update-manager - en to ru translation catalogue (56 entries)

note: Description
en: Canonical Partners
ru: Партнеры Canonical

note: CompDescription
en: Software packaged by Canonical for their partners
ru: Програмное обеспечение упаковано Canonical для партнеров

note: CompDescriptionLong
en: This software is not part of Ubuntu.
ru: Это програмное обеспечение не является частью Ubuntu.

note: Description
en: Independent
ru: Независимый

note: CompDescription
en: Provided by third-party software developers
ru: Предоставлено сторонними разработчиками.

note: CompDescriptionLong
en: Software offered by third party developers.
ru: Програмное обеспечение предлагается  сторонними разработчиками.

note: CompDescription
en: Restricted software
ru: Несвободное ПО

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 6.10 'Edgy Eft'
ru: CDROM с Ubuntu 6.10 'Edgy Eft'

note: CompDescription
en: Non-free drivers
ru: Несвободные драйвера

note: CompDescriptionLong
en: Proprietary drivers for devices
ru: Проприетарные драйвера устройств

note: CompDescription
en: Restricted software (Multiverse)
ru: Несвободное обеспечение (Multiverse)

note: CompDescriptionLong
en: Software restricted by copyright or legal issues
ru: Программы, ограниченные патентами или законами

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 6.06 LTS 'Dapper Drake'
ru: CD с Ubuntu 6.06 LTS 'Dapper Drake'

note: Description
en: Important security updates
ru: Важные обновления безопасности

note: Description
en: Recommended updates
ru: Рекомендованые обновления

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 5.10 'Breezy Badger'
ru: CD с Ubuntu 5.10 'Breezy Badger'

note: Description
en: Ubuntu 5.10 Security Updates
ru: Обновления безопасности Ubuntu 5.10

note: Description
en: Ubuntu 5.10 Updates
ru: Обновления Ubuntu 5.10

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 5.04 'Hoary Hedgehog'
ru: CD с Ubuntu 5.04 'Hoary Hedgehog'

note: CompDescription
en: Officially supported
ru: Официально поддерживается

note: Description
en: Ubuntu 5.04 Security Updates
ru: Обновления безопасности Ubuntu 5.04

note: Description
en: Ubuntu 5.04 Updates
ru: Обновления Ubuntu 5.04

note: Description
en: Ubuntu 5.04 Backports
ru: Ubuntu 5.04 бэкпорты

note: CompDescription
en: Non-free (Multiverse)
ru: Несвободное (Multiverse)

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 4.10 'Warty Warthog'
ru: CD с Ubuntu 4.10 'Warty Warthog'

note: CompDescription
en: No longer officially supported
ru: Официально больше не поддерживается

note: CompDescription
en: Restricted copyright
ru: Ограниченные авторские права

note: Description
en: Ubuntu 4.10 Security Updates
ru: Обновления безопасности Ubuntu 4.10

note: Description
en: Ubuntu 4.10 Updates
ru: Обновления Ubuntu 4.10

note: Description
en: Ubuntu 4.10 Backports
ru: Ubuntu 4.10 бэкпорты

note: Description
en: Proposed updates
ru: Предлагаемые обновления

note: Description
en: Debian current stable release
ru: Текущий стабильный релиз Debian

note: CompDescription
en: DFSG-compatible Software with Non-Free Dependencies
ru: DFSG-совместимое ПО с зависимостями от несвободного ПО

note: CompDescription
en: Non-DFSG-compatible Software
ru: Не-DFSG-совместимое ПО

note: TRANSLATORS: %s is a country
en: Server for %s
ru: Сервер %s

note: More than one server is used. Since we don't handle this case in the user interface we set "custom servers" to true and append a list of all used servers
en: Main server
ru: Основной сервер

en: Custom servers
ru: Свои сервера

en: Downloading file %(current)li of %(total)li with %(speed)s/s
ru: Загрузка файла %(current)li из %(total)li со скоростью %(speed)s/с

en: Downloading file %(current)li of %(total)li
ru: Загрузка файла %(current)li из %(total)li

note: Setup some child widgets
en: Details
ru: Подробности

en: Starting...
ru: Начинаем...

en: Complete
ru: Завершено

en: Invalid unicode in description for '%s' (%s). Please report.
ru: Неправильный unicode в описании '%s' (%s). Пожалуйста, сообщите.

en: The list of changes is not available
ru: Список изменений недоступен или отсутствует.

en: The list of changes is not available yet.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
ru: Список изменений еще недоступен.
    
    Пожалуйста используйте http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    до тех пор, пока изменения не станут доступны или попробуйте позже.

en: Failed to download the list of changes. 
    Please check your Internet connection.
ru: Ошибка при загрузке списка изменений. 
    Пожалуйста, проверьте ваше соединение с Интернет.

en: List of files for '%s' could not be read
ru: Список файлов для '%s' не может быть прочтен

en: List of control files for '%s' could not be read
ru: Список контролирующих файлов для '%s' не может быть прочтен

en: Dependency is not satisfiable: %s
ru: Неразрешимая зависимость: %s

en: Conflicts with the installed package '%s'
ru: Конфликт с установленым пакетом '%s'

note: TRANSLATORS: the first '%s' is the package that breaks, the second the dependency that makes it break, the third the relation (e.g. >=) and the latest the version for the releation
en: Breaks existing package '%(pkgname)s' dependency %(depname)s (%(deprelation)s %(depversion)s)
ru: Ломает в существующем пакете '%(pkgname)s' зависимость %(depname)s (%(deprelation)s %(depversion)s)

note: TRANSLATORS: the first '%s' is the package that conflicts, the second the packagename that it conflicts with (so the name of the deb the user tries to install), the third is the relation (e.g. >=) and the last is the version for the relation
en: Breaks existing package '%(pkgname)s' conflict: %(targetpkg)s (%(comptype)s %(targetver)s)
ru: Ломает существующий пакет '%(pkgname)s' конфликтует с: %(targetpkg)s (%(comptype)s %(targetver)s)

en: No Architecture field in the package
ru: Нет указания архитектуры в пакете

en: Wrong architecture '%s'
ru: Неправильная архитектура '%s'

note: the deb is older than the installed
en: A later version is already installed
ru: Более поздняя версия уже установлена

en: Failed to satisfy all dependencies (broken cache)
ru: Неудалось определить все зависимости (broken cache)
