gettext_activerecord 0.1.0 - en to ca translation catalogue (20 entries)

en: Validation failed: %{error_messages}
ca: La validació ha fallat: %{error_messages}

en: %{attribute} is not included in the list
ca: %{attribute} no pertany a la llista de possibles valors

en: %{attribute} is reserved
ca: %{attribute} no està permès

en: %{attribute} is invalid
ca: %{attribute} no és vàlid

en: %{attribute} doesn't match confirmation
ca: %{attribute} no té el mateix valor que la confirmació

en: %{attribute} must be accepted
ca: %{attribute} ha de ser acceptat

en: %{attribute} can't be empty
ca: %{attribute} no pot ser buit

en: %{attribute} can't be blank
ca: %{attribute} no pot estar en blanc

en: %{attribute} is too long (maximum is %{count} characters)
ca: %{attribute} és massa llarg (màxim de %{count} caràcters)

en: %{attribute} is too short (minimum is %{count} characters)
ca: %{attribute} és massa curt (mínim de %{count} caràcters)

en: %{attribute} is the wrong length (should be %{count} characters)
ca: %{attribute} té una llargària incorrecta (hauria de tenir %{count} caràcters)

en: %{attribute} has already been taken
ca: %{attribute} ja existent

en: %{attribute} is not a number
ca: %{attribute} no és un número

en: %{attribute} must be greater than %{count}
ca: %{attribute} ha de ser més gran que %{count}

en: %{attribute} must be greater than or equal to %{count}
ca: %{attribute} ha de ser més gran o igual a %{count}

en: %{attribute} must be equal to %{count}
ca: %{attribute} ha de ser igual a %{count}

en: %{attribute} must be less than %{count}
ca: %{attribute} ha de ser menor que %{count}

en: %{attribute} must be less than or equal to %{count}
ca: %{attribute} ha de ser menor o igual que %{count}

en: %{attribute} must be odd
ca: %{attribute} ha de ser senar

en: %{attribute} must be even
ca: %{attribute} ha de ser parell
