kdiff3 - en to it translation catalogue (22 entries)

[ctx: Contexualmenu option]
en: Compare with %1
it: Confronta con %1

[ctx: Contexualmenu option]
en: Merge with %1
it: Fondi con %1

[ctx: Contexualmenu option]
en: 3-way merge with base
it: Fusione a tre con base

[ctx: Contexualmenu option]
en: Save '%1' for later
it: Salva «%1» per dopo

[ctx: Contexualmenu option]
en: Compare with ...
it: Confronta con ...

[ctx: Contexualmenu option]
en: Clear list
it: Svuota l'elenco

[ctx: Contexualmenu option]
en: Compare
it: Confronta

[ctx: Contexualmenu option]
en: 3 way comparison
it: Confronto a tre

[ctx: Contexualmenu option]
en: About Diff-Ext ...
it: Informazioni su Diff-Ext ...

en: Diff-Ext Copyright ©2003-2006, Sergey Zorin. All rights reserved.
it: Copyright © di Diff-Ext 2003-2006, Sergey Zorin. Tutti i diritti riservati.

en: This software is distributable under the BSD-2-Clause license.
it: Questo software è distribuibile con licenza BSD-2-Clause.

en: Some extensions for KDiff3 ©2006-2013 by Joachim Eibl.
it: Alcune estensioni per KDiff3 create da Joachim Eibl ©2006-2013.

en: Ported to Qt5/Kf5 by Michael Reeves
it: Conversione a Qt5/Kf5 a cura di Michael Reeves

en: Homepage for Diff-Ext: http://diff-ext.sourceforge.net
it: Pagina home di Diff-Ext: http://diff-ext.sourceforge.net

en: About Diff-Ext for KDiff3 (64 Bit)
it: Informazioni su Diff-Ext per KDiff3 (64 Bit)

[ctx: Contexualmenu option]
en: Compare selected files
it: Confronta i file selezionati

[ctx: Contexualmenu option]
en: Compare '%1' with '%2'
it: Confronta «%1» con «%2»

[ctx: Contexualmenu option]
en: Save '%1' for later operation
it: Salva «%1» per operazioni successive

en: Could not start KDiff3. Please rerun KDiff3 installation.
it: Impossibile avviare KDiff3. Riavvia l'installazione di KDiff3.

en: Command
it: Comando

en: CommandLine
it: Riga di comando

en: Diff-Ext For KDiff3
it: Diff-Ext per KDiff3
