kdevpython - en to cs translation catalogue (27 entries)

en: function
cs: funkce

[ctx: programming; %1 is a code statement to be added in the editor]
en: Add "%1"
cs: Přidat "%1"

en: Local variable
cs: Lokální proměnné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, givenKindLabel)
en: Kind:
cs: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, givenIdentifierLabel)
en: Identifier:
cs: Identifikátor:

en: Generate...
cs: Vygenerovat...

en: Import From Editor
cs: Importovat z editoru

en: Open File Manager
cs: Otevřít správce souborů

[ctx: Edit selected files]
en: Edit Selected
cs: Upravit vybrané

en: Search Paths...
cs: Prohledávat cesty...

en: Output filename
cs: Název výstupního souboru

en: Script output
cs: Výstup skriptu

en: Results
cs: Výsledky

en: Close
cs: Zavřít

en: Save and close
cs: Uložit a zavřít

en: Generate
cs: Vygenerovat

en: Module "%1" not found
cs: Modul "%1" nenalezen

[ctx: refers to an unknown type in programming]
en: unknown
cs: neznámý

[ctx: as in list of int, set of string]
en: %1 of %2
cs: %1 z %2

[ctx: refers to a type (in program code) which is not known]
en: mixed
cs: smíšené

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, enableChecking)
en: Enable Style Checking
cs: Povolit kontrolu stylu

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, disableErrors) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, enableErrors)
en: Comma-separated list of error codes
cs: Seznam chybových kódů oddělených čárkou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Enable these errors and warnings:
cs: Povolit tyto chyby a varování.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum line length:
cs: Maximální délka řádku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Disable these errors and warnings:
cs: Vypnout tyto chyby a varování:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Python interpreter:
cs: Překladač Pythonu:

en: Python Settings
cs: Nastavení Pythonu
