iso_3166-1 - en to nah translation catalogue (110 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
nah: Afganistan

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
nah: Tlacetilīlli Arabiaemiryōtl

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
nah: Antigua īhuān Barbuda

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
nah: Azerbaiyan

note: Name for BEL
en: Belgium
nah: Belgica

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
nah: Burquina Faso

note: Name for BGD
en: Bangladesh
nah: Bangladex

note: Name for BHR
en: Bahrain
nah: Bahrein

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
nah: Bosnia īhuān Hertzegovina

note: Name for BLZ
en: Belize
nah: Belice

note: Name for BRA
en: Brazil
nah: Brasil

note: Name for BTN
en: Bhutan
nah: Butan

note: Name for BWA
en: Botswana
nah: Botzhuana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
nah: Tlācatlahtohcāyōtl Tlahco Africa

note: Name for CHE
en: Switzerland
nah: Suiza

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
nah: China

note: Name for CMR
en: Cameroon
nah: Camerun

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
nah: Tlācatlahtohcāyōtl in Congo

note: Name for COM
en: Comoros
nah: Comoras

note: Name for CYP
en: Cyprus
nah: Chipre

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
nah: Chequia

note: Name for DEU
en: Germany
nah: Teutontlālpan

note: Name for DJI
en: Djibouti
nah: Yibuti

note: Name for DNK
en: Denmark
nah: Dinamarca

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
nah: Dominicanatlācatlahtohcāyōtl

note: Name for DZA
en: Algeria
nah: Argelia

note: Name for EGY
en: Egypt
nah: Egipto

note: Name for ESP
en: Spain
nah: Caxtillān

note: Name for ETH
en: Ethiopia
nah: Etiopia

note: Name for FIN
en: Finland
nah: Fintlālpan

note: Name for FJI
en: Fiji
nah: Fiyi

note: Name for FRA
en: France
nah: Francia

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
nah: Micronesia

note: Name for GBR
en: United Kingdom
nah: Tlacetilīlli Huēyitlahtohcāyōtl

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
nah: Guinea Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
nah: Guinea Tlahcotlalticpac

note: Name for GRC
en: Greece
nah: Grecia

note: Name for GRD
en: Grenada
nah: Granada

note: Name for GRL
en: Greenland
nah: Groentlālpan

note: Name for GTM
en: Guatemala
nah: Cuauhtēmallān

note: Name for HRV
en: Croatia
nah: Croacia

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
nah: Hungria

note: Name for IRL
en: Ireland
nah: Irtlālpan

note: Name for IRQ
en: Iraq
nah: Irac

note: Name for ISL
en: Iceland
nah: Iztlālpan

note: Name for ITA
en: Italy
nah: Italia

note: Name for JOR
en: Jordan
nah: Iordania

note: Name for JPN
en: Japan
nah: Xapon

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
nah: Cazactlālpan

note: Name for KEN
en: Kenya
nah: Quenia

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
nah: Quirguiztan

note: Name for KHM
en: Cambodia
nah: Camboya

note: Name for KIR
en: Kiribati
nah: Quiribati

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
nah: San Cristóbal īhuān Nevis

note: Name for KWT
en: Kuwait
nah: Cuhuait

note: Name for LBN
en: Lebanon
nah: Libano

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
nah: Libia

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
nah: Santa Lucía

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
nah: Sri Lanca

note: Name for LSO
en: Lesotho
nah: Lesoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
nah: Lituania

note: Name for LUX
en: Luxembourg
nah: Luxemburgo

note: Name for LVA
en: Latvia
nah: Letonia

note: Name for MAR
en: Morocco
nah: Marruecos

note: Name for MDV
en: Maldives
nah: Maldivas

note: Name for MEX
en: Mexico
nah: Mēxihco

note: Name for MMR
en: Myanmar
nah: Mianma

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
nah: Tlīltepēc

note: Name for MUS
en: Mauritius
nah: Mauricio

note: Name for MWI
en: Malawi
nah: Malahui

note: Name for MYS
en: Malaysia
nah: Malasia

note: Name for NIC
en: Nicaragua
nah: Nicānāhuac

note: Name for NLD
en: Netherlands
nah: Tlanitlālpan

note: Name for NOR
en: Norway
nah: Noruegia

note: Name for NZL
en: New Zealand
nah: Yancuīc Zetlālpan

note: Name for OMN
en: Oman
nah: Omān

note: Name for PAK
en: Pakistan
nah: Paquistan

note: Name for PHL
en: Philippines
nah: Filipinas

note: Name for PLW
en: Palau
nah: Palaos

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
nah: Papua Yancuīc Guinea

note: Name for POL
en: Poland
nah: Polonia

note: Name for QAT
en: Qatar
nah: Catar

note: Name for ROU
en: Romania
nah: Rumania

note: Name for RWA
en: Rwanda
nah: Ruanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
nah: Saudarabia

note: Name for SGP
en: Singapore
nah: Singapur

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
nah: Salomón Tlālhuāctli

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
nah: Tepētlah Leona

note: Name for SLV
en: El Salvador
nah: Cōzcatlān

note: Name for SSD
en: South Sudan
nah: Sudan Huitztlāmpa

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
nah: Santo Tomé īhuān Tlahtohcāpilli

note: Name for SUR
en: Suriname
nah: Surinam

note: Name for SVK
en: Slovakia
nah: Eslovaquia

note: Name for SVN
en: Slovenia
nah: Eslovenia

note: Name for SWE
en: Sweden
nah: Suecia

note: Name for SWZ
en: Swaziland
nah: Suazitlālpan

note: Name for THA
en: Thailand
nah: Taitlālpan

note: Name for TJK
en: Tajikistan
nah: Tayictlālpan

note: Name for TKL
en: Tokelau
nah: Toquelau

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
nah: Turcmenistan

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
nah: Trinidad īhuān Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
nah: Tunez

note: Name for TUR
en: Turkey
nah: Turquia

note: Common name for TWN
en: Taiwan
nah: Taihuan

note: Name for UKR
en: Ukraine
nah: Ucrania

note: Official name for USA
en: United States of America
nah: Tlacetilīlli Tlahtohcāyōtl Ixachitlān

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
nah: Uzbequistan

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
nah: San Vicente īhuān in Granadinas

note: Name for ZAF
en: South Africa
nah: Africa Huitztlāmpa

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
nah: Zimbabhue
