kdevelop - en to ja translation catalogue (55 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (session)
en: Session
ja: セッション

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
ja: プロジェクト(&P)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (navigation)
en: &Navigation
ja: ナビゲーション(&N)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (code)
en: Code
ja: コード

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
ja: ウィンドウ(&W)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Code
ja: コード

en: Could not open %1
ja: %1 を開けませんでした

en: The KDevelop Integrated Development Environment
ja: KDevelop 統合開発環境

en: Architecture, Sublime UI, Ruby support
ja: アーキテクチャ、Sublime UI、Ruby サポート

en: GDB integration
ja: GDB の統合

en: Website admin, API documentation, Doxygen and autoproject patches
ja: ウェブサイト管理者、API ドキュメンテーション、Doxygen と autoproject パッチ

en: astyle and indent support
ja: astyle と indent のサポート

en: SnippetPart, debugger and usability patches
ja: SnippetPart、デバッガ、使いやすさのパッチ

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
ja: Subversion プラグイン、カスタム Make マネージャ、全体的な改良

en: Ported to Qt 3, patches, valgrind, diff and perforce support
ja: Qt 3 への移植、パッチ、Valgrind、diff と perforce のサポート

en: C++ parser
ja: C++ パーサ

en: The KWrite authors
ja: KWrite の作者

en: Kate editor component
ja: Kate エディタコンポーネント

en: Designer code
ja: Designer コード

en: Contributors to older versions:
ja: 旧バージョンへの貢献者:

en: Initial idea, basic architecture, much initial source code
ja: 最初のアイデア、基本的なアーキテクチャ、多くの初期コード

en: KTabBar, bugfixes
ja: KTabBar、バグ修正

en: Java & Objective C support
ja: Java と Objective C のサポート

en: Debugger frontend
ja: デバッガフロントエンド

en: PHP support, context menu stuff
ja: PHP サポート、コンテキストメニュー

en: KDE application templates
ja: KDE アプリケーションテンプレート

en: Dist part, bash support, application templates
ja: Dist パーツ、bash のサポート、アプリケーションテンプレート

en: Several components, htdig indexing
ja: いくつかのコンポーネント、htdig によるインデックス作成

en: Help with Automake manager and persistent class store
ja: Automake マネージャのヘルプとクラスの永続保存

en: Help with KParts infrastructure
ja: KParts のインフラストラクチャのヘルプ

en: Ada support
ja: Ada サポート

en: QMake projectmanager
ja: QMake プロジェクトマネージャ

en: MDI modes, QEditor, bugfixes
ja: MDI モード、QEditor、バグフィックス

en: PartExplorer, redesign of CvsPart, patches, bugs(fixes)
ja: PartExplorer、CVS パートの再設計、パッチ、バグ (フィックス)

en: Filecreate part and other bits and patches
ja: ファイル作成パーツとパッチなど

en: ClearCase support
ja: ClearCase サポート

en: Ruby support
ja: Ruby サポート

en: Fortran documentation
ja: Fortran ドキュメンテーション

en: Python documentation utility
ja: Python ドキュメンテーション用ユーティリティ

en: Doxygen wizard
ja: Doxygen ウィザード

en: Fileselector component
ja: ファイル選択コンポーネント

en: C++ code completion, persistent class store
ja: C++ コード補完、クラスの永続保存

en: Patches
ja: パッチ

en: Help with Perl support
ja: Perl サポートの手助け

en: Documentation index view
ja: ドキュメンテーションのインデックス表示

en: QMake project manager patches
ja: QMake プロジェクトマネージャのパッチ

en: Artwork for the ruby language
ja: Ruby 言語のためのアートワーク

en: Hash
ja: ハッシュ

en: [running]
ja: [実行中]

en: A session with the name %1 exists already. Use the -s switch to open it.
ja: %1のセッション名は既に存在しています。-s のスイッチを使ってください。

en: Cannot find launcher %1
ja: %1 のランチャーを見つけられませんでした
