kdevcontextbrowser - en to it translation catalogue (21 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Go back in context history
it: Torna indietro nella cronologia del contesto

[ctx: @info:tooltip]
en: Go forward in context history
it: Vai avanti nella cronologia del contesto

[ctx: item quick open item type]
en: Outline
it: Schema di massima

[ctx: @info:placeholder]
en: Outline
it: Schema di massima

[ctx: @info:tooltip]
en: Navigate outline of active document, click to browse
it: Spostati nello schema di massima del documento attivo, fai clic per navigare.

[ctx: @action]
en: Source &Browse Mode
it: Modalità &navigazione dei sorgenti

[ctx: @action]
en: &Previous Visited Context
it: Contesto visitato &precedente

[ctx: @action]
en: &Next Visited Context
it: Contesto visitato s&uccessivo

[ctx: @action]
en: &Previous Use
it: Uso &precedente

[ctx: @action]
en: &Next Use
it: Uso &successivo

[ctx: @action]
en: Context Browser
it: Browser del contesto

[ctx: @title:window]
en: Code Browser
it: Browser del codice

[ctx: @action]
en: Find Uses
it: Trova usi

en: (changed)
it: (cambiato)

[ctx: @info:tooltip]
en: Show declaration menu
it: Mostra il menu della dichiarazione

[ctx: @action]
en: Declaration Menu
it: Menu dichiarazione

[ctx: @action]
en: Lock Current View
it: Blocca la vista corrente

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock current view
it: Blocca la vista corrente

[ctx: @action]
en: Unlock Current View
it: Sblocca la vista corrente

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock current view
it: Sblocca la vista corrente

note: i18n: ectx: ToolBar (KDevCodebrowserToolBar)
en: Code Browser Toolbar
it: Barra degli strumenti del browser del codice
