Pioneers 15.4 - en to ca translation catalogue (773 entries)

note: Commandline pioneersai: chromosome-file
en: Chromosome File
ca: Fitxer de Cromosoma

note: Commandline pioneersai: server
en: Server Host
ca: Servidor

note: Commandline pioneersai: port
en: Server Port
ca: Port

note: Commandline pioneersai: name
en: Computer name (mandatory)
ca: Nom de l'ordinador (obligatori)

note: Commandline pioneersai: time
en: Time to wait between turns (in milliseconds)
ca: Temps d'espera entre torns (en mil·lisegons)

note: Commandline pioneersai: chat-free
en: Stop computer player from talking
ca: Fes callar el jugador artificial

note: Commandline pioneersai: algorithm
en: Type of computer player
ca: Tipus de jugador artificial

note: Commandline option of ai: enable debug logging Commandline option of client: enable debug logging Commandline option of metaserver: enable debug logging Commandline option of server-gtk: enable debug logging Commandline option of server: enable debug logging
en: Enable debug messages
ca: Activa els missatges de depuració

note: Commandline option of ai: version Commandline option of client: version Commandline option of editor: version Commandline option of metaserver: version Commandline option of server-gtk: version Commandline option of server-console: version
en: Show version information
ca: Mostra la informació de la versió

note: Long description in the commandline for pioneersai: help
en: - Computer player for Pioneers
ca: - Jugador artificial de Pioneers

en: Pioneers version:
ca: Versió de Pioneers:

note: ai commandline error
en: A name must be provided.
ca: Cal donar un nom.

en: Type of computer player: %s
ca: Tipus de jugador artificial: %s

en: The game is already full. I'm leaving.
ca: La partida ja està plena. Me'n vaig.

note: AI chat at the start of the turn
en: Ok, let's go!
ca: Val, som-hi!

note: AI chat at the start of the turn
en: I'll beat you all now! ;)
ca: Ara us repassaré a tots! ;)

note: AI chat at the start of the turn
en: Now for another try...
ca: Provem-ho un altre cop...

note: AI chat when one resource is received
en: At least I get something...
ca: Almenys n'he tret alguna cosa...

note: AI chat when one resource is received
en: One is better than none...
ca: Una millor que cap...

note: AI chat when more than one resource is received
en: Wow!
ca: Uau!

note: AI chat when more than one resource is received
en: Ey, I'm becoming rich ;)
ca: Ei, m'estic fent la barba d'or ;)

note: AI chat when more than one resource is received
en: This is really a good year!
ca: Aquest és ben bé un bon any!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You really don't deserve that much!
ca: La veritat és que no et mereixes tant!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You don't know what to do with that many resources ;)
ca: No saps què fer amb tants recursos ;)

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: Ey, wait for my robber and lose all this again!
ca: Ei, espera que vingui el meu lladre i ho tornaràs a perdre tot!

note: AI chat when it moves the robber
en: Hehe!
ca: He he!

note: AI chat when it moves the robber
en: Go, robber, go!
ca: Vés, lladre, ves!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: You bastard!
ca: Merda!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Can't you move that robber somewhere else?!
ca: No pots moure aquest lladre a un altre cantó?!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Why always me??
ca: Per què sempre jo??

note: AI chat when it must discard resources
en: Oh no!
ca: Oh, no!

note: AI chat when it must discard resources
en: Who the hell rolled that 7??
ca: Qui cony ha tret aquest 7??

note: AI chat when it must discard resources
en: Why always me?!?
ca: Per què sempre jo?!?

note: AI chat when other players must discard
en: Say good bye to your cards... :)
ca: Digues adéu a les teves cartes... :)

note: AI chat when other players must discard
en: *evilgrin*
ca: *ganyota maliciosa*

note: AI chat when other players must discard
en: /me says farewell to your cards ;)
ca: /me diu adéu a les teves cartes ;)

note: AI chat when other players must discard
en: That's the price for being rich... :)
ca: Aquest és el preu de ser ric... :)

note: AI chat when someone steals from it
en: Ey! Where's that card gone?
ca: Ei!, On ha anat a parar, aquesta carta?

note: AI chat when someone steals from it
en: Thieves! Thieves!!
ca: Lladres! Lladres!!

note: AI chat when someone steals from it
en: Wait for my revenge...
ca: Espera la meva revenja...

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Oh no :(
ca: Oh, no :(

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Must this happen NOW??
ca: Havia de passar això ARA??

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Args
ca: Bufa!

note: AI chat when it has the largest army
en: Hehe, my soldiers rule!
ca: He he, els meus soldats manen!

note: AI chat when another player that the largest army
en: First robbing us, then grabbing the points...
ca: Primer ens robes, després ens agafes els punts...

note: AI chat when it has the longest road
en: See that road!
ca: Guaita quin camí!

note: AI chat when another player has the longest road
en: Pf, you won't win with roads alone...
ca: Pff, no guanyaràs només amb camins...

en: Received error from server: %s.  Quitting
ca: Error rebut del servidor: %s. Abandonant

note: AI chat when it wins
en: Yippie!
ca: Iupii!

note: AI chat when another player wins
en: My congratulations
ca: Felicitats

en: No settlements in stock to use for setup
ca: No hi ha cap poble disponible per a utilitzar-lo en el poblament

en: There is no place to setup a settlement
ca: No hi ha lloc per muntar un poble

en: No roads in stock to use for setup
ca: No hi ha cap camí disponible per a utilitzar-lo en el poblament

en: There is no place to setup a road
ca: No hi ha lloc per a muntar un camí

en: Rejecting trade.
ca: Es rebutja el tracte.

note: Translators: don't translate '/help'
en: Hello, welcome to the lobby. I am a simple robot. Type '/help' in the chat to see the list of commands I know.
ca: Hola, benvingut/da a la sala. Sóc un simple robot. Escriu '/help' a la conversa per veure la llista d'ordres que conec.

note: Translators: don't translate '/help'
en: '/help' shows this message again
ca: '/help' torna a mostrar aquest missatge

note: Translators: don't translate '/why'
en: '/why' explains the purpose of this strange board layout
ca: '/why' explica el propòsit d'aquest estrany arranjament del tauler

note: Translators: don't translate '/news'
en: '/news' tells the last released version
ca: '/news' explica quina és la darrera versió apareguda

note: AI chat that explains '/why'
en: This board is not intended to be a game that can be played. Instead, players can find eachother here, and decide which board they want to play. Then, one of the players will host the proposed game by starting a server, and registers it at the metaserver. The other players can subsequently disconnect from the lobby, and enter that game.
ca: Aquest taulell no pretén ser un joc que es pugui jugar. En lloc d'això, els jugadors es poden trobar tots aquí i decidir amb quin taulell volen jugar. Llavors, un dels jugadors allotjarà la partida proposada bo i iniciant un servidor, i llavors el registrarà al metaservidor. Tot seguit, els altres jugadors es podran desconnectar de la sala i entrar a la partida.

en: The last released version of Pioneers is
ca: La versió més recent de Pioneers és

note: The lobbybot leaves when a game is starting
en: The game is starting. I'm not needed anymore. Goodbye.
ca: Està començant la partida. Ja no em necessiteu. Adéu.

en: Waiting
ca: Esperant

en: Idle
ca: Lliure

en: We have been kicked out of the game.
ca: Hem estat expulsats de la partida.

note: Network status: offline
en: Offline
ca: Desconnectat

en: Notice: %s
ca: Nota: %s

en: %s does not receive any %s, because the bank is empty.
ca: %s no rep %s, perquè el banc està buit.

en: %s only receives %s, because the bank didn't have any more.
ca: %s només rep %s, perquè el banc no en té més.

en: %s receives %s.
ca: %s rep %s.

note: Year of Plenty
en: %s takes %s.
ca: %s pren %s.

en: %s spent %s.
ca: %s gasta %s.

en: %s is refunded %s.
ca: A %s, li retornen %s.

note: %s = Player name
en: %s shuffled the dice deck.
ca: %s ha barrejat la baralla de daus.

en: %s discarded %s.
ca: %s ha descartat %s.

en: %s has won the game with %d victory points!
ca: %s ha guanyat la partida amb %d punts de victòria!

en: Loading
ca: Carregant

en: Version mismatch.
ca: La versió no coincideix.

en: Version mismatch. Please make sure client and server are up to date.
ca: La versió no coincideix. Assegura't que tant el client com el servidor estan actualitzats, si et plau.

en: Build two settlements, each with a connecting
ca: Construeix dos pobles, connectats cadascun amb un

en: Build a settlement with a connecting
ca: Construeix un poble connectat amb un

en: road
ca: camí

en: bridge
ca: pont

en: ship
ca: vaixell

en:  or
ca:  o

en: Waiting for your turn.
ca: S'està esperant el teu torn.

en: Select the building to steal from.
ca: Selecciona l'edifici d'on vols robar.

en: Select the ship to steal from.
ca: Selecciona el vaixell d'on vols robar

en: Place the robber.
ca: Col·loca el lladre.

en: Finish the road building action.
ca: Acaba l'acció de construcció del camí

en: Build one road segment.
ca: Construeix un segment de camí.

en: Build two road segments.
ca: Construeix dos segments de camí.

note: Notification
en: It is your turn.
ca: Et toca a tu.

en: Sorry, %s available.
ca: Ho sento, %s disponible.

en: The game is over.
ca: S'ha acabat la partida.

note: This development card is unique
en: You bought the %s development card.
ca: Has comprat la carta de desenvolupament %s.

note: This development card is not unique
en: You bought a %s development card.
ca: Has comprat una carta de desenvolupament %s.

en: %s bought a development card.
ca: %s ha comprat una carta de desenvolupament.

en: %s played the %s development card.
ca: %s ha jugat la carta de desenvolupament %s.

en: %s played a %s development card.
ca: %s ha jugat una carta de desenvolupament %s.

en: You have run out of road segments.
ca: T'has quedat sense segments de camí.

note: I get the cards $1=resources, $2=player that loses resources
en: You get %s from %s.
ca: Agafes %s de %s.

note: I lose the cards $1=player that steals, $2=resources
en: %s took %s from you.
ca: %s et pren %s.

en: %s took %s from %s.
ca: %s pren %s de %s.

en: Spectator %d
ca: Espectador %d

en: spectator %d
ca: espectador %d

en: Player %d
ca: Jugador %d

en: player %d
ca: jugador %d

en: New spectator: %s.
ca: Nou espectador: %s.

en: %s is now %s.
ca: %s és ara %s.

en: Player %d is now %s.
ca: El jugador %d ara es diu %s.

en: %s has quit.
ca: %s ha abandonat.

en: There is no largest army.
ca: No hi ha cap exèrcit més gran.

en: %s has the largest army.
ca: %s té l'exèrcit més gran.

en: There is no longest road.
ca: No hi ha cap camí més llarg.

en: %s has the longest road.
ca: %s té el camí més llarg.

en: Waiting for %s.
ca: S'està esperant %s.

note: We are not in on the action someone stole a resource from someone else
en: %s stole a resource from %s.
ca: %s ha robat un recurs a %s.

note: $1=resource, $2=player name
en: You stole %s from %s.
ca: Has robat %s a %s.

note: $1=player name, $2=resource
en: %s stole %s from you.
ca: %s t'ha robat %s.

en: %s gave %s nothing!?
ca: %s no ha donat res a %s!?

note: $1=giving player, $2=receiving player, $3=resources
en: %s gave %s %s for free.
ca: %s ha donat %s a %s de franc.

en: %s gave %s %s in exchange for %s.
ca: %s ha donat %s a %s a canvi de %s.

en: %s exchanged %s for %s.
ca: %s ha canviat %s per %s.

en: %s built a road.
ca: %s ha construït un camí.

en: %s built a ship.
ca: %s ha construït un vaixell.

en: %s built a settlement.
ca: %s ha construït un poble.

en: %s built a city.
ca: %s ha construït una ciutat.

en: %s built a city wall.
ca: %s ha construït una muralla.

note: Error message
en: player_build_add called with BUILD_NONE for user %s
ca: S'ha cridat player_build_add amb BUILD_NONE per a l'usuari %s

en: %s built a bridge.
ca: %s ha construït un pont.

en: %s removed a road.
ca: %s ha tret un camí.

en: %s removed a ship.
ca: %s ha tret un vaixell.

en: %s removed a settlement.
ca: %s ha tret un poble.

en: %s removed a city.
ca: %s ha tret una ciutat.

en: %s removed a city wall.
ca: %s ha tret una muralla.

note: Error message
en: player_build_remove called with BUILD_NONE for user %s
ca: S'ha cridat player_build_remove amb BUILD_NONE per a l'usuari %s

en: %s removed a bridge.
ca: %s ha tret un pont.

en: %s has canceled a ship's movement.
ca: %s ha cancel·lat el moviment d'un vaixell.

en: %s moved a ship.
ca: %s ha mogut un vaixell.

note: tell the user that someone got something
en: %s received %s.
ca: %s ha rebut %s.

en: server asks to lose invalid point.
ca: el servidor demana de perdre el punt invàlid.

note: tell the user the point is lost
en: %s lost %s.
ca: %s ha perdut %s.

en: server asks to move invalid point.
ca: el servidor demana desplaçar el punt invàlid.

note: tell the user someone (1) lost something (2) to someone else (3)
en: %s lost %s to %s.
ca: %s ha perdut %s en favor de %s.

en: brick
ca: maó

en: Brick
ca: Maó

en: grain
ca: gra

en: Grain
ca: Gra

en: ore
ca: minerals

en: Ore
ca: Minerals

en: wool
ca: llana

en: Wool
ca: Llana

en: lumber
ca: fusta

en: Lumber
ca: Fusta

en: no resource (bug)
ca: cap recurs (cuc)

en: No resource (bug)
ca: Cap recurs (cuc)

en: any resource (bug)
ca: qualsevol recurs (cuc)

en: Any resource (bug)
ca: Qualsevol recurs (cuc)

en: gold
ca: or

en: Gold
ca: Or

en: a brick card
ca: una carta de maó

en: %d brick cards
ca: %d cartes de maó

en: a grain card
ca: una carta de gra

en: %d grain cards
ca: %d cartes de gra

en: an ore card
ca: una carta de minerals

en: %d ore cards
ca: %d cartes de minerals

en: a wool card
ca: una carta de llana

en: %d wool cards
ca: %d cartes de llana

en: a lumber card
ca: una carta de fusta

en: %d lumber cards
ca: %d cartes de fusta

en: nothing
ca: res

note: Construct "A, B and C" for resources
en: %s and %s
ca: %s i %s

en: %s has undone the robber movement.
ca: %s ha desfet el moviment del lladre.

en: %s moved the robber.
ca: %s ha mogut el lladre.

en: %s has undone the pirate movement.
ca: %s ha desfet el moviment del pirata.

en: %s moved the pirate.
ca: %s ha mogut el pirata.

en: %s must move the robber.
ca: %s ha de moure el lladre.

en: Setup for %s.
ca: Poblament per a %s.

en: Double setup for %s.
ca: Doble poblament per a %s.

en: %s rolled %d.
ca: %s ha tret un %d.

en: Begin turn %d for %s.
ca: Comença el torn %d per a %s.

en: Select an automatically discovered game
ca: Selecciona una partida detectada automàticament

note: $1=Game title, $2=version, $3=host_name, $4=port
en: %s (%s) on %s:%s
ca: %s (%s) a %s:%s

note: Label text
en: <b>Chat</b>
ca: <b>Conversa</b>

en: Beeper test.
ca: Prova de xiulet.

en: %s beeped you.
ca: %s t'ha xiulat.

en: You beeped %s.
ca: Has xiulat a %s.

en: You could not beep %s.
ca: No has pogut xiular a %s.

en:  said:
ca:  diu:

en: Metaserver at %s, port %s
ca: Metaservidor a %s, port %s

en: Finished.
ca: Acabat.

en: The metaserver is not available anymore.
ca: El metaservidor ja no està disponible.

en: The metaserver closed the connection unexpectedly.
ca: El metaservidor ha tancat la connexió inesperadament.

en: Receiving game names from the metaserver.
ca: S'estan rebent noms de partides del metaservidor.

en: New game server requested on %s port %s.
ca: S'ha requerit un nou servidor de joc a %s, port %s.

en: Incomplete information about the new game server received.
ca: S'ha rebut informació incompleta quant al nou servidor de joc.

en: Unknown message from the metaserver: %s
ca: Missatge desconegut del metaservidor: %s

en: Receiving data from inactive session: %s
ca: S'estan rebent dades de la sessió inactiva: %s

en: Too many metaserver redirects.
ca: Massa redireccions del metaservidor

en: Bad redirect line: %s
ca: Línia de redirecció incorrecta: %s

en: The metaserver is too old to create servers (version %d.%d)
ca: El metaservidor és massa vell per crear servidors (versió %d.%d)

en: Unexpected data from the metaserver: %s
ca: Dades inesperades del metaservidor: %s

note: Sevens rule: reroll on 1st 2 turns
en: Reroll on 1st 2 turns
ca: Tornar a tirar en els primers 2 torns

note: Sevens rule: reroll all 7s
en: Reroll all 7s
ca: Tornar a tirar a cada set

en: Default
ca: Per defecte

en: Random
ca: A l'atzar

en: Redirected to the metaserver at %s.
ca: S'ha redireccionat al metaservidor a %s.

en: Redirected to the metaserver at %s, port %s.
ca: S'ha redireccionat al metaservidor a %s, port %s.

en: Receiving a list of Pioneers servers from the metaserver.
ca: S'està rebent una llista de servidors Pioneers del metaservidor.

note: Label
en: Number of computer players
ca: Nombre de jugadors artificials

note: Tooltip
en: The number of computer players
ca: El nombre de jugadors artificials

note: Canceled retrieving information * from the metaserver
en: Canceled.
ca: S'ha cancel·lat.

en: Requesting new game server.
ca: S'està demanant un nou servidor de joc.

en: Error starting %s: %s
ca: Error en iniciar %s: %s

note: Dialog caption
en: Create a Public Game
ca: Crea una Partida Pública

note: Button text
en: _Cancel
ca: _Cancel·la

note: Button text
en: C_reate
ca: C_rea

note: Dialog caption
en: Join a Public Game
ca: Apunta't a una Partida Pública

note: Button text
en: _Refresh
ca: _Refresca

note: Button text
en: _New Remote Game
ca: _Nova Partida Remota

note: Button text
en: _Join
ca: Apunta-t'_hi

note: Tooltip
en: Select a game to join
ca: Selecciona una partida

note: Column name
en: Map Name
ca: Nom del Mapa

note: Tooltip for column 'Map Name'
en: Name of the game
ca: Nom de la partida

note: Column name
en: Curr
ca: Act

note: Tooltip for column 'Curr'
en: Number of players in the game
ca: Nombre de jugadors a la partida

note: Column name
en: Max
ca: Màx.

note: Tooltip for column 'Max'
en: Maximum players for the game
ca: Nombre màxim de jugadors per a la partida

note: Column name
en: Terrain
ca: Terreny

note: Tooltip for column 'Terrain'
en: Random of default terrain
ca: Terreny per defecte aleatori

note: Column name
en: Vic. Points
ca: Punts de Vic.

note: Tooltip for column 'Vic. Points'
en: Points needed to win
ca: Punts necessaris per guanyar

note: Column name
en: Sevens Rule
ca: Regla dels Sets

note: Tooltip for column 'Sevens Rule' Label
en: Sevens rule
ca: Regla dels sets

note: Column name
en: Host
ca: Servidor

note: Tooltip for column 'Host'
en: Host of the game
ca: Servidor de la partida

note: Tooltip for column 'Port'
en: Port of the game
ca: Port de la partida

note: Column name
en: Version
ca: Versió

note: Tooltip for column 'Version'
en: Version of the host
ca: Versió del servidor

note: Dialog caption
en: Start a New Game
ca: Comença una Nova Partida

note: Label Commandline option of client: name of the player
en: Player name
ca: Nom del jugador

note: Tooltip
en: Enter your name
ca: Introdueix el teu nom de jugador

note: Check button Role of the player: spectator
en: Spectator
ca: Espectador

en: Check if you want to be a spectator
ca: Marca-ho si vols ser un espectador

note: Button
en: Join
ca: Apunta-t'hi

note: Tooltip for button Join
en: Join an automatically discovered game
ca: Apunta't a una partida descoberta automàticament

note: Label metaserver label
en: Metaserver
ca: Metaservidor

note: Button
en: Join Public Game
ca: Apunta't a una Partida Pública

note: Tooltip
en: Join a public game
ca: Apunta't a una partida pública

note: Button
en: Create Game
ca: Crea una Partida

note: Tooltip
en: Create a game
ca: Crea una partida

note: Button
en: Join Private Game
ca: Apunta't a una Partida Privada

note: Tooltip Dialog caption
en: Join a private game
ca: Apunta't a una partida privada

note: Label Commandline option of client: hostname of the server
en: Server host
ca: Servidor

note: Tooltip
en: Name of the host of the game
ca: Nom del servidor de la partida

note: Label Commandline option of client: port of the server server port label
en: Server port
ca: Port

note: Tooltip
en: Port of the host of the game
ca: Port del servidor de la partida

note: Tooltip Label
en: Recent games
ca: Partides recents

note: Caption for list of bought development cards
en: <b>Development cards</b>
ca: <b>Cartes de desenvolupament</b>

note: Button text: play development card
en: Play Card
ca: Juga la Carta

note: Dialog caption
en: Discard Resources
ca: Descarta Recursos

note: Button text
en: _OK
ca: _Bé

en: You must discard %d resource | You must discard %d resources
ca[0]: Has de descartar %d carta de recurs
ca[1]: Has de descartar %d cartes de recursos

note: Label
en: Total discards
ca: Total descartats

note: Caption for list of player that must discard cards
en: <b>Waiting for players to discard</b>
ca: <b>Esperant que els jugadors es descartin</b>

note: Dialog caption
en: Game Over
ca: Fi de la Partida

en: %s has won the game with %d victory points!
ca: %s ha guanyat la partida amb %d punts!

en: All praise %s, Lord of the known world!
ca: Lloem a %s, Senyor del món conegut!

note: Dialog caption
en: Choose Resources
ca: Tria recursos

en: You may choose %d resource | You may choose %d resources
ca[0]: Pots triar %d recurs
ca[1]: Pots triar %d recursos

note: Text for total in choose gold dialog Text for total in year of plenty dialog
en: Total resources
ca: Recursos totals

note: Caption for list of player that must choose gold
en: <b>Waiting for players to choose</b>
ca: <b>Esperant que els jugadors triïn</b>

note: Menu entry
en: _Game
ca: _Partida

note: Menu entry
en: _New Game
ca: _Nova Partida

note: Tooltip for New Game menu entry
en: Start a new game
ca: Comença una nova partida

note: Menu entry
en: _Leave Game
ca: A_bandona la Partida

note: Tooltip for Leave Game menu entry
en: Leave this game
ca: Deixa aquesta partida

note: Menu entry
en: _Admin
ca: _Administració

note: Tooltip for Admin menu entry
en: Administer Pioneers server
ca: Administra el servidor de Pioneers

note: Menu entry
en: _Player Name
ca: Nom del _Jugador

note: Tooltip for Player Name menu entry
en: Change your player name
ca: Canvia el teu nom de jugador

note: Menu entry
en: L_egend
ca: Ll_egenda

note: Tooltip for Legend menu entry
en: Terrain legend and building costs
ca: Llegenda de terrenys i costos de construcció

note: Menu entry
en: _Game Settings
ca: Paràmetres de la _Partida

note: Tooltip for Game Settings menu entry
en: Settings for the current game
ca: Paràmetres de la partida actual

note: Menu entry
en: _Dice Histogram
ca: Histograma dels _Daus

note: Tooltip for Dice Histogram menu entry
en: Histogram of dice rolls
ca: Histograma de les tirades de daus

note: Menu entry
en: _Quit
ca: _Surt

note: Tooltip for Quit menu entry Tooltop for Quit menu entry
en: Quit the program
ca: Surt del programa

note: Menu entry
en: _Actions
ca: _Accions

note: Menu entry
en: Roll Dice
ca: Tira els Daus

note: Tooltip for Roll Dice menu entry
en: Roll the dice
ca: Tira els daus

note: Menu entry Tooltip for Trade menu entry Tab page name
en: Trade
ca: Comerç

note: Menu entry Tooltip for Undo menu entry
en: Undo
ca: Desfés

note: Menu entry Tooltip for Finish menu entry
en: Finish
ca: Acaba

note: Menu entry
en: Road
ca: Camí

note: Tooltip for Road menu entry
en: Build a road
ca: Construeix un camí

note: Menu entry
en: Ship
ca: Vaixell

note: Tooltip for Ship menu entry
en: Build a ship
ca: Construeix un vaixell

note: Menu entry
en: Move Ship
ca: Mou un Vaixell

note: Tooltip for Move Ship menu entry
en: Move a ship
ca: Mou un vaixell

note: Menu entry
en: Bridge
ca: Pont

note: Tooltip for Bridge menu entry
en: Build a bridge
ca: Construeix un pont

note: Menu entry
en: Settlement
ca: Poble

note: Tooltip for Settlement menu entry
en: Build a settlement
ca: Construeix un poble

note: Menu entry
en: City
ca: Ciutat

note: Tooltip for City menu entry
en: Build a city
ca: Construeix una ciutat

note: Menu entry
en: Develop
ca: Desenvolupa

note: Tooltip for Develop menu entry
en: Buy a development card
ca: Compra una carta de desenvolupament

note: Menu entry
en: City Wall
ca: Muralla

note: Tooltip for City Wall menu entry
en: Build a city wall
ca: Construeix una muralla

note: Menu entry
en: _Settings
ca: _Paràmetres

note: Menu entry
en: Prefere_nces
ca: Preferè_ncies

note: Tooltip for Preferences menu entry
en: Configure the application
ca: Configura l'aplicació

note: Menu entry
en: _View
ca: _Visualitza

note: Menu entry
en: _Reset
ca: _Reinicia

note: Tooltip for Reset menu entry
en: View the full map
ca: Visualitza el mapa complet

note: Menu entry
en: _Center
ca: _Centra

note: Tooltip for Center menu entry
en: Center the map
ca: Centra el mapa

note: Menu entry
en: _Help
ca: A_juda

note: Menu entry
en: _About Pioneers
ca: Quant _a Pioneers

note: Tooltip for About Pioneers menu entry
en: Information about Pioneers
ca: Informació sobre Pioneers

note: Tooltip for Help menu entry
en: Show the manual
ca: Mostra el manual

note: Menu entry
en: _Fullscreen
ca: Pantalla Co_mpleta

note: Tooltip for Fullscreen menu entry
en: Set window to full screen mode
ca: Posa la finestra a pantalla completa

note: Menu entry
en: _Toolbar
ca: Barra d'_Eines

note: Tooltip for Toolbar menu entry
en: Show or hide the toolbar
ca: Mostra o amaga la barra d'eines

note: Victory points target in statusbar
en: Points needed to win: %i
ca: Punts necessaris per guanyar: %i

en: <b>Messages</b>
ca: <b>Missatges</b>

note: Tab page name
en: Map
ca: Mapa

note: Tooltip
en: Finish trading
ca: Acaba els tractes

note: Tab page name Button text
en: Quote
ca: Oferta

note: Tooltip
en: Reject domestic trade
ca: Rebutja tracte local

note: Tab page name Dialog caption
en: Legend
ca: Llegenda

note: Tab page name, shown for the splash screen
en: Welcome to Pioneers
ca: Benvingut/da a Pioneers

note: Caption of preferences dialog
en: Pioneers Preferences
ca: Preferències de Pioneers

note: Button text
en: _Close
ca: Tan_ca

note: Label for changing the theme, in the preferences dialog
en: Theme:
ca: Tema:

note: Tooltip for changing the theme in the preferences dialog
en: Choose one of the themes
ca: Tria un dels temes

note: Label for the option to show the legend
en: Show legend
ca: Mostra la llegenda

note: Tooltip for the option to show the legend
en: Show the legend as a page beside the map
ca: Mostra la llegenda com una pàgina al costat del mapa

note: Label for the option to display log messages in color
en: Messages with color
ca: Missatges amb colors

note: Tooltip for the option to display log messages in color
en: Show new messages with color
ca: Mostra els missatges amb colors

note: Label for the option to display chat in color of player
en: Chat in color of player
ca: Conversa amb el color del jugador

note: Tooltip for the option to display chat in color of player
en: Show new chat messages in the color of the player
ca: Mostrar els nous missatges de conversa amb el color del jugador

note: Label for the option to display the summary with colors
en: Summary with color
ca: Resum en color

note: Tooltip for the option to display the summary with colors
en: Use colors in the player summary
ca: Utilitza colors al resum del jugador

note: Label for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Toolbar with shortcuts
ca: Barra d'eines amb dreceres

note: Tooltip for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Show keyboard shortcuts in the toolbar
ca: Mostra les dreceres de teclat a la barra d'eines

note: Label for the option to disable all sounds
en: Silent mode
ca: Mode silenciós

note: Tooltip for the option to disable all sounds
en: In silent mode no sounds are made
ca: En mode silenciós, no es reprodueix cap so.

note: Label for the option to announce when players/spectators enter
en: Announce new players
ca: Anuncia els nous jugadors

note: Tooltip for the option to use sound when players/spectators enter
en: Make a sound when a new player or spectator enters the game
ca: Fes un so quan un nou jugador o espectador entri a la partida

note: Label for the option to use the notifications.
en: Show notifications
ca: Mostra notificacions

note: Tooltip for notifications option.
en: Show notifications when it's your turn or when new trade is available
ca: Mostra les notificacions quan és el teu torn o quan es poden fer tractes

note: Label for the option to use the 16:9 layout.
en: Use 16:9 layout
ca: Utilitza una disposició de 16:9

note: Tooltip for 16:9 option.
en: Use a 16:9 friendly layout for the window
ca: Utilitza una disposició amigable de 16:9 per a la finestra

note: Caption of about box
en: About Pioneers
ca: Quant a Pioneers

note: Initial text in status bar
en: Welcome to Pioneers!
ca: Benvingut/da a Pioneers!

note: Dialog caption
en: Dice Histogram
ca: Histograma dels Daus

en: Ship movement canceled.
ca: Moviment de vaixell cancel·lat.

en: Select a new location for the ship.
ca: Selecciona una nova ubicació per al vaixell.

note: Notification
en: It is your turn to setup.
ca: Et toca col·locar a tu.

en: Hill
ca: Pujol

en: Field
ca: Camp

en: Mountain
ca: Muntanya

en: Pasture
ca: Pastura

en: Forest
ca: Bosc

en: Sea
ca: Mar

note: Label
en: <b>Terrain yield</b>
ca: <b>Rendiments del terreny</b>

note: Label
en: <b>Building costs</b>
ca: <b>Costos de construcció</b>

en: City wall
ca: Muralla

en: Development card
ca: Carta de desenvolupament

note: Dialog caption Name of the development card
en: Monopoly
ca: Monopoli

note: Label
en: Select the resource you wish to monopolize.
ca: Selecciona el recurs que vols monopolitzar.

note: Dialog caption
en: Change Player Name
ca: Canvia el Nom de Jugador

note: Label
en: Player name:
ca: Nom de jugador:

note: Label: set player icon preferences
en: Face:
ca: Cara:

note: Label: set player icon preferences
en: Variant:
ca: Variació:

en: Connect as a spectator
ca: Connecta't com a espectador

en: Metaserver Host
ca: Servidor metaservidor

en: Select a game to join.
ca: Selecciona una partida per jugar.

en: Connecting
ca: Connectant

note: Long description in the commandline for pioneers: help
en: - Play a game of Pioneers
ca: - Juga una partida de Pioneers

en: Play a game of Pioneers
ca: Juga una Partida de Pioneers

en: game;board;play;Pioneers;Settlers;
ca: partida;taulell;joc;Pioneers;Colons;

en: Settlements
ca: Pobles

en: Cities
ca: Ciutats

en: City walls
ca: Muralles

en: Largest army
ca: Exèrcit més gran

en: Longest road
ca: Camí més llarg

note: Name of the development card
en: Chapel
ca: Capella

en: Chapels
ca: Capelles

note: Name of the development card
en: Pioneer university
ca: Universitat pionera

en: Pioneer universities
ca: Universitats pioneres

note: Name of the development card
en: Governor's house
ca: Palau del governador

en: Governor's houses
ca: Palaus del governador

note: Name of the development card
en: Library
ca: Biblioteca

en: Libraries
ca: Biblioteques

note: Name of the development card
en: Market
ca: Mercat

en: Markets
ca: Mercats

note: Name of the development card
en: Soldier
ca: Soldat

en: Soldiers
ca: Soldats

en: Resource card
ca: Carta de recurs

en: Resource cards
ca: Cartes de recursos

note: Caption
en: Development cards
ca: Cartes de desenvolupament

note: Caption for the overview of the points and card of other players
en: <b>Player summary</b>
ca: <b>Resum de jugadors</b>

note: Dialog caption
en: Year of Plenty
ca: Any d'Abundància

en: Please choose one resource from the bank
ca: Tria un recurs del banc, si et plau

en: Please choose two resources from the bank
ca: Tria dos recursos del banc, si et plau

en: The bank is empty
ca: El banc està buit

en: %s has %s, and is looking for %s
ca: %s té %s, i busca %s

note: Notification
en: New offer from %s.
ca: Nova oferta de %s.

note: Notification
en: Offer from %s.
ca: Oferta de %s.

note: Label Frame title, trade: I want to trade these resources
en: I want
ca: Vull

note: Label Frame title, trade: I want these resources in return
en: Give them
ca: Dono

note: Button text
en: Delete
ca: Esborra

note: Button text
en: Reject Domestic Trade
ca: Rebutja el Tracte Local

note: Now create columns Table header: Player who trades Role of the player: player
en: Player
ca: Jugador

note: Table header: Quote
en: Quotes
ca: Ofertes

note: trade: maritime quote: %1 resources of type %2 for * one resource of type %3
en: %d:1 %s for %s
ca: %d:1 %s per %s

note: Trade: a player has rejected trade
en: Rejected trade
ca: Tracte rebutjat

note: Caption for overview of the resources of the player
en: <b>Resources</b>
ca: <b>Recursos</b>

note: Tooltip for the amount of resources in the hand
en: Amount in hand
ca: Total a la mà

note: Button for decreasing the selected amount
en: <less
ca: <menys

note: Tooltip for decreasing the selected amount
en: Decrease the selected amount
ca: Redueix la quantitat seleccionada

note: Tooltip for the amount of resources in the bank
en: Amount in the bank
ca: Quantitat al banc

note: Button for increasing the selected amount
en: more>
ca: més>

note: Tooltip for increasing the selected amount
en: Increase the selected amount
ca: Augmenta la quantitat seleccionada

note: Tooltip for the selected amount
en: Selected amount
ca: Quantitat seleccionada

note: Tooltip for the total selected amount
en: Total selected amount
ca: Quantitat seleccionada total

note: Tooltip when the bank cannot be emptied
en: The bank cannot be emptied
ca: No es pot buidar el banc

en: Yes
ca: Sí

en: Unknown
ca: Desconegut

en: No game in progress...
ca: No hi ha cap partida en curs...

note: Label
en: <b>General settings</b>
ca: <b>Paràmetres generals</b>

en: Number of players:
ca: Nombre de jugadors:

en: Victory point target:
ca: Punts de victòria objectiu:

en: Random terrain:
ca: Terreny aleatori:

en: Allow trade between players:
ca: Permet els tractes entre jugadors:

en: Allow trade only before building or buying:
ca: Permet els tractes només abans de construir o comprar:

en: Check victory only at end of turn:
ca: Comprova els punts de victòria només al final del torn

en: Amount of each resource:
ca: Quantitat de cada recurs:

en: Sevens rule:
ca: Regla dels sets:

en: Use dice deck instead of dice:
ca: Utilitza baralles de daus en lloc de daus:

en: Number of dice decks:
ca: Nombre de baralles de daus:

en: Number of dice cards removed after shuffling:
ca: Nombre de cartes de daus eliminades després de remenar:

en: Use the pirate to block ships:
ca: Utilitza el pirata per bloquejar vaixells:

en: Island discovery bonuses:
ca: Bonificacions per descobriment d'illes:

note: Label
en: <b>Building quotas</b>
ca: <b>Costos de construcció</b>

en: Roads:
ca: Camins:

en: Settlements:
ca: Pobles:

en: Cities:
ca: Ciutats:

en: City walls:
ca: Muralles:

en: Ships:
ca: Vaixells:

en: Bridges:
ca: Ponts:

note: Label
en: <b>Development card deck</b>
ca: <b>Cartes de desenvolupament</b>

en: Road building cards:
ca: Cartes de construir camins:

en: Monopoly cards:
ca: Cartes de monopoli:

en: Year of plenty cards:
ca: Cartes d'any d'abundància:

en: Chapel cards:
ca: Cartes de capella:

en: Pioneer university cards:
ca: Cartes d'universitat pionera:

en: Governor's house cards:
ca: Cartes e palau del governador:

en: Library cards:
ca: Cartes de biblioteca:

en: Market cards:
ca: Cartes de mercat:

en: Soldier cards:
ca: Cartes de soldat:

note: Dialog caption
en: Current Game Settings
ca: Paràmetres de la Partida Actual

note: trade: you ask for something for free
en: ask for %s for free
ca: demana %s de franc

note: trade: you give something away for free
en: give %s for free
ca: dóna %s de franc

note: trade: you trade something for something else
en: give %s for %s
ca: dóna %s per %s

note: I want some resources, and give them some resources
en: I want %s, and give them %s
ca: Vull %s, i dono %s

note: Notification
en: Quote received from %s.
ca: Oferta rebuda de %s.

note: Button text, trade: call for quotes from other players
en: _Call for Quotes
ca: _Demana Ofertes

note: Button text: Trade page, accept selected quote
en: _Accept Quote
ca: _Accepta Oferta

note: Button text: Trade page, finish trading
en: _Finish Trading
ca: Acaba el _Tracte

note: Name of the development card
en: Road building
ca: Construcció de camins

note: Name of the development card
en: Year of plenty
ca: Any d'abundància

note: Description of the 'Road Building' development card
en: Build two new roads
ca: Construeix dos nous camins

note: Description of the 'Monopoly' development card
en: Select a resource type and take every card of that type held by all other players
ca: Selecciona un tipus de recurs i pren totes les cartes d'aquest tipus que tinguin els altres jugadors

note: Description of the 'Year of Plenty' development card
en: Take two resource cards of any type from the bank (cards may be of the same or different types)
ca: Pren dues cartes de recursos de qualsevol tipus del banc (les cartes poden ser igual o diferents)

note: Description of a development card of 1 victory point
en: One victory point
ca: Un punt de victòria

note: Description of the 'Soldier' development card
en: Move the robber to a different space and take one resource card from another player adjacent to that space
ca: Mou el lladre a un espai diferent i pren una carta de recurs d'un altre jugador adjacent a l'espai

en: Obsolete rule: '%s'
ca: Regla obsoleta: '%s'

en: The game uses the new rule '%s', which is not yet supported. Consider upgrading.
ca: El joc utilitza la nova regla '%s', que encara no està suportada. Pensa en actualitzar-te.

en: This game cannot be won.
ca: Aquesta partida no es pot guanyar.

en: There is no land.
ca: No hi ha terra.

en: It is possible that this game cannot be won.
ca: És possible que aquesta partida no es pugui guanyar.

en: This game can be won by only building all settlements and cities.
ca: Aquesta partida es pot guanyar només construint pobles i ciutats.

en: Required victory points: %d
    Points obtained by building all: %d
    Points in development cards: %u
    Longest road/largest army: %d+%d
    Maximum island discovery bonus: %d
    Total: %d
ca: Punts de victòria necessaris: %d
    Punts obtinguts per construccions: %d
    Punts per cartes de desenvolupament: %u
    Camí més llarg/Exèrcit més gran: %d+%d
    Bonificació màxima per descobriment d'illes: %d
    Total: %d

en: Looking for games in '%s'
ca: S'estan buscant partides a '%s'

en: Game directory '%s' not found
ca: No s'ha trobat el directori de partides '%s'

en: Unable to load game: '%s'
ca: No es pot carregar el joc: '%s'

en: No games available
ca: No hi ha partides disponibles.

en: Pioneers is based upon the excellent
    Settlers of Catan board game.
ca: Pioneers està basat en l'excel·lent
    joc de taulell 'Els Colons de Catan'.

note: Caption for result of checking victory points
en: Victory Point Analysis
ca: Anàlisi de Punt de Victòria

note: Tooltip for sevens rule normal
en: All sevens move the robber or pirate
ca: Tots els sets mouen el lladre o pirata

note: Tooltip for sevens rule reroll on 1st 2 turns
en: In the first two turns all sevens are rerolled
ca: En els dos primers torns, amb un set es torna a tirar

note: Tooltip for sevens rule reroll all
en: All sevens are rerolled
ca: Amb un set sempre es torna a tirar

en: Randomize terrain
ca: Fes aleatori el terreny

en: Randomize the terrain
ca: Fes aleatori el terreny

en: Use pirate
ca: Utilitza el pirata

en: Use the pirate to block ships
ca: Utilitza el pirata per bloquejar vaixells

en: Strict trade
ca: Tracte estricte

en: Allow trade only before building or buying
ca: Permet fer tractes només abans de construir o comprar

en: Domestic trade
ca: Tracte local

en: Allow trade between players
ca: Permet els tractes entre jugadors

en: Victory at end of turn
ca: Victòria al final del torn

en: Check for victory only at end of turn
ca: Comprova la victòria només al final del torn

en: Use dice deck
ca: Utilitza una baralla de daus

en: Use a deck of 36 dice cards instead of real dice
ca: Utilitza una baralla de 36 daus en lloc de daus de debò

note: Label
en: Number of dice decks
ca: Nombre de baralles de daus

en: The number of dice decks (of 36 cards each)
ca: El nombre de baralles de daus (de 36 cartes cadascuna)

note: Label
en: Number of removed dice cards
ca: Nombre de cartes de daus eliminades

en: The number of dice cards that are removed after shuffling the deck
ca: El nombre de cartes de daus que s'eliminen després de remenar la baralla

note: Label
en: Island discovery bonuses
ca: Bonificacions per descobriment d'illes

note: Tooltip for island bonus
en: A comma separated list of bonus points for discovering islands
ca: Una llista separada per comes de punts de bonificació per descobriment d'illes

note: Tooltip for the check button
en: Check and correct island discovery bonuses
ca: Comprova i corregeix les bonificacions per descobriment d'illes

note: Label text for customising a game
en: Number of players
ca: Nombre de jugadors

note: Tooltip for 'Number of Players'
en: The number of players
ca: El nombre de jugadors

note: Label for customising a game
en: Victory point target
ca: Punts de victòria objectiu

note: Tooltip for Victory Point Target
en: The points needed to win the game
ca: Els punts necessaris per guanyar la partida

note: Tooltip for the check button
en: Is it possible to win this game?
ca: És possible guanyar aquesta partida?

note: Port indicator for brick
en: Brick port|B
ca: M

note: Port indicator for grain
en: Grain port|G
ca: G

note: Port indicator for ore
en: Ore port|O
ca: P

note: Port indicator for wool
en: Wool port|W
ca: L

note: Port indicator for lumber
en: Lumber port|L
ca: F

note: Tooltip for the list of metaservers
en: Select a metaserver
ca: Selecciona un metaservidor

note: Tooltip for the list of games
en: Select a game
ca: Selecciona una partida

note: Log prefix
en: Chat:
ca: Conversa:

note: Log prefix
en: Resource:
ca: Recurs:

note: Log prefix
en: Build:
ca: Construcció:

note: Log prefix
en: Dice:
ca: Daus:

note: Log prefix
en: Steal:
ca: Robatori:

note: Log prefix
en: Trade:
ca: Comerç:

note: Log prefix
en: Development:
ca: Desenvolupament:

note: Log prefix
en: Army:
ca: Exèrcit:

note: Log prefix
en: Road:
ca: Camins:

note: Log prefix
en: *BEEP*
ca: *XIULET*

note: Log prefix
en: Player 1:
ca: Jugador 1:

note: Log prefix
en: Player 2:
ca: Jugador 2:

note: Log prefix
en: Player 3:
ca: Jugador 3:

note: Log prefix
en: Player 4:
ca: Jugador 4:

note: Log prefix
en: Player 5:
ca: Jugador 5:

note: Log prefix
en: Player 6:
ca: Jugador 6:

note: Log prefix
en: Player 7:
ca: Jugador 7:

note: Log prefix
en: Player 8:
ca: Jugador 8:

note: Log prefix
en: Spectator:
ca: Espectador

note: Log prefix
en: ** UNKNOWN MESSAGE TYPE **
ca: ** TIPUS DE MISSATGE DESCONEGUT **

en: Error writing to socket: %s
ca: Error en escriure al sòcol: %s

en: Could not send all data
ca: No s'han pogut enviar totes les dades

en: Read buffer overflow - disconnecting
ca: Sobreeiximent de buffer de lectura - desconnectant

en: Error reading socket: %s
ca: Error en llegit el sòcol: %s

en: Error connecting to %s: %s
ca: Error en connectar amb %s: %s

en: unknown
ca: desconegut

en: Connecting to %s, port %s
ca: Connectant amb %s, port %s

note: Error message
en: State stack overflow. Stack dump sent to standard error.
ca: Sobreeiximent de la pila d'estat. S'ha envia l'abocament de la pila a l'error estàndard.

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Hill
ca: Pu_jol

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Field
ca: _Camp

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Mountain
ca: _Muntanya

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Pasture
ca: _Pastura

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: F_orest
ca: B_osc

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Sea
ca: Ma_r

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Gold
ca: _Or

note: Use an unique shortcut key for each resource Use an unique shortcut key for each port type
en: _None
ca: C_ap

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Brick (2:1)
ca: _Maó (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Grain (2:1)
ca: _Gra (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Ore (2:1)
ca: Mi_nerals (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Wool (2:1)
ca: _Llana (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Lumber (2:1)
ca: _Fusta (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Any (3:1)
ca: _Qualsevol (_3:1)

note: East
en: East|E
ca: E

note: North east
en: North East|NE
ca: NE

note: North west
en: North West|NW
ca: NO

note: West
en: West|W
ca: O

note: South west
en: South West|SW
ca: SO

note: South east
en: South East|SE
ca: SE

en: Place a hill hex
ca: Posa un hexàgon de pujol

en: Place a field hex
ca: Posa un hexàgon de camp

en: Place a mountain hex
ca: Posa un hexàgon de muntanya

en: Place a pasture hex
ca: Posa un hexàgon de pastura

en: Place a forest hex
ca: Posa un hexàgon de bosc

en: Place a desert hex
ca: Posa un hexàgon de desert

en: Place a sea hex
ca: Posa un hexàgon de mar

en: Place a gold hex
ca: Posa un hexàgon d'or

en: Clear the hex
ca: Esborra l'hexàgon

en: Place a 2 chit
ca: Posa una etiqueta de 2

en: Place a 3 chit
ca: Posa una etiqueta de 3

en: Place a 4 chit
ca: Posa una etiqueta de 4

en: Place a 5 chit
ca: Posa una etiqueta de 5

en: Place a 6 chit
ca: Posa una etiqueta de 6

en: Place an 8 chit
ca: Posa una etiqueta de 8

en: Place a 9 chit
ca: Posa una etiqueta de 9

en: Place a 10 chit
ca: Posa una etiqueta de 10

en: Place an 11 chit
ca: Posa una etiqueta de 11

en: Place a 12 chit
ca: Posa una etiqueta de 12

en: Place a brick 2:1 port
ca: Posa un port de maó 2:1

en: Place a grain 2:1 port
ca: Posa un port de gra 2:1

en: Place an ore 2:1 port
ca: Posa un port de minerals 2:1

en: Place a wool 2:1 port
ca: Posa un port de llana 2:1

en: Place a lumber 2:1 port
ca: Posa un port de fusta 2:1

note: Tooltip to remove a port tile in the editor
en: Remove a port
ca: Elimina un port

en: Place a 3:1 port
ca: Posa un port 3:1

en: Select the terrain type with the context menu on the left click or toggle a node to exclude it from being used during the setup phase
ca: Selecciona el tipus de terreny amb el menú de context del clic-esquerra o bé canvia l'estat d'un node per excloure'l de ser usat durant la fase de configuració

en: Insert a row
ca: Insereix una fila

en: Delete a row
ca: Suprimeix una fila

en: Insert a column
ca: Insereix una columna

en: Delete a column
ca: Suprimeix una columna

note: Label
en: _Title
ca: _Títol

note: Label
en: _Description
ca: _Descripció

note: Label
en: _Comments
ca: _Comentaris

note: Menu item
en: Shuffle
ca: Barreja

note: Caption Game settings frame
en: Game parameters
ca: Paràmetres de la partida

note: Caption Rules frame
en: Rules
ca: Regles

note: Caption
en: Resources
ca: Recursos

note: Caption
en: Buildings
ca: Construccions

note: The game in the editor does not have a name yet
en: Untitled
ca: Sense títol

note: Application caption
en: Pioneers Editor
ca: Editor de Pioneers

en: Failed to load '%s'
ca: La càrrega de '%s' ha fallat

en: Failed to save to '%s'
ca: El desament a '%s' ha fallat

note: Name of the file filter: show only games
en: Games
ca: Partides

note: Name of the file filter: show all files
en: Unfiltered
ca: Sense filtrar

note: Dialog caption
en: Open Game
ca: Partida Oberta

note: Button text
en: _Open
ca: _Obre

note: Dialog caption
en: Save As...
ca: Anomena i Desa...

note: Button text
en: Save _As
ca: _Anomena i Desa

note: Dialog caption
en: Change Title
ca: Canvi de Títol

note: Label
en: New title:
ca: Nou títol:

note: Caption of about box
en: About Pioneers Game Editor
ca: Quant a l'Editor de Joc de Pioneers

note: Menu entry
en: _File
ca: _Fitxer

note: Menu entry
en: _New
ca: _Nou

en: Create a new game
ca: Crea una nova partida

note: Menu entry
en: _Open...
ca: _Obre

note: Tooltip for Open menu entry
en: Open an existing game
ca: Obre una partida existent

note: Menu entry
en: _Save
ca: De_sa

note: Tooltip for Save menu entry
en: Save game
ca: Desa la partida

note: Menu entry
en: Save _As...
ca: _Anomena i Desa...

note: Tooltip for Save As menu entry
en: Save as
ca: Anomena i desa

note: Menu entry
en: Change _Title
ca: Canvia el _Títol

note: Tooltip for Change Title menu entry
en: Change game title
ca: Canvia el títol de la partida

note: Menu entry
en: _Check Victory Point Target
ca: _Comprova l'Objectiu de Punts de Victòria

note: Tooltip for Check Victory Point Target menu entry Tooltop for Check Victory Point Target menu entry
en: Check whether the game can be won
ca: Comprova si es pot guanyar la partida

note: Tooltip for Quit menu entry
en: Quit
ca: Surt

note: Menu entry
en: _About Pioneers Editor
ca: Quant _A l'Editor de Pioneers

note: Tooltip for About Pioneers Editor menu entry
en: Information about Pioneers Editor
ca: Informació sobre l'Editor de Pioneers

note: Long help for commandline option (editor): filename
en: Open this file
ca: Obre aquest fitxer

note: Commandline option for editor: filename Commandline metaserver: pidfile argument
en: filename
ca: nom de fitxer

note: Long description in the command line: --help
en: - Editor for games of Pioneers
ca: - Editor de partides de Pioneers

note: Error message
en: Building menus failed: %s
ca: La construcció dels menús ha fallat: %s

note: Tab page name
en: Settings
ca: Paràmetres

note: Tab page name
en: Comments
ca: Comentaris

en: Resource count
ca: Recompte de recursos

en: Create your own game for Pioneers
ca: Crea el teu propi joc de Pioneers

en: game;board;create;edit;layout;Pioneers;Settlers;
ca: partida;taulell;crea;edita;disposició;Pioneers;Colons;

note: Commandline metaserver: daemon
en: Daemonize the metaserver on start
ca: Demonitza el metaservidor en iniciar

note: Commandline metaserver: pidfile
en: Pidfile to create when daemonizing (implies -d)
ca: Fitxer de PID a crear en demonitzar (implica -d)

note: Commandline metaserver: redirect
en: Redirect clients to another metaserver
ca: Redirecciona els clients a un altre metaservidor

note: Commandline metaserver: server
en: Use this hostname when creating new games
ca: Utilitza aquest nom de servidor en crear noves partides

note: Commandline metaserver: server argument
en: hostname
ca: nom de servidor

note: Commandline metaserver: port-range
en: Use this port range when creating new games
ca: Utilitza aquest rang de ports en crear nous jocs

note: Commandline metaserver: port-range argument
en: from-to
ca: de-a

note: Commandline option of metaserver: syslog-debug
en: Debug syslog messages
ca: Depura els missatges de registre del sistema

note: Long description in the commandline for metaserver: help
en: - Metaserver for Pioneers
ca: - Metaservidor de Pioneers

en: metaserver protocol:
ca: protocol del metaservidor:

en: Avahi registration successful.
ca: Registre d'Avahi correcte.

en: Avahi service name collision, renaming service to '%s'.
ca: Conflicte de noms del servei Avahi, es reanomena el servei a '%s'.

note: Some kind of failure happened while we were registering
en: Avahi error: %s
ca: Error d'Avahi: %s

en: Avahi error: %s, %s
ca: Error d'Avahi: %s, %s

en: Unable to register Avahi server
ca: No es pot registrar el servidor Avahi

en: Unregistering Avahi.
ca: Anul·lant el registre d'Avahi.

note: Menu entry
en: _About Pioneers Server
ca: Quant _Al Servidor Pioneers

note: Tooltop for About Pioneers Server menu entry
en: Information about Pioneers Server
ca: Informació sobre el Servidor Pioneers

en: Stop Server
ca: Atura el Servidor

en: Start Server
ca: Inicia el Servidor

en: Stop the server
ca: Atura el servidor

en: Start the server
ca: Inicia el servidor

en: Player %s from %s entered
ca: Ha entrat el jugador %s de %s

en: Player %s from %s left
ca: El jugador %s de %s se n'ha anat

en: Player %d is now %s
ca: El jugador %d ara és %s

en: The port for the game server
ca: El port del servidor de joc

note: register_toggle
en: Register server
ca: Registra el servidor

en: Register this game at the metaserver
ca: Registra aquesta partida al metaservidor

note: hostname label
en: Reported hostname
ca: Nom de servidor informat

en: The public name of this computer (needed when playing behind a firewall)
ca: El nom públic d'aquest ordinador (necessari quan es juga darrere d'un tallafoc)

note: random toggle
en: Random turn order
ca: Ordre de torns aleatori

en: Randomize turn order
ca: Desordena l'ordre dels torns

note: Tooltip for server connection overview
en: Shows all players and spectators connected to the server
ca: Mostra tots els jugadors i espectadors connectats al servidor

note: Label for column Connected
en: Connected
ca: Connectat

note: Tooltip for column Connected
en: Is the player currently connected?
ca: El jugador, està actualment connectat?

note: Label for column Name
en: Name
ca: Nom

note: Tooltip for column Name
en: Name of the player
ca: Nom del jugador

note: Label for column Location
en: Location
ca: Ubicació

note: Tooltip for column Location
en: Host name of the player
ca: Nom d'ordinador del jugador

note: Label for column Number
en: Number
ca: Número

note: Tooltip for column Number
en: Player number
ca: Número de jugador

note: Label for column Role
en: Role
ca: Funció

note: Tooltip for column Role
en: Player or spectator
ca: Jugador o espectador

note: Button text
en: Launch Pioneers Client
ca: Llança el client de Pioneers

note: Tooltip
en: Launch the Pioneers client
ca: Llança el client de Pioneers

note: ai chat toggle
en: Enable chat
ca: Habilita la conversa

note: Tooltip
en: Enable chat messages
ca: Habilita els missatges de conversa

note: Button text
en: Add Computer Player
ca: Afegeix un Jugador Artificial

note: Tooltip
en: Add a computer player to the game
ca: Afegeix un jugador artificial a la partida

note: Tooltip
en: Messages from the server
ca: Missatge del servidor

en: Game settings
ca: Paràmetres de la partida

note: server frame
en: Server parameters
ca: Paràmetres del servidor

en: Running game
ca: Partida en curs

note: player connected frame
en: Players connected
ca: Jugadors connectats

note: ai frame
en: Computer players
ca: Jugadors artificials

note: message frame
en: Messages
ca: Missatges

note: Caption of about box
en: About the Pioneers Game Server
ca: Quant al Servidor de Joc de Pioneers

note: Wait for all players to disconnect, * then enable the UI
en: The game is over.
ca: S'ha acabat la partida.

note: Long description in the commandline for server-gtk: help Long description in the commandline for server-console: help
en: - Host a game of Pioneers
ca: - Hostatja una partida de Pioneers

note: Name in the titlebar of the server
en: Pioneers Server
ca: Servidor de Pioneers

en: Host a game of Pioneers
ca: Hostatja una partida de Pioneers

en: game;board;server;host;Pioneers;Settlers;
ca: partida;taulell;servidor;host;Pioneers;Colons;

note: Commandline server-console: game-title
en: Game title to use
ca: Títol de partida a utilitzar

note: Commandline server-console: file
en: Game file to use
ca: Fitxer de partida a utilitzar

note: Commandline server-console: port
en: Port to listen on
ca: Port d'escolta

note: Commandline server-console: players
en: Override number of players
ca: Obviar el nombre de jugadors

note: Commandline server-console: points
en: Override number of points needed to win
ca: Obviar el nombre de punts necessaris per guanyar

note: Commandline server-console: seven-rule
en: Override seven-rule handling
ca: Obviar la regla dels sets

note: Commandline server-console: dice-deck
en: Override dice-deck handling
ca: Obvia la gestió de baralles de daus

note: Commandline server-console: num-dice-decks
en: Override num-dice-decks handling
ca: Obvia la gestió del nombre de les baralles de daus

note: Commandline server-console: num-removed-dice-cards
en: Override num-removed-dice-cards handling
ca: Obvia la gestió del nombre de cartes eliminades de les baralles de daus

note: Commandline server-console: terrain
en: Override terrain type, 0=default 1=random
ca: Obviar el tipus de terreny, 0=per defecte 1=aleatori

note: Commandline server-console: computer-players
en: Add N computer players
ca: Afegeix N jugadors artificials

note: Commandline server-console: register
en: Register server with metaserver
ca: Registra el servidor amb el metaservidor

note: Commandline server-console: metaserver
en: Register at metaserver name (implies -r)
ca: Registra't al nom del metaservidor (implica -r)

note: Commandline server-console: hostname
en: Use this hostname when registering
ca: Utilitza aquest nom de servidor en registrar-te

note: Commandline server-console: auto-quit
en: Quit after a player has won
ca: Surt després que un jugador hagi guanyat

note: Commandline server-console: empty-timeout
en: Quit after N seconds with no players
ca: Surt després de N segons sense jugadors

note: Commandline server-console: tournament
en: Tournament mode, computer players added after N minutes
ca: Modo de torneig, s'afegeixen jugadors artificials passats N minuts

note: Commandline server-console: admin-port
en: Admin port to listen on
ca: Port d'escolta d'administració

note: Commandline server-console: admin-wait
en: Don't start game immediately, wait for a command on admin port
ca: No comencis el joc immediatament, espera una ordre del port d'administració

note: Commandline server-console: fixed-seating-order
en: Give players numbers according to the order they enter the game
ca: Dóna números als jugadors d'acord amb l'ordre d'entrada a la partida

note: Commandline server-console: Short description of meta group
en: Metaserver Options
ca: Opcions del Metaservidor

note: Commandline server-console: Long description of meta group
en: Options for the metaserver
ca: Opcions del el metaservidor

note: Commandline server-console: Short description of misc group
en: Miscellaneous Options
ca: Opcions Diverses

note: Commandline server-console: Long description of misc group
en: Miscellaneous options
ca: Opcions diverses

note: server-console commandline error
en: Cannot set game title and filename at the same time
ca: No es pot establir el títol i el nom de fitxer alhora

note: server-console commandline error
en: Cannot load the parameters for the game
ca: No es poden carregar els paràmetres de la partida

note: Error message
en: The network port (%s) for the admin interface is not available.
ca: El port de xarxa (%s) de la interfície d'administració no està disponible.

en: The connection to the metaserver is lost.
ca: S'ha perdut la connexió amb el metaservidor.

en: An attempt to reconnect is scheduled in %u second.
     | An attempt to reconnect is scheduled in %u seconds.
ca[0]: S'ha programat un intent de reconnexió d'aquí a %u segon.
ca[1]: S'ha programat un intent de reconnexió d'aquí a %u segons.

en: Attempting to reconnect to the metaserver.
ca: S'està intentant la reconnexió amb el metaservidor.

en: Register with the metaserver at %s.
ca: Registra't amb el metaservidor a %s.

en: Unregister from the metaserver.
ca: Desregistra't del metaservidor

en: chat too long
ca: conversa massa llarga

en: name too long
ca: nom massa llarg

en: ignoring unknown extension
ca: s'ignora l'extensió desconeguda

en: The last player left, the tournament timer is reset.
ca: L'últim jugador ha marxat, es restableix el comptador del torneig.

en: No human players present. Bye.
ca: No hi ha cap jugador humà. Siau.

en: Game starts, adding computer players.
ca: Comença la partida, s'afegeixen els jugadors artificials.

en: The game starts in %s minutes.
ca: La partida començarà d'aquí a %s minuts.

en: The game starts in %s minute.
ca: La partida començarà d'aquí a %s minut.

note: Default name for the AI when the computer_names file * is not found or empty.
en: Computer Player
ca: Jugador Artificial

en: Unable to determine the hostname of the player: %s
ca: No es pot determinar el nom de host del jugador: %s

note: The game is over, don't accept new players Message to send to the client when the game is already over * when a connection is made.
en: Sorry, game is over.
ca: Ho sento, s'ha acabat la partida.

en: Player from %s is refused: game is over
ca: S'ha rebutjat el jugador de %s: s'ha acabat la partida

en: Name not changed: new name is already in use
ca: No s'ha canviat el nom: el nou nom ja està en ús

en: Was hanging around for too long without players... bye.
ca: Ha estat esperant massa temps sense jugadors... Siau.

en: The last human player left. Waiting for the return of a player.
ca: L'últim jugador humà ha marxat. Esperant que torni algun jugador.

en: Resuming the game.
ca: Es reprèn la partida.

note: %s is the name of the reconnecting player
en: %s has reconnected.
ca: %s s'ha reconnectat.

en: Version mismatch: %s
ca: La versió no coincideix: %s

en: This game will start soon.
ca: Aquesta partida començarà aviat.

note: Server: preparing game #.....
en: Preparing game
ca: S'està preparant la partida

en: Island Discovery Bonus
ca: Bonificació per Descobriment d'Illes

en: Additional Island Bonus
ca: Bonificació Addicional d'Illes

en: Tried to assign resources to NULL player.
ca: S'ha intentar assignar recursos al jugador NULL.

note: Cheat mode has been activated
en: The dice roll has been determined by the administrator.
ca: La tirada de daus ha estat determinada per l'administrador.
