KDE 4 - en to nb translation catalogue (160 entries)

[ctx: @action C++ code completion]
en: Override
nb: Overstyr

[ctx: @action C++ code completion]
en: Implement
nb: Implementer

[ctx: @action C++ code completion]
en: Create Slot
nb: Opprett spor

en: From %1
nb: Fra %1

en: Not Included
nb: Ikke inkludert

en: Add include directive
nb: Legg til inkluder-direktiv

en: Add Forward-Declaration
nb: Legg til forover-deklarasjon

en: forward-declare
nb: forover-deklarer

en: Initialize
nb: Klargjør

en: Not Included Container
nb: Ikke inkludert beholder

[ctx: Here, overload is used as a programming term. This string is used to display how many overloaded versions there are of the function whose name is the second argument.]
en: 1 more overload of %2 (show more) | %1 more overloads of %2 (show more)
nb[0]: 1 overstyring til av %2 (vis mer)
nb[1]: %1 overstyringer til av %2 (vis mer)

en: Connect to %1 (%2)
nb: Koble til %1 (%2)

en: Signals/Slots
nb: Signaler/Spor

en: Virtual Override
nb: Virtuell overstyring

en: Implement Function
nb: Implementer funksjon

en: C++ Builtin
nb: Innebygd i C++

en: Default Methods
nb: Standardmetoder

en: Choose one target to add the file or cancel if you do not want to do so.
nb: Velg ett mål å legge til fila eller avbryt om du ikke vil legge til.

en: Did not select anything, not adding to a target.
nb: Du valgte ingenting, legger ikke til et mål.

en: Private Class Implementation Options
nb: Valg for privat klasseimplementasjon

en: Warning. It is not recommended to move initialization lists to private constructor when multiple constructors are defined.
nb: Advarsel. Det anbefales ikke å flytte initieringslister til en privat konstruktør når flere konstruktører er definert.

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Setup Custom Include Paths
nb: Sett opp selvvalgte inkluderingsstier

en: Failed to save custom include paths in directory: %1
nb: Klarte ikke å lagre selvvalgte inkluderingsstier i mappa: %1

en: Add Custom Include Path
nb: Legg til selvvalgt sti for inkludering

en: Open Project
nb: Åpne prosjekt

en: Include file "%1" not found
nb: Fant ikke inkluderingsfila «%1»

en: declaration
nb: deklarasjon

en: definition
nb: definisjon

en: Update %1 signature
nb: Oppdater %1-signatur

en: Update %1
    from: %2(%3)%4
    to: %2(%5)%6
nb: Oppdater %1
    fra: %2(%3)%4
    til: %2(%5)%6

en: Failed to apply changes: %1
nb: Klarte ikke å ta i bruk endringer: %1

en: Rename "%1" to "%2"
nb: Omnavner «%1» til «%2»

en: Refactoring is an experimental feature, it may damage your code. Before using it, make sure to make a backup.
nb: Refaktoring er eksperimentelt, det kan skade koden din. Pass på å ta en sikkerhetskopi først.

en: Rename %1
nb: Omnavn %1

en: Create separate definition for %1
nb: Lag separat definisjon for %1

en: Create Class
nb: Opprett klasse

en: No declaration under cursor
nb: Ingen deklarasjon under markøren

en: No source file available for %1.
nb: Det er ingen kildefil tilgjengelig for %1.

en: Failed to update DU chain for %1.
nb: Klarte ikke oppdatere DU-kjeden for %1. (Define-Use)

en: Cannot create definition for this declaration.
nb: Kan ikke lage en definisjon for denne deklarasjonen.

en: Insertion failed
nb: Innsetting mislyktes

en: Applying changes failed
nb: Det lyktes ikke å ta endringene i bruk

en: No document for %1
nb: Ikke noe dokument for %1

en: Declaration lost while updating
nb: Deklarasjonen mistet under oppdatering

en: Declaration is located in non-writeable file %1.
nb: Deklarasjon finnes i skrivebeskyttet fil %1.

en: New name:
nb: Nytt navn:

en: Rename
nb: Endre navn

en: Note: All overloaded functions, overloads, forward-declarations, etc. will be renamed too
nb: Merk: Alle overstyrte funksjoner, overstyringer, forover-deklarasjoner osv. vil også få nye navn

en: Uses
nb: Bruk

en: Declaration Info
nb: Deklarasjonsinfo

en: Renaming "%1" to "%2"
nb: Bytter navn på «%1» til «%2»

en: Applying changes failed: %1
nb: Det lyktes ikke å ta endringene i bruk: %1

en: <b>local</b> variable
nb: <b>lokal</b> variabel

en: Create local declaration %1
nb: Opprett lokal deklarasjon %1

en: <b>%1</b> function in <i>%2</i>
nb: <b>%1</b> funksjon i <i>%2</i>

en: <b>%1</b> variable in <i>%2</i>
nb: <b>%1</b> variabel i <i>%2</i>

en: Declare <big><tt>'%1'</tt></big> as
nb: Deklarer <big><tt>«%1»</tt></big> som

en: Declaration not found: %1
nb: Deklarasjon ikke funnet: %1

[ctx: Headers included into this header]
en: Includes
nb: Inkluderte

[ctx: Count of files this header was included into]
en: Included by
nb: Inkludert av

[ctx: Count of macros defined in this header]
en: Defined macros
nb: Definerte makroer

en: Function macro
nb: Funksjonsmakro

en: Macro
nb: Makro

en: Preprocessed body:
nb: Forbehandlet kropp:

en: Body:
nb: Kropp:

en: use of deleted function
nb: bruk av slettet funksjon

en: Could not resolve base class, adding it indirectly: %1
nb: Klarte ikke å løse opp baseklassen, legger den til indirekte: %1

en: Invalid base class: %1
nb: Ugyldig baseklasse: %1

en: Build manager for project %1 did not return a build directory
nb: Byggebehandleren for prosjekt %1 returnerte ikke en byggemappe

en: The include path resolver needs the build directory to resolve additional include paths. Consider setting up a build directory in the project manager if you have not done so yet.
nb: Løseren for inkluderingssti trenger byggemappa for å kunne løse opp flere inkluderingsstier. Kanskje du bør sette opp en byggemappe i prosjektbehandleren, hvis du ikke allerede har gjort det.

en: Include path resolver: %1
nb: Løser for inkluderingssti: %1

en: Used build directory: "%1"
    Include path resolver: %2
nb: Brukte byggemappe: «%1»
    Løser for inkluderingssti: %2

en: Tried include path resolution while another resolution process was still running
nb: Forsøkte å løse opp inkluderingsstier mens en annen løsningsprosess fremdeles kjørte

en: Makefile is missing in folder "%1"
nb: Makefile mangler i mappa «%1»

en: Problem while trying to resolve include paths for %1
nb: Problem ved forsøk på å løse opp inkluderingsstier for %1

en: Cached: %1
nb: Mellomlagret: %1

en: Filename %1 seems to be malformed
nb: Filnavnet %1 ser ut til å være misdannet

en: Failed to extract new working directory
nb: Klarte ikke å trekke ut ny arbeidsmappe

en: Output was: %1
nb: Utdata var: %1

en: Recursive make call failed
nb: Rekursivt make-kall mislyktes

en: The parameter string "%1" does not seem to be valid. Output was: %2.
nb: Det ser ikke ut til at parameterstrengen «%1» er gyldig. Utdata var: %2.

en: The directory "%1" does not exist. Output was: %2.
nb: Mappa «%1» finnes ikke. Utdata var: %2.

en: Malformed recursive make call
nb: Feilskrevet rekursivt make-kall

en: Could not extract include paths from make output
nb: Klarte ikke å pakke ut inkluderingsstier fra make-utdata

en: Folder: "%1"  Command: "%2"  Output: "%3"
nb: Mappe: «%1» Kommando: «%2» Utdata: «%3»

en: KDE forwarding header generator
nb: KDE generator for videresendte hodefiler

en: An application which creates forwarding headers (like Qt headers) from source code.
nb: Et program som lager hodefiler for videresending (som Qt-hoder) fra kildekode.

en: (c) 2006, Hamish Rodda
nb: © 2006 Hamish Rodda

en: KDE include directory - headers go into <placeholder>includes</placeholder>/KDE
nb: KDE inkluderingsmappe – header-filer går inn i  <placeholder>includes</placeholder>/KDE

en: Build information from the cmake XML generator
nb: Byggeinformasjon fra cmakes XML-generator

en: Macro error
nb: Makrofeil

en: Call to macro %1 missing argument number %2
nb: Kall til makro %1 mangler argument nummer %2

en: Formals: %1
nb: Formelle: %1

en: invalid include directive
nb: ugyldig inkluder-direktiv

en: Unterminated #if statement
nb: #if-blokk er ikke avsluttet

en: character %1
nb: tegn %1

en: Expected "identifier", found: %1
nb: Ventet å finne «identifikator», fant: %1

en: <h5>Token text</h5><pre>%1</pre><h5>Input</h5><pre>%2</pre>
nb: <h5>Symboltekst</h5><pre>%1</pre><h5>Inndata</h5><pre>%2</pre>

en: Expected ")", found %1
nb: Ventet å finne «)», fant %1

en: Division by zero
nb: Divisjon med null

en: Input text: %1
nb: Inndata-tekst: %1

en: expected ``:'' = %1
nb: forventet ``:'' = %1

en: #else without #if
nb: #else uten #if

en: #endif without #if at output line %1
nb: #endif uten tilhørende #if  i utdata-linje %1

en: invalid input: %1
nb: ugyldig inndata: %1

en: This file imports the current open document<br/>
nb: Denne fila inkluderer det dokumentet som nå er åpent.<br/>

en: In include path %1
nb: I  inkluderingssti %1

en: Included through %1 <br/>
nb: Inkludert via %1 <br/>

en: Directory %1
nb: Mappe %1

en: In %1th include path
nb: I %1. inkluderingssti

en: Includes
nb: Inkluderer

en: Include Path
nb: Sti for inkludering

en: Includers
nb: Inkluderere

en: C++ Support
nb: C++-støtte

en: Support for C++ Language
nb: Støtte for C++-språket

en: Files
nb: Filer

en: &Switch Definition/Declaration
nb: &Bytt om definisjon/deklarasjon

en: Create &New Class
nb: Opprett &ny klasse

en: Rename Declaration
nb: Gi deklarasjon nytt navn

en: Move into Source
nb: Flytt inn i kilden

en: Emptied by preprocessor<br />
nb: Tømt av forbehandleren<br />

en: File was included recursively from within itself: %1
nb: Fila ble inkludert rekursivt fra seg selv: %1

en: Included file was not found: %1
nb: Fant ikke inkludert fil: %1

en: Searched include path:
    %1
nb: Søkte i  inkluderingssti:
    %1

en: Parsing included files
nb: Tolker inkluderingsfiler

en: Parsing actual file
nb: Tolker den virkelige fila

en: Not updating duchain for %1
nb: Oppdaterer ikke du-kjede for %1

en: Building uses
nb: Byggebruk

en: Ready
nb: Klar

[ctx: @title:menu]
note: i18n: file: kdevcppsupport.rc:5 i18n: ectx: Menu (navigation)
en: Navigation
nb: Navigasjon

[ctx: @title:menu]
note: i18n: file: kdevcppsupport.rc:9 i18n: ectx: Menu (code)
en: Code
nb: Kode

note: i18n: file: codegen/ui/cppnewclass.ui:16 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C++ Options
nb: C++-valg

note: i18n: file: codegen/ui/cppnewclass.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Export:
nb: &Eksporter:

note: i18n: file: codegen/ui/cppnewclass.ui:53 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Macro:
nb: &Makro:

note: i18n: file: codegen/ui/cppoverridebuttons.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, kpushbutton_3)
en: Public
nb: Offentlig

note: i18n: file: codegen/ui/cppoverridebuttons.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, kpushbutton_4)
en: Protected
nb: Beskyttet

note: i18n: file: codegen/ui/cppoverridebuttons.ui:30 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, kpushbutton_5)
en: Private
nb: Privat

note: i18n: file: codegen/ui/cppoverridebuttons.ui:53 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, kpushbutton_6)
en: Slot
nb: Sppr

note: i18n: file: codegen/ui/custom_include_paths.ui:23 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Storage Directory
nb: Lagringsmappe

note: i18n: file: codegen/ui/custom_include_paths.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: The custom include-path will be stored in a special file called ".kdev_include_paths" stored within a source directory. The custom path will be used for all files below that directory.
nb: Den egendefinerte inkluderingsstien vil bli lagret i en spesiell fil med navnet «.kdev_include_paths» lagret inni en kildemappe. Den egendefinerte stien vil bli brukt for alle filer under den mappa.

note: i18n: file: codegen/ui/custom_include_paths.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Storage Directory:
nb: Lagringsmappe:

note: i18n: file: codegen/ui/custom_include_paths.ui:68 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Automatic Resolution
nb: Automatisk oppløsning

note: i18n: file: codegen/ui/custom_include_paths.ui:74 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: If your project uses simple Makefiles, it may be possible to automatically resolve the include-paths using the make utility. For this, set up a mapping from a source- to a build-directory here.
nb: Hvis prosjektet bruker enkle Makefiler kan det være mulig å løse opp inkluderingsstiene automatisk ved bruk av make-verktøyet. Sett opp her en avbildning fra en kilde- til en byggemappe for dette.

note: i18n: file: codegen/ui/custom_include_paths.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Source Directory:
nb: Kildemappe:

note: i18n: file: codegen/ui/custom_include_paths.ui:96 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Build Directory:
nb: Byggemappe:

note: i18n: file: codegen/ui/custom_include_paths.ui:111 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Custom Include Paths
nb: Selvvalgte inkluderingsstier

note: i18n: file: codegen/ui/custom_include_paths.ui:117 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: You can add a list of custom include paths here. Relative paths will be resolved from the storage directory.
nb: Her kan du legge inn en liste over egendefinerte inkluderingsstier. Relative stier vil bli oppløst fra lagringsmappa.

note: i18n: file: codegen/ui/custom_include_paths.ui:140 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Note: These settings do not affect the compiler or the project in any way, they are only used to find included headers within KDevelop.
nb: Merk: Disse innstillingene påvirker ikke kompilatoren eller prosjektet på noen måte, de brukes bare til å finne inkluderte hodefiler inne i KDevelop.

note: i18n: file: codegen/ui/privateimplementation.ui:14 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, PrivateImplementationDialog)
en: Options & settings to move the private data fields of a class into a private structure
nb: Valg og innstillinger for å flytte private datafelter i en klasse inn i en privat struktur

note: i18n: file: codegen/ui/privateimplementation.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Private structure name:
nb: Privat strukturnavn:

note: i18n: file: codegen/ui/privateimplementation.ui:55 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionGroup)
en: Options
nb: Valg

note: i18n: file: codegen/ui/privateimplementation.ui:75 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, classOption)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By default private implementation structures are declared as <span style=" font-style:italic;">struct</span> to have default public access.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Check this box if you wish the private implementation structure be declared as <span style=" font-style:italic;">class</span> with public access.</p></body></html>
nb: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Som standard deklareres private implementasjonsstrukturer som <span style=" font-style:italic;">struct</span> for å få standard offentlig tilgang.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kryss av her om du vil at den private implementasjonsstrukturen skal deklareres som <span style=" font-style:italic;">class</span> med offentlig tilgang.</p></body></html>

note: i18n: file: codegen/ui/privateimplementation.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, classOption)
en: Use class instead of struct
nb: Bruk class i stedet for struct

note: i18n: file: codegen/ui/privateimplementation.ui:97 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, variableOption)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Move any current variables that are initialized in the constructor initializer list to the private implementation structure's constructor initializer list.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Note:</span> All references, and variables with types that do not offer default constructors are moved regardless of the state of this option.</p></body></html>
nb: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Flytt alle gjeldende variabler som initialiseres i konstruktor-initialiseringslissta til den private implementasjonsstrukturens konstruktor-initialiseringsliste.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Merk:</span> Alle referanser, og variabler med typer som ikke har standardkonstruktorer  flyttes uansett om dette er valgt eller ikke.</p></body></html>

note: i18n: file: codegen/ui/privateimplementation.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, variableOption)
en: Move Variable initialization to private structure
nb: Flytt initiering av variabler til privat struktur

note: i18n: file: codegen/ui/privateimplementation.ui:113 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, methodOption)
en: Move all currently declared private methods to the private implementation structure.
nb: Flytt alle private metoder som er deklarert nå til den private implementasjonsstrukturen.

note: i18n: file: codegen/ui/privateimplementation.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, methodOption)
en: Move Private methods
nb: Flytt private metoder

note: i18n: file: codegen/ui/privateimplementation.ui:130 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer name:
nb: Pekernavn:

note: i18n: file: codegen/ui/privateimplementation.ui:146 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pointerName)
en: The name of the member variable that will be the pointer held to the private implementation
nb: Navnet på medlemsvariablen som skal være peker til den private implementeringen
