en: Meeting Invitations
cs: Pozvánky na schůzku

en: _Delete message after acting
cs: _Smazat zprávu po zpracování

en: Delete _meeting from calendar on Decline
cs: Smazat _schůzku z kalendáře, když ji odmítnete

en: _Preserve existing reminder by default
cs: _Zachovat automaticky existující připomínku

en: _Show invitation description provided by the sender
cs: _Zobrazovat popis pozvánky poskytnutý odesilatelem

en: _Always attach components in mail messages
cs: _Vždy připojovat komponenty v poštovních zprávách

en: Conflict Search
cs: Hledání konfliktů

note: Source selector
en: Select the calendars to search for meeting conflicts
cs: Zvolte kalendáře, ve kterých hledat konflikty se schůzkou

en: Ti_me and date:
cs: Čas a datu_m:

en: _Date only:
cs: Pouze _datum:

en: Minutes
cs: minut

en: Hours
cs: hodin

en: Days
cs: dnů

en: 60 minutes
cs: 60 minut

en: 30 minutes
cs: 30 minut

en: 15 minutes
cs: 15 minut

en: 10 minutes
cs: 10 minut

en: 05 minutes
cs: 05 minut

en: Se_cond zone:
cs: Dr_uhé pásmo:

en: (Shown in a Day View)
cs: (Zobrazeno v Zobrazení dne)

en: Time _zone:
cs: Časové pá_smo:

en: Time format:
cs: Formát času:

en: _12 hour (AM/PM)
cs: _12 hodin (AM/PM)

en: _24 hour
cs: _24 hodin

note: Translators: This is part of
en: Sh_orten event time by
cs: Zk_rátit čas události o

en: End events earlier
cs: Ukončit události dříve

en: Start events later
cs: Začít události později

en: Work Week
cs: Pracovní týden

note: A weekday like "Monday" follows
en: Wee_k starts on:
cs: Týd_en začíná v:

en: Work days:
cs: Pracovní dny:

en: _Day begins:
cs: _Den začíná:

note: Monday
en: _Mon
cs: _pon

en: Monday
cs: pondělí

note: Tuesday
en: _Tue
cs: ú_te

en: Tuesday
cs: úterý

note: Wednesday
en: _Wed
cs: _stř

en: Wednesday
cs: středa

note: Thursday
en: T_hu
cs: čt_v

en: Thursday
cs: čtvrtek

note: Friday
en: _Fri
cs: pá_t

en: Friday
cs: pátek

note: Saturday
en: _Sat
cs: s_ob

en: Saturday
cs: sobota

note: Sunday
en: S_un
cs: _ned

en: Sunday
cs: neděle

en: Day _ends:
cs: Den _končí:

en: Create events, memos and tasks as _Private by default
cs: Vytvářet události, _poznámky a úkoly výchozí jako soukromé

en: Use ma_rkdown for Description in the component editor
cs: V editoru používat pro popis formát Markdown

en: Allo_w direct edit of event Summary
cs: Um_ožnit přímé úpravy souhrnu události

en: Allow dra_g-and-drop of events
cs: Povolit chy_cení a táhnutí událostí

en: View Options
cs: Volby zobrazení

en: _Time divisions:
cs: Časové ús_eky:

en: _Show appointment end times in week and month view
cs: Zobrazovat _konce událostí v týdenním a měsíčním přehledu

en: Show appointment _icons in the month view
cs: Zobrazovat _ikony událostí v měsíčním přehledu

en: _Compress weekends in month view
cs: _Komprimovat víkendy v zobrazení měsíce

en: Show week _numbers
cs: Zobrazovat čísla týd_nů

en: Show r_ecurring events in italic in bottom left calendar
cs: Zobrazovat opakující se události kurzívou v kalendáři vl_evo dole.

en: Sc_roll Month View by a week
cs: Posouvat zob_razení měsíce po týdnech

en: Start Month View with the c_urrent week
cs: Začínat zobrazení měsíce akt_uálním týdnem

en: Order days in Week View from _left to right
cs: Uspořádání dní v týdenním zobrazení z_leva doprava

en: Hi_de cancelled events
cs: Skrývat zrušené u_dálosti

en: Alerts
cs: Výstrahy

en: _Ask for confirmation when deleting items
cs: _Vyžadovat potvrzení před odstraňováním položek

en: Display
cs: Zobrazení

en: Highlight t_asks due today
cs: Zvýraznit úkoly, které m_ají být dokončené dnes

en: Highlight _overdue tasks
cs: Zvýrazňovat úk_oly ve skluzu

en: _Hide completed tasks after
cs: _Skrýt dokončené úkoly po

en: Hid_e cancelled tasks
cs: Sk_rýt zrušené úkoly

en: To Do bar
cs: Panel K vyřízení

en: Show Tasks without _Due date
cs: Zobrazovat úkoly bez naplánovaného termínu _dokončení

en: Use smaller _font for time
cs: Použít menší _písmo pro čas

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: Show
cs: Zobrazovat

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: da_ys
cs: d_nů

en: Display Reminders window with _notifications
cs: Zobrazovat okno připomínek s _upozorněními

en: Keep reminder notification _window always on top
cs: U_držovat okno s připomenutím vždy nahoře

en: Enable de_sktop notifications
cs: Povolit upozornění v uživatel_ském prostředí

en: Enable _audio notifications
cs: Povolit zvuk_ová upozornění

en: Display reminders for completed _tasks
cs: Zobrazovat připomínky dokončených úkolů

en: Display reminders for _past events
cs: Zobrazovat připomínky _promeškaných událostí

note: This is the first half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: Set _default reminder
cs: Na_stavit výchozí připomenutí

note: This is the last half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: before every new appointment
cs: před každou novou událostí

note: This is the first half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: Show a _reminder
cs: Zob_razit připomínku

note: This is the last half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: before every anniversary/birthday
cs: před každým výročím/narozeninami

note: This is the first half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every event in chosen calendars"
en: Show a r_eminder
cs: Zob_razit připomínku

note: This is the last half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every event in chosen calendars"
en: before every event in chosen calendars
cs: před každou událostí ve vybraných kalendářích

en: Select the sources for reminder notification:
cs: Zvolte zdroje pro připomenutí:

en: Default Free/Busy Server
cs: Výchozí server volno/obsazeno

en: %u and %d will be replaced by user and domain from the email address.
cs: %u a %d budou nahrazeny uživatelem a doménou z e-mailové adresy.

en: Specify login user name as part of the URL in case the server requires authentication, like: https://USER@example.com/
cs: V případě, že server vyžaduje ověření, určete přihlašovací uživatelské jméno jako součást adresy URL, jako: https://UZIVATEL@priklad.cz/

en: Publishing Information
cs: Zveřejněné informace

en: Calendar and Tasks
cs: Kalendář a úkoly

[ctx: New]
en: _Appointment
cs: _Událost

en: Create a new appointment
cs: Vytvořit novou událost

[ctx: New]
en: All Day A_ppointment
cs: _Celodenní událost

en: Create a new all-day appointment
cs: Vytvořit novou celodenní událost

[ctx: New]
en: M_eeting
cs: _Schůzka

en: Create a new meeting request
cs: Vytvořit žádost o novou schůzku

[ctx: New]
en: Cale_ndar
cs: _Kalendář

en: Create a new calendar
cs: Vytvořit nový kalendář

en: Print
cs: Tisknout

en: This operation will permanently erase all events older than the selected amount of time. If you continue, you will not be able to recover these events.
cs: Tato operace natrvalo odstraní všechny událostí starší než vybraná doba. Pokud budete pokračovat, nebude možné tyto události obnovit.

note: Translators: This is the first part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: Purge events older than
cs: Vyčistit události starší než

en: Making an occurrence movable
cs: Učinit výskyt přesouvatelným

note: Translators: Default filename part saving an event to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: event
cs: udalost

en: Save as iCalendar
cs: Uložit jako iCalendar

en: _Copy…
cs: _Kopírovat…

en: D_elete Calendar…
cs: _Smazat kalendář...

en: Delete the selected calendar
cs: Smazat vybrané kalendáře

en: Previous
cs: Předchozí

en: Go Back
cs: Jít zpět

en: Next
cs: Další

en: Go Forward
cs: Jít vpřed

en: Select today
cs: Vybrat dnešní den

en: Select _Date
cs: Vybrat _datum

en: Select a specific date
cs: Vybrat konkrétní datum

en: _Manage Calendar groups…
cs: _Spravovat skupiny kalendářů…

en: Manage Calendar groups order and visibility
cs: Spravovat pořadí a viditelnost skupin kalendářů

en: _New Calendar
cs: _Nový kalendář

en: Purg_e
cs: V_yčistit

en: Purge old appointments and meetings
cs: Vyčistit staré události a schůzky

en: Refresh the selected calendar
cs: Aktualizovat vybrané kalendáře

en: Re_fresh list of account calendars
cs: Aktualizo_vat seznam kalendářů

en: Rename the selected calendar
cs: Přejmenovat vybrané kalendáře

en: Find _Next
cs: Najít _následující

en: Find next occurrence of the current search string
cs: Najít následující výskyt hledaného řetězce

en: Find _Previous
cs: Najít _předchozí

en: Find previous occurrence of the current search string
cs: Najít předchozí výskyt hledaného řetězce

en: Stop _Running Search
cs: Z_astavit probíhající hledání

en: Stop currently running search
cs: Zastavit právě probíhající hledání

en: Sho_w All Calendars
cs: _Zobrazovat všechny kalendáře

en: Show _Only This Calendar
cs: _Zobrazovat jen tento kalendář

en: Cop_y to Calendar…
cs: _Kopírovat do kalendáře…

en: _Delegate Meeting…
cs: _Delegovat schůzku…

en: Delete This _Occurrence…
cs: Smazat tento vý_skyt...

en: Delete this occurrence
cs: Smazat tento výskyt

en: Delete this and any future occurrences
cs: Smazat tento a jakýkoliv budoucí výskyt

en: Delete All Occ_urrences…
cs: Smazat všechna _opakování...

en: Delete all occurrences
cs: Smazat všechny výskyty

en: Edit as Ne_w…
cs: _Upravit jako novou…

en: Edit the selected event as new
cs: Upravit vybranou událost jako novou

en: New All Day _Event…
cs: Nová celodenní _událost…

en: Create a new all day event
cs: Vytvořit novou celodenní událost

en: _Forward as iCalendar…
cs: _Přeposlat jako iCalendar…

en: Create a new meeting
cs: Vytvořit novou schůzku

en: _Accept
cs: _Přijmout

en: Accept meeting request
cs: Příjmout žádost o schůzku

en: A_ccept this instance
cs: _Přijmout tuto konkrétní

en: Accept meeting request for selected instance only
cs: Příjmout žádost o schůzku jen pro jedinou konkrétní vybranou

en: _Decline
cs: O_dmítnout

en: Decline meeting request
cs: Odmítnout žádost o schůzku

en: D_ecline this instance
cs: O_dmítnout tuto konkrétní

en: Decline meeting request for selected instance only
cs: Odmítnou žádost o schůzku jen pro jedinou konkrétní vybranou

en: _Tentatively accept
cs: Předběžně přijmou_t

en: Tentatively accept meeting request
cs: Předběžně přijmout žádost o schůzku

en: Te_ntatively accept this instance
cs: Předběž_ně přijmout tuto konkrétní

en: Tentatively accept meeting request for selected instance only
cs: Předběžně příjmout žádost o schůzku jen pro jedinou konkrétní vybranou

en: Mo_ve to Calendar…
cs: Pře_sunout do kalendáře…

en: Make this Occurrence _Movable
cs: Učinit tento výskyt _přesouvatelným

en: Edit the selected event
cs: Upravit vybranou událost

en: _Schedule Meeting…
cs: _Naplánovat schůzku…

en: Converts an appointment to a meeting
cs: Převádí událost na schůzku

en: Conv_ert to Appointment…
cs: Př_evést na událost…

en: Converts a meeting to an appointment
cs: Převádí schůzku na událost

en: Quit
cs: Ukončit

en: Event _Preview
cs: _Náhled zprávy

en: Show event preview pane
cs: Zobrazovat panel s náhledem události

en: Show T_asks and Memos pane
cs: Zobr_azovat panel Úkoly a Poznámky

en: Show Tasks and Memos pane
cs: Zobrazovat panel Úkoly a Poznámky

en: Send _RSVP
cs: Odeslat _RSVP

en: Navigation buttons
cs: Navigační tlačítka

en: Day
cs: Den

en: Show one day
cs: Zobrazovat jeden den

en: List
cs: Seznam

en: Show as list
cs: Zobrazit jako seznam

en: Month
cs: Měsíc

en: Show one month
cs: Zobrazovat jeden měsíc

en: Week
cs: Týden

en: Show one week
cs: Zobrazovat jeden týden

en: Show one work week
cs: Zobrazit jeden pracovní týden

en: Year
cs: Rok

en: Show as year
cs: Zobrazit jako rok

en: Show event preview below the calendar
cs: Zobrazovat náhled události pod kalendářem

en: Show event preview alongside the calendar
cs: Zobrazovat náhled události vedle kalendáře

en: Description contains
cs: Popis obsahuje

en: Summary contains
cs: Shrnutí obsahuje

en: Print…
cs: Tisknout…

en: Print this calendar
cs: Vytisknout tento kalendář

en: Preview the calendar to be printed
cs: Náhled kalendáře před tiskem

en: _Save as iCalendar…
cs: _Uložit jako iCalendar…

en: Active Appointments
cs: Aktivní události

en: Next 7 Days’ Appointments
cs: Události v následujících 7 dnech

en: Occurs Less Than 5 Times
cs: Vyskytuje se méně něž pětkrát

en: Without Category
cs: Bez kategorie

en: Show events with no category set
cs: Zobrazovat události bez nastavené kategorie

en: Calendar Context Menu
cs: Kontextová nabídka kalendáře

en: Event Context Menu
cs: Kontextová nabídka události

en: Memo Context Menu
cs: Kontextová nabídka poznámky

en: Task Context Menu
cs: Kontextová nabídka úkolu

en: No Event Context Menu
cs: Žádná kontextová nabídka události

note: Translators: Default filename part saving a memo to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: memo
cs: poznamka

en: New _Memo
cs: _Nová poznámka

en: Create a new memo
cs: Vytvořit novou poznámku

en: _Open Memo
cs: Ot_evřít poznámku

en: View the selected memo
cs: Zobrazit vybranou poznámku

en: Open _Web Page
cs: Otevřít _WWW stránku

en: Print the selected memo
cs: Tisknout vybrané poznámky

en: Searching next matching event
cs: Hledání další odpovídající události

en: Searching previous matching event
cs: Hledání předchozí odpovídající události

en: Cannot find matching event in the next %d year | Cannot find matching event in the next %d years
cs[0]: Nelze najít odpovídající událost v následujícím %d roce
cs[1]: Nelze najít odpovídající událost v následujících %d letech
cs[2]: Nelze najít odpovídající událost v následujících %d letech

en: Cannot find matching event in the previous %d year | Cannot find matching event in the previous %d years
cs[0]: Nelze najít odpovídající událost v předchozím %d roce
cs[1]: Nelze najít odpovídající událost v předchozích %d letech
cs[2]: Nelze najít odpovídající událost v předchozích %d letech

en: Cannot search with no active calendar
cs: Nelze vyhledávat bez žádného aktivitního kalendáře

note: Translators: Default filename part saving a task to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it. * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it
en: task
cs: ukol

en: _Assign Task
cs: Př_idělit úkol

en: _Mark as Complete
cs: Označit jako _dokončené

en: Mark selected tasks as complete
cs: Označit vybrané úkoly jako dokončené

en: _Mark as Incomplete
cs: Označit jako _nedokončené

en: Mark selected tasks as incomplete
cs: Označit vybrané úkoly jako nedokončené

en: New _Task
cs: Nový ú_kol

en: Create a new task
cs: Vytvořit nový úkol

en: _Open Task
cs: _Otevřít úkol

en: View the selected task
cs: Zobrazit vybraný úkol

en: Print the selected task
cs: Tisknout vybrané úkoly

[ctx: New]
en: Mem_o
cs: _Poznámka

[ctx: New]
en: _Shared Memo
cs: _Sdílená poznámka

en: Create a new shared memo
cs: Vytvořit novou sdílenou poznámku

[ctx: New]
en: Memo Li_st
cs: Sez_nam poznámek

en: Create a new memo list
cs: Vytvořit nový seznam poznámek

en: Print Memos
cs: Tisknout poznámky

en: _Delete Memo…
cs: _Smazat poznámku...

en: _Find in Memo…
cs: _Najít v poznámce…

en: Search for text in the displayed memo
cs: Hledat text v zobrazené poznámce

en: D_elete Memo List…
cs: O_dstranit seznam poznámek...

en: Delete the selected memo list
cs: Smazat vybraný seznam poznámek

en: _Manage Memo List groups…
cs: _Spravovat skupiny se seznamy poznámek…

en: Manage Memo List groups order and visibility
cs: Spravovat pořadí a viditelnost skupin se seznamy poznámek

en: _New Memo List
cs: _Nový seznam poznámek

en: Refresh the selected memo list
cs: Aktualizovat vybraný seznam poznámek

en: Re_fresh list of account memo lists
cs: Aktualizova_t seznam seznamů poznámek

en: Rename the selected memo list
cs: Přejmenovat vybraný seznam poznámek

en: Show _Only This Memo List
cs: _Zobrazit jen tento seznam poznámek

en: Sho_w All Memo Lists
cs: Zo_brazovat všechny seznamy poznámek

en: Memo _Preview
cs: _Náhled poznámky

en: Show memo preview pane
cs: Zobrazovat panel náhledu poznámky

en: Show memo preview below the memo list
cs: Zobrazovat náhled poznámky pod seznamem poznámek

en: Show memo preview alongside the memo list
cs: Zobrazovat náhled poznámky vedle seznamu poznámek

en: Print the list of memos
cs: Tisknout seznam poznámek

en: Preview the list of memos to be printed
cs: Náhled seznamu poznámek k tisku

en: Show memos with no category set
cs: Zobrazovat poznámky bez nastavené kategorie

en: Delete Memos
cs: Smazat poznámky

en: Delete Memo
cs: Smazat poznámku

en: Memo List Context Menu
cs: Kontextová nabídka seznamu poznámek

en: %d memo | %d memos
cs[0]: %d poznámka
cs[1]: %d poznámky
cs[2]: %d poznámek

[ctx: New]
en: _Task
cs: Ú_kol

[ctx: New]
en: Assigne_d Task
cs: _Přidělený úkol

en: Create a new assigned task
cs: Vytvořit nový přidělený úkol

[ctx: New]
en: Tas_k List
cs: Seznam ú_kolů

en: Create a new task list
cs: Vytvořit nový seznam úkolů

en: Print Tasks
cs: Tisknout úkoly

en: This operation will permanently erase all tasks marked as completed. If you continue, you will not be able to recover these tasks.
    
    Really erase these tasks?
cs: Tato operace natrvalo odstraní všechny úkoly označené jako dokončené. Pokud budete pokračovat, nebude již možné tyto úkoly obnovit.
    
    Opravdu smazat tyto úkoly?

en: Do not ask me again
cs: Příště se neptat

en: Edit selected tasks in a bulk
cs: Upravit vybrané úkoly hromadně

en: _Delete Task…
cs: _Smazat úkol...

en: _Find in Task…
cs: _Najít v úkolu…

en: Search for text in the displayed task
cs: Hledat text v zobrazeném úkolu

en: D_elete Task List…
cs: _smazat seznam úkolů...

en: Delete the selected task list
cs: Smazat vybraný seznam úkolů

en: _Manage Task List groups…
cs: _Spravovat skupiny se seznamy úkolů…

en: Manage task list groups order and visibility
cs: Spravovat pořadí a viditelnost skupin se seznamy úkolů

en: _New Task List
cs: _Nový seznam úkolů

en: Refresh the selected task list
cs: Aktualizovat vybraný seznam úkolů

en: Re_fresh list of account task lists
cs: Akt_ualizovat seznam seznamů úkolů

en: Rename the selected task list
cs: Přejmenovat vybraný seznam úkolů

en: Sho_w All Task Lists
cs: Zo_brazit všechny seznamy úkolů

en: Show _Only This Task List
cs: _Zobrazit jen tento seznam úkolů

en: Mar_k as Incomplete
cs: Označit jako _nedokončené

en: Delete completed tasks
cs: Smazat dokončené úkoly

en: Task _Preview
cs: _Náhled úkolu

en: Show task preview pane
cs: Zobrazovat panel s náhledem úkolů

en: Show task preview below the task list
cs: Zobrazovat náhled úkolu pod seznamem úkolů

en: Show task preview alongside the task list
cs: Zobrazovat náhled úkolu pod seznamem úkolů

en: Print the list of tasks
cs: Tisknout seznam úkolů

en: Preview the list of tasks to be printed
cs: Náhled seznamu úkolů k tisku

en: Active Tasks
cs: Aktivní úkoly

en: Cancelled Tasks
cs: Zrušené úkoly

en: Completed Tasks
cs: Dokončené úkoly

en: Uncompleted Tasks
cs: Nedokončené úkoly

en: Scheduled Tasks
cs: Naplánované úkoly

en: Show scheduled tasks, aka those with a Due date
cs: Zobrazit naplánované úkoly, respektive termíny dokončení

en: Next 7 Days’ Tasks
cs: Úkoly v příštích 7 dnech

en: Overdue Tasks
cs: Úkoly ve skluzu

en: Tasks with Attachments
cs: Úkoly s přílohami

en: Show tasks with no category set
cs: Zobrazovat úkoly bez nastavené kategorie

en: Started Tasks
cs: Započaté úkoly

en: Filters for tasks that either do not have a start date or the start date is earlier than the time the filter is selected at
cs: Filtr pro úkoly, které buďto nemají datum začátku, nebo je datum začátku dřívější, než je zadáno ve filtru.

en: Delete Tasks
cs: Smazat úkoly

en: Delete Task
cs: Smazat úkol

en: Task List Context Menu
cs: Kontextová nabídka seznamu úkolů

en: %d task | %d tasks
cs[0]: %d úkol
cs[1]: %d úkoly
cs[2]: %d úkolů

en: Convert to M_eeting
cs: Př_evést na schůzku

en: Convert the message to a meeting request
cs: Převést zprávu na žádost o schůzku

en: Convert to M_essage
cs: Př_evést na zprávu

en: Convert to the mail message
cs: Převést na poštovní zprávu

en: Look up configuration with e-mail domain
cs: Vyhledat nastavení s doménou e-mailu

en: Looking up IMAP server…
cs: Hledá se server IMAP…

en: Looking up POP3 server…
cs: Hledá se server POP3…

en: Looking up SMTP server…
cs: Hledá se server SMTP…

en: CalDAV server
cs: Server CalDAV

en: Looking up CalDAV server…
cs: Hledá se server CalDAV…

en: CardDAV server
cs: Server CardDAV

en: Looking up CardDAV server…
cs: Hledá se server CardDAV…

en: LDAP server
cs: Server LDAP

en: Looking up LDAP server…
cs: Hledá se server LDAP…

en: Look up in SRV records
cs: Vyhledat záznamy SRV

en: CalDAV and CardDAV server
cs: Server CalDAV a CardDAV

en: Requires password to continue.
cs: Pro pokračování je zapotřebí heslo.

en: Look up for a CalDAV/CardDAV server
cs: Vyhledat server CalDAV/CardDAV

en: Display part as an invitation
cs: Zobrazit část jako pozvánku

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Today %H:%M
cs: Dnes %H:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Today %H:%M:%S
cs: Dnes %H:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Today %l:%M:%S %p
cs: Dnes %k:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %H:%M
cs: Zítra %H:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Tomorrow %H:%M:%S
cs: Zítra %H:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %l:%M %p
cs: Zítra %k:%M

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Tomorrow %l:%M:%S %p
cs: Zítra %k:%M:%S

note: strftime format of a weekday and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A %l:%M %p
cs: %A %k:%M

note: strftime format of a weekday and a * time, in 12-hour format.
en: %A %l:%M:%S %p
cs: %A %k:%M:%S

note: strftime format of a weekday and a date * without a year.
en: %A, %B %e
cs: %A, %e. %B

note: strftime format of a weekday, a date * without a year and a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %H:%M
cs: %A, %e %B %H:%M

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e %H:%M:%S
cs: %A, %e. %B %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %l:%M %p
cs: %A, %e. %B %k:%M

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e %l:%M:%S %p
cs: %A, %e. %B %k:%M:%S

note: strftime format of a weekday and a date.
en: %A, %B %e, %Y
cs: %A, %e. %B %Y

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M
cs: %A, %e. %B %Y %H:%M

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M:%S
cs: %A, %e. %B %Y %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M %p
cs: %A, %e. %B %Y %k:%M

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M:%S %p
cs: %A, %e %B %Y %k:%M:%S

en: An unknown person
cs: Neznámá osoba

en: Please respond on behalf of %s
cs: Odpovězte prosím jménem %s

en: Received on behalf of %s
cs: Přijato jménem %s

en: %s through %s has published the following meeting information:
cs: %s pomocí %s zveřejnil(a) následující informace o schůzce:

en: %s has published the following meeting information:
cs: %s zveřejnil(a) následující informace o schůzce:

en: The following meeting information has been published:
cs: Následující informace o schůzce byly zveřejněny:

en: %s has delegated the following meeting to you:
cs: %s vám delegoval(a) následující schůzku:

en: %s through %s requests your presence at the following meeting:
cs: %s pomocí %s požaduje vaši účast na následující schůzce:

en: %s requests your presence at the following meeting:
cs: %s požaduje vaši účast na následující schůzce:

en: %s through %s wishes to add to an existing meeting:
cs: %s pomocí %s si přeje být přidán(a) na existující schůzku:

en: %s wishes to add to an existing meeting:
cs: %s si přeje být přidán(a) na existující schůzku:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
cs: %s si pomocí %s přeje získat nejnovější informace o následující schůzce:

en: %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
cs: %s si přeje získat nejnovější informace o následující schůzce:

en: %s through %s has sent back the following meeting response:
cs: %s pomocí %s poslal(a) zpět následující odpověď o schůzce:

en: %s has sent back the following meeting response:
cs: %s poslal(a) zpět následující odpověď o schůzce:

en: %s through %s has cancelled the following meeting:
cs: %s pomocí %s zrušil(a) následující schůzku:

en: %s has cancelled the following meeting:
cs: %s zrušil(a) následující schůzku:

en: %s through %s has proposed the following meeting changes.
cs: %s pomocí %s navrhl(a) následující změny schůzky.

en: %s has proposed the following meeting changes:
cs: %s navrhl(a) následující změny schůzky:

en: %s through %s has declined the following meeting changes:
cs: %s pomocí %s odmítl(a) následující změny schůzky:

en: %s has declined the following meeting changes:
cs: %s odmítl(a) následující změny schůzky:

en: %s through %s has published the following task:
cs: %s pomocí %s zveřejnil(a) následující úkol:

en: %s has published the following task:
cs: %s zveřejnil(a) následující úkol:

en: The following task has been published:
cs: Následující úkol byl zveřejněn:

en: %s requests the assignment of %s to the following task:
cs: %s požaduje přidělení %s k následujícímu úkolu:

en: %s through %s has assigned you a task:
cs: %s vám pomocí %s přidělil(a) úkol:

en: %s has assigned you a task:
cs: %s vám přidělil(a) úkol:

en: %s through %s wishes to add to an existing task:
cs: %s pomocí %s si přeje být přidán(a) k existujícímu úkolu:

en: %s wishes to add to an existing task:
cs: %s si přeje být přidán(a) k existujícímu úkolu:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
cs: %s si pomocí %s přeje získat nejnovější informace o následujícím přiděleném úkolu:

en: %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
cs: %s si přeje získat nejnovější informace o následujícím přiděleném úkolu:

en: %s through %s has sent back the following assigned task response:
cs: %s pomocí %s poslal(a) zpět následující odpověď o přiděleném úkolu:

en: %s has sent back the following assigned task response:
cs: %s poslal(a) zpět následující odpověď o přiděleném úkolu:

en: %s through %s has cancelled the following assigned task:
cs: %s pomocí %s zrušil(a) následující přidělený úkol:

en: %s has cancelled the following assigned task:
cs: %s zrušil(a) následující přidělený úkol:

en: %s through %s has proposed the following task assignment changes:
cs: %s pomocí %s navrhl(a) následující změny přidělení úkolu:

en: %s has proposed the following task assignment changes:
cs: %s navrhl(a) následující změny přidělení úkolu:

en: %s through %s has declined the following assigned task:
cs: %s pomocí %s odmítl(a) následující přidělený úkol:

en: %s has declined the following assigned task:
cs: %s odmítl(a) následující přidělený úkol:

en: %s through %s has published the following memo:
cs: %s pomocí %s zveřejnil(a) následující poznámku:

en: %s has published the following memo:
cs: %s zveřejnil(a) následující poznámku:

en: The following memo has been published:
cs: Následující poznámka byla zveřejněná:

en: %s through %s wishes to add to an existing memo:
cs: %s si pomocí %s přeje být přidán(a) do existující poznámky:

en: %s wishes to add to an existing memo:
cs: %s si přeje být přidán(a) do existující poznámky:

en: %s through %s has cancelled the following shared memo:
cs: %s pomocí %s zrušil(a) následující sdílenou poznámku:

en: %s has cancelled the following shared memo:
cs: %s zrušil(a) následující sdílenou poznámku:

en: All day:
cs: Celý den:

en: Start day:
cs: Počáteční den:

en: Start time:
cs: Čas začátku:

en: End day:
cs: Konečný den:

en: End time:
cs: Čas konce:

en: Imported event will have removed the organizer and all the attendees.
cs: Importovaná událost bude mít organizátora a všechny účastníky odstraněné.

en: Ope_n Calendar
cs: Otevřít kale_ndář

en: _Decline all
cs: Od_mítnout vše

en: _Tentative all
cs: _Předběžně všechno

en: _Tentative
cs: Před_běžné

en: Acce_pt all
cs: _Přijmout vše

en: Acce_pt
cs: _Přijmout

en: Send _Information
cs: Odeslat _informaci

en: _Update Attendee Status
cs: _Aktualizovat stav účastníka

en: _Update
cs: _Aktualizovat

en: Im_port
cs: I_mportovat

en: Im_port as Event
cs: Importovat jako _událost

en: Due date:
cs: Plánované dokončení:

en: Show description provided by the sender
cs: Zobrazit popis poskytnutý odesilatelem

en: Hide description provided by the sender
cs: Skrýt popis poskytnutý odesilatelem

note: RSVP area
en: Send reply to organizer
cs: Odpovědět organizátorovi

note: Updates
en: Send _updates to attendees
cs: Poslat _aktualizace účastníkům

note: The recurrence check button
en: _Apply to all instances
cs: _Použít u všech výskytů

en: Show time as _free
cs: Zobrazovat čas jako _volný

en: _Preserve my reminder
cs: _Zachovat moji připomínku

en: _Inherit reminder
cs: Děd_it připomínku

en: _Tasks:
cs: Úkol_y:

en: _Memos:
cs: _Poznámky:

en: Sa_ve
cs: _Uložit

en: Attendee status updated
cs: Stav účastníka byl aktualizován

en: An appointment “%s” in the calendar “%s” conflicts with this meeting
cs: Událost „%s“ v kalendáři „%s“ koliduje s touto schůzkou

en: A task “%s” in the task list “%s” conflicts with this task
cs: Úkol „%s“ v seznamu úkolů „%s“ koliduje s tímto úkolem

en: A memo “%s” in the memo list “%s” conflicts with this memo
cs: Poznámka „%s“ v seznamu poznámek „%s“ koliduje s touto poznámkou

en: The calendar “%s” contains an appointment which conflicts with this meeting | The calendar “%s” contains %d appointments which conflict with this meeting
cs[0]: Kalendář „%s“ obsahuje událost, které koliduje s touto schůzkou
cs[1]: Kalendář „%s“ obsahuje %d události, které kolidují s touto schůzkou
cs[2]: Kalendář „%s“ obsahuje %d událostí, které kolidují s touto schůzkou

en: The task list “%s” contains a task which conflicts with this task | The task list “%s” contains %d tasks which conflict with this task
cs[0]: Seznam úkolů „%s“ obsahuje úkol, který koliduje s tímto úkolem
cs[1]: Seznam úkolů „%s“ obsahuje %d úkoly, které kolidují s tímto úkolem
cs[2]: Seznam úkolů „%s“ obsahuje %d úkolů, které kolidují s tímto úkolem

en: The memo list “%s” contains a memo which conflicts with this memo | The memo list “%s” contains %d memos which conflict with this memo
cs[0]: Seznam poznámek „%s“ obsahuje poznámku, která koliduje s touto poznámkou
cs[1]: Seznam poznámek „%s“ obsahuje %d poznámky, které kolidují s touto poznámkou
cs[2]: Seznam poznámek „%s“ obsahuje %d poznámek, které kolidují s touto poznámkou

en: Found the appointment in the calendar “%s” as accepted
cs: Schůzka nalezena v kalendáři „%s“ jako přijatá

en: Found the appointment in the calendar “%s” as declined
cs: Schůzka nalezena v kalendáři „%s“ jako odmítnutá

en: Found the appointment in the calendar “%s” as tentatively accepted
cs: Schůzka nalezena v kalendáři „%s“ jako předběžně přijatá

en: Found the appointment in the calendar “%s” as delegated
cs: Schůzka nalezena v kalendáři „%s“ jako delegovaná

en: Found the appointment in the calendar “%s”
cs: Událost nalezena v kalendáři „%s“

en: Found the task in the task list “%s”
cs: Úkol nalezen v seznamu úkolů „%s“

en: Found the memo in the memo list “%s”
cs: Poznámka nalezena v seznamu poznámek „%s“

en: This meeting invitation is obsolete. It had been updated.
cs: Tato pozvánku na schůzku je zastaralá. Byla aktualizována.

en: Unable to find any calendars
cs: Nelze najít žádné kalendáře

en: Unable to find this meeting in any calendar
cs: Nelze najít schůzku v kalendáři

en: Unable to find this task in any task list
cs: Nelze najít žádný úkol v seznamu úkolů

en: Unable to find this memo in any memo list
cs: Nelze najít tuto poznámku v seznamu poznámek

en: Searching for an existing version of this appointment
cs: Hledání existující verze události

en: Searching for an existing version of this task
cs: Hledání existující verze tohoto úkolu

en: Searching for an existing version of this memo
cs: Hledání existující verze této poznámky

en: Opening the calendar. Please wait…
cs: Kalendář se otevírá. Čekejte prosím…

en: Unable to send item to calendar “%s”. %s
cs: Nelze odeslat položku do kalendáře „%s“. %s

en: Unable to send item to task list “%s”. %s
cs: Nelze odeslat položku do seznamu úkolů „%s“. %s

en: Unable to send item to memo list “%s”. %s
cs: Nelze odeslat položku do seznamu poznámek „%s“. %s

en: Sent to calendar “%s” as accepted
cs: Odesláno do kalendáře „%s“ jako odsouhlasené

en: Sent to task list “%s” as accepted
cs: Odesláno do seznamu úkolů „%s“ jako odsouhlasené

en: Sent to memo list “%s” as accepted
cs: Odesláno do seznamu pozvánek „%s“ jako odsouhlasené

en: Sent to calendar “%s” as tentative
cs: Odesláno do kalendáře „%s“ jako předběžné

en: Sent to task list “%s” as tentative
cs: Odesláno do seznamu úkolů „%s“ jako předběžné

en: Sent to memo list “%s” as tentative
cs: Odesláno do seznamu poznámek „%s“ jako předběžné

en: Sent to calendar “%s” as declined
cs: Odesláno do kalendáře „%s“ jako odmítnuté

en: Sent to task list “%s” as declined
cs: Odesláno do seznamu úkolů „%s“ jako odmítnuté

en: Sent to memo list “%s” as declined
cs: Odesláno do seznamu poznámek „%s“ jako odmítnuté

en: Sent to calendar “%s” as cancelled
cs: Odesláno do kalendáře „%s“ jako zrušené

en: Sent to task list “%s” as cancelled
cs: Odesláno do seznamu úkolů „%s“ jako zrušené

en: Sent to memo list “%s” as cancelled
cs: Odesláno do seznamu poznámek „%s“ jako zrušené

en: Imported to calendar “%s”
cs: Naimportováno do kalendáře „%s“

en: Imported to task list “%s”
cs: Naimportováno do seznamu úkolů „%s“

en: Imported to memo list “%s”
cs: Naimportováno do seznamu poznámek „%s“

en: Saving changes to the calendar. Please wait…
cs: Ukládají se změny do kalendáře. Čekejte prosím…

en: Saving changes to the task list. Please wait…
cs: Ukládají se změny do seznamu úkolů. Čekejte prosím…

en: Saving changes to the memo list. Please wait…
cs: Ukládají se změny do seznamu poznámek. Čekejte prosím…

en: Unable to parse item
cs: Nelze zpracovat položku

en: Organizer has removed the delegate %s
cs: Organizátor odstranil delegáta %s

en: Sent a cancellation notice to the delegate
cs: Odesláno oznámení o zrušení delegátovi

en: Could not send the cancellation notice to the delegate
cs: Nezdařilo se poslat oznámení o zrušení delegátovi

en: Unable to update attendee. %s
cs: Nelze aktualizovat účastníka. %s

en: The meeting is invalid and cannot be updated
cs: Schůzka je neplatná a nemůže být uložena

en: Attendee status could not be updated because the status is invalid
cs: Stav účastníka nelze aktualizovat, protože stav není platný

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
cs: Stav účastníka nemůže být aktualizován, protože položka již neexistuje

en: Meeting information sent
cs: Informace o schůzce odeslány

en: Task information sent
cs: Informace o úkolu odeslány

en: Memo information sent
cs: Informace o poznámce odeslány

en: Unable to send meeting information, the meeting does not exist
cs: Nelze poslat informaci o schůzce, schůzka neexistuje

en: Unable to send task information, the task does not exist
cs: Nelze odeslat informace o úkolu, úkol neexistuje

en: Unable to send memo information, the memo does not exist
cs: Nelze odeslat informace o poznámce, poznámka neexistuje

note: Translators: This is a default filename for a calendar.
en: calendar.ics
cs: kalendar.ics

en: Save Calendar
cs: Uložit kalendář

en: The calendar attached is not valid
cs: Připojený kalendář není platný

en: The message claims to contain a calendar, but the calendar is not a valid iCalendar.
cs: Tato zpráva tvrdí, že obsahuje kalendář, ale kalendář není platný iCalendar.

en: The item in the calendar is not valid
cs: Položka v kalendáři není platná

en: The message does contain a calendar, but the calendar contains no events, tasks or free/busy information
cs: Zpráva obsahuje kalendář, ale kalendář neobsahuje události, úkoly ani informace volno/obsazeno

en: The calendar attached contains multiple items
cs: Připojený kalendář obsahuje několik položek

en: To process all of these items, the file should be saved and the calendar imported
cs: Pro zpracování všech těchto položek by měl být soubor uložen a kalendář importován

[ctx: cal-itip]
en: None
cs: Nic

en: Tentatively Accepted
cs: Předběžně odsouhlaseno

en: This response is not from a current attendee. Add the sender as an attendee?
cs: Tato odpověď není od stávajícího účastníka. Přidat odesílatele jako účastníka?

en: This meeting has been delegated
cs: Tato schůzka byla delegována

en: “{0}” has delegated the meeting. Do you want to add the delegate “{1}”?
cs: „{0}“ delegoval schůzku. Chcete přidat delegáta „{1}“?

en: Google Features
cs: Funkce Google

en: Add Ca_lendar to this account
cs: Přidat Ka_lendář do tohoto účtu

en: Add Con_tacts to this account
cs: Přidat Kon_takty do tohoto účtu

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: IMAP access
cs: přístup k IMAP

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: Calendars to synchronize
cs: kalendáře pro synchronizaci

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: You may need to enable %s and %s
cs: Možná budete potřebovat povolit %s a %s

en: Mail _Directory:
cs: _Složka schránky:

en: Choose a MH mail directory
cs: Vybrat složku schránky MH

en: MH mail directory cannot be empty
cs: Složka schránky MH nemůže být prázdná

en: Local Delivery _File:
cs: Sou_bor pro místní doručování:

en: Choose a local delivery file
cs: Vybrat soubor pro místní doručování

en: Local delivery file cannot be empty
cs: Soubor pro místní doručování nemůže být prázdný

en: Choose a Maildir mail directory
cs: Vybrat složku schránky Maildir

en: Maildir mail directory cannot be empty
cs: Složka schránky Maildir nemůže být prázdná

en: Spool _File:
cs: Soubor _schránky:

en: Choose a mbox spool file
cs: Vybrat soubor schránky mbox

en: Mbox spool file cannot be empty
cs: Soubor schránky mbox nemůže být prázdný

en: Spool _Directory:
cs: _Složka schránky:

en: Choose a mbox spool directory
cs: Vybrat složku schránky mbox

en: Mbox spool directory cannot be empty
cs: Složka schránky mbox nemůže být prázdná

en: Configuration
cs: Nastavení

note: do not reference
en: User_name:
cs: _Uživatelské jméno:

en: _Forget password
cs: _Zapomenout heslo

en: Encryption _method:
cs: Metoda š_ifrování:

en: STARTTLS after connecting
cs: STARTTLS po připojení

en: TLS on a dedicated port
cs: TLS na vyhrazeném portu

en: _Use custom binary, instead of “sendmail”
cs: P_užívat vlastní program namísto programu „sendmail“

en: _Custom binary:
cs: _Vlastní program:

en: U_se custom arguments
cs: Používat vla_stní parametry

en: Cus_tom arguments:
cs: Vlas_tní parametry:

en: Default arguments are “-i -f %F -- %R”, where
       %F — stands for the From address
       %R — stands for the recipient addresses
cs: Výchozí parametry jsou „-i -f %F -- %R“, kde
       %F – představuje adresu Od
       %R – představuje adresy příjemců

en: Send mail also when in offline _mode
cs: Posílat poštu také v režimu _odpojení

en: Custom binary cannot be empty
cs: Vlastní program nemůže být neuvedený

note: do not reference
en: Ser_ver requires authentication
cs: Server _vyžaduje ověření totožnosti

en: T_ype:
cs: T_yp:

en: Yahoo! Features
cs: Funkce Yahoo!

en: Add Ca_lendar and Tasks to this account
cs: Přidat Ka_lendář a Úkoly do tohoto účtu

en: Saving message…
cs: Zpráva se ukládá…

en: Failed to save message to folder.
cs: Zprávu nešlo do složky uložit.

en: %d attached message | %d attached messages
cs[0]: %d přiložená zpráva
cs[1]: %d přiložené zprávy
cs[2]: %d přiložených zpráv

en: Save Message to _Folder…
cs: Uložit zprávu do _složky…

en: Save the message attachment to a chosen folder
cs: Uložit přílohu zprávy do vybrané složky

en: Import OpenP_GP key…
cs: Importovat klíč OpenP_GP…

en: Import Pretty Good Privacy (OpenPGP) key
cs: Importovat klíč Pretty Good Privacy (OpenPGP)

[ctx: New]
en: _Mail Message
cs: Zp_ráva

en: Compose a new mail message
cs: Napsat novou zprávu

[ctx: New]
en: Mail Acco_unt
cs: Poš_tovní účet

en: Create a new mail account
cs: Vytvořit nový účet e-mailu

[ctx: New]
en: Mail _Folder
cs: Sl_ožka pošty

en: Create a new mail folder
cs: Vytvořit novou složku pošty

[ctx: NetworkMonitor]
en: Method to detect _online state:
cs: Metoda pro rozpoznání _online stavu:

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: The '%s' is replaced with the actual name of the GNetworkMonitor implementation
en: Default (%s)
cs: Výchozí (%s)

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the first
en: Default
cs: Výchozí

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the last
en: Always Online
cs: Vždy online

en: _Limit operations in Power Saver mode
cs: O_mezit operace v režimu šetření energií

en: Mail Preferences
cs: Předvolby pošty

en: Composer Preferences
cs: Předvolby editoru

en: Network Preferences
cs: Předvolby sítě

[ctx: label]
note: Translators: The first item in the list, to be able to set rule: [Label] [is/is-not] [None]
en: None
cs: Žádný

[ctx: label]
note: Translators: The first item in the list, to be able to set rule: [Unset Label] [All]
en: All
cs: Vše

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook included in autocompletion" in the filter dialog
en: Included in Autocompletion
cs: zahrnutý v automatickém doplňování

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook" in the filter dialog
en: Any
cs: libovolný

en: Marking messages as read…
cs: Označují se zprávy jako přečtené…

en: Go to Folder
cs: Přejit do složky

en: _Select
cs: _Vybrat

en: _Disable Account
cs: _Zakázat účet

en: Disable this account
cs: Zakázat tento účet

en: Permanently remove all the deleted messages from all folders
cs: Natrvalo odstranit všechny smazáné zprávy ze všech složek

en: Empty _Junk
cs: Vyprázdnit n_evyžádané

en: Delete all Junk messages from all folders
cs: Smazat všechny nevyžádané zprávy ze všech složek

en: Edit properties of this account
cs: Upravit vlastnosti tohoto účtu

en: Refresh list of folders of this account
cs: Aktualizovat seznam složek tohoto účtu

en: _Download Messages for Offline Usage
cs: S_táhnout zprávy pro používání po odpojení

en: Download messages of accounts and folders marked for offline usage
cs: Stáhnout zprávy účtů a složek označených pro používání při odpojení.

en: Fl_ush Outbox
cs: Odeslat zpráv_y ve složce „K odeslání“

en: _Copy Folder To…
cs: _Kopírovat složku do…

en: Copy the selected folder into another folder
cs: Kopírovat vybranou složku do jiné složky

en: Permanently remove this folder
cs: Natrvalo odstranit tuto složku

en: Edit Sort _Order…
cs: Upravit řa_zení…

en: Change sort order of the folders in the folder tree
cs: Změnit řazení složek ve stromu složek

en: E_xpunge
cs: _Vyčistit

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
cs: Natrvalo odstranit všechny smazáné zprávy z této složky

en: Mar_k All Messages as Read
cs: Označit všechny _zprávy jako přečtené

en: Mark all messages in the folder as read
cs: Označit všechny zprávy ve složce jako přečtené

en: _Move Folder To…
cs: _Přesunout složku do…

en: Move the selected folder into another folder
cs: Přesunout vybranou složku do jiné složky

note: Translators: An action caption to create a new mail folder
en: _New…
cs: _Nová…

en: Create a new folder for storing mail
cs: Vytvořit novou složku pro ukládání pošty

en: _New Folder…
cs: _Nová složka…

en: Change the properties of this folder
cs: Změnit vlastnosti této složky

en: Refresh the folder
cs: Aktualizovat složku

en: Change the name of this folder
cs: Změnit název této složky

en: Select Message _Thread
cs: _Vybrat vlákno zprávy

en: Select all messages in the same thread as the selected message
cs: Vybrat všechny zprávy ve stejném vlákně, jako je vybraná zpráva

en: Select Message S_ubthread
cs: Vybrat _podvlákno zprávy

en: Select all replies to the currently selected message
cs: Vybrat všechny odpovědi do aktuálně vybrané zprávy

en: Empty _Trash
cs: Vyprázdnit _koš

en: Permanently remove all the deleted messages from all accounts
cs: Natrvalo odstranit všechny smazáné zprávy ze všech účtů

en: Go to _Folder
cs: Přejít do _složky

en: Opens a dialog to select a folder to go to
cs: Otevřít dialogové okno pro výběr složky, do které se má přejít

en: _Manage Subscriptions
cs: _Spravovat odběry

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
cs: Odebírat nebo zrušit odběr složek na vzdálených serverech

en: Send / _Receive
cs: O_deslat/přijmout

en: Send queued items and retrieve new items
cs: Poslat položky čekající ve frontě a přijmout nové položky

en: R_eceive All
cs: Při_jmout vše

en: Receive new items from all accounts
cs: Přijmout nové položky ze všech účtů

en: _Send All
cs: _Odeslat vše

en: Send queued items in all accounts
cs: Odeslat položky čekající ve frontě ve všech účtech

en: Cancel the current mail operation
cs: Zrušit aktuální operaci pošty

en: Collapse All _Threads
cs: S_balit všechna vlákna

en: Collapse all message threads
cs: Sbalit všechna vlákna zpráv

en: E_xpand All Threads
cs: _Rozbalit všechna vlákna

en: Expand all message threads
cs: Rozbalit všechna vlákna

en: _Message Filters
cs: _Filtry zpráv

en: Create or edit rules for filtering new mail
cs: Vytvořit nebo editovat pravidla pro filtrování nové pošty

en: _Subscriptions…
cs: _Odběry…

note: ** Menus **
en: F_older
cs: Sl_ožka

en: C_reate Search Folder From Search…
cs: V_ytvořit vyhledávací složku z hledávání…

en: Search F_olders
cs: Vy_hledávací složky

en: Create or edit search folder definitions
cs: Vytvořit nebo upravit definice vyhledávací složky

en: Show Message _Preview
cs: _Náhled zprávy

en: Show message preview pane
cs: Zobrazovat panel s náhledem zprávy

en: Show _Attachment Bar
cs: _Zobrazit lištu příloh

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments
cs: Když má zpráva přílohy, zobrazovat lištu příloh pod panelem náhledu zprávy

en: Show _Deleted Messages
cs: Zobrazovat s_mazané zprávy

en: Show deleted messages with a line through them
cs: Zobrazovat smazáné zprávy přeškrtnuté napříč čarou

en: Show _Junk Messages
cs: Zobrazovat n_evyžádané zprávy

en: Show junk messages with a red line through them
cs: Zobrazovat nevyžádané zprávy přeškrtnuté napříč červenou čarou

en: Show _Preview Tool Bar
cs: Zobrazovat lištu nás_trojů v náhledu

en: Show tool bar above the preview panel
cs: Zobrazovat lištu nástrojů nad panelem náhledu

en: _Group By Threads
cs: _Seskupovat podle vláken

en: Threaded message list
cs: Seznam zpráv dle vláken

en: Show To _Do Bar
cs: Zobrazovat lištu K _vyřízení

en: Show To Do bar with appointments and tasks
cs: Zobrazovat lištu „K vyřízení“ s událostmi a úkoly

en: _Unmatched Folder Enabled
cs: S_ložka Nepřiřazené povolena

en: Toggles whether Unmatched search folder is enabled
cs: Přepíná to, zda má být povolena vyhledávací složka Nepřiřazené

en: Show message preview below the message list
cs: Zobrazovat náhled zprávy pod seznamem zpráv

en: Show message preview alongside the message list
cs: Zobrazovat náhled zprávy vedle seznamu zpráv

en: Subject or Addresses contain
cs: Předmět nebo adresy obsahují:

en: All Accounts
cs: Všechny účty

en: Current Account
cs: Aktuální účet

en: Current Folder
cs: Aktuální složka

en: Current Folder and Subfolders
cs: Současná složka a podsložky

en: All Messages
cs: Všechny zprávy

en: Important Messages
cs: Důležité zprávy

en: Last 5 Days’ Messages
cs: Zprávy za posledních 5 dní

en: Messages Not Junk
cs: Zprávy nejsou nevyžádané

en: Messages with Attachments
cs: Zprávy s přílohami

en: Messages with Notes
cs: Zprávy s poznámkami

en: No Label
cs: Bez štítku

en: Read Messages
cs: Přečtené zprávy

en: Unread Messages
cs: Nepřečtené zprávy

en: Message Thread
cs: Vlákno zprávy

en: Preview Toolbar
cs: Náhled nástrojové lišty

en: Preview Context Menu
cs: Náhled kontextové nabídky

en: Folder Context Menu
cs: Kontextová nabídka složky

en: Message Context Menu
cs: Kontextová nabídka zprávy

en: Current Folder and Subfolders Search
cs: Vyhledávání v současné složce a podsložkách

en: All Account Search
cs: Vyhledávání všech účtů

en: Account Search
cs: Vyhledávání účtu

en: %d selected,  | %d selected,
cs[0]: %d vybráno,
cs[1]: %d vybrány,
cs[2]: %d vybráno,

en: %d deleted | %d deleted
cs[0]: %d smazána
cs[1]: %d smazány
cs[2]: %d smazáno

en: %d junk | %d junk
cs[0]: %d nevyžádaná zpráva
cs[1]: %d nevyžádané zprávy
cs[2]: %d nevyžádaných zpráv

en: %d draft | %d drafts
cs[0]: %d koncept
cs[1]: %d koncepty
cs[2]: %d konceptů

en: %d unsent | %d unsent
cs[0]: %d neodeslána
cs[1]: %d neodeslány
cs[2]: %d neodesláno

en: %d sent | %d sent
cs[0]: %d odeslána
cs[1]: %d odeslány
cs[2]: %d odesláno

en: %d unread | %d unread
cs[0]: %d nepřečtena
cs[1]: %d nepřečteny
cs[2]: %d nepřečteno

en: Select Folder to Add
cs: Výběr složky pro přidání

en: Folder
cs: Složka

en: Recipient
cs: Příjemce

en: Keep in Outbox
cs: Vložit do složky K odeslání

en: Send immediately
cs: Odeslat ihned

en: Send after 1 minute
cs: Odeslat za 1 minutu

en: Send after 5 minutes
cs: Odeslat za 5 minut

en: Language(s)
cs: Jazyky

en: Same as user interface
cs: Stejný jako v uživatelském rozhraní

en: On exit, every time
cs: Při ukončení, pokaždé

en: Once per day
cs: Jednou denně

en: Once per week
cs: Jednou týdně

en: Once per month
cs: Jednou měsíčně

en: Immediately, on folder leave
cs: Okamžitě, při opuštění složky

en: Header
cs: Hlavička

en: Contains Value
cs: Obsahuje hodnotu

[ctx: UserHeaders]
note: Translators: This is a column caption, in which a mail header name is shown. Example: Header: "X-GitLab-Project" Title: "GitLab Project"
en: Header
cs: Hlavička

[ctx: UserHeaders]
note: Translators: This is a column caption, in which a mail header title is shown; it's the text the header is presented in the GUI, aka a user friendly name of the header. Example: Header: "X-GitLab-Project" Title: "GitLab Project"
en: Title
cs: Název

note: To Translators: 'Date header' is a label for configurable date/time format for 'Date' header in mail message window/preview
en: _Date header:
cs: _Hlavička data:

en: Show _original header value
cs: Zobrazit _původní hodnotu hlavičky

en: Do _not change settings
cs: _Neměnit nastavení

en: _Set as default email client
cs: Na_stavit jako výchozího poštovního klienta

en: Do you want to make Evolution your default email client?
cs: Chcete, aby Evolution byl váš výchozí poštovní klient?

note: Translators: First %s is an email address, second %s * is the subject of the email, third %s is the date.
en: Your message to %s about “%s” on %s has been displayed. This is no guarantee that the message has been read or understood.
cs: Vaše zpráva pro %s o „%s“ na %s byla zobrazená. To ale ještě neznamená garanci, že byla zpráva přečtená a pochopená.

note: Translators: %s is the subject of the email message This text is used as a subject of a delivery notification email (basically a notification, that the user did read (or better displayed) the message).
en: Read: %s
cs: Přečteno: %s

en: Send a read receipt to “%s”
cs: Odeslat zpávu o doručení na „%s“

en: _Notify Sender
cs: _Uvědomit odesílatele

en: Sender wants to be notified when you have read this message.
cs: Odesílatel chce být uvědoměn, že jste četli tuto zprávu.

en: Sender has been notified that you have read this message.
cs: Odesílatel byl upozorněn, že jste četli tuto zprávu.

en: Evolution is currently offline.
cs: Evolution je momentálně odpojen.

en: Click “Work Online” to return to online mode.
cs: Chcete-li se vráti do režimu on-line, klikněte na „Pracovat on-line“.

en: Evolution is currently offline due to a network outage.
cs: Evolution je nyní odpojen z důvodu výpadku sítě.

en: Evolution will return to online mode once a network connection is established.
cs: Evolution se vrátí do režimu on-line, jakmile bude navázáno síťové spojení.

en: Author(s)
cs: Autoři

en: Overview
cs: Přehled

en: Plugin
cs: Zásuvný modul

en: Plugins
cs: Zásuvné moduly

en: Display plain text version
cs: Zobrazit verzi s prostým textem

en: Display plain text version of multipart/alternative message
cs: Zobrazit verzi s prostým textem alternativní zprávy či zprávy o více částech

en: Display HTML version
cs: Zobrazit verzi s HTML

en: Display HTML version of multipart/alternative message
cs: Zobrazit verzi s HTML alternativní zprávy nebo zprávy o více částech

en: Show HTML if present
cs: Zobrazit HTML, je-li přítomno

en: Let Evolution choose the best part to show.
cs: Nechat Evolution vybrat nejlepší část k zobrazení.

en: Show plain text if present
cs: Zobrazit prostý text, pokud je přítomen

en: Show plain text part, if present, otherwise let Evolution choose the best part to show.
cs: Zobrazit část s prostým textem, je-li přítomen, jinak nechat Evolution vybrat nejlepší část k zobrazení.

en: Show plain text if present, or HTML source
cs: Zobrazit prostý text, pokud je přítomen, nebo zdrojový kód HTML

en: Show plain text part, if present, otherwise the HTML part source.
cs: Zobrazit část s prostým textem, je-li je přítomen, jinak zobrazit zdrojový kód části s HTML.

en: Only ever show plain text
cs: Zobrazit jen prostý text

en: Always show plain text part and make attachments from other parts, if requested.
cs: Vždy zobrazit část s prostým textem a vytvořit přílohy z ostatních částí, pokud je to vyžadováno.

en: Show s_uppressed HTML parts as attachments
cs: Z_obrazovat potlačené části HTML jako přílohy

en: HTML _Mode
cs: _Režim HTML

en: Prefer Plain Text
cs: Dávat přednost prostému textu

note: but then we also need to create our own section frame
en: Plain Text Mode
cs: Čistě textový model

en: Allows to view mail messages as plain text, even if they contain HTML. To modify the options switch to the Mail Preferences section → HTML Messages tab → Plain Text Mode group.
cs: Umožňuje zobrazit e-mailové zprávy jako prostý text, i když obsahují HTML. Chcete-li upravit možnosti, přejděte do sekce Předvolby pošty → karta Zprávy HTML → skupina Režim prostého textu.

en: Cannot add message into News and Blogs folder
cs: Nelze přidat zprávu do složky Zpravodajství a blogy

en: Message is not available
cs: Zpráva není dostupná

en: Invalid Feed URL “%s”.
cs: Neplatná URL kanálu „%s“.

en: Failed to download feeds, error code %d (%s)
cs: Nepodařilo se stáhnout kanály, kód chyby %d (%s)

en: Invalid Feed URL.
cs: Neplatná URL kanálu.

en: Apply message _filters to this folder
cs: Používat _filtry zpráv pro tuto složku

en: _Download complete articles
cs: _Stahovat celé články

en: Download feed _enclosures
cs: Stahovat _přílohy kanálu

en: Enclosures:
cs: Přílohy:

en: News and Blogs
cs: Zpravodajství a blogy

en: This is a provider for reading RSS news and blogs.
cs: Toto je poskytovatel pro čtení RSS ze zpravodajství a blogů.

en: Folder '%s' not found
cs: Složka „%s“ nebyla nalezena

en: Cannot create a folder in a News and Blogs store.
cs: Nezdařilo se vytvořit složku v úložišti Zpravodajství a blogy.

en: Unknown author
cs: Neznámý autor

en: Failed to fetch feed icon: %s
cs: Selhalo stažení ikony kanálu: %s

en: Fetching feed icon…
cs: Stahuje se ikona kanálu…

en: Failed to read feed information.
cs: Selhalo čtení informací o kanále.

en: Failed to fetch feed information: %s
cs: Selhalo stažení informací o kanále: %s

en: Fetching feed information…
cs: Stahují se informace o kanále…

en: Invalid Feed URL
cs: Neplatné URL kanálu

en: Choose Feed Image
cs: Výběr obrázku kanálu

en: Feed _URL:
cs: _URL kanálu:

en: _Fetch
cs: _Stáhnout

en: C_ontent:
cs: _Obsah:

en: Import RSS Feeds
cs: Import kanálů RSS

en: Export RSS Feeds
cs: Export kanálů RSS

en: Export
cs: Vyexportovat

en: OPML files
cs: Soubory OPML

note: Translators: This is a default file name for exported RSS feeds. Keep the extension (".opml") as is, translate only the "feeds" word, if needed.
en: feeds.opml
cs: kanaly.opml

en: Failed to export RSS feeds:
cs: Selhal export kanálů RSS:

en: Failed to read file content:
cs: Selhalo čtení obsahu souboru:

en: Failed to add feed:
cs: Selhalo přidání kanálů:

en: No RSS feeds found
cs: Nenalezeny žádné kanály RSS

en: No new RSS feeds imported
cs: Nebyl naimportován žádný nový kanál RSS

en: Imported %d feed | Imported %d feeds
cs[0]: Naimportován %d kanál
cs[1]: Naimportovány %d kanály
cs[2]: Naimportováno %d kanálů

en: Failed to import data, the file does not contain valid OPML data.
cs: Data nelze importovat, soubor neobsahuje platná data OPML.

en: Failed to parse file content. Expected is an OPML file.
cs: Nelze zpracovat obsah souboru. Očekávaný je soubor OPML.

en: Download _feed enclosures
cs: Stahovat _přílohy kanálu

note: Translators: This is part of "Do not download enclosures larger than [ nnn ] KB"
en: Do not download e_nclosures larger than
cs: Nestahovat přílohy _větší než

note: Translators: This is part of "Do not download enclosures larger than [ nnn ] KB"
en: KB
cs: KiB

en: Feeds
cs: Kanály

en: Content
cs: Obsah

en: E_xport
cs: E_xportovat

en: Re_load feed articles
cs: Znovu načíst články z kaná_lu

en: Reload all feed articles from the server, updating existing and adding any missing
cs: Znovu načíst ze serveru všechny články v kanále, aktualizovat stávající a přidat případné chybějící

en: Failed to spawn SpamAssassin (%s):
cs: Selhalo spuštění filtru SpamAssassin (%s):

en: Failed to stream mail message content to SpamAssassin:
cs: Selhalo posílání obsahu zpráv do filtru SpamAssassin:

en: Failed to write “%s” to SpamAssassin:
cs: Selhalo zapsání „%s“ do filtru SpamAssassin:

en: Failed to read output from SpamAssassin:
cs: Selhalo čtení výstupu z filtru SpamAssassin:

en: SpamAssassin either crashed or failed to process a mail message
cs: SpamAssassin se buď zhroutil nebo nebyl schopen zprávu zpracovat

en: SpamAssassin Options
cs: Možnosti filtru SpamAssassin

en: I_nclude remote tests
cs: _Včetně vzdálených testů

en: This will make SpamAssassin more reliable, but slower.
cs: Díky tomuto bude SpamAssassin spolehlivější, ale pomalejší.

en: Junk filter using SpamAssassin
cs: Filtrování nevyžádané pošty pomocí SpamAssassin

note: Keep the title identical to EMailConfigImportPage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Importing Files
cs: Importují se soubory

en: Import cancelled.
cs: Import zrušen.

en: Import complete.
cs: Import dokončen.

en: Welcome to Evolution.
    
    The next few screens will allow Evolution to connect to your email accounts, and to import files from other applications.
cs: Vítá vás Evolution.
    
    Následujících několik obrazovek umožní aplikaci Evolution připojit se k vašim poštovním účtům a importovat soubory z jiných aplikací.

en: Do not _show this wizard again
cs: Příště tohoto průvodce _nezobrazovat

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: This is part of "Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead." sentence from the same translation context.
en: create a collection account
cs: vytvořit nový sdružený účet

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: The '%s' is replaced with "create a collection account" from the same translation context.
en: Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead.
cs: Případně můžete místo toho %s (e-mail, kontakty a kalendáře).

en: Loading accounts…
cs: Načítají se účty…

en: _Format as…
cs: _Formátovat jako…

en: _Other languages
cs: _Ostatní jazyky

en: Text Highlight
cs: Zvýraznění textu

en: Syntax highlighting of mail parts
cs: Zvýraznění syntaxe v poštovních částech

en: _Plain text
cs: _Prostý text

en: _Cascade Style Sheet
cs: _Kaskádové styly

en: Show F_ull vCard
cs: Zobrazit ce_lou vCard

en: Show Com_pact vCard
cs: Zobrazit kom_paktní vCard

en: Save _To Addressbook
cs: Uložit do _adresáře

en: There is one other contact.
cs: Existuje jeden další kontakt.

note: Translators: This will always be two or more.
en: There is %d other contact. | There are %d other contacts.
cs[0]: Existuje %d další kontakt.
cs[1]: Existují %d další kontakty.
cs[2]: Existuje %d dalších kontaktů.

en: Addressbook Contact
cs: Kontakt adresáře

en: Display the part as an addressbook contact
cs: Zobrazit část jako kontakt adresáře

en: Failed to retrieve message content
cs: Selhalo získání obsahu zprávy

en: Ctrl-click to go to the section “%s” of the message
cs: Přidržením Ctrl a kliknutím přejděte do sekce „%s“ zprávy

note: Translators: The "%s" is replaced with a link, constructing a text like: "Ctrl-click to open a link “http://www.example.com”"
en: Ctrl-click to open a link “%s”
cs: Přidržením Ctrl a kliknutím otevřete odkaz „%s“

en: _Do not show this message again.
cs: _Příště tuto zprávu nezobrazovat.

en: Keywords
cs: Klíčová slova

en: Message has no attachments
cs: Zpráva nemá žádné přílohy

en: Evolution has found some keywords that suggest that this message should contain an attachment, but cannot find one.
cs: Evolution nalezl některá klíčová slova, které napovídají, že zpráva by měla obsahovat přílohu, ale nemůže žádnou najít.

en: _Add Attachment...
cs: _Přidat přílohu…

en: _Edit Message
cs: _Upravit zprávu

en: Attachment Reminder
cs: Připomínka přílohy

en: Reminds you when you forgot to add an attachment to a mail message.
cs: Připomíná vám, že jste zapomněli přidat k e-mailové zprávě přílohu.

en: Automatic Contacts
cs: Automatické kontakty

note: Enable BBDB checkbox
en: Create _address book entries when sending mails
cs: _Vytvářet položky v adresáři při odesílání pošty

note: File Under setting
en: Set File _under as “First Last”, instead of “Last, First”
cs: Nastavit Uložit _jako na „Jméno příjmení“, místo „Příjmení, jméno“

en: Select Address book for Automatic Contacts
cs: Vybrat adresář pro automatické kontakty

en: Instant Messaging Contacts
cs: Kontakty instant messaging

note: Enable Gaim Checkbox
en: _Synchronize contact info and images from Pidgin buddy list
cs: _Synchronizovat informace o kontaktech a obrázky ze seznamu kamarádů aplikace Pidgin

en: Select Address book for Pidgin buddy list
cs: Vybrat adresář pro kontakty ze seznamu kamarádů aplikace Pidgin

note: Synchronize now button.
en: Synchronize with _buddy list now
cs: Synchronizovat se _seznamem kamarádů teď

en: Takes the gruntwork out of managing your address book.
    
    Automatically fills your address book with names and email addresses as you reply to messages.  Also fills in IM contact information from your buddy lists.
cs: Odstraňuje ze správy adresáře veškerou opakující se práci.
    
    Automaticky vyplní váš adresář jmény a e-mailovými adresami, když odpovídáte na zprávy. Také vyplní kontaktní informace IM z vašich seznamů kamarádů.

en: Importing Outlook Express data
cs: Importují se data aplikace Outlook Express

en: Outlook DBX import
cs: Import Outlook DBX

en: Outlook Express 5/6 personal folders (.dbx)
cs: Osobní složky aplikace Outlook Express 5/6 (.pst)

en: Import Outlook Express messages from DBX file
cs: Importovat zprávy aplikace Outlook Express ze souboru DBX

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Security:
cs: Zabezpečení:

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Personal
cs: Osobní

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Unclassified
cs: Neutajované

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Protected
cs: Chráněné

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Confidential
cs: Důvěrné

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Secret
cs: Tajné

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Top secret
cs: Přísně tajné

[ctx: email-custom-header]
note: Translators: "None" as an email custom header option in a dialog invoked by Insert->Custom Header from Composer, * indicating the header will not be added to a mail message
en: None
cs: Žádná

en: _Custom Header
cs: _Vlastní hlavička

note: To translators: This string is used while adding a new message header to configuration, to specifying the format of the key values
en: The format for specifying a Custom Header key value is:
    Name of the Custom Header key values separated by “;”.
cs: Formát pro zadání klíčové hodnoty vlastní hlavičky je:
    Názvy klíčových hodnot vlastní hlavičky jsou odděleny „;“.

en: Key
cs: Klíč

en: Values
cs: Hodnoty

en: Custom Header
cs: Vlastní hlavička

note: For Translators: 'custom header' string is used while adding a new message header to outgoing message, to specify what value for the message header would be added
en: Add custom headers to outgoing mail messages.
cs: Přidává vlastní hlavičky do odchozích poštovních zpráv.

en: Email Custom Header
cs: Vlastní hlavička e-mailu

en: Command to be executed to launch the editor:
cs: Příkaz, který má být vykonán, aby se spustil editor:

en: For XEmacs use “xemacs”
    For Vim use “gvim -f”
cs: Ke spuštění Emacs použijte „xemacs“
    Ke spuštění Vim použijte „gvim -f“

en: _Automatically launch when a new mail is edited
cs: _Automaticky spustit, když je upravován nový e-mail

en: Compose in External Editor
cs: Psát zprávu v externím editoru

en: External Editor
cs: Externí editor

en: Use an external editor to compose plain-text mail messages.
cs: Používá externí editor pro psaní poštovních zpráv v prostém textu.

en: Editor not launchable
cs: Editor nelze spustit

en: The external editor set in your plugin preferences cannot be launched. Try setting a different editor.
cs: Externí editor zadaný v předvolbách zásuvného modulu nelze spustit. Zkuste zadat jiný editor.

en: Cannot create Temporary File
cs: Nelze vytvořit dočasný soubor

en: Evolution is unable to create a temporary file to save your mail. Retry later.
cs: Evolution není schopen vytvořit dočasný soubor, aby uložil vaši poštu. Zkuste to znovu později.

en: External editor still running
cs: Externí editor stále běží

en: The external editor is still running. The mail composer window cannot be closed as long as the editor is active.
cs: Externí editor pořád běží. Nelze zavřít okno editoru zpráv, dokud je editor aktivní.

en: Select a Face Picture
cs: Vyberte obrázek obličeje

en: _Insert Face picture by default
cs: _Standarně vkládat obrázek obličeje

en: Load new _Face picture
cs: Načíst nový _obrázek obličeje

en: Change Face Image
cs: Změnit obrázek obličeje

en: Include _Face
cs: Zahrnout _obličej

en: Attach a small picture of your face to outgoing messages.
cs: Přidávat malý obrázek vašeho obličeje do odchozích zpráv.

en: Failed Read
cs: Čtení selhalo

en: The file cannot be read
cs: Soubor nelze přečíst

en: Invalid Image Size
cs: Neplatná velikost obrázku

en: Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
cs: Prosím vyberte obrázek PNG o velikosti 48 × 48 pixelů, jehož souborová velikost nepřesáhne 723 bajtů.

en: Incorrect Face Image Byte Size
cs: Nesprávná velikost obrázku obličeje v bytech

en: The Face image size is {0} bytes, while it should not be more than 723 bytes. Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
cs: Velikost obrázku obličeje je {0}, přičemž by neměla být větší než 723 bajtů. Prosím vyberte obrázek PNG o velikosti 48 × 48 pixelů, jehož souborová velikost nepřesáhne 723 bajů.

en: Not an image
cs: Nejedná se o obrázek

en: The file you selected does not look like a valid PNG image. Error: {0}
cs: Soubor, který jste vybrali, nevypadá jako platný obrázek PNG. Chyba: {0}

en: Get List _Archive
cs: Získat _archiv konference

en: Get an archive of the list this message belongs to
cs: Získat archiv konference, do které patří tato zpráva

en: Copy _Message Archive URL
cs: Kopírovat URL archivu z_právy

en: Copy direct URL for the selected message in its archive
cs: Kopírovat přímou adresu URL pro vybranou zprávu v jejím archivu

en: Get List _Usage Information
cs: Získat _informace o používání konference

en: Get information about the usage of the list this message belongs to
cs: Získat informace o používání konference, do které patří tato zpráva

en: Contact List _Owner
cs: Kontaktovat _vlastníka konference

en: Contact the owner of the mailing list this message belongs to
cs: Kontaktovat vlastníka poštovní konference, do které patří tato zpráva

en: _Post Message to List
cs: _Poslat zprávu do konference

en: Post a message to the mailing list this message belongs to
cs: Napsat zprávu do poštovní konference, do které patří tato zpráva

en: _Subscribe to List
cs: _Přihlásit se do konference

en: Subscribe to the mailing list this message belongs to
cs: Přihlásit se do poštovní konference, do které patří tato zpráva

en: _Unsubscribe from List
cs: Od_hlásit se z konference

en: Unsubscribe from the mailing list this message belongs to
cs: Odhlásit se z poštovní konference, ke které tato zpráva patří

en: Mailing _List
cs: _Poštovní konference

en: Mailing List Actions
cs: Akce poštovních konferencí

en: Perform common mailing list actions (subscribe, unsubscribe, etc.).
cs: Provádí běžné příkazy poštovních konferencí (přihlásit se, odhlásit se atd.).

en: Action not available
cs: Akce není k dispozici

en: This message does not contain the header information required for this action.
cs: Zpráva neobsahuje informace v hlavičkách vyžadované pro tuto akci.

en: Posting not allowed
cs: Posílání není povoleno

en: Posting to this mailing list is not allowed. Possibly, this is a read-only mailing list. Contact the list owner for details.
cs: Posílání do této poštovní konference není povoleno. Možná je to poštovní konference jen pro čtení. Pro podrobnosti kontaktujte vlastníka konference.

en: Send e-mail message to mailing list?
cs: Odeslat e-mail poštovní konferenci?

en: An e-mail message will be sent to the URL “{0}”. You can either send the message automatically, or see and change it first.
    
    You should receive an answer from the mailing list shortly after the message has been sent.
cs: Bude odeslán e-mail na adresu URL „{0}“. Můžete buď zprávu odeslat automaticky, nebo se na ni nejdříve podívat a změnit ji.
    
    Krátce po odeslání zprávy byste od poštovní konference měli dostat odpověď.

en: _Send message
cs: _Odeslat zprávu

en: _Edit message
cs: _Upravit zprávu

en: Malformed header
cs: Nesprávně vytvořená hlavička

en: The {0} header of this message is malformed and could not be processed.
    
    Header: {1}
cs: Hlavička {0} této zprávy má špatný tvar a nelze ji zpracovat.
    
    Hlavička: {1}

en: No e-mail action
cs: Žádná akce e-mailu

en: The action could not be performed. The header for this action did not contain any action that could be processed.
    
    Header: {0}
cs: Akci nemůže být provedena. Hlavička pro tuto akci neobsahovala žádnou akci, kterou lze provést.
    
    Hlavička: {0}

note: Translators: '%d' is the count of mails received.
en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
cs[0]: Přijata %d nová zpráva.
cs[1]: Přijaty %d nové zprávy.
cs[2]: Přijato %d nových zpráv.

note: Translators: "From:" is preceding a new mail * sender address, like "From: user@example.com"
en: From: %s
cs: Od: %s

note: Translators: "Subject:" is preceding a new mail * subject, like "Subject: It happened again"
en: Subject: %s
cs: Předmět: %s

note: Translators: The '%s' is replaced by the folder name, where a new * mail message arrived. Example: "Folder: On This Computer : Inbox"
en: Folder: %s
cs: Složka: %s

note: Translators: %d is the count of mails received in addition * to the one displayed in this notification.
en: (and %d more) | (and %d more)
cs[0]: (a %d další)
cs[1]: (a %d další)
cs[2]: (a %d dalších)

en: New email in Evolution
cs: Nová pošta v Evolutionu

note: Translators: The '%s' is a mail * folder name.  (e.g. "Show Inbox")
en: Show %s
cs: Zobrazit %s

en: _Play sound when a new message arrives
cs: Za_hrát zvuk, když přijde nová pošta

en: _Beep
cs: _Pípnout

en: Use sound _theme
cs: Používat zvukový mo_tiv

en: Play _file:
cs: Přehrát _soubor:

en: Select sound file
cs: Vyberte zvukový soubor

en: Select _accounts for which enable notifications:
cs: Vyberte úč_ty, pro které povolit oznamování:

en: Mail Notification
cs: Upozornění na novou poštu

en: Notify new messages for _Inbox only
cs: Oznamovat nové zprávy pouze pro „Přijaté“

en: Show _notification when a new message arrives
cs: Z_obrazit oznámení, když přijde nová zpráva

en: Accounts
cs: Účty

en: Notifies you when new mail messages arrive.
cs: Oznámí vám, když přijde nová poštovní zpráva.

note: To Translators: The full sentence looks like: "Created from a mail by John Doe <john.doe@myco.example>"
en: Created from a mail by %s
cs: Vytvořeno z e-mailu od %s

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Cancel edit of an existing event/memo/task
en: _Cancel
cs: _Zrušit

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Edit an existing event/memo/task
en: _Edit
cs: _Upravit

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to create a New event/memo/task
en: _New
cs: _Nový

en: Selected calendar contains event “%s” already. Would you like to edit the old event?
cs: Vybraný kalendář již událost „%s“ obsahuje. Chcete starou událost upravit?

en: Selected task list contains task “%s” already. Would you like to edit the old task?
cs: Vybraný seznam úkolů již úkol „%s“ obsahuje. Chcete starý úkol upravit?

en: Selected memo list contains memo “%s” already. Would you like to edit the old memo?
cs: Vybraný seznam poznámek již poznámku „%s“ obsahuje. Chcete starou poznámku upravit?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all?
cs[0]: Vybrali jste %d e-mail, aby byl převeden na událost. Chcete jej opravdu přidat?
cs[1]: Vybrali jste %d e-maily, aby byly převedeny na události. Chcete je přidat opravdu všechny?
cs[2]: Vybrali jste %d e-mailů, aby byly převedeny na události. Chcete je přidat opravdu všechny?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all?
cs[0]: Vybrali jste %d e-mail, aby byl převeden na úkol. Chcete jej opravdu přidat?
cs[1]: Vybrali jste %d e-maily, aby byly převedeny na úkoly. Chcete je přidat opravdu všechny?
cs[2]: Vybrali jste %d e-mailů, aby byly převedeny na úkoly. Chcete je přidat opravdu všechny?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all?
cs[0]: Vybrali jste %d e-mail, aby byl převeden na poznámku. Chcete jej opravdu přidat?
cs[1]: Vybrali jste %d e-maily, aby byly převedeny na poznámky. Chcete je přidat opravdu všechny?
cs[2]: Vybrali jste %d e-mailů, aby byly převedeny na poznámky. Chcete je přidat opravdu všechny?

en: Do you wish to continue converting remaining mails?
cs: Přejete si pokračovat v převodu zbývajících e-mailů?

en: [No Summary]
cs: [Žádné shrnutí]

en: Invalid object returned from a server
cs: Server vrátil neplatný objekt

en: An error occurred during processing: %s
cs: Při zpracování se objevila chyba: %s

en: Cannot open calendar. %s
cs: Nelze otevřít kalendář. %s

en: Selected calendar is read only, thus cannot create event there. Select other calendar, please.
cs: Vybraný kalendář je pouze pro čtení, takže zde nelze vytvořit událost. Vyberte prosím jiný kalendář.

en: Selected task list is read only, thus cannot create task there. Select other task list, please.
cs: Vybraný seznam úkolů je pouze pro čtení, takže zde nelze vytvořit úkol. Vyberte prosím jiný seznam úkolů.

en: Selected memo list is read only, thus cannot create memo there. Select other memo list, please.
cs: Vybraný seznam poznámek je pouze pro čtení, takže zde nelze vytvořit poznámku. Vyberte prosím jiný seznam poznámek.

en: Cannot create component: %s
cs: Nezdařilo se vytvořit komponentu: %s

en: Create an _Appointment
cs: Vytvořit _událost

en: Create a new event from the selected message
cs: Vytvořit novou událost z vybrané zprávy

en: Create a Mem_o
cs: Vytvořit p_oznámku

en: Create a new memo from the selected message
cs: Vytvořit novou poznámku z vybrané zprávy

en: Create a _Task
cs: Vytvořit ú_kol

en: Create a new task from the selected message
cs: Vytvořit nový úkol z vybrané zprávy

en: Create a _Meeting
cs: Vytvořit _schůzku

en: Create a new meeting from the selected message
cs: Vytvořit novou schůzku z vybrané zprávy

en: Mail-to-Task
cs: Úkoly z pošty

en: Convert a mail message to a task.
cs: Převádí poštovní zprávu na úkol.

en: Outlook PST import
cs: Import pro Outlook PST

en: Import Outlook messages from PST file
cs: Import zpráv aplikace Outlook ze souboru PST

en: Outlook personal folders (.pst)
cs: Osobní složky aplikace Outlook (.pst)

en: Destination folder:
cs: Cílová složka:

en: _Address Book
cs: _Adresář

en: A_ppointments
cs: U_dálosti

en: _Journal entries
cs: _Záznamy deníku

en: Importing Outlook data
cs: Importování dat aplikace Outlook

en: Calendar Publishing
cs: Zveřejňování kalendáře

en: Locations
cs: Místa

en: Publish calendars to the web.
cs: Zveřejňuje kalendáře na web.

en: Could not open %s:
cs: Nelze otevřít %s:

en: There was an error while publishing to %s:
cs: Při zveřejnění na %s došlo k chybě:

en: Publishing to %s finished successfully
cs: Zveřejnění na %s úspěšně dokončeno

en: Mount of %s failed:
cs: Připojení %s selhalo:

en: Are you sure you want to remove this location?
cs: Opravdu chcete odstranit toto umístění?

note: To Translators: This is shown to a user when creation of a new thread, * where the publishing should be done, fails. Basically, this shouldn't * ever happen, and if so, then something is really wrong.
en: Could not create publish thread.
cs: Nelze vytvořit zveřejněné vlákno.

en: _Publish Calendar Information
cs: _Zveřejnit kalendář

en: Free/Busy with Details
cs: Volný/obsazený čas s podrobnostmi

en: Daily
cs: Denně

en: Weekly
cs: Týdně

en: Manual (via Actions menu)
cs: Ručně (přes nabídku Akce)

en: Secure FTP (SFTP)
cs: Zabezpečené FTP (SFTP)

en: Public FTP
cs: Veřejné FTP

en: FTP (with login)
cs: FTP (s přihlášením)

en: Windows share
cs: Sdílení Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
cs: Zabezpečené WebDAV (HTTPS)

en: Custom Location
cs: Vlastní umístění

en: _Publish as:
cs: _Zveřejnit jako:

en: Publishing _Frequency:
cs: _Frekvence zveřejňování:

en: Time _duration:
cs: Doba _trvání:

en: Sources
cs: Zdroje

en: Service _type:
cs: _Typ serveru:

en: _File:
cs: _Soubor:

en: Publishing Location
cs: Umístění zveřejňování

en: Invalid source UID “%s”
cs: Neplatné zdrojové UID „%s“

en: New Location
cs: Nové místo

en: Edit Location
cs: Úprava místa

en: Description List
cs: Seznam popisů

en: Categories List
cs: Seznam kategorií

en: Comment List
cs: Seznam poznámek

en: Contact List
cs: Seznam kontaktů

en: Start
cs: Začátek

en: End
cs: Konec

en: Due
cs: Plánované dokončení

en: percent Done
cs: Dokončeno procent

en: URL
cs: Adresa URL

en: Attendees List
cs: Seznam účastníků

en: Modified
cs: Změněno

en: Prepend a _header
cs: Přidat na _začátek záhlaví

en: _Value delimiter:
cs: O_ddělovač hodnot:

en: _Record delimiter:
cs: Oddělovač _záznamů:

en: _Encapsulate values with:
cs: _Obalit hodnoty s:

en: A_dvanced options for the CSV format
cs: P_okročilé možnosti pro formát CSV

en: Comma separated values (.csv)
cs: Hodnoty oddělené čárkou (.csv)

en: Save Selected
cs: Uložit vybrané

en: Save a calendar or task list to disk.
cs: Ukládá kalendář nebo seznam úkolů na disk.

en: _Format:
cs: _Formát:

en: Select destination file
cs: Zvolte soubor cíle

en: _Save As
cs: _Uložit jako

en: Save the selected calendar to disk
cs: Uložit vybraný kalendář na disk

en: Save the selected memo list to disk
cs: Uložit vybraný seznam poznámek na disk

en: Save the selected task list to disk
cs: Uložit vybraný seznam úkolů na disk

en: Sender Validation
cs: Ověřování odesilatele

en: Validates sender before sending an e-mail against a list of recipients and for them assigned expected send account.
cs: Ověřuje odesilatele před tím, než se e-mail odešle, vůčit seznamu příjemců a k nim přiřazeným očekávaným odesílacím účtům.

en: Confirm sender address
cs: Potvrzení adresy odesilatele

en: The message contains recipient “{0}” for which it is set to use sender account “{1}”, but the account “{2}” is used instead.
cs: Zpráva obsahuje příjemce „{0}“, pro kterého je nastavené použití účtu odesilatele „{1}“, ale místo toho je použit účet „{2}“.

en: _Send Anyway
cs: Pře_sto odeslat

en: Confirm recipient address
cs: Potvrdit adresu odesilatele

en: The message contains recipient “{0}”, which does not match recipient pattern “{1}” for the account “{2}”.
cs: Zpráva obsahuje příjemce „{0}“, pro kterého je nastavené použití vzoru příjemce „{1}“ pro účet „{2}“.

en: Set which account should be used for certain recipient patterns.
    For example, setting recipient as “@company.org” for account “me@company.org” will warn when a recipient containing “@company.org” is not used with the “me@company.org” account.
cs: Nastavte, jaký účet má být použitý pro určité vzory příjemců.
    Například nastavení příjemce jako „@spolecnost.cz“ pro účet „ja@spolecnost.cz“ vás upozorní, když příjemce obsahující „@spolecnost.cz“ není použitý s účtem „ja@spolecnost.cz“.

en: Recipient Contains
cs: Příjemce obsahuje

en: Account to Use
cs: Použít účet

en: Set which recipient patterns can be used for certain account.
    For example, setting account “me@company.org” for recipients “@company.org” will warn when any of the recipients does not contain “@company.org” when sending with the “me@company.org” account.
cs: Nastavte, které vzory příjemců se mají použít pro určitý účet.
    Například nastavení účtu „ja@spolecnost.cz“ pro příjemce „@spolecnost.cz“ vás upozorní, když některý z příjemců neobsahuje „@spolecnost.cz“, když odesíláte zprávu z účtu „ja@spolecnost.cz“.

en: Allow Recipients Which Contain
cs: Povolit příjemce, kteří obsahují

en: Drafts based template plugin. You can use variables like $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] or $ORIG[reply-credits], which will be replaced by values from an email you are replying to.
cs: Zásuvný modul šablon založených na konceptech. Můžete použít proměnné jako $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] nebo $ORIG[reply-credits], které budou nahrazeny hodnotami z e-mailu, na který odpovídáte.

en: Saving message template
cs: Ukládá se šablona zprávy

en: Save _Template
cs: Uložit ša_blonu

en: Replace opened Template message
cs: Nahradit otevřenou zprávu šablony

en: Save as _New Template
cs: Uložit jako _novou šablonu

en: Save as Template
cs: Uložit jako šablonu

en: Repl_y with Template
cs: Odpovědět pomocí šablon_y

en: Preparing to go offline…
cs: Probíhá příprava na odpojení…

en: Preparing to go online…
cs: Probíhá příprava na připojení…

en: Preparing to quit
cs: Připravuje se k ukončení

en: Preparing to quit…
cs: Připravuje se ukončení…

en: Open _Settings
cs: Otevřít na_stavení

en: Credentials are required to connect to the destination host.
cs: Pro připojení k cílovému hostiteli jsou požadována pověření.

note: Translators: Do NOT translate the five component * names, they MUST remain in English!
en: Start Evolution showing the specified component. Available options are “mail”, “calendar”, “contacts”, “tasks”, and “memos”
cs: Spustit Evolution se zobrazením vybrané komponenty. K dispozici jsou volby „mail“ (pošta), „calendar“ (kalendář), „contacts“ (kontakty), „tasks“ (úkoly) a „memos“ (poznámky).

en: Apply the given geometry to the main window
cs: Použít danou geometrii na hlavní okno

en: Start in online mode
cs: Spustit v režimu on-line

en: Ignore network availability
cs: Ignorovat dostupnost sítě

en: Forcibly shut down Evolution and background Evolution-Data-Server processes
cs: Vynuceně vypnout Evolution a procesy Evolution-Data-Serveru běžící na pozadí

en: Disable loading of any plugins.
cs: Zakázat načítání všech zásuvných modulů.

en: Disable preview pane of Mail, Contacts and Tasks.
cs: Zakázat panel náhledu pošty, kontaktů a úloh.

en: Import URIs or filenames given as rest of arguments.
cs: Importovat adresy URI nebo názvy souborů dané jako zbytek argumentů.

en: View URIs or filenames given as rest of arguments.
cs: Zobrazit adresy URI nebo názvy souborů dané jako zbytek argumentů.

en: Request a running Evolution process to quit
cs: Vyžádat, aby se běžící proces Evolution ukončil

en: %s: --online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
cs: %s: --online a --offline není možné použít najednou.
      Použijte „%s --help“, chcete-li zobrazit více informací.

en: %s: --force-online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
cs: %s: --force-online a --offline není možné použít najednou.
      Použijte „%s --help“, chcete-li zobrazit více informací.

en: Searches
cs: Hledání

en: Save Search
cs: Uložit hledání

note: Translators: The "Show:" label precedes a combo box that * allows the user to filter the current view.  Examples of * items that appear in the combo box are "Unread Messages", * "Important Messages", or "Active Appointments".
en: Sho_w:
cs: _Zobrazit:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: Sear_ch:
cs: _Hledat:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: i_n
cs: _v

en: Mail Message (eml)
cs: Poštovní zpráva (eml)

en: Website
cs: Webová stránka

en: Saving user interface state
cs: Ukládání stavu uživatelského rozhraní

en: Execute these search parameters
cs: Spustit tyto parametry hledání

en: _Advanced Search…
cs: Po_kročilé vyhledávání…

en: Construct a more advanced search
cs: Vytvořit více pokročilé hledání

en: Clear the current search parameters
cs: Ostranit parametry aktuálního hledání

en: _Edit Saved Searches…
cs: Upravit u_ložená vyhledávání…

en: Manage your saved searches
cs: Spravovat uložená hledání

en: Click here to change the search type
cs: Kliknutím zde změníte typ vyhledávání

en: _Find Now
cs: _Hledat

en: Execute the current search parameters
cs: Spustit parametry aktuálního hledání

en: _Save Search…
cs: _Uložit vyhledávání…

en: Save the current search parameters
cs: Uložit parametry aktuálního hledání

en: Show _Menu Bar
cs: Zobrazovat _nabídkovou lištu

en: Show the menu bar
cs: Zobrazovat nabídkovou lištu

en: Show Side_bar
cs: Zobrazovat _boční panel

en: Show the sidebar
cs: Zobrazovat boční panel

en: Show _Buttons
cs: Zobrazovat _tlačítka

en: Show the switcher buttons
cs: Zobrazovat tlačítka přepínače

en: Show _Status Bar
cs: Zobrazovat lištu _stavu

en: Show the status bar
cs: Zobrazovat lištu se stavem

en: Show the tool bar
cs: Zobrazovat lištu nástrojů

en: Delete Current View
cs: Smazat aktuální zobrazení

en: Save Custom View…
cs: Uložit vlastní zobrazení…

en: Save current custom view
cs: Uložit aktuální zobrazení

en: Custom View
cs: Vlastní zobrazení

en: Current view is a customized view
cs: Aktuální zobrazení je přizpůsobené zobrazení

en: _New
cs: _Nový

en: Customi_ze…
cs: Přizpů_sobit…

en: Customize user interface, like toolbar content and shortcuts
cs: Přizpůsobit uživatelské rozhraní jako obsah nástrojové lišty nebo klávesové zkratky

note: ** Menus **
en: C_urrent View
cs: Akt_uální zobrazení

en: Saved searches
cs: Uložená hledání

en: List of available views
cs: Seznam dostupných pohledů

en: List of saved searches
cs: Seznam uložených hledání

en: List of views
cs: Seznam pohledů

en: _Icons Only
cs: Jen _ikony

en: Display window buttons with icons only
cs: Zobrazovat tlačítka okna jen s ikonami

en: _Text Only
cs: Jen _text

en: Display window buttons with text only
cs: Zobrazovat tlačítka okna jen s textem

en: Icons _and Text
cs: Ikony _a text

en: Display window buttons with icons and text
cs: Zobrazovat tlačítka okna s ikonami a textem

en: Tool_bar Style
cs: St_yl nástrojové lišty

en: Display window buttons using the desktop toolbar setting
cs: Zobrazovat tlačítka okna podle nastavení lišty nástrojů v uživatelském prostředí

[ctx: toolbar-button]
en: New
cs: Nový

en: Select view: %s
cs: Vyberte zobrazení: %s

en: Delete view: %s
cs: Smazat zobrazení: %s

en: Categories Editor
cs: Editor kategorií

en: Bug Buddy is not installed.
cs: Bug Buddy není nainstalován.

en: Bug Buddy could not be run.
cs: Nelze spustit bug Buddy.

en: Collect_ion Account
cs: Úč_et kolekce

en: Create a new collection account
cs: Vytvořit nový sdružený účet

en: _About
cs: O _aplikaci

en: Show information about Evolution
cs: Zobrazit informace o Evolution

en: _Accounts
cs: Účt_y

en: Configure Evolution Accounts
cs: Nastavit účty Evolution

en: _Close Window
cs: _Zavřít okno

en: _Contents
cs: _Obsah

en: Open the Evolution User Guide
cs: Otevřít uživatelskou příručku aplikace Evolution

en: I_mport…
cs: I_mportovat…

en: Import data from other programs
cs: Importovat data z jiných programů

en: New _Window
cs: Nové _okno

en: Create a new window displaying this view
cs: Vytvořit nové okno zobrazující tento pohled

en: Available Cate_gories
cs: Dostupné _kategorie

en: Manage available categories
cs: Spravovat dostupné kategorie

en: _Quit
cs: U_končit

en: Exit the program
cs: Ukončit program

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: Show keyboard shortcuts
cs: Zobrazit klávesové zkratky

en: Show _WebKit GPU information
cs: Zobrazovat informace o GPU _WebKitu

en: Show WebKit GPU information page in the preview panel
cs: Zobrazovat v panelu náhledu informační stránku o GPU WebKitu

en: Submit _Bug Report…
cs: _Poslat hlášení o chybě…

en: Submit a bug report using Bug Buddy
cs: Poslat hlášení o chybě pomocí Bug Buddy

en: _Work Offline
cs: _Pracovat při odpojení

en: Put Evolution into offline mode
cs: Přepnout Evolution do režimu odpojení

en: _Work Online
cs: Pracovat _on-line

en: Put Evolution into online mode
cs: Přepnout Evolution do režimu on-line

en: Lay_out
cs: Rozlož_ení

en: _Search
cs: _Hledat

en: _Switcher Appearance
cs: _Vzhled přepínače

en: _Window
cs: _Okno

en: Page Set_up…
cs: Nas_tavení stránky…

en: Change the page settings for your current printer
cs: Nastavit stránku pro vaši aktuální tiskárnu

en: Switch to %s
cs: Přepnout do %s

note: Translators: This is used for the main window title.
en: %s — Evolution
cs: %s – Evolution

note: Preview/Alpha/Beta version warning message
en: Hi.  Thanks for taking the time to download this preview release
    of the Evolution groupware suite.
    
    This version of Evolution is not yet complete. It is getting close,
    but some features are either unfinished or do not work properly.
    
    If you want a stable version of Evolution, we urge you to uninstall
    this version, and install version %s instead.
    
    If you find bugs, please report them at
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    This product comes with no warranty and is not intended for
    individuals prone to violent fits of anger.
    
    We hope that you enjoy the results of our hard work, and we
    eagerly await your contributions!
cs: Dobrý den. Děkujeme, že jste si udělali čas a stáhli jste si předběžnou
    verzi nástrojů pro groupware Evolution.
    
    Tato verze Evolution ještě není dokončena. Kompletní verze se blíží,
    ale některé funkce zatím buď nejsou dokončeny nebo nepracují správně.
    
    Pokud chcete stabilní verzi Evolution, odinstalujte prosím tuto verzi
    a nainstalujte místo ní verzi %s.
    
    Pokud najdete chybu, nahlaste ji nám prosím na
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    Tento produkt se dodává bez záruky a není určen pro jedince se
    zvýšeným sklonem ke vzteku a násilí.
    
    Doufáme, že si užijete výsledků naší tvrdé práce a nedočkavě čekáme
    na vaše přispění!

en: Thanks
    The Evolution Team
cs: Děkujeme
    Tým Evolution

en: Do not tell me again
cs: Příště mě neupozorňovat

en: Cannot start Evolution.  Another Evolution instance may be unresponsive. System error: %s
cs: Nelze spustit aplikaci Evolution. Pravděpodobně již běží a neodpovídá. Systémová chyba: %s

en: Importing...
cs: Importuje se…

en: Upgrade from previous version failed:
cs: Aktualizace z předchozí verze selhala:

en: {0}
    
    If you choose to continue, you may not have access to some of your old data.
cs: {0}
    
    Pokud se rozhodnete pokračovat, některá vaše stará data možná nebudou přístupná.

en: Continue Anyway
cs: Přesto pokračovat

en: Quit Now
cs: Ukončit nyní

en: Cannot upgrade directly from version {0}
cs: Nelze aktualizovat přímo z verze {0}

en: Evolution no longer supports upgrading directly from version {0}. However as a workaround you might try first upgrading to Evolution 2, and then upgrading to Evolution 3.
cs: Aplikace Evolution již nepodporuje přímé povýšení z verze {0}. Můžete to ale obejít tak, že nejdříve přejdete na Evolutin 2, a teprve poté na Evolution 3.

en: Close Evolution with pending background operations?
cs: Zavřít Evolution, i když probíhá operace na pozadí?

en: Evolution is taking a long time to shut down, possibly due to network connectivity issues. Would you like to cancel all pending operations and close immediately, or keep waiting?
cs: Evolution se pokouší o ukončení již příliš dlouhou dobu, pravděpodobně kvůli problémům se síťovým připojením. Chcete zrušit všechny probíhající operace a skončit ihned, nebo chcete dále čekat?

en: _Close Immediately
cs: _Zavřít ihned

en: Keep _Waiting
cs: _Dále čekat

en: Failed to get values from “{0}”
cs: Selhalo získání hodnot z „{0}“

en: Failed to invoke authenticate for “{0}”
cs: Selhalo vyvolání ověření totožnosti pro „{0}“

en: Failed to connect “{0}”
cs: Selhalo připojení k „{0}“

en: _Reconnect
cs: Znovu _připojit

en: Failed to connect address book “{0}”
cs: Selhalo připojení adresáře „{0}“

en: Failed to connect calendar “{0}”
cs: Selhalo připojení kalendáře „{0}“

en: Failed to connect mail account “{0}”
cs: Selhalo připojení poštovního účtu „{0}“

en: Failed to connect memo list “{0}”
cs: Selhalo připojení seznamu poznámek „{0}“

en: Failed to connect task list “{0}”
cs: Selhalo připojení seznamu úkolů „{0}“

en: Failed to prompt for credentials for “{0}”
cs: Selhalo žádost o pověření k „{0}“

en: Failed to finish trust prompt for “{0}”
cs: Selhalo dokončení dotazu na důvěru pro „{0}“

en: SSL certificate for “{0}” is not trusted.
cs: Certifikát SSL pro „{0}“ není důvěryhodný.

en: Reason: {1}
cs: Důvod: {1}

en: _View Certificate
cs: _Zobrazit certifikát

en: SSL certificate for address book “{0}” is not trusted.
cs: Certifikát SSL pro adresář „{0}“ není důvěryhodný.

en: SSL certificate for calendar “{0}” is not trusted.
cs: Certifikát SSL pro kalendář „{0}“ není důvěryhodný.

en: SSL certificate for mail account “{0}” is not trusted.
cs: Certifikát SSL pro poštovní účet „{0}“ není důvěryhodný.

en: SSL certificate for memo list “{0}” is not trusted.
cs: Certifikát SSL pro seznam poznámek „{0}“ není důvěryhodný.

en: SSL certificate for task list “{0}” is not trusted.
cs: Certifikát SSL pro seznam úkolů „{0}“ není důvěryhodný.

en: Menu Bar is hidden
cs: Nabídková lišta je skrytá

en: Press the “Alt” key to access the Menu Bar again.
cs: Pokud se chcete opět dostat do nabídkové lišty, zmáčkněte klávesu „Alt“.

en: _Show Menu Bar
cs: Zobrazovat nabídkovou _lištu

en: Certificate “%s” is a CA certificate.
    
    Edit trust settings:
cs: Certifikát „%s“ je certifikát certifikační autority.
    
    Upravte nastavení důvěry:

en: Certificate Name
cs: Název certifikátu

en: Issued To Organization
cs: Vydáno pro organizaci

en: Issued To Organizational Unit
cs: Vydáno pro organizační jednotku

en: Serial Number
cs: Sériové číslo

en: Purposes
cs: Účely

en: Issued By
cs: Vydán od

en: Issued By Organization
cs: Vydáno organizací

en: Issued By Organizational Unit
cs: Vydáno organizační jednotkou

en: Issued
cs: Vydáno

en: Expires
cs: Vyprší

en: SHA256 Fingerprint
cs: Otisk SHA256

en: SHA1 Fingerprint
cs: Otisk SHA1

en: MD5 Fingerprint
cs: Otisk MD5

en: Email Address
cs: E-mailová adresa

en: Select a file to backup your key and certificate…
cs: Výběr soubor pro zálohu vašeho klíče a certifikátu…

note: To Translators: * %s-backup.p12 is the default file name suggested by the file selection dialog, * when a user wants to backup one of her/his private keys/certificates. * For example: gnomedev-backup.p12
en: %s-backup.p12
cs: %s-záloha.p12

en: Backup Certificate
cs: Záloha certifikátu

note: filename selection
en: _File name:
cs: _Název souboru:

note: FIXME when gtk_file_chooser_button allows GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_SAVE use it
en: Please select a file…
cs: Vyberte prosím soubor…

en: _Include certificate chain in the backup
cs: _Zahrnout řetězec certifikátů do zálohy

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: The certificate backup password you set here protects the backup file that you are about to create.
    You must set this password to proceed with the backup.
cs: Heslo k záloze certifikátu, které zde nastavíte, chrání záložní soubor, který se chystáte vytvořit.
    Aby bylo možné v zálohování pokračovat, musíte toto heslo nastavit.

en: _Repeat Password:
cs: H_eslo znovu:

en: Passwords do not match
cs: Hesla se neshodují

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: Important:
    If you forget your certificate backup password, you will not be able to restore this backup later.
    Please record it in a safe location.
cs: Důležité:
    Pokud zapomenete heslo k záloze svého certifikátu, nebudete jej moci později ze zálohy obnovit.
    Poznamenejte si jej na bezpečném místě.

en: No file name provided
cs: Nebyl poskytnut žádný název souboru

en: Failed to backup key and certificate
cs: Selhala záloha klíče a certifikátu

en: Select a certificate to import…
cs: Vyberte certifikát, který se má importovat…

en: Failed to import certificate
cs: Selhal import certifikátu

[ctx: CamelTrust]
en: Ask when used
cs: Dotázast se při použití

[ctx: CamelTrust]
en: Never
cs: Nikdy

[ctx: CamelTrust]
en: Marginally
cs: Nepatrně

[ctx: CamelTrust]
en: Fully
cs: Plně

[ctx: CamelTrust]
en: Ultimately
cs: Bezmezně

[ctx: CamelTrust]
en: Temporarily
cs: Dočasně

en: Change certificate trust
cs: Změna důvěry v certifikát

en: Change trust for the host “%s”:
cs: Změnit důvěru pro počítač „%s“:

[ctx: CamelTrust]
en: _Ask when used
cs: Dotáz_at se při použití

[ctx: CamelTrust]
en: _Never trust this certificate
cs: _Nikdy tomuto certifikátu nevěřit

[ctx: CamelTrust]
en: _Temporarily trusted (this session only)
cs: _Dočasně důvěryhodný (jen pro toto sezení)

[ctx: CamelTrust]
en: _Marginally trusted
cs: N_epatrně důvěryhodný

[ctx: CamelTrust]
en: _Fully trusted
cs: _Plně důvěryhodný

[ctx: CamelTrust]
en: _Ultimately trusted
cs: _Bezmezně důvěryhodný

en: Before trusting this site, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
cs: Před důvěřováním tomuto webu byste měli prozkoumat jeho certifikát a, pokud je k dispozici, jeho pravidla a procedury.

en: _Display certificate
cs: _Zobrazit certifikát

en: You have certificates on file that identify these mail servers:
cs: Máte uloženy certifikáty, které identifikují tyto poštovní servery:

en: Host name
cs: Název serveru

en: Issuer
cs: Vydavatel

en: Fingerprint
cs: Otisk

en: Trust
cs: Důvěra

en: _Edit Trust
cs: _Upravit důvěru

en: All PKCS12 files
cs: Všechny PKCS12 soubory

en: All email certificate files
cs: Všechny soubory e-mailových certifikátů

en: All CA certificate files
cs: Všechny soubory CA certifikátů

en: Because you trust the certificate authority that issued this certificate, then you trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
cs: Protože důvěřujete certifikační agentuře, která vydala tento certifikát, důvěřujete pravosti tohoto certifikátu, pokud zde není uvedeno jinak

en: Because you do not trust the certificate authority that issued this certificate, then you do not trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
cs: Protože nedůvěřujete certifikační agentuře, která vydala tento certifikát, nedůvěřujete pravosti tohoto certifikátu, pokud zde není uvedeno jinak

en: Enter the password for “%s”, token “%s”
cs: Zadejte heslo pro „%s“, tiket „%s“

en: Enter the password for “%s”
cs: Zadejte heslo pro „%s“

note: we're setting the password initially
en: Enter new password for certificate database
cs: Zadejte nové heslo pro databázi certifikátů

en: Enter new password
cs: Zadejte nové heslo

en: Select certificate
cs: Zvolte certifikát

en: You have certificates from these organizations that identify you:
cs: Máte certifikáty od těchto organizací, které vás identifikují:

en: Certificates Table
cs: Tabulka certifikátů

note: This is a verb, as in "make a backup".
en: _Backup
cs: _Zálohovat

en: Backup _All
cs: Zálohov_at vše

en: Your Certificates
cs: Vaše certifikáty

en: You have certificates on file that identify these people:
cs: Máte uloženy certifikáty, které identifikují tyto lidi:

en: Contact Certificates
cs: Certifikáty kontaktů

en: You have certificates on file that identify these certificate authorities:
cs: Máte uloženy certifikáty, které identifikují tyto certifikační autority:

en: Authorities
cs: Autority

en: Certificate Authority Trust
cs: Důvěra certifikační autoritě

en: Trust this CA to identify _websites.
cs: Důvěřovat této CA ohledně identifikace _webových serverů.

en: Trust this CA to identify _email users.
cs: Důvěřovat této CA ohledně identifikace uživatelů _e-mailu.

en: Trust this CA to identify _software developers.
cs: Důvěřovat této CA ohledně identifikace vývojářů _software.

en: Before trusting this CA for any purpose, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
cs: Před důvěřováním této CA pro libovolný účel byste měli prozkoumat její certifikát a, pokud jsou k dispozici, její pravidla a procedury.

en: Email Certificate Trust Settings
cs: Nastavení důvěry certifikátům e-mailu

en: _Edit CA Trust
cs: _Upravit důvěru CA

en: Trust the authenticity of this certificate
cs: Důvěřovat pravosti tohoto certifikátu

en: Do not trust the authenticity of this certificate
cs: Nedůvěřovat pravosti tohoto certifikátu

en: C_ertificate:
cs: C_ertifikát:

note: x509 certificate usage types
en: Sign
cs: Podepisování

en: Encrypt
cs: Šifrování

en: Certificate already exists
cs: Certifikát již existuje

en: PKCS12 File Password
cs: Heslo souboru PKCS12

en: Enter password for PKCS12 file:
cs: Zadejte heslo pro soubor PKCS12:

en: Unable to create export context, err_code: %i
cs: Nelze vytvořit kontext exportu, kód chyby: %i

en: Unable to setup password integrity, err_code: %i
cs: Nelze nastavit integritu hesla, kód chyby: %i

en: Unable to create safe bag, err_code: %i
cs: Nelze vytvořit bezpečný polštář, kód chyby: %i

en: Unable to add key/cert to the store, err_code: %i
cs: Nelze přidat klíč/certifikát do úložiště, kód chyby: %i

en: Unable to write store to disk, err_code: %i
cs: Nelze zapsat úložiště na disk, kód chyby: %i

en: Imported Certificate
cs: Importovaný certifikát
