pppconfig - en to fi translation catalogue (93 entries)

note: Arbitrary upper limits on option and chat files. If they are bigger than this something is wrong.
en: "GNU/Linux PPP Configuration Utility"
fi: "GNU/Linux PPP-asetukset"

en: You must be root to run this program.
fi: Vain pääkäyttäjä voi käynnistää tämän ohjelman.

en: %s does not exist.
fi: %s ei ole olemassa.

note: Parent
en: Can't close WTR in parent:
fi: Isäprosessi ei pysty sulkemaan WTR:ää:

en: Can't close RDR in parent:
fi: Isäprosessi ei pysty sulkemaan RDR:ää:

note: Child or failed fork()
en: cannot fork:
fi: prosessi ei pysty haarautumaan:

en: Can't close RDR in child:
fi: Lapsiprosessi ei pysty sulkemaan RDR:ää.

en: Can't redirect stderr:
fi: Uudelleenohjaus tiedostoon stderr ei onnistu:

en: Exec failed:
fi: Exec ei onnistunut:

en: Internal error:
fi: Sisäinen virhe:

en: Create a connection
fi: Luo yhteys

en: Change the connection named %s
fi: Muuta nimettyä yhteyttä %s

en: Create a connection named %s
fi: Luo yhteys nimeltään %s

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Change a connection
fi: Muokkaa yhteyttä

en: Delete a connection
fi: Poista yhteys

en: Finish and save files
fi: Lopeta ja tallenna tiedostot

en:  Authentication Method for %s
fi:  Todentamismenetelmä yhteydelle %s

en: Use "chat" for login:/password: authentication
fi: Käytä "chat" login:/password: todentamismenetelmänä

en: "Properties of %s"
fi: "Yhteyden %s ominaisuudet"

en: %s Telephone number
fi: Yhteyden %s puhelinnumero

en: %s Login prompt
fi: Yhteyden %s login-kehoite

en: %s ISP user name
fi: Yhteyden %s käyttäjätunnus

en: %s Password prompt
fi: Yhteyden %s Password-kehoite

en: %s ISP password
fi: Yhteyden %s salasana

en: %s Port speed
fi: Yhteyden %s sarjaportin nopeus

en: %s Modem com port
fi: Yhteyden %s modeemiportti

en: %s Authentication method
fi: Yhteyden %s todentamismenetelmä

en: Advanced Options
fi: Lisäasetukset

en: Write files and return to main menu.
fi: Tallenna tiedostot ja palaa päävalikkoon.

en: "Advanced Settings for %s"
fi: "Yhteyden %s lisäasetukset"

en: %s Modem init string
fi: Yhteyden %s modeemin alustuskomennot

en: %s Connect response
fi: Yhteyden %s muodostumisilmoitus

en: %s Pre-login chat
fi: Yhteyden %s viestit ennen kirjautumista

en: %s Default route state
fi: Yhteyden %s oletusreititys

en: %s Set ip addresses
fi: Aseta yhteyden %s IP-numero

en: %s Turn debugging on or off
fi: Yhteyden %s vianjäljitys päälle tai pois

en: %s Turn demand dialing on or off
fi: Yhteyden %s soittoyhteys tarvittaessa päälle tai pois

en: %s Turn persist on or off
fi: Yhteys %s pysyvästi käytössä, päälle tai pois

en: %s Change DNS
fi: Muuta yhteyden %s nimipalvelinta

en:                      Add a ppp user
fi:                      Lisää ppp-käyttäjä

en: %s Post-login chat
fi: Yhteyden %s kirjautumisen jälkeiset viestit

en: %s Change remotename
fi: Muuta yhteyden %s etänimeä

en: %s Idle timeout
fi: Yhteyden %s aikakatkaisu kun jouten

note: End of SWITCH
en: Return to previous menu
fi: Palaa edelliseen valikkoon

en: Exit this utility
fi: Poistu tästä sovelluksesta

en: Internal error: no such thing as %s,
fi: Sisäinen virhe: %s ei ole olemassa,

en: Ack String
fi: Ack Merkkijono

en: Login Prompt
fi: Login-kehoite

en: Password Prompt
fi: Password-kehoite

en: User Name
fi: Käyttäjätunnus

en: Choose Modem Config Method
fi: Valitse modeemin asetusten tekotapa

en: Probing %s
fi: Tunnustellaan %s

en: Select Modem Port
fi: Valitse modeemin portti

en: Enter the port by hand.
fi: Valitse portti itse

en: Manually Select Modem Port
fi: Valitse modeemin portti itse

en: Default Route
fi: Oletusreitti

en: Enable default route
fi: Valitse oletusreitti

en: Disable default route
fi: Poista oletusreitti käytöstä

en: IP Numbers
fi: IP-osoitteet

en: Speed
fi: Nopeus

en: Modem Initialization
fi: Modeemin alustus

en: Pulse or Tone
fi: Pulssi- tai äänitaajuusvalinta

en: Phone Number
fi: Puhelinnumero

en: Password
fi: Salasana

en: Provider Name
fi: Palveluntarjoajan nimi

en: This connection exists.  Do you want to overwrite it?
fi: Tämä yhteys on olemassa. Haluatko korvata sen?

en: Connection Exists
fi: Yhteys on olemassa

en: Finished
fi: Valmis

note: this sets up new connections by calling other functions to: - initialize a clean state by zeroing state variables - query the user for information about a connection
en: Create Connection
fi: Luo yhteys

en: No connections to change.
fi: Muutettavia yhteysiä ei ole.

en: Select a Connection
fi: Valitse yhteys

en: Select connection to change.
fi: Valitse muutettava yhteys.

en: No connections to delete.
fi: Poistettavia yhteyksiä ei ole.

en: Delete a Connection
fi: Poista yhteys

en: Return to Previous Menu
fi: Palaa edelliseen valikkoon

en: Quit
fi: Lopeta

en: Debug Command
fi: Virheenjäljityskomento

en: Demand Command
fi: Komento yhteyden avaamiseen tarvittaessa

en: Persist Command
fi: Komento yhteyden pitämiseen avattuna

en: Configure Nameservers (DNS)
fi: Tee nimipalvelimien (DNS) asetukset

en: Use static DNS
fi: Määritä nimipalvelimet kiinteästi

en: Use dynamic DNS
fi: Hae nimipalvelimien tiedot automaattisesti

en: DNS will be handled by other means
fi: Järjestä nimipalvelu muilla tavoin

en: IP number
fi: IP-osoite

en: Add User
fi: Lisää käyttäjä

en: Remotename
fi: Etänimi

en: Idle Timeout
fi: Aikakatkaisu kun jouten

note: $data =~ s/\n{2,}/\n/gso; # Remove blank lines
en: Couldn't open %s.
fi: Yhteyttä %s ei saatu avattua.

en: Can't open %s.
fi: Yhteyttä %s ei saa avattua.

note: Get an exclusive lock.  Return if we can't get it. Get an exclusive lock.  Exit if we can't get it.
en: Can't lock %s.
fi: Yhteyttä %s ei saa lukittua.

en: Couldn't print to %s.
fi: Tulostus yhteydelle %s ei onnistunut.

en: Couldn't rename %s.
fi: Yhteyden %s nimeä ei voitu vaihtaa.
