geeqie-1.3 - en to da translation catalogue (82 entries)

en: Name
da: Navn

en: Remove
da: Fjern

en: Save
da: Gem

en: Failed to save the collection:
    %s
da: Kunne ikke gemme samlingen:
    %s

en: Save Failed
da: Gem mislykkedes

en: Collections
da: Samlinger

en: Copy
da: Kopiér

en: Move
da: Flyt

en: Clearing thumbnails...
da: Rydder miniaturer...

en: Clear cache
da: Ryd mellemlager

en: Create
da: Opret

en: Untitled
da: Unavngivet

en: Untitled (%d)
da: Unavngivet (%d)

en: Close collection
da: Luk samling

en: Collection has been modified.
    Save first?
da: Samlingen er blevet ændret.
    Gem først?

en: Save collection
da: Gem samling

en: Append collection
da: Tilføj samling

en: Cancel
da: Annullér

en: Rename
da: Omdøb

en: View
da: Vis

en: Select all
da: Vælg alle

en: Select none
da: Vælg ingen

en: Empty
da: Tom

en: Loading thumbs...
da: Indlæser miniaturer...

en: Append from collection...
da: Tilføj fra samling...

en: Unable to delete file:
    %s
da: Kunne ikke slette fil:
    %s

en: File deletion failed
da: Filsletning mislykkedes

en: Delete file
da: Slet fil

en: Delete
da: Slet

en: About to delete the file:
     %s
da: Vil nu slette filen:
    %s

en: Path
da: Sti

en: Drop files to compare them.
da: Træk og slip mapper her for at sammenligne dem.

en: %d files
da: %d filer

en: %d matches found in %d files
da: %d ligheder fundet i %d filer

en: Reading dimensions...
da: Tjekker dimensioner...

en: Reading similarity data...
da: Læser lighedsdata...

en: Comparing...
da: Sammenligner...

en: Size
da: Størrelse

en: Date
da: Dato

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Compare to:
da: Sammenlign med:

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Compare by:
da: Sammenlign ved:

en: Sort
da: Sortér

en: Compare two file sets
da: Sammenlign to sæt filer

en: Similarity
da: Lighed

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: ( ? x ? ) %s bytes
da: ( ? x ? ) %s byte

en: ( %d x %d ) %s bytes
da: ( %d x %d ) %s byte

en: Apply
da: Anvend

en: Use current
da: Brug nuværende

en: Image
da: Billede

en: Home
da: Hjem

en: None
da: Ingen

en: Could not create dir:%s
da: Kunne ikke oprette mappe:%s

en: Unsorted
da: Usorteret

en: Zoom to original size
da: Zoom til oprindelig størrelse

en: Fit image to window
da: Pas til vindue

en: Leave Zoom at previous setting
da: Samme zoomindstilling som før

en: Size:
da: Størrelse:

en: Cache thumbnails
da: Gem miniaturer

en: Nearest (worst, but fastest)
da: Nærmest (dårligst, men hurtigst)

en: Tiles
da: Fliser

en: General
da: Generelt

en: Quality:
da: Kvalitet:

en: Slide show
da: Billedserie

en: Random
da: Tilfældig

en: Repeat
da: Gentag

en: Preload next image
da: Indlæs næste billede

en: Windows
da: Vinduer

en: Menu name
da: Menunavn

en: Enable Delete key
da: Tillad delete-knap

en: error saving config file: %s
da: fejl ved gemning af konfigfil: %s

en: Collection Files
da: Samlingsfiler

en: Unable to load:
    %s
da: Kunne ikke indlæse:
    %s

en: All Files
da: Alle filer

en: Show hidden
da: Vis skjulte

en: Slideshow recursive
da: Medtag mapper i billedserie

en: Find duplicates recursive...
da: Find dubletter også i mapper...

en: Invalid file name:
    %s
da: Ugyldigt filnavn:
    %s

en: Error renaming file
da: Fejl ved navngivning af fil
