PackageKit - en to el translation catalogue (302 entries)

en: (seconds)
el: (δευτερόλεπτα)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
el: Πρέπει να οριστεί έγκυρη ενέργεια

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
el: Πρέπει να οριστεί ο κατάλογος προορισμού και τα ονόματα των πακέτων που θα ληφθούν

en: A filename is required
el: Πρέπει να οριστεί ένα όνομα αρχείου

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
el: Πρέπει να οριστεί όνομα αρχείου προς εγκατάσταση

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
el: Πρέπει να οριστεί αναγνωριστικό EULA (eula-id)

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
el: Πρέπει να οριστεί όνομα πακέτου

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
el: Πρέπει να οριστεί όνομα πακέτου προς εγκατάσταση

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
el: Πρέπει να οριστεί όνομα πακέτου προς αφαίρεση

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
el: Πρέπει να οριστεί όνομα πακέτου για τον καθορισμό

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
el: Πρέπει να οριστεί συμβολοσειρά με το τι παρέχει αυτό το πακέτο

en: A repo id and autoremove required
el: Πρέπει να οριστούν αναγνωριστικό και αυτόματη αφαίρεση αποθετηρίου

en: A repo name, parameter and value are required
el: Πρέπει να οριστούν όνομα, παράμετρος και τιμή αποθετηρίου

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
el: Πρέπει να οριστεί όνομα αποθετηρίου

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
el: Πρέπει να οριστεί όρος προς αναζήτηση

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
el: Πρέπει να οριστεί ο τύπος της αναζήτησης, π.χ. όνομα

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
el: Πρέπει να οριστεί ο τύπος, το όνομα κλειδιού (key_id) και το όνομα πακέτου (package_id)

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
el: Αποδοχή άδειας χρήσης (EULA)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
el: Αποδοχή άδειας χρήσης (EULA)

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
el: Επηρεαζόμενα πακέτα:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
el: Επηρεαζόμενα πακέτα: Κανένα

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
el: Άδεια χρήσης

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
el: Ψευδώνυμο στο %s

note: command line argument, do we allow package downgrades
en: Allow packages to be downgraded during transaction
el: Επέτρεψε στα πακέτα να ληφθούν κατά την εργασία

en: Allow packages to be reinstalled during transaction
el: Επέτρεψε στα πακέτα να επανεγκατασταθούν κατά την εργασία

note: command line argument, do we ask questions
en: Allow untrusted packages to be installed.
el: Να επιτρέπονται μη έμπιστα πακέτα να εγκατασταθούν.

note: TRANSLATORS: The user didn't * specify what action to use
en: An action, e.g. 'update-packages' is required
el: Πρέπει να οριστεί μια ενέργεια, π.χ. 'ενημέρωση-πακέτων'

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
el: Απαιτείται επανεκκίνηση της εφαρμογής από το:

en: Authentication is required to accept a EULA
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την αποδοχή της άδειας χρήσης (EULA)

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την ακύρωση ενέργειας που δεν είχατε εκκινήσει εσείς

en: Authentication is required to clear the offline updates message
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την εκκαθάριση μηνύματος ενημερώσεων εκτός σύνδεσης

en: Authentication is required to consider a key used for signing software as trusted
el: Απαιτείται πιστοποίηση για να θεωρήσετε ένα κλειδί που χρησιμοποιείται για την υπογραφή λογισμικού ως έμπιστο

en: Authentication is required to downgrade software
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την υποβάθμιση του λογισμικού

en: Authentication is required to install software
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την εγκατάσταση του λογισμικού

en: Authentication is required to install untrusted software
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την εγκατάσταση αναξιόπιστου λογισμικού

en: Authentication is required to reinstall software
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την επανεγκατάσταση του λογισμικού

en: Authentication is required to reload the device with a new driver
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την επαναφόρτωση της συσκευής με έναν νέο οδηγό

en: Authentication is required to remove software
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την αφαίρεση του λογισμικού

en: Authentication is required to repair the installed software
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την επιδιόρθωση του εγκατεστημένου λογισμικού

en: Authentication is required to set the network proxy used for downloading software
el: Απαιτείται πιστοποίηση για τον ορισμό του διαμεσολαβητή δικτύου που χρησιμοποιείται για τη λήψη λογισμικού

en: Authentication is required to trigger offline updates
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την ενεργοποίηση ενημερώσεων εκτός σύνδεσης

en: Authentication is required to update software
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την ενημέρωση του λογισμικού

note: TRANSLATORS: this is the author of the backend
en: Author
el: Δημιουργός

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
el: Διαθέσιμο

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
el: Φραγμένη

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
el: Ακύρωση ενέργειας άλλου χρήστη

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
el: Ακύρωση

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
el: Ακύρωση

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
el: Κατηγορία

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
el: Αλλαγές

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
el: Έλεγχος εφαρμογών σε χρήση

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
el: Έλεγχος βιβλιοθηκών σε χρήση

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
el: Έλεγχος υπογραφών

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
el: Εκκαθαρίστηκε

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
el: Γίνεται εκκαθάριση

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
el: Εκκαθάριση πακέτων

note: SECURITY: - Normal users are able to clear the updates message that is shown after an updates are applied at boot time.
en: Clear offline update message
el: Εκκαθάριση μηνύματος ενημερώσεων εκτός σύνδεσης

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
el: Η εντολή απέτυχε

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
el: Γραμμή εντολών

en: Command not found, valid commands are:
el: Δε βρέθηκε η εντολή, έγκυρες εντολές είναι:

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
el: Υποβολή αλλαγών

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
el: Αντιγραφή αρχείων

en: Debugging Options
el: Επιλογές αποσφαλμάτωσης

note: TRANSLATORS: this is the description of the backend
en: Description
el: Περιγραφή

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
el: Λεπτομέρειες ενημέρωσης:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
el: Δε βρέθηκε ο κατάλογος

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
el: Απενεργοποίηση του χρονομέτρου αδράνειας

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
el: Διανομή

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
el: Εγκαταστήστε αυτό το πακέτο μόνο αν είστε βέβαιοι ότι είναι ασφαλές.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
el: Εγκαταστήστε αυτό το πακέτο μόνο αν είστε βέβαιοι ότι είναι ασφαλές.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
el: Ενημερώστε αυτό το πακέτο μόνο αν είστε βέβαιοι ότι είναι ασφαλές.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
el: Ενημερώστε αυτό το πακέτο μόνο αν είστε βέβαιοι ότι είναι ασφαλές.

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
el: Αποδοχή αυτής της άδειας χρήσης;

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
el: Αποδέχεστε την υπογραφή;

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
el: Θέλετε να επιτρέπεται η εγκατάσταση μη ασφαλών πακέτων?

note: TRANSLATORS: don't unset environment variables, used for debugging
en: Don't clear environment on startup
el: Να μην γίνεται εκκαθάριση περιβάλλοντος κατά την εκκίνηση

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
el: Λήφθηκε

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
el: Γίνεται λήψη

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
el: Γίνεται λήψη των λιστών αρχείων

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
el: Λήψη λιστών αρχείων (θα πάρει κάποιο χρόνο να ολοκληρωθεί)

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
el: Γίνεται λήψη των ομάδων

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
el: Γίνεται λήψη της λίστας πακέτων...

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
el: Γίνεται λήψη των λιστών με τις αλλαγές

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
el: Λήψη πακέτων...

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
el: Γίνεται λήψη των πληροφοριών αποθετηρίου

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
el: Γίνεται λήψη των πληροφοριών ενημερώσεων

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
el: Διάρκεια

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
el: Απαιτείται άδεια χρήσης τελικού χρήστη

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
el: Βελτίωσης

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
el: Έξοδος μετά από μικρή καθυστέρηση

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
el: Έξοδος μετά τη φόρτωση της μηχανής

note: TRANSLATORS: The user used * 'pkcon install dave.rpm' rather than * 'pkcon install-local dave.rpm'
en: Expected package name, actually got file. Try using 'pkcon install-local %s' instead.
el: Αναμενόταν όνομα πακέτου, στην πραγματικότητα λήφθηκε αρχείο. Δοκιμάστε να χρησιμοποιήσετε το 'pkcon install-local %s' αντ' αυτού.

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
el: Αποτυχία επικοινωνίας με το PackageKit

en: Failed to get daemon state
el: Αποτυχία λήψης κατάστασης υπηρεσίας

en: Failed to get properties
el: Αποτυχία λήψης ιδιοτήτων

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
el: Αποτυχία λήψης του χρόνου που είχε ολοκληρωθεί για τελευταία φορά αυτή η ενέργεια

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
el: Απέτυχε η εγκατάσταση των πακέτων

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
el: Δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση:

note: TRANSLATORS: cannot load the backend the user specified
en: Failed to load the backend
el: Αποτυχία φόρτωσης συστήματος υποστήριξης

note: TRANSLATORS: probably not yet installed
en: Failed to load the config file
el: Αποτυχία φόρτωσης του αρχείου ρύθμισης

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
el: Αποτυχία ανάλυσης ορισμάτων

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to parse command line
el: Αποτυχία ανάλυσης γραμμής εντολών

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
el: Δεν ήταν δυνατή η αναζήτηση για το αρχείο

note: TRANSLATORS: cannot unload the backend the user specified
en: Failed to unload the backend
el: Αποτυχία αποφόρτωσης του συστήματος υποστήριξης

en: False
el: Ψευδές

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
el: Εσωτερικό σφάλμα

note: TRANSLATORS: There was an error * getting the list of packages. * The filename follows
en: File already exists: %s
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη: %s

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
el: Ολοκληρώθηκε

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
el: Δημιουργία λιστών πακέτων

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
el: Λήψη κατηγοριών

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
el: Λήψη εξαρτήσεων

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
el: Λήψη λεπτομερειών

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
el: Λήψη λίστας αρχείων

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
el: Λήψη πληροφοριών...

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
el: Λήψη πακέτων...

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
el: Λήψη πακέτων που παρέχουν αρχεία

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
el: Λήψη αποθετηρίων

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
el: Λήψη απαιτούμενων

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: Getting the list of files failed
el: Αποτυχία λήψης της λίστας αρχείων

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
el: Λήψη εργασιών

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
el: Λήψη λεπτομερειών ενημέρωσης

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
el: Λήψη ενημερώσεων

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
el: Λήψη αναβαθμίσεων

note: TRANSLATORS: this is group identifier
en: ID
el: Αναγνωριστικό

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
el: Εικονίδιο

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
el: Σημαντικό

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to reinstall packages. - Authorization to install packages does not imply permissions to reinstall them and vice versa. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install already installed package again
el: Εγκαταστάση ξανά ενός εγκατεστημένου πακέτου

note: SECURITY - Normal users require admin authentication to downgrade packages. - User authorized to dowgrade signed packages is authorized to install them as well. - If a package in question is not trusted, user's permission to install untrusted package will be checked as well.
en: Install older version of installed package
el: Εγκατάσταση παλιότερης έκδοσης του εγκατεστημένου πακέτου

note: TRANSLATORS: command description
en: Install package
el: Εγκατάσταση πακέτου

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
el: Εγκατάσταση του πακέτου '%s' που παρέχει την εντολή '%s';

note: SECURITY: - Normal users do not need authentication to install signed packages from signed repositories, as this cannot exploit a system. - Paranoid users (or parents!) can change this to 'auth_admin' or 'auth_admin_keep'.
en: Install signed package
el: Εγκατάσταση υπογεγραμμένου πακέτου

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
el: Εγκαταστείστε τα πακέτα χωρίς να ζητήσετε επιβεβαίωση

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
el: Εγκατάσταση μη έμπιστου τοπικού αρχείου

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
el: Εγκατεστημένο

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
el: Γίνεται εγκατάσταση

note: TRANSLATORS: this is the message we send plymouth to * advise of the new percentage completion when installing updates
en: Installing Updates
el: Εγκατάσταση ενημερώσεων

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
el: Εγκατάσταση αρχείων

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
el: Εγκατάσταση πακέτων...

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
el: Εγκατάσταση υπογραφής

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
el: Εγκατάσταση ενημερώσεων...

note: TRANSLATORS: we've started doing offline updates
en: Installing updates; this could take a while...
el: Εγκατάσταση ενημερώσεων, αυτό θα μπορούσε να πάρει λίγο χρόνο...

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
el: Εκδόθηκε

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
el: Αναγνωριστικό κλειδιού

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
el: Χρονική σήμανση κλειδιού

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
el: Διεύθυνση κλειδιού

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
el: Αποτύπωμα κλειδιού

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
el: Χρήστης κλειδιού

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
el: Γίνεται φόρτωση της λανθάνουσας μνήμης

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
el: Φόρτωση λίστας πακέτων.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
el: Απαιτείται αλλαγή μέσου

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
el: Ετικέτα πολυμέσου

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
el: Τύπος πολυμέσου

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
el: Βρέθηκαν πολλαπλά πακέτα:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
el: Όνομα

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
el: Χωρίς αρχεία

note: TRANSLATORS: there are no updates, so nothing to do
en: No packages require updating to newer versions.
el: Κανένα πακέτο δεν χρειάζεται ενημέρωση για νεότερες εκδόσεις.

note: TRANSLATORS: we couldn't find anything
en: No packages were found
el: Δεν βρέθηκε κανένα πακέτο

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
el: Κανονική

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
el: Αντικαταστάθηκε

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
el: Αντικαθιστά

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
el: Σημείωση παρωχημένων

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
el: Σημείωση πακέτων ως παρωχημένα

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
el: Η επιλογή '%s' δεν υποστηρίζεται

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
el: Περιγραφή πακέτου

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
el: Αρχεία πακέτου

note: TRANSLATORS: we asked to install a package * that could not be found in any repo
en: Package not found
el: Δεν βρέθηκε το πακέτο

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
el: Διεπαφή κονσόλας Packagekit

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
el: Παρακολούθηση PackageKit

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
el: Υπηρεσία PackageKit

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
el: Πακέτα που παρέχουν αυτό το αρχείο:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
el: Σύστημα υποστήριξης που θα χρησιμοποιηθεί, π.χ. dummy

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
el: Γονική

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
el: Ποσοστό

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε εντολή προς εκτέλεση

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε ένα πακέτο προς εγκατάσταση

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε το σωστό πακέτο:

en: Please enter a number from 1 to %i:
el: Παρακαλούμε, εισάγετε έναν αριθμό από το 1 μέχρι το %i:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
el: Παρακαλούμε εισάγετε το σωστό μέσο

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
el: Παρακαλούμε, αποσυνδεθείτε και συνδεθείτε εκ νέου για να ολοκληρωθεί η ενημέρωση, καθώς εγκαταστάθηκαν σημαντικές ενημερώσεις ασφαλείας.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
el: Παρακαλούμε, αποσυνδεθείτε και συνδεθείτε εκ νέου για να ολοκληρωθεί η ενημέρωση.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
el: Παρακαλούμε, επανεκκινήστε τον υπολογιστή σας για να ολοκληρωθεί η ενημέρωση, καθώς εγκαταστάθηκαν σημαντικές ενημερώσεις ασφαλείας.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
el: Παρακαλούμε, επανεκκινήστε τον υπολογιστή σας για να ολοκληρωθεί η ενημέρωση.

note: command line argument, do we just download or apply changes
en: Prepare the transaction by downloading packages only
el: Ετοιμασία της εργασίας κάνοντας μόνο λήψη των πακέτων

note: TRANSLATORS: There follows a list of packages downloaded and ready * to be updated
en: Prepared updates:
el: Έτοιμες ενημερώσεις:

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
el: Εκτύπωση στην οθόνη μιας εξόδου αναγνώσιμης από μηχάνημα, αντί της χρήσης γραφικών στοιχείων κινούμενων εικόνων

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
el: Να προχωρήσουν οι αλλαγές;

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
el: Γίνεται αναζήτηση

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
el: Πραγματικό όνομα

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Rebooting after installing updates…
el: Επανεκκίνηση μετά την εγκατάσταση ενημερώσεων…

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache
el: Ανανέωση λανθάνουσας μνήμης

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh the cache (forced)
el: Ανανέωση λανθάνουσας μνήμης (εξαναγκασμός)

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
el: Ανανέωση λανθάνουσας μνήμης

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
el: Ανανέωση λίστας λογισμικού

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
el: Επανεγκατεστημένο

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
el: Γίνεται επανεγκατάσταση

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to rebind a driver so that it works after we install firmware. - This should not be set to 'yes' as unprivileged users could then try to rebind drivers in use, for instance security authentication devices.
en: Reload a device
el: Επαναφόρτωση μιας συσκευής

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
el: Αφαίρεση πακέτου

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
el: Έχει αφαιρεθεί

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
el: Αφαίρεση

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
el: Αφαίρεση πακέτων

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
el: Αφαίρεση αποθετηρίου

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
el: Επαναδημιουργία πακέτων

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to repair the system since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Repair System
el: Επιδιόρθωση συστήματος

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
el: Αίτηση για δεδομένα

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
el: Καθορισμός

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
el: Καθορισμός εξαρτήσεων

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
el: Επανεκκίνηση

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
el: Αποτελέσματα:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
el: Ρόλος

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
el: Εκτέλεση της παρόμοιας εντολής;

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
el: Εκτέλεση της εντολής χρησιμοποιώντας αδρανές εύρος ζώνης δικτύου και επίσης χρησιμοποιώντας λιγότερη ενέργεια

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
el: Εκτελείται

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
el: Γίνεται σάρωση των εφαρμογών

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by details
el: Αναζήτηση κατά λεπτομέρειες

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by files
el: Αναζήτηση κατά αρχεία

note: TRANSLATORS: command description
en: Search by names
el: Αναζήτηση κατά ονόματα

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
el: Αναζήτηση βάσει λεπτομερειών

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
el: Αναζήτηση κατά αρχείο

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
el: Αναζήτηση κατά όνομα

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
el: Αναζήτηση ομάδων

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
el: Ασφαλείας

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
el: Απαιτείται επανεκκίνηση της συνεδρίας (για λόγους ασφαλείας) από το:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
el: Απαιτείται επανεκκίνηση της συνεδρίας από το:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
el: Ορισμός διαμεσολαβητή δικτύου

note: TRANSLATORS: command description
en: Set repository options
el: Ορισμός επιλογών αποθετηρίου

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
el: Ορισμός του φίλτρου, π.χ. εγκατεστημένα

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
el: Ρύθμιση δεδομένων

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
el: Προβολή πληροφοριών αποσφαλμάτωσης για όλα τα αρχεία

en: Show debugging options
el: Προβολή επιλογών αποσφαλμάτωσης

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
el: Εμφάνιση της έκδοσης του προγράμματος και έξοδος

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
el: Εμφάνιση έκδοσης και έξοδος

note: TRANSLATORS: we've finished doing offline updates
en: Shutting down after installing updates…
el: Τερματισμός λειτουργίας μετά την εγκατάσταση ενημερώσεων…

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
el: Παρόμοια εντολή:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
el: Παρόμοιες εντολές:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
el: Όνομα πηγής λογισμικού

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
el: Απαιτείται η υπογραφή του αποθετηρίου

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
el: Γίνεται εκκίνηση

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
el: Κατάσταση

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
el: Κατάσταση

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
el: Υποεντολές:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
el: Επιτυχής

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
el: Κατάλληλα πακέτα:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
el: Περίληψη

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
el: Απαιτείται επανεκκίνηση του συστήματος (για λόγους ασφαλείας) από το:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
el: Απαιτείται επανεκκίνηση του συστήματος από το:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
el: Ώρα συστήματος

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
el: Έλεγχος αλλαγών...

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
el: Κείμενο

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
el: Η άδεια χρήσης δεν έγινε αποδεκτή.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
el: Δεν εισήχθη το σωστό πολυμέσο.

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
el: Η υπηρεσία κατέρρευσε κατά τη διάρκεια της εργασίας!

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
el: Το φίλτρο που ορίστηκε δεν ήταν έγκυρο

note: TRANSLATORS: When processing, untrusted and non-verified packages may be encountered
en: The following packages are untrusted:
el: Τα παρακάτω πακέτα είναι αναξιόπιστα:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
el: Τα ακόλουθα πακέτα θα πρέπει να υποβαθμιστούν:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
el: Τα παρακάτω πακέτα πρέπει να εγκατασταθούν:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
el: Τα παρακάτω πακέτα πρέπει να εγκατασταθούν ξανά:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
el: Τα παρακάτω πακέτα πρέπει να αφαιρεθούν:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
el: Τα παρακάτω πακέτα πρέπει να ενημερωθούν:

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: The maximum metadata cache age. Use -1 for 'never'.
el: Η μέγιστη ηλικία μνήμης μεταδεδομένων. Χρησιμοποιήστε -1 για 'ποτέ'.

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
el: Το πακέτο που παρέχει αυτό το αρχείο είναι το:

note: TRANSLATORS: The network settings could not be sent
en: The proxy could not be set
el: Αδυναμία ορισμού διαμεσολαβητή

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
el: Η υπογραφή δεν έγινε δεκτή.

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
el: Το λογισμικό δεν προέρχεται από έμπιστη πηγή.

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
el: Η εργασία δεν προχώρησε.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
el: Η εργασία απέτυχε

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
el: Το ανυπόγραφο λογισμικό δεν θα εγκατασταθεί.

note: TRANSLATORS: the user asked to update everything, * but there is nothing that can be updated
en: There are no packages to update.
el: Δεν υπάρχουν πακέτα για ενημέρωση.

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις αυτή τη στιγμή.

en: There are no upgrades available at this time.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες αναβαθμίσεις αυτή τη στιγμή.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
el: Το εργαλείο δεν μπόρεσε να βρει όλα τα πακέτα: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find any available package: %s
el: Το εργαλείο δεν μπόρεσε να βρει κανένα διαθέσιμο πακέτο: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
el: Το εργαλείο δεν μπόρεσε να βρει το εγκατεστημένο πακέτο: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
el: Το εργαλείο δεν μπόρεσε να βρει το πακέτο: %s

note: TRANSLATORS: this is the time since this role was used
en: Time since
el: Χρόνος τελευταίας χρήσης

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
el: Εργασία

note: SECURITY: - Normal users are able to ask updates to be installed at early boot time without a password. - Normal users require admin authentication to upgrade the system to a new distribution since this can make the system unbootable or stop other applications from working.
en: Trigger offline updates
el: Ενεργοποίηση ενημερώσεων εκτός σύνδεσης

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
el: Ασήμαντο

en: True
el: Αληθές

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to add signing keys. - This implies adding an explicit trust, and should not be granted without a secure authentication. - This is not kept as each package should be authenticated.
en: Trust a key used for signing software
el: Εμπιστευθείτε ένα κλειδί που χρησιμοποιείται για την υπογραφή λογισμικού

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
el: Τύπος

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Unavailable
el: Μη διαθέσιμο

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
el: Άγνωστος τύπος ρόλου

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
el: Άγνωστη κατάσταση

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to update the system as the packages will be signed, and the action is required to update the system when unattended. - Changing this to anything other than 'yes' will break unattended updates.
en: Update software
el: Ενημέρωση λογισμικού

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
el: Περιγραφή ενημέρωσης

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
el: Ενημερώθηκε

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
el: Ενημερώνει

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
el: Γίνεται ενημέρωση

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
el: Ενημέρωση πακέτων

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
el: Γίνεται ενημέρωση εκτελούμενων εφαρμογών

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
el: Ταυτότητα χρήστη

en: User aborted selection
el: Ο χρήστης ματαίωσε την επιλογή

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
el: Όνομα χρήστη

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
el: Κατασκευαστής

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
el: Αναμονή για πιστοποίηση

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
el: Αναμονή για κλείδωμα του διαχειριστή πακέτων

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
el: Αναμονή για κλείδωμα του διαχειριστή πακέτων.

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
el: Αναμονή στην ουρά

note: TRANSLATORS: The user did not provide a distro name
en: You need to specify a list file to create
el: Θα πρέπει να ορίσετε ένα αρχείο λίστας για δημιουργία

note: TRANSLATORS: the prefix of all the output telling the user * why it's not executing. NOTE: this is lowercase to mimic * the style of bash itself -- apologies
en: command not found
el: δε βρέθηκε η εντολή
