kdevphp - en to th translation catalogue (35 entries)

en: Override
th: ทับ

en: Implement
th: ทำ

en: From %1
th: จาก %1

en: Circular inheritance of %1 and %2
th: การรับช่วงเป็นวงกลมของ %1 และ %2

en: Usage of %1 is deprecated.
th: การใช้ %1 ถูกคัดค้าน

en: Access type for interface method %1 must be omitted.
th: ต้องละเลยชนิดการเข้าถึงสำหรับเมธอดอินเทอร์เฟซ %1

en: Interface function %1 cannot contain body.
th: ฟังก์ชันอินเทอร์เฟซ %1 ไม่สามารถมีเนื้อความได้

en: Class %1 contains abstract method %2 and must therefore be declared abstract or implement the method.
th: คลาส %1 บรรจุเมธอด abstract %2 และต้องถูกประกาศ abstract หรือทำเมธอด

en: Abstract function %1 cannot contain body.
th: ฟังกชัน abstract %1 ไม่สามารถบรรจุเนื้อความได้

en: Cannot use the final modifier on an abstract class member.
th: ไม่สามารถใช้ตัวปรับแต่ง final กับสมาชิกคลาส abstract ได้

en: Non-abstract method %1 must contain body.
th: เมธอดที่ไม่ใช่ abstract %1 ต้องมีเนื้อความ

en: Properties cannot be declared final.
th: ไม่สามารถประกาศคุณสมบัติเป็น final ได้

en: Properties cannot be declared abstract.
th: ไม่สามารถประกาศคุณสมบัติเป็น abstract ได้

en: Cannot redeclare private property %1 from this context.
th: ไม่สามารถจะประกาศคุณสมบัติส่วนตัว %1 จากบริบทนี้ซ้ำอีกได้

en: Cannot redeclare protected property %1 from this context.
th: ไม่สามารถจะประกาศคุณสมบัติที่ถูกป้องกัน %1 จากบริบทนี้ซ้ำอีกได้

en: Only booleans, ints, floats and strings are allowed for class constants.
th: อนุญาตเฉพาะ booleans, ints, floats และ strings เท่านั้นสำหรับค่าคงที่คลาส

en: Default value for parameters with a class type hint can only be NULL.
th: ค่าปริยายสำหรับพารามิเตอร์ที่เป็น class type hint เป็นได้เฉพาะ'ว่าง' (NULL)

en: Following parameters must have a default value assigned.
th: พารามิเตอร์ต่อไปนี้ต้องมีการกำหนดค่าปริยายไว้

en: Cannot redeclare PHP internal %1.
th: ไม่สามารถประกาศ PHP internal %1 ซ้ำได้

en: Cannot redeclare %1, already declared in %2 on line %3.
th: ไม่สามารถประกาศ %1 เนื่องจากได้ประกาศไว้แล้วใน %2 บรรทัดที่ %3

en: Cannot re-assign $this.
th: ไม่สามารถจะกำหนดค่า (assign) $this ซ้ำได้

en: PHP internal
th: ภายใน PHP

[ctx: kind of a php-constant, as shown in the declaration tooltip]
en: Constant
th: ค่าคงที่

en: magic constant
th: ค่าคงที่วิเศษ

en: empty (not inside a class)
th: ว่าง (ไม่ใช่ในคลาส)

en: empty (not inside a method)
th: ว่าง (ไม่ใช่ในเมธอด)

en: empty (not inside a function)
th: ว่าง (ไม่ใช่ในฟังกชัน)

en: current value: %1
th: ค่าปัจจุบัน: %1

en: Could not open file '%1'
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้ม '%1'

en: File could not be read from.
th: ไม่สามารถอ่านแฟ้มได้

en: File could not be opened.
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มได้

en: File permissions prevent opening for read.
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มเพื่ออ่านได้เนื่องจากไม่ได้รับอนุญาตสิทธิ์

en: Php Support
th: ความสนับสนุน Php

en: Support for Php Language
th: สนับสนุนเรื่องภาษา Php

en: Author
th: ผู้เขียน
