kdevphp - en to fi translation catalogue (52 entries)

en: Override
fi: Korvaa

en: Implement
fi: Toteuta

en: From %1
fi: Kohteesta %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, PhpDoc)
en: PHP Manual Integration
fi: PHP-ohjekirjaintegraatio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PhpDocNote)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By default the online <a href="http://php.net"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">PHP documentation</span></a> is used remotely. Alternatively you can set the location to a local copy of the documentation in the language of your choice. Make sure you downloaded the <span style=" font-style:italic;">"HTML format, many files"</span> package.</p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Oletuksena käytetään verkossa sijaitsevaa <a href="http://php.net"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">PHP-dokumentaatiota</span></a>. Voit vaihtoehtoisesti asettaa sijainnin dokumentaation paikalliseen kopioon, joka on haluamallasi kielellä. Varmista, että lataat <span style=" font-style:italic;">useiden HTML-tiedostojen</span> paketin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, PhpDocLocationLabel)
en: Location:
fi: Sijainti:

en: <lost declaration>
fi: <kadotettu esittely>

en: PHP Documentation
fi: PHP-dokumentaatio

en: ...loading documentation...
fi: …ladataan dokumentaatiota…

en: Circular inheritance of %1 and %2
fi: Kohteiden %1 ja %2 rengasperintä

en: Access type for interface method %1 must be omitted.
fi: Rajapintametodin %1 saantityyppi on ohitettava.

en: Interface function %1 cannot contain body.
fi: Rajapintafunktio %1 ei voi sisältää runkoa.

en: Class %1 contains abstract method %2 and must therefore be declared abstract or implement the method.
fi: Luokassa %1 on abstrakti metodi %2 ja sen tähden pitää se joko esitellä abstraktiksi tai metodi toteuttaa.

en: Abstract function %1 cannot contain body.
fi: Abstraktilla funktiolla %1 ei voi olla runkoa.

en: Cannot use the final modifier on an abstract class member.
fi: Ei voida käyttää final-määritettä abstraktissa luokkajäsenessä.

en: Non-abstract method %1 must contain body.
fi: Ei-abstraktissa metodissa %1 pitää olla runko.

en: Properties cannot be declared final.
fi: Ominaisuuksia ei voida esitellä final-tyyppisiksi.

en: Properties cannot be declared abstract.
fi: Ominaisuutta ei voi esitellä abstraktiksi.

en: Trait method %1 has not been applied, because there are collisions with other trait methods on %2
fi: Trait-metodia %1 ei ole otettu käyttöön, koska se törmää muiden trait-metodien kanssa kohteessa %2

en: Cannot redeclare private property %1 from this context.
fi: Ei voida esitellä uudelleen private-ominaisuutta %1 tästä asiayhteydestä.

en: Cannot redeclare protected property %1 from this context.
fi: Ei voida esitellä uudelleen protected-ominaisuutta %1 tästä asiayhteydestä.

en: Traits cannot have constants.
fi: Traiteilla ei voi olla vakioita.

en: Only booleans, ints, floats and strings are allowed for class constants.
fi: Vain boolean-muuttujat, kokonaisluvut, liukuluvut ja merkkijonot sallitaan luokkavakioina.

en: Cannot use 'final' as method modifier
fi: Määritettä final ei voi käyttää metodissa

en: Cannot use 'static' as method modifier
fi: Määritettä static ei voi käyttää metodissa

en: Default value for parameters with a class type hint can only be NULL.
fi: Oletusarvo parametreille luokkatyyppivihjeellä voi olla vain NULL.

en: Following parameters must have a default value assigned.
fi: Seuraaville parametreilla on oltava oletusarvo.

en: Cannot redeclare PHP internal %1.
fi: Ei voida esitellä uudelleen PHP:n sisäistä %1.

en: %1 and %2 define the same property (%3) in the composition of %1. This might be incompatible, to improve maintainability consider using accessor methods in traits instead.
fi: %1 ja %2 määrittelevät saman ominaisuuden (%3) %1:n muodosteessa. Tämä voi olla yhteensopimatonta. Harkitse tämän korvaamista aksessorimetodien käytöllä traiteissa paremman ylläpidettävyyden vuoksi.

en: Cannot redeclare %1, already declared in %2 on line %3.
fi: Ei voida esitellä uudelleen %1, se on jo esitelty kohteessa %2 rivillä %3.

en: Cannot re-assign $this.
fi: Muuttujaan $this ei voida sijoittaa uudelleen.

en: The use statement with non-compound name '%1' has no effect.
fi: Ei-yhdistetyllä nimellä ”%1” varustetulla use-lauseella ei ole vaikutusta.

en: Cannot use '%1' as '%2' because the name is already in use.
fi: ”%1” ei voida käyttää tunnisteena ”%2”, koska nimi on jo käytössä.

en: Usage of %1 is deprecated.
fi: %1 on vanhentunut.

en: Declaration not found: %1
fi: Esittelyä ei löytynyt: %1

en: Lost trait alias %1
fi: Kadotettu trait alias %1

en: Use of %1 from %2<br />
fi: %1 käyttö kohteessa %2<br />

en: Broken member alias trait.
fi: Rikkinäinen jäsenen alias trait.

en: PHP internal
fi: PHP:n sisäinen

[ctx: kind of a php-constant, as shown in the declaration tooltip]
en: Constant
fi: Vakio

en: magic constant
fi: maaginen vakio

en: empty (not inside a class)
fi: tyhjä (ei luokassa)

en: empty (not inside a method)
fi: tyhjä (ei metodissa)

en: empty (not inside a function)
fi: tyhjä (ei funktiossa)

en: empty (not inside a namespace)
fi: tyhjä (ei nimiavaruudessa)

en: current value: %1
fi: nykyinen arvo: %1

en: KDevelop PHP parser debugging utility
fi: KDevelopin PHP-jäsentimen virheenpaikannusapuohjelma

en: (c) 2008 Niko Sams, 2009 Milian Wolff
fi: © 2008 Niko Sams, 2009 Milian Wolff

en: Could not open file '%1'
fi: Tiedostoa ”%1” ei voitu avata

en: File could not be read from.
fi: Tiedostosta ei voitu lukea.

en: File could not be opened.
fi: Tiedostoa ei voitu avata.

en: File permissions prevent opening for read.
fi: Tiedosto-oikeudet estävät avaamisen lukemista varten.
