debian-installer - en to hu translation catalogue (13 entries)

note: Type: boolean Description
en: Go back to the menu?
hu: Visszatér a menübe és folytatja a partícionálást?

note: Type: boolean Description
en: No file system is specified for partition #${PARTITION} of ${DEVICE}.
hu: Nincs megadott fájlrendszer (${DEVICE} eszköz ${PARTITION}. partícióján).

note: Type: boolean Description
en: If you do not go back to the partitioning menu and assign a file system to this partition, it won't be used at all.
hu: Ha nem megy vissza a partícionálómenübe és ott nem ad meg fájlrendszert a partíciónak, a partíció használatlanul marad.

note: Type: text Description
en: do not use the partition
hu: partíció mellőzése

note: Type: text Description up to 25 character positions
en: Format the partition:
hu: Partíció formattálása:

note: Type: text Description
en: yes, format it
hu: igen, formattálás

note: Type: text Description
en: no, keep existing data
hu: nem, meglevő adatok megőrzése

note: Type: text Description
en: do not use
hu: mellőzés

note: Type: text Description short variant of `do not use the partition'
en: unused
hu: mellőzve

note: Type: text Description
en: format the partition
hu: partíció formattálása

note: Type: text Description short variant of `format the partition'
en: format
hu: formattálás

note: Type: text Description
en: keep and use the existing data
hu: meglevő adatok megőrzése és használata

note: Type: text Description short variant of `keep and use the existing format'
en: keep
hu: megőrzés
