kdevplatform - en to bs translation catalogue (34 entries)

en: Not available any more: %1
bs: Nije više dostupno: %1

en: Not available any more
bs: Nije više dostupno

en: Return:
bs: Povratak:

en: File:
bs: Datoteka:

en: Project
bs: Projekt

note: i18n("Url") + " " + totalUrl().prettyUrl() + "<br>" +
en: Not parsed yet
bs: Nije još analizirano

en: none
bs: ništa

en: Classes
bs: Klase

en: Functions
bs: Funkcije

note: i18n: file: quickopen.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QuickOpen)
en: Quick Open
bs: Brzo otvori

en: Quickly open resources such as files, classes and methods.
bs: Brzo otvori resurse poput datoteka, klasa i metoda

en: &Quick Open
bs: &Brzo otvaranje

en: Quick Open &File
bs: Brzo otvaranje &datoteke

en: Quick Open &Class
bs: Brzo otvaranje &klase

en: Quick Open &Function
bs: Brzo otvaranje &funkcije

en: Jump to Declaration
bs: Skoči na deklaraciju

en: Jump to Definition
bs: Skoči na definiciju

en: Embedded Quick Open
bs: Ugrađeno brzo otvaranje

en: Next Function
bs: Naredna funkcija

en: Previous Function
bs: Prethodna funkcija

en: Outline
bs: Kontura

en: Includes
bs: Uključuje

en: Includers
bs: Uključivači

en: Currently Open
bs: Trenutno otvoreno

en: Files
bs: Datoteke

en: Navigate
bs: Navigacija

note: i18n: file: quickopen.ui:44 i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, searchLine)
en: Quick Open...
bs: Brzo otvori

en: Search for files, classes, functions and more, allowing you to quickly navigate in your source code.
bs: Pretraga za datotekama, klasama, funkcijama i još mnogo toga, što vam omogućava brzo da se krećete u izvornom kodu.

note: i18n: file: kdevquickopen.rc:39 i18n: ectx: ToolBar (quickOpenToolBar)
en: Quick Open Toolbar
bs: Alatna traka za brzo otvaranje

note: i18n: file: quickopen.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: Search:
bs: Traži:

note: i18n: file: quickopen.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, okButton)
en: Open
bs: Otvori

note: i18n: file: quickopen.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
bs: Odustani

note: i18n: file: quickopen.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Scopes:
bs: Op&sezi:

note: i18n: file: quickopen.ui:136 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Items:
bs: Predmet&i:
