gettext_activerecord 0.1.0 - en to et translation catalogue (20 entries)

en: Validation failed: %{error_messages}
et: Õigsuse kontroll ebaõnnestus: %{error_messages}

en: %{attribute} is not included in the list
et: %{attribute} pole lubatud

en: %{attribute} is reserved
et: %{attribute} pole lubatud

en: %{attribute} is invalid
et: %{attribute} on vigane

en: %{attribute} doesn't match confirmation
et: %{attribute} ei vasta kinnitusele

en: %{attribute} must be accepted
et: %{attribute} peab olema märgitud

en: %{attribute} can't be empty
et: %{attribute} ei tohi olla tühi

en: %{attribute} can't be blank
et: %{attribute} ei tohi olla tühi

en: %{attribute} is too long (maximum is %{count} characters)
et: %{attribute} on liiga pikk (lubatud kuni %{count} tähemärki)

en: %{attribute} is too short (minimum is %{count} characters)
et: %{attribute} on liiga lühike (peab olema vähemalt %{count} tähemärki)

en: %{attribute} is the wrong length (should be %{count} characters)
et: %{attribute} on vale pikkusega (peab olema %{count} tähemärki)

en: %{attribute} has already been taken
et: %{attribute} on juba olemas

en: %{attribute} is not a number
et: %{attribute} ei ole number

en: %{attribute} must be greater than %{count}
et: %{attribute} peab olema suurem kui %{count}

en: %{attribute} must be greater than or equal to %{count}
et: %{attribute} peab olema suurem või võrdne %{count}-ga

en: %{attribute} must be equal to %{count}
et: %{attribute} peab olema võrdne %{count}-ga

en: %{attribute} must be less than %{count}
et: %{attribute} peab väiksem kui %{count}

en: %{attribute} must be less than or equal to %{count}
et: %{attribute} peab olema väiksem või võrdne %{count}-ga

en: %{attribute} must be odd
et: %{attribute} peab paaritu

en: %{attribute} must be even
et: %{attribute} peab olema paaris
