gnome-color-manager master - en to cs translation catalogue (312 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
cs: Správa barev GNOME

en: Inspect and compare installed color profiles
cs: Prozkoumat a porovnat nainstalované profily barev

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
cs: Prohlížeč profilů barev pro uživatelské prostředí GNOME zobrazuje profily instalované ve vašem systému a umožňuje kalibrovat displeje, tiskárny a fotoaparáty pomocí průvodce.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
cs: Tyto funkce jsou obvykle používány prostřednictvím ovládacího centra GNOME v oddílu barev, ačkoliv mohou být využity i nezávisle.

en: Color
cs: Barva

en: Color Calibration
cs: Kalibrace barev

en: ICC Profile Installer
cs: Instalátor profilu ICC

en: Install ICC profiles
cs: Instalovat profily ICC

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
cs: Měření jednotlivých barev

en: Use the color sensor to sample spot colors
cs: Použít sondu pro měření samostatného barevného vzorku

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
cs: Bílý bod média

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
cs: Barevná teplota

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
cs: Okolní

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
cs: Prostor barev

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
cs: Chyba

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
cs: Výsledky

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
cs: _Měřit

en: Add a profile for the device
cs: Přidat profil pro toto zařízení

en: Remove a profile from the device
cs: Odstranit profil ze zařízení

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
cs: Typ profilu

note: When the profile was created
en: Created
cs: Vytvořeno

note: The version of the profile
en: Version
cs: Verze

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
cs: Výrobce

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
cs: Korekce displeje

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
cs: Bílý bod

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
cs: Velikost souboru

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
cs: Název souboru

note: warnings for the profile
en: Warnings
cs: Varování

en: Information
cs: Informace

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
cs: Diagram CIE 1931 ukazuje dvourozměrné zobrazení gamutu profilu

en: Response out
cs: Odezva (výstup)

en: Response in
cs: Odezva (vstup)

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
cs: Reprodukční křivka tónů je vztah mezi jasem scény a jejího zobrazením

en: Video card out
cs: Výstup z grafické karty

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
cs: Gama tabulka grafické karty ukazuje aktuální křivky upravující zobrazení barev na displeji

en: Previous Image
cs: Předchozí obrázek

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
cs: Ukázka sRGB

en: Next Image
cs: Další obrázek

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
cs: Předvádí, jak by vypadal obrázek při uložení s tímto profilem

en: From sRGB
cs: Z sRGB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
cs: Předvádí, jak by vypadal obrázek při otevření s tímto profilem

en: To sRGB
cs: Do sRGB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
cs: Pojmenované barvy jsou konkrétní barvy, které jsou definovány v profilu

en: Named Colors
cs: Pojmenované barvy

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
cs: Metadata jsou dodatečné informace uložené v profilu, které mohou být využity programy.

en: Color Profile Viewer
cs: Prohlížeč profilů barev

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
cs: barva;ICC;

en: Getting default parameters
cs: Získávají se výchozí parametry

en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
cs: Slouží k předběžné kalibraci pomocí měření barevných a šedých vzorků sondou přiloženou na obrazovku.

en: Reading the patches
cs: Měření vzorků

en: Reading the patches using the color measuring instrument.
cs: Měří se vzorků pomocí barevné sondy.

en: Drawing the patches
cs: Vykreslují se vzorky

en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
cs: Vykreslují se vzorky na obrazovku, následně budou změřeny sondou.

en: Generating the profile
cs: Vytváří se profil

en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
cs: Vytváří se profil ICC, který může být použit pro tuto obrazovku.

en: Copying files
cs: Kopírují se soubory

en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
cs: Kopíruje se zdrojový obrázek, data obrazce a referenční hodnoty CIE.

en: Measuring the patches
cs: Měření vzorků

en: Detecting the reference patches and measuring them.
cs: Detekují a měří se referenční vzorky.

en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
cs: Vytváří se profil ICC, který může být použit pro toto zařízení.

en: Printing patches
cs: Tisknou se vzorky

en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
cs: Vykreslování vzorků pro zvolený papír a inkoust.

en: Wait for the ink to dry
cs: Počkejte, než inkoust zaschne.

en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
cs: Prosím vyčkejte několik minut, než inkoust zaschne. Měření vlhkého inkoustu povede k vytvoření mizerného profilu a může poškodit měřící sondu.

en: Set up instrument
cs: Nastavit sondu

en: Setting up the instrument for use…
cs: Probíhá aktivace sondy…

en: Calibration error
cs: Chyba kalibrace

en: The sample could not be read at this time.
cs: Vzorek nelze nyní načíst.

en: Retry
cs: Zkusit znovu

en: No firmware is installed for this instrument.
cs: Pro tuto měřící sondu není nainstalován firmware.

en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
cs: Shoda obrazce je nedostatečná. Ujistěte se, že máte vybraný správný typ obrazce.

en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
cs: Měření nevedlo k platným výsledkům. Ujistěte se prosím, že clona měřící sondy je úplně otevřená.

en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
cs: Měřící sonda je zaneprázdněna a nelze ji aktivovat. Prosím vyjměte ji z portu USB a znovu připojte, než zkusíte použít toto zařízení.

en: Reading target
cs: Měření vzorků

en: Failed to read the strip correctly.
cs: Selhalo čtení pásu vzorků.

en: Reading sample
cs: Měření vzorku

en: Failed to read the color sample correctly.
cs: Selhalo čtení barevného vzorku.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
cs: Byl přečten pás vzorků %s místo %s!

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
cs: Vypadá to, že jste měřili chybný pás vzorků.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
cs: Pokud jste skutečně měřili správný pás, pak je vše v pořádku. Chyba mohla vzniknout použitím neobvyklého papíru.

en: Device Error
cs: Chyba zařízení

en: The device could not measure the color spot correctly.
cs: Sonda neuspěla při jednotlivém měření vzorku.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
cs: Připraveno ke čtení pásu vzorků %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
cs: Umístěte sondu na bílou oblast vedle písmene, klikněte a držte stlačený spínač měření.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
cs: Pomalu skenujte vybraný pás vzorků zleva doprava a pusťte spínač, až se dostanete na kraj papíru.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
cs: Ujistěte se, že střed sondy je správně zarovnán s pásem vzorků, který se chystáte měřit.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
cs: Pokud se spletete, stačí pustit spínač a dostanete šanci zkusit to znovu.

en: Printing
cs: Tisk

en: Preparing the data for the printer.
cs: Příprava dat pro tiskárnu.

en: Sending the targets to the printer.
cs: Odesílání obrazce na tiskárnu.

en: Printing the targets…
cs: Tiskne se obrazec…

en: The printing has finished.
cs: Tisk je dokončen.

en: The print was aborted.
cs: Tisk byl zrušen.

en: Please attach instrument
cs: Přiložte prosím měřící sondu

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
cs: Přiložte prosím měřící sondu do středu obrazovky na šedý čtverec podobně jako na následujícím obrázku.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
cs: Přiložte prosím měřící sondu do středu obrazovky na šedý čtverec.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
cs: Po dobu kalibrace budete muset držet sondu na obrazovce.

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Please configure instrument
cs: Nakonfigurujte prosím sondu

en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
cs: Nastavte prosím zařízení do režimu měření obrazovky dle následujícího obrázku.

en: Please set the measuring instrument to screen mode.
cs: Nastavte prosím sondu do režimu měření obrazovky.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
cs: Nastavte prosím zařízení do režimu kalibrace podobně jako na následujícím obrázku.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
cs: Nastavte prosím sondu do režimu kalibrace.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
cs: Zvolte soubor s obrázkem kalibračního obrazce

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Open
cs: _Otevřít

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
cs: Podporované typy obrázků

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
cs: Všechny soubory

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
cs: Zvolte soubor s referenčními hodnotami CIE

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
cs: Hodnoty CIE

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
cs: Výběr souboru s profilem ICC

en: Calibration is not complete
cs: Kalibrace neproběhla do konce

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
cs: Opravdu chcete přerušit kalibraci?

en: Continue calibration
cs: Pokračovat v kalibraci

en: Cancel and close
cs: Zrušit a zavřít

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
cs: Profil vytvořen

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
cs: Kalibrace selhala

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
cs: Kalibrovat váš fotoaparát

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
cs: Kalibrovat váš displej

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
cs: Kalibrovat vaši tiskárnu

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
cs: Kalibrovat vaše zařízení

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
cs: Jakákoliv existující korekce obrazovky bude dočasně deaktivována a jas nastaven na maximum.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
cs: Tento proces můžete přerušit v jakémkoliv stádiu pomocí tlačítka „Zrušit“.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
cs: Úvod

en: Show File
cs: Zobrazit soubor

en: Click here to show the profile
cs: Pro zobrazení profilu klikněte zde

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
cs: Vše hotovo!

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
cs: Fotoaparát byl úspěšně zkalibrován.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
cs: Displej byl úspěšně zkalibrován.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
cs: Tiskárna byla úspěšně zkalibrována.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
cs: Zařízení bylo úspěšně zkalibrováno.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
cs: Pro zobrazení detailů o novém profilu nebo pro odstranění kalibrace navštivte <a href="control-center://color">ovládací centrum</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
cs: Profil můžete použít na systémech <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> a <a href="import-windows">Microsoft Windows</a>.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
cs: Shrnutí

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
cs: Kalibrace probíhá

en: Calibration is about to start
cs: Kalibrace brzy začne

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
cs: Akce

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
cs: Seznam kroků kalibrace

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
cs: Aby bylo dosaženo optimálního výsledku, doporučuje se monitor před kalibrací nastavit následovně.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
cs: Chcete-li zjistit, jak nastavit monitor, prostudujte si prosím uživatelskou příručku.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
cs: Obnovte výchozí nastavení monitoru (z továrny).

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
cs: Vypněte dynamický kontrast (má-li monitor tuto funkci).

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
cs: V uživatelském nastavení monitoru se ujistěte, že kanály RGB jsou nastaveny na shodné hodnoty.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
cs: Pokud uživatelské nastavení barev není k dispozici, použijte barevnou teplotu 6500 K.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
cs: Změňte jas monitoru na úroveň, která je příjemná pro dlouhodobou práci.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
cs: Aby bylo dosaženo nejlepšího výsledku, monitor by měl být zapnutý alespoň 15 minut před započetím kalibrace.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
cs: Zkontrolujte nastavení

en: Calibration and profiling software is not installed.
cs: Software pro kalibraci a vytvoření profilu není nainstalován.

en: These tools are required to build color profiles for devices.
cs: Tyto nástroje jsou nutné k přípravě profilů barev pro zařízení.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
cs: Je vyžadován další software!

en: Install required software
cs: Instalovat požadovaný software

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
cs: Instalace nástrojů

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
cs: Na tomto počítači nejsou nainstalovány soubory pro běžné obrazce barev.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
cs: Soubory popisující obrazce barev jsou nutné k převodu obrázku do profilu barev.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
cs: Přejete si, aby byly nainstalovány?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
cs: Pokud již máte správný soubor, můžete tento krok přeskočit.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
cs: K dispozici jsou volitelné datové soubory

en: Install Now
cs: Nainstalovat nyní

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
cs: Instalace obrazců

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: CMP DT 003
cs: CMPT DT 003

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
cs: Před vytvořením profilu zařízení musíte ručně naskenovat či vyfotografovat kalibrační obrazec a uložit jej jako soubor ve formátu TIFF.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
cs: Ujistěte se, že nedošlo k úpravě kontrastu či jasu ani k použití žádných profilů korekce barev.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
cs: Před skenováním se ujistěte, že senzor zařízení je prostý nečistot a výstupní rozlišení je minimálně 200 dpi.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
cs: Ujistěte se, že vyvážení bílé nebylo změněno fotoaparátem a že čočky jsou čisté.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
cs: Vyberte prosím typ kalibračního obrazce.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
cs: Jaký typ obrazce máte?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
cs: Zvolte obrazec

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
cs: Vyberte typ displeje

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
cs: Vyberte typ monitoru, který je připojen k vašemu počítači.

en: LCD (CCFL backlight)
cs: LCD (podsvícení CCFL)

en: LCD (White LED backlight)
cs: LCD (podsvícení bílými LED)

en: LCD (RGB LED backlight)
cs: LCD (podsvícení RGB LED)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
cs: LCD (podsvícení RGB LED s širokým gamutem)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
cs: LCD (podsvícení CCFL s širokým gamutem)

en: Plasma
cs: Plazma

en: Projector
cs: Projektor

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
cs: Vyberte typ displeje

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
cs: Vyberte cílovou hodnotu bílého bodu pro displej

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
cs: Většina displejů pro běžné použití by měla být kalibrována dle iluminantu CIE D65.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
cs: CIE D50 (tisk a vydavatelství)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
cs: CIE D65 (fotografie a grafika)

en: Native (Already set manually)
cs: Nativní (již nastaveno ručně)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
cs: Volba bílého bodu displeje

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
cs: Výběr režimu vytváření profilu

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
cs: Vyberte prosím, zda chcete vytvořit profil pro lokální tiskárnu, vytvořit testovací vzorky barev či vytvořit profil pomocí existujících testovacích vzorků.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
cs: Režim kalibrace

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
cs: Výběr kvality kalibrace

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
cs: Vyšší kvalita kalibrace vyžaduje mnoho barevných vzorků a více času.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
cs: Přesnější profil vede k přesnějšímu převodu barev, ale jeho příprava vyžaduje více času k měření barevných vzorků.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
cs: Normální přesnost je dostatečná pro běžné použití.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
cs: Při přípravě vysoce přesného profilu se také spotřebuje více papíru a inkoustu tiskárny.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
cs: Přesná

en: Normal
cs: Normální

en: Quick
cs: Rychlá

en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
cs[0]: (cca %u list papíru)
cs[1]: (cca %u listy papíru)
cs[2]: (cca %u listů papíru)

en: (about %u minute) | (about %u minutes)
cs[0]: (cca %u minuta)
cs[1]: (cca %u minuty)
cs[2]: (cca %u minut)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
cs: Kvalita kalibrace

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
cs: Název profilu

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
cs: Zvolte název pro označení profilu ve vašem systému.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
cs: Název profilu

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
cs: Připojte měřící sondu

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
cs: Pro pokračování musíte připojit měřící sondu.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
cs: Kontrola sondy

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
cs: Zařízení nebylo nalezeno. Ujistěte se, že je připojeno a zapnuto.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
cs: Neznámé sériové číslo

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
cs: Neznámý model

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
cs: Neznámý popis

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
cs: Neznámý výrobce

note: TRANSLATORS: this is the copyright string, where it might be * "Copyright (c) 2009 Edward Scissorhands" * BIG RED FLASHING NOTE: YOU NEED TO USE ASCII ONLY
en: Copyright (c)
cs: Copyright ©

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
cs: Zvolte rodičovské okno, které zůstane vždy navrchu

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
cs: Nastavte konkrétní zařízení pro kalibraci

en: No device was specified!
cs: Neurčeno žádné zařízení!

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
cs: Žádný profil

en: Default %s
cs: Výchozí %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
cs: Výchozí:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
cs: Prostor barev:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
cs: Testovací profil:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
cs: Zobrazit všechny ladicí informace

en: Debugging Options
cs: Volby pro ladění

en: Show debugging options
cs: Zobrazit volby ladění

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
cs: Profil ICC k instalaci

en: No filename specified
cs: Nezadáno jméno souboru

en: Failed to open ICC profile
cs: Selhalo otevření profilu ICC

en: Failed to parse file: %s
cs: Selhala analýza souboru: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
cs: Popis profilu: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
cs: Copyright profilu:

en: Color profile is already imported
cs: Profil ICC je již nainstalován

en: Show Details
cs: Zobrazit podrobnosti

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
cs: Importovat barvový profil displeje?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
cs: Importovat barvový profil zařízení?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
cs: Importovat profil pojmenovaných barev?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
cs: Importovat barvový profil?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
cs: Importovat

en: Failed to import file
cs: Selhalo importování souboru

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
cs: Popis:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
cs: Profil hlavního okna:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
cs: Verze protokolu hlavního okna:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
cs: Selhalo spojení s DBus session:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
cs: Požadavek selhal:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
cs: Profily ICC pro tento soubor neexistují

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
cs: Vhodné profily pro:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
cs: Profily ICC pro toto okno neexistují

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
cs: Zobrazit vlastnosti X serveru

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
cs: Získat profily pro specifický soubor

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
cs: Získat profily pro specifické okno

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
cs: Vypsat všechny detaily o tomto systému

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
cs: Program pro zobrazení EDID

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
cs: Neznámé

en: No colorimeter is attached.
cs: Není připojena žádná sonda.

en: The sensor has no native driver.
cs: Sonda nemá žádný nativní ovladač.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
cs: Připojená sonda nepodporuje čtení jednotlivých barevných vzorků.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
cs: Žádný prostor barev typu %s není k dispozici.

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
cs: Správa barev GNOME - měření samostatných barev

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
cs: šedá

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
cs: Trvale odstranit profil?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
cs: Opravdu chcete natrvalo odstranit tento profil z vašeho počítače?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
cs: Smazat

en: _Import
cs: _Importovat

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
cs: Podporované profily ICC

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
cs: Selhalo kopírování souboru

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
cs: Vstupní zařízení

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
cs: Zařízení displeje

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
cs: Výstupní zařízení

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
cs: Device link

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
cs: Konverze prostoru barev

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
cs: Abstraktní

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
cs: Pojmenovaná barva

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
cs: Šedá

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
cs: Standardní prostor

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
cs: Kontrolní součet displeje

en: Display model
cs: Model displeje

en: Display serial number
cs: Sériové číslo displeje

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
cs: PNPID displeje

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
cs: Výrobce displeje

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
cs: Kontrolní součet souboru

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
cs: Produkt frameworku

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
cs: Program frameworku

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
cs: Verze frameworku

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
cs: Typ datového zdroje

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
cs: Formát mapování

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
cs: Označení mapování

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
cs: Kalibrované zařízení

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
cs: Průměrné delta-E

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
cs: Maximální delta-E

note: TRANSLATORS: the RMS error when making the profile
en: Delta-E RMS
cs: Efektivní hodnota delta-E

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
cs: Kalibrační sonda

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
cs: Povrchová úprava obrazovky

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
cs: Typ připojení

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
cs: Jas obrazovky

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
cs: Objem gamutu

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
cs: Pokrytí sRGB

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
cs: Pokrytí Adobe RGB

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
cs: Chybí popis profilu

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
cs: Copyright nebyl určen

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
cs: Tabulka kompenzace displeje (vcgt) je neplatná.

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
cs: Jsou přítomny „scum dots“ (nesprávné body) v bílé média.

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
cs: Šedá škála je významně zbarvená

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
cs: Šedá škála není monotónní

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
cs: Jedna nebo více primárních barev má neplatné hodnoty

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
cs: Kombinace primárních barev netvoří bílou barvu

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
cs: Jedna nebo více primárních barev má nepravděpodobné hodnoty

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
cs: Bílá neodpovídá definici D50

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
cs: Teplota bílého bodu má nepravděpodobnou hodnotu

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
cs: Neznámý typ varování

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
cs: Ano

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
cs: Ne

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
cs: S profilem jsou nějaké potíže:

note: TRANSLATORS: this is the icc creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I∶%M∶%S %p
cs: %e. %B %Y, %I∶%M∶%S %p

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
cs: Smazat tento profil

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
cs: Tento profil nelze smazat

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
cs: Pro zobrazení vybrat konkrétní profil

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
cs: Nastavit konkrétní soubor pro zobrazení
