josm - en to fi translation catalogue (6065 entries)

en: About
fi: Tietoja

en: Display the about screen.
fi: Näytä tietoja-ruutu.

en: Help: {0}
fi: Ohje: {0}

en: Java OpenStreetMap Editor
fi: Java OpenStreetMap -editori

en: Version {0}
fi: Versio {0}

en: Last change at {0}
fi: Edellinen muutos {0}

en: Java Version {0}
fi: Javan versio {0}

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Translations
fi: Käännökset

en: Follow us on
fi: Seuraa meitä

en: Preferences are stored in {0}
fi: Asetukset on tallennettu kansioon {0}

en: Symbolic names for directories and the actual paths:
fi: Symboliset nimet hakemistoille ja kohteille:

en: Info
fi: Tietoja

en: Readme
fi: Lueminut

en: Revision
fi: Revisio

en: Contribution
fi: Tekijät

en: License
fi: Lisenssi

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Installation Details
fi: Asennuksen yksityiskohdat

en: Translators
fi: Kääntäjät

en: About JOSM...
fi: Tietoja JOSM:sta...

en: Report bug
fi: Ilmoita ohjelman virheestä

en: unset
fi: ei asetettu

en: Open directory
fi: Avaa kansio

en: Failed to locate resource ''{0}''.
fi: Resurssia "{0}" ei löytynyt.

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
fi: Resurssin "{0}" lataus epäonnistui. Virhe on {1}

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
fi: Valitse ainakin yksi jo lähetetty piste, polku tai relaatio.

en: Warning
fi: Varoitus

en: Please select the target layer.
fi: Ole hyvä ja valitse kohdetaso

en: Select target layer
fi: Valitse kohdetaso

en: Cancel
fi: Peruuta

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
fi: <html>Valittua tasoa <br>{0}<br>ei voi yhdistää mihinkään nykyisistä tasoista.</html>

en: No target layers
fi: Ei kohdetasoja

en: Select
fi: Valitse

en: Selects those elements on the map which are chosen on the list above.
fi: Valitsee kartalla ne kohteet, jotka on valittu yllä olevassa luettelossa.

en: History
fi: Historia

en: Download and show the history of the selected objects
fi: Hae ja näytä valittujen kohteiden muutoshistoria

en: Select WMS layers
fi: Valitse WMS-taso

en: Add layers
fi: Lisää tasoja

en: Invalid service URL.
fi: Palvelun URL on virheellinen

en: WMS Error
fi: WMS-virhe

en: Could not retrieve WMS layer list.
fi: Listaa WMS-tasoista ei saatu haettua.

en: Could not parse WMS layer list.
fi: WMS-palvelun karttatasojen listaaminen epäonnistui.

en: Could not parse WMTS layer list.
fi: WMTS-palvelun karttatasojen listaaminen epäonnistui.

en: WMTS Error
fi: WMTS-virhe

en: Error
fi: Virhe

en: Select image format for WMS layer
fi: Valitse WMS-tason kuvaformaatti

en: Add Node...
fi: Lisää piste...

en: Add a node by entering latitude / longitude or easting / northing.
fi: Lisää piste syöttämällä leveys- ja pituuspiirit numeroina.

en: Tools: {0}
fi: Työkalut: {0}

en: Align Nodes in Circle
fi: Aseta pisteet ympyräkehälle

en: Move the selected nodes into a circle.
fi: Siirrä valitut pisteet ympyräkehälle

en: Nothing changed
fi: Mitään ei muutettu

en: Align Nodes in Line
fi: Aseta pisteet suoralle

en: Move the selected nodes in to a line.
fi: Siirtää valitut pisteet suoralle.

en: Please select at least three nodes.
fi: Valitse ainakin kolme pistettä.

en: Can not align a polygon. Abort.
fi: Polygonia ei voi suoristaa. Peruutetaan.

en: Intersection of three or more ways can not be solved. Abort.
fi: Kolmen tai useamman polun risteyksiä ei voi selvittää. Keskeytetään.

en: Two parallels ways found. Abort.
fi: Kaksi samansuoontaista viivaa löytyi. Keskeytetään.

en: data
fi: tietoihin

en: layer
fi: tasoon

en: selection
fi: valintaan

en: conflict
fi: ristiriita

en: download
fi: lataukseen

en: problem
fi: tarkistinhavaintoon

en: previous
fi: edelliseen

en: next
fi: seuraavaan

en: Nothing selected to zoom to.
fi: Ei mitään valittuna näkymän sovittamiseksi

en: Information
fi: Tiedot

en: Zoom to {0}
fi: Sovita näkymä {0}

en: Zoom the view to {0}.
fi: Sovita {0} näkymään.

en: View: {0}
fi: Näytä: {0}

en: No conflicts to zoom to
fi: Ei ristiriitoja joihin sovittaa näkymä

en: Changeset Manager
fi: Muutoskokoelmien hallinta

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
fi: Muutoskokoelmien hallintaikkunan näkyvyys

en: Windows: {0}
fi: Ikkunat: {0}

en: Close open changesets...
fi: Sulje avoimet muutoskokoelmat...

en: Close open changesets
fi: Sulje avoimet muutoskokoelmat

en: File: {0}
fi: Tiedosto: {0}

en: There are no open changesets
fi: Ei avonaisia muutoskokoelmia

en: No open changesets
fi: Ei avonaisia muutoskokoelmia

en: Downloading open changesets ...
fi: Ladataan avonaiset muutoskokoelmat...

en: Combine Way
fi: Yhdistä polkuja

en: Combine several ways into one.
fi: Yhdistää monta polkua yhdeksi.

en: Change directions?
fi: Vaihdetaanko suuntia?

en: Reverse and Combine
fi: Käännä ja yhdistä

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
fi: Polkuja ei voi yhdistää nykyisessä suunnassa. Haluatko kääntää osan niistä?

en: Could not combine ways<br>(They could not be merged into a single string of nodes)
fi: Polkuja ei voitu yhdistää<br>Valituista poluista ei voi muodostaa yhtä, katkotonta pistejonoa

en: Reverse Ways
fi: Käännä polut

en: Combine {0} way | Combine {0} ways
fi[0]: Yhdistä {0} polku
fi[1]: Yhdistä {0} polkua

en: Please select at least two ways to combine.
fi: Valitse ainakin kaksi yhdistettävää polkua.

en: Combine confirmation
fi: Yhdistämisen vahvistus

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy selected objects to paste buffer.
fi: Kopioi valitut objektit leikepöydälle.

en: Edit: {0}
fi: Muokkaa: {0}

en: Please select something to copy.
fi: Valitse jotain kopioitavaksi.

en: Copy Coordinates
fi: Kopioi koordinaatit

en: Copy coordinates of selected nodes to clipboard.
fi: Kopioi valittujen pisteiden koordinaatit leikepöydälle.

en: Copy server URLs
fi: Kopioi palvelin-URL:t

en: Copy server URLs of selected objects to clipboard.
fi: Kopioi valittujen objektien palvelin-URL:t leikepöydälle.

en: Create Circle
fi: Luo ympyrä

en: Create a circle from three selected nodes.
fi: Luo ympyrän kolmesta valitusta pisteestä.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
fi: Valitse joko kaksi tai kolme pistettä tai polku jossa on kaksi tai kolme pistettä

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
fi: Valituista solmuista ei voi muodostaa ympyrää.

en: Cannot add a node outside of the world.
fi: Maailman ulkopuolelle ei voi lisätä pistettä.

en: Update multipolygon
fi: Päivitä multipolygoni

en: Create multipolygon
fi: Luo multipolygoni

en: No data loaded.
fi: Ei dataa ladattuna.

en: You must select at least one way.
fi: Ainakin yksi polku pitää valita.

en: Delete
fi: Poista

en: Delete selected objects.
fi: Poista valitut objektit.

en: Delete confirmation
fi: Poiston vahvistus

en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
fi: Olet aikeissa poistaa keskeneräisiä kohteita.<br>Tämä aiheuttaa ongelmia koska et näe todellista kohdetta.<br>Haluatko aivan varmasti poistaa?

en: You are about to delete {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete? | You are about to delete {0} relations: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete?
fi[0]: Olet poistamassa {0} relaation: {1}<br/>Tällainen poisto on harvoin tarpeen, eikä sitä ole helppoa peruuttaa jos poisto ehditään lähettää palvelimelle.<br/>Haluatko varmasti poistaa?
fi[1]: Olet poistamassa {0} relaatiota: {1}<br/>Näin laaja poisto on harvoin tarpeen, eikä sitä ole helppoa peruuttaa jos poisto ehditään lähettää palvelimelle.<br/>Haluatko varmasti poistaa?

en: Delete relation?
fi: Poista relaatio?

en: Delete Layer
fi: Poista taso

en: Delete the active layer. Does not delete the associated file.
fi: Poista aktiivinen taso. Ei poista siihen liittyvää tiedostoa.

en: Dialogs panel
fi: Näytä paneelit

en: Toggle dialogs panel, maximize mapview
fi: Näytä tai piilota oikean reunan muokkauspaneelit karttanäkymän maksimoimiseksi

en: Saving file {0}...
fi: Tallennetaan tiedostoa {0}...

en: Successfully saved file {0}
fi: Tiedosto {0} tallennettu onnistuneesti

en: Distribute Nodes
fi: Aseta pisteet tasavälein

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
fi: Asettaa valitut solmut tasavälein viivan myötäisesti.

en: Ignoring {0} nodes with null coordinates
fi: {0} pisteellä ei ole koordinaatteja, joten niitä ei huomioida.

en: Please select :
    * One no self-crossing way with at most two of its nodes;
    * Three nodes.
fi: Ole hyvä ja valitse:
    * Yksi polku jossa ei ole risteystä itsensä kanssa, ja korkeintaan kaksi sen pistettä;
    * Kolme pistettä.

en: Download data
fi: Lataa dataa

en: Download data...
fi: Lataa dataa...

en: Download map data from a server of your choice
fi: Lataa karttadataa valitsemaltasi palvelimelta

en: <html>This action will require {0} individual<br>download request. Do you wish<br>to continue?</html> | <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
fi[0]: <html>Tämä toiminto vaatii {0} erillisen<br>latauspyynnön. Haluatko jatkaa?</html>
fi[1]: <html>Tämä toiminto vaatii {0} erillistä<br>latauspyyntöä. Haluatko jatkaa?</html>

en: Calculating Download Area
fi: Lasketaan latausaluetta

en: Download along...
fi: Lataa varrelta...

en: Download OSM data along the selected ways.
fi: Lataa OSM-dataa valittujen polkujen varrelta.

en: Download Along
fi: Lataa varrelta

en: Please select 1 or more ways to download along
fi: Valitse 1 tai useampi polku, jonka varrelta ladataan

en: Download from OSM along selected ways
fi: Lataa OSM:sta valittujen polkujen varrelta

en: Download notes in current view
fi: Lataa nykyisen näkymän karttailmoitukset

en: Download in current view
fi: Lataa nykyisestä näkymästä

en: Download map data from the OSM server in current view
fi: Lataa karttadataa OSM-palvelimelta nykyisestä näkymästä

en: Download object...
fi: Lataa objekti...

en: Download OSM object by ID
fi: Lataa OSM-objekti ID:llä

en: Download parent ways/relations...
fi: Lataa emopolut ja -relaatiot...

en: Download objects referring to one of the selected objects
fi: Lataa valittuihin objekteihin viittaavat objektit

en: Draw boundaries of downloaded data
fi: Piirrä ladatun alueen rajat

en: Duplicate
fi: Monista

en: Duplicate selection.
fi: Monista valinta.

en: Exit
fi: Poistu

en: Exit the application.
fi: Poistu ohjelmasta.

en: Expert Mode
fi: Asiantuntijatila

en: Enable/disable expert mode
fi: Aseta asiantuntijatila päälle/pois päältä

en: Follow line
fi: Seuraa viivaa

en: Continues drawing a line that shares nodes with another line.
fi: Jatkaa viivan piirtoa, jolla yhteisiä solmuja toisen viivan kanssa.

en: Follow
fi: Seuraa

en: Fullscreen view
fi: Koko näytön tila

en: Toggle fullscreen view
fi: Koko näytön tila päälle/pois

en: Export to GPX...
fi: GPX-vienti...

en: Export the data to GPX file.
fi: Vie data GPX-tiedostoon.

en: Nothing to export. Get some data first.
fi: Ei mitään vietävää. Hae ensin dataa.

en: Export GPX file
fi: Vie GPX-tiedosto

en: Help
fi: Ohje

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
fi: Näytä historiatietoja OSM-solmuista, -poluista tai -relaatioista.

en: Show history
fi: Näytä historia

en: History (web)
fi: Historia (web)

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations in web browser.
fi: Näytä historiatietoja OSM-pisteistä, -poluista tai -relaatioista selaimessasi.

en: New offset
fi: Uusi siirros

en: Adjust the position of this imagery layer
fi: Säädä tämän kuvatason paikkaa

en: Overwrite
fi: Korvaa

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
fi: Siirroskirjanmerkki on jo olemassa. Ylikirjoitetaanko?

en: Adjust imagery offset
fi: Säädä kuvatason siirros

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
fi: Käytä nuolinäppäimiä tai vedä kuvatasoa hiirellä säätääksesi kuvatason paikkaa.
    Voit myös syöttää itä- ja pohjoissuunnan siirtymän {0}-projektion koordinaateissa.
    Jos haluat tallentaa siirroksen kirjanmerkkinä, syötä kirjanmerkin nimi alle.

en: Offset:
fi: Siirros:

en: Bookmark name:
fi: Kirjanmerkin nimi:

en: Advanced info
fi: Kohteen tarkat tiedot

en: Display advanced object information about OSM nodes, ways, or relations.
fi: Näytä lisätietoja OSM-pisteistä, -poluista tai -relaatioista.

en: Advanced info (web)
fi: Kohteen tarkat tiedot (web)

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations in web browser.
fi: Näytä tietoja OSM-pisteistä, -poluista tai -relaatioista selaimessasi.

en: Invert Selection
fi: Käännä valinta

en: Selection: {0}
fi: Valinta: {0}

en: Join overlapping Areas
fi: Yhdistä päällekkäiset alueet

en: Joins areas that overlap each other
fi: Yhdistää alueet, jotka ovat osittain toistensa päällä

en: Please select at least one closed way that should be joined.
fi: Valitse yhdistettäväksi ainakin yksi suljettu polku

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
fi: Yhtä valituista poluista ei ole suljettu ja siksi sitä ei voida liittää.

en: Join area confirmation
fi: Vahvista alueiden yhdistäminen

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
fi: Tämä voi johtaa pisteiden poistamiseen vahingossa.

en: Are you really sure to continue?
fi: Haluatko varmasti jatkaa?

en: Please abort if you are not sure
fi: Ole hyvä ja keskeytä toiminto jos et ole varma

en: The selected area is incomplete. Continue?
fi: Valittua aluetta ei ole ladattu kokonaan. Jatketaanko?

en: No intersection found. Nothing was changed.
fi: Leikkauspisteitä ei löytynyt, joten mitään ei muutettu.

en: Move tags from ways to relations
fi: Siirrä tagit poluista relaatioihin

en: Removed duplicate nodes
fi: Solmujen kaksoiskappaleet poistettu

en: Added node on all intersections
fi: Lisää piste kaikkiin leikkauskohtiin

en: Keep older versions
fi: Säilytä vanhemmat versiot

en: Assemble new polygons
fi: Muodosta uusia monikulmioita

en: Delete relations
fi: Poista suhteet

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
fi: Poista polut, jotka eivät ole osa sisempää multipolygonia

en: Some of the ways were part of relations that have been modified.<br>Please verify no errors have been introduced.
fi: Osa poluista oli jo jäseninä relaatioissa. Myös relaatioita muokattiin.<br>Tarkista, että relaatioiden merkitys ei muuttunut virheellisesti.

en: Fix tag conflicts
fi: Korjaa tagikonflikteja

en: Split ways into fragments
fi: Jaa polut osiin

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
fi: Multipolygon-relaatioita, joihin liittyy useita ulompia polkuja, ei pystytä käsittelemään.

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
fi: Polkua, joka on ulompi multipolygon-relaatioissa, ei voida käsitellä.

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
fi: Polkua, joka on sekä sisempi että ulompi multipolygon-relaatioissa, ei voida käsitellä.

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
fi: Polkua, joka on sisempi multipolygon-relaatioissa, ei voida käsitellä.

en: Removed Element from Relations
fi: Kohde poistettiin relaatioista

en: Remove tags from inner ways
fi: Poista tagit inner-poluilta

en: Joined overlapping areas
fi: Yhdistettiin osittain päällekkäiset alueet

en: Join Node to Way
fi: Yhdistä piste polkuun

en: Include a node into the nearest way segments
fi: Lisää valittu piste lähimpään polkuun

en: Move Node onto Way
fi: Siirrä ja sisällytä polkuun

en: Move the node onto the nearest way segments and include it
fi: Siirtää valitun pisteen lähimpien polkusegmenttien päälle ja sisällyttää pisteen siihen tai niihin.

en: No Shortcut
fi: Ei pikanäppäintä

en: Jump to Position
fi: Siirry sijaintiin

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
fi: Siirry haluamiisi koordinaatteihin.

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
fi: Syotä leveys/pituusasteet uudelle sijainnille

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
fi: Voit myös liittää URL:n www.openstreetmap.org:sta

en: Enter a place name to search for
fi: Anna etsittävän paikan tai muun karttakohteen nimi

en: Latitude
fi: Leveysaste

en: Longitude
fi: Pituusaste

en: Zoom (in metres)
fi: Mittakaava (metreissä)

en: Jump there
fi: Siirry

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
fi: Leveysastetta, pituusastetta tai mittakaavaa ei kyetty tulkitsemaan. Tarkista arvot.

en: Unable to parse Lon/Lat
fi: Pituus- tai leveysastetta ei kyetty tulkitsemaan.

en: Rectified Image...
fi: Oikaistu kuva...

en: Download Rectified Images From Various Services
fi: Lataa oikaistut kuvat eri palveluista

en: Imagery: {0}
fi: Kuvataso: {0}

en: Custom WMS Link
fi: Oma WMS-linkki

en: Supported Rectifier Services:
fi: Tuetut oikaisupalvelut:

en: Visit Homepage
fi: Vieraile kotisivulla

en: WMS URL or Image ID:
fi: WMS URL-osoite tai kuvatunniste

en: Add Rectified Image
fi: Lisää oikaistu kuva

en: Couldn''t match the entered link or id to the selected service. Please try again.
fi: Annettu linkkiä tai id:tä ei tunnistettu sopivaksi valittuun palveluun. Yritä uudelleen.

en: No valid WMS URL or id
fi: WMS URL-osoite tai tunniste ei kelpaa

en: Merge layer
fi: Yhdistä taso

en: Merge the current layer into another layer
fi: Yhdistä nykyinen taso toiseen tasoon

en: Merging layers with different upload policies
fi: Ristiriita yhdistettävien tasojen lähetystiedoissa

en: You are about to merge data between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br />These layers have different upload policies and should not been merged as it.<br />Merging them will result to enforce the stricter policy (upload discouraged) to ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, one by one, by using ''<i>Merge selection</i>''.<br /><br />Are you sure you want to continue?
fi: Olet yhdistämässä tasojen "{0}" ja "{1}" karttatietoja.<br /><br />Näitä tasoja ei pitäisi yhdistää, koska toista niistä ei suositella lähetettäväksi sellaisenaan.<br />Tasojen yhdistämisen jälkeen myös tason "{1}" tietoja ei suositella lähetettäväksi.<br /><br /><b>Tietoja ei pitäisi yhdistää näin</b>.<br />Ole hyvä ja tarkista ja yhdistä karttakohteet yksitellen, toiminnolla "<i>Yhdistä valinta eri tasoon</i>".<br /><br />Oletko varma että haluat yhdistää tasot?

en: Ignore this hint and merge anyway
fi: Ohita tämä huomautus ja yhdistä tasot

en: Merge Nodes
fi: Yhdistä pisteet

en: Merge nodes into the oldest one.
fi: Yhdistää valitut pisteet viimeisenä valittuun pisteeseen.

en: Please select at least two nodes to merge or one node that is close to another node.
fi: Valitse vähintään kaksi pistettä, tai piste joka on lähellä toista pistettä.

en: Abort Merging
fi: Peruuta pisteiden yhdistäminen

en: Click to abort merging nodes
fi: Napsauta keskeyttääksesi pisteiden yhdistämisen.

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way {0} which is still used by {1}
fi: Ei voitu yhdistää pisteitä: Polku {0} pitäisi poistaa, mutta sitä käyttää vielä {1}

en: Merge {0} node | Merge {0} nodes
fi[0]: Yhdistä {0} piste
fi[1]: Yhdistä {0} pistettä

en: Merge selection
fi: Yhdistä valinta eri tasoon

en: Merge the currently selected objects into another layer
fi: Yhdistä valitut objektit toiseen tasoon

en: Merging too many objects with different upload policies
fi: Yhdistetään liian montaa objektia, joilla on eriävät lähetyskäytäntöä

en: You are about to merge more than 1 object between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, <b>one by one</b>.<br /><br />Are you sure you want to continue?
fi: Olet yhdistämässä enemmän kuin 1 karttakohteen tasojen "{0}" ja "{1}" välillä.<br /><br /><b>Näitä kohteita ei pitäisi yhdistää näin</b>.<br />Ole hyvä ja tarkista ja yhdistä karttakohteet <b>yksi kerrallaan</b>.<br /><br />Oletko varma että haluat yhdistää valitut?

en: Mirror
fi: Peilaa

en: Mirror selected nodes and ways.
fi: Peilaa valitut pisteet ja polut

en: Please select at least one node or way.
fi: Valitse ainakin yksi piste tai polku.

en: up
fi: ylös

en: left
fi: vasen

en: right
fi: oikea

en: down
fi: alas

en: Move objects {0}
fi: Siirrä objektit {0}

en: Move {0}
fi: Siirrä {0}

en: Moves Objects {0}
fi: Siirtää objektit {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
fi: Objekteja ei voi siirtää maailman ulkopuolelle

en: Move Node...
fi: Siirrä piste...

en: Edit latitude and longitude of a node.
fi: Muokkaa pisteen leveyspiiriä ja pituuspiiriä.

en: New Layer
fi: Uusi taso

en: Create a new map layer.
fi: Luo uusi kartta taso.

en: Open {0}
fi: Avaa {0}

en: You are about to launch {0} browser window.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish. | You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
fi[0]: Haluatko varmasti avata {0} selainikkunan?<br>Tämä voi täyttää ruutusi selaimilla<br>ja se voi kestää kauan.
fi[1]: Haluatko varmasti avata {0} selainikkunaa?<br>Tämä voi täyttää ruutusi selaimilla<br>ja se voi kestää kauan.

en: Continue
fi: Jatka

en: Click to continue and to open {0} browser | Click to continue and to open {0} browsers
fi[0]: Valitse avataksesi {0} selainikkuna.
fi[1]: Valitse avataksesi {0} selainikkunaa.

en: Click to abort launching external browsers
fi: Peruuta selainikkunoiden avaaminen

en: URL Files
fi: URL-tiedostot

en: Open...
fi: Avaa...

en: Open a file.
fi: Avaa tiedosto

en: Unable to locate file  ''{0}''.
fi: Tiedostoa "{0}" ei löytynyt.

en: Opening files
fi: Avataan tiedostoja

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
fi[0]: {0} tiedoston avaaminen ei onnistu, yritetty tiedostomuotona "{1}".
fi[1]: {0} tiedoston avaaminen ei onnistu, yritetty tiedostomuotona "{1}".

en: Cannot open {0} file because file does not exist or no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because files do not exist or no suitable file importer is available.
fi[0]: {0} tiedoston avaaminen ei onnistu. Tiedostoa ei ole, tai tiedostomuodolle ei ole tukea.
fi[1]: {0} tiedoston avaaminen ei onnistu. Tiedostoja ei ole, tai tiedostomuodoille ei ole tukea.

en: no importer
fi: ei sopivaa lukijaa tiedostolle

en: does not exist
fi: ei ole olemassa

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
fi: <html>Kansiota ''{0}'' ei voi avata.<br>Ole hyvä ja valitse tiedosto.</html>

en: Open file
fi: Avaa tiedosto

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
fi[0]: Avataan {0} tiedosto...
fi[1]: Avataan {0} tiedostoa...

en: Opening file ''{0}'' ...
fi: Avataan tiedostoa "{0}"...

en: Which tasks to perform?
fi: Mitkä toiminnot suoritetaan?

en: Ok
fi: OK

en: Open Location...
fi: Avaa sijainti...

en: Open an URL.
fi: Avaa URL-osoite.

en: Enter URL to download:
fi: Anna ladattavan alueen URL-osoite:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
fi: Syötä URL jonka tiedot pitäisi ladata

en: Download as new layer
fi: Lataa uutena tasona

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
fi: Valitse, ladataanko data uudelle tasolle

en: Zoom to downloaded data
fi: Sovita näkymä ladattuun dataan

en: Select to zoom to entire newly downloaded data.
fi: Valitse sovittaaksesi näkymän koko ladattuun uuteen dataan.

en: Download Location
fi: Latauksen sijainti

en: Download URL
fi: Lataa URL

en: Start downloading data
fi: Aloita lataus

en: Close dialog and cancel downloading
fi: Sulkee ikkunan ja peruuuttaa latauksen

en: Cannot open URL ''{0}''<br>The following download tasks accept the URL patterns shown:<br>{1}
fi: Ei voitu avata URL:ia "{0}"<br>Seuraavat lataustoiminnot hyväksyvät näytetyt URL-muodot:<br>{1}

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
fi: <h3>Valittujen polkujen kaikki kulmat pakotetaan suorakulmiksi, tai suoriksi.</h3>Jos valitset lisäksi kaksi pistettä, polkujen asento määritetään valittujen pisteiden mukaiseksi.<br>Voit suorakulmaistuksen jälkeen palauttaa vain erikseen valitsemasi pisteet alkuperäisille paikoilleen toiminnolle Suorakulmaista / Peruura määritellyllä pikanäppäimellä (oletus Vaihto+Q).

en: Orthogonalize Shape
fi: Suorakulmaista muoto

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
fi: Pakottaa kulmat 90 tai 180 asteen kulmiksi pisteitä siirtämällä

en: Orthogonalize Shape / Undo
fi: Suorakulmaista muoto / Peruuta

en: Undo orthogonalization for certain nodes
fi: Palauttaa vain valitut pisteet polun suorakulmaistusta edeltäviin sijainteihinsa.

en: Orthogonalize / Undo
fi: Suorakulmaista / Peruuta

en: Orthogonalize Shape / Undo<br>Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
fi: Suorakulmaista / Peruuta<br>Valitse ensin piste tai pisteitä, joita viimeisin suorakulmaistustoiminto siirsi.

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
fi: <html>Olet käyttämässä EPSG:4326-projektiota, joka saattaa johtaa<br>epätoivottuun tulokseen suorakulmaisessa asettelussa.<br>Muuta projektiota päästäksesi eroon tästä varoituksesta.<br>Haluatko jatkaa?</html>

en: Usage
fi: Käyttö

en: Selection must consist only of ways and nodes.
fi: Valittuna voi olla vain polkuja ja pisteitä.

en: Orthogonalize
fi: Suorakulmaista

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
fi: <html>Varmista että kaikki polut ovat suurinpirtein samansuuntaisia<br>tai suorakulmaista ne yksitellen.</html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
fi: Suorakulmaistus voidaan tehdä vain poluille, joiden kulmat ovat jo ennestään lähellä 90 tai 180 astetta.

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste contents of clipboard.
fi: Liitä leikepöydän sisältö.

en: Paste at source position
fi: Liitä alkuperäiseen sijaintiin

en: Paste contents of clipboard at the position they were copied from.
fi: Liitä leikepöydän sisältö samaan sijaintiin, mistä se oli kopioitu.

en: Paste Tags
fi: Liitä tagit

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
fi: Liitä valituille kohteille tagit leikepöydältä.

en: Preferences...
fi: Asetukset...

en: Open a preferences dialog for global settings.
fi: Avaa ohjelman yleisten asetukset -ruudun.

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Purge...
fi: Pyyhi

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
fi: Unohda kohteita mutta älä poista niitä palvelimelta lähetettäessä.

en: Purge
fi: Pyyhi

en: Confirm Purging
fi: Vahvista puhdistus

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
fi: Tämä toiminto laittaa JOSMin unohtamaan valitut kohteet.<br> Ne poistetaan tasolta, mutta <i>ei</i> palvelimelta lähetettäessä.

en: The following dependent objects will be purged<br> in addition to the selected objects:
fi: Seuraavat riippuvaiset kohteet puhdistetaan<br> näiden valittujen kohteiden lisäksi:

en: Add to selection
fi: Lisää valintaan

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
fi: Joitain karttakohteita on muutettu.<br>Jatka, jos nämä muutokset saa hylätä.</html>

en: Clear Undo/Redo buffer
fi: Tyhjennä Peruuta/Tee uudelleen toimintojen tapahtumat

en: Redo
fi: Toista

en: Redo the last undone action.
fi: Toista edellinen kumottu toiminto

en: Redo ...
fi: Toista ...

en: Redo {0}
fi: Toista {0}

en: Rename layer
fi: Nimeä taso uudelleen

en: Also rename the file
fi: Nimeä myös tiedosto uudelleen

en: Could not rename file ''{0}''
fi: Ei voitu nimetä uudelleen tiedostoa ''{0}''

en: Reorder imagery layers
fi: Vaihda kuvatasojen järjestystä

en: Reorders non-overlay imagery layers.
fi: Vaihtaa ei-läpinäkyvien kuvatasojen järjestystä.

en: Report a ticket to JOSM bugtracker
fi: Luo uusi virhekuvaus JOSM:n virheenseurantajärjestelmään

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Restart the application.
fi: Sulje ja käynnistä JOSM uudelleen.

en: Click to restart later.
fi: Valitse käynnistääksesi uudelleen vasta myöhemmin.

en: Restore selected tags
fi: Palauta valitut tagit

en: Reverse way
fi: Käännä polku

en: Reverse the direction of all selected ways.
fi: Kääntää valittujen polkujen suunnan.

en: Please select at least one way.
fi: Valitse ainakin yksi polku.

en: Save
fi: Tallenna

en: Save the current data.
fi: Tallenna tämänhetkinen data.

en: The file "{0}" will be modified.<br>Would you like to overwrite the existing file?
fi: Tiedostoa "{0}" tullaan muuttamaan.<br>Haluatko ylikirjoittaa olemassa olevan tiedoston?

en: Always overwrite GPX files without asking
fi: Ylikirjoita GPX-tiedostot aina kysymättä

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä...

en: No Exporter found! Nothing saved.
fi: Vientiosa puuttuu! Ei tallennettu.

en: File exists. Overwrite?
fi: Tiedosto on jo olemassa. Korvataanko?

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
fi: <html>Tapahtui virhe tallentaessa.<br>Virhe:<br>{0}</html>

en: Save the current data to a new file.
fi: Tallenna data uuteen tiedostoon.

en: Search Notes...
fi: Etsi karttailmoituksia...

en: Download notes from the note search API
fi: Lataa karttailmoituksia hakuehdoilla

en: Search the OSM API for notes containing words:
fi: Etsi OSM-api:sta karttailmoituksia, joissa on sanat:

en: Search for notes
fi: Etsi karttailmoituksia

en: You must enter a search term
fi: Hakutermin pitää antaa

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
fi: Valitse kaikki poistamattomat objektit aktiiviselta datatasolta. Tämä valitsee myös keskeneräiset objektit.

en: Non-branching way sequences
fi: Haarautumattomat polkujonot

en: Select non-branching sequences of ways
fi: Valitse peräkkäisiä, haarautumattomia polkuja

en: Load Session
fi: Lataa istunto

en: Load a session from file.
fi: Lataa tallennetun istunnon tiedostosta.

en: Open session
fi: Avaa istunto tiedostosta

en: Loading session ''{0}''
fi: Avataan istuntotiedostoa "{0}"

en: Unable to add layer ''{0}'': {1}
fi: Tason "{0}" lisääminen epäonnistui: {1}

en: Data Error
fi: Datavirhe

en: IO Error
fi: Luku/kirjoitusvirhe

en: <html>Could not load session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
fi: <html>Tiedoston "{0}" lataaminen ei onnistunut.<br>Virhe oli:<br>{1}</html>

en: Save the current session.
fi: Tallenna nykyinen istunto.

en: Save Session
fi: Tallenna istunto

en: Session file (archive) (*.joz)
fi: Istuntotiedosto (pakattu) (*.joz)

en: Session file (*.jos)
fi: Istuntotiedosto (*.jos)

en: Save Session...
fi: Tallenna istunto...

en: You are about to overwrite the session file "{0}". Would you like to proceed?
fi: Olet aikeissa ylikirjoittaa istuntotiedoston "{0}". Haluatko jatkaa?

en: Layers removed
fi: Tasot poistettu

en: Could not delete file: {0}<br>{1}
fi: Ei voitu poistaa tiedostoa: {0}<br>{1}

en: <html>Could not save session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
fi: <html>Tiedostoon "{0}" tallentaminen ei onnistunut.<br>Virhe oli:<br>{1}</html>

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Layers
fi: Tasot

en: Save all local files to disk
fi: Tallenna kaikki paikalliset tiedostot levylle

en: No exporter for this layer
fi: Tasolle ei ole tallennusmuotoa

en: Save the current session file "{0}".
fi: Tallenna nykyisen istunnon tiedosto ”{0}”.

en: Save Session As...
fi: Tallenna istunto nimellä...

en: Save the current session to a new file.
fi: Tallentaa nykyisen istunnon uuteen tiedostoon.

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
fi: Näytä tilaraportti virheraportteihin liittäessä hyödyllisin tiedoin.

en: Show Status Report
fi: Näytä raportti

en: Status Report
fi: Raportti

en: Copy to clipboard and close
fi: Kopioi leikepöydälle ja sulje

en: Close
fi: Sulje

en: Simplify Way
fi: Yksinkertaista polku

en: Delete unnecessary nodes from a way.
fi: Poistaa turhat pisteet polusta.

en: Please select at least one way to simplify.
fi: Valitse vähintään yksi polku jonka haluat yksinkertaistaa.

en: Yes
fi: Kyllä

en: Simplify all selected ways
fi: Yksinkertaista kaikki valitut polut

en: Cancel operation
fi: Peruuta toiminto

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
fi: Valinnassa on {0} polkua. Haluatko varmasti yksinkertaistaa ne kaikki?

en: Simplify ways?
fi: Yksinkertaista polut?

en: This reduces unnecessary nodes along the way and is especially recommended if GPS tracks were recorded by time (e.g. one point per second) or when the accuracy was low (reduces "zigzag" tracks).
fi: Tämä vähentää tarpeettomia pisteitä polun varrella ja on suositeltavaa erityisesti, jos GPS-jäljet tallennettiin ajan perusteella (esim. yksi piste joka sekunti) tai kun tarkkuus oli pieni (vähentää siksakkaavia jälkia).

en: Maximum error (meters):
fi: Maksimivirhe (metreinä):

en: Do not ask again
fi: Älä kysy uudelleen

en: Simplify way
fi: Yksinkertaista polku

en: Simplify
fi: Yksinkertaista

en: Proceed without simplifying
fi: Jatka ilman yksinkertaistamista

en: You are about to simplify {0} way with a total length of {1}. | You are about to simplify {0} ways with a total length of {1}.
fi[0]: Olet yksinkertaistamassa {0} polkua, jonka kokonaispituus on {1}.
fi[1]: Olet yksinkertaistamassa {0} polkua, joiden kokonaispituus on {1}.

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
fi[0]: Yksinkertaista {0} polku
fi[1]: Yksinkertaista {0} polkua

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
fi[0]: Yksinkertaista polku (poista {0} piste)
fi[1]: Yksinkertaista polku (poista {0} pistettä)

en: (about {0} node to remove) | (about {0} nodes to remove)
fi[0]: (noin {0} piste poistetaan)
fi[1]: (noin {0} pistettä poistetaan)

en: Split Way
fi: Katkaise polku

en: Split a way at the selected node.
fi: Katkaisee polun valitun pisteen kohdalta.

en: Cannot split since another split operation is already in progress
fi: Ei voida katkaista, koska toinen katkaisu on menossa

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
fi: Nykyistä valintaa ei voida käyttää jakamiseen - pistettä ei ole valittu.

en: The selected nodes do not share the same way.
fi: Valitut pisteet eivät ole samalla polulla.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
fi[0]: Valittu piste ei ole minkään polun keskellä.
fi[1]: Valitut pisteet eivät ole keskellä mitään polkua.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
fi[0]: Useampi kuin yksi polku kulkee valitun pisteen kautta. Ole hyvä ja valitse myös polku jonka haluat katkaista.
fi[1]: Useampi kuin yksi polku kulkee valittujen pisteiden kautta. Ole hyvä ja valitse myös polku jonka haluat katkaista.

en: Which way segment should reuse the history of {0}?
fi: Valitse polun {0} osa, jolle jätetään aiempi historiatieto mukaan katkaisun jälkeen?

en: Segment {0}: {1}
fi: Polun osa {0}: {1}

en: Search preset...
fi: Etsi esivalinta...

en: Show preset search dialog
fi: Etsi karttakohteita esivalintojen perusteella

en: Presets: {0}
fi: Esivalinnat: {0}

en: Discourage upload
fi: Ei suositella lähetettäväksi

en: Upload is discouraged
fi: Lähetys ei ole suosteltua

en: UnGlue Ways
fi: Irrota polut

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
fi: Monistaa pisteet, jotka ovat monen polun käytössä.

en: This node is not glued to anything else.
fi: Tämä piste ei ole yhdistettynä mihinkään muuhun.

en: None of these nodes are glued to anything else.
fi: Mikään valituista pisteistä ei ole useammassa kuin yhdessä polussa.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
fi: Mikään valitun polun pisteistä ei ole osana muita polkuja.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
fi: Tämän hetkistä valintaa ei voi käyttää polkujen irrottamiseen.

en: Select either:
fi: Valitse joko:

en: * One tagged node, or
fi: * Yksi piste jolla on tageja, tai

en: * One node that is used by more than one way, or
fi: * Yksi piste, joka on useamman polun käytössä, tai

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
fi: * Yksi piste, joka on useamman polun käytössä ja yksi noista poluista, tai

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
fi: * Yksi polku, jossa on yksi tai useampi piste, jotka ovat myös muiden polkujen käytössä, tai

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
fi: * Yksi polku ja yksi tai useampi sen pisteistä, jotka ovat useamman polun käytössä.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
fi: Huomio: Jos valittuna on polku, se saa uudet kopiot monistetuista
    pisteistä ja uudet pisteet tulevat valituiksi. Muussa tapauksessa
    kaikki polut saavat oman kopionsa ja kaikki pisteet tulevat valituiksi.

en: Unglued Node
fi: Irrotettu piste

en: Dupe into {0} node | Dupe into {0} nodes
fi[0]: Monista piste {0} pisteeksi.
fi[1]: Monista piste {0} pisteeksi, kukin eri polkuihin.

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
fi[0]: Monista {0} piste {1} pisteeksi
fi[1]: Monista {0} pistettä {1} pisteeksi

en: Unglue confirmation
fi: Vahvista irrottaminen

en: You are about to unglue incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to unglue?
fi: Olet irrottamassa kohteita joita ei ole täysin ladattu.<br>Tästä seurannee ongelmia, koska et näe kohdetta oikein.<br>Haluatko varmasti irrottaa kohteet?

en: Ensure that the relation has not been broken! | Ensure that the relations have not been broken!
fi[0]: Pidä huoli että relaatio ei hajonnut!
fi[1]: Pidä huoli että relaatiot eivät hajonneet!

en: Disconnect Node from Way
fi: Irrota piste polusta

en: Disconnect nodes from a way they currently belong to
fi: Irrottaa pisteen siitä polusta, joka kulkee pisteen kautta.

en: Select at least one node to be disconnected.
fi: Valitse vähintään yksi irrotettava piste.

en: Selected node cannot be disconnected from anything. | Selected nodes cannot be disconnected from anything.
fi[0]: Valittua pistettä ei voi irrottaa mistään polusta.
fi[1]: Valittuja pisteitä ei voi irrottaa mistään polusta.

en: The affected way would disappear after disconnecting the selected node. | The affected way would disappear after disconnecting the selected nodes.
fi[0]: Valitun pisteen irrottaminen poistaisi sen kautta kulkevan polun kokonaan.
fi[1]: Valittujen pisteiden irrottaminen poistaisi niiden kautta kulkevan polun kokonaan.

en: Some irrelevant nodes have been removed from the selection
fi: Joitain epäoleellisia pisteitä on poistettu valinnasta

en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo the last action.
fi: Peru viimeisin toiminto.

en: Undo ...
fi: Kumoa ...

en: Undo {0}
fi: Kumoa {0}

en: Unselect All
fi: Tyhjennä valinta

en: Unselect all objects.
fi: Poista valinta kaikista kohteista.

en: Update data
fi: Päivitä data

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
fi: Päivittää aktiivisen datatason kohteet palvelimelta.

en: Update modified
fi: Päivitä muokatut kohteet

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
fi: Päivittää muokatut kohteet palvelimelta (lataa datan uudelleen)

en: No current dataset found
fi: Aktiivista datatasoa ei löytynyt

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
fi: Aktiivisessa datatasossa ei ole kohdetta, jonka tunniste olisi {0}

en: Update selection
fi: Päivitä valitut kohteet

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
fi: Päivittää valitut kohteet palvelimelta (lataa datan uudelleen)

en: There are no selected objects to update.
fi: Kohteita ei ole valittuna päivitettäväksi

en: Selection empty
fi: Valinta on tyhjä

en: Upload data...
fi: Lähetä data...

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
fi: Lähetä kaikki muutokset aktiiviselta datatasolta OSM-palvelimelle

en: Upload data
fi: Lähetä data

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
fi: <html>Ei voida lähettää dataa, jossa on selvittämättömiä ristiriitoja (tasolla "{0}").<br>Selvitä ensin ristiriidat.</html>

en: Upload discouraged
fi: Lähetys ei ole suositeltavaa

en: You are about to upload data from the layer ''{0}''.<br /><br />Sending data from this layer is <b>strongly discouraged</b>. If you continue,<br />it may require you subsequently have to revert your changes, or force other contributors to.<br /><br />Are you sure you want to continue?
fi: Olet lähettämässä palvelimelle tason "{0}" tietoja.<br /><br />Tämän tason tietoja <b>ei pitäisi lähettää</b>. Jos jatkat lähettämistä,<br />joudut luultavasti perumaan kaikki muutoksesi palvelimella, tai muiden käyttäjien on pakko tehdä se puolestasi.<br /><br />Oletko varma että haluat jatkaa lähettämistä?

en: Ignore this hint and upload anyway
fi: Ohita tämä huomautus ja lähetä tiedot palvelimelle

en: No changes to upload.
fi: Ei lähetettäviä muutoksia.

en: One of the upload verification processes failed
fi: Yksi lähetyksen tarkistusprosesseista epäonnistui

en: Nothing to upload. Get some data first.
fi: Ei mitään lähetettävää. Hae ensin dataa.

en: Upload note changes to server
fi: Lähetä karttailmoitusten muutokset palvelimelle

en: Upload notes
fi: Lähetä karttailmoituksia

en: Uploading notes to server
fi: Lähetetään karttailmoitukset palvelimelle

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
fi: Lähetä kaikkien valittujen kohteiden muutokset OSM-palvelimelle

en: Upload selection
fi: Lähetä valinta

en: Checking parents for deleted objects
fi: Tarkistetaan poistettujen kohteiden emokohteita

en: Reading parents of ''{0}''
fi: Luetaan kohteen ''{0}'' emokohteita

en: Checking for deleted parents in the local dataset
fi: Etsitään poistettuja emokohteita paikallisesta datajoukosta

en: Validation
fi: Tarkistus

en: Performs the data validation
fi: Tarkista datan oikeellisuus

en: Viewport Following
fi: Näkymän seuranta

en: Enable/disable automatic moving of the map view to last placed node
fi: Ota käyttöön/poista käytöstä karttanäkymän automaattinen siirtyminen viimeksi sijoitettuun pisteeseen

en: Wireframe View
fi: Rautalankanäkymä

en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
fi: Vaihtaa tavallisen ja rautalankanäkymän välillä.

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom In (Keypad)
fi: Lähennä karttaa (numeronäppäimistö)

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Zoom Out (Keypad)
fi: Loitonna karttaa (numeronäppäimistö)

en: Zoom to
fi: Näytä

en: Zoom to the object the first selected member refers to
fi: Näytä kohde, johon ensimmäinen valittu jäsen viittaa

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
fi: Ei voida näyttää, koska relaation sisältävä taso ei ole aktiivinen

en: Zooming disabled because there is no selected member
fi: Ei voida näytää, koska yhtään jäsentä ei ole valittu

en: Zoom to the first selected node
fi: Kohdista näkymä ensimmäiseen valittuun pisteeseen

en: Zooming disabled because layer of this way is not active
fi: Lähennys/loitonnus ei käytössä koska tämän polun taso ei ole aktiivinen

en: Zooming disabled because there is no selected node
fi: Lähennys/loitonnus ei käytössä koska pistettä ei ole valittuna

[ctx: audio]
en: Back
fi: Takaisin

[ctx: audio]
en: Jump back.
fi: Siirry takaisin

en: Audio: {0}
fi: Ääni: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
fi: Nopeammin

[ctx: audio]
en: Faster Forward
fi: Nopeammin eteenpäin

[ctx: audio]
en: Forward
fi: Eteenpäin

[ctx: audio]
en: Jump forward
fi: Siirry eteenpäin

[ctx: audio]
en: Next Marker
fi: Seuraava merkki

[ctx: audio]
en: Play next marker.
fi: Toista seuraavasta merkistä.

[ctx: audio]
en: Play/Pause
fi: Toista/tauko

en: Play/pause audio.
fi: Toista/tauko

[ctx: audio]
en: Previous Marker
fi: Edellinen merkki

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
fi: Toista edellisestä merkistä.

[ctx: audio]
en: Slower
fi: Hitaammin

[ctx: audio]
en: Slower Forward
fi: Hitaammin eteenpäin

en: <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of its tag ''{1}'' is defined by its direction.<br/>Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html> | <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of these tags are defined by its direction:<br/>{1}Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html>
fi[0]: <html>Olet kääntämässä polkua ''{0}'',<br/> jonka tagin "{1}" merkitys riippuu polun suunnasta.<br/>Haluatko varmasti kääntää polun suunnan, ja näin ollen muuttaa tagin merkitystä?</html>
fi[1]: <html>Olet kääntämässä polkua ''{0}'',<br/> jonka merkitys riippuu polun suunnasta seuraavien tagien vuoksi:<br/>{1}Haluatko varmasti kääntää polun suunnan, ja näin ollen muuttaa tagien merkitystä?</html>

en: Reverse directional way.
fi: Käännä polku, jolla on suunta.

en: When reversing this way, the following changes are suggested in order to maintain data consistency.
fi: Kun tämä polku käännetään, seuraavat muutokset ovat suositeltuja jotta datan yhtenäisyys säilyy.

en: Apply selected changes
fi: Toteuta valitut muutokset

en: Do not apply changes
fi: Älä toteuta muutoksia

en: Please select which changes you want to apply.
fi: Ole hyvä ja valitse mitkä muutokset haluat laittaa voimaan.

en: Tags of
fi: Kohteen tagit

en: Roles in relations referring to
fi: Roolit relaatioissa, jotka viittavat

en: Automatic tag correction
fi: Automaattinen tagien korjaus

en: Downloading changeset content
fi: Ladataan muutoskokoelman sisältöä

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
fi: ({0}/{1}) Ladataan muutoskokoelmaa {2}...

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
fi: ({0}/{1}) Ladataan muutoskokoelman {2} sisältöä...

en: Download changesets
fi: Ladataan muutoskokoelmat

en: Querying and downloading changesets
fi: Haetaan ja ladataan muutoskokoelmia

en: Determine user id for current user...
fi: Selvitä nykyisen käyttäjätunnuksen ID ...

en: Query and download changesets ...
fi: Hae ja lataa muutoskokoelmia...

en: Errors during download
fi: Virheitä latauksen aikana

en: Download GeoJSON
fi: Lataa GeoJSON

en: Download GPS
fi: Lataa GPS-pisteet

en: Downloading GPS data
fi: Ladataan GPS-dataa

en: Downloaded GPX Data
fi: Ladattu GPX-data

en: No notes found in this area.
fi: Tälle alueelle ei löytynyt karttailmoituksia.

en: Download OSM Notes
fi: Lataa karttailmoitukset

en: Downloading notes
fi: Ladataan karttailmoituksia

en: Notes
fi: Karttailmoitukset

en: {0} note has been downloaded. | {0} notes have been downloaded.
fi[0]: {0} karttailmoitus ladattu.
fi[1]: {0} karttailmoitusta ladattu.

en: Since the download limit was {0}, there might be more notes to download.
fi: Koska latausrajoits oli {0}, saattaa karttailmoituksia olla ladattavana lisää.

en: Request a smaller area to make sure that all notes are being downloaded.
fi: Hae pienemmältä alueelta, jotta varmasti kaikki karttailmoitukset ladattaisiin.

en: More notes to download
fi: Lisää karttailmoituksia ladattavana

en: Download OSM Notes within Bounds
fi: Lataa OSM-karttailmoitukset valitun alueen sisältä

en: Download OSM Note by ID
fi: Lataa OSM-karttailmoitus ID:llä

en: Download OSM Change
fi: Lataa OsmChange-tiedosto

en: No data found in this area.
fi: Tällä alueella ei ole dataa.

en: Download OSM
fi: Lataa OSM-dataa

en: Downloading data
fi: Ladataan dataa

en: Ignoring exception because download has been canceled. Exception was: {0}
fi: Ohitetaan poikkeus, koska tietojen lataaminen on peruttu. Poikkeus oli: {0}

en: OSM Server URL:
fi: OSM-palvelimen osoite:

en: Command
fi: Komento

en: Request details: {0}
fi: Latauspyynnön tiedot: {0}

en: Download OSM URL
fi: Lataa OSM-URL

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
fi[0]: {0} uusi ristiriita.
fi[1]: {0} uutta ristiriitaa.

en: Conflict during download | Conflicts during download
fi[0]: Ristiriita ladatun kohteen kanssa
fi[1]: Ristiriitoja ladattujen kohteiden kanssa

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
fi: ({0}/{1}) Ladataan pisteeseen {2} viittaavat objektit

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
fi: ({0}/{1}) Ladataan polun {2} emoelementtejä

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
fi: ({0}/{1}) Ladataan relaation {2} emoja

en: Download session
fi: Lataa sessio

en: Download {0} of {1} ({2} left)
fi: Ladataan {0}/{1} ({2} jäljellä)

en: Updating data
fi: Tiedon päivitys

en: Check on the server
fi: Tarkista palvelimelta

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
fi: Klikkaa tarkistaaksesi onko lataamasi objektit poistettu palvelimelta

en: Ignore
fi: Ohita

en: Click to abort and to resume editing
fi: Voit peruuttaa ja jatkaa muokkausta napsauttamalla.

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
fi[0]: Datatasollasi on {0} karttakohde, joka on voitu poistaa palvelimelta.<br>Jos yrität poistaa tai muokata tuota kohdetta, palvelin todennäköisimmin ilmoittaa ristiriidasta.
fi[1]: Datatasollasi on {0} karttakohdetta, jotka on voitu poistaa palvelimelta.<br>Jos yrität poistaa tai muokata näitä kohteita, palvelin todennäköisimmin ilmoittaa ristiriidasta.

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
fi[0]: Voit tarkistaa kohteen tilan palvelimelta napsauttamalla <strong>{0}</strong>.
fi[1]: Voit tarkistaa kohteiden tilan palvelimelta napsauttamalla <strong>{0}</strong>.

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
fi: Ohita napsauttamalla <strong>{0}</strong>.</html>

en: Deleted or moved objects
fi: Poistetut tai siirretyt kohteet

en: The following errors occurred during mass download: {0}
fi: Massalatauksen aikana tapahtui seuraavat virheet: {0}

en: Error during download
fi: Virhe latauksen aikana

en: Add a new Note
fi: Lisää karttailmoitus

en: Add note mode
fi: Lisää karttailmoitus -tila

en: Click the location where you wish to create a new note
fi: Klikkaa kohtaa johon tahdot lisätä karttailmoituksen

en: Create a new note
fi: Luo uusi karttailmoitus

en: Create note
fi: Luo karttailmoitus

en: Enter a detailed comment to create a note
fi: Lisää tarkka selitys luodaksesi karttailmoituksen

en: You must enter a comment to create a new note
fi: Selitys on pakollinen uutta karttailmoitusta luotaessa

en: Delete Mode
fi: Poistotila

en: Delete nodes or ways.
fi: Poista pisteitä tai polkuja.

en: Mode: {0}
fi: Tila: {0}

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
fi: Napsauta poistaaksesi. Shift: poista vain yksi yhteys polusta. Alt: jätä kaikki pisteet poistettavasta polusta. Ctrl: poista kaikki pistettä käyttävät polut.

en: draw angle snap
fi: Kulman askelluksen apuviiva

en: draw angle snap highlight
fi: Kulman askelluksen apuviivan korostus

en: helper line
fi: apuviiva

en: Draw
fi: Piirrä

en: Draw nodes
fi: Piirrä pisteitä

en: Backspace in Add mode
fi: Askelpalautin piirrä pisteitä -tilassa

en: Add node
fi: Lisää piste

en: Add node into way
fi: Lisää piste polkuun

en: Connect existing way to node
fi: Yhdistä olemassa oleva polku pisteeseen

en: Add a new node to an existing way
fi: Lisää uusi piste olemassa olevaan polkuun

en: Add node into way and connect
fi: Lisää piste polkuun ja yhdistä

en: Create new node.
fi: Luo uusi piste.

en: Select node under cursor.
fi: Valitse kursorin alla oleva solmu.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
fi[0]: Lisää uusi piste polkuun.
fi[1]: Lisää uusi piste {0} polkuun.

en: Start new way from last node.
fi: Aloita uusi polku viimeisestä pisteestä.

en: Continue way from last node.
fi: Jatka polkua viimeisestä pisteestä.

en: Angle snapping active.
fi: Kulman askellus käytössä.

en: Finish drawing.
fi: Lopeta piirtäminen.

en: Angle snapping
fi: Piirtokulman askellus

en: Switch angle snapping mode while drawing
fi: Kulmien askellus pakottaa seuraavan janan tiettyihin kulmiin edelliseen janaan nähden.

en: Show helper geometry
fi: Näytä apugeometria

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: FIX
fi: PAKOTA

en: Dual alignment
fi: Kaksoiskohdistus

en: Switch dual alignment mode while extruding
fi: Vaihda kaksoiskohdistustilaa kun ulonnetaan

en: Extrude
fi: Ulonna

en: Create areas
fi: Luo alueita

en: Extrude Dual alignment
fi: Ulonnuksen kaksoiskohdennus

en: Drag a way segment to make a rectangle. Ctrl-drag to move a segment along its normal, Alt-drag to create a new rectangle, double click to add a new node.
fi: Vedä polun osaa muodostaaksesi suorakulmion. Ctrl-raahaa siirtääksesi osaa normaaliaan pitkin. Alt-raahaa luodaksesi uuden suorakulmion. Tuplaklikkaa lisätäksesi uuden solmun.

en: Dual alignment active.
fi: Kaksoiskohdennus aktiivinen.

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
fi: Siirrä segmenttiä sen normaalin suuntaisesti, sitten vapauta hiirenpainike.

en: Move the node along one of the segments, then release the mouse button.
fi: Siirrä pistettä pitkin yhtä sen segmenteistä, sitten vapauta hiiren nappi.

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
fi: Piirrä halutun kokoinen suorakaide, sen jälkeen vapauta hiiren painike.

en: Extrude: main line
fi: Ulonnus: pääviiva

en: Extrude: helper line
fi: Ulonnus: apuviiva

en: Extrude Way
fi: Ulonna polkua

en: Improve Way Accuracy
fi: Tarkenna polkua

en: Improve Way Accuracy mode
fi: Polun nopeutettu tarkennus pisteitä siirtämällä/lisäämällä

en: improve way accuracy helper line
fi: apuviiva polun tarkentamiselle

en: Click on the way to start improving its shape.
fi: Napsauta valitaksesi korostettu polku parannettavaksi.

en: Select a way that you want to make more accurate.
fi: Valitse polku, jonka muotoa haluat tarkentaa.

en: Click to add a new node. Release Ctrl to move existing nodes or hold Alt to delete.
fi: Napsauta lisätäksesi uusi piste. Vapauta Ctrl siirtääksesi pisteitä tai paina Alt-näppäintä poistaaksesi pisteitä.

en: Click to delete the highlighted node. Release Alt to move existing nodes or hold Ctrl to add new nodes.
fi: Napsautus poistaa korostetun pisteen. Vapauta Alt siirtääksesi pisteitä, tai paina Ctrl-näppäintä lisätäksesi uusia.

en: Click to move the highlighted node. Hold Ctrl to add new nodes, or Alt to delete.
fi: Napsautus siirtää korostetun pisteen. Paina Ctrl lisätäksesi uusia pisteitä, tai Alt poistaaksesi niitä.

en: Add a new node to way | Add a new node to {0} ways
fi[0]: Lisää uusi piste polkuun
fi[1]: Lisää uusi piste {0} polkuun

en: Cannot delete node that has tags
fi: Tageja sisältävää pistettä ei voi poistaa

en: make parallel helper line
fi: tee samansuuntainen apuviiva

en: Parallel
fi: Rinnakkainen

en: Make parallel copies of ways
fi: Tee poluista rinnakkaiskopiot

en: Select ways as in Select mode. Drag selected ways or a single way to create a parallel copy (Alt toggles tag preservation)
fi: Valitse polkuja samoin kuin valintatilassa. Raahaa valittua/valittuja polkuja luodaksesi rinnakkaisen kopion. Alt-näppäin estää tagien kopioimisen.

en: Hold Ctrl to toggle snapping
fi: Pidä Ctrl-näppäin pohjassa vaihtaaksesi kiinnittymistilaa

en: ParallelWayAction
    The ways selected must form a simple branchless path
fi: Valittujen polkujen täytyy olla haaraton, yhtenäinen viiva.

en: Drag play head
fi: Raahaa toistopäätä

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
fi: Raahaamalla toistopään lähelle kulkujälkeä aletaan ääntä toistaa siitä kohdasta. Jos painat vaihtonäppäintä päästöhetkellä, tahdistetaan ääniraita kyseiseen pisteeseen.

en: Select mode
fi: Valintatila

en: Select, move, scale and rotate objects
fi: Valitse, siirrä, skaalaa ja pyöritä objekteja

en: Are you sure that you want to move elements with attached ways that are hidden by filters?
fi: Oletko varma, että haluat siirtää elementtejä jotka ovat kiinni suodattimien piiloittamissa poluissa?

en: You moved more than {0} element. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them? | You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
fi[0]: Yrität siirtää enemmän kuin {0} kohteen. Näin monen kohteen siirtäminen kerralla on
    yleensä vahinko. Haluatko varmasti siirtää ne?
fi[1]: Yrität siirtää enemmän kuin {0} kohdetta. Näin monen kohteen siirtäminen kerralla on
    yleensä vahinko. Haluatko varmasti siirtää niitä?

en: Move elements
fi: Siirrä objekteja

en: Move them
fi: Toteuta siirto

en: Undo move
fi: Kumoa siirto

[ctx: SelectAction help]
en: rectangle
fi: suorakulmio

en: Release the mouse button to select the objects in the {0}.
fi: Vapauta hiiren painike valitaksesi objektit {0}n alueella.

en: Release the mouse button to stop moving.
fi: Vapauta hiiren painike lopettaaksesi pisteen siirtäminen.

en: Release the mouse button to stop rotating.
fi: Vapauta hiiren painike pyörityksen lopettamiseksi.

en: Release the mouse button to stop scaling.
fi: Lopeta skaalaaminen vapauttamalla hiiren painike.

en: Move objects by dragging; Shift to add to selection ({0} to toggle); Shift-{0} to rotate selected; Alt-{0} to scale selected; or change selection
fi: Vetäminen siirtää objekteja; Vaihto lisää valintaan ({0} poistaa); Vaihto-{0} kiertää valittuja; Alt-{0} skaalaa valittuja; muutoin muuttaa valintaa

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
fi[0]: Lisää uusi virtuaalipiste polkuun ja siirrä sitä
fi[1]: Lisää uusi virtuaalipiste {0} polkuun ja siirrä sitä

en: Lasso Mode
fi: Lassotila

en: Lasso selection mode: select objects within a hand-drawn region
fi: Lassovalintatila: valitse objekteja käsin piirretyltä alueelta

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: Zoom mode
fi: Lähennys/loitonnus-tila

en: Zoom and move map
fi: Lähennä, loitonna ja siirrä karttaa

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
fi: Rajaa näytettävä alue: pidä valintanappia pohjassa ja vedä nurkasta toiseen. Siirrä aluetta Ctrl+nuolinäppäimillä tai raahaa hiiren oikealla napilla.

en: Add all objects selected in the current dataset after the last member
fi: Lisää kaikki valitut objektit relaatioon nykyisten jäsenten jälkeen.

en: Add selection to relation
fi: Lisää valinta relaatioon

en: {0}Add selection to relation{1}: Verify every single relation to avoid damage!
fi: {0}Lisää valinta relaatioon{1}: Tarkista jokainen relaatio välttäksesi virheet!

en: Add selection to {0} relation | Add selection to {0} relations
fi[0]: Lisää valinta {0}:een relaatioon
fi[1]: Lisää valinta {0} relaatioon

en: Delete the selected relation
fi: Poista valittu relaatio

en: Download all members of the selected relations
fi: Lataa valittujen relaatioiden kaikki jäsenet

en: Download members
fi: Lataa jäsenet

en: Download relation with members
fi: Lataa relaatio jäsenten kanssa

en: Download with members
fi: Lataa jäsenten kanssa

en: Download incomplete members of selected relations
fi: Lataa valittujen relaatioiden epätäydelliset jäsenet

en: Download incomplete members
fi: Hae lataamattomat jäsenet

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
fi: Tee kopio tästä relaatiosta, ja avaa se muokkaimeen

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Call relation editor for selected relation
fi: Avaa valittu relaatio muokkaimeen

en: You are about to open <b>{0}</b> different relation editor simultaneously.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different relation editors simultaneously.<br/>Do you want to continue?
fi[0]: Olet avaamassa <b>{0}</b> eri relaatiomuokkausikkunan samaan aikaan.<br/>Haluatko varmasti avata sen?
fi[1]: Olet avaamassa <b>{0}</b> eri relaatiomuokkausikkunaa samaan aikaan.<br/>Haluatko varmasti avata ne?

en: Confirmation
fi: Varmistus

en: Export GPX file starting from first member
fi: Vie GPX-tiedostoon ensimmäisestä jäsenestä alkaen

en: Export GPX file starting from last member
fi: Vie GPX_tiedostoon viimeisesti jäsenestä alkaen

en: Convert to GPX layer starting from first member
fi: Muuta GPX-tasoksi ensimmäisestä jäsenestä alkaen

en: Convert to GPX layer starting from last member
fi: Muuta GPX-tasoksi viimeisestä jäsenestä alkaen

en: Selected Relations
fi: Valitut relaatiot

en: List of recent relations
fi: Luettelo viimeisimmistä relaatioista

en: Open recent relation
fi: Avaa viimeksi muokattu relaatio

en: Relation Editor: {0}
fi: Relaatiomuokkain: {0}

en: Select in relation list
fi: Valitse relaatioluettelosta

en: Select relation in relation list.
fi: Valitse relaatio relaatioluettelosta

en: Add the members of all selected relations to current selection
fi: Lisää listasta korostettujen relaatioiden jäsenet nykyiseen valintaan

en: Select the members of all selected relations
fi: Valitse kaikkien valittujen relaatioiden jäsenet

en: Select members (add)
fi: Lisää jäsenet valintaan

en: Select members
fi: Valitse jäsenet

en: Add the selected relations to the current selection
fi: Lisää listasta korostetut relaatiot valintaan

en: Set the current selection to the list of selected relations
fi: Korvaa nykyinen valinta valituilla relaatioilla

en: Select relation (add)
fi: Lisää relaatiot valintaan

en: Select relation
fi: Valitse relaatio

en: Search...
fi: Etsi...

en: Search for objects
fi: Etsi kohteita

en: No match found for ''{0}''
fi: Hakusanalla "{0}" ei löytynyt mitään

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
fi: Valintaan ei lisätty mitään haulla "{0}"

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
fi: Valinnasta ei poistettu mitään haulla "{0}"

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
fi: Valinnasta ei löytynyt mitään hakusanalla "{0}"

en: Found {0} matches
fi: Löytyi {0} osumaa

en: Searching
fi: Etsitään

en: Searching in {0} object | Searching in {0} objects
fi[0]: Etsitään {0} objektista
fi[1]: Etsitään {0} objektista

en: Automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
fi: Automaattisesti katkaistaan tagin "{0}" arvo poistetussa objektissa {1}

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
fi: Liian pitkä arvo tagissa ''{0}'' elementillä {1}. Sallittu pituus on {2}, arvon pituus nyt {3}.

en: Precondition violation
fi: Esiehto ei täyty

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
fi: Polussa {1} on {0} pistettä joka on enemmän kuin maksimi ({2})

en: API Capabilities Violation
fi: APIn rajoitus ylitetty

en: Removed obsolete tags
fi: Poistettiin tarpeettomat tagit

en: Fix deprecated tags
fi: Karttakohteiden ominaisuuksien vanhentuneiden merkintätapojen korjaus

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
fi: <html>{0} relaatiota muodostavat syklin koska ne viittaavat toisiinsa.<br>JOSM ei voi lähettää niitä. Muokkaa relaatioita, ja poista syklinen riippuvuus.</html>

en: Relation ...
fi: Relaatio...

en: ... refers to relation
fi: ...viittaa relaatioon

en: Cycling dependencies
fi: Syklisiä riippuvuuksia

en: Uploading modified notes
fi: Lähetetään muutetut karttailmoitukset

en: Note {0} failed: {1}
fi: Karttailmoitus {0} epäonnistui: {1}

en: Notes failed to upload
fi: Karttailmoitusten lähetys epäonnistui

en: The JOSM data validator partially checked the objects to be uploaded and found some problems. Try fixing them, but do not harm valid data. When in doubt ignore the findings.<br> You can see the findings in the Validator Results panel too. Further checks on all data can be started from that panel.
fi: JOSM-datantarkistin tarkisti lähetettävät objektit osittain ja huomasi joitakin ongelmia. Yritä korjata ne, mutta älä vahingoita kelvollista dataa. Ohita löydökset, jos et ole varma.<br>Löydöksiä voi selata myös Tarkistimen tulokset -paneelista. Sieltä voi myös aloittaa lisätarkistuksia kaikelle datalle.

en: Errors
fi: Virheet

en: Usually this should be fixed.
fi: Tämä pitäisi yleensä korjata.

en: Warnings
fi: Varoitukset

en: Fix these when possible.
fi: Korjaa nämä mahdollisuuksien mukaan.

en: Other
fi: Muut

en: Informational hints, expect many false entries.
fi: Tiedoksi tarkoitettuja vinkkejä, joista monet voivat ovat aiheettomia.

en: Suspicious data found. Upload anyway?
fi: Tarkistin löysi epäilyttäviä tietoja. Jatketaanko lähettämistä?

en: Continue upload
fi: Jatka lähettämistä

en: Add node {0}
fi: Lisää piste {0}

en: Add way {0}
fi: Lisää polku {0}

en: Add relation {0}
fi: Lisää relaatio {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
fi[0]: Lisättiin {0} objekti
fi[1]: Lisättiin {0} objektia

en: New way {0} has 0 nodes
fi: Uudessa polussa {0} ei ole yhtään pistettä

en: Change node {0}
fi: Muuta pistettä {0}

en: Change way {0}
fi: Muuta polkua {0}

en: Change relation {0}
fi: Muuta relaatiota {0}

en: Change nodes of {0}
fi: Muuta kohteen {0} pisteitä

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
fi: Poista "{0}" pisteestä "{1}"

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
fi: Poista "{0}" polusta "{1}"

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
fi: Poista "{0}" relaatiosta "{1}"

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
fi: Aseta {0}={1} pisteelle "{2}"

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
fi: Aseta {0}={1} polulle "{2}"

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
fi: Aseta {0}={1} relaatiolle "{2}"

en: Remove "{0}" for {1} object | Remove "{0}" for {1} objects
fi[0]: Poista avain "{0}" {1}:ltä kohteelta
fi[1]: Poista avain "{0}", {1} kohdetta muutettu

en: Set {0}={1} for {2} object | Set {0}={1} for {2} objects
fi[0]: Aseta {0}={1} {2} kohde muutettu
fi[1]: Aseta {0}={1}, {2} kohdetta muutettu

en: Deleted {0} tags for {1} object | Deleted {0} tags for {1} objects
fi[0]: Poista {0} tagia: {1} karttakohde muutettu
fi[1]: Poista {0} tagia: {1} karttakohdetta muutettu

en: Set {0} tags for {1} object | Set {0} tags for {1} objects
fi[0]: Aseta {0} tagia: {1} kohde muutettu
fi[1]: Aseta {0} tagia: {1} kohdetta muutettu

en: Replace "{0}" by "{1}" for
fi: Korvaa "{0}" → "{1}" kohteelle

en: object | objects
fi[0]: objekti
fi[1]: objektia

en: Change relation member role for {0} {1}
fi: Vaihdetaan relaatiojäsenen {0} {1} rooli

en: Deleted ''{0}''
fi: Poistettiin "{0}"

en: At least one object to delete required, got empty collection
fi: Pitäisi olla ainakin yksi poistettava kohde, saatiin tyhjä kokoelma

en: Delete node {0}
fi: Poista piste {0}

en: Delete way {0}
fi: Poista polku {0}

en: Delete relation {0}
fi: Poistetaan relaatio {0}

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
fi[0]: Poista {0} objekti
fi[1]: Poista {0} objektia

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
fi[0]: Poista {0} piste
fi[1]: Poista {0} pistettä

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
fi[0]: Poista {0} polku
fi[1]: Poista {0} polkua

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
fi[0]: Poistetaan {0} relaatio
fi[1]: Poistetaan {0} relaatiota

en: Move {0} node | Move {0} nodes
fi[0]: Siirrä {0} piste
fi[1]: Siirrä {0} pistettä

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
fi[0]: Pyyhittiin {0} kohde
fi[1]: Pyyhittiin {0} kohdetta

en: Removed nodes from {0}
fi: Poistettiin pisteitä polusta {0}

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
fi[0]: Kierrä {0} pistettä
fi[1]: Kierrä {0} pistettä

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
fi[0]: Skaalaa {0}-solmu
fi[1]: Skaalaa {0}-solmut

en: Selected {0} object | Selected {0} objects
fi[0]: Valittu {0} objekti
fi[1]: Valittu {0} objektia

en: Sequence: {0}
fi: Monivaiheinen toiminto: {0}

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
fi: Vähintään kaksi pistettä tulee valita ympyräpolun katkaisemiseksi.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
fi: Polkua ei voida katkaista valittujen pisteiden kohdalta. (Vihje: Valitse pisteitä, jotka eivät ole polun päissä.)

en: A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
fi: Polun jäsenyydelle jossain relaatiossa oli määritelty rooli, joka kopioitiin kaikille uusille pätkille.<br>Ole hyvä ja tarkista että rooli on oikein kaikille osille, ja korjaa tarvittaessa.

en: A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
fi: Kaikki katkaistun polun osat saivat alkuperäisen polun relaatiojäsenyydet.<br>Tarkista, että jäsenyydet ovat oikein, ja korjaa tarvittaessa.

en: Split way {0} into {1} part | Split way {0} into {1} parts
fi[0]: Jaa polku {0} {1}:een osaan
fi[1]: Jaa polku {0} {1} osaan

en: Transform {0} node | Transform {0} nodes
fi[0]: Muunna {0}-solmu
fi[1]: Muunna {0}-solmut

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>This conflict cannot be added.</html>
fi: <html>Tasolla "{0}" on jo konflikti objektille<br>"{1}".<br>Tätä konfliktia ei voida lisätä</html>

en: Double conflict
fi: Kaksinkertainen ristiriita

en: Layer ''{0}'' does not exist any more. Cannot remove conflict for object ''{1}''.
fi: Tasoa ''{0}'' ei enää ole olemassa. Kohteen ''{1}'' ristiriitaa ei voi poistaa.

en: Add conflict for ''{0}''
fi: Lisää ristiriita kohteelle {0}

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
fi: Komentoa "{0}" ei voi perua, koska tasoa "{1}" ei ole enää olemassa

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
fi: Ratkaise ristiriidat kohteen {0} koordinaateissa

en: Cannot resolve undecided conflict.
fi: Päättämätöntä konfliktia ei voida ratkaista

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
fi: Ratkaise ristiriidat kohteen {0} poistettu-tilassa

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
fi: Merkitse solmu {0} muokatuksi

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
fi: Merkitse polku {0} muokatuksi

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
fi: Merkitse relaatio {0} muokatuksi

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
fi: Selvitetään ristiriidat relaation {0} jäsenluettelossa

en: Resolve {0} tag conflict in node {1} | Resolve {0} tag conflicts in node {1}
fi[0]: Ratkaistiin {0} tagien ristiriita pisteessä {1}
fi[1]: Ratkaistiin {0} tagien ristiriitaa pisteessä {1}

en: Resolve {0} tag conflict in way {1} | Resolve {0} tag conflicts in way {1}
fi[0]: Ratkaistiin {0} tagiristiriita polussa {1}
fi[1]: Ratkaistiin {0} tagiristiriitaa polussa {1}

en: Resolve {0} tag conflict in relation {1} | Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
fi[0]: Ratkaistiin {0} tagiristiriita relaatiossa {1}
fi[1]: Ratkaistiin {0} tagiristiriitaa relaatiossa {1}

en: Resolve version conflict for node {0}
fi: Ratkaise ristiriidat pisteen {0} versiossa

en: Resolve version conflict for way {0}
fi: Ratkaise ristiriidat polun {0} versiossa

en: Resolve version conflict for relation {0}
fi: Selvitä versioristiriita relaatiossa {0}

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
fi: Ratkaise ristiriidat polun {0} pistelistassa

en: Main dataset does not include node {0}
fi: Päädatajoukossa ei ole pistettä {0}

en: Illegal latitude value ''{0}''
fi: Virheellinen leveyspiiri ''{0}''

en: Illegal longitude value ''{0}''
fi: Virheellinen pituuspiiri ''{0}''

en: Unable to set file non-readable {0}
fi: Lukuoikeutta ei voitu poistaa tiedostolta {0}

en: Unable to set file non-writable {0}
fi: Kirjoitusoikeutta ei voitu poistaa tiedostolta {0}

en: Unable to set file non-executable {0}
fi: Suoritusoikeutta ei voitu poistaa tiedostolta {0}

en: Unable to set file readable {0}
fi: Lukuoikeutta ei voitu asettaa tiedostolle {0}

en: Unable to set file writable {0}
fi: Kirjoitusoikeutta ei voitu asettaa tiedostolle {0}

en: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
fi: Asetusten alustaminen epäonnistui. Asetushakemisto "{0}" ei ole hakemisto.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
fi: <html>Asetusten alustaminen epäonnistui.<br>Asetushakemisto "{0}" ei ole hakemisto.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
fi: Asetusten alustaminen epäonnistui. Puuttuvaa asetushakemistoa ei voitu luoda: {0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
fi: <html>Asetusten alustaminen epäonnistui.<br>Puuttuvaa asetushakemistoa ei voitu luoda: {0}</html>

en: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
fi: Asetustiedosto ''{0}'' puuttuu. Luodaan uusi asetustiedosto oletusarvoilla.

en: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
fi: Korvataan asetustiedosto ''{0}'' oletusarvoilla.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
fi: <html>Asetusten alustaminen epäonnistui.<br>Asetustiedostoa ei voitu palauttaa oletusarvoihin: {0}</html>

en: Failed to load defaults cache file: {0}
fi: Oletusvälimuistitiedoston lataus epäonnistui: {0}

en: Failed to delete faulty defaults cache file: {0}
fi: Viallisen oletusvälimuistitiedoston poistaminen epäonnistui: {0}

en: Failed to save default preferences.
fi: Ei voitu tallentaa oletusasetuksia

en: Metric
fi: Metrinen

en: Chinese
fi: Kiinalainen

en: Imperial
fi: Imperiaalinen

en: Nautical Mile
fi: Merimaili

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
fi: Parametrille {0} odotettiin epätyhjää arvoa, mutta saatiin ”{1}”

en: UNKNOWN
fi: TUNTEMATON

en: Unexpected JOSM version number in revision file, value is ''{0}''
fi: Revisiotiedostosta luettu JOSM:n versionumero poikkeaa odotetusta, luettiin arvo ''{0}''

en: The revision file ''/REVISION'' is missing.
fi: Revisiotiedosto ''/REVISION'' puuttuu.

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
fi: Objektille "{0}" on jo rekisteröity ristiriita

[ctx: compass]
en: S
fi: E

[ctx: compass]
en: N
fi: P

[ctx: compass]
en: W
fi: L

[ctx: compass]
en: E
fi: I

en: deg° min'' sec"
fi: ast° min'' sek"

en: Decimal Degrees
fi: Asteina desimaalilukuna

en: Unable to parse as coordinate value: ''{0}''
fi: Koordinaattiarvon "{0}" tulkitseminen ei onnistunut.

en: deg° min'' (Nautical)
fi: ast° min'' (Meri)

en: Projected Coordinates
fi: Projisoidut koordinaatit

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
fi: Aikavyöhykkeen tulkitseminen epäonnistui.
    Odotettiin muotoa: {0}

en: Aerial or satellite photo
fi: Ilma- tai satelliittikuva

en: Map
fi: Kartta

en: Historic or otherwise outdated map
fi: Historiallinen tai muuten vanhentunut kartta

en: Map based on OSM data
fi: Kartta, joka perustuu OSM-dataan

en: Historic or otherwise outdated aerial or satellite photo
fi: Historiallinen tai muuten vanhentunut ilma- tai satelliittikuva

en: Imagery not matching any other category
fi: Kuvataso ei vastaa mitään muuta kategoriaa

en: {0} mirror server {1}
fi: {0} peilipalvelin {1}

en: {0} mirror server
fi: {0} peilipalvelin

en: Date of imagery: {0}
fi: Kuvatason päiväys: {0}

en: Imagery category: {0}
fi: Kuvatason kategoria: {0}

en: This imagery is marked as best in this region in other editors.
fi: Tämä kuvataso on merkitty tämän alueen parhaaksi muissa editoreissa.

en: This imagery is an overlay.
fi: Tämä kuvataso on osittain läpinäkyvä.

en: Update default entries
fi: Päivitä oletukset

en: Update imagery ''{0}''
fi: Päivitä kuvataso "{0}"

en: Drop old imagery ''{0}''
fi: Poista vanha kuvataso "{0}"

en: {0} is not a valid WMS argument. Please check this server URL:
    {1}
fi: {0} ei ole kelvollinen WMS-parametri. Ole hyvä ja tarkista palvelimen URL:
    {1}

en: HTTP error {0} when loading tiles
fi: HTTP-virhe {0} karttatiiliä ladattaessa

en: Error downloading tiles: {0}
fi: Karttatiilien lataus epäonnistui: {0}

en: No tiles at this zoom level
fi: Ei karttapaloja tällä suurennustasolla

en: Could not load image from tile server
fi: Ei voitu ladata kuvaa kuvapalapalvelimelta

en: Select WMTS layer
fi: Valitse WMTS-kuvataso

en: No default layer selected, choosing first layer.
fi: Oletustasoa ei ole valittu, valitaan ensimmäinen taso.

en: No layers defined by getCapabilities document: {0}
fi: Saatu getCapabilities-tiedosto ei määrittele tasoja: {0}

en: Error during parsing of WMTS Capabilities document: {0}
fi: Virhe WMTS Capabilities dokumentin tulkitsemisessa: {0}

en: Invalid path for GetCapabilities document: {0}
fi: Kelvoton GetCapabilities dokumentin polku: {0}

en: WMTS Parser error - start element {0} has different name than end element {2}
fi: WMTS tulkkausvirhe - aloituselementillä {0} on eri nimi kuin lopetuselementillä: {2}

en: Only square tiles are supported. {0}x{1} returned by server for TileMatrix identifier {2}
fi: Voidaan käyttää vain neliönmuotoisia karttatiiliä. Palvelin palautti {0}x{1} TileMatrixille {2}

en: Loading {0}
fi: Ladataan {0}

en: Note
fi: Karttailmoitus

en: ID > 0 expected. Got {0}.
fi: Tunnisteen oletettiin olevan > 0. Saatiin {0}.

en: Version > 0 expected. Got {0}.
fi: Version oletettiin olevan > 0. Saatiin {0}.

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
fi: Uuden objektin muutoskokoelman tunnisteen pitää olla 0, mutta annettu tunniste oli {0}.

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
fi: Objekti, jonka tunniste on 0, ei voi olla näkymätön

en: Changeset
fi: Muutoskokoelma

en: Cyclic dependency between relations:
fi: Syklinen riippuvuus relaatioden välillä

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
fi: Objektia {0} ei voi lisätä datajoukkoon, koska se kuuluu jo siihen

en: Missing merge target for way with id {0}
fi: Polulta numero {0} puuttuu yhdistämiskohde

en: Object of type {0} with id {1} was marked to be deleted, but it''s missing in the source dataset
fi: Objekti tyyppiä {0} tunnuksella {1} on merkitty poistettavaksi, mutta se puuttuu karttatiedoista.

en: Missing merge target for node with id {0}
fi: Pisteeltä numero {0} puuttuu yhdistämiskohde

en: Missing merge target for relation with id {0}
fi: Relaatio id = {0} puuttuu kohdejoukosta

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
fi: Kohteelta, jonka tyyppi on {0} ja numero {1}, puuttuu yhdistämiskohde

en: Conflict in ''visible'' attribute for object of type {0} with id {1}
fi: Ristiriita objektin {1} (tyyppiä {0}) ''visible''-ominaisuudessa.

en: Merging data...
fi: Yhdistetään tietoja...

en: highway
fi: tie

en: railway
fi: rata

en: waterway
fi: virtavesi

en: landuse
fi: maankäyttö

en: building
fi: rakennus

en: {0} node | {0} nodes
fi[0]: {0} piste
fi[1]: {0} pistettä

en: incomplete
fi: vaillinainen

en: node | nodes
fi[0]: piste
fi[1]: pistettä

en: House {0}
fi: Talo {0}

en: House number {0} at {1}
fi: Talo {0} kadulla {1}

en: House number {0}
fi: Talonumero {0}

en: {0} member | {0} members
fi[0]: {0} jäsen
fi[1]: {0} jäsentä

en: public transport
fi: julkinen liikenne

en: relation | relations
fi[0]: relaatio
fi[1]: relaatiot

en: Changeset {0}
fi: Muutoskokoelma {0}

en: <html>Error in filter <code>{0}</code>:<br>{1}
fi: <html>Virhe suotimessa <code>{0}</code>:<br>{1}

en: Error in filter
fi: Virhe suodattimessa

en: <p><b>{0}</b> object hidden | <p><b>{0}</b> objects hidden
fi[0]: <b>{0}></b> kohde piilotettu
fi[1]: <b>{0}></b> kohdetta piilotettu

en: <b>{0}</b> object disabled | <b>{0}</b> objects disabled
fi[0]: <b>{0}></b> kohde himmennetty
fi[1]: <b>{0}></b> kohdetta himmennetty

en: Cannot add a way with only {0} nodes.
fi: Ei voida lisätä polkua jossa on vain {0} pistettä.

en: Each node must connect exactly 2 ways
fi: Jokaisen pisteen täytyy yhdistää tasan 2 polkua

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
fi: Objekteja ei voi yhdistää, koska jompikumpi niistä on uusi, mutta toinen ei

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
fi: Objekteja ei voi yhdistää, koska niillä on eri tunnisteet: tällä {0} ja toisella {1}

en: way | ways
fi[0]: polku
fi[1]: polkua

en: closedway
fi: suljettupolku

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
fi: Tagikokoelmaa ei voi asettaa objektille, koska siinä on toistuvia avaimia.

en: <anonymous>
fi: <tuntematon>

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
fi: Ei voitu lisätä pistettä {0} keskeneräiseen polkuun {1}

en: Nodes in way must be in the same dataset
fi: Polun pisteet eivät ole samassa datatasossa

en: Deleted node referenced by {0}
fi: Polku {0} viittaa poistettuun pisteeseen

en: Complete node {0} with null coordinates in way {1}
fi: Pisteellä {0} ei ole koordinaatteja, vaikka pitäisi olla (polussa {1})

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
fi: Objektin "{0}" versiota ei voi verrata alkion "{1}" versioon.

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
fi: Parametri {0} ei ole välillä 0..{1}. Saatiin ”{2}”.

en: <not>
fi: <ei>

en: <or>
fi: <tai>

en: <left parent>
fi: <vasen sulje>

en: <right parent>
fi: <oikea sulje>

en: <colon>
fi: <puolipiste>

en: <equals>
fi: <on yhtä kuin>

en: <key>
fi: <avain>

en: <question mark>
fi: <kysymysmerkki>

en: <end-of-file>
fi: <tiedoston loppu>

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
fi: Säännöllisessä lausekkeessa "{0}" on virhe kohdassa {1}:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
fi: Virhe säännöllistä lauseketta "{0}" jäsennettäessä. Koko virhe:
    
    {1}

en: Range of numbers expected
fi: Odotettiin lukuväliä

en: Expecting {0} after {1}
fi: {1} jälkeen odotettiin {0}

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
fi: Avain ei saa olla tyhjä, kun käytetään tägi-operaattoria. Malli: avain=arvo

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
fi: Tuntematon objektin tyyppi: {0}. Sallitut arvot ovat node, way ja relation

en: Positive integer expected
fi: Odotettiin positiivista kokonaislukua

en: Cannot parse timestamp ''{0}''
fi: Aikaleiman tulkkaus epäonnistui "{0}"

en: Unknown preset name:
fi: Tuntematon esivalinnan nimi:

en: Failed to parse MapCSS selector
fi: MapCSS-valitsimen tulkinta ei onnistunut

en: Unexpected token: {0}
fi: Odottamaton symboli: {0}

en: Missing parameter for OR
fi: OR-operaattorilta puuttuu parametri

en: Missing parameter for XOR
fi: JOKOTAI-operaattorilta puuttuu parametri

en: Missing operator for NOT
fi: EI-operaattorilta puuttuu parametri

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
fi: Odottamaton symboli. Odotettu {0}, löydetty {1}

[ctx: search]
en: CS
fi: HK

[ctx: search]
en: CI
fi: ÄHK

[ctx: search]
en: RX
fi: SL

[ctx: search]
en: A
fi: K

en: Failed to load map renderer class ''{0}''. The class wasn''t found.
fi: Kartanpiirtoluokan "{0}" lataus epäonnistua. Luokkaa ei löytynyt.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because the class wasn''t found.
fi: Kartanpiirtoluokan ''{0}'' käynnistys ei onnistu, koska luokkaa ei löytynyt.

en: Activating the standard map renderer instead.
fi: Käytetään vakiopiirrintä.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t a subclass of ''{1}''.
fi: Karttapiirtimen "{0}" aktivointi ei onnistu, koska se ei ole luokan "{1}" alaluokka.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t registered as map renderer.
fi: Karttapiirtimen "{0}" aktivointi ei onnistu, koska sitä ei ole rekisteröity karttapiirtimeksi.

en: Wireframe Map Renderer
fi: Rautalankapiirrin

en: Renders the map as simple wire frame.
fi: Piirtää kartan pelkistettynä "rautalankaversiona".

en: Styled Map Renderer
fi: Piirtosääntöjä totteleva kartanpiirrin

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets.
fi: Piirtää kartan erinäisten tyylitiedostojen sisältämien tyylisääntöjen avulla.

en: inactive
fi: epäaktiivinen

en: selected
fi: valitut

en: Relation: selected
fi: Relaatio: valittu

en: Node: standard
fi: Solmu: vakio

en: Node: connection
fi: Solmu: yhdistetty

en: Node: tagged
fi: Solmu: tagattu

en: untagged way
fi: tagiton polku

en: background
fi: tausta

en: highlight
fi: korostus

en: highlight wireframe
fi: rautalankakorostus

en: untagged
fi: ei tageja

en: text
fi: teksti

en: areatext
fi: alueteksti

en: Failed to create missing preferences directory: {0}
fi: Puuttuvan asetushakemiston luominen ei onnistunut: {0}

en: <html>Failed to create missing preferences directory: {0}</html>
fi: <html>Puuttuvan asetushakemiston luominen ei onnistunut: {0}</html>

en: Failed to create missing user data directory: {0}
fi: Puuttuvan käyttäjädatahakemiston luominen ei onnistunut: {0}

en: <html>Failed to create missing user data directory: {0}</html>
fi: <html>Puuttuvan käyttäjädatahakemiston luominen ei onnistunut: {0}</html>

en: Failed to create missing cache directory: {0}
fi: Puuttuvan välimuistihakemiston luominen ei onnistunut: {0}

en: <html>Failed to create missing cache directory: {0}</html>
fi: <html>Puuttuvan välimuistihakemiston luominen ei onnistunut: {0}</html>

en: Short Description:
fi: Lyhyt kuvaus:

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Webpage:
fi: Nettisivu:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Version:
fi: Versio:

en: Minimum JOSM Version:
fi: JOSM:n minimiversio:

en: JOSM default (MapCSS)
fi: JOSM oletus (MapCSS)

en: Internal Preset
fi: Sisäänrakennetut esivalinnat

en: The default preset for JOSM
fi: JOSM:n oletuksena käyttämät esivalinnat

en: Addresses
fi: Osoitteet

en: Checks for errors on addresses
fi: Osoitevirheiden tarkistukset

en: Tag combinations
fi: Tagien yhdistelmät

en: Checks for missing tag or suspicious combinations
fi: Etsii kohteista mahdollisesti puuttuvia tageja ja epäilyttäviä tagiyhdistelmiä.

en: Deprecated features
fi: Vanhentuneet merkintätavat

en: Checks for deprecated features
fi: Huomauttaa vanhentuneista tavoista merkitä tiettyjä karttakohteita

en: Geometry
fi: Geometria

en: Checks for geometry errors
fi: Geometriavirheiden tarkistukset

en: Highways
fi: Väylät

en: Checks for errors on highways
fi: Etsii virheitä kuljettavista teistä ja poluista.

en: Multiple values
fi: Monta arvoa

en: Numeric values
fi: Lukuarvot

en: Checks for wrong numeric values
fi: Etsii virheellisiä lukuarvoja

en: Religion
fi: Uskonto

en: Checks for errors on religious objects
fi: Etsii virheitä uskonnollisista karttakohteista

en: Relations
fi: Relaatiot

en: Checks for errors on relations
fi: Etsii mahdollisia virheitä relaatioista

en: Unnecessary tags
fi: Tarpeettomat tagit

en: Checks for unnecessary tags
fi: Etsii tarpeettomia tageja, ts. muutoin ilmeneviä tietoja.

en: Checks for wrong wikipedia tags
fi: Etsii virheellisiä wikipedia-tageja

en: UTM projection (''+proj=utm'') requires ''+zone=...'' parameter.
fi: UTM projektio (''+proj=utm'') edellyttää parametria ''+zone=...''

en: Expected integer value in range 1-60 for ''+zone=...'' parameter.
fi: Odotettiin kokonaislukua alueelta 1-60 parametrille "+zone=..."

en: Unknown parameter: ''{0}''.
fi: Tuntematon parametri: "{0}".

en: Parameter must begin with a ''+'' character (found ''{0}'')
fi: Parametrin tulee alkaa "+"-merkillä. (Alkoi "{0}")

en: Unexpected parameter format (''{0}'')
fi: Odottamaton parametriformaatti ("{0}")

en: Value ''{0}'' for option +init not supported.
fi: Arvoa ''{0}'' valitsimelle +init ei tueta

en: Ellipsoid ''{0}'' not supported.
fi: Ellipsoidia ''{0}'' ei tueta.

en: Combination of ellipsoid parameters is not supported.
fi: Ellipsoidin parametrien yhdistelmää ei tueta.

en: Ellipsoid required (+ellps=* or +a=*, +b=*)
fi: Ellipsoidi tulee antaa (+ellps=* tai +a=*, +b=*)

en: Unable to parse value of parameter ''towgs84'' (''{0}'')
fi: "towgs84" parametrin arvon tulkkaaminen epäonnistui ("{0}")

en: Projection required (+proj=*)
fi: Projektio vaaditaan (+proj=*)

en: Unknown projection identifier: ''{0}''
fi: Tuntematon projektion tunniste: "{0}"

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as number.
fi: Parametrin "{0}" arvon "{1}" tulkitseminen numeroksi ei onnistunut.

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as coordinate value.
fi: Parametrin "{0}" arvon "{1}" tulkitseminen koordinaatiksi ei onnistunut.

en: Custom Projection
fi: Käyttäjän määrittelemä

en: Error: {0}
fi: Virhe: {0}

en: Description
fi: Kuvaus

en: Options
fi: Valinnat

en: Show this help
fi: Näytä tämä ohje

en: [file]
fi: [tiedosto]

en: Examples
fi: Esimerkkejä

en: Parameter ''{0}'' required.
fi: Parametri ''{0}'' vaadittu.

en: Azimuthal Equidistant
fi: Oikeakeskipituinen tasoprojektio

en: Lambert Azimuthal Equal Area
fi: Lambertin oikeapintainen tasoprojektio

en: Lambert Conformal Conic
fi: Lambertin oikeakulmainen kartioprojektio

en: error in initialization
fi: Virhe alustuksessa

en: Swiss Oblique Mercator
fi: Sveitsin vino Mercator

en: Transverse Mercator
fi: poikittainen Mercator-projektio

en: Ignore list
fi: Ohituslista

en: Error initializing test {0}:
     {1}
fi: Virhe valmisteltaessa testiä {0}:
     {1}

en: validation error
fi: tarkistusvirhe

en: validation warning
fi: tarkistusvaroitus

en: validation other
fi: muut tarkistukset

en: Running test {0}
fi: Ajetaan testiä {0}

en: Validating
fi: Tarkistetaan

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
fi: Testi {0}/{1}: Aloitetaan {2}

en: Updating ignored errors ...
fi: Päivitetään ohitetut virheet...

en: Processing files...
fi: Käsitellään tiedostoja...

en: E-mail address is invalid
fi: Sähköpostiosoite on virheellinen

en: E-mail address contains an invalid username: {0}
fi: Virheellinen käyttäjänimi sähköpostiosoitteessa: {0}

en: E-mail address contains an invalid domain: {0}
fi: Virheellinen domain sähköpostiosoitteessa: {0}

en: Email validator
fi: Sähköpostin validointi

en: URL is invalid
fi: URL on virheellinen

en: Checks for errors in addresses and associatedStreet relations.
fi: Etsii virheitä osoitteista ja associatedStreet-relaatioista.

en: House number without street
fi: Osoitenumero määritetty ilman tietoa tiestä

en: Duplicate house numbers
fi: Talonumero toistuu useamman kerran

en: House number ''{0}'' duplicated
fi: Talonumero ''{0}'' löytyi useamman kerran relaatiosta

en: Multiple street names in relation
fi: AssociatedStreet-relaation jäsenissä on erinimisiä teitä

en: House number too far from street
fi: Relaatioon merkatut talonumerot liian kaukana tiestä

en: Way contains more than {0} nodes. It should be replaced by a multipolygon
fi: Polku sisältää enemmän kuin {0} pistettä. Se pitäisi korvata multipolygonilla.

en: Way contains more than {0} nodes. It should be split or simplified
fi: Polku sisältää enemmän kuin {0} pistettä. Se pitäisi jakaa tai yksinkertaistaa.

en: Barriers and entrances
fi: Esteet ja sisäänkäynnit

en: Checks for errors in barriers and entrances.
fi: Etsii virheitä merkatuista esteistä ja sisäänkäynneistä

en: Barrier entrance not set on a barrier
fi: Irrallinen kulkuaukko (barrier=entrance) ilman vastaavaa estettä

en: Coastlines
fi: Rantaviivat

en: This test checks that coastlines are correct.
fi: Tämä tarkistaa, että rantaviivat ovat oikein.

en: Reversed coastline: land not on left side
fi: Rantaviiva väärin päin: maan pitää olla polun vasemmalla puolella.

en: Unconnected coastline
fi: Yhdistämätön rantaviiva

en: Unordered coastline
fi: Järjestämätön rantaviiva

en: Reversed coastline
fi: Käännetty rantaviiva

en: invalid coastline
fi: virheellinen rantaviiva

en: Tests for the correct usage of ''*:conditional'' tags.
fi: Tarkistaa että ''*:conditional'' -loppuisten avainten arvot noudattavat määriteltyä merkkaustapaa.

en: Wrong syntax in {0} key
fi: Väärä syntaksi avaimelle {0}

en: Crossing ways
fi: Risteävät polut

en: Crossing barriers
fi: Risteävät esteet

en: Crossing highways
fi: Risteävät tiet

en: Crossing railways
fi: Risteävät radat

en: Crossing waterways
fi: Risteävät virtavedet

en: Crossing building/highway
fi: Risteävät rakennus/tie

en: Crossing building/railway
fi: Risteävä rakennus/rata

en: Crossing building/residential area
fi: Risteävä rakennus/asuinalue

en: Crossing building/waterway
fi: Risteävä rakennus/virtavesi

en: Crossing building/way
fi: Riseävä rakennus/polku

en: Crossing highway/railway
fi: Risteävä tie/rata

en: Crossing highway/waterway
fi: Risteävä tie/virtavesi

en: Crossing highway/way
fi: Risteävä tie/polku

en: Crossing railway/waterway
fi: Risteävä rata/virtavesi

en: Crossing railway/way
fi: Risteävä rata/polku

en: Crossing residential area/way
fi: Risteävä asuinalue/polku

en: Crossing waterway/way
fi: Risteävä virtavesi/polku

en: Crossing boundaries
fi: Risteävät rajat

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
fi: Tämä testi tarkistaa kulkeeko kaksi tietä, rautatietä, virtavettö tai rakennusta toistensa yli samalla tasolla ilman niitä yhdistävää pistettä.

en: Duplicated nodes
fi: Päällekkäiset pisteet

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
fi: Tarkistaa etteivät mitkään pisteet ole identtisissä koordinaateissa.

en: Mixed type duplicated nodes
fi: Päällekkäiset pisteet erilaisissa poluissa

en: Highway duplicated nodes
fi: Päällekkäiset pisteet teissä

en: Railway duplicated nodes
fi: Päällekkäiset pisteet rautateissä

en: Waterway duplicated nodes
fi: Päällekkäiset pisteet virtavesissä

en: Boundary duplicated nodes
fi: Päällekkäiset pisteet rajoissa

en: Power duplicated nodes
fi: Päällekkäiset pisteet sähkölinjoissa

en: Natural duplicated nodes
fi: Päällekkäiset pisteet luontokohteissa

en: Building duplicated nodes
fi: Päällekkäiset pisteet rakennuksissa

en: Landuse duplicated nodes
fi: Päällekkäiset pisteet maankäyttöjen reunoissa

en: Other duplicated nodes
fi: Muut päällekkäiset pisteet

en: Nodes at same position
fi: Pisteet samassa paikassa

en: Duplicated relations
fi: Relaatioiden kaksoiskappaleet

en: This test checks that there are no relations with same tags and same members with same roles.
fi: Etsii tageiltaan ja jäseniltään identtiset relaatiot.

en: Relations with same members
fi: Identtiset jäsenet relaatioilla

en: Delete duplicate relations
fi: Poista relaatioiden kaksoiskappaleet

en: Duplicated ways
fi: Polkujen kaksoiskappaleet

en: This test checks that there are no ways with same node coordinates and optionally also same tags.
fi: Etsii polut, joiden pisteet ovat identtisissä paikoissa ja, tarvittaessa, onko niillä samat tagit.

en: Ways with same position
fi: Päällekkäiset polut

en: Delete duplicate ways
fi: Poista polkujen kaksoiskappaleet

en: Duplicated way nodes
fi: Polkujen pisteiden kaksoiskappaleet

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
fi: Etsii polkuja, joissa sama piste toistuu useasti peräkkäin

en: Incorrect roundabout (highway: {0} instead of {1})
fi: Kiertoliittymässä epäilyttävä tieluokitus; käytetty {0}, oletettu oli {1}

en: Incomplete pedestrian crossing tagging. Required tags are {0} and {1}.
fi: Puutteelliset tagit jalankulkuylityksellä. Vaaditut tagit ovat {0} ja {1}.

en: Unknown country code: {0}
fi: Tuntematon maakoodii: {0}

en: Internet tags
fi: Internet -tagit

en: Checks for errors in internet-related tags.
fi: Etsii virheitä muualle internetiin viittaavista tageista.

en: Lane tags
fi: Kaistatagit

en: Number of lane dependent values inconsistent
fi: Kaistojen määrästä riippuvien tagien arvot eivät täsmää keskenään.

en: Number of lane dependent values inconsistent in forward direction
fi: Kaistojen määrästä riippuvien tagien arvot eivät täsmää keskenään polun suunnassa.

en: Number of lane dependent values inconsistent in backward direction
fi: Kaistojen määrästä riippuvien tagien arvot eivät täsmää keskenään suunnassa polkua vastaan.

en: Long segments
fi: Pitkät polunosat

en: This tests for long way segments, which are usually errors.
fi: Etsii poluissa olevat erityisen pitkät solmuvälit, jotka ovat yleensä virheitä.

en: Very long segment of {0} kilometers
fi: Polussa erittäin pitkä pisteiden välimatka {0} kilometriä

en: unknown
fi: tuntematon

en:  or
fi:  tai

en: {0}, use {1} instead
fi: {0}, käytä sen sijaan: {1}

en: This test checks if multipolygons are valid.
fi: Tarkistaa onko multipolygonit rakenteeltaan järkeenkäypiä.

en: No area style for multipolygon
fi: Aluetyyli puuttuu multipolygonilta

en: Area style on outer way
fi: Aluetyyli ulkoreunan polulla

en: Multipolygon is not closed
fi: Multipolygonia ei ole suljettu

en: Self-intersecting polygon ring
fi: Itsensä leikkaava polygoni

en: Intersection between multipolygon ways
fi: Multipolygonin polut risteävät keskenään

en: Multipolygon rings are equal
fi: Multipolygonin reunat ovat samoja

en: Role for ''{0}'' should be ''{1}''
fi: Relaation jäsenen ''{0}'' roolina pitäisi olla ''{1}''

en: Multipolygon inner way is outside
fi: Multipolygonin sisempi polku on ulkopuolella

en: Non-Way in boundary
fi: Muu kuin polku rajassa

en: Non-Way in multipolygon
fi: Muu kuin polku multipolygonissa

en: Missing name:* translation
fi: Puuttuva name:* -kieliversio

en: This test finds multilingual objects whose ''name'' attribute is not equal to some ''name:*'' attribute and not a composition of ''name:*'' attributes, e.g., Italia - Italien - Italy.
fi: Testi etsii kohteet, joilla on nimi useammalla kielellä, mutta joiden ''name'' -tagia ei vastaa yksikään ''name:*'' -tagi, tai niiden yhdistelmä.

en: Missing name:*={0}. Add tag with correct language key.
fi: Puuttuva name:*={0}. Lisää tagi oikealla kielikoodilla.

en: A name is missing, even though name:* exists.
fi: Nimi (name-tagi) puuttuu, vaikka jollain kielellä on syötetty name:*.

en: Opening hours syntax
fi: Aukioloaikojen syntaksi

en: This test checks the correct usage of the opening hours syntax.
fi: Testi tarkistaa aukioloaikojen kuvaamiseen käytetyn syntaksin oikeellisuutta.

en: Overlapping ways
fi: Päällekkäiset polut

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
fi: Tarkistaa ettei kahden pisteen välillä ole useampaa polkua.

en: Overlapping highways
fi: Päällekkäiset tiet

en: Overlapping railways
fi: Päällekkäiset radat

en: Way contains segment twice
fi: Polussa sama pisteväli useammin kuin kerran.

en: Power lines
fi: Sähkölinjat

en: missing tag
fi: puuttuva tagi

en: Public Transport Route
fi: Julkisen liikenteen reitti

en: Route relation contains a ''{0}'' role
fi: Reittirelaatiossa on rooli "{0}"

en: Route relation contains a gap
fi: Reittirelaatiossa on aukko

en: Stop position not part of route
fi: Pysäytyskohta ei ole osa reittiä

en: Role verification problem
fi: Ongelma relaation rooleissa

en: Relation checker
fi: Relaatiotarkistin

en: Checks for errors in relations.
fi: Etsii virheitä relaatioiden tageista ja relaatiojäsenten rooleista.

en: Relation is empty
fi: Relaatiossa ei ole jäseniä

en: Route scheme is unspecified. Add {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)
fi: Reitin skeemaa ei ole määritelty. Lisää tagi {0} ({1}=joukkoliikenne; {2}=vanha)

en: Relation type is unknown
fi: Tarkistin ei tunne relaation type-tagia

en: <empty>
fi: <tyhjä>

en: Role ''{0}'' missing
fi: Rooli "{0}" puuttuu

en: Number of ''{0}'' roles too low ({1})
fi: "{0}"-roolien määrä on liian pieni ({1})

en: Number of ''{0}'' roles too high ({1})
fi: "{0}"-roolien määrä on liian iso ({1})

en: Almost right angle buildings
fi: Lähes suorakulmaiset rakennukset

en: Checks for buildings that have angles close to right angle and are not orthogonalized.
fi: Tarkistaa rakennukset joissa on lähes suorakulmaisia kulmia, eikä niitä ole suorakulmaistettu.

en: Building with an almost square angle
fi: Rakennus jossa on lähes suora kulma

en: Self-intersecting ways
fi: Polussa risteys itsensä kanssa.

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
fi: Tämä tarkistaa polut, jotka sisältävät jotkut pisteistänsä useammin kuin kerran.

en: Sharp angles
fi: Terävät kulmat

en: Similarly named ways
fi: Lähes samannimiset polut

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
fi: Etsii keskenään lähes samannimisiä polkuja; mahdollisesti kirjoitusvirheitä.

en: Tag checker
fi: Tagien tarkistin

en: Adding {0} to ignore tags
fi: Lisätään {0} ohitettaviin tageihin

en: Invalid spellcheck line: {0}
fi: Epäkelpo oikeinkirjoituksen tarkistussääntö: {0}

en: Adding {0} to spellchecker
fi: Lisätään {0} kirjoitusvirhetarkistimeen

en: Tag ''{0}'' invalid.
fi: Tagi "{0}" on virheellinen.

en: Tag value longer than {0} characters ({1} characters)
fi: Tagin arvo on pidempi kuin {0} merkkiä ({1} merkkiä)

en: Tags with empty values
fi: Tyhjät arvot

en: Property values start or end with white space
fi: Arvossa välilyönti alussa tai lopussa

en: Property values contain HTML entity
fi: Avaimen arvossa HTML-entiteettikoodeja

en: Invalid white space in property key
fi: Virheellinen välilyönti avaimessa

en: Presets do not contain property value
fi: Esivalinnoissa ei ole ominaisuuden arvoa.

en: Misspelled property key
fi: Kirjoitusvirhe tagin avaimessa

en: Key ''{0}'' looks like ''{1}''.
fi: Avain ''{0}'' hyvin lähellä avainta ''{1}''.

en: Presets do not contain property key
fi: Esivalinnoissa ei ole ominaisuuden avainta.

en: Key ''{0}'' not in presets.
fi: Avainta "{0}" ei ole esivalinnoissa.

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
fi: Esivalinnoissa ei avaimella "{1}" ole arvoa "{0}".

en: Check property keys.
fi: Tarkista ominaisuuksien avaimet

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
fi: Tarkista ominaisuuksien avaimet vertaamalla tunnettujen avainten listaan.

en: Use complex property checker.
fi: Käytä yksityiskohtaisia tarkistussääntöjä

en: Validate property values and tags using complex rules.
fi: Tarkista tagien arvot ja avaimet mutkikkaampien arviointisääntöjen avulla.

en: TagChecker source
fi: Tagitarkistimen säännöt

en: Data sources ({0})
fi: Tarkistussääntöjen lähdetiedostot ({0})

en: Check property values.
fi: Tarkista ominaisuuksien arvot.

en: Validate that property values are valid checking against presets.
fi: Tarkista ominaisuuksien arvot vertaamalla esivalintojen tuntemiin arvoihin.

en: Fix tags
fi: Tagin tai tagien korjaus

en: More than one "from" way found
fi: Löytyi useampi kuin yksi polku roolissa ''from''

en: More than one "to" way found
fi: Löytyi useampi kuin yksi polku roolissa ''to''

en: More than one "via" node found
fi: Löytyi useampi kuin yksi piste roolissa ''via''

en: Cannot mix node and way for role "via"
fi: Roolissa ''via'' ei sovi olla sekä polkuja että pisteitä

en: No "from" way found
fi: Ei yhtään polkua roolissa ''from''

en: No "to" way found
fi: Ei yhtään polkua roolissa ''to''

en: No "via" node or way found
fi: Ei yhtään polkua tai pistettä roolissa ''via''

en: The "from" and the first "via" way are not connected.
fi: Ei yhteyttä ''from''-roolisen ja ensimmäisen ''via''-roolisen polun välillä.

en: The "via" ways are not connected.
fi: Polut roolissa ''via'' eivät ole yhteydessä toisiinsa.

en: The last "via" and the "to" way are not connected.
fi: Ei yhteyttä viimeisen ''via''-roolisen ja ''to''-roolisen polun välillä.

en: Unclosed Ways
fi: Sulkemattomat alueet

en: This tests if ways which should be circular are closed.
fi: Etsii polkuja, joiden pitäisi tagiensa perusteella olla suljettuja alueita.

en: Unclosed way
fi: Sulkematon alue

en: natural type {0}
fi: tyyppiä natural {0}

en: landuse type {0}
fi: tyyppiä landuse {0}

en: sport type {0}
fi: tyyppiä sport {0}

en: tourism type {0}
fi: tyyppiä tourism {0}

en: shop type {0}
fi: tyyppiä shop {0}

en: leisure type {0}
fi: tyyppiä leisure {0}

en: waterway type {0}
fi: tyyppiä waterway {0}

en: boundary type {0}
fi: tyyppiä boundary {0}

en: area
fi: alue

en: Area style way is not closed
fi: Polku ei ole suljettu, vaikka sen taginsa perusteella luulisi olevan.

en: Unconnected highways
fi: Puuttuvat yhteydet teiden välillä

en: Unconnected railways
fi: Puuttuvat yhteydet rautateiden välillä

en: Unconnected waterways
fi: Puuttuvat yhteydet virtavesien välillä

en: Unconnected natural lands and landuses
fi: Puuttuvat yhteydet maankäyttöalueiden tai luontokohteiden välillä

en: Unconnected power ways
fi: Puuttuvat yhteydet sähkölinjojen välillä

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
fi: Etsii polut joiden päätepiste on hyvin lähellä jotain muuta polkua.

en: Way end node near other highway
fi: Polun päätepiste lähellä tietä

en: Way end node near other way
fi: Polun päätepiste lähellä toista polkua

en: Way node near other way
fi: Polun piste lähellä toista polkua

en: Connected way end node near other way
fi: Toiseen polkuun yhteydessä oleva päätepiste lähellä muuta polkua.

en: Unconnected nodes without physical tags
fi: Irralliset pisteet ilman fyysisiä kohteita kuvaavia tageja

en: Untagged and unconnected nodes
fi: Irralliset pisteet ilman tageja

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
fi: Etsii tagittomia pisteitä jotka eivät ole osa mitään polkua.

en: No tags
fi: Ei tageja

en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
fi: Avain ''note'', ''comment'' tai ''description'' löytyy

en: Has key ''watch''
fi: Sisältää avaimen "watch"

en: Has key ''source''
fi: Avain "source" syötetty

en: Untagged, empty and one node ways
fi: Tagittomat ja yhden tai nollan pisteen polut

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
fi: Tämä tarkistaa tagittomat, tyhjät ja yhden pisteen polut.

en: Unnamed ways
fi: Nimeämättömät polut

en: Unnamed junction
fi: Nimeämätön kiertoliittymä

en: Untagged ways (commented)
fi: Tagittomat polut (kuitenkin kommentoidut)

en: Untagged ways
fi: Tagittomat polut

en: Empty ways
fi: Tyhjät polut

en: One node ways
fi: Yhden pisteen polut

en: Way connected to Area
fi: Polku yhteydessä alueeseen

en: Checks for ways connected to areas.
fi: Etsii alueisiin päättyvät polut.

en: Way terminates on Area
fi: Polku päättyy alueeseen

en: Wrongly Ordered Ways
fi: Väärään suuntaan osoittavat polut

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
fi: Tarkistaa vesi-, maa- ja rantaviiva-polkujen suunnan (vesi kulkusuunnassa oikealla).

en: Reversed land: land not on left side
fi: Maa-alue väärin päin: maan pitää olla polun vasemmalla puolella.

en: Show this dialog again the next time
fi: Näytä tämä varmistus myös ensi kerralla

en: Do not show again (this operation)
fi: Älä näytä uudestaan (tämä operaatio)

en: Do not show again (this session)
fi: Älä näytä uudestaan (tämän muokkaussession aikana)

en: Do not show again (remembers choice)
fi: Älä näytä uudestaan (muistaa valinnan)

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
fi: Jätetään huomiotta virheellinen URL-osoite: ”{0}”

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
fi: Ohitetaan virheellinen tiedosto-URL: ”{0}”

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
fi: Parametrin ”downloadgps” arvoksi ei kelpaa tiedoston URL eikä nimi.

en: Security exception
fi: Tietoturvapoikkeus

en: Network exception
fi: Verkkovirhe

en: IO Exception
fi: IO-virhe

en: Illegal Data
fi: Virheellinen data

en: Offline mode
fi: Yhteydetön tila

en: Internal Server Error
fi: Sisäinen palvelinvirhe

en: Bad Request
fi: Virheellinen pyyntö

en: Not Found
fi: Ei löytynyt

en: Conflict
fi: Ristiriita

en: Authentication failed
fi: Todennus epäonnistui

en: Authorisation Failed
fi: Valtuutus epäonnistui

en: Client Time Out
fi: Asiakkaan aikakatko

en: Bandwidth Limit Exceeded
fi: Tiedonsiirtorajoitus ylittyi

en: Communication with OSM server failed
fi: Yhteydenotto palvelimeen epäonnistui

en: Unknown host
fi: Tuntematon palvelin

en: Object deleted | Objects deleted
fi[0]: Objekti poistettu
fi[1]: Objektit poistettu

en: Show help information
fi: Näytä ohje

en: Downloading "Message of the day"
fi: Ladataan päivän viestiä

en: Failed to read MOTD. Exception was: {0}
fi: Ns. päivän viestin haku palvelimelta epäonnistui. Poikkeus oli: {0}

en: Message of the day not available
fi: Päivän viestiä ei ole saatavilla

en: Click to close the dialog
fi: Napsauta sulkeaksesi ikkunan

en: Imagery offset
fi: Kuvatason siirros

[ctx: menu]
en: Imagery
fi: Kuvatasot

[ctx: layer]
en: Offset
fi: Siirros

en: You are running version {0} of Java.
fi: Java-versiosi on {0}

en: JOSM will soon stop working with this version; we highly recommend you to update to Java {0}.
fi: Seuraavat versiot JOSM:sta eivät välttämättä toimi tämän version kanssa. Suosittelemme päivittämään Javan versioon {0}.

en: Would you like to update now ?
fi: Haluatko päivittää nyt?

en: Outdated Java version
fi: Vanhentunu Javan versio

en: Update Java
fi: Päivitä Java

en: usage
fi: käyttö

en: commands
fi: komennot

en: launch JOSM (default, performed when no command is specified)
fi: käynnistä JOSM (oletus, suoritetaan jos komentoa ei ole määritetty)

en: convert coordinates from one coordinate reference system to another
fi: muuta koordinaatteja koordinaattijärjestelmästä toiseen

en: options
fi: valinnat

en: Standard unix geometry argument
fi: UNIX-standardin mukainen geometria

en: Download the bounding box
fi: Lataa rajattu alue

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z)
fi: Lataa alueen data URL-osoitteesta (jossa lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
fi: Avaa tiedosto (mitä tahansa Tiedosto/Avaa-valikon tuntemaa tyyppiä)

en: Download the bounding box as raw GPS
fi: Lataa ko. alueen GPS-pisteet

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw GPS
fi: Lataa alueen GPS-pisteet URL-osoitteesta (jossa lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Select with the given search
fi: Valitse haun tulokset

en: Launch in maximized mode
fi: Käynnistä suurennettuna

en: Reset the preferences to default
fi: Palauta oletusasetukset

en: Changes preferences according to the XML file
fi: Muuta asetuksia viitatun XML-tiedoston mukaan

en: Set preference key to value
fi: Aseta asetus key arvoon value

en: Set the language
fi: Aseta kieli

en: Displays the JOSM version and exits
fi: Näytä JOSMin versionumero ja lopeta

en: Print debugging messages to console
fi: Tulosta suorituksen aikana debug-viestit konsoliin.

en: Skip loading plugins
fi: Ohita liitännäisten lataus

en: options provided as Java system properties
fi: Javan järjestelmäominaisuuksina näkyvät asetukset

en: Change the JOSM directory name
fi: Vaihda JOSM:n hakemiston nimi

en: /PATH/TO/JOSM/PREF
fi: /POLKU/JOSMIN/ASETUKSIIN

en: Set the preferences directory
fi: Aseta asetushakemisto

en: Default: {0}
fi: Oletus: {0}

en: /PATH/TO/JOSM/USERDATA
fi: /POLKU/JOSMIN/KÄYTTÄJÄDATAAN

en: Set the user data directory
fi: Aseta käyttäjän datahakemisto

en: /PATH/TO/JOSM/CACHE
fi: /POLKU/JOSMIN/VÄLIMUSTIIN

en: Set the cache directory
fi: Aseta välimuistihakemisto

en: /PATH/TO/JOSM/HOMEDIR
fi: /POLKU/JOSMIN/KOTIHAKEMISTOON

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
fi: Huomio: JOSM tarvitsee paljon muistia joihinkin tehtäviin. Voi olla tarpeen lisätä seuraava
    Java-asetus, joka määrää suurimman käytettävän muistimäärän megatavuina.

en: examples
fi: esimerkkejä

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
fi: Parametrit --download, --downloadgps ja --selection käsitellään tässä järjestyksessä.

en: Make sure you load some data if you use --selection.
fi: Muista ladata dataa, jos käytät --selection-valitsinta

en: Log level is at {0} ({1}, {2})
fi: Logitustaso on {0} ({1}, {2})

en: Plugin loading skipped
fi: Liitännäisen lataus ohitettu

en: Initializing
fi: Valmistellaan

en: Setting defaults
fi: Asetetaan oletuksia

en: Creating main GUI
fi: Luodaan pääikkuna

en: Updating plugins
fi: Päivitetään liitännäisiä

en: Installing updated plugins
fi: Asennetaan päivitetyt liitännäiset

en: Loading early plugins
fi: Ladataan aikaisia liitännäisiä

en: Loading plugins
fi: Ladataan liitännäisiä

en: JOSM is running in offline mode. This resource will not be available: {0} | JOSM is running in offline mode. These resources will not be available: {0}
fi[0]: JOSM on käynnissä offline-tilassa. Tämä resurssi ei ole käytettävissä: {0}
fi[1]: JOSM on käynnissä offline-tilassa. Nämä resurssit eivät ole käytettävissä: {0}

en: Unsaved osm data
fi: Tallentamatonta osm-tietoa

en: Restore
fi: Palauta

en: Discard
fi: Hylkää

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
fi[0]: Avoinna on {0} tallentamaton OSM datataso.
fi[1]: Avoinna on {0} tallentamatonta OSM datatasoa.

en: It looks like JOSM crashed last time. Would you like to restore the data?
fi: Ilmeisesti JOSM kaatui viimeksi. Haluatko palauttaa tiedot?

en: Change proxy settings
fi: Muuta välityspalvelin-asetuksia

en: Proxy errors occurred
fi: Virhe välityspalvelimen kanssa

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following proxy errors:<br>{1}Would you like to change your proxy settings now?
fi: JOSM ei voinut ladata kohdetta:<br>{0} koska välityspalvelin palautti virhe-ilmoituksen:<br>{1}Haluatko muuttaa välityspalvelimen asetuksia nyt?

en: Network errors occurred
fi: Virhe verkkoyhteydessä

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following network errors:<br>{1}It may be due to a missing proxy configuration.<br>Would you like to change your proxy settings now?
fi: JOSM ei voinut ladata kohdetta:<br>{0} koska tapahtui verkkovirhe:<br>{1}Tämä voi johtua vääristä välityspalvelinasetuksista.<br>Haluatko muuttaa välityspalvelimen asetuksia nyt?

en: You have {0} unread message. | You have {0} unread messages.
fi[0]: Sinulla on {0} lukematon viesti.
fi[1]: Sinulla on {0} lukematonta viestiä.

en: Click here to see your inbox.
fi: Klikkaa tästä nähdäksesi saapuneet viestisi.

en: Initializing coordinate format
fi: Valmistellaan koordinaattimuotoa

en: Starting file watcher
fi: Käynnistetään tiedostontarkkailija

en: Executing platform startup hook
fi: Alustetaan käyttöjärjestelmäyhteys

en: Building main menu
fi: Luodaan päävalikko

en: Updating user interface
fi: Valmistellaan käyttöliittymää

en: Initializing internal boundaries data
fi: Valmistellaan sisäinen rajadata

en: Initializing OSM API
fi: Valmistellaan OSM API -yhteys

en: Removed layer {0} because it is not allowed by the configured API.
fi: Poistettuun taso {0} koska se ei ole sallittu määritellyssä API:ssa.

en: Initializing validator
fi: Valmistellaan tarkistin

en: Initializing presets
fi: Valmistellaan esivalinnat

en: Initializing map styles
fi: Valmistellaan kartanpiirtotyylit

en: Initializing Tag2Link rules
fi: Valmistellaan Tag2Link-säännöt

en: Loading imagery preferences
fi: Ladataan kuvatasojen asetukset

[ctx: menu]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: menu]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: menu]
en: View
fi: Näytä

[ctx: menu]
en: Mode
fi: Tila

[ctx: menu]
en: Tools
fi: Työkalut

[ctx: menu]
en: More tools
fi: Lisää työkaluja

[ctx: menu]
en: Selection
fi: Valinta

[ctx: menu]
en: Presets
fi: Esivalinnat

en: More...
fi: Lisää vaihtoehtoja...

[ctx: menu]
en: Help
fi: Ohje

en: Menu: {0}
fi: Valikko: {0}

en: Main toolbar
fi: Näytä yläpalkki

en: Toggles the visibility of the main toolbar (i.e., the horizontal toolbar)
fi: Näytä tai piilota yläreunan päätyökalupalkki

en: Edit toolbar
fi: Näytä työkalupalkki

en: Toggles the visibility of the edit toolbar (i.e., the vertical tool)
fi: Näytä tai piilota vasemman reunan työkalupalkki

en: Imagery preferences...
fi: Kuvatasojen asetukset...

en: Click to open the imagery tab in the preferences
fi: Avaa asetusikkunaan suoraan kuvatasojen asetukset -välilehti

[ctx: menu]
en: Audio
fi: Ääni

en: Do not hide toolbar
fi: Työkalupalkki aina näkyvillä

en: Hide this button
fi: Piilota tämä painike

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
fi: Napsauta alhaalla olevaa nuolta näyttääksesi sen uudestaan.

en: Hide edit toolbar
fi: Piilota tämä työkalupalkki

en: Hide or show this toggle button
fi: Näytä tai piilota tämä painike

en: Move right
fi: Siirrä oikealle

en: Map: {0}
fi: Kartta: {0}

en: Move left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: scale
fi: skaalaus

en: Status bar background
fi: Tilapalkin taustaväri

en: Status bar background: active
fi: Tilapalkin taustaväri aktivoituna

en: Status bar foreground
fi: Tilapalkin tekstin väri

en: Status bar foreground: active
fi: Tilapalkin tekstin väri

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
fi: Piirrettävän segmentin suuntima.

en: The angle between the previous and the current way segment.
fi: Edellisen ja tämänhetkisen segmentin välinen kulma.

en: The length of the new way segment being drawn.
fi: Piirrettävän segmentin pituus.

en: The name of the object at the mouse pointer.
fi: Osoittmen kohdalla olevan objektin nimi.

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
fi: Käy listaa läpi keskinapilla.<br>Voit valita suoraan listasta pitämällä CTRL-nappia pohjassa.<hr>

en: (no object)
fi: (ei objektia)

en: Do not hide status bar
fi: Älä ikinä piilota tilapalkkia

en: The northing at the mouse pointer.
fi: Pohjoiskoordinaatti hiiren kursorin kohdalla.

en: The easting at the mouse pointer.
fi: Itäkoordinaatti hiiren kursorin kohdalla.

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
fi: Leveysaste osoittimen kohdalla.

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
fi: Pituusaste osoittimen kohdalla.

en: System of measurement changed to {0}
fi: Mittayksiköt vaihdettiin, uusi järjestelmä on: {0}

en: Default (open, closed, new)
fi: Oletus (avoin, suljettu, uusi)

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Last change date
fi: Viimeksi muokattu

en: Select note sorting method
fi: Valitse karttailmoitusten järjestystapa

en: Click to cancel the current operation
fi: Napsauta keskeyttääksesi menossa oleva toiminto

en: In background
fi: Taustalle

en: Click to run job in background
fi: Napsauta suorittaaksesi työ taustalla

[ctx: menu]
en: Windows
fi: Ikkunat

en: <h2>Filter active: {0}</h2>
fi: <h2>Aktiivinen suodin: {0}</h2>

en: </p><p>Click again on filter button to see all objects.</p></html>
fi: <p></p>Klikkaauudestaan suodinnappia nähdäksesi kaikki objektit</p></html>

en: Enlarge
fi: Suurenna

en: Shrink
fi: Pienennä

en: Show downloaded area
fi: Näytä ladattu alue

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
fi: <html>Valitse <strong>peräkkäisiä OSM-ruutuja</strong> tietyltä suurennostasolta.</html>

en: Zoom level:
fi: Suurennostaso:

en: from tile
fi: ruudusta

en: up to tile
fi: ruutuun

en: <html>Alternatively you may enter a <strong>tile address</strong> for a single tile in the format <i>zoomlevel/x/y</i>, e.g. <i>15/256/223</i>. Tile addresses in the format <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> are valid too.</html>
fi: <html>Vaihtoehtoisesti voit antaa yhden <strong>kuvapalan osoitteen</strong> muodossa: <i>zoomtaso/x/y</i>, esim. <i>15/256/223</i>. Karttatiilien osoitteet muodossa <i>zoom,x,y</i> tai <i>zoom;x;y</i> kelpaavat myös.</html>

en: Tile address:
fi: Kuvapalan osoite:

en: Apply the tile address
fi: Aseta kuvapalan osoite

en: Please enter a tile address
fi: Ole hyvä ja anna kuvapalan osoite

en: The current value isn''t a valid tile address
fi: Nykyinen arvo ei ole kuvapalan osoite

en: Please enter a tile index
fi: Syötä kuvapalan indeksi

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
fi: Kyseinen arvo ei ole minkään kuvapalan indeksi annetulla suurennostasolla

en: You have encountered a bug in JOSM
fi: JOSMissa on tapahtunut virhe

en: An unexpected exception occurred.
    This is always a coding error. If you are running the latest version of JOSM, please consider being kind and file a bug report.
fi: Tapahtui odottamaton virhe.
    Tämä on aina virhe koodissa. Jos käytät viimeisintä JOSM:n versiota, ole hyvä ja ilmoita virheestä.

en: Is JOSM up to date?
fi: Onko JOSM ajantasalla?

en: Send bug report
fi: Lähetä bugiraportti

en: Suppress further error dialogs for this session.
fi: Älä näytä virheilmoituksia enää tämän käyttökerran aikana.

en: Ignore this error.
fi: Jätä tämä virhe huomioimatta.

en: Opening the bug report failed. Please report manually using this website:
fi: Bugiraportin avaaminen epäonnistui. Raportoi manuaalisesti tällä verkkosivulla:

en: Your current version of JOSM is {0}
fi: Nykyinen JOSM:n versiosi on {0}

en: JOSM is searching for updates...
fi: JOSM etsii päivityksiä...

en: JOSM is up to date.
fi: JOSM on ajantasalla.

en: JOSM is out of date. The current version is {0}. Try updating JOSM.
fi: JOSM ei ole ajantasalla. Nykyinen versio on {0}. Ole hyvä ja päivitä JOSM.

en: Before you file a bug report make sure you have updated to the latest version of JOSM here:
fi: Ennen bugiraportin lähetystä varmista että olet päivittänyt uusimman version JOSMista täältä:

en: Update JOSM
fi: Päivitä JOSM

en: Conflict background: no conflict
fi: Konflikti tausta: ei konfliktia

en: Conflict background: decided
fi: Konflikti tausta: päätetty

en: Conflict background: undecided
fi: Konflikti tausta: päättämätön

en: Conflict background: drop
fi: Konflikti tausta: jätä pois

en: Conflict background: keep
fi: Konflikti tausta: pidä

en: Conflict background: combined
fi: Konflikti tausta: yhdistetty

en: Conflict background: selected
fi: Konflikti tausta: valittu

en: Conflict foreground: undecided
fi: Konflikti edusta: päättämätön

en: Conflict foreground: drop
fi: Konflikti edusta: jätä pois

en: Conflict foreground: keep
fi: Konflikti edusta: pidä

en: Conflict background: empty row
fi: Konflikti tausta: tyhjä rivi

en: Conflict background: frozen
fi: Konflikti tausta: jäädytetty

en: Conflict background: in comparison
fi: Konflikti tausta: vertailussa

en: Conflict foreground: in comparison
fi: Konflikti edusta: vertailussa

en: Conflict background
fi: Konflikti tausta

en: Conflict foreground
fi: Konflikti edusta

en: Conflict background: not in opposite
fi: Konflikti tausta: ei vastapäätä

en: Conflict background: in opposite
fi: Konflikti taustaväri: vastapäätä

en: Conflict background: same position in opposite
fi: Konflikti tausta: sama paikka vastapäätä

en: Conflict background: keep one tag
fi: Konflikti tausta: pidä yksi tagi

en: Conflict foreground: keep one tag
fi: Konflikti edusta: pidä yksi tagi

en: Conflict background: drop tag
fi: Konflikti tausta: jätä tagi pois

en: Conflict foreground: drop tag
fi: Konflikti edusta: jätä tagi pois

en: Conflict background: keep all tags
fi: Konflikti tausta: pidä kaikki tagit

en: Conflict foreground: keep all tags
fi: Konflikti edusta: pidä kaikki tagit

en: Conflict background: sum all numeric tags
fi: Konflikti tausta: summaa kaikki numeeriset tagit

en: Conflict foreground: sum all numeric tags
fi: Konflikti edusta: summaa kaikki numeeriset tagit

en: Conflict background: keep member
fi: Konflikti tausta: pidä jäsen

en: Conflict foreground: keep member
fi: Konflikti edusta: pidä jäsen

en: Conflict background: remove member
fi: Konflikti tausta: jätä jäsen pois

en: Conflict foreground: remove member
fi: Konflikti edusta: jätä jäsen pois

en: {0} more...
fi: Vielä {0}...

en: Merging deleted objects failed
fi: Poistettujen objektien yhdistäminen epäonnistui

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
fi: Roolin {0} lista ei ole mukana missään vertailuparissa

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
fi: Parametrille ”index” saatiin odottamaton arvo ”{0}”.

en: Item {0} not found in list.
fi: Kohtaa {0} ei ole listassa

en: lock scrolling
fi: lukitse vieritys

en: Compare
fi: Vertaa

en: My version
fi: Minun versioni

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
fi: Lista omassa datajoukossa olevista kohteista, eli paikallinen datajoukko

en: Merged version
fi: Yhdistetty versio

en: Their version
fi: Palvelimen versio

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
fi: Lista muiden datajoukossa olevista kohteista, eli palvelimen datajoukko

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
fi: Kopioi valitut omat pisteet yhdistelmälistan yläpäähän

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
fi: Kopioi valitut omat kohteet yhdistelmälistan alapäähän

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
fi: Kopioi valitut omat kohteet ensimmäisen yhdistelmälistalta valitun kohteen edelle

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
fi: Kopioi valitut omat kohteet ensimmäisen yhdistelmälistalta valitun kohteen perään

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
fi: Kopioi valitut muiden kohteet yhdistelmälistan yläpäähän

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
fi: Kopioi valitut muiden kohteet yhdistelmälistan alapäähän

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
fi: Kopioi valitut muiden kohteet ensimmäisen yhdistelmälistalta valitun kohteen edelle

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
fi: Kopioi valitut muiden kohteet ensimmäisen yhdistelmälistalta valitun kohteen perään

en: Copy all my elements to the target
fi: Kopioi kaikki omat kohteet yhdistelmään

en: Copy all their elements to the target
fi: Kopioi kaikki muiden kohteet yhdistelmään

en: Move up the selected entries by one position.
fi: Siirrä valittuja yksi rivi ylöspäin.

en: Move down the selected entries by one position.
fi: Siirrä valittuja elementtejä yksi rivi alaspäin

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
fi: Poista kaikki valitut rivit yhdistelmälistasta

en: Freeze
fi: Lukitse

en: Freeze the current list of merged elements.
fi: Lukitsee yhdistelmälistan muutosten toteuttamista varten

en: Unfreeze
fi: Vapauta

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
fi: Vapauttaa yhdistelmälistan muokattavaksi

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
fi: <html>Aloita omien ja muitten rivien yhdistely painamalla <strong>{0}</strong>.</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
fi: <html>Päätä omien ja muitten rivien yhdistely painamalla <strong>{0}</strong>.</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
fi[0]: Oma versio ({0} rivi)
fi[1]: Oma versio ({0} riviä)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
fi[0]: Yhdistelmäversio ({0} rivi)
fi[1]: Yhdistelmäversio ({0} riviä)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
fi[0]: Muitten versio ({0} rivi)
fi[1]: Muitten versio ({0} riviä)

en: My version (local dataset)
fi: Minun versioni (paikalliset tiedot)

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
fi: Ominaisuudet omassa tiedoissani, t.s. paikalliset tiedot

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
fi: Ominaisuudet yhdistetyssä elementissä. Ne korvaavat ominaisuudet omassa elementeissäni kun yhdistämispäätökset on vahvistettu.

en: Their version (server dataset)
fi: Heidän versionsa (palvelimen tiedot)

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
fi: Ominaisuudet heidän tiedoissaan, t.s. palvelimen tiedot

en: My with Their
fi: Omaa ja muiden

en: My with Merged
fi: Omaa ja yhdistettä

en: Their with Merged
fi: Muiden ja yhdistettä

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
fi: Rooli {0} ei ole mukana vertailuparissa {1}.

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Tags
fi: Tagit

en: Nodes
fi: Pisteet

en: Members
fi: Jäsenet

en: No pending tag conflicts to be resolved
fi: Ei ratkaisemattomia ristiriitoja tageissa

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
fi[0]: Tagit ({0} ristiriita)
fi[1]: Tagit ({0} ristiriitaa)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
fi[0]: {0} tagiristiriita ratkaistavana
fi[1]: {0} tagiristiriitaa ratkaistavana

en: Nodes(resolved)
fi: Pisteet (ratkaistu)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
fi: Pistelistojen yhdiste jäädytetty. Tämän polun pistelistassa ei ole ratkaisemattomia ristiriitoja

en: Nodes(with conflicts)
fi: Pisteet (ristiriitoja)

en: Pending conflicts in the node list of this way
fi: Tämän polun pistelistan ratkaisemattomat ristiriidat

en: Members(resolved)
fi: Jäsenet (ratkaistu)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
fi: Yhdistetty jäsenluettelo on lukittu. Tämän relaation jäsenluettelossa ei ole enää ristiriitoja.

en: Members(with conflicts)
fi: Jäsenet (ristiriitoja)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
fi: Tämän relaation jäsenluettelossa on vielä ristiriitoja.

en: No pending property conflicts
fi: Ei ratkaisemattomia ristiriitoja ominaisuuksissa

en: Properties(with conflicts)
fi: Ominaisuudet (ristiriitoja)

en: Pending property conflicts to be resolved
fi: Ominaisuuksien ratkaisemattomat ristiriidat

en: Conflict Resolution
fi: Ristiriidan ratkaisu

en: Node
fi: Piste

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
fi: Yhdistettyjä pisteitä ei ole vielä lukittu. Toteutuskomentoa ei voida rakentaa.

en: (none)
fi: (ei mitään)

en: deleted
fi: poistettu

en: not deleted
fi: ei poistettu

en: Deleted State:
fi: Poistettu tila:

en: Coordinates:
fi: Koordinaatit:

en: Referenced by:
fi: Viittaaja:

en: Keep my coordinates
fi: Säilytä koordinaattini

en: Keep their coordinates
fi: Säilytä palvelimen koordinaatit

en: Undecide conflict between different coordinates
fi: Ristiriita ratkaisematta koordinaattien välillä

en: Keep my deleted state
fi: Pidä minun poistettu tilani

en: Keep their deleted state
fi: Pidä heidän poistettu tilansa

en: Undecide conflict between deleted state
fi: Ristiriita ratkaisematta poistettu-tilojen välillä

en: Role
fi: Rooli

en: Primitive
fi: Alkeinen

en: <undefined>
fi: <määrittelemätön>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
fi: Yhdistetyt tiedot eivät sisällä tagia avaimella {0}

en: My dataset does not include a tag with key {0}
fi: Minun tietoni eivät sisällä tagia avaimella {0}

en: Cannot apply undecided tag merge item.
fi: Päättämätöntä tagien yhdistämistä ei pystytä toteuttamaan.

en: Key
fi: Avain

en: Value
fi: Arvo

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
fi: Pidä valitut avain/arvoparit paikallisista tiedoista

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
fi: Pidä valitut avain/arvoparit palvelimen tiedoista

en: Mark the selected tags as undecided
fi: Merkitse valitut tagit päättämättömiksi

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
fi: Heidän tietonsa eivät sisällä tagia avaimella {0}

en: Conflicts when combining primitives
fi: Objekteja yhdistettäessä tapahtui ristiriitoja

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
fi: Ristiriita polkuja yhdistettäessä - yhdistetty polku on "{0}"

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
fi: Ristiriitoja yhdistettäessä pisteitä - kohdepiste on "{0}"

en: No conflicts to resolve
fi: Ei ristiriitoja ratkaistavaksi

en: Cancel conflict resolution
fi: Peruuta ristiriitojen selvitys

en: Apply resolved conflicts
fi: Toteuta ratkaistut ristiriidat

en: Apply
fi: Toteuta

en: <i>missing</i>
fi: <i>puuttuu</i>

en: Choose a value
fi: Valitse arvo

en: none
fi: ei mitään

en: all
fi: kaikki

en: sum
fi: summa

en: Please decide which values to keep
fi: Valitse mitkä arvot pidetään

en: Value ''{0}'' is going to be applied for key ''{1}''
fi: Arvo "{0}" tullaan toteuttamaan avaimelle "{1}"

en: All numeric values sumed as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
fi: Kaikkien numeeristen arvojen summa "{0}" asetetaan avaimelle "{1}"

en: The key ''{0}'' and all its values are going to be removed
fi: Avain "{0}" ja kaikki sen arvot tullaan poistamaan

en: All values joined as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
fi: Kaikki arvot jotka on liitetty "{0}" tullaan toteuttamaan avaimelle "{1}"

en: Tag collection does not include the selected value ''{0}''.
fi: Tagikokoelma ei sisällä valittua arvoa "{0}".

en: Not decided yet
fi: Ei päätetty vielä

en: Tags from nodes
fi: Tageja pisteistä

en: Tags from ways
fi: Tageja poluista

en: Tags from relations
fi: Tageja relaatioista

en: Conflicts in pasted tags
fi: Ristiriidat liitetyissä tageissa

en: Paste ...
fi: Liitä ...

en: From ...
fi: Kohteesta ...

en: To ...
fi: Kohteeseen ...

en: {0} tag | {0} tags
fi[0]: {0} tagi
fi[1]: {0} tagia

en: {0} way | {0} ways
fi[0]: {0} polku
fi[1]: {0} polkua

en: {0} relation | {0} relations
fi[0]: {0} relaatio
fi[1]: {0} relaatiota

en: Position {0} is out of range. Current number of members is {1}.
fi: Paikka {0} on sallittujen rajojen ulkopuolella. Nykyinen jäsenten määrä on {1}.

en: Remove
fi: Poista

en: Keep
fi: Pidä

en: Undecided
fi: Päättämätön

en: Remove this relation member from the relation
fi: Poista tämä jäsen relaatiosta

en: Keep this relation member for the target object
fi: Jätä tämä jäsen kohderelaatioon

en: Role:
fi: Rooli:

en: Enter a role for all relation memberships
fi: Syötä rooli kaikille relaation jäsenille

en: Tag modified relations with
fi: Tagi muokkasi relaatioita arvolla

en: <html>Select to enable entering a tag which will be applied<br>to all modified relations.</html>
fi: <html>Asettaa annetun avaimen<br>kaikkiin muutettuihin relaatioihin.</html>

[ctx: tag]
en: Key:
fi: Avain:

en: <html>Enter a tag key, e.g. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
fi: <html>Anna tagin avain esim.<strong><tt>fixme</tt></strong></html>

en: Value:
fi: Arvo:

en: <html>Enter a tag value, e.g. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
fi: <html>Anna tagin arvo esim.<strong><tt>tarkasta jäsenet</tt></strong></html>

en: Apply this role to all members
fi: Toteuta tämä rooli kaikkiin jäseniin

en: Pos.
fi: Paikka

en: Orig. Way
fi: Alkp. Polk.

en: Show tags with conflicts only
fi: Näytä vain tagit joissa ristiriitoja

en: Show tags with multiple values only
fi: Näytä vain tagit joissa useita arvoja

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
fi: <html>Valitse arvot jotka pidetään seuraaville tageille.</html>

en: Apply?
fi: Toteuta?

en: Relation
fi: Relaatio

en: Old role
fi: Vanha rooli

en: New role
fi: Uusi rooli

en: Old key
fi: Vanha avain

en: Old value
fi: Vanha arvo

en: New key
fi: Uusi avain

en: New value
fi: Uusi arvo

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
fi[0]: Liitetään {0} tagi
fi[1]: Liitetään {0} tagia

en: to {0} object | to {0} objects
fi[0]: {0} objektiin
fi[1]: {0} objektiin

en: Delete incomplete members?
fi: Poista keskeneräiset jäsenet?

en: Paste without incomplete members
fi: Liitä ilman keskeneräisiä jäseniä?

en: The copied data contains incomplete objects.  When pasting the incomplete objects are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete objects?
fi: Kopioidut tiedot sisältävät vaillinaisia objekteja. Liitettäessä vaillinaiset objektit poistetaan. Haluatko liittää tiedot ilman vaillinaisia objekteja?

en: Do you want to paste these tags?
fi: Haluatko liittää nämä tagit?

en: Clear buffer
fi: Tyhjennä puskuri

en: Ignore warnings
fi: Älä huomioi varoituksia

en: <html><p> Sorry, it is impossible to paste tags from buffer. It does not contain any JOSM object or suitable text. </p></html>
fi: <html><p>Valitettavasti tageja ei voitu liittää leikepöydältä, koska se ei sisältänyt JOSM-objektia tai sopivaa tekstiä.</p></html>

en: For selected objects only
fi: Vain valittujen kohteiden

en: <html>Select to show changesets for the currently selected objects only.<br>Unselect to show all changesets for objects in the current data layer.</html>
fi: <html>Rastita, jos haluat nähdä vain valittujen kohteiden muutoskokoelmat.<br>Ilman rastia näytetään kaikki aktiivisen tason muutoskokoelmat.</html>

en: Changesets
fi: Muutoskokoelmat

en: Open the list of changesets in the current layer.
fi: Avaa aktiivisen tason muutoskokoelmat

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
fi: Valitse kaikki objektit jotka ovat valitussa muutoskokoelmassa

en: Download
fi: Lataa

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
fi: Lataa valittujen muutoskokoelmien tiedot OSM-palvelimelta

en: Close the selected open changesets
fi: Suljet valitut avonaiset muutoskokoelmat

en: Show info
fi: Näytä tiedot

en: Open a web page for each selected changeset
fi: Avaa webbisivu jokaiselle valitulle muutoskokoelmalle

en: Details
fi: Yksityiskohtaiset tiedot

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
fi: Avaa valitut muutoskokoelmat muutoskokoelmien hallintaikkunaan

en: Command Stack
fi: Komentolista

en: Open a list of all commands (undo buffer).
fi: Avaa listan tekemistäsi muutoksista (kumottavissa olevat toimenpiteet).

en: Command Stack: Undo: {0} / Redo: {1}
fi: Komentolista: Kumottavissa: {0} / Uudelleentehtävissä: {1}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
fi: Valitsee kohteet jotka ottavat osaa tähän komentoon (paitsi jos tällä hetkellä poistettuna)

en: Select and zoom
fi: Valitse ja sovita näkymään

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted), then and zooms to it
fi: Valitsee kohteet joihin komento vaikutti (paitsi sittemmin poistetut), ja sovittaa näkymän niihin

en: Undo the selected and all later commands
fi: Peruuta valittu ja kaikki myöhemmät toiminnot

en: Redo the selected and all earlier commands
fi: Toista valittu ja kaikki aikaisemmat toiminnot

en: Resolve conflicts
fi: Selvitä ristiriidat

en: Conflict: {0} unresolved | Conflicts: {0} unresolved
fi[0]: Konflikti: {0} ratkaisematon
fi[1]: Konfliktit: {0} ratkaisematonta

en: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
fi: Rel.:{0} / Polut: {1} / Pisteet:{2}

en: Resolve
fi: Selvitä

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
fi: Avaa yhdistämiskehotteen kaikista valituista kohteista ylläolevalle listalle.

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
fi[0]: Havaittiin {0} ristiriita.
fi[1]: Havaittiin {0} ristiriitaa.

en: Conflicts detected
fi: Ristiriitoja

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
fi: Peruuta ristiriitojen selvitys ja sulje ikkuna

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
fi: Toteuta ratkaistut ristiriidat ja sulje kehote

en: Apply Resolution
fi: Toteuta ratkaisu

en: Close anyway
fi: Sulje siltikin

en: Continue resolving
fi: Jatka ratkaisemista

en: <html>You did not finish to merge the differences in this conflict.<br>Conflict resolutions will not be applied unless all differences<br>are resolved.<br>Click <strong>{0}</strong> to close anyway.<strong> Already<br>resolved differences will not be applied.</strong><br>Click <strong>{1}</strong> to return to resolving conflicts.</html>
fi: <html>Et ole vienyt loppuun eroavaisuuksien yhdistämistä tässä ristiriidassa.<br>Ristiriidan ratkaisuja ei toteuteta ellei kaikkia eroavaisuuksia<br>ole ratkaistu.<br>Valitse <strong>{0}</strong> sulkeaksesi kaikesta huolimatta.<strong> Jo<br>ratkaistuja eroavaisuuksia ei toteuteta.</strong><br>Valitse <strong>{1}</strong> palataksesi ratkaisemaan ristiriitoja.</html>

en: Conflict not resolved completely
fi: Ristiriita ei ratkennut kokonaan

en: Resolve conflicts for ''{0}''
fi: Ratkaise ristiriidat kohteelle "{0}"

en: Please confirm to remove <strong>{0} object</strong>. | Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong>.
fi[0]: Vahvista <strong>{0}</strong> kohteen poisto.
fi[1]: Vahvista <strong>{0}</strong> kohteen poisto.

en: {0} relation is affected. | {0} relations are affected.
fi[0]: Vaikuttaa {0} relaatioon.
fi[1]: Vaikuttaa {0} relaatioon.

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
fi[0]: Poistetaan {0} objekti
fi[1]: Poistetaan {0} objektia

en: Delete objects
fi: Poista objektit

en: To delete
fi: Poistettava

en: From Relation
fi: Relaatiosta

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
fi: Sulkee ikkunan, ja poistaa objektin relaatioista

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
fi: Tästä voit sulkea ikkunan ja keskeyttää kohteiden poistamisen

en: Filter
fi: Suodin

en: Filter objects and hide/disable them.
fi: Piilota tai himmennä objekteja suotimilla.

en: Enable filter
fi: Ota suodin käyttöön

en: Hide filter
fi: Piilota suodin

en: Hiding filter
fi: Piilottava suodin

en: Inverse filter
fi: Käänteinen suodatus

en: Filter mode
fi: Suodatustapa

en: Add
fi: Lisää

en: Add filter.
fi: Lisää suodin

en: Edit filter.
fi: Muokkaa suodinta

en: Delete filter.
fi: Poista suodin

en: Up
fi: Ylös

en: Move filter up.
fi: Nosta suodinta

en: Down
fi: Alas

en: Move filter down.
fi: Laske suodinta

en: Sort
fi: Järjestä

en: Reverse
fi: Käännä järjestys

en: Filter Hidden: {0} Disabled: {1}
fi: Suodin Piilotettu: {0} Himmennetty: {1}

[ctx: filter]
en: E
fi: S

[ctx: filter]
en: H
fi: P

[ctx: filter]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: filter]
en: I
fi: K

[ctx: filter]
en: M
fi: T

[ctx: filter]
en: R
fi: K

[ctx: filter]
en: A
fi: L

[ctx: filter]
en: D
fi: P

[ctx: filter]
en: F
fi: E

en: <h2>Filter active</h2>
fi: <h2>Suodatus päällä</h2>

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
fi: </p><p>Saat kaikki kohteet näkyviin sulkemalla suodinpaneelin.<p></html>

en: not in data set
fi: puuttuu ladatusta datasta

en: Node:
fi: Piste:

en: Way:
fi: Polku:

en: Relation:
fi: Relaatio:

en: deleted-on-server
fi: poistettu palvelimelta

en: modified
fi: muokattu

en: filtered/hidden
fi: suodatettu/piilotettu

en: filtered/disabled
fi: suodatettu/epäaktivoitu

en: has direction keys (reversed)
fi: omaa polun suunnasta riippuvia tageja (käännetty)

en: has direction keys
fi: omaa polun suunnasta riippuvia tageja

en: State:
fi: Tila:

en: Data Set:
fi: Tietovarasto:

en: Edited at:
fi: Viimeisin muokkausaika:

en: <new object>
fi: <uusi objekti>

en: Edited by:
fi: Viimeisin muokkaaja:

en: In changeset:
fi: Muutoskokoelmassa:

en: Tags:
fi: Tagit:

en: Centroid:
fi: Geometrinen keskipiste:

en: Length: {0}
fi: Pituus: {0}

en: {0} Member:  | {0} Members:
fi[0]: {0} jäsen:
fi[1]: {0} jäsentä:

en:  as "{0}"
fi:  roolissa "{0}"

en: {0} Nodes:
fi: {0} pistettä:

en: Bounding box:
fi: Rajaava suorakulmio:

en: Bounding box (projected):
fi: Rajaava suorakulmio (projisoidut koordinaatit):

en: Center of bounding box:
fi: Rajaavan suorakulmion keskipiste:

en: Coordinates (projected):
fi: Koordinatit (projisoidut):

en: UTM Zone
fi: UTM-alue

en: Part of:
fi: Osa objekteja:

en: In conflict with:
fi: Ristiriidassa, toinen osapuoli:

en: Advanced object info
fi: Kohteen tarkat tiedot

en: map style
fi: karttatyyli

en: The 2 selected objects have identical style caches.
fi: Valittujen 2 kohteen piirtovälimuistiin tallennettu tyyli on identtinen.

en: The 2 selected objects have different style caches.
fi: Valittujen 2 kohteen piirtovälimuistiin tallennetut tyylit ovat erilaisia.

en: Warning: The 2 selected objects have equal, but not identical style caches.
fi: Valittujen 2 kohteen piirtovälimuistiin tallennettu tyyli on samanlainen, muttei identtinen.

en: Enter the coordinates for the new node.
fi: Syötä uuden pisteen koordinaatit.

en: You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.
fi: Voit erottaa pituus- ja leveyspiirit välilyönnillä, pilkulla tai puolipisteellä.

en: Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.
fi: Pohjoista ja itää varten voit käyttää joko positiivisia numeroita, tai kirjaimia P/N ja I/E.

en: For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.
fi: Etelää ja länttä varten voit käyttää joko negatiivisia numeroita, tai kirjaimia E/S ja L/W.

en: Coordinate value can be in one of three formats:
fi: Koordinaatit voivat olla kolmessa muodossa:

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt>
fi: <i>asteet</i><tt>&deg;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt>
fi: <i>asteet</i><tt>&deg;</tt> <i>minuutit</i><tt>&#39;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt>
fi: <i>asteet</i><tt>&deg;</tt> <i>minuutit</i><tt>&#39;</tt> <i>sekunnit</i><tt>&quot</tt>

en: Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.
fi: Symbolit <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> ovat valinnaisia.

en: You can also use the syntax <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.
fi: Voit myös käyttää syntaksia <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.

en: Some examples:
fi: Joitain esimerkkejä:

en: Projected coordinates:
fi: Projisoidut koordinaatit:

en: Enter easting and northing (x and y) separated by space, comma or semicolon.
fi: Anna itä- ja pohjoiskoordinaatit (x ja y). Erottimeksi kelpaa välilyönti, pilkku ja puolipiste.

en: Lat/Lon
fi: Leveys-/pituusaste

en: East/North
fi: Itä/Pohjoinen

en: Please enter a Easting and Northing
fi: Syötä itä- ja pohjoiskoordinaatit (metriä)

en: Toggle visibility of layer: {0}
fi: Vaihda tason {0} näkyvyyttä

en: Open a list of all loaded layers.
fi: Avaa lista kaikista ladatuista tasoista.

en: layer is currently visible (click to hide layer)
fi: taso on tällä hetkellä näkyvillä (napsauta piilottaaksesi se)

en: layer is currently hidden (click to show layer)
fi: taso on tällä hetkellä piilotettu (napsauta näyttääksesi se)

en: this layer is the active layer
fi: tämä taso on aktiivinen taso

en: this layer is not currently active (click to activate)
fi: tämä taso ei ole tällä hetkellä aktiivinen (napsauta aktivoidaksesi se)

en: scale follows native resolution of this layer
fi: mittakaava seuraa tämän tason natiiviresoluutiota

en: scale follows native resolution of another layer (click to set this layer)
fi: mittakaava seuraa toisen tason natiiviresoluutiota (aseta tälle tasolle napsauttamalla)

en: this layer has no native resolution
fi: tällä tasolla ei ole natiiviresoluutiota

en: layer is without a user-defined offset
fi: tasolla ei ole käyttäjän määrittämää siirrosta

en: this layer can not have an offset
fi: tällä tasolla ei voi olla siirrosta

en: Information about layer
fi: Tietoja tasosta

en: Map Paint Styles
fi: Kartanpiirtotyylit

en: configure the map painting style
fi: Muokkaa kartanpiirtotyyliä

en: Turn selected styles on or off
fi: Käännä valitut tyylit päälle tai pois päältä

en: Move the selected entry one row down.
fi: Siirrä valittu kohde rivi alaspäin

en: Move the selected entry one row up.
fi: Siirrä valittu kohde rivi ylöspäin

en: Reload from file
fi: Lataa uudelleen

en: reload selected styles from file
fi: Lataa valitut tyylit uudelleen tiedostosta

en: Save as...
fi: Tallenna nimellä...

en: Save a copy of this Style to file and add it to the list
fi: Tallenna tämä tyyli uuteen tiedostoon ja lisää se tyylilistaan

en: Map paint style file (*.mapcss, *.zip)
fi: Kartanpiirtotyylitiedosto (*.mapcss, *.zip)

en: Map paint style file (*.xml, *.zip)
fi: Kartanpiirtotyylitiedosto (*.xml, *.zip)

en: Reloading style sources
fi: Ladataan kartanpiirtotyylejä uudelleen

en: Save style ''{0}'' as ''{1}''
fi: Tallenna tyyli "{0}" nimellä "{1}"

en: Map Style info
fi: Kartanpiirtotyylin tiedot

en: Source
fi: Lähdekoodi

en: Title:
fi: Nimi:

en: Built-in Style, internal path:
fi: Vakiotyyli, ohjelman sisäinen polku:

en: Path:
fi: Kansio:

en: Icon:
fi: Kuvake:

en: Background:
fi: Tausta:

en: Style is currently active?
fi: Piirtotyyli on aktivoitu?

en: No
fi: Ei

en: Style settings
fi: Tyylin asetukset

en: Customize the style
fi: Muokkaa tyyliä

en: Search menu items
fi: Hae valikoista

en: Mini map
fi: Pikkukartta

en: Displays a small map of the current edit location
fi: Näyttää pienen karttakuvan muokkausalueesta

en: List of notes
fi: Luettelo karttailmoituksista

en: Notes: {0}/{1}
fi: Karttailmoitukset: {0}/{1}

en: Comment
fi: Kommentti

en: Add comment
fi: Lisää kommentti

en: Comment on note
fi: Kommentoi karttailmoitusta

en: Add comment to note:
fi: Lisää kommentti karttailmoitukseen:

en: Close note
fi: Sulje karttailmoitus

en: Close note with message:
fi: Sulje karttailmoitus viestillä:

en: Create
fi: Luo

en: Reopen
fi: Avaa uudestaan

en: Reopen note
fi: Avaa karttailmoitus uudestaan

en: Reopen note with message:
fi: Avaa karttailmoitus uudestaan viestillä:

en: Sort notes
fi: Järjestä karttailmoitukset

en: Open the note in an external browser
fi: Avaa karttailmoitus ulkopuolisessa selaimessa

en: Object type:
fi: Objektin tyyppi:

[ctx: osm object types]
en: mixed
fi: yhdistelmä

en: Choose the OSM object type
fi: Valitse objektin tyyppi

en: Object ID:
fi: Ohjektitunniste:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
fi: Anna ladattavan objektin tunniste

en: Existing node
fi: Olemassaoleva piste

en: Both nodes
fi: Molemmat pisteet

en: New node
fi: Uusi piste

en: Tags/Memberships
fi: Tagit ja relaatiojäsenyydet

en: Unglue
fi: Irrota

en: Where should the tags of the node be put?
fi: Mihin pisteen tagit pitäisi pistää?

en: Where should the memberships of this node be put?
fi: Mihin pisteen relaatiojäsenyydet pitäisi pistää?

en: Open a list of all relations.
fi: Näyttää kaikki relaatiot luettelona

en: Relation list filter
fi: Relaatiolistan suodatus tekstillä

en: New
fi: Uusi

en: Create a new relation
fi: Tee uusi relaatio

en: Relations: {0}/{1}
fi: Relaatiot: {0}/{1}

en: Relations: {0}
fi: Relaatiot: {0} kpl

en: Search
fi: Etsi

en: Submit filter
fi: Toteuta suodin

en: Filter string:
fi: Suodatuslause:

en: Search string:
fi: Hakulause:

en: Enter the search expression
fi: Kirjoita hakulauseke

en: add to selection
fi: lisää valintaan

en: remove from selection
fi: poista valinnasta

en: find in selection
fi: etsi valinnasta

en: case sensitive
fi: kirjainkoko merkitsee

en: all objects
fi: kaikki kohteet

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
fi: Etsi myös vaillinaisia ja poistettuja kohteita

en: add toolbar button
fi: lisää painike työkalupalkkiin

en: standard
fi: normaali

en: regular expression
fi: säännöllinen lauseke

en: MapCSS selector
fi: MapCSS-valitsin

en: Results
fi: Tulokset

en: Search syntax
fi: Hakusyntaksi

en: Invalid search expression
fi: Virhe hakulausekkeessa

en: Search by preset
fi: Etsi esivalinnalla

en: Search expression is not valid: 
    
     {0}
fi: Hakulausekkeessa on virhe: 
    
     {0}

en: Hints
fi: Vinkit

en: basics
fi: peruskäyttö

en: Baker Street
fi: Pohjoinen rautatiekatu

en: ''Baker'' and ''Street'' in any key
fi: "Pohjoinen" ja "rautatiekatu" missä tahansa avaimessa tai arvossa

en: "Baker Street"
fi: "Pohjoinen rautatiekatu"

en: ''Baker Street'' in any key
fi: "Pohjoinen rautatiekatu" missä tahansa avaimessa tai arvossa

en: ''valuefragment'' anywhere in ''key''
fi: "valuefragment" missä tahansa kohtaa "key"-avaimellista tagia

en: ''valuefragment'' nowhere in ''key''
fi: "valuefragment" ei missään kohtaa "key"-avaimellista tagia

en: matches if ''key'' exists
fi: Kohteet joilla on tagi avaimella ''key''

en: ''key'' with exactly ''value''
fi: Avaimen ''key'' arvo on täsmälleen ''value''

en: ''key'' with any value
fi: Avaimella ''key'' mikä tahansa arvo

en: ''key'' with empty value
fi: "avain" jolla tyhjä arvo

en: ''value'' in any key
fi: Arvo ''value'' minkä tahansa avaimen arvona

en: matches if ''key'' is greater than ''value'' (analogously, less than)
fi: jos "key" on suurempi kuin "value" (myös vastaavasti pienempi)

en: combinators
fi: ehtojen yhdistely

en: logical and (both expressions have to be satisfied)
fi: looginen ja (kumpikin lausekkeista tulee olla tosia)

en: logical or (at least one expression has to be satisfied)
fi: looginen tai (ainakin yksi lausekkeista tulee olla tosi)

en: logical not
fi: looginen ei

en: use parenthesis to group expressions
fi: käytä kaarisulkuja ryhmittääksesi hakulauseita

en: objects
fi: objektit

en: all nodes
fi: kaikki pisteet

en: all ways
fi: kaikki polut

en: all relations
fi: kaikki relaatiot

en: all closed ways
fi: kaikki suljetut polut

en: object without useful tags
fi: Kohteet joilla ei ole yhtään merkityksellistä tagia

en: all objects that use the address preset
fi: kaikki objektit jotka käyttävät osoite-esivalintaa

en: all objects that use any preset under the Geography/Nature group
fi: kaikki objektit jotka käyttävät mitä tahansa esivalintaa Geography/Nature -ryhmästä

en: objects with given ID
fi: kohteet, joilla haluttu tunniste

en: objects with given version
fi: kohteet, joilla haluttu versio

en: objects with given changeset ID
fi: kohteet, joita viimeksi muokattu halutussa muutoskokoelmassa

en: objects with last modification timestamp within range
fi: kohteet joiden viimeisin muutos aikavälin sisällä

en: properties
fi: ominaisuudet

en: ways with at least 20 nodes, or relations containing at least 20 nodes
fi: polut ja relaatiot joissa on ainakin 20 pistettä

en: nodes with at least 3 referring ways, or relations containing at least 3 ways
fi: pisteet jotka ovat ainakin kolmessa polussa, tai relaatiot joissa on ainakin kolme polkua

en: objects having 5 to 10 tags
fi: kohteet joilla 5-10 tagia

en: closed ways with an area of 100 m²
fi: suljettu polku jonka alue on 100 m²

en: ways with a length of 200 m or more
fi: polut jotka ovat vähintään 200 m pitkiä

en: state
fi: tila

en: all modified objects
fi: kaikki muokatut kohteet

en: all new objects
fi: kaikki uudet kohteet

en: all selected objects
fi: kaikki valitut kohteet

en: all incomplete objects
fi: kaikki keskeneräiset kohteet

en: all deleted objects (checkbox <b>{0}</b> must be enabled)
fi: kaikki poistetut objektit (valintaruutu <b>{0}</b> tulee olla valittuna)

en: related objects
fi: emo- ja lapsikohteet

en: all children of objects matching the expression
fi: kaikki hakuehdot täyttävien kohteiden lapsikohteet

en: all parents of objects matching the expression
fi: kaikki hakuehdot täyttävien kohteiden emokohteet

en: objects with given role in a relation
fi: kohteet joilla annettu rooli jossain relaatiossa

en: relation containing a member of role <i>stop</i>
fi: Relaatio jossa on jäsen jonka rooli on <i>stop</i>

en: objects being part of a relation as role <i>stop</i>
fi: objektit, jotka ovat relaatiossa <i>stop</i>-roolissa

en: n-th member of relation and/or n-th node of way
fi: Relaation n:s jäsen ja/tai polun n:s piste

en: every n-th member of relation and/or every n-th node of way
fi: Relaation joka n:s jäsen ja/tai polun joka n:s piste

en: view
fi: näkymä

en: objects in current view
fi: nykyiseen näkymään osuvat kohteet

en: objects (and all its way nodes / relation members) in current view
fi: kaikki kohteet näkymän alueelta (ja kaikki näiden polkujen muut pisteet / relaatioiden muut jäsenet)

en: objects in downloaded area
fi: kaikki kohteet ladatun alueen sisällä

en: objects (and all its way nodes / relation members) in downloaded area
fi: kaikki kohteet ladatulta alueelta (ja kaikki näiden polkujen muut pisteet / relaatioiden muut jäsenet)

en: Selection
fi: Valinta

en: Open a selection list window.
fi: Avaa valintaikkuna.

en: Zoom to selection
fi: Sovita näkymä valintaan

en: Zoom to selected element | Zoom to selected elements
fi[0]: Zoomaa valittuun kohteeseen
fi[1]: Zoomaa valittuihin kohteisiin

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
fi: Valinta: Rel.:{0}/Polut:{1}/Pisteet:{2}

en: Unselectable now
fi: Ei valittavissa nyt

en: Always shown
fi: Näytä aina

en: Dynamic
fi: Dynaaminen

en: Always hidden
fi: Piilota aina

en: Toggle dynamic buttons
fi: Dynaamiset painikkeet päälle/pois

en: Open preferences for this panel
fi: Avaa tähän paneelit liittyvät asetukset ohjelman asetuksissa

en: Undock the panel
fi: Irrota paneeli

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
fi: Sulje tämä paneeli. Voit avata sen uudestaan vasemmassa reunassa sijaitsevan työkalupalkin napista.

en: Click to minimize/maximize the panel content
fi: Napsauta pienentääksesi/suurentaaksesi paneelin sisällön

en: Side buttons
fi: Tämän paneelin alapainikkeet

en: Authors
fi: Tekijät

en: Open a list of people working on the selected objects.
fi: Näytä valittujen kohteiden muokkaajat.

en: {0} Author | {0} Authors
fi[0]: {0} tekijä
fi[1]: {0} tekijää

en: Select objects submitted by this user
fi: Valitse käyttäjän viimeksi muokkaamat kohteet

en: Launches a browser with information about the user
fi: Avaa käyttäjän tiedot www-selaimessa

en: Author
fi: Tekijä

en: # Objects
fi: # Objektia

en: Validation Results
fi: Tarkistimen tulokset

en: Open the validation window.
fi: Avaa tarkistusikkuna.

en: Ignore for now
fi: Ohita toistaiseksi

en: Ignore and remove from tree.
fi: Ohita ja poista puusta.

en: Fix
fi: Korjaa

en: Fix the selected issue.
fi: Korjaa valittu kohta.

en: Ignore the selected issue next time.
fi: Ohita valittu kohta jatkossa.

en: Manage Ignore
fi: Hallitse ohitusta

en: Manage the ignore list
fi: Hallitse ohituslistaa

en: Lookup
fi: Haku

en: Looks up the selected primitives in the error list.
fi: Hae valittuja objekteja virheluettelosta.

en: Whole group
fi: Koko ryhmä

en: Single elements
fi: Yksittäiset elementit

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: Ignore whole group or individual elements?
fi: Ohitetaanko koko ryhmä vai yksittäiset elementit?

en: Ignoring elements
fi: Ohitetaan elementit

en: Fixing errors ...
fi: Korjataan virheitä...

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
fi: Korjataan ({0}/{1}): ''{2}''

en: Updating map ...
fi: Päivitetään karttaa...

en: anonymous
fi: anonyymi

en: Display the basic properties of the changeset
fi: Näytä muutoskokoelman perustiedot

en: Display the tags of the changeset
fi: Näytä muutoskokoelman tagit

en: Content
fi: Sisältö

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
fi: Näytä muutoskokoelmassa luodut, muokatut ja poistetut objektit

en: Discussion
fi: Keskustelu

en: Display the public discussion around this changeset
fi: Näytä muutoskokoelmaa koskeva (julkinen) keskustelu

en: Close the dialog
fi: Sulje ikkuna

en: Query
fi: Hae

en: Launch the dialog for querying changesets
fi: Avaa muutoskokoelmatietojen latausikkuna

en: Remove from cache
fi: Poista välimuistista

en: Remove the selected changesets from the local cache
fi: Poista valitut muutoskokoelmat paikallisesta välimuistista

en: Close the selected changesets
fi: Sulje valitut muutoskokoelmat

en: Update changeset
fi: Päivitä muutoskokoelman tiedot

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
fi: Päivittää valittujen muutoskokoelmien tiedot OSM-palvelimelta

en: Download changeset content
fi: Lataa muutoskokoelman sisältö

en: Download the content of the selected changesets from the server
fi: Lataa valittujen muutoskokoelmien sisältö palvelimelta

en: Download changed objects
fi: Lataa muuttuneet objektit

en: Download the current version of the changed objects in the selected changesets
fi: Lataa nykyinen versio valittuissa muutoskokoelmissa muuttuneista kohteista

en: My changesets
fi: Omat muutoskokoelmani

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
fi: Lataa omat muutoskokoelmani OSM-palvelimelta (maksimissaan 100 muutoskokoelmaa)

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
fi: <html>Et ole asettanut käyttäjätunnustasi. JOSM ei voi ladata<br>muutoskokoelmiasi, ellet syötä käyttäjätunnustasi<br>asetuksiin.</html>

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
fi: tyhjä

[ctx: changeset.state]
en: Open
fi: Avoin

[ctx: changeset.state]
en: Closed
fi: Suljettu

en: Status
fi: Tila

en: Created at
fi: Luotu

en: Closed at
fi: Suljettu

en: Discussions
fi: Keskustelua

en: <html>The selected object is not available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html> | <html>None of the selected objects is available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html>
fi[0]: <html>Valittu kohde ei ole mukana aktiivisessa<br>datatasossa "{0}".</html>
fi[1]: <html>Mikään valituista kohteista ei ole mukana aktiivisessa<br>datatasossa "{0}".</html>

en: Download objects
fi: Lataa kohteet

en: Download the current version of the selected objects
fi: Lataa nykyinen versio valituista kohteista

en: Select in layer
fi: Valitse kohteet

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
fi: Valitse merkityt objektit aktiiviselta datatasolta

en: Nothing to select
fi: Ei mitään valittavaa

en: Zoom to in layer
fi: Sovita näkymä

en: Zoom to the corresponding objects in the current data layer
fi: Sovita karttanäkymä niihin valittuihin kohteisiin, jotka löytyvät aktiiviselta datatasolta

en: Nothing to zoom to
fi: Ei mitään mihin voisi kohdistaa

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
fi: Muutoskokoelman sisältöä ei ole vielä ladattu.

en: Download now
fi: Lataa nyt

en: Download the changeset content
fi: Lataa muutoskokoelman sisältö

en: Created
fi: Luotu

en: Updated
fi: Muokattu

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Name
fi: Nimi

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Open/Closed:
fi: Avoin/Suljettu:

en: Created at:
fi: Luotu:

en: Closed at:
fi: Suljettu:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
fi: Poista tarkasteltavan muutoskokoelman tiedot paikallisesta välimuistista

en: Update the changeset from the OSM server
fi: Päivitä muutoskokoelma OSM-palvelimelta

en: View changeset
fi: Näytä muutoskokoelma

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
fi: Valitse muutoskokoelmaan kuuluvat objektit aktiiviselta datatasolta

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
fi: <html>Yhtään muutoskokoelman {0} karttakohdetta ei löydy nykyiseltä<br>datatasolta "{1}".</html>

en: Zoom to the objects in the content of this changeset in the current data layer
fi: Sovita karttanäkymä niihin muutoskokoelman kohteisiin, jotka löytyvät aktiiviselta datatasolta

en: Update changeset discussion
fi: Päivitä muutoskokoelman keskustelu

en: Update the changeset discussion from the OSM server
fi: Lataa/päivitä muutoskokoelmaan liitetty keskustelu OSM-palvelimelta

en: Date
fi: Päivämäärä

en: User
fi: Käyttäjä

en: {0} [incomplete]
fi: {0} [keskeneräinen]

en: open
fi: avoin

en: closed
fi: suljettu

en: Download content
fi: Ladataan sisältöä

en: Download the changeset content from the OSM server
fi: Lataa muutoskokoelman sisältö OSM-palvelimelta

en: Update content
fi: Päivitä sisältö

en: Update the changeset content from the OSM server
fi: Päivitä muutoskokoelman sisältö OSM-palvelimelta

en: Changeset ID:
fi: Muutoskokoelman ID:

en: Enter a changeset id
fi: Syötä muutoskokoelman id

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
fi: Lataa muutoskokoelma (myös sisältö) annetulla ID:llä.

en: Select changesets owned by specific users
fi: Valitse annetun käyttäjän muutoskokoelmat

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
fi: Hae muutoskokoelman aukiolon perusteella

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
fi: Hae muutoskokoelman luomis- tai sulkemisajankohdan perusteella

en: Select only changesets related to a specific bounding box
fi: Hae muutoskokoelmat vain tietyltä alueelta

en: Cannot restrict the changeset query to a specific bounding box. The input is invalid.
fi: Haun rajaaminen annettuun alueeseen ei onnistu. Tarkista arvot.

en: <html>Please enter valid longitude/latitude values to restrict<br>the changeset query to a specific bounding box.</html>
fi: <html>Syötä kelvolliset pituus-/leveyskoordinaatit rajataksesi muutoskokoelmien<br>kyselyn rajaavaan suorakulmioon.</html>

en: Invalid bounding box
fi: Rajaava suorakulmio ei kelpaa

en: Download my changesets only
fi: Lataa vain omat muutoskokoelmani

en: <html>Select to restrict the query to your changesets only.<br>Unselect to include all changesets in the query.</html>
fi: <html>Valitse jos haluat vain omat muutoskokoelmasi.<br>Poista valinta jos haluat kaikkien käyttäjien muutoskokoelmat.</html>

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
fi: <html>Valitse jokin seuraavista <strong>vakiokyselyistä</strong>.Valitse <strong>Lataa vain omat muutoskokoelmani</strong> jos haluat hakea vain omat muutoskokoelmasi.<br>Huomaa, että JOSM lataa maksimissaan 100 muutoskokoelmaa.</html>

en: <html>Download the latest changesets</html>
fi: <html>Hae viimeisimmät muutoskokoelmat</html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
fi: <html>Lataa avoimet muutoskokoelmani<br><em>Ei käytössä. Syötä ensin käyttäjätunnuksesi JOSMin asetuksissa.</em></html>

en: <html>Download my open changesets</html>
fi: <html>Lataa avoimet muutoskokoelmani</html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
fi: <html>Lataa muutoskokoelmat nykyisen karttanäkymän alueelta<br><em>Ei käytössä. Ei aktiivista karttanäkymää</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
fi: <html>Lataa muutoskokoelmat nykyisen karttanäkymän alueelta</html>

en: Unexpected value for preference ''{0}'', got ''{1}''. Resetting to default query.
fi: Asetukselle ''{0}'', luettiin odottamaton arvo ''{1}''. Palautetaan käyttöön oletuskysely.

en: Cannot create changeset query for open changesets of anonymous user
fi: Avonaisten muutoskokoelmien kysely ei onnistu, koska käyttäjätunnus ei ole tiedossa.

en: Basic
fi: Perus

en: Download changesets using predefined queries
fi: Hae muutoskokoelmia vakiokyselyillä.

en: From URL
fi: Verkko-osoitteella

en: Query changesets from a server URL
fi: Lataa muutoskokolemia palvelimelta

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Query changesets
fi: Hae muutoskokoelmia

en: Query and download changesets
fi: Hae ja lataa muutoskokoelmia

en: Please enter a valid changeset query URL first.
fi: Ole hyvä ja anna kelvollinen URL muutoskokoelmien hakemiseen.

en: Illegal changeset query URL
fi: Muutoskokoelmien hakuun käytetty URL ei ole kelvollinen

en: Close the dialog and abort querying of changesets
fi: Sulje tämä ikkuna ja keskeytä muutoskokoelmien haku

en: Please enter a date in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
fi: Syötä päiväys paikallisessa muodossa.<br>Esimerkki: {0}<br>Esimerkki: {1}<br>Esimerkki: {2}<br>Esimerkki: {3}<br>

en: Query open changesets only
fi: Hae vain avoimia muutoskokoelmia

en: Query closed changesets only
fi: Hae vain suljettuja muutoskokoelmia

en: Query both open and closed changesets
fi: Hae avoimia ja suljettuja muutoskokoelmia

en: Only changesets closed after the following date/time
fi: Vain annetun ajankohdan jälkeen suljetut

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
fi: Vain annetun hetken jälkeen suljetut, tai ennen annettua hetkeä luodut muutoskokoelmat

en: Date:
fi: Päivämäärä:

en: Time:
fi: Aika:

en: Closed after -
fi: Suljettu jälkeen -

en: Date:
fi: Päivämäärä:

en: Created before -
fi: Luotu ennen -

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
fi: Haku ei onnistu annetuilla aikarajoilla.

en: Invalid date/time values
fi: päivämäärä tai aika: virheellinen muoto

en: Please enter a valid time in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
fi: Syötä aika paikallisessa muodossa.<br>Esimerkki: {0}<br>Esimerkki: {1}<br>Esimerkki: {2}<br>Esimerkki: {3}<br>

en: The current value is not a valid user ID. Please enter an integer value > 0
fi: Annettu arvo ei ole kelvollinen käyttäjä-ID. Anna positiivinen kokonaisluku.

en: Please enter an integer value > 0
fi: Anna positiivinen kokonaisluku.

en: Please enter or paste an URL to retrieve changesets from the OSM API.
fi: Syötä tai liitä URL-osoite jolla haluat hakea muutoskokoelmia.

en: Note that changeset queries are currently always submitted to ''{0}'', regardless of the host, port and path of the URL entered below.
fi: Huomaa, että muutoskokoelmien kyselyt lähetetään aina osoitteeseen "{0}" riippumatta alle syöttämäsi URL.n palvelin-, portti- tai polku-osasta.

en: This changeset query URL is invalid
fi: Tämä URL ei ole kelvollinen.

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
fi: Hae muutoskokoelmia käyttäjän id-numeron perusteella

en: Only changesets owned by the user with the following user name
fi: Hae muutoskokoelmia käyttäjänimen perusteella

en: User ID:
fi: Käyttäjän ID:

en: User name:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Only changesets owned by myself (disabled. JOSM is currently run by an anonymous user)
fi: Vain omat muutoskokoelmani (Ei käytössä. JOSMilla ei ole käyttäjätunnusta tiedossa)

en: Only changesets owned by myself
fi: Vain omat muutoskokoelmani

en: Cannot restrict changeset query to the current user because the current user is anonymous
fi: Kyselyä ei voi rajata nykyiseen käyttäjään, koska käyttäjätunnus puuttuu

en: Current value ''{0}'' for user ID is not valid
fi: Nykyinen käyttäjätunnus "{0}" ei ole kelvollinen

en: Cannot restrict the changeset query to the user name ''{0}''
fi: Kyselyä ei voi rajata käyttäjätunnukseen "{0}"

en: Please enter a valid user ID
fi: Syötä kelvollinen käyttäjätunnus

en: Invalid user ID
fi: Virheellinen käyttäjän ID

en: Please enter a non-empty user name
fi: Käyttäjätunnus ei voi olla tyhjä

en: Invalid user name
fi: Virheellinen käyttäjätunnus

en: Activate
fi: Aktivoi

en: Activate the selected layer
fi: Aktivoi valittu taso

en: Activate layer
fi: Aktivoi taso

en: Delete the selected layers.
fi: Poista valitut tasot.

en: Duplicate this layer
fi: Monista tämä taso

en: Copy of {0}
fi: {0} (Kopio)

en: Copy {1} of {0}
fi: {0} (Kopio {1})

en: Change visibility.
fi: Muuta näkyvyyttä.

en: Show layer
fi: Näytä taso

en: Adjust opacity of the layer.
fi: Säädä tason läpinäkyvyyttä.

en: Double click to reset.
fi: Nollaa kaksoisnapsauttamalla.

en: Opacity
fi: Peittävyys

en: Gamma
fi: Kirkkaus

en: Sharpness
fi: Terävyys

en: Colorfulness
fi: Värikkyys

en: Color
fi: Väri

en: Merge
fi: Yhdistä

en: Merge this layer into another layer
fi: Yhdistä tämä taso toiseen tasoon

en: Length
fi: Pituus

en: Move the selected layer one row down.
fi: Siirrä valittu taso rivi alaspäin.

en: Move the selected layer one row up.
fi: Siirrä valittu taso rivi ylöspäin.

en: Show/hide
fi: Näytä tai piilota

en: Toggle visible state of the selected layer.
fi: Näytä tai piilota valittu taso.

en: Show/hide layer
fi: Näytä tai piilota taso

en: Copy all Keys/Values
fi: Kopioi kaikki avaimet/arvot

en: Copy the key and value of all the tags to clipboard
fi: Kopioi kaikkien tagien avaimet ja arvot leikepöydälle

en: Copy Tags
fi: Kopioi tagit

en: Copy the key and value of the selected tags to clipboard
fi: Kopioi valittujen tagien avaimet ja arvot leikepöydälle

en: Copy selected {0} Key/Value | Copy selected {0} Keys/Values
fi[0]: Kopioi valittu {0} avain/arvo
fi[1]: Kopioi valitut {0} avainta/arvoa

en: Copy Value
fi: Kopioi arvo

en: Copy the value of the selected tag to clipboard
fi: Kopioi valitun tagin arvon leikepöydälle

en: Launch browser with wiki help for selected object
fi: Avaa selaimeen tagin ohjesivun, sikäli kuin OSM-wikistä löytyy.

en: Go to OSM wiki for relation help
fi: Siirry OSM-wikin relaatio-ohjeisiin

en: Go to OSM wiki for tag help
fi: Siirry OSM-wikin tagiohjeisiin

en: Select objects for which to change tags.
fi: Valitse karttakohteet, joiden tietoja haluat muokata.

en: Tags for selected objects.
fi: Näytä valittujen kohteiden tagit.

en: Member Of
fi: Jäsenyydet

en: Position
fi: Sijainti

en: Go to Taginfo ({0})
fi: Siirry Taginfoon ({0})

en: Tag filter
fi: Tagisuodatin

en: Objects: {2} / Tags: {0} / Memberships: {1}
fi: Objektit: {2} / Tagit: {0} / Relaatiojäsenyydet: {1}

en: Tags: {0} / Memberships: {1}
fi: Tagit: {0} / Relaatiojäsenyydet: {1}

en: Delete the selected key in all objects
fi: Poista valittu avain kaikista objekteista

en: Delete Tags
fi: Poista tagit

en: Change relation
fi: Muuta relaatiota

en: Delete from relation
fi: Poista relaatiosta

en: Really delete selection from relation {0}?
fi: Poistetaanko valinta relaatiosta {0}?

en: Add a new key/value pair to all objects
fi: Lisää uusi arvo/avain-pari kaikkiin objekteihin

en: Add Tag
fi: Lisää tagi

en: Edit the value of the selected key for all objects
fi: Muokkaa valitun avaimen arvoa kaikissa objekteissa

en: Edit Tags
fi: Muokkaa tagia

en: Paste Value
fi: Liitä arvo leikepöydältä

en: Paste the value of the selected tag from clipboard
fi: Liitä leikepöydän teksti tälle tagille arvoksi

en: Search Key/Value/Type
fi: Etsi avain/arvo/tyyppi

en: Search with the key and value of the selected tag, restrict to type (i.e., node/way/relation)
fi: Etsii kaikki kohteet, joilla sama arvo ja avain kuin valitulla tagille. Vain saman tyyppiset karttakohteet (eli piste/polku/relaatio)

en: Search Key/Value
fi: Etsi avain/arvo

en: Search with the key and value of the selected tag
fi: Etsii kaikki kohteet, joilla sama arvo ja avain kuin valitulla tagille.

en: Change value? | Change values?
fi[0]: Muuta arvoa?
fi[1]: Muuta arvoja?

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
fi[0]: Olet muuttamassa {0} kohdetta.
fi[1]: Olet muuttamassa {0} kohdetta.

en: An empty value deletes the tag.
fi: Tyhjä arvo poistaa avaimen.

en: You changed the key from ''{0}'' to ''{1}''.
fi: Vaihdoit avaimen ''{0}'' avaimeksi ''{1}''.

en: The new key is already used, overwrite values?
fi: Uusi avain on jo käytössä, ylikirjoita arvot?

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
fi[0]: Muuta enintään {0} kohteen tageja
fi[1]: Muuta enintään {0} kohteen tageja

en: Use English language for tag by default
fi: Käytä tagin syötössä oletuksena englantilaista näppäinasettelua

en: Add tag
fi: Lisää tagi

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
fi[0]: Olet muuttamassa {0} kohdetta.
fi[1]: Olet muuttamassa {0} kohdetta.

en: Please select a key
fi: Valitse avain

en: Set number of recently added tags
fi: Valitse muistettavien tagien määrä

en: Remember last used tags after a restart
fi: Muista viimeksi käytetyt tagit uudelleenkäynnistyksen jälkeen

en: Hide
fi: Piilota

en: to apply first suggestion
fi: käytä ensimmäistä ehdotusta

en: to add without closing the dialog
fi: lisää sulkematta ikkunaa

en: to add first suggestion without closing the dialog
fi: lisää ensimmäinen ehdotus sulkematta ikkunaa

en: Please enter the number of recently added tags to display
fi: Anna syöttöikkunassa näytetävien viimeksi käytettyjen tagien lukumäärä

en: Please enter integer number between 0 and {0}
fi: Luvun pitää olla välillä 0 - {0}

en: Recently added tags
fi: Viimeksi lisätyt tagit

en: Choose recent tag {0}
fi: Valitse äskettäin lisätty tagi nro. {0}

en: Use this tag again
fi: Käytä tätä tagia uudelleen

en: The key ''{0}'' is already used
fi: Avain "{0}" on jo käytössä

en: Ignore key ''{0}''
fi: Älä huomioi avainta "{0}"

en: Ignore tag ''{0}''
fi: Älä huomioi tagia "{0}"

en: Edit ignore list
fi: Muokkaa ohituslistaa

en: Go to Taginfo
fi: Siirry Taginfoon

en: Go to OSM Tag History
fi: Siirry OSM Tag Historyyn

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to
fi: Muokkaa relaatiota, johon valittu relaatiojäsen viittaa

en: Download all child relations (recursively)
fi: Lataa kaikki lapsirelaatiot

en: Download All Children
fi: Lataa kaikki lapsirelaatiot

en: Download selected relations
fi: Lataa valitut relaatiot

en: Download Selected Children
fi: Lataa valitut lapsirelaatiot

en: Conflict in data | Conflicts in data
fi[0]: Ristiriita tiedoissa
fi[1]: Ristiriitoja tiedoissa

en: Download relation members
fi: Lataa relaation jäsenet

en: <html>The child relation<br>{0}<br>is deleted on the server. It cannot be loaded</html>
fi: <html>Lapsirelaatio<br>{0}<br>on poistettu palvelimelta. Sitä ei voi ladata.</html>

en: Relation is deleted
fi: Relaatio on poistettu

en: Downloading {0} incomplete object | Downloading {0} incomplete objects
fi[0]: Ladataan {0} keskeneräinen objekti
fi[1]: Ladataan {0} keskeneräistä objektia

en: Downloading {0} incomplete child of relation ''{1}'' | Downloading {0} incomplete children of relation ''{1}''
fi[0]: Ladataan relaation "{1}" {0} vaillinainen jäsen
fi[1]: Ladataan relaation "{1}" {0} vaillinaista jäsentä

en: Downloading {0} incomplete child of {1} parent relations | Downloading {0} incomplete children of {1} parent relations
fi[0]: Ladataan {0} keskeneräinen osa, joka kuuluu {1} emorelaatioon
fi[1]: Ladataan {0} keskenerästä osaa, jotka kuuluvat {1} emorelaatioon

en: Download relations
fi: Lataa relaatiot

en: Tags and Members
fi: Tagit ja jäsenet

en: Parent Relations
fi: Emorelaatiot

en: Child Relations
fi: Lapsirelaatiot

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
fi: Anna rooli ja aseta se valituille relaation jäsenille

en: Apply Role:
fi: Aseta rooli:

en: New relation
fi: Uusi relaatio

en: <html>There is at least one member in this relation referring<br>to the relation itself.<br>This creates circular dependencies and is discouraged.<br>How do you want to proceed with circular dependencies?</html>
fi: <html>Tässä relaatiossa on ainakin yksi jäsen, joka viittaa<br>samaiseen relaatioon.<br>Tämä johtaa sykliseen riippuvuuteen, jota on syytä välttää.<br>Mitä syklisille riippuvuuksille tehdään?</html>

en: Remove them, clean up relation
fi: Poista ne, siivoa relaatio

en: Ignore them, leave relation as is
fi: Ei mitään, jätä relaatio silleen

en: <html>This relation already has one or more members referring to<br>the object ''{0}''<br><br>Do you really want to add another relation member?</html>
fi: <html>Karttakohde "{0}"<br>on jo yhden tai useamman kerran tämän relaation jäsenenä.<br><br>Haluatko varmasti lisätä sen uudelleen jäseneksi?</html>

en: Multiple members referring to same object.
fi: Useampi relaation jäsen viittaa samaan karttakohteeseen.

en: Select previous Gap
fi: Valitse edeltävä katkos

en: Select the previous relation member which gives rise to a gap
fi: Valitsee listasta tätä edeltävän jäsenen, jonka kohdalla peräkkäisten polkujen jono katkeaa

en: Select next Gap
fi: Valitse seuraava katkos

en: Select the next relation member which gives rise to a gap
fi: Valitsee listasta tästä alempana olevan jäsenen, jonka kohdalla peräkkäisten polkujen jono katkeaa

en: Zoom to Gap
fi: Sovita näkymä aukkoon

en: Zoom to the gap in the way sequence
fi: Sovittaa karttanäkymän peräkkäisten polkujen jonossa olevaan aukkokohtaan

en: Refers to
fi: Viittaa

en: including immediate children of parent relations
fi: myös emorelaatioiden välittömät lapsirelaatiot

en: Load parent relations
fi: Lataa emorelaatiot

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Edit the currently selected relation
fi: Muokkaa valittua relaatiota

en: Apply Changes
fi: Toteuta muutokset

en: Create new relation in layer ''{0}''
fi: Luo uusi relaatio tasolle "{0}"

en: Edit new relation in layer ''{0}''
fi: Muokkaa uutta relaatiota tasolla "{0}"

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
fi: Muokkaa relaatiota #{0} tasolla ''{1}''

en: Load relation
fi: Lataa relaatio

en: Add all objects selected in the current dataset after the last selected member
fi: Lisää kaikki valitut karttakohteet relaatioon, viimeisen valitun relaatiojäsenen jälkeen.

en: Add all objects selected in the current dataset before the first member
fi: Lisää kaikki valitut objektit relaatioon nykyisten jäsenten edelle.

en: Add all objects selected in the current dataset before the first selected member
fi: Lisää kaikki valitut karttakohteet relaatioon,  ennen ensimmäistä valittua relaatiojäsentä.

en: Apply the current updates
fi: Tee muutokset

en: Cancel the updates and close the dialog
fi: Peruuta muutokset ja sulje tämä ikkuna

en: Yes, save the changes and close
fi: Kyllä, tallenna muutokset ja sulje

en: Click to save the changes and close this relation editor
fi: Valitse tallentaaksesi tekemäsi muutokset, ja sulkeaksesi relaatiomuokkaimen

en: No, discard the changes and close
fi: Ei, hylkää muutokset ja sulje

en: Click to discard the changes and close this relation editor
fi: Valitse hylätäksesi tekemäsi muutokset ja sulkeaksesi relaatiomuokkaimen

en: Cancel, continue editing
fi: Peruuta, jatka muokkausta

en: Click to return to the relation editor and to resume relation editing
fi: Palaa muokkaimeen jatkamaan relaation muokkaamista

en: <html>The relation has been changed.<br><br>Do you want to save your changes?</html>
fi: <html>Olet muuttanut relaatiota.<br><br>Haluatko tallentaa tekemäsi muutokset? Muutoksia ei vielä lähetetä palvelimelle.</html>

en: Unsaved changes
fi: Muutoksia tallentamatta

en: Delete the currently edited relation
fi: Poista relaatio, jota ollaan muokkaamassa

en: Relation Editor: Download Members
fi: Relaatiomuokkain: Lataa jäsenet

en: Download all incomplete members
fi: Lataa kaikki keskeneräiset jäsenet

en: Download selected incomplete members
fi: Lataa valitut keskeneräiset jäsenet

en: Relation Editor: Move Down
fi: Relaatiomuokkain: Siirrä alaspäin

en: Move the currently selected members down
fi: Siirrä valittuja jäseniä alaspäin

en: Relation Editor: Move Up
fi: Relaatiomuokkain: Siirrä ylöspäin

en: Move the currently selected members up
fi: Siirrä valittuja jäseniä ylöspäin

en: Apply the updates and close the dialog
fi: Tee muutokset ja sulje tämä ikkuna

en: Relation Editor: Refresh
fi: Relaatiomuokkain: Päivitä

en: Refresh relation from data layer
fi: Päivitä relaatio datatasolta

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Yes, discard changes and reload
fi: kyllä, hylkää muutokset ja lataa uudestaan

en: Click to discard the changes and reload data from layer
fi: Klikkaa hylätäksesi muutokset ja lataa data uudestaan tasolta

en: <html>You have unsaved changes in this editor window.<br><br>Do you want to discard these changes and reload data from layer?</html>
fi: <html>Sinulla on tallentamattomia muutoskai tässä ikkunassa.<br><br>Haluatkohylätä nämä muutokset ja ladata datan uudestaan tasolta?</html>

en: Click to close window
fi: Klikkaa sulkeaksesi ikkunan

en: No, continue editing
fi: Ei, jatka relaatiomuokkaimen käyttöä.

en: <html>Relation has been deleted outside editor.<br><br>Do you want to close this window?</html>
fi: <html>Relaatio on poistettu editorin ulkopuolella.<br><br>Haluatko sulkeatämän ikkunan?</html>

en: Deleted relation
fi: Poistettu relaatio

en: Relation Editor: Remove
fi: Relaatiomuokkain: Poista

en: Remove the currently selected members from this relation
fi: Poista valitut jäsenet tästä relaatiosta

en: Remove all members referring to one of the selected objects
fi: Poista kaikki karttadatasta valitut kohteet relaatiosta.

en: Reverse the order of the relation members
fi: Käännä jäsenten järjestys ympäri

en: Yes, create a conflict and close
fi: Kyllä, luo ristiriita ja sulje relaatiomuokkain

en: Click to create a conflict and close this relation editor
fi: Luo ristiriita ja sulje relaatiomuokkain

en: <html>This relation has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
fi: <html>Relaatiota on muutettu muokkaimen ulkopuolelta.<br>Et voi tallentaa muutoksiasi etkä jatkaa muokkaamista.<br><br>Luodaanko ristiriita ja suljetaan muokkain?</html>

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>Please resolve this conflict first, then try again.</html>
fi: <html>Tasolla "{0}" on jo ristiriita karttakohteelle<br>"{1}".<br>Ratkaise ensin tuo ristiriita ja yritä sitten uudelleen.</html>

en: Select the currently edited relation
fi: Valitse tällä hetkellä muokattava relaatio

en: Select objects for selected relation members
fi: Valitsee kartalta ne kohteet, jotka olet valinnut relaation jäsenlistasta.

en: Select relation members which refer to objects in the current selection
fi: Valitse relaation jäsenlistasta jäsenet, jotka on valittuna karttadatasta.

en: Sets a role for the selected members
fi: Aseta rooli valituille jäsenille

en: Apply Role
fi: Aseta rooli

en: You are setting an empty role on {0} object. | You are setting an empty role on {0} objects.
fi[0]: Olet asettamassa tyhjän roolin {0} objektille.
fi[1]: Olet asettamassa tyhjän roolin {0} objektille.

en: This is equal to deleting the roles of these objects.
fi: Tämä vastaa roolien poistamista.

en: Do you really want to apply the new role?
fi: Haluatko varmasti asettaa uuden roolin?

en: Yes, apply it
fi: Kyllä

en: No, do not apply
fi: Ei

en: Confirm empty role
fi: Vahvista tyhjän roolin asettaminen

en: Relation Editor: Sort
fi: Relaatiomuokkain: Järjestä

en: Sort the relation members
fi: Järjestä relaation jäsenet

en: Sort below
fi: Järjestä alapuoliset

en: Sort the selected relation members and all members below
fi: Järjestä valitut ja niiden alapuolella olevat jäsenet

en: way is connected
fi: Polku on yhteydessä edelliseen ja seuraavaan relaatiojäseneen

en: way is connected to previous relation member
fi: polku on yhteydessä edeltävään relaatiojäseneen

en: way is connected to next relation member
fi: polku on yhteydessä seuraavaan relaatiojäseneen

en: way is not connected to previous or next relation member
fi: polku ei ole yhteydessä edeltävään eikä seuraavaan relaatiojäseneen

en: Wrong number of arguments for bookmark
fi: Kirjanmerkillä on väärä määrä parametreja

en: Home location
fi: Kotisijainti

en: Error reading bookmark entry: %s
fi: Virhe luettaessa kirjanmerkkiä: %s

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: <html>There is currently no download area selected.</html>
fi: <html>Et ole vielä valinnut mitään aluetta ladattavaksi</html>

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
fi: <html><strong>Nykyinen ladattava alue</strong> (min pituusp., min leveysp., max pituusp., max leveysp.): </html>

en: Create bookmark
fi: Luo kirjanmerkki

en: Add a bookmark for the currently selected download area
fi: Luo kirjanmerkki valitusta latausalueesta

en: Currently, there is no download area selected. Please select an area first.
fi: Mitään aluetta ei ole valittu ladattavaksi. Valitse ensin haluttu alue.

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
fi: Syötä nimi kirjanmerkille

en: Name of location
fi: Paikan nimi

en: Remove the currently selected bookmarks
fi: Poista valitut kirjanmerkit

en: Rename the currently selected bookmark
fi: Nimeä valitut kirjanmerkit uudelleen

en: Download bookmarks for my {0} last changesets
fi: Lataa kirjanmerkit {0} viimeisimmälle muutoskokoelmalleni

en: min lat
fi: eteläisin leveysp.

en: min lon
fi: läntisin pituusp.

en: max lat
fi: pohjoisin leveysp.

en: max lon
fi: itäisin pituusp.

en: Copy bounds
fi: Kopioi rajat

en: Clear textarea
fi: Tyhjennä tekstikenttä

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
fi: URL-osoite www.openstreetmap.org-sivustolta (voit liittää URL-osoitteen tähän ladataksesi alueen)

en: Bounding Box
fi: Rajoittava alue

en: The string ''{0}'' is not a valid double value.
fi: Merkkijonoa "{0}" ei pystytä tulkitsemaan luvuksi.

en: Value for latitude in range [-90,90] required.
fi: Leveyspiirin arvo välillä [-90,90] tarvitaan.

en: Value for longitude in range [-180,180] required.
fi: Pituuspiirin arvo välillä [-180,180] tarvitaan.

en: Open this dialog on startup
fi: Avaa tämä ikkuna aina JOSMin käynnistyessä

en: <html>Autostart ''Download from OSM'' dialog every time JOSM is started.<br>You can open it manually from File menu or toolbar.</html>
fi: <html>Avaa tämä latausikkuna aina kun JOSM käynnistyy.<br>Tämän voi muutoin avata Tiedosto-valikosta tai työkalupalkista.</html>

en: Use left click&drag to select area, arrows or right mouse button to scroll map, wheel or +/- to zoom.
fi: Käytä hiiren vasemman painikkeen raahausta valitaksesi alueen, nuolinäppäimä tai hiiren oikeaa näppäintä siirtääksesi karttanäkymää, hiiren rulla tai + ja - näppäimiä lähentääksesi ja loitontaaksesi näkymää.

en: Click to close the dialog and to abort downloading
fi: Valitse sulkeaksesi tämä ikkuna ja peruuttaaksesi tietojen lataaminen

en: Click to download the currently selected area
fi: Valitse ladataksesi valitun alueen tiedot

en: Download referrers (parent relations)
fi: Lataa viittaavat kohteet (emorelaatiot)

en: Download object
fi: Lataa objekti

en: Start downloading
fi: Aloittaa latauksen

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well, i.e.,parent relations and for nodes, additionally, parent ways
fi: Valitse, jos haluat että myös ladattavaan objektiin viittavat objektit ladataan, ts. emorelaatiot ja pisteille myös polut joissa piste on jäsenenä.

en: Select if the members of a relation should be downloaded as well
fi: Valitse, jos haluat että myös ladattavan relaation jäsenet ladataan.

en: Download referrers (parent relations and ways)
fi: Lataa viittaavat objektit (emorelaatiot ja -polut)

en: Download from OSM
fi: Lataa OSM:sta

en: Data Sources and Types:
fi: Ladattavat tiedot:

en: Please select a download area first.
fi: Valitse ensin ladattava alue.

en: No area selected yet
fi: Ei vielä valittua aluetta.

en: Download area too large; will probably be rejected by server
fi: Ladattava alue on liian iso, palvelin todennäköisesti hylkää pyynnön

en: Download area ok, size probably acceptable to server
fi: Ladattava alue on sopivan kokoinen, palvelin todennäköisesti hyväksyy pyynnön

en: OpenStreetMap data
fi: OpenStreeMap-data

en: Select to download OSM data in the selected download area.
fi: Merkkaa valituksi, jos haluat ladata OSM-karttatiedot valitulta latausalueelta.

en: Raw GPS data
fi: Raaka GPS-data

en: Select to download GPS traces in the selected download area.
fi: Merkkaa valituksi, jos haluat ladata tallennetut GPS-pisteet valitulta latausalueelta.

en: Select to download notes in the selected download area.
fi: Merkkaa valituksi, jos haluat ladata karttailmoitukset valitulta latausalueelta.

en: Download from Overpass API
fi: Lataa Overpass API:sta

en: Your saved queries:
fi: Tallennetut kyselyt:

en: Overpass query:
fi: Overpass-kysely:

en: You entered an empty query. Do you want to download all data in this area instead?
fi: Annoit tyhjän kyselyt. Haluatko ladata kaiken datan tältä alueelta?

en: Download all data?
fi: Lataa kaikki data?

en: Build query
fi: Rakenna kysely

en: Build query and execute
fi: Rakenna kysely ja suorita

en: The Overpass wizard could not parse the following query:
fi: Overpass-kyselyavustaja ei voinut tulkita seuraavaa kyselyä:

en: Parse error
fi: Jäsennysvirhe

en: Class Type
fi: Karttakohteen tyyppi

en: Bounds
fi: Alueen nurkat

en: Choose the server for searching:
fi: Valitse käytettävä hakupalvelu:

en: Enter a place name to search for:
fi: Syötä haettavan paikan nimi:

en: Areas around places
fi: Hae nimellä/osoitteella

en: Click to start searching for places
fi: Aloita kohteiden etsiminen

en: Querying name server
fi: Kysytään paikannuspalvelimelta

en: Querying name server ...
fi: Kysytään paikannuspalvelimelta ...

en: Bad response
fi: Virheellinen vastaus

en: Type
fi: Tyyppi

en: Slippy map
fi: Selailtava kartta

en: Tile Numbers
fi: Kuvapalojen numerot

en: history
fi: historia

en: Query cannot be empty
fi: Kysely ei voi olla tyhjä

en: Item with this name already exists
fi: Tämänniminen kohde on jo olemassa

en: The item cannot be created with provided name
fi: Kohdetta ei voida luoda annetulla nimellä

en: Query Wizard
fi: Kyselyavustaja

en: JOSM Help Browser
fi: JOSMin Ohjesivut

en: Failed to read CSS file ''help-browser.css''. Exception is: {0}
fi: Tyylitiedoston ''help-browser.css'' lukeminen ei onnistunut. Poikkeus oli: {0}

en: <html><p class="warning-header">Help content for help topic missing</p><p class="warning-body">Help content for the help topic <strong>{0}</strong> is not available yet. It is missing both in your local language ({1}) and in English.<br><br>Please help to improve the JOSM help system and fill in the missing information. You can both edit the <a href="{2}">help topic in your local language ({1})</a> and the <a href="{3}">help topic in English</a>.</p></html>
fi: <html><p class="warning-header">Tälle toiminnolle ei ole vielä ohjeita</p><p class="warning-body">Asiasta <strong>{0}</strong> ei ole vielä kirjoitettu ohjeita. Ohjeita ei ole paikallisella kielellä ({1}), eikä myöskään englanniksi.<br><br>Voit auttaa JOSMin ohjeiden parantamisessa kirjoittamalla asiasta. Voit kirjoittaa asiasta <a href="{2}">ohjeen omalla kielelläsi ({1})</a> ja/tai <a href="{3}">ohjeen asiasta englanniksi</a>.</p></html>

en: <html><p class="error-header">Error when retrieving help information</p><p class="error-body">The content for the help topic <strong>{0}</strong> could not be loaded. The error message is (untranslated):<br><tt>{1}</tt></p></html>
fi: <html><p class="error-header">Virhe ohjeiden lataamisessa</p><p class="error-body">Ohjeita asiasta <strong>{0}</strong> ei saatu ladattua.  Kääntämätön virheilmoitus oli: <br><tt>{1}</tt></p></html>

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
fi: <html>Ohjesivun avaaminen ei onnistunut, url {0}.<br>Tämä johtuu luultavimmin verkko-ongelmasta, ole hyvä,<br>ja tarkista internet-yhteytesi.</html>

en: Failed to open URL
fi: URL-osoitteen avaaminen ei onnistunut

en: Open the current help page in an external browser
fi: Avaa nykyinen ohjesivu selaimeesi

en: Edit the current help page
fi: Muokkaa nykyistä ohjesivua (selaimessasi)

en: <html>The current URL <tt>{0}</tt><br>is an external URL. Editing is only possible for help topics<br>on the help server <tt>{1}</tt>.</html>
fi: <html>Nykyisen sivun osoite <tt>{0}</tt><br>ei ole projektin palvelimella. Ohjeiden muokkaus on mahdollista vain aiheille,<br>jotka löytyvät JOSMin ohjepalvelimelta <tt>{1}</tt>. </html>

en: Reload the current help page
fi: Lataa nykyinen ohjesivu uudelleen

en: Go to the previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: Go to the next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Go to the JOSM help home page
fi: Siirry JOSMin ohjesivujen etusivulle

en: Failed to open help page. The target URL is empty.
fi: Ohjesivun avaaminen ei onnistu. Kohteen URL-osoite on tyhjä.

en: Failed to open help page
fi: Ohjesivun avaaminen epäonnistui

en: Latitude:
fi: Leveysaste:

en: Longitude:
fi: Pituusaste:

en: Distance:
fi: Etäisyys:

en: Coordinates
fi: Koordinaatit

en: History for node {0}
fi: Pisteen {0} historia

en: History for way {0}
fi: Polun {0} historia

en: History for relation {0}
fi: Relaation {0} historia

en: Reload the history from the server
fi: Päivitä historia palvelimelta

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
fi: Historiaa ei ole vielä alustettu. Verrokkiobjektia ei voitu asettaa.

en: Failed to set reference. Reference ID {0} does not match history ID {1}.
fi: Vertailuversion valinta ei onnistunut. Tunniste {0} ei vastaa kohdehistorian tunnistetta {1}.

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
fi: Vertailuversion valinta ei onnistunut. Kohteen versiota {0} ei löydy historiatiedoista.

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
fi: Historiaa ei ole vielä alustettu. Nykyistä objektia ei voitu asettaa.

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
fi: Nykyistä objektia ei voitu asettaa. Historiatiedoissa ei ole versiota {0}.

en: Load history
fi: Ladataan historiatietoja

en: Loading history for node {0}
fi: Ladataan pisteen {0} historiatietoja

en: Loading history for way {0}
fi: Ladataan polun {0} historiatietoja

en: Loading history for relation {0}
fi: Ladataan relaation {0} historiaa

en: Node {0}
fi: Piste {0}

en: The nodes of this way are in reverse order
fi: Tämän polun pisteet ovat päinvastaisessa järjestyksessä

en: Zoom to node
fi: Näytä piste

en: Zoom to this node in the current data layer
fi: Näytä piste aktiivisella datatasolla

en: View changeset in web browser
fi: Näytä muutoskokoelma nettiselaimessa

en: Way {0}
fi: Polku {0}

en: Relation {0}
fi: Relaatio {0}

en: Object
fi: Objekti

en: Open Changeset Manager
fi: Avaa muutoskokoelmamanageri

en: Changeset comment
fi: Muutoskokoelman kommentti oli

en: Changeset source
fi: Muutoskokoelmassa annettu lähde oli

en: Imagery used
fi: Käytetyt kuvatasot

en: <b>Source</b>:
fi: <b>Lähde</b>:

en: <b>Imagery</b>:
fi: <b>Kuvatasot</b>:

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
fi: <html>Muokattu versiosta <strong>{0}</strong> datatasolla "{1}"</html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
fi: <html>Versio <strong>{0}</strong> luotu <strong>{1}</strong><html>

en: This changeset has {0} comment | This changeset has {0} comments
fi[0]: Tässä muutoskokoelmassa on {0} kommentti
fi[1]: Tässä muutoskokoelmassa on {0} kommenttia

en: Changeset info
fi: Muutoskokoelman tiedot

en: Launch browser with information about the changeset
fi: Avaa muutoskokoelman tiedot selaimessa

en: Show changeset {0}
fi: Näytä muutoskokoelma {0}

en: User info
fi: Käyttäjätiedot

en: Launch browser with information about the user
fi: Avaa selaimeen tietosivu valitusta käyttäjästä

en: Show user {0}
fi: Näytä käyttäjä {0}

en: Editor
fi: Muokkain

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer is null
fi: Objektia {0} ei voitu lähettää palvelimelle, koska aktiivista tasoa ei ole asetettu

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer does not include such a primitive
fi: Objektia {0} ei voitu lähettää palvelimelle, koska sitä ei ole aktiivisella tasolla.

en: Synchronize node {0} only
fi: Päivitä vain piste {0}

en: Synchronize way {0} only
fi: Päivitä vain polku {0}

en: Synchronize relation {0} only
fi: Päivitä vain relaatio {0}

en: Synchronize entire dataset
fi: Synkronoi koko tiedosto

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
fi: <html>Tietojen lähetys <strong>epäonnistui</strong>, koska palvelimella on uudempi versio<br>muokkaamastasi pisteestä, polusta tai relaatiosta.<br>Ristiriidan aiheutti <strong>{0}</strong> ({1}): palvelimen versio on {2}, sinun versiosi on {3}.<br><br>Paina <strong>{4}</strong>, jos haluat päivittää ainoastaan ristiriitaisen objektin.<br>Paina <strong>{5}</strong>, jos haluat päivittää koko paikallisen datajoukon palvelimelta.<br>Paina <strong>{6}</strong>, jos haluat perua lähetyksen ja jatkaa muokkausta.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
fi: <html>Tietojen lähetys <strong>epäonnistui</strong> koska palvelimella on uudempi versio<br>muokkaamastasi pisteestä, polusta tai relaatiosta.<br><br>Painamalla <strong>{0}</strong> päivitetään paikallinen datajoukko palvelimelta kokonaan.<br>Painamalla <strong>{1}</strong> voit perua lähetyksen.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you have been using<br>changeset {0} which was already closed at {1}.<br>Please upload again with a new or an existing open changeset.</html>
fi: <html>Tietojen lähetys <strong>epäonnistui</strong> koska yritit käyttää muutoskokoelmaa {0} joka on jo suljettu ({1}).<br>Ole hyvä ja lähetä muutoksesi uudestaan joko uuteen, tai toiseen avoinna olevaan muutoskokoelmaan.</html>

en: Changeset closed
fi: Muutoskokoelma suljettu

en: Prepare conflict resolution
fi: Valmistele ristiriidan ratkaisu

en: Click to download all referring objects for {0}
fi: Valitse ladataksesi kaikki karttakohteeseen {0} viittaavat kohteet

en: Click to cancel and to resume editing the map
fi: Valitse jos haluat peruuttaa ja jatkaa kartan muokkaamista

en: Click <strong>{0}</strong> to load them now.<br>If necessary JOSM will create conflicts which you can resolve in the Conflict Resolution Dialog.
fi: Valitsemalla <strong>{0}</strong> ne ladataan nyt.</br>Tarvittaessa JOSM luo ristiriidan, jonka joudut ratkaisemaan Ristiriidat-ikkunassa.

en: Object still in use
fi: Kohteeseen on yhä muita viittauksia

en: Upload
fi: Lähetä

en: Select which actions to perform for this layer, if you click the leftmost button.
fi: Valitse mitkä toiminnot suoritetaan tälle tasolle, jos painat vasemmanpuoleisinta nappia.

en: Check "Upload" to upload the changes to the OSM server.
fi: Valitse "Lähetä" lähettääksesi muutokset OSM-palvelimelle.

en: Check "Save" to save the layer to the file specified on the left.
fi: Valitse "Tallenna" tallentaaksesi tason vasemmalla määriteltyyn tiedostoon.

en: A background upload is already in progress. Kindly wait for it to finish before uploading new changes
fi: Taustalähetys on jo käynniss. Ole hyvä ja odota sen valmistumista ennen kuin lähetät uusia muutoksia

en: Automatically obtain source from current layers
fi: Hae lähde automaattisesti nykyisiltä tasoilta

en: I would like someone to review my edits.
fi: Haluan jonkun tarkistavan muutokseni.

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
fi: Anna lyhyt kuvaus lähetettävistä muutoksista:

en: Enter an upload comment
fi: Kirjoita muutoksia kuvaava kommentti

en: Specify the data source for the changes
fi: Anna lista muutoksiin käytetyistä tietolähteistä

en: just once
fi: vain kerran

en: Enter a source
fi: Kirjoita lähteet

en: Changeset id:
fi: Muutoskokoleman id:

en: Changeset comment:
fi: Muutoskokoelman kommentti:

en: New changeset
fi: Uusi muutoskokoelma

en: Please select a changeset:
fi: Valitse muutoskokoelma:

en: Please select which changeset the data shall be uploaded to and whether to close that changeset after the next upload.
fi: Valitse muutoskokoelma, johon data lähetetään, ja suljetaanko se seuraavan lähetyksen jälkeen.

en: Close changeset after upload
fi: Sulje muutoskokoelma lähetyksen jälkeen

en: Select to close the changeset after the next upload
fi: Valitse muutoskokoelman sulkemiseksi seuraavan datan lähetyksen jälkeen

en: Load the list of your open changesets from the server
fi: Lataa lista avonaisista muutoskokoelmista palvelimelta

en: Close the currently selected open changeset
fi: Sulje valittuna oleva avoin muutoskokoelma

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
fi: <html>Ole hyvä ja valitse muutoskokoelmat jotka haluat sulkea</html>

en: Open changesets
fi: Avonaiset muutoskokoelmat

en: Close changesets
fi: Sulje muutoskokoelmat

en: Cancel closing of changesets
fi: Peruuta muutoskokoelmien sulkeminen

en: Closing changeset
fi: Muutoskokoelmaa suljetaan

en: Closing changeset {0}
fi: Muutoskokoelmaa {0} suljetaan

en: Enter credentials for OSM API
fi: Syötä kirjautumistietosi OSMin palvelimelle

en: Enter credentials for host
fi: Syötä kirjautumistietosi palvelimelle

en: Enter credentials for HTTP proxy
fi: Syötä kirjautumistietosi HTTP-välityspalvelimelle

en: Password
fi: Salasana

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
fi: Varoitus: salasana lähetetään salaamattomana.

en: Please enter the user name of your OSM account
fi: Syötä OSM käyttäjätunnuksesi

en: Please enter the password of your OSM account
fi: Syötä OSM käyttäjätunnuksesi salasana

en: Authenticating at the OSM API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui OSM palvelimelle "{0}". Tarkista käyttäjätunnus ja salasana.

en: Please enter the user name of your account
fi: Anna tilisi käyttäjänimi

en: Please enter the password of your account
fi: Anna tilisi salasana

en: Authenticating at the host ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui palvelimelle "{0}". Tarkista käyttäjätunnus ja salasana.

en: Please enter the user name for authenticating at your proxy server
fi: Syötä välityspalvelimesi käyttäjätunnus

en: Please enter the password for authenticating at your proxy server
fi: Syötä välityspalvelimesi salasana

en: Authenticating at the HTTP proxy ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
fi: Tunnistautuminen HTTP-välityspalvelimelle "{0}" epäonnistui. Syötä kelvollinen käyttäjätunnus ja salasana.

en: Warning: depending on the authentication method the proxy server uses the password may be transferred unencrypted.
fi: Varoitus: riippuen välityspalvelimen käyttämästä tunnistautumistavasta, salasana saatetaan välittää salaamattomana.

en: Authenticate
fi: Tunnistaudu

en: Authenticate with the supplied username and password
fi: Tunnistaudu käyttäjänimellä ja salasanalla

en: Cancel authentication
fi: Peruuta tunnistautuminen

en: Question
fi: Kysymys

en: Message
fi: Viesti

en: Enter text
fi: Syötä teksti

en: Installing plugins
fi: Asennetaan liitännäisiä

en: Downloading file
fi: Tiedoston lataus

en: Downloading File {0}: {1} bytes...
fi: Ladataan tiedostoa {0}: {1} tavua...

en: Download finished
fi: Lataus valmis

en: Unpacking {0} into {1}
fi: Puretaan {0} tiedostoon {1}

en: Cannot download file ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
fi: Tiedostoa ''{0}'' ei voitu ladata. Sen latauslinkki ''{1}'' ei ole kelvollinen URL.

en: Could not retrieve the list of your open changesets because<br>JOSM does not know your identity.<br>You have either chosen to work anonymously or you are not entitled<br>to know the identity of the user on whose behalf you are working.
fi: JOSM ei voi hakea avoimia muutoskokoelmiasi, koska et ole<br>käyttäjätunnus ei ole tiedossa.<br>Joko et ole syöttänyt tunnusta, tai OAuth-tunnistus ei salli sinun tietävän käyttäjätunnusta.

en: Missing user identity
fi: Käyttäjätunnusta ei tiedetä

en: Failed to retrieve user infos for the current JOSM user. Exception was: {0}
fi: Käyttäjätunnuksen tietojen haku palvelimelta ei onnistunut. Poikkeus oli: {0}

en: Initializing nodes to download ...
fi: Valmistellaan ladattavia kohteita ...

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id.
fi: Palvelin palautti koodin 404.<br>Tämä yleensä tarkoittaa, että palvelin ei löydä objektia annetulla tunnisteella.

en: Object could not be downloaded | Some objects could not be downloaded
fi[0]: Objektia ei voitu ladata
fi[1]: Joitakin objekteja ei voitu ladata

en: One object could not be downloaded.<br> | {0} objects could not be downloaded.<br>
fi[0]: Objektia ei voitu ladata.<br>
fi[1]: {0} objektia ei voitu ladata.<br>

en: missing objects:
fi: puuttuvat objektit:

en: One downloaded object is deleted. | {0} downloaded objects are deleted.
fi[0]: Ladattu objekti on poistettu.
fi[1]: {0} ladattua objektia on poistettu.

en: Either edit the path manually in the text field or click the "..." button to open a file chooser.
fi: Kirjoita tiedostonimi tiedostopolun kera, tai valitse "..."-painike avataksesi tiedostonvalintaikkunan.

en: The bold text is the name of the layer.
fi: Lihavoitu teksti on tason nimi.

en: Click here to choose save path
fi: Klikkaa tästä valitaksesi tallennuspolun

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
fi: Taso "{0}" ei liity mihinkään tiedostoon.

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
fi: Tiedostoon "{0}" ei voi kirjoittaa. Anna jokin muu tiedostonimi.

en: Click cell to change the file path.
fi: Napsauta solua muuttaaksesi tiedostopolkua.

en: Launch a file chooser to select a file
fi: Avaa tiedostonvalintaikkuna

en: Select filename
fi: Valitse tiedostonimi

en: Work Offline...
fi: Työskentele offline-tilassa...

en: Open Recent
fi: Viimeksi avatut

en: List of recently opened files
fi: Lista viimeksi avatuista tiedostoista

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear the list of recently opened files
fi: Tyhjennä viimeksi avattujen tiedostojen lista

en: Saving layer to ''{0}'' ...
fi: Tallennetaan tasoa tiedstoon "{0}" ...

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
fi: Tallentamattomia muutoksia - Tallenna tai lähetä palvelimelle ennen ohjelman sulkemista?

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
fi: Tallentamattomia muutoksia - Tallenna tai lähetä palvelimelle ennen poistamista?

en: Unsaved changes - Save/Upload before restarting?
fi: Tallentamattomia muutoksia - Tallenna/Lähetä ennen uudelleenkäynnistystä?

en: Uploading and saving modified layers ...
fi: Lähetetään ja tallennetaan muutettuja tasoja ...

en: <html>{0} layer has unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layer with conflicts:</html> | <html>{0} layers have unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layers with conflicts:</html>
fi[0]: <html>{0} tasolla on ratkaisemattomia ristiriitoja.<br>Ratkaise ne ensin, tai hylkää muutokset.<br>Taso jolla ristiriitoja:</html>
fi[1]: <html>{0} tasolla on ratkaisemattomia ristiriitoja.<br>Ratkaise ne ensin, tai hylkää muutokset.<br>Tasot, joilla ristiriitoja:</html>

en: Unsaved data and conflicts
fi: Tallentamaton data ja konfliktit

en: <html>{0} layer needs saving but has no associated file.<br>Either select a file for this layer or discard the changes.<br>Layer without a file:</html> | <html>{0} layers need saving but have no associated file.<br>Either select a file for each of them or discard the changes.<br>Layers without a file:</html>
fi[0]: <html>{0} taso pitäisi tallentaa, mutta se ei ole mistään tiedostosta.<br>Valitse tiedosto johon taso tallennetaan, tai hylkää muutokset.<br>Taso ilman tiedostoa:</html>
fi[1]: <html>{0} tasoa pitäisi tallentaa, mutta ne eivät ole mistään tiedostoista.<br>Valitse tiedostot joihon tasot tallennetaan, tai hylkää muutokset.<br>Tasot ilman tiedostoa:</html>

en: Unsaved data and missing associated file
fi: Tallennettavalle tasolle ei ole annettu tiedostoa

en: <html>{0} layer needs saving but has an associated file<br>which cannot be written.<br>Either select another file for this layer or discard the changes.<br>Layer with a non-writable file:</html> | <html>{0} layers need saving but have associated files<br>which cannot be written.<br>Either select another file for each of them or discard the changes.<br>Layers with non-writable files:</html>
fi[0]: <html>{0} taso piti tallentaa, mutta sille osoitettuun<br>tiedostoon ei voi kirjoittaa.<br>Valitse toinen kohdetiedosto tälle tasolle tai hylkää muutokset.<br>Taso jonka tiedostoon ei voi kirjoittaa:</html>
fi[1]: <html>{0} tasoa piti tallentaa, mutta niille osoitettuihin<br>tiedostoihin ei voi kirjoittaa.<br>Valitse toinen kohdetiedosto kullekin tasolle tai hylkää muutokset.<br>Tasot joiden tiedostoihin ei voi kirjoittaa:</html>

en: Unsaved data non-writable files
fi: Tallentamattomien tietojen kirjoitus ei onnistunut

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
fi: Sulje tämä ja palaa muokkaamaan karttaa JOSMissa.

en: Exit now!
fi: Poistu nyt!

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
fi: Sulje JOSM tallentamatta. Tallentamattomat muutokset häviävät.

en: Restart now!
fi: Käynnistä uudestaan nyt!

en: Restart JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
fi: Käynnistä JOSM uudestaan. Tallentamattomat muutokset menetetään.

en: Delete now!
fi: Poista suoraan

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
fi: Poista tasoja tallentamatta. Tallentamattomat muutokset katoavat.

en: Perform actions before exiting
fi: Suorita valitut toimet ja poistu

en: Exit JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
fi: Sulje JOSM ja tallenna. Tallentamattomat muutokset lähetetään palvelimelle ja/tai tallennetaan.

en: Perform actions before restarting
fi: Suorita toiminnot ennen uudelleenkäynnistystä

en: Restart JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
fi: Käynnistä JOSM ja tallenna. Tallentamattomat muutokset lähetetään ja/tai tallennetaan.

en: Perform actions before deleting
fi: Suorita valitut toimet ja poista taso

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
fi: Tallenna/lähetä tasot valintojesi mukaisesti ennen tason poistamista. Näin muutoksesi eivät katoa.

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
fi: Valmistellaan tasoa "{0}" lähetystä varten ...

en: <html>An upload and/or save operation of one layer with modifications<br>was canceled or has failed.</html> | <html>Upload and/or save operations of {0} layers with modifications<br>were canceled or have failed.</html>
fi[0]: <html>Lähetys ja/tai tallennus yhdelle muutetulle tasolle<br>epäonnistui tai keskeytettiin.</html>
fi[1]: <html>Lähetys ja/tai tallennus {0} muutetulle tasolle<br>epäonnistui tai keskeytettiin.</html>

en: Incomplete upload and/or save
fi: Lähetys ja/tai tallennus keskeytyi

en: should be uploaded
fi: pitäisi lähettää

en: should be saved
fi: pitäisi tallentaa

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
fi: Tasolla "{0}" on muutoksia, jotka tulisi lähettää palvelimelle.

en: Layer ''{0}'' has modifications which are discouraged to be uploaded.
fi: Tasolla ''{0}'' on muutoksia, joita ei suositella lähetettäviksi.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
fi: Tasolla "{0}" ei ole muutoksia lähetettäväksi.

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
fi: Tasolla "{0}" on muutoksia, jotka tulisi tallentaa paikalliseen tiedostoon "{1}".

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
fi: Tasolla "{0}" ei ole muutoksia tallennettavaksi.

en: Layer Name and File Path
fi: Tason nimi ja tiedoston sijainti

en: Recommended Actions
fi: Suositellut toimet tasoittain

en: Actions To Take
fi: Valitse toimet

en: Update objects
fi: Päivitä objektit

en: Changeset tags:
fi: Muutoskokoelman tagit:

en: Settings
fi: Asetukset

en: Decide how to upload the data and which changeset to use
fi: Syötä muutoskokoelman kommentti ja katso yhteenveto

en: Upload to ''{0}''
fi: Lähetä palveluun ”{0}”

en: Upload Changes
fi: Lähetä muutokset

en: Upload the changed primitives
fi: Lähetä muutokset

en: Please enter a valid chunk size first
fi: Anna ensin kelvollinen lähetyserän koko

en: Illegal chunk size
fi: Lähetyserän koko ei kelpaa

en: <html>The following changeset tag contains an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html> | <html>The following changeset tags contain an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html>
fi[0]: <html>Tässä muutoskokoelman tagissa on tyhjä avain tai arvo:<br>{0}<br>Jatketaanko silti lähetystä?</html>
fi[1]: <html>Seuraavissa muutoskokoelman tageissa on tyhjä avain tai arvo:<br>{0}<br>Jatketaanko silti lähetystä?</html>

en: Empty metadata
fi: Tyhjä metadata

en: Cancel the upload and resume editing
fi: Peruuta lähetys ja jatka muokkausta

en: Object ''{0}'' is already deleted on the server. Skipping this object and retrying to upload.
fi: Objekti "{0}" on jo poistettu palvelimella. Ohitetaan tämä objekti, ja yritetään lähetystä uudestaan.

en: Preparing objects to upload ...
fi: Valmistellaan karttakohteita lähetystä varten...

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
fi: Objektit lähetetään <strong>uuteen muutoskokoelmaan</strong>

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
fi: Muutoskokoelma <strong>suljetaan</strong> lähetyksen jälkeen

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
fi: Muutoskokoelma <strong>jätetään auki</strong> lähetyksen jälkeen

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong>
fi[0]: Lähetetään <strong>{0} objekti</strong> <strong>yhteen muutoskokoelmaan</strong>
fi[1]: Lähetetään <strong>{0} objektia</strong> <strong>yhteen muutoskokoelmaan</strong>

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong>
fi[0]: Lähetetään <strong>{0} objekti</strong> <strong>yhteen muutoskokoelmaan</strong> käyttäen <strong>1 pyyntö</strong>
fi[1]: Lähetetään <strong>{0} objektia</strong> <strong>yhteen muutoskokoelmaan</strong> käyttäen <strong>1 pyyntö</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
fi: Lähetetään <strong>{0} objektia</strong> <strong>yhteen muutoskokoelmaan</strong> käyttäen <strong>{1} pyyntöä</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
fi: Lähetetään <strong>{0} objektia</strong> <strong>moneen muutoskokoelmaan</strong> käyttäen <strong>{1} pyyntöä</strong>

en: Settings:
fi: Asetukset:

en: Uploading data for layer ''{0}''
fi: Lähetetään dataa tasolta ''{0}''

en: Continue uploading
fi: Jatka lähetystä

en: Click to continue uploading to additional new changesets
fi: Avaa uusi muutoskokoelma ja jatka lähettämistä

en: Go back to Upload Dialog
fi: Mene takaisin lähetysikkunaan

en: Click to return to the Upload Dialog
fi: Klikkaa palataksesi lähetysikkunaan

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Click to abort uploading
fi: Keskeytä tietojen lähettäminen

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
fi: Palvelimen mukaan nykyinen muutoskokoelma suljettiin.<br>Luultavimmin syynä on palvelimen ''{1}'' määrittämän muutoskokoelman<br>suurimman sallitun koon ({0} karttakohdetta) ylittäminen.

en: There is {0} object left to upload. | There are {0} objects left to upload.
fi[0]: {0} objekti lähettämättä.
fi[1]: {0} objektia lähettämättä.

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
fi: Valitse ''<strong>{0}</strong>'' jos haluat jatkaa lähetystä uuteen muutoskokoelmaan.<br>Valitse ''<strong>{1}</strong>'' jos haluat palata Lähetä tietoja -ikkunaan.<br>Valitse ''<strong>{2}</strong>'' jos haluat keskeyttää lähetyksen ja palata muokkaamaan karttatietoja.<br>

en: Changeset is full
fi: Muutoskokoelma on täynnä

en: Node ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
fi: Piste ''{0}'' on jo poistettu palvelimelta. Ohitetaan karttakohde lähetyksessä.

en: Way ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
fi: Polku ''{0}'' on jo poistettu palvelimelta. Ohitetaan karttakohde lähetyksessä.

en: Relation ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
fi: Relaatio ''{0}'' on jo poistettu palvelimelta. Ohitetaan karttakohde lähetyksessä.

en: Object ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
fi: Karttakohde ''{0}'' on jo poistettu palvelimelta. Ohitetaan karttakohde lähetyksessä.

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
fi[0]: Lähetetään {0} kohde...
fi[1]: Lähetetään {0} kohdetta...

en: Upload successful!
fi: Lähetys onnistui!

en: <html>Mark modified objects <strong>from the current selection</strong> to be uploaded to the server.</html>
fi: <html>Valitse ne muutetut objektit <strong>nykyisestä valinnasta</strong>, jotka haluat lähetettävän palvelimelle nyt.</html>

en: <html>Mark <strong>locally deleted objects</strong> to be deleted on the server.</html>
fi: <html>Valitse ne <strong>lähettämättömät, poistamasi objektit</strong> jotka haluat poistettavan palvelimelta nyt.</html>

en: Select objects to upload
fi: Valitse lähetettävät objektit

en: Please select the upload strategy:
fi: Valitse lähetystapa

en: Upload all objects in one request
fi: Lähetä kaikki objektit yhdessä pyynnössä

en: Upload objects in chunks of size:
fi: Lähetä objektit erissä, joiden koko on:

en: Upload each object individually
fi: Lähetä objektit yksitellen

en: Fill up one changeset and return to the Upload Dialog
fi: Täytä yksi muutoskokoelma ja palaa takaisin lähetysikkunaan

en: Open and use as many new changesets as necessary
fi: Avaa ja käytä tarvittava määrä muutoskokoelmia

en: <html>Cannot upload {0} objects in one request because the<br>max. changeset size {1} on server ''{2}'' is exceeded.</html>
fi: <html>{0} objektia ei voi lähettää yhdellä kertaa, koska<br>muutoskokoelman maksimikoko {1} ylittyisi palvelimella ''{2}''.</html>

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. Which strategy do you want to use?</html>
fi: <html>{0} objektin lähettämiseen vaaditaan <strong>monta muutoskokoelmaa</strong>. Mitä lähetystapaa haluat käyttää?</html>

en: (1 request)
fi: (1 pyyntö)

en: (# requests unknown)
fi: (pyyntöjen määrää ei voitu laskea)

en: ({0} request) | ({0} requests)
fi[0]: ({0} pyyntö)
fi[1]: ({0} pyyntöä)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
fi: Erän koko ei voi olla 0 tai pienempi. Anna positiivinen kokonaisluku

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
fi: Erän koko {0} on suurempi kuin muutoskokoelman suurin sallittu koko {1} palvelimella ''{2}''

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
fi: Arvo "{0}" ei ole numero. Anna yhtä suurempi kokonaisluku

en: Your upload comment is <i>empty</i>, or <i>very short</i>.<br /><br />This is technically allowed, but please consider that many users who are<br />watching changes in their area depend on meaningful changeset comments<br />to understand what is going on!<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
fi: Antamasi kuvaus muutoskokoelman sisällöstä on <i>tyhjä</i> tai <i>erittäin lyhyt</i>.<br /><br />Pituudella ei ole alarajaa, mutta huomioithan, että muut käyttäjät<br />seuraavat alueen muutoksia.  Ilman mielekkäitä kommentteja heidän <br />on kohtuuttoman vaikeaa seurata mitä seudulla tapahtuu.<br /><br />Muutostesi kuvailuun käytetty tovi helpottaa monien muiden<br />käyttäjien elämää jatkossa.

en: Thank you for providing a changeset comment! This gives other mappers a better understanding of your intent.
fi: Kiitos, että annat kommentin muutoskokoelmalle! Tämä auttaa muita kartoittajia ymmärtämään aikeesi.

en: You did not specify a source for your changes.<br />It is technically allowed, but this information helps<br />other users to understand the origins of the data.<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
fi: Et antanut lähdettä muutoksillesi.<br> Tämä on teknisesti sallittu, mutta tieto auttaa<br> muita käyttäjiä ymmärtämään mistä data on peräisin.<br><br> Jos käytät hetken selittääksesi muutoksiasi,<br> helpotat monen muun kartoittajan elämää.

en: Thank you for providing the data source!
fi: Kiitos, että kerrot tietolähteen!

en: Objects to add:
fi: Lisättävät objektit:

en: Objects to modify:
fi: Muokattavat objektit:

en: Objects to delete:
fi: Poistettavat objektit:

en: {0} object to add: | {0} objects to add:
fi[0]: {0} kohde lisätään:
fi[1]: {0} kohdetta lisätään:

en: {0} object to modify: | {0} objects to modify:
fi[0]: {0} kohdetta muutetaan:
fi[1]: {0} kohdetta muutetaan:

en: {0} object to delete: | {0} objects to delete:
fi[0]: {0} kohde poistetaan:
fi[1]: {0} kohdetta poistetaan:

en: All Formats
fi: Kaikki tunnetut muodot

en: Could not export ''{0}''.
fi: Ei voitu viedä "{0}".

en: Could not import ''{0}''.
fi: Ei voitu tuoda "{0}".

en: Could not import files.
fi: Tiedostojen tuominen ei onnistunut.

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
fi: <html>Tiedoston ''{0}'' lukeminen ei onnistunut.<br>Virhetieto:<br>{1}</html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
fi: <html>Tiedostojen lukeminen ei onnistunut.<br>Virhetieto:<br>{0}</html>

en: GeoJSON Files
fi: GeoJSON-tiedostot

en: Layer ''{0}'' not supported
fi: Taso "{0}" ei ole tuettu

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
fi: Huomio: GPL ei ole yhteensopiva OSM:n käyttämän lisenssin kanssa. Älä lähetä GPL:n alaisia jälkiä.

en: GPS track description
fi: gps-jäljen kuvaus

en: Add author information
fi: Lisää tekijän tiedot

en: Real name
fi: Oikea nimi

en: E-Mail
fi: Sähköposti

en: Copyright (URL)
fi: Tekijänoikeudet (URL-osoite)

en: Predefined
fi: Ennaltamääritelty

en: Copyright year
fi: Tekijänoikeuden vuosi

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Export options
fi: Vientiasetukset

en: Export and Save
fi: Vie ja tallenna

en: Choose a predefined license
fi: Valitse ennaltamääritetty lisenssi

en: GPX Files
fi: GPX-tiedostot

en: Markers from {0}
fi: Merkinnät: {0}

en: Error occurred while parsing gpx data for layer ''{0}''. Only a part of the file will be available.
fi: Tulkittaessa gpx dataa tasolle ''{0}'' tapahtui virhe. Vain osa sisällöstä on käytössä.

en: Error occurred while parsing gpx file ''{0}''. Only a part of the file will be available.
fi: Tulkittaessa gpx-tiedostoa ''{0}'' tapahtui virhe. Vain osa sisällöstä on käytössä.

en: Parsing data for layer ''{0}'' failed
fi: Datan jäsentäminen tasolle "{0}" epäonnistui

en: Coordinates imported: {0}
fi: Koordinaatteja tuotu: {0}

en: Image Files
fi: Kuvatiedostot

en: folder
fi: kansio

en: Looking for image files
fi: Etsitään kuvatiedostoja

en: No image files found.
fi: Kuvatiedostoja ei löytynyt.

en: NMEA-0183 Files
fi: NMEA-0183 -tiedostot

en: Checksum errors: {0}
fi: Tarkistussummavirheet: {0}

en: Note Files
fi: Karttailmoitustiedostot

en: OSM Server Files bzip2 compressed
fi: OSM-palvelintiedostot bzip2-pakattu

en: OsmChange File
fi: OsmChange -tiedostot

en: File ''{0}'' does not exist.
fi: Tiedosto ''{0}'' ei ole olemassa.

en: No data found in file {0}.
fi: Tiedostosta {0} ei löytynyt dataa.

en: Open OsmChange file
fi: Avaa OsmChange -tiedosto

en: OSM Server Files
fi: OSM-palvelintiedostot

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
fi: <html>Virhe palautettaessa varmuuskopiota tiedostosta.<br>Virhetiedo:<br>{0}</html>

en: OSM Server Files gzip compressed
fi: OSM-palvelintiedostot gzip-pakattuina

en: No data found for layer ''{0}''.
fi: Tasolle "{0}" ei löytynyt dataa.

en: No data found in file ''{0}''.
fi: Tiedostosta ''{0}'' ei löytynyt dataa.

en: Open OSM file
fi: Avaa OSM-tiedosto

en: OSM Server Files XZ compressed
fi: OSM-palvelintiedostot XZ-pakattu

en: WMS Files (*.wms)
fi: WMS-tiedostot (*.wms)

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
fi: WMS tiedoston versiota ei tueta; luettiin arvo: {0}, odotettiin: {1}

en: Native projections
fi: Natiivit projektiot

en: Offset
fi: Siirros

en: Tile download projection
fi: Karttatiilien latausprojektio

en: Tile display projection
fi: Karttatiilien näyttöprojektio

en: Current zoom
fi: Nykyinen suurennustaso

en: Show tile info
fi: Näytä kuvapalan tiedot

en: Tile Info
fi: Kuvapalan tiedot

en: Tile name
fi: Kuvapalan nimi

en: Tile URL
fi: Kuvapalan URL

en: Tile size
fi: Kuvapalan koko

en: Tile display size
fi: Kuvapalan näyttökoko

en: Metadata
fi: Metatieto

en: Load tile
fi: Lataa kuvapala

en: Get tile status
fi: Hae kuvapalan tila

en: Force tile rendering
fi: Pakota kuvapalan uudelleenpiirto

en: Failed to create tile source
fi: Kuvapalalähteen luominen epäonnistui

en: zoom in to load more tiles
fi: Lähennä näkymää ladataksesi lisää kuvapaloja

en: increase tiles zoom level (change resolution) to see more detail
fi: lisää karttapalojen suurennustasoa (vaihda resoluutiot) nähdäksesi lisää yksityiskohtia

en: Current zoom: {0}
fi: Nykyinen suurennustaso: {0}

en: Display zoom: {0}
fi: Näyttösuurennustaso: {0}

en: Best zoom: {0}
fi: Paras suurennustaso: {0}

en: Estimated cache size: {0}
fi: Arvioitu välimuistin koko: {0}

en: {0} ({1}), automatically downloading in zoom {2}
fi: {0} ({1}), automaattisesti ladataan suurennustasolla {2}

en: {0} ({1}), downloading in zoom {2}
fi: {0} ({1}), ladataan suurennustasolla {2}

en: Downloaded {0}/{1} tiles
fi: Ladattiin {0}/{1} kuvapalaa

en: Save WMS file
fi: Tallenna WMS-tiedosto

en: Aerial imagery "{0}" might be misaligned. Please check its offset using GPS tracks!
fi: Ilmakuva "{0}" ei välttämättä ole kohdallaan. Ole hyvä ja tarkista sen siirros käyttämällä GPS-jälkiä!

en: Details...
fi: Tiedot...

en: Do not show this message again
fi: Älä näytä tätä viestiä uudestaan

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
fi: Kirjaston {0} luonti epäonnistui, automaattinen tallennus on pois päältä

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
fi: Tiedoston {0} luonti epäonnistui, käytetään muuta tiedostonimeä.

en: IOError while creating file, autosave will be skipped: {0}
fi: Luku / kirjoitusvirhe tiedoston luonnissa, automaattinen tallennus ohitetaan: {0}

en: Unable to delete old backup file {0}
fi: Vanhan varmuuskopion poisto ei onnistu {0}

en: Your work has been saved automatically.
fi: Muokkauksesi on automaattitallennettu paikallisesti.

en: Restoring files
fi: Palautetaan tiedostot

en: Unable to delete backup file {0}
fi: Ei voitu poistaa varmusskopiotiedostoa {0}

en: Unable to delete PID file {0}
fi: Ei voitu poistaa PID-tiedostoa {0}

en: Unable to delete archived backup file {0}
fi: Ei voitu poistaa arkistoitua varmusskopiotiedostoa {0}

en: Customize Color
fi: Muokkaa väriä

en: Default
fi: Oletusarvo

en: Choose a color
fi: Valitse väri

en: Name: {0}
fi: Nimi: {0}

en: Description: {0}
fi: Kuvaus: {0}

en: Timespan
fi: Aikaväli

en: Number of<br/>Segments
fi: Segmenttien<br/>määrä

en: {0} route,  | {0} routes,
fi[0]: {0} reitti,
fi[1]: {0} reittiä,

en: {0} waypoint | {0} waypoints
fi[0]: {0} reittipiste
fi[1]: {0} reittipistettä

en: {0} track | {0} tracks
fi[0]: {0} jälki
fi[1]: {0} jälkeä

en:  ({0} segment) |  ({0} segments)
fi[0]:  ({0} segmentti)
fi[1]:  ({0} segmenttiä)

en: Save GPX file
fi: Tallenna GPX-tiedosto

en: Min. zoom
fi: Minimisuurennustaso

en: Max. zoom
fi: Maksimisuurennustaso

en: Unsupported imagery type: {0}
fi: Ei-tuettu kuvatason tyyppi: {0}

en: All projections are supported
fi: Taso tukee kaikkia projektioita

en: The layer {0} does not support the new projection {1}.
fi: Taso {0} ei tue uutta projektiota {1}.

en: Supported projections are: {0}
fi: Tuetut projektiot ovat: {0}

en: Change the projection again or remove the layer.
fi: Vaihda projektio uudestaan tai poista taso.

en: Save Layer
fi: Tallenna kerros

en: Trying to set a read only data layer as edit layer
fi: Yritettiin asettaa vain-luku datatasoa editoitavaksi tasoksi

en: Trying to delete the layer with background upload. Please wait until the upload is finished.
fi: Yritettiin poistaa tasoa, jolla on muutosten lähetys käynnistä taustalla. Odota kunnes lähetys on valmis.

en: A background upload is already in progress. Cannot reset state until the upload is finished.
fi: Lähetys on jo käynnissä taustalla. Ei voida resetoida tilaa ennen kuin lähetys on valmis.

en: {0} note | {0} notes
fi[0]: {0} karttailmoitus
fi[1]: {0} karttailmoitusta

en: Notes layer
fi: Karttailmoitustaso

en: Total notes:
fi: Karttailmoituksia yhteensä:

en: Changes need uploading?
fi: Tarvitseeko muutoksia lähettää?

en: Save Note file
fi: Tallenna karttailmoitustiedosto

en: outside downloaded area
fi: ladatun alueen ulkopuolella

en: Data Layer {0}
fi: Datataso {0}

en: Merging layers
fi: Yhdistetään tasoja

en: {0} deleted | {0} deleted
fi[0]: {0} poistettu
fi[1]: {0} poistettu

en: {0} consists of:
fi: {0} koostuu:

en: API version: {0}
fi: API:n versio: {0}

en: Upload is blocked
fi: Lähetys on estetty

en: Convert to GPX layer
fi: Muuta GPX-tasoksi

en: Converted from: {0}
fi: Muutettu jäljestä {0}

en: No problems found
fi: Virheitä ei löydetty

en: Following problems found:
fi: Löytyneet virheet:

en: Save anyway
fi: Tallenna silti

en: Conflicts
fi: Ristiriidat

en: Reject Conflicts and Save
fi: Hylkää ristiriidat ja tallenna

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
fi: Et ole ratkaissut ristiriitoja. Vain omat versiosi tallennetaan, ei tietoa ristiriidoista. Jatka tallennusta?

en: Save OSM file
fi: Tallenna OSM-tiedosto

en: Validation errors
fi: Tarkistusvirheet

en: No validation errors
fi: Ei virheitä

en: Save Validation errors file
fi: Tallenna validaatiovirheet tiedostoon

en: Set WMS Bookmark
fi: Aseta WMS-kirjanmerkki

en: Unable to find supported projection for layer {0}. Using {1}.
fi: Tasolle {0} ei löytynyt tuettua projektiota. Käytetään {1}.

en: Adjust timezone and offset
fi: Säädä aikavyöhykettä ja aikaeroa

en: Timezone: {0}
fi: Aikavyöhyke: {0}

en: Minutes: {0}
fi: Minuutit: {0}

en: Seconds: {0}
fi: Sekunnit: {0}

en: (Time difference of {0} day) | Time difference of {0} days
fi[0]: (Aikaero {0} päivä)
fi[1]: (Aikaero {0} päivää)

en: Advanced settings
fi: Lisäasetukset

en: Correlate to GPX
fi: Sijoittele GPX-tiedoston mukaisesti

en: Invalid timezone
fi: Virheellinen aikavyöhyke

en: Invalid offset
fi: Virheellinen aikaero

en: Correlate images with GPX track
fi: Kohdista kuvia GPX-jälkeen

en: Try Again
fi: Yritä uudestaan

en: <No GPX track loaded yet>
fi: <Ei ladattuja GPS-jälkiä>

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
fi: Ajan muotoa ei ymmärretty.
    Ole hyvä ja syötä aika pyydetyssä muodossa

en: Invalid date
fi: Virheellinen päivämäärä

en: GPX track:
fi: GPX-jälki:

en: Open another GPX trace
fi: Avaa toinen GPX-jälki

en: <html>Use photo of an accurate clock,<br>e.g. GPS receiver display</html>
fi: <html>Käytä valokuvaa tarkasti käyvästä kellosta,<br>esim. GPS-vastaanottimen näytöstä</html>

en: Manual adjust
fi: Säädä käsin

en: Images with geo location in exif data ({0}/{1})
fi: Kuvia geolokaation sisältävällä exif-tiedolla ({0}/{1})

en: Show Thumbnail images on the map
fi: Näytä esikatselukuvat kartalla

en: Timezone:
fi: Aikavyöhyke:

en: Correlate
fi: Korreloi

en: No gpx selected
fi: Ei valittua gpx:ää

en: The selected photos do not contain time information.
fi: Valitut kuvat eivät sisällä aikatietoa.

en: Photos do not contain time information
fi: Valokuvat eivät sisällä aikatietoa

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
fi: Valittu GPX-jälki ei sisällä aikaleimoja. Ole hyvä ja valitse toinen jälki.

en: GPX Track has no time information
fi: GPX-jäljessä ei ole aikatietoa

en: You should select a GPX track
fi: Valitse GPX-jälki

en: No selected GPX track
fi: GPX-jälkeä ei valittuna

en: Geotagged Images
fi: Geo-merkityt kuvat

en: {0} image loaded. | {0} images loaded.
fi[0]: {0} kuva ladattu.
fi[1]: {0} kuvaa ladattu.

en: {0} was found to be GPS tagged. | {0} were found to be GPS tagged.
fi[0]: {0} on GPS-tagattu.
fi[1]: {0} on GPS-tagattu.

en: Error on file {0}
fi: Virhe tiedostossa {0}

en: No image
fi: Ei kuvaa

en: Display geotagged images
fi: Näytä geotagatut kuvat

en: Next
fi: Seuraava

en: Show next Image
fi: Näytä seuraava kuva

en: Previous
fi: Edellinen

en: Show previous Image
fi: Näytä edellinen kuva

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Show first Image
fi: Näytä ensimmäinen kuva

en: Last
fi: Viimeinen

en: Show last Image
fi: Näytä viimeinen kuva

en: Center view
fi: Keskitä näkymä

en: Remove photo from layer
fi: Poista kuva tasolta

en: Delete image file from disk
fi: Poista kuvatiedosto paikalliselta levyltä

en: Delete the file from disk? | Delete the {0} files from disk?
fi[0]: Poistetaanko tiedosto levyltä?
fi[1]: Poistetaanko {0} tiedostoa levyltä?

en: The image file will be permanently lost! | The images files will be permanently lost!
fi[0]: Kuvatiedosto menetetään lopullisesti!
fi[1]: Kuvatiedostot menetetään lopullisesti!

en: Image file could not be deleted.
fi: Kuvatiedoston poistaminen ei onnistunut.

en: Copy image path
fi: Kopioi kuvan polku

en: Move dialog to the side pane
fi: Siirrä ikkuna sivupaneeliin

en: 
    Altitude: {0} m
fi: 
    Korkeus: {0} m

en: 
    Speed: {0} km/h
fi: 
    Nopeus: {0} km/h

en: 
    Direction {0}°
fi: 
    Suunta {0}°

en: 
    EXIF time: {0}
fi: 
    EXIF-aika: {0}

en: 
    GPS time: {0}
fi: 
    GPX-aika: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
fi: Hakee sijaintitietoja kuvien EXIF-tiedoista

en: Starting directory scan
fi: Tutkii hakemistoa

en: Read photos...
fi: Luetaan kuvia...

en: Reading {0}...
fi: Luetaan {0}...

en: Scanning directory {0}
fi: Tutkii hakemistoa {0}

en: Error while getting files from directory {0}
fi: Virhe haettaessa tiedostoja kansiosta {0}

en: Show thumbnails
fi: Näyttä pikkukuvat

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
fi: Synkronoi aika GPS-vastaanottimesta otetusta kuvasta

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
fi: <html>Ota kuva GPS-vastaanottimesi kellonäytöstä.<br>Valitse tähän ottamasi kuva.<br>Syötä kuvassa näkyvä kellonaika ja valitse aikavyöhyke.<hr></html>

en: Photo time (from exif):
fi: Kuvausaika (kuvan EXIF-tiedoista):

en: Gps time (read from the above photo):
fi: GPS:n aika (lue ylläolevasta kuvasta):

en: Open another photo
fi: Avaa toinen kuva

en: No date
fi: Ei päivämäärää

en: Load images from Wikimedia Commons
fi: Lataa kuvat Wikimedia Commonsista

en: Select by date
fi: Valitse päivämärän mukaan

en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: Show selected only
fi: Näytä vain valinta

en: Convert to data layer
fi: Muuta datatasoksi

en: Customize track drawing
fi: Muokkaa jäljen piirtoa

en: From
fi: Mistä

en: To
fi: Mihin

en: No timestamp
fi: Ei aikaleimaa

en: Select to download OSM data.
fi: Valitse ladataksesi OSM-dataa.

en: Select to download GPS traces.
fi: Valitse ladataksesi GPS-jälkiä.

en: Download everything within:
fi: Lataa kaikki  alueella:

en: meters
fi: metrit

en: Maximum area per request:
fi: Yhden pyynnön enimmäisalue:

en: Download near:
fi: Lataa läheltä:

en: track only
fi: vain reitti

en: waypoints only
fi: vain reittipisteet

en: track and waypoints
fi: reitti ja reittipisteet

en: Click to download
fi: Klikkaa ladataksesi

en: Click to cancel
fi: Klikkaa peruuttaaksesi

en: Download from OSM along this track
fi: Lataa data OSM-palvelimelta tämän jäljen varrelta

en: Precache imagery tiles along this track
fi: Esivälimuistita kuvapaloja tämän reitin varrelta

en: Precaching WMS
fi: Esivälimuistitetaan WMS:ää

en: Please select the imagery layer.
fi: Ole hyvä ja valitse kuvataso.

en: Select imagery layer
fi: Valitse kuvataso

en: There are no imagery layers.
fi: Ei kuvatasoja.

en: No imagery layers
fi: Ei kuvatasoja

en: Error while parsing {0}
fi: Virhe tulkittaessa {0}:aa

en: Could not read "{0}"
fi: Ei voitu lukea "{0}":aa

en: gps point
fi: gps-piste

en: None
fi: Ei mitään

en: Manual
fi: Manuaalinen

en: Track date
fi: Aikaleima

en: Audio files (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)
fi: Äänitiedostot (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)

en: Import Audio
fi: Tuo äänitiedosto

en: Import not possible
fi: Tuonti ei ole mahdollista

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
fi: Tasolla ei ole yhtään GPX-jälkeä, johon liittää äänitiedosto.

en: Import images
fi: Tuo kuvia

en: Auto load tiles
fi: Lataa kuvapalat automaattisesti

en: Auto zoom
fi: Automaattinen lähennys/loitonnus

en: Decrease zoom
fi: Loitonna

en: Flush tile cache
fi: Tyhjennä kuvapalavälimuisti

en: Increase zoom
fi: Lähennä

en: Load all tiles
fi: Lataa kaikki kuvapalat

en: Load all error tiles
fi: Lataa kaikki virheelliset kuvapalat

en: Show errors
fi: Näytä virheet

en: Layer name
fi: Tason nimi

en: Projection
fi: Projektio

en: Filter layers:
fi: Suodata tasoja:

en: Change resolution
fi: Vaihda resoluutiota

en: Zoom to native resolution
fi: Aseta suurennustaso natiiviresoluutioon

en: gps marker
fi: gps-merkki

en: marker | markers
fi[0]: merkintä
fi[1]: merkintää

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
fi[0]: Tasolla {0} on {1} merkintä
fi[1]: Tasolla {0} on {1} merkintää

en: Show Text/Icons
fi: Näytä teksti/ikonit

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
fi: Näytä tai piilota merkintöjen tekstit ja kuvakkeet

en: Synchronize Audio
fi: Tahdista ääni

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
fi: Pysäytä äänentoisto, kun kuulet tahdistusmerkkisi.

en: Audio synchronized at point {0}.
fi: Ääni tahdistettu pisteessä {0}.

en: (URL was:
fi: (URL oli:

en: Select the map painting styles
fi: Valitse käytettävät piirtotyylit

en: Error - file not found: ''{0}''
fi: Virhe - tiedostoa ei löytynyt: "{0}"

en: Expected key and value, separated by '':'' character for option {0}, but got ''{1}''
fi: Odotettiin kaksoispisteellä erotettua avain-arvoparia valinnan {0} arvoksi, mutta saatiin {1}

en: Expected two coordinates, separated by comma, for option {0}, but got ''{1}''
fi: Odotettiin kahta pilkulla erotettua koordinaattia valinnan {0} arvoksi, mutta saatiin "{1}"

en: Renders data and saves the result to an image file.
fi: Renderöi datan kuvatiedostoon.

en: Style file to use for rendering (.mapcss or .zip)
fi: Renderöintiin käytettävä tyyli (.mapcss or .zip)

en: This option can be repeated to load multiple styles.
fi: Tämän valitsimen voi antaa monta kertaa ladataksesi useamman tyylin.

en: Select zoom level to render. (integer value, 0=entire earth, 18=street level)
fi: Valitse suurennustaso joka renderöidään. (kokonaisluku, 0=koko maa, 18=katutaso)

en: Select the map scale
fi: Valitse kartan mittakaava

en: Options {0} and {1} are mutually exclusive.
fi: Valinnat {0} ja {1} ovat toisensa poissulkevia.

en: Area to render, default value is ''{0}''
fi: Renderöitävä alue, oletus: "{0}"

en: Width of the rendered area, in meter
fi: Renderöitävän alueen leveys metreinä

en: Height of the rendered area, in meter
fi: Renderöitävän alueen korkeus metreinä

en: Width of the target image, in pixel
fi: Kuvan leveys pikseleinä

en: Height of the target image, in pixel
fi: Kuvan korkeus pikseleinä

en: Projection to use, default value ''{0}'' (web-Mercator)
fi: Käytettävä projektio, oletu "{0}" (web-Mercator)

en: Style setting not found: ''{0}''
fi: Tyyliasetusta ei löytynyt: "{0}"

en: loading style ''{0}''...
fi: ladataan tyyliä "{0}"...

en: Failed to locate image ''{0}''
fi: Kuvaa "{0}" ei löytynyt

en: Use default settings
fi: Käytä oletusasetuksia

en: Click to reset the OAuth settings to default values
fi: Valinta palauttaa OAuth-asetukset oletusarvoihin

en: Click to abort resetting to the OAuth default values
fi: Klikkaa keskeyttääksesi OAuthin arvojen palauttamisen oletusarvoiksi

en: <html>JOSM is about to reset the OAuth settings to default values.<br>The current custom settings are not saved.</html>
fi: <html>JOSMin OAuth-asetukset ollaan palauttamassa oletusarvoihin. <br>Nykyisiä asetuksia ei tallenneta mihinkään.</html>

en: Fully automatic
fi: Täysin automaattinen

en: Semi-automatic
fi: Puoliautomaattinen

en: Please enter your OSM user name and password. The password will <strong>not</strong> be saved in clear text in the JOSM preferences and it will be submitted to the OSM server <strong>only once</strong>. Subsequent data upload requests don''t use your password any more.
fi: Anna OSM käyttäjätunnuksesi ja salasana. Salasanaa <strong>ei</strong> tallenneta JOSMin asetustiedostoon, ja se lähetetään OSM-palvelimelle <strong>vain kerran</strong>. Myöhemmät kohteiden lähetykset palvelimelle eivät enää käytä salasanaa tunnistamiseen.

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Back
fi: Takaisin

en: Test Access Token
fi: Tunnistevälineen testaus

en: Authorize JOSM to access the OSM API
fi: Valtuuta JOSMin pääsy OSM API:in

en: OAuth authorization failed
fi: OAuth valtuutus epäonnistui

en: Advanced OAuth parameters
fi: OAuthin lisäparametrit

en: Click to test the Access Token
fi: Klikkaa testataksesi tunnistevälineen toimivuus

en: Close the dialog and cancel authorization
fi: Sulje ikkuna ja peruuta valtuutus

en: Close the dialog and accept the Access Token
fi: Sulje ikkuna ja hyväksy tunnisteväline

en: Allow to upload map data
fi: Salli karttadatan lähetys

en: Select to grant JOSM the right to upload map data on your behalf
fi: Valitse antaaksesi JOSM:ille luvan lähettää karttadataa puolestasi

en: Allow to upload GPS traces
fi: Salli GPS-jälkien lähetys

en: Select to grant JOSM the right to upload GPS traces on your behalf
fi: Valitse antaaksesi JOSM:ille luvan lähettää GPS-jälkiä puolestasi

en: Allow to download your private GPS traces
fi: Salli yksityisten GPS-jälkiesi lataaminen

en: Select to grant JOSM the right to download your private GPS traces into JOSM layers
fi: Valitse antaaksesi JOSMille luvan ladata yksityiset GPS-jälkesi karttatasoksi

en: Allow to read your preferences
fi: Salli asetustesi lukeminen

en: Select to grant JOSM the right to read your server preferences
fi: Valitse antaaksesi JOSMille luvan lukea tilisi asetukset

en: Allow to write your preferences
fi: Salli asetustesi muuttaminen

en: Select to grant JOSM the right to write your server preferences
fi: Valitse antaaksesi JOSMille luvan muttaa tilisi asetuksia

en: Allow modifications of notes
fi: Salli karttailmoitusten muokkaaminen

en: Select to grant JOSM the right to modify notes on your behalf
fi: Valitse antaaksesi JOSMille luvan muokata karttailmoituksia puolestasi

en: Success
fi: Testi onnistui

en: Test failed
fi: Testi epäonnistui

en: Retrieving user info...
fi: Haetaan käyttäjätietoja...

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
fi: Sulje asetusikkuna ja hylkää asetuksiin tekemäsi muutokset

en: Save the preferences and close the dialog
fi: Tallenna asetukset ja sulje tämä ikkuna

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
fi: JOSM on käynnistettävä uudelleen, jotta jotkin asetukset voidaan ottaa käyttöön.

en: Would you like to restart now?
fi: Haluatko käynnistää JOSMin uudelleen nyt?

en: Download plugins
fi: Lataa liitännäisiä

en: Icon paths:
fi: Lista karttakohteiden kuvakkeita sisältävistä kansioista:

en: Name (optional):
fi: Nimi (valinnainen):

en: URL / File:
fi: URL tai tiedosto:

en: active
fi: aktiivinen

en: Map paint style file (*.xml, *.mapcss, *.zip)
fi: Kartanpiirtotyylitiedosto (*.xml, *.mapcss, *.zip)

en: Preset definition file (*.xml, *.zip)
fi: Esiasetustiedosto (*.xml, *.zip)

en: Continue anyway
fi: Jatka silti

en: Cancel and return to the previous dialog
fi: Peruuta, palaa edelliseen ikkunaan

en: Reset
fi: Nollaa

en: Reset to default
fi: Palauta oletusarvoksi

en: Add a new icon path
fi: Lisää listaan uusi kansio kuvakkeille

en: Remove the selected icon paths
fi: Poista valitut kansiot listasta

en: Edit the selected icon path
fi: Muokkaa valittua kansiota listassa

en: Tooltip
fi: työkaluvinkki

en: Icon
fi: Ikoni

en: Remove from toolbar
fi: Poista työkalupalkista

en: Configure toolbar
fi: Määritä työkalupalkki

en: Edit shortcut
fi: Muokkaa pikakuvaketta

en: Do not hide toolbar and menu
fi: Työkalupalkki ja valikot aina näkyvillä

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Toolbar
fi: Työkalupalkki

en: Customize the elements on the toolbar.
fi: Muokkaa työkalupalkin elementtejä.

en: Separator
fi: Erotin

en: Available
fi: Käytettävissä

en: Action parameters
fi: Toimintoparametrit

en: Parameter name
fi: Parametrin nimi

en: Parameter value
fi: Parametrin arvo

en: Toolbar action without name: {0}
fi: Työkalupalkin toiminto ilman nimeä: {0}

en: Strange toolbar value: {0}
fi: Outo työkalupalkin arvo: {0}

en: Toolbar: {0}
fi: Työkalupalkki: {0}

en: add entry
fi: lisää

en: Remove the selected entry
fi: Poista valittu

en: Key: {0}
fi: Avain: {0}

en: Advanced Preferences
fi: Lisäasetukset

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
fi: Muutetaan asetusmuuttujien arvoja suoraan. Käytä tätä vain harkiten!

en: Read from file
fi: Lue tiedostosta

en: Export selected items
fi: Vie valitut rivit

en: Append preferences from file to existing values
fi: Liitä asetustiedoston arvot nykyisten vastaavien asetusarvojen loppuun

en: Replace existing values
fi: Kovaa nykyiset arvot

en: <html>Here is file import summary. <br/>You can reject preferences changes by pressing "Cancel" in preferences dialog <br/>To activate some changes JOSM restart may be needed.</html>
fi: <html>Tässä yhteenvedon tuoduista asetusmuutoksista.<br/>Voit hylätä muutokset valitsemalla "Peruuta" asetukset-ikkunassa.<br/>Joidenkin muutosten käyttöönotto voi vaatia JOSMin uudelleenkäynnistystä.</html>

en: shortcut
fi: pikvakuvake

en: color
fi: väri

en: toolbar
fi: työkalupalkki

en: imagery
fi: kuvatasot

en: Load profile
fi: Lataa profiili

en: Save {0} profile
fi: Tallenna {0} profiili

en: Choose profile file
fi: Valitse profiilitiedosto

en: Select Setting Type:
fi: Asetusmuuttujan tyyppi

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: List
fi: Luettelo

en: List of lists
fi: Luettelo luetteloista

en: List of maps
fi: Karttaluettelo

en: Add setting
fi: Lisää asetusmuuttuja

en: Current value is default.
fi: Nykyinen arvo on oletusarvo.

en: Default value is ''{0}''.
fi: Oletusarvo on ''{0}''.

en: Value:
fi: Arvo:

en: Settings for the audio player and audio markers.
fi: Äänentoiston ja äänitiedostomerkkien asetukset.

en: Display the Audio menu.
fi: Näytä äänivalikko.

en: Named trackpoints.
fi: Nimetyt reittipisteet.

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
fi: Näytä tai piilota äänivalikko päävalikosta.

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
fi: Näytä kartalla toistettavan äänen nauhoituspaikan mukana liikkuva merkki. Paikka saadaan gps-jäljestä.

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
fi: Kuinka monta sekuntia haluat siirtyä äänessä eteen-tai taaksepäin kun kyseistä kelausnappia painetaan

en: Forward/back time (seconds)
fi: Kelauksen aika (sekunteina)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
fi: Eteenpäinkelauksen nopeuskerroin

en: Fast forward multiplier
fi: Pikakelauksen nopeuskerroin

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
fi: Äänen soittaminen aloitetaan näin monta sekuntia ennen valittua kohtaa (tai jälkeen, jos luku on negatiivinen).

en: Colors
fi: Värit

en: Paint style {0}: {1}
fi: Piirtotyyli {0}: {1}

en: Choose
fi: Valitse

en: Choose a color for {0}
fi: Valitse väri {0}:lle

en: Set all to default
fi: Palauta kaikki

en: Colors used by different objects in JOSM.
fi: Eri objekteille käytetyt värit.

[ctx: gui]
en: Display
fi: Näyttö

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
fi: Asetukset, jotka vaikuttavat ohjelman visuaaliseen ilmeeseen.

en: Draw Direction Arrows
fi: Piirrä suuntanuolet

en: Only on the head of a way.
fi: Vain polun päähän.

en: Draw oneway arrows.
fi: Piirrä yksisuuntaisuusnuolet

en: Draw segment order numbers
fi: Piirrä segmenttien järjestysnumerot

en: Draw segment order numbers on selected way
fi: Piirrä segmenttien järjestysnumerot valittuihin polkuihin

en: Draw virtual nodes in select mode
fi: Piirrä virtuaalipisteet valintatilassa

en: Draw inactive layers in other color
fi: Piirrä epäaktiiviset tasot eri värillä

en: Display discardable keys
fi: Näytä myös hiljaisesti poistettavat avaimet

en: Use auto filters
fi: Käytä automaattisuodattimia

en: Rule
fi: Sääntö

en: Highlight target ways and nodes
fi: Korosta pisteet ja polut hiirikursorin alla

en: Draw rubber-band helper line
fi: Näytä piirtotilassa apuviiva viimeisimmästä pisteestä

en: Smooth map graphics (antialiasing)
fi: Pehmeä karttagrafiikka (antialiasointi)

en: Smooth map graphics in wireframe mode (antialiasing)
fi: Pehmeä karttagrafiikka (antialiasointi) rautalankanäkymässä

en: Draw only outlines of areas
fi: Piirrä alueista vain reunaviivat

en: OSM Data
fi: OSM-data

en: Settings that control the drawing of OSM data.
fi: Asetukset, jotka säätävät OSM-datan piirtoa.

en: Draw direction hints for way segments.
fi: Piirrä suuntanuolet polkujen segmenteille.

en: Draw arrows in the direction of oneways and other directed features.
fi: Piirrä suuntanuolia poluille, jotka ovat yksisuuntaisia katuja tai muita yksisuuntaisia kohteita

en: Draw the order numbers of all segments within their way.
fi: Piirrä polkujen segmenteille järjestysnumerot.

en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
fi: Piirrä palvelimelta ladatun datan alueen reunat.

en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
fi: Piirrä valintatilassa virtuaalipisteet polkuihin muokkauksen helpottamiseksi.

en: Draw the inactive data layers in a different color.
fi: Piirrä epäaktiiviset tasot eri värillä.

en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
fi: Käytä antialiasointia, joka antaa pehmeämmän ulkoasun.

en: Apply antialiasing to the map view in wireframe mode resulting in a smoother appearance.
fi: Käytä rautalankatilassa viivan reunan pehmennystä, jotta näkymä oli vähemmän karkea.

en: This option suppresses the filling of areas, overriding anything specified in the selected style.
fi: Tämä asetus pakottaa alueiden piirtämisen vain reunaviivan piirtämiseksi. Tämä ohittaa piirtotyylissä valitut alueiden täytöt.

en: Display keys which have been deemed uninteresting to the point that they can be silently removed.
fi: Näytä ominaisuuslistassa myös sellaiset tagit, joiden avain on todettu arvottomaksi OSM:ssa, ja jotka poistetaan ilman eri ilmoitusta.

en: Options that affect drawing performance
fi: Asetukset, jotka vaikuttavat piirron nopeuteen

en: Segment drawing options
fi: Karttadatan viivojen piirtoa koskevat asetukset

en: Select and draw mode options
fi: Valinta- ja piirtotiloja koskevat asetukset

en: Other options
fi: Muut asetukset

en: GPS Points
fi: GPS-pisteet

en: Settings that control the drawing of GPS tracks.
fi: Asetukset, jotka säätävät OSM-pisteiden piirtoa.

en: Auto
fi: Automaattinen

[ctx: gpx_field]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: gpx_field]
en: Desc(ription)
fi: Kuvaus

en: Everything
fi: Kaikki

en: Name or offset
fi: Siirroksen nimi

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Use global settings
fi: Käytä yleisiä asetuksia

en: All
fi: Kaikki

en: Local files
fi: Paikalliset tiedostot

en: Force lines if no segments imported
fi: Pakota viivanpiirto

en: Draw large GPS points
fi: Piirrä suuret GPS-pisteet

en: Velocity (red = slow, green = fast)
fi: Nopeus (punainen = hidas, vihreä = nopea)

en: Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
fi: Suunta (punainen = länteen, keltainen = pohjoiseen, vihreä = itään, sininen = etelään)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
fi: Paikannuksen tarkkuus (punainen = huono, vihreä = hyvä)

en: Heat Map (dark = few, bright = many)
fi: Lämpökartta (tumma = vähän, kirkas = monta)

en: Single Color (can be customized in the layer manager)
fi: Yksittäinen väri (voidaan mukauttaa tasonhallinnassa)

en: Car
fi: Auto

en: Bicycle
fi: Polkupyörä

en: Foot
fi: Jalankulku (foot)

[ctx: Heat map]
en: User Normal
fi: Käyttäjän normaali

[ctx: Heat map]
en: User Light
fi: Käyttäjän vaalea

[ctx: Heat map]
en: Traffic Lights
fi: Liikennevalot

[ctx: Heat map]
en: Viridis
fi: Vihreä

[ctx: Heat map]
en: Wood
fi: Puu

[ctx: Heat map]
en: Heat
fi: Lämpö

en: Use points instead of lines for heat map
fi: Käytä pisteitä viivojen sijaan lämpökartassa

en: Create markers when reading GPX
fi: Luo Merkinnät -taso GPX-tiedostoja avattaessa

en: Fast drawing (looks uglier)
fi: Nopea piirto (näyttää rumemmalta)

en: Dynamic color range based on data limits
fi: Väriskaala sopeutetaan datan minimi- ja maksimiarvoihin

en: Smooth GPX graphics (antialiasing)
fi: Pehmennä viivan reunaa

en: Draw with Opacity (alpha blending)
fi: Piirrä läpinäkyvyydellä (alpha blending)

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
fi: Jos GPX-tiedostossa on reittipisteitä, luo jokaisesta reittipisteestä merkinnän uudelle Merkinnät-tasolle.

en: Draw lines between raw GPS points
fi: Piirrä viivat GPS-pisteiden välille.

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
fi: Enimmäispituus (metreissä) pisteiden välisille viivoille. Arvolla -1 piirretään aina peräkkäisten pisteiden välit.

en: Maximum length for local files (meters)
fi: Viivasegmentin maksimipituus paikallisille tiedostoille (metriä)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
fi: Enimmäispituus (metreissä) pisteiden välisille viivoille. Arvolla -1 piirretään aina peräkkäisten pisteiden välit.

en: Maximum length (meters)
fi: Enimmäispituus (metreinä)

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
fi: Pakota viivojen piirto pisteiden välille, jos tiedosto ei sisällä tietoa viivoista

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
fi: Piirrä GPS-pisteitä yhdistäviin viivoihin suuntanuolet

en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
fi: Piirrä suuntanuolet käyttäen etsintätaulukkoa kompleksilukulaskujen sijaan.

en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
fi: Älä piirrä nuolta, jos se on tätä lähempänä edellistä.

en: Minimum distance (pixels)
fi: Vähimmäisetäisyys (pikseleinä)

en: Draw larger dots for the GPS points.
fi: Piirrä isommat pisteet GPS-pisteille

en: Width of drawn GPX line (0 for default)
fi: GPX-tasolle piirrettävän viivan leveys (arvolla 0 oletusleveys)

en: Drawing width of GPX lines
fi: Viivan leveys

en: Apply antialiasing to the GPX lines resulting in a smoother appearance.
fi: Käytä GPX-viivojen piirrossa viivan reunan pehmennystä, jotta viiva näyttäisi vähemmän karkealta.

en: Apply dynamic alpha-blending and adjust width based on zoom level for all GPX lines.
fi: Käytä dynaamista läpinäkyvyyttä (alpha-blending) ja säädä leveyttä suurennustason mukaan kaikille GPX-viivoille.

en: Colors points and track segments by velocity.
fi: Värittää pisteet ja jäljen segmentit nopeuden mukaan.

en: Colors points and track segments by direction.
fi: Värittää pisteet ja viivat senhetkisen suunnan mukaan

en: Colors points and track segments by dilution of position (HDOP). Your capture device needs to log that information.
fi: Väritä gps-pisteet ja -viivat paikannuksen epävarmuuskertoimen (HDOP) mukaan. GPS-vastaanottimesi täytyy tallentaa kyseinen tieto.

en: Colors points and track segments by its timestamp.
fi: Värittää pisteet ja viivat pisteen aikaleiman mukaan

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
fi: Nopeusvärityksen valinta eri keskinopeuksille.

en: Selects the color schema for heat map.
fi: Valitsee väriteeman lämpökartalle.

en: Track and Point Coloring
fi: Jäljen ja pisteiden väritys

en: Colors points and track segments by data limits.
fi: Määrittää väriskaalan ääriarvot kunkin jäljen ääriarvojen perusteella.

en: Show splash screen at startup
fi: Näytä käynnistysruutu käynnistyksessä

en: Show user name in title
fi: Näytä käyttäjätunnus ikkunan otsikossa

en: Show object ID in selection lists
fi: Näytä objektitunniste valintalistoissa

en: Show object version in selection lists
fi: Näytä objektin versio valintalistoissa

en: Show node coordinates in selection lists
fi: Näytä pisteen koordinaatit valintalistassa

en: Show localized name in selection lists
fi: Näytä lokalisoitu nimi valintalistoissa

en: Modeless working (Potlatch style)
fi: Tilaton työskentely (Potlatchin tyyliin)

en: Preview object properties on mouse hover
fi: Esikatsele objektin ominaisuuksia, kun hiiri on sen päällä

en: Dynamic buttons in side menus
fi: Automaattisesti piiloutuvat painikkeet sivupaneeleissa

en: Display ISO dates
fi: Käytä päivämäärille ISO-standardin esitysmuotoa

en: Remember dialog geometries
fi: Muista ikkunoiden geometriat

en: Use native file choosers (nicer, but do not support file filters)
fi: Käytä käyttöjärjestelmäsi tiedostovalitsin-ikkunaa (eivät tue listan suodatusta)

en: Reverse zoom with mouse wheel
fi: Käännä lähennys ja loitonnus hiiren rullalla

en: Look and Feel
fi: Ulkoasu ja käyttötuntuma

en: Show localized name in selection lists, if available
fi: Näytä lokalisoitu nimi valintalistoissa, jos saatavilla

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
fi: Työskentelytiloja ei tarvitse vaihtaa (Potlatchin tyylinen työskentelytapa)

en: Show tags and relation memberships of objects in the properties dialog when hovering over them with the mouse pointer
fi: Näytä objektien tagit ja relaatiojäsenyydet ominaisuusikkunassa, kun hiiren osoitin on niiden päällä

en: Display buttons in right side menus only when mouse is inside the element
fi: Näytä oikean reunan paneeleissa painikkeet vain silloin, kun kursori on paneelin alueella.

en: Format dates according to {0}. Today''s date will be displayed as {1} instead of {2}
fi: Esitä päivämäärät standardin {0} mukaisina. Tämän päivän päiväys kirjoitettaisiin muodossa {1}, eikä {2}.

en: Use file choosers that behave more like native ones. They look nicer but do not support some features like file filters
fi: Käytä tiedostojen avaamiseen ikkunoita, jotka näyttävät enemmän käyttöjärjestelmäsi omalta. Voivat näyttää paremmilta, mutta eivät tue esim. tiedostojen suodatusta tiedostotyypin mukaan.

en: Language
fi: Kieli

en: Change the language of JOSM.
fi: Vaihda JOSM:n kieli.

en: Default (Auto determined)
fi: Oletusarvo (automaattisesti päätetty)

en: Add Imagery URL
fi: Lisää kuvatason URL-osoite

en: Is layer properly georeferenced?
fi: Onko karttataso georeferoitu oikein?

en: minutes
fi: minuutit

en: hours
fi: tunnit

en: days
fi: päivät

en: Set custom HTTP headers (if needed):
fi: Aseta HTTP otsikkotiedot (jos tarpeen):

en: {0} Make sure OSM has the permission to use this service
fi: {0} Varmista, että OSM:lla on lupa palvelun käyttöön

en: {0} Enter maximum zoom (optional)
fi: {0} Syötä maksimisuurennustaso (valinnainen)

en: {0} Edit generated {1} URL (optional)
fi: {0} Muokkaa generoitua {1} URL:a (vapaaehtoinen)

en: {0} Enter name for this layer
fi: {0} Anna nimi tälle tasolle

en: {0} Enter URL
fi: {0} Syötä URL

en: Store WMS endpoint only, select layers at usage
fi: Tallenna vain WMS-palvelu – valitse tasot käytettäessä

en: Use selected layers as default
fi: Käytä oletuksena valittuja tasoja

en: {0} Enter GetCapabilities URL
fi: {0} Syötä GetCapabilities kutsun URL

en: {0} Get layers
fi: {0} Hae tasot

en: {0} Select layers
fi: {0} Valitse tasot

en: {0} Select image format
fi: {0} Valitse kuvaformaatti

en: Show Bounds
fi: Näytä kuva-aineiston reunat

en: No bounding box was found for this layer.
fi: Tasolle ei löytynyt tietoa kuva-aineiston reunoista.

en: Set default layer?
fi: Aseta oletustaso?

en: Choose default layer
fi: Valitse oletustaso

en: Error getting layers: {0}
fi: Virhe tasojen hakemisessa: {0}

en: Tile cache directory:
fi: Kuvapalojen välimuistikansio:

en: Maximum size of disk cache (per imagery) in MB:
fi: Levyvälimuistin suurin sallittu koko (kuvatasoa kohti) megatavuina:

en: {0} cache, total cache size: {1}
fi: {0}-välimuisti, välimuistin koko yhteensä: {1}

en: Cache name
fi: Nimi välimuistissa

en: Object Count
fi: Välimuistiin säilöttyjä kohteita

en: Soft
fi: Lievä

en: Strong
fi: Voimakas

en: Sharpen (requires layer re-add):
fi: Tarkennus (edellyttää tason lisäämistä uudelleen):

en: Tiles zoom offset:
fi: Suurennustason poikkeama näytetystä tarkkuudesta

en: Imagery
fi: Kuvatasot

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
fi: Muokkaa Kuvatasot-valikossa näkyvää listaa

en: Common Settings
fi: Yleiset asetukset

en: WMS Settings
fi: WMS-asetukset

en: TMS Settings
fi: TMS-asetukset

en: Imagery providers
fi: Kuvatasojen tarjoajat

en: Offset bookmarks
fi: Tallennetut kuvatasojen siirrokset

en: Cache
fi: Välimuisti

en: Please select the row to delete.
fi: Ole hyvä ja valitse poistettava rivi.

en: Layer
fi: Taso

en: Easting
fi: itäpoikkeama

en: Northing
fi: pohjoispoikkeama

en: Available default entries:
fi: Oletuksena tunnetut kuvatasot:

en: Boundaries of selected imagery entries:
fi: Valittujen kuvatasojen rajat:

en: New default entries can be added in the <a href="{0}">Wiki</a>.
fi: Uusia oletusarvoja voi lisätä <a href="{0}">Wikissä</a>.

en: Selected entries:
fi: Valikkoon käytettäviksi valitut kuvatasot:

en: Add a new {0} entry by entering the URL
fi: Lisää uusi {0}-lähde syöttämällä URL

en: Remove entry
fi: Poista valitut kuvatasot

en: Copy selected default entries from the list above into the list below.
fi: Kopioi valitut oletusarvot yläpuoliselta listalta alapuoliselle listalle.

en: Menu Name
fi: Nimi valikossa

en: Imagery URL
fi: Kuvatason URL-osoite

en: Menu Name (Default)
fi: Tason oletusnimi valikossa

en: Imagery URL (Default)
fi: Kuvatason URL-osoite (oletus)

en: Auto zoom by default:
fi: Automaattinen suurennustaso oletuksena:

en: Autoload tiles by default:
fi: Lataa kuvapalat automaattisesti:

en: Min. zoom level:
fi: Minimisuurennustaso:

en: Max. zoom level:
fi: Maksimisuurennustaso:

en: Maximum concurrent downloads:
fi: Samanaikaisten latausten maksimimäärä:

en: Maximum concurrent downloads per host:
fi: Samanaikaisten latausten maksimimäärä palvelinta kohti:

en: Simultaneous connections:
fi: Samanaikaisia yhteyksiä:

en: Tile size:
fi: Kuvapalojen koko:

en: File backup
fi: Automaattitallennus

en: Configure whether to create backup files
fi: Automaattitallennuksen asetukset

en: Auto save enabled
fi: Automaattitallennus käytössä

en: Auto save interval (seconds)
fi: Automaattitallennuksen tallennusväli (sekunneissa)

en: Default value: {0}
fi: Oletusarvo: {0}

en: Auto saved files per layer
fi: Tiedostojen lukumäärä datatasoa kohti

en: <i>(Autosave stores the changed data layers in periodic intervals. The backups are saved in JOSM''s preference folder. In case of a crash, JOSM tries to recover the unsaved changes on next start.)</i>
fi: <i>(Automaattitallennus tallentaa muutetut datatasot säännöllisin väliajoin. Nämä varmuuskopiotiedostot löytyvät JOSMin asetuskansiosta. Jos JOSM kaatuu, JOSM yrittää palauttaa tallentamattomat muutokset seuraavalla käynnistyskerralla.)</i>

en: Keep backup files when saving data layers
fi: Säilytä automaattitallennuksen luomat tiedostot vaikka taso tallennetaan normaalisti

en: When saving, keep backup files ending with a ~
fi: Lisää tallennettaessa varmuuskopiotiedostojen loppuun ~-merkki

en: <i>(JOSM can keep a backup file when saving data layers. It appends ''~'' to the file name and saves it in the same folder.)</i>
fi: <i>(JOSM voi säilyttää varakopion tallennettavasta datatasosta. Tiedoston nimeen lisätään "~" ja se tallennetaan samaan kansioon kuin "oikea" tiedosto.)</i>

en: Notification at each save
fi: Ilmoita jokaisesta välitallennuksesta

en: When saving, display a small notification
fi: Näytetäänkö pieni tiedote ruudulla jokaisen automaattitallennuksen jälkeen.

en: Enable built-in icon defaults
fi: Käytä vakioikoneita

en: Available styles:
fi: Saatavilla olevat tyylit

en: Active styles:
fi: Aktiiviset kartanpiirtotyylit:

en: Add a new style by entering filename or URL
fi: Lisää kartanpiirtotyyli listaan antamalla tiedostonimi tai URL

en: Remove the selected styles from the list of active styles
fi: Poista valitut kartanpiirtotyylit aktiivisten tyylien listasta

en: Edit the filename or URL for the selected active style
fi: Muokkaa valitun kartanpiirtotyylin tiedostopolkua tai URL:ia.

en: Add the selected available styles to the list of active styles
fi: Lisää valitut kartanpiirtotyylit aktiivisten kartanpiirtotyylien joukkoon

en: Reloads the list of available styles from ''{0}''
fi: Lataa uudelleen tunnettujen kartanpiirtotyylien lista osoitteesta ''{0}''

en: Could not read tagging preset source: {0}
fi: Tagien esiasetuslähdettä ei voitu lukea: {0}

en: Could not read tagging preset source: {0}
    Do you want to keep it?
fi: Tagien esiasetuslähdettä ei voitu lukea: {0} Haluatko pitkää sen?

en: Tagging Presets
fi: Tagien esivalinnat

en: Sort presets menu alphabetically
fi: Järjestä esivalintavalikot aakkosjärjestykseen

en: Available presets:
fi: Saatavilla olevat esivalintakokoelmat

en: Active presets:
fi: Aktiiviset esivalintakokoelmat

en: Add a new preset by entering filename or URL
fi: Lisää esivalintatiedosto valitsemalla tiedosto tai URL.

en: New preset entry:
fi: Uusi esivalinta:

en: Remove the selected presets from the list of active presets
fi: Poistaa valitut esivalintakokoelmat aktiivisten esivalintakokoelmien joukosta

en: Edit the filename or URL for the selected active preset
fi: Muokkaa valitun aktiivisen esivalintakokoelman tiedostopolkua tai URL:ia.

en: Add the selected available presets to the list of active presets
fi: Lisää valitut esivalintakokoelmat aktiivisten esivalintakokoelmien joukkoon

en: Reloads the list of available presets from ''{0}''
fi: Lataa tunnettujen esivalintakokoelmien listan uudelleen osoitteesta ''{0}''

en: Plugin bundled with JOSM
fi: Liitännäinen tulee JOSM:n mukana

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available plugins.
fi: Ole hyvä ja klikkaa <strong>Lataa luettelo</strong> ladataksesi ja näyttääksesi luettelon saatavilla olevista liitännäisistä.

en: The filter returned no results.
fi: Suodatin ei palauttanut tuloksia.

en: {0}: Version {1} (local: {2})
fi: {0}: Versio {1} (paikallinen: {2})

en: Update plugins
fi: Päivitä liitännäiset

en: Configure available plugins.
fi: Valitse käytettävät liitännäiset

en: The following plugin has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} plugins have been downloaded <strong>successfully</strong>:
fi[0]: Seuraava liitännäinen on ladattu <strong>onnistuneesti</strong>:
fi[1]: Seuraavat {0} liitännäistä on ladattu <strong>onnistuneesti</strong>:

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
fi[0]: Littännäisen lataus <strong>epäonnistui</strong>:
fi[1]: {0}:n littännäisen lataus <strong>epäonnistui</strong>:

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
fi: Uudelleenkäynnistä JOSM ottaaksesi ladatut liitännäiset käyttöön.

[ctx: plugins]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: plugins]
en: Installed
fi: Asennetut

[ctx: plugins]
en: Available
fi: Saatavilla

en: Plugin update policy
fi: Liitännäisten päivitysasetukset

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
fi: Hyväksyy uudet liitännäissivustot ja sulkee ikkunan

en: Configure Plugin Sites
fi: Muokkaa liitännäissivustoja

en: Download list
fi: Lataa luettelo

en: Download the list of available plugins
fi: Lataa lista saatavilla olevista liitännäisistä

en: Update the selected plugins
fi: Päivitä valitut liitännäiset

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
fi: Kaikki asennetut liitännäiset ovat ajantasalla. JOSM:n ei tarvitse ladata uusia versioita.

en: Plugins up to date
fi: Liitännäiset ajantasalla

en: Configure sites...
fi: Valitse sivustot...

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
fi: Valitse sivustot, joilta liitännäisiä ladataan

en: Load from list...
fi: Lataa listalta…

en: Disable all other plugins
fi: Poista muut liitännäiset käytöstä

en: Enter a list of plugins you want to download.
fi: Syötä lista liitännäisistä, jotka haluat ladata.

en: You should add one plugin id per line, version information is ignored.
fi: Syötä kunkin liitännäisen tunniste omalle rivilleen. Versiotietoa ei huomioida.

en: Load plugins from list
fi: Lataa liitännäiset listalta

en: The following plugins were not found. Continue anyway?
fi: Seuraavia liitännäisiä ei löytynyt. Jatketaanko siitä huolimatta?

en: Enter URL
fi: Syötä URL

en: Please select an entry.
fi: Valitse kohta.

en: Update interval (in days):
fi: Liitännäisten päivitystarkistuksen väli (päivissä):

en: Ask before updating
fi: Kysy varmistus ennen päivitystä

en: Always update without asking
fi: Päivitä aina kysymättä käyttäjältä

en: Never update
fi: Älä päivitä ikinä automaattisesti

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
fi: Valitse saako JOSM automaattisesti päivittää käytössä olevat liitännäiset aina kun JOSM on päivitetty.

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain period of time.
fi: Valitse saako JOSM automaattisesti päivittää käytössä olevat liitännäiset aina tietyn ajan välein.

en: By Code (EPSG)
fi: Valinta EPSG karttaprojektiotunnisteella

en: Projection code
fi: Karttaprojektion tunniste

en: Projection name
fi: Projektion nimi

en: Validate
fi: Tarkista

en: Parameter information...
fi: Parametrien kuvaukset...

en: Parameter information
fi: Parametrien kuvaukset

en: Supported values:
fi: Tuetut arvot:

en: Ellipsoid name
fi: Ellipsodin nimi

en: Gauß-Krüger
fi: Gauss-Krüger

en: GK Zone
fi: Gauss-Krüger kaista

en: {0} ({1} to {2} degrees)
fi: {0} ({1}-{2} astetta)

en: Lambert CC9 Zone (France)
fi: Lambert CC9-alue (Ranska)

en: Lambert CC Zone
fi: Lambert CC-alue

en: {0} (Corsica)
fi: {0} (Korsika)

en: Lambert 4 Zones (France)
fi: Lambert 4 aluetta (Ranska)

en: WGS84 Geographic
fi: WGS84 maantieteellinen

en: Lambert Zone (Estonia)
fi: Lamber-alue (Viro)

en: Lambert 93 (France)
fi: Lambert 93 (Ranska)

en: Rijksdriehoekscoördinaten (Netherlands)
fi: Rijksdriehoekscoördinaten (Alankomaat)

en: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sweden)
fi: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Ruotsi)

en: Map Projection
fi: Karttaprojektio

en: Projection method
fi: Projektiometodi

en: Set as default
fi: Aseta oletukseksi

en: Default projection
fi: Oletusprojektio

en: Default projection has been set to ''{0}''
fi: Oletusprojektioksi asetettu "{0}"

en: Display coordinates as
fi: Näytä koordinaatit

en: System of measurement
fi: Mittayksiköt

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
fi: Projektiota {0} ei voitu aktivoida. Käytetään Mercatoria

en: PUWG 1992 (Poland)
fi: PUWG 1992 (Puola)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
fi: PUWG 2000 -alue {0} (Puola)

en: PUWG (Poland)
fi: PUWG (Puola)

en: PUWG Zone
fi: PUWG-alue

en: Swiss Grid (Switzerland)
fi: Swiss Grid (Sveitsi)

en: Reunion RGR92
fi: Réunion RGR92

en: Guyane RGFG95
fi: Guayana RGFG95

en: UTM France (DOM)
fi: UTM Ranska (DOM)

en: UTM Geodesic system
fi: UTM-karttajärjestelmä

en: North
fi: Pohjoinen

en: South
fi: Etelä

en: Hemisphere
fi: Pallonpuolisko

en: Remote Control
fi: Etähallinta

en: Settings for the remote control feature.
fi: JOSMin etähallintaa koskevat asetukset

en: Confirm all Remote Control actions manually
fi: Pyydä vahvistus kaikille etähallinnan toiminnoille

en: Allows JOSM to be controlled from other applications, e.g. from a web browser.
fi: Mahdollistaa komentojen välittämisen JOSM:lle muista sovelluksista, esim. selaimestasi.

en: JOSM will always listen at <b>port {0}</b> (http) on localhost.<br>This port is not configurable because it is referenced by external applications talking to JOSM.
fi: JOSM kuuntelee aina <b>porttia {0}</b> (http) localhostissa.<br>Tämä portti ei ole määritettävissä, koska JOSM:n kanssa keskustelevat ulkoiset sovellukset viittaavat siihen.

en: Enable remote control
fi: Salli JOSMin etähallinta

en: Permitted actions:
fi: Sallitut etähallinnan toiminnot:

en: Invalid API URL
fi: Virheellinen API URL

en: <html>Failed to retrieve a list of changesets from the OSM API server at<br>''{1}''. The server responded with the return code {0} instead of 200.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
fi: <html>Muutoskokoelmalistan haku epäonnistui, OSM API-palvelimelta osoitteessa<br>''{1}''. Palvelin palautti virhekoodin {0}, eikä virhekoodia 200.<br>Tarkista että ''{1}'' on kirjoitettu oikein, ja yritä uudelleen.</html>

en: Use Basic Authentication
fi: Käytä yksinkertaista tunnistautumista

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
fi: Valitse käyttääksesi salaamatonta tunnistaumista (HTTP) OSM-käyttäjätunnuksellasi ja salasanallasi

en: OSM username:
fi: OSM-käyttäjätunnus:

en: OSM password:
fi: OSM-salasana:

en: Please enter your OSM password
fi: Syötä OSM-tilisi salasana

en: Periodically check for new messages
fi: Tarkista uudet viestit OSM-palvelimelta säännöllisesti

en: Check interval (minutes):
fi: Tarkistuksen toistoväli minuutteina:

en: Display Advanced OAuth Parameters
fi: Näytä OAuthin lisäparametrit

en: Save to preferences
fi: Tallenna asetuksiin

en: <html>Use the default OSM server URL (<strong>{0}</strong>)</html>
fi: <html>Käytä OSM-pavelimen oletusosoitetta (<strong>{0}</strong>)</html>

en: Test the API URL
fi: Testaa API:n osoitetta

en: The API URL is valid.
fi: API:n osoite on kelpo

en: The current value is not a valid URL
fi: Nykyinen arvo ei ole kelvollinen URL

en: Use Overpass server for object downloads
fi: Käytä Overpass-palvelinta kohteiden lataamiseen

en: Overpass server:
fi: Overpass-palvelin:

en: Proxy
fi: Välityspalvelin

en: Configure whether to use a proxy server
fi: Voit määrittää välityspalvelimen käyttöön, ja siihen liittyvät asetukset

en: Host:
fi: Palvelin:

[ctx: server]
en: Port:
fi: Portti:

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
fi: Ole hyvä ja syötä käytäjänimi ja salasana jos välityspalvelimesi vaatii autentikoitumista.

en: No proxy
fi: Ei välityspalvelinta

en: Use standard system settings
fi: Käytä järjestelmän oletusasetuksia

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
fi: Käytä järjestelmän oletusasetuksia (ei käytettävissä. Käynnistä JOSM komentoriviparametrilla <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> valitaksesi tämän)

en: Manually configure a HTTP proxy
fi: Määritä HTTP-välityspalvelimen asetukset itse

en: Use a SOCKS proxy
fi: Käytä SOCKS-välityspalvelinta

en: JOSM is configured to use proxies from the system setting, but the JVM is not configured to retrieve them. Resetting preferences to ''No proxy''
fi: Asetusten mukaan JOSM:n piti käyttää käyttöjärjestelmän välityspalvelinasetuksia, mutta Java-ympäristön asetukset estävät niiden lataamisen. JOSM:n asetus on palautettu arvoon "Ei välityspalvelinta".

en: OSM Server
fi: OSM-palvelin

en: Connection Settings for the OSM server.
fi: OSM-palvelimen yhteysasetukset.

en: Please enter your OSM user name
fi: Syötä OSM käyttäjätunnus

en: The user name cannot be empty. Please enter your OSM user name
fi: Käyttäjätunnus ei voi olla tyhjä. Syötä OSM käyttäjänimesi

en: Action
fi: Toiminto

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Use default
fi: Käytä oletusarvoa

en: Key:
fi: Avain:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
fi: Huomio: Käytä vain oikeita näppäimistön näppäimiä!

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Changing keyboard shortcuts manually.
fi: Muutetaan pikanäppäimiä käsin.

en: Data validator
fi: Datantarkistin

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
fi: OSM-datantarkistin, joka tarkistaa käyttäjien ja ohjelmien tekemiä yleisiä virheitä.

en: Available rules:
fi: Käytettävissä olevat säännöt:

en: Active rules:
fi: Aktiiviset säännöt:

en: Add a new rule by entering filename or URL
fi: Lisää tarkistussääntö valitsemalla tiedosto tai URL.

en: Edit the filename or URL for the selected active rule
fi: Muokkaa valitun tarkistussäännön tiedostopolkua tai URL:ia.

en: Use ignore list.
fi: Käytä ohituslistaa.

en: Use the ignore list to suppress warnings.
fi: Jätä varoituksia näyttämättä ohituslistan mukaisesti.

en: Use error layer.
fi: Käytä virhetasoa

en: Use the error layer to display problematic elements.
fi: Käytä virhetasoa ongelmallisten elementtien näyttämiseen.

en: Show informational level.
fi: Näytä huomautukset.

en: Show the informational tests.
fi: Näytä myös huomautustasoiset havainnot testeistä

en: Show informational level on upload.
fi: Näytä myös huomautukset ennen tietojen lähetystä

en: Show the informational tests in the upload check windows.
fi: Näytä huomautustasoiset havainnot myös ennen tietojen lähettämistä palvelimelle.

en: On demand
fi: Tarvittaessa

en: On upload
fi: Lähetettäessä

en: Tests
fi: Suoritettavat testit

en: Choose tests to enable
fi: Valitse karttatiedoille tehtävät tarkistukset

en: Delete the selection in the tag table
fi: Poista tagi-listasta valittu sisältö

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
fi: Käytä esivalintaa "{0}" ryhmästä "{1}"

en: Use preset ''{0}''
fi: Käytä esivalintaa ”{0}”

en: Elements of type {0} are supported.
fi: Soveltuu {0}-tyyppisille karttakohteille.

en: This preset also sets: {0}
fi: Tämä esivalinta asettaa myös: {0}

en: Apply Preset
fi: Aseta esivalinnan tagit

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since nothing has been selected!
fi: Mitään ei ole valittuna, joten esivalintaa <i>{0}</i> ei voi asettaa!

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since the selection is unsuitable!
fi: Tämänhetkinen valinta ei sovellu esivalinnalle <i>{0}</i>.

en: Change {0} object | Change {0} objects
fi[0]: Muuta {0} objekti
fi[1]: Muuta {0} objektia

en: Nothing selected!
fi: Ei mitään valittuna!

en: Selection unsuitable!
fi: Valinta ei ole sopiva!

en: Change Tags
fi: Muokkaa tageja

en: Add or remove toolbar button
fi: Lisää painike tälle esivalinnalle työkalupalkkiin, tai poista se

en: Unknown type: {0}
fi: Tuntematon tyyppi: {0}

en: Preset group {1} / {0}
fi: Esivalintojen ryhmä {1} / {0}

en: Preset group {0}
fi: Esivalintojen ryhmä {0}

en: Error parsing {0}:
fi: Virhe käsiteltäessä {0}:

en: Search presets
fi: Esivalintojen haku

en: Search for objects by preset...
fi: Etsi esivalintaa vastaavat kohteet

en: Search for objects by preset
fi: Etsi esivalintaa vastaavat kohteet

en: Show only applicable to selection
fi: Näytä vain nykyiseen valintaan sopivat vaihtoehdot

en: Search in tags
fi: Etsi myös esivalinnoissa käytetyistä tageista

en: Add toolbar button
fi: Lisää painike työkalupalkkiin

en: Preset preferences...
fi: Esivalintojen asetukset

en: Click to open the tagging presets tab in the preferences
fi: Avaa esivalintojen asetukset -välilehden asetukset-ikkunassa

en: <different>
fi: <eri>

en: This corresponds to the key ''{0}''
fi: Tämä vastaa avainta "{0}"

en: More information about this feature
fi: Lisää tietoja tästä ominaisuudesta

en: Optional Attributes:
fi: Lisäominaisuudet:

en: Edit also …
fi: Muokkaa myös:

en: Sets the key ''{0}'' to the value ''{1}''.
fi: Asettaa avaimelle ''{0}'' arvon ''{1}''.

en: Illegal member expression: {0}
fi: Virheellinen jäseniin viittava hakulause: {0}

en: Adjustable {0} not registered yet. Cannot set participation in synchronized adjustment.
fi: Muokattava {0} on vielä rekisteröimättä. Sitä ei voida ottaa mukaan synkronoituun muokkaukseen.

en: Adjustable {0} not registered yet.
fi: Muokattava {0} on vielä rekisteröimättä.

en: All files (*.*)
fi: Kaikki tiedostot (*.*)

en: Ignoring malformed geometry: {0}
fi: Ohitetaan virheellinen muoto: {0}

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste a download URL here to specify a bounding box)
fi: URL www.openstreetmap.org-sivulta (voit määrittää ladattavan alueen kopioimalla URLin tähän)

en: Please select the row to edit.
fi: Ole hyvä ja valitse muokattava rivi.

en: Add a new source to the list.
fi: Lisää tiedosto

en: Edit the selected source.
fi: Muokkaa valittua sääntötiedostoa

en: Delete the selected source from the list.
fi: Poista valittu lähde listasta.

en: Enter a search expression
fi: Syötä hakulauseke

en: The current value is not a valid OSM ID. Please enter an integer value > 0
fi: Arvo ei ole OSM ID-numero. Anna positiivinen kokonaisluku.

en: false: the property is explicitly switched off
fi: epätosi: asetus on pois päältä

en: true: the property is explicitly switched on
fi: tosi: asetus on päällä

en: partial: different selected objects have different values, do not change
fi: osittainen: valituilla objekteilla on eri arvoja, älä muuta

en: unset: do not set this property on the selected objects
fi: pois päältä: älä aseta tätä ominaisuutta valituille kohteille

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Right click = copy to clipboard
fi: Napsautus hiiren oikealla painikkeella kopioi lisätietosivun osoitteen leikepöydälle

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type OsmPrimitiveType. Got ''{1}''.
fi: Tyypin OsmPrimitiveType pakollisen attribuutin "{0}" arvo on virheellinen. Saatiin "{1}".

en: Way {0} with {1} nodes is incomplete because at least one node was missing in the loaded data.
fi: Polku {0} jolla on {1} pistettä on keskeneräinen, koska ainakin yksi piste puuttui ladatusta datasta.

en: Relation with external id ''{0}'' refers to a missing primitive with external id ''{1}''.
fi: Relaatio, jonka ulkoinen tunniste on "{0}", viittaa puuttuvaan objktiin, jonka ulkoinen tunniste on "{1}".

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
fi: Poistettuun jäseneen {0} viitataan relaatiosta {1}

en: Prepare OSM data...
fi: Valmistellaan OSM-karttatietoja...

en: Parsing OSM data...
fi: Jäsennetään OSM dataa...

en: Preparing data set...
fi: Käsitellään datatasoa...

en: Rendering data set...
fi: Renderöidään datatasoa...

en: Missing required attribute ''{0}''.
fi: Puuttuva pakollinen attribuutti "{0}".

en: Illegal object with ID=0.
fi: Virheellinen objekti (id=0)

en: Illegal value for attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}. Got {1}.
fi: OSM-objektin {0} "version"-attribuutin arvo on virheellinen. Saatiin {1}.

en: Missing attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}.
fi: OSM-objektilta {0} puuttuu "version"-attribuutti.

en: Unknown or unsupported API version. Got {0}.
fi: Tuntematon tai ei-tuettu API versio: {0}

en: Illegal value for attribute ''changeset'' on new object {1}. Got {0}. Resetting to 0.
fi: Uudella karttakohteella {1} epäkelpo arvo {0} muutoskokoelmatietona (''changeset''). Arvoksi palautettu 0.

en: Illegal value for attribute ''changeset''. Got {0}.
fi: Epäkelpo arvo attribuutille "changeset": {0}

en: Deleted way {0} contains nodes
fi: Poistettu polku {0} sisältää pisteitä

en: Deleted relation {0} contains members
fi: Poistetulla relaatiolla {0} on jäseniä

en: Missing attribute ''ref'' on member in relation {0}.
fi: "ref"-attribuutti puuttuu relaation jäseneltä {0}.

en: Illegal value for attribute ''ref'' on member in relation {0}. Got {1}
fi: Relaation {0} jäsenen "ref"-attribuutille saatiin virheellinen arvo: {1}

en: Incomplete <member> specification with ref=0
fi: Relaation jäsenen määrittely puutteellinen: ei voi olla ref=0

en: Missing attribute ''type'' on member {0} in relation {1}.
fi: Relaation {1} jäseneltä {0} puuttuu "type"-attribuutti.

en: Illegal value for attribute ''type'' on member {0} in relation {1}. Got {2}.
fi: Relaation {1} jäsenen {0} "type"-attribuutille saatiin virheellinen arvo: {2}

en: Downloading points {0} to {1}...
fi: Ladataan pisteet {0}-{1}...

en: Contacting OSM Server...
fi: Yhdistetään OSM-palvelimeen...

en: Failed to open file with extension ''{2}'' and namepart ''{3}'' in zip file ''{0}''. Exception was: {1}
fi: Tiedoston avaaminen ei onnistunut pakatusta tiedostossa ''{0}''. Halutun tiedoston nimi oli ''{3}'' ja pääte ''{2}''. Poikkeus oli: {1}

en: Failed to rename file {0} to {1}.
fi: Tiedoston {0} nimen vaihtaminen ei onnistunut uudelle nimelle {1}.

en: Failed to parse date ''{0}'' replied by server.
fi: Luetun päivämäärän "{0}" tulkinta ei onnistu.

en: Illegal longitude value for parameter ''{0}'', got {1}
fi: Virheellinen pituuspiiri parametrille ”{0}”, saatiin ”{1}”.

en: Illegal latitude value for parameter ''{0}'', got {1}
fi: Virheellinen leveyspiiri parametrille ”{0}”, saatiin ”{1}”

en: Cannot create a changeset query including both the query parameters ''uid'' and ''display_name''
fi: Muutoskokoelmaa ei voida hakea kyselyllä, jossa on sekä ”uid”- että ”display_name”-parametri

en: Unsupported parameter ''{0}'' in changeset query string
fi: Muutoskokoelmaa on haettu tuntemattomalla parametrilla ”{0}”

en: The proxy will not be used.
fi: Välityspalvelinta ei käytetä.

en: Unexpected value for preference ''{0}'' found. Got ''{1}''. Will use no proxy.
fi: Asetuksen ''{0}'' arvo ''{1}'' on tuntematon. Mitään välityspalvelinta ei käytetä.

en: Unexpected parameters for SOCKS proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
fi: SOCKS-välityspalvelimen asetukset eivät vaikuta käyttökelpoisilta. Välityspalvelin ''{0}'' ja portti ''{1}''.

en: Connection to proxy ''{0}'' for URI ''{1}'' failed. Exception was: {2}
fi: Yhteys välityspalvelimeen ''{0}'' epäonnistui haettaessa kohdetta ''{1}''. Ilmoitus oli: {2}

en: The JVM is not configured to lookup proxies from the system settings. The property ''java.net.useSystemProxies'' was missing at startup time.  Will not use a proxy.
fi: Java-ympäristön asetukset eivät salli välityspalvelimen hakemista käyttöjärjestelmästä. Käynnistysparametri ''java.net.useSystemProxies'' ei ollut käytössä. Välityspalvelinta ei käytetä.

en: Postprocessing uploaded data...
fi: Jälkikäsitellään lähetettyä dataa...

en: Downloading OSM data...
fi: Ladataan OSM-karttatietoja...

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
fi: Virhe luettaessa gpx-tiedostoa: tiedoston rakenne virheellinen.

en: Unknown mode {0}.
fi: Tuntematon tila {0}.

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
fi: Haetaan pistejoukkoa paikasta ''{0}''

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
fi: Haetaan polkujoukkoa paikasta ''{0}''

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
fi: Haetaan relaatiojoukkoa paikasta ''{0}''

en: Downloading {0} object from ''{1}'' | Downloading {0} objects from ''{1}''
fi[0]: Ladataan {0} kohde palvelimelta ''{1}''
fi[1]: Ladataan {0} kohde palvelimelta ''{1}''

en: Server replied with response code 404, retrying with an individual request for each object.
fi: Palvelin vastasi virhekoodilla 404. Yritetään uudelleen; yksi karttakohde/pyyntö.

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
fi: Haetaan pistettä {0} paikasta ''{1}''

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
fi: Haetaan polkua {0} paikasta ''{1}''

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
fi: Haetaan relaatiota {0} paikasta ''{1}''

en: Server replied with response code 404 for id {0}. Skipping.
fi: Palvelin palautti virhekoodin 404 objektin {0}. Ohitetaan.

en: {0} not available (offline mode)
fi: {0} ei käytettävissä (offline-tila)

en: JOSM website
fi: JOSM-verkkosivu

en: Certificates
fi: Varmenteet

en: Unexpected format of new version of modified primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
fi: Objektin "{0}" uuden version muoto poikkeaa odotetusta. Saatiin "{1}".

en: Creating changeset...
fi: Muutoskokoelmaa luodaan...

en: Successfully opened changeset {0}
fi: Muutoskokoelma {0} avattiin onnistuneesti

en: Updating changeset...
fi: Muutoskokoelmaa päivitetään...

en: Updating changeset {0}...
fi: Muutoskokoelmaa {0} päivitetään...

en: Closing changeset...
fi: Muutoskokoelmaa suljetaan...

en: Preparing upload request...
fi: Valmistellaan lähetystä...

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Aborting.
fi: Määrittelemätön elementti "{0}" luettaessa syötettä. Keskeytetään.

en: Parsing list of changesets...
fi: Muutoskokoelmalistaa käsitellään...

en: Unexpected value for preference ''{0}''. Got ''{1}''.
fi: Odottamaton arvo asetukselle "{0}". Arvo: "{1}".

en: Parsing OSM history data ...
fi: Jäsennetään historiadataa...

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Skipping.
fi: Löydettiin määrittämätön elementti "{0}". Ohtetaan.

en: Reading was canceled
fi: Lukeminen peruutettiin

en: Line {0} column {1}:
fi: Rivi {0} sarake {1}:

en: Downloading referring ways ...
fi: Ladataan tänne viittaavia polkuja...

en: Downloading referring relations ...
fi: Ladataan tänne viittaavia relaatioita...

en: Reading changesets...
fi: Luetaan muutoskokoelmia...

en: Downloading changesets ...
fi: Ladataan muutoskokoelmia...

en: Reading changeset {0} ...
fi: Muutoskokoelmaa {0} luetaan...

en: Downloading changeset {0} ...
fi: Muutoskokoelmaa {0} ladataan...

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
fi[0]: Ladataan {0} muutoskokoelma...
fi[1]: Ladataan {0} muutoskokoelmaa...

en: Downloading content for changeset {0} ...
fi: Ladataan muutoskokoelman {0} sisältöä...

en: Contacting OSM Server for {0}
fi: Yhdistetään OSM-palvelimeen: {0}

en: Downloading history...
fi: Ladataan historiaa...

en: Contacting Server...
fi: Yhdistetään palvelimeen...

en: Downloading OSM notes...
fi: Ladataan OSM pisteitä...

en: Downloading data...
fi: Ladataan dataa...

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
fi: OSM-palvelimeen ei voitu yhdistää. Tarkista internetyhteytesi.

en: Reading error text failed.
fi: Virhetekstin lukeminen epäonnistui.

en: XML tag <user> is missing.
fi: XML tagi <user> puuttuu.

en: Missing attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''.
fi: Puuttuva attribuutti "{0}" XML tagissa "{1}".

en: Reading user info ...
fi: Luetaan käyttäjän tietoja ...

en: Reading user preferences ...
fi: Luetaan käyttäjän asetuksia ...

en: Starting to upload with one request per primitive ...
fi: Aloitaan lähetys yksi objekti kerrallaan ...

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
fi: {0}% ({1}/{2}), {3} jäljellä. Lähetetään pistettä ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
fi: {0}% ({1}/{2}), {3} jäljellä. Lähetetään polkua ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
fi: {0}% ({1}/{2}), {3} jäljellä. Lähetetään relaatiota ''{4}'' (id: {5})

en: Starting to upload in one request ...
fi: Aloitetaan lähetystä, kaikki muutokset yhdellä kertaa ...

en: Value >0 expected for parameter ''{0}'', got {1}
fi: Parametrin ”{0}” arvoksi odotettiin >0, saatiin {1}

en: Starting to upload in chunks...
fi: Aloittaa tietojen lähetystä erissä...

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
fi[0]: ({0}/{1}) Lähetetään {2} kohde...
fi[1]: ({0}/{1}) Lähetetään {2} kohdetta...

en: Uploading data ...
fi: Lähetetään dataa...

en: Unexpected id 0 for osm primitive found
fi: Havaittiin OSM-objektille odottamaton tunniste "0".

en: {0} bytes have been read
fi: Luettiin {0} tavua

en: Error playing sound
fi: Virhe soitettaessa ääntä

en: This is after the end of the recording
fi: Tämä on nauhoituksen lopun jälkeen

en: Save user and password (unencrypted)
fi: Tallenna käyttäjätunnus ja salasana (salaamattomana)

en: Add tags to selected objects
fi: Lisää tageja valittuihin kohteisiin

en: Add selected tags
fi: Lisää valitut tagit

en: Add all tags
fi: Lisää kaikki tagit

en: Add checked tags to selected objects
fi: Lisää valitut tagit valittuihin karttakohteisiin

en: Shift+Enter: Add all tags to selected objects
fi: Shift+Enter: Lisää kaikki tagit valittuihin karttakohteisiin

en: Load data from API
fi: Karttatietojen lataaminen API:sta

en: Import data from URL
fi: Karttatietojen lataaminen muusta URL-osoitteesta

en: Open local files
fi: Paikallisten tiedostojen avaaminen

en: Open remote files
fi: Etätiedostojen avaaminen

en: Load imagery layers
fi: Lataa kuvatasot

en: Change the selection
fi: Nykyisen valinnan muuttaminen

en: Change the viewport
fi: Vaihda näkymää

en: Create new objects
fi: Uusien karttakohteiden luominen datatasolle

en: Read protocol version
fi: Etähallinnan komentoprotokollan versionumeron raportointi

en: RemoteControl::Accepting remote connections on {0}:{1}
fi: Etäohjaus::Hyväksytään yhteyksiä {0}:{1}

en: RemoteControl::Server {0}:{1} stopped.
fi: Etäohjaus::Palvelin {0}:{1} sammutettu.

en: Remote Control has been asked to create a new node.
fi: JOSM:n etähallinta haluaa luoda uuden pisteen

en: Coordinates:
fi: Koordinaatit:

en: There is no layer opened to add node
fi: Ei ole avattua tasoa pisteen lisäämiseksi

en: Remote Control has been asked to create a new way.
fi: JOSM:n etähallinta haluaa luoda uuden polun

en: Invalid coordinates: {0}
fi: Epäkelvot koordinatit: {0}

en: There is no layer opened to add way
fi: Ei ole avattua tasoa polun lisäämiseksi

en: Add way
fi: Lisää polku

en: Remote Control has been asked to report its supported features. This enables web sites to guess a running JOSM version
fi: JOSM:n etähallintaa on pyydetty raportoimaan tuetut toiminnot. Verkkosivut voivat tunnistaa käyttämäsi JOSM:n versionumeron näistä tiedoista.

en: Remote Control has been asked to load an imagery layer from the following URL:
fi: JOSM:n etähallinta sai pyynnön ladata taustakuvatason seuraavasta osoitteesta:

en: The following keys are mandatory, but have not been provided: {0}
fi: Seuraavat avaimet vaaditaan, mutta niitä ei ole annettu: {0}

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
fi: JOSM:n etähallinta sai pyynnön ladata karttatietoja seuraavasta osoitteesta:

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
fi: Etähallinta on pyytänyt datan lataamista API:sta.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto selected objects.
    Since no objects have been selected before this click, no tags were added.
    Select one or more objects and click the link again.
fi: Olet klikannut JOSM:in etähallinnan linkkiä, joka lisää tageja valittuihin kohteisiin.
    Koska yhtään kohdetta ei ollut valittuna ennen linkin klikkaamista, yhtään tagia ei lisätty.
    Valitse yksi tai useampi kohde ja klikkaa linkkiä uudelleen.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto objects.
    Unfortunately that link seems to be broken.
    Technical explanation: the URL query parameter ''select='' or ''search='' has an invalid value.
    Ask someone at the origin of the clicked link to fix this.
fi: Olet klikannut JOSM:in etähallinnan linkkiä, joka lisää tageja valittuihin kohteisiin.
    Valitettavasti kyseinen linkki vaikuttaisi olevan rikki.
    Tekninen kuvaus: URL kyselyparametri "select=" tai "search=" sisältää epäkelvon arvon.
    Pyydä linkin luonutta sovellusta korjaamaan tämä.

en: Remote Control has been asked to load the following data:
fi: JOSM:n etähallintaa on pyydetty lataamaan nämä karttatiedot:

en: Loading data
fi: Ladataan dataa

en: Remote Control has been asked to load objects (specified by their id) from the API.
fi: JOSM:n etähallintaa on pyydetty lataamaan karttakohteita tunnistenumeroiden perusteella API:sta.

en: Remote Control has been asked to open a local file.
fi: JOSM:n etähallintaa on pyydetty avaamaan paikallinen tiedosto.

en: Do you want to allow this?
fi: Sallitaanko tämä?

en: Yes, always
fi: Kyllä, aina

en: Yes, once
fi: Kyllä, kerran

en: Confirm Remote Control action
fi: Varmista etähallinnan toimenpide

en: Remote Control has been asked to report its protocol version. This enables web sites to detect a running JOSM.
fi: JOSM:n etähallintaa on pyydetty raportoimaan sen käyttämän protokollan versionumero. Verkkosivut voivat tunnistaa että koneellasi on JOSM käynnissä.

en: local file
fi: paikallinen tiedosto

en: include
fi: sisällytä

en: Layer contains unsaved data - save to file.
fi: Tasolla on tallentamattomia tietoja - tallenna tiedostoon.

en: Layer does not contain unsaved data.
fi: Taso ei sisällä tallentamatonta tietoa.

en: Link to a OSM data file on your local disk.
fi: Linkki OSM-datatiedostoon paikallisella levyllä.

en: Include OSM data in the .joz session file.
fi: Sisällytä OSM-karttatiedot .joz -istuntotiedostoon.

en: Link to a GPX data file on your local disk.
fi: Linkki GPX-tiedostoon paikallisella levyllä.

en: Include GPX data in the .joz session file.
fi: Sisällytä GPX-tiedot istuntotiedostoon (tiedostopääte .joz).

en: GPX data will be included in the session file.
fi: GPX-data sisällytetään sessiotiedostoon.

en: OSM data will be included in the session file.
fi: OSM-data sisällytetään sessiotiedostoon

en: Session file (*.jos, *.joz)
fi: Istuntotiedosto (*.jos, *.joz)

en: Version ''{0}'' of session file is not supported. Expected: 0.1
fi: Istuntotiedoston versiota ''{0}'' ei tueta. Tuettu versio on 0.1

en: Failed to create missing plugin preferences directory: {0}
fi: Puuttuvan liitännäisten asetushakemiston luominen ei onnistunut: {0}

en: Failed to create missing plugin user data directory: {0}
fi: Puuttuvan liitännäisten käyttäjädatahakemiston luominen ei onnistunut: {0}

en: Failed to create missing plugin cache directory: {0}
fi: Puuttuvan liitännäisten välimuistihakemiston luominen ei onnistunut: {0}

en: Skip Download
fi: Ohita lataus

en: Download Plugin
fi: Lataa liitännäinen

en: JOSM version {0} required for plugin {1}.
fi: JOSM-versio {0} vaaditaan liitännäiselle {1}.

en: Download skipped
fi: Lataus ohitettu

en: Failed to create plugin directory ''{0}''
fi: Liitännäisten hakemiston "{0}" luominen ei onnistunut

en: Downloading Plugin {0}...
fi: Haetaan liitännäistä {0}...

en: An error occurred in plugin {0}
fi: Virhe liitännäisessä {0}

en: Disable plugin
fi: Poista liitännäinen käytöstä

en: no longer required
fi: ei enää tarpeellinen

en: <html>Loading of the plugin "{0}" was requested.<br>This plugin is no longer developed and very likely will produce errors.<br>It should be disabled.<br>Delete from preferences?</html>
fi: <html>Valitsit ladattavaksi liitännäisen "{0}".<br>Tätä liitännäistä ei enää kehitetä, ja se voi todennäköisesti aiheuttaa virhetilanteita.<br>Liitännäinen kannattaa poistaa käytöstä.<br>Poistetaanko se asetuksista?</html>

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
fi: Liitännäisten päivitys on suositeltavaa nyt, koska olet päivittänyt JOSM:in.<br>Päivittämättömät liitännäiset voivat aiheuttaa virheitä.<br><br>Päivitetäänkö liitännäiset?

en: Last plugin update more than {0} days ago.
fi: Liitännäiset on päivitetty viimeksi yli {0} päivää sitten.

en: Skipping plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is disabled.
fi: Liitännäisiä ei päivitetä JOSMin päivityksen jälkeen. Niitä ei vastedes päivitetä automaattisesti käynnistyksen yhteydessä.

en: Skipping plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
fi: Liitännäisiä ei päivitetä, koska päivitysväli on ylitetty. Niitä ei vastedes päivitetä automaattisesti käynnistyksen yhteydessä.

en: Running plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
fi: Liitännäisten päivitys asetetun ajan kuluttua edellisestä päivityksestä. Automaattinen päivitys käynnistyksessä ei ole käytössä.

en: Skip update
fi: Ohita päivitys

en: Click to skip updating the activated plugins
fi: Napsauta, jos et halua päivittää aktiivisia liitännäisiä

en: Download and restart
fi: Lataa ja käynnistä uudelleen

en: Click to download missing plugin and restart JOSM | Click to download missing plugins and restart JOSM
fi[0]: Lataa puuttuva liitännäinen ja käynnistä JOSM uudelleen
fi[1]: Lataa puuttuvat liitännäiset ja käynnistä JOSM uudelleen

en: Click to continue without this plugin | Click to continue without these plugins
fi[0]: Jatka ilman tarvittavaa liitännäistä
fi[1]: Jatka ilman tarvittavia liitännäisiä

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
fi: Liitännäistä {0} ei voitu ladata. Poistetaanko se asetuksista?

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
fi: ladataan liitännäisen ''{0}'' versiota {1}

en: Loading plugins ...
fi: Ladataan liitännäisiä ...

en: Checking plugin preconditions...
fi: Tarkistetaan liitännäisten riippuvuuksia...

en: Loading plugin ''{0}''...
fi: Ladataan liitännäistä ''{0}''...

en: Determining plugins to load...
fi: Selvitetään mitkä liitännäiset ladataan...

en: Removing deprecated plugins...
fi: Poistetaan turhat tai vanhentuneet liitännäiset...

en: Removing unmaintained plugins...
fi: Poistetaan liitännäiset joita ei enää ylläpidetä...

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
fi[0]: Seuraavan liitännäisen päivitys epäonnistui:
fi[1]: Seuraavien liitännäisten päivitys epäonnistui:

en: Failed to download plugin information list
fi: Liitännäisten lisätietojen lataaminen ei onnistunut

en: Keep plugin
fi: Pidä liitännäinen

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. {2}
fi: Liitännäisen ''{0}'' asennus epäonnistui väliaikaistiedostosta ''{1}''. {2}

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
fi: Liitännäisen ''{0}'' asennus epäonnistui väliaikaistiedostosta ''{1}''. Nimen muuttaminen epäonnistui.

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
fi: Tapahtui odottamaton poikkeus, joka ilmeni ehkä liitännäisessä ”{0}”.

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
fi: Liitännäisen sisältämien tietojen mukaan tekijä on {0}.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
fi: Koita päivittää liitännäinen uusimpaan versioon ennen virheilmoituksen tekoa.

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
fi: Liitännäinen on poistettu asetuksista. Se poistuu käytöstä, kun JOSM käynnistään uudelleen.

en: no description available
fi: kuvausta ei ole saatavilla

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
fi: Älä kysy uudestaan ja muista valintani (voit myöhemmin muuttaa valintaa asetuksista)

en: Invalid jar file ''{0}''
fi: Jar-tiedosto ''{0}'' ei ole kelvollinen.

en: The plugin file ''{0}'' does not include a Manifest.
fi: Liitännäisen tiedostossa ''{0}'' ei ole ns. manifestia.

en: More info...
fi: Lisää tietoa...

en: Reading local plugin information..
fi: Luetaan paikallisten liitännäisten tietoja...

en: Processing plugin site cache files...
fi: Käsitellään liitännäissivustojen välimuistitiedostoa...

en: Processing file ''{0}''
fi: Käsitellään tiedostoa "{0}"

en: Failed to scan file ''{0}'' for plugin information. Skipping.
fi: Liitännäisen tietojen haku tiedostosta ''{0}'' ei onnistunut. Tiedosto ohitetaan.

en: Processing plugin files...
fi: Käsitellään liitännäisen tiedostoja...

en: Download plugin list...
fi: Ladataan listaa liitännäisistä...

en: Downloading plugin list from ''{0}''
fi: Haetaan listaa liitännäisistä kohteesta ''{0}''

en: JOSM failed to download plugin list:
fi: JOSM ei onnistunut lataamaan listaa liitännäisistä:

en: Writing plugin list to local cache ''{0}''
fi: Kirjoitetaan liitännäisten luettelo paikalliseen välimuistiin "{0}"

en: Parsing plugin list from site ''{0}''
fi: Käsitellään luetteloa liitännäisistä sivustolta "{0}"

en: Failed to parse plugin list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
fi: Sivuston "{0}" liitännäisluetteloa ei onnistuttu jäsentämään. Ohitetaan sivusto. Poikkeus oli: {1}

en: Processing plugin list from site ''{0}''
fi: Käsitellään luetteloa liitännäisistä sivustolta "{0}"

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the relation, and upload again.
fi[0]: Relaation <strong>{0}</strong> poisto <strong>epäonnistui</strong>. Relaatio {1} viittaa edelleen siihen.<br>Lataa relaatio, poista viite relaatioon ja lähetä muutokset uudelleen.
fi[1]: Relaation <strong>{0}</strong> poisto <strong>epäonnistui</strong>. Relaatiot {1} viittaavat edelleen siihen.<br>Lataa relaatiot, poista viiteet relaatioon ja lähetä muutokset uudelleen.

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
fi: <html>Tietojen lähetys palvelimelle <strong>epäonnistui</strong> koska muutos <br>rikkoisi kohteiden välisiä viittauksia palvelimella.<br>Virheilmoitus oli:<br>{0}</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the username ''{0}'' failed.<br>Please check the username and the password in the JOSM preferences.</html>
fi: <html>Tunnistautuminen OSM-palvelimelle käyttäjätunnuksella ''{0}'' epäonnistui.<br>Ole hyvä ja tarkista JOSM:n asetuksiin tallentamasi käyttäjätunnus ja salasana.</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
fi: <html>Tunnistautuminen OSM-palvelimelle OAuth käyttötunnisteella ''{0}'' epäonnistui.<br>Ole hyvä ja nouda uusi OAuth käyttötunniste JOSM:n Asetukset-ikkunan kohdasta Yhteysasetukset - Tunnistautuminen.</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br>The server reported the following error:<br>''{0}''</html>
fi: <html>OSM palvelimen valtuutus epäonnistui.<br>Palvelin raportoi seuraavan virheenr:<br>''{0}''</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br></html>
fi: <html>OSM palvelimen valtuutus epäonnistui.<br></html>

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}'' timed out. Please retry later.</html>
fi: <html>Yhteys OSM palvelimeen ''{0}'' aikakatkaistiin. Yritä uudelleen myöhemin.</html>

en: no error message available
fi: virheviestiä ei ole saatavilla

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}''failed. The server replied<br>the following error code and the following error message:<br><strong>Error code:<strong> {1}<br><strong>Error message (untranslated)</strong>: {2}</html>
fi: <html>Yhteys OSM palvelimen ''{0}'' kanssa epäonnistui. Palvelin vastasi<br>seuraavan virhekoodin ja viestin:<br><strong>Virhekoodi:<strong> {1}<br><strong>Virheviesti (ei-käännetty)</strong>: {2}</html>

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed <br>because it has already been closed.
fi: <html>Muutoskokoelman <strong>{0}</strong> sulkeminen epäonnistui<br> koska se on jo suljettu.

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed<br> because it has already been closed on {1}.
fi: <html>Muutoskokoelman <strong>{0}</strong> sulkeminen epäonnistui<br> koska se on jo suljettu {1}.

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.<br>Error message (untranslated):<br>{0}</html>
fi: <html>Palvelin huomasi konfliktin.<br>Virheviesti (ei-käännetty):<br>{0}</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.
fi: <html>Palvelin huomasi konfliktin.

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.
fi: <html>Muutoskokoelman <strong>{0}</strong> lähetys epäonnistui,<br>koska se on jo suljettu {1}.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''<br>for security reasons. This is most likely because you are running<br>in an applet and because you did not load your applet from ''{1}''.
fi: <html>Yhteyden avaaminen palvelimelle<br>"{0}" epäonnistui turvallisuussyistä johtuen.<br>Tämä johtuu todennäköisest siitä, että sovellusta käytetään applettina<br>ja et ole ladannut applettia kohteesta "{1}"</html>

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Please check your internet connection.
fi: <html>Yhteyden avaaminen palvelimelle epäonnistui.<br>''{0}''.<br>Tarkasta internetyhteytesi.

en: <html>Failed to upload data to or download data from<br>''{0}''<br>due to a problem with transferring data.<br>Details (untranslated): {1}</html>
fi: <html>Datan lähetys tai lataaminen kohteesta "{0}"<br>epäonnistui datasta johtuvan ongelman vuoksi.<br>Lisätietoja (ei-käännetty): {1}</html>

en: <html>Failed to download data. Its format is either unsupported, ill-formed, and/or inconsistent.<br><br>Details (untranslated): {0}</html>
fi: <html>Datan lataaminen epäonnistui. Sen formaatti ei ole tuettu, se on väärässä muodossa ja/tai epäjohdonmukaista.<br><br>Tietoja (ei-käännetty): {0}</html>

en: <html>Failed to download data.<br><br>Details: {0}</html>
fi: <html>Datan lataaminen epäonnistui.<br><br>Tietoja: {0}</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.
fi: <html>OSM palvelin<br>''{0}''<br>raportoi sisäisetä palvelinvirheestä.<br>Tämä on todennäköisesti väliaikainen virhe. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: The OSM server ''{0}'' reported a bad request.<br>
fi: Pyyntö ei kelvannut OSM-palvelimelle ''{0}''.<br>

en: <html>The server reports that an object is deleted.<br><strong>Uploading failed</strong> if you tried to update or delete this object.<br> <strong>Downloading failed</strong> if you tried to download this object.<br><br>The error message is:<br>{0}</html>
fi: <html>Palvelimen mukaan karttakohde on poistettu.<br><strong>Lähetys epäonnistui</strong> jos yritit muuttaa tai poistaa tämän karttakohteen.<br> <strong>Lataus epäonnistui</strong> jos yritit ladata tämän karttakohteen.<br><br>Virheilmoitus on:<br>{0}</html>

en: zoom
fi: suurennustaso

en: Unexpected response from HTTP server. Got {0} response without ''Location'' header. Can''t redirect. Aborting.
fi: Odottamaton vastaus HTTP-palvelimelta. Vastaus {0} ilman "Location" -headeria. Ei voida uudelleenohjata. Keskeytetään.

en: Download redirected to ''{0}''
fi: Lataaminen ohjattiin uudelleen kohteeseen "{0}"

en: Too many redirects to the download URL detected. Aborting.
fi: Liian monta uudelleenohjausta lataus URL:ssä. Keskeytetään.

en: Unable to find translation for the locale {0}. Reverting to {1}.
fi: Käännöstä ei löydy: {0}. Käytetään oletusasetusta: {1}.

en: Failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
fi: Pakatun tiedoston ''{0}'' käsittely epäonnistui. Virhetieto oli: {1}

en: Cause:
fi: Syy:

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
fi: {0}: valitsin ''{1}'' tarvitsee parametrin

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
fi: {0}: valitsimen ''{1}'' merkitys ei ole yksiselitteinen

en: reserved
fi: varattu

en: {0} completed in {1}
fi: {0} suoritettu ajassa {1}

en: Search on {0}
fi: Haku: {0}

en: View image
fi: Näytä kuva

en: View Wikidata item
fi: Näytä Wikidata-kohde

en: Key is too long (max {0} characters):
fi: Avain on liian pitkä (enintään {0} merkkiä sallittu):

en: Value is too long (max {0} characters):
fi: Arvo on liian pitkä (enintään {0} merkkiä sallittu):

en: Unable to delete file {0}
fi: Tiedoston {0} poisto epäonnistui

en: Unable to create directory {0}
fi: Hakemiston {0} luominen epäonnistui

en: h
fi: t

en: day | days
fi[0]: päivä
fi[1]: päivää

en: Failed to load XML schema.
fi: XML skeeman lataus epäonnistui.

en: Unexpected char on {0}. Expected {1} found {2}
fi: Odottamaton merkki kohdassa {0}. Odotettiin {1}, saatiin {2}

en: Expected search expression
fi: Odotettiin hakulauseketta

en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
fi: Pyysit liian monta pistettä (raja on 50 000). Pyydä joko pienempi alue, tai käytä planet.osm:ia

en: Database offline for maintenance
fi: Tietokanta ei ole käytössä huoltotoimenpiteiden takia.

en: You have downloaded too much data. Please try again later.
fi: Olet ladannut liikaa dataa. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
fi: Suurin sallittu alueen koko on 0.25 astetta, ja valitsit liian suuren alueen. Valitse pienempi alue, tai käytä planet.osm-tiedostoa.

en: JOSM-Trac login at josm.openstreetmap.de
fi: JOSM-Tracin sisäänkirjautuminen osoitteessa josm.openstreetmap.de

en: Audio Device Unavailable
fi: Audiolaite ei ole käytettävissä

en: You must make your edits public to upload new data
fi: Sinun on tehtävä muutoksia uuden datan lähettämiseksi

[ctx: landuse]
en: forest
fi: talousmetsä

[ctx: landuse]
en: meadow
fi: niitty

[ctx: landuse]
en: cemetery
fi: hautausmaa

[ctx: landuse]
en: residential
fi: asuinalue

[ctx: landuse]
en: quarry
fi: avokaivos

[ctx: landuse]
en: vineyard
fi: viinitarha

[ctx: natural]
en: scrub
fi: puska

[ctx: natural]
en: wood
fi: metsä

[ctx: natural]
en: grassland
fi: ruohikko

[ctx: natural]
en: wetland
fi: kosteikko

[ctx: natural]
en: heath
fi: nummi

[ctx: amenity]
en: fire_station
fi: paloasema

[ctx: leisure]
en: park
fi: puisto

[ctx: building]
en: industrial
fi: teollisuusrakennus

[ctx: Relation type]
en: boundary
fi: raja

[ctx: Relation type]
en: bridge
fi: silta

[ctx: Relation type]
en: destination_sign
fi: määränpääkyltti

[ctx: Relation type]
en: network
fi: verkko

[ctx: Relation type]
en: public_transport
fi: joukkoliikenne

[ctx: Relation type]
en: restriction
fi: rajoitus

[ctx: Relation type]
en: route
fi: reitti

[ctx: Relation type]
en: site
fi: paikka

[ctx: Relation type]
en: street
fi: katu

[ctx: Relation type]
en: tunnel
fi: tunneli

[ctx: Relation type]
en: waterway
fi: virtavesi

[ctx: Place type]
en: city
fi: kaupunki

[ctx: Place type]
en: village
fi: kylä

[ctx: Place type]
en: municipality
fi: kunta

[ctx: Place type]
en: island
fi: saari

[ctx: Place type]
en: county
fi: Lääni

[ctx: Place type]
en: suburb
fi: esikaupunki

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Attributes
fi: Attribuutit

en: Abort file chooser dialog
fi: Keskeytä tiedostovalintaikkuna

en: Abort file chooser dialog.
fi: Keskeytä tiedostovalintaikkuna.

en: Create New Folder
fi: Luo uusi hakemisto

en: Delete File
fi: Poista tiedosto

en: Enter file name:
fi: Anna tiedostonimi:

en: Enter path or folder name:
fi: Anna polku tai hakemiston nimi:

en: Error
fi: Virhe

en: Error renaming file "{0}" to "{1}"
fi: Tapahtui virhe nimetessä tiedostoa "{0}" nimelle "{1}"

en: File name:
fi: Tiedoston nimi:

en: File Name:
fi: Tiedoston nimi:

en: FileChooser help.
fi: FileChoores ohje.

en: Files
fi: Tiedostot

en: Files of type:
fi: Tiedoston tyyppi:

en: Files of Type:
fi: Tiedoston tyyppi:

en: Filter:
fi: Suodin:

en: Folders
fi: Hakemistot

en: Home
fi: Kotihakemisto

en: Look in:
fi: Kohde:

en: Look In:
fi: Kohde:

en: Modified
fi: Muokattu

en: New Folder
fi: Uusi hakemisto

en: Open
fi: Avaa

en: Open selected file
fi: Avaa valittu tiedosto

en: Open selected file.
fi: Avaa valittu tiedosto.

en: Rename File
fi: Nimeä tiedosto uudestaan

en: Rename file "{0}" to
fi: Nimeä tiedosto "{0}" uudestaan:

en: Save in:
fi: Tallenna:

en: Save In:
fi: Tallenna:

en: Save selected file.
fi: Tallenna valittu tiedosto.

en: Selection:
fi: Valinta:

en: Size
fi: Koko

en: Up One Level
fi: Yksi taso ylöspäin

en: Update
fi: Päivitä

en: Update directory listing.
fi: Päivitä hakemistolistaus.

en: View
fi: Näytä

en: Blue:
fi: Sininen:

en: Color Name:
fi: Värin nimi:

en: Green:
fi: Vihreä:

en: Hue:
fi: Värisävy:

en: GTK Color Chooser
fi: GTK-värinvalitsin

en: Red:
fi: Punainen:

en: Saturation:
fi: Värikylläisyys:

en: Surface
fi: Pintamateriaali

en: paved
fi: päällystetty

en: unpaved
fi: päällystämätön

en: asphalt
fi: asfaltti

en: concrete
fi: betoni

en: paving_stones
fi: betonikivi (paving_stones)

en: sett
fi: nupukivi

en: cobblestone
fi: mukulakivi

en: grass_paver
fi: ruohokivi

en: fine_gravel
fi: hieno_sora

en: gravel
fi: sora

en: ground
fi: maa

en: mud
fi: muta

en: rock
fi: kivi

en: sand
fi: hiekka

en: grass
fi: ruoho

en: wood
fi: puu

en: metal
fi: metalli

en: stone
fi: kivi

en: Smoothness
fi: Tasaisuus

en: excellent
fi: erinomainen

en: good
fi: hyvä

en: intermediate
fi: keskinkertainen

en: bad
fi: huono

en: very_bad
fi: todella_huono

en: horrible
fi: karmea

en: very_horrible
fi: todella_karmea

en: impassable
fi: kulkukelvoton

en: artificial_turf
fi: keinonurmi

en: clay
fi: savi

en: Lanes
fi: Kaistat

en: Max. speed (km/h)
fi: Maksiminopeus (km/h)

en: Max. speed in way direction
fi: Maksiminopeus polun suuntaan

en: Max. speed opposed to way direction
fi: Maksiminopeus polun suuntaa vasten

en: Bridge
fi: Silta

en: Tunnel
fi: Tunneli

en: Embankment
fi: Penger

en: Cutting
fi: Maaleikkaus

en: Incline
fi: Pituuskaltevuus

en: Lit
fi: Valaistu

en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

en: automatic
fi: automaattinen

en: limited
fi: rajoitettu

en: Oneway
fi: Yksisuuntainen

en: Width (meters)
fi: Leveys (metriä)

[ctx: sidewalk]
en: both
fi: molemmat reunat

[ctx: sidewalk]
en: left
fi: vasen

[ctx: sidewalk]
en: right
fi: oikea

en: Sidewalk
fi: Jalkakäytävä

[ctx: sidewalk]
en: no
fi: ei

[ctx: sidewalk]
en: separate
fi: erillinen

en: Max. weight (tonnes)
fi: Maksimipaino (tonnia)

en: Max. axleload (tonnes)
fi: Suurin sallittu akselille kohdistuva massa (tonnia)

en: Max. height (meters)
fi: Suurin sallittu korkeus (metriä)

en: Max. width (meters)
fi: Suurin sallittu leveys (metriä)

en: Max. length (meters)
fi: Ajoneuvon suurin sallittu pituus (metriä)

en: yard
fi: ratapiha

en: siding
fi: sivuraide

en: spur
fi: pistorata

en: Electrified
fi: Sähköistetty

[ctx: electrified]
en: contact_line
fi: ajojohdin

[ctx: electrified]
en: no
fi: ei

[ctx: electrified]
en: yes
fi: kyllä

[ctx: electrified]
en: rail
fi: kisko

en: Voltage in Volts (V)
fi: Jännite voltteina (V)

en: Frequency in Hertz (Hz)
fi: Taajuus Hertseinä (Hz)

en: Gauge (mm)
fi: Raideleveys (mm)

en: Horse
fi: Hevonen

en: Motor vehicles
fi: Moottoriajoneuvot

en: destination
fi: määränpää

en: delivery
fi: jakeluliikenne

en: permissive
fi: sallittu

en: private
fi: yksityinen

en: Motorcar
fi: Auto

en: Motorcycle
fi: Moottoripyörä

en: Cross by bicycle
fi: Ylitys pyörällä

en: Cross on horseback
fi: Ylitys ratsain

en: Height (meters)
fi: Korkeus (metriä)

en: Minimum age
fi: Minimi-ikä

en: Maximum age
fi: Maksimi-ikä

en: Reference
fi: Numero

en: Operator
fi: Operaattori

en: Opening Hours
fi: Aukioloajat

en: Wheelchairs
fi: Esteetön (pyörätuoli)

en: Toilets
fi: Käymälä

en: customers
fi: asiakkaat

[ctx: color]
en: black
fi: musta

[ctx: color]
en: blue
fi: sininen

[ctx: color]
en: brown
fi: ruskea

[ctx: color]
en: gray
fi: harmaa

[ctx: color]
en: green
fi: vihreä

[ctx: color]
en: red
fi: punainen

[ctx: color]
en: white
fi: valkoinen

en: Cuisine
fi: Keittiö

en: american
fi: amerikkalainen

en: asian
fi: aasialainen

en: burger
fi: hampurilainen

en: chicken
fi: kana

en: chinese
fi: kiinalainen

en: donut
fi: donitsi

en: fish
fi: kala

en: french
fi: ranskalainen

en: german
fi: saksalainen

en: greek
fi: kreikkalainen

en: ice_cream
fi: jäätelö

en: indian
fi: intialainen

en: international
fi: kansainvälinen

en: italian
fi: italialainen

en: japanese
fi: japanilainen

en: korean
fi: korealainen

en: mediterranean
fi: välimerellinen

en: mexican
fi: meksikolainen

en: noodle
fi: nuudeli

en: regional
fi: paikallinen

en: sandwich
fi: voileipä

en: seafood
fi: merenelävä

en: spanish
fi: espanjalainen

en: steak_house
fi: pihviravintola

en: thai
fi: thaimaalainen

en: turkish
fi: turkkilainen

en: vietnamese
fi: vietnamilainen

en: Internet access
fi: Internet

en: wired
fi: johdolla

en: terminal
fi: terminaali

en: Internet access fee
fi: Internet-maksu

en: Smoking
fi: Tupakointi

en: outside
fi: ulkona

en: pitch
fi: kenttä

en: sports_centre
fi: urheilukeskus

en: stadium
fi: stadion

en: Sport
fi: Urheilu

[ctx: sport]
en: american_football
fi: amerikkalainen_jalkapallo

[ctx: sport]
en: archery
fi: jousiammunta

[ctx: sport]
en: athletics
fi: yleisurheilu

[ctx: sport]
en: australian_football
fi: australialainen_jalkapallo

[ctx: sport]
en: basketball
fi: koripallo

[ctx: sport]
en: beachvolleyball
fi: rantalentis

[ctx: sport]
en: billiards
fi: biljardi

[ctx: sport]
en: bowls
fi: nurmikeilailu

[ctx: sport]
en: canoe
fi: kanootti

[ctx: sport]
en: climbing
fi: kiipeily

[ctx: sport]
en: cricket
fi: kriketti

[ctx: sport]
en: croquet
fi: kroketti

[ctx: sport]
en: cycling
fi: pyöräily

[ctx: sport]
en: equestrian
fi: hevosurheilu

[ctx: sport]
en: handball
fi: käsipallo

[ctx: sport]
en: ice_hockey
fi: jääkiekko

[ctx: sport]
en: ice_skating
fi: luistelu

[ctx: sport]
en: motor
fi: moottoriurheilu

[ctx: sport]
en: roller_skating
fi: rullaluistelu

[ctx: sport]
en: running
fi: juoksu

[ctx: sport]
en: shooting
fi: ammunta

[ctx: sport]
en: skateboard
fi: rullalautailu

[ctx: sport]
en: soccer
fi: jalkapallo

[ctx: sport]
en: swimming
fi: uinti

[ctx: sport]
en: table_tennis
fi: ping_pong

[ctx: sport]
en: volleyball
fi: lentopallo

en: General Access
fi: Kulkeminen ylipäänsä

en: All vehicles
fi: Kaikki ajoneuvot

en: Ski
fi: Sukset

en: Snowmobile
fi: Moottorikelkka

en: Dog
fi: Koira

en: Fee
fi: Maksu

en: Type of parking
fi: Pysäköinnin tyyppi

[ctx: parking]
en: multi-storey
fi: monikerroksinen

[ctx: parking]
en: rooftop
fi: katolla

[ctx: parking]
en: surface
fi: maantasainen

[ctx: parking]
en: underground
fi: maanalainen

en: Reference number
fi: Yksilöivä tunniste

en: Supervised
fi: Valvottu

en: Population
fi: Asukasluku

en: Postal Code
fi: Postinumero

en: Website
fi: Verkkosivu

en: Distance (kilometers)
fi: Etäisyys (kilometreinä)

en: Ascent (m)
fi: Nousu (m)

en: Descent (m)
fi: Lasku (m)

en: Leaf type
fi: Lehtien tyyppi

en: broadleaved
fi: lehtipuu

en: needleleaved
fi: havupuu

en: mixed
fi: sekametsä

en: leafless
fi: lehdetön

en: deciduous
fi: lehtimetsä

en: evergreen
fi: ikivihreä

en: buddhist
fi: buddhalaisuus

en: christian
fi: kristinusko

en: hindu
fi: hindulaisuus

en: jain
fi: jainalaisuus

en: jewish
fi: juutalaisuus

en: muslim
fi: islam

en: shinto
fi: šintolaisuus

en: sikh
fi: sikhiläisyys

en: spiritualist
fi: spiritualistinen

en: taoist
fi: taolaisuus

en: zoroastrian
fi: zarathustralaisuus

en: anglican
fi: anglikaaninen

en: baptist
fi: baptismi

en: catholic
fi: katolinen

en: evangelical
fi: Evankelikalismi

en: greek_catholic
fi: kreikkalaiskatolinen

en: jehovahs_witness
fi: jehovan todistajat

en: lutheran
fi: luterilaisuus

en: methodist
fi: metodismi

en: mormon
fi: mormonismi

en: orthodox
fi: ortodoksi

en: pentecostal
fi: helluntaiherätys

en: presbyterian
fi: presbyteriaaninen

en: protestant
fi: protestantti

en: roman_catholic
fi: roomalaiskatolinen

en: shia
fi: šiialaisuus

en: sunni
fi: sunnilaisuus

en: Amount of Cables
fi: Kaapelien määrä

en: Location
fi: Sijainti

[ctx: power]
en: outdoor
fi: ulkona

[ctx: power]
en: indoor
fi: sisällä

[ctx: power]
en: underground
fi: maanalainen

en: Start date
fi: Aloituspäivämäärä

en: Output forms of energy:
fi: Tuotetut energiamuodot:

en: Compressed Air
fi: Paineilma

en: Output forms of energy (optional):
fi: Tuotetut energiamuodot (valinnainen tieto):

en: gas
fi: kaasu

en: oil
fi: öljy

en: television
fi: televisio

en: water
fi: vesi

en: Material
fi: Materiaali

en: plastic
fi: muovi

en: steel
fi: teräs

en: Phases
fi: Vaiheiden lukumäärä

en: Number of devices
fi: Laitteiden määrä

[ctx: power_windings]
en: star
fi: tähtikytkentä

[ctx: power_windings]
en: delta
fi: kolmiokytkentä

en: copper
fi: kupari

en: Toll
fi: Tietulli

en: Intermittent
fi: Ajoittainen

en: Ship
fi: Alus

en: Boat
fi: Vene

en: Motorboat
fi: Moottorivene

en: Canoe
fi: Kanootti

en: Substance
fi: Aine

en: steam
fi: kuuma höyry

en: sewage
fi: likavesi

en: clockwise
fi: myötäpäivään

en: manual
fi: manuaalinen

en: Support
fi: Asennuspaikka

[ctx: mounting/support]
en: pole
fi: pylväs

[ctx: mounting/support]
en: wall_mounted
fi: seinällä

[ctx: mounting/support]
en: ground
fi: maassa

en: Car brand
fi: Automerkki

en: Motorcycle brand
fi: Moottoripyörämerkki

en: route segment
fi: reitin osa

en: natural
fi: luonnollinen

en: Orientation
fi: Suunta

en: limestone
fi: kalkkikivi

en: Streets
fi: Tiet

en: Motorway
fi: Moottoritie

en: Street has no name
fi: Kadulla ei ole nimeä

en: Destination
fi: Määränpää

en: Motorway Link
fi: Moottoritien ramppi

en: Trunk
fi: Valtatie/moottoriliikennetie (trunk)

en: Motorroad
fi: Moottoriliikennetie

en: Trunk Link
fi: Valtatien/moottoriliikennetien ramppi (trunk_link)

en: Primary
fi: Kantatie (primary)

en: Primary Link
fi: Kantatien ramppi (primary_link)

en: Secondary
fi: Seututie (secondary)

en: Secondary Link
fi: Seututien ramppi (secondary_link)

en: Tertiary
fi: Yhdystie/paikallistie

en: Tertiary Link
fi: Yhdystien/paikallistien ramppi (tertiary_link)

en: Unclassified
fi: Tie (ei asuinkatu)

en: Passing Places
fi: Kohtaamispaikkoja

en: Residential
fi: Asuinkatu

en: Oneway for bicycle
fi: Yksisuuntainen pyörille

en: Bicycle Road
fi: Pyöräkatu (ei toistaiseksi käytössä Suomessa)

en: Highway type
fi: Tietyyppi

[ctx: Highway]
en: residential
fi: asuinkatu

[ctx: Highway]
en: unclassified
fi: tie

[ctx: Highway]
en: path
fi: polku

[ctx: Highway]
en: cycleway
fi: pyörätie

en: Living Street
fi: Pihakatu

en: Pedestrian
fi: Kävelykatu

en: Area
fi: Alue

en: light_rail
fi: pikaraitiotie

en: tram
fi: raitiovaunu

en: alley
fi: kuja

en: emergency_access
fi: pelastustie

en: Parking Aisle
fi: Pysäköintialueen ajoväylä

en: Emergency lane beside long descending slopes for trucks and other vehicles to stop safely after brake failure.
fi: Erillinen turvallinen mekaaninen pysäytysväylä jarruvikaisille ajoneuvoille pitkien alamäkien rinnalla tai varrella.

en: Raceway
fi: Kilpa-ajorata

en: Road (Unknown Type)
fi: Tuntemattoman luokituksen tie

en: Construction
fi: Rakennettava tie

en: Junction
fi: Liittymä

en: roundabout
fi: kiertoliittymä

en: Road Restrictions
fi: Liikennöintirajoitukset

en: No exit (cul-de-sac)
fi: Umpikuja

en: Min. speed (km/h)
fi: Miniminopeus (km/h)

en: Overtaking
fi: Ohittaminen sallittu

[ctx: overtaking]
en: yes
fi: kyllä

[ctx: overtaking]
en: both
fi: molempiin suuntiin

[ctx: overtaking]
en: forward
fi: vain polun suuntaan

[ctx: overtaking]
en: backward
fi: vain polun suuntaa vastaan

[ctx: overtaking]
en: no
fi: ei

en: Transport mode restrictions
fi: Tienkäyttäjäryhmiä koskevat kiellot

en: Vehicles per type
fi: Ajoneuvoluokat

en: Light Commercial Vehicles (goods)
fi: Pakettiautot

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
fi: Raskaat ajoneuvot (3.5+ tonnia) (hgv)

en: Vehicles per use
fi: Ajoneuvot käyttötarkoituksen mukaan

en: Emergency vehicles
fi: Hälytysajoneuvot

en: High-occupancy vehicles (hov)
fi: Kimppakyydit (hov)

en: Public Service Vehicles (psv)
fi: Julkinen liikenne (psv)

en: Taxi
fi: Taksi

en: Tourist buses
fi: Muut kuin julkisen liikenteen linja-autot

en: Roundabout
fi: Kiertoliittymä

[ctx: Highway]
en: motorway
fi: moottoritie

[ctx: Highway]
en: motorway_link
fi: moottoritien_ramppi

[ctx: Highway]
en: trunk
fi: valtatie

[ctx: Highway]
en: trunk_link
fi: valtatien_ramppi

[ctx: Highway]
en: primary
fi: kantatie

[ctx: Highway]
en: primary_link
fi: kantatien_ramppi

[ctx: Highway]
en: secondary
fi: seututie

[ctx: Highway]
en: tertiary
fi: yhdystie

[ctx: Highway]
en: living_street
fi: pihakatu

en: Ford
fi: Kahluupaikka

en: stepping_stones
fi: astinkivet

en: Ways
fi: Polut

en: Track
fi: Metsätie (track)

en: Path
fi: Polku

en: Visibility
fi: Näkyminen

[ctx: trail_visibility]
en: excellent
fi: erinomainen

[ctx: trail_visibility]
en: good
fi: hyvä

[ctx: trail_visibility]
en: intermediate
fi: keskinkertainen

[ctx: trail_visibility]
en: bad
fi: huono

[ctx: trail_visibility]
en: horrible
fi: karmea

[ctx: trail_visibility]
en: no
fi: ei

en: Segregated
fi: Eroteltu

en: Informal
fi: Epävirallinen

en: Dedicated Bridleway
fi: Ratsastustie

en: Cycle Lane/Track
fi: Pyöräkaista / pyörätie muun tien ominaisuutena

en: Cycleway
fi: Pyörätie

[ctx: cycleway]
en: lane
fi: kaista

[ctx: cycleway]
en: track
fi: metsäautotie

en: Cycleway left
fi: Pyörätie vasemmalla

en: Cycleway right
fi: Pyörätie oikealla

en: Oneway (bicycle)
fi: Yksisuuntainen (pyörätie)

en: Highway
fi: Tien luokitus

[ctx: Highway]
en: secondary_link
fi: seututien_ramppi

[ctx: Highway]
en: tertiary_link
fi: yhdystien_ramppi

en: Dedicated Cycleway
fi: Erillinen pyörätie/kevyen liikenteen väylä

en: Segregated Foot- and Cycleway
fi: Eroteltu jalkakäytävä ja pyörätie

en: Combined Foot- and Cycleway
fi: Yhdistetty kevyen liikenteen väylä

en: Dedicated Footway
fi: Kävelytie/jalkakäytävä

[ctx: footway]
en: crossing
fi: ylityspaikka

[ctx: footway]
en: sidewalk
fi: jalkakäytävä

en: Steps
fi: Portaat

en: Amount of Steps
fi: Portaiden määrä

en: Ramp
fi: Ramppi

en: Stroller ramp
fi: Lastenvaunuramppi

en: Bicycle ramp
fi: Polkupyöräramppi

en: Wheelchair ramp
fi: Pyörätuoliramppi

en: Luggage ramp
fi: Matkatavararamppi

en: Handrail
fi: Kaide

en: Left handrail
fi: Vasen kaide

en: Center handrail
fi: Keskikaide

en: Right handrail
fi: Oikea kaide

en: Escalator
fi: Rullaporras

en: forward
fi: eteenpäin

en: backward
fi: taaksepäin

en: reversible
fi: käännettävä

en: Waypoints
fi: Reittipisteet

en: Motorway Junction
fi: Moottoritien liittymä

en: Number
fi: Numero

en: Services
fi: Palvelut

en: Rest Area
fi: Levähdyspaikka

en: Drinking Water
fi: Juomavesi

en: Traffic Signal
fi: Liikennevalot

en: Direction
fi: Suunta

en: Pedestrian crossing type
fi: Suojatien tyyppi

en: uncontrolled
fi: valvomaton

en: traffic_signals
fi: liikennevalot

en: unmarked
fi: merkitsemätön

en: Kerb
fi: Kanttikivi

en: Crossing attendant
fi: Suojatien valvoja

en: Stop
fi: Pakollinen pysäytys risteyksessä

en: Give Way
fi: Väistämisvelvollisuus risteyksessä

en: Mini-Roundabout
fi: Minikiertoliittymä

en: Pedestrian Crossing
fi: Suojatie

en: informal
fi: epävirallinen

en: Traffic Calming
fi: Liikennehidastin

en: Rumble strip
fi: Hidastusraita

en: Chicane
fi: Šikaani

en: Choker
fi: Kavennus

[ctx: traffic_calming]
en: Island
fi: Keskisaareke

en: Passing Place
fi: Kohtaamispaikka

en: Turning Circle
fi: Kääntöympyrä

en: Turning Loop
fi: Kääntösilmukka

en: City Limit Sign
fi: Kaupunginrajan kyltti

en: Second Name
fi: Toinen nimi

en: Speed Limit Sign
fi: Nopeusrajoituskyltti

en: Speed Camera
fi: Nopeuskamera

en: Traffic Mirror
fi: Liikennepeili

[ctx: junction=yes]
en: Named Junction
fi: Nimetty risteys

en: Waste Basket/Trash Can
fi: Roskakori

en: Elevator
fi: Hissi

en: Surveillance Camera
fi: Valvontakamera

en: Grit Bin
fi: Hiekkasäiliö

en: Barriers
fi: Esteet

en: Block
fi: Betoniporsas tms.

en: Bollard
fi: Sulkutolppa

en: Bollard type
fi: Sulkutolpan tyyppi

en: rising
fi: nouseva

en: removable
fi: poistettava

en: Cattle Grid
fi: Karjaeste

en: Toll Booth
fi: Tietullin maksupiste

en: Border Control
fi: Rajanylityspaikka

en: Hedge
fi: Pensasaita

en: Fence
fi: Aita

en: barbed_wire
fi: piikkilanka-aita

en: chain_link
fi: verkkoaita

en: electric
fi: sähköaita

en: Guard Rail
fi: Reunakaide

en: Wall
fi: Muuri

en: noise_barrier
fi: Melumuuri

en: City Wall
fi: Kaupunginmuuri

en: Retaining Wall
fi: Pengermuuri

[ctx: Barrier]
en: Ditch
fi: Oja

en: Entrance (Barrier Opening)
fi: Kulkuaukko (esteessä)

en: Gate
fi: Portti

en: Lift Gate
fi: Nouseva puomi (portti)

en: Swing Gate
fi: Kääntöportti

en: Chain
fi: Kettinki

en: Stile
fi: Tikkaat

en: Turnstile
fi: Pyöröportti

en: Passageways
fi: Kulkuaukot

en: Building Passage
fi: Tunneli talon läpi

en: Arcade
fi: Kaarikäytävä

en: Open on left side
fi: Avoin polun suunnassa vasemmalla puolella

en: Open on right side
fi: Avoin polun suunnassa oikealla puolella

en: Colonnade
fi: Pylväikkö

[ctx: main group]
en: Water
fi: Vesi

[ctx: sub group]
en: Water
fi: Vesi

en: River
fi: Joki

en: Lock
fi: Lukko

en: Stream
fi: Puro / oja

en: Salt Water
fi: Suolavesi

en: Canal
fi: Kanava

en: Ditch
fi: Oja

en: Spring
fi: Lähde

en: A point where groundwater naturally flows to the surface of the earth from underground.
fi: Paikka missä pohjavesi nousee maan pinnalle itsestään.

en: Waterfall
fi: Vesiputous

en: Weir
fi: Ylisyöksypato

en: Dam
fi: Pato

en: Groyne
fi: Virranohjain, suiste

en: Breakwater
fi: Aallonmurtaja

en: Culvert
fi: Tierumpu (putki)

[ctx: pipeline]
en: overground
fi: maanpäällinen

[ctx: pipeline]
en: underground
fi: maanalainen

[ctx: pipeline]
en: underwater
fi: vedenalainen

en: Reservoir
fi: Tekojärvi

en: Covered Reservoir
fi: Katettu raakavesiallas

[ctx: natural]
en: Water
fi: Vesi

en: stream
fi: puro

en: river
fi: joki

en: canal
fi: kanava

en: ditch
fi: oja

en: pond
fi: lampi

en: lake
fi: järvi

en: lagoon
fi: laguuni

en: lock
fi: lukko

en: reservoir
fi: tekojärvi

en: wastewater
fi: jätevesi

en: Intermittent (does not permanently contain water)
fi: Ajoittainen (ei sisällä pysyvästi vettä)

en: bauxite
fi: bauksiitti

en: coal
fi: kivihiili

en: gold
fi: kulta

en: iron_ore
fi: rautamalmi

en: lead
fi: lyijy

en: nickel
fi: nikkeli

en: salt
fi: suola

en: silver
fi: hopea

en: tin
fi: tina

en: zinc
fi: sinkki

en: Intermittent (sometimes wet, sometimes dry)
fi: Ajoittainen (joskus märkä, joskus kuiva)

en: Coastline
fi: Rantaviiva

en: Wetland
fi: Kosteikko

en: bog
fi: räme

en: marsh
fi: suo

en: swamp
fi: suo

en: Mud
fi: Muta

en: Beach
fi: Ranta

en: swimming
fi: uinti

en: surfing
fi: surffaus

en: Bay
fi: Lahti

en: Shipping
fi: Vesiliikenne

en: Ferry Terminal
fi: Lauttaterminaali

en: Cargo
fi: Rahti

[ctx: cargo]
en: passengers
fi: matkustajat

[ctx: cargo]
en: vehicle
fi: ajoneuvot

[ctx: cargo]
en: bicycle
fi: polkupyörät

[ctx: cargo]
en: hgv
fi: raskasliikenne

[ctx: cargo]
en: passengers;vehicle
fi: matkustajat;ajoneuvot

en: Ferry Route
fi: Lauttareitti

en: Marina
fi: Venesatama

en: public
fi: julkinen

en: Fuel types:
fi: Polttoainelaadut:

en: Octane 80
fi: 80-oktaaninen

en: Octane 87
fi: 87-oktaaninen

en: Octane 91
fi: 91-oktaaninen

en: Octane 92
fi: 92-oktaaninen

en: Octane 95
fi: 95-oktaaninen

en: Octane 98
fi: 98-oktaaninen

en: Octane 100
fi: 100-oktaaninen

en: E10 (10% Ethanol mix)
fi: E10 (10% etanolia)

en: E85 (85% Ethanol mix)
fi: E85 (85% etanolia)

en: Ethanol (alcohol)
fi: Etanoli (alkoholi)

en: LPG (Liquefied petroleum gas)
fi: Nestekaasu

en: CNG (Compressed Natural Gas)
fi: Maakaasu

en: Pier
fi: Laituri

en: Floating
fi: Kelluva

en: Lock Gate
fi: Sulkuportti

en: Turning Point
fi: Kääntöpaikka

en: Slipway
fi: Veneenlaskupaikka

en: Dock
fi: Telakka

en: Transport
fi: Liikenne

en: Railway
fi: Rata

en: Rail
fi: Rata

en: industrial
fi: teollisuus

en: military
fi: sotilasvoimat

en: tourism
fi: turismi

en: Narrow Gauge Rail
fi: Kapean raideleveyden rata

en: Monorail
fi: Yksiraiteinen rautatie

en: Preserved
fi: Säilytetty

en: Light Rail
fi: Pikaraitiotie

en: Subway
fi: Metro

en: Tram
fi: Raitiotie

en: Funicular
fi: Funikulaari

en: Railway construction
fi: Ratatyömaa

en: Disused Rail
fi: Käytöstä poistettu rata

en: Abandoned Rail
fi: Purettu rata

en: Level Crossing
fi: Tasoristeys

en: Traffic lights
fi: Liikennevalot

en: Barrier
fi: Puomit

[ctx: crossing:barrier]
en: yes
fi: kyllä

[ctx: crossing:barrier]
en: no
fi: ei

[ctx: crossing:barrier]
en: half
fi: puolipuomit

[ctx: crossing:barrier]
en: full
fi: kokopuomit

[ctx: crossing:barrier]
en: double_half
fi: paripuomit

en: Crossing
fi: Kevyen liikenteen tasoristeys

en: Crossing type
fi: Risteystyyppi

en: Turntable
fi: Kääntöpöytä

en: Buffer Stop
fi: Raidepuskin

en: Railway Switch
fi: Vaihde

en: default
fi: yksinkertainen vaihde

en: double_slip
fi: kaksipuolinen risteysvaihde

en: single_slip
fi: yksipuolinen risteysvaihde

en: Railway crossing
fi: Raideristeys

en: Railway Signal
fi: Opastin

en: Railway milestone
fi: Ratakilometritolppa

en: Aerialway
fi: Köysiradat

en: Cable Car
fi: Köysirata

en: Number of people per hour
fi: Kapasiteetti henkilöä tunnissa

en: Number of people per car
fi: Yhden vaunun suurin matkustajamäärä

en: Typical journey time in minutes
fi: Tavanomainen matkustusaika minuuteissa

en: Has heating?
fi: Onko lämmitetty?

en: Chair Lift
fi: Tuolihissi

en: Number of people per chair
fi: Yhteen penkkiin mahtuvien ihmisten lukumäärä

en: Has bubble?
fi: Tuoleissa tuulelta suojaava katos

en: Gondola
fi: Gondolirata

en: Number of people per gondola
fi: Yhden gondolin suurin matkustajamäärä

en: Mixed Lift
fi: Tuoli/gondoli -yhdistelmähissi

en: Number of people per gondola/chair
fi: Yhden gondolin/tuolin suurin matkustajamäärä

en: Drag Lift
fi: Hiihtohissi

en: Magic Carpet
fi: Mattohissi

en: Goods
fi: Tavarankuljetusrata

[ctx: aerialway]
en: Station
fi: Asema

en: Pylon
fi: Köysiradan pylväs

[ctx: car]
en: Parking
fi: Pysäköinti

en: Park and Ride
fi: Liityntäpysäköinti

en: bus
fi: bussi

en: train
fi: juna

en: ferry
fi: lautta

en: Capacity (overall)
fi: Paikkoja (yhteensä)

en: Spaces for Disabled
fi: Invapaikkojen lukumäärä

en: Spaces for Women
fi: Naisille varattuja ruutuja

en: Spaces for Parents
fi: Perheruutuja

en: Parking Space
fi: Yksittäinen pysäköintiruutu

en: Capacity
fi: Paikkoja

en: Covered (with roof)
fi: Katettu

en: Fuel
fi: Polttoaine

en: kiosk
fi: kioski

en: Additives:
fi: Lisäaineet:

en: Charging Station
fi: Sähköauton latauspiste

en: Covered
fi: Katoksen alla

en: Wash
fi: Autopesula

en: Self Service
fi: Itsepalvelu

en: Car Dealer
fi: Autokauppa

en: Repair
fi: Korjaamo

en: Parts
fi: Varaosaliike

en: Tires
fi: Rengasliike

en: Rental
fi: Vuokraamo

en: Sharing
fi: Autojen yhteiskäyttöpalvelu

en: Motorcycle Dealer
fi: Moottoripyöräkauppa

en: Clothes
fi: Vaatteet

en: Bike Dealer
fi: Polkupyöräliike

en: Bicycles are sold
fi: Myy uusia polkupyöriä

en: Second-hand bicycles are sold
fi: Myy käytettyjä polkupyöriä

en: Bicycles are repaired
fi: Korjaa polkupyöriä

en: Bicycles are rented
fi: Vuokraa polkupyöriä

en: Free bicycle pump
fi: Ilmainen pyöräpumppu käytettävissä

en: Tools for do-it-yourself repair (may be a bike co-operative)
fi: Tarjolla työkaluja omatoimiseen korjaamiseen

en: Bicycles are washed (for a fee)
fi: Pesee polkupyöriä (maksusta)

en: Public Bicycle Repair Station
fi: Julkinen pyöräkeskus

en: Automated
fi: Automatisoit

en: Public Transport
fi: Julkinen liikenne

en: Public Transport Route (Rail)
fi: Julkisen liikenteen reitti (raide)

en: Route type
fi: Reitin tyyppi

en: subway
fi: metro

en: platform
fi: laituri

en: platform (exit only)
fi: laituri (vain poistuminen)

en: platform (entry only)
fi: laituri (vain sisäänastuminen)

en: Public Transport Route (Bus)
fi: Julkisen liikenteen reitti (bussi)

en: trolleybus
fi: johdinauto

en: aerialway
fi: köysirata

en: UIC name
fi: UIC-nimi

en: Stop Position
fi: Pysähtymiskohta

en: Platform
fi: Laituri

en: Subway Entrance
fi: Metron sisäänkäynti

en: Bus
fi: Bussi

en: Trolleybus
fi: Johdinauto

en: Share taxi
fi: Kimppataksi

en: Train
fi: Juna

en: Ferry
fi: Lautta

en: Bench
fi: Penkki

en: Shelter
fi: Katos

[ctx: railway]
en: Station
fi: Asema

en: Building
fi: Rakennus

en: Ticket Machine
fi: Matkalippuautomaatti

en: Public Transport (Legacy)
fi: Julkinen liikenne (vanha)

en: Railway Halt
fi: Rautatien seisake

en: Tram Stop
fi: Raitiovaunupysäkki

en: Railway Platform
fi: Asemalaituri

en: Bus Station
fi: Linja-autoasema

en: Bus Stop
fi: Linja-autopysäkki

en: Bus Platform
fi: Bussipysäkin laituri

en: Airport
fi: Lentokenttä

en: Runway
fi: Kiitotie

en: Length (meters)
fi: Pituus (metriä)

en: Taxiway
fi: Rullaustie

en: Holding Position
fi: Odotuspaikka

en: Helipad
fi: Helikopterikenttä

en: Apron
fi: Asemataso

en: Plane Parking Position
fi: Lentokoneen pysäköintipaikka

en: Hangar
fi: Lentokonehalli

[ctx: building]
en: hangar
fi: lentokonehalli

[ctx: building]
en: yes
fi: kyllä

en: Approach lighting system
fi: Lähestymisvalojärjestelmä

en: Windsock
fi: Tuulipussi

en: Terminal
fi: Terminaali

[ctx: airport]
en: Gate
fi: Portti

en: Accommodation
fi: Majoitus

en: Hotel
fi: Hotelli

en: Stars
fi: Tähdet

en: Rooms
fi: Huoneet

en: Beds
fi: Sängyt

en: Motel
fi: Motelli

en: Guest House/Bed & Breakfast
fi: Majatalo/Bed & Breakfast

en: Apartment
fi: Asunto

en: Number of apartments
fi: Asuntojen lukumäärä

en: Chalet
fi: Alppimaja

en: Hostel
fi: Hostelli

en: Alpine Hut
fi: Alppimaja

en: members_only
fi: vain jäsenille

en: Wilderness Hut
fi: Korpimaja

en: Shower
fi: Suihku

en: Closer description
fi: Tarkempi kuvaus

en: Tents allowed
fi: Teltat sallittu

en: Food+Drinks
fi: Ruoka ja juoma

en: Restaurant
fi: Ravintola

en: Microbrewery
fi: Pienpanimo

en: Fast Food
fi: Pikaruoka

en: Food Court
fi: Ruokapiha

en: Cafe
fi: Kahvila

en: Ice cream
fi: Jäätelö

en: Pub
fi: Pubi

en: Bar
fi: Baari

en: Tourism
fi: Turismi

en: Attraction
fi: Nähtävyys

en: Viewpoint
fi: Näköalapaikka

en: Information Office
fi: Matkailuneuvonta

en: An office where you can get information about a town or region.
fi: Toimisto, josta saa tietoja kaupungista tai alueesta.

en: Detail Grade
fi: Tarkkuustaso

en: topo
fi: topograafinen

en: street
fi: katu

en: scheme
fi: kaavio

en: Shown Area
fi: Kartan laajuus

en: site
fi: paikka

en: city
fi: kaupunki

en: region
fi: alue

en: Hiking
fi: Vaellus

en: Cycling
fi: Pyöräily

en: Mountainbiking
fi: Maastopyöräily

en: Skiing
fi: Hiihto

en: Riding
fi: Ratsastus

en: Information Board
fi: Opastustaulu

en: Board Content
fi: Taulun sisältö

en: notice
fi: ilmoitustaulu

en: geology
fi: geologia

en: Phone number
fi: Puhelinnumero

en: Use E.123 format, e.g. +49 11223 456 7890
fi: Käytä E.123-muotoa, esim. +358 9 11223 456 ...

en: Leisure
fi: Vapaa-ajanviete

en: Movie Theater/Cinema
fi: Elokuvateatteri

en: Drive-in theater
fi: Drive-in teatteri

en: Number of screens
fi: Valkokankaiden määrä

en: Zoo
fi: Eläintarha

en: Dog Park
fi: Koirapuisto

en: Amusement/Theme Park
fi: Huvi-/teemapuisto

en: Water Park
fi: Vesipuisto

[ctx: restroom]
en: Female
fi: Naiset

[ctx: restroom]
en: Male
fi: Miehet

en: Swimming Pool
fi: Uima-allas

en: Playground
fi: Leikkipuisto

en: Picnic Site
fi: Piknik-paikka

en: Fireplace
fi: Tulisija

en: Picnic Table
fi: Picnic-pöytä

en: Public Grill
fi: Julkinen grillauspaikka

[ctx: grill]
en: Fuel
fi: Polttoaine

en: charcoal
fi: hiili

en: Fishing
fi: Kalastus

en: Casino
fi: Kasino

en: Night Club
fi: Yökerho

en: Strip Club
fi: Strippiklubi

en: Brothel
fi: Ilotalo

en: Culture
fi: Kulttuuri

en: Museum
fi: Museo

en: Theatre
fi: Teatteri

en: Library
fi: Kirjasto

en: sculpture
fi: veistos

en: Arts Centre
fi: Taidekeskus

en: Artwork
fi: Taideteos

en: mural
fi: seinämaalaus

en: statue
fi: patsas

en: Artist Name
fi: Taiteilijan nimi

en: Church
fi: Kirkko

en: Building type
fi: Rakennuksen tyyppi

en: basilica
fi: basilika

en: cathedral
fi: katedraali

en: chapel
fi: kappeli

en: church
fi: kirkko

en: temple
fi: temppeli

en: Mosque
fi: Moskeija

en: mosque
fi: moskeija

en: Synagogue
fi: Synagooga

en: synagogue
fi: synagooga

en: Buddhist Temple
fi: Buddhalainen temppeli

en: Hindu Temple
fi: Hindutemppeli

en: Public Building
fi: Julkinen rakennus

en: Town Hall
fi: Kaupungintalo

en: Community Centre
fi: Monitoimitalo

en: Courthouse
fi: Oikeustalo

en: Prison
fi: Vankila

en: Police
fi: Poliisiasema

en: Fire Station
fi: Paloasema

en: Post Office
fi: Postitoimisto

en: Education
fi: Koulutus

en: Kindergarten
fi: Lastentarha

en: School
fi: Koulu

en: University
fi: Yliopisto

en: College
fi: Korkeakoulu

en: Driving School
fi: Autokoulu

en: Animal
fi: Eläin

en: Veterinary
fi: Eläinlääkäri

en: Animal shelter
fi: Eläinsuoja

en: Animal watering place
fi: Eläinten juomapaikka

en: Health
fi: Terveys

en: Hospital
fi: Sairaala

en: Clinic
fi: Klinikka

en: Doctor''s Office
fi: Lääkäri

en: Dentist
fi: Hammaslääkäri

en: Pharmacy
fi: Apteekki

en: Emergency
fi: Ensiapu

en: Ambulance Station
fi: Ambulanssiasema

en: Automated Defibrillator
fi: Automaattinen defibrillaattori

en: Located inside a building?
fi: Rakennuksen sisällä?

en: Fire Extinguisher
fi: Sammutin

en: Fire Hose
fi: Paloletku

en: Fire Hydrant
fi: Paloposti

en: swimming_pool
fi: uima-allas

en: Water Tank
fi: Vesitankki

en: Emergency Phone
fi: Hätäpuhelin

en: Siren
fi: Sireeni

en: electronic
fi: elektronien

en: mechanical
fi: mekaaninen

en: Purpose
fi: Tarkoitus

en: fire
fi: tulipalo

en: Social Facility
fi: Sosiaalipalvelut

en: Nursing Home
fi: Hoitokoti

en: Toilets/Restrooms
fi: WC

en: Usage Position
fi: Käyttöasento

en: room
fi: huone

en: Post Box
fi: Postilaatikko

en: Collection times
fi: Tyhjennysajat

en: House number
fi: Talon numero

en: Street name
fi: Kadunnimi

en: City name
fi: Paikkakunta

en: Post code
fi: Postinumero

en: Country code
fi: Maakoodi

en: Place name
fi: Paikannimi

en: House name
fi: Talon nimi

en: Hamlet
fi: Kylä

en: Suburb
fi: Kaupunginosa

en: Province
fi: Provinssi

[ctx: addr:]
en: State
fi: Osavaltio

en: AL
fi: Alabama

en: AK
fi: Alaska

en: AZ
fi: Arizona

en: AR
fi: Arkansas

en: CA
fi: Kalifornia

en: CO
fi: Colorado

en: CT
fi: Connecticut

en: DE
fi: Delaware

en: FL
fi: Florida

en: GA
fi: Georgia

en: HI
fi: Havaiji

en: IL
fi: Illinois

en: IN
fi: Indiana

en: IA
fi: Iowa

en: KS
fi: Kansas

en: KY
fi: Kentucky

en: LA
fi: Louisiana

en: ME
fi: Maine

en: MD
fi: Maryland

en: MA
fi: Massachusetts

en: MI
fi: Michigan

en: MN
fi: Minnesota

en: MS
fi: Mississippi

en: MO
fi: Missouri

en: MT
fi: Montana

en: NE
fi: Nebraska

en: NV
fi: Nevada

en: NH
fi: New Hampshire

en: NJ
fi: New Jersey

en: NM
fi: New Mexico

en: NY
fi: New York

en: NC
fi: Pohjois-Carolina

en: ND
fi: Pohjois-Dakota

en: OH
fi: Ohio

en: OR
fi: Oregon

en: PA
fi: Pennsylvania

en: RI
fi: Rhode Island

en: SC
fi: Etelä-Carolina

en: SD
fi: Etelä-Dakota

en: TN
fi: Tennessee

en: TX
fi: Texas

en: UT
fi: Utah

en: VT
fi: Vermont

en: VA
fi: Virginia

en: WA
fi: Washington

en: WV
fi: Länsi-Virginia

en: WI
fi: Wisconsin

en: DC
fi: Washington, D.C.

en: AS
fi: Amerikan Samoa

en: GU
fi: Guam

en: MP
fi: Pohjois-Mariaanit

en: PR
fi: Puerto Rico

en: UM
fi: Yhdysvaltain pienet erillissaaret

en: VI
fi: Yhdysvaltain Neitsytsaaret

en: Telephone
fi: Puhelin

en: booth
fi: koppi

en: Coins
fi: Kolikot

[ctx: payment]
en: Notes
fi: Setelit

en: Telephone cards
fi: Puhelinkortit

en: Internet Cafe
fi: Internet-kahvila

en: Internet Access
fi: Internet

en: Clock
fi: Kello

en: analog
fi: analoginen/viisarinäyttö

en: digital
fi: digitaalinen/numeroin

en: sundial
fi: aurinkokello

[ctx: clock]
en: Faces
fi: Kellotaulut

en: Visibility/readability
fi: Näkyvyysalue

en: house (up to 5m)
fi: talo (5 m asti)

en: street (up to 20m)
fi: katu (20 m asti)

en: area (more than 20m)
fi: alue (yli 20 m)

en: Shows current date
fi: Näyttää päivämäärän

en: Shows temperature
fi: Näyttää lämpötilan

en: Shows barometric pressure
fi: Näyttää ilmanpaineen

en: Shows humidity
fi: Näyttää kosteuden

en: Recycling Container
fi: Kierrätyspiste

en: Paper
fi: Paperi

en: Cardboard
fi: Pahvi

en: Books
fi: Kirjat

en: Plastic
fi: Muovi

en: Plastic Bottles
fi: Muovipullot

en: Plastic Packaging
fi: Muovipakkaukset

en: Glass
fi: Lasi

en: Glass Bottles
fi: Lasipullot

en: Cans
fi: Peltitölkit

en: Shoes
fi: Kenkäkauppa

en: Scrap Metal
fi: Romumetalli

en: Wood
fi: Metsä

en: Waste
fi: Jäte

en: Batteries
fi: Paristot

en: Small Appliances
fi: Pienkoneet

en: Electrical Appliances
fi: Sähkölaitteet

en: Recycling Centre
fi: Kierrätysasema

en: trash
fi: roska

en: dog_excrement
fi: koirankakka

en: Sanitary Dump Station
fi: Septitankin tyhjennyspiste

en: Amount of Seats
fi: Istuimien määrä

[ctx: shelter]
en: picnic_shelter
fi: Eväskatos

[ctx: shelter]
en: public_transport
fi: Julkisen liikenteen katos

[ctx: shelter]
en: weather_shelter
fi: Sadesuoja / sääsuoja

en: Hunting Stand
fi: Metsästyslava

en: Historic
fi: Historiallinen

en: Water Point
fi: Vesipiste

en: Valves
fi: Venttiilit

en: political
fi: poliittinen

en: Sports
fi: Liikunta

en: Sport Facilities
fi: Liikuntapaikka

en: Stadium
fi: Stadion

en: Sports Centre
fi: Urheilukeskus

en: Fitness Centre
fi: Kuntokeskus

en: Pitch
fi: Kenttä

en: Racetrack
fi: Kilparata

en: Golf Course
fi: Golfkenttä

[ctx: golf]
en: Tee
fi: Tii

[ctx: golf]
en: Hole
fi: Reikä

[ctx: golf]
en: Bunker
fi: Bunkkeri

en: Miniature Golf
fi: Pienoisgolf

[ctx: running]
en: sports_centre
fi: urheilukeskus

[ctx: running]
en: stadium
fi: stadion

[ctx: running]
en: track
fi: juoksurata

en: Archery
fi: Jousiammunta

en: Running
fi: Juoksu

en: Canoeing/Kayaking
fi: Melonta

en: Rowing
fi: Soutu

[ctx: racing]
en: pitch
fi: kenttä

[ctx: racing]
en: sports_centre
fi: urheilukeskus

[ctx: racing]
en: stadium
fi: stadion

[ctx: racing]
en: track
fi: rata

en: Dog Racing
fi: Koirakilpailu

en: Horse Racing
fi: Hevoskilpailu

en: Gymnastics
fi: Voimistelu

en: Ice Skating
fi: Luistelu

en: ice_rink
fi: kaukalo

en: Roller Skating
fi: Rullaluistelu

en: Skateboard
fi: Rullalautailu

en: Swimming
fi: Uinti

en: water_park
fi: vesipuisto

en: Scuba Diving
fi: Laitesukellus

en: Difficulty
fi: Vaikeusaste

[ctx: piste:difficulty]
en: novice
fi: aloittelija

[ctx: piste:difficulty]
en: easy
fi: helppo

[ctx: piste:difficulty]
en: intermediate
fi: keskitaso

[ctx: piste:difficulty]
en: advanced
fi: edistynyt

[ctx: piste:difficulty]
en: expert
fi: ekspertti

[ctx: piste:grooming]
en: classic
fi: perinteinen

[ctx: piste:grooming]
en: skating
fi: luistelu

[ctx: piste:grooming]
en: classic+skating
fi: perinteinen+luistelu

[ctx: piste:grooming]
en: backcountry
fi: umpihanki

en: Shooting
fi: Ammunta

en: Sport (Ball)
fi: Pallopelit

en: Soccer
fi: Jalkapallo

en: Australian Football
fi: Australialainen jalkapallo

en: American Football
fi: Amerikkalainen jalkapallo

en: Canadian Football
fi: Kanadalainen jalkapallo

en: Gaelic Games
fi: Gaelilaiset urheilulajit

en: Football
fi: Jalkapallo

en: Handball
fi: Käsipallo

en: Rugby League
fi: Rugby league

en: Rugby Union
fi: Rugby union

en: Basketball
fi: Koripallo

en: Volleyball
fi: Lentopallo

en: Beach Volleyball
fi: Rantalentopallo

en: golf_course
fi: golfkenttä

en: Boule
fi: Kuulapeli

en: Cricket
fi: Kriketti

en: Croquet
fi: Kroketti

en: Ice Hockey
fi: Jääkiekko

en: Table Tennis/Ping-Pong
fi: Pöytätennis/ping-pong

en: Motorsport
fi: Moottoriurheilu

en: Kart Racing
fi: Karting

en: Model Aerodrome
fi: Radio-ohjattavat lennokit

en: RC Car
fi: Radio-ohjattavat autot

en: Man Made
fi: Rakennelmat

[ctx: building]
en: basilica
fi: basilika

[ctx: building]
en: cabin
fi: mökki

[ctx: building]
en: cathedral
fi: katedraali

[ctx: building]
en: chapel
fi: kappeli

[ctx: building]
en: church
fi: kirkko

[ctx: building]
en: farm_auxiliary
fi: maatalousrakennus

[ctx: building]
en: greenhouse
fi: kasvihuone

[ctx: building]
en: hospital
fi: sairaala

[ctx: building]
en: kindergarten
fi: päiväkoti

[ctx: building]
en: mosque
fi: moskeija

[ctx: building]
en: office
fi: toimisto

[ctx: building]
en: public
fi: julkinen

[ctx: building]
en: roof
fi: katos

[ctx: building]
en: ruins
fi: rauniot

[ctx: building]
en: school
fi: koulu

[ctx: building]
en: silo
fi: siilo

[ctx: building]
en: supermarket
fi: supermarketti

[ctx: building]
en: synagogue
fi: synagooga

[ctx: building]
en: temple
fi: temppeli

[ctx: building]
en: train_station
fi: rautatieasema

[ctx: building]
en: transformer_tower
fi: muuntaja (torni)

[ctx: building]
en: university
fi: yliopisto

[ctx: building]
en: warehouse
fi: varasto

en: Residential Building
fi: Asuintalo

[ctx: building]
en: residential
fi: asuinrakennus

[ctx: building]
en: apartments
fi: asunnot

[ctx: building]
en: house
fi: omakotitalo

[ctx: building]
en: hotel
fi: hotelli

[ctx: building]
en: hut
fi: maja

[ctx: building]
en: dormitory
fi: asuntola

[ctx: building]
en: terrace
fi: rivitalo

[ctx: building]
en: detached
fi: erillistalo

[ctx: building]
en: farm
fi: maatalo

en: Building part
fi: Rakennuksen osa

[ctx: building]
en: wayside_shrine
fi: tienvarsialttari

en: Entrance
fi: Sisäänkäynti / ovi

[ctx: entrance]
en: yes
fi: kyllä

[ctx: entrance]
en: main
fi: pääsisäänkäynti

[ctx: entrance]
en: service
fi: huolto

[ctx: entrance]
en: exit
fi: uloskäynti

[ctx: entrance]
en: emergency
fi: hätäuloskäynti

[ctx: entrance]
en: staircase
fi: porras

[ctx: entrance]
en: home
fi: koti

en: Entrance number
fi: Sisäänkäynnin tunniste

en: Flagpole
fi: Lipputanko

en: Cross
fi: Risti

en: Works
fi: Tehdas

en: food
fi: ruoka

en: Chimney
fi: Piippu

en: Kiln
fi: Polttouuni

en: Windmill
fi: Tuulimylly

en: Pump
fi: Pumppu

en: Gasometer
fi: Kaasukello

en: Silo
fi: Siilo

[ctx: content]
en: fuel
fi: polttoaine

[ctx: content]
en: manure
fi: lanta

[ctx: content]
en: oil
fi: öljy

[ctx: content]
en: sewage
fi: likavesi

[ctx: content]
en: water
fi: vesi

[ctx: content]
en: wine
fi: viini

en: Crane
fi: Nosturi

en: Mineshaft
fi: Kaivoskuilu

en: air
fi: ilma

en: Street Lamp
fi: Katulyhty

en: Mounted on
fi: Asennuspaikka

en: Water level
fi: Vedenkorkeus

en: Groundwater
fi: Pohjavesi

en: Traffic
fi: Liikenne

en: Air Quality
fi: Ilmanlaatu

en: Noise
fi: Melu

en: GPS Signals
fi: GPS-signaali

en: GLONASS Signals
fi: GLONASS-signaali

en: Galileo Signals
fi: Galileo-signaali

en: Weather
fi: Sää

en: Radiation
fi: Säteily

en: Seismic Activity
fi: Seisminen aktiivisuus

en: Recording:
fi: Tallennus:

en: Manually
fi: Manuaalisesti

en: Analog
fi: Analoginen

en: Digital
fi: Digitaalinen

en: Survey Point
fi: Kiintopiste

en: parking
fi: pysäköinti

en: traffic
fi: liikenne

en: shop
fi: kauppa

en: bank
fi: pankki

en: Camera
fi: Kamera

[ctx: camera:type]
en: fixed
fi: kiinteä

[ctx: camera:type]
en: panning
fi: vaihtuvasuuntauksinen

[ctx: camera:type]
en: dome
fi: kuvun alla piilossa

[ctx: camera:mount]
en: wall
fi: seinällä

[ctx: camera:mount]
en: pole
fi: pylväs

[ctx: camera:mount]
en: ceiling
fi: katossa

en: Direction in degrees
fi: Kuvaussuunta asteina

en: Inclination in degrees
fi: Kuvaussuunta (ylös/alas) asteina vaakatasosta

en: Lighthouse
fi: Majakka

en: Water Tower
fi: Vesitorni

en: Mast
fi: Masto

en: Tower
fi: Torni

en: Pipeline
fi: Putki

en: Pipeline Valve
fi: Venttiili

en: Manhole
fi: Kaivo

en: Water Works
fi: Vedenotto/-puhdistus

en: Wastewater Treatment Plant
fi: Jätevedenpuhdistuslaitos

en: Watermill
fi: Vesimylly

en: Fountain
fi: Suihkulähde

en: Water Well
fi: Kaivo

en: Bridges
fi: Sillat

en: Structure
fi: Siltatyyppi

en: arch
fi: kaarisilta

en: beam
fi: palkkisilta

en: cable-stayed
fi: vinoköysisilta

en: floating
fi: kelluva

en: humpback
fi: korkealla käyvä holvisilta

en: simple-suspension
fi: yksinkertainen riippusilta

en: suspension
fi: riippusilta

en: truss
fi: ristikkosilta

en: Movable Bridge
fi: Avattava silta

en: bascule
fi: läppäsilta

en: drawbridge
fi: laskusilta

en: lift
fi: nostosilta

en: submersible
fi: upotettava silta

en: swing
fi: kääntösilta

en: transporter
fi: lossisilta

en: Bridge Support
fi: Sillan tuki

en: abutment
fi: maatuki

en: lift_pier
fi: nostosillan hissin tuki

en: pier
fi: välituki

en: pivot_pier
fi: välituki jonka päällä silta kääntyy

en: Bridge outline
fi: Sillan ääriviivat

[ctx: preset group]
en: Military
fi: Sotilasvoimat

en: Airfield
fi: Lentokenttä

en: Barracks
fi: Parakit

en: Bunker
fi: Bunkkeri

[ctx: bunker]
en: overground
fi: maanpäällinen

[ctx: bunker]
en: underground
fi: maanalainen

en: Ruins
fi: Rauniot

en: Range
fi: Ampumarata

en: Power
fi: Sähkön jakelu ja tuotto

en: Power Plant
fi: Voimalaitos

[ctx: generator method]
en: fission
fi: fissio

[ctx: generator method]
en: fusion
fi: fuusio

[ctx: generator method]
en: barrage
fi: parakit

en: Power Generator
fi: Sähkögeneraattori

en: Biofuel Power Generator
fi: Biopolttoainevoimala

en: Generator Type
fi: Generaattorin tyyppi

en: gas_turbine
fi: kaasuturbiini

en: steam_generator
fi: höyrygeneraattori

en: Biogas Power Generator
fi: Biokaasuvoimala

en: Biomass Power Generator
fi: Biomassavoimala

en: steam_turbine
fi: höyryturbiini

en: Coal Power Generator
fi: Hiilivoimala

en: Gas Power Generator
fi: Kaasuvoimala

en: Oil Power Generator
fi: Polttoöljyvoimalaitos

en: Diesel Power Generator
fi: Dieselvoimala

en: Nuclear Reactor
fi: Ydinreaktori

en: fission
fi: fissio

en: cold-fusion
fi: kylmäfuusio

en: fusion
fi: fuusio

en: Solar Power Generator
fi: Aurinkovoimala

en: Waste Power Generator
fi: Jätevoimalaitos

en: Water Turbine
fi: Vesiturbiini

en: barrage
fi: parakit

en: Geothermal Power Generator
fi: Maalämpövoimala

en: heat_pump
fi: lämpöpumppu

en: Wind Turbine
fi: Tuuliturbiini

en: Power Transformer
fi: Muuntaja

en: Type of transformer
fi: Muuntajan tyyppi

[ctx: power]
en: generator
fi: generaattori

[ctx: power]
en: yes
fi: kyllä

[ctx: power]
en: mechanical
fi: mekaaninen

en: Power Compensator
fi: Loistehon kompensointilaitos

en: Power Tower
fi: Korkeajännitelinjan torni

en: Pole
fi: Sähköpylväs (ei korkeajännitelinjan)

en: Pole Attributes:
fi: Sähköpylvään ominaisuudet:

en: Pole with Transformer
fi: Sähköpylväs muuntajalla (ei korkeajännitelinjan)

en: Transformer Attributes:
fi: Muuntajan ominaisuudet:

en: Power Line
fi: Sähkölinja

en: Power Cable
fi: Sähkökaapeli (maanalainen)

[ctx: power cable]
en: overground
fi: maanpäällinen

[ctx: power cable]
en: underground
fi: maanalainen

[ctx: power cable]
en: underwater
fi: vedenalainen

en: Historic Places
fi: Historialliset paikat

en: Castle
fi: Linna

en: defensive
fi: puolustus

en: fortress
fi: linnake

en: manor
fi: kartano

en: palace
fi: palatsi

en: Archaeological Site
fi: Arkeologinen kaivaus

en: fortification
fi: linnoite

en: megalith
fi: kivipaasi

en: tumulus
fi: hautakumpu

en: Battlefield
fi: Taistelukenttä

en: Palaeontological Site
fi: Paleontologinen kaivaus

en: Grave
fi: Hauta

en: Tomb
fi: Hautaholvi

[ctx: tomb]
en: columbarium
fi: kolumbaario

[ctx: tomb]
en: crypt
fi: krypta

[ctx: tomb]
en: hypogeum
fi: hypogaeum

[ctx: tomb]
en: mausoleum
fi: mausoleumi

[ctx: tomb]
en: pyramid
fi: pyramidi

[ctx: tomb]
en: sarcophagus
fi: sarkofagi

[ctx: tomb]
en: tumulus
fi: hautakumpu

[ctx: tomb]
en: vault
fi: holvi

en: Monument
fi: Monumentti

en: Memorial
fi: Muistomerkki

[ctx: memorial]
en: bust
fi: rintakuva

[ctx: memorial]
en: plaque
fi: muistolaatta

[ctx: memorial]
en: statue
fi: patsas

[ctx: memorial]
en: stele
fi: steele

[ctx: memorial]
en: stone
fi: kivi

[ctx: memorial]
en: war_memorial
fi: sotamuistomerkki

en: Inscription
fi: Kaiverrus

en: Wayside Cross
fi: Tienvarsiristi

en: Wayside Shrine
fi: Tienvarsialttari

en: Boundary Stone
fi: Rajakivi

en: Shops
fi: Kaupat

en: Food
fi: Elintarvikkeet

en: Supermarket
fi: Supermarketti

en: Convenience Store
fi: Lähikauppa

en: Kiosk
fi: Kioski

en: Bakery
fi: Leipomo

en: Butcher
fi: Lihakauppa

en: Seafood
fi: Mereneläviä

en: Dairy
fi: Maitotuotteet

en: Cheese
fi: Juusto

en: Deli (Fine Food)
fi: Deli (herkkukauppa)

en: Pastry
fi: Leivonnaiset

en: Confectionery
fi: Konditoria

en: Tea
fi: Teekauppa

en: Coffee
fi: Kahvimyymälä

en: Organic
fi: Luomukauppa

en: Greengrocer
fi: Vihanneskauppa

en: Organic/Bio
fi: Luomu

en: Fair Trade
fi: Reilun kaupan kauppa

en: Alcohol
fi: Alkoholimyymälä

en: Beverages
fi: Juomat

en: Wine
fi: Viinikauppa

en: Boutique
fi: Putiikki

[ctx: shop]
en: Shoes
fi: Kengät

en: Outdoor
fi: Ulkoilu

en: Dry Cleaning
fi: Kuivapesula

en: Laundry
fi: Pesula

en: Tailor
fi: Räätäli

en: Fabric
fi: Kangaskauppa

en: Electronic
fi: Sähkölaitteet

en: Computer
fi: Tietokoneet

en: Electronics
fi: Elektroniikka

en: Mobile Phone
fi: Matkapuhelimet

en: Watches
fi: Rannekellot

en: Vacuum Cleaner
fi: Pölynimurit

en: Video
fi: Videot

en: Video Games
fi: Videopelit

en: Music
fi: Musiikki

en: Cash
fi: Raha

en: Bank
fi: Pankki

en: Automated Teller Machine
fi: Pankkiautomaatti

en: Money Exchange
fi: Rahanvaihto

en: Pawnbroker
fi: Panttilainaamo

en: Home decoration
fi: Sisustus

en: Doors
fi: Ovet

en: Furniture
fi: Huonekalut

en: Kitchen
fi: Keittiö

en: Houseware
fi: Kodin tavarat

en: Pottery
fi: Keramiikka

en: Curtain
fi: Verhot

en: Art
fi: Taide

en: Bed
fi: Sängyt

en: Interior Decoration
fi: Sisustus

en: Antiques
fi: Antiikki

en: Stationery
fi: Toimistotarvikekauppa

en: Book Store
fi: Kirjakauppa

en: Cosmetics
fi: Kosmetiikka

en: Perfumery
fi: Parfyymit

en: Beauty
fi: Kauneus

en: Tobacco
fi: Tupakka

en: E-cigarette
fi: Sähkötupakka

en: Hairdresser/Barber
fi: Parturi/kampaamo

en: Female
fi: Naiset

en: Male
fi: Miehet

en: Tattoo
fi: Tatuointi

en: Optician
fi: Optikko

en: Hearing Aids
fi: Kuulokojeet

en: Jewellery
fi: Jalokivet

en: Erotic
fi: Erotiikka

en: Department Store
fi: Tavaratalo

en: Mall
fi: Ostoskeskus

en: Florist
fi: Kukkakauppa

en: Garden Centre
fi: Puutarhakauppa

en: Do-It-Yourself Store
fi: Tee-se-itse -kauppa

en: Hardware
fi: Rautakauppa

en: Paint
fi: Maalikauppa

en: Travel Agency
fi: Matkatoimisto

en: Musical Instrument
fi: Soitinkauppa

en: Toys
fi: Lelukauppa

en: Gift/Souvenir
fi: Lahjatavarakauppa

en: Charity
fi: Hyväntekeväisyys

en: Pet
fi: Lemmikkieläinkauppa

en: Photo
fi: Valokuvaamo

en: Weapons
fi: Aseet

en: Funeral Directors
fi: Hautaustoimisto

en: Vending Machine
fi: Automaatti

en: Vending products
fi: Automaatin tuotteet

en: bicycle_tube
fi: polkupyörän sisäkumeja

en: cigarettes
fi: tupakkaa

en: coffee
fi: kahvi

en: condoms
fi: kondomeja

en: drinks
fi: juomat

en: excrement_bags
fi: koirankakkapusseja

en: milk
fi: maito

en: newspapers
fi: sanomalehdet

en: parking_tickets
fi: pysäköintilippuja

en: public_transport_tickets
fi: julkisen liikenteen lippuja

en: SIM_cards
fi: SIM_kortit

en: stamps
fi: postimerkkejä

en: sweets
fi: makeisia

en: telephone_vouchers
fi: liittymän latauslipukkeita

en: toys
fi: leluja

en: Payment Methods
fi: Maksutavat

en: Debit cards
fi: Debit-kortit

en: PostFinance Card (ch)
fi: PostFinance Card (sveitsi)

en: Credit cards
fi: Luottokortit

en: Cryptocurrencies
fi: Kryptovaluutat

en: Offices
fi: Toimistot

[ctx: office]
en: Accountant
fi: Tilitoimisto

[ctx: office]
en: Advertising agency
fi: Mainostoimisto

[ctx: office]
en: Architect
fi: Arkkitehti

[ctx: office]
en: Estate agent
fi: Kiinteistövälittäjä

[ctx: office]
en: Foundation
fi: Säätiö

en: prosecutor
fi: syyttäjä

en: tax
fi: verovirasto

[ctx: office]
en: Insurance
fi: Vakuutus

[ctx: office]
en: IT Specialist
fi: IT-asiantuntija

[ctx: office]
en: Lawyer
fi: Asianajotoimisto

[ctx: office]
en: Newspaper
fi: Sanomalehden toimitus

[ctx: office]
en: Political party
fi: Puoluetoimisto

en: Beekeeper
fi: Mehiläistenhoitaja

en: Brewery
fi: Panimo

en: Winery
fi: Viinitila

en: Caterer
fi: Pitopalvelu

en: Upholsterer
fi: Verhoilija

en: Locksmith
fi: Lukkoseppä

en: Electrician
fi: Sähkömies

en: Plumber
fi: Putkimies

en: Hvac
fi: LVI

en: Painter
fi: Maalari

en: Tiler
fi: Laatoittaja

en: Window construction
fi: Ikkunanrakentaja

en: Carpenter
fi: Kirvesmies

en: Roofer
fi: Katontekijä

en: Photographer
fi: Valokuvaaja

en: Gardener
fi: Puutarhuri

en: Shoemaker
fi: Kengäntekijä

en: Sawmill
fi: Saha

en: Stonemason
fi: Kivenhakkaaja

en: Blacksmith
fi: Seppä

en: Geography
fi: Maantiede

en: Boundaries
fi: Rajat

en: Administrative
fi: Hallinnollinen

en: Political
fi: Poliittinen

en: National Park
fi: Kansallispuisto

en: Protected Area
fi: Luonnonsuojelualue

en: Hazardous Area
fi: Vaarallinen alue

en: Boundary Marker
fi: Rajamerkki

en: Places
fi: Paikat

en: Continent
fi: Maanosa

en: Country
fi: Maa

[ctx: place]
en: State
fi: Osavaltio

en: Region
fi: Maakunta

en: County
fi: Lääni

en: City
fi: Kunta

en: Town
fi: Kaupunki

en: Village
fi: Kunta

en: Neighbourhood
fi: Kaupunginosa

en: Farm
fi: Maatila

en: Square
fi: Aukio

en: Peak
fi: Huippu

en: Glacier
fi: Jäätikkö

en: Volcano
fi: Tulivuori

en: Current Status
fi: Nykytila

en: Valley
fi: Laakso

en: Cliff
fi: Kallio

en: Cave Entrance
fi: Luolan suuaukko

en: The entrance to a cave.
fi: Sisäänkäynti luolaan.

en: Island
fi: Saari

en: Islet
fi: Luoto

en: Reef
fi: Riutta

en: coral
fi: koralli

en: oyster
fi: osteri

en: Nature
fi: Luonto

en: Tree
fi: Puu

en: A single tree.
fi: Yksittäinen puu.

[ctx: tree denotation]
en: landmark
fi: maamerkki

en: Trees found within settlements, e.g. in parks or spread through residential areas.
fi: Puut asutuskeskuksissa, esim. puistoissa tai asuinalueilla.

en: Tree Row
fi: Puurivi

en: A line of trees.
fi: Rivi puita.

en: Forest
fi: Talousmetsä

en: Grassland
fi: Ruohotasanko

en: pampas
fi: pampa

en: prairie
fi: preeria

en: savanna
fi: savanni

en: Nature Reserve
fi: Luonnonsuojelualue

en: Scree
fi: Kivikko, rakka

en: Fell
fi: Tunturi

en: Scrub
fi: Pusikko

en: Heath
fi: Nummi

en: Sand
fi: Hiekka

en: Large area covered with sand.
fi: Laaja hiekan peittämä alue

en: Bare Rock
fi: Paljas kallio

en: Rock
fi: Kallio

en: Tourism attraction
fi: Turistinähtävyys

en: Stone
fi: Kivi

en: Land use
fi: Maankäyttö

en: Farmyard
fi: Maatilan piha/työskentelyalue (muu kuin pelto)

en: Farmland
fi: Peltoalueet

en: Crop
fi: Vilja

[ctx: crop]
en: corn
fi: maissi

[ctx: crop]
en: grass
fi: ruoho

[ctx: crop]
en: hop
fi: humala

[ctx: crop]
en: rice
fi: riisi

[ctx: crop]
en: tea
fi: tee

[ctx: crop]
en: wheat
fi: vehnä

en: Meadow
fi: Niitty

en: Type of meadow
fi: Niityn tyyppi

en: Orchard
fi: Hedelmätarha

en: Trees
fi: Puut

en: almond_trees
fi: mantelipuut

en: apple_trees
fi: omenapuut

en: banana_plants
fi: banaanit

en: cherry_trees
fi: kirsikkapuut

en: coconut_palms
fi: kookospalmut

en: hazel_plants
fi: pähkinäpensaat

en: oil_palms
fi: öljypalmut

en: olive_trees
fi: oliivipuut

en: orange_trees
fi: appelsiinipuut

en: peach_trees
fi: persikkapuut

en: persimmon_trees
fi: persimonipuut

en: plum_trees
fi: luumupuut

en: tea_plants
fi: teet

en: walnut_trees
fi: saksanpähkinäpuut

en: Vineyard
fi: Viinitarha

en: Allotments
fi: Siirtolapuutarha

en: Garden
fi: Puutarha

en: Grass
fi: Ruoho

en: Park
fi: Puisto

en: Religious
fi: Uskonnollinen

en: Cemetery
fi: Hautausmaa

en: Graveyard
fi: Hautausmaa (pieni)

en: Residential Area
fi: Asuinalue

en: Retail
fi: Kaupallinen

en: Commercial
fi: Toimistoalue

en: Industrial
fi: Teollisuusalue

[ctx: industrial]
en: bakery
fi: leipomo

[ctx: industrial]
en: brewery
fi: panimo

[ctx: industrial]
en: brickyard
fi: tiilitehdas

[ctx: industrial]
en: depot
fi: varikko

[ctx: industrial]
en: distributor
fi: jakelija

[ctx: industrial]
en: factory
fi: tehdas

[ctx: industrial]
en: machine_shop
fi: konepaja

[ctx: industrial]
en: mine
fi: kaivos

[ctx: industrial]
en: oil
fi: öljy

[ctx: industrial]
en: port
fi: satama

[ctx: industrial]
en: sawmill
fi: saha

[ctx: industrial]
en: scrap_yard
fi: romuttamo

[ctx: industrial]
en: shipyard
fi: telakka

[ctx: industrial]
en: slaughterhouse
fi: teurastamo

[ctx: industrial]
en: warehouse
fi: varasto

en: Railway Land
fi: Rata-alue

en: Military
fi: Sotilasvoimat

en: Construction Area
fi: Rakennustyömaa

en: Brownfield
fi: Purettuja rakennuksia

en: Greenfield
fi: Rakentamiselle raivattu alue

en: Landfill
fi: Kaatopaikka

en: Quarry
fi: Louhos

en: Alternative name
fi: Vaihtoehtoinen nimi

en: Historical name
fi: Historiallinen nimi

en: Local name
fi: Paikallinen nimi

en: Regional name
fi: Alueellinen nimi

en: National name
fi: Kansallinen nimi

en: International name
fi: Kansainvälinen nimi

en: Official name
fi: Virallinen nimi

en: Common name abbreviation
fi: Yleinen nimen lyhenne

en: Address
fi: Osoite

en: Address Interpolation
fi: Osoitenumeroiden interpolointilinja

en: Numbering scheme
fi: Numerointitapa

en: odd
fi: pariton

en: even
fi: parillinen

en: Accuracy
fi: Tarkkuus

en: actual
fi: todellinen

en: estimate
fi: arvioiut

en: potential
fi: mahdollinen

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Fax Number
fi: Faksinumero

en: Image
fi: Kuva

[ctx: the tag note=*]
en: Note
fi: Huomio

en: Fixme
fi: Korjaaminut

en: national_park
fi: kansallipuisto

en: postal_code
fi: postinumero

en: protected_area
fi: luonnonsuojelualue

en: Outline of building
fi: Rakennuksen ulkoreuna

en: Roof edge
fi: Katon reuna

en: Turn Restriction
fi: Kääntymiskielto

en: Restriction
fi: Kielto

en: no_left_turn
fi: ei_vasemmalle_kääntymistä

en: no_right_turn
fi: ei_oikealle_kääntymistä

en: no_straight_on
fi: ei_suoraan_ajoa

en: no_u_turn
fi: ei_u_käännöstä

en: only_straight_on
fi: vain_suoraan_ajo

en: via node or ways
fi: kauttakulkupiste/-polut

en: maxheight
fi: korkeusrajoitus

en: maxspeed
fi: nopeusrajoitus

en: maxweight
fi: painorajoitus

en: mindistance
fi: turvaväli

en: Max. height (meters, only if enforcement=maxheight)
fi: Suurin sallittu korkeus (metriä, vain jos valvottu ts. enforcement=maxheight)

en: Max. speed (km/h, only if enforcement=maxspeed)
fi: Nopeusrajoitus (km/h, vain jos enforcement=maxspeed)

en: Max. weight (tonnes, only if enforcement=maxweight)
fi: Painorajoitus (tonneissa, vain jos enforcement=maxweight)

en: Routes
fi: Reitit

en: Bicycle Route
fi: Polkupyöräreitti

[ctx: network]
en: international
fi: kansainvälinen

[ctx: network]
en: national
fi: kansallinen

[ctx: network]
en: regional
fi: alueellinen

[ctx: network]
en: local
fi: paikallinen

en: Mountain Biking Route
fi: Maastopyöräreitti

en: Hiking Route
fi: Vaellusreitti

en: Walking Route
fi: Kävelyreitti

en: Running Route
fi: Juoksureitti

en: Fitness Trail
fi: Kuntopolku

en: Riding Route
fi: Ratsastusreitti

en: Piste Route
fi: Laskettelureitti

en: Ski Route
fi: Hiihtoreitti

en: Detour Route
fi: Kiertoreitti

en: Railway Route
fi: Junareitti

en: member
fi: jäsen

en: house
fi: talo

en: Street
fi: Katu

en: Waterway
fi: Virtavesi

en: Name of river/lake/sea/ocean it runs into
fi: Joen/järven/meren nimi johon se laskee

en: ways supported by (on top of) the bridge
fi: sillan päällä kulkevat polut

en: ways passing under the bridge
fi: sillan alta kulkevat polut

en: Even housenumber in odd address interpolation.
fi: Parillinen osoitenumero parittomassa osoiteinterpolaatiossa.

en: Odd housenumber in even address interpolation.
fi: Pariton osoitenumero parillisessa osoiteinterpolaatiossa

en: Way with {0}. Tag each housenumber separately if possible.
fi: Polku jolla on {0}. Tagaa jokainen osoitenumero erikseen jos mahdollista.

en: Object has no {0}, however, it has {1} and {2} whose value looks like a housenumber.
fi: Objektilta puuttuu {0}, mutta sillä on {1} ja {2} joiden arvot näyttävät osoitenumerolta

en: Same value of {0} and {1}
fi: Sama arvo avaimilla {0} ja {1}

en: {0} without {1}
fi: {0} ilman tagia {1}

en: {0} without {1} or {2}
fi: {0} ilman joko tagia {1} tai {2}

en: {0} without {1}, {2} or {3}
fi: {0} ilman jotain tageista {1}, {2} tai {3}

en: suspicious tag combination
fi: epäilyttävä tagikombinaatio

en: {0} together with {1}
fi: {0} samassa kohteessa {1}:n kanssa

en: incomplete object: only {0}
fi: puutteelinen objekti: vain {0}

en: incomplete object: only {0} and {1}
fi: puutteelinen objekti: vain {0} ja {1}

en: {0} together with {1} and conflicting values
fi: {0} samassa kohteessa {1}:n kanssa ja arvot ristiriidassa

en: {0} on suspicious object
fi: Avain {0} yllättävällä karttakohteella

en: sport without physical feature
fi: sport ilman fyysistä kohdetta

en: alternative name without {0}
fi: vaihtoehtoinen nimi ilman {0}

en: incomplete usage of {0} on a way without {1}
fi: Puutteellinen {0} polussa ilman {1}

en: Same value of {0}, {1} and {2}
fi: Sama arvo avaimilla {0}, {1} ja {2}

en: {0} and {1} together with {2} and conflicting values
fi: {0} ja {1} samassa kohteessa {2}:n kanssa ja arvot ristiriidassa

en: {0} on a relation without {1}
fi: {0} relaatiossa ilman {1}

en: Long waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
fi: Pitkä virtavesi jolla on {0}, mutta ilman tagia joka määrittelisi sen tunneliksi tai maanalaiseksi. Poista {1} tai lisää tunnelitagi jos aiheellista. Tarkista myös risteävät sillat ja niiden {1} tagit

en: Short waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
fi: Lyhyt virtavesi jolla on {0}, mutta ilman tagia joka määrittelisi sen tunneliksi tai maanalaiseksi. Poista {1} tai lisää tunnelitagi jos aiheellista. Tarkista myös risteävät sillat ja niiden {1} tagit

en: possibly missing {0} tag
fi: mahdollisesti puuttuva tagi {0}

en: Combined foot- and cycleway without {0}.
fi: Yhdistetty kevyen liikenteen väylä ilman tagia {0}.

en: No difficulty defined for skiing, add {0}
fi: Hiihdolle ei ole asetettu vaikeusastetta. Lisää {0}

en: {0} is deprecated
fi: {0} ei ole enää suositeltu merkintätapa

en: deprecated tagging
fi: vanhentunut taggaus

en: {0}={1} is unspecific. Instead of ''{1}'' please give more information about what exactly should be fixed.
fi: {0}={1} on epämääräinen. Arvon ''{1}'' sijaan anna mieluummin tarkempi kuvaus, mitä pitäisi korjata.

en: Wrong usage of {0} tag. Remove {1}, because it is clear that the name is missing even without an additional tag.
fi: Tagia {0} on käytetty väärin. Poista {1}, koska ilman erillistä tagiakin on selvää että nimi puuttuu.

en: {0} is deprecated. Please use instead a multipolygon.
fi: {0} ei ole enää tuettu. Ole hyvä ja käytä sen sijaan multipolygonia.

en: {0} is deprecated. Please specify interval by using opening_hours syntax
fi: {0} ei ole enää suositeltu merkintätapa. Käytä aikamääreisiin mieluummin opening_hours -tagin merkkaustapaa.

en: {0} is deprecated. Please delete this object and use a private layer instead
fi: {0} ei ole enää suositeltu merkintätapa. Luo mieluummin yksityinen datataso ja poista tämä kohde.

en: {0} should be replaced with {1}
fi: {0} pitäisi korvata: {1}

en: Definition of {0} is unclear
fi: Määritelmä ei ole selkeä: {0}

en: {0} is not recommended. Use the Reverse Ways function from the Tools menu.
fi: {0} käyttöä ei suositella. Käännä polun suunta (Työkalut-valikossa).

en: key with uncommon character
fi: avain jossa on harvinainen kirjain

en: uncommon short key
fi: harvinainen lyhyt avain

en: {0} is deprecated for {1}
fi: {0} on vanhentunut {1}:lle

en: {0} is deprecated. Use the {1}: key prefix instead.
fi: {0} on vanhentunut. Käytä {1}: avainprefiksiä.

en: questionable key (ending with a number)
fi: kyseenalainen avain (päättyy numeroon)

en: The key {0} has an uncommon value.
fi: Avaimella {0} on epätavallinen arvo.

en: misspelled value
fi: väärinkirjoitettu arvo

en: wrong value: {0}
fi: väärä arvo: {0}

en: unusual value of {0}
fi: epätavallinen {0}-arvo

en: {0} on a node. Should be used on a way.
fi: {0} pisteellä. Pitäisi käyttää polussa.

en: {0} on a node. Should be used on a way or relation.
fi: {0} pisteellä. Pitäisi käyttää polussa tai relaatiossa.

en: {0} on a node. Should be drawn as an area.
fi: {0} pisteellä. Pitäisi käyttää alueessa.

en: {0} on a node. Should be used in a relation
fi: {0} pisteellä. Pitäisi käyttää relaatiossa.

en: {0} on a way. Should be used on a node.
fi: {0} polussa. Pitäisi käyttää pisteessä.

en: {0} on a way. Should be used in a relation
fi: {0} polussa. Pitäisi käyttää relaatiossa.

en: node connects highway and building
fi: piste yhdistää tien ja rakennuksen

en: Object at Position 0.00E 0.00N. There is nothing at this position except an already mapped weather buoy.
fi: Kohde pisteessä 0.00E 0.00N. Siellä ei ole mitään muuta kuin jo lisätty sääasema.

en: {0} on a node
fi: {0} pisteessä

en: Building inside building
fi: Talo talon sisällä

en: Overlapping buildings
fi: Päällekkäiset rakennukset

en: Overlapping Water Areas
fi: Päällekäiset vesialueet

en: Water area inside water area
fi: Vesialue vesialueen sisällä

en: Overlapping Areas
fi: Päällekkäiset alueet

en: Overlapping Identical Landuses
fi: Päälekkäiset identtiset maankäytöt

en: node connects waterway and bridge
fi: piste yhdistää virtaveden ja sillan

en: {0} node connected to a highway
fi: {0}-piste on yhdistetty tiehen

en: suspicious roundabout direction
fi: epäilyttävä kiertoliittymän suunta

en: {0} on a large area
fi: {0} isossa alueessa

en: {0} on a small area
fi: {0} pienessä alueessa

en: Too large building
fi: Liian iso rakennus

en: abbreviated street name
fi: lyhennetty kadunnimi

en: wrong highway tag on a node
fi: väärä highway tagi pisteellä

en: wrong crossing tag on a way
fi: väärä crossing tagi polulla

en: Unnamed unclassified highway
fi: Nimeämätön tie

en: railway crossing without {0}
fi: rautatien ylitys ilman {0}

en: numerical key
fi: numeerinen avain

en: {0} should be an integer value between -5 and 5
fi: {0} pitää olla kokonaisluku -5 ja 5 väliltä

en: {0} is unnecessary for {1}
fi: {0} on tarpeeton kun {1}

en: unnecessary tag
fi: tarpeeton tagi

en: unusual value of {0}: use . instead of , as decimal separator
fi: epätavallinen {0}-arvo: käytä pistettä pilkun sijaan desimaalierottimena

en: voltage should be in volts with no units/delimiter/spaces
fi: jännite tulee olla voltteina ilman yksikköa/desimaalierotinta/välilyöntejä

en: {0} must be a numeric value
fi: {0} pitää olla numeerinen arvo

en: {0} must be a positive integer number
fi: {0} on oltava positiivinen kokonaisluku

en: {0} must be a numeric value, in meters and without units
fi: {0} on oltava numeerinen arvo, metreissä ilman yksikköä

en: relation without type
fi: relaatio ilman tyyppiä

en: {0} relation without {0} tag
fi: {0} relaatio ilman {0} tagia

en: street name contains ss
fi: kadunnimessä on ss

en: street name contains ß
fi: kadunnimessä on ß

en: {0} is unnecessary
fi: {0} on tarpeeton

en: wikipedia tag has no language given, use ''wikipedia''=''language:page title''
fi: wikipedia-tagi ilman kieltä. Anna muodossa "wikipedia"="kieli:sivun otsikko"

en: wikipedia tag has an unknown language prefix
fi: wikpedia-tagilla on tuntematon kieliprefiksi

en: wikipedia tag format is deprecated
fi: vanhentunut wikipedia tagiformaatti

en: ''wikipedia''=''language:page title''
fi: "wikipedia"="kieli:sivun otsikko"

en: {0} tag should not have URL-encoded values like ''%27''
fi: {0} tagin ei tulisi sisältää URL-enkoodattuja arvoja kuten "%27"

en: wikipedia title should not start with a space after language code
fi: wikipediaotsikon ja kielikoodin välissä ei tulisi olla välilyöntiä

en: wikipedia title should not have ''{0}'' prefix
fi: wikipediaotsikolla ei tulisi olla "{0}" prefiksiä

en: wikipedia page title should have first letter capitalized
fi: wikipediaotsikko tulisi olla isolla alkukirjaimella

en: wikipedia language seems to be duplicated, e.g. en:en:Foo
fi: wikipedian kielikoodi näyttäisi olevan kahteen kertaan esim. en:en:Foo

en: wikidata tag must be in Qnnnn format, where n is a digit
fi: wikidata-tagi tulee olla Qnnnn muodossa, jossa n on numero

en: wikipedia tag is set, but there is no wikidata tag. Wikipedia plugin might help with wikidata id lookups
fi: wikipedia-tagi on asetettu, mutta wikidata-tagi puuttuu. Wikipedia-liitännäinen voi mahdollisesti auttaa wikidata-id:n hakemisessa

en: Hide icons at low zoom
fi: Piilota kuvakkeet näytettäessä suuri alue

en: Less obtrusive node symbols at low zoom
fi: Häivytä pisteet asteittain näkyvistä tarkennettaessa kauemmas

en: Display street labels (at high zoom)
fi: Näytä katujen nimet (lähelle tarkennettaessa)

en: MML Orthophoto
fi: MML ortokuva

en: Ortophotos from the National Land Survey of Finland
fi: Maanmittauslaitoksen ortokuva

en: Kelkkareitit.fi snowmobile trails from OSM (Nordic coverage)
fi: Kelkkareitit.fi moottorikelkkarietit OSM:sta (Pohjoismaat)

en: ORT10LT (Lithuania)
fi: ORT10LT (Liettua)

en: Hydropower plants including waterways (tunnel, canal, pipeline) and dams
fi: Vesivoimalat ja niihin liittyvät virtavedet (tunnelit, kanavat, putket) ja padot

en: Norwegian mountain biking map from OSM (max zoom 14-16, varies per region)
fi: Norjalainen maastopyöräilykartta OSM:sta (maximisuurennustaso 14-16, vaihtelee alueittain)

en: Bing aerial imagery
fi: Bing-ilmakuvat

en: Public Transport (ÖPNV)
fi: Joukkoliikenne (ÖPNV)

en: OSM Inspector: Public Transport - Routes
fi: OSM Inspector: Julkinen liikenne - Reitit

en: Group common Address Interpolation inputs in a single dialog, as well as an option to automatically generate individual house number nodes from a Way.
fi: Näyttää yleisimmät interpolointilinjoissa käytetyt tiedot yhteen ikkunaan, ja antaa mahdollisuuden lisätä yksittäiset talonumeropisteet automaattisesti.

en: Provides Apache Commons library components. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
fi: Tarjoaa Apache Commons kirjaston komponentit. Ei ole tarkotettu asennettavaksi käyttäjän toimesta, vaan toimii riippuvuutena muille liitännäisille.

en: Provides Apache HTTP library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
fi: Tarjoaa Apache HTTP kirjaston.  Ei ole tarkotettu asennettavaksi käyttäjän toimesta, vaan toimii riippuvuutena muille liitännäisille.

en: Tools for drawing buildings.
fi: Lisää työkaluja rakennusten piirtämiseen.

en: Imports proprietary CSV files of the Columbus/Visiontac V-900 GPS logger into a GPX layer.
fi: Lataa Columbus/Visiontac V-900 GPS -tallentimien omat CSV -tiedostot GPX-tasoksi.

en: Downloads new data when you pan/zoom
fi: Lataa lisää dataa kun siirrät, lähennät tai loitonnat karttaa

en: Allows to import various file formats into JOSM directly. Currently supported: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.
fi: Mahdollistaa eräiden tiedostomuotojen lukemisen JOSMiin. Tällä hetkellä tuetut tiedostomuodot: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.

en: Download your GPX tracks from openstreetmap.org
fi: Lataa GPX-jälkiä openstreetmap.orgista

en: This plugin directly upload GPS Traces from current active layer in JOSM to openstreetmap.org.
fi: Tämä liitännäinen lähettää GPS-jäljet suoraan openstreetmap.orgiin JOSMin aktiiviselta tasolta

en: Shows the elevation profile and some statistical data of a GPX track.
fi: Näyttää GPX-tiedoston korkeusprofiilin ja joitain tilastotietoja.

en: Finds and fixes invalid street addresses in a comfortable way.
fi: Helppo tapa etsiä ja korjata puutteelliset katuosoitteet

en: Provides parts of the GeoTools library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
fi: Tuo osan GeoTools-kirjastosta muille liitännäisille. Tätä liitännäistä ei ole tarkoitettu asennettavaksi itse, vaan asennetaan vain jos joku muu liitännäinen tarvitsee sen toimintoja.

en: Generate Imagery XML bounds from a multipolygon
fi: Luo kuvatason XML-rajat multipolygonista

en: Provide a measurement dialog and a layer to measure length and angle of segments, area surrounded by a (simple) closed way and create measurement paths (which also can be imported from a gps layer).
fi: Mittaustyökaluja; valinnan, valitun polun pituus ja valitun alueen pinta-ala, valintojen suuntakulma. Voit myös piirtää vapaasti mitattavan "polun" tai tuoda sellaisen GPS-pisteitä sisältävästä tasosta.

en: Use your system''s password manager to store the API username and password. (KWallet and gnome-keyring are supported.)
fi: Käytä käyttöjärjestelmäsi salasanamanageria tallentaaksesi API:n käyttäjätunnuksen ja salasanan. (Tuettuja ovat KWallet ja gnome-keyring).

en: Allows opening gpx/osm files that intersect the currently visible screen area
fi: Avaa valituista tiedostoista vain nykyiseen näkymään osuvat gpx- tai osm-tiedostot.

en: Write gps position info to the image file header. Run this feature from the right click menu of the image layer.
fi: Lisää toiminnon gps-jäljestä johdettujen paikkatietojen tallentamiseen kuvatiedostojen otsakekenttiin. Toiminto löytyy kuvatason kontekstimenusta (oikea nappi hiirellä).

en: Shows an additional information about point on map. Only Czech RUIAN and Spanish Cadastre Web Services modules are available at this moment.
fi: Näyttää lisäinformaatiota karttapisteestä. Vain tšekkiläinen RUIAN ja espanjalainen Cadastre Web Services -moduulit ovat saatavilla tällä hetkellä.

en: Read and write osmosis poly filter files
fi: Lataa ja tallenna osmosis-ohjelman monikulmiosuodatintiedostoja (osmosis poly filter)

en: Adds map printing to JOSM
fi: Lisää JOSMiin kartan tulostustoiminnon

en: Plugin for reverting changesets
fi: Liitännäinen muutoskokoelmien muutosten palauttamiseen ennalleen

en: Renders routes (bus, hiking trails, bicycle routes, ..). Route types must be defined in routes.xml file in plugin directory
fi: Piirtää reitit muokkaustilaan (bussi-, vaellus-, pyöräilyreitit jne.) Reittityypit määritellään liitännäisen kansioon routes.xml -tiedostoon.

en: Provides routing capabilities.
fi: Reitityksen laskentaan avatulla datatasolla.

en: Simplify area by removing nodes on very obtuse angles. This can be constrained by maximum removed area size. Also average nearby nodes.
fi: Yksinkertaista alue poistamalla pisteitä lähes suorilta osuuksilta. Tätä voidaan rajoittaa poistettavan alueen koolla, sekä läheisten pisteiden keskiarvolla.

en: Provides a straightforward GUI for adding, editing and deleting turn lanes.
fi: Visuaalinen käyttöliittymä risteysten kääntymiskaistojen määrittelyyn.

en: The turnrestrictions plugin allows to enter maintain information about turn restrictions in the OpenStreetMap database.
fi: turnrestrictions -liitännäinen helpottaa kääntymiskieltojen syöttämistä ja ylläpitoa OpenStreetMapissa.

en: Allows undeleting object from OSM database
fi: Lisää toiminnon OSM-tietokannasta poistettujen karttaobjektien palauttamiseen.

en: Several utilities that make your life easier.
fi: Valikoima elämää helpottavia toimintoja; valintatyökaluja, kaaren luonti yms.

en: Easy downloading along a long set of interconnected ways
fi: Lataa helposti lisää tietoja toisiinsa kytkettyä polkujonoa pitkin, polun päästä

en: Enables searching for waypoint imported from gpx file.
fi: Hakutoiminto gpx-tiedostosta tuoduille reittipisteille.

en: Columbus V-900 CSV Files
fi: Columbus V-900 CSV -tiedostot

en: Importing CSV file ''%s''...
fi: Tuodaan CSV-tiedostoa ''%s''...

en: Do not zoom after import
fi: Älä sovita näkymää tuonnin jälkeen

en: Processing...
fi: Käsitellään...

en: Aborted
fi: Peruutettu

en: Command line
fi: Komentorivi

en: nodes
fi: pisteet

en: ways
fi: polut

en: relations
fi: relaatiot

en: OSM objects
fi: OSM-objektit

en: Can not draw outside of the world.
fi: Ei voida piirtää maailman ulkopuolelle.

en: Create grid of ways
fi: Luo polkuruudukko

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Error occurred while parsing gpx file {0}. Only a part of the file will be available.
fi: Virhe tulkittaessa gpx -tiedostoa {0}. Vain osa tiedoston sisällöstä tulee käyttöön.

en: Private (only shared as anonymous, unordered points)
fi: Yksityinen (palvelimelta jaetaan vain pisteet ilman nimeä ja aikaleimoja)

en: Public (shown in trace list and as anonymous, unordered points)
fi: Julkinen (näytetään jälkiluettelossa, mutta pisteet jaetaan ilman nimeä ja aikaleimoja)

en: Trackable (only shared as anonymous, ordered points with timestamps)
fi: Jäljitettävissä (pisteet jaetaan järjestettynä aikaleimoineen, mutta nimettömänä)

en: Identifiable (shown in trace list and as identifiable, ordered points with timestamps)
fi: Tunnistettavissa (näytetään jälkiluettelossa ja pisteet tunnistettavasti järjestettynä aikaleimoineen)

en: Upload Trace
fi: Lähetä jälki

en: Upload Traces
fi: Lähetä jäljet

en: Defines the visibility of your trace for other OSM users.
fi: Määrittää lähettävästä GPS-jäljestä muille käyttäjille paljastettavat tiedot.

en: (What does that mean?)
fi: (Mitä tämä tarkoittaa?)

en: Please enter Description about your trace.
fi: Syötä tähän kuvaus lähetettävästä jäljestä

en: Tags (comma delimited)
fi: Jälkeä kuvaavat tagit (pilkulla erotettuina)

en: Please enter tags about your trace.
fi: Syötä tähän jälkitiedoston luokittelussa auttavia tageja

en: Selected track: {0}
fi: Valittu jälki: {0}

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
fi: GPX-tasoa ei valittuna. Ei voida lähettää jälkeä.

en: Uploading trace ...
fi: Lähetetään GPS-jälkeä ...

en: Upload canceled
fi: Lähetys peruutettu

en: Error while uploading
fi: Virhe lähetettäessä

en: GPX upload was successful
fi: GPX-jäljen lähetys onnistui

en: Upload failed. Server returned the following message:
fi: Lähetys epäonnistui. Palvelin palautti seuraavan viestin:

en: Uploading GPX track: {0}% ({1} of {2})
fi: Lähetään GPX-jälkeä: {0}% ({1} / {2})

en: Uploading GPX Track
fi: Lähetetään GPX-jälkeä

en: Uploads traces to openstreetmap.org
fi: Lähettää jäljet openstreetmap.org:iin

en: Importing...
fi: Tuodaan...

en: Elevation Profile
fi: Korkeusprofiili

en: zoom in to load any tiles
fi: Lähennä näkymää lataaksesi kuvapaloja

en: increase zoom level to see more detail
fi: lähennä näkymää nähdäksesi lisää yksityiskohtia

en: Time
fi: Aika

en: Zoom
fi: Lähennys ja loitonnus

en: Elevation profile for track ''{0}''.
fi: Reitin ''{0}'' korkeusprofiili.

en: Can not read settings
fi: Asetusten lukeminen ei onnistunut

en: FastDrawing
fi: NopeaPiirto

en: Fast drawing mode
fi: Nopean piirtämisen tila

en: Are you sure you do not want to save the line containing {0} points?
fi: Haluatko varmasti poistaa viivan, jossa on {0} pistettä?

en: Cannot place node outside of the world.
fi: Ei voida sijoittaa pistettä maan ulkopuolelle.

en: Draw the way by mouse
fi: Piirrä polku hiirellä

en: Fix addresses
fi: Korjaa osoitteet

en: Show dialog with incomplete addresses
fi: Näytä ikkuna jossa on puuttelliset osoitteet

en: Fix street addresses
fi: Korjaa katuosoitteita

en: Find and fix addresses without (valid) streets.
fi: Etsii ja korjaa osoitteita, joista puuttuu katu

en: Address has no street
fi: Osoitteessa ei ole katua

en: Address has no valid street
fi: Osoitteessa ei ole mielekästä kadunnimeä

en: Address has no post code
fi: Osoitteessa ei ole postinumeroa

en: Address has no city
fi: Osoitteessa ei ole kuntaa

en: Address has no country
fi: Osoitteessa ei ole valtiota

en: Remove all address tags
fi: Poista kaikki osoitetagit

en: No name
fi: Ei nimeä

en: Incomplete Addresses
fi: Puutteelliset osoitteet

en: Selected Addresses
fi: Valitut osoitteet

en: Selected Street
fi: Valittu katu

en: Show incomplete addresses
fi: Näytä puutteelliset osoitteet

[ctx: address]
en: City
fi: Kunta

en: Postcode
fi: Postinumero

en: Assign address to street
fi: Aseta katu osoitteelle

en: Assign the selected address(es) to the selected street.
fi: Asettaa valitun kadun valituille osoitteille

en: Set street name
fi: Aseta kadunnimi

en: Convert ALL streets.
fi: Muuta <b>kaikki</b> kadut.

en: Create relation between street and related addresses for ALL streets in the current layer.
fi: Tee relaatio, joka yhdistää kadun ja siihen liittyvät osoitteet, <b>kaikille</b> nykyisen tason kaduille.

en: Convert to relation.
fi: Muunna relaatioksi.

en: Create relation between street and related addresses.
fi: Tee relaatio kadun ja siihen liittyvien osoitteiden välille

en: Select incomplete addresses
fi: Valitse puutteelliset osoitteet

en: Selects all addresses with incomplete data.
fi: Valitse kaikki puutteelliset osoitteet.

en: Import image
fi: Tuo kuva

en: Do you want to download {0}
fi: Haluatko ladata {0}

en: Show
fi: Näytä

en: Download Data
fi: Lataa dataa

en: Zoom to selected image
fi: Sovita näkymä valittuun kuvaan

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Toggle: {0}
fi: Vaihda: {0}

en: Login successful, return to JOSM.
fi: Kirjautuminen onnistui, palaa JOSMiin.

en: Zoom to the currently selected Streetside image
fi: Sovita näkymä valittuun Streetside-kuvaan

en: Press "{0}" to download images
fi: Paina "{0}" ladataksesi kuvia

en: Play
fi: Toista

en: Pause
fi: Tauko

en: Use 24 hour format
fi: Käytä 24h kellonaikaa

en: Download mode
fi: Lataustila

en: Go forward
fi: Mene eteenpäin

en: To solve this problem, you could zoom in and load a smaller area of the map.
fi: Ratkaistaksesi tämän ongelman, voit lähentää näkymää ja ladata pienemmän alueen kartasta.

en: Save layer...
fi: Tallenna taso...

en: Open NanoLog file...
fi: Avaa NanoLog-tiedosto...

en: Could not read NanoLog file:
fi: NanoLog-tiedoston lukeminen ei onnistu:

en: Display clock in 12h mode.
fi: Esitä aika 12 tunnin järjestelmässä

en: Do you want to save current calibration of layer {0}?
fi: Haluatko tallentaa kuvatason {0} nykyisen kalibroinnin?

en: Load Picture Calibration...
fi: Avaa kuvan kalibrointi

en: Loads calibration data from a file
fi: Lataa kuvan kalibrointitiedot tiedostosta

en: Loading file failed: {0}
fi: Tiedoston lataaminen epäonnistui: {0}

en: Reset Calibration
fi: Nollaa kalibrointi

en: Save Picture Calibration...
fi: Tallenna kuvatason kalibrointi...

en: Saves calibration data to a file
fi: Tallentaa kuvatason kalibrointitiedot tiedostoon

en: Saving file failed: {0}
fi: Tiedoston tallentaminen epäonnistui: {0}

en: New picture layer from clipboard
fi: Uusi kuvataso leikepöydältä

en: Supported image files, *.zip, *.kml
fi: Tuetut kuvatiedostot, *.zip, *.kml

en: New picture layer from file...
fi: Uusi kuvataso tiedostosta...

en: PicLayer move
fi: PicLayer: siirrä kuvaa

en: PicLayer rotate
fi: PicLayer: pyöritä kuvaa

en: PicLayer Move point
fi: PicLayer: siirrä kalibrointipistettä kuvassa

en: Drag or create point on the picture
fi: Siirrä kalibrointipistettä kuvassa, tai luo uusi piste

en: PicLayer Remove point
fi: PicLayer: poista piste

en: Remove point on the picture
fi: Poista kalibrointipiste

en: PicLayer Transform point
fi: PicLayer: siirrä vastinpistettä

en: Transform point on the picture
fi: Siirrä kalibrointipisteen vastinpistettä datassa

en: Calibration Files
fi: Kalibrointitiedostot

en: PicLayer failed to load or import the image.
fi: PicLayer: kuvan lataaminen tai avaaminen ei onnistunut

en: Nothing in clipboard
fi: Leikepöytä on tyhjä

en: The clipboard data is not an image
fi: Leikepöydällä ei ole kuvaa

en: Warning: failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
fi: Pakatun zip-tiedoston''{0}'' käsittely ei onnistunut. Virhetieto oli: {1}

en: A calibration file associated to the picture file was found: {0}
fi: Kansiossa on valittua kuvatiedostoa vastaava kalibrointitiedosto: {0}

en: Set "{0}" to yes/no/ask in the preferences
    to control the autoloading of calibration files.
fi: Asetuksissa kohta "{0}" määrittää ladataanko kalibrointitiedostot 
    automaattisesti aina/ei koskaan tai kysytäänkö jokaisen kuvan kohdalla.

en: Load calibration file?
fi: Lataa kalibrointitiedosto?

en: Also, from now on, calibration files will always be loaded automatically.
fi: Jatkossa kuviin kuuluvat kalibrointitiedostot ladataan automaattisesti.

en: Rotate Mode:
fi: Pyöritystila:

en: Clockwise
fi: Myötäpäivään

en: Counter Clockwise
fi: Vastapäivään

en: Rotate
fi: Pyöritä

en: Select building
fi: Valitse rakennus

en: Select road
fi: Valitse tie

en: Select none
fi: Tyhjennä valinta

en: Min Distance:
fi: Minimietäisyys:

en: Handy Address Interpolation Functions
fi: Käteviä toimintoja osoitteiden interpolointiin

en: Define Address Interpolation
fi: Määritä osoitteiden interpolointi

en: Odd
fi: Pariton

en: Even
fi: Parillinen

en: Alphabetic
fi: Aakkosellinen

en: Numeric
fi: Numeerinen

en: Actual
fi: Todellinen

en: Estimate
fi: Arvio

en: Potential
fi: Mahdollinen

en: Relation: {0}
fi: Relaatio: {0}

en: Associate with street using:
fi: Yhdistä katuun käyttäen:

en: Numbering Scheme:
fi: Numerointitapa:

en: Increment:
fi: Numeroväli:

en: Starting #:
fi: Ensimmäinen numero:

en: Ending #:
fi: Viimeinen numero:

en: Accuracy:
fi: Tarkkuus:

en: City:
fi: Kunta:

en: State:
fi: Osavaltio:

en: Post Code:
fi: Postinumero:

en: Country:
fi: Maa:

en: Full Address:
fi: Koko osoite

en: Please select a street to associate with address interpolation way
fi: Valitse katu, johon osoitteiden interpolointilinja yhdistetään

en: Please select address interpolation way for this street
fi: Valitse osoitteiden interpolointilinja tälle kadulle

en: Please enter valid number for starting and ending address
fi: Anna kelvolliset numerot ensimmäiselle ja viimeiselle osoitteelle

en: Starting and ending numbers must be the same for alphabetic addresses
fi: Kirjainosoitteissa ensimmäisen ja viimeisen numeron täytyy olla sama

en: Starting address letter must be less than ending address letter
fi: Ensimmäisen osoitteen kirjaimen täytyy edeltää aakkosissa viimeisen osoitteen kirjainta

en: Please enter valid number for starting address
fi: Kirjoita kelvollinen numero ensimmäiselle osoitteelle

en: Please enter valid number for ending address
fi: Kirjoita kelvollinen numero viimeiselle osoitteelle

en: Starting address number must be less than ending address number
fi: Ensimmäisen osoitteen numeron täytyy olla pienempi kuin viimeisessä osoitteessa

en: Parameter ''{0}'' must not be null
fi: Parametr ''{0}'' ei saa olla "null"

en: Don''t show this again
fi: Älä näytä tätä uudestaan

en: What''s new...
fi: Mitä uutta...

en: Browser not supported.
fi: Selain ei ole tuettu.

en: Building address
fi: Rakennuksen osoite

en: empty
fi: tyhjä

en: skip
fi: ohita

en: House number:
fi: Osoitenumero

en: Street:
fi: Katu:

en: Post code:
fi: Postinumero

en: Building:
fi: Rakennus:

en: Tags:
fi: Tagit:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Add address | Add addresses
fi[0]: Lisää osoite
fi[1]: Lisää osoitteita

en: Error Report
fi: Virheilmoitus

en: Something went wrong!
fi: Jotain meni pieleen!

en: Please file a bug report on the github project page under
fi: Ole hyvä ja täytä virheilmoitus projektin github-sivulla osoitteessa

en: Let us know what you did and what happend add the following text to the bug report, so we can find the source of the issue.
fi: Ole hyvä ja kerro meille mitä teit ja mitä tapahtui, sekä liitä seuraava teksti virheilmoitukseen, jotta voimme löytää virheen syyn.

en: Algorithm
fi: Algoritmi

en: Use hue and saturation instead of RGB distinction to select matching colors.
fi: Käytä täsmäävien värien valintaan värisävyä ja värikylläisyyttä, RGB-erotuksen sijasta

en: Please choose the address type
fi: Ole hyvä, ja valitse osoitteen tyyppi

en: No address type selected. Aborting.
fi: Osoitteen tyyppiä ei valittu. Keskeytetään.

en: This tool can only replace a node, upgrade a node to a way or a multipolygon, or replace a way with a way.
fi: Tämä työkalu voi korvata vain pisteen, päivittää pisteen poluksi tai multipolygoniksi, tai korvata polun polulla.

en: Relation is not a multipolygon, cannot be used as a replacement.
fi: Relaatio ei ole multipolygoni, joten sitä ei voi käyttää korvaavana.

en: The ways must be entirely within the downloaded area.
fi: Polkujen tulee olla kokonaan ladatulla alueella.

en: Split way.
fi: Katkaise polku.

en: Street Name:
fi: Kadunnimi:

en: Big buildings mode
fi: Isojen rakennusten tila

en: Rotate crosshair
fi: Kierrä ristiosoitinta

en: Create building
fi: Luo rakennus

en: Add address for building
fi: Lisää osoite rakennukselle

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Rectangle
fi: Suorakulmio

en: Draw buildings
fi: Piirrä rakennuksia

en: Set width of the building
fi: Aseta rakennuksen leveys

en: Merge address points
fi: Yhdistä osoitepisteet

en: To enable the cadastre WMS plugin, change
    the current projection to one of the cadastre
    projections and retry
fi: Käyttääksesi cadastre WMS -liitännäistä, vaihda
    karttaprojektio joksikin cadastren projektioista
    ja yritä uudelleen

en: {0} not allowed with the current projection
fi: {0} ei ole sallittu nykyisellä karttaprojektiolla

en: Selected file {0} is not a cache file from this plugin (invalid extension)
fi: Valittu tiedosto {0} ei ole tämän liitännäisen välimuistitiedosto (väärä tiedostopääte)

en: <html>Enter the town,village or city name.<br>Use the syntax and punctuation known by www.cadastre.gouv.fr .</html>
fi: <html>Kirjoita kaupungin tai kylän nimi.<br>Käytä sivuston www.cadastre.gouv.fr tuntemaa kirjoitusasua.</html>

en: Add new layer
fi: Lisää uusi taso

en: Save image as...
fi: Tallenna kuva nimellä...

en: PNG files (*.png)
fi: PNG-tiedostot (*.png)

en: GeoTiff files (*.tif)
fi: GeoTiff-tiedostot (*.tif)

en: Download from Cadastre
fi: Lataa Cadastresta

en: Objects:
fi: Objektit:

en: address
fi: osoite

en: Don''t use relation for addresses (but "addr:street" on elements).
fi: Älä käytä relaatiota osoitteille (vaan lisää kohteisiin "addr:street").

en: Enable automatic caching.
fi: Ota käyttöön automaattinen välimuistitus.

en: French cadastre WMS
fi: Ranskan kiinteistörekisteri-WMS

en: Image resolution:
fi: Kuvan resoluutio:

en: High resolution (1000x800)
fi: Korkea resoluutio (1000x800)

en: Medium resolution (800x600)
fi: Keskitasoinen resoluutio (800x600)

en: Low resolution (600x400)
fi: Matala resolution (600x400)

en: Layers:
fi: Tasot:

en: Unexpected file extension. {0}
fi: Odottamaton tiedostopääte. {0}

en: Error loading file.
    Probably an old version of the cache file.
fi: Virhe ladattaessa tiedostoa.
    Luultavasti välimuistitiedoston versio on vanha.

en: Lambert Zone {0} cache file (.{0})
fi: Lambert vyöhyke {0} välimuistitiedosto (.{0})

en: Lambert CC9 Zone {0} cache file (.CC{0})
fi: Lambert CC9 vyöhyke {0} välimuistitiedosto (.{0})

en: Town/city {0} not found or not available
    or action canceled
fi: Kaupunkia {0} ei löytynyt
    tai toiminto peruutettiin

en: Contacting WMS Server...
fi: Yhdistetään WMS-palvelimeen...

en: Contacting cadastre WMS ...
fi: Yhdistetään Cadastre WMS-palvelimeen...

en: Blank Layer
fi: Tyhjä taso

en: WMS layer ({0}), {1} tile(s) loaded
fi: WMS-taso ({0}), {1} kuvapala(a) ladattu

en: Next ->
fi: Seuraava ->

en: <- Previous
fi: <- Edellinen

en: Display changeset
fi: Näytä muutoskokoelma

en: Fill a changeset id!
fi: Anna muutoskokoelman id!

en: Open in OSM
fi: Avaa OSM:ssa

en: Use
fi: Käytä

en: Please select a scheme to use.
fi: Valitse käytettävä väriteema.

en: Color Scheme
fi: Väriteema

en: Please select the scheme to delete.
fi: Valitse poistettava väriteema.

en: Use the selected scheme from the list.
fi: Käytä listasta valittua väriteemaa.

en: Use the current colors as a new color scheme.
fi: Tee nykyisistä väreistä uusi väriteema.

en: Delete the selected scheme from the list.
fi: Poista valittu väriteema listasta.

en: Color Schemes
fi: Väriteemat

en: Abort tag editing and close dialog
fi: Keskeytä tagin muokkaus ja sulje ikkuna

en: Configure
fi: Asetukset

en: Replace
fi: Korvaa

en: Zoom to selected primitive(s)
fi: Sovita näkymä valittuihin objekteihin

en: Replace Geometry
fi: Korvaa geometria

en: Download map data continuously when paning and zooming.
fi: Lataa karttadataa jatkuvasti kun siirrät, lähennät tai loitonnat näkymää.

en: TangoGPS Files (*.log)
fi: TangoGPS-tiedostot (*.log)

en: Coordinates imported:
fi: Tuodut koordinaatit:

en: TangoGPS import success
fi: TangoGPS-tuonti onnistui

en: TangoGPS import failure!
fi: TangoGPS-tuonti epäonnistui!

en: TCX Files (*.tcx)
fi: TCD-tiedostot (*.tcx)

en: Convert to GPX layer with anonymised time
fi: Muuta GPX-tasoksi poistaen alkuperäiset aikatiedot

en: edit gpx tracks
fi: Muokkaa (poista) GPX-tason tietoja

en: Import path from GPX layer
fi: Tuo jälki GPX-tasolta

en: Drop existing path
fi: Poista olemassa oleva jälki

en: No GPX data layer found.
fi: GPX-tasoa ei löytynyt.

en: External tools
fi: Ulkoiset työkalut

en: Delete tool "{0}"?
fi: Posta työkalu "{0}"?

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: New tool...
fi: Uusi työkalu...

en: Install
fi: Asenna

en: Public
fi: Julkinen

en: Close tab
fi: Sulje välilehti

en: Clear log
fi: Tyhjennä loki

en: Show users on map
fi: Näytä käyttäjät kartalla

en: Port:
fi: Portti:

en: Connection Error.
fi: Yhteysvirhe.

en: Importing data from device.
fi: Tuodaan dataa laitteesta.

en: Importing data from DG100...
fi: Tuodaan dataa DG100:sta...

en: Error deleting data.
fi: Virhe datan poistossa.

en: imported data from {0}
fi: tuotiin data kohteesta {0}

en: No data found on device.
fi: Laitteesta ei löytynyt dataa.

en: Connection failed.
fi: Yhteys epäonnistui.

en: Globalsat Import
fi: Globalsat tuonti

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
fi: Tuo data Globalsat DG100 loggerista GPX tasolle.

en: height (m)
fi: korkeus (m)

en: width (m)
fi: leveys (m)

en: length (m)
fi: pituus (m)

en: speed (km/h)
fi: nopeus (km/h)

en: weight (t)
fi: paino (t)

en: axleload (t)
fi: Akselille kohdistuva massa (t)

en: Bookmark name
fi: Suosikin nimi

en: Bookmark name already exists!
fi: Suosikin nimi on jo olemassa!

en: Bookmark name must not contain ''{0}''!
fi: Suosikin nimi ei saa sisältää "{0}"!

en: Max. incline up (%, pos.)
fi: Suurin sallittu pituuskaltevuus ylöspäin (%, posit.)

en: Maximum incline the vehicle can go up
fi: Suurin jyrkkyys ylämäelle, josta ajoneuvo selviää

en: Max. incline down (%, pos.)
fi: Suurin sallittu pituuskaltevuus alaspäin (%, posit.)

en: Maximum incline the vehicle can go down
fi: Suurin jyrkkyys alamäelle, jota ajoneuvo voi käyttää

en: Surface blacklist
fi: Estetyt pintamateriaalit

en: List of surfaces the vehicle cannot use, values are separated by semicolons (;)
fi: Lista pintamateriaaleista, joita pitkin ajoneuvo ei voi kulkea. Arvot erotetaan puolipisteellä (;)

en: incline
fi: pituuskaltevuus

en: Inclines must be given as positive decimal numbers with followed by "%".
fi: Pituuskaltevuudet täytyy syöttää positiivisina desimaalilukuina ja lopettaa %-merkillä

en: Surface values must not contain any of the following characters: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''
fi: Pintamateriaalin arvo ei voi sisältää näitä merkkejä: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''

en: Download imagery XML bounds
fi: Lataa kuvatason XML-rajat

en: Failed to create export directory: {0}
fi: Vientihakemiston luonti epäonnistui: {0}

en: Failed to create export directory.
fi: Vientihakemiston luonti epäonnistui.

en: Deprecate Offset
fi: Hylkää siirros

en: Are you sure this imagery offset is wrong?
fi: Oletko varma, että tämä kuvatason siirros on virheellinen?

en: Please enter the reason why you mark this imagery offset as deprecated
fi: Ole hyvä ja kerro miksi merkkaat tämän kuvatason siirrostiedon vanhentuneeksi

en: Get Imagery Offset...
fi: Hae kuvatason siirros ...

en: Download offsets for current imagery from a server
fi: Lataa nykyisen kuvatason tallennetut siirrostiedot palvelimelta.

en: No data for this region. Please adjust imagery layer and upload an offset.
fi: Alueelta ei löydy tietoa kuvatason sijaintivirheelle. Ole hyvä ja säädä kuvatason sijainti, ja lähetä siirrostieto palvelimelle.

en: Loading imagery offsets...
fi: Kuvatason siirrostietoja haetaan...

en: Imagery Offset Database
fi: Kuvatasojen siirrostietokanta

en: Deprecated offsets
fi: Hylätyt siirrokset

en: The topmost imagery layer has been shifted to presumably match
    OSM data in the area. Please check that the offset is still valid
    by downloading GPS tracks and comparing them and OSM data to the imagery.
fi: Päälimmäinen kuvataso on siirretty oletettavasti vastaamaan
    OSM dataa aluella. Ole hyvä ja tarkista että siirros on edelleen oikein
    lataammalla GPS-jälkiä ja vertailemalla niitä ja OSM-dataa kuvatasoon.

en: Offset Information
fi: Siirroksen tarkemmat tiedot

en: Report this offset
fi: Ilmoita tämä siirros

en: Reporting the offset...
fi: Siirroksen ilmoittaminen...

en: An imagery offset of {0}
fi: Kuvatason siirros {0}

en: Reason
fi: Syy

en: Server has rejected the request
fi: Palvelin hylkäsi pyynnön.

en: Store Imagery Offset...
fi: Tallenna siirros muiden nähtäväksi...

en: Upload an offset for current imagery (or calibration object geometry) to a server
fi: Lähetä nykyisen kuvatason siirros palvelimelle (tai kalibrointikohteen geometria)

en: Store imagery offset
fi: Tallenna siirros

en: The topmost imagery layer has no offset. Are you sure you want to upload this?
fi: Päällimmäisellä kuvatasolla ei ole siirrosta (se on nolla joka suuntaan). Haluatko silti lähettää tiedon?

en: You are registering an imagery offset. Other users in this area will be able to use it for mapping.
    Please make sure it is as precise as possible, and describe a region this offset is applicable to.
fi: Olet tallentamassa siirrostietoa palvelimelle. Muut käyttäjät voivat käyttää sitä kartan piirrossa.
    Varmistathan, että siirros on mahdollisimman tarkka, ja kuvaile alue jossa tämä kuvatason siirros on voimassa.

en: Uploading a new offset...
fi: Lähetetään siirrosta palvelimelle...

en: Normal
fi: Normaali

en: Rotate 90
fi: Kierrä 90

en: Rotate 180
fi: Kierrä 180

en: Rotate 270
fi: Kierrä 270

en: WayPoint Image
fi: WayPoint-kuva

en: Display non-geotagged photos
fi: Näytä kuvat, joita ei ole geo-merkitty

en: Imported Images
fi: Tuodut kuvat

en: Next image
fi: Seuraava kuva

en: Previous image
fi: Edellinen kuva

en: Rotate left
fi: Käännä vasemmalle

en: Rotate image left
fi: Kääntää kuvaa vasemmalle

en: Rotate right
fi: Käännä oikealle

en: Rotate image right
fi: Kääntää kuvaa oikealle

en: Improve Way
fi: Tarkenna polkua

en: Improve Way mode
fi: Poluntarkennustila

en: Sets the name tag.
fi: Aseta nimi-tagi.

en: Delete this
fi: Poista tämä

en: Check the direction
fi: Tarkista suunta

en: Check the direction of the selected stream/river. Is it correct?
     Progress:
fi: Tarkista valitun puron/joen suunta. Onko se oikein?  Edistyminen:

en: Correct
fi: Oikein

en: Wrong
fi: Väärin

en: Replace way
fi: Korvaa polku

en: Connection Failed
fi: Yhteys epäonnistui

en: Not connected
fi: Ei yhdistetty

en: Connecting
fi: Yhdistetään

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: no name
fi: ei nimeä

en: Speed
fi: Nopeus

en: Course
fi: Kurssi

en: LiveGPS layer
fi: LiveGPS-taso

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
fi: Kytkeydy gpsd-palvelimeen ja näytä nykyinen sijainti LiveGPS-tasossa.

en: Center the LiveGPS layer to current position.
fi: Keskitä LiveGPS-taso nykyiseen sijaintiin.

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
fi: Keskitä LiveGPS-taso jatkuvasti nykyiseen sijaintiin.

en: Measured values
fi: Mitatut arvot

en: Open the measurement window.
fi: Avaa mittausikkuna.

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
fi: Nollaa mittaustulokset ja poistaa mittausjäljen.

en: Path Length
fi: Jäljen pituus

en: Selection Length
fi: Valinnan pituus

en: Selection Area
fi: Valinnan alue

en: Selection Radius
fi: Valinnan säde

en: Angle
fi: Kulma

en: Angle between two selected Nodes
fi: Kahden pisteen välinen kulma

en: Layer to make measurements
fi: Taso, jolla tehdään mittaukset

en: measurement mode
fi: Mittaustila

en: Measurements
fi: Mittaukset

en: Found sensitive data that is still saved in JOSM''s preference file (plain text).
fi: Arkaluontoista dataa löytyi selkokielisenä JOSM:n asetustiedostosta.

en: Transfer to password manager and remove from preference file
fi: Siirrä salasanojen hallintaan ja poista asetustiedostosta

en: Proceed and go to the next page
fi: Jatka ja siirry seuraavalle sivulle

en: JOSM/OSM API/Username
fi: JOSM/OSM API/Käyttäjätunnus

en: JOSM/OSM API/Password
fi: JOSM/OSM API/Salasana

en: {0}/Username
fi: {0}/Käyttäjätunnus

en: {0}/Password
fi: {0}/Salasana

en: JOSM/Proxy/Username
fi: JOSM/Proxy/Käyttäjätunnus

en: username
fi: käyttäjätunnus

en: password
fi: salasana

en: proxy username
fi: proxyn käyttäjätunnus

en: <br><strong>Warning:</strong> There may be sensitive data left in your preference file. ({0})
fi: <br><strong>Varoitus:</strong> Asetustiedostossa voi olla arkaluontoisia tietoja. ({0})

en: Invalid changeset id: {0}
fi: Virheellinen muutoskokoelman id: {0}

en: Invalid timestamp: {0}
fi: Virheellinen aikaleima: {0}

en: Reading OSM data...
fi: Luetaan OSM-dataa...

en: OpenData preferences
fi: OpenData-liitännäisen asetukset

en: License Agreement
fi: Lisenssiehdot

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Refuse
fi: Hylkää

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available modules.
fi: Ole hyvä ja klikkaa <strong>Lataa luettelo</strong> ladataksesi ja näyttääksesi luettelon saatavilla olevista moduuleista.

en: The following module has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} modules have been downloaded <strong>successfully</strong>:
fi[0]: Seuraavan moduulin lataus <strong>onnistui</strong>:
fi[1]: Seuraavien {0} moduulin lataus <strong>onnistui</strong>:

en: Downloading the following module has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} modules has <strong>failed</strong>:
fi[0]: Seuraavan moduulin lataus <strong>epäonnistui</strong>:
fi[1]: Seuraavien {0} moduulin lataus <strong>epäonnistui</strong>:

en: Search:
fi: Etsi:

en: Modules
fi: Moduulit

en: Accept the new module sites and close the dialog
fi: Hyväksy uudet moduulien sijainnit, ja sulje ikkuna

en: Configure Module Sites
fi: Määritä moduulien sijainnit

en: Download the list of available modules
fi: Lataa luettelo saatavilla olevista moduuleista

en: Update modules
fi: Päivitä moduulit

en: Update the selected modules
fi: Päivitä valitut moduulit

en: Please restart JOSM to activate the downloaded modules.
fi: Ole hyvä ja käynnistä JOSM uudestaan aktivoidaksesi ladatut moduulit.

en: All installed modules are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
fi: Kaikki asennetut moduulit ovat ajantasalla. JOSM:n ei tarvitse ladata uudempia versioita.

en: Modules up to date
fi: Moduulit ajan tasalla

en: Configure the list of sites where modules are downloaded from
fi: Määritä luettelo sivustoja mistä moduulit ladataan.

en: Add Open Data Module description URL.
fi: Avaa Avoimen Datan Modu

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
fi: Asettaa valitut elementit kartalle valittuihin kohteisiin ylläolevalle listalle.

en: Tools
fi: Työkalut

en: General settings
fi: Yleiset OpenData-asetukset

en: Import only raw data (i.e. do not add/delete tags or replace them by standard OSM tags)
fi: Tuo vain raakadata (älä lisää/poista tageja tai korvaa tietoja OSMin normaaleilla tageilla)

en: Overpass API server used to download OSM data
fi: Sen Overpass API -palvelimen osoite, josta OSM-tietoja haetaan

en: XAPI server used to download OSM data when Overpass API is not available
fi: Sen XAPI-palvelimen osoite, jota käytetään jos Overpass API ei ole käytettävissä

en: Download modules
fi: Lataa moduulit

en: OpenData XML files
fi: OpenData XML -tiedostot

en: File to load
fi: Ladattava tiedosto

en: 7Zip Files
fi: 7Zip-tiedostot

en: Reading 7Zip file...
fi: Luetaan 7Zip-tiedostoa...

en: Zip Files
fi: Zip-tiedostot

en: Reading Zip file...
fi: Luetaan Zip-tiedosta...

en: GML files
fi: GML-tiedostot

en: KML/KMZ files
fi: KML/KMZ-tiedostot

en: MapInfo files
fi: MapInfo-tiedostot

en: Shapefiles
fi: Shapefile-tiedostot

en: Unable to find a data store for file {0}
fi: Tiedoston {0} tietovarantoa ei löydy

en: CSV files
fi: CSV-tiedostot

en: ODS files
fi: ODS-tiedostot

en: Invalid file. Bad length on line {0}. Expected {1} columns, got {2}.
fi: Virheellinen tiedosto. Rivillä {0} on väärä pituus. Odotettiin {1} saraketta, luettiin {2}.

en: XLS files
fi: XLS-tiedostot

en: View License
fi: Näytä lisenssi

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
fi: Varoitus: Ei voida ladata moduulia "{0}". Sen latauslinkki ei ole tiedossa. Ohitetaan lataus.

en: Downloading Module {0}...
fi: Ladataan moduuli {0}...

en: Reading local module information..
fi: Luetaan paikallisten moduulien tietoja...

en: Open Visible...
fi: Avaa näkymään osuvat...

en: Open only files that are visible in current view.
fi: Avaa ainoastaan tiedostot, jotka näkyvät nykyisessä näkymässä.

en: Unknown file extension: {0}
fi: Tuntematon tiedostopääte: {0}

en: Parsing file "{0}" failed
fi: Tiedoston "{0}" tulkitseminen epäonnistui

en: Projection:
fi: Projektio:

en: PDF files
fi: PDF-tiedostot

en: Import PDF
fi: Tuo PDF

en: OSM files
fi: OSM-tiedostot

en: Parsing file
fi: Tulkitaan tiedostoa

en: File not found.
fi: Tiedostoa ei löydy.

en: Removing small objects
fi: Poistetaan pienet objektit

en: Removing large objects
fi: Poistetaan isot objektit

en: Saving to file.
fi: Tallennetaan tiedostoon.

en:  Writing to file
fi:  Kirjoitetaan tiedostoon

en: Import PDF file
fi: Tuo PDF-tiedosto

en: Import PDF file.
fi: Tuo PDF-tiedosto.

en: The PDF file must have exactly one page.
fi: PDF-tiedostossa saa olla ainoastaan yksi sivu.

en: Write position information into the exif header of the following files:
fi: Sijaintitieto kirjoitetaan seuraavien tiedostojen EXIF-otsakkeisiin:

en: keep backup files
fi: säilytä varakopiot tiedostoista

en: File could not be deleted!
fi: Tiedostoa ei voitu poistaa!

en: Could not rename file!
fi: Tiedostoa ei voitu nimetä uudelleen!

en: Could not rename file {0} to {1}!
fi: Tiedostonimen {0} vaihtaminen nimeksi {1} ei onnistunut.

en: <html><h3>There are old backup files in the image directory!</h3>
fi: <html><h3>Kuvahakemistossa on vanhempia varakopioita!</h3>

en: Override old backup files?
fi: Korvataanko vanhemmat varakopiotiedostot uusilla?

en: Keep old backups and continue
fi: Pidä vanhat varmuuskopiot ja jatka

en: Could not delete temporary file!
fi: Väliaikaistiedoston poistaminen ei onnistunut.

en: coordinates
fi: koordinaatit

en: altitude
fi: korkeus

en: Altitude:
fi: Korkeus:

en: speed
fi: nopeus

en: Speed:
fi: Nopeus:

en: direction
fi: suunta

en: Direction:
fi: Suunta:

en: Edit Image Coordinates
fi: Muokkaa kuvan koordinaatteja

en: Tags copied to clipboard.
fi: Tagit kopiotu leikepöydälle

en: Reading polygon filter file...
fi: Luetaan monikulmiosuodatintiedostoa...

en: Error reading poly file: {0}
fi: Virhe luettaessa tiedostoa: {0}

en: The file must begin with a polygon name
fi: Sisällön pitää alkaa monikulmion nimellä

en: Osmosis polygon filter files
fi: Osmosis monikulmiosuodatin -tiedostot

en: Print...
fi: Tulosta...

en: Print the map
fi: Tulosta kartta

en: Print the Map
fi: Tulosta kartta

en: Printer
fi: Tulostin

en: Print
fi: Tulosta

en: Printing has been cancelled.
fi: Tulostus peruutettu.

en: Printing stopped
fi: Tulostus pysäytetty

en: Printing has failed.
fi: Tulostus epäonnistui.

[ctx: menu]
en: Public Transport
fi: Julkinen liikenne

en: Replace Membership
fi: Korvaa jäsenyys

en: Extract node from line
fi: Irrota piste polusta

en: Distance between stops
fi: Etäisyys pysäkkien välillä

en: A valid public_transport:version=2 route is required
fi: Kelvollinen public_transport:version=2 -reitti vaaditaan

en: Public transport routes
fi: Joukkoliikenteen reitit

en: Toggle direction arrows
fi: Näytä/piilota suuntanuolet

en: Visualize public transport routes
fi: Visualisoi joukkoliikennereitit

en: Select GTFS file (stops.txt)
fi: Valitse GTFS-tiedosto (stops.txt)

en: File "{0}" does not exist
fi: Tiedosto "{0}" ei ole olemassa

en: The GTFS file was empty.
fi: GTFS-tiedosto oli tyhjä.

en: Edit Route patterns for public transport
fi: Muokkaa julkisen liikenteen reittihakulausekkeita

en: Required tags:
fi: Vaaditut tagit:

en: Common tags:
fi: Yleiset tagit:

en: Additional tags:
fi: Lisätagit:

en: Add a new Tag
fi: Lisää uusi tagi

en: Name/Id
fi: Nimi/Id

en: Find
fi: Etsi

en: Select GPX file
fi: Valitse GPX-tiedosto

en: The GPX file contained no tracks or waypoints.
fi: GPX-tiedostosta ei löytynyt yhtään jälkeä eikä reittipistettä.

en: Public Transport: sort track stop list
fi: Joukkoliikenne: järjestä reitin pysäkit

en: Tracks in this GPX file:
fi: GPX-tiedostosta löytyvät jäljet:

en: State
fi: Osavaltio

en: [incomplete]
fi: [keskeneräinen]

en: Stopname
fi: Pysäkin nimi

en: The GPX file doesn''t contain valid trackpoints. Please use a GPX file that has trackpoints.
fi: GPX-tiedostossa ei ole kelvollisia jälkipisteitä. Valitse GPX-tiedosto jossa on jälkipisteitä.

en: unnamed
fi: nimetön

en: Filters
fi: Suotimet

en: Choose Filter
fi: Valitse suodin

en: Always split ways of neighbouring multipolygons
fi: Jaa aina viereisten multipolygonien polut

en: Change role
fi: Vaihda rooli

en: Enter role for selected members
fi: Anna rooli valituille jäsenille

en: Create a multipolygon from selected objects
fi: Luo multipolygon valituista kohteista

en: Create multipolygons from rings
fi: Luo multipolygojea renkaista

en: Delete relation
fi: Poista relaatio

en: Download incomplete members for the chosen relation
fi: Lataa valitun relaation keskeneräiset jäsenet

en: Download referrers
fi: Lataa viitekohteet

en: Duplicate relation
fi: Kopioi relaatio

en: Select relation in main selection.
fi: Valitse relaatio päävalinnasta

en: Relation does not have name
fi: Relaatiolla ei ole nimeä

en: Relation has streets with different names
fi: Relaatiossa on eri nimisiä katuja

en: Revert changeset fully
fi: Kumoa muutoskokoelman muutokset täysin

en: Revert selection only
fi: Kumoa vain valintaan kohdistuneet muutokset

en: Revert selection and restore deleted objects
fi: Kumoa vain valintaan kohdistuneet muutokset ja palauta poistetut objektit

en: Revert changeset
fi: Kumoa muutoskokoelman muutokset

en: Revert
fi: Kumoa muutokset

en: Enter the ID of the changeset that should be reverted
fi: Anna kumottavan muutoskokoelman ID

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
fi: <html>Merkkaa valituksi, jos haluat ladata tiedot uudelle tasolle.<br>Poista valintamerkki, jos haluat ladata tiedot aktiiviselle datatasolle.</html>

en: Reverted changeset
fi: Kumottu muutoskokoelma

en: Preparing history data...
fi: Valmistellaan historiatietoja...

en: Remote Control has been asked to revert a changeset.
fi: JOSM:n etähallintaa on pyydetty kumoamaan aiemman muutoskokoelman muutokset.

en: Reverting...
fi: Kumotaan muutoksia...

en: This changeset has objects that are not present in current dataset.
    It is needed to download them before reverting. Do you want to continue?
fi: Tässä muutoskokoelmassa on objekteja, joita ei ole tämänhetkisellä tasolla.
    Nämä tulee ladata ennen muutosten kumoamista. Haluatko jatkaa?

en: Change Properties
fi: Muuta ominaisuuksia

en: Belgium
fi: Belgia

en: Spain
fi: Espanja

en: Germany
fi: Saksa

en: Poland
fi: Puola

en: Routing
fi: Reititys

en: Click to add destination.
fi: Klikkaa lisätäksesi määränpää.

en: Click and drag to move destination
fi: Klikkaa ja raahaa siirtääksesi määränpäätä

en: Click to remove destination
fi: Klikkaa poistaaksesi määränpää

en: Add routing layer
fi: Lisää reititystaso

en: Shortest
fi: Lyhin

en: Fastest
fi: Nopein

en: Ignore oneways
fi: Älä huomioi yksisuuntaisia katuja

en: Reverse route
fi: Reitti toiseen suuntaan

en: Clear route
fi: Tyhjennä reitti

en: Speed (Km/h)
fi: Nopeus (km/h)

en: New value for {0}
fi: Uusi arvo {0}:lle

en: SDS username
fi: SDS-käyttäjätunnus

en: SDS password
fi: SDS-salasana

en: Save...
fi: Tallenna...

en: Save SDS file
fi: Tallenna SDS-tiedosto

en: Yes, delete nodes
fi: Kyllä, poista pisteet

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
fi: Poista pisteet ladatun alueen ulkopuolelta

en: No, abort
fi: Ei, peruuta

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
fi[0]: Valitussa polussa on pisteitä ladatun alueen ulkopuolella.
fi[1]: Valituissa poluissa on pisteitä ladatun alueen ulkopuolella.

en: Do you want to delete them anyway?
fi: Haluatko poistaa ne silti?

en: Delete nodes outside of data regions?
fi: Poista pisteitä ladatun alueen ulkopuolelta?

en: Undelete node {0}
fi: Palauta poistettu piste {0}

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
fi: Surveyor-liitännäinen ei löytänyt tarvitsemaansa LiveGPS-liitännäistä!

en: Edit tags
fi: Muokkaa tageja

en: Presets
fi: Esivalinnat

en: Search:
fi: Etsi:

en: Tagging Preset Tester
fi: Tagien esiasetusten testaaja

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
fi: Tagien esiasetuslähteet täytyy määritellä ensin asetuksissa.

en: Interpolation
fi: Interpolointi

en: add to existing associatedStreet relation
fi: lisää valmiiseen associatedStreet-relaatioon

en: create an associatedStreet relation
fi: tee uusi associatedStreet-relaatio

en: Street name:
fi: Kadunnimi:

en: Even/Odd
fi: Parillinen/Pariton

en: Lowest number
fi: Pienin numero

en: Highest number
fi: Isoin numero

en: Lowest housenumber cannot be higher than highest housenumber
fi: Pienin osoitenumero ei saa olla isompi kuin isoin osoitenumero

en: Todo list
fi: Tehtäväluettelo

en: Open the todo list.
fi: Avaa tehtäväluettelo.

en: Pass
fi: Ohita

en: Tracing
fi: Jäljitetään

en: An unknown error has occurred
fi: Tapahtui tuntematon virhe

en: Mode:
fi: Tila:

en: Both way lane
fi: Kaksisuuntainen kaista

en: Backward
fi: Taaksepäin

en: Number of lanes
fi: Kaistojen määrä

en: Turn lanes
fi: Kääntymiskaistat

en: <html>The number of lanes is not specified for one or more roads; please add missing lanes tags.</html>
fi: <html>Kaistojen lukumäärää ei ole asetettu jollekin tai joillekin risteykseen päättyvistä teistä. Lisää puuttuvat lanes -tagit ensin.</html>

en: Turn Lanes
fi: Kääntymiskaistat

en: Edit turn lanes
fi: Muokkaa kääntymiskaistoja

en: Quick-Fix
fi: Pikakorjaus

en: Automatically fixes the issue.
fi: Korjaa ongelman automaattisesti.

en: Delete lane.
fi: Poista kääntymiskaista.

en: Put the ways in order.
fi: Järjestä polut.

en: Integer list "{0}" contains unexpected values.
fi: Kokonaislukuluettelo "{0}" sisältää odottamattomia arvoja.

en: Create/Edit turn restriction...
fi: Luo/muokkaa kääntymiskielto..

en: Create or edit a turn restriction.
fi: Luo tai muokkaa kääntymiskieltoa.

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: From:
fi: Mistä:

en: To:
fi: Mihin:

en: Vias:
fi: Kautta:

en: Copy to the clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Errors/Warnings
fi: Virheet/Varoitukset

en: Delete this turn restriction
fi: Poista tämä kääntymiskielto

en: Select this turn restriction
fi: Valitse tämä kääntymiskielto

en: Activate the layer this turn restriction belongs to and zoom to it
fi: Aktivoi taso johon tämä käänytmiskielto kuuluu, ja sovita näkymä siihen

en: please select a way
fi: ole hyvä, ja valitse polku

en: Paste from the clipboard
fi: Liitä leikepöydältä

en: Create new turn restriction
fi: Luo uusi kääntymiskielto

en: No Right Turn
fi: Ei oikealle kääntymistä

en: No Left Turn
fi: Ei vasemmalle kääntymistä

en: No U-Turn
fi: Ei U-käännöstä

en: No Straight On
fi: Ei suoraan ajoa

en: Only Right Turn
fi: Vain oikealle kääntyminen

en: Only Left Turn
fi: Vain vasemmalle kääntyminen

en: Only Straight On
fi: Vain suoraan ajo

en: please select a turn restriction type
fi: ole hyvä ja valitse kääntymiskiellon tyyppi

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
fi: Julkisen liikenteen ajoneuvot kuten bussit jne.

en: Heavy Goods Vehicles
fi: Kuorma-autot

en: Motorcars
fi: Autot

en: Bicycles
fi: Polkupyörät

en: Mopeds
fi: Mopot

[ctx: turnrestrictions]
en: From:
fi: Mistä:

[ctx: turnrestriction]
en: To:
fi: Mihin:

en: Turn Restrictions
fi: Kääntymiskiellot

en: Create a new turn restriction
fi: Luo uusi kääntymiskielto

en: Zoom to the currently selected turn restrictions
fi: Sovita näkymä valittuihin kääntymiskieltoihin

en: Add missing tag
fi: Lisää puuttuva tagi

en: Add the missing tag {0}={1}
fi: Lisää puuttuva tagi {0}={1}

en: Undelete object...
fi: Palauta poistettu objekti...

en: Undelete object by id
fi: Palauta poistettu objekti objektitunnisteen perusteella

en: Undelete Object
fi: Palauta objekti

en: Undelete object
fi: Palauta objekti

en: Select if the data should be added into a new layer
fi: Valitse, lisätäänkö data uudelle tasolle

en: Start undeleting
fi: Aloita poistetun objektin palauttaminen

en: Close dialog and cancel
fi: Sulje ikkuna ja jätä palauttamatta

en: Add nodes at intersections
fi: Listää pisteet leikkauskohtiin

en: Add missing nodes at intersections of selected ways.
fi: Lisää puuttuvat pisteet polkujen leikkauskohtiin

en: Please select one or more ways with intersections of segments.
fi: Ole hyvä ja valitse yksi tai useampi polku jotka leikkaavat toisensa.

en: Align Way Nodes
fi: Suorista polun pisteet

en: Align nodes in a way
fi: Siirtää valitun pisteen samassa viivassa viereisten pisteiden väliselle linjalle / useammat valitut pisteet viivan linjalle

en: The way with selected nodes can not be straightened.
fi: Valittujen pisteiden polkua ei voida suoristaa

en: Internal error: number of nodes is {0}.
fi: Sisäinen virhe: pisteiden määrä on {0}.

en: Copy all tags of selected objects to paste buffer.
fi: Kopioi kaikkien valittujen objektien tagit.

en: Extract node
fi: Irrota piste

en: Extracts node from a way
fi: Irrottaa valitun pisteen kaikista poluista ja siirtää kursorin alle. Polkuihin luodaan uusi piste samaan alkuperäiseen kohtaan.

en: This tool extracts node from its ways and requires single node to be selected.
fi: Tämä työkalu irrottaa pisteen sen poluista, ja vaatii että yksi piste on valittuna.

en: Paste Relations
fi: Liitä relaatiot

en: Paste relation membership from objects in the buffer onto selected object(s)
fi: Liitä valituille kohteille relaatiojäsenyydet leikepöydän kohteilta

en: Split Object
fi: Jaa objekti

en: Split an object at the selected nodes.
fi: Jakaa polun valittujen pisteiden kohdalta kahdeksi erilliseksi kohteeksi

en: The current selection cannot be used for splitting.
fi: Valintaa ei voida käyttää jakamiseen.

en: The selected way is not closed.
fi: Valittu polku ei ole suljettu

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
fi[0]: Valittu polku ei sisällä valittua pistettä.
fi[1]: Valittu polku ei sisällä kaikkia valittuja pisteitä.

en: The selected nodes can not be consecutive nodes in the object.
fi: Valitut pisteet eivät saa olla peräkkäisiä pisteitä objektissa.

en: Split adjacent ways
fi: Katkaise polun päätä viistävät tiet

en: Split adjacent ways on T-intersections
fi: Katkaisee valitun polun päistä mahdollisesti alkavat yhtenäiset polut kahtia

en: Symmetry
fi: Peilaa valinnan ympäri

en: Please select at least two nodes for symmetry axis and something else to mirror.
fi: Valitse ensin vähintään kaksi pistettä peilausakseliksi ja jotain peilattavia kohteita

en: Paste tags from previous selection
fi: Liitä tagit edellisestä valinnasta

en: Paste tags from the previously selected object(s) (not from clipboard).
fi: Liitä tagit edellisistä valituista objekteista (ei leikepöydältä)

en: Add Source Tag
fi: Lisää tiedon lähde -tagi

en: Add remembered source tag
fi: Lisää valituille kohteille sen source-tagin, joka oli viimeksi valitulla kohteella

en: UnGlue Relation
fi: Irrota relaatio

en: Duplicate nodes, ways and relations that are used by multiple relations.
fi: Monista pisteet, polut ja relaatiot jotka on jäseninä useammassa relaatiossa.

en: Unglued Relations
fi: Irrotetut relaatiot

en: Circle arc
fi: Ympyrän kaari

en: Create a circle arc
fi: Luo ympyrän kaari

en: Ask every time
fi: Kysy joka kerta

en: Opens specified URL browser
fi: Avaa annetun URL:n selaimessa

en: Utilsplugin2 settings
fi: Utilsplugin2 -liitännäisen asetukset

en: Save to file
fi: Tallenna tiedostoon

en: Load from file
fi: Lataa tiedostosta

en: Lat Lon tool
fi: Koordinaattityökalu (Lat Lon tool)

en: Create geometry by entering lat lon coordinates for it.
fi: Luo polku syöttämällä lista peräkkäisiä koordinaatteja

en: Enter the coordinates for the new nodes, one for each line.<br/>If you enter two lines with the same coordinates there will be generated duplicate nodes.<br/>You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.<br/>Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.<br/>For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.<br/>Coordinate value can be in one of three formats:<ul><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt></li></ul>Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.<br/><br/>Some examples:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>
fi: Syötä uusien pisteiden koordinaatit eri riveille.<br/>Jos kahdella rivillä on samat koordinaatit, luodaan päällekkäiset pisteet. <br/>Voit erottaa leveys- ja pituuspiirit välilyönnillä, pilkulla tai puolipisteellä.<br/>Positiiviset luvut sekä kirjaimet N ja E merkkaavat pohjoisia ja itäisiä koordinaatteja.<br/>Negatiiviset luvut sekä kirjaimet S ja W merkkaavat eteläisiä ja läntisiä koordinaatteja.<br/>Koordinaatit voi kirjoittaa kolmessa eri muodossa: <ul><li><i>asteet desimaalilukuna</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>asteet</i><tt>&deg;</tt> <i>minuutit desimaalilukuna</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>asteet</i><tt>&deg;</tt> <i>minuutit</i><tt>&#39;</tt> <i>sekunnit</i><tt>&quot</tt></li></ul>Symbolit <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> voi jättää kirjoittamatta.<br/><br/>Joitain esimerkkejä:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>

en: Please enter a GPS coordinates
fi: Syötä GPS-koordinaatit

en: Tag multiple objects [alpha]
fi: Anna tageja monelle objektille [alpha]

en: Tag multiple objects
fi: Tagaa monta objektia

en: Zoom to objects
fi: Sovita näkymä objekteihin

en: Remove tag
fi: Poista tagi

en: Delete tags from multiple objects
fi: Poista tageja monesta objektista

en: Duplicate tags from the first
fi: Kopioi tagit ensimmäisestä

en: Set tags for multiple objects
fi: Aseta tagit monelle objektille

en: Delete from history
fi: Poista historiasta

en: Find primitives with these tags
fi: Etsi objekteja näillä tageilla

en: Replace geometry of selected object with a new one
fi: Korvaa valitun objektin geometrian uudella

en: This tool replaces geometry of one object with another, and so requires exactly two objects to be selected.
fi: Tämä työkalu korvaa objektin geometrian toisella, joten se vaatii että valittuna on tasan kaksi objektia

en: In relations where the selected object is member of, replace it with a new one
fi: Relaatioissa missä valittu objekti on jäsenenä, korvaa se uudella

en: Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relation | Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relations
fi[0]: Korvattiin "{0}" objektilla "{1}" {2} relaatiossa
fi[1]: Korvattiin "{0}" objektilla "{1}" {2} relaatiossa

en: The first selected object ''{0}'' is not part of any relation
fi: Ensimmäinen valittu objekti "{0}" ei ole minkään relaation jäsen

en: Adjacent nodes
fi: Viereiset pisteet

en: Select adjacent nodes
fi: Valitse viereiset pisteet

en: Adjacent ways
fi: Viereiset polut

en: Adjacent ways will be selected. Nodes will be deselected.
fi: Viereiset polut valitaan, pisteet poistetaan valinnasta.

en: All connected ways
fi: Kaikki yhdistetyt polut

en: Select all connected ways
fi: Valitse kaikki yhdessä olevat polut

en: Intersecting ways
fi: Leikkaavat polut

en: Select intersecting ways
fi: Valitse toisensa leikkaavat polut

en: All intersecting ways
fi: Kaikki leikkaavat polut

en: Select all intersecting ways
fi: Valitse kaikki toisensa leikkaavat polut

en: Please select some ways to find all connected and intersecting ways!
fi: Ole hyvä ja valitse polku(ja) etsiäksesi kaikki yhdessä olevat ja leikkaavat polut

en: Middle nodes
fi: Keskimmäiset pisteet

en: Select middle nodes
fi: Valitse keskimmäiset pisteet

en: Please select two nodes connected by way!
fi: Valitse kaksi pistettä jotka ovat samassa polussa

en: All inside [testing]
fi: Valitun polun sisäpuolella olevat kohteet

en: Select all inside selected polygons
fi: Valitse kaikki objektit valittujen alueiden sisältä

en: Nothing found. Please select some closed ways or multipolygons to find all primitives inside them!
fi: Ei mitään valittavaa. Valitse ensin yksi tai useampi suljettu polku tai multipolygoni.

en: Select Highway
fi: Valitse tie

en: Select highway for the name/ref given
fi: Valitsee tien, jolla on sama nimi/numero kuin valitulla kohteella, osat

en: Please select one or two ways for this action
fi: Valitse yksi tai kaksi polkua

en: Select last modified nodes
fi: Valitse viimeksi muokatut pisteet

en: Select last modified ways
fi: Valitse viimeksi muokatut polut

en: Select Way Nodes
fi: Valitse polun pisteet

en: Select all nodes of a selected way.
fi: Valitsee kaikki valitun polun pisteet

en: Undo selection
fi: Kumoa valinta

en: Reselect last added object or selection form history
fi: Uudelleenvalitse viimeksi lisätty tai valittu objekti

en: Unselect nodes
fi: Poista pisteet valinnasta

en: Removes all nodes from selection
fi: Poistaa kaikki pisteet valinnasta

en: Way Download
fi: Lataa polun päästä

en: Download map data on the end of selected way
fi: Lataa karttadataa valitun polun pään ympäriltä.

en: <html>Neither a node nor a way with an endpoint outside of the<br>current download areas is selected.<br>Select a node on the start or end of a way or an entire way first.</html>
fi: <html>Et ole valinnut pistettä, tai polkua jonka pää olisi ladatun alueen ulkopuolelta.<br>Valitse ensin jonkin polun ensimmäinen tai viimeinen piste, tai koko polku.</html>

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
fi: <html>Piste "{0}" ei kuulu mihinkään polkuun. Toimintoa ei voitu jatkaa.</html>

en: Way downloader data inconsistency. Prior connected way ''{0}'' wasn''t discovered after download
fi: Yllättävä datamuutos polun päästä ladattaessa: aiemmin ladattua polkua ''{0}'' ei enää löytynyt palvelimelta

en: <html>There aren''t further connected ways to download.<br>A potential duplicate node of the currently selected node was found, though.<br><br>The currently selected node is ''{0}''<br>The potential duplicate node is ''{1}''<br>Merge the duplicate node onto the currently selected node and continue way downloading?</html>
fi: <html>Ei löytynyt enempää polkuja jotka olisivat yhteydessä viimeisimpään.<br>Löytyi kuitenkin toinen piste samalta kohtaa valitun pisteen kanssa.<br><br>Valittu piste on "{0}"<br>Toinen piste on "{1}"<br>Yhdistä toinen piste valittuun, ja jatka lataamista polun päästä?</html>

en: <html>No more connected ways to download.</html>
fi: <html>Ei löytynyt enempää polkuja, joihin olisi yhteys.</html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
fi: Piste "{0}" on useamman kuin kahden polun risteys.

en: Add Wikidata
fi: Lisää Wikidata

en: No Wikidata ID found for: {0}
fi: Wikidata ID:tä ei löydetty kohteelle: {0}

en: Add Wikidata for language ''{0}''
fi: Lisää Wikidata kielelle "{0}"

en: Wiki layer
fi: Wiki-taso

en: Add names from Wikipedia
fi: Lisää nimen puuttuvat kieliversiot Wikipediasta

en: Fetches interwiki links from Wikipedia in order to add several name tags
fi: Hae Wikipedian artikkelista linkit eri kieliversioihin ja lisää kohteelle puuttuvat nimiversiot.

en: Could not add names. Wikipedia tag is not recognized!
fi: Nimien lisääminen epäonnistui. Wikipedia-tagia ei tunnistettu!

en: Copies the {0} template to the system clipboard instantiated with the coordinates of the first selected node
fi: Luo leikepöydälle {0} -wiki-mallineen kutsun ensimmäisen valitun pisteen koordinaateilla. Voit liittää sen wikiin.

en: Copy {0} template
fi: Luo malline {0} leikepöydälle

en: ''{0}'' is an illegal language code!
fi: "{0}" kielikoodia ei löytynyt!

en: Overwrite key
fi: Avain on jo käytössä

en: Sets the default language for the Wikipedia articles
fi: Asettaa oletuskielen Wikipedia-artikkeleille

en: Can''t open website {0} in browser! Error message: {1}
fi: Yhteys web-sivuun {0} epäonnistui! Virheviesti: {1}

en: Available via WIWOSM server
fi: Saatavilla WIWOSM-palvelimen kautta

en: Paste Wikipedia articles
fi: Liitä Wikipedia-artikkelit

en: clipboard
fi: leikepöytä

en: Open Article
fi: Avaa artikkeli

en: Opens the Wikipedia article of the selected item in a browser
fi: Avaa valitun rivin Wikipedia-sivu selaimeen

en: Adds a ''wikipedia'' tag corresponding to this article to the selected objects
fi: Lisää valittua artikkelia vastaava wikipedia -tagi valittuihin karttakohteisiin

en: Check wikipedia=* is interwiki link of wikidata=*
fi: Tarkista wikipedia=* arvon interwiki-linkki wikidata=* arvoon

en: Check wikipedia=* is not a redirect
fi: Tarkista ettei wikipedia=* ole uudelleenohjaus

en: Change wikipedia tag?
fi: Vaihda wikipedia-tagi?

en: Check format of wikipedia=* tags and subtags
fi: Tarkista wikipedia=* tagien sekä alatagien kirjoitusmuoto

en: Change {0}={1} to {2}
fi: Vaihda {0}={1} arvoksi {2}

en: Go driving
fi: Mene ajamaan

en: Drive a race car on this layer
fi: Aja kilpa-autoa tällä karttatasolla

en: Tunnel Start
fi: Tunnelin alku

en: Village/City
fi: Kunta/kaupunki

en: Parking
fi: Pysäköinti

en: Fuel Station
fi: Huoltoasema

en: Camping
fi: Leirintäpaikka
