PackageKit - en to te translation catalogue (237 entries)

en: (seconds)
te: (సెకనులు)

note: TRANSLATORS: The user specified * an invalid action
en: A correct role is required
te: ఒక సరైన పాత్ర అవసరము

note: TRANSLATORS: the user did not * specify anything about what to * download or where
en: A destination directory and the package names to download are required
te: డౌనులోడు చేయుటకు గమ్య డైరెక్టరీ మరియు సంకలనము నామములు అవసరము

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A filename to install is required
te: సంస్థాపించుటకు వొక దస్త్రమునామము అవసరమైంది

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A licence identifier (eula-id) is required
te: ఒక లైసెన్సు గుర్తింపుదారి (eula-id) అవసరమైంది

note: TRANSLATORS: The user did not * provide a package name
en: A package name is required
te: సంకలనము నామము అవసరమైంది

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to install
en: A package name to install is required
te: సంస్థాపించుటకు వొక ప్యాకేజీ నామము అవసరమైంది

note: TRANSLATORS: the user did not * specify what they wanted to remove
en: A package name to remove is required
te: తొలగించుటకు సంకలనము నామము అవసరమైంది

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a package name
en: A package name to resolve is required
te: పరిష్కరించుటకు ఒక ప్యాకేజీ నామము అవసరము

note: TRANSLATORS: each package * "provides" certain things, e.g. * mime(gstreamer-decoder-mp3), * the user didn't specify it
en: A package provide string is required
te: సంకలనము అందించు పదబందము(స్ట్రింగు) అవసరమైంది

en: A repo name, parameter and value are required
te: ఒక రెపో నామము, పారామితి మరియు విలువ అవసరమైంది

note: TRANSLATORS: The user did not * specify a repository name
en: A repository name is required
te: ఒక రిపోజిటరీ నామము అవసరమైంది

note: TRANSLATORS: the user * needs to provide a search term TRANSLATORS: the user needs * to provide a search term
en: A search term is required
te: ఒక శోధన పదము అవసరమైంది

note: TRANSLATORS: a search type can * be name, details, file, etc
en: A search type is required, e.g. name
te: ఒక శోధన రకము అవసరమైంది, ఉ.దా. నామము

note: TRANSLATORS: geeky error, real * users won't see this
en: A type, key_id and package_id are required
te: ఒక రకము, key_id మరియు package_id అవసరమైంది

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to accept new licence agreements. - Change this to 'auth_admin' for environments where users should not be given the option to make legal decisions.
en: Accept EULA
te: EULA ఆమోదించుము

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
te: EULA ఆమోదించుచున్నది

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages:
te: ప్రభావిత సంకలనాలు:

note: TRANSLATORS: these are packages touched by the transaction
en: Affected packages: None
te: ప్రభావిత సంకలనాలు: ఏదీకాదు

note: TRANSLATORS: the EULA text itself (long and boring)
en: Agreement
te: ఒప్పందము

note: TRANSLATORS: a package requires the application to be restarted
en: Application restart required by:
te: అనువర్తనము పునఃప్రారంభము అవసరమైంది:

en: Authentication is required to accept a EULA
te: EULA ఆమోదించుటకు దృవీకరణము అవసరమైంది

en: Authentication is required to cancel a task that was not started by yourself
te: మీ ద్వారా ప్రారంభించని కార్యము రద్దుచేయుటకు దృవీకరణము అవసరము

en: Authentication is required to reload the device with a new driver
te: కొత్త డ్రైవర్‌తో పరికరమును తిరిగిలోడు చేయుటకు దృవీకరణ అవసరమైంది

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
te: అందుబాటులోవుంది

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked
te: బ్లాక్‌డ్

note: TRANSLATORS: details about the update, the bugzilla URLs
en: Bugzilla
te: బగ్‌జిల్లా

note: SECURITY: - Normal users are allowed to cancel their own task without authentication, but a different user id needs the admin password to cancel another users task.
en: Cancel foreign task
te: పరాయి కర్తవ్యమును రద్దుచేయి

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
te: రద్దుచేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of cancelling
en: Cancelling
te: రద్దుచేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: this is the group category name
en: Category
te: వర్గము

note: TRANSLATORS: details about the update, the changelog for * the package
en: Changes
te: మార్పులు

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking executable files currently in use
en: Checking applications in use
te: ఉపయోగంలోవున్న అనువర్తనములను పరిశీలించుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, we are checking for libraries currently in use
en: Checking libraries in use
te: ఉపయోగంలో వున్న లైబ్రరీలను పరిశీలించుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
te: సంతకాలను పరిశీలించుచున్నది

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
te: శుభ్రపరచిన

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
te: శుభ్రపరచుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
te: సంకలనాలను శుభ్రపరచుచున్నది చేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
te: ఆదేశము విఫలమైంది

note: TRANSLATORS: this is The command line used to do the action
en: Command line
te: ఆదేశ వరుస

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
te: మార్పులను అప్పగించుతోంది

note: TRANSLATORS: transaction state, we are copying package files before or after the transaction
en: Copying files
te: దస్త్రములను నకలుతీయుచున్నది

en: Debugging Options
te: డీబగ్గింగ్ ఐచ్చికాలు

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
te: నవీకరణ గురించి సమాచారము:

note: TRANSLATORS: the directory does * not exist, so we can't continue
en: Directory not found
te: డైరెక్టరీ కనబడలేదు

note: TRANSLATORS: if we should not monitor how long we are inactive for
en: Disable the idle timer
te: వృధాగావున్న సమయగణనిని అచేతనముచేయి

note: TRANSLATORS: if the repo is disabled
en: Disabled
te: అచేతనపరచిన

note: TRANSLATORS: this is the distro, e.g. Fedora 10
en: Distribution
te: పంపిణి

en: Do not install these packages unless you are sure it is safe to do so.
te: మీకు ఈ సంకలనములను సంస్థాపించుట క్షేమమేనని తెలిస్తే తప్ప నవీకరించవద్దు.

en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
te: మీకు ఈ సంకలనమును సంస్థాపించుట క్షేమమేనని తెలిస్తే తప్ప నవీకరించవద్దు.

en: Do not update these packages unless you are sure it is safe to do so.
te: మీకు ఈ సంకలనములను నవీకరించుట క్షేమమేనని తెలిస్తే తప్ప నవీకరించవద్దు.

en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
te: మీకు ఈ సంకలనమును నవీకరించుట క్షేమమేనని తెలిస్తే తప్ప నవీకరించవద్దు.

note: TRANSLATORS: ask the user if they've read and accepted the EULA
en: Do you accept this agreement?
te: మీరు ఈ వొప్పందమును ఆమోదిస్తారా?

note: TRANSLATORS: ask the user if they want to import
en: Do you accept this signature?
te: మీరు ఈ సంతకమును ఆమోదిస్తారా?

note: TRANSLATORS: ask the user if they are comfortable installing insecure packages
en: Do you want to allow installing of unsigned software?
te: సంతకముచేయని సాఫ్టువేరు సంస్థాపనను మీరు అనుమతించాలని అనుకొనుచున్నారా?

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
te: డౌనులోడు చేసిన

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
te: డౌనులోడు చేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
te: దస్త్రముల జాబితాను డౌనులోడుచేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: downloading file lists so we can search
en: Downloading filelists (this may take some time to complete).
te: దస్త్రములజాబితాను డౌనులోడుచేస్తున్నది (పూర్తిచేయుటకు యిది కొంత సమయం తీసుకొనవచ్చు)

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
te: సమూహాలను డౌనులోడు చేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
te: సంకలనాల జాబితాను డౌనులోడుచేస్తోంది

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
te: మార్పుల జాబితాను డౌనులోడుచేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
te: సంకలనాలను డౌనులోడు చేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
te: రిపోజిటరీ సమాచారమును డౌనులోడుచేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
te: నవీకరణ సమాచారమును డౌనులోడుచేస్తున్నది

note: TRANSLATORS: this is The duration of the transaction
en: Duration
te: నిడివి

note: TRANSLATORS: if the repo is enabled
en: Enabled
te: చేతనపరచిన

note: TRANSLATORS: this is another name for a software licence that has to be read before installing
en: End user licence agreement required
te: అంతిమ వినియోగదారి లైసెన్సు వొప్పందము అవసరమైంది

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement
te: వృద్దిఅవుతు

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
te: ఒక చిన్న విరామం తర్వాత నిష్క్రమించుము

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
te: ఇంజన్ లోడైన తర్వాత నిష్క్రమించుము

note: TRANSLATORS: we failed to contact the daemon
en: Failed to contact PackageKit
te: ప్యాకేజీకిట్‌ను సంప్రదించుటకు విఫలమైంది

en: Failed to get daemon state
te: డెమోన్ స్థితిని పొందుటకు విఫలమైంది

note: TRANSLATORS: we keep a database updated with the time that an * action was last executed
en: Failed to get the time since this action was last completed
te: ఈ చర్య ఆఖరున పూర్తైన కారణముగా సమయమును పొందుటలో విఫలమైంది

note: TRANSLATORS: we failed to install the package
en: Failed to install packages
te: సంకలనములను సంస్థాపించుటలో విఫలమైంది

note: TRANSLATORS: we failed to launch the executable, the error follows
en: Failed to launch:
te: ఆరంభించుటలో విఫలమైంది:

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for file
te: దస్త్రమును శోధించుటలో విఫలమైంది

en: False
te: అసత్యము

note: TRANSLATORS: we failed to get any results, which is pretty * fatal in my book
en: Fatal error
te: ప్రమాదకరమైన దోషము

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
te: పూర్తైనది

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
te: సంకలన జాబితాలను జనియింపచేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
te: వర్గములను పొందుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
te: ఆధారాలను పొందుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
te: వివరాలను పొందుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
te: దస్త్రము జాబితాను పొందుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
te: సమాచారమును పొందుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting packages
te: సంకలనాలను పొందుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting provides
te: ఉత్పాదకాలను పొందుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting repositories
te: రీపోజిటరీలను పొందుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
te: కావలిసినవి పొందుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting transactions
te: బదిలీకరణలను పొందుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update details
te: నవీకరణ వివరములను పొందుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
te: నవీకరణలను పొందుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting upgrades
te: నవీకరణలు పొందుచున్నది

note: TRANSLATORS: this is preferred icon for the group
en: Icon
te: ప్రతిమ

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important
te: ముఖ్యమైన

note: TRANSLATORS: as the user if we want to install a package to provide the command
en: Install package '%s' to provide command '%s'?
te: సంకలనము '%s'ను ఆదేశము '%s' అందివ్వుటకు సంస్థాపించాలా?

note: SECURITY: - Normal users do not need authentication to install signed packages from signed repositories, as this cannot exploit a system. - Paranoid users (or parents!) can change this to 'auth_admin' or 'auth_admin_keep'.
en: Install signed package
te: సంతకముచేసిన సంకలనములను సంస్థాపించుము

note: command line argument, do we ask questions
en: Install the packages without asking for confirmation
te: నిర్ధారణ కొరకు అడుగకుండా ప్యాకేజీలను సంస్థాపించుము

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install untrusted or unrecognised packages, as allowing users to do this without a password would be a massive security hole. - This is not retained as each package should be authenticated.
en: Install untrusted local file
te: నమ్మదగని స్థానిక దస్త్రమును సంస్థాపించుము

note: TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
te: సంస్థాపించిన

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
te: సంస్థాపించుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing files
te: దస్త్రములను సంస్థాపించుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
te: సంకలనాలను సంస్థాపించుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
te: సంతకమును సంస్థాపించుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
te: నవీకరణలను సంస్థాపించుచున్నది

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was issued
en: Issued
te: విడుదలైన

note: TRANSLATORS: the key ID, usually a few hex digits
en: Key ID
te: కీ ID

note: TRANSLATORS: the timestamp (a bit like a machine readable time)
en: Key Timestamp
te: కీ టైమ్‌స్టాంప్

note: TRANSLATORS: the key URL
en: Key URL
te: కీ URL

note: TRANSLATORS: the key fingerprint, again, yet more hex
en: Key fingerprint
te: కీ వేలిముద్ర

note: TRANSLATORS: the username of the key
en: Key user
te: కీ వినియోగదారి

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
te: క్యాచీను లోడుచేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: loading package cache so we can search
en: Loading list of packages.
te: సంకలనాల జాబితాను లోడుచేస్తోంది.

note: TRANSLATORS: the user needs to change media inserted into the computer
en: Media change required
te: మాధ్యమం మార్పు అవసరమైంది

note: TRANSLATORS: the media label, usually like 'disk-1of3'
en: Media label
te: మాధ్యమం లేబుల్

note: TRANSLATORS: the type, e.g. DVD, CD, etc
en: Media type
te: మాధ్యమం రకము

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, * to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
te: ఒకటికన్నా యెక్కువ సంకలనము సరితూగినది:

note: TRANSLATORS: this is the name of the parent group TRANSLATORS: this is the name of the backend
en: Name
te: నామము

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
te: దస్త్రములు లేవు

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal
te: సాధారణ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
te: తొలగించిన

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update obsoletes
en: Obsoletes
te: తొలగించినవి

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
te: తొలగించుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
te: సంకలనాలను తీసివేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: The user tried to use an * unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
te: ఐచ్చికము '%s' మద్దతీయబడదు

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
te: సంకలనము వివరణ

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
te: సంకలనము దస్త్రములు

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
te: ప్యాకేజీకిట్ కన్సోల్ ఇంటర్ఫేస్

note: TRANSLATORS: this is a program that monitors PackageKit
en: PackageKit Monitor
te: PackageKit పర్యవేక్షకి

note: TRANSLATORS: describing the service that is running
en: PackageKit service
te: PackageKit సేవ

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that provide this command
en: Packages providing this file are:
te: ఈ దస్త్రమును అందించు సంకలనములు:

note: TRANSLATORS: a backend is the system package tool, e.g. dnf, apt
en: Packaging backend to use, e.g. dummy
te: ఉపయోగించుటకు సంకలనీకరణ బ్యాకెండ్, ఉ.దా. dummy

note: TRANSLATORS: this is the parent group
en: Parent
te: మాత్రుక

note: TRANSLATORS: the percentage complete of the transaction
en: Percentage
te: శాతము

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to run
en: Please choose a command to run
te: నడుపుటకు దయచేసి ఆదేశమును యెంచుకొనుము

note: TRANSLATORS: ask the user to choose a file to install
en: Please choose a package to install
te: సంస్థాపించుటకు దయచేసి సంకలనమును యెంచుకొనుము

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
te: దయచేసి సరైన సంకలనమును యెంచుకొనుము:

en: Please enter a number from 1 to %i:
te: దయచేసి సంఖ్యను 1 నుండి %iకు ప్రవేశపెట్టుము:

note: TRANSLATORS: ask the user to insert the media
en: Please insert the correct media
te: దయచేసి సరైన మాధ్యమాన్ని చేర్చుము

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session (due to security)
en: Please logout and login to complete the update as important security updates have been installed.
te: ముఖ్యమైన రక్షణ నవీకరణలు సంస్థాపించబడినవి కావున నవీకరణ పూర్తగుటకు దయచేసి లాగవుటై మరియు లాగిన్ అవ్వండి.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart the session
en: Please logout and login to complete the update.
te: ఈ నవీకరణ పూర్తగుటకు దయచేసి లాగ్అవుటై మరియు లాగిన్అవ్వుము

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system (due to security)
en: Please restart the computer to complete the update as important security updates have been installed.
te: ముఖ్యమైన నవీకరణలు సంస్థాపించబడినవి కావున దయచేసి నవీకరణ పూర్తిచేయుటకు కంప్యూటర్ పునఃప్రారంభించుము.

note: TRANSLATORS: a package needs to restart their system
en: Please restart the computer to complete the update.
te: ఈ నవీకరణ పూర్తగుటకు దయచేసి కంప్యూటర్ పునఃప్రారంభించుము.

note: TRANSLATORS: command line argument, just output without fancy formatting
en: Print to screen a machine readable output, rather than using animated widgets
te: ఏనిమేట్ చేయబడిన విడ్జట్‌లను వుపయోగించుట కన్నా, మిషన్ చదువగల అవుట్పుట్‌ను తెరకు ముద్రించుము

note: TRANSLATORS: ask the user if the proposed changes are okay
en: Proceed with changes?
te: మార్పులతో ముందుకుపోవాలా?

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
te: క్వరీచేస్తున్నది

note: TRANSLATORS: this is the users real name, e.g. "Richard Hughes"
en: Real name
te: వాస్తవ నామము

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing cache
te: క్యాచీను తాజాపరుస్తోంది

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
te: సాఫ్టువేరు జాబితాను తాజాపర్చుచున్నది

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
te: తిరిగిసంస్థాపించిన

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
te: తిరిగిసంస్థాపించుచున్నది

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to rebind a driver so that it works after we install firmware. - This should not be set to 'yes' as unprivileged users could then try to rebind drivers in use, for instance security authentication devices.
en: Reload a device
te: పరికరమును తిరిగిలోడు చేయుము

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to remove packages as this can make the system unbootable or stop other applications from working. - Be sure to close the tool used to remove the packages after the admin authentication has been obtained, otherwise packages can still be removed. 
en: Remove package
te: ప్యాకేజీని తీసివేయుము

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
te: తొలగించిన

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
te: తీసివేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
te: ప్యాకేజీలను తీసివేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
te: దస్త్రములు పునఃసంకలనము చేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
te: డాటాను అభ్యర్ధించుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
te: పరిష్కరించుచున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
te: ఆధారాలను పరిష్కరించుచున్నది

note: TRANSLATORS: details about the update, if the package * requires a restart
en: Restart
te: పునఃప్రారంభము

note: TRANSLATORS: the results from the transaction
en: Results:
te: ఫలితాలు:

note: TRANSLATORS: this is the transactions role, e.g. "update-packages"
en: Role
te: పాత్ర

note: TRANSLATORS: Ask the user if we should run the similar command
en: Run similar command:
te: అటువంటి ఆదేశమును నడుపుము:

note: TRANSLATORS: command line argument, this command is not a priority
en: Run the command using idle network bandwidth and also using less power
te: స్థిరమైన నెట్వర్కు బ్యాండ్‌విడ్తును మరియు తక్కువ శక్తిని వుపయోగించి ఆదేశమును నడుపుము

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
te: నడుస్తున్నది

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning applications
te: అనువర్తనములను స్కానుచేయుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by details
te: వివరముల ప్రకారం శోధించుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by file
te: దస్త్రము ప్రకారం శోధించుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching by name
te: నామము ప్రకారం శోధించుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
te: సమూహాల ప్రాకరం శోధించుచున్నది

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security
te: రక్షణ

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted * due to a security update
en: Session restart (security) required:
te: విభాగము(సెషన్) పునఃప్రారంభము (రక్షణ) అవసరమైంది:

note: TRANSLATORS: a package requires the session to be restarted
en: Session restart required:
te: విభాగము(సెషన్) పునఃప్రారంభము అవసరమైంది:

note: SECURITY: - Normal users do not require admin authentication to set the proxy used for downloading packages.
en: Set network proxy
te: నెట్వర్కు ప్రోక్సీను అమర్చుము

note: TRANSLATORS: command line argument, use a filter to narrow down results
en: Set the filter, e.g. installed
te: వడపోత(ఫిల్టర్) అమర్చుము, ఉ.దా. సంస్థాపించిన

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting data
te: డాటాను అమర్చుచున్నది

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
te: అన్ని ఫైళ్ళ కొరకు డీబగ్గింగ్ సమాచారమును చూపుము

en: Show debugging options
te: డీబగ్గింగ్ ఐచ్చికాలను చూపుము

note: TRANSLATORS: command line argument, just show the version string
en: Show the program version and exit
te: ప్రోగ్రామ్ వర్షన్‌ను చూపుము మరియు నిష్క్రమించుము

note: TRANSLATORS: show version
en: Show version and exit
te: వర్షన్ చూపుము మరియు నిష్క్రమించుము

note: TRANSLATORS: tell the user what we think the command is
en: Similar command is:
te: అటువంటి ఆదేశము:

note: TRANSLATORS: show the user a list of commands that they could have meant TRANSLATORS: show the user a list of commands we could run
en: Similar commands are:
te: ఓకేతీరు ఆదేశములు:

note: TRANSLATORS: the package repository name
en: Software source name
te: సాఫ్టువేరు మూలపు నామము

note: TRANSLATORS: the package repository is signed by a key that is not recognised
en: Software source signature required
te: సాఫ్టువేరు మూలముయొక్క సంతకము అవసరము

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
te: ప్రారంభించుచున్నది

note: TRANSLATORS: details about the update, the ongoing state * of the update
en: State
te: స్థితి

note: TRANSLATORS: the status of the transaction (e.g. downloading)
en: Status
te: స్థితి

note: these are commands we can use with pkcon
en: Subcommands:
te: ఉపఆదేశములు:

note: TRANSLATORS: this is if the transaction succeeded or not
en: Succeeded
te: సఫలమైంది

note: TRANSLATORS: Show the user a list of packages that they can install to provide this command
en: Suitable packages are:
te: సరితూగు సంకలనములు:

note: TRANSLATORS: this is any summary text describing the upgrade TRANSLATORS: this is the summary of the group
en: Summary
te: సంక్షిప్త సమాచారము

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted * due to a security update
en: System restart (security) required by:
te: సిస్టమ్ పునఃప్రారంభము (రక్షణ) అవసరమైంది:

note: TRANSLATORS: a package requires the system to be restarted
en: System restart required by:
te: సిస్టమ్ పునఃప్రారంభము అవసరమైంది:

note: TRANSLATORS: this is the time the transaction was started in system timezone
en: System time
te: సిస్టమ్ సమయం

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
te: మార్పులను పరిశీలించుచున్నది

note: TRANSLATORS: the media description, usually like 'Fedora 12 disk 5'
en: Text
te: పాఠ్యము

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The agreement was not accepted.
te: ఒప్పందము ఆమోదించబడదు.

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything as they are lazy
en: The correct media was not inserted.
te: సరైన మాధ్యమం చేర్చబడలేదు.

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up * shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
te: వ్యవహారము-మద్యలో డెమోన్ కుప్పకూలినది!

note: TRANSLATORS: The user specified * an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
te: తెలుపబడిన వడపోత(ఫిల్టర్) చెల్లనిది

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to downgrade other dependencies
en: The following packages have to be downgraded:
te: ఈ క్రింది సంకలనములు డౌన్‌గ్రేడ్ చేయవలసివుంది:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to install other dependencies
en: The following packages have to be installed:
te: ఈ క్రింది ప్యాకేజీలు సంస్థాపించబడినవి:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to reinstall other dependencies
en: The following packages have to be reinstalled:
te: ఈ క్రింది సంకలనములు తిరిగిసంస్థాపించవలసి వుంది:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
te: ఈ క్రింది సంకలనములు తీసివేయబడాలి:

note: TRANSLATORS: When processing, we might have to update other dependencies
en: The following packages have to be updated:
te: ఈ క్రింది సంకలనములు నవీకరించవలసివుంది:

note: TRANSLATORS: tell the user what package provides the command
en: The package providing this file is:
te: సంకలనము అందించుచున్న ఈ దస్త్రము:

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The signature was not accepted.
te: సంతకము ఆమోదించబడలేదు.

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not from a trusted source.
te: సాఫ్టువేరు నమ్మదగిన మూలమునుండి కాదు.

note: TRANSLATORS: tell the user we didn't do anything
en: The transaction did not proceed.
te: బదిలీకరణ ముందుకుసాగలేదు.

note: TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could * not expect TRANSLATORS: the transaction failed in a way we could not expect
en: The transaction failed
te: బదిలీకరణ విఫలమైంది

note: TRANSLATORS: tell the user we've not done anything
en: The unsigned software will not be installed.
te: సంతకము చేయని సాఫ్టువేరు సంస్థాపించబడదు.

note: TRANSLATORS: print a message when there are no updates
en: There are no updates available at this time.
te: ఈ సమయం వద్ద అక్కడ యెటువంటి నవీకరణలు అందుబాటులో లేవు.

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows TRANSLATORS: There was an error getting the * dependencies for the package. The detailed error follows * details about the package. The detailed error follows TRANSLATORS: The package name was not
en: This tool could not find all the packages: %s
te: ఈ సాధనము అన్ని సంకలనములను కనుగొనలేక పోయింది: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find any available package: %s
te: ఈ సాధనము అందుబాటులో వున్న యే సంకలనములను కనుగొనలేకపోయింది: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the installed package: %s
te: ఈ సాధనము సంస్థాపిత సంకలనములను కనుగొనలేకపోయింది: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list * of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not find the package: %s
te: ఈ సాధనము ప్యాకేజీను కనుగొనలేక పోయింది: %s

note: TRANSLATORS: this is an atomic transaction TRANSLATORS: the role is the point of the transaction, * e.g. update-packages
en: Transaction
te: వ్యవహారము

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial
te: క్లిష్టమైన

en: True
te: సత్యము

note: TRANSLATORS: this is type of update, stable or testing
en: Type
te: రకము

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Unknown role type
te: తెలియని పాత్రరకము

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
te: తెలియని స్థితి

note: TRANSLATORS: details about the update, any description of * the update
en: Update text
te: పాఠము నవీకరించుము

note: TRANSLATORS: details about the update, date the update * was updated TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
te: నవీకరించిన

note: TRANSLATORS: details about the update, any packages that * this update updates
en: Updates
te: నవీకరణలు

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
te: నవీకరించుచున్నది

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
te: సంకలనాలను నవీకరిస్తోంది

note: TRANSLATORS: transaction state, we are updating the list of processes
en: Updating running applications
te: నడుస్తున్న అనువర్తనములను నవీకరించుచున్నది

note: TRANSLATORS: this is the user ID of the user that started the action
en: User ID
te: వినియోగదారి ID

note: TRANSLATORS: this is the username, e.g. hughsie
en: Username
te: వినియోగదారినామము

note: TRANSLATORS: details about the update, the vendor URLs TRANSLATORS: the vendor (e.g. vmware) that is providing the EULA
en: Vendor
te: అమ్మకందారు

note: TRANSLATORS: transaction state, waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
te: దృవీకరణము కొరకు వేచివుంది

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
te: సంకలన నిర్వాహిక లాక్ కొరకు వేచివుంది

note: TRANSLATORS: waiting for native lock
en: Waiting for package manager lock.
te: సంకలనము నిర్వాహిక లాక్ కొరకు వేచివుంది.

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
te: క్యూనందు వేచివుంది
