gettext_activerecord 0.1.0 - en to ja translation catalogue (20 entries)

en: Validation failed: %{error_messages}
ja: 入力値が正しくありません。: %{error_messages}

en: %{attribute} is not included in the list
ja: %{attribute}は一覧にありません。

en: %{attribute} is reserved
ja: %{attribute}は予約されています。

en: %{attribute} is invalid
ja: %{attribute}は不正な値です。

en: %{attribute} doesn't match confirmation
ja: %{attribute}が一致しません。

en: %{attribute} must be accepted
ja: %{attribute}を受諾してください。

en: %{attribute} can't be empty
ja: %{attribute}を入力してください。

en: %{attribute} can't be blank
ja: %{attribute}を入力してください。

en: %{attribute} is too long (maximum is %{count} characters)
ja: %{attribute}は%{count}文字以内で入力してください。

en: %{attribute} is too short (minimum is %{count} characters)
ja: %{attribute}は%{count}文字以上で入力してください。

en: %{attribute} is the wrong length (should be %{count} characters)
ja: %{attribute}は%{count}文字で入力してください。

en: %{attribute} has already been taken
ja: %{attribute}はすでに存在します。

en: %{attribute} is not a number
ja: %{attribute}は数値で入力してください。

en: %{attribute} must be greater than %{count}
ja: %{attribute}は%{count}より大きい値にしてください。

en: %{attribute} must be greater than or equal to %{count}
ja: %{attribute}は%{count}以上の値にしてください。

en: %{attribute} must be equal to %{count}
ja: %{attribute}は%{count}にしてください。

en: %{attribute} must be less than %{count}
ja: %{attribute}は%{count}より小さい値にしてください。

en: %{attribute} must be less than or equal to %{count}
ja: %{attribute}は%{count}以下の値にしてください。

en: %{attribute} must be odd
ja: %{attribute}は奇数にしてください。

en: %{attribute} must be even
ja: %{attribute}は偶数にしてください。
