onboard - en to sq translation catalogue (407 entries)

en: Automatic scan for 1 switch
sq: Skanim automatik për çelësin 1

en: Critical overscan for 1 switch
sq: Mbiskanim kritikpër një çelës

en: Step scan for 2 switches
sq: Skanim i hapit për 2 çelësa

en: Directed scan for 3 or 5 switches
sq: Skanim i drejtuar për 3 apo 5 çelësa

en: Scanner Settings
sq: Parametrat e Skanerit

[ctx: Label of the close button of the scanner settings dialog.]
en: _Close
sq: _Mbylle

en: Select a scanning _profile:
sq: Zgjidh një _profil skanimi:

en: _Step interval:
sq: Intervali i _hapit:

en: Sc_an cycles:
sq: Ciklet e sk_animit:

en: The time the scanner rests on a key or group before moving to the next. (in seconds)
sq: Koha që skaneri qëndron në një çelës ose grup para se të lëvizë tek tjetri. (në sekonda)

en: The number of times the scanner cycles through the entire keyboard before it stops.
sq: Numri i herëve që skaneri ciklon në të gjithë tastierën para se të ndalojë.

en: Step _only during switch down
sq: Nise _vetëm gjatë shtypjes së çelësit

en: Progress the highlight only while the switch is held down.
sq: Përpunoje të përzgjedhurën vetëm kur çelësi mbahet i shtypur.

en: _Forward interval:
sq: _Intervali i shkuarjes _përpara:

en: _Backtrack interval:
sq: Intervali i gjurmimi _mbrapsht:

en: The time the scanner rests on a key  while progressing forward. (in seconds)
sq: Koha sa skaneri qëndron në një çelës ndërkohë që përparon përpara. (në sekonda)

en: The time the scanner rests on a key  while moving backwards. (in seconds)
sq: Koha sa skaneri qëndron në një çelës ndërkohë që lëviz mbrapsht. (në sekonda)

en: Backtrack _steps:
sq: _Hapat e gjurmimit mbrapsht:

en: The number of keys the scanner steps back before moving forward again.
sq: Numri i çelësave që skaneri bën mbrapsht para se të ecë përpara përsëri.

en: _Alternate switch actions
sq: Veprimet e ndryshuesit _alternativ

en: Swap the scan actions after every key activation. The Step action will become the Activate action and vice versa.
sq: Ndrysho veprimet e skanerit pas çdo aktivizimi të çelësit. Veprimi i Hapit do bëhet veprimi i aktivizimit dhe anasjelltas.

en: Profiles
sq: Profilet

en: _Select an input device:
sq: _Zgjidh një pajisje për hyrje:

en: _Use this device only for scanning
sq: _Përdore këtë pajisje vetëm për skanim

en: The selected device should not control the system mouse cursor or the keyboard caret.
sq: Pajisja e përzgjedhur nuk duhet të kontrollojë kursorin e miut të sistemit apo grupin e tastierës.

en: Input Device
sq: Pajisje Hyrëse

en: Customize Theme
sq: Personalizo Temën

[ctx: Label of the revert button of the theme settings dialog.]
en: _Revert
sq: _Rikthe

[ctx: Label of the close button of the theme settings dialog.]
en: _Close
sq: _Mbyll

en: Color Sche_me
sq: Ske_ma e Ngjyrave

en: _Background:
sq: _Sfondi:

note: Key style with simple gradients
en: Gradient
sq: Shkallëzor

en: _Angle:
sq: _Këndi:

en: Light Direction
sq: Drejtimi i Dritës

en: Keyboard
sq: Tastiera

en: _Style:
sq: _Stili:

en: R_oundness:
sq: R_rumbullakësia:

en: S_ize:
sq: P_ërmasa:

en: B_order width:
sq: B_order gjerësia:

en: Key Style
sq: Stili i Çelësit

en: _Key:
sq: _Tasti:

en: _Border:
sq: _Korniza:

en: Gradients
sq: Gradientët

en: _Strength:
sq: _Forca:

en: Shadow
sq: Hija

en: Keys
sq: Butonat

en: _Font:
sq: _Gërma:

en: _Attributes:
sq: _Atributet:

en: Font
sq: Gërma

en: I_ndependent size
sq: P_ërmasë e Pavarur

en: _Super key:
sq: _Super çelësi:

en: Label Override
sq: Mbishkrim i etiketave

en: Labels
sq: Etiketat

en: Color scheme for theme '{filename}' not found
sq: Ngjyra e skemës për temën '{filename}' nuk u gjet

en: Error loading theme '{filename}'. {exception}: {cause}
sq: Gabim në ngarkimin e temës '{filename}'. {exception}: {cause}

en: Error saving
sq: Gabim në ruajtje

en: Loading legacy color scheme format '{old_format}', please consider upgrading to current format '{new_format}': '{filename}'
sq: Duke ngarkuar formatin e vjetër të skemës së ngjyrave '{old_format}', ju lutemi të merrni në konsideratë përditësimin në formatin e ri '{new_format}': '{filename}'

en: Error loading color scheme '{filename}'. {exception}: {cause}
sq: Gabim në ngarkimin e skemës së ngjyrave '{filename}'. {exception}: {cause}

en: Duplicate key_id '{}' found in color scheme file. Key_ids must occur only once.
sq: key_id '{}' e dyfishtë u gjet në skedarin e skemës së ngjyrave. Key_id-të duhet të jenë vetëm një herë.

note: Title of the snippets dialog for new snippets
en: New snippet
sq: Dritare e re

note: Translators: cancel button of the snippets dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those. Translators: cancel button of "New Input Device" dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Cancel
sq: _Anullo

en: _Save snippet
sq: _Ruaj dritaren

en: _Button label:
sq: Etiketa e _butonit:

en: Other _Languages
sq: Gjuhët e _Tjera

en: Failed to execute '{}', {}
sq: Dështova në ekzekutimin e '{}', {}

en: Onboard Preferences
sq: Preferencat e Onboard

en: Copy layout '{}' to this new name:
sq: Kopjo daljen '{}' në këtë emër të ri:

en: Delete layout '{}'?
sq: Ta fshij daljen '{}'?

en: System settings not found ({}): {}
sq: Parametrat e sistemit nuk u gjetën ({}): {}

en: Core layouts
sq: Daljet bazë

en: Contributions
sq: Kontributet

en: Author: {}
sq: Autori: {}

en: About Layout
sq: Rreth Daljeve

en: Enter a name for the new theme:
sq: Vendos një emër për temëne  re:

en: This theme file already exists.
    '{filename}'
    
    Overwrite it?
sq: Ky skedar i temës ekziston tashmë.
    '{filename}'
    
    Ta mbishkruaj atë?

en: Reset selected theme to Onboard defaults?
sq: Ta vendos temën Onboard në parazgjedhje?

en: Delete selected theme?
sq: Ta fshij temën e përzgjedhur?

note: Translators: reset button of Preferences->Theme.
en: _Reset
sq: _Rivendos

note: Translators: delete button of Preferences->Theme. It used to be stock item STOCK_DELETE until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Delete
sq: _Fshije

note: Key style with flat fill- and border colors
en: Flat
sq: I Sheshtë

note: Key style for dish-like key caps
en: Dish
sq: Pjatë

en: Default
sq: I Parazgjedhur

en: Bold
sq: I Zi

en: Italic
sq: të Pjerrëta

en: Condensed
sq: I Kondensuar

en: Ubuntu Logo
sq: Stema e Ubuntu

en: Step
sq: Hapi

en: Left
sq: Majtas

en: Right
sq: Djathtas

en: Up
sq: Sipër

en: Down
sq: Poshtë

en: Activate
sq: Aktivizo

en: Action:
sq: Veprimi:

en: Disabled
sq: Çaktivizuar

en: Button
sq: Butoni

en: Press a button...
sq: Kliko një buton...

en: Press a key...
sq: Kliko një buton...

en: _Show Onboard
sq: _Shfaq Onboard

en: _Hide Onboard
sq: _Fshihe Onboard

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_PREFERENCES until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Preferences
sq: _Preferimet

en: _Help
sq: _Ndihmë

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_QUIT until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Quit
sq: _Dalja

en: Onboard on-screen keyboard
sq: Tastierë në ekran

en: failed to create directory '{}': {}
sq: dështova në krijimin e drejtorisë '{}': {}

en: Top
sq: Kreu

en: Bottom
sq: Fundi

en: Active Monitor
sq: Monitori Aktiv

en: Primary Monitor
sq: Monitori Kryesor

en: Monitor 0
sq: Monitori 0

en: Monitor 1
sq: Monitori 1

en: Monitor 2
sq: Monitori 2

en: Monitor 3
sq: Monitori 3

en: Monitor 4
sq: Monitori 4

en: Monitor 5
sq: Monitori 5

en: Monitor 6
sq: Monitori 6

en: Monitor 7
sq: Monitori 7

en: Monitor 8
sq: Monitori 8

en: Docking settings
sq: Konfigurimet e mbështetjes

[ctx: Label of the close button of the docking settings dialog.]
en: _Close
sq: _Mbylle

en: Shrink workarea
sq: Ngushto sipërfaqen e punës

en: Shrink the available space for maximized windows.
sq: Ngushto hapësiren e mundshme për dritare të maksimizuara.

en: Expand on landscape screens
sq: Zgjero në pamjen e ekranit

en: Expand keyboard to the width of the workarea.
sq: Zgjero tastierën në madhesinë e siperfaqes së punës.

en: Expand on portrait screens
sq: Zgjero në ekrane portret.

en: Dock to screen edge:
sq: Mbeshtet në buze të ekranit.

en: Dock to monitor:
sq: Dock për monitorin:

en: never
sq: kurrë

en: 1 minute
sq: 1 minutë

en: 5 minutes
sq: 5 minuta

en: 10 minutes
sq: 10 minuta

en: 30 minutes
sq: 30 minuta

en: 1 hour
sq: 1 orë

en: 3 hours
sq: 3 orë

en: forever
sq: përgjithmonë

en: None
sq: Asnjë

en: Corners
sq: Cepat

en: All corners and edges
sq: Të gjithë cepat dhe kufijtë

en: General
sq: Të Përgjithshme

en: Window
sq: Dritare

en: Layout
sq: Planimetria

en: Theme
sq: Temë

en: Typing Assistance
sq: Ndihmë për Shtypjen

en: Universal Access
sq: Hyrje Universale

en: Lock only
sq: Vetëm blloko

en: Push button
sq: Shtyp butonin

en: none
sq: asnjë

en: single-touch
sq: një prekje

en: multi-touch
sq: shumë prekje

[ctx: Label of the main close button of the preferences dialog.]
en: _Close
sq: _Mbylle

en: _Auto-show when editing text
sq: _Vetëshfaqe kur modifikon tekstin

en: Show Onboard when there is a recognized text window in focus. Requires Gnome Accessibility.
sq: Shfaq Onboard kur një dritare e njohur teksti është në fokus. Kërkon Hyrje në Gnome.

en: Start Onboard _hidden
sq: Nise Onboard _të fshehur

en: Start Onboard hidden.
sq: Nise Onboard të fshehur.

en: Show/Hide options
sq: Shfaq/Fshih opsionet

en: Show floating _icon when Onboard is hidden
sq: Shfaq _ikonën lundruese kur Onboard është fshehur

en: Show a floating icon on the desktop when Onboard is hidden. A click on the icon makes Onboard reappear.
sq: Shfaq një ikonë lundruese në ekran kur Onboard është i fshehur. Një klikim në ikonë e bën Onboard që të rishfaqet.

en: Show when _unlocking the screen
sq: Shfaqe kur _zhbllokon erkanin

en: Show Onboard when the dialog to unlock the screen appears; this way Onboard can be used for example to enter the password to dismiss the screensaver when it is set to ask for it.
sq: Shfaq Onboard kur shfaqet dialogu për të zhbllokuar ekranin; në këtë mënyrë Onboard mund të përdoret përshembull për të vendosur fjalëkalimin për të hequr screensaver kur është vendosur që të kërkojë për të.

en: Show _tooltips
sq: Shfaq _kshillat

en: Show tooltips for the keyboard&apos;s buttons.
sq: Shfaq këshillat për butonat e tastierës&apos;.

en: Show tooltips for the keyboard's buttons.
sq: Shfaq këshillat për butonat e tastierës

en: _Show status icon
sq: _Shfaq ikonën e gjendjes

en: Show the status item. A click on that icon hides or shows Onboard.
sq: Shfaq gjendjen e temës. Një klikim në atë ikonë fsheh ose shfaq Onboard.

en: Desktop Integration
sq: Integrimi i Desktopit

en: Dock to screen edge
sq: Kalo dokun në cep të ekranit

en: Dock the keyboard to the edge of the screen.
sq: Mbështet tastierën në buzë të ekranit.

[ctx: Label of settings button on preferences page Window.]
en: _Settings
sq: _Parametrat

en: Docking
sq: Mbështetja

en: Show window _decoration
sq: Shfaq _dekorimin e dritares

en: Show window caption and frame.
sq: Shfaq gërmat dhe kornizën e dritares.

en: Show always on visible _workspace
sq: Shfaqe gjithmonë të dukshme në _Hapësirën e dukshme të punës

en: &quot;Sticky&quot; mode for keyboard and floating icon.
sq: &quot;Ngjitëse&quot; mënyrë për tastierën dhe ikonën lundruese.

en: "Sticky" mode for keyboard and floating icon.
sq: "Ngjitëse" mënyrë për tastierën dhe ikonën lundruese.

en: _Force window to top
sq: _Detyro dritaren që të qëndrojë në krye

en: Try harder to keep Onboard above anything on-screen.
sq: Përpiqu shumë për ta mbajtur Onboard mbi çdo gjë në ekran.

en: Keep _aspect ratio
sq: Mbaje shkallën e _pamjes

en: Constrain window size to the layout&apos;s aspect ratio.
sq: Ndrysho përmasat e dritares në proporcion me layout&apos;s

en: Constrain window size to the layout's aspect ratio.
sq: Rregulloje përmasën e dritares sipas përmasës së ekranit.

en: Floating Window Options
sq: Opsionet e Dritareve Lundruese

en: Window options
sq: Opsionet e dritares

en: Wind_ow:
sq: Drit_arja:

en: Transparency of the whole keyboard window. Requires compositing.
sq: Tejdukshmëri e të gjithë dritares së tastierës. Kërkon përbërje.

en: Transparency of the keyboard background
sq: Tejukshmëria e sfondit të tastierës

en: _No background
sq: _Nuk ka sfond

en: Show the desktop through the gaps between keys.
sq: Shfaq desktopin në hapësirat midis butonave.

en: Transparency
sq: Tejdukshmëri

en: Set _transparency to
sq: Vendos _transparencën tek

en: Enable inactive transparency. Requires compositing.
sq: Aktivizo transparencën jo aktive. Kërkon përzierje.

en: Transparency when the pointer leaves the keyboard. Requires compositing.
sq: Tejdukshmëri kur shenjuesi e lë tastierën. Kërkon përbërje.

en: after
sq: pas

en: Delay in seconds until the inactive transparency takes effect.
sq: Vonesa në sekonda deri sa transparenca jo aktive bëhet e efektshme.

en: seconds
sq: sekonda

en: When Inactive
sq: Kur nuk Është Aktive

en: Resize Protection
sq: Ripërmaso Mbrojtjen

en: Name
sq: Emri

en: Description
sq: Përshkrimi

[ctx: Label of new layout button on preferences page Layout.]
en: _New
sq: I _Ri

[ctx: Label of delete layout button on preferences page Layout.]
en: _Delete
sq: _Fshije

[ctx: Label of open folder button on preferences page Layout.]
en: _Open layouts folder
sq: _Hap dosjen e shtresave

[ctx: Label of about layout button on preferences page Layout.]
en: _About
sq: _Rreth

[ctx: Label of new theme button on preferences page Theme.]
en: _New
sq: I _Ri

[ctx: Label of delete theme button on preferences page Theme.]
en: _Delete
sq: _Fshije

[ctx: Label of customize theme button on preferences page Theme.]
en: C_ustomize theme
sq: P_ërshtat temën

en: Follow _system theme
sq: Ndiq temën e _sistemit

en: Remember what Onboard theme was last used for every system theme.
sq: Mba mend cila temë e Onboard u përdor e fundit për çdo temë të sistemit.

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
sq: Snippets janë copëza teksti të cilat vendosen kur shtypet butoni korrespondues Onboard.

[ctx: Label of add snippet button on preferences page Snippets.]
en: _Add
sq: _Shto

[ctx: Label of remove snippet button on preferences page Snippets.]
en: _Remove
sq: _Hiq

en: Play sound
sq: Luaj zërin

en: Play click sound on keypress.
sq: Luaj zë me klikim kur shtyp butonat

en: Show label popups
sq: Shfaq dritaret e etiketave

en: Show label popups above pressed keys.
sq: Trego etiketa kërcyese mbi butonat e shtypur

en: Key-press Feedback
sq: Këshilla për Shtypjen e Butonave

en: Show secondary labels
sq: Shfaq etiketat dytësore

en: Show characters reachable with or without the shift key.
sq: Shfaq gërmat që arrihen me apo pa butonin shift.

en: Key Labels
sq: Etiketat e Butonave

en: _Long press action:
sq: _Veprimi për shtypje të zgjatur:

en: Choose between key-repeat or long-press menus. Mainly affects alpha-numeric keys.
sq: Zgjidh midis përsëritjes së butonave apo menuve që shtypen për një kohë të gjatë. Kryesisht do të ndikojë në butonat alfanumerikë.

en: Modifier _behavior:
sq: Ndryshues _sjellje:

en: Behavior of modifier and layer keys.
sq: Sjellja e nryshuesit dhe tastave të shtresës.

en: Seconds of inactivity until active modifiers and layer keys are released. 0 to disable.
sq: Sekondat pa aktivitet derisa ndryshuesit aktivë dhe tastat e shtresës janë leshuar. 0 që të caktivizosh.

en: Key Behavior
sq: Sjellja e Butonave

en: _Input event source:
sq: _Burimi i hyrjes së ngjarjes

en: Choose &apos;XInput&apos; for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The &apos;GTK&apos; option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
sq: Zgjidh &apos;XInput&apos; për shtypje më të besueshme në hyrjet e tekstit me zgjedhje tabelash. Opsioni &apos;GTK&apos; ofron përputhshmëri më të mirë, por shtypja mund të dështojë në praninë e kapësave të shenjuesit, psh. me dritaret kërcyese.

en: Choose 'XInput' for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The 'GTK' option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
sq: Zgjidh 'Xinput' për shtypje më të besueshme në hyrjet e tekstit me zgjedhje kërcyese. Opsioni 'GTK' ofron përputhshmëri më të mirë, por shtypja mund të dështojë në praninë e kapësave të shenjuesit, psh. me dritaret kërcyese.

en: Input Options
sq: Opsionet e Hyrjes

en: Advanced
sq: Të Avancuara

en: Show _suggestions
sq: Shfaq _sugjerimet

en: Enable word completion and prediction.
sq: Aktivizo kompletimin dhe parashikimin e fjalëve.

en: Show spelling suggestions
sq: Shfaq sugjerime të gërmëzimit

en: Check spelling of the word at or before the cursor.
sq: Kontrollo gërmëzimin e fjalës tek ose përpara kursorit.

en: _Learn from typed text
sq: _Mëso nga teksti i shtypur

en: Remember new words, their recency and frequency to improve the suggestions over time.
sq: Mba mend fjalët e reja, moshën e tyre dhe shpeshtësinë për të përmirësuar sugjerimet me kalimin e kohës.

en: Insert word _separators
sq: Vendos _ndarës të fjalëve

en: Add and remove spaces when inserting word suggestions followed by punctuation characters.
sq: Shto dhe hiq hapësira kur vendos sugjerime të fjalëve të ndjekura nga karaktere pikëzimi.

en: Options
sq: Opsionet

en: Show button to pause learning
sq: Shfaq butonin për të vendosur të mësuarit në pauzë

en: Words typed while this button is pressed won't be remembered.
sq: Fjalët e shtypura kur ky buton është shtypur nuk do të mbahen mend.

en: Show lan_guage switcher
sq: Shfaq ndryshuesin e gju_hëve

en: Show a button for language selection.
sq: Shfaq një buton për përzgjedhjen e gjuhës.

en: Buttons
sq: Butonat

en: Word Suggestions
sq: Sugjerime të Fjalëve

en: Auto-capitalize while typing
sq: Vetë kapitalizoje gjatë shtypjes

en: Automatically capitalize sentence begins and name words.
sq: Kapitalizo automatikisht fillimin e fjalive dhe fillimin e fjalëve emra.

en: Auto-correct spelling
sq: Vetë-korrigjo gërmëzimin

en: Automatically correct the last word.
sq: Automatikisht korrigjo fjalën e fundit.

en: The spell check engine to use.
sq: Cili motor kontrollues i gërmëzimit do të përdoret.

en: Spell-check backend:
sq: Mbështetësi i kontrollorit të gërmëzimit:

en: Auto-correction
sq: Vetë-korrigjim

en: Learning
sq: Mësim

en: Enable  keyboard _scanning
sq: Aktivizo _skanimin me tastierë

[ctx: Label of keyboard scanning settings button on preferences page Universal Access.]
en: Sc_anner Settings
sq: Parametrat e Sk_anerit

en: Keyboard Scanning
sq: Skanimi me Tastierë

en: _Delay:
sq: _Vonesa:

en: _Motion threshold:
sq: _Kufiri i lëvizjes:

en: Time in seconds before a click is triggered.
sq: Koha në sekonda përpara se të shkaktohet një klikim.

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
sq: Distanca në piksel para se të njihet levizja.

en: Hide hover click window
sq: Fshih dritaren që rri pezull

en: Hide the system-provided hover click window while Onboard is running.
sq: Fshihe dritaren me klikim qëndrimi që jep sistemi kur është nisur Onboard.

en: Enable click type window on exit
sq: Aktivizo modalitetin e klikimit në dritare kur të dalesh

en: Always enable the system-provided hover click window when exiting Onboard.
sq: Gjithmonë aktivizoje klikimin me qëndrim mbi dritaren që jep sistem kur del nga Onboard.

en: Hover Click
sq: Mbi Kliko

en: Onboard Settings
sq: Parametrat Onboard

en: Onboard onscreen keyboard settings
sq: Parametrat e tastierës në ekran onboard

en: Change Onboard settings
sq: Ndrysho Parametrat Onboard

en: Failed to load language model '{}': {} ({})
sq: Dështova në ngarkimin e modelit të gjuhës '{}': {} ({})

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hoverclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Activate Hover Click
sq: Aktivizo Klikimin me Mbivendosje

en: Alphanumeric keys
sq: Butonat alfanumerikë

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'doubleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Double click
sq: Me dy klikime

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'dragclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Drag click
sq: Zvarrit dhe kliko

en: Function keys
sq: Butonat funksionalë

en: Number block and function keys
sq: Blluko i numrave dhe i butonave funksionalë

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hide' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Hide Onboard
sq: Fshihe onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'pause-learning.wordlist' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Pause learning
sq: Pauzë në të mësuar

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Main keyboard
sq: Tastiera kryesore

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'middleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Middle click
sq: Klikimi i mesit

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'move' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Move Onboard
sq: Lëvize Onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer1' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Number block and snippets
sq: Blloku i numrave dhe shenjave

note: translators: very short label of the Preferences button translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'settings' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Preferences
sq: Parapëlqimet

note: translators: very short label of the Quit button
en: Quit
sq: Dil

note: translators: very short label of the RETURN key
en: Return
sq: Rikthehu

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'secondaryclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Right click
sq: Klik djathtas

en: Space
sq: Hapësirë

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'showclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Toggle click helpers
sq: Ndërro ndihmuesit e klikimeve

note: translators: description of unicode character U+2602 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Umbrella
sq: Çadër

note: translators: description of unicode character U+2606 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White star
sq: Yll i bardhë

note: translators: description of unicode character U+260F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White telephone
sq: Telefon i bardhë

note: translators: description of unicode character U+2615
en: Hot beverage
sq: Pije e ngrohtë

note: translators: description of unicode character U+2620
en: Skull and crossbones
sq: Kafkë dhe kocka të kryqëzuara

note: translators: description of unicode character U+2622 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Radioactive sign
sq: Shenjë radioaktiviteti

note: translators: description of unicode character U+262E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Peace symbol
sq: Simbol i paqes

note: translators: description of unicode character U+2639 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Frowning face
sq: Fytyrë e vrenjtur

note: translators: description of unicode character U+263A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face
sq: Fytyrë e buzëqeshur

note: translators: description of unicode character U+263C translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD10' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White sun with rays
sq: Diell i bardhë me rreze

note: translators: description of unicode character U+263E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC10' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Last quarter moon
sq: Hënë çerekshe

note: translators: description of unicode character U+2640 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Female sign
sq: Shenja e femrës

note: translators: description of unicode character U+2642 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Male sign
sq: Shenja e mashkullit

note: translators: description of unicode character U+2661 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White heart suit
sq: Veshje me zemër të bardhë

note: translators: description of unicode character U+2662
en: White diamond suit
sq: Veshje me diamante të bardhë

note: translators: description of unicode character U+2664
en: White spade suit
sq: Veshje me shpatë të bardhë

note: translators: description of unicode character U+2667
en: White club suit
sq: Veshje klubi e bardhë

note: translators: description of unicode character U+266B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Beamed eighth note
sq: Nota e tetë me avull

note: translators: description of unicode character U+2709 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Envelope
sq: Zarf

note: translators: description of unicode character U+270C
en: Victory hand
sq: Dora e fitores

note: translators: description of unicode character U+270D
en: Writing hand
sq: Dorë që shkruan

note: translators: description of unicode character U+1F604 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with open mouth and smiling eyes
sq: Fytyrë e buzëqeshur me gojën e hapur dhe sytë që buzëqeshin

note: translators: description of unicode character U+1F607 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with halo
sq: Fytyrë e buzëqeshur me rreth mbi kokë

note: translators: description of unicode character U+1F608 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with horns
sq: Fytyrë e buzëqeshur me brirë

note: translators: description of unicode character U+1F609 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Winking face
sq: Fytyrë që shkel syrin

note: translators: description of unicode character U+1F60A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with smiling eyes
sq: Fytyrë e buzëqeshur me sy të buzëqeshur

note: translators: description of unicode character U+1F60B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Face savouring delicious food
sq: Fytyrë që po shijon ushqim të shijshëm

note: translators: description of unicode character U+1F60D
en: Smiling face with heart-shaped eyes
sq: Fytyrë e buzëqeshur me sy në formë zemre

note: translators: description of unicode character U+1F60E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with sunglasses
sq: Fytyrë e buzëqeshur me syze dielli

note: translators: description of unicode character U+1F60F
en: Smirking face
sq: Fytyrë e ngërdheshur

note: translators: description of unicode character U+1F610
en: Neutral face
sq: Fytyrë neutrale

note: translators: description of unicode character U+1F612
en: Unamused face
sq: Fytyrë e zhgënjyer

note: translators: description of unicode character U+1F616 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Confounded face
sq: Fytyrë e habitur

note: translators: description of unicode character U+1F618
en: Face throwing a kiss
sq: Fytyrë që lëshon një puthje

note: translators: description of unicode character U+1F61A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Kissing face with closed eyes
sq: fytyrë që puth me sytë e mbyllur

note: translators: description of unicode character U+1F61C translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Face with stuck-out tongue and winking eye
sq: Fytyrë me gjuhën përjashta që shkel syrin

note: translators: description of unicode character U+1F61D
en: Face with stuck-out tongue and tightly closed eyes
sq: Fytyrë me gjuhën nxjerrë përjashta dhe me sytë e mbyllur fort

note: translators: description of unicode character U+1F61E
en: Disappointed face
sq: Fytyrë e zhgënjyer

note: translators: description of unicode character U+1F620 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Angry face
sq: Fytyrë e zemëruar

note: translators: description of unicode character U+1F621
en: Pouting face
sq: Fytyrë e fryrë

note: translators: description of unicode character U+1F622 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Crying face
sq: Fytyrë që qan

note: translators: description of unicode character U+1F623
en: Persevering face
sq: Fytyrë e vendosur

note: translators: description of unicode character U+1F629
en: Weary face
sq: Fytyrë e lëshuar

note: translators: description of unicode character U+1F62B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Tired face
sq: Fytyrë e lodhur

note: translators: description of unicode character U+1F632 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Astonished face
sq: Fytyrë e çuditur

note: translators: description of unicode character U+1F633
en: Flushed face
sq: Fytyrë e skuqur

note: translators: description of unicode character U+1F635
en: Dizzy face
sq: Fytyrë e trullosur

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer4' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Arrows
sq: Shigjetat

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer5' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Custom
sq: E Personalizuar

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Full Keyboard.onboard'
en: Desktop keyboard with edit and function keys
sq: Tastierë desktopi me butonat e modifikimit dhe funksionit

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Greek
sq: Greqisht

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Grid.onboard'
en: Grid of keys, suitable for keyboard scanning
sq: Rrjetë butonash, e pështatshme për skanimin e tastierës

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'hide' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Hide keyboard
sq: Fshihe tastierën

note: translators: this is a 'description' of the keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
sq: Dalje e tastierës me shenjat greke, shigjeta e më tepër, për edukim në matematikë, fizikë ose si një dërrasë e bardhë interaktive.

note: translators: this is a 'description' of the keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
    This layout places all keys on a single, very wide layer.
sq: Dalje e tastierës me shenjat greke, shigjeta e më tepër, për edukim në matematikë, fizikë ose si një dërrasë e bardhë interaktive.
    Kjo dalje i vendos të gjithë butonat në një shtresë të vetme, shumë të gjerë.

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Compact.onboard'
en: Medium size desktop keyboard
sq: Tastierë desktopi me përmasë mesatare

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Phone.onboard'
en: Mobile keyboard for small screens
sq: Tastierë mobile për ekrane të vegjël

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'expand-corrections' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: More suggestions
sq: Më tepër sugjerime

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'move' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Move keyboard
sq: Lëvize tastierën

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'quit' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Quit Keyboard
sq: Mbylle Tastierën

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'quit' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Quit Onboard
sq: Mbyll Onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Set and Settings
sq: Rregullimet dhe Parametrat

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
sq: Parametrat

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Small.onboard'
en: Space efficient desktop keyboard
sq: Tastierë desktopi e volitshme për hapësirën

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer3' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Special Characters
sq: Shkronja speciale

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Special characters for interactive whiteboards
sq: Gërma të veçanta për dërrasat e bardha interaktive

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'correction' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Spelling suggestion
sq: Sugjerim gërmëzimi

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer1' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Sub-, Superscripts; Fractions
sq: Sub-, Superskripte; Fraksione

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However the system is not configured anymore to use Onboard to unlock the screen. A possible reason can be that another application configured the system to use something else.
    
    Would you like to reconfigure the system to show Onboard when unlocking the screen?
sq: Onboard është konfiguruar të shfaet me dialogun për të zhbllokuar ekranin; përshembull për tëhequr ruajtësin e ekranit të mbrojtur nga fjalëkalimi.
    
    Sidoqoftë sistemi nuk është më i konfiguruar që të përdorë Onboard për të zhbllokuar ekranin. Një arsye e mundshme mund të jetë që një program tjetër e ka konfiguruar sistemin për të përdorur diçka tjetër.
    
    
    Do të dëshironit ta rikonfiguronit sistemin që të shfaqë Onboard kur zhbllokon ekranin?

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
sq: Onboard është konfiguruar të shfaqet me dialogun për të zhbllokuar ekranin; përshembull për të hequr ruajtësin e mbrojtur të ekranit.
    
    Sidoqoftë ky funksion është çaktivizuar në sistem.
    
    Do të dëshironit ta aktivizonit atë?

en: Layout file ({}) or name
sq: Dalja e skedarit ({}) ose emri

en: Theme file (.theme) or name
sq: Skedari i temës (.theme) ose emri

en: Window size, widthxheight
sq: Përmasa e dritares gjerësi x lartësi

en: Window x position
sq: Pozicioni x i dritares

en: Window y position
sq: Pozicioni y i dritares

en: Start in XEmbed mode, e.g. for gnome-screensaver
sq: Nis mënyrën XEmbed, p.sh. për gnome-screensaver

en: Allow multiple Onboard instances
sq: Lejo instanca të shumta të onboard

en: Silently fail to start in the given desktop environments. DESKTOPS is a comma-separated list of XDG desktop names, e.g. GNOME for GNOME Shell.
sq: Dështim në heshtje të fillojë në mjediset desktop të dhëna.  DESKTOP është nje listë e emrave të XDG ndarë e me presje, si p.sh. GNOME për GNOME Shell.

en: Keep aspect ratio when resizing the window
sq: Ruaj përmasat kur ripërmason dritaren

en: Override auto-detection and manually select quirks
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}
sq: Mbishkruaj vetë dallimin dhe vendos quirks në mënyrë manuale
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}

en: Migrating user directory '{}' to '{}'.
sq: Duke migruar drejtorinë e përdoruesit '{}' tek '{}'.

note: honor XDG spec python >2.5
en: failed to migrate user directory.
sq: dështova në migrimin e drejtorisë së përdoruesit.

en: layout '{filename}' does not exist
sq: shtresa '{filename}' nuk ekziston

en: theme '{filename}' does not exist
sq: tema '{filename}' nuk ekziston

en: Loading theme from '{}'
sq: Duke ngarkuar temën nga '{}'

en: Unable to read theme '{}'
sq: Nuk jam në gjendje të lexoj temën '{}'

en: Enabling auto-show requires Gnome Accessibility.
    
    Onboard can turn on accessiblity now, however it is recommended that you log out and back in for it to reach its full potential.
    
    Enable accessibility now?
sq: Aktivizimi i vetëshfaqjes kërkon hyrje në Gnome.
    
    Onboard mund ta ndezë hyrjen tani, sidoqoftë rekomandohet që ju të dilni nga sistemi dhe të riktheheni në të në mënyrë që ai të arrijë potencialin e vet të plotë.
    
    Ta aktivizoj hyrjen tani?

en: color scheme '{filename}' does not exist
sq: skema e ngjyrave '{filename}' nuk ekziston

en: New Input Device
sq: Pajisje e Re Hyrëse

en: Onboard has detected a new input device
sq: Onboard dalloi një pajisje të re hyrëse

en: Do you want to use this device for keyboard scanning?
sq: Dëshironi ta përdorni këtë pajisje për skanim të tastierës?

en: Use device
sq: Përdore pajisjen

en: Onboard onscreen keyboard
sq: Onboard tastirë në ekran

en: no window transparency available; screen doesn't support alpha channels
sq: nuk ka tejdukshmëri të disponueshme të dritares; ekrani nuk suporton kanalet alfa

note: ##############
en: <Enter label>
sq: <Vendos etiketën>

en: <Enter text>
sq: <Vendos tesktin>

en: Button Number
sq: Numri i Butonit

en: Button Label
sq: Etiketa e Butonit

en: Snippet Text
sq: Teksti i Dritares

en: Must be an integer number
sq: Duhet të jetë një numër integer

en: Snippet %d is already in use.
sq: Snippet %d është tashmë në përdorim.

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    Revert word suggestions to the last backup (recommended)?
sq: <big>Onboard dështoi në hapjen e sugjerimeve për fjalët e mësuara.</big>
    
    Gabimi ishte:
    <tt>{}</tt>
    
    Ti kthej sugjerimet e fjalëve në ruajtjen e fundit (rekomandohet)?

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    The suggestions have to be reset, but the erroneous file will remain at 
    '{}'
sq: <big>Onboard dështoi në hapjen e sugjerimeve të fjalëve të mësuara.</big>
    
    Gabimi ishte:
    <tt>{}</tt>
    
    Sugjerimet do të pastrohen, por skedari i gabuar do të ngelet në 
    '{}'

en: Loading legacy layout, format '{}'. Please consider upgrading to current format '{}'
sq: Duke ngarkuar planin, formati '{}'. Ju lutem konsideroni të ndryshoni në formatin aktual '{}'.

en: Ignoring key '{}'. No svg filename defined.
sq: Duke shpërfillur çelësin '{}'. Nuk është përcaktuar asnjë emër skedari svg.

note: i18n: full string is "Snippet n, unassigned"
en: , unassigned
sq: , i pa caktuar

en: copying layout '{}' to '{}'
sq: duke kopjuar shtresën '{}' tek '{}'

en: copy_layouts failed, unsupported layout format '{}'.
sq: copy_layouts dështoi, format e pa suportuar i shtresës '{}'.

en: copying svg file '{}' to '{}'
sq: duke kopjuar skedarin svg '{}' tek '{}'

en: gsettings schema for '{}' is not installed
sq: skema e gsettings për '{}' nuk është instaluar

note: assume filename is just a basename instead of a full file path
en: {description} '{filename}' not found yet, retrying in default paths
sq: {description} '{filename}' nuk është gjetur akoma, po përpiqem në shtigjet e parazgjedhura

en: unable to locate '{filename}', loading default {description} instead
sq: nuk jam në gjendje të gjej '{filename}', po ngarkoj të parazgjedhurin {description} në vend të tij

en: failed to find {description} '{filename}'
sq: dështova në gjetjen e {description} '{filename}'

en: {description} '{filepath}' found.
sq: {description} '{filepath}' u gjet.

en: Looking for system defaults in {paths}
sq: Duke kërkuar për të paravendosurat e sistemit tek {paths}

en: Failed to read system defaults.
sq: Dështova në leximin e parazgjedhjeve të sistemit.

en: No system defaults found.
sq: Nuk u gjetën parazgjedhje të sistemit.

en: Loading system defaults from {filename}
sq: Duke ngarkuar të parazgjedhurat e sistemit nga {filename}

en: Found system default '[{}] {}={}'
sq: U gjetën të parazgjedhurat e sistemit '[{}] {}={}'

en: System defaults: Unknown key '{}' in section '{}'
sq: Të parazgjedhurat e sistemit: Çelës i panjohur '{}' në seksionin '{}'

en: System defaults: Invalid enum value for key '{}' in section '{}': {}
sq: E zgjedhur nga sistemi: Vlerë e pavlefshme per celësin '{}' në sektorin '{}': {}

en: System defaults: Invalid value for key '{}' in section '{}'
      {}
sq: Të parazgjedhurat e sistemit: Vlerë e pavlefshme për çelësin '{}' në seksionin '{}'
      {}

en: Failed to get gsettings value.
sq: Dështova në marrjen e vlerës për gsettings.
