gettext_activerecord 0.1.0 - en to de translation catalogue (20 entries)

en: Validation failed: %{error_messages}
de: Validierung fehlgeschlagen: %{error_messages}

en: %{attribute} is not included in the list
de: %{attribute} kommt nicht in der Liste vor

en: %{attribute} is reserved
de: %{attribute} ist reserviert

en: %{attribute} is invalid
de: %{attribute} ist ungültig

en: %{attribute} doesn't match confirmation
de: %{attribute} stimmt nicht mit der Bestätigung überein

en: %{attribute} must be accepted
de: %{attribute} muss akzeptiert werden

en: %{attribute} can't be empty
de: %{attribute} darf nicht leer sein

en: %{attribute} can't be blank
de: %{attribute} darf nicht leer sein

en: %{attribute} is too long (maximum is %{count} characters)
de: %{attribute} ist zu lang (max. %{count} Zeichen)

en: %{attribute} is too short (minimum is %{count} characters)
de: %{attribute} ist zu kurz (min. %{count} Zeichen)

en: %{attribute} is the wrong length (should be %{count} characters)
de: %{attribute} hat eine falsche Länge (sollte %{count} Zeichen lang sein)

en: %{attribute} has already been taken
de: %{attribute} existiert bereits

en: %{attribute} is not a number
de: %{attribute} ist keine Zahl

en: %{attribute} must be greater than %{count}
de: %{attribute} muss größer sein als %{count}

en: %{attribute} must be greater than or equal to %{count}
de: %{attribute} muss größer oder gleich %{count} sein

en: %{attribute} must be equal to %{count}
de: %{attribute} muss gleich %{count} sein

en: %{attribute} must be less than %{count}
de: %{attribute} muss kleiner sein als %{count}

en: %{attribute} must be less than or equal to %{count}
de: %{attribute} muss kleiner oder gleich %{count} sein

en: %{attribute} must be odd
de: %{attribute} muss ungerade sein

en: %{attribute} must be even
de: %{attribute} muss gerade sein
