gettext_activerecord 0.1.0 - en to it translation catalogue (12 entries)

en: %{attribute} is not included in the list
it: %{attribute} non è incluso nella lista

en: %{attribute} is reserved
it: %{attribute} è una parola riservata

en: %{attribute} is invalid
it: %{attribute} non è valido

en: %{attribute} doesn't match confirmation
it: %{attribute} non corrisponde alla conferma

en: %{attribute} must be accepted
it: %{} dev'essere accettato

en: %{attribute} can't be empty
it: %{attribute} non può essere vuoto

en: %{attribute} can't be blank
it: %{attribute} non può essere vuoto

en: %{attribute} is too long (maximum is %{count} characters)
it: %{attribute} è troppo lungo (la lunghezza massima è di %{count} caratteri)

en: %{attribute} is too short (minimum is %{count} characters)
it: %{attribute} è troppo corto (la lunghezza minima è di %{count} caratetteri)

en: %{attribute} is the wrong length (should be %{count} characters)
it: %{attribute} lunghezza errata (deve essere lungo %{count} caratteri)

en: %{attribute} has already been taken
it: %{attribute} è già in uso

en: %{attribute} is not a number
it: %{attribute} non è un numero
