kdevelop - en to da translation catalogue (117 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (edit_advanced)
en: &Advanced
da: &Avanceret

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
da: &Kodefoldning

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
da: Ordfuldførelse

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
da: &Projekt

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
da: &Kør

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (code)
en: Code
da: Kode

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
da: &Vindue

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
da: Indstillinger

en: Code
da: Kode

en: KDevelop4 Project Files
da: KDevelop4 projektfiler

en: Select the session to open the document in
da: Vælg den session dokumentet skal åbnes i

en: The KDevelop Integrated Development Environment
da: KDevelop Integreret udviklingsmiljø

en: Architecture, VCS Support, Project Management Support, QMake Projectmanager
da: Arkitektur, VCS-undersøttelse, Undersøttelse af projekthåndtering, projekthåndtering til QMake

en: Architecture, Sublime UI, Ruby support
da: Arkitektur, sublim UI, Ruby-understøttelse

en: Definition-Use Chain, C++ Support, Code Navigation, Code Completion, Coding Assistance, Refactoring
da: Definition-brugs kæde, C++-understøttelse, kode navigation, kodefuldførelse, kodeassistent, refaktorering.

en: Co-Maintainer, CMake Support, Run Support, Kross Support
da: Med-vedligeholder, CMake-understøttelse, Run-understøttelse, Kross-understøttelse

en: GDB integration
da: GDB-integration

en: Text editor integration, definition-use chain
da: Integration af teksteditor, kæde til definition-brug

en: Website admin, API documentation, Doxygen and autoproject patches
da: Webadministrator. API-dokumentation, Doxygen- og autoprojekt rettelser

en: GDB integration, Webdevelopment Plugins
da: GDB-integration, plugins til webudvikling

en: Co-Maintainer, Generic manager, Webdevelopment Plugins, Snippets, Performance
da: Med-vedligeholder, generisk håndtering, webudviklingsplugins, tekststumper, ydelse

en: Python Support, User Interface improvements
da: Python-understøttelse, forbedringer af brugerflade

en: astyle and indent support
da: Understøttelse af astyle og indent

en: Distributed VCS, Git, Mercurial
da: Distribueret VCS, Git, Mercurial

en: SnippetPart, debugger and usability patches
da: Kodestumper-part, fejlsøger og rettelser til brugervenlighed

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
da: Subversion-plugin, Håndtering af tilpasset Make, generelle forbedringer

en: Ported to Qt 3, patches, valgrind, diff and perforce support
da: Porterede til Qt 3, rettelser, understøttelse af valgrind, diff og perforce

en: C++ parser
da: C++-fortolker

en: The KWrite authors
da: Ophavsmændene til KWrite

en: Kate editor component
da: Kate editorkomponent

en: Designer code
da: Designer kode

en: Contributors to older versions:
da: Bidragsydere til ældre versioner:

en: The KHTML authors
da: Ophavsmændene til KHTML

en: HTML documentation component
da: HTML dokumentationskomponent

en: Initial idea, basic architecture, much initial source code
da: Oprindelig idé, basal arkitektur, meget af den oprindelige kildekode

en: KTabBar, bugfixes
da: KTabBar, fejlrettelser

en: Java & Objective C support
da: Understøttelse for Java & Objective C

en: Debugger frontend
da: Grænseflade til fejlsøger

en: PHP support, context menu stuff
da: PHP-understøttelse, kontekstmenu-ting

en: KDE application templates
da: KDE-program-skabeloner

en: Dist part, bash support, application templates
da: Dist part, støtte for bash, program-skabeloner

en: Several components, htdig indexing
da: Adskillige komponenter, htdig-indeksering

en: Help with Automake manager and persistent class store
da: Hjælp til Automake-håndtering og overlevende klasseopbevaring

en: Help with KParts infrastructure
da: Hjælp med KParts infrastruktur

en: Ada support
da: Ada-understøttelse

en: QMake projectmanager
da: QMake projekthåndtering

en: MDI modes, QEditor, bugfixes
da: MDI tilstande, QEditor, fejlretninger

en: PartExplorer, redesign of CvsPart, patches, bugs(fixes)
da: PartExplorer, omdesign af CvsPart, patcher, fejl(retninger0

en: Replace, Bookmarks, FileList and CTags2 plugins. Overall improvements and patches
da: Erstat-, bogmærke-, filliste- og CTags2-plugin. Generelle forbedringer og programrettelser

en: Filecreate part and other bits and patches
da: Filecreate part og andre stumper og rettelser

en: ClearCase support
da: ClearCase-understøttelse

en: Ruby support
da: Ruby-understøttelse

en: Fortran documentation
da: Fortran dokumentation

en: Python documentation utility
da: Python dokumentationsredskab

en: Doxygen wizard
da: Doxygen-guide

en: Fileselector component
da: Filvælger-komponent

en: C++ code completion, persistent class store
da: Kodefuldførelse til C++, persistent opbevaring af klasser

en: Patches
da: Rettelser

en: Help with Perl support
da: Hjælp med Perl-understøttelse

en: Documentation index view
da: Visning af dokumentationsindeks

en: Documentation Finder,  qmake projectmanager patches, usability improvements, bugfixes ...
da: Dokumentations-søger, qmake projektmanager lapninger, brugbarhedsforbedringer, fejlrettelser ...

en: QMake project manager patches
da: Lapning af QMake projekthåndtering

en: Cleanup and bugfixes for qEditor, AutoMake and much other stuff
da: Oprydning og fejlrettelser for qEditor, AutoMake og meget andet

en: Artwork for the ruby language
da: Grafik for sproget Ruby

en: Open KDevelop with a new session using the given name.
da: Åbn KDevelop med en ny session der bruger det angivne navn.

en: Open KDevelop with the given session.
    You can pass either hash or the name of the session.
da: Åbn KDevelop med den angivne session.
    Du kan angive enten en hash eller navnet på sessionen.

en: Shows all available sessions and lets you select one to open.
da: Viser alle tilgængelige sessioner og lader dig vælge at åbne en af dem.

en: List all available sessions on shell and lets you select one to open.
da: Oplist alle tilgængelige sessioner i skallen og lader dig vælge at åbne en af dem.

en: List available sessions and quit.
da: Vis tilgængelige sessioner og afslut.

en: Open KDevelop and load the given project.
da: Åbn KDevelop og indlæs det givne projekt.

en: Start debugging an application in KDevelop with the given debugger.
    The binary that should be debugged must follow - including arguments.
    Example: kdevelop --debug gdb myapp --foo bar
da: Start fejlsøgning af et program i KDevelop med den angivne fejlsøger.
    Den binære fil der skal fejlsøges skal følge efter - inklusiv agrumenter.
    Eksempel: kdevelop --debug gdb mitprogram --foo bar

en: Files to load
da: Filer at indlæse

en: Deprecated options:
da: Forældede tilvalg:

en: Same as -l / --list-sessions
da: Samme som -l / --list-sessions

en: Same as -n / --new-session
da: Samme som -n / --new-session

en: Available sessions (use '-s HASH' or '-s NAME' to open a specific one):
da: Tilgængelige sessioner (brug "-s HASH" or "-s NAVN" til at åbne en specifik session)

en: Name: Opened Projects
da: Navn: Åbnede projekter

en: [running]
da: [kører]

en: Select the session you would like to use
da: Vælg den session du vil bruge

[ctx: @info:shell]
en: Specify the binary you want to debug.
da: Angiv den binære fil du vil fejlsøge.

en: Debug %1
da: Fejlsøg %1

en: A session with the name %1 exists already. Use the -s switch to open it.
da: En session med navnet %1 findes allerede. Brug -s tilvalget til at åbne den.

en: Cannot open unknown session %1. See --sessions switch for available sessions or use -cs to create a new one.
da: Kan ikke åbne den ukendte session %1. See --sessions tilvalget for at se tilgængelige sessioner eller brug -cs til at oprette en ny.

en: Cannot find native launch configuration type
da: Kan ikke finde hjemmehørende type af opstartskonfiguration

en: Cannot find launcher %1
da: Kan ikke finde opstarter %1

en: Could not open %1
da: Kunne ikke åbne %1

en: KDevelop Sessions
da: KDevelop-sessioner

en: Arbitrary String Which Says Something
da: Vilkårlig streng som siger noget

en: Finds KDevelop sessions matching :q:.
da: Finder KDevelop-sessioner som matcher :q:.

en: Lists all the KDevelop editor sessions in your account.
da: Oplister alle KDevelop editor-sessioner i din konto.

en: Open KDevelop Session
da: Åbn KDevelop-session

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

en: Back to code
da: Tilbage til kode

en: Configure a new Launcher
da: Indstil en ny opstarter

en: Attach to Process
da: Tilknyt til proces

en: Debug your program
da: Fejlsøg dit program

en: Debug Area
da: Fejlsøgningsområde

en: On the <em>Debug</em> area you will be able to see and analyze how your program works on execution. On the <em>Run</em> menu you will find all the possible options.<br/><br/>As you can see, here you can just execute your application or debug it if you need further runtime information. You can select what is going to be run by configuring the launches and selecting the one you want to use in the <em>Current Launch Configuration</em> sub-menu.
da: I <em>fejlsøgning</em>-området kan du se og analysere hvordan dit program virker ved kørsel. I menuen  <em>Kør</em> finder du alle de tilgængelige indstillinger.<br/><br/>Her kan du køre dit program, som du kan se, eller fejlsøge det hvis du behøver yderligere runtime-information. Du kan vælge hvad der skal køres ved at konfigurere starterne og vælge den du vil bruge i undermenuen <em>Aktuel opstartskonfiguration</em>.

en: Review a Patch
da: Efterse en rettelse

en: Review Area
da: Eftersynsområde

en: On the <em>Review</em> area you will be able to find the tools you need to review changes in your projects, either the ones you made or some external patch.<br/> Also it will help you send the changes to the community you're contributing to, either by committing the changes, sending them by e-mail or putting them on a ReviewBoard service.
da: I <em>Eftersyn</em>-området kan du finde de værktøjer du skal bruge for at efterse ændringer i dine projekter, enten dem du selv har lavet eller en rettelse udefra.<br/> Det vil også hjælpe dig med at sende ændringer til det fællesskab du bidrager til, enten ved at indsende ændringerne, sende dem via e-mail eller sætte dem på en ReviewBoard-tjeneste.

en: New Project
da: Nyt projekt

en: Open project
da: Åbn projekt

en: Fetch project
da: Hent projekt

en: Recent Projects
da: Nylige projekter

en: Sessions
da: Sessioner

en: Official Website
da: Officiel webside

en: Handbook
da: Håndbog

en: Go!
da: Kør!

en: Documentation for KDevelop users
da: Dokumentation til KDevelop-brugere
