gettext_activerecord 0.1.0 - en to es translation catalogue (20 entries)

en: Validation failed: %{error_messages}
es: Ha fallado la validación: %{error_messages}

en: %{attribute} is not included in the list
es: %{attribute} no está incluido en la lista

en: %{attribute} is reserved
es: %{attribute} está reservado

en: %{attribute} is invalid
es: %{attribute} no es válido

en: %{attribute} doesn't match confirmation
es: %{attribute} no se ajusta a la confirmación

en: %{attribute} must be accepted
es: %{attribute} debe ser aceptado

en: %{attribute} can't be empty
es: %{attribute} no puede estar vacío

en: %{attribute} can't be blank
es: %{attribute} no puede estar en blanco

en: %{attribute} is too long (maximum is %{count} characters)
es: %{attribute} es demasiado largo (máximo de %{count} caracteres)

en: %{attribute} is too short (minimum is %{count} characters)
es: %{attribute} es demasiado corto (mínimo de %{count} caracteres)

en: %{attribute} is the wrong length (should be %{count} characters)
es: %{attribute} tiene longitud incorrecta (debería tener %{count} caracteres)

en: %{attribute} has already been taken
es: %{attribute} ya se ha tomado

en: %{attribute} is not a number
es: %{attribute} no es un número

en: %{attribute} must be greater than %{count}
es: %{attribute} debe ser mayor que %{count}

en: %{attribute} must be greater than or equal to %{count}
es: %{attribute} debe ser mayor o igual que %{count}

en: %{attribute} must be equal to %{count}
es: %{attribute} debe ser igual a %{count}

en: %{attribute} must be less than %{count}
es: %{attribute} debe ser menor que %{count}

en: %{attribute} must be less than or equal to %{count}
es: %{attribute} debe ser menor o igual que %{count}

en: %{attribute} must be odd
es: %{attribute} debe ser impar

en: %{attribute} must be even
es: %{attribute} debe ser par
