onboard - en to hi translation catalogue (27 entries)

en: _Show Onboard
hi: आन्बोर्ड दिखाएं (_S)

en: _Hide Onboard
hi: आन्बोर्ड छिपाएं (_H)

en: General
hi: सामान्य

en: Layout
hi: खाका

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
hi: स्निपेट्स

en: _Show status icon
hi: स्थिति प्रतिक दिखाएं (_S)

en: Desktop Integration
hi: डेक्सटॉप एकीकरण

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
hi: स्निपेट्स पाठ का टुकड़ा है जो आन्बोर्ड पर संबंधित बटन को दबाने पर प्रविष्ट होता है.

en: Hover Click
hi: होवर क्लिक

note: translators: very short label of the left Alt key
en: Alt
hi: ऑल्ट

note: translators: very short label of the Alt Gr key
en: Alt Gr
hi: ऑल्ट ग्रुप

note: translators: very short label of the CAPS LOCK key
en: CAPS
hi: कैप्सन

note: translators: very short label of the Ctrl key
en: Ctrl
hi: कंट्रोल

note: translators: very short label of the DELETE key
en: Del
hi: डिलीट

note: translators: very short label of the numpad END key
en: End
hi: समाप्त (End)

note: translators: very short label of the numpad ENTER key
en: Ent
hi: एंटर

note: translators: very short label of the HOME key
en: Hm
hi: घर (Hm)

note: translators: very short label of the INSERT key
en: Ins
hi: इंसर्ट

note: translators: very short label of the Menu key
en: Menu
hi: सूची

note: translators: very short label of the PAUSE key
en: Pause
hi: ठहरें (Pause)

note: translators: very short label of the PRINT key
en: Prnt
hi: प्रिंट

note: translators: very short label of the RETURN key
en: Return
hi: रिटर्न

note: translators: very short label of the SCROLL key
en: Scroll
hi: स्क्राल

note: translators: very short label of the TAB key
en: Tab
hi: टैब

note: translators: very short label of the default SUPER key
en: Win
hi: विन्डोज

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
hi: विन्यास

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
hi: आन्बॉर्ड इस तरह विन्यास है कि यह 'स्क्रीन का ताला हटाएं' संवाद उपस्थित होगा; उदाहरण  के लिए कूटशब्द-रक्षक स्क्रीनसेवर को बरखास्त करने में.
    
    हलाँकि यह प्रकार्य तंत्र में असमर्थ किया हुआ है.
    
    क्या आप इसे सक्रिय करना चाहते हैं?
