kdevplatform - en to bs translation catalogue (8 entries)

en: Code Utilities
bs: Kodni alati

en: Various utilities that help you code faster.
bs: Razni alati koji vam pomažu brže kodiranje

en: Author
bs: Autor

note: i18n: action name; 'Document' is a verb
en: Document Declaration
bs: Deklaracija dokumenta

en: Add Doxygen skeleton for declaration under cursor.
bs: Dodaj Doxygen skelet za deklaraciju pod kursorom.

note: i18n: translate title same as the action name
en: <b>Document Declaration</b><p>Adds a basic Doxygen comment skeleton in front of the declaration under the cursor, e.g. with all the parameter of a function.</p>
bs: <b>Deklaracija dokumenta</b><p>Dodaje osnovni Doxygen skelet komentara u fontu deklaracije pod kursorom, tj, s svim parametrima funckije.</p>

en: Defaults to %1.
bs: Podrazumijevano na %1.

[ctx: @title:menu]
note: i18n: file: kdevcodeutils.rc:5 i18n: ectx: Menu (code)
en: Code
bs: Kôd
