gvfs - en to sv translation catalogue (607 entries)

en: Operation not supported, files on different mounts
sv: Åtgärden stöds inte, filer på olika monteringar

en: Couldn't get stream file descriptor
sv: Kunde inte få filhandtag för ström

en: Didn't get stream file descriptor
sv: Fick inget filhandtag för ström

en: Invalid return value from %s
sv: Ogiltigt svarsvärde från %s

note: translators: this is an error message when there is no user visible "mount" object corresponding to a particular path/uri
en: Could not find enclosing mount
sv: Kunde inte hitta inneslutande montering

en: Invalid filename %s
sv: Ogiltigt filnamn %s

en: Error setting file metadata: %s
sv: Fel vid inställning av filmetadata: %s

en: can't open metadata tree
sv: kan inte öppna metadataträd

en: can't get metadata proxy
sv: kan inte erhålla metadataproxy

en: values must be string or list of strings
sv: värden måste vara sträng eller lista av strängar

en: Operation not supported
sv: Åtgärden stöds inte

en: Operation was cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: Error in stream protocol: %s
sv: Fel i strömningsprotokoll: %s

en: End of stream
sv: Slut på ström

en: Seek not supported on stream
sv: Sökning stöds inte i strömmen

en: Truncate not supported on stream
sv: Trunkering av ström stöds inte

en: Error while getting mount info: %s
sv: Fel vid hämtning av monteringsinformation: %s

en: Invalid file info format
sv: Ogiltigt format på filinformation

en: Error initializing Avahi: %s
sv: Fel vid initiering av Avahi: %s

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain
en: Error resolving "%s" service "%s" on domain "%s"
sv: Fel vid uppslag av "%s"-tjänst "%s" på domänen "%s"

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain * - the fourth %s refers to the required TXT keys
en: Error resolving "%s" service "%s" on domain "%s". One or more TXT records are missing. Keys required: "%s".
sv: Fel vid uppslag av "%s"-tjänst "%s" på domänen "%s". En eller flera TXT-poster saknas. Nycklar krävs: "%s".

note: Translators: * - the first %s refers to the service type * - the second %s refers to the service name * - the third %s refers to the domain
en: Timed out resolving "%s" service "%s" on domain "%s"
sv: Tidsgräns uppnåddes vid uppslag av "%s"-tjänst "%s" på domänen "%s"

en: Malformed DNS-SD encoded_triple '%s'
sv: Felformulerad dns-sd encoded_triple ”%s”

en: Can't handle version %d of GVfsIcon encoding
sv: Kan inte hantera version %d av GVfsIcon-kodning

en: Malformed input data for GVfsIcon
sv: Felformaterat inmatningsdata för GVfsIcon

note: translators: This is the default daemon's application name, * the %s is the type of the backend, like "FTP"
en: %s File System Service
sv: Filsystemstjänst för %s

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Usage: %s --spawner dbus-id object_path
sv: Användning: %s --spawner dbus-id objektsökväg

en: Usage: %s key=value key=value ...
sv: Användning: %s nyckel=värde nyckel=värde ...

en: No mount type specified
sv: Ingen monteringstyp angiven

en: mountpoint for %s already running
sv: monteringspunkt för %s körs redan

en: error starting mount daemon
sv: fel vid start av monteringsdemon

en: The connection is not opened
sv: Anslutningen är inte öppnad

en: The connection is closed
sv: Anslutningen är stängd

en: Got EOS
sv: Fick EOS

en: Host closed connection
sv: Värden stängde anslutningen

en: Connection unexpectedly went down
sv: Anslutningen gick oväntat ner

en: Got unexpected end of stream
sv: Erhöll oväntat slut på strömmen

en: The server doesn't support passwords longer than %d character. | The server doesn't support passwords longer than %d characters.
sv[0]: Servern saknar stöd för lösenord längre än %d tecken.
sv[1]: Servern saknar stöd för lösenord längre än %d tecken.

en: An invalid username was provided.
sv: Ett ogiltigt användarnamn angavs.

en: Unable to login to the server “%s” with the given password.
sv: Kunde inte logga in på servern ”%s” med det angivna lösenordet.

en: Unable to connect to the server “%s”. A communication problem occurred.
sv: Kunde inte ansluta till servern ”%s”. Ett kommunikationsproblem uppstod.

en: Unable to connect to the server “%s” with the given password.
sv: Kunde inte ansluta till servern ”%s” med det angivna lösenordet.

en: The server “%s” doesn't support anonymous access.
sv: Servern ”%s” saknar stöd för anonym åtkomst.

en: Unable to connect to the server “%s”. No suitable authentication mechanism was found.
sv: Kunde inte ansluta till servern ”%s”. Ingen lämplig autentiseringsmekanism hittades.

en: Unable to connect to the server “%s”. The server doesn't support AFP version 3.0 or later.
sv: Kunde inte ansluta till servern ”%s”. Servern stöder inte AFP version 3.0 eller senare.

en: Permission denied.
sv: Åtkomst nekas.

en: The command is not supported by the server.
sv: Kommandot stöds inte av servern.

en: Your password has expired.
sv: Ditt lösenord har gått ut.

en: Your password needs to be changed.
sv: Ditt lösenord måste bytas.

note: translators: %s here is the hostname
en: Enter your password for the server “%s”.
sv: Ange ditt lösenord för servern ”%s”.

note: translators: %s here is the hostname
en: Enter your name and password for the server “%s”.
sv: Ange ditt namn och lösenord för servern ”%s”.

en: The password prompt was cancelled.
sv: Lösenordsdialogen avbröts.

en: Unable to disconnect from the server.
sv: Kunde inte koppla från servern.

en: Unable to connect to the server. A communication problem occurred.
sv: Kunde inte ansluta till servern. Ett kommunikationsproblem uppstod.

en: Identification not found.
sv: Identifiering kunde inte hittas.

en: Got error "%s" from server
sv: Fick felet "%s" från servern

en: Got unknown error code %d from server
sv: Fick okända felkoden %d från servern

en: Volume doesn't exist
sv: Volymen finns inte

note: Translators: first %s is volumename and second servername
en: Couldn't load %s on %s
sv: Kunde inte läsa in %s på %s

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekas

en: File doesn't exist
sv: Filen finns inte

en: File is directory
sv: Filen är en katalog

en: Too many files open
sv: För många filer öppnade

en: Target file is open
sv: Målfilen är öppen

en: Directory not empty
sv: Katalogen är inte tom

en: Target object is marked as not deletable (DeleteInhibit)
sv: Målobjektet är markerat som inte möjligt att ta bort (DeleteInhibit)

en: Target object doesn't exist
sv: Målobjektet finns inte

en: Volume is read-only
sv: Volymen är skrivskyddad

en: Not enough space on volume
sv: Inte tillräckligt mycket utrymme på volymen

en: Target file already exists
sv: Målfilen finns redan

en: Ancestor directory doesn't exist
sv: Föräldrakatalogen finns inte

note: Translators: flat means volume doesn't support directories (all files are in the volume root)
en: Volume is flat and doesn't support directories
sv: Volymen är platt och saknar stöd för kataloger

en: Target directory already exists
sv: Målkatalogen finns redan

en: Can't rename volume
sv: Kan inte byta namn på volymen

en: Object with that name already exists
sv: Det finns redan ett objekt med det namnet

en: Target object is marked as not renameable (RenameInhibit)
sv: Målobjektet är markerat som inte möjligt att ändra namn (RenameInhibit)

en: Can't move directory into one of its descendants
sv: Kan inte flytta katalog till en av dess underliggande kataloger

en: Can't move sharepoint into a shared directory
sv: Kan inte flytta delningspunkt till en delad katalog

en: Can't move a shared directory into the Trash
sv: Kan inte flytta en delad katalog till papperskorgen

en: Object being moved is marked as not renameable (RenameInhibit)
sv: Objektet som flyttas är markerat som inte möjligt att ändra namn (RenameInhibit)

en: Object being moved doesn't exist
sv: Objektet som flyttas finns inte

en: Server doesn't support the FPCopyFile operation
sv: Servern saknar stöd för FPCopyFile-åtgärden

en: Unable to open source file for reading
sv: Kunde inte öppna källfilen för läsning

en: Source file and/or destination directory doesn't exist
sv: Källfilen och/eller målkatalogen finns inte

en: Source file is a directory
sv: Källfilen är en katalog

note: Translators: range conflict means requested data are locked by another user
en: Range lock conflict exists
sv: Konflikt i intervallåsning finns

en: Directory doesn't exist
sv: Katalogen finns inte

en: Target object is not a directory
sv: Målobjektet är inte en katalog

en: File is not open for write access
sv: Filen är inte öppen för skrivåtkomst

en: File is locked by another user
sv: Filen är låst av en annan användare

en: File is not open for read access
sv: Filen är inte öppen för läsåtkomst

en: Internal Apple File Control error
sv: Internt Apple File Control-fel

en: The device did not respond
sv: Enheten svarade inte

en: The connection was interrupted
sv: Anslutningen avbröts

en: Invalid Apple File Control data received
sv: Ogiltigt Apple File Control-data togs emot

en: Unhandled Apple File Control error (%d)
sv: Ohanterat Apple File Control-fel (%d)

en: Listing applications installed on device failed
sv: Listning av program installerade på enheten misslyckades

en: Accessing application icons on device failed
sv: Åtkomst till programikoner på enheten misslyckades

en: Lockdown Error: Invalid Argument
sv: Nedlåsningsfel: Ogiltigt argument

en: The device is password protected
sv: Enheten är lösenordsskyddad

en: Unable to connect
sv: Kunde inte ansluta

en: User refused to trust this computer
sv: Användaren vägrade att lita på denna dator

en: The user has not trusted this computer
sv: Användaren har inte valt att lita på denna dator

en: Unhandled Lockdown error (%d)
sv: Ohanterat nedlåsningsfel (%d)

en: libimobiledevice Error: Invalid Argument
sv: Fel i libimobiledevice: Ogiltigt argument

en: libimobiledevice Error: No device found. Make sure usbmuxd is set up correctly.
sv: Fel i libimobiledevice: Ingen enhet hittades. Försäkra dig om att usbmuxd är korrekt konfigurerad.

en: Unhandled libimobiledevice error (%d)
sv: Ohanterat fel i libimobiledevice (%d)

en: Try again
sv: Försök igen

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Invalid mount spec
sv: Ogiltig monteringsspecifikation

en: Invalid AFC location: must be in the form of afc://uuid:port-number
sv: Ogiltig AFC-plats: måste vara i formatet afc://uuid:portnummer

en: Apple Mobile Device
sv: Mobil Apple-enhet

en: Apple Mobile Device, Jailbroken
sv: Mobil Apple-enhet, upplåst

en: Documents on Apple Mobile Device
sv: Dokument på mobil Apple-enhet

note: translators: * This is "Documents on foo" where foo is the device name, eg.: * Documents on Alan Smithee's iPhone
en: Documents on %s
sv: Dokument på %s

note: translators: * %s is the device name. 'Try again' is the caption of the button * shown in the dialog which is defined above.
en: The device “%s” is locked. Enter the passcode on the device and click “Try again”.
sv: Enheten ”%s” är låst. Ange koden på enheten och klicka på ”Försök igen”.

note: translators: * %s is the device name. 'Try again' is the caption of the button * shown in the dialog which is defined above. 'Trust' is the caption * of the button shown in the device.
en: The device “%s” is not trusted yet. Select “Trust” on the device and click “Try again”.
sv: Enheten ”%s” är inte ännu betrodd. Välj ”Lita på” på enheten och klicka på ”Försök igen”.

en: Can't open directory
sv: Kan inte öppna katalog

en: Backups are not yet supported.
sv: Säkerhetskopieringar stöds inte än.

en: Unsupported seek type
sv: Söktypen stöds inte

note: Return G_IO_ERROR_NOT_SUPPORTED instead of * G_IO_ERROR_CANT_CREATE_BACKUP to proceed with the GIO * fallback copy.
en: Operation unsupported
sv: Åtgärden stöds inte

en: Backups not supported
sv: Säkerhetskopior stöds inte

en: Not a mountable file
sv: Inte en monteringsbar fil

note: Translators: first %s is username and second serververname Translators: first %s is volumename and second servername Translators: the first %s is the username, the second the host name Translators: This is "<mount point> on <host>" and is used as name for an NFS mount Translators: This is the name o
en: %s on %s
sv: %s på %s

en: No hostname specified
sv: Inget värdnamn angivet

en: Can't copy directory over directory
sv: Kan inte kopiera katalog över katalog

en: Can't recursively copy directory
sv: Kan inte kopiera katalog rekursivt

en: Can't move directory over directory
sv: Kan inte flytta katalog över katalog

en: backups not supported
sv: säkerhetskopior stöds inte

en: Unable to create temporary file (%s)
sv: Kunde inte skapa temporärfil (%s)

en: The file was externally modified
sv: Filen blev externt ändrad

en: Invalid attribute type (uint32 expected)
sv: Ogiltig attribut-typ (uint32 förväntades)

note: Translators: first %s is volumename, second username and third servername
en: %s for %s on %s
sv: %s för %s på %s

en: No volume specified
sv: Ingen volym angiven

note: Translators: This is the name of the root in a mounted archive file, e.g. "/ in archive.tar.gz" for a file with the name "archive.tar.gz"
en: / in %s
sv: / i %s

en: The file is not a directory
sv: Filen är inte en katalog

note: Translators: This is the name of the backend
en: Burn
sv: Bränn

en: Unable to create temporary directory
sv: Kunde inte skapa temporärkatalog

en: No such file or directory
sv: Ingen sådan fil eller katalog

en: Can't copy file over directory
sv: Kan inte kopiera fil över katalog

note: Translators: this is the display name of the backend
en: CD/DVD Creator
sv: Cd/dvd-skapare

en: File exists
sv: Filen finns

en: Operation not supported by backend
sv: Åtgärden stöds inte av bakänden

en: No such file or directory in target path
sv: Ingen sådan fil eller katalog i målsökväg

en: Target file exists
sv: Målfilen finns

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: File system is busy
sv: Filsystemet är upptaget

en: Unmount Anyway
sv: Avmontera ändå

en: Volume is busy
    One or more applications are keeping the volume busy.
sv: Volymen är upptagen
    Ett eller flera program håller volymen upptagen.

en: Cannot create gudev client
sv: Kan inte skapa gudev-klient

en: Cannot connect to the system bus
sv: Kan inte ansluta till systembussen

en: Cannot create libhal context
sv: Kan inte skapa libhal-kontext

en: Cannot initialize libhal
sv: Kan inte initiera libhal

en: No drive specified
sv: Ingen enhet angiven

en: Cannot find drive %s
sv: Kan inte hitta enheten %s

en: Drive %s does not contain audio files
sv: Enheten %s innehåller inga ljudfiler

note: Translator: %s is the device the disc is inserted into. 'cdda' is the name name of the backend and shouldn't be translated.
en: cdda mount on %s
sv: cdda-montering på %s

en: Audio Disc
sv: Ljudskiva

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
sv[0]: Filsystemet är upptaget: %d öppnad fil
sv[1]: Filsystemet är upptaget: %d öppnade filer

en: No such file %s on drive %s
sv: Ingen sådan fil %s på enheten %s

note: Translators: paranoia is the name of the cd audio reading library
en: Error from 'paranoia' on drive %s
sv: Fel från "paranoia" på enheten %s

en: Error seeking in stream on drive %s
sv: Fel vid sökning i ström på enheten %s

en: No such file
sv: Ingen sådan fil

en: The file does not exist or isn't an audio track
sv: Filen finns inte eller är inte ett ljudspår

en: Audio CD File System Service
sv: Filsystemstjänst för ljud-cd

en: Computer
sv: Dator

en: File System
sv: Filsystem

en: Can't open mountable file
sv: Kan inte öppna monteringsbar fil

en: Internal error: %s
sv: Internt fel: %s

en: Can't mount file
sv: Kan inte montera fil

en: No medium in the drive
sv: Inget media i enheten

en: Can't unmount file
sv: Kan inte avmontera fil

en: Can't eject file
sv: Kan inte mata ut fil

en: Can't start drive
sv: Kan inte starta enheten

en: Can't stop drive
sv: Kan inte stoppa enheten

en: Can't poll file
sv: Kan inte kontrollera filen

note: Translators: This is the name of the WebDAV share constructed as "WebDAV as <username> on <hostname>:<port>"; the ":<port>" part is the second %s and only shown if it is not the default http(s) port.
en: %s on %s%s
sv: %s på %s%s

en: HTTP Error: %s
sv: HTTP-fel: %s

en: Could not parse response
sv: Kunde inte tolka svaret

en: Empty response
sv: Tomt svar

en: Unexpected reply from server
sv: Oväntat svar från server

en: Response invalid
sv: Svaret är ogiltigt

en: WebDAV share
sv: WebDAV-utdelning

note: translators: %s here is the hostname Translators: %s is the hostname
en: Enter password for %s
sv: Ange lösenord för %s

en: Please enter proxy password
sv: Ange lösenord för proxyserver

en: Not a WebDAV enabled share
sv: Inte en WebDAV-aktiverad utdelning

en: Could not find an enclosing directory
sv: Kunde inte hitta inneslutande katalog

en: Could not create request
sv: Kunde inte skapa begäran

en: Backup file creation failed
sv: Skapandet av säkerhetskopia misslyckades

en: Can't move over directory
sv: Kan inte flytta över katalog

en: File length changed during transfer
sv: Längd på fil förändrades under överföring

en: Local Network
sv: Lokalt nätverk

en: Can't monitor file or directory.
sv: Kan inte övervaka fil eller katalog.

en: Network
sv: Nätverk

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Enter password for %s on %s
sv: Ange lösenordet för %s på %s

en: Password dialog cancelled
sv: Lösenordsdialogen avbröts

en: Insufficient permissions
sv: Otillräckliga rättigheter

en: Error getting data from file
sv: Fel vid datahämtning från fil

en: Invalid reply received
sv: Ogiltigt svar togs emot

en: Target file is a directory
sv: Målfilen är en katalog

en: Target file is not a regular file
sv: Målfilen är inte en vanlig fil

en: Error writing file
sv: Fel vid skrivning av fil

en: %s: %d: Directory or file exists
sv: %s: %d: Katalog eller fil finns redan

en: %s: %d: No such file or directory
sv: %s: %d: Ingen sådan fil eller katalog

en: %s: %d: Invalid filename
sv: %s: %d: Ogiltigt filnamn

en: %s: %d: Not Supported
sv: %s: %d: Stöds inte

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042
en: Digital Camera (%s)
sv: Digitalkamera (%s)

note: Translator: %s is the vendor name, e.g. Panasonic Translators: %s is the device vendor
en: %s Camera
sv: %s-kamera

note: Translator: %s is the vendor name, e.g. Panasonic Translators: %s is the device vendor
en: %s Audio Player
sv: %s-ljudspelare

en: Camera
sv: Kamera

en: Audio Player
sv: Ljudspelare

en: No device specified
sv: Ingen enhet angiven

en: Cannot create gphoto2 context
sv: Kan inte skapa gphoto2-kontext

en: Error creating camera
sv: Fel vid skapande av kamera

en: Error loading device information
sv: Fel vid inläsning av enhetsinformation

en: Error looking up device information
sv: Fel vid uppslag av enhetsinformation

en: Error getting device information
sv: Fel vid hämtning av enhetsinformation

en: Error setting up camera communications port
sv: Fel vid konfiguration av port för kamerakommunikation

en: Error initializing camera
sv: Fel vid initiering av kamera

note: Translator: %s represents the device, e.g. usb:001,042. 'gphoto2' is the name of the backend and shouldn't be translated.
en: gphoto2 mount on %s
sv: gphoto2-montering på %s

en: No camera specified
sv: Ingen kamera angiven

en: Error creating file object
sv: Fel vid skapande av filobjekt

en: Error getting file
sv: Fel vid hämtning av fil

en: Malformed icon identifier '%s'
sv: Felformulerad ikonidentifierare "%s"

en: Error seeking in stream on camera %s
sv: Fel vid sökning i ström på kameran %s

en: Not a directory
sv: Inte en katalog

en: Failed to get folder list
sv: Misslyckades med att få tag på mapplista

en: Failed to get file list
sv: Misslyckades med att få tag på fillista

en: Error creating directory
sv: Fel vid skapande av katalog

en: Name already exists
sv: Namnet finns redan

en: New name too long
sv: Nytt namn är för långt

en: Error renaming directory
sv: Fel vid namnbyte av katalogen

en: Error renaming file
sv: Fel vid namnbyte av fil

en: Directory '%s' is not empty
sv: Katalogen "%s" är inte tom

en: Error deleting directory
sv: Fel vid borttagning av katalog

en: Error deleting file
sv: Fel vid borttagning av fil

en: Can't write to directory
sv: Kan inte skriva till katalog

en: Cannot allocate new file to append to
sv: Kan inte allokera ny fil att lägga till i

en: Cannot read file to append to
sv: Kan inte läsa fil att lägga till i

en: Cannot get data of file to append to
sv: Kan inte få tag på data för fil att lägga till i

en: Not supported (not same directory)
sv: Stöds inte (inte samma katalog)

en: Not supported (the source is a directory, the destination is a directory too)
sv: Stöds inte (källan är en katalog, målet är också en katalog)

en: Not supported (the source is a directory, but the destination is an existing file)
sv: Stöds inte (källan är en katalog, men målet är en befintlig fil)

en: Not supported (the source is a file, but the destination is a directory)
sv: Stöds inte (källan är en fil, men målet är en katalog)

en: HTTP Client Error: %s
sv: HTTP-klientfel: %s

en: Directory notification not supported
sv: Avisering för katalog stöds inte

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: libmtp error: %s
sv: Fel i libmtp: %s

en: Unexpected host URI format.
sv: Oväntat format på värd-URI.

en: Malformed host URI.
sv: Felformulerad värd-URI.

en: Couldn't find matching udev device.
sv: Kunde inte hitta matchande udev-enhet.

en: No MTP devices found
sv: Inga MTP-enheter hittades

en: Unable to connect to MTP device
sv: Kunde inte ansluta till MTP-enhet

en: Unable to allocate memory while detecting MTP devices
sv: Kunde inte allokera minne vid detektering av MTP-enheter

en: Generic libmtp error
sv: Generellt fel i libmtp

en: Unable to open MTP device '%s'
sv: Kunde inte öppna MTP-enhet ”%s”

en: Device not found
sv: Enheten hittades inte

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: Cannot make directory in this location
sv: Kan inte skapa katalog på denna plats

en: Not a regular file
sv: Inte en vanlig fil

en: Target is a directory
sv: Målet är en katalog

en: Can't merge directories
sv: Kan inte sammanfoga kataloger

en: Cannot write to this location
sv: Kan inte skriva till denna plats

en: No thumbnail for entity '%s'
sv: Ingen miniatyrbild för entitet ”%s”

en: File Sharing
sv: Fildelning

en: Remote Login
sv: Fjärrlogin

en: Windows Network
sv: Windows-nätverk

note: Translators: this is the friendly name of the 'network://' backend that * shows computers in your local network.
en: Network Location Monitor
sv: Övervakare för nätverksplatser

en: Mount point does not exist
sv: Monteringspunkten finns inte

en: Permission denied: Perhaps this host is disallowed or a privileged port is needed
sv: Tillåtelse nekad: Kanske denna värd ej är tillåten eller så behövs en privilegierad port

en: Unable to create temporary file
sv: Kunde inte skapa temporärfil

en: Invalid attribute type
sv: Ogiltig attribut-typ

en: The recent folder may not be deleted
sv: Mappen "Senaste" kan inte tas bort

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Recent
sv: Senaste

en: Connection failed
sv: Anslutningen misslyckades

en: Hostname not known
sv: Värdnamnet är inte känt

en: No route to host
sv: Ingen väg till värd

en: Connection refused by server
sv: Anslutningen nekades av server

en: Host key verification failed
sv: Verifiering av värdnyckel misslyckades

en: Too many authentication failures
sv: Allt för många autentiseringsfel

en: Unable to spawn SSH program
sv: Kunde inte starta ssh-program

en: Unable to spawn SSH program: %s
sv: Kunde inte starta ssh-program: %s

en: Timed out when logging in
sv: Tidsgräns överstigen vid inloggning

en: Log In Anyway
sv: Logga in ändå

en: Cancel Login
sv: Avbryt inloggning

en: Login dialog cancelled
sv: Inloggningsdialogen avbröts

en: Can't send host identity confirmation
sv: Kan inte skicka värdidentitetsbekräftelse

note: Translators: the first %s is the username, the second the host name
en: Enter passphrase for secure key for %s on %s
sv: Ange lösenfras för säker nyckel för %s på %s

note: Translators: %s is the hostname
en: Enter passphrase for secure key for %s
sv: Ange lösenfras för ssh-nyckeln för %s

en: Can't send password
sv: Kan inte skicka lösenord

en: Can't verify the identity of “%s”.
    This happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is “%s”. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
sv: Kan inte verifiera identiteten för ”%s”.
    Det här händer när du loggar in på en dator för första gången.
    
    Identiteten som skickades av fjärrdatorn är ”%s”.  Du bör kontakta systemadministratören om du vill vara absolut säker på identiteten.

en: The host key for “%s” differs from the key for the IP address “%s”
    If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
sv: Värdnyckeln för ”%s” skiljer sig från nyckeln för IP-adressen ”%s”
    Du bör kontakta systemadministratören om du vill vara absolut säker på att det är säkert att fortsätta.

en: The connection is closed (the underlying SSH process exited)
sv: Anslutningen är stängd (den underliggande ssh-processen avslutades)

en: Internal error: Unknown Error
sv: Internt fel: Okänt fel

en: Protocol error
sv: Protokollfel

en: Unable to find supported SSH command
sv: Kunde inte hitta ssh-kommando som stöds

en:  (invalid encoding)
sv:  (ogiltig kodning)

note: Translators: This is the name of the root of an SFTP share, like "/ on <hostname>"
en: / on %s
sv: / på %s

en: Failure
sv: Fel

en: Error creating backup file: %s
sv: Fel vid skapande av säkerhetskopia: %s

en: backups not supported yet
sv: säkerhetskopior stöds inte än

note: translators: %s is a server name
en: Password required for %s
sv: Lösenord krävs för %s

en: Internal Error (%s)
sv: Internt fel (%s)

note: translators: Name for the location that lists the smb shares availible on a server (%s is the name of the server)
en: Windows shares on %s
sv: Windows-utdelningar på %s

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to retrieve share list from server: %s
sv: Misslyckades med att hämta utdelningslista från server: %s

en: Windows Network File System Service
sv: Filsystemstjänst för Windows-nätverk

note: translators: First %s is a share name, second is a server name
en: Password required for share %s on %s
sv: Lösenord krävs för utdelningen %s på %s

note: translators: We tried to mount a windows (samba) share, but failed
en: Failed to mount Windows share: %s
sv: Misslyckades med att montera Windows-utdelning: %s

en: Backup file creation failed: %s
sv: Skapandet av säkerhetskopia misslyckades: %s

en: Invalid attribute type (uint64 expected)
sv: Ogiltig attribut-typ (uint64 förväntades)

en: Can't rename file, filename already exists
sv: Kan inte byta namn på filen. Filnamnet finns redan.

en: Error deleting file: %s
sv: Fel vid borttagning av fil: %s

en: Error moving file: %s
sv: Fel vid flyttning av fil: %s

en: Error removing target file: %s
sv: Fel vid borttagning av målfil: %s

en: Can't recursively move directory
sv: Kan inte flytta katalog rekursivt

en: Windows Shares File System Service
sv: Filsystemstjänst för Windows-utdelningar

en: The trash folder may not be deleted
sv: Papperskorgsmappen kan inte tas bort

en: Items in the trash may not be modified
sv: Objekt i papperskorgen kan inte ändras

note: Translators: this is the display name of the backend translators: This is the name of the backend
en: Trash
sv: Papperskorg

en: Channel blocked
sv: Kanal blockerad

en: The signing certificate authority is not known.
sv: Den signerande certifikatutfärdaren är okänd.

en: The certificate does not match the identity of the site.
sv: Certifikatet överensstämmer inte med platsens identitet.

en: The certificate's activation time is in the future.
sv: Aktiveringstiden för certifikatet är i framtiden.

en: The certificate has expired.
sv: Certifikatet har gått ut.

en: The certificate has been revoked.
sv: Certifikatet har spärrats.

en: The certificate's algorithm is considered insecure.
sv: Certifikatets algoritm betraktas som osäker.

en: Error occurred when validating the certificate.
sv: Ett fel inträffade när certifikatet validerades.

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: The site's identity can't be verified:%s
    
    %s
    
    Are you really sure you would like to continue?
sv: Platsens identitet kan inte verifieras:%s
    
    %s
    
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Unexpected end of stream
sv: Oväntat slut på strömmen

en: Invalid reply
sv: Ogiltigt svar

en: Failed to create active FTP connection. Maybe your router does not support this?
sv: Kan inte skapa aktiv FTP-anslutning. Kanske har din router inte stöd för detta?

en: Failed to create active FTP connection.
sv: Misslyckades med att skapa aktiv FTP-anslutning.

en: Filename contains invalid characters.
sv: Filnamnet innehåller ogiltiga tecken.

en: The FTP server is busy. Try again later
sv: FTP-servern är upptagen. Försök igen senare

en: Backend currently unmounting
sv: Bakände avmonteras

en: Accounts are unsupported
sv: Konton stöds inte

en: Cannot open data connection. Maybe your firewall prevents this?
sv: Kan inte öppna dataanslutning. Kanske förhindrar din brandvägg detta?

en: Data connection closed
sv: Dataanslutning stängd

en: Operation failed
sv: Åtgärden misslyckades

en: No space left on server
sv: Inget ledigt utrymme på servern

en: Unsupported network protocol
sv: Nätverksprotokollet stöds inte

en: Page type unknown
sv: Sidtypen är okänd

en: Invalid filename
sv: Ogiltigt filnamn

en: Error seeking in stream
sv: Fel vid sökning i ström

en: Symlinks not supported by backend
sv: Symboliska länkar stöds inte av bakänden

en: Invalid dbus message
sv: Ogiltigt dbus-meddelande

en: %s has been unmounted
sv: %s har avmonterats

en: Unmounting %s
    Please wait
sv: Avmonterar %s
    Vänligen vänta

en: Replace old daemon.
sv: Ersätt gammal demon.

en: Don't start fuse.
sv: Starta inte fuse.

en: Enable debug output.
sv: Aktivera felsökningsutskrifter.

en: Show program version.
sv: Visa programversion.

en: GVFS Daemon
sv: GVFS-demon

en: Main daemon for GVFS
sv: Huvuddemon för GVFS

en: Try "%s --help" for more information.
sv: Prova "%s --help" för mer information.

en: Automount failed: %s
sv: Automatisk montering misslyckades: %s

en: The specified location is not mounted
sv: Angiven plats är inte monterad

en: The specified location is not supported
sv: Angiven plats stöds inte

en: Location is already mounted
sv: Platsen är redan monterad

en: Location is not mountable
sv: Platsen är inte monteringsbar

en: Perform file operations
sv: Utför filåtgärder

en: Authentication is required to perform file operations
sv: Autentisering krävs för att utföra filåtgärder

en: Can't find metadata file %s
sv: Kan inte hitta metadatafilen %s

en: Unable to set metadata key
sv: Kunde inte ställa in metadata-nyckel

en: Unable to unset metadata key
sv: Kunde inte ta bort metadata-nyckeln

en: Unable to remove metadata keys
sv: Kunde inte ta bort metadata-nycklar

en: Unable to move metadata keys
sv: Kunde inte flytta metadata-nycklar

en: GVFS Metadata Daemon
sv: GVFS-metadatademon

en: Metadata daemon for GVFS
sv: Metadata-demon för GVFS

en: GVfs GDU Volume Monitor
sv: GVfs GDU-volymövervakare

en: Floppy Drive
sv: Diskettenhet

en: Unnamed Drive (%s)
sv: Namnlös enhet (%s)

en: Unnamed Drive
sv: Namnlös enhet

en: Failed to eject medium; one or more volumes on the medium are busy.
sv: Misslyckades med att mata ut media. En eller flera volymer på mediet är upptagna.

en: Start drive in degraded mode?
    Starting a drive in degraded mode means that the drive is no longer tolerant to failures. Data on the drive may be irrevocably lost if a component fails.
sv: Starta enheten i degraderat läge?
    Starta en enhet i degraderat läge betyder att enheten inte längre är feltolerant. Data på enheten kan gå förlorat för alltid om en komponent blir trasig.

en: Start Anyway
sv: Starta ändå

en: One or more programs are preventing the unmount operation.
sv: Ett eller flera program förhindrar avmonteringsåtgärden.

note: Translators: can't get block device with unencrypted data to unmount
en: Cannot get LUKS cleartext slave
sv: Kan inte få LUKS-klartextslav

note: Translators: can't get block device with unencrypted data from path
en: Cannot get LUKS cleartext slave from path `%s'
sv: Kan inte få LUKS-klartextslav från sökvägen "%s"

en: Floppy Disk
sv: Diskett

en: Enter a password to unlock the volume
    The device "%s" contains encrypted data on partition %d.
sv: Ange ett lösenord för att låsa upp volymen
    Enheten "%s" innehåller krypterat data på partition %d.

en: Enter a password to unlock the volume
    The device "%s" contains encrypted data.
sv: Ange ett lösenord för att låsa upp volymen
    Enheten "%s" innehåller krypterat data.

en: Enter a password to unlock the volume
    The device %s contains encrypted data.
sv: Ange ett lösenord för att låsa upp volymen
    Enheten %s innehåller krypterat data.

en: Failed to get org.gnome.OnlineAccounts.Files for %s
sv: Misslyckades med att erhålla org.gnome.OnlineAccounts.Files för %s

en: Invalid credentials for %s
sv: Ogiltiga inloggningsuppgifter för %s

en: Unsupported authentication method for %s
sv: Icke stödd autentiseringsmetod för %s

en: CD-ROM Disc
sv: Cd-romskiva

en: Blank CD-ROM Disc
sv: Tom cd-rom-skiva

en: CD-R Disc
sv: Cd-r-skiva

en: Blank CD-R Disc
sv: Tom cd-r-skiva

en: CD-RW Disc
sv: Cd-rw-skiva

en: Blank CD-RW Disc
sv: Tom cd-rw-skiva

en: DVD-ROM Disc
sv: Dvd-romskiva

en: Blank DVD-ROM Disc
sv: Tom dvd-rom-skiva

en: DVD-RAM Disc
sv: Dvd-ramskiva

en: Blank DVD-RAM Disc
sv: Tom dvd-ramskiva

en: DVD-RW Disc
sv: Dvd-rw-skiva

en: Blank DVD-RW Disc
sv: Tom dvd-rw-skiva

en: DVD+R Disc
sv: Dvd+r-skiva

en: Blank DVD+R Disc
sv: Tom dvd+r-skiva

en: DVD+RW Disc
sv: Dvd+rw-skiva

en: Blank DVD+RW Disc
sv: Tom dvd+rw-skiva

en: DVD+R DL Disc
sv: DVD+R DL-skiva

en: Blank DVD+R DL Disc
sv: Tom DVD+R DL-skiva

en: Blu-Ray Disc
sv: Blu-Ray-skiva

en: Blank Blu-Ray Disc
sv: Tom Blu-Ray-skiva

en: Blu-Ray R Disc
sv: Blu-Ray r-skiva

en: Blank Blu-Ray R Disc
sv: Tom Blu-Ray r-skiva

en: Blu-Ray RW Disc
sv: Blu-Ray rw-skiva

en: Blank Blu-Ray RW Disc
sv: Tom Blu-Ray rw-skiva

en: HD DVD Disc
sv: HD dvd-skiva

en: Blank HD DVD Disc
sv: Tom HD dvd-skiva

en: HD DVD-R Disc
sv: HD dvd-r-skiva

en: Blank HD DVD-R Disc
sv: Tom HD dvd-rom-skiva

en: HD DVD-RW Disc
sv: HD dvd-rw-skiva

en: Blank HD DVD-RW Disc
sv: Tom HD dvd-rw-skiva

en: MO Disc
sv: Mo-skiva

en: Blank MO Disc
sv: Tom mo-skiva

en: Disc
sv: Skiva

en: Blank Disc
sv: Tom skiva

en: CD-ROM
sv: Cd-rom

en: CD-R
sv: Cd-r

en: CD-RW
sv: Cd-rw

en: DVD-ROM
sv: Dvd-rom

en: DVD+R
sv: Dvd+r

en: DVD+RW
sv: Dvd+rw

en: DVD-R
sv: Dvd-r

en: DVD-RW
sv: Dvd-rw

en: DVD-RAM
sv: Dvd-ram

en: DVD±R
sv: Dvd±r

en: DVD±RW
sv: Dvd±rw

note: translators: This wis something like "CD-ROM/DVD Drive" or "CD-RW/Blue-ray Drive" depending on the properties of the drive
en: %s/%s Drive
sv: %s/%s-enhet

note: translators: This wis something like "CD-ROM Drive" or "CD-RW Drive depending on the properties of the drive
en: %s Drive
sv: %s-enhet

en: Software RAID Drive
sv: Programvaru-RAID-enhet

en: USB Drive
sv: USB-enhet

en: ATA Drive
sv: ATA-enhet

en: SCSI Drive
sv: SCSI-enhet

en: FireWire Drive
sv: FireWire-enhet

en: Tape Drive
sv: Bandenhet

en: CompactFlash Drive
sv: CompactFlash-enhet

en: MemoryStick Drive
sv: MemoryStick-enhet

en: SmartMedia Drive
sv: SmartMedia-enhet

en: SD/MMC Drive
sv: SD/MMC-enhet

en: Zip Drive
sv: Zip-enhet

en: Jaz Drive
sv: Jaz-enhet

en: Thumb Drive
sv: Minnespinne

en: Mass Storage Drive
sv: Masslagringsenhet

en: Failed to eject media; one or more volumes on the media are busy.
sv: Misslyckades med att mata ut media; en eller flera volymer på mediet är upptagna.

en: Mixed Audio/Data Disc
sv: Blandad ljud- och dataskiva

note: Translators: %s is the size of the mount (e.g. 512 MB)
en: %s Medium
sv: %s-media

note: Translators: %s is the size of the volume (e.g. 512 MB)
en: %s Encrypted Data
sv: %s-krypterat data

note: Translators: %s is the size of the volume (e.g. 512 MB)
en: %s Media
sv: %s-media

note: Note that the GUI (Shell, Files) currently use the term * "Eject" for both GDrive.stop() and GDrive.eject().
en: Eject Anyway
sv: Mata ut ändå

en: Timed out running command-line `%s'
sv: Tidsgränsen överstegs vid körning av kommandoraden "%s"

en: Writing data to %s
    Don't unplug until finished
sv: Skriver data till %s
    Koppla inte ur innan det är klart

en: You can now unplug %s
sv: Du kan nu koppla ur %s

note: Translators: This is used for encrypted volumes. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Encrypted
sv: %s krypterad

note: Translators: This is used for volume with no filesystem label. *              The first %s is the formatted size (e.g. "42.0 MB").
en: %s Volume
sv: %s-volym

note: Translators: Name used for volume
en: Volume
sv: Volym

en: Error storing passphrase in keyring (%s)
sv: Fel vid lagring av lösenfras i nyckelring (%s)

en: Error deleting invalid passphrase from keyring (%s)
sv: Fel vid borttagning av ogiltig lösenfras från nyckelring (%s)

en: The unlocked device does not have a recognizable file system on it
sv: Den upplåsta enheten innehåller inte ett känt filsystem

en: Encryption passphrase for %s
sv: Lösenfras för kryptering för %s

en: A passphrase is required to access the volume
sv: En lösenfras krävs för att komma åt volymen

note: Translators: This is the message shown to users
en: Enter a passphrase to unlock the volume
    The passphrase is needed to access encrypted data on %s.
sv: Ange en lösenfras för att låsa upp volymen
    Lösenfrasen behövs för att komma åt krypterad data på %s.

en: GVfs UDisks2 Volume Monitor
sv: GVfs UDisks2-volymövervakare

en: Show program version
sv: Visa programversion

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening file: %s
sv: %s: %s: fel vid öppning av fil: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the URI of the file.
en: %s: %s, error writing to stdout
sv: %s: %s, fel vid skrivning till standard ut

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error reading: %s
sv: %s: %s: fel vid läsning: %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error closing: %s
sv: %s: %s: fel vid stängning: %s

en: FILE
sv: FIL

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Concatenate files and print to the standard output.
sv: Sammanfoga filer och skriv till standard ut.

en: gvfs-cat works just like the traditional cat utility, but using gvfs
    locations instead of local files: for example you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location.
sv: gvfs-cat fungerar precis som det traditionella cat-verktyget, men använder
    gvfs-platser istället för lokala filer: exempelvis kan du använda något liknande
    smb://server/resurs/fil.txt som plats.

en: Note: just pipe through cat if you need its formatting options
    like -n, -T or other.
sv: Observera: bara att skicka genom cat om du behöver dess formatflaggor
    som -n, -T eller andra.

en: Error parsing commandline options: %s
sv: Fel vid tolkning av kommandoradsflaggor: %s

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gvfs-cat without any argument.
en: %s: missing locations
sv: %s: saknar platser

en: No target directory
sv: Ingen målkatalog

en: Show progress
sv: Visa förlopp

en: Prompt before overwrite
sv: Fråga innan överskrivning

en: Preserve all attributes
sv: Behåll alla attribut

en: Backup existing destination files
sv: Säkerhetskopiera befintliga målfiler

en: Never follow symbolic links
sv: Följ aldrig symboliska länkar

en: Transferred %s out of %s (%s/s)
sv: Överförde %s av %s (%s/s)

en: SOURCE
sv: KÄLLA

en: DEST
sv: MÅL

en: Copy one or more files from SOURCE to DEST.
sv: Kopiera en eller fler filer från KÄLLA till MÅL.

en: Missing operand
sv: Saknar operand

en: Too many arguments
sv: För många argument

en: Target %s is not a directory
sv: Målet %s är inte en katalog

en: %s: overwrite ‘%s’?
sv: %s: skriv över ”%s”?

en: Error copying file %s: %s
sv: Fel vid kopiering av filen %s: %s

en: List writable attributes
sv: Lista skrivbara attribut

en: Get file system info
sv: Hämta information om filsystem

en: The attributes to get
sv: Attributen att hämta

en: ATTRIBUTES
sv: ATTRIBUT

en: Don't follow symbolic links
sv: Följ inte symboliska länkar

en: invalid type
sv: ogiltig typ

en: unknown
sv: okänd

en: regular
sv: vanlig

en: directory
sv: katalog

en: symlink
sv: symbolisk länk

en: shortcut
sv: genväg

en: mountable
sv: monteringsbar

en: attributes:
sv: attribut:

note: Translators: This is a noun and represents and attribute of a file
en: display name: %s
sv: visningsnamn: %s

note: Translators: This is a noun and represents and attribute of a file
en: edit name: %s
sv: redigeringsnamn: %s

en: name: %s
sv: namn: %s

en: type: %s
sv: typ: %s

en: size:
sv: storlek:

en: hidden
sv: dold

en: Copy with file
sv: Kopiera med fil

en: Keep with file when moved
sv: Behåll med filen vid flyttning

en: Error getting writable attributes: %s
sv: Fel vid hämtning av skrivbara attribut: %s

en: Settable attributes:
sv: Inställningsbara attribut:

en: Writable attribute namespaces:
sv: Skrivbara namnrymder för attribut:

en: LOCATION
sv: PLATS

en: Show information about locations.
sv: Visa information om platser.

en: Show hidden files
sv: Visa dolda filer

en: Use a long listing format
sv: Använd ett långt listningsformat

en: Show completions
sv: Visa färdiga

en: Print full URIs
sv: Skriv ut fullständiga URI:er

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: List the contents of the locations.
sv: Lista innehållet på platserna.

en: gvfs-ls is similar to the traditional ls utility, but using gvfs
    locations instead of local files: for example you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location. File attributes can
    be specified with their gvfs name, e.g. standard::icon.
sv: gvfs-ls liknar det traditionella ls-verktyget, men använder
    gvfs-platser i stället för lokala filer: exempelvis kan du använda något liknande
    smb://server/resurs/fil.txt som plats. Filattribut kan anges
    med deras gvfs-namn, till exempel standard::icon.

en: Query handler for mime-type
sv: Frågehanterare för mime-typ

en: Set handler for mime-type
sv: Ange hanterare för mime-typ

en: MIMETYPE
sv: MIME-TYP

en: HANDLER
sv: HANTERARE

en: Get or set the handler for a mime-type.
sv: Hämta eller sätt hanteraren för en mime-typ.

en: Specify either --query or --set
sv: Ange en av --query och --set

en: Must specify a single mime-type.
sv: Måste ange endast en mime-type.

en: Must specify the mime-type followed by the default handler.
sv: Måste ange mime-typen följt av standardhanteraren.

en: No default applications for '%s'
sv: Inga standardprogram för "%s"

en: Default application for '%s': %s
sv: Standardprogram för "%s": %s

en: Registered applications:
sv: Registrerade program:

en: No registered applications
sv: Inga registrerade program

en: Recommended applications:
sv: Rekommenderade program:

en: No recommended applications
sv: Inga rekommenderade program

en: Failed to load info for handler '%s'
sv: Misslyckades med att läsa in information för hanteraren "%s"

en: Failed to set '%s' as the default handler for '%s': %s
sv: Misslyckades med att ställa in "%s" som standardhanterare för "%s": %s

en: Create parent directories
sv: Skapa föräldrakataloger

en: Create directories.
sv: Skapa kataloger.

en: Error creating directory: %s
sv: Fel vid skapande av katalog: %s

en: Don't send single MOVED events
sv: Skicka inte enstaka MOVED-händelser

en: Monitor directories for changes.
sv: Övervaka kataloger för förändringar.

en: Monitor files for changes.
sv: Övervaka filer för förändringar.

en: Mount as mountable
sv: Montera som monteringsbar

en: Mount volume with device file
sv: Montera volym med enhetsfil

en: DEVICE
sv: ENHET

en: Unmount
sv: Avmontera

en: Eject
sv: Mata ut

en: Unmount all mounts with the given scheme
sv: Avmontera alla monteringar med angivet schema

en: SCHEME
sv: SCHEMA

en: Ignore outstanding file operations when unmounting or ejecting
sv: Ignorera kvarstående filåtgärder vid avmontering eller utmatning

en: Use an anonymous user when authenticating
sv: Använd en anonym användare vid autentisering

note: Translator: List here is a verb as in 'List all mounts'
en: List
sv: Lista

en: Monitor events
sv: Övervaka händelser

en: Show extra information
sv: Visa extra information

en: Error mounting location: Anonymous access denied
sv: Fel vid montering av plats: Anonym åtkomst nekad

en: Error mounting location: %s
sv: Fel vid montering av plats: %s

en: Error unmounting mount: %s
sv: Fel vid avmontering av montering: %s

en: Error finding enclosing mount: %s
sv: Kunde inte hitta inneslutande montering: %s

en: Error ejecting mount: %s
sv: Fel vid utmatning av montering: %s

en: Error mounting %s: %s
sv: Fel vid montering av %s: %s

en: Mounted %s at %s
sv: Monterade %s på %s

en: No volume for device file %s
sv: Ingen volym för enhetsfilen %s

en: Mount the locations.
sv: Montera platserna.

en: Don't use copy and delete fallback
sv: Fall inte tillbaka på kopiera och ta bort

en: Move one or more files from SOURCE to DEST.
sv: Flytta en eller flera filer från KÄLLA till MÅL.

en: Error moving file %s: %s
sv: Fel vid flyttning av filen %s: %s

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Open files with the default application that
    is registered to handle files of this type.
sv: Öppna filer med standardprogrammet som
    är registrerat att hantera den typen av filer.

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the URI of the file, the third is the error message.
en: %s: %s: error opening location: %s
sv: %s: %s: fel vid öppnande av plats: %s

en: NEW-NAME
sv: NYTT-NAMN

en: Rename a file.
sv: Byt namn på en fil.

en: Rename successful. New uri: %s
sv: Namnbyte lyckades. Ny uri: %s

en: Ignore nonexistent files, never prompt
sv: Ignorera obefintliga filer, fråga aldrig

en: Delete the given files.
sv: Ta bort den angivna filen.

en: Only create if not existing
sv: Skapa endast om den inte redan finns

en: Append to end of file
sv: Lägg till i slutet på filen

en: When creating, restrict access to the current user
sv: När en fil skapas, begränsa åtkomsten till den aktuella användaren

en: When replacing, replace as if the destination did not exist
sv: Vid ersättning, ersätt som om målet inte finns

note: Translators: The "etag" is a token allowing to verify whether a file has been modified
en: Print new etag at end
sv: Skriv ny etag på slutet

note: Translators: The "etag" is a token allowing to verify whether a file has been modified
en: The etag of the file being overwritten
sv: Etag för filen som skrivs över

en: Error opening file: %s
sv: Fel vid öppning av fil: %s

en: Error reading stdin
sv: Fel vid läsning från standard in

en: Error closing: %s
sv: Fel vid stängning: %s

note: Translators: The "etag" is a token allowing to verify whether a file has been modified
en: Etag not available
sv: Etag finns inte tillgänglig

en: Read from standard input and save to DEST.
sv: Läs från standard in och spara till MÅL.

en: Type of the attribute
sv: Typ för attributet

en: TYPE
sv: TYP

en: ATTRIBUTE
sv: ATTRIBUT

en: VALUE
sv: VÄRDE

en: Set a file attribute of LOCATION.
sv: Sätt ett filattribut för PLATS.

en: Location not specified
sv: Platsen är inte angiven

en: Attribute not specified
sv: Attributet är inte angivet

en: Value not specified
sv: Värdet är inte angivet

en: Invalid attribute type %s
sv: Ogiltig attribut-typ %s

en: Error setting attribute: %s
sv: Fel vid inställning av attribut: %s

en: Empty the trash
sv: Töm papperskorgen

en: Move files or directories to the trash.
sv: Flytta filer eller kataloger till papperskorgen.

en: Error trashing file: %s
sv: Fel vid borttagning av fil: %s

en: Follow symbolic links, mounts and shortcuts
sv: Följ symboliska länkar, monteringar och genvägar

en: List contents of directories in a tree-like format.
sv: Lista innehållet i kataloger i ett trädliknande format.
