Pioneers 0.12.2 - en to hu translation catalogue (627 entries)

note: Commandline pioneersai: server
en: Server Host
hu: Szerver gép

note: Commandline pioneersai: port
en: Server Port
hu: Szerver port

note: Commandline pioneersai: name
en: Computer name (mandatory)
hu: Gép név (kötelező)

note: Commandline pioneersai: time
en: Time to wait between turns (in milliseconds)
hu: Körök között ennyit vár (milliszekundumban)

note: Commandline pioneersai: chat-free
en: Stop computer player from talking
hu: Robot játékos nem beszél

note: Commandline pioneersai: algorithm
en: Type of computer player
hu: A játékos típusa

note: Commandline option of ai: enable debug logging Commandline option of client: enable debug logging Commandline option of metaserver: enable debug logging Commandline option of server-gtk: enable debug logging Commandline option of server: enable debug logging
en: Enable debug messages
hu: Debug üzenetek engedélyezése

note: Commandline option of ai: version Commandline option of client: version Commandline option of editor: version Commandline option of metaserver: version Commandline option of server-gtk: version Commandline option of server-console: version
en: Show version information
hu: Verzió információ

note: Long description in the commandline for pioneersai: help
en: - Computer player for Pioneers
hu: - Robot játékos a Pioneers játékhoz

en: Pioneers version:
hu: Pioneers verzió

note: ai commandline error
en: A name must be provided.
hu: Meg kell adni egy nevet.

en: Type of computer player: %s
hu: Robot játékos típusa: %s

en: The game is already full. I'm leaving.
hu: Ez a játék már megtelt. Távozom.

note: AI chat at the start of the turn
en: Ok, let's go!
hu: Oké, na rajta!

note: AI chat at the start of the turn
en: I'll beat you all now! ;)
hu: Most mindenkit legyőzök ;)

note: AI chat at the start of the turn
en: Now for another try...
hu: Most még egy kísérlet...

note: AI chat when one resource is received
en: At least I get something...
hu: Legalább kapok valami keveset...

note: AI chat when one resource is received
en: One is better than none...
hu: Egy több mint a semmi...

note: AI chat when more than one resource is received
en: Wow!
hu: Remek!

note: AI chat when more than one resource is received
en: Ey, I'm becoming rich ;)
hu: Én leszek a legjobb ;)

note: AI chat when more than one resource is received
en: This is really a good year!
hu: Ez valóban egy jó év!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You really don't deserve that much!
hu: Te valóban nem érdemelsz többet!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You don't know what to do with that many resources ;)
hu: Nem tudsz mit csinálni a rengeteg nyersanyaggal ;)

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: Ey, wait for my robber and lose all this again!
hu: Na, várj csak majd kirabollak, és elveszítesz mindent újból!

note: AI chat when it moves the robber
en: Go, robber, go!
hu: Menj, rabló menj!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: You bastard!
hu: Szemét!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Can't you move that robber somewhere else?!
hu: Nem tennéd a rablót valahová máshová?!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Why always me??
hu: Miért mindig én??

note: AI chat when it must discard resources
en: Oh no!
hu: Ó, ne!

note: AI chat when it must discard resources
en: Who the hell rolled that 7??
hu: Ki a bánat dobta azt a 7-est??

note: AI chat when it must discard resources
en: Why always me?!?
hu: Miért mindig én?!?

note: AI chat when other players must discard
en: Say good bye to your cards... :)
hu: Búcsúzz el a kártyáidtól... :)

note: AI chat when other players must discard
en: *evilgrin*
hu: *sátáni vigyor*

note: AI chat when other players must discard
en: /me says farewell to your cards ;)
hu: /me hogy mondj búcsút a kártyáidnak ;)

note: AI chat when other players must discard
en: That's the price for being rich... :)
hu: Ez az ár a létező legjobb... ;)

note: AI chat when someone steals from it
en: Ey! Where's that card gone?
hu: Ej! Hol veszet el az a kártya?

note: AI chat when someone steals from it
en: Thieves! Thieves!!
hu: Tolvaj! Tolvaj!

note: AI chat when someone steals from it
en: Wait for my revenge...
hu: Várd csak a bosszúmat...

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Oh no :(
hu: Ó ne :(

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Must this happen NOW??
hu: Csak ez adódik MOST??

note: AI chat when it has the largest army
en: Hehe, my soldiers rule!
hu: Hehe, én vagyok a hódító!

note: AI chat when another player that the largest army
en: First robbing us, then grabbing the points...
hu: Kiraboltak minket, majd elvették a pontjainkat...

note: AI chat when it has the longest road
en: See that road!
hu: Nézd az utat!

note: AI chat when another player has the longest road
en: Pf, you won't win with roads alone...
hu: Pf, te csak utépíéssel akarsz nyerni...

en: Received error from server: %s.  Quitting
hu: Hiba vétele a szervertől: %s.  Kilépés

note: AI chat when it wins
en: Yippie!
hu: Hurrá!

note: AI chat when another player wins
en: My congratulations
hu: Gratulálok

en: No settlements in stock to use for setup
hu: Nincsenek települések a készletben

en: There is no place to setup a settlement
hu: Nincs hely beállítani egy települést

en: No roads in stock to use for setup
hu: Nincsenek utak raktáron, melyek használhatók a beállításhoz

en: There is no place to setup a road
hu: Nincs hely beállíani egy utat

en: Rejecting trade.
hu: Elutasított üzlet.

note: Translators: don't translate '/help'
en: Hello, welcome to the lobby. I am a simple robot. Type '/help' in the chat to see the list of commands I know.
hu: Hello, üdvözöllek a hallban. Én egy egyszerű robot vagyok. Írd a chat-be '/help' és megmutatom milyen parancsokat ismerek.

note: Translators: don't translate '/help'
en: '/help' shows this message again
hu: 'help' megmutatja ezt az üzenetet újra

note: Translators: don't translate '/why'
en: '/why' explains the purpose of this strange board layout
hu: '/why' elmagyarázza a célját, ennek a különleges táblának

note: Translators: don't translate '/news'
en: '/news' tells the last released version
hu: '/news' megtudhatod az utolsó kiadott verziót

note: AI chat that explains '/why'
en: This board is not intended to be a game that can be played. Instead, players can find eachother here, and decide which board they want to play. Then, one of the players will host the proposed game by starting a server, and registers it at the metaserver. The other players can subsequently disconnect from the lobby, and enter that game.
hu: Ez a tábla nem játékra lett tervezve. Helyette a játékosok itt megtalálhatják egymást, és eldönthetik melyik táblán akarnak játszani. Megállapodnak ki lesz a  tervezett játék gazdája. Ő indít egy szervert, melyet regisztrál a metaszerverhez. A többi játékos kilép a hallból, és csatlakozik ahhoz a játékhoz.

en: The last released version of Pioneers is
hu: Az utolsó kiadott Pioneers verzió:

note: The lobbybot leaves when a game is starting
en: The game is starting. I'm not needed anymore. Goodbye.
hu: A játék indul. Már nem kellek többet. Viszlát.

en: Waiting
hu: Várj

en: Idle
hu: Tétlen

en: We have been kicked out of the game.
hu: Minket kirúgtak a játékból.

note: Network status: offline
en: Offline
hu: Nincs kapcsolatban

en: Error (%s): %s
hu: Hiba (%s): %s

en: Notice: %s
hu: Figyelmeztetés: %s

en: %s does not receive any %s, because the bank is empty.
hu: A bank üres, %s nem kap semmi %s.

en: %s only receives %s, because the bank didn't have any more.
hu: %s kaphat csak %s, mert a banknak nincs több.

en: %s receives %s.
hu: %s kap %s.

note: Year of Plenty
en: %s takes %s.
hu: %s felhasznál %s.

en: %s spent %s.
hu: %s elhasznált %s.

en: %s is refunded %s.
hu: %s visszafizet %s.

en: %s discarded %s.
hu: %s eldob %s.

en: %s has won the game with %d victory points!
hu: %s megnyerte a játékot, %d ponttal!

en: Loading
hu: Betöltés

en: Version mismatch.
hu: Eltérő verzió.

en: Version mismatch. Please make sure client and server are up to date.
hu: Verzió eltérés. Kérlek ellenőrizd van-e frissítés a klienshez és a szerverhez.

en: Build two settlements, each with a connecting
hu: Építs két falut, és mindegyikhez csatlakozzon egy

en: Build a settlement with a connecting
hu: Építs egy falut és csatlakozzon hozzá egy

en: road
hu: út

en: bridge
hu: híd

en: ship
hu: hajó

en:  or
hu:  vagy

en: Waiting for your turn.
hu: Várj a körödre.

en: Select the building to steal from.
hu: Válaszd ki az épüetet
    akitől lopni szeretnél.

en: Select the ship to steal from.
hu: Válaszd ki a hajót
    akitől lopni szeretnél.

en: Place the robber.
hu: Helyezd el a rablót.

en: Finish the road building action.
hu: Vége az útépítésnek.

en: Build one road segment.
hu: Épít egy utat.

en: Build two road segments.
hu: Épít két utat.

note: Notification
en: It is your turn.
hu: Ez a te köröd.

en: Sorry, %s available.
hu: Bocs, %s használható.

en: The game is over.
hu: A játéknak vége.

note: This development card is unique
en: You bought the %s development card.
hu: Vásároltál egy %s fejlesztés kártyát.

note: This development card is not unique
en: You bought a %s development card.
hu: Vásároltál egy %s fejlesztés kártyát.

en: %s bought a development card.
hu: %s vásárolt egy fejlesztés kártyát.

en: %s played the %s development card.
hu: %s kijátszotta %s fejlesztés kártyáját.

en: %s played a %s development card.
hu: %s kijátszotta egy %s fejlesztés kártyáját.

en: You have run out of road segments.
hu: Nincs több köved az útépítéshez.

note: I get the cards $1=resources, $2=player that loses resources
en: You get %s from %s.
hu: Kaptál %s %s játékostól.

note: I lose the cards $1=player that steals, $2=resources
en: %s took %s from you.
hu: %s elvesz tőled %s.

en: %s took %s from %s.
hu: %s elvesz %s játékostól %s.

en: Player %d
hu: Játékos %d

en: player %d
hu: játékos %d

en: %s is now %s.
hu: %s most %s lett.

en: Player %d is now %s.
hu: %d játékos %s.

en: %s has quit.
hu: %s kilépett.

en: There is no largest army.
hu: Az ott nem a legnagyobb hadsereg.

en: %s has the largest army.
hu: %s vezeti a legnagyobb hasereget.

en: There is no longest road.
hu: Az ott nem a leghosszabb út.

en: %s has the longest road.
hu: %s építette a leghosszabb utat.

en: Waiting for %s.
hu: %s játékosra várunk.

note: We are not in on the action someone stole a resource from someone else
en: %s stole a resource from %s.
hu: %s lop egy nyersanyagot %s játékostól.

note: $1=resource, $2=player name
en: You stole %s from %s.
hu: Lopsz %s %s játékostól.

note: $1=player name, $2=resource
en: %s stole %s from you.
hu: %s lop tőled %s.

en: %s gave %s nothing!?
hu: %s ad %s semmit!?

note: $1=giving player, $2=receiving player, $3=resources
en: %s gave %s %s for free.
hu: %s ad %s %s ingyen.

en: %s gave %s %s in exchange for %s.
hu: %s játékos ad %s játékosnak %s cserébe kap %s.

en: %s exchanged %s for %s.
hu: %s cserélt %s kapott érte %s.

en: %s built a road.
hu: %s épített egy utat.

en: %s built a ship.
hu: %s épített egy hajót.

en: %s built a settlement.
hu: %s épített egy falut.

en: %s built a city.
hu: %s épített egy várost.

en: %s built a city wall.
hu: %s épített egy város falatt.

note: Error message
en: player_build_add called with BUILD_NONE for user %s
hu: %s felhasználó a player_build_add függvényt 'BUILD_NONE'-val hívta

en: %s built a bridge.
hu: %s épített egy hidat.

en: %s removed a road.
hu: %s megszüntet egy utat.

en: %s removed a ship.
hu: %s megszüntet egy hajót.

en: %s removed a settlement.
hu: %s megszüntet egy falut.

en: %s removed a city.
hu: %s megszüntet egy várost.

en: %s removed a city wall.
hu: %s megszüntet egy város falat.

note: Error message
en: player_build_remove called with BUILD_NONE for user %s
hu: %s felhasználó a player_build_remove függvényt 'BUILD_NONE'-val hívta

en: %s removed a bridge.
hu: %s megszüntet egy hidat.

en: %s has canceled a ship's movement.
hu: %s törölte a hajók mozgását.

en: %s moved a ship.
hu: %s mozgat egy hajót.

note: tell the user that someone got something
en: %s received %s.
hu: %s kap %s.

en: server asks to lose invalid point.
hu: érvénytelen pont.

note: tell the user the point is lost
en: %s lost %s.
hu: %s elvesztett %s.

en: server asks to move invalid point.
hu: érvénytelen pontra történő mozgás.

note: tell the user someone (1) lost something (2) to someone else (3)
en: %s lost %s to %s.
hu: %s elvesztett %s %s ért.

en: brick
hu: tégla

en: Brick
hu: Tégla

en: grain
hu: gabona

en: Grain
hu: Gabona

en: ore
hu: érc

en: Ore
hu: Érc

en: wool
hu: gyapjú

en: Wool
hu: Gyapjú

en: lumber
hu: rönk

en: Lumber
hu: Rönk

en: no resource (bug)
hu: nincs nyersanyag (bug)

en: No resource (bug)
hu: Nincs nyersanyag (bug)

en: any resource (bug)
hu: bármelyik nyersanyag (bug)

en: Any resource (bug)
hu: Bármelyik nyersanyag (bug)

en: gold
hu: aranyat

en: Gold
hu: Arany

en: a brick card
hu: egy darab tégla kártyát

en: %d brick cards
hu: %d db tégla kártyát

en: a grain card
hu: egy darab gabona kártyát

en: %d grain cards
hu: %d db gabona kártyát

en: an ore card
hu: egy darab érc kártyát

en: %d ore cards
hu: %d db érc kártyát

en: a wool card
hu: egy darab gyapjú kártyát

en: %d wool cards
hu: %d db gyapjú kártyát

en: a lumber card
hu: egy darab rönk kártyát

en: %d lumber cards
hu: %d db rönk kártyát

en: nothing
hu: semmit

note: Construct "A, B and C" for resources
en: %s and %s
hu: %s és %s

en: %s has undone the robber movement.
hu: %s törölte a rabló mozgását.

en: %s moved the robber.
hu: %s áthelyezte a rablót.

en: %s has undone the pirate movement.
hu: %s törölte a hajók mozgását.

en: %s moved the pirate.
hu: %s áthelyezte a kalózt.

en: %s must move the robber.
hu: %s mozgatja a rablót.

en: Setup for %s.
hu: %s beállítása.

en: Double setup for %s.
hu: %s kétszeres beállítása.

en: %s rolled %d.
hu: %s dobása %d.

en: Begin turn %d for %s.
hu: %d. köre kezdődik, %s játékosnak.

en: Beeper test.
hu: Teszt sípolás.

en: %s beeped you.
hu: %s sípolt neked.

en: You beeped %s.
hu: Te sípoltál %s.

en: You could not beep %s.
hu: Te nem tudsz sípolni %s.

en:  said:
hu:  mondja:

en: Metaserver at %s, port %s
hu: Meta szerver: %s, port: %s

en: Finished.
hu: Kész.

en: Receiving game names from the metaserver.
hu: Játékok vétele a meta szerverről.

en: Unknown message from the metaserver: %s
hu: Ismeretlen üzenet a metaszervertől: %s

en: Bad redirect line: %s
hu: Hibás átirányított vonal: %s

en: The metaserver is too old to create servers (version %d.%d)
hu: Meta szerver túl régi a szerver létrehozáshoz (verzió %d.%d)

note: Sevens rule: normal
en: Normal
hu: Normál

note: Sevens rule: reroll on 1st 2 turns
en: Reroll on 1st 2 turns
hu: Első két körben újradobás

note: Sevens rule: reroll all 7s
en: Reroll all 7s
hu: Mindig újradobás

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Random
hu: Véletlen

en: Receiving a list of Pioneers servers from the metaserver.
hu: Pioneers szerver lista fogadása a meta szervertől.

note: Dialog caption
en: Create a Public Game
hu: Új játék

note: Dialog caption
en: Join a Public Game
hu: Játékba jelentkezés

note: Button text
en: _New Remote Game
hu: Ú_j távoli játék

note: Tooltip
en: Select a game to join
hu: Válassz egy játékot

note: Column name
en: Map Name
hu: Térkép név

note: Tooltip for column 'Map Name'
en: Name of the game
hu: Játék neve

note: Column name
en: Curr
hu: Belépett

note: Tooltip for column 'Curr'
en: Number of players in the game
hu: Belépett játékosok száma

note: Column name
en: Max
hu: Maximum

note: Tooltip for column 'Max'
en: Maximum players for the game
hu: Játékosok száma maximum

note: Column name
en: Terrain
hu: Terep

note: Tooltip for column 'Terrain'
en: Random of default terrain
hu: Véletlen vagy alapértelmezett táj

note: Column name
en: Vic. Points
hu: Gy. pontok

note: Tooltip for column 'Vic. Points'
en: Points needed to win
hu: Győzelemhez szükséges pontok

note: Column name
en: Sevens Rule
hu: Hetes szabály

note: Tooltip for column 'Sevens Rule' Label
en: Sevens rule
hu: Hetes szabály

note: Tooltip for column 'Host'
en: Host of the game
hu: A játokot futtató számítógép

note: Column name
en: Version
hu: Verzió

note: Tooltip for column 'Version'
en: Version of the host
hu: A host gép verziója

note: Dialog caption
en: Start a New Game
hu: Új játék indítása

note: Label Commandline option of client: name of the player
en: Player name
hu: Játékos neve

note: Tooltip
en: Enter your name
hu: Add meg a neved

note: Label metaserver label
en: Metaserver
hu: Meta szerver

note: Button
en: Join Public Game
hu: Csatlakozás nyilvános játékhoz

note: Tooltip
en: Join a public game
hu: Játékba jelentkezés

note: Button
en: Create Game
hu: Játék létrehozása

note: Tooltip
en: Create a game
hu: Játék létrehozása

note: Button
en: Join Private Game
hu: Csatlakozás privát játékhoz

note: Tooltip Dialog caption
en: Join a private game
hu: Csatlakozás egy privát játékhoz

note: Label Commandline option of client: hostname of the server
en: Server host
hu: Szerver gép

note: Tooltip
en: Name of the host of the game
hu: A játékot futtató gép neve

note: Label Commandline option of client: port of the server server port label
en: Server port
hu: Szerver port

note: Tooltip
en: Port of the host of the game
hu: A játékot futtató gép portja

note: Tooltip Label
en: Recent games
hu: Legutóbbi játékok

note: Caption for list of bought development cards
en: <b>Development cards</b>
hu: <b>Fejlesztés kátyák</b>

note: Button text: play development card
en: Play Card
hu: Kártya kijátszása

note: Dialog caption
en: Discard Resources
hu: Nyersanyagok eldobása

en: You must discard %d resource | You must discard %d resources
hu[1]: El kell dobnod %d db nyersanyagot

note: Label
en: Total discards
hu: Összes eldobása

note: Caption for list of player that must discard cards
en: <b>Waiting for players to discard</b>
hu: <b>Várunk míg dobnak a játékosok</b>

note: Dialog caption
en: Game Over
hu: Játék vége

en: %s has won the game with %d victory points!
hu: %s megnyerte a játékot, %d ponttal!

en: All praise %s, Lord of the known world!
hu: %s minden elismerésünk. Te vagy a világ ura!

note: Dialog caption
en: Choose Resources
hu: Válassz nyersanyagokat

en: You may choose %d resource | You may choose %d resources
hu[1]: Választhatsz %d db nyersanyagot

note: Text for total in choose gold dialog Text for total in year of plenty dialog
en: Total resources
hu: Összes nyersanyag

note: Caption for list of player that must choose gold
en: <b>Waiting for players to choose</b>
hu: <b>Várunk a játékosokra, hogy válasszanak</b>

note: Menu entry
en: _Game
hu: _Játék

note: Menu entry
en: _New Game
hu: Új já_ték

note: Tooltip for New Game menu entry
en: Start a new game
hu: Új játék indítása

note: Menu entry
en: _Leave Game
hu: Játék _elhagyása

note: Tooltip for Leave Game menu entry
en: Leave this game
hu: Játék elhagyása

note: Menu entry
en: _Admin
hu: _Adminsztárció

note: Tooltip for Admin menu entry
en: Administer Pioneers server
hu: Pioneers szerver adminisztrálás

note: Menu entry
en: _Player Name
hu: Játékos _neve

note: Tooltip for Player Name menu entry
en: Change your player name
hu: Játékos neved módostása

note: Tooltip for Legend menu entry
en: Terrain legend and building costs
hu: Táj magyarázat és építmény árak

note: Menu entry
en: _Game Settings
hu: _Játék beállítások

note: Tooltip for Game Settings menu entry
en: Settings for the current game
hu: Aktuális játék beállitásai

note: Menu entry
en: _Dice Histogram
hu: _Dobás statisztika

note: Tooltip for Dice Histogram menu entry
en: Histogram of dice rolls
hu: Kocka dobások statisztikája

note: Menu entry
en: _Quit
hu: _Kilépés

note: Tooltip for Quit menu entry Tooltop for Quit menu entry
en: Quit the program
hu: Kilépés a programból

note: Menu entry
en: _Actions
hu: _Tevékenység

note: Menu entry
en: Roll Dice
hu: Kocka dobás

note: Tooltip for Roll Dice menu entry
en: Roll the dice
hu: A kocka dobása

note: Menu entry Tooltip for Trade menu entry Tab page name
en: Trade
hu: Kereskedelem

note: Menu entry Tooltip for Undo menu entry
en: Undo
hu: Visszavonás

note: Menu entry Tooltip for Finish menu entry
en: Finish
hu: Kész

note: Menu entry
en: Road
hu: Út

note: Tooltip for Road menu entry
en: Build a road
hu: Út építés

note: Menu entry
en: Ship
hu: Hajó

note: Tooltip for Ship menu entry
en: Build a ship
hu: Hajó építés

note: Menu entry
en: Move Ship
hu: Hajó mozgatás

note: Tooltip for Move Ship menu entry
en: Move a ship
hu: Hajó mozgatás

note: Menu entry
en: Bridge
hu: Híd

note: Tooltip for Bridge menu entry
en: Build a bridge
hu: Híd építés

note: Menu entry
en: Settlement
hu: Falu

note: Tooltip for Settlement menu entry
en: Build a settlement
hu: Falu építés

note: Menu entry
en: City
hu: Város

note: Tooltip for City menu entry
en: Build a city
hu: Város építés

note: Menu entry
en: Develop
hu: Fejlesztés

note: Tooltip for Develop menu entry
en: Buy a development card
hu: Fejlesztés kártya vásárlás

note: Menu entry
en: City Wall
hu: Város fal

note: Tooltip for City Wall menu entry
en: Build a city wall
hu: Város építés

note: Menu entry
en: _Settings
hu: _Beállítások

note: Menu entry
en: Prefere_nces
hu: _Beállítások

note: Tooltip for Preferences menu entry
en: Configure the application
hu: Program konfigurálás

note: Menu entry
en: _Help
hu: _Súgó

note: Menu entry
en: _About Pioneers
hu: Pioneers _névjegy

note: Tooltip for About Pioneers menu entry
en: Information about Pioneers
hu: Információ a Pioneersről

note: Tooltip for Help menu entry
en: Show the manual
hu: Kézikönyv

note: Menu entry
en: _Toolbar
hu: _Eszköztár

note: Tooltip for Toolbar menu entry
en: Show or hide the toolbar
hu: Eszköztár megjelenítése vagy elrejtése

note: Victory points target in statusbar
en: Points needed to win: %i
hu: Nyeréshez szükséges pontok: %i

en: <b>Messages</b>
hu: <b>Üzenetek</b>

note: Tab page name
en: Map
hu: Térkép

note: Tooltip
en: Finish trading
hu: Kereskedés befejezése

note: Tab page name Button text
en: Quote
hu: Kínál

note: Tooltip
en: Reject domestic trade
hu: Elutasított belső üzlet

note: Tab page name Dialog caption
en: Legend
hu: Jelmagyarázat

note: Tab page name, shown for the splash screen
en: Welcome to Pioneers
hu: Üdvözlünk a Pioneersban

note: Caption of preferences dialog
en: Pioneers Preferences
hu: Pioneers beállítások

note: Label for changing the theme, in the preferences dialog
en: Theme:
hu: Téma:

note: Tooltip for changing the theme in the preferences dialog
en: Choose one of the themes
hu: Válassz egyett a témák közül

note: Label for the option to show the legend
en: Show legend
hu: Jelmagyarázat megjelenítése

note: Tooltip for the option to show the legend
en: Show the legend as a page beside the map
hu: Jelmagyarázat megjelenítése a térkép mellett

note: Label for the option to display log messages in color
en: Messages with color
hu: Színes üzenetek

note: Tooltip for the option to display log messages in color
en: Show new messages with color
hu: Új üzenetek megjelenítése színesen

note: Label for the option to display chat in color of player
en: Chat in color of player
hu: Játékosok üzenetei színesen

note: Tooltip for the option to display chat in color of player
en: Show new chat messages in the color of the player
hu: Új üzenetek megjelenítése a játékosok színével

note: Label for the option to display the summary with colors
en: Summary with color
hu: Összesítés színesben

note: Tooltip for the option to display the summary with colors
en: Use colors in the player summary
hu: Színek használata a játékos összesítésben

note: Label for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Toolbar with shortcuts
hu: Eszköztár gyorsbillentyűkkel

note: Tooltip for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Show keyboard shortcuts in the toolbar
hu: Gyorsbillentyűk megjelenítése az eszköztáron

note: Label for the option to disable all sounds
en: Silent mode
hu: Csendes mód

note: Tooltip for the option to disable all sounds
en: In silent mode no sounds are made
hu: Csendes módban nincsenek hangok

note: Label for the option to announce when players/spectators enter
en: Announce new players
hu: Új játékosok jelzése

note: Label for the option to use the 16:9 layout.
en: Use 16:9 layout
hu: 16:9-es elrendezés

note: Tooltip for 16:9 option.
en: Use a 16:9 friendly layout for the window
hu: Elrendezés 16:9-es ablakhoz

note: Caption of about box
en: About Pioneers
hu: Pioneers névjegy

note: Initial text in status bar
en: Welcome to Pioneers!
hu: Üdvözlünk a Pioneersban!

note: Dialog caption
en: Dice Histogram
hu: Dobás statisztka

en: Ship movement canceled.
hu: Hajó mozgás törölve.

en: Select a new location for the ship.
hu: Válaszd ki a hajó új helyét.

en: Hill
hu: Domb

en: Field
hu: Szántóföld

en: Mountain
hu: Hegy

en: Pasture
hu: Legelő

en: Forest
hu: Erdő

en: Desert
hu: Sivatag

en: Sea
hu: Tenger

note: Label
en: <b>Terrain yield</b>
hu: <b>Vidék hozama:</b>

note: Label
en: <b>Building costs</b>
hu: <b>Építmény árak:</b>

en: City wall
hu: Város fal

en: Development card
hu: Fejlesztés kártya

note: Dialog caption Name of the development card
en: Monopoly
hu: Monopólium

note: Label
en: Select the resource you wish to monopolize.
hu: Válassz monopól nyersanyagot.

note: Dialog caption
en: Change Player Name
hu: Játékos név módosítása

note: Label
en: Player name:
hu: Játékos neve:

note: Label: set player icon preferences
en: Face:
hu: Arc:

note: Label: set player icon preferences
en: Variant:
hu: Változat:

en: Metaserver Host
hu: Meta-szerver host

en: Select a game to join.
hu: Válassz egy játékot.

en: Connecting
hu: Kapcsolódás

note: Long description in the commandline for pioneers: help
en: - Play a game of Pioneers
hu: - Játsz egy játékot a Pioneersszal

en: Play a game of Pioneers
hu: Játsz egy játékot a Pioneersszal

en: Settlements
hu: Falvak

en: Cities
hu: Városok

en: City walls
hu: Város falak

en: Largest army
hu: Legnagyobb hadsereg

en: Longest road
hu: Leghosszab út

note: Name of the development card
en: Chapel
hu: Kápolna

en: Chapels
hu: Kápolnák

note: Name of the development card
en: Pioneer university
hu: Pioneers egyetem

en: Pioneer universities
hu: Pioneer egyetemek

note: Name of the development card
en: Governor's house
hu: Kormányzók háza

en: Governor's houses
hu: Kormányzó házak

note: Name of the development card
en: Library
hu: Könyvtár

en: Libraries
hu: Könyvtárak

note: Name of the development card
en: Market
hu: Piac

en: Markets
hu: Piacok

note: Name of the development card
en: Soldier
hu: Katona

en: Soldiers
hu: Katonák

en: Resource card
hu: Nyersanyag kártya

en: Resource cards
hu: Nyersanyag kártya

note: Caption
en: Development cards
hu: Fejlesztés kártyák

note: Caption for the overview of the points and card of other players
en: <b>Player summary</b>
hu: <b>Játékos összesítés</b>

note: Dialog caption
en: Year of Plenty
hu: Bőség éve

en: Please choose one resource from the bank
hu: Válassz két nyersanyagot a bankból

en: Please choose two resources from the bank
hu: Válassz két nyersanyagot a bankból

en: The bank is empty
hu: A bank üres

en: %s has %s, and is looking for %s
hu: %s kínál %s nyersanyagot, és cserébe szeretne %s nyersanyagot

note: Label Frame title, trade: I want to trade these resources
en: I want
hu: Szeretnék

note: Label Frame title, trade: I want these resources in return
en: Give them
hu: Adok érte

note: Button text
en: Delete
hu: Törlés

note: Button text
en: Reject Domestic Trade
hu: Elutasított belső üzlet

note: Now create columns Table header: Player who trades Role of the player: player
en: Player
hu: Játékos

note: Table header: Quote
en: Quotes
hu: Ajánlatok

note: trade: maritime quote: %1 resources of type %2 for * one resource of type %3
en: %d:1 %s for %s
hu: %d:1 %s:%s

note: Trade: a player has rejected trade
en: Rejected trade
hu: Elutasított üzlet

note: Caption for overview of the resources of the player
en: <b>Resources</b>
hu: <b>Nyersanyagok</b>

note: Label
en: Total
hu: Összes

note: Tooltip for the amount of resources in the hand
en: Amount in hand
hu: Összeg a kézben

note: Button for decreasing the selected amount
en: <less
hu: <kevesebb

note: Tooltip for decreasing the selected amount
en: Decrease the selected amount
hu: Kiválasztott mennyiség csökkentése

note: Tooltip for the amount of resources in the bank
en: Amount in the bank
hu: Összeg a bankban

note: Button for increasing the selected amount
en: more>
hu: >több

note: Tooltip for increasing the selected amount
en: Increase the selected amount
hu: Kiválasztott mennyiség növelése

note: Tooltip for the selected amount
en: Selected amount
hu: Kiválasztott összeg

note: Tooltip for the total selected amount
en: Total selected amount
hu: Összes kválasztott összeg

note: Tooltip when the bank cannot be emptied
en: The bank cannot be emptied
hu: A bank nem lehet üres

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: No game in progress...
hu: Nincs játék folyamatban...

note: Label
en: <b>General settings</b>
hu: <b>Általános beállítások</b>

en: Number of players:
hu: Játékosok száma:

en: Victory point target:
hu: Nyerő pont:

en: Random terrain:
hu: Véletlen táj:

en: Allow trade between players:
hu: Engedélyezett játékosok közötti kereskedés:

en: Allow trade only before building or buying:
hu: Kereskedés csak építkezés / vásárlás előtt:

en: Sevens rule:
hu: Hetes szabály:

en: Use the pirate to block ships:
hu: Használj kalózt a hajók megállítására:

en: Island discovery bonuses:
hu: Sziget felfedezés bónuszok:

note: Label
en: <b>Building quotas</b>
hu: <b>Épület árak</b>

en: Roads:
hu: Utak:

en: Settlements:
hu: Falvak:

en: Cities:
hu: Városok

en: City walls:
hu: Város falak:

en: Ships:
hu: Hajók:

en: Bridges:
hu: Hidak:

note: Label
en: <b>Development card deck</b>
hu: <b>Fejlesztés kátyák</b>

en: Road building cards:
hu: Útépítő kártyák:

en: Monopoly cards:
hu: Monopólium kártyák:

en: Year of plenty cards:
hu: Bőség éve kártyák:

en: Chapel cards:
hu: Kápolna kártyák:

en: Pioneer university cards:
hu: Pioneer egyetem kártyák:

en: Governor's house cards:
hu: Kormányzók háza kártyák:

en: Library cards:
hu: Könyvtár kártyák:

en: Market cards:
hu: Piac kártyák:

en: Soldier cards:
hu: Katona kártyák:

note: Dialog caption
en: Current Game Settings
hu: Aktuális játék beállítások

note: trade: you ask for something for free
en: ask for %s for free
hu: %s nyersanyagot kérek ingyen

note: trade: you give something away for free
en: give %s for free
hu: Adok %s ingyen

note: trade: you trade something for something else
en: give %s for %s
hu: Ad %s kér %s

note: I want some resources, and give them some resources
en: I want %s, and give them %s
hu: Szeretnék %s nyersanyagot, cserébe adok %s nyersanyagot

note: Button text, trade: call for quotes from other players
en: _Call for Quotes
hu: _Ajánlatot kér

note: Button text: Trade page, accept selected quote
en: _Accept Quote
hu: _Ajánlat elfogadása

note: Button text: Trade page, finish trading
en: _Finish Trading
hu: _Kereskedés befejezése

note: Name of the development card
en: Road building
hu: Út építés

note: Name of the development card
en: Year of plenty
hu: Bőség éve

en: This game cannot be won.
hu: A játékot nem lehet megnyerni.

en: There is no land.
hu: Nincs vidék

en: It is possible that this game cannot be won.
hu: Lehet, hogy a játékot nem lehet megnyerni.

en: This game can be won by only building all settlements and cities.
hu: A játékot csak az összes falu és város megépítésével lehet megnyerni.

en: Pioneers is based upon the excellent
    Settlers of Catan board game.
hu: A Pioneers a kíváló táblajáték a
    Catan telepesei alapján készült.

note: Tooltip for sevens rule normal
en: All sevens move the robber or pirate
hu: Minden hetes dobás mozgatja a rablót vagy a kalózt

note: Tooltip for sevens rule reroll on 1st 2 turns
en: In the first two turns all sevens are rerolled
hu: Az első két körben minden hetes dobás újradobandó

note: Tooltip for sevens rule reroll all
en: All sevens are rerolled
hu: Minden hetes dobás újradobandó

en: Randomize terrain
hu: Véletlen táj?

en: Randomize the terrain
hu: Véletlen táj?

en: Use pirate
hu: Kalóz használat

en: Use the pirate to block ships
hu: Használj kalózt a hajók megállítására

en: Strict trade
hu: Szigorú kereskedés

en: Allow trade only before building or buying
hu: Kereskedés csak építkezés / vásárlás előtt?

en: Domestic trade
hu: Játékosok közötti kereskedés

en: Allow trade between players
hu: Engedélyezett játékosok közötti kereskedés

en: Victory at end of turn
hu: Győzelem a kör végén

en: Check for victory only at end of turn
hu: Csak a kör végén ellenőrizd a győzelmet

note: Label text for customising a game
en: Number of players
hu: Játékosok száma

note: Tooltip for 'Number of Players'
en: The number of players
hu: A játékosok száma

note: Label for customising a game
en: Victory point target
hu: Győzelemhez szükséges pontok

note: Tooltip for Victory Point Target
en: The points needed to win the game
hu: A győzelemhez szükséges pontok

note: Tooltip for the check button
en: Is it possible to win this game?
hu: Meg lehet nyerni ezt a játékot?

note: Port indicator for brick
en: Brick port|B
hu: T

note: Port indicator for grain
en: Grain port|G
hu: G

note: Port indicator for ore
en: Ore port|O
hu: É

note: Port indicator for wool
en: Wool port|W
hu: Gy

note: Port indicator for lumber
en: Lumber port|L
hu: R

note: Tooltip for the list of metaservers
en: Select a metaserver
hu: Válassz egy meta szervert

note: Tooltip for the list of games
en: Select a game
hu: Válassz egy játékot

note: Log prefix
en: *ERROR*
hu: *HIBA*

note: Log prefix
en: Resource:
hu: Nyersanyag:

note: Log prefix
en: Build:
hu: Épít:

note: Log prefix
en: Dice:
hu: Dob:

note: Log prefix
en: Steal:
hu: Lop:

note: Log prefix
en: Trade:
hu: Kereskedi:

note: Log prefix
en: Development:
hu: Fejleszt:

note: Log prefix
en: Army:
hu: Hadsereg:

note: Log prefix
en: Road:
hu: Út:

note: Log prefix
en: *BEEP*
hu: *BEEP

note: Log prefix
en: Player 1:
hu: 1. játékos:

note: Log prefix
en: Player 2:
hu: 2. játékos:

note: Log prefix
en: Player 3:
hu: 3. játékos:

note: Log prefix
en: Player 4:
hu: 4. játékos:

note: Log prefix
en: Player 5:
hu: 5. játékos:

note: Log prefix
en: Player 6:
hu: 6. játékos:

note: Log prefix
en: Player 7:
hu: 7. játékos:

note: Log prefix
en: Player 8:
hu: 8. játékos:

note: Log prefix
en: ** UNKNOWN MESSAGE TYPE **
hu: ** ISMERETLEN ÜZENET TÍPUS **

en: Error writing to socket: %s
hu: Hiba socket írásakor: %s

en: Read buffer overflow - disconnecting
hu: Olvasási tároló túlcsordulás - kapcsolat bontás

en: Error reading socket: %s
hu: Hiba socket olvasáskor: %s

en: unknown
hu: ismeretlen

en: Connecting to %s, port %s
hu: Kapcsolódás: %s , port: %s

note: Error message
en: State stack overflow. Stack dump sent to standard error.
hu: Állapot verem túlcsordulás. A verem tartalmát elküldtem a standard hiba kimenetre.

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Hill
hu: _Domb

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Field
hu: _Szántóföld

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Mountain
hu: _Hegy

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Pasture
hu: _Legelő

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: F_orest
hu: _Erdő

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Desert
hu: S_ivatag

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Sea
hu: _Tenger

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Gold
hu: _Arany

note: Use an unique shortcut key for each resource Use an unique shortcut key for each port type
en: _None
hu: Se_mmi

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Brick (2:1)
hu: Té_gla (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Grain (2:1)
hu: _Gabona (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Ore (2:1)
hu: É_rc (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Wool (2:1)
hu: Gy_apjú (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Lumber (2:1)
hu: Rö_nk (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Any (3:1)
hu: _Bármi (3:1)

note: East
en: East|E
hu: Kelet|K

note: North east
en: North East|NE
hu: Észak Kelet|ÉK

note: North west
en: North West|NW
hu: Észak Nyugat|ÉNY

note: West
en: West|W
hu: Nyugat|W

note: South west
en: South West|SW
hu: Dél Nyugat|DNY

note: South east
en: South East|SE
hu: Dél Kelet|DK

note: Menu item
en: Shuffle
hu: Keverés

note: Caption Game settings frame
en: Game parameters
hu: Játék paraméterek

note: Caption Rules frame
en: Rules
hu: Szabályok

note: Caption
en: Resources
hu: Nyersanyagok

note: Caption
en: Buildings
hu: Építmények

note: Application caption
en: Pioneers Editor
hu: Pioneers szerkesztő

en: Failed to load '%s'
hu: Hiba a betöltékor '%s'

en: Failed to save to '%s'
hu: Hiba a mentéskor '%s'

note: Dialog caption
en: Open Game
hu: Játék megnyitása

note: Dialog caption
en: Save As...
hu: Mentés másként...

note: Dialog caption
en: Change Title
hu: Cím módosítás

note: Label
en: New title:
hu: Új cím:

note: Caption of about box
en: About Pioneers Game Editor
hu: Pioneers szerkesztőről

note: Menu entry
en: _File
hu: _Fájl

note: Menu entry
en: _New
hu: Ú_j

en: Create a new game
hu: Új játék létrehozása

note: Menu entry
en: _Open...
hu: _Megnyitás...

note: Tooltip for Open menu entry
en: Open an existing game
hu: Létező játék megnyitása

note: Menu entry
en: _Save
hu: _Mentés

note: Tooltip for Save menu entry
en: Save game
hu: Játék mentése

note: Menu entry
en: Save _As...
hu: Men_tés másként...

note: Tooltip for Save As menu entry
en: Save as
hu: Mentés másként

note: Tooltip for Change Title menu entry
en: Change game title
hu: Játék címének módosítása

note: Menu entry
en: _Check Victory Point Target
hu: _Ellenőrizd a győzelemhez szükséges pontokat

note: Tooltip for Check Victory Point Target menu entry Tooltop for Check Victory Point Target menu entry
en: Check whether the game can be won
hu: Ellenőizd, vajon a játék megnyerhető-e

note: Tooltip for Quit menu entry
en: Quit
hu: Kilépés

note: Menu entry
en: _About Pioneers Editor
hu: _Pioneers szerkesztőről

note: Tooltip for About Pioneers Editor menu entry
en: Information about Pioneers Editor
hu: Információ a Pioneers szerkesztőről

note: Long help for commandline option (editor): filename
en: Open this file
hu: Ennek a fájlnak a megnyitása

note: Commandline option for editor: filename Commandline metaserver: pidfile argument
en: filename
hu: fájlnév

note: Long description in the command line: --help
en: - Editor for games of Pioneers
hu: - Szerkesztő a Pioneers játékokhoz

note: Error message
en: Building menus failed: %s
hu: Hiba a menű felépítésekor: %s

note: Tab page name
en: Settings
hu: Beállítások

en: Resource count
hu: Nyersanyagok száma

en: Create your own game for Pioneers
hu: Készíts saját játékot a Pioneershoz

note: Commandline metaserver: server
en: Use this hostname when creating new games
hu: Használd ezt a host nevet új játék létrehozásához

note: Commandline metaserver: server argument
en: hostname
hu: host név

note: Commandline metaserver: port-range
en: Use this port range when creating new games
hu: Használd ezt a port tartományt új játék létrehozásához

note: Commandline metaserver: port-range argument
en: from-to
hu: tól-ig

note: Commandline option of metaserver: syslog-debug
en: Debug syslog messages
hu: Debug syslog üzenetek

note: Long description in the commandline for metaserver: help
en: - Metaserver for Pioneers
hu: - Meta szerver a Pioneers játékhoz

note: Menu entry
en: _About Pioneers Server
hu: _Pioneers szerverről

note: Tooltop for About Pioneers Server menu entry
en: Information about Pioneers Server
hu: Információ a Pioneers szerverről

en: Stop Server
hu: Szerver leállítása

en: Start Server
hu: Szerver indítása

en: Stop the server
hu: A szerver leállítása

en: Start the server
hu: A szerver indítása

en: Player %s from %s entered
hu: %s játékos belépett a következő gépről %s

en: Player %s from %s left
hu: %s játékos kilépett a következő gépről %s

en: Player %d is now %s
hu: %d. játékos most %s

en: The port for the game server
hu: Port a játék szerverhez

note: register_toggle
en: Register server
hu: Szerver regisztrálás

en: Register this game at the metaserver
hu: Játék regisztrálása a meta szerverre

note: hostname label
en: Reported hostname
hu: A közölt host név

en: The public name of this computer (needed when playing behind a firewall)
hu: A gép nyilvános neve (szükséges ha tűzfal mögül játszol)

en: Randomize turn order
hu: Játékosok sorrnedje véletlen

note: Label for column Connected
en: Connected
hu: Csatlakozva

note: Tooltip for column Connected
en: Is the player currently connected?
hu: A játékos jelenleg csatlakozva?

note: Label for column Name
en: Name
hu: Név

note: Tooltip for column Name
en: Name of the player
hu: A játékos neve

note: Label for column Location
en: Location
hu: Hely

note: Tooltip for column Location
en: Host name of the player
hu: A játékos host neve

note: Label for column Number
en: Number
hu: Szám

note: Tooltip for column Number
en: Player number
hu: A játékos száma

note: Label for column Role
en: Role
hu: Szabály

note: Button text
en: Launch Pioneers Client
hu: Pioneers kliens indítása

note: Tooltip
en: Launch the Pioneers client
hu: A Pioneers kliens indítása

note: ai chat toggle
en: Enable chat
hu: Chat engedélyezése

note: Tooltip
en: Enable chat messages
hu: Chat üzenetek engedélyezése

note: Button text
en: Add Computer Player
hu: Robot játékos hozzáadása

note: Tooltip
en: Add a computer player to the game
hu: Robot játékos hozzáadása a játékhoz

note: Tooltip
en: Messages from the server
hu: Üzenetek a szervertől

en: Game settings
hu: Játék beállítások

note: server frame
en: Server parameters
hu: Szerver paraméterek

en: Running game
hu: Aktuális játék

note: player connected frame
en: Players connected
hu: Csatlakozott játékosok

note: ai frame
en: Computer players
hu: Számítógép játékosok

note: message frame
en: Messages
hu: Üzenetek

note: Wait for all players to disconnect, * then enable the UI
en: The game is over.
hu: A játéknak vége.

note: Long description in the commandline for server-gtk: help Long description in the commandline for server-console: help
en: - Host a game of Pioneers
hu: - a Pioneers játékot futtató

note: Name in the titlebar of the server
en: Pioneers Server
hu: Pioneers szerver

en: Host a game of Pioneers
hu: Üzemeltess Pioneers játékot

note: Commandline server-console: game-title
en: Game title to use
hu: Játék cím

note: Commandline server-console: file
en: Game file to use
hu: Játék fájl

note: Commandline server-console: port
en: Port to listen on
hu: Szzerver port

note: Commandline server-console: players
en: Override number of players
hu: A játékosok számánk felülbírálása

note: Commandline server-console: points
en: Override number of points needed to win
hu: Győzelemhez szükséges pontok felülbírálása

note: Commandline server-console: seven-rule
en: Override seven-rule handling
hu: Hetes szabály felülbírálása

note: Commandline server-console: terrain
en: Override terrain type, 0=default 1=random
hu: Terep felülbírálása, 0=alapértelmezett 1=véletlen

note: Commandline server-console: computer-players
en: Add N computer players
hu: N db robot játékos hozzáadása

note: Commandline server-console: register
en: Register server with metaserver
hu: Szerver regisztrálása a meta szerverre

note: Commandline server-console: metaserver
en: Register at metaserver name (implies -r)
hu: Regisztrálj a meta-szerver névre (beleértve -r)

note: Commandline server-console: hostname
en: Use this hostname when registering
hu: Használd ezt a host nevet regisztráláshoz

note: Commandline server-console: auto-quit
en: Quit after a player has won
hu: Kilép miután a játékos nyert

note: Commandline server-console: empty-timeout
en: Quit after N seconds with no players
hu: Kilép N másodperc múlva, ha nincsenek játékosok

note: Commandline server-console: tournament
en: Tournament mode, computer players added after N minutes
hu: Verseny mód, robot játékos hozzáadása N perc elteltével

note: Commandline server-console: admin-port
en: Admin port to listen on
hu: A szerver admin portja

note: Commandline server-console: admin-wait
en: Don't start game immediately, wait for a command on admin port
hu: A játék nem azonnal,hanem az admin porton érkező parancsra indul

note: Commandline server-console: fixed-seating-order
en: Give players numbers according to the order they enter the game
hu: Add meg a játékosok számát, ahányan játszanak a játékban

note: Commandline server-console: Short description of meta group
en: Metaserver Options
hu: Meta szerver kapcsolók

note: Commandline server-console: Long description of meta group
en: Options for the metaserver
hu: meta-szerver kapcsolók

note: Commandline server-console: Short description of misc group
en: Miscellaneous Options
hu: Egyéb kapcsolók

note: Commandline server-console: Long description of misc group
en: Miscellaneous options
hu: Egyéb kapcsolók

note: server-console commandline error
en: Cannot set game title and filename at the same time
hu: Fájlnév és játéknév nem adható meg egyszerre

note: server-console commandline error
en: Cannot load the parameters for the game
hu: A játék paramétereit nem lehet betölteni

en: chat too long
hu: túl hosszú chat

en: name too long
hu: túl hosszú név

en: ignoring unknown extension
hu: ismeretlen bővítések figyelmen kívül hagyása

en: The last player left, the tournament timer is reset.
hu: Az utolsó játékos is elment, a parti időzítője újraindítva.

en: Game starts, adding computer players.
hu: Játék indul, computer játékosok hozzáadása.

en: The game starts in %s minutes.
hu: A játék %s percen belül kezdődik.

en: The game starts in %s minute.
hu: A játék %s perc múlva kezdődik.

note: Default name for the AI when the computer_names file * is not found or empty.
en: Computer Player
hu: Számítógép játékos

note: The game is over, don't accept new players Message to send to the client when the game is already over * when a connection is made.
en: Sorry, game is over.
hu: Bocs, a játék vége.

en: Player from %s is refused: game is over
hu: Játékos a %s gépről visszautasíta: a játéknak vége

en: Name not changed: new name is already in use
hu: Név nincs megváltoztatva: az új név már használatban

en: Was hanging around for too long without players... bye.
hu: Túl sokáig voltam játékosok  nélkül...viszlát.

en: Resuming the game.
hu: A játék folytatása.

note: %s is the name of the reconnecting player
en: %s has reconnected.
hu: %s újra csatlakoztatva.

en: Version mismatch: %s
hu: Verzió eltérés: %s

en: This game will start soon.
hu: Ez a játék hamarosan kezdődik.

note: Server: preparing game #.....
en: Preparing game
hu: Játék indítása

en: Island Discovery Bonus
hu: Sziget felfedezés bónusz

en: Additional Island Bonus
hu: További sziget bónusz

en: Tried to assign resources to NULL player.
hu: NULL játékosnak próbált erőforrást kiosztani.

note: Cheat mode has been activated
en: The dice roll has been determined by the administrator.
hu: A kockadobást az adminisztrátor határozta meg
