kdevpython - en to nds translation catalogue (42 entries)

en: Specify precision
nds: Nauigkeit angeven

en: Format as percentage
nds: As Perzentweerten formateren

en: Format as character
nds: As Teken formateren

en: function
nds: Funkschoon

[ctx: programming; %1 is a code statement to be added in the editor]
en: Add "%1"
nds: "%1" tofögen

en: Specify type for "%1"...
nds: Typ för "%1" angeven…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, importsLabel)
en: Required modules:
nds: Nödig Modulen:

en: Support for the Python Debugger
nds: Ünnerstütten för de Python-Fehlersöök

en: Author
nds: Schriever

en: Unsupported interpreter
nds: Nich ünnerstütt Interpreter

en: Download new
nds: Nieg daalladen

en: Generate...
nds: Opstellen...

en: Import from editor
nds: Ut Editor importeren

en: Open file manager
nds: Dateipleger opmaken

[ctx: Edit selected files]
en: Edit selected
nds: Utsöcht bewerken

en: Search paths...
nds: Söökpadden...

en: Python executable
nds: Utföhrbor Python-Programm

en: Output filename
nds: Utgaav-Dateinaam

en: Status and output
nds: Status un Utgaav

en: Script output
nds: Skriptutgaav

en: Results
nds: Resultaten

en: Close
nds: Tomaken

en: Save and close
nds: Sekern un Tomaken

en: Generate
nds: Opstellen

en: Invalid output filename
nds: Leeg Utgaav-Dateinaam

en: The output file <br/>%1<br/> already exists, do you want to overwrite it?
nds: De Utgaavdatei<br/>%1<br/>gifft dat al. Wullt Du ehr redig överschrieven?

en: Generate documentation for module "%1"...
nds: Dokmentatschoon för Moduul "%1" opstellen…

en: Module "%1" not found
nds: Moduul "%1" lett sik nich finnen.

en: Declaration for "%1" not found in specified module
nds: Deklaratschoon för "%1" nich binnen angeven Moduul funnen

[ctx: refers to an unknown type in programming]
en: unknown
nds: nich begäng

[ctx: as in list of int, set of string]
en: %1 of %2
nds: %1 vun %2

en: %1 of ( %2 )
nds: %1 vun %2 )

[ctx: refers to a type (in program code) which is not known]
en: mixed
nds: mischt

[ctx: refers to types of variables in programming, as in "various possible types"]
en: various types
nds: Verscheden Typen

[ctx: refers to a type (in program code) which can have multiple values]
en: unsure (%1)
nds: nich seker (%1)

en: %1 of %2 : %3
nds: %1 vun %2: %3

en: %1 of %2
nds: %1 vun %2

en: Undefined variable: %1
nds: Nich fastleggt Variabel: %1

en: PEP8 checker arguments:
nds: PEP8-Pröövargumenten

en: Enable PEP8 checking:
nds: PEP8-Prööv anmaken:

en: Python Support
nds: Python-Ünnerstütten

en: Support for the Python Scripting Language
nds: Ünnerstütten för Skriptspraak Python
