kdevcontextbrowser - en to pt translation catalogue (21 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Go back in context history
pt: Recuar no histórico do contexto

[ctx: @info:tooltip]
en: Go forward in context history
pt: Avançar no histórico do contexto

[ctx: item quick open item type]
en: Outline
pt: Destaque

[ctx: @info:placeholder]
en: Outline
pt: Destaque

[ctx: @info:tooltip]
en: Navigate outline of active document, click to browse
pt: Navegar pela visão geral do documento activo, carregue para navegar.

[ctx: @action]
en: Source &Browse Mode
pt: Modo de &Navegação no Código

[ctx: @action]
en: &Previous Visited Context
pt: Contexto Visitado An&terior

[ctx: @action]
en: &Next Visited Context
pt: Contexto Visitado Segui&nte

[ctx: @action]
en: &Previous Use
pt: Uso &Anterior

[ctx: @action]
en: &Next Use
pt: Uso Segui&nte

[ctx: @action]
en: Context Browser
pt: Navegador de Contexto

[ctx: @title:window]
en: Code Browser
pt: Navegador de Código

[ctx: @action]
en: Find Uses
pt: Procurar os Usos

en: (changed)
pt: (alterado)

[ctx: @info:tooltip]
en: Show declaration menu
pt: Mostrar o menu de declarações

[ctx: @action]
en: Declaration Menu
pt: Menu de Declarações

[ctx: @action]
en: Lock Current View
pt: Bloquear a Janela Actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock current view
pt: Bloquear a janela actual

[ctx: @action]
en: Unlock Current View
pt: Desbloquear a Janela Actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock current view
pt: Desbloquear a janela actual

note: i18n: ectx: ToolBar (KDevCodebrowserToolBar)
en: Code Browser Toolbar
pt: Barra de Navegação do Código
