liferea 1.11.6 - en to sv translation catalogue (464 entries)

en: Liferea is an abbreviation for Linux Feed Reader. It is a news aggregator for online news feeds. It supports a number of different feed formats including RSS/RDF, CDF and Atom. There are many other news readers available, but these others are not available for Linux or require many extra libraries to be installed. Liferea tries to fill this gap by creating a fast, easy to use, easy to install news aggregator for GTK/GNOME.
sv: Liferea är en förkortning av Linux Feed Reader. Det är en nyhetsläsare för nyhetsflöden online. Det stödjer ett antal olika flödesformat inklusive RSS/RDF, CDF och Atom. Det finns många andra nyhetsläsare tillgängliga, men dessa andra finns inte tillgängliga för Linux eller kräver många extra bibliotek för installation. Liferea försöker att fylla detta tomrum genom att skapa en snabb, lättanvänd, lätt installerbar nyhetsläsare för GTK/GNOME.

en: Distinguishing features:
sv: Utmärkande funktioner:

en: Read articles when offline
sv: Läs artiklar i offlineläge

en: Synchronizes with TheOldReader
sv: Synkroniserar med TheOldReader

en: Synchronizes with TinyTinyRSS
sv: Synkroniserar med TinyTinyRSS

en: Synchronizes with InoReader
sv: Synkroniserar med InoReader

en: Synchronizes with Reedah
sv: Synkroniserar med Reedah

en: Permanently save headlines in news bins
sv: Spara permanent rubriker i nyhetslådor

en: Match items using search folders
sv: Matcha artiklar med hjälp av sökmappar

en: Play Podcasts
sv: Spela Poddsändningar

en: Feed Reader
sv: Nyhetsläsare

en: Liferea Feed Reader
sv: Liferea nyhetsläsare

en: Read news feeds and blogs
sv: Läs nyhetsflöden och bloggar

en: news;feed;aggregator;blog;podcast;
sv: nyheter;flöde;läsare;blog;podcast;

en: This feed is discontinued. It's no longer available. Liferea won't update it anymore but you can still access the cached headlines.
sv: Denna kanal är avslutad. Den är inte längre tillgänglig. Liferea kommer inte att uppdatera den mer, men du kan fortfarande få tillgång till de lagrade rubrikerna.

en: The last update of this subscription failed!<br/><b>HTTP error code <xsl:value-of select="httpErrorCode"/>: <xsl:value-of select="httpError"/></b>
sv: Senaste uppdateringen av prenumerationen misslyckades!<br/><b>HTTP-felkod <xsl:value-of select="httpErrorCode"/>: <xsl:value-of select="httpError"/></b>

en: There were errors while parsing this feed!
sv: Fel inträffade under tolkning av denna kanal!

en: Parser Error Details
sv: Detaljer för tolkningsfel

en: Details
sv: Detaljer

en: You may want to contact the author/webmaster of the feed about this!
sv: Du kanske vill kontakta författaren/webbansvarige för flödet angående detta!

en: There were errors while filtering this feed!
sv: Det inträffade fel under filtreringen av denna kanal!

en: Filter Error Details
sv: Detaljer för filterfel

en: Feed:
sv: Kanal:

en: Source:
sv: Källa:

en: Publisher
sv: Publicerare

en: children with
sv: barn med

en: unread headlines
sv: olästa rubriker

en: Folder:
sv: Mapp:

en: Source
sv: Källa

en: Feed
sv: Kanal

en: Filed under
sv: Arkiverad under

en: Author
sv: Författare

en: Shared by
sv: Delad av

en: Related
sv: Relaterade

en: Also posted in
sv: Även postad i

en: Creator
sv: Skapare

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Updating...
sv: Uppdaterar...

en: Section
sv: Avsnitt

en: Department
sv: Avdelning

en: News Bin:
sv: Nyhetskorg:

en: Add items to this news bin by selecting "Copy to News Bin" from the item list context menu.
sv: Lägg till artiklar till den här nyhetskorgen genom att välja "Kopiera till nyhetskorg" från artikellistans sammanhangsmeny.

en: Search Folder:
sv: Sökmapp:

en: Browser command failed: %s
sv: Webbläsarkommandot misslyckades: %s

en: Starting: "%s"
sv: Startar: "%s"

note: unauthorized
en: Authorization Error
sv: Auktoriseringsfel

en: Cannot create cache directory "%s"!
sv: Kan inte skapa cachekatalogen "%s"!

note: translation hint: date format for today, reorder format codes as necessary
en: Today %l:%M %p
sv: Idag %H.%M

note: translation hint: date format for yesterday, reorder format codes as necessary
en: Yesterday %l:%M %p
sv: Igår %H.%M

note: translation hint: date format for dates older than 2 days but not older than a week, reorder format codes as necessary
en: %a %l:%M %p
sv: %A %H.%M

note: translation hint: date format for dates older than a week but from this year, reorder format codes as necessary
en: %b %d %l:%M %p
sv: %e %B %H.%M

note: translation hint: date format for dates from the last years, reorder format codes as necessary
en: %b %d %Y
sv: %e %B %Y

en: "%s" is not a valid enclosure type config file!
sv: "%s" är inte en giltig konfigurationsfil för bilagetyper!

en: You have not configured a download tool yet! Please do so in the 'Enclosures' tab in Tools/Preferences.
sv: Du har inte konfigurerat ett hämtningsverktyg ännu! Vänligen gör så i 'Bilagor"'-fliken i Verktyg/Inställningar.

en: Command failed: 
    
    %s
    
     Please check whether the configured download tool is installed and working correctly! You can change it in the 'Download' tab in Tools/Preferences.
sv: Kommando misslyckades: 
    
    %s
    
     Var god kontrollera om det konfigurerade hämtningsverktyget är installerat och fungerar korrekt! Du kan ändra det i 'Bilagor'-fliken i Verktyg/Inställningar.

en: XML error while reading OPML file! Could not import "%s"!
sv: XML-fel under läsning av OPML-filen! Kunde inte importera "%s"!

en: Empty document! OPML document "%s" should not be empty when importing.
sv: Tomt dokument! OPML-dokumentet "%s" får inte vara tomma vid import.

en: "%s" is not a valid OPML document! Liferea cannot import this file!
sv: "%s" är inte ett giltigt OPML-dokument! Liferea kan inte importera denna fil!

en: Imported feed list
sv: Importerad kanallista

en: Import Feed List
sv: Importera kanallista

en: Import
sv: Importera

en: OPML Files
sv: OPML-filer

en: Error while exporting feed list!
sv: Fel under export av kanallista!

en: Feed List exported!
sv: Kanallistan exporterad!

en: Export Feed List
sv: Exportera kanallista

en: Export
sv: Exportera

en: <p>Could not detect the type of this feed! Please check if the source really points to a resource provided in one of the supported syndication formats!</p>XML Parser Output:<br /><div class='xmlparseroutput'>
sv: <p>Kunde inte identifiera kanalens typ! Kontrollera om källan verkligen pekar på en resurs som tillhandahålls i ett av de synkroniseringsformat som stöds!</p>Utdata från XML-tolkare:<br /><div class='xmlparseroutput'>

en: "%s" updated...
sv: "%s" har uppdaterats...

en: "%s" is not available
sv: "%s" är inte tillgänglig

en: The URL you want Liferea to subscribe to points to a webpage and the auto discovery found no feeds on this page. Maybe this webpage just does not support feed auto discovery.
sv: URL:en du vill att Liferea ska prenumerera på pekar på en webbsida och den automatiska igenkänningen hittade inga kanaler på denna sida. Webbsidan kanske inte har stöd för automatisk igenkänning av kanaler.

en: XML error while reading feed! Feed "%s" could not be loaded!
sv: XML-fel vid läsning av kanal! Kanalen "%s" kunde inte läsas in!

en: Empty document!
sv: Tomt dokument!

en: Invalid XML!
sv: Ogiltig XML!

en: Source points to HTML document.
sv: Källa pekar till HTML-dokument.

en: Could not determine the feed type.
sv: Kunde inte fastställa kanaltypen.

note: if we don't find a feed with unread items do nothing
en: There are no unread items
sv: Det finns inga olästa artiklar

en: Start Liferea with its main window in STATE. STATE may be `shown' or `hidden'
sv: Starta Liferea med dess huvudfönster i TILLSTÅND. TILLSTÅND kan vara "shown" eller "hidden"

en: STATE
sv: TILLSTÅND

en: Show version information and exit
sv: Visa versionsinformation och avsluta

en: Add a new subscription
sv: Lägg till en ny prenumeration

en: Print debugging messages of all types
sv: Skriv ut felsökningsmeddelanden av alla typer

en: Print debugging messages for the cache handling
sv: Skriv ut felsökningsmeddelanden för mellanlagringshantering

en: Print debugging messages for the configuration handling
sv: Skriv ut felsökningsmeddelanden för konfigurationshanteringen

en: Print debugging messages of the database handling
sv: Skriv ut felsökningsmeddelanden för databashantering

en: Print debugging messages of all GUI functions
sv: Skriv ut felsökningsmeddelanden för alla grafiska gränssnittsfunktioner

en: Enables HTML rendering debugging. Each time Liferea renders HTML output it will also dump the generated HTML into ~/.cache/liferea/output.xhtml
sv: Aktiverar felsökning av HTML-rendering. Varje gång som Liferea renderar HTML-utdata så kommer även den genererade HTML-koden att skrivas i ~/.cache/liferea/output.xhtml

en: Print debugging messages of all network activity
sv: Skriv ut felsökningsmeddelanden för all nätverksaktivitet

en: Print debugging messages of all parsing functions
sv: Skriv ut felsökningsmeddelanden för alla tolkningsfunktioner

en: Print debugging messages when a function takes too long to process
sv: Skriv ut felsökningsmeddelanden när en funktion tar för lång tid att behandlas

en: Print debugging messages when entering/leaving functions
sv: Skriv ut felsökningsmeddelanden när funktioner används

en: Print debugging messages of the feed update processing
sv: Skriv ut felsökningsmeddelanden för kanaluppdateringsprocessen

en: Print debugging messages of the search folder matching
sv: Skriv ut felsökningsmeddelanden för sökmappsmatchningar

en: Print verbose debugging messages
sv: Skriv ut informativa felsökningsmeddelanden

en: Print debugging messages for the given topic
sv: Skriv ut felsökningsmeddelanden för angivet ämne

note: Some libsoup transport errors
en: The update request was cancelled
sv: Uppdateringsbegäran avbröts

en: Unable to resolve destination host name
sv: Kunde inte slå upp målets värdnamn

en: Unable to resolve proxy host name
sv: Kunde inte slå upp proxyns värdnamn

en: Unable to connect to remote host
sv: Kunde inte ansluta till fjärrvärden

en: Unable to connect to proxy
sv: Kunde inte ansluta till proxyn

en: A network error occurred, or the other end closed the connection unexpectedly
sv: Ett nätverksfel inträffade eller så har andra sidan oväntat stängt anslutningen

note: http 3xx redirection
en: The resource moved permanently to a new location
sv: Resursen har permanent flyttats till en ny plats

note: http 4xx client error
en: You are unauthorized to download this feed. Please update your username and password in the feed properties dialog box
sv: Du är inte behörig att hämta denna kanal. Uppdatera ditt användarnamn och lösenord i kanalens egenskapsruta

en: Payment required
sv: Betalning krävs

en: You're not allowed to access this resource
sv: Du tillåts inte att komma åt denna resurs

en: Resource Not Found
sv: Resursen kunde inte hittas

en: Method Not Allowed
sv: Metoden inte tillåten

en: Not Acceptable
sv: Inte acceptabelt

en: Proxy authentication required
sv: Proxyautentisering krävs

en: Request timed out
sv: Begäran översteg tidsgränsen

en: Gone. Resource doesn't exist. Please unsubscribe!
sv: Borta. Resursen finns inte. Var god och avprenumerera!

en: There was an internal error in the update process
sv: Det uppstod ett internt fel i uppdateringsprocessen

en: Feed not available: Server requested unsupported redirection!
sv: Kanalen är inte tillgänglig: Servern begärde en omdirigering som inte stöds!

en: Client Error
sv: Klientfel

en: Server Error
sv: Serverfel

en: An unknown networking error happened!
sv: Ett okänt nätverksfel inträffade!

note: SQL condition builder function	in-memory check function	feedlist.opml rule id           rule menu label         positive menu option    negative menu option    has param ==================================================================================================================================
en: Item
sv: Artikel

en: does contain
sv: innehåller

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: Item title
sv: Artikelrubrik

en: Item body
sv: Artikelinnehåll

en: Read status
sv: Lässtatus

en: is unread
sv: är oläst

en: is read
sv: är läst

en: Flag status
sv: Flaggstatus

en: is flagged
sv: är flaggad

en: is unflagged
sv: är inte flaggad

en: Podcast
sv: Poddsändning

en: included
sv: inkluderad

en: not included
sv: inte inkluderad

en: Category
sv: Kategori

en: is set
sv: är inställd

en: is not set
sv: är inte inställd

en: Feed title
sv: Kanalnamn

en: Subscription "%s" is already being updated!
sv: Prenumerationen "%s" håller redan på att uppdateras!

en: The subscription "%s" was discontinued. Liferea won't update it anymore!
sv: Prenumerationen "%s" har stängts. Liferea kommer inte att uppdatera den mer!

en: Updating favicon for "%s"
sv: Uppdaterar kanalikonen för "%s"

en: There was a problem while reading this subscription. Please check the URL and console output.
sv: Ett problem inträffade under läsning av prenumerationen. Kontrollera URL:en och utmatningen i konsolen.

en: The URL of "%s" has changed permanently and was updated
sv: URL:en för "%s" har ändrats permanent och blev uppdaterad

en: "%s" is discontinued. Liferea won't updated it anymore!
sv: "%s" är stängd. Liferea kommer inte att uppdatera den mer!

en: "%s" has not changed since last update
sv: "%s" har inte ändrats sedan senaste uppdateringen

en: Updating "%s"
sv: Uppdaterar "%s"

en: Error opening temp file %s to use for filtering!
sv: Fel vid öppning av temporärfilen %s för filtrering!

en: %s exited with status %d
sv: %s avslutades med status %d

en: Error: Could not open pipe "%s"
sv: Fel: Kunde inte öppna röret "%s"

note: FIXME: maybe setting request->returncode would be better
en: Error: Could not open file "%s"
sv: Fel: Kunde inte öppna filen "%s"

en: Error: There is no file "%s"
sv: Fel: Filen "%s" finns inte

en: New Search Folder
sv: Ny sökmapp

en: [There were more errors. Output was truncated!]
sv: [Det fanns ytterligare fel. Utmatningen har kortats ned!]

en: XML Parser: Could not parse document:
sv: XML-tolkare: Kunde inte tolka dokumentet:

en: Attachments
sv: Bilagor

note: The following literals are the enclosure list size units
en:  Bytes
sv:  Byte

note: update list title
en: %d attachment | %d attachments
sv[0]: %d bilaga
sv[1]: %d bilagor

en: Choose File
sv: Välj fil

en: File Extension .%s
sv: Filändelse .%s

en: Couldn't find pixmap file: %s
sv: Kunde inte hitta bildfilen: %s

en:  (%d new) |  (%d new)
sv[0]:  (%d ny)
sv[1]:  (%d nya)

en: %d unread%s | %d unread%s
sv[0]: %d oläst%s
sv[1]: %d olästa%s

en: Help Topics
sv: Hjälpämnen

en: Quick Reference
sv: Snabbreferens

en: FAQ
sv: Vanliga frågor

en: _Subscriptions
sv: _Prenumerationer

en: Update _All
sv: Uppdatera _alla

en: Updates all subscriptions.
sv: Uppdaterar alla prenumerationer.

en: Mark All As _Read
sv: Markera alla som _lästa

en: Marks read every item of every subscription.
sv: Markerar alla artiklar i alla prenumerationer som lästa.

en: _Import Feed List...
sv: _Importera kanallista...

en: Imports an OPML feed list.
sv: Importerar en OPML-kanallista.

en: _Export Feed List...
sv: _Exportera kanallista...

en: Exports the feed list as OPML.
sv: Exporterar kanallistan som OPML.

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: _Feed
sv: _Kanal

en: Remove _All Items
sv: Ta bort _alla artiklar

en: Removes all items of the currently selected feed.
sv: Tar bort alla artiklar i den för närvarande markerade kanalen.

en: _Item
sv: _Artikel

en: Previous Item
sv: Föregående artikel

en: Next Item
sv: Nästa artikel

note: No tooltip here as it really hinders usability to have it flashing when skimming through items using "Next Unread"!
en: _Next Unread Item
sv: _Nästa olästa artikel

en: _View
sv: _Visa

en: _Increase Text Size
sv: _Större textstorlek

en: Increases the text size of the item view.
sv: Ökar textstorleken i artikelvyn.

en: _Decrease Text Size
sv: _Mindre textstorlek

en: Decreases the text size of the item view.
sv: Minskar textstorleken i artikelvyn.

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: _Update Monitor
sv: _Uppdateringsövervakare

en: Show a list of all feeds currently in the update queue
sv: Visa en lista över alla kanaler som finns i uppdateringskön

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Edit Preferences.
sv: Redigera inställningar.

en: S_earch
sv: S_ök

en: Search All Feeds...
sv: Sök i alla kanaler...

en: Show the search dialog.
sv: Visa sökrutan.

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: View help for this application.
sv: Visa hjälp för detta program.

en: _Quick Reference
sv: _Snabbreferens

en: View a list of all Liferea shortcuts.
sv: Visa en lista över alla genvägar i Liferea.

en: _FAQ
sv: _Frågor och svar

en: View the FAQ for this application.
sv: Visa de vanligast ställda frågorna och svaren.

en: _About
sv: _Om

en: Shows an about dialog.
sv: Visar en "Om"-dialog.

en: _Normal View
sv: _Normal vy

en: Set view mode to mail client mode.
sv: Ställ in vyläge till e-postklientläget.

en: _Wide View
sv: _Bred vy

en: Set view mode to use three vertical panes.
sv: Ställ in vyläge till att använda tre vertikala paneler.

en: _Combined View
sv: _Kombinerad vy

en: Set view mode to two pane mode.
sv: Ställ in vyläge till tvåpanelsläget.

en: _Reduced Feed List
sv: _Minskad kanallista

en: Hide feeds with no unread items.
sv: Dölj kanaler med inga olästa artiklar.

en: _New Subscription...
sv: _Ny prenumeration...

en: Adds a subscription to the feed list.
sv: Lägger till en prenumeration till kanallistan.

en: New _Folder...
sv: Ny _mapp...

en: Adds a folder to the feed list.
sv: Lägger till en mapp till kanallistan.

en: New S_earch Folder...
sv: Ny sö_kmapp...

en: Adds a new search folder to the feed list.
sv: Lägger till en ny sökmapp till kanallistan.

en: New _Source...
sv: Ny _källa...

en: Adds a new feed list source.
sv: Lägger till en ny kanallistkälla.

en: New _News Bin...
sv: Ny _nyhetskorg...

en: Adds a new news bin.
sv: Lägger till en ny nyhetskorg.

en: _Mark Items Read
sv: _Markera artiklar som lästa

en: Marks all items of the selected feed list node / in the item list as read.
sv: Markerar alla artiklar i den valda kanallistnoden / i artikellistan som lästa.

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: Updates the selected subscription or all subscriptions of the selected folder.
sv: Uppdaterar den markerade prenumerationen eller alla prenumerationer i den markerade mappen.

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: Opens the property dialog for the selected subscription.
sv: Öppnar egenskapsdialogen för den markerade prenumerationen.

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Removes the selected subscription.
sv: Tar bort den markerade prenumerationen.

en: Toggle _Read Status
sv: Växla _lässtatus

en: Toggles the read status of the selected item.
sv: Växlar lässtatus för den markerade artikeln.

en: Toggle Item _Flag
sv: Växla artikel_flagga

en: Toggles the flag status of the selected item.
sv: Växlar flaggstatus för den markerade artikeln.

en: R_emove
sv: Ta _bort

en: Removes the selected item.
sv: Tar bort den markerade artikeln.

en: Open In _Tab
sv: Öppna i _Flik

en: Launches the item's link in a new Liferea browser tab.
sv: Öppnar artikelns länk i en webbläsarflik i Liferea.

en: _Open In Browser
sv: _Öppna i webbläsare

en: Launches the item's link in the Liferea item pane.
sv: Öppnar artikelns länk i Lifereas meddelandefält.

en: Open In _External Browser
sv: Öppna i _extern webbläsare

en: Launches the item's link in the configured external browser.
sv: Öppnar artikelns länk i den konfigurerade externa webbläsaren.

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: Browse at full screen
sv: Läs i helskärm

en: Saved Search
sv: Sparad sökning

en: Enter the username and password for "%s" (%s):
sv: Ange användarnamn och lösenord för "%s" (%s):

en: Unknown source
sv: Okänd källa

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: All Files
sv: Alla filer

en: Liferea is in offline mode. No update possible.
sv: Liferea är i frånkopplat läge. Inga uppdateringar är möjliga.

en: This item has no link specified!
sv: Artikeln har ingen angiven länk!

en: No item has been selected
sv: Ingen artikel har markerats

en: *** No title ***
sv: *** Ingen titel ***

en: Date
sv: Datum

en: Headline
sv: Rubrik

en: You must select a feed to delete its items!
sv: Du måste markera en kanal för att ta bort dess artiklar!

en: Copy to News Bin
sv: Kopiera till nyhetskorg

en: _Bookmark at %s
sv: _Bokmärk på %s

en: Copy Item _Location
sv: Kopiera artike_lplats

en: R_emove Item
sv: _Ta bort artikel

en: Open Enclosure...
sv: Öppna bilaga...

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Copy Link Location
sv: Kopiera länkadress

en: _Work Offline
sv: _Arbeta frånkopplat

en: _Update All
sv: _Uppdatera alla

en: _Show Liferea
sv: _Visa Liferea

en: _Update Folder
sv: _Uppdatera mapp

en: _New
sv: _Ny

en: New _Subscription...
sv: Ny p_renumeration...

en: New S_ource...
sv: Ny _källa...

en: Sort Feeds
sv: Sortera kanaler

en: _Mark All As Read
sv: _Markera alla som lästa

en: _Rebuild
sv: Bygg _om

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Convert To Local Subscriptions...
sv: Konvertera till lokala prenumerationer...

en: GNOME default
sv: Standard för GNOME

en: Text below icons
sv: Text under ikoner

en: Text beside icons
sv: Text bredvid ikoner

en: Icons only
sv: Endast ikoner

en: Text only
sv: Endast text

en: minutes
sv: minuter

en: hours
sv: timmar

en: days
sv: dygn

en: Space
sv: Blanksteg

en: <Ctrl> Space
sv: <Ctrl> Blanksteg

en: <Alt> Space
sv: <Alt> Blanksteg

en: Normal View
sv: Normal vy

en: Wide View
sv: Bred vy

en: Combined View
sv: Kombinerad vy

en: Default Browser
sv: Standardwebbläsare

en: Manual
sv: Manuell

en: Type
sv: Typ

en: (Empty)
sv: (Tom)

en: %s
    <i>Rebuilding</i>
sv: %s
    <i>Bygger om</i>

en: Deleting entry
sv: Tar bort post

en: Are you sure that you want to delete "%s" and its contents?
sv: Är du säker på att du vill ta bort "%s" och dess innehåll?

en: Are you sure that you want to delete "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort "%s"?

en: Deletion Confirmation
sv: Bekräftelse för borttagning

en: _Open
sv: _Öppna

en: The provider of this feed suggests an update interval of %d minute. | The provider of this feed suggests an update interval of %d minutes.
sv[0]: Kanalens leverantör föreslår ett uppdateringsintervall på %d minut.
sv[1]: Kanalens leverantör föreslår ett uppdateringsintervall på %d minuter.

en: This feed specifies no default update interval.
sv: Denna kanal anger inget standardintervall för uppdatering.

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Website
sv: Webbplats

en: %b %d %H:%M
sv: %e %B %H.%M

en: New Subscription
sv: Ny prenumeration

en: Login failed!
sv: Inloggning misslyckades!

en: Choose OPML File
sv: Välj OPML-fil

en: New OPML Subscription
sv: Ny OPML-prenumeration

en: No feed list source types found!
sv: Inga källtyper för kanallista hittades!

en: Source Type
sv: Källtyp

en: Login for '%s' has not yet completed! Please wait until login is done.
sv: Inloggning för '%s' har inte blivit klar! Var vänlig vänta tills inloggningen är färdig.

note: FIXME: something is not perfect, because if you immediately remove the subscription tree afterwards there is a double free
en: The '%s' subscription was successfully converted to local feeds!
sv: '%s'-prenumerationen konverterades framgångsrikt till lokala flöden!

en: Could not parse JSON returned by Reedah API!
sv: Kunde inte tolka JSON returnerad av Reedah-APIet!

en: TinyTinyRSS HTTP API not reachable!
sv: TinyTinyRSS HTTP-API inte nåbart!

en: TinyTinyRSS subscribing to feed failed! Check if you really passed a feed URL!
sv: Misslyckades att säga upp prenumeration av TinyTinyRSS-flöde! Kontrollera om du verkligen skickade ett flödesURL!

en: TinyTinyRSS unsubscribing feed failed!
sv: Misslyckades att säga upp prenumeration av TinyTinyRSS-flöde!

en: This TinyTinyRSS version does not support removing feeds. Upgrade to version %s or later!
sv: Denna version av TinyTinyRSS stödjer inte att ta bort flöden. Uppgradera till version %s eller senare!

en: Could not parse JSON returned by TinyTinyRSS API!
sv: Kunde inte tolka JSON returnerad av TinyTinyRSS-APIet!

en: Open Link In _Tab
sv: Öppna länk i _flik

en: _Bookmark Link at %s
sv: _Bokmärk länk på %s

en: _Copy Link Location
sv: _Kopiera länkadress

en: _Copy Image Location
sv: _Kopiera bildadress

en: S_ave Link As
sv: Spara länk so_m

en: S_ave Image As
sv: Sp_ara bild som

en: _Subscribe...
sv: _Prenumerera...

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: About
sv: Om

en: Liferea is a news aggregator for GTK+
sv: Liferea är en nyhetsläsare för GTK+

en: Liferea Homepage
sv: Webbsida för Liferea

en: Authentication
sv: Autentisering

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: User_name:
sv: Användar_namn:

en: Note: <i>The username and password will be saved to your Liferea feedlist file without using encryption.</i>
sv: Observera: <i>Användarnamnet och lösenordet kommer att sparas till din kanallistefil utan någon kryptering.</i>

en: Open Enclosure
sv: Öppna bilaga

en: Open an enclosure of type:
sv: Öppna en bilaga av typen:

en: What should Liferea do with this enclosure? Please enter the command you want to be executed below. The enclosures URL will be supplied as an argument for this command:
sv: Vad ska Liferea göra med denna bilaga? Ange kommandot som du vill köra nedan. Hämtade bilagors URLer kommer att skickas med som ett argument till detta kommando:

en: _Browse
sv: _Bläddra

en: _Do this automatically for enclosures like this from now on.
sv: _Gör detta automatiskt för bilagor som denna från och med nu.

en: Add Google Reader Account
sv: Lägg till Google Reader-konto

en: Please enter your Google Reader account settings.
sv: Ange dina kontoinställningar för Google Reader.

en: _Password
sv: _Lösenord

en: _Username (Email)
sv: A_nvändarnamn (e-post)

en: Add InoReader Account
sv: Lägg till InoReader-konto

en: Please enter your InoReader account settings.
sv: Ange dina kontoinställningar för InoReader.

en: normal view
sv: normal vy

en: wide view
sv: bred vy

en: View Headlines
sv: Visa rubriker

en: combined view
sv: kombinerad vy

en: Headlines
sv: Rubriker

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: _Folder name:
sv: _Mappnamn:

en: Create News Bin
sv: Skapa nyhetskorg

en: _News Bin Name:
sv: _Namn på nyhetskorg:

en: Feed Source
sv: Plats

en: Source Type:
sv: Källtyp:

en: _Command
sv: _Kommando

en: _Local File
sv: _Lokal fil

en: Select File...
sv: Välj fil...

en: _Source:
sv: _Källa:

en: Download / Postprocessing
sv: Hämtning / Efterbehandling

en: _Don't use proxy for download
sv: Anvä_nd inte proxy för hämtning

en: Use conversion _filter
sv: Använd konverterings_filter

en: Liferea can use external filter plugins in order to access feeds and directories in non-supported formats.  See the documentation for more information.
sv: Liferea kan använda externa filterinstick för att komma åt kanaler och kataloger i format som inte stöds. Se dokumentationen för mer information.

en: Convert _using:
sv: _Konvertera med hjälp av:

en: Source Selection
sv: Källval

en: Select the source type you want to add...
sv: Välj källtypen som du vill lägga till...

en: Add OPML/Planet
sv: Lägg till OPML/Planet

en: Please specify a local file or an URL pointing to a valid OPML feed list.
sv: Ange en lokal fil eller en url som pekar på en giltig OPML-kanallista.

en: _Location
sv: _Adress

en: _Select File
sv: _Välj fil

en: Liferea Preferences
sv: Inställningar för Liferea

en: Feed Cache Handling
sv: Hantering av kanalcache

en: Default _number of items per feed to save:
sv: A_ntal artiklar per kanal att spara som standard:

en: Feed Update Settings
sv: Inställningar för kanaluppdatering

en: _Update all subscriptions at startup.
sv: _Uppdatera alla prenumerationer vid uppstart.

en: Default Feed Refresh _Interval:
sv: Standardintervall för _kanaluppdatering:

note: Feed update interval hint in preference dialog.
en: Note: <i>Please remember to set a reasonable refresh time. Usually it is a waste of bandwidth to poll feeds more often than each hour.</i>
sv: Observera: <i>Kom ihåg att ställa in en rimlig uppdateringstid. Vanligtvis är det slöseri med bandbredd att kontrollera kanaler oftare än en gång i timmen.</i>

en: Feeds
sv: Kanaler

en: Folder Display Settings
sv: Inställningar för mappvisning

en: _Show the items of all child feeds when a folder is selected.
sv: _Visa artiklar i alla barnkanaler när en mapp är markerad.

en: _Hide read items.
sv: _Dölj lästa artiklar.

en: Feed Icons (Favicons)
sv: Kanalikoner (Favicons)

en: _Update all favicons now
sv: _Uppdatera alla kanalikoner nu

en: Folders
sv: Mappar

en: Reading Headlines
sv: Läser rubriker

en: _Skim through articles with:
sv: _Bläddra igenom artiklar med:

en: _Default View Mode:
sv: _Standardvisningsläge:

en: Web Integration
sv: Webbintegration

en: _Post Bookmarks to
sv: _Posta bokmärken till

en: Internal Browser Settings
sv: Inställningar för intern webbläsare

en: Open links in Liferea's _window.
sv: Öppna länkar i Liferea-_fönstret.

en: _Disable Javascript.
sv: _Inaktivera Javascript.

en: _Enable browser plugins.
sv: _Aktivera webbläsarinstick.

en: External Browser Settings
sv: Inställningar för extern webbläsare

en: _Browser:
sv: _Webbläsare:

en: <small>(%s for URL)</small>
sv: <small>(%s för URL)</small>

en: Browser
sv: Webbläsare

en: Toolbar Settings
sv: Inställningar för verktygsfält

en: _Hide toolbar.
sv: _Dölj verktygsfält.

en: Toolbar _button labels:
sv: Etiketter för verktygsfälts_knappar:

en: GUI
sv: Gränssnitt

en: HTTP Proxy Server
sv: Proxyserver för HTTP

en: _Auto Detect (GNOME or environment)
sv: _Identifiera automatiskt (GNOME eller miljö)

en: _No Proxy
sv: _Ingen proxyserver

en: _Manual Setting:
sv: _Manuell inställning:

en: Proxy _Host:
sv: _Värd för proxy:

en: Proxy _Port:
sv: Port för _proxy:

en: Use Proxy Au_thentication
sv: Använd proxyau_tentisering

en: Proxy _Username:
sv: Använda_rnamn för proxy:

en: Proxy Pass_word:
sv: _Lösenord för proxy:

en: Proxy
sv: Proxyserver

en: Privacy Settings
sv: Sekretessinställningar

en: Tell sites that I do _not want to be tracked
sv: Informera sajter om att jag i_nte vill spåras

en: Privacy
sv: Sekretess

en: Downloading Enclosures
sv: Hämtar bilagor

en: _Download using
sv: _Hämta med

en: Opening Enclosures
sv: Öppnar bilagor

en: Enclosures
sv: Bilagor

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Subscription Properties
sv: Egenskaper för prenumeration

en: Feed Name
sv: Kanalnamn

en: Feed _Name:
sv: Kanal_namn:

en: Update Interval
sv: Uppdateringsintervall

en: _Use global default update interval.
sv: _Använd globalt standardintervall för uppdatering.

en: _Feed specific update interval of
sv: _Kanalspecifikt uppdateringsintervall på

en: _Don't update this feed automatically.
sv: Uppdatera _inte denna kanal automatiskt.

en: This feed provider suggests an update interval of %d minutes.
sv: Denna kanals leverantör föreslår ett uppdateringsintervall på %d minuter.

en: General
sv: Allmänt

en: Liferea can use external filter scripts in order to access feeds and directories in non-supported formats.
sv: Liferea kan använda externa filterskript för att komma åt flöden och kataloger i format som inte stöds.

en: The cache setting controls if the contents of feeds are saved when Liferea exits. Marked items are always saved to the cache.
sv: Cacheinställningen bestämmer om kanalernas innehåll ska sparas när Liferea avslutas. Markerade artiklar sparas alltid till cachen.

en: _Default cache settings
sv: _Standardinställningar för cache

en: Di_sable cache
sv: _Inaktivera cache

en: _Unlimited cache
sv: _Obegränsad cache

en: _Number of items to save:
sv: A_ntal artiklar att spara:

en: Archive
sv: Arkiv

en: Use HTTP _authentication
sv: Använd HTTP-_autentisering

en: Download
sv: Hämta

en: _Automatically download all enclosures of this feed.
sv: Hämta _automatiskt alla kanalens bilagor.

en: Auto-_load item link in configured browser when selecting articles.
sv: Läs a_utomatiskt in artikellänk i konfigurerad webbläsare när artiklar markeras.

en: Ignore _comment feeds for this subscription.
sv: Ignorera _kommentarkanaler för denna prenumeration.

en: _Mark downloaded items as read.
sv: _Markera hämtade artiklar som lästa.

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Add Reedah Account
sv: Lägg till Reedah-konto

en: Please enter your Reedah account settings.
sv: Ange dina kontoinställningar för Reedah.

en: Rename
sv: Byt namn

en: _New Name:
sv: _Nytt namn:

en: Search Folder Properties
sv: Egenskaper för sökmapp

en: Search _Name:
sv: Sök_namn:

en: Find Items that meet the following criteria
sv: Hitta artiklar som matchar följande kriterier

en: A_ny Rule Matches
sv: N_ågon regel matchar

en: _All Rules Must Match
sv: _Alla regler måste matcha

en: Advanced Search
sv: Avancerad sökning

en: _Search Folder...
sv: _Sökmapp...

en: Search All Feeds
sv: Sök i alla kanaler

en: _Advanced...
sv: _Avancerat...

en: Starts searching for the specified text in all feeds. The search result will appear in the item list.
sv: Börjar söka efter den angivna texten i alla kanaler. Sökträffarna kommer att visas i artikellistan.

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

en: Enter a search string Liferea should find either in a items title or in its content.
sv: Ange en söksträng som Liferea ska söka efter, antingen i en artikeltitel eller i dess innehåll.

en: Advanced...
sv: Avancerat...

en: Enter a website location to use feed autodiscovery or in case you know it the exact feed location.
sv: Ange en webbadress att använda automatisk kanalidentifiering för eller om du vet den exakta kanaladressen.

en: Add TheOldReader Account
sv: Lägg till TheOldReader-konto

en: Please enter your TheOldReader account settings.
sv: Ange dina kontoinställningar för TheOldReader.

en: Add Tiny Tiny RSS Account
sv: Lägg till Tiny Tiny RSS-konto

en: Please enter your TinyTinyRSS account settings.
sv: Ange dina kontoinställningar för TinyTinyRSS.

en: _Server URL
sv: _Server-URL

en: _Username
sv: A_nvändarnamn

en: Update Monitor
sv: Uppdateringsövervakare

en: Pending Requests
sv: Väntande förfrågningar

en: Downloading Now
sv: Hämtar nu
