update-manager - en to sr translation catalogue (83 entries)

note: Description
en: Canonical Partners
sr: Canonical партнери

note: CompDescription
en: Software packaged by Canonical for their partners
sr: Софтвер упакован од Canonical за њихове партнере

note: CompDescriptionLong
en: This software is not part of Ubuntu.
sr: Овај софтвер није дио Ubuntu

note: Description
en: Independent
sr: Независан

note: CompDescription
en: Provided by third-party software developers
sr: Обезбјеђен од независних програмера софтвера

note: CompDescriptionLong
en: Software offered by third party developers.
sr: Софтвер је понуђен од независних програмера софтвера

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 9.10 'Karmic Koala'
sr: Оптички диск са Ubuntu 9.10 'Karmic Koala'

note: Description
en: Ubuntu 9.04 'Jaunty Jackalope'
sr: Ubuntu 9.04 'Jaunty Jackalope

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 9.04 'Jaunty Jackalope'
sr: Оптички диск са Ubuntu 9.04 'Jaunty Jackalope

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 8.10 'Intrepid Ibex'
sr: Оптички диск са Ubuntu 8.10 'Intrepid Ibex'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 8.04 'Hardy Heron'
sr: Оптички диск са Ubuntu 8.04 'Hardy Heron'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 7.10 'Gutsy Gibbon'
sr: Оптички диск са Ubuntu 7.10 'Gutsy Gibbon'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 7.04 'Feisty Fawn'
sr: Оптички диск са Ubuntu 7.04 'Feisty Fawn'

note: CompDescription
en: Community-maintained
sr: Одржаван од стране заједнице

note: CompDescription
en: Restricted software
sr: Ограничени софтвер

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 6.10 'Edgy Eft'
sr: Оптички диск са Ubuntu 6.10 'Edgy Eft'

note: CompDescription
en: Community-maintained (universe)
sr: Одржаван од стране заједнице

note: CompDescription
en: Non-free drivers
sr: Комерцијални драјвери

note: CompDescriptionLong
en: Proprietary drivers for devices
sr: Власнички драјвери за уређаје

note: CompDescription
en: Restricted software (Multiverse)
sr: Ограничени софтвер

note: CompDescriptionLong
en: Software restricted by copyright or legal issues
sr: Софтвер ограничен ауторским правом или правним регулативама

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 6.06 LTS 'Dapper Drake'
sr: Оптички диск са Ubuntu 6.06 LTS 'Dapper Drake'

note: Description
en: Important security updates
sr: Важне сигурносне исправке

note: Description
en: Recommended updates
sr: Препоручено ажурирање

note: Description
en: Pre-released updates
sr: Унапријед објављене исправке

note: Description
en: Unsupported updates
sr: Некомпитабилна ажурирања

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 5.10 'Breezy Badger'
sr: Оптички диск са Ubuntu 5.10 'Breezy Badger'

note: Description
en: Ubuntu 5.10 Security Updates
sr: Ubuntu 5.10 сигурносне исправке

note: Description
en: Ubuntu 5.10 Updates
sr: Ubuntu 5.10 исправке

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 5.04 'Hoary Hedgehog'
sr: Оптички диск са Ubuntu 5.04 'Hoary Hedgehog'

note: CompDescription
en: Officially supported
sr: Званично подржани

note: Description
en: Ubuntu 5.04 Updates
sr: Ubuntu 5.04 Исправке

note: Description
en: Ubuntu 4.10 'Warty Warthog'
sr: Ubuntu 4.10 'Warty Warthog

note: CompDescription
en: Community-maintained (Universe)
sr: Одржаван од стране заједнице

note: CompDescription
en: Non-free (Multiverse)
sr: Не слободн драјвери

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 4.10 'Warty Warthog'
sr: Оптички диск са Ubuntu 4.10 'Warty Warthog'

note: CompDescription
en: No longer officially supported
sr: Званично није више подржано

note: CompDescription
en: Restricted copyright
sr: Ограничена права

note: Description
en: Ubuntu 4.10 Security Updates
sr: Ubuntu 4.10 сигурносне исправке

note: Description
en: Ubuntu 4.10 Updates
sr: Ubuntu 4.10 Исправке

note: Description
en: Proposed updates
sr: Предложене исправке (ажурирања)

note: Description
en: Security updates
sr: Сигурносне исправке

note: Description
en: Debian current stable release
sr: Дебиан-тренутно стабилно издање

note: Description
en: Debian testing
sr: Дебиан-тестирање

note: Description
en: Debian 'Sid' (unstable)
sr: Debian 'Sid' (нестабилно)

note: CompDescription
en: DFSG-compatible Software with Non-Free Dependencies
sr: DFSG-компитабилан са не слободним софтвером

note: CompDescription
en: Non-DFSG-compatible Software
sr: Непостоји-DFSG компитабилног софтвера

note: TRANSLATORS: %s is a country
en: Server for %s
sr: Сервер за %s

note: More than one server is used. Since we don't handle this case in the user interface we set "custom servers" to true and append a list of all used servers
en: Main server
sr: Главни сервер

en: Custom servers
sr: Прилагођени сервер

en: Downloading file %(current)li of %(total)li with %(speed)s/s
sr: Преузимам фајл %(current)li од %(total)li са %(speed)s/s

en: Downloading file %(current)li of %(total)li
sr: Преузимам фајл %(current)li од %(total)li

note: Setup some child widgets
en: Details
sr: Детаљи

en: Starting...
sr: Покретање...

en: Complete
sr: Завршено

en: Invalid unicode in description for '%s' (%s). Please report.
sr: Неважећи unicode у опису за '%s' (%s). Молим извјештај

en: The list of changes is not available
sr: Листа промјена није доступна

en: The list of changes is not available yet.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
sr: Листа промјена није још доступна.
    Молимо искористите http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    док промјене не постану доступне или покушајте поново касније.

en: Failed to download the list of changes. 
    Please check your Internet connection.
sr: Преузиманје листе промјена неуспјешно. 
    Молимо провјерите своју конекцију са интернетом.

en: List of files for '%s' could not be read
sr: Листа фајлова за '%s' не може да се прочита

en: Dependency is not satisfiable: %s
sr: Зависнот није задовољена: %s

en: Conflicts with the installed package '%s'
sr: Сукоби међу инсталираним пакетима '%s'

note: TRANSLATORS: the first '%s' is the package that breaks, the second the dependency that makes it break, the third the relation (e.g. >=) and the latest the version for the releation
en: Breaks existing package '%(pkgname)s' dependency %(depname)s (%(deprelation)s %(depversion)s)
sr: Прекид постојања пакета '%(pkgname)s' зависи од %(depname)s (%(deprelation)s %(depversion)s)

note: TRANSLATORS: the first '%s' is the package that conflicts, the second the packagename that it conflicts with (so the name of the deb the user tries to install), the third is the relation (e.g. >=) and the last is the version for the relation
en: Breaks existing package '%(pkgname)s' conflict: %(targetpkg)s (%(comptype)s %(targetver)s)
sr: Прекид постојања пакета '%(pkgname)s' конфликт: %(targetpkg)s (%(comptype)s %(targetver)s)

en: No Architecture field in the package
sr: Нема поља архитектуре у пакету

en: Wrong architecture '%s'
sr: Погрешна архитектура '%s'

note: the deb is older than the installed
en: A later version is already installed
sr: Новија верзија је већ инсталирана

en: Failed to satisfy all dependencies (broken cache)
sr: Није успео да задовољи све зависности (грешка у кешу)

en: Automatically decompressed:
sr: Аутомацка декомпресија:

en: Automatically converted to printable ascii:
sr: Аутомацко пребацивање за штампање ascii:

en: Install Build-Dependencies for source package '%s' that builds %s
sr: Инсталирајте Build-Dependencies за кодни пакет '%s' који гради %s

en: An essential package would be removed
sr: Битан пакет би био уклоњен

en: %c%s... Done
sr: %c%s... Крај

en: Hit
sr: Погодак

en: Ign
sr: Игнорисано

en: Err
sr: Грешка

en: Get:
sr: Узимам:

en:  [Working]
sr: [Радим]

en: Media change: please insert the disc labeled
     '%s'
    in the drive '%s' and press enter
sr: Молимо вас да убаците означени диск
     у оптички диск '%s' и притиснете enter

note: Trick for getting a translation from apt
en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
sr: Преузето %sB in %s (%sB/s)

en: Please provide a name for this Disc, such as 'Debian 2.1r1 Disk 1'
sr: Молимо обезбједите име за диск, као нпр. 'Debian 2.1r1 Disk 1'

en: Please insert a Disc in the drive and press enter
sr: Молимо Вас да убаците диск у оптички уређај и притиснете enter

en: Building data structures
sr: Изградња структуре података
